CZ295870B6 - Transportní vozík - Google Patents

Transportní vozík Download PDF

Info

Publication number
CZ295870B6
CZ295870B6 CZ19984212A CZ421298A CZ295870B6 CZ 295870 B6 CZ295870 B6 CZ 295870B6 CZ 19984212 A CZ19984212 A CZ 19984212A CZ 421298 A CZ421298 A CZ 421298A CZ 295870 B6 CZ295870 B6 CZ 295870B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
transport trolley
trolley according
lever
rolling
load
Prior art date
Application number
CZ19984212A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ421298A3 (cs
Inventor
Gerhard Vieregge
Original Assignee
Gerhard Vieregge
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gerhard Vieregge filed Critical Gerhard Vieregge
Publication of CZ421298A3 publication Critical patent/CZ421298A3/cs
Publication of CZ295870B6 publication Critical patent/CZ295870B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G7/00Devices for assisting manual moving or tilting heavy loads
    • B65G7/02Devices adapted to be interposed between loads and the ground or floor, e.g. crowbars with means for assisting conveyance of loads
    • B65G7/04Rollers

Landscapes

  • Handcart (AREA)
  • Load-Engaging Elements For Cranes (AREA)
  • Rollers For Roller Conveyors For Transfer (AREA)
  • Forging (AREA)

Abstract

Transportní vozík, zejména zařízení pro přepravu těžkých břemen (2) po nerovné ploše, zejména pro přepravu do svazků sbalených izolačních desek přes střechu z lichoběžníkových plechů (8), obsahuje nejméně dva odvalovací prostředky (3), z nichž každý má více za sebou uspořádaných odvalovacích elementů (5) pro vytvoření zvětšené podlahové úložné plochy. Transportní vozík je opatřen zdvihacím prostředkem (14, 25) pro nadzdvižení a uložení břemena (2), který je vytvořen jako páka (15, 26), která je uložena pohyblivě kolem osy natáčení a která má na břemenu (2) zabírající první úsek (16, 27) a druhý manipulační úsek (17, 33).

Description

Oblast techniky
Vynález se týká transportního vozíku, zejména zařízení pro přepravu těžkých břemen po nerovné ploše, zejména pro přepravu do svazků sbalených izolačních desek přes střechu z lichoběžníkových plechů.
Dosavadní stav techniky
Takové izolační desky se pokládají na plochých střechách velkých hal nebo podobně. Protože takové haly jsou zpravidla značně velké, vzniká problém při rozdělení izolačních desek pro položení na střeše. To se zpravidla uskutečňuje tak, že prostřednictvím jeřábu jsou nadzdviženy zhruba 500 kg těžké svazky desek na střechu, přičemž jeřáb je může umístit jen v okrajové oblasti střechy. Další vykývnutí zpravidla není možné. Aby bylo možné nyní přivést jednotlivé desky na různá místa střechy, musejí být svazky otevřeny a desky přepravovány jednotlivě, což je pochopitelně značně obtížné a časově náročné. Dále vzniká nebezpečí, že v důsledku otevřených svazků mohou izolační desky pohltit vlhkost, čemuž se má zabránit Aby bylo možné transportovat celé svazky, jsou zpravidla v praxi uložena prkna na nerovnou střechu, která je vytvořena například z lichoběžníkového plechu a má odpovídající vyvýšení a zahloubení, takže mohou na těchto prknech pojíždět zdvihací vozíky. Také to je značně nákladné a navíc vzniká nebezpečí, že zdvihací vozíky z prken sklouznou a uhodí na plechovou střechu. Dále je z časopisu „DDH - Das Dechedeckerhadwerk“, 20/1995, vydání z 20. října 1995, strana 37, známý transportní vozík pohyblivý po lichoběžníkovém plechu, který má úložný rám pro svazky desek a na spodní straně má více kol a tak může popojíždět po lichoběžníkovém plechu. I když tento transportní vozík již znamená zdokonalení, stále ještě zůstává problém, spočívající v tom, že vzhledem ne velké břemeno svazků vede i toto řešení k relativně vysokým místním zatížením plechové střechy. To vylučuje bezprostřední transport po plechové střeše do odpovídajících středů polí, tedy do oblastí mezi nosníky unášejícími lichoběžníkové plechy, protože zde jsou plechové střechy velmi ohebné a také s tímto známým transportním vozíkem se vytváří příliš vysoké místní zatížení. To může vést k prohnutí nebo zatlačení plechu, v extrémním případě dokonce ke zlomení plechu.
V současnosti jsou již známá různá zařízení pro přepravu těžkých nákladů. Odvalovací zařízení pro těžké předměty, například velké stroje, je známé ze spisu CH 459 884. Zde jsou použity dvě samostatné odvalovací jednotky, které zachytí přední stranu a zadní stranu nákladu. Tažná sílaje přenášena přes táhlo na přední odvalovací jednotku a přes přepravovaný stroj na zadní odvalovací jednotku. S tímto zařízením mohou být přemísťovány pouze pevné předměty.
Přepravní vozík pro těžké náklady je známý ze spisu FR2 600 961. Tento vozík je koncipován jako vozík na kolejovém podvozku s kolejovými koly. Jeho oblast využití je přirozeně omezena na místa, kde jsou zajištěny vhodné koleje. S tímto vozíkem se není možné dostat do každého místa. Přepravní zařízení popsané ve spise FR2 160 364 zahrnuje dvě samostatné odvalovací jednotky a je tudíž vhodné pouze pro pevné předměty, ale ne pro desky z izolačního materiálu. Ze spisu GB 2 116 932 je známý odvalovací vozík pro domácí přístroje. Zde použité válce jsou ale relativně úzké, takže není možné s nimi přepravovat náklady na povrchu citlivém na zatížení.
Z užitného vzoru DE-U1-86 19 673 je známé zařízení pro přepravu palet, které je koncipováno jako vozík na pytle, rudl. Pod paletu je svými zdvihacími nosníky zasunut závěs, přičemž paleta tak může být zdvižena na jedné straně prostřednictvím otočení závěsu. Potom, se zdviženou paletou, může být pod paletu zatlačen rám pohybující se na válcích, přičemž paleta pak leží na tomto rámu a může být přesunuta. Závěs tedy působí jako prostředek pro uložení nákladu na vozík. Tento princip může být ale využit pouze v případě relativně malých nákladů, protože zdví
-1 CZ 295870 B6 žení palety znamená, že velký podíl zatížení je přenášen na podklad přes relativně malé a úzké válce.
Podstata vynálezu
Vynález si klade za úkol vytvořit zařízení, které by umožnilo bezpečný transport těžkých břemen, jako například uvedených izolačních desek po nerovné ploše a jako například lichoběžníkového plechu, aniž by vznikly transportní obtíže vyvolané nerovnostmi a přitom se dosáhlo zmenšení bodového zatížení a tak se umožnil transport i na plochách, které připouštějí jen nepatrné bodové namáhání břemenem.
Pro řešení tohoto problému se předpokládá zařízení v úvodu uvedeného typu, které má nejméně dva odvalovací prostředky, z nichž každý má více tak za sebou uspořádaných odvalovacích elementů, že je vytvořena zvětšená podlahová úložná plocha. Podstata vynálezu spočívá v tom, že na zařízení, to jest transportním vozíku v úvodu uvedeného typu, je upraven zdvihací prostředek pro nadzdvižení a uložení břemena, který je vytvořen jako páka, která je uložena pohyblivě kolem osy natáčení a která má na břemenu zabírající první úsek a druhý manipulační úsek.
Prostřednictvím podle vynálezu upravených odvalovacích prostředků, které mají více za sebou uspořádaných elementů, se zvláště výhodně vytvoří zvětšená dosedací oblast, to znamená, že břemeno je rozděleno na relativně velkou podlahovou plochu, čímž se dosáhne nepatrného zatížení na plošnou jednotku. V důsledku toho je možné bez problémů pojíždět po nerovné ploše, a to v důsledku většího počtu uspořádaných odvalovacích elementů, což platí také pro rovné a na zatížení citlivé plochy, protože například v případě střechy z lichoběžníkového plechu dosedá vždy více odvalovacích elementů na plechová vyvýšení a přitom není možný propad do odpovídajících zahloubení. Mimo to je také možné v důsledku značně zmenšeného bodového břemena pojíždět centrálně přes střechové plochy, protože se v důsledku optimalizovaného rozdělení břemena s výhodou zabrání jejich přetížení. Odvalovací elementy mohou být podle vynálezu vytvořeny jako podélné kladky nebo válce a alternativně může mít každý odvalovací element více za sebou uspořádaných kladek, válců nebo kol. Uspořádání je zde libovolné, pokud se zajistí, že se zvolenými odvalovacími elementy je realizována dostatečně velká dosedací oblast. Ze stabilizačních důvodů se prokázalo jako výhodné, když má odvalovací prostředek nosný rám, na kterém jsou drženy odvalovací elementy, přičemž tento nosný rám může být podle vynálezu vytvořen jako na spodní straně otevřená skříň. To je zvláště výhodné z hlediska velkých břemen, která mají být transportována, protože prostřednictvím nosného rámu, případně vytvořením skříně, se dosáhne dostatečné tuhosti. Zejména vytvoření takové skříně, která překrývá odvalovací elementy, je výhodné z hlediska poškození a z hlediska zamezení nehod. Odvalovací elementy samy o sobě jsou účelně vytvořeny z plastické hmoty, zejména z tvrdé plastické hmoty, protože tento materiál umožňuje dostatečné posouvání z hlediska bočního tahu, takže z hlediska poměrně dlouhých transportních drah lze zařízením podle vynálezu bez problémů projíždět také zatáčkami, aniž by k tomu bylo potřebné upravovat samotné řízení. Válce, kladky nebo kola by měly mít účelně průměr 5 až 11 cm, zejména 9 cm, a alternativně nebo přídavně mohou mít válce nebo kladky délku 20 cm až 50 cm, zejména 33 cm. Uvedené hranice oblastí mohou být v případě potřeby také překročeny nebo nemusí být dosaženy, pokud to okolnosti vyžadují. Každý odvalovací prostředek by měl mít šest až šestnáct odvalovacích elementů, zejména deset odvalovacích elementů, přičemž také zde je samozřejmě možné v podstatě upravit více odvalovacích elementů, aby se zvětšila podlahová dosedací oblast.
Dva odvalovací prostředky mohou být ve vzájemném odstupu spojeny prostřednictvím nejméně jednoho nosného spojovacího elementu. Tento nosný spojovací element má tu výhodu, že může být relativně úzký při současné uspokojivé tuhosti, čímž lze udržet nízkou vlastní hmotnost zařízení. Mimo to umožňuje spojovací element dostatečně velký odstup odvalovacích prostředků, takže dosedací oblasti jsou od sebe relativně vzdáleny. Odvalovací prostředky přitom mohou být upraveny v takovém vzájemném odstupu, že leží nejméně částečně vedle místa pro břemeno, při
-2CZ 295870 B6 čemž izolační desky mají pravidla šířku zhruba 120 cm. Jako zvláště účelné zejména z hlediska transportu zařízení se prokázalo, když jsou odvalovací prostředky se spojovacím elementem uvolnitelně spojitelné, zejména prostřednictvím spoje se zasouvacím čepem, což umožňuje snadné přemísťování zařízení.
Uspořádání zařízení podle vynálezu v podstatě odpovídá vozíku na pytle, přičemž se zde první úsek nejprve položí pod břemeno, načež se páka vykývne a břemeno se tím nadzdvihne. U tohoto uspořádání zařízení jsou pro přepravu břemena, které má zpravidla rozměry 200 cm x 120 cm, použita dvě taková zařízení, která se uloží na předním a zadním konci svazku a která nadzdvihnou odpovídající konce, takže svazek se uloží na dvě zařízení, která potom společně popojíždějí. Přitom může být podle vynálezu páka vytvořena a uspořádána tak, že její první úsek je vzhledem k ose natáčení přivoditelný do takové polohy, kdy je páka při uloženém břemenu zablokována proti samočinnému zpětnému vykývnutí. Tím se zabrání tomu, že páka nemusí být kontinuálně zatlačována, aby se zabránilo zpětnému vykývnutí. Jako výhodné se dále ukázalo upravit na manipulačním úseku nejméně jeden v průběhu pohybu páky jeho zachycení umožňující další úsek, protože dráha páky je relativně dlouhá a prostřednictvím tohoto dalšího úseku se umožní zjednodušení manipulace. Také se z bezpečnostních důvodů ukázalo jako účelné upravit na vozíku zaskakovací prostředky pro aretaci páky v nejméně jedné poloze, s výhodou přirozeně v poloze uloženého břemena. Páka je účelně uložena na spojovacím elementu a z hlediska jednoduchého transportu je s výhodou uvolnitelná. Pro dosažení příznivých vlastností páky může být spojovací element nejméně v oblasti unášející páku vytvořen zahloubený. Osa natáčení je potom uložena hlouběji a tak se vytvářejí výhodnější pákové poměry, které umožňují snazší nadzdvižení. Kromě manuální páky může být také zdvihací prostředek vytvořen automatický nebo poloautomatický, například tak, že je jako u zdvižného vozíku ovládán pohybem čerpadla.
Pokud je možné popsané zařízení posouvat prostřednictvím záběru na uloženém břemenu, ukázalo se jako účelné, upravit na vozíku pohybový prostředek pro pohybování zařízením, přičemž u tohoto uspořádání podle vynálezu může být jako pohybový prostředek páka. Samozřejmě je také možné nasadit motorový pohybový prostředek.
Podle dalšího provedení zařízení podle vynálezu se předpokládá, že na společném rámu vozíku, na kterém je uloženo břemeno, jsou uspořádány nejméně dva odvalovací prostředky. Na rozdíl od popsaného provedení v podobě zdviženého vozíku nebo vozíku na pytle, umožňujícího samotné uložení břemena uživatelem, připouští toto uspořádání bezprostřední naložení svazků například prostřednictvím jeřábu nadzdvihujícího svazky na střechu nebo podobně, přičemž se svazek jednoduše odstaví na rám. Účelně jsou přitom na vozíku upraveny čtyři separátní odvalovací prostředky, přičemž je přirozeně také možné nasadit jen dva, ale potom příslušně velkoplošně vytvořené odvalovací prostředky. Také zde mohou být podle vynálezu případně vždy dva odvalovací prostředky navzájem spojeny prostřednictvím spojovacího elementu a s výhodou jsou prostřednictvím tohoto spojovacího elementu uspořádány na rámu, přičemž odvalovací prostředky přitom mohou být na rámu upevněny také bezprostředně. Mimo to může být na rámu nebo na nejméně jednom spojovacím elementu upraven pohybový prostředek ve tvaru tažné tyče nebo podobného členu. Aby se také zde umožnil snadný transport, mohou být odvalovací prostředky uvolnitelně upevněny na rámu, případně na spojovacích elementech, a/nebo mohou být případně spojovací elementy uvolnitelně upevněny na rámu, a/nebo může rám sestávat z navzájem uvolnitelně spojitelných rámových elementů, a/nebo může být uvolnitelně uspořádán pohybový prostředek. To umožňuje jednoduchý transport na staveniště, protože zařízení lze bez problémů rozebrat a přepravit jej v odpovídající přepravní bedně.
Jak již bylo popsáno, lze zejména při použití z tvrdé plastické hmoty sestávajících odvalovacích elementů realizovat dostatečné boční posunutí, takže zařízení může projíždět případně zatáčkou ve složení ze dvou břemeno unášejících zařízení. Jako výhodné se však prokázalo, když podle vynálezu jsou oba odvalovací prostředky nebo případně nejméně dva ze čtyř odvalovacích prostředků otočné kolem společné svislé osy, to znamená, že odvalovací prostředky lze příslušně natočit, čímž se umožní přímé řízení, například prostřednictvím páky nebo přídavného pohybo
-3CZ 295870 B6 vého prostředku. Pro realizaci otočného spojení může být na břemenu zabírající první úsek na otočném hřídeli páky uložen otočně kolem osy, upravené kolmo k ose otáčení hřídele páky. Otočné uložení může být vytvořeno prostřednictvím na prvním úseku upraveného vystupujícího otočného čepu, který je otočně uložen v průchozím otvoru na hřídeli. Pro podepření prvního úseku, kteiý při uloženém břemenu v průběhu otáčení odvalovacích prostředků zůstává prakticky bez pohybu, může být na hřídeli v podstatě na koncových stranách uspořádán vždy jeden úložný váleček, který protilehle zabírá na spodní straně deskového prvního úseku, přičemž zde může být upraven nejméně jeden doraz omezující otočný pohyb úložných válečků. Kromě toho může být na spojovacím elementu, spojujícím odvalovací prostředky, upraven otočný spoj, kteiý unáší zdvihací prostředek nebo je spojen s rámem. Přitom zde může být v případě vytvoření zařízení v podobě zdvižného vozíku nebo vozíku na pytle uspořádán spojovací element, případně na tomto spojovacím elementu může být s výhodou uspořádán pohybový prostředek vytvořený jako tažná tyč, to znamená, že je spojen s otočně pohyblivou částí v podobě oje. Zdvihací prostředek zde může být páka. Páka nebo také pohybový prostředek ve tvaru tažné tyče mohou být vytvořeny s měnitelnou délkou, zejména teleskopické, což je výhodné jak z hlediska transportu, tak také z hlediska manipulace, protože prostřednictvím odpovídajícího prodloužení páky se zvětší účinná délka páky a usnadní se nadzdvihování těžkého břemena.
Přehled obrázků na výkresech
Další výhody, detaily a znaky vynálezu vyplývají z dalšího popisu příkladu provedení ve spojení s výkresovou částí.
Na obr. 1 je znázorněn bokorys zařízení podle vynálezu podle prvního příkladu provedení, a to v částečném řezu.
Na obr. 2 je znázorněn čelní pohled zařízení z obr. 1.
Na obr. 3 je znázorněn půdorys zařízení z obr. 1.
Na obr. 4 je znázorněna principiální skica pro vyobrazení nasazení popsaného zařízení.
Na obr. 5 je znázorněna principiální skica zařízení podle druhého příkladu provedení.
Na obr. 6 je znázorněna principiální skica zařízení podle obr. 1 s otočnou pohyblivostí odvalovacích prostředků.
Na obr. 7 je znázorněn detailní pohled na další otočné spojení zdvihacího prostředku.
Na obr. 8 je znázorněn bokorys zdvihacího prostředku.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je znázorněn v řezu pohled na zařízení 1 podle vynálezu, na kterém je uloženo břemeno 2 ve tvaru svazku izolačních desek. Zařízení 1 sestává z odvalovacího prostředku 3, který má více otočně uložených odvalovacích elementů 5 ve tvaru kladek 6 nebo válců, které jsou uloženy v nosném rámu 4, vytvořeném jako nahoře uzavřená skříň. U znázorněného příkladu provedení je v zařízení 1 upraveno celkem jedenáct kladek 6. Tím se vytvoří tak velká podlahová úložná oblast, že odvalovací prostředek 3 v každém okamžiku dosedá na více, u znázorněného příkladu provedení na třech, horních pásech 7 lichoběžníkového plechu 8, který vytváří pojížděnou střechu. Tak se zabrání skákavé jízdě, která vzniká trvalým zapadáním do odpovídajících zahloubení lichoběžníkového plechu 8. Mimo to se zřetelně velkou podlahovou úložnou oblastí umožní optimalizované rozložení břemena 2, protože celé břemeno 2 je rozděleno na relativně velkou
-4CZ 295870 B6 plochu, zejména se zřetelem na tu skutečnost, která je patrná z obr. 2 a obr. 3, že zařízení 1 má dva odvalovací prostředky 3, čímž je dána vždy dvojitá podlahová úložná plocha. Protože, jak je patrné z obr. 4, z těchto zařízení 1 jsou použita vždy dvě zařízení pro transport břemena 2 ve tvaru svazku, odpovídá toto tedy celkové podlahové ploše čtyřnásobku úložné plochy jednoho jediného odvalovacího prostředku 3. Tak lze značně zmenšit zatížení plechu, protože se zdaleka nedosahuje meze možného zatížení o hodnotě zhruba 150 až 200kg/m2, jejíž překročení by mohlo vést k prohnutí, v nejhorším případě také k prolomení plechu. Odvalovací prostředky 3 mají odpovídající bočně odstávající nástavec 9, na kterém je upevněn spojovací element 10 ve tvaru podélného nosníku, a to uvolnitelně prostřednictvím spoje 11 se zasouvacím čepem. Prostřednictvím tohoto spojovacího elementu 10 jsou upraveny oba odvalovací prostředky 3 ve vzájemném odstupu, a to s výhodou tak daleko, že uložené břemeno 2 ve tvaru svazku leží v oblasti mezi odvalovacími prostředky 3. Protože šířka svazků má zpravidla hodnotu 120 cm, je délka spojovacího elementu 10 o hodnotě zhruba 130 cm dostačující. Uvedená uvolnitelnost také umožňuje v případě potřeby nasadit kratší nebo delší spojovací elementu 10.
Kladky 6 sestávají s výhodou z tvrdé plastické hmoty, která neulpívá na horních pásech 7 a která umožňuje zařízení 1 snadno se bočně posouvat při uloženém břemenu 2, takže jsou možné i jízdy v zatáčkách. Průměr kladek 6 má účelně zhruba 8 cm, šířka zhruba 35 cm, přičemž šířka by měla být zvolena vždy tak, aby zřetelně přečnívala přes šířku horních pásů 7 a tak se umožnilo pojíždění rovnoběžně s horními pásy 7 podle obr. 2. Rozměry však lze libovolně měnit, přičemž budou především závislé na typu pojížděného lichoběžníkového plechu 8. Počet kladek 6 lze také libovolně měnit. Čím je zde upraveno více kladek 6, to znamená, čím je delší odpovídající odvalovací prostředek 3, tím větší je úložná oblast a tím menší je lokální zatížení. Délka odvalovacího prostředku 3 zhruba 100 cm se podle zkušeností ukázala jako účelná.
Na horní straně spojovacího elementu 10 jsou upravena kloubová uložení 12 pro výkyvné uložení kloubové tyče 13 zdvihacího prostředku 14 ve tvaru páky 15. Tato páka 15 má první úsek 16, který je v přímém záběru na břemenu 2 ve tvaru svazku, jak je patrné z obr. 1, jakož i manipulační úsek 17, který slouží pro vykyvování páky 15. Na manipulačním úseku 17 je upraven další úsek 18, který slouží pro zachycení, umožňující další manipulaci, když je páka 15 hodně spuštěna. Pro uložení je zařízení 1 se svisle stojící pákou 15 nasunuto na břemeno 2 ve tvaru svazku do té míry, až se první úsek 16 dostane pod svazek. Návazně se páka 15 vykývne směrem dolů, takže první úsek 16 se dostane do záběru s břemenem 2 ve tvaru svazku a při dalším vykývnutí jej nadzdvihne. Z důvodů přehlednosti není úplná páka 15 na obr. 2 a obr. 3 znázorněna. Na obr. 2 znázorněný spojovací element 10 je zde vytvořen jako podélný nosník. Může však mít také takový tvar, že je v oblasti unášející páku 15 vytvořen zapuštěně a je upraven blíže k povrchové ploše plechu, takže břemeno 2 ve tvaru svazku může být nadzdvihováno do nižší výšky a tak se vytvářejí příznivější pákové poměry.
Na obr. 4 je znázorněno nasazení zařízení 1 podle vynálezu pro transport břemena 2 ve tvaru svazku. Je zde patrno, že zařízení 1 pracuje na principu vozíku na pytle, to znamená, že svazek je vždy na jednom konci nadzdvihnutelný. V důsledku toho jsou pro transport potřebná dvě zařízení
1. Modifikace zařízení 1, znázorněná na obr. 4, se liší od provedení podle obr. 1 do té míry, že první úsek 16 je uspořádán, .případně uložen, tak, že jej lze vzhledem k ose natáčení uvést do takové polohy, že páka 15 je při uloženém břemenu 2 zablokována proti samočinnému zpětnému vykývnutí. To znamená, že hmotnost břemena 2 ve tvaru svazku zatlačuje páku 15 směrem dolů a tím se zabrání zpětnému vykývnutí. Uložené břemeno 2 lze potom bez námahy transportovat po nerovné ploše, jak je znázorněno na obr. 4.
Na obr. 5 je znázorněn další příklad provedení zařízení 19 podle vynálezu. Na rozdíl od v předcházejícím popsaného zařízení 1 lze na toto zařízení 19 nasadit ukládané břemeno 2 ve tvaru svazku například bezprostředně prostřednictvím jeřábu. K tomu účelu je na něm upraven nosný rám 20, který unáší břemeno 2 ve tvaru svazku. K tomuto nosnému rámu 20 jsou přiřazeny celkem čtyři odvalovací prostředky 3, které mohou být vytvořeny jako odvalovací prostředky 3, popsané v předcházejícím popisu, avšak mohou mít odlišné rozměry. Toto znázorněné zařízení
-5CZ 295870 B6 představuje tedy typ transportního vozíku, u kterého nejsou třeba žádné manuální činnosti při ukládání. Na zařízení 19 je samozřejmě možné upravit odpovídající pohybové prostředky 23 ve tvaru tažné tyče 24 nebo podobného členu, které z důvodů jednoduchosti nejsou na obr. 5 znázorněny. Také z hlediska uspořádání rámu 20 vzhledem k odvalovacím prostředkům 3 jsou možná různá řešení. Tak je možné upevnit odvalovací prostředky 3 bezprostředně na rámu 20, ale stejně je možné upravit upevnění prostřednictvím spojovacích elementů 10. V každém případě by měl být rám 20 z přepravních důvodů rozložitelný. Z tohoto důvodu sestává z jednotlivých rámových elementů, které jsou navzájem uvolnitelně spojitelné. Podle tohoto provedení jsou uvolnitelné také odvalovací prostředky 3 a případně i spojovací element 10, takže celé zařízení 19 je možné rozložit.
Konečně obr. 6 znázorňuje další zařízení 21 podle vynálezu. To do značné míry odpovídá zařízení 1, které je znázorněno na obr. 1. Na spojovacím elementu 10 je však upraven otočný spoj 22, například otočný věnec nebo podobný člen, na kterém je opět uspořádána páka 15. Na spojovacím elementu 10 je upraven pohybový prostředek 23 ve tvaru tažné tyče 24. Tato modifikace umožňuje řízení zařízení 21, protože prostřednictvím tažné tyče 24 lze vykývnout odvalovací prostředky 3 vzhledem k uloženému svazku a tak je možné projíždět zatáčky s menším poloměrem. Páka 15 a tažná tyč 24 jsou přitom samozřejmě vytvořeny, případně uspořádány tak, že se navzájem neomezují. Dále je ještě třeba poukázat na tu skutečnost, že na obr. 6 popsané řízení lze samozřejmě také realizovat u zařízení 19 z obr. 5 na nejméně jednom spojovacím elementu 10, případně také na obou.
Na obr. 7 a obr. 8 je znázorněno další uspořádání otočného spojení. Na zdvihacím prostředku 25, který je také vytvořen jako páka 26, je první úsek 27 otočně uložen na hřídeli 28. K tomu účelu zabírá otočný čep 29 do průchozího otvoru 30 na hřídeli 28. Hřídel 28 je opět otočně uložen na dvou pákových podpěrách 31. Na koncích hřídele 28 jsou dále upraveny úložné válečky 32, které mají takové rozměry, že jsou při svém protilehlém uložení v záběru na spodní straně deskového prvního úseku 27. Funkce tohoto otočného spojení je taková, že po nadzdvižení břemena 2 stlačením manipulačního úseku 33 páky 26 směrem dolů, který je s ložiskovým uložením 34 výkyvné uložen na spojovacím nosníku mezi oběma zde neznázoměnými odvalovacími prostředky 3 pro řízení páky 26 kolem osy A otáčení tvořené otočným čepem 29 a průchozím otvorem 30, je otáčeno, přičemž úložné válečky 32 se odvalují na spodní straně prvního úseku 22První úsek 27 zůstává vždy ve své poloze a páka 26 je takřka pod ním pootáčena. Tento otočný pohyb lze uskutečnit do té míry, až jeden z úložných válečků 32 dosedne na doraz 35 na prvním úseku 27. Pokud má být nyní břemeno 2 sejmuto, tak se páka 26 vykývne směrem vzhůru, což vede k tomu, že je první úsek 27 včetně uloženého břemene 2 spuštěn, avšak zůstane v podstatě také v průběhu spouštěcího pohybu ve vodorovné rovině, což je podmíněno jeho uložením na otočném hřídeli 28.

Claims (31)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Transportní vozík, zejména zařízení pro přepravu těžkých břemen (2) po nerovné ploše, zejména pro přepravu do svazků sbalených izolačních desek přes střechu z lichoběžníkových plechů (8), který obsahuje nejméně dva odvalovací prostředky (3), z nichž každý má více za sebou uspořádaných odvalovacích elementů (5) pro vytvoření zvětšené podlahové úložné plochy, vyznačující se tím, že je opatřen zdvihacím prostředkem (14, 25) pro nadzdvižení a uložení břemena (2), který je vytvořen jako páka (15, 26), která je uložena pohyblivě kolem osy natáčení a která má na břemenu (2) zabírající první úsek (16, 27) a druhý manipulační úsek (17, 33).
    -6CZ 295870 B6
  2. 2. Transportní vozík podle nároku 1,vyznačující se tím, že odvalovací elementy (5) jsou vytvořeny jako podélné kladky (6) nebo válce, nebo že každý odvalovací element (5) má více za sebou uspořádaných kladek (6), válců nebo kol.
  3. 3. Transportní vozík podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že odvalovací prostředek (3) má nosný rám (4), na kterém jsou drženy odvalovací elementy (5).
  4. 4. Transportní vozík podle nároku 3, vyznačující se tím, že nosný rám (4) je vytvořen jako na spodní straně otevřená skříň.
  5. 5. Transportní vozík podle jednoho z nároků 2 až 4, vyznačující se tím, že odvalovací elementy (5) sestávají z plastické hmoty, zejména z tvrdé plastické hmoty.
  6. 6. Transportní vozík podle jednoho z nároků 2 až 5, vyznačující se tím, že válce, kladky (6) nebo kola mají průměr 5 až 11 cm, zejména 9 cm, a/nebo že válce nebo kladky (6) mají délku 20 cm až 50 cm, zejména 33 cm.
  7. 7. Transportní vozík podle jednoho z nároků 2 až 6, vyznačující se tím, že každý odvalovací prostředek (3) má šest až šestnáct odvalovacích elementů (5), zejména deset odvalovacích elementů (5).
  8. 8. Transportní vozíkpodle jednoho z předcházejících nároků, vy z n a č uj í c í se tím, že dva odvalovací prostředky (3) jsou ve vzájemném odstupu spojeny prostřednictvím nejméně jednoho nosného spoj ovacího elementu (10).
  9. 9. Transportní vozík podle nároku 8, vyznačující se tím, že odvalovací prostředky (3) jsou upraveny v takovém odstupu, že leží na vozíku nejméně částečně vedle místa pro břemeno (2).
  10. 10. Transportní vozík podle nároku 8 nebo 9, vyznačující se tím, že odvalovací prostředky (3) jsou se spojovacím elementem (10) uvolnitelně spojitelné, zejména prostřednictvím spoje (11) se zasouvacím čepem.
  11. 11. Transportní vozík podle nároku 1,vyznačující se tím, že páka (15) je vytvořena a uspořádána tak, že její první úsek (16) je vzhledem k ose natáčení přivoditelný do takové polohy, kdy je páka (15) při uloženém břemenu (2) zablokována proti samočinnému zpětnému vykývnutí.
  12. 12. Transportní vozík podle nároku 1,vyznačující se tím, že na manipulačním úseku (17) páky (15) je upraven nejméně jeden v průběhu pohybu páky (15) jeho zachycení umožňující další úsek (18).
  13. 13. Transportní vozík podle jednoho z nároků 11 a 12, vy z n a č uj í c í se tím, že jsou na něm dále upraveny zaskakovací prostředky pro aretaci páky (15) vnejméně jedné poloze.
  14. 14. Transportní vozík podle jednoho z nároků 11 až 13, v y z n a č u j í c í se t í m , že páka (15) je uložena na spojovacím elementu (10).
  15. 15. Transportní vozík podle jednoho z nároků 11 až 14, vyznačující se tím, že páka (15) je na spojovacím elementu (10) uspořádána uvolnitelně.
  16. 16. Transportní vozík podle nároku 14 nebo 15, vyznačující se tím, že spojovací element (10) je nejméně v oblasti unášející páku (15) vytvořen zahloubený.
  17. 17. Transportní vozíkpodle jednoho z předcházejících nároků, vy z n ač uj í c í se tím, že je na něm dále upraven pohybový prostředek (23) pro pohybování zařízením.
    -7CZ 295870 B6
  18. 18. Transportní vozík podle nároku 17, vyznačující se tím, že pohybový prostředek (23) tvoří páka.
  19. 19. Transportní vozík podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že nejméně dva odvalovací prostředky (3) jsou uspořádány na společném rámu (20) vozíku, na kterém je uloženo břemeno (2).
  20. 20. Transportní vozík podle nároku 19, vyznačující se tím, že jsou na něm upraveny čtyři separátní odvalovací prostředky (3).
  21. 21. Transportní vozík podle nároku 19 nebo 20, vyznačující se tím, že vždy dva odvalovací prostředky (3) případně jsou navzájem spojeny prostřednictvím spojovacího elementu (10) a s výhodou jsou prostřednictvím tohoto spojovacího elementu (10) uspořádány na rámu (20).
  22. 22. Transportní vozík podle jednoho z nároků 19 až 21,vyznačující se tím, že na rámu (20) nebo na nejméně jednom spojovacím elementu (10) je upraven pohybový prostředek (23) ve tvaru tažné tyče (24) nebo podobného členu.
  23. 23. Transportní vozík podle jednoho z nároků 19 až 22, vyznačuj ící se tím, že odvalovací prostředky (3) jsou uvolnitelně upevněny na rámu (20), případně na spojovacích elementech (10), a/nebo jsou případně spojovací elementy (10) uvolnitelně upevněny na rámu (20), a/nebo rám (20) sestává z navzájem uvolnitelně spojitelných rámových elementů, a/nebo je uvolnitelně uspořádán pohybový prostředek (23).
  24. 24. Transportní vozík podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že jsou oba odvalovací prostředky (3) nebo případně nejméně dva ze čtyř odvalovacích prostředků (3) otočné kolem společné svislé osy.
  25. 25. Transportní vozík podle některého z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že první úsek (27) zabírající na břemenu (2) je uložen otočně kolem osy (A), upravené kolmo k ose otáčení hřídele (28) páky (26).
  26. 26. Transportní vozík podle nároku 25,vyznačující se tím, že na prvním úseku (27) je upraven vystupující otočný čep (29), který je otočně uložen v průchozím otvoru (30) na hřídeli (28).
  27. 27. Transportní vozík podle nároků 25 a 26, vyznačující se tím, že na hřídeli (28) je v podstatě na koncových stranách uspořádán vždy jeden úložný váleček (32), který protilehle zabírá na spodní straně deskového prvního úseku (27).
  28. 28. Transportní vozík podle nároku 27, vyznačující se tím, že na spodní straně deskového prvního úseku (27) je upraven nejméně jeden otočný pohyb omezující doraz (35) pro úložné válečky (32).
  29. 29. Transportní vozík podle některého z nároků 8 až 24, vy zn ač u j í c í se t í m , že na spojovacím elementu (10), spojujícím odvalovací prostředky (3), je upraven otočný spoj (22), který unáší zdvihací prostředek (14) neboje spojen s rámem (20).
  30. 30. Transportní vozík podle nároku 29, v y z n a č u j í c í se t í m, že pohybový prostředek (23) je vytvořen jako tažná tyč (24) nebo podobný člen a s výhodou je uspořádán na spojovacím elementu (10) a zdvihací prostředek (14, 25) je páka (15).
    -8CZ 295870 B6
  31. 31. Transportní vozík podle jednoho z předcházej ících nároků, vyznačující se tím, že páka (15) nebo pohybový prostředek (23) ve tvaru tažné tyče (24) nebo podobného členu má měnitelnou délku a zejména je teleskopický.
CZ19984212A 1997-12-19 1998-12-18 Transportní vozík CZ295870B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19756618A DE19756618A1 (de) 1997-12-19 1997-12-19 Vorrichtung zum Transportieren schwerer Lasten über eine unebene Fläche

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ421298A3 CZ421298A3 (cs) 1999-07-14
CZ295870B6 true CZ295870B6 (cs) 2005-11-16

Family

ID=7852576

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19984212A CZ295870B6 (cs) 1997-12-19 1998-12-18 Transportní vozík

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0924146B1 (cs)
AT (1) ATE221020T1 (cs)
CZ (1) CZ295870B6 (cs)
DE (2) DE19756618A1 (cs)
DK (1) DK0924146T3 (cs)
PL (1) PL190576B1 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102022113162A1 (de) 2022-05-24 2023-11-30 Fiona Gabriella Saygivar Transportfahrzeug zum Transport von Lasten über Senken

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US643721A (en) * 1899-09-09 1900-02-20 Solomon Watson Maple House-moving truck.
US2720989A (en) * 1953-02-24 1955-10-18 Wormser Paul Freight handling truck
CH459884A (de) * 1967-10-10 1968-07-15 Rieder Hans Rollvorrichtung
GB1350507A (en) * 1971-11-15 1974-04-18 Braby Group Ltd Devices for handling heavy or cumbersome objects
GB2116932B (en) * 1982-03-22 1985-09-18 Harry Pilkington Trolleys to assist in moving heavy objects
FR2600961B1 (fr) * 1986-07-02 1988-10-21 Creusot Loire Bogie double pour tour d'assemblage de fusee
DE8618673U1 (de) * 1986-07-12 1986-08-21 John Some KG, 4000 Düsseldorf Paletten-Transportvorrichtung
DE4422119A1 (de) * 1994-06-24 1996-01-04 Uwe Barthel Rollerartiges Fahrzeug

Also Published As

Publication number Publication date
DE19756618A1 (de) 1999-07-01
PL330378A1 (en) 1999-06-21
EP0924146B1 (de) 2002-07-24
EP0924146A1 (de) 1999-06-23
PL190576B1 (pl) 2005-12-30
CZ421298A3 (cs) 1999-07-14
DE59804872D1 (de) 2002-08-29
DK0924146T3 (da) 2002-09-02
ATE221020T1 (de) 2002-08-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5009560A (en) Mixed freight handling system
US5593272A (en) Roll on roll off device with a portable support
US6921095B2 (en) Hand trolley with winch operated lifting carriage
US4865339A (en) Hand truck
US20050042068A1 (en) Forklift with stabilizing forks
US10099856B2 (en) Convertible pallet jack with rollers
EP2855202B1 (en) An interchangeable platform and a means for transporting an interchangeable platform
US5088873A (en) Manipulator mixed freight handling system
US5067867A (en) Conveyor for mixed freight handling system
KR102326550B1 (ko) 관절식 암을 갖는 트롤리
US20100061834A1 (en) Platform for carrying and transporting loads with an unrollable floor, and transport device with a platform of this type
GB2241935A (en) Load handling apparatus
JP2016532616A5 (cs)
EP2354364B1 (en) Apparatus and method for the handling of plates
US6210095B1 (en) Carpet loading system
FI96407C (fi) Ajettava ja ohjattava kuljetusyhdistelmä raskaiden lastien kuljetukseen ja käsittelyyn, kuljetuslaite tätä kuljetusyhdistelmää varten ja menetelmä kuljetusyhdistelmän aikaansaamiseksi
EP2042369B1 (en) Transport apparatus
US5490753A (en) Roll on roll off device
CZ295870B6 (cs) Transportní vozík
US5039270A (en) Physically integrated manufacturing and materials handling system
US20100003116A1 (en) Transport vehicle for raising and transporting ULDs and cargo pallets
US5030055A (en) Physically integrated manufacturing and materials handling system
CN218492225U (zh) 铺设路缘石的移动机器人
CN218492224U (zh) 路缘石铺设机构
JP3011534U (ja) 積載物運搬車輌の積載装置

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20181218