CZ291424B6 - Způsob měření elektrochemické aktivity, měřicí článek a ponorné měřicí čidlo k provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob měření elektrochemické aktivity, měřicí článek a ponorné měřicí čidlo k provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ291424B6
CZ291424B6 CZ19963599A CZ359996A CZ291424B6 CZ 291424 B6 CZ291424 B6 CZ 291424B6 CZ 19963599 A CZ19963599 A CZ 19963599A CZ 359996 A CZ359996 A CZ 359996A CZ 291424 B6 CZ291424 B6 CZ 291424B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
measuring
electrochemical element
counter electrode
electrochemical
measuring cell
Prior art date
Application number
CZ19963599A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ359996A3 (en
Inventor
Omer Paul Ivo Curé
Guido Jacobus Neyens
Original Assignee
Heraeus Electro-Nite International N. V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19531661A external-priority patent/DE19531661C2/de
Application filed by Heraeus Electro-Nite International N. V. filed Critical Heraeus Electro-Nite International N. V.
Publication of CZ359996A3 publication Critical patent/CZ359996A3/cs
Publication of CZ291424B6 publication Critical patent/CZ291424B6/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N27/00Investigating or analysing materials by the use of electric, electrochemical, or magnetic means
    • G01N27/26Investigating or analysing materials by the use of electric, electrochemical, or magnetic means by investigating electrochemical variables; by using electrolysis or electrophoresis
    • G01N27/403Cells and electrode assemblies
    • G01N27/406Cells and probes with solid electrolytes
    • G01N27/411Cells and probes with solid electrolytes for investigating or analysing of liquid metals
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N33/00Investigating or analysing materials by specific methods not covered by groups G01N1/00 - G01N31/00
    • G01N33/20Metals
    • G01N33/205Metals in liquid state, e.g. molten metals

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Measuring Oxygen Concentration In Cells (AREA)
  • Measuring Or Testing Involving Enzymes Or Micro-Organisms (AREA)
  • Investigating And Analyzing Materials By Characteristic Methods (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Electric Means (AREA)
  • Investigating Or Analysing Biological Materials (AREA)
  • Electrolytic Production Of Metals (AREA)

Abstract

Zp sob m °en elektrochemick aktivity nekovov tekut vrstvy, le c na kovov tavenin , pomoc m °ic ho l nku s elektrochemick²m prvkem (1), kter² m aktivn st, a s protielektrodou (6), se prov d tak, e m °ic l nek se pono do kovov taveniny skrz nekovovou tekutou vrstvu, e aktivn st elektrochemick ho prvku (1) se p°i pr chodu nekovovou, tekutou vrstvou obklop materi lem t to vrstvy, e tento materi l a do zm °en elektrochemick aktivity pokr²v povrch aktivn sti elektrochemick ho prvku (1), a e m °en se prov d po pono°en elektrochemick ho prvku (1) do kovov taveniny uvnit° kovov taveniny. U m °ic ho l nku jsou elektrochemick² prvek (1) a protielektroda (6) um st ny v kovov tavenin . Aktivn st je obklopena materi lem nekovov vrstvy, kterou je t°eba m °it a alespo st protielektrody (6) m p° m² kontakt s kovovou taveninou. U ponorn ho m °ic ho idla m dr k lepenkovou trubku (4), na jej m pot p n m konci je um st na m °ic hlava z ohnivzdorn ho materi lu (3), elektrochemick² prvek (1) a protielektroda (6) jsou um st ny na eln stran m °ic hlavy a protielektroda (6) alespo ste n prstencovit obklopuje elektrochemick² prvek (1).\

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu měření elektrochemické aktivity nekovové tekuté vrstvy, ležící na kovové tavenině, pomocí měřicího článku s elektrochemickým prvkem, který má aktivní část, a s protielektrodou. Vynález se dále týká měřicího článek a ponorného měřicího čidla k provádění tohoto způsobu.
Často je zapotřebí vedle měření v kovových taveninách provádět také měření ve vrstvách, ležících na roztaveném kovu. Například je nutné měřit kyslíkový potenciál strusky k posouzení průběhu metalurgických procesů při výrobě oceli. Rovněž může být zapotřebí měřit aktivity v kryolitové tavenině při elektrolýze hliníku, aby se metalurgický proces nechal kontrolovat a řídit.
Dosavadní stav techniky
Z Radexrundschau 1990. strany 236 až 243 je známo měření kyslíku přímo ve strusce. K tomu je ve strusce umístěn běžný elektrochemický senzor. Elektrochemický senzor má měřicí článek s protielektrodou a elektrochemickým prvkem. Elektrochemický prvek je známým způsobem tvořen svodovou elektrodou, která je umístěna v referenčním materiálu. Tento referenční materiál je zase obklopen trubičkou z tuhého elektrolytu. Takové měřicí články jsou známy například zEP 0 108 431. Slouží rovněž pro měření aktivity ky slíku v kovových taveninách, přičemž vlastní měřicí článek je při průchodu nahoře ležící vrstvou (například struskou) chráněn ochrannou čepičkou.
Známá přímá měření aktivity kyslíku v roztavených vrstvách jako je struska nebo kryolit, ležících na kovové tavenině, přesně polohují elektrochemický prvek uvnitř vrstvy, kterou je zapotřebí měřit. Tato vrstva je zpravidla relativně tenká (např. u strusky v licí pánvi cca 0 až 15 cm), takže proměnlivé umístění elektrochemického prvku má zpravidla za následek proměnlivé výsledky měření. Přesné umístění měřicího článkuje proto často relativně velmi náročné, nebo, ť také polohu hladiny kovové taveniny není jednoduché stanovit. Polohování vyžaduje tedy relativně dlouhou dobu ponoření sondy, takže může být poškozena např. protielektroda a měřicí vedení.
Dále jsou známy metody k analýze strusky, u kterých se odebírají vzorky strusky, které jsou po ztuhnutí a částečně po následném roztavení analyzovány.
Podstata vynálezu
Vycházeje ze známého stavu techniky, vynález si klade za úkol stanovit metodu k měření elektrochemické aktivity, která s co možná nej menšími náklady poskytuje přesné výsledky. Dále je úkolem vynálezu poskytnout elektrochemický prvek vhodný k měření, jakož i měřicí článek.
Uvedený úkol splňuje způsob měření elektrochemické aktivity nekovové tekuté vrstvy, ležící na kovové tavenině, pomocí měřicího článku s elektrochemickým prvkem, který má aktivní část, a s protielektrodou, podle vynálezu, jehož podstatou je, že měřicí článek se ponoří do kovové taveniny skrz nekovovou tekutou vrstvu, že aktivní část elektrochemického prvku se při průchodu nekovovou, tekutou vrstvou obklopí materiálem této vrstvy, že tento materiál až do změření elektrochemické aktivity pokrývá povrch aktivní části elektrochemického prvku, a že
-1 CZ 291424 B6 měření se provádí po ponoření elektrochemického prvku do kovové taveniny uvnitř kovové taveniny. Měřicím článkem se rozumí uspořádání s alespoň jedním elektrochemickým prvkem as jednou protielektrodou, přičemž protielektroda může být umístěna v bezprostřední blízkosti elektrochemického prvku nebo může být od něho vzdálena. Protielektroda může být například umístěna na stěně zásobníku s taveninou nebo může být součástí této stěny. V tomto případě není protielektroda přirozeně ponořena do kovové taveniny skrz nekovovou tekutou vrstvu. Při této metodě jsou měření prováděna v přibližně konstantním prostředí. Přesné polohování článku není zapotřebí, protože kovová tavenina má zpravidla dostatečnou výšku. Rozložení teploty uvnitř kovové taveniny je podstatně homogennější, než ve vrstvě ležící na ní a jejíž aktivita má být změřena, takže vliv kolísání teploty na výsledek měření je oproti známé přímé metodě zanedbatelný. Měření se tedy provádějí za podmínek téměř konstantního prostředí, takže mohou být získány reprodukovatelné popř. navzájem srovnatelné výsledky.
Ke zvýšení přesnosti a reprodukovatelnosti měření je výhodné, že během průchodu potápěného konce měřicího článku skrz nekovovou, kapalnou vrstvu není protielektroda úplně obklopena materiálem této vrstvy a / nebo že tento materiál se před měřením alespoň částečně odstraní z protielektrody, takže protielektroda má přímý kontakt s kovovou taveninou. Tohoto odstranění se může dosáhnout například roztavením. Výhodné je, že může být stanovena aktivita kyslíku měřeného materiálu. Materiálem této nekovové tekuté vrstvy, která leží na kovové tavenině, může například být při tavení železa struska nebo při elektrolýze hliníku kryolit.
Uvedený úkol dále splňuje měřicí článek k provádění způsobu podle vynálezu, pro měření elektrochemické aktivity nekovové, tekuté vrstvy ležící na kovové tavenině, s elektrochemickým prvkem, umístěným na držáku a majícím trubičku z tuhého elektrolytu s aktivní částí, a s protielektrodou, přičemž podstatou vynálezu je, že elektrochemický prvek a protielektroda jsou umístěny v kovové tavenině, přičemž aktivní část je obklopena materiálem nekovové vrstvy, kterou je třeba měřit, a přičemž alespoň část protielektrody v přímém kontaktu s roztaveným kovem, není tedy úplně obklopena materiálem nekovové vrstvy, která se má měřit. Přímý kontakt protielektrody s kovovou taveninou ovlivňuje zejména přesnost výsledku měření. Pro přesné výsledky měřeni je také výhodné, že aktivní část je konstruována jako prstencovitá část povrchu elektrochemického prvku. Protielektroda může být před použitím chráněna potahem, například z lepenky. Tato ochranná vrstva je zničena při průchodu vrstvou, která se má měřit, nebo je zničena v kovové tavenině a zamezuje ulpění materiálu vrstvy, která se má měřit, na protielektrodě.
Je účelné, že potápěný konec trubičky z tuhého elektrolytu je potažen elektricky izolujícím materiálem, přičemž úsek mezi potápěným koncem a ohnivzdorným tělem je bez tohoto potahu. Jako zvláště vhodné potahové materiály se prokázaly například A12O3 nebo MgO. Tímto potažením je zajištěno, že materiál vrstvy, která se má měřit, ulpí na elektrochemickém prvku, takže se měření aktivity může uskutečnit v roztaveném kovu ležícím pod danou vrstvou. Samozřejmě, že materiál vrstvy, která se má měřit, může byl uchycen na trubičce z tuhého elektrolytu i jiným způsobem, například vhodným mechanickým přípravkem pro uchycení tohoto materiálu ve tvaru trubky, nasunuté na elektrochemickém prvku a nedotýkající se ho.
Je účelné, že potápěný konec je potažen maximálně 6 mm ve směru k ohnivzdornému tělu, zejména že potah je dlouhý asi 2,5 mm. Výhodné je dále, že elektrochemický prvek vyčnívá asi 9 až 13 mm z ohnivzdorného těla, zejména asi 11 mm. Těmito rozměry je zajištěno nejen dobré přilnutí materiálu, který se má měřit, na elektrochemickém prvku, ale i spolehlivé měření aktivity tohoto materiálu. Dále může být účelné, že uvnitř elektrochemického prvku je umístěn termočlánek, protože elektrochemická aktivita je také teplotně závislá a tímto způsobem může být zohledněn vliv případného kolísání teploty.
Uvedený úkol dále splňuje ponorné měřicí čidlo k provádění způsobu podle vynálezu, pro měření elektrochemické aktivity nekovové, tekuté vrstvy ležící na kovové tavenině, s elektrochemickým
-2CZ 291424 B6 prvkem, umístěným na držáku, a s protielektrodou, přičemž podstatou vynálezu je, že na protielektrodě je umístěna ochranná vrstva z neohni vzdorného materiálu, a že elektrochemický prvek je prost ochranné vrstvy. Díky ochranné vrstvě na protielektrodě je zamezeno tomu, aby se protielektroda během průchodu vrstvou strusky touto struskou pokryla. Ochranná vrstva se rozpadne v níže ležící kovové tavenině, například shoří nebo se roztaví. Kromě lepenky se mohou použít jiné vhodné materiály, například nízkotavitelná kovová vrstva, jako třeba měď. Zatímco protielektroda není struskou pokryta, může se struska usadit na povrchu elektrochemického prvku a je sním zavedena do kovové taveniny, protože struska se díky nepřítomnosti ochranné čepičky nebo něčeho podobného dostane na elektrochemický prvek přímo. Elektrochemický prvek je možné chránit proti mechanickému poškození, například během transportu, pomocí ochranné vrstvy nebo ochranné čepičky, např. z lepenky. Ochranná čepička se sundá před použitím ponorného čidla, nebo shoří působením sálavého tepla před ponořením.
Výhodné je, že ochranná vrstva je z lepenky a že přednostně celý povrch protielektrody vně držáku je ochrannou vrstvou pokiyt. Dále je účelné, že elektrochemický prvek vyčnívá asi 9 až 13 mm z držáku. Ve výhodném provedení ponorného měřicího čidla je držák opatřen lepenkovou trubkou, na jejímž potápěném konci je měřicí hlava z ohnivzdorného materiálu. Na čelní straně měřicí hlavy jsou elektrochemický prvek a protielektroda, přičemž protielektroda alespoň částečně prstencovitě obklopuje elektrochemický prvek a například prochází jako kovová trubka skrz měřicí hlavu a na čelní straně z ní vyčnívá. Dále je účelné, že kontakty k protielektrodě a k elektrochemickému prvku jsou vedeny vnitřkem držáku. Tyto kontakty jsou známým způsobem spojeny s měřicí a vyhodnocovací elektronikou.
Vynález je podle uvedeného také řešen použitím měřicího článku s elektrochemickým prvkem, umístěným v držáku a s protielektrodou, k měření elektrochemické aktivity materiálu nekovové kapalné vrstvy, ležící na kovové tavenině. Měření je prováděno v kovové tavenině.
Přehled obrázků na výkresech
V následujícím bude blíže vysvětleno příkladné provedení vynálezu podle obrázku. Na obrázcích:
obr. 1 znázorňuje příkladné provedení měřicího článku s elektrochemickým prvkem podle vynálezu.
obr. 2 znázorňuje provedení s nepotaženou trubičkou z elektrolytu (průměr 5 mm), obr. 3 znázorňuje provedení s nepotaženou tenkou trubičkou z elektrolytu (průměr 3 mm), přičemž trubička nevyčnívá přes protielektrodu.
obr. 4 znázorňuje provedení, u kterého je aktivní část vytvořena jako prstencovitá část povrchu elektrochemického prvku, obr. 5 znázorňuje měřicí prvek ponořený v nádobě s taveninou, přičemž na elektrochemickém prvku ulpívá struska a protielektroda je částečně odtavena a částečně je pokryta struskou.
Příklady provedení vynálezu
Měřicí článek podle obr. 1 má elektrochemický prvek 1, který je pomocí cementu upevněn v držáku, který má ohnivzdorné tělo 2. Držák je na potápěném konci měřicího článku tvořen ohnivzdorným materiálem 3, například slévárenským pískem a na něj navazující lepenkovou trubkou 4. Z elektrochemického prvku 1 je vyvedena elektroda 5, která je spojena s měřicí
-3 CZ 291424 B6 elektronikou. Protielektroda 6 je tvořena kovovou trubkou, která obklopuje elektrodu 5, a která vyčnívá na potápěném konci měřicího článku z ohnivzdorného materiálu 3 držáku. Tato vyčnívající část je pokryta vrstvou z lepenky, která není na obrázku znázorněna, a která má zabránit přilnutí materiálu během průchodu potápěného konce měřicího článku skrz nekovovou tekutou vrstvu, ležící na kovové tavenině. Trubička 7 z tuhého elektrolytu elektrochemického prvku 1 je na svém potápěném konci potažena vrstvou elektricky izolujícího materiálu 8. Tato vrstva se skládá převážně z MgO, avšak může také být vytvořena z A12O3 nebo z nějakého jiného izolujícího materiálu. Vrstva je asi 50 mikrometrů silná, může být také trochu silnější. Povlak je směrem k ohnivzdornému tělu 2 dlouhý asi 2,5 mm. Mezi oblastí trubičky 7 z tuhého elektrolytu, potaženou elektricky izolujícím materiálem 8 a ohnivzdorným materiálem 3, ve kterém je trubička 7 z tuhého elektrolytu uložena, se nachází asi 11 mm dlouhá nepotažená oblast, takzvaná aktivní část elektrochemického prvku L
Při měření je měřicí článek veden skrz vrstvu strusky, ležící na ocelové tavenině. Přitom se elektrochemický prvek j_ obklopí struskou, takže se struska zavede do ocelové taveniny. V ocelové tavenině nastane velice rychle teplotní rovnováha v oblasti elektrochemického prvku 1 a je měřena aktivita kyslíku tekuté vrstvy strusky. Při průchodu vrstvou strusky je zamezeno pomocí lepenky 10 umístěné na protielektrodě 6, aby se struska pevně usadila na protielektrodě
6. Během měření je tedy protielektroda 6 přímo v kontaktu s ocelovou taveninou.
Místo elektricky izolujícího materiálu 8 na špičce elektrochemického prvku 1 je možné si představit také použití jiných prostředků, které ovlivní přilnutí strusky k elektrochemickému prvku 1. Elektrochemický prvek 1, který vyčnívá asi 9-13 mm, zejména 11 mm z ohnivzdorného těla 2, by mohl být obklopen trubičkou, která vytvoří prstencovitý prostor. Jak je znázorněn na obr. 2 a 3, touto trubičkou může být například protielektroda 6 chráněná lepenkou jjO. Přitom lepenka 10 nemusí být vytvořena jako čepička, kryjící celý povrch protielektrody 6, nýbrž může být umístěna také na vnějším povrchu volné část protielektrody 6, například pomocí lepicí fólie. Obr. 4 znázorňuje měřicí článek, u kterého je aktivní část vytvořena jako prstencovitá povrchová část 9 elektrochemického prvku L Na obr. 5 je zobrazeno umístění elektrochemického prvku v kovové tavenině, přičemž na aktivní části ulpěla struska, zatímco protielektroda je j iž částečně odtavena a rovněž částečně pokryta struskou.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (18)

1. Způsob měření elektrochemické aktivity nekovové tekuté vrstvy, ležící na kovové tavenině, pomocí měřicího článku s elektrochemickým prvkem, který má aktivní část, a s protielektrodou, vyznačující se tím, že měřicí článek se ponoří do kovové taveniny skrz nekovovou tekutou vrstvu, že aktivní část elektrochemického prvku (1) se při průchodu nekovovou, tekutou vrstvou obklopí materiálem této vrstvy, že tento materiál až do změření elektrochemické aktivity pokrývá povrch aktivní části elektrochemického prvku (1), a že měření se provádí po ponoření elektrochemického prvku (1) do kovové taveniny uvnitř kovové taveniny.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že při průchodu potápěného konce měřicího článku nekovovou, tekutou vrstvou se protielektroda (6) neúplně obklopí materiálem této vrstvy a/nebo tento materiál se před měřením alespoň částečně z protielektrody (6) odstraní.
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se měří aktivita kyslíku.
-4CZ 291424 B6
4. Měřicí článek k provádění způsobu podle jednoho z nároků 1 až 3, pro měření elektrochemické aktivity nekovové, tekuté vrstvy ležící na kovové tavenině, s elektrochemickým prvkem (1), umístěným na držáku, který má ohnivzdorné tělo (2), a majícím trubičku (7) z tuhého elektrolytu s aktivní částí, a s protielektrodou (6), vyznačující se tím, že elektrochemický prvek (1) a protielektroda (6) jsou umístěny v kovové tavenině, přičemž aktivní část je obklopena materiálem nekovové vrstvy, kterou je třeba měřit, a přičemž alespoň část protielektrody (6) má přímý kontakt s kovovou taveninou.
5. Měřicí článek podle nároku 4, vyznačující se tím, že potápěný konec trubičky (7) z tuhého elektrolytu je potažen elektricky izolujícím materiálem (8), přičemž oblast mezi potápěným koncem a ohnivzdorným tělem (2) je prosta tohoto potahu.
6. Měřicí článek podle nároku 5, vyznačující se tím, že potápěný konec trubičky (7) z tuhého elektrolytu je potažen A12O3 nebo MgO.
7. Měřicí článek podle nároku 5 nebo 6, vyznačující se tím, že potápěný konec je potažen maximálně 6 mm ve směru k ohnivzdornému tělu (2).
8. Měřicí článek podle nároku 7, vyznačující se tím, že potažení směrem k ohnivzdornému tělu (2) je 2,5 mm dlouhé.
9. Měřicí článek podle jednoho z nároků 4 až 8, vyznačující se tím, že elektrochemický prvek (1) vyčnívá 9 až 13 mm z ohnivzdorného těla (2).
10. Měřicí článek podle nároku 9, vyznaču j í cí se t í m , že elektrochemický prvek (1) vyčnívá 11 mm z ohnivzdorného těla (2).
11. Měřicí článek podle jednoho z nároků 4 až 10, vyznačující se tím, že uvnitř elektrochemického prvku (1) je umístěn termočlánek.
12. Měřicí článek podle nároku 4, vyznačující se tím, že aktivní část je vytvořena jako prstencovitá část povrchu (9) elektrochemického prvku (1).
13. Ponorné měřicí čidlo k provádění způsobu podle jednoho z nároků 1 až 3, pro měření elektrochemické aktivity nekovové, tekuté vrstvy ležící na kovové tavenině, s elektrochemickým prvkem, umístěným na držáku, a s protielektrodou, vyznačující se tím, že na protielektrodě (6) je umístěna ochranná vrstva (10) z neohni vzdorného materiálu, a že elektrochemický prvek (1) je prost ochranné vrstvy.
14. Ponorné měřicí čidlo podle nároku 13, vyznačující se tím, že ochranná vrstva (10) je z lepenky.
15. Ponorné měřicí čidlo podle nároku 13 nebo 14, vyznačující se tím, že ochranná vrstva (10) pokrývá celý povrch protielektrody (6) vně držáku.
16. Ponorné měřicí čidlo podle jednoho z nároků 13 až 15, vyznačující se tím, že elektrochemický prvek vyčnívá 9 až 13 mm z držáku.
17. Ponorné měřicí čidlo podle jednoho z nároků 13 až 16, vyznačující se tím, že držák má lepenkovou trubku (4), na jejímž potápěném konci je umístěna měřicí hlava z ohnivzdorného materiálu (3), že elektrochemický prvek (1) a protielektroda (6) jsou umístěny na čelní straně měřicí hlavy, a že protielektroda (6) alespoň částečně prstencovitě obklopuje elektrochemický prvek (1).
-5 CZ 291424 B6
18. Ponorné měřicí čidlo podle jednoho z nároků 13 až 17, vyznačující se tím, že kontakty k protielektrodě (6) a k elektrochemickému prvku (1) vedou vnitřkem držáku a jsou spojeny s měřicí a vyhodnocovací elektronikou.
CZ19963599A 1995-04-12 1996-03-06 Způsob měření elektrochemické aktivity, měřicí článek a ponorné měřicí čidlo k provádění tohoto způsobu CZ291424B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19513212 1995-04-12
DE19531661A DE19531661C2 (de) 1995-04-12 1995-08-29 Verfahren zum Messen einer elektrochemischen Aktivität

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ359996A3 CZ359996A3 (en) 1997-11-12
CZ291424B6 true CZ291424B6 (cs) 2003-03-12

Family

ID=26014238

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19963599A CZ291424B6 (cs) 1995-04-12 1996-03-06 Způsob měření elektrochemické aktivity, měřicí článek a ponorné měřicí čidlo k provádění tohoto způsobu

Country Status (16)

Country Link
US (1) US5792329A (cs)
EP (1) EP0765473B1 (cs)
JP (1) JP3667762B2 (cs)
CN (1) CN1077289C (cs)
AT (1) ATE256863T1 (cs)
AU (1) AU698061B2 (cs)
BR (1) BR9606317A (cs)
CA (1) CA2192358C (cs)
CZ (1) CZ291424B6 (cs)
ES (1) ES2210351T3 (cs)
MX (1) MX9606349A (cs)
NO (1) NO322183B1 (cs)
RU (1) RU2151389C1 (cs)
SK (1) SK282492B6 (cs)
TR (1) TR199600990T1 (cs)
WO (1) WO1996032636A1 (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19652596C2 (de) * 1996-12-18 1999-02-25 Heraeus Electro Nite Int Verfahren und Tauchmeßfühler zum Messen einer elektrochemischen Aktivität
US6340418B1 (en) 1999-03-01 2002-01-22 Ethem T. Turkdogan Slag oxygen sensor
GB0107724D0 (en) * 2001-03-28 2001-05-16 Foseco Int Electrochemical sensor
DE10310387B3 (de) * 2003-03-07 2004-07-22 Heraeus Electro-Nite International N.V. Messeinrichtung zur Bestimmung der Sauerstoffaktivität in Metall- oder Schlackeschmelzen
DE102004022763B3 (de) * 2004-05-05 2005-09-15 Heraeus Electro-Nite International N.V. Messeinrichtung zur Bestimmung der Sauerstoffaktivität in Metall- oder Schlackeschmelzen
DE102007004147A1 (de) * 2007-01-22 2008-07-24 Heraeus Electro-Nite International N.V. Verfahren zum Beeinflussen der Eigenschaften von Gusseisen sowie Sauerstoffsensor
MY164429A (en) * 2013-05-10 2017-12-15 Mimos Berhad Microelectrode and method of fabrication thereof

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL133730C (cs) * 1965-04-08
DE1598559B1 (de) * 1965-10-14 1971-07-29 Hoesch Ag Vorrichtung zur Bestimmung der Aktivitaet,insbesondere von Sauerstoff in metallischen Baedern
SE322927B (cs) * 1967-09-28 1970-04-20 Asea Ab
JPS58223742A (ja) * 1982-06-22 1983-12-26 Sumitomo Electric Ind Ltd 溶銅中の酸素濃度測定装置
CA1209367A (en) * 1982-10-08 1986-08-12 Omer P.I. Cure Immersion measuring probe for use in molten metals
DE3346658C1 (de) * 1983-12-23 1985-07-25 Ferrotron Elektronik Gmbh Vorrichtung zum Messen des Sauerstoffgehaltes und der Temperatur von Metallschmelzen waehrend des Frischens in einem Konverter
DE3446320C1 (de) * 1984-12-19 1986-02-06 Ferrotron Elektronik Gmbh Festelektrolyt-Tauchsonde
JPS61260156A (ja) * 1985-05-15 1986-11-18 Nisshin Steel Co Ltd 溶融金属中のシリコン濃度測定法および装置
JPH0715449B2 (ja) * 1989-10-17 1995-02-22 山里エレクトロナイト株式会社 スラグ中の酸素活量測定方法及びその装置並びに該装置に用いる消耗型ルツボ

Also Published As

Publication number Publication date
WO1996032636A1 (de) 1996-10-17
ES2210351T3 (es) 2004-07-01
CA2192358A1 (en) 1996-10-17
RU2151389C1 (ru) 2000-06-20
CZ359996A3 (en) 1997-11-12
SK159096A3 (en) 1997-10-08
MX9606349A (es) 1997-03-29
AU698061B2 (en) 1998-10-22
JP3667762B2 (ja) 2005-07-06
NO964642D0 (no) 1996-11-01
CA2192358C (en) 2005-02-15
EP0765473B1 (de) 2003-12-17
CN1077289C (zh) 2002-01-02
ATE256863T1 (de) 2004-01-15
SK282492B6 (sk) 2002-02-05
AU5003696A (en) 1996-10-30
EP0765473A1 (de) 1997-04-02
JPH10501628A (ja) 1998-02-10
TR199600990T1 (tr) 1997-03-21
US5792329A (en) 1998-08-11
CN1150475A (zh) 1997-05-21
BR9606317A (pt) 1997-09-16
NO322183B1 (no) 2006-08-28
NO964642L (no) 1996-11-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4814559B2 (ja) 溶融金属のための容器、該容器の使用及び界面層を決定するための方法
CA2188666C (en) Drop-in immersion probe
US3630874A (en) Device for determining the activity of oxygen in molten metals
CA1209367A (en) Immersion measuring probe for use in molten metals
JPS61260156A (ja) 溶融金属中のシリコン濃度測定法および装置
CZ291424B6 (cs) Způsob měření elektrochemické aktivity, měřicí článek a ponorné měřicí čidlo k provádění tohoto způsobu
US20040084328A1 (en) Solid electrolyte sensor for monitoring the concentration of an element in a fluid particularly molten metal
AU2002253286A1 (en) Solid electrolyte sensor for monitoring the concentration of an element in a fluid particularly molten metal
US3864231A (en) Apparatus for measuring in a continuous manner oxygen in a molten metal
US5989408A (en) Process for measuring an electrochemical activity
US7169274B2 (en) Measurement device for determining oxygen activity in metal or slag melts
JPH05232079A (ja) 溶融金属用浸漬センサー
US4639304A (en) Apparatus for determination of aluminum oxide content of the cryolite melt in aluminum electrolysis cells
US4355907A (en) Apparatus for picking up a molten test sample of metal or metal alloys and measuring the cooling curve of said sample
US4468009A (en) Refractory protection tube for immersion molten metal devices
KR100337988B1 (ko) 전기화학적활성도를측정하기위한방법
RU97100650A (ru) Способ измерения электрохимической активности
Janke Recent development of solid ionic sensors to control iron and steel bath composition
EP0045535A2 (en) Immersion measuring probe for use in liquid metals
TW309589B (cs)
Okimura et al. Development of zirconia electrolyte sensor with auxiliary electrode for the in situ measurement of dissolved silicon in molten iron
EP1570260A1 (en) Probe for determination of oxygen activity in metal melts and methods for its production
JP2000249680A (ja) スラグ酸化度測定プローブ
JPH0249470B2 (cs)
JPH0556465B2 (cs)

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20140306