Válcový zámek, obzvláště pro motorová vozidla
Oblast techniky
Vynález se týká válcového zámku, jehož válcové jádro, opatřené klíčovým kanálem a odpruženými lamelami, je pomocí axiálně rozpojitelné spojky spojeno s výstupním členem zámku, je-li jádrem otáčeno patřičným klíčem a je od výstupního členu zámku odpojeno, je-li jádrem otáčeno neoprávněné násilím, nebo nepatřičným klíčem. Při neoprávněném otáčení jádrem dojde k přerušení kinematické vazby mezi jádrem a výstupním členem válcového zámku, takže jádrem válcového zámku lze volně otáčet, aniž by se tím působilo na závoru vlastního zámku dveří, která je mechanicky propojena s výstupním členem válcového zámku.
Dosavadní stav techniky
Jsou známy válcové zámky, obzvláště pro dveře motorových vozidel, u kterých je jádro válcového zámku ve vzájemném neotočném spojení s výstupním členem zámku, ovládajícím závoru vlastního zámku dveří, je-li jádrem otáčeno patřičným klíčem a ve vzájemném otočném-prokluzovém-spojení, je-li jádrem otáčeno neoprávněně násilím nebo nepatřičným klíčem. Zmíněné otočné nebo neotočné spojení jádra s výstupním členem zajišťuje většinou axiálně přesuvná spojka, která v jedné krajní poloze svého axiálního posuvu propojí výstupní člen s jádrem zámku a ve druhé krajní poloze svého axiálního posuvu jej odpojí. Tak např. z DE 43 16 223 Al a DE 196 04 350 Al jsou známy zámky tohoto druhu, kde ve válcové dutině skříně zámku je otočně a axiálně posuvně uložena klec, v jejíž válcové dutině je uloženo jádro zámku s klíčovým kanálem a odpruženými lamelami. Při absenci patřičného klíče v klíčovém kanálu, kdy blokovací výstupky lamel přesahují obvod jádra a zabírají do blokovací drážky v kleci, je jádro v neotočném spojení s klecí a při otáčení jádrem se současně otáčí i klecí ve skříni zámku. Protože vnější čelo klece je opatřeno vačkovou dráhou, dosedající na vačkovou dráhu na čelním nákružku skříně zámku, dojde při jejím natočení vzhledem ke skříni zámku k axiálnímu posuvu klece. Při tomto axiálním posuvu vysune vnitřní čelo klece axiálně přesuvnou spojku, která je současně výstupním členem válcového zámku, ze záběru s jádrem, čímž dojde k rozpojení kinematické vazby mezi jádrem a výstupním členem válcového zámku a jádrem se může volně protáčet, aniž by se působilo na uzamykací mechanismus vlastního zámku dveří.
Nevýhodou této konstrukce a obdobných známých konstrukcí je, že použití otočné, axiálně přesuvné klece zabraňuje a/nebo značně zdražuje vytvoření dalších bezpečnostních prvků mezi jádrem a skříní válcového zámku, jako např. ochrany proti vytržení a/nebo zaražení jádra do skříně zámku.
Předmět vynálezu
Výše uvedené nevýhody v podstatě odstraňuje válcový zámek podle vynálezu jehož podstata spočívá v tom, že vnitřní válcová dutina skříně je opatřena prstencovými protáčecími drážkami, a alespoň jedno žebro, ohraničující protáčecí drážku ve směru opačném směru axiálního posuvu jádra, při kterém dojde k rozpojení spojky mezi jádrem a výstupním členem, je přerušeno alespoň jednou blokovací drážkou, jejíž boky se rozevírají ve směru axiálního posuvu jádra, při kterém dojde k rozpojení spojky mezi jádrem a výstupním členem.
U válcového zámku takovéto konstrukce se docílí rozpojení spojky mezi jádrem a výstupním členem válcového zámku bez použití klece mezi jádrem válcového zámku a jeho skříní, což umožní vytvoření ochrany proti vytržení a/nebo zaražení jádra do skříně zámku a jak na jádru, tak i ve vnitřní dutině skříně.
-1 CZ 293846 B6
Je výhodné, je-li skříň válcového zámku vytvořena ze dvou polovin skříně, navzájem pevně spojených.
Takováto konstrukce umožní jak technologicky nenáročné vytvoření protáčecích drážek a různě širokých blokovacích drážek v žebrech vnitřní dutiny skříně, tak i montáž jádra.
Dále je výhodné, je-li válcovitá dutina skříně opatřena alespoň jednou prstencovitou bezpečnostní drážkou, ve které je s axiální vůlí, odpovídající alespoň délce axiálního posuvu, potřebného pro rozpojení spojky, uložen vnější nákružek jádra.
Takováto konstrukce v podstatě znemožní vytržení a/nebo vyražení jádra ze skříně válcového zámku.
Je rovněž výhodné, je-li zámek vytvořen tak, že blokovací drážky dvojic lamel jsou uspořádány ve skříni po 180°.
Takováto konstrukce nekomplikuje technologii výroby válcového zámku a umožňuje dostatečné množství kombinací.
Je výhodné, jsou-li boky blokovacích drážek tvořeny rovinnými ploškami, svírajícími s rovinami souměrností blokovacích drážek stejné ostré úhly.
Takováto konstrukce jednak zjednoduší technologii výroby a jednak zajistí bezproblémový posuv boků blokovacích výstupků lamel po šikmých bocích blokovacích drážek.
Je rovněž výhodné, leží-li roviny souměrností blokovacích drážek v dělicí rovině obou polovin skříně.
Takováto konstrukce je technologicky výhodná pro vytvoření dalších bezpečnostních prvků na bocích blokovacích drážek.
Pro vytvoření jiných, dalších bezpečnostních prvků je výhodné, leží-li roviny souměrností blokovacích drážek v rovině, kolmé na dělicí rovinu obou polovin skříně.
Přehled obrázků na výkresech
Na přiložených výkresech je znázorněn příklad provedení vynálezu, kde jednotlivé obrázky představují:
obr. 1 - podélný řez dělicí rovinou válcového zámku (řez B-B z obr. 3), se sepnutou spojkou, obr. 2 - podélný řez dělicí rovinou válcového zámku (řez H-H z obr. 4) s rozepnutou spojkou, obr. 3 - pohled směrem S na příčný řez A-A z obr. 1, obr. 4 - pohled směrem S na příčný řez F-F z obr. 2, obr. 5 - řez D-D z obr. 3 přední částí zámku, obsahující lamely, obr. 6 - řez G-G z obr. 4 přední částí zámku, obsahující lamely, obr. 7 - axonometrický pohled na podstatné součásti rozloženého válcového zámku.
-2CZ 293846 B6
Příklady provedení
Jak je patrné z přiložených obrázků, nejlépe z obr. 7, 3 a 1, sestává válcový zámek ze skříně 1, která je složena ze dvou polovin Γ, 1 skříně navzájem pevně spojených Dělicí rovina 14 obou polovin 11 skříně je totožná s podélnou rovinou souměrnosti skříně L Jak je nejlépe patrné z obr. 1 a 3, je ve válcové dutině skříně 1 uspořádáno jádro 2 s klíčovým kanálem 22 a lamelami 20, 20', uspořádanými ve výřezech 21 v jádru 2. Lamely 20, 20' jsou odpruženy a není-li v klíčovém kanálu 22 zasunut patřičný klíč, přečnívají blokovací výstupky 201 lamel 20, 20' přes obvod jádra 2 a zasahují do blokovacích drážek 13. 13', vytvořených v žebrech 12 ve vnitřní válcovité dutině skříně 1 souměrně podél dělicí roviny 14 skříně 1. Do blokovacích drážek 13 zasahují blokovací výstupky 201 lamel 20 a do blokovacích drážek 13' zasahují blokovací výstupky 201' lamel 20'. které se vysouvají v opačném směru, než lamely 20. Blokovací drážky 13, 13 jsou stranově ohraničeny šikmými boky 130, 131, vytvořenými na koncových čelech žeber 12 a svírajícími s podélnou rovinou Q souměrnosti blokovací drážky 13 ostrý úhel β. Na zmíněné šikmé boky 130, 131 dosednou boky blokovacích výstupků 201 lamel 20, 20', je-li jádrem 2 otáčeno bez zasunutého patřičného klíče. Vsune-li se do klíčového kanálu 22 patřičný klíč, lamely 20.20' se uspořádají tak, že jejich blokovací výstupky 201 nepřesahují přes obvod jádra 2 a jádrem 2 lze ve skříni otáčet. Při otáčení jádrem 2 patřičným klíčem se otáčí i výstupní člen 3 válcového zámku, který je v tomto funkčním stavu válcového zámku propojen s jádrem 2 axiálně rozpojitelnou spojkou 30. Spojka 30 sestává ze spojkových výstupků 231 na axiálním prodloužení 23 jádra a spojkových vybrání 301 na axiálně nepohyblivém spojkovém členu 31, který je svým obvodem otočně uložen v prstencovité drážce ve skříni 1 a je ve stálém neotočném spojení s výstupním členem 3 válcového zámku. Je pochopitelně možné i jiné provedení rozpojitelné spojky 30, například takové, kdy spojkový výstupek na axiálním prodloužení 23 jádra zabírá přímo do spojkového vybrání 301 na axiálně neposuvném výstupním členu 3. Výstupní člen 3 válcového zámku je mechanicky propojen s neznázoměnou závorou vlastního zámku dveří.
Vsune-li se do klíčového kanálu 22 nepatřičný klíč, nebo se jádrem 2 s vysunutými lamelami 20, 20 otáčí násilím, dosednou boky blokovacích výstupků 201 lamel 20', 20 na boky 13 (viz obr. 3 a 5) blokovacích drážek 13', 13, otáčí-li se jádrem 2 proti smyslu hodinových ručiček, a na boky 131, otáčí-li se jádrem 2 ve smyslu hodinových ručiček. Protože boky 130, 131 blokovacích drážek 13', 13 (viz obr. 5, 6) jsou vytvořeny jako šikmé rovinné plochy, které se rozevírají Q rozpojovacího axiální posuvu b jádra 2 a svírají s podélnou rovinou souměrnosti O blokovacích drážek 13, 13' ostrý úhel β, dochází při otáčení jádra 2 ke klouzání boků blokovacích výstupků 201 lamel 20. 20 po šikmých plochách boků 130, 131' a k jejich axiálnímu posouvání ve směru o. Tím dochází i k axiálnímu posouvání ve směru o jádra 2, v jehož výřezech 21 jsou lamely 20'. 20 uloženy. K axiálnímu posuvu lamel 20, 20', a tím i jádra 2 dojde v důsledku rozkladu síly FI (viz obr. 5), vyvolané kroutícím momentem, kterým se působí na jádro 2 na složku síly F3, kolmou k boku 131 blokovací drážky 13, 13' a na složku síly F2, způsobující axiální posuv lamel 20, 20' ve směru o. Jinými slovy je jádro 2 unášeno v axiálním směru lamelami 20, 20', které jsou suvně uloženy ve výřezech 21 jádra 2 a na které působí složka síly F2, vyvolaná silou FI od kroutícího momentu, jímž se působí na jádro 2. Při tomto axiálním posouvání jádra 2 dojde při posuvu o délku b. která odpovídá délce spojkového výstupku 231 (viz obr. 2), k vysunutí spojkového výstupku 231 na axiálním prodloužení 23 jádra 2 ze spojkového vybrání 301 na spojkovém členu 31. Vysouvání spojkového výstupku 231 se děje proti síle diskové pružiny 4 a probíhá až do momentu, kdy dojde k rozpojení spojky 30 a blokovací výstupky 201 sklouznou ze šikmých boků 130, 131 blokovacích drážek 13, 13' do prstencovitých protáčecích drážek 11 (viz obr. 4). V této poloze je již spojka 30 mezi jádrem 2 a výstupním členem 3 válcového zámku rozpojena, takže při dalším otáčení jádrem 2, při kterém je jádro 2 díky vedení blokovacích výstupků 201 lamel 20, 20' v prstencovitých protáčecích drážkách 11 drženo ve své pravé krajní poloze, není otočný pohyb jádra 2 přenášen na výstupní člen 3 zámku. Boky protáčecích drážek 11 jsou tvořeny boky žeber 12, jejichž koncová čela tvoří šikmé boky 130, 131 blokovacích drážek 13, 13'. Po pootočení jádra 2 o 180°, kdy se vyčnívající blokovací výstupky 201 lamel 20 dostanou do zákrytu s blokovacími drážkami 13, 13', dojde vlivem axiálního předepnutí diskové pružiny 4 k axiálnímu posuvu jádra 2 zpět do levé krajní základní polohy, a k opětovnému sepnutí spojky
-3CZ 293846 B6 mezi jádrem 2 a výstupním členem 3. V této základní poloze válcového zámku lez po vsunutí patřičného klíče do klíčového kanálu 22 opět zámek otevřít nebo zavřít.
V základní poloze válcového zámku (viz obr. 1 a 5), kdy je jádro 2 v levé krajní poloze a spojka 30 je sepnuta, dosedá prvý vnější nákružek 251, vytvořený na jádru 2 na levý bok prstencovité bezpečnostní drážky 151, jejíž pravý bok je tvořen prvním žebrem 12, ohraničujícím zleva první protáčecí drážku H· Druhý vnější nákružek 252, vytvořený na jádru 2, dosedá na pravý bok posledního žebra 12, ohraničujícího zprava poslední protáčecí drážku 11. Oba bezpečnostní nákružky 251, 252 jsou uloženy v bezpečnostních drážkách 151, 152 s boční axiální vůlí a, která je stejná nebo větší, než délka axiálního posuvu b, nutná k vysunutí spojkového výstupku 231 ze spojkového vybrání 301. Bezpečnostní nákružky 251, 252 v této pozici zabraňují vytržení jádra 2 ze skříně 1 válcového zámku.
V protáčecí poloze válcového zámku (viz obr. 2, 4 a 6), kdy je jádro 2 v pravé krajní poloze a spojka 30 je rozepnuta, dosedá prvý vnější nákružek 251 jádra 2 na levý bok prvého žebra 12 a druhý vnější nákružek 252 dosedá na pravý bok druhé bezpečnostní drážky 152 ve skříni 1. Bezpečnostní nákružky 251. 252 v této pozici jednak znemožňují zaražení jádra 2 do skříně 1 a jednak znemožňují zašroubování vytrhávacího šroubu do klíčového kanálu 22 jádra 2, protože axiálním tlakem na neznázoměný zašroubovávaný šroub se jádro 2 přesune do své pravé krajní protáčecí polohy a začne se protáčet, čímž znemožní zašroubování zmíněného vytrhávacího šroubu.
V rámci vynálezu je pochopitelně možné vytvořit rozvírající se boky 130, 131 blokovacích drážek 13 i jinak než rovinné plošky, svírající s rovinami souměrností blokovacích drážek 13 stejné ostré úhly. Podstatné je, že musejí rozvírat ve směru O axiálního pohybu jádra 2, při kterém dojde k rozpojení spojky 30 mezi jádrem a výstupním členem. Je pochopitelně i možné, vytvořit válcový zámek s rozpojovacím posuvem jádra 2 zprava do leva. V takovémto případě budou šikmé boky 130, 131 blokovacích drážek 13, 13' orientovány opačně a jádro 2 se bude při svém otáčení nepatřičným klíčem nebo násilím vysouvat axiálně v opačném směru. Rovněž tak i disková pružina 4 může být nahrazena tlačnou vinutou pružinou nebo jiným pružným elementem.
Průmyslová využitelnost
Válcový zámek podle předloženého vynálezu lze s výhodou využít všude tam, kde je zapotřebí, aby zámek byl funkční i po jeho neoprávněném překonávání a kde je předepsána vysoká odolnost proti vytržení a/nebo vyražení jádra ze skříně, obzvláště u dveří motorových vozidel.