CZ282974B6 - Způsob regulace frekvence motoru s postupnou vlnou a regulační zařízení k provádění způsobu - Google Patents

Způsob regulace frekvence motoru s postupnou vlnou a regulační zařízení k provádění způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ282974B6
CZ282974B6 CZ94800A CZ80094A CZ282974B6 CZ 282974 B6 CZ282974 B6 CZ 282974B6 CZ 94800 A CZ94800 A CZ 94800A CZ 80094 A CZ80094 A CZ 80094A CZ 282974 B6 CZ282974 B6 CZ 282974B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
frequency
voltage
output
wave motor
controller
Prior art date
Application number
CZ94800A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ80094A3 (en
Inventor
Rainer Bitzer
Claus Kramer
Arnold Winter
Original Assignee
Robert Bosch Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Robert Bosch Gmbh filed Critical Robert Bosch Gmbh
Publication of CZ80094A3 publication Critical patent/CZ80094A3/cs
Publication of CZ282974B6 publication Critical patent/CZ282974B6/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02NELECTRIC MACHINES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H02N2/00Electric machines in general using piezoelectric effect, electrostriction or magnetostriction
    • H02N2/10Electric machines in general using piezoelectric effect, electrostriction or magnetostriction producing rotary motion, e.g. rotary motors
    • H02N2/14Drive circuits; Control arrangements or methods
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02NELECTRIC MACHINES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H02N2/00Electric machines in general using piezoelectric effect, electrostriction or magnetostriction
    • H02N2/10Electric machines in general using piezoelectric effect, electrostriction or magnetostriction producing rotary motion, e.g. rotary motors
    • H02N2/14Drive circuits; Control arrangements or methods
    • H02N2/142Small signal circuits; Means for controlling position or derived quantities, e.g. speed, torque, starting, stopping, reversing

Landscapes

  • General Electrical Machinery Utilizing Piezoelectricity, Electrostriction Or Magnetostriction (AREA)

Abstract

Z amplitudy střídavého napětí odebíraného na statoru (11) motoru (10) s postupnou vlnou se získá skutečná veličina, úměrná skutečné velikosti budícího střídavého napětí motoru (10) s postupnou vlnou a porovná se se žádanou veličinou, úměrnou žádané frekvenci. Žádaná veličina se odvodí z amplitudově modulovaného snímaného napětí.ŕ

Description

Způsob regulace frekvence motoru s postupnou vlnou a regulační zařízení k provádění způsobu
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu regulace frekvence motoru s postupnou vlnou, který má kotoučový stator s na něm upevněným piezoelektrickým prstencem a kotoučový rotor, přitlačený na piezoelektrický prstenec přes třecí vrstvu, přičemž piezoelektrický prstenec nese dvě skupiny navzájem střídajících se pásem, které se budí střídavými napětími navzájem fázově posunutými o 90°, u kterého se z amplitudy jednoho střádavého napětí, tj. snímaného napětí, odebíraného na statoru motoru s postupnou vlnou, získá skutečná veličina, úměrná skutečné frekvenci, porovná se se žádanou veličinou, úměrnou žádané frekvenci a frekvence budicího střídavého napětí se koriguje regulační odchylkou v regulačním algoritmu. Předmětem vynálezu je i regulační zařízení k provádění způsobu.
Dosavadní stav techniky
Motory s postupnou vlnou, také nazývané ultrazvukové motory, jsou známé a jejich konstrukce, způsob funkce a jejich výhodné možnosti použití jsou popsány v následující literatuře:
Schadebrod a Salomon Der Piezo-Wandervellenmotor-Antreibselement in der Aktorik, Neues Wirkungsprincip Industrie-Anzeiger 6/1991, str. 32 - 34.
Schadebrod a Salomoh The Piezo Traveling wave Motor - ANew Element in actuation-, Control Engineering/Mai 1990, str. 10 - 18.
Yukihiko Ise, -Traveling Wave Ultrasonic Motors Offer High Efficiency, JEE, Juni 1986, str. 66 -70.
Pro regulaci motoru s postupnou vlnou je kontaktováno pásmo piezoelektrického tence ve statoru jako výstup snímače. Toto pásmo vysílá střídavé napětí, tzv. snímané napětí, které se použije pro regulaci motoru. Cílem způsobu regulace frekvence shora uvedeného druhu pro známý motor s postupnou vlnou je, udržovat pracovní bod motoru s postupnou vlnou v rezonančním rozsahu jeho charakteristiky, neboť v tomto pracovním rozsahu odevzdává svůj maximální výkon.
U známého způsobu tohoto druhu se žádaná velikost frekvence budicího střídavého napětí pomocí vysílače žádané hodnoty mění rukou tak dlouho, dokud uživatel na základě změny otáček a způsobování šumů motoru s postupnou vlnou nerozpozná, že se motor nachází v rezonanční oblasti. Potom se nechá žádaná velikost během provozu nezměněná. Tento nastavovací proces se musí provádět jak k vůli rozptylům parametrů pro každý jednotlivý motor s postupnou vlnou, tak také při každém opětovném uvedení do provozu se musí opakovat, neboť pracovní bod v klidovém stavu motoru s postupnou vlnou se může posunou navzdory nezměněné žádané velikosti frekvence, v důsledku vnitřních pochodů probíhajících v motoru s postupnou vlnou. Také během provozu není optimální pracovní bod při konstantní frekvenci, která podléhá ještě rozptylům u jednotlivých exemplářů, nýbrž je vystaven skluzům různých parametrů, takže známá regulace frekvence nevede ke stabilnímu pracovnímu bodu při maximálním výkonu motoru s postupnou vlnou.
Podstata vynálezu
Způsob regulace frekvence motoru s postupnou vlnou spočívá podle vynálezu v tom, že žádaná veličina se odvozuje z amplitudově modulovaného snímaného napětí. Způsob podle vynálezu má 5 tu přednost, že žádaná budicí frekvence se nenastavuje pevně, nýbrž se přizpůsobí okamžitému provoznímu stavu motoru s postupnou vlnou. K tomu použitá amplitudová modulace snímaného napětí vzniká v důsledku kmitání motoru s postupnou vlnou při překročení rezonančního bodu a při provozu v bezprostřední blízkosti tohoto rezonančního bodu. Tato amplitudová modulace se podle vynálezu použije k tomu, regulovat žádanou frekvenci tak, aby motor s postupnou vlnou 10 pracoval vždy v pracovním bodu maximálního výkonu.
Podle výhodného rozvinutí způsobu regulace podle vynálezu se amplitudově modulované napětí demoduluje, usměrní a porovná s předem zadanou amplitudově modulovanou žádanou hodnotou a rozdíl z porovnání se přivede druhému regulátoru (21), na jehož výstupu odebíraný akční signál 15 se použije jako žádaná hodnota. Tím vzniká superponovaný regulační obvod frekvence, který vytváří akční signál, který se použije místo ručního nastavování žádané frekvence. Tento superponovaný regulační obvod frekvence má tu přednost, že motor s postupnou vlnou se navzdory nejrůznějších ovlivňujících veličin ajejich driftů vždycky vyreguluje na optimální pracovní bod.
Podle dalšího výhodného rozvinutí způsobu regulace se amplitudově modulovaná žádaná veličina určí v závislosti od pružnosti třecí vrstvy mezi statorem a rotorem a přítlačné síly mezi nimi a přivede se prvnímu regulátoru.
Způsobem podle vynálezu se motor s postupnou vlnou vyreguluje také bez ohledu na rozptyl 25 parametrů u jednotlivých součástek na pracovní bod maximálního výkonu. Problémy s vyhledáváním stejných dvojic součástek avylaďovací problémy spojené se součástkami jsou zde rovněž odstraněny. Nastavovací proces při uvádění do provozu motoru s postupnou vlnou je zbytečný a provádí se superponovaným regulačním obvodem frekvence samočinně.
Regulační zařízení k provádění způsobu regulace frekvence je podle vynálezu vytvořeno tak, že motor s postupnou vlnou je spojen s výstupem napěťově řízeného oscilátoru, na jehož řídicí vstup je napojen výstup prvního regulátoru, kterému je předřazen první rozdílový člen, přičemž vstup amplitudového demodulátoru je spojen s motorem s postupnou vlnou a jeho výstup se vstupem usměrňovacího stupně, jehož výstup je spojen s druhým regulátorem, jehož výstup je 35 spojen se vstupem rozdílového členu.
Význakem vynálezu rovněž je, že druhý regulátor je PI-regulátor, tj. proporcionálně integrační regulátor zatím co první regulátor je PT]-regulátor, tj. proporcionální regulátor s časovým zpožděním prvního řádu.
Přehled obrázků na výkrese
Na obr. 1 je znázorněno blokové schéma zapojení regulačního zařízení k regulaci frekvence 45 motoru s postupnou vlnou.
Na obr. 2 je znázorněn diagram přenosové charakteristiky statoru motoru s postupnou vlnou.
Příklady provedení vynálezu
V obr. 4 v blokovém schéma zapojení znázorněné regulační zařízení pro motor 10 s postupnou vlnou je schématicky vyznačen stator 11 a rotor 12 motoru 10 s postupnou vlnou, přičemž vždy v bloku, znázorňujícím stator 11 a rotor 12, je znázorněna charakteristika jeho přenosového
-2CZ 282974 B6 chování. Konstrukce a způsob funkce motoru 10 s postupnou vlnou jsou v úvodu uvedené literatury podrobně popsány. Krátce shrnuto, motor 10 s postupnou vlnou sestává z kotoučovitého statoru 11, na kterém je upevněn piezoelektrický prstenec a z kotoučového rotoru 12 přitlačovaného přes třecí vrstvu na piezoelektrický prstenec. Neznázoměný piezoelektrický prstenec nese dvě skupiny střídajících se, polarizovaných piezoelektrických pásem, které se budí střídavými napětím navzájem fázově posunutými o 90°. Na piezoelektrickém prstenci kotouče statoru Uje pásmo s kontakty jako snímací výstup. Na tomto pásmu se odebírá střídavné napětí, tzv. snímané napětí. Přenosové chování statoru 11 je znázorněno v obr. 2. Znázorňuje amplitudový chod /poměr mechanické amplitudy k elektrické amplitudě/ nad budicí frekvencí statoru 11. Zřetelně je znát resonanční převýšení. Motor 10 s postupnou vlnou se nyní provozuje s takovou frekvencí, resp. budicí frekvencí, aby jeho pracovní oblast byla v resonanční části charakteristiky. Tato pracovní oblast je v obr. 2 znázorněna šrafovaně. Uvnitř této pracovní oblasti je pracovní bod, ve kterém motor 10 s postupnou vlnou dosáhne svého maximálního výkonu. Cílem dále popsaného způsobu regulace frekvence je, zajistit v maximu výkonu stabilní pracovní bod motoru 40 s postupnou vlnou.
K tomu se získá ze snímaného napětí skutečná veličina úměrná skutečné frekvenci budicího střídavého napětí a porovná se se žádanou veličinou úměrnou žádané frekvenci. Regulační odchylka mezi žádanou velikostí a skutečnou velikostí se podrobí vhodnému regulačnímu algoritmu a tím se budicí frekvence koriguje. Pokusy prokázaly, že při zadání pevné žádané velikosti se v důsledku driftů různých parametrů motoru 10 s postupnou vlnou jeho pracovní bod v pracovní oblasti nemůže udržet konstantním. Z tohoto důvodu se žádaná velikost nezadává pevně, nýbrž přídavně se vyreguluje v superponovaném regulačním obvodu. K tomu se amplitudově modulované snímané napětí, které bylo vyvoláno kmitáním motoru 10 s postupnou vlnou v bezprostřední blízkosti bodu resonance, demoduluje, usměrní a porovná s amplitudově modulovanou žádanou hodnotou. Rozdíl, vyplývající z porovnání se přivede regulátoru, jehož akční signál, odebíraný na výstupu, představuje nyní žádanou veličinu úměrnou žádané frekvenci. Amplitudově modulovaná žádaná hodnota se nyní určí v závislosti na pružnosti třecí vrstvy, nacházející se v motoru 10 s postupnou vlnou a přítlačnou silou mezi rotorem 12 a statorem 11.
Tento způsob regulace frekvence se provádí regulačním zařízením znázorněným v obr. 1. Přitom se budicí střídavé napětí motoru 10 s postupnou vlnou do dává napěťově řízeným oscilátorem 13, jehož oscilační frekvence je nastavitelná řídicím stejnosměrným napětím, které je na jeho řídicím vstupu. Řídicímu vstupu oscilátoru 13 je předřazen první regulátor 14, který je zde vytvořen jako PTi-regulátor, avšak může to být také jiný s vhodným regulačním chováním. Prvnímu regulátoru 14 je předřazen první rozdílový člen 15, na jehož invertujícím vstupu špičková stejnosměrná hodnota snímaného napětí, odebraného na piezoelektrickém prstenci. Tato špičková usměrněná hodnota se získá ze snímaného napětí pomocí vrcholového usměrňovače 16. Na neinvertujícím vstupu prvního rozdílového členu 15 je rovněž stejnosměrné napětí, které je dodáváno superponovaným regulačním obvodem 17. Tento regulační obvod 17 sestává z amplitudového demodulátoru 18, kterému se přivádí amplitudově modulované snímané napětí, usměrňovacího stupně 19, zařazeného za amplitudový demodulátor 18, přičemž usměrňovači stupeň 19 dodává stejnosměrné napětí, úměrné modulačnímu zdvihu snímaného napětí, z druhého rozdílového členu 20 a za ním zařazeného druhého regulátoru 21, jehož výstup je zapojen na neinvertující vstup prvního rozdílového členu 15. Výstupní napětí usměrňovacího stupně 19 se při tom přivádí invertujícímu vstupu druhého rozdílového členu 20, zatím co na jeho neinvertujícím vstupuje amplitudové modulovaná žádaná hodnota. Druhy regulátor 21 je zde proveden jako PI-regulátor, může ale také míti jiné vhodné regulační chování. Akční veličina druhého regulátoru 21 je žádanou hodnotou pro základní regulační obvod. Superponovaným regulačním obvodem 17 frekvence se nyní přídavně reguluje žádaná veličina základního regulačního obvodu a neudržuje se neměnná. Tím se navzdory vlivu různých veličin ajejich skluzu reguluje motor 10 s postupnou vlnou stále na pracovní bod maximálního výkonu.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob regulace frekvence motoru s postupnou vlnou, který má kotoučový stator s na něm upevněným piezoelektrickým prstencem a kotoučový rotor, přitlačený na piezoelektrický prstenec přes třecí vrstvu, přičemž piezoelektrický prstenec nese dvě skupiny navzájem střídajících se pásem, které se budí střídavými napětími navzájem fázově posunutými o 90°, u kterého se z amplitudy jednoho střídavého napětí, tj. snímaného napětí, odebíraného na statoru motoru s postupnou vlnou, získá skutečná veličina, úměrná skutečné frekvenci, porovná se se žádanou veličinou, úměrnou žádané frekvenci a frekvence budicího střídavého napětí se koriguje regulační odchylkou v regulačním algoritmu, vyznačující se tím, že žádaná veličina se odvozuje z amplitudově modulovaného snímaného napětí.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že amplitudově modulované snímané napětí se demoduluje, usměrní a porovná s předem zadanou amplitudově modulovanou žádanou hodnotou a že rozdíl z porovnání se přivede druhému regulátoru (21), na jehož výstupu odebíraný akční signál se použije jako žádaná veličina.
  3. 3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že amplitudově modulovaná žádaná veličina se určí v závislosti od pružnosti třecí vrstvy mezi statorem (11) a rotorem (12) a přítlačné síly mezi nimi a přivede se prvnímu regulátoru (14).
  4. 4. Regulační zařízení k provádění způsobu regulace podle nároku 2 nebo 3, vyznačující se t í m , že motor (10) s postupnou vlnou je spojen s výstupem napětově řízeného oscilátoru (13), na jehož řídicí vstup je napojen výstup prvního regulátoru (14), kterému je předřazen první rozdílový člen (15), přičemž vstup amplitudového demodulátoru (18) je spojen s motorem (10) s postupnou vlnou a jeho výstup se vstupem usměrňovacího stupně (19), jehož výstup je spojen s druhým regulátorem (21), jehož výstup je spojen se vstupem prvního rozdílového členu (15).
  5. 5. Regulační zařízení podle nároku 4, vyznačující se tím, že druhý regulátor (21) je PI-regulátor.
  6. 6. Regulační zařízení podle nároku 4 nebo 5, vyznačující se tím, že první regulátor (14) je PTi-regulátor.
CZ94800A 1991-10-22 1992-09-04 Způsob regulace frekvence motoru s postupnou vlnou a regulační zařízení k provádění způsobu CZ282974B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4134781A DE4134781A1 (de) 1991-10-22 1991-10-22 Verfahren zur regelung der frequenz eines wanderwellenmotors und regeleinrichtung hierzu
PCT/DE1992/000749 WO1993008607A1 (de) 1991-10-22 1992-09-04 Verfahren zur regelung der frequenz eines wanderwellenmotors und regeleinrichtung hierzu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ80094A3 CZ80094A3 (en) 1994-07-13
CZ282974B6 true CZ282974B6 (cs) 1997-11-12

Family

ID=6443134

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ94800A CZ282974B6 (cs) 1991-10-22 1992-09-04 Způsob regulace frekvence motoru s postupnou vlnou a regulační zařízení k provádění způsobu

Country Status (6)

Country Link
US (1) US5457362A (cs)
EP (1) EP0610223B1 (cs)
JP (1) JP3124295B2 (cs)
CZ (1) CZ282974B6 (cs)
DE (2) DE4134781A1 (cs)
WO (1) WO1993008607A1 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
MY120661A (en) * 1994-11-18 2005-11-30 Sony Corp Method and apparatus for control of a supersonic motor
US5955819A (en) * 1996-05-15 1999-09-21 Canon Kabushiki Kaisha Standing-wave vibration motor
US6644121B2 (en) * 2001-10-24 2003-11-11 Beta Lasermike, Inc. On-line measurement system for product formed in a continuous manner and method therefor
CN101420190B (zh) * 2007-10-26 2011-02-16 博立码杰通讯(深圳)有限公司 超声电机的驱动方法
CN112974199A (zh) * 2021-02-08 2021-06-18 惠州Tcl移动通信有限公司 一种马达振动的方法、装置及智能终端

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4727276A (en) * 1985-03-26 1988-02-23 Canon Kabushiki Kaisha Driving circuit for vibration wave motor
JPH0815398B2 (ja) * 1985-06-26 1996-02-14 松下電器産業株式会社 超音波モータ駆動装置
JP2586082B2 (ja) * 1987-02-09 1997-02-26 株式会社ニコン 超音波モータの電源周波数最適化装置
US4888514A (en) * 1987-10-16 1989-12-19 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Driving apparatus for ultrasonic motor
JPH01234073A (ja) * 1988-03-14 1989-09-19 Olympus Optical Co Ltd 振動波モータの駆動回路
JP2637467B2 (ja) * 1988-05-06 1997-08-06 キヤノン株式会社 振動型アクチュエーター装置
JPH01321876A (ja) * 1988-06-23 1989-12-27 Matsushita Electric Ind Co Ltd 超音波モータ駆動装置
US5146143A (en) * 1988-07-26 1992-09-08 Canon Kabushiki Kaisha Vibration wave driven motor
JPH02119586A (ja) * 1988-10-27 1990-05-07 Seiko Instr Inc 超音波モータ装置
EP0424141B1 (en) * 1989-10-20 1998-04-29 Seiko Epson Corporation Drive control circuit for an ultra-sonic stepping motor
DE3939419A1 (de) * 1989-11-29 1991-06-06 Licentia Gmbh Mehrflaechensensorsteuerung fuer einen wanderwellenmotor
US5276376A (en) * 1992-06-09 1994-01-04 Ultrasonic Power Corporation Variable frequency ultrasonic generator with constant power output

Also Published As

Publication number Publication date
EP0610223B1 (de) 1995-12-06
WO1993008607A1 (de) 1993-04-29
US5457362A (en) 1995-10-10
EP0610223A1 (de) 1994-08-17
DE4134781A1 (de) 1993-04-29
DE59204626D1 (de) 1996-01-18
CZ80094A3 (en) 1994-07-13
JPH07500475A (ja) 1995-01-12
JP3124295B2 (ja) 2001-01-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4445063A (en) Energizing circuit for ultrasonic transducer
EP0735448B1 (en) Vibratory apparatus
US5192889A (en) Ultrasonic motor driver
CZ282974B6 (cs) Způsob regulace frekvence motoru s postupnou vlnou a regulační zařízení k provádění způsobu
Senjyu et al. A study on high-efficiency drive of ultrasonic motors
EP0196846B1 (en) Method and apparatus for controlling an electric a.c. motor
CN105406761B (zh) 基于输入电压非恒等幅值的转速控制系统及方法
US4644188A (en) Voltage comparison circuits for motion amplitude regulators or the like
JPH02303379A (ja) 超音波モータ
RU2025890C1 (ru) Способ управления синхронным двигателем в режиме колебаний
CN208939846U (zh) 一种叠加脉冲调速驱动系统
JPH06133568A (ja) 超音波モータの駆動回路
EP0147439A1 (en) Variable slip drive system for induction motor
RU2636806C2 (ru) Вентильный электропривод колебательного движения
SU851559A1 (ru) Пьезоэлектрический двигатель
JPS63268474A (ja) 超音波モ−タの駆動方法
JP3551205B2 (ja) 振動機制御装置
JPH04322179A (ja) 超音波モータの駆動方法
JP2817992B2 (ja) 振動波モータの起動方法
JPH03265474A (ja) 定在波型振動波モータの駆動回路
SU729501A1 (ru) Устройство дл измерени упругих и неупругих свойств материалов
SU817817A1 (ru) Вибродвигатель
SU754619A1 (ru) Вибрационный электродвигатель 1
SU807131A1 (ru) Устройство дл резонансных испыта-Ний ОбРАзцОВ МАТЕРиАлОВ и издЕлий
RU2046539C1 (ru) Способ управления вибрационным двигателем и устройство для его осуществления

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20030904