CZ285942B6 - Elektrické akumulační topné zařízení - Google Patents

Elektrické akumulační topné zařízení Download PDF

Info

Publication number
CZ285942B6
CZ285942B6 CZ952757A CZ275795A CZ285942B6 CZ 285942 B6 CZ285942 B6 CZ 285942B6 CZ 952757 A CZ952757 A CZ 952757A CZ 275795 A CZ275795 A CZ 275795A CZ 285942 B6 CZ285942 B6 CZ 285942B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
heating device
controller
electrical storage
charging
storage heating
Prior art date
Application number
CZ952757A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ275795A3 (en
Inventor
Hans Latarius
Leo Kaim
Original Assignee
Tekmar Angewandte Elektronik Gmbh
KKW Kulmbacher Klimageräte-Werk GmbH
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6512335&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ285942(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Tekmar Angewandte Elektronik Gmbh, KKW Kulmbacher Klimageräte-Werk GmbH filed Critical Tekmar Angewandte Elektronik Gmbh
Publication of CZ275795A3 publication Critical patent/CZ275795A3/cs
Publication of CZ285942B6 publication Critical patent/CZ285942B6/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24HFLUID HEATERS, e.g. WATER OR AIR HEATERS, HAVING HEAT-GENERATING MEANS, e.g. HEAT PUMPS, IN GENERAL
    • F24H9/00Details
    • F24H9/20Arrangement or mounting of control or safety devices
    • F24H9/2064Arrangement or mounting of control or safety devices for air heaters
    • F24H9/2071Arrangement or mounting of control or safety devices for air heaters using electrical energy supply
    • F24H9/2078Storage heaters

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Central Heating Systems (AREA)
  • Tyre Moulding (AREA)
  • Control Of Resistance Heating (AREA)
  • Resistance Heating (AREA)
  • Processing And Handling Of Plastics And Other Materials For Molding In General (AREA)

Abstract

Elektrické akumulační topné zařízení v základním vybavení sestává z akumulačního jádra, nabíjejícího regu-látoru (1) řídícího nabíjení tohoto akumulačního jádra a ze síťové části (11) napájející nabíjecí regulátor (1) a ventilátoru (8) nebo soustavy klapek pro odvádění tepla z akumulačního jádra. Nabíjecí regulátor (1) je prove-den jako nástrčný modul a je pomocí nejméně jednoho spojovacího zařízení (3A) elektricky a mechanicky spojitelný s elektrickým akumulačním topným zařízením a příslušnými regulačními a měřicími prvky. Modul vybíjejícího regulátoru (2) je přes nejméně jednu konektorovou lištu (3B) rozpojitelně spojen a nabíjecím regulátorem (1) a jinými součástmi elektrického akumulačního topného zařízení. Síťová část (11) nabíjecího regulátoru (1) je propojitelná s modulem vybíjecího regulátoru (2) a je dimenzována tak, že může napájet i vy-bíjecí regulátor (2). Do vybíjecího regulátoru (2) se přes rozpojitelné spojovací zařízení (3B) přenášejí signály odpovídající požadovaným a ŕ

Description

Elektrické akumulační topné zařízení
Oblast techniky
Vynález se týká elektrického akumulačního topného zařízení s akumulačním jádrem, nabíjecím regulátorem řídícím nabíjení tohoto akumulačního jádra, síťovou částí napájející nabíjecí regulátor a ventilátorem nebo soustavou klapek pro odvádění tepla z akumulačního jádra. Místo ventilátoru může tedy být použita také soustava klapek, která ovlivňuje průchod tepla akumulačním jádrem. Označení ventilátor se tedy v dalším vztahuje i na takovou soustavu klapek.
Dosavadní stav techniky
Elektrická akumulační topná zařízení jsou i v nejjednodušších provedeních opatřena nabíjecím regulátorem, který přímo nebo nepřímo prostřednictvím centrálního ovládacího zařízení, které je společné pro skupinu elektrických akumulačních topných zařízení, dostává v průběhu časové periody slabého zatížení sítě spouštěcí signál k nabíjení. V případě potřeby dostává tento nabíjecí regulátor, popřípadě rovněž přes centrální ovládací zařízení, další řídicí signál, kterým se v závislosti na povětrnostních podmínkách, čase a předem nastavených parametrech nastavuje požadovaná hodnota tepelného obsahu akumulačního jádra. Skutečná hodnota tepelného obsahu akumulačního jádra se snímá snímačem vysoké teploty, který je propojen s nabíjecím regulátorem. Výstupním signálem z nabíjecího regulátoru se přímo nebo prostřednictvím vřazeného výkonového relé spíná elektrický výkon pro nabíjení akumulačního jádra.
Komfort vytápění je do značné míry dán vybíjením akumulačního jádra pomocí nejméně jednoho ventilátoru. Z německého patentového spisu č. 36 31 525 je již znám kombinovaný nabíjecí a vybíjecí regulátor, který je se všemi podstatnými součástmi uspořádán v plášti elektrického akumulačního topného zařízení. Tato známá kombinace regulátorů může zajistit optimální komfort vytápění, protože může nepřetržitě probíhat výměna informací mezi součástmi nabíjecího regulátoru a vybíjecího regulátoru, to jest informací o stavu akumulačního jádra a průběhu teploty ve vytápěném prostoru. Tyto známé kombinace regulátorů se přes své výrazné provozní výhody až dosud nemohly přiměřeně prosadit na trhu. Příčina spočívá v tom, že kombinovaný nabíjecí a vybíjecí regulátor představuje u elektrického akumulačního topného zařízení značný vícenáklad, který nebylo možno na trhu prosadit. V důsledku toho se musela vyrábět a držet na skladu různá elektrická akumulační topná zařízení s kombinovanou regulaci a alternativně také s jednoduchým nabíjecím regulátorem bez regulace vybíjení. Náklady na jinak výhodnou kombinovanou regulaci se tedy dále zvyšovaly roztříštěnou výrobou podle přání spotřebitelů. Všichni výrobci nabízejí různé kombinované regulační systémy, které však v důsledku jejich malosériové výroby nemohou být nabízeny za příznivé ceny.
Často se proto místo výhodné kombinované regulace dává přednost jednoduché regulaci vybíjení, která je řízena pokojovým termostatem. V tomto směru se uplatní předmětný vynález.
Úkolem vynálezu je vytvořit technické předpoklady k tomu, aby se mohl zlepšit poměr nákladů vůči užitným vlastnostem a tím také přijatelnost kombinovaných nabíjecích a vybíjecích regulačních systémů v elektrických akumulačních topných jednotkách.
Podstata vynálezu
Nedostatky známého stavu techniky do značné míry odstraňuje elektrické akumulační topné zařízení s akumulačním jádrem, nabíjecím regulátorem řídícím nabíjení tohoto akumulačního jádra, síťovou částí napájející nabíjecí regulátor a ventilátorem nebo soustavou klapek pro
- 1 CZ 285942 B6 odvádění tepla z akumulačního jádra, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že k nabíjecímu regulátoru a/nebo jiné části elektrického akumulačního topného zařízení je jak mechanicky, tak i elektricky pomocí nejméně jednoho spojovacího zařízení připojitelný modul vybíjecího regulátoru a síťová část nabíjecího regulátoru je propojitelná s modulem vybíjecího regulátoru a je určena i k jeho napájení.
Dále je výhodné, jestliže přes spojovací zařízení jsou do modulu vybíjecího regulátoru přenosné elektrické signály odpovídající požadovaným a skutečným hodnotám tepelného obsahu akumulačního jádra a přes spojovací zařízení je do regulace ventilátoru elektricky zapojitelné regulační zařízení tohoto ventilátoru.
Vynález takto vytváří předpoklady pro to, aby se podstatně mohla snížit různorodost typů zařízení, která je až dosud překážkou zavedení cenově příznivých kombinovaných regulátorů s funkcemi nabíjení i vybíjení. Základní funkce nabíjecího regulátoru jsou u prakticky všech současných elektrických akumulačních topných zařízení jednotné a nezávislé na přání spotřebitelů, což v podstatě platí i pro potřebné měřené a vlivové veličiny. Naproti tomu, funkce a výkonové možnosti vybíjecích regulátorů jsou do značné míry závislé na požadavcích zákazníků a podmínkách použití.
Vynález proto vychází ze záměru, aby se u všech výrobců mohla s příznivými náklady vyrábět elektrická akumulační topná zařízení s individuálním designem a základním vybavením, které plní základní funkce. V zásadě všichni výrobci mohou pak svá zařízení nabízet s v podstatě nezměněnou konstrukcí a základním vybavením. Důležité je pouze, aby všechna elektrická akumulační topná zařízení byla již v základním provedení opatřena jednoduchým rozhraním, to jest konektorovou lištou, s jednotným zapojením, takže pak podle okolností a přání spotřebitelů lze jednoduše nasadit regulační modul, který plní funkci regulátoru vybíjení aje kompaktibilní se součástmi základního vybavení. V této souvislosti je pouze třeba konstruovat na poněkud vyšší výkon síťovou část základního vybavení, aby tato mohla přídavně převzít i napájení nasazených modulů vybíjecích regulátorů. Spotřebitel tedy může od libovolného výrobce, popřípadě podle designu, koupit elektrické akumulační topné zařízení se základním vybavením a komfort vytápění libovolně volit vhodným výběrem a případně dalším vybavením vybíjecího regulátoru. Stejné schéma zapojení rozhraní mezi elektrickým akumulačním topným zařízením od libovolného výrobce a nástrčným modulem vybíjecího regulátoru od téhož nebo jiného výrobce zvyšuje sériovost, zvětšuje pro spotřebitele možnosti volby, umožňuje zvládnout zabudování nebo do vybavení výhodnou kombinovanou regulací a podstatně snižuje montážní náklady také při výměně součástí regulátorů. Nejsou zapotřebí speciální montážní nástroje nebo znalosti.
Dalšího zlepšení funkce a snížení nákladů na montáž lze v dalším provedení vynálezu dosáhnout tím, že nabíjecí regulátor je proveden jako odpojitelný modul, zejména nástrčný odpojitelný modul, který je mechanicky spojitelný s pláštěm elektrického akumulačního topného zařízení a prostřednictvím zástrčných spojů elektricky spojitelný s nejméně jedním snímačem zbylého tepla.
Další výhodné provedení vynálezu spočívá v tom, že vybíjecí regulátor obsahuje mikropočítač s mikroprocesorem a pamětí. Takový vybíjecí regulátor se může učit a působí jako optimalizační zařízení pro teplotu vytápěného prostoru. Mikroprocesor za tímto účelem dostává informace o teplotě akumulačního jádra a tím o časovém průběhu teploty a časové fázi uvolňování tepla. Dále tento mikroprocesor dostává z vhodného čidla údaje o teplotě vytápěného prostoru a dále údaje o požadované teplotě vytápěného prostoru. Tyto skutečné a požadované hodnoty se průběžně ukládají do paměti a dále se případně jako rušivé veličiny přes spojovací konektorové zařízení předávají dále do nabíjecího regulátoru. Těmito rušivými veličinami lze pak prostorově kompenzovat vstupní signál do nabíjecího regulátoru, takže lze dosáhnout optimalizace teploty v jednotlivých vytápěných prostorech. Průběžné snímání teploty vytápěného prostoru, časového průběhu teploty, teploty akumulačního jádra, gradientu vybíjecí křivky, maximálních a mini
-2CZ 285942 B6 málních hodnot a teplotních rozdílů, náhlých změn teploty vytápěného prostoru v důsledku větrání a podobně umožňuje, aby příslušné software v mikropočítači mohlo průběžně optimalizovat teplotu a náklady na vytápění.
Nabíjecí regulátor je z cenových důvodů s výhodou proveden jako analogové zařízení a výměna signálů mezi nabíjecím regulátorem a mikropočítačem vybíjecího regulátoru probíhá přes analogově/digitální převodník a digitálně/analogový převodník.
Provedení nabíjecího regulátoru a vybíjecího regulátoru ve tvaru nástrčných modulů umožňuje také mimořádně ergonomicky výhodné uspořádání příslušných stavěčích prvků požadovaných hodnot. Nabíjecí regulátor je totiž na plášti elektrického akumulačního topného zařízení s výhodou uspořádán tak, že stavěči prvek požadované hodnoty příslušející k tomuto nabíjecímu regulátoru je přístupný zvenčí. Vnější stěna pláště elektrického akumulačního topného zařízení je za tím účelem opatřena vybráním, skrze které směrem ven vystupuje část pouzdra nesoucí stavěči prvek, takže stavěči prvek je pro uživatele snadno dosažitelný a ovladatelný. Místo mechanicky přestavitelného stavěcího prvku se také může použít dálkové ovládací zařízení s přenosem infračervenými paprsky nebo radiově, popřípadě s kmitočtovou modulací, a to jak pro nastavování požadované teploty vytápěného prostoru, tak i pro nastavování požadované teploty akumulačního jádra.
Z hlediska dodatečného nasazení vybíjecího regulátoru je výhodné, jestliže vybrání pro nabíjecí regulátor v plášti elektrického akumulačního topného zařízení pokračuje do montážní oblasti určené pro modul vybíjecího regulátoru.
Je výhodné, jestliže mezi pláštěm elektrického akumulačního topného zařízení a oběma moduly regulátorů jsou uspořádána spojovací zařízení rozpojitelná ve stejném směru nebo v navzájem rovnoběžných směrech.
Dále je výhodné, jestliže všechny nástrčné moduly jsou uspořádány nad sebou a jsou zasunutelné do v podstatě svisle uspořádané konektorové lišty, která je uspořádána v okrajové oblasti pláště elektrického akumulačního topného zařízení. Zasunutí může být zajištěno mechanickými spojovacími prvky, například na způsob stiskacích knoflíků.
Z hlediska možnosti rozšíření funkcí je výhodné, jestliže elektrické akumulační topné zařízení obsahuje další nástrčný modul pro přídavné spínací funkce, například nástrčný modul spínající výkon tělesa přídavného topení, který je pomocí nejméně jednoho dalšího rozpojitelného spojovacího zařízení jak mechanicky, tak i elektricky spojitelný s částí elektrického akumulačního topného zařízení a/nebo s modulem vybíjecího regulátoru.
Kromě toho je výhodné, jestliže modul vybíjecího regulátoru je opatřen kontakty pro snímač teploty místnosti, pro spouštění vybíjení a pro řídicí vedení z nabíjecího regulátoru, popřípadě ještě nejméně jedním kontaktem pro komunikační spojení s jinými vybíjecími regulátory, přičemž zmíněné kontakty jsou tvořeny kontakty rozpojitelného spojovacího zařízení.
Přehled obrázků na výkresech
Podstata vynálezu je dále objasněna na příkladech jeho provedení, které jsou popsány na základě připojených výkresů, které znázorňují:
- na obr. 1 schéma zapojení a připojení kombinace regulátorů elektrického akumulačního topného zařízení podle vynálezu;
-3 CZ 285942 B6
- na obr. 2 schematický pohled zezadu na konektorovou lištu spojenou se zařízením a dva moduly regulátorů spojené mechanicky a elektricky s touto konektorovou lištou;
- na obr. 3 pohled na uspořádání z obr. 2 zepředu, pro přehlednost je vypuštěn plášť elektrického akumulačního topného zařízení;
- na obr. 4A perspektivní pohled na vnější stranu pouzdra modulu regulátoru;
- na obr. 4B perspektivní pohled na vnitřní stranu pouzdra modulu regulátoru;
- na obr. 5 dílčí perspektivní pohled na elektrické akumulační topné zařízení se zvenčí odpojitelnými a nastavitelnými moduly regulátorů;
- na obr. 6 čelní pohled na montážní oblast nabíjecího a vybíjecího regulátoru v plášti elektrického akumulačního topného zařízení, přičemž zabudován je pouze nabíjecí regulátor, a
- na obr. 7 boční pohled na tři nástrčné moduly na konektorové liště elektrického akumulačního topného zařízení.
Příklady provedení vynálezu
Schéma zapojení a připojení podle obr. 1 znázorňuje příklad provedení vynálezu s komfortní kombinací regulátorů. Podstatné součásti zapojení jsou přiřazeny k nabíjecímu regulátoru J a vybíjecímu regulátoru 2. Oba regulátory 1, 2 jsou podle vynálezu provedeny jako oddělené nástrčné moduly, které jsou na elektrickém akumulačním topném zařízení přístupné zvenčí a lze je připojit k nejméně jedné konektorové liště 3, popřípadě 3 A, 3B. která je pevně spojena s elektrickým akumulačním topným zařízením.
Nabíjecí regulátor 1 je na vstupní straně napájen napětím přes kontakty C a D první konektorové lišty 3A. Signál pro spouštění nabíjení akumulačního jádra v průběhu doby malého zatížení sítě se přímo nebo nepřímo přivádí z centrální řídicí jednotky, podle celkového projektu bytu nebo domu, a to přes kontakty G a H první konektorové lišty 3 A. V příkladu zapojení znázorněném na obr. 1 je řídicí napětí pomocí prvního spojovacího můstku 30 mezi konektorovými lištami 3A a 3B odbočeno z vybíjecího regulátoru 2.
Pomocí snímače 4 zbylého tepla, který je uspořádán přímo v nebo na akumulačním jádru, se snímá skutečná hodnota tepelného obsahu akumulačního jádra (okamžitá hodnota stavu nabití akumulačního jádra), která se přes kontakt K první konektorové lišty 3A zavádí do nabíjecího regulátoru 1. Požadovanou hodnotu tepelného obsahu akumulačního jádra lze nastavit pomocí zvenčí přístupného stavěcího prvku 5 požadované hodnoty a zavést jako elektrický signál jednak přes kontakt L první konektorové lišty 3A do nabíjecího regulátoru 1, jednak přes předem zapojený druhý spojovací můstek 31 na kontakt h druhé konektorové lišty 3B.
Nabíjecí regulátor 1 je v popisovaném příkladu provedení realizován jako nenákladně vyrobitelná elektronická analogová jednotka, která může přímo přejímat všechny analogové měřicí a regulační signály. Součástí nabíjecího regulátoru 1 je síťová část 11 s dostatečně dimenzovaným výkonem, aby tato síťová část 11 mohla kromě nabíjecího regulátoru 1 přídavně napájet také vybíjecí regulátor 2, popřípadě další součásti regulačních obvodů. Skutečná a požadovaná hodnota tepelného obsahu akumulačního jádra se zesilují v regulačním zesilovači 12, jehož výstupní signál na prvním vedení 13 představuje první vstupní signál pro komparátor 14. Řídicí, popřípadě regulační signál na kontaktech G, H první konektorové lišty 3A se zesiluje zesilovačem 15 a jako druhý vstupní signál zavádí druhým vedením 16 do komparátoru 14. Výstupním signálem komparátoru 14 se přímo nebo přes vřazené výkonové relé spíná elektrický výkon
-4CZ 285942 B6 k nabíjení akumulačního jádra. Nabíjecí regulátor J podle popsaného příkladu provedení se od dosud běžných, pevně zabudovaných nabíjecích regulátorů odlišuje jen svým provedením jako zvenčí přístupný nástrčný modul a dále na vyšší výkon dimenzovanou síťovou částí 11.
Vybíjecí regulátor 2 lze k elektrickému akumulačnímu topnému zařízení připojit přes druhou konektorovou lištu 3B a dotváří pak kombinaci regulátorů. Toto řešení s nástrčnými moduly přináší oproti známým regulačním jednotkám výhodu značných úspor materiálu a nákladů na skladování a instalaci.
Vybíjecí regulátor 2 je pomocí třetího spojovacího můstku 32 napájen ze síťové části 11 nabíjecího regulátoru 1. Srdcem vybíjecího regulátoru 2 je mikropočítač 21, který ve znázorněném příkladu provedení obsahuje mikroprocesor a nejméně jednu paměť s vhodným provozním programem a pracovní pamětí. Jako digitální konstrukční prvek je tento mikropočítač 21 na vstupu připojen přes analogově/digitální převodník 22 a na výstupu spojen s nabíjecím regulátorem 1 přes digitálně/analogový převodník 23. Do mikropočítače 21 se přivádějí signály, které reprezentují následující veličiny:
1. Teplotu akumulačního jádra a tím průběh teploty - přes čtvrtý spojovací můstek 33 a kontakt k druhé konektorové lišty 3B;
2. Požadovanou hodnotu tepelného obsahu - přes druhý spojovací můstek 31 a kontakt h druhé konektorové lišty 3B;
3. Požadovanou hodnotu teploty místnosti ze stavěcího prvku 6 požadované teploty místnosti, který je přístupný zvenčí, přes kontakt g druhé konektorové lišty 3B: a
4. Skutečnou hodnotu teploty místnosti ze snímače 7 teploty místnosti, přes kontakt f druhé konektorové lišty 3B.
Stavěči prvky 5 a 6 mohou být ve zvláštních provedeních realizovány také jako jednotky dálkového ovládání, například bezdrátově pracující jednotky.
Ve znázorněné kombinaci s vybíjecím regulátorem 2 se řídicí signály přivádějí na vstup zesilovače 15 a nabíjení je tedy pomocí prvního spojovacího můstku 30 řízeno z vybíjecího regulátoru
2. Mikropočítač 21 pak přes pátý spojovací můstek 34 předává kombinační signál do regulačního zesilovače 12 nabíjecího regulátoru 1, kde tento kombinační signál působí jako rušivá veličina a podle dále následujícího popisu slouží ke kompenzaci vlivu ventilátoru 8.
Hlavní úlohou vybíjecího regulátoru 2 a v souvislosti stím také mikropočítače 21 je řízení ventilátoru 8 prostřednictvím regulačního obvodu 24 motoru. Ventilátor 8, který je zabudován v elektrickém akumulačním topném zařízení, je napevno propojen s kontaktem a druhé konektorové lišty 3B. Do vybíjecího regulátoru 2 se přes kontakt c druhé konektorové lišty 3B přivádí signál reprezentující uvolňování akumulovaného tepla. Ke kontaktu b druhé konektorové lišty 3B, která je přiřazena k vybíjecímu regulátoru 2, je připojeno řídicí vedení přídavného topení 9. Na toto přídavné topení 9 může mikropočítač 21 známým způsobem přepnout především tehdy, jestliže aktuální špičková potřeba tepla nemůže být vůbec nebo dostatečně kryta tepelným obsahem akumulačního jádra.
Pomocí kombinačního vedení, to jest pátého spojovacího můstku 34, může být signál ventilátor zapnut přenesen do nabíjecího regulátoru 1, který pak v průběhu procesu vybíjení přepne na jinou křivku nabíjení, aby takto kompenzoval vliv chodu ventilátoru 8.
Ke kontaktům e a d druhé konektorové lišty 3B se mohou připojit vstupní a výstupní vyrovnávací vedení, která umožňují komunikaci mikropočítače 21 s jinými vybíjecími regulátory, aby se
-5CZ 285942 B6 mohly navzájem přizpůsobit například vybíjecí výkony více elektrických akumulačních topných zařízení nacházejících se ve společném prostoru a optimalizovat tak teplotu místnosti.
Jak již bylo uvedeno v úvodu, je elektrické akumulační topné zařízení plně provozuschopné již při osazení nabíjecím regulátorem L Nabíjecí regulátor 1 tedy i v zapojení podle vynálezu, které sestává z jednotlivě násuvných modulů, náleží k základnímu vybavení elektrického akumulačního topného zařízení. Kombinované regulace lze jednoduše dosáhnout tím, že na již připravenou druhou konektorovou lištu 3B se přídavně nasadí vybíjecí regulátor 2. Napájení vybíjecího regulátoru automaticky převezme již existující, odpovídajícně dimenzovaná síťová část 11 nabíjecího regulátoru k
Na obr. 2, 3 a 4A, 4B jsou znázorněny mechanické součásti, zejména pouzdro 40 nabíjecího regulátoru 1 a vybíjecího regulátoru 2 zezadu, popřípadě zepředu, a to nasazené na průběžnou konektorovou lištu 3, která je součástí elektrického akumulačního topného zařízení. Elektrické součásti jsou ve vyobrazeních podle obr. 2 a 4B vypuštěny. Pouzdra 40 nabíjecího regulátoru 1 a vybíjecího regulátoru 2 mají shodné, v podstatě krabicové provedení. Jak je patrné z obr. 4A a 4B, jsou pouzdra 40 regulátorů 1, 2 na straně nasouvání otevřená. Vnitřní prostor každého z pouzder 40 je vymezen navzájem v pravém úhlu probíhajícími bočními stěnami 41, 42. Mezi bočními stěnami 41 a 42 jsou v příkladu provedení, který je znázorněn na obr. 2 až 4B, vytvořeny výřezy 47 pro zapadnutí průchozí konektorové lišty 3, která je součástí elektrického akumulačního topného zařízení. Část 43 každého pouzdra 40, která vystupuje ven z elektrického akumulačního topného zařízení, má tvar poklopu a je vytvořena vcelku s bočními stěnami 41, 42.
V této části 43 je vytvořeno okénko 44, kterým může vystupovat stavěči kolečko 45 představující ovládací část stavěcího prvku 5 požadované hodnoty tepelného obsahu akumulačního jádra nebo stavěcího prvku 6 požadované teploty místnosti. Každé pouzdro 40 je podle obr. 4B opatřeno zástrčkou 46, která je předem propojena s vnitřními obvody regulátorů 1, 2 a spolu s konektorovou lištou 3, která je součástí elektrického akumulačního topného zařízení, tvoří rozhraní pro připojení daného regulátoru 1, 2 k tomuto elektrickému akumulačnímu topnému zařízení, popřípadě k jinému regulátoru 1, 2. Obvykle jsou použity ještě neznázoměné přídavné aretační prvky, které moduly regulátorů 1, 2 mechanicky aretují v jejich provozních polohách a zajišťují tak dodržení správného nasazení kontaktů a spolehlivé elektrické přechody mezi všemi aktivními kontakty.
V perspektivním dílčím pohledu podle obr. 5 je znázorněna část pláště 10 elektrického akumulačního topného zařízení, z jehož čelní strany dopředu vystupují části 43 pouzder 40 nabíjecího regulátoru 1 a vybíjecího regulátoru 2. Jak je patrné, jsou obě stavěči kolečka 45, která slouží k nastavení požadovaných hodnot, volně přístupná z čelní strany pláště 10. Pokud v základním vybavení elektrického akumulačního topného zařízení chybí vybíjecí regulátor 2, je částečně otevřené vybrání 50 v plášti 10 zakryto vhodnou aretovatelnou a odstranitelnou krycí destičkou 51, která je patrná na obr. 6.
Součásti regulátorů 1, 2, které jsou citlivé na teplotu, mohou být umístěny vně pláště 10 elektrického akumulačního topného zařízení, to jest ve vystupujících částech 43 pouzder 40 těchto regulátorů 1,2.
Na obr. 7 je znázorněno alternativní provedení, ve kterém jsou nástrčné regulační moduly 61, 62, 63 nasunuty na bočně uspořádané konektorové liště 3, která je pevně spojena s elektrickým akumulačním topným zařízením. První nástrčný regulační modul 61 může obsahovat nabíjecí regulátor 1, druhý nástrčný regulační modul 62 může obsahovat vybíjecí regulátor 2 a třetí nástrčný regulační modul 63 může obsahovat vhodné časové relé pro těleso přídavného topení 9.
V rámci myšlenky vynálezu je možná řada obměn. Například, nabíjecí regulátor 1 může být opatřen více nástrčkami, popřípadě konektorovými lištami, z nichž jedna je určena pro rozpojitelné spojení s konektorovou lištou 3 na elektrickém akumulačním topném zařízení a druhá
-6CZ 285942 B6 slouží pro připojení vybíjecího regulátoru 2. Jak časové relé, tak i stavěči prvky 5, 6 požadované hodnoty mohou být s příslušnými regulátory 1, 2 spojeny pomocí rozpojitelných zásuvek. Konektorové lišty 3, které jsou pevně spojeny s elektrickým akumulačním topným zařízením, jsou zpravidla předem zapojeny a opatřeny potřebnými spojovacími můstky 30, 31,32, 33, 34 již ve výrobě. Mohou se však použít také dodatečně násuvné můstky, aby osoba instalující elektrické akumulační topné zařízení měla možnost dodatečně provést přizpůsobení tohoto elektrického akumulačního topného zařízení nebo regulátorů 1, 2.

Claims (14)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Elektrické akumulační topné zařízení s akumulačním jádrem, nabíjecím regulátorem řídícím nabíjení tohoto akumulačního jádra, síťovou částí napájející nabíjecí regulátor a ventilátorem nebo soustavou klapek pro odvádění tepla z akumulačního jádra, vyznačující se tím, že k nabíjecímu regulátoru (1) a/nebo jiné části elektrického akumulačního topného zařízení je jak mechanicky, tak i elektricky pomocí nejméně jednoho spojovacího zařízení (3A, 3B; 3, 46) připojitelný modul vybíjecího regulátoru (2) a síťová část (11) nabíjecího regulátoru (1) je propojitelná s modulem vybíjecího regulátoru (2) a je určena i k jeho napájení.
  2. 2. Elektrické akumulační topné zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že přes spojovací zařízení (3B) jsou do modulu vybíjecího regulátoru (2) přenosné elektrické signály odpovídající požadovaným a skutečným hodnotám tepelného obsahu akumulačního jádra a přes spojovací zařízení (3B) je do regulace ventilátoru (8) elektricky zapojitelné regulační zařízení (21, 24) tohoto ventilátoru (8).
  3. 3. Elektrické akumulační topné zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že nabíjecí regulátor (1) je proveden jako odpojitelný modul, zejména nástrčný odpojitelný modul, který je mechanicky spojitelný s pláštěm (10) elektrického akumulačního topného zařízení a prostřednictví zástrčných spojů (3A, 46) elektricky spojitelný s nejméně jedním snímačem (4) zbylého tepla.
  4. 4. Elektrické akumulační topné zařízení podle některého z nároků laž3, vyznačující se t í m , že vybíjecí regulátor (2) obsahuje mikropočítač (21) s mikroprocesorem a pamětí.
  5. 5. Elektrické akumulační topné zařízení podle nároku 4, vyznačující se tím, že nabíjecí regulátor (1) je proveden jako analogové zařízení a výměna signálů mezi nabíjecím regulátorem (1) a mikropočítačem (21) vybíjecího regulátoru (2) probíhá přes analogově/digitální převodník (22) a digitálně/analogový převodník (23).
  6. 6. Elektrické akumulační topné zařízení podle některého z nároků laž5, vyznačující se t í m , že nabíjecí regulátor (1) je na plášti (10) elektrického akumulačního topného zařízení uspořádán tak, že stavěči prvek (45) požadované hodnoty příslušející k tomuto nabíjecímu regulátoru (1) je přístupný zvenčí.
  7. 7. Elektrické akumulační topné zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že vnější stěna pláště (10) elektrického akumulačního topného zařízení je opatřena vybráním (50), skrze které směrem ven vystupuje část (43) pouzdra (40) nesoucí stavěči prvek (45).
  8. 8. Elektrické akumulační topné zařízení podle nároku 6 nebo 7, vyznačující se tím, že vybrání (50) pokračuje do montážní oblasti určené pro modul vybíjecího regulátoru (2).
    -7CZ 285942 B6
  9. 9. Elektrické akumulační topné zařízení podle některého z nároků 2 až 8, vyznačující se tím, že mezi pláštěm (10) elektrického akumulačního topného zařízení a oběma moduly regulátorů (1, 2) jsou uspořádána spojovací zařízení (3, 46) rozpojitelná ve stejném směru nebo v navzájem rovnoběžných směrech.
  10. 10. Elektrické akumulační topné zařízení podle nároku 9, vyznačující se tím, že všechny nástrčné moduly (1, 2; 61, 62, 63) jsou uspořádány nad sebou ajsou zasunutelné do v podstatě svisle uspořádané konektorové lišty (3), která je uspořádána v okrajové oblasti pláště (10) elektrického akumulačního topného zařízení.
  11. 11. Elektrické akumulační topné zařízení podle některého z nároků lažlO, vyznačující se tím, že obsahuje další nástrčný modul (63) pro přídavné spínací funkce, například nástrčný modul (63) spínající výkon tělesa přídavného topení (9), který je pomocí nejméně jednoho dalšího rozpoj itelného spojovacího zařízení jak mechanicky, tak i elektricky spojitelný s částí elektrického akumulačního topného zařízení a/nebo s modulem vybíjecího regulátoru (2, 62).
  12. 12. Elektrické akumulační topné zařízení podle některého z nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že modul vybíjecího regulátoru (2) je opatřen kontakty (f, c, 1, m, n) pro snímač (7) teploty místnosti, pro spouštění vybíjení a pro řídicí vedení z nabíjecího regulátoru (1).
  13. 13. Elektrické akumulační topné zařízení podle nároku 12, vyznačující se tím, že modul vybíjecího regulátoru (2) je opatřen nejméně jedním kontaktem (e, d) pro komunikační spojení s jinými vybíjecími regulátory.
  14. 14. Elektrické akumulační topné zařízení podle nároku 12 nebo 13, vyznačující se tím, že kontakty (f, c, 1, m, n, e, d) jsou tvořeny kontakty rozpojitelného spojovacího zařízení (3A, 3B).
CZ952757A 1994-03-10 1995-03-04 Elektrické akumulační topné zařízení CZ285942B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4407965A DE4407965C2 (de) 1994-03-10 1994-03-10 Elektrospeicherheizgerät

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ275795A3 CZ275795A3 (en) 1996-02-14
CZ285942B6 true CZ285942B6 (cs) 1999-12-15

Family

ID=6512335

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ952757A CZ285942B6 (cs) 1994-03-10 1995-03-04 Elektrické akumulační topné zařízení
CZ1995577A CZ292836B6 (cs) 1994-03-10 1995-03-06 Způsob automatického ukládání řezaných, zejména šikmo řezaných, pásů materiálu a zařízení k provádění tohoto způsobu

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ1995577A CZ292836B6 (cs) 1994-03-10 1995-03-06 Způsob automatického ukládání řezaných, zejména šikmo řezaných, pásů materiálu a zařízení k provádění tohoto způsobu

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0697084B1 (cs)
AT (1) ATE159339T1 (cs)
CZ (2) CZ285942B6 (cs)
DE (2) DE4407965C2 (cs)
PL (1) PL175599B1 (cs)
WO (1) WO1995024594A1 (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19530775C2 (de) * 1995-08-22 2003-10-30 Stiebel Eltron Gmbh & Co Kg Elektrisches Speicherheizgerät
US5735858A (en) * 1996-01-26 1998-04-07 Allergan IOL insertion apparatus and method for using same
DE19733085C2 (de) * 1997-07-30 2001-09-13 Tekmar Elektronik Gmbh & Co Elektroheizgerät
US11402127B2 (en) 2015-12-14 2022-08-02 Think Tank Water Heaters Ltd. Electric hot water heater energy management

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE8321094U1 (de) * 1983-07-22 1983-11-10 KKW Kulmbacher Klimageräte-Werk GmbH, 8650 Kulmbach Elektro-waermespeicherheizgeraet
DE3337053C1 (de) * 1983-10-12 1985-04-04 Fr. Sauter AG, Fabrik elektr. Apparate, Basel Anordnung zur Regelung der Entladung eines Waermespeichers
BE904928A (fr) * 1986-06-16 1986-10-16 Mantovan Et Cie S C Ets Methode d'interconnection des differents elements d'un chauffage electrique avec accumulateurs dynamiques.
DE3631525A1 (de) * 1986-09-17 1988-04-07 Tekmar Elektronik Gmbh & Co Waermespeicherheizgeraet und verfahren zur regelung der raumtemperatur
DE3823388A1 (de) * 1988-07-09 1990-01-11 Inter Control Koehler Hermann Elektrospeicherheizgeraet
DE3824227A1 (de) * 1988-07-16 1990-01-18 Guenter Petz Elektrisches heizgeraet
DE3838130A1 (de) * 1988-11-10 1990-05-17 Stiebel Eltron Gmbh & Co Kg Elektrisches raumheizgeraet
DE4205758C2 (de) * 1992-02-25 1998-07-02 Tekmar Elektronik Gmbh & Co Anordnung zum Steuern mehrerer elektrischer Speicherheizgeräte
DE9205140U1 (de) * 1992-04-14 1992-08-27 KKW Kulmbacher Klimageräte-Werk GmbH, 8650 Kulmbach Elektrisches Speicherheizgerät

Also Published As

Publication number Publication date
CZ57795A3 (en) 1995-11-15
PL311959A1 (en) 1996-03-18
CZ275795A3 (en) 1996-02-14
DE4407965A1 (de) 1995-09-14
EP0697084A1 (de) 1996-02-21
DE4407965C2 (de) 1996-06-13
WO1995024594A1 (de) 1995-09-14
EP0697084B1 (de) 1997-10-15
DE59500799D1 (de) 1997-11-20
PL175599B1 (pl) 1999-01-29
CZ292836B6 (cs) 2003-12-17
ATE159339T1 (de) 1997-11-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6870141B2 (en) Method for driving appliances and household appliance with energy management
US7504745B2 (en) Multifunctional multi-outlet of saving electric power and a control method employing the same
AU663652B2 (en) Temperature control system having central control for thermostats
US4467385A (en) Supply and protection unit for a hermetic compressor
US4110600A (en) Thermostatically controlled plural heat output portable electric space heater
US20090126652A1 (en) Water heater and method of customizing the water heater
US6730889B1 (en) Programmable slow-cooker accessory
US20190348724A1 (en) Charging device, and onboard power source device
US4908498A (en) Control for delivery of power to heating elements
US20010040159A1 (en) Electric heating device for a vehicle
CZ285942B6 (cs) Elektrické akumulační topné zařízení
US7208704B1 (en) Heating device with thermostat switch
CA2178342A1 (en) Vehicle heater with control device
WO2005076431A1 (en) Switching system for controlling electrical loads
US20030141292A1 (en) System for obtaining a uniform air temperature in a discrete space
CN102483245B (zh) 次加热系统控制器
KR101782795B1 (ko) 전기장 자동절환기능을 구비한 전열매트 또는 전열침구용 온도 조절 시스템
US5191191A (en) Logic circuit and method for controlling the power supply of an ironing system
CN103314337B (zh) 一种至少部分温度独立地控制恒温可控冷却和/或加热装置的方法
US8995105B2 (en) Device control modules for demand management systems
US6647203B1 (en) Air handler power distribution system
US6035097A (en) Electrical heating unit with two concentrically disposed heating elements
JP2939858B2 (ja) 電気温水器
CA2240992C (en) Flow-through tankless water heater with flow switch and heater control system
KR200299834Y1 (ko) 멀티콘센트어셈블리

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20030304