CZ292236B6 - Způsob výroby hnojiv na bázi dusičnanu vápenatého a hnojivo vyrobené tímto způsobem - Google Patents

Způsob výroby hnojiv na bázi dusičnanu vápenatého a hnojivo vyrobené tímto způsobem Download PDF

Info

Publication number
CZ292236B6
CZ292236B6 CZ19983759A CZ375998A CZ292236B6 CZ 292236 B6 CZ292236 B6 CZ 292236B6 CZ 19983759 A CZ19983759 A CZ 19983759A CZ 375998 A CZ375998 A CZ 375998A CZ 292236 B6 CZ292236 B6 CZ 292236B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fertilizer
calcium nitrate
temperature
gypsum
fertilizers
Prior art date
Application number
CZ19983759A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ375998A3 (cs
Inventor
Torstein Obrestad
Johanne Rodsvik
Torbjorn Legard
Original Assignee
Norsk Hydro Asa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Norsk Hydro Asa filed Critical Norsk Hydro Asa
Publication of CZ375998A3 publication Critical patent/CZ375998A3/cs
Publication of CZ292236B6 publication Critical patent/CZ292236B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C05FERTILISERS; MANUFACTURE THEREOF
    • C05CNITROGENOUS FERTILISERS
    • C05C5/00Fertilisers containing other nitrates
    • C05C5/04Fertilisers containing other nitrates containing calcium nitrate

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)

Abstract

Pevn s dra a/nebo pomalu reaguj c s ran miner lu je zam ch n do roztaven ho hnojiva na b zi dusi nanu v penat ho p°i teplot 90 .degree.C a 110 .degree.C a udr uje se p°i t to teplot po dobu 3 a 15 minut a d le se upravuje na stice p°i teplot 80 .degree.C a 110 .degree.C. prava na stice peletizac se provede p°i teplot 95 .degree.C a 110 .degree.C a ·prava granulac se prov d p°i teplot 90 .degree.C a 110 .degree.C. Hnojivo je homogenizovan kompozice hnojiva na b zi dusi nanu v penat ho a s dry a/nebo pomalu reaguj c ho s ranu miner lu obsahuj c ho 0,1 a 5,0 % hmotn. SO.sub.4.n.-S, 14 a 19 % hmotn. ve vod rozpustn ho v pn ku a 16 a 21 % hmotn. z celkov ho obsahu v pn ku a a 4,0 % hmotn. ve vod rozpustn ho ho° ku. Hnojivo m e obsahovat stopov mno stv Se a/nebo Co a/nebo stopov²ch prvk jako nap° klad Mn, Cu, B a Zn.\

Description

Způsob výroby hnojiv na bázi dusičnanu vápenatého a hnojivo vyrobené tímto způsobem i
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby hnojiv na bázi dusičnanu vápenatého, která obsahují síru, a hnojivá vyrobeného tímto způsobem.
Dosavadní stav techniky
Dusičnan vápenatý je běžně používán v zahradnictví a jako suchý produkt na polích. Existují dva hlavní typy dusičnanu vápenatého, jeden je vyroben okyselením uhličitanu vápenatého kyselinou dusičnou a druhý se získává jako vedlejší produkt při výrobě nitrofosfátového hnojivá. Posledně zmíněný typ obsahuje normálně 75 % až 81 % hmotn. Ca(NO3)2, 5 % až 9 % hmotn. NH4NO3 a 12 % až 14 % hmotn. hydrátové vody. Tento typ má většinou obchodní název NH-CN, tj. Norsk Hydro Calcium Nitráte. V dalším popisu se používá zkratka CN pro oba uvedené typy hnojivá.
V minulých letech zde byl obecně stále rostoucí požadavek síry v hnojivech, dokonce byla požadována síra pro speciální aplikace umělých hnojiv na bázi dusičnanu vápenatého. Pro některé trhy a typy plodin zde byl také požadavek umělých hnojiv na bázi dusičnanu vápenatého, která obsahují Mg, Se, Co a některé další stopové prvky kromě síry.
Aby se vyhovělo požadavku na nová hnojivá, jeví se jako nejjednodušší řešení smíchat různá hnojivá obsahující síru, jako například síran amonný nebo síran draselný, ale mají-li být přidány další ingredience, jako například Mg, Se a podobně, nevyhnutelně vyvstanou problémy s úpravou na částice. Dalším kriteriem je samozřejmě cena různých komponent a bylo by výhodnější použít levné zdroje síry, jako je sádra, síran hořečnatý a langbeinit, ale pak se opět objevují problémy s úpravou na částice.
Příprava homogenních hnojiv na bázi dusičnanu vápenatého úpravou tavenin nebo roztoků dusičnanu vápenatého a zdrojů síry, jako je síran amonný nebo síran draselný, na částice se však ukázala být nejobtížnější kvůli malé schopnosti vázat hydrátovou vodu obsaženou v těchto dvou zdrojích síry. Pak byla zkoumána možnost výroby homogenních hnojiv s použitím sádry a/nebo síranu hořečnatého.
Z japonské patentové přihlášky JP 54085957 je známa příprava hnojivá zahrnující míšení dusičnanu vápenatého, sádry a superfosfátu vápna a následnou úpravu směsi do granulí. Míšení se provádí při 100 °C až 120 °C a míšená směs se protlačí a rozřeže na velikost 2 až 3 mm a ochladí se a vysuší. Superfosfát vápna je tvořen 50 % až 70 % dusičnanu vápenatého. Za prvé obsahuje toto hnojivo velké množství fosfátu a žádný hořčík. Za druhé je proces úpravy na částice neekonomický.
Dále je z patentové přihlášky JP 53027564 známa metoda, která spočívá v potažení povrchu hnojiv na bázi dusičnanu vápenatého sádrou. Provádí se postřikem taveniny dusičnanu vápenatého studeným vzduchem, který obsahuje sádrový prášek. Uvádí se, že toto hnojivo má prodloužený účinek. Nicméně obsah síry v tomto hnojivu je příliš nízký, aby vyhověl požadavkům, kterým vyhovuje tento vynález.
Je také známa možnost přidat malé množství dusičnanu vápenatého do granulovaného síranu amonného jako pojivo a přidat malé množství síranu amonného a dusičnanu vápenatého do dusičnanu amonného pro zvýšení pevnosti v tlaku, ale žádná z těchto publikací neřeší problémy související s výrobou homogenních hnojiv na bázi dusičnanu vápenatého.
-1 CZ 292236 B6 (\ Podstata vynálezu
Hlavním cílem vynálezu bylo získání homogenního hnojivá na bázi dusičnanu vápenatého, které by obsahovalo síru a dle požadavku hořčík, selen, kobalt a stopové prvky.
Dalším cílem bylo dosáhnout cenově výhodného kontinuálního způsobu výroby homogenních hnojiv na bázi dusičnanu vápenatého obsahujících síru, která by mohla být upravována na částice.
Dalším cílem vynálezu bylo dosáhnout způsobu výroby homogenních síru obsahujících hnojiv na bázi dusičnanu vápenatého, která by obsahovala hořčík a případně selen, kobalt a stopové prvky.
Nejdříve se zkoumalo využití obvyklých zdrojů síry jako je síran amonný a síran draselný. Ukázalo se, že jsou-li tyto sloučeniny smíchány s taveninou, vypadá následující reakce takto:
1. (NH4)2SO4 + Ca(NO3)2 => CaSO4 + 2NH4NO3
2. K2SO4 + Ca(NO3)2 => 2KNO3 + CaSO4
Tvorba sádry spotřebovává dusičnan vápenatý a tavenina ztrácí schopnost vytvářet pevnou látku kvůli malé schopnosti vázat hydrátovou vodu. Proto se ukázalo, že je příliš složité použít tyto dva zdroje síry pro výrobu hnojiv na bázi dusičnanu vápenatého.
Očekávalo se, že sádra (CaSO4.1/2 H2O) nebude reagovat s taveninou dusičnanu vápenatého a 25 tedy by mohla tvořit levný zdroj síiy. Ačkoli není sádra rozpustná ve vodě, ukázaly některé výzkumy v oblasti agronomie, že sádra je rostlinám snadno dostupná. Mohou být využity jiné zdroje sádry, jako je například vypálená sádra a sádra s hydrátovou vodou na dihydrát, semihydrátu se však dává přednost.
Síran hořečnatý (MgSO4 . H2O) je zdrojem jak Mg tak S a je považován za rozpustný ve vodě. Po zamíchání této soli do taveniny dusičnanu vápenatého probíhá reakce takto:
3. MgSO4 . H2O + Ca(NO3)2 => CaSO4 + Mg(NO3)2 + H2O
Dále se ukázalo, že pokud je obsah Mg(NO3)2 příliš vysoký, mohou nastat problémy s uvedením hmoty do pevného stavu. Provedené pokusy ukázaly, že reakce číslo 3 překvapivě neprobíhá výraznou rychlostí. Během dalších laboratorních testů, při kterých byl síran hořečnatý důkladně zamícháván do taveniny dusičnanu vápenatého po několik minut se potvrdilo, že tato reakce není příčinou problémů s uvedením do pevného stavu. Výzkumy také ukázaly, že reakce 3 skutečně probíhá na povrchu každého krystalu síranu hořečnatého, ale sádra vytváří tenký povlak, který chrání krystaly před dalším kontaktem s taveninou dusičnanu vápenatého. Tato tvorba sádrového povlaku a pomalé rozpouštění minerálu síranu hořečnatého obecně vzato poskytuje možnosti pro homogenní distribuci čistých krystalů síranu hořečnatého v tavenině dusičnanu vápenatého před uvedením do pevného stavu, takže je pak taveními možné použít k výrobě homogenního hnojivá na bázi dusičnanu vápenatého, které obsahuje jak síru, tak hořčík.
Na základě výsledků výše uvedeného výzkumu bylo provedeno několik testů na pokusné rostlině. Testy potvrdily, že použitím sádry a pomalu reagujících síranů minerálů, jako například síranu hořečnatého, langbeinitu atd. spolu s taveninou dusičnanu vápenatého je možno vyrobit homo50 genní hnojivá obsahující síru, která vyhovují výše stanoveným cílům vynálezu.
Podle vynálezu může být tedy smíchána pevná sádra a/nebo pomalu reagující sírany minerálů s roztaveným hnojivém obsahujícím dusičnan vápenatý při teplotě 90 °C až 110 °C a směs je dále udržována při této teplotě po dobu 3 až 15 minut a upravována na částice při teplotě 80 °C až 55 110°C.
Úprava na částice může probíhat peletizací při 95 °C až 110 °C a granulací při 90 °C až 110 °C.
Stopová množství Co a/nebo Se a/nebo stopových prvků, jako například Mn, Cu, B a Zn, mohou být přidána ke směsi ve formě roztoku jejich solí před úpravou směsi na částice.
Výhodný způsob výroby hnojivá na bázi dusičnanu vápenatého zahrnuje smíchání 4 % až 23 % hmotn. sádry, vzhledem k celé kompozici, s roztaveným hnojivém obsahujícím dusičnan vápenatý při teplotě 103 °C až 106 °C během míchání a udržování směsi při této teplotě po dobu 5 až 10 minut a následnou úpravu takto utvořené suspenze na částice.
Další výhodný způsob výroby představuje smíchání 4 % až 23 % hmotn. síranu hořečnatého během míchání s roztaveným hnojivém obsahujícím dusičnan vápenatý po dobu 6 až 12 minut a následnou úpravu takto utvořené suspenze na částice.
Hnojivá podle vynálezu obsahují homogenní kompozici hnojivá obsahujícího dusičnan vápenatý a sádiy a/nebo směsi pomalu reagujících minerálů, která zahrnuje: 0,1 % až 5,0 % hmotn. SO4-S, kde SO4-S znamená síru z SO4, 14 až 19 % hmotn. ve vodě rozpustného vápníku a celkově 16 až 21 % hmotn. vápníku a 0 až 4,0 % hmotn. ve vodě rozpustného hořčíku. S výhodou obsahují výše uvedená nová hnojivá 1,0 % až 3,0 % hmotn. SO4-S. Nejvýhodnější obsah hořčíku je 0,1 % až 4,0 % hmotn.
Vynález je dále podrobně objasněn pomocí následujících příkladů a jejich výkladu.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Tento příklad se týká výroby peletizovaného homogenizovaného hnojivá na bázi dusičnanu vápenatého. 12 % hmotn. krystalů síranu hořečnatého se smíchá s taveninou NH-CN při teplotě 105 °C během 10 minut za stálého míchání při této teplotě a suspenze se pak rozstřikuje pomocí trysky. Výraz NH-CN značí Norsk Hydro Calcium Nitráte, což je na trhu dostupné hnojivo, které obsahuje normálně 75 % až 81 % hmotn. Ca(NO3)2, 5 % až 9 % hmotn. H4NO3 a 12 % až 14 % hmotn. hydrátové vody.
Vytvořené kapky se uvedou do pevného stavu během padání chlazeným vzduchem. Takto vytvořený produkt má homogenizovanou strukturu a jeho složení je následující:
15,0 %N
2,6 % SO4-S
2,0 % Mg (ve vodě rozpustný)
16,8 % Ca (ve vodě rozpustný)
Příklad 2
Tento příklad popisuje bubnovou granulaci homogenizovaného hnojivá na bázi dusičnanu vápenatého. 7 % hmotn. krystalů síranu hořečnatého se zamíchá do 93 % hmotn. taveniny NH-CN při 105 °C a míchá se po dobu asi 6 minut. Suspenze se pak rozstřikuje do bubnu, který obsahuje jemný materiál podle příkladu 1. Tvrdé homogenizované granule byly vytvořeny v následujícím složení:
-3CZ 292236 B6
1,5°/oNH4-N
13,7%NO3-N
1.5 % SO4-S
1,1 % Mg (ve vodě rozpustný)
17.5 % Ca (ve vodě rozpustný)
Příklad 3
Tento příklad ukazuje granulací homogenizovaného hnojivá na bázi dusičnanu vápenatého, které obsahuje síru. 11,5 % hmotn. semihydrátu síranu vápenatého (22,1 % S) se smíchá s 88,5 % hmota, taveniny NH-CN při teplotě asi 105 °C a směs se míchá se po dobu asi 5 minut a pak se rozstřikuje do rotujícího bubnu, který obsahuje jemný materiál NH-CN.
Takto vyrobený produkt má následující složení:
2.5 % SO4-S
16,8 % Ca (ve vodě rozpustný)
20,0 % celkového množství Ca
Příklad 4
Tento příklad se týká přípravy homogenizovaného hnojivá na bázi dusičnanu vápenatého, které obsahuje síru a hořčík a jako přídavek selen. 7 % hmota, síranu hořečnatého a kapénky 25 % hmota, roztoku Na2SC>4 se zamíchají do taveniny NH-CN při asi 105 °C a směs se míchá po dobu asi 5 minut. Směs se pak uvede do pevného stavu postupem uvedeným v příkladu 2.
Takto vyrobený produkt má následující složení:
15,2 %N
1,5%NH4-N
13,7 %N03-N
1,5 % SO4-S
1,1 % Mg (ve vodě rozpustný)
17.5 % Ca (ve vodě rozpustný)
0,0025 % Se kde výraz SO4-S znamená síru z SO4, výraz NH4-N znamená dusík z NH4, výraz N03-N znamená dusík z NO3.
Kobalt může být přidán stejným způsobem jako selen: přidáním kapének roztoku COSO4, které dávají 0,02 % Co.
Příklad 5
Tento příklad se týká přípravy homogenizovaného hnojivá na bázi dusičnanu vápenatého, které 50 obsahuje jak síru tak hořčík. 4 % hmota, sádry (semihydrát síranu vápenatého) a 6 % hmota.
síranu hořečnatého se zamíchá do 90 % hmota, taveniny NH-CN při teplotě asi 105 °C během 4 minut. Takto utvořená suspenze se pak rozstřikuje do granulačního bubnu, který obsahuje jemný materiál.
Tvrdé homogenizované granule byly vytvořeny v následujícím složení:
-4CZ 292236 B6
I
I
15,1 %N /
2,2 % SO4-S
1,0 % Mg
16.7 % ve vodě rozpustného Ca
17.8 % celkového množství Ca
Hlavní výhody výroby hnojiv s použitím jak sádry, tak i síranu hořečnatého jsou ty, že sádra je levnější zdroj síry než síran hořečnatý a že výsledný produkt je poněkud méně hydroskopický než produkt, který využívá pouze síran hořečnatý jako zdroj síry a hořčíku.
Z výše uvedených příkladů je vidět, že je možné vyrobit homogenizované hnojivo obsahující síru na bázi CN-hnojiv a zdroje síry. Nové hnojivo může být upraveno na částice peletizací nebo granulací, a to jak granulací s použitím formy, tak bubnovou granulací. Dále testy ukázaly, že může být takto připraveno poměrně Široké spektrum hnojiv. Pak se zjistilo, že různé komponenty mohou být v následujícím rozmezí:
SO4-S 0,1 až 5,0 % hmotn., s výhodou: 1,0 až 3,0 % hmotn., Mg (rozpustný ve vodě) 0 až 4,0 % hmotn., s výhodou: 0 až 2,3 % hmotn. Ca (rozpustný ve vodě) 14 až 19 % hmotn., s výhodou: 16 až 19 % hmotn. Ca (celkové množství) 16 až 21 % hmotn.
Navíc mohou hnojivá výše uvedeného typu obsahovat stopová množství kobaltu a selenu a pro hnojivo obvyklé stopové prvky, jako například mangan, měď, zinek, bór a podobně.
Příprava výše uvedených nových hnojiv může probíhat za následujících podmínek:
doporučená teplota míchání: 90 °C až 110 °C doporučená doba míchání při téže teplotě: 3 až 15 minut.
Doporučená teplota pro úpravu na částice:
peletizace: 100 °C až 110 °C granulace: 80 °C až 100 °C.
Produkty podle příkladů 1 a 2 byly baleny a skladovány při tlaku 1 kg/cm2 po dobu tří měsíců, přičemž se neobjevily žádné známky spékání. U těchto nových hnojiv bylo také testováno množství absorbované vody a srovnáno s konvenčními hnojivý na bázi dusičnanu vápenatého. Rychlost absorpce byla měřena při 60% relativní vlhkosti a teplotě 25 °C. Zaznamenané hodnoty jsou uvedeny v následující tabulce:
Tabulka 1
Produkt % absorbované vody za 1 hodinu % absorbované vody za 24 hodin
NH-CN bez povlaku 2,0 28,1
NH-CN s povlakem 0,4 7,0
NH-CN + 1,5 % S (bez povlaku síranu hořečnatého) 2,7 9,7
NH-CN + 1,5 %S (s povlakem síranu hořečnatého) 0,7 32
NH-CN + 2,5 % S 2,9 33
NH-CN + 2,5 %S (s povlakem sádry) 0,5 7,5
NH-CN + 1,5 % S + Se (s povlakem) 0,6 31,5
-5CZ 292236 B6
Z těchto údajů je vidět, že hnojivá na bázi dusičnanu vápenatého a síranu hořečnatého mají poměrně vyšší hygroskopicitu v porovnání s čistým hnojivém na bázi dusičnanu vápenatého. Vzrůst je velmi mírný a způsobený tvorbou malého množství Mg(NO3)2. Vzrůst absorpce vody 5 může být kompenzován větším množstvím aplikovaného povlaku.
Tímto vynálezem je vyřešen způsob výroby nového typu hnojivá, což je homogenizované hnojivo na bázi dusičnanu vápenatého, které obsahuje požadované množství síry. Toto nové hnojivo může také obsahovat hořčík a stopová množství Se a Co a stopové prvky, jako například 10 Mn, Cu, B, Zn a podobně.

Claims (8)

15 PATENTOVÉ NÁROKY
1. Způsob výroby hnojiv na bázi dusičnanu vápenatého obsahujících síru, vyznačující se tím, že pevná sádra a/nebo pomalu reagující síran minerálu se zamíchá do roztaveného
20 hnojivá na bázi dusičnanu vápenatého při teplotě 90 °C až 110 °C a udržuje se při této teplotě po dobu 3 až 15 minut a dále se upravuje na částice při teplotě 80 °C až 110 °C.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že 4 až 23 % hmotn. sádry, z celkového množství kompozice, se smíchá s roztaveným hnojivém na bázi dusičnanu vápenatého při
25 teplotě 103 °C až 106 °C za stálého míchání a udržuje se při této teplotě po dobu 5 až 10 minut a pak se takto utvořená suspenze upravuje peletizací nebo granulací.
3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se t í m, že 4 až 23 % hmotn. pevného síranu hořečnatého se smíchává za stálého míchání s roztaveným hnojivém na bázi dusičnanu
30 vápenatého po dobu 6 až 12 minut a pak se takto vzniklá suspenze dále upravuje.
4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že úprava na částice peletizací probíhá při teplotě 95 °C až 110 °C a granulace probíhá při teplotě 90 °C až 110 °C.
35
5. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že selen, kobalt a stopové prvky, jako například mangan, se přidávají jako roztok jejich solí do směsi před úpravou na částice.
6. Hnojivo na bázi dusičnanu vápenatého obsahující síru, vyznačující se tím, že hnojivém je homogenizovaná kompozice hnojivá na bázi dusičnanu vápenatého a sádry a/nebo
40 pomalu reagujícího síranu minerálu obsahujícího 0,1 až 5,0 % hmotn. SO4-S, 14 až 19 % hmotn.
ve vodě rozpustného vápníku a 16 až 21 % hmotn. celkového obsahu vápníku a 0 až 4,0 % hmotn. ve vodě rozpustného hořčíku.
7. Hnojivo podle nároku 6, vyznačující se tím, že hnojivo obsahuje 1,0 až 3,0% 45 hmotn. SO4-S.
8. Hnojivo podle nároku 6, vyznačující se tím, že hnojivo obsahuje 0 až 2,3 % hmotn. ve vodě rozpustného hořčíku.
50 9. Hnojivo podle nároku 6, vyznačující se tím, že hnojivo obsahuje stopová množství Se a/nebo Co a/nebo stopových prvků, jako například Mn, Cu, B a Zn.
Konec dokumentu
CZ19983759A 1996-05-24 1997-05-14 Způsob výroby hnojiv na bázi dusičnanu vápenatého a hnojivo vyrobené tímto způsobem CZ292236B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NO962119A NO305939B1 (no) 1996-05-24 1996-05-24 Metode for fremstilling av kalsiumnitratbasert gjoedsel inneholdende svovel, samt slik gjoedsel

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ375998A3 CZ375998A3 (cs) 1999-04-14
CZ292236B6 true CZ292236B6 (cs) 2003-08-13

Family

ID=19899417

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19983759A CZ292236B6 (cs) 1996-05-24 1997-05-14 Způsob výroby hnojiv na bázi dusičnanu vápenatého a hnojivo vyrobené tímto způsobem

Country Status (13)

Country Link
US (1) US6171358B1 (cs)
EP (1) EP0904257B1 (cs)
AT (1) ATE195309T1 (cs)
AU (1) AU2794697A (cs)
CZ (1) CZ292236B6 (cs)
DE (1) DE69702760D1 (cs)
IL (1) IL127203A (cs)
NO (1) NO305939B1 (cs)
PL (1) PL185085B1 (cs)
PT (1) PT904257E (cs)
RO (1) RO117909B1 (cs)
RU (1) RU2162073C2 (cs)
WO (1) WO1997045382A1 (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6319156B1 (en) * 1999-12-13 2001-11-20 John Marshall Biodegradable golf tee
KR20020008486A (ko) * 2000-07-20 2002-01-31 강준구 농업용 비료
PL200842B1 (pl) * 2004-09-16 2009-02-27 Adam Nawrocki Sposób wytwarzania nawozu zawierającego azotan wapnia
ES2696521T3 (es) * 2009-10-05 2019-01-16 Specialty Fertilizer Pro Llc Productos fertilizantes mejorados con adyuvantes poliméricos
CN103254002A (zh) * 2012-02-21 2013-08-21 吴兴国 酵素麦饭石富硒生物有机肥
BR112018068948A2 (pt) * 2016-04-14 2019-01-22 Yara Int Asa partícula, composição particulada, uso de uma composição particulada, e, método para produzir partículas homogêneas de fertilizante.
CA2968257C (en) * 2017-05-24 2022-05-24 Inotel Inc. Potassium magnesium fertilizer

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE203085C (cs) *
DE397937C (de) * 1920-03-09 1924-07-03 Hoechst Ag Verfahren zur Herstellung eines gut streubaren, nicht wasseranziehenden Kali-Stickstoffmischduengers
BE754561A (fr) * 1969-08-09 1971-02-08 Badishe Anilin & Soda Fabrik Sel double de nitrate de calcium et d'uree se pretant bien a l'epandageen granules et au stockage
AT306754B (de) * 1971-03-29 1973-04-25 Chemie Linz Ag Überwiegend aus freiem Ammonnitrat bestehendes, granuliertes, gespritztes oder geprilltes Düngemittel
JPS5327564A (en) 1976-08-25 1978-03-14 Kawasaki Heavy Ind Ltd Calcium nitrate fertilizer difficult to deliquesce and process for producing same
JPS5485957A (en) 1977-12-19 1979-07-09 Shimohiro Shiyuku Production of composite fertilizer
US5698002A (en) * 1994-11-21 1997-12-16 Lesco Inc. Controlled release fertilizers utilizing an epoxy polymer primer coat and methods of production

Also Published As

Publication number Publication date
WO1997045382A1 (en) 1997-12-04
PL185085B1 (pl) 2003-02-28
US6171358B1 (en) 2001-01-09
RO117909B1 (ro) 2002-09-30
NO962119D0 (no) 1996-05-24
EP0904257A1 (en) 1999-03-31
DE69702760D1 (de) 2000-09-14
NO962119L (no) 1997-11-25
NO305939B1 (no) 1999-08-23
IL127203A0 (en) 1999-09-22
PL330231A1 (en) 1999-05-10
IL127203A (en) 2001-09-13
CZ375998A3 (cs) 1999-04-14
ATE195309T1 (de) 2000-08-15
EP0904257B1 (en) 2000-08-09
AU2794697A (en) 1998-01-05
RU2162073C2 (ru) 2001-01-20
PT904257E (pt) 2001-01-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI105807B (fi) Menetelmä seoslannoitterakeiden valmistamiseksi
AU2007251520C1 (en) Fertilizer granules and manufacturing process thereof
US11655196B2 (en) Granules of polyhalite and urea
US4565564A (en) Coated fertilizer particles
RU2455270C2 (ru) Гранулированное удобрение, содержащее водорастворимые формы азота, магния и серы, и способ его получения
SK2132004A3 (sk) Spôsob prípravy granulovaného dusičnano-síranového hnojiva
CZ292236B6 (cs) Způsob výroby hnojiv na bázi dusičnanu vápenatého a hnojivo vyrobené tímto způsobem
WO2019215325A1 (en) Improved urea-based composition comprising elemental sulphur and method for the manufacture thereof
JPS6033795B2 (ja) 不固結性粒状無機肥料およびその製造法
WO2006057573A2 (fr) Procede pour fabriquer un engrais a base de sodium et d'azote
CA2235577C (en) Method for making nitrogen-potassium fertilizer containing calcium nitrate and products thereof
CA1190059A (en) Process for making granules containing urea as the main component
AU2002339757B2 (en) Method for production of nitrate-containing products from undercooling melts
US4494976A (en) Fertilizers containing nitrogen and micronutrients
US4563208A (en) Fertilizers containing nitrogen and micronutrients
RU2216526C1 (ru) Способ получения сложного npk-удобрения с регулируемым соотношением питательных веществ
PL234514B1 (pl) Sposób wytwarzania nawozów azotowych jak siarczano-azotan amonu, o obniżonej skłonności do zbrylania
JPH0114197B2 (cs)
CS198404B1 (cs) Způsob povrchové úpravy hnojiv
HU192754B (en) Process for producing suspension containing nitrogen, calcium and if desired potassium
PL187029B1 (pl) Sposób wytwarzania nawozu zawierającego azotan amonowy i bor

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20170514