CZ291083B6 - Způsob monitorování koroze a rychlosti rozkladu materiálu součásti v reálném čase a zařízení k provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob monitorování koroze a rychlosti rozkladu materiálu součásti v reálném čase a zařízení k provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ291083B6
CZ291083B6 CZ19941562A CZ156294A CZ291083B6 CZ 291083 B6 CZ291083 B6 CZ 291083B6 CZ 19941562 A CZ19941562 A CZ 19941562A CZ 156294 A CZ156294 A CZ 156294A CZ 291083 B6 CZ291083 B6 CZ 291083B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
electrodes
noise
temperature
signals
corrosion
Prior art date
Application number
CZ19941562A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ156294A3 (en
Inventor
Graham Anthony Whitlow
Suh Yong Lee
Patrick Jerome Gallagher
William Michael Cox
Wai Yeung Mok
Original Assignee
Westinghouse Electric Corporation, Westinghouse Bu
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Westinghouse Electric Corporation, Westinghouse Bu filed Critical Westinghouse Electric Corporation, Westinghouse Bu
Publication of CZ156294A3 publication Critical patent/CZ156294A3/cs
Publication of CZ291083B6 publication Critical patent/CZ291083B6/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N17/00Investigating resistance of materials to the weather, to corrosion, or to light
    • G01N17/02Electrochemical measuring systems for weathering, corrosion or corrosion-protection measurement

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
  • Ecology (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Testing Resistance To Weather, Investigating Materials By Mechanical Methods (AREA)

Abstract

P°i zp sobu monitorov n koroze se idlo, maj c mno inu navz jem vysokoteplotn mi elektrick²mi izol tory odd len²ch elektrod ze stejn ho materi lu jako je sou st, um st do prostoru, v n m prob h proces degradace materi lu sou sti. M ° se teplota jedn z elektrod, p°i em elektrody tohoto idla se udr uj obecn na teplot sou sti, kter je ur ena uveden²m m °en m teploty jedn z elektrod. P°ij maj se sign ly z elektrod, indikuj c alespo jednu z mno iny veli in zahrnuj c vazebn proud, proudov² um, nap ov² um a odporov² um a monitoruj se indika n sign ly pro stanoven asov²ch zm n, kter indikuj zm ny rychlosti degradace materi lu sou sti v re ln m ase. Za° zen pro prov d n tohoto zp sobu obsahuje teplotn idlo (9), tepeln² prvek (7), t°i elektrody (3b, 3c, 3d) odd len vysokoteplotn mi izol tory (5), kde tyto elektrody (3b, 3c, 3d) jsou um st ny v prost°ed s vysokou teplotou, prvn smy ku spojuj c dv z elektrod (3b, 3c) s voltmetrem (17) schopn²m indikovat nap ov² um mezi t mito dv ma elektrodami (3b, 3c) a druhou smy ku spojuj c t°et elektrodu (3d) se sousedn elektrodou (3c) s amp rmetrem (19) schopn²m indikovat proudov² um mezi dv ma takto propojen²mi elektrodami (3c, 3d). Tepeln² prvek (7) udr uje teplotu elektrod (3b, 3c, 3d) na teplot elektrody (3a) zm °en teplotn m idlem (9).\

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu monitorování koroze v reálném čase v systémech s vysokou teplotou. Vynález se rovněž týká zařízení k provádění tohoto způsobu.
Dosavadní stav techniky
Koroze je problém vyskytující se běžně při provozu spalovacích zařízení provozovaných při vysoké teplotě. Viz například publikaci G. A. Whitlow a spol.: On-line Materials Surveillence For Improved Reliability In Power Generation Systems, NACE 1991 Corrosion Conference. Páper 254. S ohledem na dobu, po kterou jsou již kotle vyráběny, by bylo možno očekávat, že problémy koroze byly účinně vyřešeny. Není tomu tak z mnoha důvodů, které zahrnují neustálé zlepšování návrhů a používání různých paliv. Jestliže složení nebo teplota spalovaného plynu se může měnit mimo úzké provozní meze, odhalí se brzy omezení možností pracovních materiálů. Plynulá snaha o zlepšenou tepelnou účinnost vyžaduje stále vyšší teploty spalování a teploty páry se také stále zvyšují. Meze provozních parametrů, které byly v minulosti zvládnutelné při dočasných překročeních teploty plynu nebo paliva, byly překonány, když zlepšená řídicí technika umožnila udržovat kotle blíže u krajních mezí jejich pracovních parametrů. Protože stále existují možnosti zlepšování, mohou být meze provozních parametrů ve velkých moderních spalovacích provozech rychle překročeny. Výsledky mohou být zničující a k zabránění takovým událostem se vynakládá velké množství práce.
Obvyklý přístup k výběru materiálu spočívá na předešlých zkušenostech s podobnými systémy. V mnoha případech bylo starší zařízení menší a pracovalo při nižších teplotách. Nové provozy se typicky navrhují extrapolací z předešlé zkušenosti. Mnohé faktory se nicméně změní, když se zvětší kapacita provozu. Tak například návrh dodávací soustavy pro moderní jednotku musí být výrazně přizpůsoben pro větší množství paliva a přísnější ekologické podmínky. Nejvýznamnější je, že objem spalovací komory může vyžadovat zvětšení. To často způsobuje změnu profilu proudění plynu, zejména během období sníženého výkonu, kdy je nutné vyrábět páru při poměrně stálém stupni přehřátí. Změna vyzkoušených jednotek vytváří novou generaci problémů, které se musí řešit. Instalace hořáků s nízkým obsahem NOX ve spalinách ve stávajícím kotli může mít podobný účinek. Uvedené podmínky spalování mohou podporovat síření stěn trubek, celkovou korozi nebo napadení roztavenou solí v zařízení, které dříve nejevilo žádné poškození.
Tradičně byly používány dva způsoby boje s těmito problémy. Nejjednodušší způsob je použití materiálu trubek s vyšší odolností vůči korozi. To je však nákladné a může to vyžadovat odstavení, aby se umožnila výměna trubek v peci. Alternativní způsob spočívá v pokusu o řízení parametrů prostředí spalování uvnitř mezí odolnosti, tedy v rozsahu mezních parametrů, již používaného materiálu. Tento přístup je zajímavý, protože je méně nákladný, a když je úspěšný, nevyžaduje vyřazení za účelem výměny trubek. Před určením alternativního materiálu je žádoucí lépe porozumět příčinám defektů, aby se předešlo zbytečným investicím při použití nevhodné slitiny. Zkušenost ukázala, že levnější materiály jsou vhodné dokonce i pro mnohem tvrdší provozní podmínky, když se použijí ve spojení se zlepšeným řízením nebo s přísadami potlačujícími korozi.
Pro vyhodnocování korozivity spalin se v normální praxi užívá kombinace prohlížení, určení úbytku hmotnosti a metalografie pro stanovení ochranných opatření a určení jejich účinnosti. Taková kontrola často vyžaduje vyřazení kotle z provozu a metalografie může vyžadovat odebrání vzorkové části trubky. Žádný způsob není schopen zajistit okamžitou indikaci neboli
- 1 CZ 291083 B6 indikaci v reálném čase rychlosti, jakou se mění tloušťka stěny trubky za provozu. Tato nevýhoda je neuspokojivá ze dvou důvodů: za prvé jsou výsledky opožděné, takže zmenšování tloušťky stěny trubek může plynule pokračovat, a za druhé zpřístupnění výsledků vyžadují čas, takže se určí pouze střední hodnota korozivity systému. Účinky škodlivých přechodných podmínek, které způsobují největší část poškození, nejsou zřejmé ajejich příčiny se tudíž nenapravují. Obvyklý způsob volby a ocenění materiálů je tudíž výrazně omezen rozsahem, ve kterém může umožnit návrh a provoz spalovacího zařízení, které se má optimalizovat.
Moderní elektrochemické metody monitorování koroze používané pro nízké teploty, jsou popsány v patentovém spisu Spojených států amerických číslo 4 575 679 a v britském patentovém spisu číslo 2 118 309 B, nejsou však použitelné v aplikacích pro teploty vysoké až 260 °C (500 °F).
Úkolem předloženého vynálezu je vytvořit způsob a zařízení pro monitorování koroze v systémech o vysoké teplotě v reálném čase pro teploty nad 260 °C pro zajištění plynulé indikace rychlosti koroze nebo ztráty materiálu a sledování přechodných zvětšení rychlosti napadení, za účelem jejich přímého spojení se spalovacím prostředím, které v daném čase převládalo a pro udržování změn rychlosti koroze v mezích vymezených odolností použitého materiálu proti korozi.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nevýhody odstraňuje způsob monitorování koroze a rychlosti rozkladu materiálu součásti v reálném čase v průběhu procesu provozovaného při teplotách nad 260 °C podle předkládaného vynálezu. Jeho podstatou je, že se čidlo, mající množinu navzájem vysokoteplotními elektrickými izolátory oddělených elektrod ze stejného materiálu jako je součást, umístí do prostoru, kde probíhá proces degradace materiálu součásti. Měří se teplota jedné z elektrod. Elektrody tohoto čidla se udržují obecně na teplotě součásti, která je určena uvedeným měřením teploty jedné z elektrod. Přijímají se signály z elektrod, indikující alespoň jednu z množiny veličin zahrnující vazební proud, proudový šum, napěťový šum a odporový šum a monitorují se indikační signály pro stanovení časových změn, které indikují změny rychlosti degradace materiálu součásti v reálném čase.
Signály proudového a napěťového šumu se s výhodou využijí pro výpočet odporového šumu.
V jednom provedení se na dvě z elektrod přivede střídavý signál za účelem určení jejich impedance pro použití při výpočtu výsledného odporu, který se použije ve spojení s ostatními indikačními signály pro stanovení rychlosti koroze součásti v reálném čase.
V jiném provedení se signály indikující korozi použijí ve spojení s provozními parametry procesu pro určení parametrů potřebných k řízení tohoto procesu provozovaného při teplotách nad 260 °C.
Způsob řízení procesu za účelem omezení degradace materiálu součásti v reálném čase v průběhu procesu provozovaného při teplotách nad 260 °C tkví v tom, že se čidlo, mající množinu navzájem vysokoteplotními elektrickými izolátory oddělených elektrod ze stejného materiálu jako je součást, umístí do prostoru, kde probíhá degradace. Elektrody čidla se vystaví zmíněnému procesu. Měří se teplota jedné z elektrod, přičemž elektrody tohoto čidla se udržují obecně na teplotě součásti, která je určena uvedeným měřením teploty jedné z elektrod. Signál z elektrod, indikující alespoň jednu veličinu z množiny zahrnující vazební proud, proudový šum, napěťový šum a odporový šum a signál indikující alespoň jeden z parametrů procesu, se využijí pro provozování procesu uvnitř přijatelných mezí a pro udržení rychlosti koroze v hranicích
-2CZ 291083 B6 definovaných odolností použitých materiálů proti korozi, čímž se sníží degradace součásti v reálném čase.
V jednom provedení je řízení procesu v odezvě na signál z elektrod založeno na využití odezvy na některý parametr z množiny veličin zahrnující proudový šum, napěťový šum, vazební proud, odporový šum a odezvu na některý parametr z množiny parametrů procesu.
V jiném provedení řízení procesu v odezvě na signál z elektrod zahrnuje využití signálů indikujících odporový šum.
Řízení procesu v odezvě na signál z elektrod může zahrnovat využití signálů indikujících napěťový šum, proudový šum a odporový šum.
Toto řízení proudového procesu v odezvě na signál z elektrod může také zahrnovat využití signálů indikujících odporový šum, napěťový šum a proudový šum, přičemž k elektrodám čidla použitým pro vytvoření těchto signálů není připojeno žádné vnější napájení.
V jiném případě může řízení parametrů procesu zahrnovat využití signálů indikujících alespoň jednu z množiny následujících veličin: teplotu, tlak, procentní podíl kyslíku, oxidu uhelnatého a oxidu uhličitého v proudu kapaliny nebo plynu procházejícím přes součást a čidlo.
Zařízení pro monitorování koroze v reálném čase při teplotách nad 260 °C obsahuje teplotní čidlo, tepelný prvek, tři elektrody oddělené vysokoteplotními izolátory, kde tyto elektrody jsou umístěny v prostředí s vysokou teplotou, první smyčku spojující dvě z elektrod s voltmetrem schopným indikovat napěťový šum mezi těmito dvěma elektrodami a druhou smyčku spojující třetí elektrodu se sousední elektrodou s ampérmetrem schopným indikovat proudový šum mezi dvěma takto propojenými elektrodami. Tepelný prvek udržuje teplotu elektrod na teplotě elektrody změřené teplotním čidlem.
V jednom provedení smyčky zahrnují nánosy z okolního prostředí, které pokrývají elektrody a přemosťují izolátory.
Druhá smyčka může být spojena s ampérmetrem, který je schopen indikovat střední hodnotu proudu v této smyčce.
Způsob vyhodnocování přidávání inhibitorů koroze do spalovacího procesu v reálném čase probíhá tak, že před spalováním se přidají inhibitory koroze, poté se čidlo, mající množinu navzájem vysokoteplotními elektrickými izolátory oddělených elektrod z téhož materiálu jako je součást, která je ve styku s produkty spalování, umístí do kontaktu s produkty spalování. Změří se teplota jedné z elektrod, přičemž elektrody čidla se udržují obecně na teplotě součásti, která je určena měřením teploty jedné z elektrod. Přijímají se signály z elektrod indikující alespoň jednu z následujících veličin: vazební proud, proudový šum, napěťový šum a odporový šum. Změny alespoň jednoho z těchto signálů se využijí pro řízení přidávání inhibitorů koroze k palivu, za účelem zpomalování koroze součásti.
Využití změn v indikujících signálech pro řízení přidávání inhibitorů koroze s výhodou zde zahrnuje využití indikujících signálů pro řízení intenzity přidávání inhibitorů koroze do paliv.
Příjem signálů z elektrod indikujících alespoň jednu z veličin vazební proud, proudový šum, napěťový šum a odporový šum může být tvořen příjmem signálů z množiny těchto veličin.
Využití změn v indikujících signálech je v tomto případě tvořeno využitím změn v množině těchto indikujících signálů.
-3 CZ 291083 B6
Toto využití změn v indikujících signálech pro řízení přidávání inhibitorů koroze zahrnuje využití indikujících signálů pro řízení intenzity přidávaní inhibitorů koroze do paliv.
Jinými slovy lze říci, že způsob řízení parametrů procesu pro omezení degradace materiálu v reálném čase v průběhu procesu provozovaného při teplotě nad 260 °C podle předkládaného vynálezu obecně obsahuje kroky:
zajištění čidla majícího množinu navzájem oddělených elektrod ze stejného materiálu jako je součást, oddělení elektrod elektrickými vysokoteplotními izolátory, umístění čidla do zmíněného procesu, udržování čidla obecně na teplotě součásti, řízení procesu nebo přidávání inhibitorů koroze v odezvě na signál z čidla, které indikuje alespoň jednu z množiny veličin zahrnující elektrochemický proudový šum, elektrochemický napěťový šum a tím omezování degradace součásti v reálném čase.
Podstata zařízení pro monitorování koroze v reálném čase při teplotách nad 260 °C pak tedy spočívá vtom, že obsahuje tři elektrody oddělené vysokoteplotními izolátoiy a umístěné v prostředí o vysoké teplotě, první smyčku spojující dvě z elektrod s voltmetrem schopným indikace napěťového šumu mezi zmíněnými dvěma elektrodami a druhou smyčku připojující třetí elektrodu k sousední elektrodě s ampérmetrem schopným indikace proudového šumu mezi oběma takto zapojenými elektrodami ve druhé smyčce.
Výhodou předloženého vynálezu je, že je vytvořen způsob a zařízení pro monitorování koroze v systémech o vysoké teplotě v reálném čase pro teploty nad 260 °C, který zajišťuje plynulou indikaci rychlosti koroze nebo ztráty materiálu. Řešení umožňuje udržovat změny rychlosti koroze v mezích vymezených odolností použitého materiálu proti korozi.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález, tak jak je definován svými patentovými nároky, je dále podrobně popsán ve spojení s doprovodnými výkresy, kde stejná vztahová čísla odkazují na stejné části na výkresech a kde:
Obr. 1 je schematický pohled na čidlo použité pro určování koroze v reálném čase v aplikaci pracující při vysoké teplotě.
Obr. 2A znázorňuje závislost výsledného odporu na čase, obr. 2B znázorňuje odpor přenosu náboje v závislosti na čase, obr. 2C znázorňuje vazební proud v závislosti na čase, obr. 2D znázorňuje napěťový šum v závislosti na čase, obr. 2E znázorňuje proudový šum v závislosti na čase, obr. 2 F znázorňuje teplotu v závislosti na čase.
Obr. 3 znázorňuje korozní obvod s připojeným střídavým napájecím zdrojem.
Obr. 4 je schematický pohled na spalovnu pevného městského odpadu opatřenou vysokoteplotním čidlem koroze v reálném čase, které řídí systém vstřikování přísad zpomalujících korozi.
Příklad provedení vynálezu
Na obr. 1 je znázorněno zařízení neboli čidlo 1, které je umístěno v prostředí o vysoké teplotě za účelem získávání indikace koroze v reálném čase. Čidlo 1 je tvořeno množinou elektrod 3a, 3b,
3c. 3d, 3e a 3f vyrobených ze stejného materiálu jako je materiál použitý ve vysokoteplotním procesu, který probíhá při teplotě nad 260 °C, například materiál vnějšího povrchu trubek přehřívače v kotli, kde je koroze působena procesy jako je rozrušování roztavenou solí, síření při
-4CZ 291083 B6 vysoké teplotě, oxidace a působení chloru nebo chlorovodíku a jiné procesy koroze při vysoké teplotě. Trubky přehřívače jsou užity jako příklad, avšak způsob podle vynálezu může být použit i pro jiné konvekční úseky potrubí, stěny membránových trubek částí s nepřímým ohřevem, součásti vysokoteplotních plynových turbín, zplynovací systémy, palivové články, ohřívače v procesech chemické výroby a podobné typy vysokoteplotních spalovacích a výrobních provozů. Elektrody 3a - 3f jsou navzájem odděleny elektrickým izolačním materiálem 5 odolným vůči teplotě. Je-li to nutné, použije se vedení 7 přenosu tepla nebo jiný prostředek přenosu tepla pro udržení elektrod 3a - 3f na stejné teplotě kovu jako prvek procesu buď přiváděním nebo odváděním tepla Q podle požadavku. Materiál z procesu vytváří nános d na elektrodách 3a - 3f a na povrchu těchto elektrod 3a - 3f se vytváří produkty p koroze. V elektrodě 3a je umístěn termočlánek 9 nebo jiný prvek pro měření teploty, za účelem měření a dodávání signálu pro řízení teploty T elektrod 3a - 3f. Dvě z elektrod, 3e a 3f mohou mít k sobě připojený zdroj 11 střídavého elektrického proudu a tento obvod také obsahuje měřidlo 13 napětí a měřidlo 15 proudu.
Tři z elektrod, 3b, 3c a 3d jsou elektricky spojeny tak, aby tvořily dva paralelní obvody neboli smyčky, přičemž jedna z elektrod, 3c je společná oběma smyčkám. Jedna ze smyček obsahuje voltmetr 17, který indikuje změny napětí neboli napěťový šum Vn, zatímco druhá smyčka obsahuje ampérmetr 19, který indikuje změny proudu neboli proudový šum L, a ampérmetr 21, který indikuje střední hodnotu proudu I ve smyčce. Indikace těchto proudů mohou pocházet z jediného ampérmetru, avšak jsou znázorněny dvěma různými ampérmetry. Různé indikace mohou být v analogové nebo číslicové formě, takže mohou být vysílány do počítače 23, který může provádět různé matematické operace s indikovanými hodnotami, aby je převedl do formy snadno porovnatelné s dříve indikovanými hodnotami, takže změny indikovaných hodnot se stanou zřejmé a je možné určit rychlosti koroze nebo změny rychlosti koroze v reálném čase.
Obr. 3 znázorňuje náhradní obvod k obvodu spojujícímu elektrody 3e a 3f, kde výsledný odpor Rs, což je odpor korozivní sloučeniny, je odporová část náhradního obvodu a zahrnuje kapacitu Cdi elektrod a odpor přenosu náboje Rgt, spolu s vazebním prostředím pro ředění W, když je do obvodu zařazen střídavý napájecí zdroj 1_L Výsledný odpor R§, znázorněný na obr. 2A, je vynesen v závislosti na čase a je snímán z čidla 1 umístěného v blízkosti trubek přehřívače kotle na odpadní teplo, kde jsou kouřové plyny vyvíjeny spalováním pevného městského odpadu. Zvětšování výsledného odporu má obvykle vztah k přiblížení se k začátku koroze.
Napěťový šum V„, je změna napětí indikovaná voltmetrem 17 znázorněným na obr. 1. Napěťový šum je změna napětí vyvolaná elektrochemickou korozí elektrod 3 bez přivádění jakékoli vnější energie k elektrodám 3. Obr. 2D znázorňuje změnu napěťového šumu v čase. Zvětšování a zmenšování napěťového šumu indikují začátek koroze.
Proudový šum I je změna proudu indikovaná ampérmetrem 21 a je generován elektrochemickou korozí elektrod bez přivádění jakékoli vnější energie. Obr. 2E znázorňuje proudový šum během další časové periody. Zvětšení proudového šumu L, mají vztah ke zvětšení elektrochemické korozní aktivity (rychlosti) na povrchu prvků čidla L
Odporový šum R„ je hodnota odporu vypočítaná z Ohmová zákona použitím současných změn napěťového šumu V„ a proudového šumu I„. Odporový šum R„ je nepřímo úměrný rychlosti koroze v čidle 1 a dává informaci podobnou odporu přenosu náboje nebo polarizačního odporu, když jsou elektrolyty aktivním korozním mechanismem. Zmenšení hodnoty odporového šumu K, indikuje zvětšení rychlosti koroze a to může být podle Faradayova zákona vztaženo na rychlost ztráty kovu.
Pro řízení procesu a tím udržování žádaných provozních parametrů v přijatelných mezích a minimalizaci koroze uvnitř přijatelných pracovních mezí pomocí reakce v reálném čase, čímž se vezme do úvahy koroze v reálném čase a přechodné podmínky, které způsobují největší podíl
-5CZ 291083 B6 koroze, je možné využít jeden nebo několik signálů indikujících korozi ve spojení s provozními parametry jako je teplota, tlak, procentní podíl O2, CO nebo CO2, přímou analýzu nebo jiné provozní parametry. Takové řízení může reagovat na začátek koroze a zajistit skokové zlepšení při řízení vysokoteplotních procesů.
Na obr. 4 je znázorněna spalovna 31 pevného městského odpadu, ve které se pevný městský odpad nebo jiný hořlavý materiál přivádí do otáčivé pece 33 a v ní spaluje. Produkty spalování proudí z otáčivé pece 33 do kotle 35 na odpadní teplo, který má přehřívač 37. Produkty spalování proudící kolem přehřívače 37 nejen že mají vysokou teplotu, ale často obsahují korozivní prvky způsobující procesy jako rozrušení roztavenou solí, síření při vysoké teplotě, oxidaci a napadení chlorem nebo chlorovodíkem a jiné vysokoteplotní procesy.
Provozní parametry jsou určovány požadavky na turbíny (neznázoměná) a místními normami pro znečištění vzduchu, takže za účelem minimalizace koroze se ke spalitelnému pevnému odpadu při jeho vstupu do otáčivé pece 33 přidávají přísady pro zpomalení koroze jako dolomit, vápno, vápenec, oxid hořečnatý nebo jiné korozi potlačující látky. Přísady pro potlačení koroze se přivádějí do vstupního konce otáčivé pece 33 pneumatickým potrubím 39 majícím ventil 41 nebo jiný prostředek ovládající rychlost nebo množství přísad přiváděných do otáčivé pece 33. Ventil 41 je regulován pomocí údajů, které produkuje čidlo L
Jeden nebo několik signálů indikujících korozi může být využito počítačem 23 pro ovládání ventilu 41 a řízení množství nebo rychlosti přivádění přísad pro potlačení koroze do otáčivé pece 33 tak, aby bylo zajištěno udržování koroze na velmi nízké úrovni s minimálním přiváděným množstvím přísad pro potlačování koroze. Přísady omezují účinnost jednotky, jsou drahé a zvyšují množství popela, takže udržování co možná nejnižšího přidávaného množství přísad snižuje provozní náklady a současně chrání součásti proti vysokoteplotní korozi.
V jiném praktickém provedení způsobu podle předloženého vynálezu může být monitorována koroze v reálném čase ve vodou chlazených a plynem chlazených jaderných reaktorech. Takto může být například online monitorována koroze v reálném čase při teplotách 343 °C (650 °F) a vyšších v chladicích okruzích jaderných reaktorů s tlakovou vodou nebo při teplotách 538 °C (100 °F) nebo vyšších ve varných jaderných reaktorech.
Ačkoliv bylo popsáno přednostní provedení předloženého vynálezu, odborníkovi školenému v oboru bude zřejmé, že je možno provést řadu obměn, aniž by se vybočilo z rámce myšlenky vynálezu. Proto je třeba provedení považovat za ilustrativní a příkladná a rozumí se, že patentové nároky pokrývají takové modifikace a úpravy, které spadají do rozsahu tohoto vynálezu.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (18)

1. Způsob monitorování koroze a rychlosti degradace materiálu součásti v reálném čase v průběhu procesu provozovaného při teplotách nad 260 °C, vyznačující se tím, že se čidlo, mající množinu navzájem vysokoteplotními elektrickými izolátory oddělených elektrod ze stejného materiálu jako je součást, umístí do prostoru, kde probíhá degradace materiálu součásti, měří se teplota jedné z elektrod, elektrody tohoto čidla se udržují obecně na teplotě součásti, která je určena uvedeným měřením teploty jedné z elektrod, přijímají se signály z elektrod, indikující alespoň jednu z množiny veličin zahrnující vazební proud, proudový šum, napěťový šum a odporový šum a monitorují se indikační signály pro stanovení časových změn, které indikují změny rychlosti degradace materiálu součásti v reálném čase.
-6CZ 291083 B6
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se t í m , že signály proudového a napěťového šumu se využijí pro výpočet odporového šumu.
3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že na dvě z elektrod se přivede střídavý signál za účelem určení jejich impedance pro použití při výpočtu výsledného odporu, který se použije ve spojení s ostatními indikačními signály pro stanovení rychlosti koroze součásti v reálném čase.
4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že signály indikující korozi se použijí ve spojení sprovozními parametry procesu pro určení parametrů potřebných křížení tohoto procesu provozovaného při teplotách nad 260 °C.
5. Způsob řízení procesu za účelem omezení degradace materiálu součásti v reálném čase v průběhu procesu provozovaného při teplotách nad 260 °C, vyznačující se tím, že se čidlo, mající množinu navzájem vysokoteplotními elektrickými izolátory oddělených elektrod ze stejného materiálu jako je součást, umístí do prostoru, kde probíhá degradace, elektrody čidla se vystaví zmíněnému procesu, měří se teplota jedné z elektrod, elektrody tohoto čidla se udržují obecně na teplotě součásti, která je určena uvedeným měřením teploty jedné z elektrod a signál z elektrod, indikující alespoň jednu veličinu z množiny zahrnující vazební proud, proudový šum, napěťový šum a odporový šum a signál indikující alespoň jeden z parametrů procesu, se využijí pro provozování procesu uvnitř přijatelných mezí a pro udržení rychlosti koroze v hranicích definovaných odolností použitých materiálů proti korozi, čímž se sníží degradace součásti v reálném čase.
6. Způsob podle nároku 5, vyznačující se tím, že řízení procesu v odezvě na signál z elektrod je založeno na využití odezvy na některý parametr z množiny veličin zahrnující proudový šum, napěťový šum, vazební proud, odporový šum a odezvu na některý parametr z množiny parametrů procesu.
7. Způsob podle nároku 5, vyznačující se tím, že řízení procesu v odezvě na signál z elektrod zahrnuje využití signálů indikujících odporový šum.
8. Způsob podle nároku 5, vyznačující se tím, že řízení procesu v odezvě na signál z elektrod zahrnuje využití signálů indikujících napěťový šum, proudový šum a odporový šum.
9. Způsob podle nároku 5, vyznačující se tím, že řízení proudového procesu v odezvě na signál z elektrod zahrnuje využití signálů indikujících odporový šum, napěťový šum a proudový šum, přičemž k elektrodám čidla použitým pro vytvoření těchto signálů není připojeno žádné vnější napájení.
10. Způsob podle nároku 5, vyznačuj ícíse tím, že řízení parametrů procesu zahrnuje využití signálů indikujících alespoň jednu z množiny následujících veličin: teplotu, tlak, procentní podíl kyslíku, oxidu uhelnatého a oxidu uhličitého v proudu kapaliny nebo plynu procházejícím přes součást a čidlo.
11. Zařízení pro monitorování koroze v reálném čase při teplotách nad 260 °C, vyznačující se tím, že obsahuje teplotní čidlo (9), tepelný prvek (7), tři elektrody (3b, 3c, 3d) oddělené vysokoteplotními izolátory (5), kde tyto elektrody (3b, 3c, 3d) jsou umístěny v prostředí s vysokou teplotou, první smyčku spojující dvě z elektrod (3b, 3c) s voltmetrem (17) pro indikaci napěťového šumu mezi těmito dvěma elektrodami (3b, 3c) a druhou smyčku spojující třetí elektrodu (3d) se sousední elektrodou (3c) sampérmetrem (19) pro indikaci proudového šumu mezi dvěma takto propojenými elektrodami (3c, 3d), kde tepelný prvek (7) je
-7 CZ 291083 B6 uzpůsoben pro udržování teploty elektrod (3b, 3c, 3d) na teplotě elektrody (3a) změřené teplotním čidlem (9).
12. Zařízení podle nároku 11, vyznačující se tím, že smyčky zahrnují nánosy (d) z okolního prostředí, které pokrývají elektrody (3b, 3c, 3d) a přemosťují izolátory (5).
13. Zařízení podle nároku 11, vyznačující se tím, že druhá smyčka je spojena s ampérmetrem (21) pro indikaci střední hodnoty proudu v této smyčce.
14. Způsob vyhodnocování přidávání inhibitorů koroze do spalovacího procesu v reálném čase, vyznačující se tím, že před spalováním se přidají inhibitory koroze, poté se čidlo, mající množinu navzájem vysokoteplotními elektrickými izolátory oddělených elektrod z téhož materiálu jako je součást, která je ve styku s produkty spalování, umístí do kontaktu s produkty spalování, změří se teplota jedné z elektrod, elektrody čidla se udržují obecně na teplotě součásti, která je určena měřením teploty jedné z elektrod, přijímají se signály z elektrod indikující alespoň jednu z následujících veličin: vazební proud, proudový šum, napěťový šum a odporový šum a změny alespoň jednoho z těchto signálů se využijí pro řízení přidávání inhibitorů koroze k palivu za účelem zpomalování koroze součásti.
15. Způsob podle nároku 14, vyznačující se tím, že příjem signálů z elektrod indikujících alespoň jednu z veličin vazební proud, proudový šum, napěťový šum a odporový šum je tvořen příjmem signálů z množiny těchto veličin.
16. Způsob podle nároku 15, vyznačující se tím, že využití změn v indikujících signálech je tvořeno využitím změn v množině těchto indikujících signálů.
17. Způsob podle nároku 16, vyznačující se tím, že využití změn v indikujících signálech pro řízení přidávání inhibitorů koroze zahrnuje využití indikujících signálů pro řízení : intenzity přidávaní inhibitorů koroze do paliv.
18. Způsob podle nároku 14, vyznačující se tím, že využití změn v indikujících signálech pro řízení přidávání inhibitorů koroze zahrnuje využití indikujících signálů pro řízení intenzity přidávání inhibitorů koroze do paliv.
CZ19941562A 1992-11-20 1993-11-19 Způsob monitorování koroze a rychlosti rozkladu materiálu součásti v reálném čase a zařízení k provádění tohoto způsobu CZ291083B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US98006492A 1992-11-20 1992-11-20

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ156294A3 CZ156294A3 (en) 1996-02-14
CZ291083B6 true CZ291083B6 (cs) 2002-12-11

Family

ID=25527330

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19941562A CZ291083B6 (cs) 1992-11-20 1993-11-19 Způsob monitorování koroze a rychlosti rozkladu materiálu součásti v reálném čase a zařízení k provádění tohoto způsobu

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP0643825A1 (cs)
JP (1) JPH07502830A (cs)
CZ (1) CZ291083B6 (cs)
WO (1) WO1994012862A1 (cs)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19617906C1 (de) * 1996-05-03 1997-08-28 Schiller Karl Albrecht Verfahren und Vorrichtung zur Korrosionsmessung
US5888374A (en) * 1997-05-08 1999-03-30 The University Of Chicago In-situ process for the monitoring of localized pitting corrosion
US6264824B1 (en) * 1998-02-20 2001-07-24 Integriti Investments Ltd. Assessment of corrosion
GB9817221D0 (en) 1998-08-08 1998-10-07 Jones Greg Corrosion monitoring of pipelines
US7239156B1 (en) 2006-07-13 2007-07-03 Pepperl & Fuchs, Inc. Configurable corrosion measurement field device
US7282928B1 (en) 2006-07-13 2007-10-16 Pepperl & Fuchs, Inc. Corrosion measurement field device with improved LPF, HDA, and ECN capability
DE102009053719A1 (de) * 2009-11-18 2011-05-19 Technische Universität Darmstadt Korrosionssonde
US7982474B1 (en) * 2010-04-09 2011-07-19 General Electric Company System and method for online monitoring of corrosion
US8224595B2 (en) * 2010-04-09 2012-07-17 General Electric Company System and method for online monitoring of molten salt corrosion
CN103917863B (zh) 2011-11-02 2016-04-27 三菱电机株式会社 防腐性能劣化探测传感器以及供给热水供暖系统以及设备仪器
CN104568731A (zh) * 2014-12-31 2015-04-29 天津大学 一种高温高压下的电化学噪声实验方法
CN104614309A (zh) * 2014-12-31 2015-05-13 天津大学 一种现场实验环境下的电化学噪声实验方法
CN105699282A (zh) * 2016-04-14 2016-06-22 大唐陕西发电有限公司渭河热电厂 化学清洗过程在线监测装置及方法
CN110132834B (zh) * 2019-05-30 2024-03-26 华能山东石岛湾核电有限公司 一种高温气冷堆二回路动态水化学腐蚀电化学研究电极系统及测试方法
US11428623B2 (en) 2019-12-20 2022-08-30 West Virginia University Board of Governors on behalf of West Virginia University High temperature corrosion sensor
CN116359119B (zh) * 2023-03-27 2023-10-13 浙江大学 一种基于热电化学电池余热利用的管道防腐蚀测试系统及控制方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1134167B (it) * 1980-11-04 1986-07-31 Cise Spa Sonda per la misura continua in situ della velocita' di corrosione di tubazioni in termperature o percorse da liquidi ad elevata resistivita'
JPH0219401A (ja) * 1988-07-06 1990-01-23 Sanyo Chem Ind Ltd 成形用組成物、製造法および使用法
FR2627586B1 (fr) * 1988-02-19 1990-06-08 Commissariat Energie Atomique Dispositif de mesure en continu par electrochimie de la vitesse de corrosion dans un fluide
JPH0366106A (ja) * 1989-08-04 1991-03-20 Mitsubishi Materials Corp 薄肉円筒状希土類―Fe―B系ボンド磁石およびその製造法
JPH0647198B2 (ja) * 1989-08-24 1994-06-22 株式会社神戸製鋼所 複合部材の製造方法
GB9106218D0 (en) * 1991-03-23 1991-05-08 Capcis March Ltd Electrochemical impedance monitoring

Also Published As

Publication number Publication date
JPH07502830A (ja) 1995-03-23
WO1994012862A1 (en) 1994-06-09
EP0643825A1 (en) 1995-03-22
CZ156294A3 (en) 1996-02-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ291083B6 (cs) Způsob monitorování koroze a rychlosti rozkladu materiálu součásti v reálném čase a zařízení k provádění tohoto způsobu
CN102235966B (zh) 用于在线监测熔盐腐蚀的系统和方法
CN102262045B (zh) 用于在线监测腐蚀的系统和方法
CA3019058C (en) Power plant chemical control system
US6478948B2 (en) Method of monitoring and controlling corrosion of furnace boiler tubes
JP2008250592A (ja) プラント運転方法
Linjewile et al. Prediction and real-time monitoring techniques for corrosion characterisation in furnaces
De Bruyn Current corrosion monitoring trends in the petrochemical industry
Mabbutt et al. High temperature corrosion monitoring by electrochemical noise techniques
JPH07270356A (ja) 高温腐食監視装置
Yang et al. Monitoring of Localized Corrosion
JPH06323984A (ja) 腐食監視方法及び監視装置並びにこれを用いた原子力プラント
Farrell On-line monitoring of fireside corrosion in power plant
Davis et al. A multi‐point corrosion monitoring system applied in a 1,300 MW coal‐fired boiler
CN216484550U (zh) 一种基于电化学测量技术的腐蚀在线监测传感器
FI103302B (fi) Menetelmä soodakattilan keon ominaisuuksien ja materiaalien syöpymisen mittaamiseksi
Eden et al. On-line electrochemical corrosion monitoring in fireside applications
Sohal Field testing of a probe to measure fouling in an industrial flue gas stream
Liu et al. High temperature corrosion sensor
JPS61101701A (ja) ボイラの運転制御方法及び装置
Matthes et al. Field test of high-temperature corrosion sensors in a waste-to-energy plant
Cappeln Measurement of corrosion in power plant boilers.
CN113984638A (zh) 基于交流阻抗的锅炉烟气侧腐蚀检测方法
Davis et al. Evaluation of an On-line Technique for Corrosion Characterization in Furnaces
Ohtsu et al. The Development of Corrosion Monitoring for Maintenance Management in Petrochemical Plants

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20031119