CZ283665B6 - Způsob zkoušení armatury a zařízení k provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob zkoušení armatury a zařízení k provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ283665B6
CZ283665B6 CS92733A CS73392A CZ283665B6 CZ 283665 B6 CZ283665 B6 CZ 283665B6 CS 92733 A CS92733 A CS 92733A CS 73392 A CS73392 A CS 73392A CZ 283665 B6 CZ283665 B6 CZ 283665B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
current intensity
current
force
armature
intensity
Prior art date
Application number
CS92733A
Other languages
English (en)
Inventor
Hans-Joachim Klotz
Burkhard Kempf
Original Assignee
Siemens Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siemens Aktiengesellschaft filed Critical Siemens Aktiengesellschaft
Publication of CS73392A3 publication Critical patent/CS73392A3/cs
Publication of CZ283665B6 publication Critical patent/CZ283665B6/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01RMEASURING ELECTRIC VARIABLES; MEASURING MAGNETIC VARIABLES
    • G01R31/00Arrangements for testing electric properties; Arrangements for locating electric faults; Arrangements for electrical testing characterised by what is being tested not provided for elsewhere
    • G01R31/34Testing dynamo-electric machines
    • G01R31/346Testing of armature or field windings

Landscapes

  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Testing Of Devices, Machine Parts, Or Other Structures Thereof (AREA)
  • Electrophonic Musical Instruments (AREA)
  • Feedback Control In General (AREA)
  • Stringed Musical Instruments (AREA)
  • Measurement Of Current Or Voltage (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Magnetic Means (AREA)
  • Transmission And Conversion Of Sensor Element Output (AREA)
  • Cable Accessories (AREA)
  • Magnetically Actuated Valves (AREA)
  • Ignition Installations For Internal Combustion Engines (AREA)
  • Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)

Abstract

Způsob a zařízení jsou určeny ke zkoušení armatury (2a) ovládané elektromagnetem (1a), která obsahuje uzavírací díl (4a). Při spínání neboli zapínání armatury (2a) se hodnota intenzity (I.sub.t.n.) proudu v magnetu (1a) registruje v okamžiku, když začne pohyb uzavíracího dílu (4a), jako intenzita (I.sub.A.n.) zapínacího proudu. Z této intenzity (I.sub.A.n.) zapínacího proudu se pomocí kalibrovací funkce (KF), určí síla působící na uzavírací díl (4a) v tom okamžiku, kdy se dá do pohybu a vyvozená magnetem (1a), jako zapínací síla (KA). Tato zapínací síla (KA) se srovná s požadovanou hodnotou a při odchylce se vyšle signál. Kalibrovací funkce (KF) se určí na armatuře (2b) stejného typu, u níž je uzavírací díl (4b) aretován. U zařízení pro zkoušení armatury (2a) je ampérmetr (6a) upravený v elektrickém obvodu magnetu (1a) spojen s počítačem (9), který je dále spojen s pamětí (10) pro kalibrovací funkci (KF). Za počítačem (9) je zapojen porovnávací díl (11) a například ŕ

Description

Vynález se týká způsobu zkoušení armatury ovládané elektromagnetem, obsahujícím kotvu, a zařízení k provádění tohoto způsobu.
Dosavadní stav techniky
Je možné, že provozní poměry armatur ovládaných elektromagnetem se mění. To může být způsobeno opotřebením mechanicky pohyblivých součástí. Z toho může vyplývat omezení těsnění a v extrémním případě i selhání armatury. Proto je nutno, aby všechny armatury důležité z hlediska bezpečnosti byly opakovaně přezkušovány z hlediska své funkční způsobilosti. To platí zejména pro armatury zařízení jaderného reaktoru. Doposud se pro přezkušování funkční způsobilosti armatury provádělo zapínání a vypínání dodávaného elektrického proudu a potom se zjišťovalo, jestli je armatura uzavřená nebo otevřená. Úkolem vynálezu je vytvořit takový způsob zkoušení armatury, kterým se získá pro posouzení funkční způsobilosti armatury určitá veličina, která umožňuje neustále spolehlivý výrok o této funkční způsobilosti. Kromě toho je úkolem vynálezu vytvořit stejným způsobem vhodné zařízení pro zkoušení armatury.
Podstata vynálezu
První úkol vynálezu splňuje způsob zkoušení armatury ovládané elektromagnetem, obsahujícím kotvu, podle vynálezu, jehož podstatou je, že při sepnutí armatury se hodnota intenzity proudu v magnetu v okamžiku, kdy začne pohyb kotvy armatury, urči jako zapínací intenzita proudu, že z určené intenzity zapínacího proudu se pomocí kalibrovací funkce urči magnetem vyvozená síla jako zapínací síla působící na kotvu v okamžiku, kdy se začne pohybovat, a jako míra stavu armatury.
Zpravidla je kotva magnetu spražena s uzavíracím dílem armatury.
Prostřednictvím předtím určené kalibrovací funkce se může s výhodou určit síla působící magnetem na uzavírací díl v tom okamžiku, kdy začne pohyb uzavíracího dílu. Hodnota pro tuto tak zvanou zapínací sílu se může určit jednoduchými prostředky rychle a spolehlivě. Tato zapínací sílaje navíc velmi vhodná pro spolehlivý výrok o stavu armatury. Při odchylce zapínací síly od požadované hodnoty je nutno zkoušenou armaturu opravit nebo dokonce vyměnit.
Pro určení intenzity zapínacího proudu se například při sepnutí armatury, kdy do armatury se přivádí jmenovité napětí, zaznamenává průběh intenzity proudu na magnetu. Z tohoto průběhu se urči jako intenzita zapínacího proudu hodnota intenzity při první nespojitosti. To je možné provést, protože po přivedeni napětí na magnet průběh intenzity proudu nejprve plynule stoupá a potom, když začne pohyb spojené kotvy s uzavíracím dílem, nastane první nespojitost. Druhá nespojitost průběhu intenzity proudu nastane tehdy, když pohyb kotvy s uzavíracím dílem je ukončen. Mezi oběma nespoj itostmi může průběh intenzity proudu na krátkou dobu poklesnout. Po druhé nespojitosti zase průběh intenzity proudu plynule stoupá, dokud nedosáhne konstantní hodnoty. Průběh intenzity proudu tedy během určité doby vykazuje první nespojitost, která odpovídá intenzitě zapínacího proudu.
- 1 CZ 283665 B6
Průběh intenzity proudu lze například derivovat a určit první nespojitost derivovaného průběhu intenzity proudu. Tuto nespojitost derivovaného průběhu intenzity proudu lze zřetelněji rozeznat než nespojitost průběhu intenzity proudu. Intenzita zapínacího proudu je potom intenzitou proudu v okamžiku první nespojitosti derivovaného průběhu intenzity proudu.
Při obvyklém zapínání stoupá intenzita proudu rychle. Přitom vznikají vířivé proudy, které funkční souvislost mezi silou a intenzitou proudu ovlivňují. Pro korekci tohoto vlivu se intenzita proudu změřená na zkoušené armatuře zmenší o intenzitu vířivých proudů, které je závislá na intenzitě proudu a časové změně intenzity proudu. Intenzita vířivých proudů může zahrnovat i jiné intenzity svodových proudů.
Aby intenzita vířivých proudů mohla být určena, měří se například vedle intenzity proudu i změna intenzity proudu. Pomocí korekčního činitele je potom možno určit intenzitu vířivých proudů, a proto intenzitu proudu korigovat.
Touto korekcí se dosáhne té výhody, že při rychlém vzrůstu intenzity proudu v magnetu a napětí zřetelně se lišícího od jmenovitého napětí se určí síla působící na pohyblivé součásti armatury, zejména zapínací síla. Při přivedení velkého napětí je totiž vzestup intenzity proudu větší než při přivedeni malého napětí.
Pro určení zapínací síly musí být připravena kalibrovací funkce a korekční činitel. K tomu jsou nutná základní měření, která vlastnímu zkoušení předcházejí a musí se provádět například v laboratoři.
Kalibrovací funkce se získá například na armatuře stejného typu měřením síly působící účinkem magnetu na aretovanou kotvu v závislosti na intenzitě proudu v magnetu.
Pro získání kalibrovací funkce se například na armatuře stejného typu pohyblivé součásti aretují zachycovačem sil. Potom se do magnetu přivede elektrické napětí, které potom pomalu stoupá. Intenzita proudu, která roste se stoupajícím napětím a síla vytvářená magnetem se současně registrují. Vztah síly a intenzity proudu se vyjádří kalibrovací funkcí.
Tato kalibrovací funkce umožňuje určit pro každou změřenou hodnotu intenzity proudu momentálně působící sílu, v případě, že nevznikají žádné vířivé proudy. Pomocí kalibrovací funkce je dosaženo té výhody, že pro určeni síly, zejména zapínací síly armatury, dostačuje jednoduché měření intenzity proudu.
Protože pro získání kalibrovací funkce se použije armatura stejného typu jako je později zkoušená jakákoli další armatura, je možno kalibrovací funkci použít neomezeně. Pro každý typ zkoušené armatury je ovšem nutno zaznamenat vlastní kalibrovací funkci.
Tím, že pohyblivé součásti armatury jsou pro získání kalibrovací funkce aretovány zachycovačem sil, je možno působící sílu změřit přesně. Hodnoty síly je možno získat nejen pro intenzity proudu pod zapínací intenzitou nýbrž i pro vyšší hodnoty intenzity proudu.
Kalibrovací funkci je možno například znázornit jako mnohočlen :
F = a0 +a, -J + a2 J2 +-- + anJn .
Přitom F je síla magnetu působící na pohyblivě součásti, J je intenzita proudu v magnetu a a jsou koeficienty mnohočlenu. Mnohočlenem je vyhledaná kalibrovací funkce dobře vyjádřitelná.
-2CZ 283665 B6
Pro korekturu vlivu vířivých proudů se v mnohočlenu kalíbrovací funkce, který znázorňuje funkční souvislost mezi silou působící na pohyblivé součásti armatury na jedné straně a intenzitou proudu v magnetu armatury na druhé straně, použije jako intenzita J proudu derivace změřené intenzity Jt proudu a intenzita Jw vířivých proudů. Potom se pro J použije intenzita Jk korigovaná s ohledem na vířivé proudy:
Jk = Jt Jw dJ.
Je známo, že vířivý proud Jw je úměrný změřenému proudu It a jeho časové změně Z toho vyplývá:
přičemž c je korekčním činitelem.
Z obou uvedených vztahů vyplývá po matematické úpravě pro korigovanou intenzitu Jk proudu
Tato rovnice pro korigovanou intenzitu Jk proudu se použije do kalíbrovací funkce, čímž dostaneme kalíbrovací funkci korigovanou s ohledem na vířivý proud, která má dále formu mnohočlenu.
Aby bylo možno armaturu zkoušet způsobem podle vynálezu, je ještě nutno určit korekční činitel c. K. tomu se nejprve ve dvou krocích se dvěma rozdílnými konstantními napětími, která se přivedou do magnetu, určí průběh časové změny intenzity proudu a průběh síly při sepnutí na armatuře stejného typu, aretované zachycovačem sil. Pro každé z obou napětí se tedy získá průběh intenzity proudu, průběh změny intenzity proudu a průběh síly v čase.
V dalším se vychází z toho, že při stejné síle musí být intenzita Ok proudu, korigovaná s ohledem na vířivý proud, stejná. Proto se určí pro určité stejné síly změřené intenzity Jt (Ui) a Jt (U2) proudu a jejich změny
Protože Jk(Ui) a Jk(U2) jsou stejné, vyplývá následující:
Jt(Ui) ( ) = Jt(u2) ( i-c{^-)u2 )
Z toho vyplývá pro korekční činitel:
Nalezená hodnota korekčního činitele c se dosadí do rovnice pro korigovanou intenzitu Jk proudu a tím i do kalibrovací funkce.
Pomocí kalibrovací funkce je možno určit ze změřené intenzity J, proudu příslušnou sílu Kaz intenzity JA zapínacího proudu zapínací silu KA.
Způsobem podle vynálezu, zejména s doplněnou korekcí, se dosáhne té výhody, že pouze jednoduchým měřením intenzity proudu se získá spolehlivý výrok o stavu armatury.
Druhý úkol je vyřešen zařízením pro zkoušeni armatury ovládané elektromagnetem, obsahujícím kotvu, podle vynálezu, jehož podstatou je, že v elektrickém obvodu magnetu je zařazen ampérmetr, který je spojen s počítačem, že je upravena paměť pro kalibrovací funkci, která udává závislost síly působící na kotvu na intenzitě proudu v elektrickém obvodu magnetu, a že paměť je spojena s počítačem.
V počítači se změřené intenzity proudu sdruží s uloženou kalibrovací funkci, takže na výstupu z počítače vznikne hodnota pro sílu. Tato hodnota se srovná s požadovanou hodnotou, jestli se od ní odchyluje, a při odchylce se například generátorem signálů vydá signál. Paměť pro kalibrovací funkci může být přenosnou pamětí, například disketou.
Počítač je například spojen se zobrazovacím zařízením, jako je obrazovka nebo kreslicí zařízení, které mohou znázornit časový průběh intenzity proudu nebo derivované intenzity proudu. Místo nespojitosti znázorněné na zobrazovacím zařízení, například maximum, rozezná obsluhující osoba jako okamžik zapnutí.
K tomu může sloužit kurzor. Hodnota intenzity proudu v okamžiku zapnutí se urči v počítači. Pro tuto intenzitu zapínacího proudu se potom vypočítá síla (zapínací síla) v okamžiku zapnutí.
Intenzita zapínacího proudu se potom automaticky získá počítačem ze změřeného průběhu intenzity proudu, aniž by obsluhující osoba průběh intenzity proudu zkoumala.
Doplněným zařízením se jako zapínací síla zjistí ta síla, která působí na pohyblivé součásti armatury, když se začnou pohybovat.
Pro korekci vlivu vířivého proudu na změřenou intenzitu proudu slouží odmítačka, zapojená za ampérmetrem a zpravidla integrovaná v počítači. Do druhého vstupu odmítačky se přivádí příslušně hodnota vířivého proudu. Pro určení této hodnoty vířivého proudu je odmítačka spojena s počítačem, do něhož je rovněž přiváděn korekční činitel. Z něho a z hodnoty intenzity proudu a z derivované intenzity proudu se v počítači určí hodnota vířivého proudu.
Pro zjištění potřebné kalibrovací funkce slouží například kalibrovací zařízení, uspořádané v laboratoři. Toto kalibrovací zařízení obsahuje armaturu stejného typu, jejíž pohyblivé součásti, zejména její kotva nebo uzavírací díl, jsou aretovány zachycovačem sil. Magnet armatury stejného typu je spojen s proměnným generátorem napětí. V elektrickém obvodu magnetu je uspořádán ampérmetr. Kalibrovací zařízeni odpovídá prakticky zařízení, které se použije ke zkoušení armatury. Rozdílná napětí se mohou přivádět automaticky nebo manuálně. Potom se pro každou hodnotu napětí určí pár intenzity proudu a síly a z těchto párů se v korelačním členu vytvoří kalibrovací funkce, přičemž korelační člen může být součástí počítače. Za korelačním členem je uspořádána již zmíněná paměť pro kalibrovací funkci. Touto pamětí může být přenosná paměť, jako je například disketa.
Pro určení korekčního činitele jsou například zachycovač sil přímo a ampérmetr zmíněné armatury stejného typu přímo a přes derivační člen spojeny s pamětmi pro uložení průběhů intenzity proudu, průběhů změn intenzity proudu a průběhů sil při postupu zapínání nebo spínání
-4CZ 28366S B6 pro dvě rozdílná konstantní napětí. Paměti jsou spojeny s výběrovou a výpočetní jednotkou pro výběr nebo volbu intenzit proudů a změn intenzit proudů pro obě napětí při konstantní síle a pro výpočet korekčního činitele. Derivační člen, paměť a výběrová a výpočetní jednotka mohou být součástí počítače pro určení korekčního činitele. Za výběrovou a výpočetní jednotkou, respektive za počítačem je uspořádána paměť pro korekční činitel, například přenosná paměť, například disketa.
Korekční činitel může být pro pozdější použití uložen na nosiči dat.
Zařízením podle vynálezu ke zkoušení armatury ovládané elektrickým magnetem se dosáhne té výhody, že po provedené kalibraci se musí změřit pouze průběh intenzity proudu na magnetu. Přesto se získá spolehlivý výrok o síle působící na pohyblivé součásti armatury v okamžiku začátku pohybu. Tato síla umožňuje jednoznačný výrok o momentálním stavu armatury.
Přehled obrázků na výkresech
Způsob a zařízení podle vynálezu budou dále blíže objasněny podle přiložených výkresů, na nichž obr. 1 znázorňuje průběh intenzity Jt proudu na magnetu magneticky ovládané armatury při sepnutí po dobu t, obr. 2 schéma zařízení ke zkoušení armatury ovládané elektromagnetem a obr. 3 schéma laboratorního zařízeni pro přípravu kalibrovací funkce a korekčního činitele.
Příklady provedení vynálezu
Když se přivede napětí na magnet la (obr. 2) armatury 2a ovládané magneticky, stoupne podle obr. 1 nejprve intenzita Jt proudu v elektrickém obvodu magnetu j_a. Když začne pohyb pohyblivých součástí, například kotvy 3a magnetu la nebo uzavíracího dílu 4a armatury 2a, poklesne krátkodobě intenzita Jt proudu nebo po určité nespojitosti stoupá o něco rychleji než předtím. Potom po další nespojitosti stoupá intenzita Jt proudu opět jako předtím a dosáhne konstantní hodnoty. Aby se mohla určit tak zvaná intenzita Ja zapínacího proudu, to jest intenzita proudu v okamžiku, kdy začne pohyb pohyblivých součástí armatuiy 2a, naprosto stačí určit první nespojitost, popřípadě maximum průběhu intenzity proudu. Za tím účelem se průběh intenzity proudu derivuje a potom se určí první nespojitost neboli nulový přechod. Z intenzity Ja. zapínacího proudu se pomoci kalibrovací funkce KF určí síla Ka působící při zapnutí nebo sepnutí armatury 2a, která poskytne optimální údaj o funkční způsobilosti armatury 2a.
Pro určení kalibrovací funkce KF a korekčního činitele c slouží armatura 2b stejného typu, u níž jsou pohyblivé součásti, například uzavírací díl 4b a kotva 3b blokovány zachycovačem 5_sil.
Pro zlepšení přesnosti vyhodnocování se může provést korektura vlivu vířivých proudů.
Podle obr. 2 obsahuje zařízení pro zkoušení armatur podle vynálezu ampérmetr 6a zařazený v elektrickém obvodu magnetu la zkoušené armatury 2a. Pro korekci vlivu vířivých proudů je ampérmetr 6a spojen s odčítačkou 7, jejíž druhý vstup přijímá hodnotu intenzity Iw vířivého proudu. Na výstupu odčítačky 7 je korigovaná intenzita Jk proudu. Pro určení intenzity Ja zapínacího proudu armatury 2a, při níž začíná pohyb armatury 2a, je výstup odčítačky 7 spojen s výběrovou jednotkou 8. Ve výběrové jednotce 8 se určí maximum, respektive nespojitost průběhu intenzity proudu podle obr. 1 nebo derivovaného průběhu intenzity proudu. Na výstupu výběrové jednotky 8 je intenzita Ja zapínacího proudu, korigovaná s ohledem na vířivý proud.
-5 CZ 283665 B6
Výstup výběrové jednotky 8 je připojen k počítači 9, do něhož se z paměti 10 přivádí kalibrovací funkce KF. Na místě výběrové jednotky 8 může být upravena i obrazovka nebo kreslicí zařízení, proudu. Intenzita Ja zapínacího proudu se potom musí zavést do počítače 9. Na výstupu počítače 9 je zapínací síla KA odpovídající intenzitě Ja zapínacího proudu a působící na pohyblivé součásti, například na uzavírací díl 4a armatury 2a. Výstup počítače 9 je například přes porovnávací díl 11 spojen s generátorem 12 signálu, který ukazuje odchylku hodnoty síly od požadované hodnoty a tím poskytuje údaj o stavu armatury 2a. Odčítačka 7, výběrová jednotka 8 popřípadě obrazovka a počítač 9 atd. mohou spolu tvořit nadřazený počítač.
Pro výpočet intenzity Jw vířivého proudu je ampérmetr 6a spojen s přídavným počítačem 14, který obsahuje derivační člen, a do něhož se přivádí korekční činitel c. Tento počítač 14 může být i součástí nadřazeného počítače.
Podle obr. 3 slouží k určeni kalibrovací funkce KF v laboratoři armatura 2b, která je stejného typu jako zkoušená armatura 2a. V této armatuře 2b stejného typu jsou pohyblivé součásti, například uzavírací díl 4b nebo kotva 3b magnetu lb blokovány zachycovačem 5 sil. V elektrickém obvodu magnetu lb je uspořádán ampérmetr 6b a proměnný generátor 16 napětí. Zachycovač 5 sil a ampérmetr 6b jsou spojeny s korelačním členem 17, v němž se ze změřených párů hodnot síly K a intenzity J proudu určí kalibrovací funkce KF. Korelační člen 17 je spojen s paměti 10 pro kalibrovací funkci KF. Korelačním členem 17 může být počítač.
Pro určení korekčního činitele c, který je nutný pro určení intenzity Jw vířivého proudu, jsou ampérmetr 6b a zachycovač 5 sil armatury 2b stejného typu, která již slouží pro určení kalibrovací funkce KF, spojeny s laboratorním počítačem 18. Tam se ukládají napětí Ui a U-> vytvořená generátorem 16 napětí pro různé průběhy intenzity proudu, derivované průběhy intenzity proudu a průběhy síly. Pro určitou danou sílu se z obou průběhů intenzity proudu vyberou příslušné intenzity Jui a JU2 proudu. Z obou derivovaných průběhů intenzity proudu se
Z uvedených hodnot se určí korekční činitel c, který je nutný pro korekci vířivého proudu. Výstup laboratorního počítače 18 je spojen s pamětí 19 korekčních hodnot. Laboratorní počítač 18 může obsahovat korelační člen 18. Laboratorní počítač 18 může být opatřen obrazovkou nebo kreslicím zařízením, pomocí něhož potom obsluhující osoba z příslušných křivek odečte hodnotu
zavést do laboratorního počítače 18. Laboratorní počítač 18 může být stejné konstrukce jako počítač 9, který se použije při zkoušeni armatury 2a.
Způsobem a znázorněným zařízením pro zkoušeni armatury 2a se může s výhodou po určení kalibrovací funkce KF a korekčního činitele c z intenzity J, proudu změřené jednoduchými prostředky v elektrickém obvodu magnetu la spolehlivě a přesně určit síla Ka působící při zapnutí armatury 2a na pohyblivé součásti, například na uzavírací díl 4a armatury 2a. Tato zapínací síla Ka umožňuje jednoznačný výrok o stavu armatury 2a.

Claims (14)

1. Způsob zkoušení armatury ovládané elektromagnetem, obsahujícím kotvu, vyznačující se tím, že při sepnutí zkoušené armatury (2a) se hodnota intenzity (Jt) proudu v magnetu (la) v okamžiku, kdy začne pohyb kotvy (3a) zkoušené armatury (2a), určí jako intenzita (JA) zapínacího proudu, že z určené intenzity (JA) zapínacího proudu se pomocí kalibrovací funkce (KF) určí magnetem (la) vyvozená síla jako zapínací síla (KA) působící na kotvu (3a) v okamžiku, kdy se začne pohybovat, a jako míra stavu zkoušené armatury (2a).
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že při sepnutí zkoušené armatury (2a) se průběh intenzity (Jt) proudu na magnetu (la) zaznamenává, a že při první nespojitosti průběhu intenzity (Jt) proudu se určí intenzita proudu jako intenzita (JA) zapínacího proudu.
3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že průběh intenzity (J,) proudu se derivuje a při první nespojitosti derivovaného průběhu intenzity (Jt) proudu se určí intenzita proudu jako intenzita (JA) zapínacího proudu.
4. Způsob podle jednoho z nároků laž3, vyznačující se tím, že pro korekci vlivu vířivého proudu se změřená intenzita (Jt) proudu zmenší o intenzitu (Jw) vířivého proudu, která je úměrná ke změřené intenzitě (Jt) proudu a k časové změně změřené intenzity proudu ((dJ/dt)t).
5. Způsob podle nároku 4, vyznačující se tím, že intenzita (Jw) vířivého proudu se určí ze změřené intenzity (Jt) proudu, z časové změny změřené intenzity proudu ((dJ/dt)t) a z korekčního činitele (c).
6. Způsob podle jednoho z nároků laž5, vyznačující se tím, že kalibrovací funkce (KF) se na armatuře (2b) stejného typu zjistí měřením síly (K) působící magnetem (lb) stejného typu na aretovanou kotvu (3b) stejného typu v závislosti na intenzitě (J) proudu v magnetu (lb) stejného typu.
7. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že pro zjištění kalibrovací funkce (KF) na armatuře (2b) stejného typu se kotva (3b) stejného typu blokuje zachycovačem (5) sil, že na magnet (lb) stejného typu se přivede elektrické napětí, které potom pomalu stoupá, že intenzita (J) proudu vzniklého přivedením napětí a síla (K) změřená zachycovačem (5) sil se současné registrují, a že kalibrovací funkce (KF) se určí ze vztahu síly (K) k intenzitě (J) proudu.
8. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že pro určení korekčního činitele u armatury (2b) stejného typu blokované zachycovačem (5) sil se do magnetu (lb) stejného typu přivedou po sobě dvě různá konstantní napětí (Uh U2), a že se vždy měří při zapnutí průběh intenzity (J) proudu, časová změna intenzity proudu (dJ/dt) a zachycovačem (5) sil průběh síly (K), že pro obě konstantní napětí se pro stejně velkou sílu (K) určí z průběhů intenzity (J) proudu momentální intenzity (JUb JU2) proudu a momentální časové změny intenzity proudu ((dJ/dt)Ul, (dJ/dt)U2), a že z těchto obou párů hodnot se určí korekční činitel (c).
9. Zařízení ke zkoušení armatury (2a) ovládané magnetem (la) obsahujícím kotvu (3a) způsobem podle jednoho z nároků laž8, vyznačující se tím, že v elektrickém obvodu magnetu (la) je zařazen ampérmetr (6a), který je spojen s počítačem (9), dále že obsahuje paměť (10) pro kalibrovací funkci (KF), která udává závislost síly působící na kotvu
-7 CZ 283665 B6 (3a) na intenzitě proudu v elektrickém obvodu magnetu (la), a že paměť (10) je spojena s počítačem (9).
10. Zařízení podle nároku 9, vyznačující se tím, že ampérmetr (6a) je přímo spojen s výběrovou jednotkou (8) pro hodnotu intenzity proudu nespojitosti nebo maxima průběhu intenzity (Jt) proudu a výběrová jednotka (8) je spojena s počítačem (9).
11. Zařízení podle nároku 9, vyznačující se tím, že ampérmetr (6a) je spojen s výběrovou jednotkou (8) pro hodnotu intenzity proudu maxima průběhu derivované intenzity proudu (dJt/dt) přes derivační člen a výběrová jednotka (8) je spojena s počítačem (9).
12. Zařízení podle jednoho z nároků 9 až 11, vyznačující se tím, že pro korekturu vlivu vířivého proudu (Jw) je ampérmetr (6a) spojen s prvním vstupem odčítačky (7), a že ampérmetr (6a) je spojen s přídavným počítačem (14), obsahujícím derivační člen, přičemž do přídavného počítače (14) se přivádí korekční činitel (c), že výstup přídavného počítače (14), na němž vyvstává hodnota vířivého proudu (Jw), je spojen s druhým vstupem odčítačky (7), a že odčítačka (7), na jejímž výstupu vyvstává korigovaná intenzita (JQ proudu, je spojena s výběrovou jednotkou (8).
13. Zařízení podle jednoho z nároků 9 až 12, vyznačující se tím, že pro zjištění kalibrovací funkce (KF) je upravena armatura (2b) stejného typu, jejíž kotva (3b) je aretována zachycovačem (5) sil, že magnet (lb) armatury (2b) stejného typu je spojen s proměnným generátorem (16) napětí, že v elektrickém obvodu magnetu (lb) stejného typu je uspořádán ampérmetr (6b), a že zachycovač (5) sil a ampérmetr (6b) armatury (2b) stejného typu jsou spojeny s korelačním členem (17) pro vytvoření korelační funkce (KF), který je spojen s pamětí (10) pro kalibrovací funkci (KF).
14. Zařízení podle jednoho z nároků 9ažl3, vyznačující se tím, že ke zjištění korekčního činitele (c) je zachycovač (5) sil a ampérmetr (6b) armatury (2b) stejného typu spojen s laboratorním počítačem (18) pro uložení průběhu intenzity (J) proudu, změny intenzity proudu (dJ/dt) a síly (K) při zapnutí pro dvě různá konstantní napětí (Ui, U2), k výběru dvou intenzit (Jm, JU2) proudu a dvou změn ((dJ/dt)Ul, (dJ/dt)U2) intenzit proudu pro konstantní sílu (K) a pro obě napětí (Ui, U2) a pro výpočet korekčního činitele (c) z intenzit (Jui, Ju2) proudu a změn ((dJ/dt)Ui, (dJ/dt)U2) intenzit proudu pro dvě napětí (Ub U2) a pro konstantní sílu (K), a že výstup laboratorního počítače (18) je pro přípravu korekčního činitele (c) spojen s pamětí (19) pro korekční činitel (c).
CS92733A 1991-03-11 1992-03-11 Způsob zkoušení armatury a zařízení k provádění tohoto způsobu CZ283665B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4107813A DE4107813A1 (de) 1991-03-11 1991-03-11 Verfahren und einrichtung zur pruefung einer armatur

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS73392A3 CS73392A3 (en) 1992-09-16
CZ283665B6 true CZ283665B6 (cs) 1998-05-13

Family

ID=6427011

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS92733A CZ283665B6 (cs) 1991-03-11 1992-03-11 Způsob zkoušení armatury a zařízení k provádění tohoto způsobu

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0508089B1 (cs)
JP (1) JPH05118959A (cs)
AT (1) ATE138740T1 (cs)
CA (1) CA2062533A1 (cs)
CZ (1) CZ283665B6 (cs)
DE (2) DE4107813A1 (cs)
ES (1) ES2087326T3 (cs)
FI (1) FI921053A (cs)
RU (1) RU2037896C1 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4317109A1 (de) * 1993-05-21 1994-11-24 Herion Werke Kg Verfahren zur Überprüfung von Magnetventilen und zugehörige Meßanordnung
FR2745913B1 (fr) * 1996-03-11 1998-04-10 Electricite De France Dispositif et procede de controle d'un mecanisme equipe d'une bobine a noyau plongeur
NL1010634C2 (nl) * 1998-11-23 2000-05-24 Kamstrup B V Drukbron met constante relatieve toename van druk en methode voor het diagnostiseren van over- en/of onderdrukveiligheden.
KR100703977B1 (ko) * 2005-08-02 2007-04-06 삼성전자주식회사 밸브 테스트 장치와 솔레노이드 밸브 테스트 방법 및벤추리 밸브 테스트 방법
US8823390B2 (en) * 2011-06-15 2014-09-02 Eaton Corporation Solenoid-operated valve and method of monitoring same

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE650025A (cs) * 1963-07-02
US3988664A (en) * 1975-02-18 1976-10-26 Burroughs Corporation System for predicting or detecting a fault in a solenoid utilization system
ZA795916B (en) * 1978-11-25 1980-10-29 Lucas Industries Ltd Testing of enclosed electromagnetic relays
US4319193A (en) * 1980-05-14 1982-03-09 Northern Telecom Limited Testing of relays and similar devices
DE3151757A1 (de) * 1981-12-29 1983-07-07 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Verfahren zum pruefen einer elektromagnetischen wirkvorrichtung, insbesondere eines relais mit in einem undurchsichtigen gehaeuse gekapselten kontaktankern, durch darstelllung und/oder auswertung ihrer ankerbewegung sowie anordnung zur durchfuehrung des verfahrens
JPS58190778A (ja) * 1982-04-30 1983-11-07 Matsushita Electric Works Ltd リレ−の検査装置
DE3708892C2 (de) * 1987-03-19 1994-03-03 Heidelberger Druckmasch Ag Strommeßeinrichtung, insbesondere zur Bestimmung des Motorstroms eines Gleichstrommotors
DE3835677C2 (de) * 1988-10-20 1997-07-17 Metrawatt Gmbh Gossen Meßverfahren und Schaltungsanordnung zur Ermittlung des Auslösestroms von FI-Schaltern

Also Published As

Publication number Publication date
ATE138740T1 (de) 1996-06-15
ES2087326T3 (es) 1996-07-16
EP0508089A3 (en) 1992-12-09
CA2062533A1 (en) 1992-09-12
DE59206397D1 (de) 1996-07-04
JPH05118959A (ja) 1993-05-14
FI921053A0 (fi) 1992-03-11
EP0508089B1 (de) 1996-05-29
FI921053A (fi) 1992-09-12
EP0508089A2 (de) 1992-10-14
RU2037896C1 (ru) 1995-06-19
CS73392A3 (en) 1992-09-16
DE4107813A1 (de) 1992-09-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5493211A (en) Current probe
US6246248B1 (en) Tester for detecting an abnormal quiescent power supply current in a device under test
US8378672B2 (en) Self-testing sensor apparatus and method
US6366108B2 (en) System and method for detecting defects within an electrical circuit by analyzing quiescent current
US20020109507A1 (en) In-service testing of current transformers
US5789933A (en) Method and apparatus for determining IDDQ
US5492009A (en) Method and apparatus for testing a valve actuated by an electromagnet having an armature
JPH11142459A (ja) 零負担機能を備えた変成器誤差試験装置
CZ283665B6 (cs) Způsob zkoušení armatury a zařízení k provádění tohoto způsobu
EP1306682B1 (en) Circuit tester
EP1635183B1 (en) Device for monitoring quiescent current of an electronic device
US3822398A (en) Method and apparatus for testing resistivity of reed relay contacts
Jeckelmann et al. Improvements in the realization of the quantized Hall resistance standard at OFMET
US5059912A (en) Method and apparatus for the interturn and interlayer fault testing of coils
JP3216171B2 (ja) Ic試験装置の較正方法
US4490671A (en) Apparatus and method for determining the number of turns on a sample coil
JP2972291B2 (ja) ダイオードの特性検査方法
Galliana et al. Calibration of standard resistors in the field 10 MΩ÷ 1 TΩ by means of a digital multimeter
JP4473093B2 (ja) 抵抗測定装置および抵抗測定方法
CN115902611A (zh) 一种继电器校验方法、装置及校验仪
JPS59107270A (ja) 直流電流測定センサ
CN219957790U (zh) 一种sf6气体密度继电器的试验装置
Szczesny et al. Influence of wrongly assumed probability distribution on the uncertainty of resistance measurement by technical method
KR101911759B1 (ko) 자속미터 교정장치 및 그 구동방법
RU1798747C (ru) Устройство дл поверки магнитных компараторов посто нного тока

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20000311