CZ293359B6 - Způsob společného přenosu digitálně a analogově modulovaných signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání a zařízení k provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob společného přenosu digitálně a analogově modulovaných signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání a zařízení k provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ293359B6
CZ293359B6 CZ1998869A CZ86998A CZ293359B6 CZ 293359 B6 CZ293359 B6 CZ 293359B6 CZ 1998869 A CZ1998869 A CZ 1998869A CZ 86998 A CZ86998 A CZ 86998A CZ 293359 B6 CZ293359 B6 CZ 293359B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
frequency
signal
digital
carrier
television
Prior art date
Application number
CZ1998869A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ86998A3 (cs
Inventor
Gert Prof. Dr. Siegle
Hamed Dr. Amor
Hendrick Mann
Original Assignee
Robert Bosch Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Robert Bosch Gmbh filed Critical Robert Bosch Gmbh
Publication of CZ86998A3 publication Critical patent/CZ86998A3/cs
Publication of CZ293359B6 publication Critical patent/CZ293359B6/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04HBROADCAST COMMUNICATION
    • H04H20/00Arrangements for broadcast or for distribution combined with broadcast
    • H04H20/28Arrangements for simultaneous broadcast of plural pieces of information
    • H04H20/30Arrangements for simultaneous broadcast of plural pieces of information by a single channel
    • H04H20/31Arrangements for simultaneous broadcast of plural pieces of information by a single channel using in-band signals, e.g. subsonic or cue signal
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04JMULTIPLEX COMMUNICATION
    • H04J7/00Multiplex systems in which the amplitudes or durations of the signals in individual channels are characteristic of those channels
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04LTRANSMISSION OF DIGITAL INFORMATION, e.g. TELEGRAPHIC COMMUNICATION
    • H04L5/00Arrangements affording multiple use of the transmission path
    • H04L5/02Channels characterised by the type of signal
    • H04L5/023Multiplexing of multicarrier modulation signals
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04NPICTORIAL COMMUNICATION, e.g. TELEVISION
    • H04N7/00Television systems
    • H04N7/10Adaptations for transmission by electrical cable
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04NPICTORIAL COMMUNICATION, e.g. TELEVISION
    • H04N7/00Television systems
    • H04N7/10Adaptations for transmission by electrical cable
    • H04N7/102Circuits therefor, e.g. noise reducers, equalisers, amplifiers

Abstract

Způsob a zařízení slouží pro společný přenos digitálně a analogově modulovaných signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání, zvláště v širokopásmovém kabelovém zařízení. Způsob předpokládá v alespoň jednom kanálu kromě jednoho analogového signálu televizního vysílání i přenos alespoň jednoho digitálního signálu rozhlasového a/nebo televizního vysílání. Frekvenční spektrum tohoto alespoň jednoho digitálního signálu je omezeno na frekvenční rozsah, který je menší než šířka tohoto alespoň jednoho kanálu. Ke zmenšení vzájemného ovlivnění analogového signálu televizního vysílání tímto alespoň jedním digitálním signálem musí být tento alespoň jeden digitální signál menší než předem daná úroveň signálu a špičková úroveň analogového signálu televizního vysílání musí překročit předem danou hodnotu, která je řádově větší než předem daná úroveň signálu tohoto alespoň jednoho digitálního signálu. K zabránění křížové modulace mezi analogově a digitálně modulovanými signály rozhlasového a/nebo televizního vysílání musí být amplituda frekvenčního spektra tohoto alespoň jednoho digitálního signálu menší než předem daná hodnota, která je řádově menší než amplituda nosné vlny obrazu analogového signálu televizního vysílání.ŕ

Description

Způsob společného přenosu digitálně a analogově modulovaných signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání a zařízení k provádění tohoto způsobu
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu společného přenosu digitálně a analogově modulovaných signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání zvláště na širokopásmovém kabelovém zařízení. Vynález se dále týká zařízení k provádění tohoto způsobu.
Dosavadní stav techniky
Z časopisu „Funkschau“, 1995, sešit 9, str. 46 je znám způsob přenosu, u kterého flexibilní multiplexor na výstupu video-serveru shrne více programových signálů s rozlišnými přenosovými výkony do jednoho přenosového svazku, digitální součtový signál je modulován kvadraturní amplitudovou modulací (QAM - Quadratur-Amplituden-Modulation) a potom je přenesen paralelně s analogovými televizními signály, které jsou již napájeny do kabelu. Digitální signál potom obsadí úplný televizní kanál, který byl dosud potřebný pro jediný analogový televizní program.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky odstraňuje způsob společného přenosu digitálně a analogově modulovaných signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání zvláště na širokopásmovém kabelovém zařízení, podle vynálezu, jehož podstatou je, že alespoň v jednom kanálu se přenáší kromě jednoho analogového signálu televizního vysílání alespoň jeden digitální signál rozhlasového a/nebo televizního vysílání, že tento alespoň jeden digitální signál rozhlasového a/nebo televizního vysílání nepřekročí předem danou úroveň signálu, že špičková úroveň analogového signálu televizního vysílání nepřekročí předem danou hodnotu, která je řádově větší než předem daná úroveň tohoto alespoň jednoho digitálního signálu rozhlasového a/nebo televizního vysílání, že amplituda frekvenčního spektra tohoto alespoň jednoho digitálního signálu rozhlasového a/nebo televizního vysílání nepřekročí předem danou hodnotu, která je řádově menší než amplituda nosné vrstvy obrazu analogového signálu televizního vysílání, a že frekvenční spektrum tohoto alespoň jednoho digitálního signálu rozhlasového a/nebo televizního vysílání je omezeno na frekvenční rozsah, který je menší než šířka tohoto alespoň jednoho kanálu.
Způsob podle vynálezu se znaky hlavního nároku má naproti tomu výhodu, že superpozice digitálně modulovaných signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání na analogový signál televizního vysílání vede v jediném a stejném kanálu ke zřejmému zvětšení přenosové kapacity, takže může být přeneseno podstatně více programů rozhlasového a televizního vysílání.
Podle opatření uvedených ve vedlejších nárocích jsou možná výhodná další provedení a zlepšení postupu uvedeného v hlavním nároku.
Podle nároku 2 je zvlášť výhodné, že datové množství tohoto alespoň jednoho digitálního signálu rozhlasového a/nebo televizního vysílání se zmenší kódováním. Zmenšením množství dat mohou být přeneseny dodatečné digitální signály rozhlasového a/nebo televizního vysílání společně s analogovým signálem televizního vysílání v tom jednom kanálu, takže se dosáhne dalšího zvětšení přenosové kapacity.
Výhodné je také využití kanálu k dalšímu přenosu dodatečných dat. Tím se rovněž dosáhne dalšího zvětšení přenosové kapacity.
-1CZ 293359 B6
Podle nároku 4 a 5 je dále výhodné, když frekvenční rozsah tohoto alespoň jednoho digitálního signálu rozhlasového a/nebo televizního vysílání se přenáší mezi frekvencí pomocné nosné vlny barev analogového signálu televizního vysílání a frekvencí nosné vlny obrazu kanálu sousedícího s tímto alespoň jedním kanálem, a to zejména směrem k vyšším frekvencím, a je od frekvence pomocné nosné vln barev a frekvence nosné vlny obrazu sousedního kanálu oddělen vždy ochranným frekvenčním odstupem, a když frekvenční rozsah tohoto alespoň jednoho digitálního signálu rozhlasového a/nebo televizního vysílání se přenáší mezi frekvencí nosné vlny zvuku analogového signálu televizního vysílání a frekvencí nosné vlny obrazu kanálu sousedícího s tímto alespoň jedním kanálem, a to zejména směrem k vyšším frekvencím, a je od frekvence nosné vlny zvuku a frekvence nosné vlny obrazu sousedního kanálu oddělen vždy ochranným frekvenčním odstupem. Odpovídajícím uspořádáním frekvenčního rozsahu alespoň jednoho digitálního signálu rozhlasového a/nebo televizního vysílání mezi dvě frekvence nosných vln mohou být vzájemná ovlivnění digitálního a analogového signálu udržena malá a pod prahem patrnosti.
Podle nároku 6 a 7 je výhodné, když se frekvenční složky nosných vln zvuku analogového signálu televizního vysílání přenášejí s předem daným tlumením, a když se tlumí frekvenční složky nosných vln obrazu a zvuku přenášených analogových signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání, rušící digitální signály rozhlasového a/nebo televizního vysílání, přijímané filtračními obvody v dekodéru pro dekódování. Tím se dosáhne výhodného zlepšení odstupu signálu od rušení pro digitální signály tlumením rušících frekvenčních složek nosné vlny obrazu a zvuku přenášených analogových signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání.
Podle nároku 8 se s výhodou při přenosu několika jednotlivých nebo blokově shrnutých digitálních signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání v tomto alespoň jednom kanálu frekvenční rozsahy alespoň druhých digitálních signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání přenášejí odděleně od sebe ochranným frekvenčním odstupem. Tím je dána výhodná ochrana více digitálních signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání před vzájemným ovlivňováním použitím ochranného frekvenčního odstupu.
Podle nároků 9 a 10 je výhodné, když se alespoň jeden digitální signál rozhlasového a/nebo televizního vysílání přenáší zakódovaný, a když se tento alespoň jeden digitální signál rozhlasového a/nebo televizního vysílání přenáší modulovaný zvláště podle postupu COFDM.
Podle nároku 11 až 13 je výhodné, když při modulaci jednoho nebo více digitálních signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání, shrnutých do jednoho multiplexního signálu, se volí frekvence nosných vln, které nemají menší než předem daný frekvenční odstup alespoň od jedné frekvence nosné vlny zvuku analogového signálu televizního vysílání, dále když při modulaci jednoho nebo více digitálních signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání, shrnutých do jednoho multiplexního signálu, se volí frekvence nosných vln, které nemají menší než předem daný frekvenční odstup od frekvence pomocné nosné vlny barev analogového signálu televizního vysílání, nebo když při modulaci jednoho nebo více digitálních signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání, shrnutých do jednoho multiplexního signálu, se volí frekvence nosných vln, které nemají menší než předem daný frekvenční odstup od frekvence nosné vlny obrazu analogového signálu televizního vysílání a/nebo od frekvence nosné vlny obrazu analogového signálu televizního vysílání sousedního kanálu.
Tím je umožněn výhodný výběr frekvencí nosných vln, které nikdy alespoň nemají menší než předem daný frekvenční odstup od frekvence nosné vlny zvuku, frekvence pomocné nosné vlny barev nebo frekvence nosné vlny obrazu analogového signálu televizního vysílání. Tímto způsobem se může na základě potlačení kritických frekvencí nosných vln obrazu a zvuku zabránit superpozici rušivých frekvencí nosných vln analogového signálu televizního vysílání a spektra digitálního multiplexního signálu.
-2CZ 293359 B6
Podle nároku 14 až 16 je výhodné, když alespoň jedna část frekvenčního rozsahu jednoho nebo více digitálních signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání, shrnutých do jednoho multiplexního signálu, se přenáší mezi frekvencí nosné vlny obrazu a frekvencí nosné vlny zvuku analogového signálu televizního vysílání a je od frekvence nosné vlny obrazu a frekvence nosné vlny zvuku oddělena vždy ochranným frekvenčním odstupem nebo se přenáší mezi dvěma frekvencemi nosných vln zvuku analogového signálu televizního vysílání a je od obou frekvencí nosných vln zvuku oddělena vždy ochranným frekvenčním odstupem nebo se přenáší mezi frekvencí nosné vlny obrazu kanálu sousedícího s tímto alespoň jedním kanálem, a to zejména směrem k vyšším frekvencím, a frekvencí nosné vlny zvuku analogového signálu televizního vysílání a je od frekvence nosné vlny obrazu sousedního kanálu a frekvence nosné vlny zvuku oddělena vždy ochranným frekvenčním odstupem.
Rozdělením frekvenčního rozsahu jednoho nebo více digitálních signálů rozhlasového a televizního vysílání, shrnutých do jednoho multiplexního signálu, mezi frekvence nosných vln obrazu a zvuku analogového signálu televizního vysílání a jejich oddělení od odpovídajících frekvencí nosných vln obrazu a zvuku analogového signálu televizního vysílání vždy ochranných frekvenčním odstupem, mohou být také multiplexní signály, které mohou být na základě šířky svého frekvenčního rozsahu jen těžko umístěny bez rušivé superpozice na frekvence nosných vln obrazu a zvuku analogového signálu televizního vysílání v kanálu analogového signálu televizního vysílání, umístěny, na základě popsaného rozdělení jejich frekvenčního rozsahu, například potlačením frekvencí nosných vln multiplexního signálu, zcela bez problémů mezi jednotlivými rušivými frekvencemi nosných vln obrazu a zvuku analogového signálu televizního vysílání, takže se zabrání jejich rušivé superpozici.
Podle nároku 17 je výhodný přenos jednoho nebo více digitálních signálů rozhlasového a televizního vysílání, shrnutých do jednoho multiplexního signálu, v libovolném směru. Tímto způsobem se dá provést přes širokopásmová kabelová zařízení interaktivní rozhlasové vysílání případně televizní vysílání a/nebo telekomunikace, především také použitím přenosu dodatečných dat podle nároku 3.
Výhoda podle nároku 17 spočívá také v realizaci datových zpětných kanálů v širokopásmových kabelových zařízeních, aniž by byly zapotřebí dodatečné frekvence, případně by muselo být změněno obvyklé frekvenční rozdělení širokopásmového kabelového zařízení.
Podle nároků 18 a 19 je výhodné, když se digitálně modulované signály rozhlasového a/nebo televizního vysílání vysílají prvním vysílačem a že analogově modulované signály rozhlasového a/nebo televizního vysílání se vysílají druhým vysílačem, a když se digitálně a analogově modulované signály rozhlasového a/nebo televizního vysílání vysílají z jediného vysílače.
Výše uvedené nedostatky dále odstraňuje zařízení k vysílání a příjmu digitálních multiplexních signálů modulovaných podle postupu OFDM, zvláště digitálních signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání, podle vynálezu, jehož podstatou je, že pro příjem obsahuje ladicí obvod pro volbu kanálu přenášeného frekvenčního pásma, demodulátor pro demodulaci signálů modulovaných postupem OFDM, dekodér pro vyhodnocení chyb přijatých digitálních signálů, demultiplexor pro rozdělení odpovídajícího multiplexního signálu na jednotlivé digitální signály a zařízení rozhraní pro připojení přístrojů k reprodukci dat a/nebo optické širokopásmové přenosové sítě, zvláště při použití světlovodičů, že pro vysílání obsahuje kanálovou přizpůsobovací jednotku ke kódování a shrnutí jednotlivých digitálních signálů, přenášených do zařízení přes zařízení rozhraní z přístrojů k reprodukci dat, připojovací sítě, do jednoho multiplexního signálu, že obsahuje modulátor pro modulaci multiplexního signálu na frekvence nosných vln ve frekvenčních kanálech, upravených zejména pro přenos analogových signálů televizního vysílání, a že k připojení zařízení k širokopásmovému kabelovému zařízení je upraven vazební člen, který je spojen s ladicím obvodem a modulátorem.
-3CZ 293359 B6
Zařízení podle vynálezu se znaky nezávislého nároku 20 má výhodu v tom, že napojením jak přijímacích, tak vysílacích součástí na širokopásmové kabelové zařízení, je umožněno interaktivní rozhlasové vysílání, popřípadě televizní vysílání a/nebo telekomunikace při použití digitálních multiplexních signálů modulovaných postupem OFDM (OFDM - orthogonal frequency division multiplexing - ortogonální multiplexování rozdělením frekvencí).
Opatřeními uvedenými v nároku 21 je umožněno další výhodné provedení a zlepšení daného zařízení podle nároku 20, podle něhož v modulátoru dochází ke zmenšení přenosového výkonu digitálního multiplexního signálu tím, že na frekvence nosných vln se modulují jen části multiplexního signálu, které překročí předem daný frekvenční odstup od alespoň jedné frekvence nosné vlny zvuku a/nebo frekvence pomocné nosné vlny barev a/nebo frekvence nosné vlny obrazu analogového signálu televizního vysílání. Tímto způsobem mohou být zařízení vyrobeny takové multiplexní signál, které nejsou rušeny frekvencemi nosných vln obrazu a zvuku analogového signálu televizního vysílání.
Přehled obrázků na výkresech
Příklad provedení vynálezu je znázorněn na obrázcích a blíže vysvětlen v následujícím popisu. Obr. 1 znázorňuje zařízení pro napájení digitálních a analogových signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání do širokopásmového kabelu, obr. 2 až 4 vždy příklad spektra signálu v analogovém kanálu, obr. 5 zařízení pro příjem přenášených dat ze širokopásmového kabelu, obr. 6 vysílání a přijímací zařízení podle vynálezu pro modulovaný OFDM digitální multiplexní signál, obr. 7 superpozici spektra analogového signálu televizního vysílání a modulovaného OFDM digitálního multiplexního signálu s frekvenčním rozsahem rozdělených na tři frekvenční bloky a obr. 8 ochranné frekvenční odstupy z obr. 7.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 označuje vztahová značka 5 multiplexor, ke kterému se přivádí přes první kodér 1 digitální signál televizního vysílání a přes druhý kodér 2 digitální signál rozhlasového vysílání. Multiplexor 5 je spojen přes kódovací jednotku 10. modulátor 12 a první zesilovač 13 se směšovačem 15, ke kterému je přes druhý zesilovač 14 převeden analogový signál televizního vysílání. Signál vyrobený ve směšovači 15 je přes třetí zesilovač 20 a filtr 25 pro frekvenční složky nosných vln zvuku analogového signálu televizního vysílání napájen do širokopásmového kabelového zařízení 30, z něhož je na obr. 1 znázorněn jednom kabelový vstup. Výstup prvního zesilovače 13 přitom představuje výstup prvního vysílače pro vysílání digitálně modulovaného signálu rozhlasového a/nebo televizního vysílání. Digitálně a analogově modulované signály rozhlasového a/nebo televizního vysílání mohou být vysílány také z jediného vysílače, který potom obsahuje jak výstup prvního zesilovače 13. tak výstup druhého zesilovače 14 a jehož výstup je výstupem filtru 25.
Analogový signál televizního vysílání přivedený do druhého zesilovače 14 je v druhém zesilovači 14 zesílen na úroveň signálu tak, že špičková úroveň analogového signálu televizního vysílání překračuje předem danou hodnotu např. 65 dBpV. Digitální signály převedené přes první kodér 1 a druhý kodér 2 do multiplexoru 5 jsou multiplexorem 5 frekvenčně multiplexně shrnuty do jednoho digitálního signálu a potom jsou zakódovány v kódovací jednotce 10. Oba kodéry 1 a 2 zmenšují množství dat digitálního signálu televizního vysílání a digitálního signálu rozhlasového vysílání, takže se realizuje omezení frekvenčních spekter digitálních signálů na vždy předem daný frekvenční rozsah, který je menší než šířka kanálu analogového signálu televizního vysílání. Ke zmenšení množství dat digitálního signálu televizního vysílání se hodí algoritmy ke kompresi dat jako např. MPEG 1, MPEG 2 nebo MPEG 4 (MPEG = Motion Picture Expert Group - skupina filmových expertů). Ke zmenšení zvukových dat se rovněž hodí standardy MPEG. Zakódovaný digitální signál je potom podroben v modulátoru 12 modulačnímu postupu,
-4CZ 293359 B6 jako je např. postup COFDM (COFDM = Coded Orthogonal Frequency Division Multiplexing - kódované ortogonální multiplexování rozdělením frekvencí), postup PSK (PSK = Phase Shift Keying - klíčování fázovým posuvem) nebo postup QAM (QAM = Quadratu Amplituden Modulation - kvadratumí amplitudová modulace). Cílem těchto opatření je to, aby amplituda frekvenčního spektra digitálního signálu se omezila na předem danou hodnotu, která je zřetelně menší než amplituda nosné vlny obrazu analogového signálu televizního vysílání, takže pokud možno nedochází ke křížové modulaci s analogovým signálem televizního vysílání. Modulovaný digitální signál je potom nastaven v prvním zesilovači 13 na hodnotu, která leží o 20 až 30 dB níže než leží předem daná hodnota pro špičkovou úroveň analogového signálu televizního vysílání. Ve směšovači 15 je superponován digitální signál na analogový signál televizního vysílání. Výsledný signál je potom třetím zesilovačem 20 nastaven na předem dané hodnoty. Filtr 25 potom složí ke snížení úrovně signálu v oboru frekvencí nosných vln zvuku analogového signálu televizního vysílání o předem danou hodnotu, která nemá u účastníka znatelný vliv na kvalitu reprodukce přijatého zvuku. V popsaném příkladu provedení může být takové tlumení až lOdB oproti obvyklým úrovním zvuku v širokopásmových kabelových zařízeních. Těmito opatřeními se zlepší příjem digitálních signálů případně jejich odstup signálu od rušení. To hraje roli především potom, když frekvenční rozsah digitálního signálu je superponován na frekvenční rozsah nosné vlny zvuku. Úkolem modulátoru 12 je nakonec také přeměna frekvenčního rozsahu digitálních signálů do kanálu analogového signálu televizního vysílání. Podle dosahu širokopásmového kabelového zařízení 30 má toto zařízení další zesilovače a filtry pro frekvenční složky nosné vlny zvuku, aby přenášený signál zůstal nastaven na předem danou hodnotu.
Analogovému signálu televizního vysílání, který je podle výše uvedeného vysvětlení vyzařován vysílacím zařízením, je také možno dodatečně vzorkovat digitální signál, přičemž digitální signál může být vyzařován ze stejného vysílacího zařízení nebo z jiného vysílacího zařízení.
Kromě digitálního rozhlasového a televizního programuje rovněž možné přenášet digitální dodatečná data. Tato dodatečná data obsahují např. dopravní zprávy, jízdní řády, povětrnostní zprávy nebo programy divadel a kin.
Na obr. 2 je znázorněn příklad frekvenčního spektra kanálu analogového signálu televizního vysílání. Přitom jsou vyneseny amplitudy A v závislosti na frekvenci f. Kanál je vymezen dolní mezní frekvencí fOi a horní mezní frekvencí f02. Spektrum 35 analogového signálu televizního vysílání se nalézá v tomto kanálu a má nosnou vlnu obrazu při frekvenci fl a pomocnou nosnou vlnu barev při frekvenci fpHT, která je větší než frekvence fi nosné vlny obrazu. Spektrum 35 má kromě toho první nosnou vlnu zvuku při frekvenci fTi a druhou nosnou vlnu zvuku jsou větší než frekvence Ífht pomocné nosné vlny barev. Druhá frekvence f-n nosné vlny zvuku je větší než první frekvence fTi nosné vlny zvuku. Nosná vlna obrazu při frekvenci má největší amplitudu následovanou amplitudami obou nosných vln zvuku při frekvencích fTi a f-n a pomocnou nosnou vlnou barev při frekvenci frm·· Mezi nosnou vlnou obrazu při frekvenci fi a pomocnou nosnou vlnou barev při frekvenci frm· má spektrum analogového signálu televizního vysílání relativně velkou amplitudu ve srovnání s oblastí mezi pomocnou nosnou vlnou barev při frekvenci fnrr a horní mezní frekvencí f02, jestliže se odhlédne od obou nosných vln zvuku při frekvencích fTi a f-n. Na spektrum 35 analogového signálu televizního vysílání je nad frekvencí f^n· pomocné nosné vlny superponováno spektrum 40 digitálního signálu rozhlasového a/nebo televizního vysílání mezi dolní mezní frekvencí fDi a horní mezní frekvencí fD2. Tímto způsobem je spektrum 40 digitálního signálu umístěno v oblasti kanálu, ve kterém spektrum analogového signálu televizního vysílání má poměrně malou amplitudu s výjimkou obou nosných vln zvuku při frekvencích fTi a fn, takže rušení digitálního signálu analogovým signálem televizního vysílání může být udrženo co možno malé. Dolní mezní frekvence fDi spektra 40 digitálního signálu je menší než obě frekvence fTi a f-π nosných vln zvuku a horní mezní frekvence fD2 spektra 40 digitálního signálu je větší než obě frekvence f-π a f-n nosných vln zvuku. Obě nosné vlny zvuku se tak superponojí na spektru 40 digitálního signálu. Dolní mezní frekvence fDi spektra 40 digitálního signálu je větší než frekvence fm pomocné nosné vlny barev, takže nedojde
-5CZ 293359 B6 k ovlivnění spektra 40 digitálního signálu nosnou vlnou obrazu a nosnou vlnou barev analogového signálu televizního vysílání (pozn.: v originálu nesprávně rozhlasového vysílání). Horní mezní frekvence fD2 spektra 40 digitálního signálu je menší než horní mezní frekvence fo2 kanálu, takže nevzniká ovlivnění spektra 40 digitálního signálu nosnou vlnou obrazu při frekvenci f2, která je větší než horní mezní frekvence f02 kanálu a tím leží v sousedním kanálu. Protože amplitudy obou nosných vln zvuku při frekvencích fTi s f-n jsou větší než amplitudy spektra 40 digitálního signálu, ruší obě nosné vlny zvuku digitální signál. Napájením nosné vlny zvuku do kabelového zařízení 30 s předem daným tlumením se právě toto rušení zmenší. Další zmenšení rušení následuje v přijímači.
V dalším příkladu provedení podle obr. 3 je spektrum 40 digitálního signálu superponováno na jinak nezměněné spektrum 35 analogového signálu televizního vysílání tak, že se nachází mezi druhou frekvencí f-π nosné vlny zvuku a horní mezní frekvencí f02 kanálu a tím také nemůže být ovlivněno oběma nosnými vlnami zvuku.
V dalším příkladu provedení podle obr. 4 je na jinak nezměněné spektrum 35 analogového signálu televizního vysílání kromě spektra 40 digitálního signálu rozhlasového případně televizního vysílání superponováno druhé spektrum 45 druhého signálu rozhlasového případně televizního vysílání. Obě spektra 40 a 45 mohou přitom patři např. přenášenému digitálnímu signálu, rozhlasového vysílání případně přenášenému digitálnímu signálu televizního vysílání podle obr. 1. Frekvenční rozsahy obou spekter 40 a 45 jsou přitom přivedeny z modulátoru 12 přes první zesilovač 13 a směšovač 15 do kanálu analogového signálu televizního vysílání tak, že jsou od sebe odděleny ochranným frekvenčním odstupem fs a tím se vzájemně neovlivňují a mezi frekvencí fpHT pomocné nosné vlny barev a frekvencí f2 nosné vlny obrazu sousedního kanálu jsou superponovány na spektrum analogového signálu televizního vysílání. Na první spektrum 40 jsou přitom superponovány obě nosné vlny zvuku a spektrum je jimi rušeno, naproti tomu druhé spektrum 45 leží mezi druhou nosnou vlnou zvuku a frekvencí f2 nosné vlny obrazu sousedního kanálu.
Podle normy PAL B je šířka kanálu pro analogový signál televizního vysílání 7 MHz. Toto také odpovídá odstupu dvou frekvencí fi nosné vlny obrazu a frekvencí fnn pomocné nosné vlny barev rovném 4,43 MHz zůstává tak 2,57 MHz pro obsazení jednoho nebo více spekter digitálních signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání. Při použití zmíněných kódovacích algoritmů MPEG 2 případně MPEG 4 se dá omezit šířka pásma pro spektrum digitálního signálu televizního vysílání na 1,5 MHz. Tímto způsobem se dá mezi pomocnou nosnou vlnu barev s frekvencí frm a nosnou vlnou obrazu s frekvencí f2 ležící v sousedním kanálu přenést digitální signál televizního vysílání. Jinak může být ve frekvenčním pásmu širokém 1,5 MHz přeneseno až šest digitálních signálů rozhlasového vysílání s přenosovým výkonem normálně až 256 kbit/s.
V kanálu analogového signálu televizního vysílání podle standardu PAL G se šířkou 8 MHz a při odstupu druhé frekvence fy nosné vlny zvuku od frekvence fr nosné vlny obrazu rovném 5,75 MHz je mezi druhou frekvencí fy nosné vlny zvuku a frekvencí f2 nosné vlny obrazu v sousedním kanálu k dispozici 2,25 MHz, takže může být mezi těmito dvěma frekvencemi přenesen digitální signál televizního vysílání se spektrem šířky 1,5 MHz při srovnatelně omezeném ovlivnění analogovými signály televizního vysílání. Při zachování stejného odstupu 4,43 MHz mezi frekvencí fn-rr pomocné nosné vlny barev a frekvencí fr nosné vlny obrazu je mezi frekvencí fniT pomocné nosné vlny obrazu a frekvencí f2 nosné vlny obrazu v sousedním kanálu odstup 3,57 MHz, takže mezi pomocnou nosnou vlnu barev a nosnou vlnou obrazu v sousedním kanálu mohou být podle obr. 4 přeneseny dva digitální signály rozhlasového a/nebo televizního vysílání vždy se spektrem šířky např. 1,5 MHz a s ochranným frekvenčním odstupem např. 0,2 MHz. Jinak k tomu místo jednoho digitálního signálu televizního vysílání by mohlo být přeneseno až šest digitálních rozhlasových signálů s nebo bez ochranného frekvenčního odstupu, takže v kanálu analogového signálu televizního vysílání mohou být umístěny bud’ dva televizní programy nebo jeden televizní a šest zvukových programů nebo dvanáct zvukových programů. Při použití kódovacích algoritmů, které vedou k dalšímu zmenšení množství dat, je možno zvětšení přenositelných televizních a/nebo zvukových programů.
-6CZ 293359 B6
Na obr. 5 je kabelový výstup širokopásmového kabelového zařízení 30 spojen s měničem 50, který obsahuje dekodér 55, s analogovým vstupem 105 televizního přístroje 100 a na druhé straně s filtračním obvodem 60 pro frekvenční složky nosné vlny obrazu, umístěných v dekodéru 55. Filtrační obvod 60 pro frekvenční složky nosné vlny obrazu je přes filtrační obvod 65 pro frekvenční složky nosných vln zvuku připojen na demodulátor 70 a dekódovací jednotku 75 s demultiplexorem 80. Demultiplexor 80 je spojen s prvním a druhým dekodérem 85 a 86. Filtrační obvod 65 pro frekvenční složky nosné vlny zvuku, demodulátor 70, dekódovací jednotka 75, demultiplexor 80 a oba dekodéry 85 a 86 jsou rovněž umístěny v dekodéru 55. První dekodér 85 je spojen s digitálním vstupem 110 televizního přístroje 100 a druhý dekodér 86 je spojen přes zvukový zesilovač 90 s reproduktorem 95.
Signál přijatý měničem 50 ze širokopásmového kabelového zařízení 30 obsahuje analogový signál televizního vysílání, digitální signál televizního vysílání a digitální rozhlasový signál, které jsou podle zapojení na obr. 1 napájeny do širokopásmové kabelové sítě. V analogovém vstupu 105 televizního přístroje 100 působí přijaté digitální signály jako šumy a vedou ke zmenšení odstupu signálu od šumu pro analogový signál televizního vysílání. Při realizaci podle odpovídajících hodnot úrovní pro analogový signál televizního vysílání a pro digitální signály je výsledný odstup signálu od šumu ještě tolerovatelný. Ve filtračním obvodu 60 pro frekvenční složky nosné vlny obrazu jsou rušivé frekvenční složky nosné vlny obrazu, zvláště od sousedních nosných vln obrazu, potlačeny např. na 20 dB, takže se pro digitální signály odstup signálu od šumu zvětší. Odpovídající potlačení frekvenčních složek nosných vln zvuku analogového signálu televizního vysílání slouží stejnému účelu a nastane ve filtračním obvodu 65 pro frekvenční složky nosných vln zvuku. Oba filtrační obvody 60 a 65 mohou být realizovány pomocí aktivních a/nebo pasivních součástek. Filtrovaný digitální signál je v demodulátoru 70 demodulován, a dekódovací jednotce 75 dekódován a nakonec v demultiplexoru 80 rozdělen na digitální signál televizního vysílání a digitální signál rozhlasového vysílání. Oba dekodéry 85 a 86 rozšiřují digitální signál rozhlasového případně televizního vysílání. Digitální signál televizního vysílání je potom na digitálním vstupu televizního přístroje 100 přeměněn na analogový signál a reprodukován jako obraz a zvuk. Digitální rozhlasový signál je ve zvukovém zesilovači 90 přeměněn na analogový signál, zesílen a přiveden do reproduktoru 95 k reprodukci zvuku.
V dalším příkladu provedení probíhá digitálně analogové přeměna již v dekodéru 55, takže v televizním přístroji 100 není nutný digitální vstup 110, stejně tak jako ve zvukovém zesilovači 90.
Obr. 7 uvádí spektrum analogového signálu televizního vysílání např. podle normy PAL B, přičemž šířka kanálu je 7 MHz. Mezi frekvencí Ífht pomocné nosné vlny barev a frekvencí f2 nosné vlny obrazu v horním sousedním kanálu je na analogový signál televizního vysílání se spektrem 35 superponován jeden nebo více signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání, shrnutých do jednoho multiplexního signálu. Frekvenční rozsah tohoto multiplexního signálu je přitom rozdělen do tří vzájemně oddělených frekvenčních bloků 245, 250 a 255. K tomu dochází tím, že při modulaci v modulátoru 12, např. podle modulačního postupu OFDM, jsou zvoleny frekvence nosných vln, které nemají menší než předem daný frekvenční odstup od frekvencí fT], fn nosných vln zvuku, frekvence ίππ pomocné nosné vlny barev a frekvence fi nosné vlny obrazu analogového signálu televizního vysílání, stejně jako od frekvence f2 nosné vlny obrazu analogového signálu televizního vysílání horního sousedního kanálu. Tímto způsobem je první část 245 frekvenčního rozsahu multiplexního signálu přenesena mezi frekvencí ίρκτ pomocné nosné vlny barev (pozn.: v originálu nesprávně nosné vlny obrazu) a první frekvencí fTi nosné vlny zvuku. Přitom je třeba z obr. 8 vyrozumět, že první část 245 frekvenčního rozsahu je od frekvence Ífht pomocné nosné vlny barev oddělena prvním ochranným frekvenčním odstupem fSi a od první frekvence fn nosné vlny zvuku druhých ochranných frekvenčním odstupem fS2. Druhá část 250 frekvenčního rozsahu multiplexního signálu je přenesena mezi první a druhou frekvencí fn a fn nosných vln zvuku analogového signálu televizního vysílání. Druhá část 250 frekvenčního rozsahu je přitom od první frekvence fn nosné vlny zvuku oddělena třetím ochranným
-7CZ 293359 B6 frekvenčním odstupem fS3 a od druhé frekvence f-n nosné vlny zvuku čtvrtých ochranných frekvenčním odstupem fS4- Třetí část 255 frekvenčního rozsahu multiplexního signálu je přenesena mezi druhou frekvencí f-n nosné vlny zvuku analogového signálu televizního vysílání a frekvencí f2 nosné vlny obrazu horního, tj. sousedního kanálu s vyššími frekvencemi. Třetí část 255 frekvenčního rozsahu je přitom od druhé frekvence f-n nosné vlny zvuku oddělena pátých ochranných frekvenčním odstupem fS5 a od frekvence f2 nosné vlny obrazu horního sousedního kanálu šestým ochranným frekvenčním odstupem fS6. Tímto způsobem se zabrání tomu, aby uvedené frekvence fpHT, ffi, fo a h nosných vln obrazu a zvuku byly superponovány na frekvenční rozsah multiplexního signálu, takže se odstraní z toho vyplývající rušení při příjmu digitálního multiplexního signálu.
Podle vynálezu popsaný frekvenční rozsah multiplexního signálu se dá také použít jak v předním, tak zpětném směru s cílem využít stávající širokopásmová kabelová zařízení pro interaktivní služby, stejně tak jako pro úlohy dálkového dotazování a/nebo dálkového zařízení. Popsaná možnost přenosu kromě jednoho digitálního rozhlasového nebo televizního programu také digitálních dodatečných dat, může být potom také využita při zřizování interaktivních a/nebo telekomunikačních služeb.
Konečně rozdělení frekvenčního rozsahu podle obr. 8 do tří frekvenčních bloků 245,250 a 255 je také možné tak dalece využít, že jeden nebo dva frekvenční bloky pro přenos digitálních dat se použijí pro přenos v předním směru a zbývající frekvenční bloky pro přenos digitálních dat se použijí ve zpětném směru.
Na obr. 6 je znázorněno zařízení 201 pro vysílání a příjem digitálních multiplexních signálů modulovaných podle postupu OFDM: U multiplexních signálů se přitom jedná zvláště o signály rozhlasového a/nebo televizního vysílání, mohou to však být také všechny možné jiné digitální signály, zvláště takové, které se hodí k realizaci interaktivních a/nebo telekomunikačních služeb. Přitom může být použit jak frekvenční multiplex tak také multiplex. V zařízení znázorněném na obr. 6 je použit postup multiplexu. Na obr. 6 označuje vztahová značka 240 vazební člen pro napojení zařízení 201 na širokopásmové kabelové zařízení 30. S vazebním členem 240 je spojen ladicí obvod 205 a modulátor 235. Na ladicí obvod 205 je zase napojen demodulátor 210, který je spojen s dekodérem 215. S modulátorem 235 je spojena jednotka 230 pro přizpůsobení kanálů. Dekodér 215 je přes demultiplexor 260 spojen s jednotkou rozhraní 225, která je spojena také s jednotkou 230 pro přizpůsobení kanálů. Všechny uvedené součásti jsou obsaženy v zařízení 201.
Digitální multiplexní signály, přicházející od širokopásmového kabelového zařízení 30 do zařízení 201, jsou vazebním členem 240. který provádí směrové oddělení mezi přijímanými a odesílanými signály, vedeny dále do ladicího obvodu 205. V ladicím obvodu 205 je vybrán kanál přenášeného frekvenčního pásma a je vyfiltrován frekvenční rozsah multiplexního signálu, který má být přijat. Jestliže je na tento frekvenční rozsah, podle výše uvedeného popisu, ještě superponován analogový signál televizního vysílání, potom může následovat v ladicím obvodu 205 také potlačení odpovídajících frekvenčních složek nosných vln obrazu a/nebo zvuku analogového signálu televizního vysílání, aby bylo zabráněno tím podmíněným rušením při příjmu. Odladěný a odfiltrovaný digitální multiplexní signál je ještě modulován OFDM a je v demodulátoru 210 podroben odpovídající demodulaci. Po demodulaci je k dispozici digitální, proti chybám chráněný, kódovaný proud dat základního pásma, který je v dekodéru 215 podroben vyhodnocení chyb a dekódování, přičemž je obzvláště pro ochranu před chybami odstraněna společně přenášená datová redundance, takže na výstupu dekodéru 215 je k dispozici dekódovaný digitální čistý prou dat. Čistý proud dat na výstupu dekodéru 215 je v demultiplexoru 260 rozdělen na jednotlivé digitální signály, které jsou opět předány dále do zařízení rozhraní 225. Třemi dvojitými šipkami do zařízení rozhraní 225 na obr. 6 je naznačeno, že na zařízení 201 se dají přes zařízení rozhraní 225 připojit přístroje pro reprodukci dat jako např. rozhlasové přijímače, televizní přijímače, videopřístroje, telefonní přístroje, osobní počítač atd. Na zařízení rozhraní 225 může být také připojena optická širokopásmová spojovací síť, zvláště při použití
-8CZ 293359 B6 světlovodičů, která po elektrooptické přeměně v zařízení rozhraní 225 dále šíří signály přijaté zařízením 201. V případě příjmu slouží přístroje pro reprodukci dat pro optickou případně akustickou reprodukci přijatých digitálních signálů přenesených širokopásmovým kabelovým zařízením 30 a přijatých zařízením 201. K realizaci interaktivních a/nebo telekomunikačních služeb musí být zařízení 201 připraveno také vysílat do širokopásmového kabelového zařízení 30 digitální signály, které jsou přeneseny od přístrojů k reprodukci dat přes zařízení rozhraní 225 na zařízení 201. Totéž platí pro digitální data, která jsou z optické širokopásmové přenosové sítě, připojené na zařízení rozhraní 225, dále vedeny přes zařízení rozhraní 225 do zařízení 201. K tomu musí v zařízení rozhraní 225 následovat také odpovídající optickoelektrická přeměna digitálních signálů ze širokopásmové spojovací sítě. K vysílání digitálních dat do širokopásmového kabelového zařízení 30 je v zařízení 201 přizpůsobovací jednotka 230 kanálů, která slouží ke kódování a shrnutí do multiplexního signálu jednotlivých digitálních signálů, které jsou přeneseny přes zařízení rozhraní 225 do zařízení 201. Digitální multiplexní signál, vytvořený v přizpůsobovací jednotce kanálu, je v modulátoru 235 modulován OFDM. Přitom se použijí nosné frekvence, které leží v předem daných kanálech pro přenos analogových signálů televizního vysílání. Na místech, kde k superponování určený analogový signál televizního vysílání má frekvence nosných vln obrazu a zvuku rušících příjem, nejsou přitom v modulátoru 235 opatřeny žádné frekvence nosných vln, takže může být zachováno šest popsaných ochranných frekvenčních odstupů fsi, fs2, fs3, fs4, fs5 a fs6 a podle obr.8. Vynechání odpovídajících nosných vln se také označuje jako vypuštění frekvencí. Na základě tohoto vypuštění frekvencí se zmenší přenosový výkon digitálního multiplexního výkonu. Přes vazební člen 240 je tak modulovaný digitální multiplexní signál OFDM předán do širokopásmového kabelového zařízení 30.

Claims (21)

1. Způsob společného přenosu digitálně a analogově modulovaných signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání zvláště na širokopásmovém kabelovém zařízení (30), vyznačující se tím, že alespoň v jednom kanálu se přenáší kromě jednoho analogového signálu televizního vysílání alespoň jeden digitální signál rozhlasového a/nebo televizního vysílání, že tento alespoň jeden digitální signál rozhlasového vysílání nepřekročí předem danou úroveň signálu, že špičková úroveň analogového signálu televizního vysílání nepřekročí předem danou hodnotu, která je řádově větší než předem daná úroveň tohoto alespoň jednoho digitálního signálu rozhlasového a/nebo televizního vysílání, že amplituda frekvenčního spektra (40) tohoto alespoň jednoho digitálního signálu rozhlasového a/nebo televizního vysílání nepřekročí předem danou hodnotu, která je řádově menší než amplituda nosné vlny obrazu analogového signálu televizního vysíláni, a že frekvenční spektrum (40) tohoto alespoň jednoho digitálního signálu rozhlasového a/nebo televizního vysílání je omezeno na frekvenční rozsah, který je menší než šířka tohoto alespoň jednoho kanálu.
2. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že datové množství tohoto alespoň jednoho digitálního signálu rozhlasového a/nebo televizního vysílání se zmenší kódováním.
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že ve frekvenčním rozsahu tohoto alespoň jednoho digitálního signálu rozhlasového a/nebo televizního vysílání se přenášejí zvláště digitální dodatečná data.
4. Způsob podle nároku 1,2 nebo 3,vyznačující se tím, že frekvenční rozsah tohoto alespoň jednoho digitálního signálu rozhlasového a/nebo televizního vysílání se přenáší mezi frekvencí pomocné nosné vlny barev analogového signálu televizního vysílání a frekvencí nosné vlny obrazu kanálu sousedícího s tímto alespoň jedním kanálem, a to zejména směrem k vyšším
-9CZ 293359 B6 frekvencím, a je od frekvence pomocné nosné vlny barev a frekvence nosné vlny obrazu sousedního kanálu oddělen vždy ochranným frekvenčním odstupem.
5. Způsob podle jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že frekvenční rozsah tohoto alespoň jednoho digitálního signálu rozhlasového a/nebo televizního vysílání se přenáší mezi frekvencí nosné vlny zvuku analogového signálu televizního vysílání a frekvencí nosné vlny obrazu kanálu sousedního s tímto alespoň jedním kanálem, a to zejména směrem k vyšším frekvencím, a je od frekvence nosné vlny zvuku a frekvence nosné vlny obrazu sousedního kanálu oddělen vždy ochranným frekvenčním odstupem.
6. Způsob podle jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že frekvenční složky nosných vln zvuku analogového signálu televizního vysílání se přenášejí s předem daným tlumením.
7. Způsob podle jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že frekvenční složky nosných vln obrazu a zvuku přenášených analogových signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání, rušící digitální signály rozhlasového a/nebo televizního vysílání, přijímané filtračními obvody v dekodéru pro dekódování, se tlumí.
8. Způsob podle jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že při přenosu několika jednotlivých nebo blokově shrnutých digitálních signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání v tomto alespoň jednom kanálu se frekvenční rozsahy alespoň druhých digitálních signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání přenášejí odděleně od sebe ochranným frekvenčním odstupem.
9. Způsob podle jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že alespoň jeden digitální signál rozhlasového a/nebo televizního vysílání se přenáší zakódovaný.
10. Způsob podle jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že tento alespoň jeden digitální signál rozhlasového a/nebo televizního vysílání se přenáší modulovaný zvláště podle postupu COFDM (COFDM = Coded Orthogonal Frequency Division Multiplexing - kódované ortogonální multiplexování rozdělením frekvencí).
11. Způsob podle jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že při modulaci jednoho nebo více digitálních signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání, shrnutých do jednoho multiplexního signálu, se volí frekvence nosných vln, které nemají menší než předem daný frekvenční odstup alespoň od jedné frekvence nosné vlny zvuku analogového signálu televizního vysílání.
12. Způsob podle jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že při modulaci jednoho nebo více digitálních signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání, shrnutých do jednoho multiplexního signálu, se volí frekvence nosných vln, které nemají menší než předem daný frekvenční odstup od frekvence pomocné nosné vlny barev analogového signálu televizního vysílání.
13. Způsob podle jednoho z předchozích nároků, vy z n a č uj í c í se t í m , že při modulaci jednoho nebo více digitálních signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání, shrnutých do jednoho multiplexního signálu, se volí frekvence nosných vln, které nemají menší než předem daný frekvenční odstup od frekvence nosné vlny obrazu analogového signálu televizního vysílání a/nebo od frekvence nosné vlny obrazu analogového signálu televizního vysílání sousedního kanálu.
14. Způsob podle jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že alespoň jedna část (245) frekvenčního rozsahu jednoho nebo více digitálních signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání, shrnutých do jednoho multiplexního signálu, se přenáší mezi frekvencí
-10CZ 293359 B6 nosné vlny obrazu a frekvencí nosné vlny zvuku analogového signálu televizního vysílání a je od frekvence nosné vlny obrazu a frekvence nosné vlny zvuku oddělena vždy ochranným frekvenčním odstupem.
15. Způsob podle jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že alespoň jedna část (250) frekvenčního rozsahu jednoho nebo více digitálních signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání, shrnutých do jednoho multiplexního signálu, se přenáší mezi dvěma frekvencemi nosných vln zvuku analogového signálu televizního vysílání a je od obou frekvencí nosných vln zvuku oddělena vždy ochranným frekvenčním odstupem.
16. Způsob podle jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že alespoň jedna část (255) frekvenčního rozsahu jednoho nebo více digitálních signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání, shrnutých do jednoho multiplexního signálu, se přenáší mezi frekvencí nosné vlny obrazu kanálu sousedícího s tímto alespoň jedním kanálem, a to zejména směrem k vyšším frekvencím, a frekvencí nosné vlny zvuku analogového signálu televizního vysílání a je od frekvence nosné vlny obrazu sousedního kanálu a frekvence nosné vlny zvuku oddělena vždy ochranným frekvenčním odstupem.
17. Způsob podle jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že přenos jednoho nebo více digitálních signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání, shrnutých do jednoho multiplexního signálu, je možný v obou směrech.
18. Způsob podle jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že digitálně modulované signály rozhlasového a/nebo televizního vysílání se vysílají prvním vysílačem a že analogově modulované signály rozhlasového a/nebo televizního vysílání se vysílají druhým vysílačem.
19. Způsob podle jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že digitálně a analogově modulované signály rozhlasového a/nebo televizního vysílání se vysílají z jediného vysílače.
20. Zařízení k provádění způsobu podle nároku 1 až 19, pro vysílání a příjem digitálních multiplexních signál modulovaných podle postupu OFDM, zvláště digitálních signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání, vyznačující se tím, že pro příjem obsahuje ladicí obvod (205) pro volbu kanálu přenášeného frekvenčního pásma, demodulátor (210) pro demodulaci signálů modulovaných postupem OFDM, dekodér (215) pro vyhodnocení chyb přijatých digitálních signálů, demultiplexor (260) pro rozdělení odpovídajícího multiplexního signálu na jednotlivé digitální signály a zařízení rozhraní (225) pro připojení přístrojů k reprodukci dat a/nebo optické širokopásmové přenosové sítě, zvláště při použití světlovodičů, že pro vysílání obsahuje kanálovou přizpůsobovací jednotku (230) ke kódování a shrnutí jednotlivých digitálních signálů, přenášených do zařízení (201) přes zařízení rozhraní (225) z přístrojů k reprodukci dat, připojených k zařízení rozhraní (225), a/nebo z optické širokopásmové spojovací sítě, do jednoho multiplexního signálu, že obsahuje modulátor (235) pro modulaci multiplexního signálu na frekvence nosných vln ve frekvenčních kanálech, upravených zejména pro přenos analogových signálů televizního vysílání, a že k připojení zařízení (201) k širokopásmovému kabelovému zařízení (30) je upraven vazební člen (240), který je spojen s ladicím obvodem (205) a modulátorem (235).
-11CZ 293359 B6
21. Zařízení (201) podle nároku 20, vyznačující se tím, že modulátor (235) je upraven pro zmenšení přenosového výkonu digitálního multiplexního signálu tím, že na frekvence nosných vln se moduluje jen části multiplexního signálu, které překročí předem daný 5 frekvenční odstup od alespoň jedné frekvence nosné vlny zvuku a/nebo frekvence pomocné nosné vlny barev a/nebo frekvence nosné vlny obrazu analogového signálu televizního vysílání.
CZ1998869A 1995-09-22 1996-09-19 Způsob společného přenosu digitálně a analogově modulovaných signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání a zařízení k provádění tohoto způsobu CZ293359B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19535327A DE19535327C1 (de) 1995-09-22 1995-09-22 Verfahren zur gemeinsamen Übertragung digital und analog modulierter Rundfunk- und/oder Fernsehrundfunksignalen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ86998A3 CZ86998A3 (cs) 1998-08-12
CZ293359B6 true CZ293359B6 (cs) 2004-04-14

Family

ID=7772932

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ1998869A CZ293359B6 (cs) 1995-09-22 1996-09-19 Způsob společného přenosu digitálně a analogově modulovaných signálů rozhlasového a/nebo televizního vysílání a zařízení k provádění tohoto způsobu

Country Status (12)

Country Link
US (1) US6256302B1 (cs)
EP (1) EP0852087B1 (cs)
JP (2) JP4426648B2 (cs)
CN (1) CN1088962C (cs)
AT (1) ATE178174T1 (cs)
CZ (1) CZ293359B6 (cs)
DE (2) DE19535327C1 (cs)
ES (1) ES2132971T3 (cs)
HK (1) HK1016388A1 (cs)
PL (1) PL183448B1 (cs)
RU (1) RU2159010C2 (cs)
WO (1) WO1997011539A2 (cs)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6542561B1 (en) * 1998-01-21 2003-04-01 Sony Corporation Information receiving device and method
EP1079578A3 (en) 1999-08-23 2001-11-07 Motorola, Inc. Data allocation in multicarrier systems
US20040028076A1 (en) * 2001-06-30 2004-02-12 Strolle Christopher H Robust data extension for 8vsb signaling
EP1363417A1 (en) * 2002-05-13 2003-11-19 Sony International (Europe) GmbH Peak reduction for simulcast broadcast signals
US7194047B2 (en) * 2002-09-20 2007-03-20 Ati Technologies Inc. Receiver for robust data extension for 8VSB signaling
US7808561B2 (en) 2003-12-26 2010-10-05 Electronics And Telecommunications Research Institute Apparatus and method for transforming a digital TV broadcasting signal to a digital radio broadcasting signal
US8660977B2 (en) * 2005-02-04 2014-02-25 Accenture Global Services Limited Knowledge discovery tool relationship generation
JP2007104588A (ja) * 2005-10-07 2007-04-19 Sony Corp 地上デジタル放送用チューナモジュール及び地上デジタル放送用受信機
DE102006010390A1 (de) * 2006-03-03 2007-09-06 Micronas Gmbh Verfahren zum Bereitstellen eines Gesamtsignals zum Übertragen als ein Rundfunksignal, Sendevorrichtung und Empfangsvorrichtung dafür
EP1936843A3 (en) * 2006-12-21 2012-03-21 Humax Co., Ltd. Broadcasting receiver
EP1968205A1 (en) 2007-02-28 2008-09-10 Nederlandse Organisatie voor toegepast- natuurwetenschappelijk onderzoek TNO Signal quality determination in cable networks
JP5314446B2 (ja) * 2009-02-05 2013-10-16 日本放送協会 混合器内蔵型受信機及び受信システム
CN102142852B (zh) * 2011-03-12 2014-07-30 桂林市思奇通信设备有限公司 数模音频广播的发射方法和设备
CN102394739B (zh) * 2011-08-06 2014-03-12 桂林市思奇通信设备有限公司 带内同频数模音频广播信号的产生方法和发送设备
RU2617208C2 (ru) * 2014-11-19 2017-04-24 Федеральное Государственное Унитарное Предприятие Ордена Трудового Красного Знамени Научно-Исследовательский Институт Радио (Фгуп Ниир) Способ подготовки передачи сигналов эфирного цифрового телевизионного вещания в смежных каналах
WO2018109603A1 (en) * 2016-12-13 2018-06-21 Amimon Ltd. Analog signal transmission with multiple antennas

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS60103748A (ja) * 1983-11-09 1985-06-08 Sony Corp デイジタル信号伝送方式
US4757495A (en) * 1986-03-05 1988-07-12 Telebit Corporation Speech and data multiplexor optimized for use over impaired and bandwidth restricted analog channels
US5150365A (en) * 1986-11-18 1992-09-22 Hitachi, Ltd. Communication system for coexistent base band and broad band signals
US4937821A (en) * 1987-01-27 1990-06-26 Readtronics Pipeline information delivery system
US4821097A (en) * 1987-03-05 1989-04-11 General Instrument Corporation Apparatus and method for providing digital audio on the sound carrier of a standard television signal
JPH0681302B2 (ja) * 1987-11-13 1994-10-12 松下電器産業株式会社 多重信号処理装置
US5450392A (en) * 1992-05-01 1995-09-12 General Instrument Corporation Reduction of interchannel harmonic distortions in an analog and digital signal multiplex
US5949793A (en) * 1996-07-22 1999-09-07 Cellularvision Technology & Telecommunications, L.P. Transmission of digital and analog signals in the same band
US5959660A (en) * 1996-08-26 1999-09-28 Hybrid Networks, Inc. Subchannelization scheme for use in a broadband communications system

Also Published As

Publication number Publication date
RU2159010C2 (ru) 2000-11-10
WO1997011539A3 (de) 1997-05-15
JP2008092564A (ja) 2008-04-17
PL325631A1 (en) 1998-08-03
DE19535327C1 (de) 1996-05-15
ES2132971T3 (es) 1999-08-16
EP0852087A2 (de) 1998-07-08
PL183448B1 (pl) 2002-06-28
ATE178174T1 (de) 1999-04-15
CN1088962C (zh) 2002-08-07
HK1016388A1 (en) 1999-10-29
DE59601520D1 (de) 1999-04-29
CN1193441A (zh) 1998-09-16
CZ86998A3 (cs) 1998-08-12
JPH11511623A (ja) 1999-10-05
JP4571661B2 (ja) 2010-10-27
US6256302B1 (en) 2001-07-03
EP0852087B1 (de) 1999-03-24
JP4426648B2 (ja) 2010-03-03
WO1997011539A2 (de) 1997-03-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4571661B2 (ja) ディジタル変調された信号とアナログ変調された信号をいっしょに伝送する方法およびofdm方式に従って変調されたディジタル多重信号を送信および受信するための装置
KR970003479B1 (ko) 엔티에스씨(ntsc) 공통 채널 혼신이 감소된 브이에스비 에이치디티브이(vsb hdtv) 전송 시스템
JP3850882B2 (ja) ディジタル信号の地上伝送方法
JPH06224869A (ja) デイジタル放送送信機ネットワークシステム
RU98107732A (ru) Способ совместной передачи цифро- и аналогомодулированных радиовещательных сигналов и/или сигналов вещательного телевидения
KR930011599B1 (ko) 인가되지 않은 수신으로부터 보호되는 텔레비전 오디오신호의 공급방법 및 인가된 경우의 오디오신호의 수신방법
JPH08274711A (ja) 光伝送装置、受信装置、および、ケーブルテレビシステム
JP3598773B2 (ja) ディジタルcatvシステムとその受信装置
US7991075B2 (en) Radio broadcasting method and transmitter using pre-filtering and corresponding signal
JP4523248B2 (ja) オーディオビデオ無線伝送装置
JP4029894B2 (ja) 送信方法
JP3112576B2 (ja) デジタル伝送方式およびデジタル変調送受信装置
JP2000059746A (ja) Catvシステム及びその端末装置
JP4241112B2 (ja) ヘッドエンド装置及びcatvシステム
RU2219676C2 (ru) Способ трансляции информационного телевидения
JP3783704B2 (ja) 受信装置
JP3097277B2 (ja) Catv用pcm音楽放送受信機
JP2832961B2 (ja) Catv伝送方式
JPH0426239A (ja) 信号変換装置
KR100218834B1 (ko) 음성다중 신호 재전송 방법 및 장치
Drury Broadcasting by satellites
JPH04196824A (ja) 信号伝送方式
JPH02164135A (ja) 衛星受信信号の再送信方法および再送信装置並びに受信装置
McClatchie FM MULTIPLEXING WHY, WHEN AND HOW TO USE IT
JPH05145869A (ja) 入力音声信号処理回路

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20060919