CZ285891B6 - Způsob řízení plnění materiálu do válcového lisu pro rozmělňování materiálu v částicích - Google Patents

Způsob řízení plnění materiálu do válcového lisu pro rozmělňování materiálu v částicích Download PDF

Info

Publication number
CZ285891B6
CZ285891B6 CZ94980A CZ98094A CZ285891B6 CZ 285891 B6 CZ285891 B6 CZ 285891B6 CZ 94980 A CZ94980 A CZ 94980A CZ 98094 A CZ98094 A CZ 98094A CZ 285891 B6 CZ285891 B6 CZ 285891B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
roller press
value
feed rate
press
feed
Prior art date
Application number
CZ94980A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ98094A3 (en
Inventor
Jan Folsberg
Original Assignee
F. L. Smidth & Co. A/S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8108176&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ285891(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by F. L. Smidth & Co. A/S filed Critical F. L. Smidth & Co. A/S
Publication of CZ98094A3 publication Critical patent/CZ98094A3/cs
Publication of CZ285891B6 publication Critical patent/CZ285891B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B02CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING; PREPARATORY TREATMENT OF GRAIN FOR MILLING
    • B02CCRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING IN GENERAL; MILLING GRAIN
    • B02C4/00Crushing or disintegrating by roller mills
    • B02C4/28Details
    • B02C4/286Feeding devices

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Crushing And Grinding (AREA)
  • Battery Electrode And Active Subsutance (AREA)
  • Glanulating (AREA)
  • Casting Or Compression Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Delivering By Means Of Belts And Rollers (AREA)
  • Press Drives And Press Lines (AREA)

Abstract

Pro řízení materiálu do válcového lisu je použitý rozdíl mezi pracovními hodnotami válcového lisu před a po nucené změně plnění materiálu pro zjištění zda by mělo být plnění materiálu zvýšeno, sníženo nebo zachováno beze změny za účelem optimalizace činnosti válcového lisu. Tímto způsobem je dosaženo toho, že válcový lis, bez ohledu na stejnorodost plněného materiálu, bude konstantně pracovat v přechodné oblasti mezi nedostatečným plněním a dříkovým plněním, a že následně může být válcový lis použit v optimálním rozsahu při současném vyloučení fluidizačních problémů spojených s dříkovým plněním.ŕ

Description

Způsob řízení plnění materiálu do válcového lisu pro rozmělňování materiálu v částicích
Oblast techniky
Předložený vynález se týká způsobu řízení plnění materiálu do válcového lisu pro rozmělňování materiálu v částicích, kterým se postupně provádí následující kroky:
1) v průběhu činnosti válcového lisu se měří první hodnota, udávající způsob práce válcového lisu,
2) záměrně se mění rychlost podávání materiálu do válcového lisu,
3) v průběhu činnosti válcového lisu se měří nová hodnota, udávající způsob práce válcového lisu,
4) vypočítává se rozdíl mezi naměřenými hodnotami, udávajícími způsob práce válcového lisu, a
5) vypočítaná diferenční hodnota se porovnává s první předem zjištěnou číselnou hodnotou a druhou předem zjištěnou číselnou hodnotou, přičemž druhá předem zjištěná číselná hodnota je větší než první předem zjištěná číselná hodnota, a rychlost podávání materiálu do válcového lisu jako její funkce se buďto snižuje, zvětšuje nebo zachovává beze změny.
Dosavadní stav techniky
Válcový lis shora zmíněného druhu a jeho funkce jsou známy například z patentu US 4 357 287.
V principu může být materiál do válcového lisu plněn dvěma způsoby, a to dříkovým plněním, nebo tzv. nedostatečným plněním.
V případě dříkového plnění je celá mezera válců a oblast nad nimi naplněna materiálem, který má být rozmělněn, umožňujíce válcům vtáhnout v podstatě konstantní množství materiálu do mezery mezi nimi. Protože zároveň tloušťka rozmělňované vrstvy/šířka mezery, stejně jako svěmý úhel, jsou na maximálních dosažitelných úrovních, a protože zásobní dřík se nikdy nevyprázdní od materiálu, znamená to, že válcový lis může být provozován při optimálním výkonu.
Avšak dříkové plnění má nevýhodu, zejména jsou-li dokončovány jemně rozmělněné produkty, že mohou vznikat, s ohledem na materiál v zásobním dříku, fluidizační problémy, které vedou k nepravidelné a nepřijatelné činnosti válcového lisu. Fluidizace může například nastat jako důsledek materiálu v plnicím dříku, který je odsáván vzduchem vyhnaným ze zhutněné zóny válcového lisu. Tendence k fluidizaci může být snížena na určitý rozsah prostřednictvím snížení rychlosti válce, což ale způsobí odpovídající snížení výkonu válce.
Tento problém je odstraněn pomocí nedostatečného plnění, tj. prostřednictvím snížení materiálového plnění do válcového lisu na takový rozsah, že válcová mezera není zcela zaplněna materiálem, čímž se zamezí vzniku materiálového sloupce nad válci. To zároveň umožňuje použití vyšší válcovací rychlosti, čímž je dosažen větší výkon válcového lisu.
V případě nedostatečného plnění je rychlost plnění materiálu normálně řízena způsobem, který zajišťuje, že během nedostatečného plnění válcového lisuje rozmělňovací mezera udržována na úrovni, která je trochu nižší než maximální šířka mezery, takže plnění je sníženo kroky měnícími rychlost v případě podstatného nanesení materiálu v plnicím dříku. Avšak válcový lis není využíván za plného výkonu, je-li uplatněn tento typ řízení, protože z důvodů bezpečnosti jsou
- 1 CZ 285891 B6 vybrané tloušťky rozmělňované vrstvy použité během nedostatečného plnění mnohem nižší než maximální hodnoty.
Výkon válcového lisu může být zlepšen řízením materiálového přívodu do válcového lisu jako funkce odchylky od předem určené velikosti nějaké pracovní hodnoty, jako například šířky mezery nebo spotřeby energie. Podle tohoto způsobu je provedena zkouška s materiálem, který má být rozmělňován, aby se určila maximální rychlost pracovní hodnoty, podle které má být materiálové plnění řízeno, tj. šířka mezery. V průběhu činnosti válcového lisu je materiálové plnění následně řízeno, takže tato hodnota (tzn. šířka mezery) je udržována na nižší úrovni (10 až 15 %) než maximální hodnota při udržování na v podstatě konstantní úrovni, tzn. prostřednictvím PID - regulátoru (proporcionálně derivačního regulátoru).
Tento způsob má však nevýhodu, kterou je zásadní předpoklad, že materiál, který má být rozmělňován, je poměrně homogenní, díky čemuž se například šířka mezery a nutný rozmělňovací účinek budou podstatně měnit podle změn v rozdělování částic, hustotě, pórovitosti nebo vlhkosti materiálu. Takže, dokonce i když uvedený způsob může zlepšit řízení plnění materiálu a tudíž i činnost válcového lisu, bude těžké dosáhnout optimálního výkonu válcového lisu při současném vyloučení problémů dříkového plnění.
Z patentové přihlášky US 4 611 763 je známý způsob pro řízení přivádění materiálu do troubového mlýna pro rozmělňování materiálu v částicích, při kterém je využíván kontrolní prvek, který řídí materiálové plnění do mlýna pomocí porovnání počátečního výchozího vstupu se signálem vydávaným různými sledovanými zařízeními. Podle tohoto dokumentu je výstupní signál kontrolního prvku integrován pro předem určený čas, načež je výchozí bod automaticky zvýšen na předem určenou hodnotu a nový výstupní signál kontrolního prvku je integrován pro stejný předem určený čas. Původní a nová integrovaná hodnota jsou porovnány, a když je nová hodnota větší nebo rovná původní integrované výstupní hodnotě, je výchozí bod opět automaticky zvětšen o předem určenou hodnotu a další nový výstupní signál kontrolního prvku je integrován pro stejný předem určený čas. Další nová hodnota je pak porovnána s bezprostředně předcházející hodnotou a je-li větší nebo rovná předcházející hodnotě, je výchozí bod opět automaticky zvýšen. Je-li poslední výstupní hodnota získaná z kontrolního prvku menší než bezprostředně předcházející výstupní hodnota, bude výchozí bod snížen o předem určenou hodnotu. Tímto způsobem je výchozí bod buďto zvýšen nebo snížen, takže stejné předem určené množství v závislosti na tom, zda naposled získaná výstupní hodnota z kontrolního prvku, je větší, rovná nebo menší než bezprostředně předcházející hodnota.
Pokud by výše zmíněný způsob byl použit pro řízení plnění materiálu pro válcový lis, znamenalo by to určité riziko, že bude plnicí dřík přeplněn, protože podle způsobu bude rychlost podávání vždy zvětšena, pokud dvě následující měření budou mít stejný výsledek, což by byl případ válcového lisu pracujícího při dříkovém plnění. ;
I
Podle známého způsobu je řídicí operace dále založena na provedení současných měření několika rozdílných pracovních parametrů pro mlýn, což, na kombinovaném základě, tvoří základ pro výpočet účinnostní hodnoty před a následně po vykonané změně v rychlosti podávání materiálu, kde původní a následná hodnota opět tvoří základ pro vypočítání hodnoty, která určí, zda by materiálové plnění mělo být zvýšeno nebo sníženo. Vzhledem k tomu se řídicí operace jeví jako poněkud komplikovaná a navíc je založena na teoreticky určeném výkonnostním parametru.
Dále známý způsob nedovoluje použití intervalů mezi řídicími sekvencemi, protože řídicí sekvence se vzájemně překrývají tím, že výstupní hodnota podle jedné řídicí sekvence udává čas ukončení jedné periody, zatímco stejná hodnota podle následující řídicí sekvence udává počáteční čas pro novou periodu.
-2CZ 285891 B6
Podstata vynálezu
Úkolem předloženého vynálezu je vytvořit jednoduchý způsob pro řízení přivádění materiálu do válcového lisu takovým způsobem, že válcový lis může být využit při optimálním výkonu se současným vyloučením dříve uvedených nedostatků spojených s dříkovým plněním, což znamená, že přivádění materiálu do válcového lisu musí být v podstatě udržováno na úrovni, která přesně odpovídá manipulační kapacitě válcového lisu v jakékoli určité době.
Podle předloženého vynálezu se tohoto úkolu dosahuje způsobem řízení plnění materiálu do válcového lisu pro rozmělňování materiálu v částicích, kterým se postupně provádí následující kroky:
1) v průběhu činnosti válcového lisu se měří první hodnota, udávající způsob práce válcového lisu,
2) záměrně se mění rychlost podávání materiálu do válcového lisu,
3) v průběhu činnosti válcového lisu se měří nová hodnota, udávající způsob práce válcového lisu,
4) vypočítává se rozdíl mezi naměřenými hodnotami, udávajícími způsob práce válcového lisu, a
5) vypočítaná diferenční hodnota se porovnává s první předem zjištěnou číselnou hodnotou a druhou předem zjištěnou číselnou hodnotou, přičemž druhá předem zjištěná číselná hodnota je větší než první předem zjištěná číselná hodnota, a lychlost podávání materiálu do válcového lisu jako její funkce se buďto snižuje, zvětšuje nebo zachovává beze změny.
Podle vynálezu je záměrná změna v průběhu fáze 2) vždy snížení rychlosti podávání materiálu, rychlost podávání materiálu do válcového lisu v průběhu fáze 5) se na základě předchozího určení snižuje nebo zachovává beze změny, je-li diferenční hodnota číselně menší nebo rovná první číselné hodnotě, zachovává se beze změny, je-li diferenční hodnota číselně větší než první číselná hodnota a menší nebo rovná druhé číselné hodnotě, kde druhá číselná hodnota je větší než první číselná hodnota, a zvětšuje se, je-li diferenční hodnota číselně větší než druhá číselná hodnota, přičemž jak první hodnota, tak i nová hodnota udávající způsob práce válcového lisu vychází z jednoho a pouze jednoho předem určeného pracovního parametru pro lis, a fáze 1) až 5) se opakují v přesně určeném časovém úseku.
Vynález je založen na zjištění, že se hodnota pracovních parametrů, jako jsou šířka mezery, rozmělňovací tlak, spotřeba energie atd., v průběhu nedostatečného plnění mění v závislosti na rychlosti plnění válcového lisu, zatímco hodnoty odpovídajících pracovních parametrů v průběhu dříkového plnění nejsou okamžitě měněny, je-li změněna rychlost podávání do válcového lisu, protože jakákoli taková změna bude mít pouze za následek změnu úrovně materiálu v plnicím dříku.
Způsobem podle vynálezu je tedy umožněno systémovým vynuceným snížením rychlosti podávání a porovnáním pracovních hodnot válcového lisu před a po snížení určit, zda válcový lis pracuje při nedostatečném nebo dříkovém plnění. Pokud se pracovní hodnoty válcového lisu před a po snížení rychlosti podávání odlišují významně, posuzováno samozřejmě ve vztahu k velikosti vynucené, tzn. záměrné změny, je to znamení, že válcový lis pracuje při nedostatečném plnění, a proto bude možné zvýšit rychlost podávání materiálu za účelem zlepšení kapacity válcového lisu. Není-li však podstatná změna v pracovních hodnotách válcového lisu, je-li záměrně použito snížení přívodu materiálu tzn., že vypočítaná hodnota je v podstatě rovná nule, udává to, že válcový lis pracuje při dříkovém plnění s doprovodnými nevýhodami a následně musí být rychlost podávání snížena nebo musí být alespoň zachována beze změny. Důvod, proč rychlost
-3CZ 285891 B6 podávání může být zachována beze změny, dokonce i po té, co bylo zjištěno, že válcový lis pracuje při dříkovém plnění, je, že přívod materiálu během následující řídicí operace v průběhu fáze 2) bude vždy zahrnovat záměrné snížení, což bude mít za následek postupné vyprazdňování plnicího dříku. V přechodné oblasti mezi dříkovým a nedostatečným plněním bude velikost vypočítaných diferenčních hodnot taková, že je těžké určit, zda rozdíl naměřený mezi pracovními hodnotami před a po snížení rychlosti podávání je důsledkem šumu z nevyhnutelně vzniklého kolísání, nebo důsledkem specifické změny v provozních podmínkách, a proto podle vynálezu bude možné určit přechodový interval pro diferenční hodnotu, v rámci kterého musí vždy zůstat rychlost podávání nezměněna.
Způsobem podle vynálezu může být tedy řízeno plnění materiálu do válcového lisu tak, že rychlost podávání je konstantně udržována v přechodné oblasti mezi nedostatečným a dříkovým plněním, při vyloučení problémů spojených s dříkovým plněním, zatímco je zároveň získáno optimální využití kapacity válcového lisu.
Dále způsob podle vynálezu zajistí, že rychlost podávání materiálu není zvětšena, když válcový lis pracuje při dříkovém plnění a když diferenční hodnota mezi dvěmi následně zjištěnými hodnotami pro činnost válcového lisu je proto rovná nule. Ve skutečné činnosti bude způsob v případě dříkového dávkování zajišťovat postupné snížení množství materiálu v plnicím dříku a zajistí, že rychlost podávání do válcového lisu je snížena buď okamžitě při zjištění, že je aplikováno dříkové plnění, nebo během následné řídicí operace.
Na rozdíl od známého způsobu, kde je generován signál udávající stav mlýna jako výsledek nejméně dvou parametrů, umožňuje způsob podle vynálezu řídit přívod materiálu za účelem optimalizování činnosti válcového lisu, což je zajištěno pouze zjišťováním změny jednoho předem určeného pracovního parametru prostřednictvím záměrné změny rychlosti podávání materiálu.
Protože každá řídicí sekvence cyklu podle vynálezu je vždy znovu nastartována od počátečního startovacího bodu ve fázi 1), a následkem její závislosti na předcházející řídicí sekvenci, mohou být použity intervaly jakékoli délky mezi jedinou řídicí sekvencí. To nemůže být provedeno známým způsobem, kde poslední vypočítaná výstupní hodnota je nejprve použita pro porovnání s bezprostředně předcházející výstupní hodnotou a následně použita pro porovnání s bezprostředně následující výstupní hodnotou. Jako výsledek překrývají řídicí sekvence podle známého způsobu jedna druhou, čímž výstupní hodnota podle jedné řídicí sekvence udává dobu ukončení jedné periody, zatímco stejná hodnota podle následující řídicí sekvence udává počáteční čas pro novou periodu.
Pracovní hodnotou vybranou pro měření by mohl být točivý moment (tj. měřením spotřeby proudu motoru), spotřeba energie, rozmělňovací tlak, nebo šířka mezery válcového ljsu. Protože tyto hodnoty budou projevovat kolísání v závislosti na stejnoměrnosti plnění materiálu, je dále upřednostňováno, aby byla měření prováděna pro určitou dobu a aby pracovní hodnota byla vypočítána jako průměrná hodnota v této době.
Aby se zajistila přesná a stabilizovaná činnost válcového lisu, neměly by být vykonávány podstatné změny v rychlosti plnění materiálu do válcového lisu, a podle vynálezu je proto výhodné přiblížit rychlost podávání materiálu optimálním podmínkám s každou změnou, která je v rozsahu 0 až 10 %, přednostně 0 až 5 % rychlosti plnění.
Bylo-li zjištěno, že válcový lis pracuje při nedostatečném plnění, a že následně je požadováno zvýšení rychlosti plnění materiálu, aby se dosáhlo přiblížení k optimální pracovní situaci válcového lisu, mělo by být zajištěno, že takové zvýšení rychlosti plnění materiálu je větší než snížení rychlosti plnění, které je záměrně provedeno v průběhu fáze 2) řídicí sekvence.
-4CZ 285891 B6
Homogenita materiálů, které mají být rozmělněny, bude samozřejmě také podstatným faktorem pro frekvenci a intenzitu změn prováděných vzhledem k měřeným pracovním hodnotám válcového lisu. Je-li rozmělňován extrémně nehomogenní materiál, musí být zajištěno časté nastavování rychlosti podávání materiálu, zatímco je situace přesně opačná, je-li rozmělňován homogenní materiál. V závislosti na stejnorodosti materiálů je proto výhodné, jsou-1 i kroky 1) až 5) opakovány v časovém intervalu < 600 sekund, výhodněji < 180 sekund.
Protože se pracovní hodnoty válcového lisu mohou podstatně lišit v závislosti na povaze plnění materiálu, je v některých případech výhodné, vyjádřit vypočítanou diferenční hodnotu jako relativní rozdíl mezi pracovní hodnotou válcového lisu před a po změně rychlosti podávání materiálu.
I přes fakt, že válcový lis pracuje při dříkovém plnění v průběhu měřicích period, může být těžko očekáváno, že průměrné pracovní hodnoty pro měřicí periody budou přesně stejné, takže hodnota vypočítaného rozdílu je přesně nula, a proto je podle předloženého vynálezu výhodné, že rychlost podávání materiálu do válcového lisu je předem určeným způsobem snížena nebo zachována beze změny, je-li relativní diferenční hodnota menší než 1 %, výhodněji menší než 0,1 % a ještě výhodněji menší než 0,05 %, že rychlost podávání je zachována beze změny, je-li diferenční hodnota mezi 1 a 3 %, přednostně mezi 0,1 a 1 % a ještě výhodněji mezi 0,01 a 0,1 %, a že rychlost plnění materiálu do válcového lisu je zvětšena, když diferenční hodnota překročí homí limitní hodnotu tohoto intervalu.
Náhlé a podstatné změny ve vlastnostech materiálu mohou vést k velkým a nechtěným skokům v pracovních hodnotách, následně vedoucím k řídicím problémům, a dále velké kusy materiálu mohou způsobit ucpání válcového lisu, proto je podle vynálezu výhodné, když je plnění materiálu sníženo nebo zastaveno, pokud materiálový sloupec v plnicím dříku překročí danou úroveň.
Přehled obrázků na výkresech
Dále bude vynález popsán v dalších detailech s odkazem na připojený schematický výkres, kde obr. 1 znázorňuje jednoduchý náčrtek dříkového plnění válcového lisu, obr. 2 ukazuje jednoduchý náčrtek pro nedostatečné plnění válcového lisu, obr. 3 představuje pracovní křivky pro válcový lis, kde je tloušťka rozmělňované vrstvy znázorněna jako funkce rychlosti plnění materiálu a obr. 4 znázorňuje pracovní křivku pro válcový lis, na které je naznačen řídicí princip podle vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1 znázorňuje jednoduchý náčrtek dříkového plnění válcového lisu 1, který obsahuje dva proti sobě rotující válce 3, 5. Materiál, který má být rozmělňován, je dodáván prostřednictvím zásobního dříku 7, který zároveň slouží jako vyrovnávací zásoba. Mezera mezi válci 3,5 a oblast nad nimi bude vždy plněna materiálem, umožňujíce tak válcům 3, 5 vtáhnout v podstatě konstantní množství materiálu do válcové mezery, protože je dosaženo jak maximální tloušťky tma* rozmělňované vrstvy, tak i maximální svěmý úhel takže je dosaženo maximálního využití kapacity válcového lisu J. Hodnoty maximální tloušťky tmay. rozmělňované vrstvy
-5CZ 285891 B6 a maximální svěmý úhel závisí na vlastnostech plněného materiálu, jako jsou hustota a vlhkost, a na povrchových vlastnostech válců 3, 5.
Obr. 2 znázorňuje podobný jednoduchý náčrtek válcového lisu 1 plněného materiálem. Materiál, který má být rozmělňován, může být dodáván buď prostřednictvím zásobního dříku 7, nebo přímo z dávkovacího zařízení, které není znázorněno. Je-li uplatněno nedostatečné plnění, je podstatné zajistit, aby rychlost podávání materiálu byla udržována konstantně na úrovni, která je menší nebo rovná množství, které může být teoreticky rozmělňováno válcovým lisem 1, a proto budou vždy aktuální hodnoty tloušťky t rozmělňované vrstvy a svěmý úhel Θ, při tomto způsobu práce menší nebo rovné maximálním dosažitelným hodnotám pro maximální tloušťku t^ rozmělňované vrstvy a maximální svěmý úhel θ^, podřízeným daným výchozím podmínkám.
Obr. 3 představuje tri různé pracovní křivky' a, b, c pro válcový lis 1, kde je jedna z pracovních hodnot válcového lisu I, kterou je v tomto případě tloušťka t rozmělňované vrstvy, znázorněna jako funkce rychlosti F podávání materiálu. Jak je znázorněno, mají všechny křivky a, b, c zlomový bod k, který odděluje skloněnou část a vodorovnou část. Zlomový bod k označuje přechod z nedostatečného plnění na dříkové plnění a představuje bod na pracovním křivce a, b, c, směrem k němuž je žádoucí ovládat činnost válcového lisu 1 způsobem podle vynálezu.
Druhá křivka b na obr. 3 znázorňuje pracovní křivku, je-li zpracováván průměrný materiál, zatímco první křivka a udává pracovní křivku při zpracovávání materiálu, který má větší hustotu a nižší vlhkost a kde nastane vyšší stupeň tření mezi válci 3,5 a materiálem, a třetí křivka c představuje pracovní křivku, když Je zpracováván materiál, který má nižší hustotu a vyšší vlhkost, a kde nastane nižší stupeň tření mezi válci 3,5 a materiálem. Avšak křivky a, b, c udávají pouze vliv pracovních podmínek, který se ve skutečné praxi bude kontinuálně měnit.
Je-li dáno, že mezi tloušťkou t rozmělňované vrstvy a spotřebou energie válcového lisu 1 je v podstatě úměrnost, odpovídající křivky a, b, c budou odpovídat spotřebě energie válcového lisu 1 jako funkci stupně plnění.
Obr. 4 ukazuje libovolnou pracovní křivku a, b, c pro válcový lis J. Zde je křivka a, b, c rozdělena do tří oblastí Οι, O2, O3, kde první oblast Oi znázorňuje interval rychlosti podávání, ve které válcový lis 1 pracuje při nedostatečném plnění, zatímco druhá oblast O? představuje přechodový interval mezi nedostatečným plněním a dříkovým plněním a třetí oblast O3 znázorňuje nahoru otevřený interval, ve kterém válcový lis 1 pracuje za dříkového plnění.
Prostřednictvím způsobu podle vynálezu je možné bez jakékoli předchozí znalosti skutečné pracovní křivky a, b, c určit, zda válcový lis 1 pracuje v rozsahu první oblasti Oi nebo třetí oblasti O3, a zda by měla být rychlost podávání zvětšena, zmenšena nebo udržována konstantní. Podle vynálezu je to zajištěno měřením okamžité pracovní hodnoty válcového lisu 1, snížením rychlosti podávání a měřením nové pracovní hodnoty. V případě kolísání mezi měřenými pracovními hodnotami je to znamení, že válcový lis 1 pracuje uvnitř první oblasti Oj na pracovní křivce a, b, c kde se koeficient sklonění odlišuje od nuly, a že jinými slovy válcový lis 1 pracuje uvnitř první oblasti Oi nedostatečného plnění, takže rychlost podávání může být zvětšena.
Avšak, je-li mezi dvěmi pracovními hodnotami, které jsou měřeny, shoda, je to signálem, že koeficient sklonění křivky a, b, c je rovný nule, a že válcový lis 1 pracuje v rámci třetí oblasti O3, tzn. při dříkovém plnění, a následně musí být snížena rychlost podávání.
Protože se funkce válcového lisu 1 bude stále pohybovat směrem ke druhé oblasti O-> přednostně dosahujíce stability uvnitř této druhé oblasti O> po určitém časovém úseku, způsob plnění stále kolísá mezi mírným dříkovým plněním a mírným nedostatečným plněním.
-6CZ 285891 B6
Snížením procentuální změny plnění materiálu při současném zvýšení frekvence, za které je tato změna prováděna, může být minimalizována druhá oblast O2, takže válcový lis 1 v podstatě pracuje ve zlomovém bodu k pracovní křivky a, b, c.

Claims (5)

1. Způsob řízení plnění materiálu do válcového lisu pro rozmělňování materiálu v částicích, kterým se postupně provádí následující kroky:
1) v průběhu činnosti válcového lisu se měří první hodnota, udávající způsob práce válcového lisu,
2) záměrně se mění rychlost podávání materiálu do válcového lisu,
3) v průběhu činnosti válcového lisu se měří nová hodnota, udávající způsob práce válcového lisu,
4) vypočítává se rozdíl mezi naměřenými hodnotami, udávajícími způsob práce válcového lisu, a
5) vypočítaná diferenční hodnota se porovnává s první předem zjištěnou číselnou hodnotou a druhou předem zjištěnou číselnou hodnotou, přičemž druhá předem zjištěná číselná hodnota je větší než první předem zjištěná číselná hodnota, a rychlost podávání materiálu do válcového lisu jako její funkce se buďto snižuje, zvětšuje nebo zachovává beze změny, vyznačující se tím, že záměrná změna v průběhu fáze 2) je vždy snížení rychlosti podávání materiálu, rychlost podávání materiálu do válcového lisu v průběhu fáze 5) se na základě předchozího určení snižuje nebo zachovává beze změny, je-li diferenční hodnota číselně menší nebo rovná první číselné hodnotě, zachovává se beze změny, je-li diferenční hodnota číselně větší než první číselná hodnota a menší nebo rovná druhé číselné hodnotě, kde druhá číselná hodnota je větší než první číselná hodnota, a zvětšuje se, je-li diferenční hodnota číselně větší než druhá číselná hodnota, přičemž jak první hodnota, tak i nová hodnota udávající způsob práce válcového lisu vychází z jednoho a pouze jednoho předem určeného pracovního parametru pro lis, a fáze 1) až 5) se opakují v přesně určeném časovém úseku.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že jako pracovní hodnota válcového lisu se měří buď kroutící moment, spotřeba energie, rozmělňovací tlak, nebo šířka mezery válcového lisu.
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že každá z pracovních hodnot se měří jako průměrná hodnota v daném časovém úseku.
4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že každá změna rychlosti podávání materiálu je <10%, přednostně < 5 % rychlosti podávání.
5. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že časový úsek je < 600 sekund, přednostně < 180 sekund.
6. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že diferenční hodnota se vypočítává jako procentuální rozdíl mezi první a druhou pracovní hodnotou.
-7CZ 285891 B6
7. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že rychlost podávání materiálu do válcového lisu se předem určeným způsobem snižuje nebo zachovává beze změny, je-li diferenční hodnota menší než 1 %, zachovává beze změny, jeli diferenční hodnota mezi 1 a 3 %,
5 a že rychlost podávání materiálu do válcového lisu se zvyšuje, je-li diferenční hodnota větší než
3 %.
8. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že rychlost podávání materiálu do válcového lisu se předem určeným způsobem snižuje nebo zachovává beze změny, je-li
10 diferenční hodnota menší než 0,1 %, zachovává beze změny, je-li diferenční hodnota mezi 0,1 a
1 %, a že rychlost podávání materiálu do válcového lisu se zvyšuje, je-li diferenční hodnota větší než 1 %.
9. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že rychlost podáváni materiálu do 15 válcového lisu se předem určeným způsobem snižuje nebo zachovává beze změny, je-li diferenční hodnota menší než 0,05 %, zachovává beze změny, je-li diferenční hodnota mezi 0,05 a 0,1 %, a že rychlost podávání materiálu do válcového lisu se zvyšuje, je-li diferenční hodnota větší než 0,1 %.
20 10. Způsob podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že plnění materiálu do válcového lisu se snižuje nebo zastavuje, pokud sloup materiálu v plnicím dříku překročí danou úroveň.
CZ94980A 1991-11-01 1992-10-12 Způsob řízení plnění materiálu do válcového lisu pro rozmělňování materiálu v částicích CZ285891B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK180491A DK167655B1 (da) 1991-11-01 1991-11-01 Fremgangsmaade til styring af materialefoedningen til en valsepresse til formaling af partikelformet materiale
PCT/DK1992/000298 WO1993008915A1 (en) 1991-11-01 1992-10-12 Method for controlling the material feed to a roller press for grinding particulate material

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ98094A3 CZ98094A3 (en) 1994-08-17
CZ285891B6 true CZ285891B6 (cs) 1999-11-17

Family

ID=8108176

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ94980A CZ285891B6 (cs) 1991-11-01 1992-10-12 Způsob řízení plnění materiálu do válcového lisu pro rozmělňování materiálu v částicích

Country Status (16)

Country Link
US (1) US5454520A (cs)
EP (1) EP0610268B2 (cs)
KR (1) KR100237102B1 (cs)
CN (1) CN1030042C (cs)
BR (1) BR9206693A (cs)
CZ (1) CZ285891B6 (cs)
DE (1) DE69206819T3 (cs)
DK (1) DK167655B1 (cs)
ES (1) ES2081632T5 (cs)
GR (2) GR3019222T3 (cs)
MX (1) MX9206203A (cs)
PL (1) PL172645B1 (cs)
TR (1) TR28083A (cs)
TW (1) TW206165B (cs)
WO (1) WO1993008915A1 (cs)
ZA (1) ZA928060B (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATE154899T1 (de) * 1993-03-03 1997-07-15 Slegten Sa Regelungsverfahren für eine nach trockenmethode und in geschlossener regelschleife arbeitende zerkleinerungsanlage
DE19757431A1 (de) * 1997-12-23 1999-06-24 Kloeckner Humboldt Wedag Verfahren zum Betrieb einer Kreislaufmahlanlage zum Mahlen von sprödem Gut
GB9807649D0 (en) * 1998-04-14 1998-06-10 Reckitt & Colman Inc Improvements in or relating organic compositions
SE524784C2 (sv) * 2003-02-10 2004-10-05 Sandvik Ab Sätt och anordning för styrning av kross samt visarinstrument för indikering av belastning av kross
ITTO20070029A1 (it) * 2007-01-18 2008-07-19 Sasil S P A Cilindraia ad alta compressione per la macinazione, a livelli di finezza molto spinti, di minerali naturali e di prodotti solidi inorganici.
US8632028B2 (en) 2010-09-02 2014-01-21 Flsmidth A/S Device for the comminution of material
CN115007303B (zh) * 2022-06-21 2023-10-20 合肥水泥研究设计院有限公司 辊压机预粉磨系统的预测控制方法及存储介质
CN115129760B (zh) * 2022-08-30 2022-11-15 南通博纳纺织品有限公司 一种基于人工智能的刷毛机送料速率确定方法及系统

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2136907A (en) * 1936-05-18 1938-11-15 Smidth & Co As F L Mill control
FR1118659A (cs) * 1954-04-30
US2952414A (en) * 1956-08-31 1960-09-13 Union Corp Ltd Electrically operated grinding mills
US3314614A (en) * 1964-04-15 1967-04-18 Federal Ind Ind Group Inc Analog computer grinding control
DK141857C (da) * 1974-08-22 1980-11-17 Siemens Ag Fremgangsmaade og apparat til optimering af en reguleringsstraekningsparameter
DE2637620C2 (de) * 1976-08-20 1981-10-29 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Verfahren zum Regeln einer von mehreren Stellgrößen abhängigen Größe
JPS58159855A (ja) * 1981-05-27 1983-09-22 三協電業株式会社 粉砕制御方法
GB2214106B (en) * 1987-12-24 1991-06-26 Smidth & Co As F L Vertical roller mill

Also Published As

Publication number Publication date
GR3019222T3 (en) 1996-06-30
US5454520A (en) 1995-10-03
MX9206203A (es) 1993-05-01
DE69206819T3 (de) 1999-07-29
PL172645B1 (pl) 1997-10-31
DE69206819D1 (de) 1996-01-25
EP0610268A1 (en) 1994-08-17
CN1030042C (zh) 1995-10-18
ES2081632T5 (es) 1999-05-01
BR9206693A (pt) 1995-10-24
DK180491D0 (da) 1991-11-01
ZA928060B (en) 1993-04-28
EP0610268B2 (en) 1999-01-20
CZ98094A3 (en) 1994-08-17
TW206165B (cs) 1993-05-21
TR28083A (tr) 1996-01-02
KR100237102B1 (ko) 2000-01-15
DE69206819T2 (de) 1996-08-08
CN1072113A (zh) 1993-05-19
ES2081632T3 (es) 1996-03-16
DK167655B1 (da) 1993-12-06
WO1993008915A1 (en) 1993-05-13
GR3029991T3 (en) 1999-07-30
DK180491A (da) 1993-05-02
EP0610268B1 (en) 1995-12-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ285891B6 (cs) Způsob řízení plnění materiálu do válcového lisu pro rozmělňování materiálu v částicích
FI108521B (fi) Karamurskaimen ohjausmenetelmä
JPS645942B2 (cs)
US4210290A (en) Method and apparatus for controllably supplying material to a rod mill in accordance with power consumption of the rod mill motor
US4281800A (en) Operation of associated crushing plant and mill
US7360726B2 (en) Method and control system for starting crushing in a gyratory crusher
JP3614230B2 (ja) 移動式クラッシャ及びクラッシャの制御方法
JP4632900B2 (ja) 破砕機の制御装置
JPH0645012B2 (ja) ボ−ルミル用自動ボ−ル補給装置
JPH05104011A (ja) 竪型粉砕機の自動運転方法
JPH0696122B2 (ja) 竪型ミルの制御方法及びその装置
JP2908399B1 (ja) 閉回路粉砕系の制御方法および粉体製造装置
RU2320417C2 (ru) Способ автоматического управления агрегатом мокрого измельчения с замкнутым циклом
JPH057788A (ja) 竪型粉砕機
RU2375116C1 (ru) Способ автоматического управления работой мельницы самоизмельчения
SU778797A1 (ru) Способ автоматического управлени процессом мокрого измельчени в мельнице, работающей в замкнутом цикле с классифицирующим аппаратом
SU770543A1 (ru) Способ автоматического управления мокрым измельчением в шаровой мельнице
JPH074550B2 (ja) 竪型粉砕機の振動レベル制御方法
SU946672A1 (ru) Способ регулировани режима работы дробилки
JP2551682B2 (ja) 精米機
SU1066647A1 (ru) Способ управлени загрузкой шаровой барабанной мельницы
SU876165A2 (ru) Устройство дл автоматического регулировани загрузки технологической линии многостадийного дроблени
JP2564551B2 (ja) 粉粒体の流量計測装置
JPH0373676B2 (cs)
SU710640A1 (ru) Способ автоматического регулировани процессом измельчени руды в мельнице, работающей совместно с классификатором

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20051012