CZ285386B6 - Úložná sestava pro spřádací rotor pro bezvřetenové předení - Google Patents
Úložná sestava pro spřádací rotor pro bezvřetenové předení Download PDFInfo
- Publication number
- CZ285386B6 CZ285386B6 CZ952389A CZ238995A CZ285386B6 CZ 285386 B6 CZ285386 B6 CZ 285386B6 CZ 952389 A CZ952389 A CZ 952389A CZ 238995 A CZ238995 A CZ 238995A CZ 285386 B6 CZ285386 B6 CZ 285386B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- bearing
- support
- intermediate beam
- bearing bracket
- bracket
- Prior art date
Links
Classifications
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D01—NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
- D01H—SPINNING OR TWISTING
- D01H4/00—Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
- D01H4/04—Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques imparting twist by contact of fibres with a running surface
- D01H4/08—Rotor spinning, i.e. the running surface being provided by a rotor
- D01H4/12—Rotor bearings; Arrangements for driving or stopping
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Textile Engineering (AREA)
- Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
- Mounting Of Bearings Or Others (AREA)
- Manufacturing Of Magnetic Record Carriers (AREA)
- Rolling Contact Bearings (AREA)
Abstract
Úložná sestava (1) obsahuje úložnou podporu (2), která nese ložiska (122) opěrných kotoučů přes mezilehlý nosič (3), který je uvolnitelně spojený s úložnou podporou (2). Mezilehlý nosič (3) je vyjímatelný spolu s opěrnými kotouči (12) z úložné sestavy (1), přičemž úložná podpora (2) zůstává spojena s nosiči (161) stojanu (16) stroje pro ložiskovou sestavu.ŕ
Description
Uložení spřádacího rotoru bezvřetenového dopřádacího stroje
Oblast techniky
Vynález se týká uložení spřádacího rotoru v bezvřetenovém dopřádacím stroji, u něhož je spřádací rotor uložen v klínové mezeře opěrných kotoučů, přičemž opěrné kotouče jsou upevněny na hřídelích, uložených pomocí ložisek opěrných kotoučů, s axiálním ložiskem pro spřádací rotor, s hnacím prostředkem, který působí na vřeteno spřádacího rotoru v oblasti mezi opěrnými kotouči, přičemž uložení obsahuje kozlík ložiska, který je upevněn na ložiskovém nosníku rámu dopřádacího stroje, uložení obsahuje upínač pro axiální ložisko spřádacího rotoru, přičemž upínač pro axiální ložisko je uspořádán v kozlíku ložiska, a kozlík ložiska nese ložiska opěrných kotoučů.
Dosavadní stav techniky
Z rotorového dopřádacího stroje RUM německé firmy Schubert a Salzer, nyní Rieter Ingolstadt, je známo vybavovat jednotlivé sekce rotorového dopřádacího stroje nosníkem ve tvaru písmene U, v jehož vnitřku je umístěno uložení spřádacího rotoru prostřednictvím opěrných kotoučů. Kozlík, který nese ložiska opěrných kotoučů a axiální ložisko pro spřádací rotor, je osazen na nosné desce, která sama je přišroubována ve vodorovném rameni nosníku ve tvaru písmene U. Pro ošetřování ložiska, obzvláště pro výměnu opěrných kotoučů, je zapotřebí kozlík ložiska uvolnit od nosné desky nebo uvolnit samotnou desku od nosníku ve tvaru písmene U a vytáhnout ji z dopřádacího stroje pod tangenciálním řemenem pohánějícím rotor. Ktomu je zapotřebí tangenciální řemen pohonu spřádacího rotoru zastavit. Upevnění ložiska opěrných kotoučů na kozlíku ložiska je zajišťováno svěmým ústrojím, které přesahuje obě ložiska opěrných kotoučů a tlačí je do uložení na kozlíku.
Nevýhoda takového uložení spočívá v tom, že údržba a demontáž uložení, zejména vyměňování opěrných kotoučů, jsou velmi náročné. Po uvolnění upevňovacích prostředků nosné desky nebo kozlíku musí být uložení s opěrnými kotouči a axiálním ložiskem uloženým na kozlíku vysouváno okolo tangenciálního řemenu z nosníku ve tvaru písmene U.
Pro výměnu opěrných kotoučů však musí být vyjímán z dopřádacího stroje nejenom celý kozlík z dopřádacího stroje, ale kromě toho není v důsledku způsobu upevnění kozlíku a nosné desky na nosníku ve tvaru písmene U možné, pohybovat kozlíkem směrem dolů, takže nemůže být vytažen pod tangenciálním řemenem. Poněvadž při vyjímání ložiska je nevyhnutelný kontakt s tangenciálním řemenem, je tedy zapotřebí zastavit nejméně polovinu dopřádacího stroje, aby mohl být hnací řemen posunut do strany. Tímto zastavením dopřádacího stroje vzniká velká produkční ztráta.
Z německého spisu DE-A 43 25 304 je známé uložení pro spřádací rotor pro bezvřetenové předení, u kterého mají ložiska opěrných kotoučů speciální upevňovací prostředky, jimiž jsou upevněny na upínačích na kozlíku ložiska. Pro výměnu opěrných kotoučů mohou být opěrné kotouče sejmuty z kozlíku ložiska. V jiném příkladě provedení nese kozlík ložiska pouze opěrné kotouče, zatímco axiální ložisko je uloženo na samostatném ložiskovém nosníku nezávisle na kozlíku ložiska. V prvním případě je nevýhodou to, že vyjímání opěrných kotoučů je možné pouze zespodu kozlíku. Ve druhém případě vyžaduje ustavení axiálního ložiska vzhledem k opěrným kotoučům vysokou výrobní přesnost, jakož i pečlivou montáž. Pravidelná kontrola ustavení axiálního ložiska vzhledem k opěrným kotoučům se zdá nevyhnutelná.
Vynález si klade za úkol vytvořit uložení pro spřádací rotor pro bezvřetenové předení tak, aby se odstranily nevýhody stavu techniky a s uložením se mohlo jednodušeji manipulovat a jedno-1 -
dusej i na něm provádět údržba a aby výměna opěrných kotoučů byla proveditelná rychle, jednoduše a bezpečně, aniž by přitom bylo nutné hnací prostředek zastavovat nebo ho vyjímat z uložení.
Podstata vynálezu
Uvedeného cíle je dosaženo uložením spřádacího rotoru v bezvřetenovém dopřádacím stroji, u něhož je spřádací rotor uložen v klínové mezeře opěrných kotoučů, přičemž opěrné kotouče jsou upevněny na hřídelích, uložených pomocí ložisek opěrných kotoučů, s axiálním ložiskem pro spřádací rotor, s hnacím prostředkem, který působí na vřeteno spřádacího rotoru v oblasti mezi opěrnými kotouči, přičemž uložení obsahuje kozlík ložiska, který je upevněn na ložiskovém nosníku rámu dopřádacího stroje, a upínač pro axiální ložisko, spřádacího rotoru, který je uspořádán v kozlíku ložiska, přičemž kozlík ložiska nese ložiska opěrných kotoučů, jehož podstata spočívá v tom, že ložiska opěrných kotoučů jsou na kozlíku ložiska uložena pomocí mezilehlého nosníku, který je odnímatelně upevněn na kozlíku ložiska a je vyjímatelný z uložení, přičemž kozlík ložiska zůstává spojen s ložiskovým nosníkem rámu stroje.
Uspořádáním uložení podle vynálezu je dosaženo toho, že všechny opěrné kotouče uložení mohou být vyjmuty najednou, rychle a bezpečně. Výměna opěrných kotoučů se dá provádět zepředu, tj. z normální přístupové strany dopřádacího stroje. Výměna opěrných kotoučů je možná během provozu dopřádacího stroje, tedy bez vyřazení hnacích prostředků spřádacího rotoru z činnosti. Uspořádáním uložení podle vynálezu je dosaženo toho, že se zajistí pro výměnu opěrných kotoučů za provozu dostatek místa, aby se opěrné kotouče mohly spolehlivě a bez ohrožení údržbáře vyměňovat z uložení při stále běžícím hnacím prostředku. Přitom je možné manipulovat s opěrnými kotouči, aniž by se pro tento účel pohybovalo s kozlíkem ložiska.
Opěrné kotouče jsou prostřednictvím mezilehlého nosníku spojeny do prakticky kompaktní jednotky, která může být lehko a spolehlivě vysouvána okolo hnacího prostředku z uložení. Prostřednictvím mezilehlého nosníku jsou obě dvojice opěrných kotoučů uchopovány současně, takže jediným pohybem mohou být obě dvojice najednou vyměněny z uložení a odpovídajícím způsobem právě tak znovu vsazovány. Výměna tak může být prováděna obzvláště rychle, v důsledku čehož je doba zastavení obsluhovaného spřádacího místa dopřádacího stroje jen velmi krátká.
Mezilehlý nosník kromě toho usnadňuje použití montážní pomůcky, neboť tato pomůcka může jednoduše a spolehlivě zabírat do mezilehlého nosníku a obě ložiska opěrných kotoučů sjim odpovídajícími opěrnými kotouči mohou být najednou uchopovány. Nové seřizování nově vsazovaných opěrných kotoučů vzhledem k ostatním součástkám dopřádacího stroje s výhodou není potřebné, neboť kozlík ložiska zůstává v uložení. Kozlík ložiska seřízený ve výrobně již prakticky nemusí být vyjímán. Tím odpadají nákladné a časově náročné seřizovači práce. Obzvláštní výhodou uložení podle vynálezu je to, že pro výměnu opěrných kotoučů nemusí být stejný mezilehlý nosník znovu vsazován do kozlíku ložiska. Může být spíše bezprostředně po vyjmutí mezilehlého nosníku vsazován do uložení jiný mezilehlý nosník opatřený novými opěrnými kotouči, neboť řešením úložné sestavy podle vynálezu může být jednoduchým způsobem zajištěno, že bez velkých nákladů na výrobu jsou stejné podmínky pro montáže, a to i při použití různých mezilehlých nosníků na jednom kozlíku ložiska.
Mezilehlý nosník zaručuje přesné přiřazování opětných kotoučů kupříkladu axiálnímu ložisku a také ostatním konstrukčním součástkám dopřádacího stroje. To vše má obzvláštní výhodu, protože výměna může probíhat obzvláště rychle. Vsazování nového mezilehlého nosníku do uložení nevyžaduje od pracovníků údržbu prakticky žádné nastavovací práce, ani jiná přídavná opatření. Údržba na spřádacím místě se může provádět s výhodou výměnou pouze jedné konstrukční skupiny uložení, aniž by byla potřebná výměna celého kozlíku ložiska.
-2CZ 285386 B6
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu obsahuje kozlík ložiska vzpěry probíhající axiálně vzhledem k ložiskům opěrných kotoučů, které nesou upínač axiálního ložiska. Tímto řešením uložení je s výhodou dosaženo toho, že kozlík ložiska může být vytvořen prostorově úsporně a mezilehlý nosník může být jednoduše upevněn na kozlíku ložiska a být snadno přístupný. Kromě toho to má další výhodu, že tímto uspořádáním uložení může být mezilehlý nosník jednoduchý a může být jednoduše spojen s kozlíkem ložiska.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu je navrženo, že vzpěry jsou bez vzájemného spojení na axiální délce, odpovídající alespoň délce hřídelů opěrných kotoučů. Tím je s výhodou dosaženo, že přístupnost uložení, například pro účely údržby, je velmi dobrá.
Obzvláště příznivé přitom je volit vzdálenost stěn od sebe tak, že odpovídá alespoň dvojnásobku průměru opěrných kotoučů. Tím je s výhodou dosaženo toho, že vzdálenost stěn je přizpůsobena velikostí opěrných kotoučů, takže se s těmito kotouči dá snáze manipulovat a přístupnost k uložení je dostačující.
Podle výhodného provedení uložení s volným prostorem je zajištěno, že uložení má pod mezilehlým nosníkem volný prostor, který při demontáži mezilehlého nosníku slouží k umístění alespoň zadní dvojice opěrných kotoučů pro prostrčení mezilehlého nosníku s opěrnými kotouči pod hnacím prostředkem a jeho vyjmutí z uložení. To znamená, že mezilehlým nosníkem s opěrnými kotouči může být během vyjímání uvnitř uložení dostatečně manipulováno tak, že výměna opěrných kotoučů může být prováděna za chodu hnacího prostředku, kupříkladu tangenciálního řemenu nebo hnacího kotouče, a nedochází přitom k žádnému ohrožení pracovníka údržby. Mezilehlý nosník může být spolu s opěrnými kotouči po uvolnění mezilehlého nosníku od kozlíku ložiska vsunut do volného prostoru, čímž je zaručena velká bezpečnostní vzdálenost mezi opěrnými kotouči a hnacím prostředkem během výměny opěrných kotoučů. Volný prostor je s výhodou vytvořen tím, že tvarování uložení, zejména kozlíku ložiska, je provedeno tak, že stěny nebo spojky, jako například nosné části kozlíku ložiska, jsou posunuty mimo tuto oblast směrem pod mezilehlý nosník. S výhodou je volný prostor vytvořen tak, aby při manipulaci s mezilehlým nosníkem mohl pojmout alespoň zadní dvojici opěrných kotoučů, tj. ty opěrné kotouče, které jsou přivrácené k axiálnímu ložisku, takže opěmé kotouče mohou být přesunuty pod tangenciálním řemenem. Odtud mohou být vyjmuty z uložení, aniž by se dostaly do dotyku s hnacím prostředkem.
Obzvláště výhodné je provedení uložení, kdy mezi mezilehlým nosičem a kozlíkem ložiska je dělicí rovina, v níž dochází k dělení kozlíku ložiska a mezilehlého nosníku od sebe, přičemž dělicí rovina probíhá kolmo k hřídelům ložisek opěrných kotoučů, neboť je tím umožňováno po uvolnění upevňovacích prostředků pohybovat mezilehlým nosníkem směrem k pracovníkovi obsluhy, tj. ve směru vyjímání.
Výhodným uspořádáním roviny mezi rovinou, v níž leží opěmé kotouče přivrácené k axiálnímu ložisku a rovinou, v níž leží opěmé kotouče odvrácené od axiálního ložiska, je dosaženo toho, že dělicí rovina leží v těžišti mezilehlého nosníku. Z toho vyplývá spolehlivé spojení mezi kozlíkem ložiska a mezilehlým nosníkem, přičemž je současně zajištěno, že upevňovací prostředky, například šrouby, jsou lehko přístupné.
Obzvláště výhodným provedením uložení, při kterém je mezilehlý nosník uložen v podstatě vodorovně posuvně, je dosaženo toho, že upevňovací prostředek stačí pouze uvolnit a nemusí být vyjmuty, aby se mezilehlý nosník mohl vyjmout z uložení. Kromě toho je dosaženo toho, že mezilehlým nosníkem je možné manipulovat uvnitř uložení tak, že může být uváděn do polohy, z níž může být spolehlivě vyjmut z uložení. Při dalším výhodném provedení, při kterém je mezilehlý nosník posuvný ve svislém směru, se dosáhnou stejné výhodné účinky, jak bylo
popsáno výše, přičemž obzvláště příznivé je vytvořit mezilehlý nosník tak, aby mohl být přesouván v obou směrech uložení.
Obzvláště výhodně je mezilehlý nosník opatřen lícovacími plochami nebo narážkami, čímž může být po zabudovávání vyměněného nebo opraveného mezilehlého nosníku zjednodušeno seřizování, nebo není seřizování vůbec zapotřebí. Obzvláště výhodné je, je-li také kozlík ložiska opatřen takovými lícovacími plochami nebo narážkami. V dalším obzvláště příznivém provedení jsou lícovací plochy uloženy v nejméně dvou různých rovinách, čímž je seřizování alespoň v těchto rovinách dosaženo automaticky vsazováním mezilehlého nosníku do kozlíku ložiska.
Obzvláště příznivé je, jsou-li lícovací plochy nebo narážky uloženy ve v podstatě kolmo k sobě uspořádaných rovinách, čímž se dosáhne toho, že se zajistí seřizování po opětovném nasazení mezilehlého nosníku samočinně upevněním upevňovacími prostředky. Zvlášť příznivě jsou lícovací plochy nebo narážky vytvořeny tehdy, je-li mezilehlý nosník pohyblivý jak ve vodorovném směru, tak i ve svislém směru směrem dolů v kozlíku ložiska. Tím je dosaženo, že pro vyjímání mezilehlého nosníku může být kupříkladu využit také volný prostor pod hnacím prvkem tím, že mezilehlý nosník může být bez dalších opatření přesunut do tohoto volného prostoru. Toho se dá s výhodou dosáhnout tím, že lícovací plocha je kupříkladu uspořádána tak, že například přesunem mezilehlého nosníku v dělicí rovině je lícovací plocha oddělována od proti ní ležící plochy, takže následně je možný svislý pohyb.
V obzvláště výhodném dalším provedení vynálezu je mezilehlý nosník uložen nezávisle na axiálním ložisku na kozlíku ložiska. Tím je zaručeno, že může být z uložení vyjmuta pouze ta konstrukční součástka, na které je třeba pracovat. V daném příkladě zůstane axiální ložisko v uložení, takže nové seřizováním v návaznosti na údržbové práce odpadá.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých znázorňuje obr. 1 boční pohled na uložení podle vynálezu, obr. 2 boční pohled na uložení podle obr. 1 ve stavu během vyjímání mezilehlého nosníku, obr. 3 půdorys uložení podle vynálezu bez, například, hnacího prostředku, obr. 4 půdorysný pohled na kozlík ložiska z obr. 3, obr. 5 pohled zepředu na sestavu z obr. 4, obr. 6 pohled zepředu na mezilehlý nosník z obr. 3, obr. 7 půdorysný pohled na sestavu z obr. 6, obr. 8 pohled zezadu na levý držák mezilehlého nosníku a obr. 9 pohled zezadu na pravý držák mezilehlého nosníku.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je znázorněno uložení £ podle vynálezu v bočním pohledu. Uložení £ sestává v podstatě z kozlíku 2 ložiska, mezilehlého nosníku 3, na něm upevněného, upínače 21 pro axiální ložisko 14, opěrných kotoučů 12 pro radiální uložení hřídele 111 spřádacího rotoru ££, hnacích prostředků £5, které jsou zde vytvořeny ve formě tangenciálního řemenu, jakož i z axiálního ložiska 14 pro axiální opření spřádacího rotoru ££. Kozlík 2 ložiska je přišroubován na ložiskovém nosníku 161 rámu 16 stroje. Pro tlumení kmitání obsahuje kozlík 2 ložiska tlumicí prvek 131. Mezilehlý nosník 3 obsahuje dva upínače 38, jejichž prostřednictvím jsou uložena na mezilehlém nosníku 3 dvě ložiska 122 opěrných kotoučů. V ložiscích 122 opěrných kotoučů je uložen vždy jeden hřídel 121 (osa opěrných kotoučů), na jehož každém konci je uložen jeden opěrný kotouč 12. Čtyři uvedené opěmé kotouče 12 tvoří známým způsobem dvě klínovité mezery, v nichž je radiálně uložen hřídel 111. Vedle hnacích prostředků 15. které jsou zde vytvořeny jako tangenciální řemeny, přičemž dvěma znázorněnými hnacími prostředky 15 lze docíit dvou rozdílných rychlostí rotoru, je znázorněna ještě brzda 17, která je přiřaditelná hřídeli 111. Axiální ložisko 14 je drženo prostřednictvím svěrného ústrojí upínače 21. Axiální ložisko
-4CZ 285386 B6 se opírá pro účely tlumení o operu 141 na rámu 16 stroje. Mezilehlý nosník 3 je přišroubován dvěma upevňovacími prostředky 35 na nosnících 25 kozlíku 2 ložiska. Mezi kozlíkem 2 ložiska nebo nosníky 25 a mezilehlým nosníkem 3 leží dělicí rovina 24, v níž se v podstatě dotýkají kozlík 2 ložiska a mezilehlý nosník 3.
Kozlík 2 ložiska obsahuje vzpěry 22, jejichž prostřednictvím je držen upínač 21 pro axiální ložisko 14. Vzpěry 22 jsou hlavními součástmi kozlíku 2 ložiska. Sahají od místa upevnění kozlíku 2 ložiska na ložiskovém nosníku 161 až do oblasti upínače 21 pro axiální ložisko 14 a nesou nosníky 25 kozlíku 2 ložiska, na nichž je upevněn mezilehlý nosník 3. Vzpěry 22 probíhají vzhledem k hřídelům 121 opěrných kotoučů 12 rovnoběžně, tedy v axiálním směru. V oblasti kozlíku 2 ložiska pod mezilehlým nosníkem 3 má uložení volný prostor 23, který je vytvořen tak velký, že do něj mohou být pro účely demontáže mezilehlého nosníku 3 zasunuty nebo spuštěny (srov. obr. 2) alespoň opěrné kotouče 12 přivrácené k axiálnímu ložisku 14, aby mezilehlý nosník spolu s opěrnými kotouči 12 mohl být jednoduše a bez nebezpečí vyjímán z uložení 1.
V příkladě provedení podle vynálezu na obr. 1 je potřebná velikost volného prostoru 23 zajištěna v podstatě vzdáleností mezi vzpěrami 22. Toho se může samozřejmě dosáhnout také tím, že vzpěry probíhají dále pod mezilehlým nosníkem. To vede ovšem většinou k příliš velké konstrukční výšce uložení. Pro účely lehčí demontáže má mezilehlý nosník 3 vystupující nástavce 36 pro upevnění montážní pomůcky. Vystupující nástavce 36 probíhají axiálně až do oblasti dvojice opěrných kotoučů odvrácené od axiálního ložiska, aby byly snáze přístupné.
Obr. 2 ukazuje polohu mezilehlého nosníku 3 během jeho výměny z uložení L Opěrné kotouče 12 přivrácené k axiálnímu ložisku 14, z nichž je v důsledku znázornění v bočním pohledu patrný pouze jeden, jsou spuštěny do volného prostoru 23, v důsledku čehož mají velkou vzdálenost od hnacích prostředků 15. Tím je možné je vyjmout z uložení 1 bez dotyku hnacích prostředků 15. Demontáž opěrných kotoučů může proto probíhat bez zastavení hnacích prostředků 15.
Pro vymontování mezilehlého nosníku se uvolní šrouby sloužící jako upevňovací prostředky 35, aniž by se přitom zcela vyšroubovaly ze závitu. Mezilehlý nosník může být poté přesunut v dělicí rovině 24 směrem k pozorovateli obr. 1. To je umožňováno otevřenými podlouhlými otvory 32 (srov. obr. 6). Následně se mezilehlý nosník přesune směrem dolů do volného prostoru 23. Ve volném prostoru 23 může být mezilehlý nosník 23 jak otočen, jak je znázorněno na obr. 2, tak i přesunut směrem od axiálního ložiska 14 a vyjmut z uložení 1. Aby se umožnila posuvnost, jsou jak mezilehlý nosník sám, tak i lícovací plochy (srov. popis obr. 3 a 6 až 9), jakož i kozlík ložiska odpovídajícím způsobem tvarovány.
Na vystupujících nástavcích 36 mezilehlého nosníku 3 je upevněna montážní pomůcka 361 s rukojetí 362, jejíž pomocí může být mezilehlý nosník 3 jednoduše a spolehlivě uchopen pracovníkem obsluhy při vyjímání a osazování. Montážní pomůcka 361 má pružné čelisti 363. jimiž zapadá do zářezů 364 vystupujících nástavců 36 (srov. obr. 1). Přídavně k provedení z obr. 1 jsou na obr. 2 ještě znázorněny přítlačné válečky 151 a 152. jakož i držák 171 pro brzdu 17. Pomocí přítlačných válečků 151. 152 je odpovídající hnací prostředek 15 známým způsobem přitlačován na hřídel 111 rotoru, takže může dojít k přenášení síly. Pro zastavení spřádacího rotoru 11 se přitlačí brzda 17 přes blíže neznázoměnou tyčovou sestavu přes držák 171 na hřídel 111 rotoru.
Obr. 3 ukazuje pohled na uložení z obr. 1 podle vynálezu, přičemž hnací prostředky, brzda, spřádací rotor a přídavná opěra 141 axiálního ložiska 14 nejsou znázorněny. Neviditelné hrany jsou ve znázornění na obr. 3 znázorněny částečně pomocí přerušovaných čar. Z obr. 3 je patrné, že vzdálenost mezi axiálně probíhajícími vzpěrami 22 odpovídá přibližně dvojnásobnému průměru opěrných kotoučů 12. To umožňuje při výměně opěrných kotoučů tyto kotouče v případě potřeby spustit také natolik pod hnací prostředky 15. že se opěrné kotouče 12 dostanou
-5CZ 285386 B6 do oblasti mezi vzpěrami 22. Takové uzpůsobení vzdálenosti vzpěr 22 zaručuje, že kozlíkem 2 ložiska nejsou kladena žádná omezení pokud jde o možnost manipulace během výměny.
Axiálně probíhající vzpěry 22 mají vždy jednu spojku 221, probíhající v oblasti axiálního ložiska 14 a spojku 222, probíhající s ní přibližně rovnoběžně, ale na straně odvrácené od axiálního ložiska 14. Kromě obou vzpěr 22 nemají spojky 221. 222 žádné další spojení probíhající v axiálním směru, právě tak jako axiálně probíhající vzpěry 22 nemají kromě spojek 221, 222 žádné další spojení. Na každé z axiálně probíhajících vzpěr 22 je upevněn jeden nosník 25, který je vytvořen zjednoho kusu se vzpěrami 22. Na nosnících 25 jsou přišroubovány mezilehlé nosníky 3. Spojka 221 nese upínač 21 axiálního ložiska 14 a je s ním vytvořena zjednoho kusu materiálu.
Po uvolnění upevňovacích prostředků 35 je mezilehlý nosník 3 posuvný v dělicí rovině 24 napříč k ose 121 ložisek 122 opěrných kotoučů. V daném případě je mezilehlý nosník 3 vytvořen tak, že má mezi nosníkem 25 a upínačem 38 levého ložiska 122 opěrných kotoučů tak velkou vzdálenost A, že může být posunut doleva v dělicí rovině, aniž by byl ve své posuvnosti omezován kozlíkem 2 ložiska nebo nosníkem 25. před tím, než se mezilehlý nosník 3 uvolní z upevňovacích prostředků 35. Tím je možné mezilehlý nosník oddělit od kozlíku 2 ložiska a vyjmout z uložení 1. aniž by se zcela vyjmuty upevňovací prostředky 35. Stačí, aby se upevňovací prostředky 35, zde šrouby, uvolnily natolik, že mezilehlý nosník může být přesouván v dělicí rovině 24. K tomu jsou na mezilehlém nosníku vytvořeny otevřené podlouhlé otvory 32 (srov. také obr. 6).
Obr. 4 ukazuje kozlík 2 ložiska z obr. 3 bez mezilehlého nosníku a bez axiálního ložiska. Nosník 25 uložený na levé axiálně probíhající vzpěře 22 má zesílení 250, s jehož pomocí je montáž mezilehlého nosníku usnadněna. Na obr. 4 je zřetelně patrná spojka 222, jak je již popsána u obr. 3. Axiální vzájemná vzdálenost obou spojek 221 a 222 je přibližně tak velká, že mezi ně může být vsazeno kompletní ložisko opěrných kotoučů se vždy jedním opěrným kotoučem na každém konci osy. Tím je možné mezilehlý nosník včetně montovaných opěrných kotoučů spustit v kozlíku ložiska dolů, aniž by toto bylo omezováno vytvořením kozlíku ložiska.
Obr. 5 ukazuje kozlík 2 ložiska v pohledu zepředu. Upínač 21 pro axiální ložisko je uložen na spojce 221. Vlevo znázorněný nosník 25 nese zesílení 250, opatřené osazením 251, na něž může být usazena lícovací plocha 312 (srov. obr. 7 nebo 8) mezilehlého nosníku během montáže. To slouží k tomu, aby se mezilehlý nosník dočasně usadil na levém nosníku 25, aby bylo možno se soustředit při montáži na pravý otevřený podlouhlý otvor 32 (srov. obr. 6) a ten uvést do potřebné polohy.
Obr. 6 znázorňuje pohled zepředu na mezilehlý nosník 3, znázorněný v uložení z obr. 1 až 3. Vystupující nástavce 36 pro montážní pomůcku jsou tedy orientovány směrem k pozorovateli na obr. 6. Obr 7 znázorňuje mezilehlý nosník z obr. 6 v půdoryse. U obou zobrazení jsou neviditelné hrany zčásti znázorněny přerušovanými čarami.
Mezilehlý nosník 3 z obr. 6 je opatřen na levé straně držákem L a na pravé straně držákem R, jimiž doléhá na odpovídající nosníky 25 kozlíku ložiska. Je upevněn, jak již bylo popsáno výše, prostřednictvím upevňovacích prostředků 35, které se zasunou do otevřených podlouhlých otvorů 32. Držáky L a R mají rovinné plochy, které jsou vytvořeny jako lícovací plochy, jejichž pomocí může být mezilehlý nosník přesně polohově ustavován na kozlíku ložiska. V dělicí rovině 24 mezi mezilehlým nosníkem 3 a kozlíkem 2 ložiska mají držáky L a R lícovací plochy 311, jimiž doléhají na odpovídající lícovací plochy 811 nosníků 25 kozlíku 2 ložiska (srov. obr. 4 a 5). Lícovací plochy 311 mezilehlého nosníku 3 zaručují spolu s jim odpovídajícími lícovacími plochami 811 na kozlíku 2 ložiska přesné ustavení mezilehlého nosníku 3 na kozlíku 2 ložiska v axiálním směru, který je definován osami ložisek opěrných kotoučů nebo také osou hřídele rotoru.
-6CZ 285386 B6
Pro vodorovné polohové ustavení je mezilehlý nosník 3 opatřen lícovacími plochami 312, které jsou na obr. 7 znázornitelné pouze z jejich zadní strany, protože se jedná o půdorys. Lícovací plochy 312 leží na jim odpovídajících lícovacích plochách, tj. lícovacích plochách 812 nosníků 25 kozlíku 2 ložiska (viz obr. 4 a 5). Polohové ustavování mezilehlého nosníku 3 ke kozlíku 2 ložiska, které ještě chybí, je zajišťováno lícovací plochou 313. Na obr. 7 je lícovací plocha 313 znázorněna jako přerušovaná čára, neboť lícovací plocha 313 leží kolmo k nákresně obr. 7 a je zakryta zadní stranou lícovací plochy 312. Mezilehlý nosník 3 leží lícovací plochou 313 na odpovídající lícovací ploše 813 na nosníku 25. Pomocí lícovacích ploch 813 a 313 je zajišťováno přesné polohové ustavování mezilehlého nosníku mezi axiálně uspořádanými vzpěrami 22 kozlíku. Tím je vždy zajišťováno přesné ustavení klínovité štěrbiny opěrných kotoučů k axiálnímu ložisku M.
Odpovídající lícovací plocha není na držáku R mezilehlého nosníku 3 k dispozici, neboť přesné polohové ustavení lícovacích ploch 313 a 813 je zcela dostačující. Lícovací plochy 313 a 813 jsou jediné plochy, které musí být pracovníkem obsluhy při opětovném zabudovávání mezilehlého nosníku do uložení sledovány a vzájemně spolu nastavovány. Lícovací plochy 312 a 812 se k sobě přikládají vlastní tíží, lícovací plochy 311 a 811 pomocí upevňovacích prostředků 35. Nastavování lícovacích ploch 313 a 813 je však pro pracovníka obsluhy velmi jednoduché, neboť stačí, aby jím byl mezilehlý nosník lehce zatlačen doprava, zatímco se šrouby, tvořící upevňovací prostředky 35, utahují.
Na obr. 8 je znázorněn držák L mezilehlého nosníku 3 z obr. 6 v pohledu od zadní strany. Jak je patrné z obr. 8, leží lícovací plochy 311. 312 a 313 k sobě vzájemně kolmo. Těmito třemi lícovacími plochami, které tvoří prakticky narážky, na které dosedá mezilehlý nosník při polohovém ustavování na kozlíku ložiska na odpovídajících lícovacích plochách kozlíku ložiska, je zaručeno přesné polohové ustavování. Obr. 9 ukazuje pravý držák R s lícovacími plochami 311 a 312. Lícovací plocha 313, jaká je u držáku L, zde chybí.
Demontáž mezilehlého nosníku, popisovaná vzhledem k lícovacím plochám uložení (srov. obr. 3 a 6 až 9) probíhá následovně: Po uvolnění upevňovacích prostředků 35. při kterém stačí tyto prostředky pouze uvolnit do té míry, že se může mezilehlý nosník 3 pohybovat, je nosník pracovníkem obsluhy přesouván doleva, přičemž lícovací plochy 312 a 812 po sobě kloužou a lícovací plochy 313 a 813 se od sebe oddalují. Lícovací plochy 311 a 811 přitom rovněž kloužou po sobě. Přesouvání doleva způsobuje vysunutí upevňovacích prostředků 35 z oblasti otevřených podlouhlých otvorů 32 držáků L a R. Poté může být mezilehlým nosníkem pohybováno směrem dolů od axiálního ložiska. Pohybem dolů se zvětšuje vzdálenost od hnacích prostředků. Mezilehlý nosník se potom nachází v oblasti volného prostoru 23 (srov. obr. 23). V něm jím může být nyní pohybováno dále, zejména dopředu, přičemž se dvojice opěrných kotoučů přivrácená k axiálnímu ložisku nachází pod hnacími prostředky 15 (srov. obr. 2). Otočením mezilehlého nosníku může být vzdálenost ještě dále zvětšována a mezilehlý nosník s opěrnými kotouči může být vysunut z uložení, a to bez dotyku s ostatními částmi uložení, zejména s ještě běžícím tangenciálním řemenem, představujícím hnací prostředek 15. Zejména když je ložiskový nosník 161 rámu stroje tvořen průběžnou tyčí, je obzvláště výhodné, jestliže je rozměr opěrných kotoučů volen tak, že vzdálenost mezi hnacím prostředkem a ložiskovým nosníkem je větší, než je průměr opěrných kotoučů. Obzvláště výhodně se dají opěrné kotouče v uložení podle vynálezu vsazovat, když jejich průměr je v rozsahu od 60 do 90 mm, obzvláště výhodně mezi 69 a 79 mm, protože uložení tak může být konstruováno jako obzvláště kompaktní.
Claims (16)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Uložení spřádacího rotoru v bezvřetenovém dopřádacím stroji, u něhož je spřádací rotor uložen v klínovité mezeře opěrných kotoučů, přičemž opěrné kotouče jsou upevněny na hřídelích, uložených pomocí ložisek opěrných kotoučů s axiálním ložiskem pro spřádací rotor, s hnacím prostředkem, působícím na hřídel spřádacího rotoru v oblasti mezi opěrnými kotouči, přičemž uložení obsahuje kozlík ložiska, který je upevněn na ložiskovém nosníku rámu dopřádacího stroje, přičemž uložení obsahuje upínač pro axiální ložisko spřádacího rotoru, přičemž upínač pro axiální ložisko je uspořádán v kozlíku ložiska a kozlík ložiska nese ložisko opěrných kotoučů, vyznačené tím, že ložiska (122) opěrných kotoučů jsou na kozlíku (2) ložiska uložena pomocí mezilehlého nosníku (3), který je odnímatelné upevněn na kozlíku (2) ložiska a je vyjímatelný z uložení (1), přičemž kozlík (2) ložiska zůstává spojen ložiskovým nosníkem (161) rámu (16) stroje.
- 2. Uložení podle nároku 1, vyznačené tím, že kozlík (2) ložiska obsahuje vzpěry (22) probíhající axiálně vzhledem k ložiskům (122) opěrných kotoučů, které nesou upínač (21) axiálního ložiska (14).
- 3. Uložení podle nároku 2, vyznačené tím, že vzpěry (22) jsou bez vzájemného spojení na axiální délce, odpovídající alespoň délce hřídelů (121) opěrných kotoučů.
- 4. Úložná sestava podle nároků 2 nebo 3, vyznačená tím, že stěny (22) jsou od sebe uloženy ve vzájemné vzdálenosti, která odpovídá alespoň dvojnásobku průměru opěrných kotoučů (12).
- 5. Uložení podle nejméně jednoho z nároků laž4, vyznačené tím, že uložení (1) má pod mezilehlým nosníkem (3) volný prostor (23), který při demontáži mezilehlého nosníku (3) slouží k umístění alespoň zadní dvojice opěrných kotoučů, pro prostrčení mezilehlého nosníku (3) s opěrnými kotouči (12) pod hnacím prostředkem (15) a jeho vyjmutí z uložení (1).
- 6. Uložení podle nejméně jednoho z nároků laž5, vyznačené tím, že mezi mezilehlým nosníkem (3) a kozlíkem (2) ložiska se dělicí rovina (24), v níž dochází k dělení kozlíku (2) ložiska a mezilehlého nosníku (3) od sebe, přičemž dělicí rovina (24) probíhá kolmo k hřídelům (212) ložisek (122) opěrných kotoučů.
- 7. Uložení podle nároku 6, vyznačené tím, že dělicí rovina (24) je uspořádána mezi rovinami, v nichž leží opěrné kotouče (12).
- 8. Uložení podle nároků 6 nebo 7, vyznačené tím, že mezilehlý nosník (3) je v dělicí rovině (21) upraven napříč k průběhu hřídelů (121) ložisek (122) opěrných kotoučů posuvně ve v podstatě vodorovném směru.
- 9. Uložení podle nejméně jednoho z nároků 6až8, vyznačené tím, že mezilehlý nosník (3) je v dělicí rovině (24) upraven napříč k průběhu hřídelů (121) ložisek (122) opěrných kotoučů svisle posuvně.
- 10. Uložení podle nejméně jednoho z nároků laž9, vyznačené tím, že mezilehlý nosník (3) má pro přesné polohové ustavení na kozlíku (2) ložiska lícovací plochy (311, 312, 313).-8CZ 285386 B6
- 11. Uložení podle nejméně jednoho z nároků lažlO, vyznačené tím, že kozlík (2) ložiska má lícovací plochy (811, 812, 813), sloužící pro polohové ustavování mezilehlého nosníku (3).
- 12. Uložení podle nároků 10 nebo 11, vyznačené tím, že lícovací plochy (311, 312, 313, 811, 812, 813), jsou uloženy v nejméně dvou různých rovinách.
- 13. Uložení podle nároku 12, vyznačené tím, že nejméně dvě z rovin, v nichž jsou uloženy lícovací plochy (311, 312, 313, 811, 812, 813) jsou uspořádány v podstatě k sobě kolmo.
- 14. Uložení podle nejméně jednoho z nároků 10ažl3, vyznačené tím, že lícovací plochy (311 a 811) jsou uspořádány v příčném směru k ose rotorového vřetena a lícovací plochy (312, 313, 812, 813) jsou paralelní sosou rotorového vřetene, přičemž lícovací plochy (312 a 812) jsou horizontální a lícovací plochy (313 a 813) jsou vertikální.
- 15. Uložení podle nejméně jednoho z nároků lažl4, vyznačené tím, že mezilehlý nosník (3) je uložen na kozlíku (2) ložiska bez závislosti na axiálním ložisku (14).
- 16. Uložení podle nejméně jednoho z nároků lažl5, vyznačené tím, že upínač (21) axiálního ložiska (14) je s kozlíkem (2) ložiska vytvořen z jednoho kusu.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE4433240A DE4433240C2 (de) | 1994-09-17 | 1994-09-17 | Lagerung für einen Offenend-Spinnrotor |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ238995A3 CZ238995A3 (en) | 1996-04-17 |
CZ285386B6 true CZ285386B6 (cs) | 1999-07-14 |
Family
ID=6528522
Family Applications (2)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ982990A CZ285094B6 (cs) | 1994-09-17 | 1995-09-15 | Uložení spřádacího rotoru v bezvřetenovém dopřádacím stroji |
CZ952389A CZ285386B6 (cs) | 1994-09-17 | 1995-09-15 | Úložná sestava pro spřádací rotor pro bezvřetenové předení |
Family Applications Before (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ982990A CZ285094B6 (cs) | 1994-09-17 | 1995-09-15 | Uložení spřádacího rotoru v bezvřetenovém dopřádacím stroji |
Country Status (4)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5603209A (cs) |
CZ (2) | CZ285094B6 (cs) |
DE (1) | DE4433240C2 (cs) |
IT (1) | IT1277574B1 (cs) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE10046984A1 (de) * | 2000-09-22 | 2002-04-11 | Rieter Ingolstadt Spinnerei | Verfahren und Vorrichtung zur Wiederaufarbeitung von Offenend-Rotorspinnvorrichtungen |
Family Cites Families (10)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE2047569C2 (de) * | 1970-09-28 | 1983-09-01 | Wilhelm Stahlecker Gmbh, 7341 Reichenbach | Lagerung einer Spinnturbine |
DE2123231B2 (de) * | 1971-05-11 | 1977-01-13 | Wilhelm Stahlecker Gmbh, 7341 Reichenbach | Offenend-rotorspinnmaschine mit mehreren spinnstellen |
DE2203586A1 (de) * | 1972-01-26 | 1973-08-02 | Schubert & Salzer Maschinen | Lagerung eines ein spinnorgan direkt antreibenden elektromotors |
DE2515783C2 (de) * | 1975-04-11 | 1981-09-24 | Fritz 7347 Bad Überkingen Stahlecker | Lagerung für einen Offenend-Spinnrotor |
DE2716573A1 (de) * | 1977-04-14 | 1978-10-19 | Fritz Stahlecker | Lagerung fuer den spinnrotor eines offenend-spinnaggregates |
DE3533717A1 (de) * | 1985-09-21 | 1987-03-26 | Stahlecker Fritz | Lagerung und antrieb fuer einen horizontal angeordneten oe-spinnrotor |
DE3622523C2 (de) * | 1986-07-04 | 1994-02-24 | Fritz Stahlecker | OE-Rotorspinnvorrichtung |
BR8702729A (pt) * | 1987-05-27 | 1988-12-13 | Fritz Stahlecker | Conjunto de fiacao de rotor de extremidade aberta |
DE59304793D1 (de) * | 1992-08-07 | 1997-01-30 | Rieter Ingolstadt Spinnerei | Lagerung für einen Offenend-Spinnrotor |
DE4325304B4 (de) * | 1992-08-07 | 2006-07-13 | Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag | Stützscheibenlager und Lagerung für einen Offenend-Spinnrotor |
-
1994
- 1994-09-17 DE DE4433240A patent/DE4433240C2/de not_active Expired - Fee Related
-
1995
- 1995-05-25 US US08/450,547 patent/US5603209A/en not_active Expired - Lifetime
- 1995-09-13 IT IT95MI001902A patent/IT1277574B1/it active IP Right Grant
- 1995-09-15 CZ CZ982990A patent/CZ285094B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1995-09-15 CZ CZ952389A patent/CZ285386B6/cs not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
ITMI951902A1 (it) | 1997-03-13 |
IT1277574B1 (it) | 1997-11-11 |
DE4433240A1 (de) | 1996-03-21 |
DE4433240C2 (de) | 1997-10-16 |
CZ238995A3 (en) | 1996-04-17 |
US5603209A (en) | 1997-02-18 |
CZ299098A3 (cs) | 1999-01-13 |
CZ285094B6 (cs) | 1999-05-12 |
ITMI951902A0 (it) | 1995-09-13 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4791803A (en) | Die-change device for a multi-stage forming machine | |
CZ286244B6 (cs) | Parafinovací zařízení | |
US4059947A (en) | Open-end spinning unit | |
CN111850751A (zh) | 用于皮圈牵伸装置的承载机构 | |
CZ285386B6 (cs) | Úložná sestava pro spřádací rotor pro bezvřetenové předení | |
CN114127346B (zh) | 用于纺纱机的牵伸系统的压实装置以及纺纱机 | |
CZ199092A3 (en) | Open-end spinning machine | |
US4574577A (en) | Driving arrangement for a spinning rotor of an open-end spinning machine | |
CZ20013299A3 (cs) | Dopřádací zařízení | |
US3911660A (en) | Open-end spinning machine | |
CZ280440B6 (cs) | Spřádací zařízení pro předení s otevřeným koncem | |
CN1079852C (zh) | 用于气流纺纺纱杯的支承装置 | |
CN211199022U (zh) | 玻璃纤维拉丝机新型排线轴安装装置 | |
CN112080824A (zh) | 具有承载架的牵伸装置单元和用于牵伸装置单元的承载架 | |
CN101580990B (zh) | 弹力整经机纱架 | |
CN112404171A (zh) | 矫直机、维护装置和使矫直辊可接近以维护矫直机的方法 | |
CN213507578U (zh) | 一种浆纱机经轴纱线退绕摩擦盘自动夹紧装置 | |
CN219788234U (zh) | 一种机械设备维修用的维修工具 | |
US6662543B2 (en) | Procedure and an apparatus for the reworking of open-end rotor spinning apparatuses | |
CN219053284U (zh) | 一种激光切割机前后卡盘组合 | |
GB2043724A (en) | Carding apparatus drive and operating method | |
CN221388789U (zh) | 一种用于刹车静盘去铆固定工装 | |
CN218639227U (zh) | 一种磨床头架自动套辊装置 | |
CN114147871B (zh) | 一种用于塔式圆盘锯的换装装置及工作方法 | |
CN202964533U (zh) | 滚轮吊装组合夹具 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
IF00 | In force as of 2000-06-30 in czech republic | ||
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20070915 |