CZ297177B6 - Zpusob inertizace k snízení rizika a k hasení pozáru v uzavrených prostorách - Google Patents

Zpusob inertizace k snízení rizika a k hasení pozáru v uzavrených prostorách Download PDF

Info

Publication number
CZ297177B6
CZ297177B6 CZ20000127A CZ2000127A CZ297177B6 CZ 297177 B6 CZ297177 B6 CZ 297177B6 CZ 20000127 A CZ20000127 A CZ 20000127A CZ 2000127 A CZ2000127 A CZ 2000127A CZ 297177 B6 CZ297177 B6 CZ 297177B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
oxygen
space
fire
level
inertization
Prior art date
Application number
CZ20000127A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2000127A3 (cs
Inventor
Werner Wagner@Ernst
Schütte@Volker
Original Assignee
Wagner Alarm- Und Sicherungssysteme Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=7861385&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ297177(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Wagner Alarm- Und Sicherungssysteme Gmbh filed Critical Wagner Alarm- Und Sicherungssysteme Gmbh
Publication of CZ2000127A3 publication Critical patent/CZ2000127A3/cs
Publication of CZ297177B6 publication Critical patent/CZ297177B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A62LIFE-SAVING; FIRE-FIGHTING
    • A62CFIRE-FIGHTING
    • A62C99/00Subject matter not provided for in other groups of this subclass
    • A62C99/0009Methods of extinguishing or preventing the spread of fire by cooling down or suffocating the flames
    • A62C99/0018Methods of extinguishing or preventing the spread of fire by cooling down or suffocating the flames using gases or vapours that do not support combustion, e.g. steam, carbon dioxide

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Business, Economics & Management (AREA)
  • Emergency Management (AREA)
  • Fire-Extinguishing By Fire Departments, And Fire-Extinguishing Equipment And Control Thereof (AREA)
  • Fire-Extinguishing Compositions (AREA)
  • Fire Alarms (AREA)
  • Respiratory Apparatuses And Protective Means (AREA)
  • Scissors And Nippers (AREA)
  • Toilet Supplies (AREA)
  • Buildings Adapted To Withstand Abnormal External Influences (AREA)

Abstract

Zpusob inertizace k snízení rizika a k hasení pozáru v uzavrených prostorách. Nejprve se snízí obsah kyslíku v uzavreném prostoru na stanovenou úroven základní inertizace. Potom se v prípade pozáru obsah kyslíku dále rychle snízí na stanovenou úroven plné inertizace. Zarízení k provádení tohoto zpusobu je vybaveno zarízením na merení kyslíku ve sledovaném prostoru, prvním systémem na výrobu plynuvytesnujících kyslík, druhým systémem na náhlé zavedení plynu vytesnujícího kyslík do sledovaného prostoru a zarízení na rozpoznávání pozáru k zjistování pozární veliciny ve vzduchu v prostoru. Rídicí jednotka vysílá signál k základní inertizaci do prvního systému v závislosti na obsahu kyslíku ve vzduchu ve sledovaném prostoru a k úplné inertizaci do druhého systému, v závislosti na detekcním signálu ze zarízení na zjistování pozáru.

Description

Předmětný vynález se týká způsobu inertizace k snižování rizika a k hašení požárů v uzavřených prostorách a zařízení k provádění tohoto způsobu.
Dosavadní stav techniky
Je známo v uzavřených prostorách, do kterých lidé nebo zvířata vstupují jen příležitostně a jejichž instalace reagují citlivě na působení vody, předcházet riziku požáru snížením koncentrace kyslíku v těchto prostorách na průměrnou hodnotu kolem 12 %. Při této koncentraci kyslíku již nemůže většina hořlavých materiálů hořet. Hlavními prostorami použití jsou oblasti pro elektronické zpracování dat, místnosti s elektrickými spínači a rozvaděči, uzavřená zařízení, jakož i skladovací prostory s vysoce cenným zbožím. Hasicí účinek, vyplývající z tohoto způsobu, je založen na principu vytěsnění kyslíku. Je známé, že normální okolní vzduch obsahuje 21 % kyslíku, 78 % dusíku a 1 % jiných plynů. Pro hašení se zavedením čistého dusíku v uvedeném prostoru dále zvýší koncentrace dusíku, a tím se sníží podíl kyslíku. Je známé, že hasicí účinek začíná, jakmile obsah kyslíku klesne pod 15 % obj. V závislosti na hořlavých materiálech, vyskytujících se v tomto prostoru, může být požadováno další snížení obsahu kyslíku až na uvedených 12% obj.
U tohoto „způsobu hašení inertním plynem“, jak se nazývá zaplnění požárem ohroženého nebo hořícího prostoru plyny vytěsňujícími kyslík, jako je oxid uhličitý, dusík, vzácné plyny a jejich směsi, jsou plyny vytěsňující kyslík skladovány obyčejně ve stlačeném stavu v ocelových lahvích ve zvláštních vedlejších místnostech. V případě potřeby se potom plyn vede do dotyčného prostoru potrubními systémy a odpovídajícími výtokovými hubicemi. Hašení způsobem použití inertních plynů se nicméně setkává s určitými problémy a má jasná omezení z hlediska velikosti prostoru. Velké prostory, mající na příklad plochu základu 20 x 50 m a výšku 6,5 m, mají objem 6500 m3. V souladu s normami jsou používány ocelové lahve o objemu 80 litrů. U zařízení na hašení inertním plynem jsou plněny tlakem 200 barů, což je současně nejvyšší hranice z důvodu mezní únosnosti dostupných armatur. Láhev o tlaku 200 barů a objemu 80 litrů pojme 18,3 kg dusíku, který pak v uvolněném stavu při 1 baru okolního tlaku zaujme objem 16 m3. Aby se zaplnil výše uvedený prostor o objemu 6500 m3 inertním plynem, bylo by zapotřebí obsahu asi 300 ocelových lahví. V naplněném stavu váží taková láhev kolem 100 kg, což by při 300 lahvích představovalo hmotnost 30 tun. S připočtením hmotnosti potrubí a armatur by to byl značně velký požadavek na únosnost skladových prostor. Pro tak velký počet lahví by byla navíc zapotřebí značná podlahová plocha. Je tedy evidentní, že způsob hašení inertním plynem se ve spojení s velkými prostory setkává s problémy z hlediska skladovatelnosti a využitelnosti objemu skladových objektů. Skladování lahví v podzemí také není uspokojivé řešení, i když zde nehraje roli únosnost. Ze sklepa by se muselapoložit dlouhá potrubfdo horních podlaží, což by představovalo další, často neúměrné náklady a navíc by to prodlužovalo nepřiměřeně čas na naplnění prostor inertním plynem.
US 3 830 307 popisuje zařízení k hašení požárů v uzavřených prostorách se zařízením pro rozpoznávání požárů k zajišťování požární veličiny ve vzduchu místnosti a s nádobou s kapalným nebo plynným dusíkem jako inertním plynem. Tento dusík je veden potrubím do sledovaného prostoru, přičemž dusík se dostává skrz hubici do prostoru ve formě jemně rozdělených kapek a obsah kyslíku se rychle snižuje na určitou zcela inertizující úroveň. Přitom se také navrhuje k prevenci snížit obsah kyslíku na 11 % obj.
Úkolem předmětného vynálezu je přinést způsob inertizace k snížení rizika a hašení požárů v uzavřených prostorách, umožňující účinné hašení požáru při co možná nejmenší skladovací kapacitě pro láhve s inertním plynem.
Podstata vynálezu
Tento úkol se řeší způsobem inertizace k snížení rizika a k hašení požárů v uzavřených prostorách, který podle vynálezu spočívá v tom, že se nejprve sníží obsah kyslíku v uzavřeném prostoru 10 na stanovenou úroveň základní inertizace, například 16 %, a že se v případě požáru obsah kyslíku dále rychle sníží na stanovenou úroveň plné inertizace, na příklad na 12%obj. nebo méně. Základní inertizační úroveň koncentrace kyslíku 16 % obj. neznamená v žádném případě ohrožení osob nebo zvířat, takže mohou bez problémů vstupovat do tohoto prostoru. Úroveň plné inertizace se může nastavovat buď v noci, kdy žádné osoby, ani zvířata, do příslušného prostoru 15 nevstupují, nebo jako přímá reakce na hlášení požáru. Při koncentraci kyslíku 12 % obj. je schopnost vznícení u většiny materiálů již natolik snížena, že se již nedokáží zapálit.
Přednosti způsobu podle vynálezu spočívají zvláště v tom, že se počet nádob s inertními plyny, potřebných v případě požáru na vypuzování kyslíku, významně snižuje. Tak se podstatně snižují 20 celkové náklady na zařízení na zabránění požáru i na jeho hašení. Z konstrukčního hlediska je kromě toho potřeba menší zařízení na snižování tlaku, protože v případě požáru musí dovnitř vniknout jenom menší objem plynu během krátké doby, která je k dispozici, pro které je třeba konstrukčně zajistit uvolnění tlaku.
Výše zmíněný úkol je dále řešen zařízením k provádění tohoto způsobu, obsahujícím následující komponenty: zařízení na měření kyslíku ve sledovaném prostoru, první systém na výrobu plynu vytěsňujícího kyslík nebo k odvodu kyslíku ze sledovaného prostoru, druhý systém k náhlému zavedení plynu vytěsňujícího kyslík do sledovaného prostoru a zařízení na rozpoznávání požáru k zjišťování požární veličiny ve vzduchu v daném prostoru. K řešení stanoveného úkolu je pří30 tomna řídicí jednotka, která v závislosti na obsahu kyslíku ve vzduchu ve sledovaném prostoru vysílá základní inertizační signál prvnímu systému na výrobu plynu vytěsňujícího kyslík nebo na odvod kyslíku, a která v závislosti na detekčním signálu od zařízení na rozpoznávání požáru vysílá signál k plné inertizaci do druhého systému.
Toto zařízení podle vynálezu uskutečňuje ideálním způsobem spojení způsobu podle vynálezu se zařízením pro zjišťování požáru. Řídicí jednotka podle vynálezu k vysílání signálu k základní inertizaci a signálu k úplné inertizaci přitom zohledňuje specifické podmínky ve sledovaném prostoru, jehož úroveň k základní inertizaci byla předtím propočtena podle velikosti a druhu prostoru.
Způsob podle vynálezu se s výhodou provádí tak, že se před krokem a) provedou doplňující kroky al), že se měří obsah kyslíku ve sledovaném prostoru a a2), že se v závislosti na naměřené hodnotě kyslíku provede pokles na úroveň základní inertizace. Před krokem b) se s výhodou provede další krok způsobu bl), že v případě požáru vyšle detektor požárních veličin signál pro úpl45 nou inertizaci, nebo se popřípadě před krokem b) způsobu provede krok bl), že se ze vzduchu ve sledovaném prostoru odebírají trvale reprezentativní vzorky vzduchu, které se přivádějí k detektoru pro požární veličiny, který v případě požáru vydává signál pro úplnou inertizaci. Snižování a udržování požadované úrovně základní inertizace s výhodou nastává výrobou a/nebo dodáváním plynů vytěsňujících kyslík nebo zařízením pro odvádění kyslíku. Rychlé další snížení 50 obsahu kyslíku na úroveň úplné inertizace se s výhodou provádí zaváděním plynu vytěsňujícího kyslík do uzavřeného prostoru, přičemž je plyn vytěsňující kyslík připraven v plynových lahvích. Zavádění plynů vytěsňujících kyslík se s výhodou provádí v závislosti na naměřeném obsahu kyslíku. V závislosti na potřebách, zejména v jaké míře a v jakých časech je nutná přístupnost uzavřeného prostoru pro živé bytosti, se přepíná mezi úrovní základní inertizace a úrovní úplné 55 inertizace.
-2CZ 297177 B6
Zařízení na zjišťování požáru je s výhodou aspirativním zařízením na zjišťování požáru. Zařízení na měření kyslíku je s výhodou integrováno do skříně detektoru zařízení na zjišťování požáru. Zařízení podle vynálezu je s výhodou uzpůsobeno k výrobě plynů vytěsňujících kyslík k dosažení úrovně základní inertizace strojově, s výhodou strojem na dusík. Řízení mezi obsahy kyslíku úrovně základní inertizace a úrovně úplné inertizace sledovaného prostoru, s výhodou mezi denním provozem a nočním provozem, je s výhodou uzpůsobeno k přepínání za zohlednění požadavků na pohyb a umístění živých bytostí.
Způsob inertizace s výhodou obsahuje následující další dva kroky způsobu, které se provádějí před prvním krokem způsobu, tj. snížením obsahu kyslíku na stanovenou základní inertizační úroveň: podle tohoto dalšího zdokonalení se nejprve změří obsah kyslíku ve sledovaném prostoru, načež se v druhém kroku způsobu jako reakce na naměřenou hodnotu kyslíku provede snížení na hodnotu základní inertizace. Tím se způsob inertizace přizpůsobuje určitým netěsnostem prostoru tím, že dochází ke klasické regulaci obsahu kyslíku ve sledovaném prostoru.
Do způsobu se s výhodou integruje detektor pro požární veličiny, který vydá v případě požáru signál pro úplnou inertizaci.
Například se ze vzduchu ve sledovaném prostoru před poklesem na určitou úroveň plné inertizace trvale odebírají reprezentativní vzorky vzduchu, které se přivádějí k detektoru požárních veličin, vysílajícímu v případě požáru signál k úplné inertizaci. Toto zdokonalení je technickým provedením spojení známého aspirativního zařízení na detekci požáru se způsobem hašení inertním plynem. Zařízením na aspirativní detekci požáru se rozumí zařízení na detekci požáru, které přes systém potrubí nebo kanálků aktivně nasává na skupině míst reprezentativní dílčí množství vzduchu z prostoru a toto dílčí množství potom přivádí do měřicí komory s detektorem pro zjišťování charakteristické veličiny požáru.
Pod termínem „charakteristická veličina požáru“ se rozumí fyzikální veličiny, které v okolí vznikajícího požáru podléhají měřitelným změnám, například teplota okolí, tekutý, kapalný nebo plynný podíl v okolním vzduchu (tvorba kouře ve formě částic nebo aerosolů nebo páry) nebo vyzařování do okolí.
Způsob se dá zvláště výhodně provádět, pokud se úrovně základní inertizace dosahuje strojní výrobou a následujícím zaváděním plynů vytěsňujících kyslík nebo ale také strojním odváděním kyslíku. To je proveditelné do té míry, pokud je pro snižování na úroveň základní inertizace k dispozici více času, takže postačuje postupné snižování obsahu kyslíku v odpovídajícím prostoru strojem. Naproti tomu se pro rychlé dosažení úrovně úplné inertizace s výhodou předpokládá zavádění plynů vytěsňujících kyslík do uzavřeného prostoru, přičemž se zde v podstatě mohou použít všechny inertní plyny. Tyto plyny mohou být výhodně připraveny v plynových lahvích, protože i u velkých prostor objem, který je nutno doplnit, mezi úrovní základní inertizace a úrovní úplné inertizace již nepůsobí žádné problémy. Mimoto je strojní výroba plynů vytěsňujících kyslík, například strojem na dusík, značnou výhodou, protože se tím mohou opět naplňovat plynové lahve, které jsou určeny pro úplnou inertizaci.
Konečně se s výhodou provádí to, že se plyny vytěsňující kyslík zavádějí podle obsahu kyslíku naměřeného v zavřeném prostoru. Tím se dosahuje toho, že se vždy přivádí jen to množství plynu, které je potřeba pro úplnou inertizaci.
Bylo již zmíněno, že jednou z předností způsobu podle vynálezu je to, že je možné jej kombinovat se známými zařízeními na zjišťování požárů. U tak zvaných aspirativních zařízení na zjišťování požáru je potřeba stálá kontrola rychlosti proudění nasávaných reprezentativních množství vzduchu. Podle dalšího zdokonalení zařízení podle vynálezu je zařízení na měření kyslíku k provádění způsobu integrováno v tělese detektoru zařízení na zjišťování požáru, kde je také umístěno zařízení na sledování proudu vzduchu.
-3 CZ 297177 B6
Výroba plynů vytěsňujících kyslík k získání úrovně základní inertizace se provádí s výhodou strojně strojem na dusík nebo podobně. Už bylo zmíněno, že se tím s výhodou dají opět plnit také lahve na plyn, určené k provádění úplné inertizace, pokud by již jednou došlo k jejich vyprázdnění.
Přehled obrázků na výkresech
Způsob podle vynálezu je podrobněji vysvětlen pomocí vývojového diagramu.
Příklady provedení vynálezu
Je třeba sledovat uzavřený prostor obsahující normální vzduch, s obvyklým obsahem 21 % obj. kyslíku. Aby se snížilo riziko požáru, sníží se obsah kyslíku v tomto uzavřeném prostoru zaváděním dusíku ze stroje na dusík na stanovenou úroveň pro základní inertizaci. Obsah kyslíku ve sledovaném prostoru se stále měří před snižováním a během snižování na úroveň základní inertizace. Požadovaná hodnota byla předem vypočtena na základě vlastností prostoru a jeho osazení přístroji na elektronické zpracování dat a pod. Aspirativní zařízení na zjišťování požáru, opatřené detektorem pro požární veličiny, nasává přes systém potrubí a kanálků trvale reprezentativní množství vzduchu a přivádí toto množství do detektoru požárních veličin. Když se zjistí požární veličina a obvyklými bezpečnostními okruhy se rozezná jako požár, tak se prostor rychle zaplní dusíkem z ocelových lahví, až se dosáhne požadovaná koncentrace kyslíku. Uvedená koncentrace byla určena předem na základě hořlavých materiálů nalézajících se v prostoru.
Pokud nevznikl požár, kontroluje se trvale zařízením na měření kyslíku, zdali nebyla dosažena spodní prahová hodnota zdravotně škodlivé koncentrace kyslíku. Pokud tomu tak ještě není, dostává stroj na dusík dále signál k základní inertizaci a zaplňuje prostor dál dusíkem. Při dosažení zdravotně škodlivé prahové hodnoty, dojde k dotazu na zadání, zdali se mají vytvořit podmínky pro noční provoz nebo podmínky pro denní provoz. Nemají-li již do prostoru vstupovat lidé nebo zvířata, vydá se stroji na dusík signál k úplné inertizaci, načež se v závislosti na naměřeném obsahu kyslíku provádí další vytěsňování kyslíku, až se dosáhne předem stanovená hasicí koncentrace pro prostor a v něm obsažené materiály. Pokud by se nicméně mělo ještě do prostoru vstoupit, tak se s pomocí zařízení na měření koncentrace kyslíku udržuje na pro zdraví neškodné hodnotě kolem 16 %.

Claims (15)

1. Způsob inertizace k snížení rizika a k hašení požárů v uzavřených prostorách, vyznačující se t í m , že se provedou následující kroky:
a) nejprve sníží obsah kyslíku v uzavřeném prostoru na stanovenou úroveň základní inertizace a
b) v případě požáru se obsah kyslíku dále rychle sníží na stanovenou úroveň plné inertizace.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se před krokem a) provedou následující doplňující kroky:
al) měří se obsah kyslíku ve sledovaném prostoru, a2) v závislosti na naměřené hodnotě kyslíku se provede pokles na úroveň základní inertizace.
-4CZ 297177 B6
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se před krokem b) provede následující další krok způsobu:
bl) v případě požáru vyšle detektor požárních veličin signál pro úplnou inertizaci.
4. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se provede následující další krok způsobu před krokem b) způsobu:
bl) ze vzduchu ve sledovaném prostoru se odebírají trvale reprezentativní vzorky vzduchu, které se přivádějí k detektoru pro požární veličiny, který v případě požáru vydává signál pro úplio nou inertizaci.
5. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že snižování a udržování požadované úrovně základní inertizace nastává výrobou a/nebo dodáváním plynů vytěsňujících kyslík.
6. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že se snižování a udržování požadované úrovně základní inertizace provádí zařízením pro odvádění kyslíku.
7. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že se rychlé další sní20 žení obsahu kyslíku na úroveň úplné inertizace provádí zaváděním plynu vytěsňujícího kyslík do uzavřeného prostoru.
8. Způsob podle nároku 7, v y z n a č u j í c í se t í m , že je plyn vytěsňující kyslík připraven v plynových lahvích.
9. Způsob podle jednoho z nároků 5 až 8, vy z n a č uj í c í se t í m , že se zavádění plynů vytěsňujících kyslík provádí v závislosti na naměřeném obsahu kyslíku.
10. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že v závislosti na
30 potřebách, zejména v jaké míře a v jakých časech je nutná přístupnost uzavřeného prostoru pro živé bytosti, se přepíná mezi úrovní základní inertizace a úrovní úplné inertizace.
11. Zařízení k provádění způsobu podle jednoho z nároků 1 až 10, se zařízením na měření kyslíku ve sledovaném prostoru,
35 prvním systémem na výrobu plynů vytěsňujících kyslík nebo na odvádění kyslíku ze sledovaného prostoru, druhým systémem na náhlé zavedení plynu vytěsňujícího kyslík do sledovaného prostoru, a zařízením na rozpoznávání požáru k zjišťování požární veličiny ve vzduchu v prostoru, vyznačující se tím, že obsahuje řídicí jednotku k vyslání signálu k základní inertizaci 40 do prvního systému v závislosti na obsahu kyslíku ve vzduchu ve sledovaném prostoru a k vyslání signálu k ůplné_ inertizaci do druhého systému v závislosti na detekčním signálu ze zařízení na zjišťování požáru.
12. Způsob podle nároku 11,vyznačující se tím, že je zařízení na zjišťování požáru 45 aspirativním zařízením na zjišťování požáru.
13. Způsob podle nároku 12, vyznačující se tím, že je zařízení na měření kyslíku integrováno do skříně detektoru zařízení na zjišťování požáru.
50
14. Způsob podle jednoho z nároků 11 až 13, vyznačující se tím, že je uzpůsobeno k výrobě plynů vytěsňujících kyslík k dosažení úrovně základní inertizace strojově, s výhodou strojem na dusík.
-5CZ 297177 B6
15. Zařízení podle jednoho z nároků 11 až 14, v y z n a č u j í c í se t í m , že je řízení mezi obsahy kyslíku úrovně základní inertizace a úrovně úplné inertizace sledovaného prostoru, s výhodou mezi denním provozem a nočním provozem, uzpůsobeno k přepínání za zohlednění 5 požadavků na pohyb a umístění živých bytostí.
ř ř?.
CZ20000127A 1998-03-18 1999-02-17 Zpusob inertizace k snízení rizika a k hasení pozáru v uzavrených prostorách CZ297177B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19811851A DE19811851C2 (de) 1998-03-18 1998-03-18 Inertisierungsverfahren zur Brandverhütung und -löschung in geschlossenen Räumen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2000127A3 CZ2000127A3 (cs) 2000-06-14
CZ297177B6 true CZ297177B6 (cs) 2006-09-13

Family

ID=7861385

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20000127A CZ297177B6 (cs) 1998-03-18 1999-02-17 Zpusob inertizace k snízení rizika a k hasení pozáru v uzavrených prostorách

Country Status (13)

Country Link
EP (1) EP1062005B3 (cs)
AT (1) ATE248626T1 (cs)
AU (1) AU747436B2 (cs)
CA (1) CA2301628C (cs)
CZ (1) CZ297177B6 (cs)
DE (2) DE19811851C2 (cs)
DK (1) DK1062005T4 (cs)
ES (1) ES2193902T7 (cs)
NO (1) NO329215B1 (cs)
PL (1) PL188349B1 (cs)
RU (1) RU2212262C2 (cs)
UA (1) UA67746C2 (cs)
WO (1) WO1999047210A1 (cs)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8256524B2 (en) 2005-11-10 2012-09-04 Airbus Operations Gmbh Fire protection with fuel cell exhaust air
US8813860B2 (en) 2005-11-10 2014-08-26 Airbus Operations Gmbh Fuel cell system for extinguishing fires

Families Citing this family (41)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7900709B2 (en) 2000-12-28 2011-03-08 Kotliar Igor K Hypoxic aircraft fire prevention and suppression system with automatic emergency oxygen delivery system
JP2003530922A (ja) * 2000-04-17 2003-10-21 コトライアー・イガー・ケイ 有人環境での低酸素濃度火災予防システム及び火災抑止システム並びに呼吸可能な消火性組成物
JP2002025723A (ja) 2000-07-10 2002-01-25 Sumitomo Wiring Syst Ltd ジョイントコネクタ
DE10033650A1 (de) * 2000-07-11 2002-01-31 Messer Griesheim Gmbh Anlage und Verfahren zum Lagern und/oder Verarbeiten von Gegenständen unter inerten Bedingungen
DE10051662B4 (de) * 2000-10-18 2004-04-01 Airbus Deutschland Gmbh Verfahren zur Löschung eines innerhalb eines geschlossenen Raumes ausgebrochenen Feuers
PL195429B1 (pl) 2001-01-11 2007-09-28 Wagner Alarm Sicherung Sposób prowadzenia procesu w atmosferze gazu obojętnego z użyciem bufora azotowego i urządzenie do stosowania tego sposobu
DE10121550B4 (de) * 2001-01-11 2004-05-19 Wagner Alarm- Und Sicherungssysteme Gmbh Inertisierungsverfahren mit Stickstoffpuffer
DE10156042A1 (de) * 2001-11-15 2003-05-28 Wagner Alarm Sicherung Verfahren und Vorrichtung zum Löschen von Bränden in Tunneln
DE10164293A1 (de) * 2001-12-28 2003-07-10 Wagner Alarm Sicherung Verfahren und Vorrichtung zum Messen des Sauerstoffgehaltes
BR0200292A (pt) * 2002-02-01 2003-10-07 Paulo Coelho Vieira Dispositivo pirotécnico para a destruição de documentos de valor
DE10205373B4 (de) 2002-02-09 2007-07-19 Aloys Wobben Brandschutz
DE10235718B3 (de) * 2002-07-31 2004-04-08 Htk Hamburg Gmbh Verfahren zur Inertisierung von geschlossenen Räumen zur Herabsenkung von Brand- und Explosionsgefahr sowie eine Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens
US8015973B2 (en) * 2003-02-15 2011-09-13 Gulfstream Aerospace Corporation System and method for aircraft cabin atmospheric composition control
DE10310439B3 (de) * 2003-03-11 2004-12-09 Basf Coatings Ag Verfahren zum Brand- und Explosionsschutz in einem Hochregallager für chemische Gefahrstoffe und brand- und explosionsgeschütztes Hochregallager
DE10311558B3 (de) * 2003-03-17 2004-10-21 Fritz Curtius Löschverfahren für Brandstellen
US8763712B2 (en) 2003-04-09 2014-07-01 Firepass Corporation Hypoxic aircraft fire prevention system with advanced hypoxic generator
DE10352437A1 (de) * 2003-11-10 2005-06-16 Wagner Alarm- Und Sicherungssysteme Gmbh Vorrichtung zum Verhindern und Löschen von Bränden
DK1550481T3 (da) * 2003-12-29 2013-02-11 Amrona Ag Fremgangsmåde til inertisering for at mindske risikoen for brand
EP1550482B1 (de) 2003-12-29 2010-04-14 Amrona AG Inertisierungsverfahren zum Löschen eines Brandes
PL1683548T3 (pl) 2005-01-21 2013-04-30 Amrona Ag Sposób inertyzacji w celu przeciwdziałania pożarom
DE102005009573B4 (de) * 2005-02-28 2017-11-02 Minimax Gmbh & Co. Kg Anlage zur Permanentinertisierung eines brandgefährdeten Bereiches
DE102005023101B4 (de) * 2005-05-13 2013-10-10 Minimax Gmbh & Co. Kg Verfahren zum Einbringen eines Inertgases und Anlage zum Inertisieren
PL1911498T3 (pl) * 2006-10-11 2009-07-31 Amrona Ag Wielostopniowy sposób inertyzacji do zapobiegania pożarom i gaszenia pożarów w zamkniętych pomieszczeniach
DK1913978T3 (da) 2006-10-19 2009-09-21 Amrona Ag Inaktiveringsapparat med kvælstofgenerator
SI1913980T1 (sl) * 2006-10-19 2009-04-30 Amrona Ag Interzacijski sistem z varnostno napravo
DE502007003086D1 (de) * 2007-07-13 2010-04-22 Amrona Ag Verfahren und Vorrichtung zur Brandverhütung und/oder Brandlöschung in geschlossenen Räumen
CA2661901C (en) * 2007-08-01 2015-12-29 Amrona Ag Inerting method for reducing the risk of the outbreak of fire in an enclosed space as well as a device for realizing the method
CA2694901C (en) 2007-08-01 2015-01-27 Amrona Ag Device and method for fire-prevention and for extinguishing a fire that has broken out in an enclosed area
DK2186546T3 (da) * 2008-10-07 2011-01-03 Amrona Ag Inertgasbrandslukningsanlæg til formindskelse af risikoen og til slukning af brande i et beskyttelsesrum
PL2602006T3 (pl) * 2011-12-05 2017-07-31 Amrona Ag Sposób gaszenia pożaru w zamkniętej przestrzeni i instalacja do gaszenia pożaru
EP2706515B1 (de) 2012-09-07 2014-11-12 Amrona AG Vorrichtung und Verfahren zum Detektieren von Streulichtsignalen
DE102012025403A1 (de) 2012-12-21 2014-06-26 Kiekert Aktiengesellschaft Kraftfahrzeugtürverschluss
EP2801392B1 (de) 2013-05-06 2016-06-29 Amrona AG Inertisierungsverfahren sowie Anlage zur Sauerstoffreduzierung
EP2881149B1 (de) 2013-12-04 2018-02-28 Amrona AG Sauerstoffreduzierungsanlage sowie Verfahren zum Betreiben einer Sauerstoffreduzierungsanlage
PT2998002T (pt) 2014-09-22 2017-01-31 Amrona Ag Sistema de extinção de gás inerte
ES2624672T3 (es) 2015-01-09 2017-07-17 Amrona Ag Procedimiento y sistema para prevenir y/o extinguir un incendio
PL3184152T3 (pl) 2015-12-22 2020-03-31 Amrona Ag Instalacja do redukcji tlenu i sposób obsługi instalacji do redukcji tlenu
US10933262B2 (en) 2015-12-22 2021-03-02 WAGNER Fire Safety, Inc. Oxygen-reducing installation and method for operating an oxygen-reducing installation
DE102017103945A1 (de) * 2017-02-24 2018-08-30 M. Braun Inertgas-Systeme Gmbh Vorrichtung und Verfahren zum Austausch eines Gases aus einem Arbeitsraum eines begehbaren Inertgas-Gehäuses
CN107875539A (zh) * 2017-10-31 2018-04-06 天津森罗科技股份有限公司 一种低氧防火系统及其方法
EP3569290B1 (de) 2018-05-14 2024-02-14 Wagner Group GmbH Steuerungs- und regelungssystem einer sauerstoffreduzierungsanlage

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3438445A (en) * 1967-07-25 1969-04-15 Calmac Mfg Corp Life-supporting and property protecting firefighting process and apparatus
US3830307A (en) * 1970-05-11 1974-08-20 Parker Hannifin Corp Fire prevention and/or suppression system
GB2090736A (en) * 1981-01-10 1982-07-21 Venton Machinenbau Ag A method and apparatus for reducing the risk of spontaneous combustion in a gas mixture

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3893514A (en) * 1973-11-23 1975-07-08 Us Navy Suppression of fires in confined spaces by pressurization
US4807706A (en) * 1987-07-31 1989-02-28 Air Products And Chemicals, Inc. Breathable fire extinguishing gas mixtures
FI98559C (fi) * 1993-11-09 1997-07-10 Aga Ab Menetelmä ja laite säätää olennaisesti suljetun eläinsuojan tai vastaavan tilan ilmakehää
JPH08141102A (ja) * 1994-11-21 1996-06-04 Koatsu:Kk 窒素ガス消火設備
US5799652A (en) * 1995-05-22 1998-09-01 Hypoxico Inc. Hypoxic room system and equipment for Hypoxic training and therapy at standard atmospheric pressure
JP3719565B2 (ja) * 1997-03-27 2005-11-24 能美防災株式会社 消火方法および消火装置

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3438445A (en) * 1967-07-25 1969-04-15 Calmac Mfg Corp Life-supporting and property protecting firefighting process and apparatus
US3830307A (en) * 1970-05-11 1974-08-20 Parker Hannifin Corp Fire prevention and/or suppression system
GB2090736A (en) * 1981-01-10 1982-07-21 Venton Machinenbau Ag A method and apparatus for reducing the risk of spontaneous combustion in a gas mixture

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8256524B2 (en) 2005-11-10 2012-09-04 Airbus Operations Gmbh Fire protection with fuel cell exhaust air
US8567516B2 (en) 2005-11-10 2013-10-29 Airbus Operations Gmbh Fire protection with fuel cell exhaust air
US8813860B2 (en) 2005-11-10 2014-08-26 Airbus Operations Gmbh Fuel cell system for extinguishing fires

Also Published As

Publication number Publication date
DK1062005T3 (da) 2004-01-05
NO20000791L (no) 2000-02-17
NO329215B1 (no) 2010-09-13
UA67746C2 (uk) 2004-07-15
AU747436B2 (en) 2002-05-16
WO1999047210A1 (de) 1999-09-23
EP1062005B1 (de) 2003-09-03
EP1062005B3 (de) 2013-07-24
RU2212262C2 (ru) 2003-09-20
ES2193902T7 (es) 2013-12-23
DE19811851A1 (de) 1999-09-23
CZ2000127A3 (cs) 2000-06-14
DK1062005T4 (da) 2007-08-06
CA2301628C (en) 2006-08-15
ES2193902T1 (es) 2003-11-16
DE19811851C2 (de) 2001-01-04
PL338246A1 (en) 2000-10-09
AU2725899A (en) 1999-10-11
CA2301628A1 (en) 1999-09-23
ES2193902T5 (es) 2012-02-28
EP1062005B2 (de) 2007-03-28
NO20000791D0 (no) 2000-02-17
PL188349B1 (pl) 2005-01-31
DE59906865D1 (de) 2003-10-09
ES2193902T3 (es) 2011-04-01
ATE248626T1 (de) 2003-09-15
EP1062005A1 (de) 2000-12-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ297177B6 (cs) Zpusob inertizace k snízení rizika a k hasení pozáru v uzavrených prostorách
US6739399B2 (en) Inerting method and apparatus for preventing and extinguishing fires in enclosed spaces
RU2469759C2 (ru) Способ инертирования с целью снижения опасности возгорания в замкнутом пространстве и устройство для осуществления этого способа
US6676081B2 (en) System for extinguishing and suppressing fire in an enclosed space in an aircraft
AU2009301140B2 (en) Inert gas fire extinguisher for reducing the risk and for extinguishing fires in a protected space
RU2266767C2 (ru) Способ инертизации азотным буферным раствором
US8752640B1 (en) Method for detecting and suppressing fire in a container
CA2541423C (en) Device for preventing and extinguishing fires
JP6666212B2 (ja) 火災抑制システム、および航空機の火災抑制システムにおける火災抑制剤の放出の制御方法
JP5766984B2 (ja) 消火設備
US20170246489A1 (en) Method for extinguishing a fire in an enclosed space, and fire extinguishing system
US20230155218A1 (en) Fire suppression system for lithium-ion battery containers
US20230381563A1 (en) Threat-Based Fire Suppression Apparatus, System, and Method
US6145599A (en) Anti-combustion safeguard for confined combustibles
US6889775B2 (en) Retrofitted non-Halon fire suppression system and method of retrofitting existing Halon based systems
US20030000951A1 (en) Method for reducing the severity of vapor cloud explosions
Harrington et al. Carbon dioxide systems
Lakra Role of carbon dioxide (CO2) in fire suppression systems
RU2286190C1 (ru) Система пожаротушения высотного здания или сооружения
Rayburn et al. Fire Hazards
Butz et al. Advances in Development of a Fine Water Mist Portable Fire Extinguisher
Scope Section 1.3: PRESSURE VESSEL COMPONENTS AND SYSTEMS AND COMPRESSED GAS CYLINDERS

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20160217