CZ280983B6 - Způsob povlékání vnějších ploch nádob a zařízení k jeho provádění - Google Patents

Způsob povlékání vnějších ploch nádob a zařízení k jeho provádění Download PDF

Info

Publication number
CZ280983B6
CZ280983B6 CS91380A CS38091A CZ280983B6 CZ 280983 B6 CZ280983 B6 CZ 280983B6 CS 91380 A CS91380 A CS 91380A CS 38091 A CS38091 A CS 38091A CZ 280983 B6 CZ280983 B6 CZ 280983B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
coating
containers
coating material
bath
bottles
Prior art date
Application number
CS91380A
Other languages
English (en)
Inventor
Philip G. Newton
Patrick William Duggan
Hugo Dries
Original Assignee
International Partners In Glass Research
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by International Partners In Glass Research filed Critical International Partners In Glass Research
Publication of CS38091A3 publication Critical patent/CS38091A3/cs
Publication of CZ280983B6 publication Critical patent/CZ280983B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B05SPRAYING OR ATOMISING IN GENERAL; APPLYING FLUENT MATERIALS TO SURFACES, IN GENERAL
    • B05CAPPARATUS FOR APPLYING FLUENT MATERIALS TO SURFACES, IN GENERAL
    • B05C3/00Apparatus in which the work is brought into contact with a bulk quantity of liquid or other fluent material
    • B05C3/02Apparatus in which the work is brought into contact with a bulk quantity of liquid or other fluent material the work being immersed in the liquid or other fluent material
    • B05C3/09Apparatus in which the work is brought into contact with a bulk quantity of liquid or other fluent material the work being immersed in the liquid or other fluent material for treating separate articles
    • B05C3/10Apparatus in which the work is brought into contact with a bulk quantity of liquid or other fluent material the work being immersed in the liquid or other fluent material for treating separate articles the articles being moved through the liquid or other fluent material
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B05SPRAYING OR ATOMISING IN GENERAL; APPLYING FLUENT MATERIALS TO SURFACES, IN GENERAL
    • B05CAPPARATUS FOR APPLYING FLUENT MATERIALS TO SURFACES, IN GENERAL
    • B05C9/00Apparatus or plant for applying liquid or other fluent material to surfaces by means not covered by any preceding group, or in which the means of applying the liquid or other fluent material is not important
    • B05C9/08Apparatus or plant for applying liquid or other fluent material to surfaces by means not covered by any preceding group, or in which the means of applying the liquid or other fluent material is not important for applying liquid or other fluent material and performing an auxiliary operation
    • B05C9/14Apparatus or plant for applying liquid or other fluent material to surfaces by means not covered by any preceding group, or in which the means of applying the liquid or other fluent material is not important for applying liquid or other fluent material and performing an auxiliary operation the auxiliary operation involving heating or cooling
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S118/00Coating apparatus
    • Y10S118/03Container-related coater

Landscapes

  • Coating Apparatus (AREA)
  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)
  • General Preparation And Processing Of Foods (AREA)
  • Surface Treatment Of Glass (AREA)

Abstract

Nádoby (B), zejména skleněné láhve, jsou dopravovány po povlékací dráze (2) dopravním ústrojím (5), přičemž se vzájemně nedotýkají. Dopravní ústrojí (5) ponořuje dopravované nádoby (B) alespoň částečně do lázně kapalného povlékacího materiálu (M), umístěné v povlékací nádobě (35). Povlak (C) se pak nechá ztvrdnout v ozařovacím ústrojí (40). Způsob a zařízení lze zařadit do spojité výrobní linky, přičemž nádoby (B) určené k povlečení se spojitě přivádějí dopravníkem (R) od chladicí pece a jsou unášeny dopravním ústrojím (5) po povlékací dráze (2).ŕ

Description

Způsob povlékání vnějších ploch skleněných nádob a zařízení k provádění tohoto způsobu
Oblast techniky
Vynález se týká obecně povlékání vnějších ploch skleněných nádob a zařízení k jeho provádění, zejména pak povlékání ponořením křehkých nádob do polymerního materiálu, aby se zvětšila jejich pevnost. Vynález je použitelný zejména pro povlékání skleněných předmětů, jako jsou láhve a jiné nádoby, aby se zvýšila jejich odolnost a pevnost proti rázům a rozbiti. V následujícím bude proto vynález popsán v souvislosti s touto příkladnou aplikací, samozřejmě však na ni není omezen.
Dosavadní stav techniky
Skleněné láhve, sklenice a jiné nádoby mají z komerčního hlediska tu nevýhodu, že jsou z křehkého materiálu, takže se snadno rozbijí jednak působením vnějšího nárazu, a jednak vnitřním tlakem kapaliny, kterou jsou pod tlakem plněny. Tato jejich nevýhoda se projevuje zejména během plnění, balení a dopravy nádob ke spotřebiteli, takže často je nezbytné používat speciálních opatření a zacházet s nádobami velice opatrně, aby se nebezpečí jejich rozbití omezilo na minimum. To má ovšem nepříznivý vliv na cenu nádob a na jejich obsah.
Ke snížení nebezpečí rozbití skleněných nádob byla vyvinuta řada opatření pro jejich balení, avšak tato bezpečnostní balení nijak neovlivňují jednotlivé nebalené nádoby.
Rovněž bylo navrženo chránit jednotlivé skleněné nádoby vnějšími ochrannými filmy nebo povlaky, které zachycují síly nárazu a zabraňují rozsypání skleněných úlomků nebo skleněných střepů při rozbití nádoby. Mezi takové povlaky patří fólie a návleky z pružných plastů. V australském pat. spisu (australská pat. přihláška 15269/88) se uvádí řada takových návrhů a popisují se podrobně povlékací materiály a způsoby jejich nanášení.
Bylo zjištěno, že povlékací materiál, popisovaný ve zmíněném pat. spisu, zvyšuje pevnost skleněných nádob. Vytváření povlaku na nádobách, alespoň v komerčním měřítku, však naráží na potíže. Dosavadní návrhy způsobů povlékání se týkají nanášení povlékacího materiálu mimo výrobní linku, to znamená povlékání v oddělené operaci po úplném dohotovení nádob. Tyto návrhy tedy znamenají přídavnou manipulaci s nádobami a tedy zvýšení jejich ceny.
Podstata vynálezu
Uvedený úkol splňuje způsob povlékání vnějších ploch skleněných nádob, uspořádaných v řadách, sestávající z postupného ponořování každé řady nádob do lázně kapalného povlékacího materiálu pro nanášení povlaku povlékacího materiálu na vnější plochy nádob, a z vytahování řady nádob s naneseným povlakem z lázně kapalného povlékacího materiálu, podle vynálezu, jehož podstatou je, že každá řada nádob se ponoří alespoň částečně do lázně kapalného povlékacího materiálu, vytvrditelného ultrafialovým zářením, pro nanesení povlaku, povlečené nádoby se nechají tepel-1CZ 280983 B6 ně zestárnout a tepelně zestárnuté povlečené nádoby se podrobí ozařování ultrafialovým zářením pro vytvrzení povlaku.
Podle výhodného provedení se povlečené nádoby podrobí ozařování při dopravování ve vzpřímeném stabilním zavěšení pro vytvrzení povlaku na spodní části nádob a povlečené nádoby jsou potom neseny na své spodní části s vytvrzeným povlakem.
Podle dalšího výhodného provedení se povlečené nádoby podrobí ozařování ultrafialovým zářením pro vytvrzení povlaku na zbývající části nádob.
Podle zvlášť výhodného provedení se povlečené nádoby podrobí ozařování při svém dopravování ve vzpřímeném stabilním zavěšení pro vytvrzení celého povlaku na nádobách.
Přitom je výhodné, když ultrafialové záření směřuje k řadě nádob z jejích protilehlých stran.
Podle dalšího výhodného provedení se nádoby dopravují dolů do lázně kapalného povlékacího materiálu proti vztlakovým silám, působícím na nádoby povlékacím materiálem, a potom se dopravují nahoru z lázně kapalného povlékacího materiálu.
Dále je výhodné, když se zachycené nádoby pohybují z lázně kapalného povlékacího materiálu nejprve s relativně rychlým vytahováním nádob až do vytažení dvou třetin výšky povlečené nádoby z lázně povlékacího materiálu, a potom s relativně pomalým vytahováním nádob až do úplného vytažení nádob z lázně kapalného povlékacího materiálu.
Nádoby se s výhodou při svém ponořování, stárnutí povlaku a vytvrzování dopravují plynule.
Podle dalšího výhodného provedení se při ponoření nádoby ponoří do lázně kapalného povlékacího materiálu pouze částečně, takže povlak se nanese pouze na ponořenou část nádob.
Po vytažení řad nádob z lázně kapalného povlékacího materiálu se zavěšené nádoby s výhodou nakloní, aby se veškerý nadbytečný povlékací materiál soustředil na spodní části nádoby do formy kapek a tyto kapky se odstraní.
Přitom je výhodné, když se vytvořené kapky odfouknou z nádob plynem.
Podle dalšího výhodného provedení se povlak, nanesený na nádoby, nechá tepelně zestárnout ohřevem pro odstranění těkavých příměsí z povlékacího materiálu.
Výhodné dále je, když se povlak podrobí ohřevu působením ohřátého plynu na povlékací materiál.
Nádoby se s výhodou zahřejí před ponořením na teplotu v rozsahu od 50 do 150 °C.
Teplota lázně kapalného povlékacího materiálu se s výhodou udržuje na teplotě do 30 °C.
-2CZ 280983 B6
Výše uvedený úkol dále splňuje zařízení pro povlékání vnějších ploch řad skleněných nádob, sestávající z dopravního ústrojí, tvořícího povlékací dráhu pro dopravu řad nádob po povlékací dráze ze vstupní zóny do výstupní zóny, a z povlékací nádoby pro lázeň kapalného povlékacího materiálu, přičemž povlékací nádoba je umístěna za vstupní zónou, a povlékací dráha klesá do lázně kapalného povlékacího materiálu a vystupuje z ní, podle vynálezu, jehož podstatou je, že v povlékací nádobě je lázeň kapalného povlékacího materiálu, vytvrditelného ultrafialovým zářením, u povlékací dráhy a za povlékací nádobou je uspořádaná ohřívací jednotka pro tepelné stárnutí materiálu povlaku, naneseného na nádobách, přičemž u povlékací dráhy a za ohřívací jednotkou je uspořádáno ozařovací ústrojí pro vyzařování ultrafialového záření a vytvrzení materiálu povlaku, naneseného na nádobách.
Podle výhodného provedení dopravní ústrojí sestává z dopravní dráhy a z alespoň jednoho zachycovacího mechanismu, pohyblivého po dopravní dráze.
Dále je výhodné, když dopravní dráha má obloukovítý úsek, uspořádaný přímo nad povlékací nádobou, přičemž obloukovitý úsek je zakřiven dolu směrem k povlékací nádobě a potom nahoru od povlékací nádoby.
Dopravní dráha je s výhodou nekonečná a dopravní ústrojí sestává z nekonečného dopravníku, pohyblivého po dopravní dráze, k němuž je připevněn zachycovací mechanismus, pohyblivý společně s ním.
Podle dalšího výhodného provedení je k nekonečnému dopravníku připojena soustava zachycovacích mechanismů se vzájemnými odstupy od sebe.
když zachycovací mechanismus sestává zachycovacích součástí, přičemž zachycosobě a od
Výhodné dále je, z alespoň jedné dvojice vací součásti každé dvojice jsou vzájemně pohyblivé k sebe pro zachycení a uvolnění nádob.
Každá zachycovací součást má s výhodou zachycovací úsek, přičemž zachycovací úseky každé zachycovací části jsou vytvořeny pro jemné uchycení nádoby mezi sebou.
Přitom je výhodné, když zachycovací mechanismus obsahuje nejméně jednu pružinu k pružnému předpětí zachycovacích součástí každé dvojice k sobě pro zachycení nádob, a pohonné ústrojí.
Podle dalšího výhodného provedení pohonné ústrojí sestává z alespoň jedné vačky, uložené nehybně vůči dopravní dráze, a z alespoň jednoho vačkového sledovače, připojeného k zachycovacím součástem pro pohyb s nimi po dopravní dráze.
Podle ještě dalšího výhodného provedení ozařovací ústrojí sestává z alespoň dvou ozařovacích jednotek.
Přitom je výhodné, když jsou ozařovací jednotky umístěny před a za uvolňovací polohu nádob ze zachycovacího mechanismu.
-3CZ 280983 B6
Podle dalšího výhodného provedení má dopravní dráha dolů skloněnou část u ozařovacího ústrojí a ozařovací ústrojí sestává z alespoň dvou ozařovacích jednotek, uspořádaných na protilehlých stranách dolů skloněné části dopravní dráhy pro nasměrování ultrafialového záření napříč dopravní dráhy z jejích protilehlých stran směrem na řady nádob.
Ozařovací ústrojí sestává s výhodou z alespoň jedné lampy pro vyzařování ultrafialového záření.
A konečně je výhodné, když je povlékací nádoba opatřena regulátory teploty pro udržování lázně kapalného povlékacího materiálu na regulované teplotě nádob.
Způsob a zařízení podle vynálezu jsou obzvláště vhodné pro zařazení do linky na výrobu lahví, takže není třeba manipulovat s vyrobenými láhvemi k vytvoření povlaku. Zařízení může pracovat zcela automaticky, takže nezvyšuje mzdové náklady na výrobu láhví. Cena povlékacího materiálu je přitom minimální.
Způsob a zařízení podle vynálezu podstatně zvyšují pevnost láhví, vyrobených celofoukacím postupem, které se vyznačují tím, že mají velice čisté a pevné vnitřní plochy. Láhve, vyrobené lisofoukacím postupem, se snadno poškodí vnitřním tlakem v důsledku toho, že během výroby se jejich vnitřní plocha dotýká lisovacího razníku a cizorodých částic. Bylo zjištěno, že pevnost takových láhví se nezvyšuje stejnou mírou povlakem, naneseným podle vynálezu. Když se však použije razníku, popsaného v německém patentu (DE pat. přihláška P 38 208 68.0), lze nádoby, vyrobené lisofoukacím postupem, rovněž značně zpevnit povlakem, naneseným podle vynálezu.
Další výhodou, kterou přináší zařazení povlékacího zařízení podle vynálezu do výrobní linky, je to, že láhve přicházejí do vstupní zóny naprosto čisté. To usnadňuje nanášení povlékacího materiálu a podporuje vazbu mezi láhvemi a povlakem. Naproti tomu povlékání mimo výrobní linku může vyžadovat předběžnou úpravu láhví před nanesením povlaku.
Způsobem podle vynálezu se vyrobí na láhvích stejnoměrný povlak. Mimoto se dá povlak přesně nanést pouze na vnější plochy, takže vnitřek láhve a její ústí zůstane čisté bez povlaku. Dosáhne se toho přesto, že povlékání probíhá spojitě během výroby láhví .
Způsob a zařízení podle vynálezu zajišťují účinné a hospodárné využití povlékacího materiálu. Při ponoru láhví prakticky nevzniká odpad povlékacího materiálu, který je například běžný při stříkání povlaku na láhve. Způsobem podle vynálezu se povlak nanáší na láhve, které se vzájemně nedotýkají, takže povlak se kontaktem láhví neporuší. Následkem toho zůstává povlak na láhvích stejnoměrný a celistvý.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále objasněn na výhodném příkladném provedení, na které však samozřejmě není omezen, podle přiložených výkresů, na nichž obr. 1 znázorňuje celkový bokorys povlékacího zařízení
-4CZ 280983 B6 podle výhodného provedení vynálezu, obr. 2 pohled na konec zařízení z obr. 1, obr. 3 pohled na opačnou stranu zařízení z obr.
I, obr. 4 řez zařízením, vedený rovinou IV-IV na obr. 1, obr. 5 řez, vedený rovinou V-V na obr. 1, obr. 6 bokorys výhodného provedení zachycovacího mechanismu povlékacího zařízení z obr. 1, obr. 7 nárys zachycovacího mechanismu z obr. 6, obr. 8 řez, vedený rovinou VIII-VIII na obr. 6, obr. 9 řez, vedený rovinou ix-ix na obr. 6, obr. 10 nárys dalšího výhodného provedení zachycovacího mechanismu podle vynálezu, obr. 11 řez, vedený rovinou XI-XI na obr. 10, obr. 12 řez, vedený rovinou XII-XII na obr. 11, přičemž zachycovací mechanismus je v uzavřené poloze, obr. 13 analogický řez jako na obr. 12, kde však zachycovací mechanismus je v rozevřené poloze, obr. 14 řez, vedený rovinou XIV-XIV na obr.
II, se zachycovacím mechanismem v uzavřené poloze, obr. 15 celkový pohled na alternativní provedení vynálezu a obr. 16 bokorys láhve, povlečené v zařízení podle vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 až 5 je obecně zakresleno povlékací zařízení £ pro povlékání láhví B ponořením do lázně tekutého povlékacího materiálu M, aby se na ní vytvořil na vnější ploše povlak C. Třebaže se popis konkrétně týká povlékání láhví B, je vynález použitelný i pro jiné skleněné nádoby a předměty.
Povlékací zařízení £ je zařazeno do výrobní linky na výrobu láhví, takže povlékání probíhá jako část výroby láhví. S výhodou je povlékací zařízení £ umístěno za dopravníkem R, který vede od neznázorněné chladicí pece. Povlékací zařízení £ je umístěno u tohoto dopravníku R, takže láhve B jsou zdvihány z dopravníku R, povlékány a potom znovu postaveny na dopravník R bez přerušení výrobní linky. Pohyb láhví B na dopravníku R od chladicí pece se tedy nemusí zdržovat za účelem jejich povlečení. Dopravník R od chladicí pece může být tvořen pásovým dopravníkem nebo jiným dopravníkem, který není přímo součástí dopravníku od chladicí pece.
Třebaže je nejvýhodnější, aby způsob a zařízení bylo zařazeno do výrobní linky tak, aby se povlékaly naprosto čisté láhve, lze vynálezu použít mimo výrobní linku k oddělenému povlékání předem vyrobených láhví B. V tomto případě je výhodné, aby k povlékání došlo asi 24 hod. po vyrobení láhví nebo alespoň dřív, než dojde k degradaci jejich povrchu, což by mohlo nepříznivě ovlivnit povlékání. Delší časový odstup by mohl vyžadovat předběžné zpracování láhví B před povlečením. Mezi takové předběžné zpracování může například patřit čištění láhví a jejich vyžíhání, aby se odstranila z jejich povrchu voda nebo jiné nečistoty.
Ve znázorněném provedení vynálezu mohou být láhve B přiváděny do povlékacího zařízení £ k povlečení holé skleněné vnější plochy. V alternativním provedení mohou být láhve B nejprve tepelně zpracovány a opatřeny na vnější ploše cínovým povlakem, na který se pak nanáší povlak z plastu. Takový cínový povlak chrání skleněnou vnější plochu a obecně zpevňuje láhve B. Cínový povlak má typickou tlouštku mezi 30 a 50 μιη.
-5CZ 280983 B6
Láhve B, přiváděné do povlékacího zařízení 1, mají kontrolovanou teplotu, která zlepšuje nanášený povlak a zejména snižuje pravépodobnost stékání nebo kapání povlékacího materiálu M po láhvi B. Mimoto tato kontrolovaná teplota podporuje spojení mezi povlékacim materiálem M a láhví B. Mimoto bylo zjištěno, že regulovaná teplota láhví zkracuje dobu, potřebnou k tepelnému stárnutí povlaku C před vytvrzením, které se provádí ozařováním.
V konkrétním příkladě provedení mají láhve teplotu mezi asi 50 °C a 150 °C, v jednom konkrétním provední je jejich teplota asi 100 C. Láhve B vycházejí z chladicí pece s teplotou asi 140 °C, takže jejich teplotu lze regulovat před vstupem do povlékacího zařízení 1 chlazením nebo zahříváním. Možnost využití tepla v materiálu láhví B, vycházejících z chladicí pece, je dalším důvodem pro povlékání láhví B přímo ve výrobní lince.
V povlékacim zařízení 1 jsou láhve B dopravovány spojitě po povlékací dráze 2 ve směru šipky A (obr. 1) ze vstupní zóny 3. do výstupní zóny 4. Zóny 3, 4 leží s mezerou za sebou u dopravníku R. Mezi vstupní zónou 3. a výstupní zónou 4 jsou láhve B transportovány v lince za sebou. Tato linka může sestávat z jednotlivých láhví B, umístěných jedna za druhou, což není na výkrese znázorněno, nebo mohou být láhve B uspořádány v příčných řadách, ležících jedna za druhou. Počet láhví B v příčných řadách může být různý. Ve znázorněném provedení sestává jedna příčná řada ze čtyř láhví B, lze však vytvořit příčné řady, obsahující až čtyřicet osm láhví B, což závisí na kapacitě výrobní linky.
Během dopravy láhví B po povlékací dráze 2 se láhve B zachycují ve vstupní zóně 3. a odkládají ve výstupní zóně 4. Při zachycování se láhve zdvihají z dopravníku R a při odkládání se na něj znova staví.
K dopravě láhví B obsahuje povlékací zařízení 1 dopravní ústroji 5 s dopravním mechanismem 6. Dopravní mechanismus 6 zahrnuje nekonečný dopravník 7, uložený na nosníkách 8 a spojitě pohyblivý po dopravní dráze 9, jejíž úsek 9a prochází povlékací dráhou 2. Nekonečný dopravník 7 může být tvořen dopravním pásem, což není na výkresech znázorněno, nebo dvojicí rovnoběžných řetězů 10, které obíhají kolem dvojice kladek, kol nebo řetězových kol 11/ jak je na výkresech zakresleno.
Dále obsahuje dopravní mechanismus 6 hnací jednotku 12., která uvádí nekonečný dopravník 7 do spojitého pohybu. Hnací jednotka 12 obsahuje motor 13., např. elektromotor, spojený s nekonečným dopravníkem 7 bud přímo nebo přes řetězový převod 14, jak ukazuje obr. 1.
K dopravnímu ústrojí 5 dále patří nejméně jeden zachycovací mechanismus 15, který je spojen s nekonečným dopravníkem 7, pohybuje se společně s ním, zachycuje láhve B ve vstupní zóně 3., unáší je během povlékání po povlékací dráze 2. a staví povlečené láhve B znovu na dopravník R u výstupní zóny 4. Každý zachycovací mechanismus 15 drží láhve B v jejich horní části U, takže jsou zavěšeny na zachycovacím mechanismu 15, aby se mohly ponořit do lázně povlékacího materiálu M. Horní část U láhve B zůstává tedy nepovlečená a horní hranice L povlaku C leží pod horní částí U. V konkrétním provedení drží zachycovací mechanismus 15 láhve
-6CZ 280983 B6
B u jejich ústí F. Podle jiného konkrétního provedení jsou láhve B drženy za hrdlo N těsně pod ústím F. Je samozřejmé, že jiné nádoby a předměty mohou být uchyceny během dopravy v jiné poloze.
Na nekonečném dopravníku 7. je po jeho délce upevněna soustava zachycovacích mechanismů 15, které mají mezi sebou jistou mezeru. Následkem toho každý zachycovaci mechanismus 15 prochází vstupní zónou 3 a může zachytit následující láhev nebo láhve B. Když jsou láhve B uloženy za sebou v příčných řadách, jako je tomu ve znázorněném provedení, pak každý zachycovaci mechanismus 15 zachycuje následující příčnou řadu láhví B.
Rychlost pohybu nekonečného dopravníku 7 je zvolena tak, aby láhve B ve vstupní zóně 3 byly zachycovány procházejícím zachycovacím mechanismem 15 rychlostí, odpovídající přibližné rychlosti příchodu do vstupní zóny 3. Následkem toho láhve B, které se pohybují směrem z chladicí pece, nejsou zdržovány v postupném pohybu. Rychlost může být nastavena tak, aby se láhve B pohybovaly v množství 200 až 600 kusů za minutu, když jsou uspořádány v příčných řadách, která každá obsahuje 22 až 48 láhví B. Po povlékací dráze 2 se tedy pohybuje asi 9 až 13 příčných řad láhví B za minutu.
Každý zachycovaci mechanismus 15 zachycuje každou láhev B v její horní části U dostatečnou silou, aby láhev B měla stabilní polohu při ponoru do lázně povlékacího materiálu M. Zejména je zachycovaci mechanismus 15 schopný vtlačit láhve B do povlékacího materiálu M proti vztlaku, kterým povlékací materiál působí na jejich dno 0.
Každý zachycovaci mechanismus 15 musí mít konstrukci přizpůsobenou povaze zachycovaných láhví B. Ve znázorněném provedení obsahuje každý zachycovaci mechanismus 15 nejméně jednu dvojici zachycovacích součástí 16, které jsou pohyblivé k sobě a od sebe mezi uzavřenou polohou, ve které drží láhev B, a rozevřenou polohou. Zachycovaci mechanismus 15 je upevněn na nekonečném dopravníku 7, jehož sekce, probíhající podél povlékací dráhy 2, má takový tvar, že když zachycovaci mechanismus 15 vstoupí do vstupní zóny 3_, zachycovaci mechanismus 15 vstoupí do vstupní zóny 3, zachycovaci součásti 16 se automaticky orientují tak, aby se nastavily do řady s příslušnými láhvemi B a posunuly se k jejich horním částem U a zachytily je. Když se naopak zachycovaci mechanismus 15 blíží k výstupní zóně 4, nastaví se zachycovaci součásti 16 automaticky tak, aby opatrně postavily zachycené láhve B zpátky na dopravník R.
Každá dvojice zachycovacích součástí 16 má mezi sebou dostatečnou vzdálenost, aby se zachycené láhve B vzájemně nedotýkaly. V konkrétním provedení je mezera mezi láhvemi B asi 40 mm.
Zachycovaci součásti 16 sestávají ze zachycovacích prstů £7 se zachycovacími úseky £8, které se dotýkají při zachycování láhví B. Zachycovaci úseky 18 z tuhého materiálu jsou tvarované, zatímco zachycovaci úseky 18 z pružného materiálu se zdeformují do tvaru odpovídajícího horní části U láhví B. V konkrétním provedení jsou zachycovaci úseky 18 takového tvaru nebo tak zdeformovány, že přesně dosedají na hrdlo N láhve B a tvoří opěrné osazení £9, na které dosedá ústí F láhve B. Zachycovaci prsty £7,
-7CZ 280983 B6 nebo alespoň jejich tuhé zachycovací úseky 18, mohou být vyměnitelné, aby se daly dopravovat nádoby a předměty různých tvarů.
Zachycovací prsty 17 jsou pohyblivé jakýmkoliv vhodným způsobem. V konkrétním provedení jsou zachycovací prsty 17 pohyblivé lineárně od sebe a k sobě, jak ukazuje obr. 6 až 9, nebo výkyvné od sebe a k sobě, jak je zakresleno na obr. 10 až 14.
V provedení podle obr. 6 až 9 sestává každý zachycovací mechanismus 15 z protáhlého vozíku 20, který je upevněn na nekonečném dopravníku 2 a na němž jsou pohyblivě upevněny zachycovací prsty 17.
Každý vozík 20 sestává z protáhlého rámečku 21, který je připevněn k nekonečnému dopravníku Ί_ a probíhá napříč k jeho směru pohybu, znázorněnému šipkou A, a ze dvojice nosných hřídelů 22a, 22b. které jsou upevněny v rámečku 21 kluzně vzhledem k němu. Jednotlivé zachycovací prsty 17 každé dvojice jsou připevněny každý k jednomu nosnému hřídeli 22a, 22b, takže kluzný pohyb nosných hřídelů 22a, 22b v opačných směrech lineárně posouvá zachycovací prsty 17 každé dvojice mezi rozevřenou a uzavřenou polohou.
Podle druhého provedení, znázorněného na obr. 10 až 14, sestává každý zachycovací mechanismus 15 rovněž z protáhlého vozíku 23. který je připevněn k nekonečnému dopravníku 7 as nímž jsou pohyblivě spojeny zachycovací prsty 17.
Každý vozík 23 má protáhlý rámeček 24 , spojený s nekonečným dopravníkem 7, a nůžkový mechanismus 25, upevněný na rámečku 24. Každý nůžkový mechanismus 25 sestává alespoň z jedné dvojice nůžkových pák 26a, 26b. z nichž každá je pevně spojena s jedním zachycovacím prstem 17 každé dvojice. Výkyvný pohyb nůžkových pák 26a, 26b na způsob nůžek kolem osy X výkyvu způsobuje výkyvný pohyb zachycovacích prstů 17 mezi uzavřenou a otevřenou polohou.
Každý zachycovací mechanismus 15 rovněž obsahuje pohon 27. který vyvolává pohyb zachycovacích prvků 17 do uzavřené a rozevřené polohy.
Ve znázorněných dvou provedeních jsou zachycovací prsty 17 předpjaty do jedné z těchto poloh a jsou pohyblivé proti tomuto předpětí do druhé polohy. K tomuto účelu obsahuje pohon 27 jednu nebo několik pružin 28, které působí předpínací silou na zachycovací prsty 17,. Ve znázorněném provedení jsou zachycovací prsty 17 předpjaty do sevřené polohy. Pružina 28 může působit na zachycovací prsty 17 nepřímo, jak je znázorněno na výkresech, nebo přímo. Ve znázorněném provedení působí pružiny 28 na součást vozíku 20, 23, např. mezi rámečkem 21 a nosnými hřídeli 22a. 22b podle obr. 6 až 9, nebo mezi rámečkem 25 a nůžkovými pákami 26a, 26b, podle obr. 10 až 14.
Pohon 27 dále obsahuje pohonné ústroji 29, které pohybuje zachycovacími prsty 17 do rozevřené polohy pro zachycení láhví B ve vstupní zóně 3, a do uvolňovací rozevřené polohy u výstupní zóny 4.
-8CZ 280983 B6
Pohonné ústrojí 29 může být jakékoliv vhodné konstrukce. Ve znázorněném provedení využívá pohybu zachycovacího mechanismu 15 k vyvolání rozevíračího pohybu zachycovacích prstů 1/7. Pohonné ústrojí 29 obsahuje vačkový sledovač 30, znázorněný v celku na obr. 1 a podrobněji na obr. 6, 7a obr. 10, 11. Vačkový sledovač 30 obsahuje nejméně jednu vačku 31, 32, uloženou u vstupní zóny 3. a výstupní zóny 4 a nejméně jeden sledovačový systém 33 na každém vozíku 20 nebo 23. Každý sledovačový systém 33 obsahuje sledovací element 34., kterým je v tomto případě kladka, jež může dosedat na vačky 31, 32. Když se jednotlivý zachycovací mechanismus 15 blíží ke vstupní zóně 3. a výstupní zóně 4, každý sledovací element 34 přijde samočinně do záběru s příslušnou vačkou 31, 32, čímž uvede sledovačový systém 33 do pohybu a vyvolá pohyb zachycovacích prstů 17 proti závěrnému předpětí pružiny 28.
Každý sledovačový systém 33 působí bud přímo, což není znázorněno, nebo nepřímo na zachycovací prsty 17. Sledovačový systém 33 může působit na součást vozíku 20, např. na nosné hřídele 22a, 22b, nebo u vozíku 23 na nůžkové páky 26a, 26b. Pro každý zachycovací mechanismus 15 může být uspořádán jediný sledovačový systém 33 , který uvádí v činnost všechny dvojice zachycovacích prstů 17. Alternativně, jak ukazují výkresy, může být uspořádána dvojice sledovačových systémů 33 a každý z nich uvádí do pohybu jeden nebo několik zachycovacích prstů 17,. U vstupní a výstupní zóny 3, 4 může být pak uspořádána dvojice vaček 31, 32., se kterou pak přichází do záběru příslušný sledovací element 34.
Sekce 9a dopravní dráhy 9, která prochází podél povlékací dráhy 2, je vytvarována tak, aby láhve B, zachycené zachycovacími mechanismy 15, se pohybovaly dolů do lázně povlakového materiálu M a ponořovaly se do něj. Sekce 9a má obecně křivkový tvar, takže zachycovací mechanismy 15, pohybující se podél sekce 9a a držící láhve B, ponořují láhve B do lázně a vysouvají je z lázně. Láhve B se pohybují po povlékací dráze po dobu, kdy jsou v lázni. Povlékací dráha 2 je nastavitelná tak, aby se dala měnit rychlost a hloubka ponoření láhve B do lázně povlékacího materiálu, délka doby maximálního ponoření láhve do povlékacího materiálu a rychlost vyjímání z lázně tak, aby povlak měl požadovanou tloušťku. Nastavování povlékací dráhy 2 může zahrnovat nastavování dopravní dráhy 9 a zejména její sekce 9a, ležící u lázně povlékacího materiálu M.
Doba ponoření láhve B se může měnit podle povahy a tvaru láhve, podle složení povlékacího materiálu M a požadované tloušťky povlaku. Obecně musí ponoření trvat tak dlouho, aby se na láhvi B vytvořil přijatelný povlak C. Doba ponoru je přibližně 10 s, aby vznikl stejnoměrný povlak, který má po vytvrzení tloušťku 3 až 5 μπι, třebaže kolem okraje H dna 0 a přímo na dnu O láhve B lze vytvořit povlak o tloušťce až 10 μιη. Tato větší tloušťka podporuje ochranu láhví B při následujícím používání.
povlékacím materiálu kterou se láhve
M může být kvalita
B pohybují do může být
V závislosti na povlaku C ovlivněna rychlostí, s lázně a/nebo z lázně povlékacího materiálu M. Zejména důležitá rychlost, s jakou se láhev B zdvihá svisle z povlékacího materiálu. Příliš rychlé zdvihání způsobuje nestejnoměrnou tloušťku povlaku a skapávání materiálu. Rychlost vyjímání láhve také ovlivňuje tloušťku povlaku. Při velké rychlosti vytahuje láhev B
-9CZ 280983 B6 větší množství povlakového materiálu M z lázně, zatímco nižší rychlost umožňuje stečení materiálu M. Bylo zjištěno, že je výhodné zdvihat láhve B z lázně povlékacího materiálu M ve dvou stupních při různých rychlostech. V prvním, poměrně rychlém stupni vyjímání, se láhve B zdvihnou tak daleko, až leží nad hladinou povlékacího materiálu M asi dvě třetiny povlečené výšky láhve B. Potom následuje druhý, pomalejší stupeň vyjímání, při kterém se zdvihne z lázně celá láhev B. První stupeň brání tomu, aby na láhvích neulpělo nedostatečné množství povlakového materiálu M, zatímco druhý stupeň snižuje na minimum kapání povlakového materiálu M nebo jeho stékání u dolního konce láhve B.
Doba ponoření a rychlost vyjímání láhve B z lázně povlékacího materiálu M se dá nastavovat místní změnou křivkového tvaru úseku 9a dopravní dráhy 9, zejména těsně u lázně. Lze to provést volbou a změnou počtu a/nebo velikosti a/nebo polohy jednotlivých řetězových kol 11 pro řetězy 10 v úseku 9a. Přitom lze takto měnit jedno nebo několik řetězových kol 11. Jejich změnou se dá měnit úhel dráhy pohybu řetězů 10 a tedy pohyb zachycovacích mechanismů 15 v úseku 9a vzhledem k lázni povlékacího materiálu M. Řetězová kola 11 jsou pohyblivě a/nebo odnímatelně uložena v jakémkoliv vhodném neznázorněném ložisku.
Povlékací zařízení 2 obsahuje povlékací nádobu 3.5, v níž je lázeň tekutého povlékacího materiálu M. Povlékací nádoba 35 může být jakéhokoliv tvaru a rozměru, vhodného pro ponor lahví. Povlékací nádoba 35 má otevřený horní konec 36, dvojici bočních stěn 37 a dvojici čelních stěn 38.· Boční stěny 37 leží napříč k povlékací dráze 2 a sbíhají se od shora od otevřeného horního konce 36 směrem ke dnu, takže profil povlékací nádoby 35 se podobá dráze pohybu láhví B lázní povlékacího materiálu M. Tím se zmenší potřebné množství povlékacího materiálu M, umístěného v povlékací nádobě 35 během ponořování láhví B. Otevřený horní konec 36 může být částečně uzavřen nebo alespoň zastíněn, aby se zabránilo stárnutí nebo vytvrzování povlékacího materiálu M a tím se zvýšila jeho životnost.
Třebaže to není v tomto provedení znázorněno, povlékací nádoba 35 může být ve tvaru dvojité nádrže, kde vnitřní nádrž je umístěna ve vnější nádrži. Obě nádrže mohou být podobného tvaru, ale horní otevřený konec vnitřní nádrže leží nepatrně pod rovinou horního otevřeného konce vnější nádrže. Vnitřní nádrž je naplněna až k okraji povlékacím materiálem M, který z ní neustále přetéká do vnější nádrže, odkud se pak odstraňuje. To umožňuje udržovat ve vnitřní nádrži konstantní hladinu povlékacího materiálu M. Mimoto se zmenší na minimum povrchové vlny v povlékacím materiálu M, vyvolané v něm pohybem láhví B.
Povlékací nádoba 35 může být opatřena neznázorněnými odkapními nebo rozstřikovými mísami nebo kryty, kde se shromažďuje přebytečný povlakový materiál M, stékající z ponořených láhví B, nebo rozstříknutý z povlékací nádoby 35.
V povlékacím zařízení 2 lze provádět zahřívání a/nebo chlazení povlékacího materiálu M v povlékací nádobě 3_5. K tomuto účelu může být uspořádáno v povlékací nádobě 35 nebo vedle ní s výhodou několik regulátorů teploty 39, například topných a/nebo chladicích elementů. Rozsah, v jakém se povlakový materiál
-10CZ 280983 B6
M zahřívá nebo chladí pomocí regulátorů teploty 39, závisí na povaze a složení povlékacího materiálu M.
Povlékací materiál M může mít jakékoliv vhodné složení. Ve výhodném provedení způsobu a zařízení podle vynálezu zahrnují povlékací materiály polymery.
V jednom konkrétním provedení obsahuje povlékací materiál M jako těkavé rozpouštědlo methylethylketon. Lázeň povlékacího materiálu M v povlékací nádobě 35 je udržována na teplotě, ležící pod teplotou vypařování nebo varu tohoto rozpouštědla. V konkrétním případě se povlékací materiál M v povlékací nádobě 35 udržuje na teplotě kolem 30 °C, zatímco láhve B mají při ponoření do povlékacího materiálu M teplotu asi 80 °C až 100 C.
Nanesený povlakový materiál M se vytvrzuje působením elektromagnetického záření, které má v tomto případě vlnovou délku 0,2 až 10 μπι. V jednom speciálním provedení lze použít k vytvrzování ultrafialového světla.
Za určitých okolností může být vhodné, aby se k vytvrzení plastu podrobily láhve B ozáření v jediném stupni. V přítomném příkladě je však použito několikastupňového ozařování povlečených láhví B, aby se zajistilo úplné a stejnoměrné vytvrzení. V prvním stupni dochází k vytvrzení povlaku C alespoň na dnu O a jeho okraji H láhve B. V tomto prvním stupni jsou láhve B ještě zachyceny v zachycovacích mechanismech 15, takže povlékací materiál M na dnu O se pak nepoškodí, když se láhve B uvolní a postaví na dopravník R. Druhý a případně další stupně ozáření probíhají poté, co byly láhve B uvolněny ze zachycovacích mechanismů 15. To má tu výhodu, že zachycovací mechanismy 15 netvoří překážku při ozařování.
Povlékací zařízení 1 podle vynálezu podrobuje láhve B dvoustupňovému ozáření, přičemž v prvním stupni je záření směrováno nahoru k láhvím B, zachyceným zachycovacím mechanismem 15,. Druhý stupeň ozařuje láhve B shora dolů poté, co byly postaveny na podložku po uvolnění zachycovacích mechanismů 15. Při ozařování se může záření odrážet kolem láhví B, aby se zajistilo úplné a stejnoměrné vytvrzení. K tomuto účelu mohou sloužit neznázorněné reflektory, které mohou mít několik ohnisek.
Doba a intenzita ozáření se zvolí tak, aby proběhlo úplné vytvrzení. Pro odborníka je zřejmé, že stupeň vytvrzení závisí na různých faktorech, jako je složení povlékacího materiálu M a tlouštka povlaku C na láhvích B a stupeň ozáření, působící na povlékací materiál M. Když je ozařování dvoustupňové, ozařuje se procházející láhev B po dobu až 15 s, třebaže první stupeň ozáření může trvat asi 1 s. Intenzita a vlnová délka záření, působícího na láhve B, se zvolí tak, aby došlo ke spolehlivému vytvrzení povlékacího materiálu M.
Povlékací zařízení 1 podle vynálezu obsahuje ozařovací ústrojí 40 , které generuje energetické paprsky. Ozařovací ústrojí 40 obsahuje ozařovací jednotku 41, která tvoří první stupeň ozařování, a ozařovací jednotku 42 jako druhý stupeň ozařování. Ozařovací jednotky 41, 42 jsou upevněny jedna pod a jedna nad povlékací dráhou 2. První ozařovací jednotka 41 směřuje záření nahoru
-11CZ 280983 B6 k vytvrzení povlaku C na dnu O, jeho okraji H a částečně na těle S láhve B alespoň u dna 0. Druhá ozařovací jednotka 42 směřuje záření dolů na láhve B, aby se dokončilo vytvrzení povlaku na těle S láhve B. V ozařovacích jednotkách 41, 42 mohou být neznázorněné reflektory, které odrážejí zářeni na povlakový materiál M.
Každá ozařovací jednotka 41, 42 obsahuje jednu nebo několik lamp 43 , které tvoří zdroj ultrafialového záření. Lampy 43 mohou být rtuťové nebo halogenové výbojky, třebaže lze použít i jiných zdrojů.
V oblastech kolem ozařovacích jednotek 41, 42 je zajištěna přiměřená ventilace povlékací dráhy 2, aby se zamezilo zvýšení okolní teploty na nepřípustnou míru, což by mohlo poškodit povlak. Při vytvrzování se láhve B samy zahřívají, což by bez příslušné regulace mohlo vyvolat protrhávání nebo záhyby povlaku C. V tomto provedení bylo zjištěno, že k ochraně proti nadměrným teplotám stačí proudění vzduchu v oblasti kolem ozařovacích jednotek 41, 42 v povlékací dráze 2.
Ventilaci lze provádět pomocí ventilačního krytu 44., který leží nad povlékací dráhou 2. a kterým je nasáván okolní vzduch, jenž pak prochází oblastí povlékací dráhy 2, kde leží ozařovací jednotky 41, 42. Mimoto lze odstínit oblasti ozařovacích jednotek 41, 42 od povlékací dráhy 2. v oblasti povlékací nádoby £5. Takové odstínění znemožňuje rozptýlení vytvrzovacích paprsků do povlékací nádoby 35, což by mohlo způsobit předčasné vytvrzení povlaků C nebo vytvrzení povlékacího materiálu M uvnitř povlékací nádoby 35. Stíněni lze například provést tak, že kolem oblastí, kde leží ozařovací jednotky 41, 42., se namontují stínící skříně 45 nebo neznázorněné stínící stěny, které oddělují prostor kolem ozařovacích jednotek 41, 42 od prostoru s povlékací nádobou 35.
Podle vynálezu se povlékací materiál M, nanesený na láhve B, zahřívá před vytvrzováním. Tímto zahřátím materiál tepelně stárne, dochází k odpaření těkavých složek v povlakovém materiálu M a tím se usnadní vytvrzení. Když povlakový materiál M obsahuje rozpouštědlo, je důležité, aby se rozpouštědlo před vytvrzováním úplně odstranilo, protože zbytek rozpouštědla může nepříznivě ovlivnit jakost povlaku C, speciálně v případě, když povlékací materiál M obsahuje zbytek methylethylketonu při vytvrzování, mohou v povlaku C vzniknout bílé skvrny.
Zahřátí povlékacího materiálu M lze provádět jakýmkoliv vhodným způsobem. Láhve B, vystupující z povlékací nádoby 35, mají ještě v sobě jisté množství zachyceného tepla, které může stačit k zestárnuti povlékacího materiálu Μ. V tomto případě je povlékací dráha 2. tak dlouhá, aby umožnila zestárnutí povlaku C na láhvích během jejich pohybu od povlékací nádoby 35 k první ozařovací jednotce 41. To může být výhodné a ekonomicky schůdné z konstrukčního hlediska a závisí to na potřebách a omezeních výrobní linky.
Umístění zařízení podle vynálezu u výstupního konce dopravníku, vedoucího od chladicí pece, je obzvlášť výhodné, protože láhve B, odváděné z dopravníku R, mohou svým teplem stačit k zahřátí povlékacího materiálu M na potřebnou teplotu.
-12CZ 280983 B6
V provedení podle vynálezu se tepelná energie přivádí do povlékacího materiálu M ohřívací jednotkou 46. V ohřívací jednotce 46 se na povlak C působí horkým plynem, například horkým vzduchem. Horký plyn se přivádí do ohřívací komory 47. kde cirkuluje kolem láhví B, pohybujících se po povlékací dráze 2 a procházejících ohřívací komorou 47.
V alternativním provedení může ohřívací jednotka 46 obsahovat zahřívací elementy, které jsou umístěny u povlékací dráhy 2 a jejichž tepelná energie směřuje na procházející láhve B. Těmito zahřívacími elementy mohou být infračervené zářiče. Podle vynálezu lze použít ohřívacích elementů současně s horkým plynem v ohřívací komoře 47.
Doba zahřívání se zvolí tak, aby se zajistilo spolehlivé vytvrzení stárnutím povlékacího materiálu M, které závisí na několika faktorech. V zařízení podle vynálezu lze použít interval ohřátí, trvající až 15 s. Množství tepelné energie, přiváděné do povlékacího materiálu M během tohoto intervalu, se určí tak, aby došlo ke spolehlivému zestárnutí.
Povlékací zařízení £ podle vynálezu může rovněž zajišťovat odstraněni povlékacího materiálu M, stékajícího ze dna 0 láhví B, vycházejících z nádoby 35. Lze to provádět tak, že dno O láhví B lze ofukovat horkým plynem, např. vzduchem v době, kdy láhve B opouštějí povlékací nádobu 35 nebo vstupují do ohřívací komory 47. Paprsek plynu oddělí stékající kapky od povlaku C. Paprsek plynu může vytvářet plynová tryska £8., umístěná vedle povlékací nádoby 35 a propojená se zdrojem horkého plynu.
V zařízení podle vynálezu přicházejí skleněné láhve B do vstupní zóny 3. na dopravníku R, který přichází od chladicí pece. Pokud je to nezbytné, může být u vstupní zóny 2 uspořádán rovnací mechanismus 49, který uspořádá láhve B jednotlivě nebo v řadách postupné za sebou do polohy, vhodné pro zachycení zachycovacím mechanismem 15.
Nekonečný dopravník 7 se pohybuje spojité, takže za sebou následující zachycovací mechanismy 15 se přibližují a projdou vstupní zónou 2· Při vstupu do vstupní zóny 2 vyvolá každý vačkový sledovač 30 příslušného zachycovacího mechanismu 15 záběrem sledovacích elementů 34 a vaček 31 pohyb zachycovacích prstů 17 z uzavřené do otevřené 'polohy. Zachycovací prsty 17 zůstanou v této otevřené poloze tak dlouho, až přijdou nad příslušnou láhev B a leží kolem jejího hrdla N. Uvolněním sledovacích elementů 34 od vaček 31 pak vyvolá vačkový sledovač 30 pohyb zachycovacích prstů 17 do uzavřené polohy za současného působení pružin 28./ takže zachycovací prsty 17 sevřou hrdlo N láhve B.
Zachycovací mechanismus 15 a zachycená láhev B nebo láhve B jsou pak dopravovány nekonečným dopravníkem 2 spojité podél povlékací dráhy 2 k výstupní zóně £. Během tohoto pohybu jsou láhve B postupně ponořovány do lázně v povlékací nádobě 25./ vyjímány z lázně, vystaveny působení tepelné energie v ohřívací komoře 47 pro tepelné stárnutí povlaku a konečně ozařovány ultrafialovým světlem z první ozařovací jednotky £1, aby se vytvrdila vrstva povlaku alespoň na dnu O nádoby B.
-13CZ 280983 B6
Nekonečný dopravník 7 pak vede láhve B zpátky na dopravník R. Vačkový sledovač 30 zachycovacího mechanismu 15 potom znovu přemístí zachycovací prsty 17 do rozevřené polohy, takže uvolní láhve B, spočívající na dopravníku R. Láhve B pak pokračují v pohybu k výstupní zóně 4 a během tohoto pohybu na ně působí záření z druhé radiační jednotky 42 k finálnímu vytvrzení povlékacího materiálu M.
Zachycovací mechanismus 15 pak pokračuje v pohybu po dopravní dráze 9 a vrací se ke vstupní zóně £, aby mohl zachytit další láhve B.
Na obr. 15 je znázorněno obměněné povlékací zařízení χ pro povlékání láhví B ponořením. Toto zařízení je podobné předchozímu provedení, pro stejné součásti je použito stejných vztahových značek a v tom rozsahu, kde jsou obě zařízení stejná nebo podobná, nebude zařízení z obr. 15 podrobně popisováno.
Dopravní mechanismus 6 povlékacího zařízení χ z obr. 15 obsahuje rovněž nekonečný dopravník 7, tvořený dvěma řetězy 10, které obíhají po kladkách, kolech nebo řetězových kolech χχ. Jedno nebo několik řetězových kol χχ, ležících v blízkosti lázně povlékacího materiálu M, může být nastavitelné stejně jako v předchozím provedení. Podle obr. 15 je jedno řetězové kolo 11 uloženo pohyblivě mezi polohami, znázorněnými řetězovými koly 111 a 111 1. Takový pohyb řetězového kola 11 má za následek změnu úhlu dráhy pohybu řetězů 10 v povlékací nádobě 35, takže ho lze využít ke změně doby ponoření láhví B a rychlosti jejich pohybu v lázni povlékacího materiálu M.
Povlékací nádoba 35 je v tomto případě dvojitá a sestává z vnitřní nádrže 50 a vnější nádrže 51. Otevřený horní konec £6. vnitřní nádrže 50 leží pod rovinou otevřeného horního konce vnější nádrže 51, takže lázeň tekutého povlékacího materiálu M může naplnit vnitřní nádrž 50 až k hornímu okraji. To umožňuje udržovat konstantní hladinu povlékacího materiálu M ve vnitřní nádrži 50.
Láhve B jsou ozařovány za účelem vytvrzení povlaku C jen v jednom stupni. K ozařování dochází během doby, kdy jsou láhve B zachyceny zachycovacím mechanismem 15, a k jeho provádění slouží ozařovací ústrojí 40. Ozařovací ústrojí obsahuje ozařovací jednotky £2, 53 , uspořádané na protilehlých stranách dopravní dráhy 9, takže záření směřuje na procházející láhve B. Ozařovací jednotky £1, 52 a láhve B mají takovou vzájemnou polohu, že ozařovací jednotka 52 směřuje svým zářením nahoru na dno O a stěny S láhví B, zatímco záření z ozařovací jednotky 53 dopadá na stěny S láhví B. Dopravní dráha 9, procházející mezi ozařovacími jednotkami £1, 52, je skloněna šikmo dolů a ozařovací jednotky 51, 52 jsou skloněny tak, aby záření procházelo přes dopravní dráhu
9. Láhve B visí dolů ze zachycovacího mechanismu 15 a povlak C na nich je ozařován stejně jako v předchozím provedení.
V tomto povlékacím zařízení χ není znázorněna ohřívací jednotka 46, ale může v něm být umístěna, pokud je to žádoucí. Zahřívání povlékacího materiálu M, naneseného na láhve B, může probíhat v tomto provedení působením zbylého tepla v tělese láhví B.
-14CZ 280983 B6
Povlékací přístroj 1 je opatřen plynovou tryskou 48, která slouží k odstranění kapek povlékacího materiálu M, skapávajících z povlečených láhví B. Aby se usnadnilo oddělení těchto kapek, koncentrují se kapky na každé láhvi B při jejím průchodu kolem plynové trysky 48 v konstantní poloze. Provádí se to tak, že láhve B, zavěšené na zachycovacích mechanismech 15, se naklánějí, takže veškerý nadbytečný povlékací materiál M vytvoří kapku v nejdolejší části okraje H dna 0 povlečené láhve B. Naklánění nebo naklápění láhví B může být omezeno na část dopravní dráhy 9 bezprostředně u plynové trysky 48, nebo může nastávat v celém úseku 9a dopravní dráhy 9.
Naklápění láhví B lze realizovat jakýmkoliv vhodným způsobem. Třebaže to není znázorněno, může například na zachycovací mechanismus 15 působit naklápécí mechanismus. Ten může například zahrnovat vačku, která zabírá se zachycovacím mechanismem 15, který pak nakloní láhev B.
Při provozu tohoto povlékacího zařízení 1 přicházejí láhve B do vstupní zóny 3, kde jsou zachycovány postupně zachycovacími mechanismy 15 a spojitě unášeny po povlékací dráze 2 k výstupní zóně 4. Během tohoto pohybu jsou postupně ponořovány do lázně povlékacího materiálu M v povlékací nádobě 35, přiváděny k plynové trysce 48 za účelem odstranění kapek přebytečného povlékacího materiálu M, jsou vedeny ohřívací komorou 47 za účelem tepelného stárnutí a ozařovány ultrafialovým světlem z ozařovacích jednotek 52, 53 k vytvrzení povlékacího materiálu M. Nekonečný dopravník 7 potom vede láhve B zpátky na dopravník R, kde je zachycovací mechanismy 15 uvolní.
V rámci vynálezu lze způsob a zařízení, popsané jako příklad, různě doplňovat a obměňovat.

Claims (29)

1. Způsob povlékání vnějších ploch skleněných nádob uspořádaných v řadách, .sestávající z postupného ponořování každé řady nádob (B) do lázně kapalného povlékacího materiálu (M) pro nanášení povlaku (C) povlékacího materiálu (M) na vnější plochy nádob (B) , a z vytahování řady nádob (B) s naneseným povlakem (C) z lázně kapalného povlékacího materiálu (M), vyznačující se tím, že každá řada nádob (B) se ponoří alespoň částečně do lázně kapalného povlékacího materiálu (M) , vytvrditelného ultrafialovým zářením, pro nanesení povlaku (C) , povlečené nádoby (B) se nechají tepelné zestárnout a tepelně zestárnuté povlečené nádoby (B) se podrobí ozařování ultrafialovým zářením pro vytvrzení povlaku (C).
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že povlečené nádoby (B) se podrobí ozařování při dopravování ve vzpřímeném stabilním zavěšení pro vytvrzení povlaku (C) na spodní části (O, H), nádob (B) a povlečené nádoby (B) jsou potom neseny na své spodní části (O, H) s vytvrzeným povlakem (C).
-15CZ 280983 B6
3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že povlečené nádoby (B) se dále podrobí ozařování ultrafialovým zářením pro vytvrzení povlaku (C) na zbývající části (S) nádob (B).
4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že povlečené nádoby (B) se podrobí ozařování při svém dopravování ve vzpřímeném stabilním zavěšení pro vytvrzení celého povlaku (C) na nádobách (B).
5. Způsob podle jednoho z předcházejících nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že ultrafialové záření při ozařování směřuje k řadě nádob (B) z jejích protilehlých stran.
6. Způsob podle jednoho z předcházejících nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že nádoby (B) se při ponořování dopravují dolů do lázně kapalného povlékacího materiálu (M) proti vztlakovým silám, působícím na nádoby (B) povlékacím materiálem (M), a potom se dopravují nahoru z lázně kapalného povlékacího materiálu (M).
7. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že zavěšené nádoby (B) se pohybují z lázně kapalného povlékacího materiálu (M) nejprve s relativně rychlým vytahováním nádob (B) až do vytažení dvou třetin výšky povlečené nádoby (B) z lázně povlékacího materiálu (Μ), a potom s relativně pomalým vytahováním nádob (B) až do úplného vytažení nádob (B) z lázně kapalného povlékacího materiálu (M).
8. Způsob podle jednoho z předcházejících nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že nádoby (B) se při svém ponořování, stárnutí povlaku (C) a vytvrzování dopravují plynule.
9. Způsob podle jednoho z předcházejících nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že při ponoření se nádoby (B) ponoří do lázně kapalného povlékacího materiálu (M) pouze částečně, takže povlak (C) se nanese pouze na ponořenou část nádob (B).
10. Způsob podle jednoho_ z předcházejících nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že po vytažení řad nádob (B) z lázně kapalného povlékacího materiálu (M) se zavěšené nádoby (B) nakloní, aby se veškerý nadbytečný povlékací materiál (M) soustředil na spodní části (H) nádoby (B) do formy kapek a tyto kapky se odstraní.
11. Způsob podle nároku 10, vyznačující se tím, že vytvořené kapky se odfouknou z nádob (B) plynem.
12. Způsob podle jednoho z předcházejících nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že povlak (C), nanesený na nádoby (B), se nechá tepelně zestárnout ohřevem pro odstranění těkavých příměsí z povlékacího materiálu (M).
-16CZ 280983 B6
13. Způsob podle nároku 12, vyznačující se tím, že povlak (C) se podrobí ohřevu působením ohřátého plynu na povlékací materiál (M).
14. Způsob podle jednoho z předcházejících nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že nádoby (B) se zahřejí před ponořením na teplotu v rozsahu od 50 do 150 °C.
15. Způsob podle jednoho z předcházejících nároků 1 až 14, vyznačující se tím, že teplota lázně kapalného povlékacího materiálu (M) se udržuje na teplotě do 30 ’C.
16. Zařízení pro povlékáni vnějších ploch řad skleněných nádob (B), podle nároku 1, sestávající z dopravního ústrojí (5), tvořícího povlékací dráhu (2) pro dopravu řad nádob (B) po povlékací dráze (2) ze vstupní zóny (3) do výstupní zóny (4), a z povlékací nádoby (35) pro lázeň kapalného povlékacího materiálu (Μ), přičemž povlékací nádoba (35) je umístěna za vstupní zónou (3) a povlékací dráha (2) klesá do lázně kapalného povlékacího materiálu (M) a vystupuje z ní, vyznačující se tím, že v povlékací nádobě (35) je lázeň kapalného povlékacího materiálu (M), vytvrditelného ultrafialovým zářením, u povlékací dráhy (2) a za povlékací nádobou (35) je uspořádána ohřívací jednotka (46) pro tepelné stárnutí materiálu povlaku (C), naneseného na nádobách (B), přičemž u povlékací dráhy (2) a za ohřívací jednotkou (46) je uspořádáno ozařovací ústrojí (40) pro vyzařování ultrafialového záření a vytvrzení materiálu povlaku (C), naneseného na nádobách (B).
17. Zařízení podle nároku 16, vyznačující se tím, že dopravní ústrojí (5) povlékací dráhy (2) sestává z dopravní dráhy (9) a z alespoň jednoho zachycovacího mechanismu (15), pohyblivého po dopravní dráze (9).
18. Zařízení podle nároku 17, vyznačující se tím, že dopravní dráha (9) má obloukovitý úsek (9a), uspořádaný přímo nad povlékací nádobou (35), přičemž obloukovitý úsek (9a) je zakřiven dolů směrem k povlékací nádobě (35) a potom nahoru od povlékací nádoby (35).
19. Zařízení podle nároku 17 nebo 18, vyznačující se' tím, že dopravní dráha (9) je nekonečná a dopravní ústrojí (5) sestává z nekonečného dopravníku (7), pohyblivého po dopravní dráze (9), k němuž je připevněn zachycovací mechanismus (15), pohyblivý společně s ním.
20. Zařízení podle nároku 18, vyznačující se tím, že k nekonečnému dopravníku (7) je připojena soustava zachycovacích mechanismů (15) se vzájemnými odstupy od sebe.
21. Zařízení podle jednoho z nároků 17 až 20, vyznačující se tím, že zachycovací mechanismus (15) sestává z alespoň jedné dvojice zachycovacích součástí (16), přičemž zachycovací součásti (16) každé dvojice jsou vzájemně pohyblivé k sobě a od sebe pro zachycení a uvolnění nádob (B).
-17CZ 280983 B6
22. Zařízení podle nároku 21, vyznačující se tím, že každá zachycovací součást (16) má zachycovací úsek (18), přičemž zachycovací úseky (18) každé zachycovací části (16) jsou vytvořeny pro jemné uchycení nádoby (B) mezi sebou.
23. Zařízení podle nároku 21 nebo 22, vyznačující se tím, že zachycovací mechanismus (15) obsahuje nejméně jednu pružinu (28) k pružnému předpěti zachycovacích součástí (16) každé dvojice k sobě pro zachycení nádob (B), a pohonné ústrojí (29).
24. Zařízení podle nároku 23, vyznačující se tím, že pohonné ústrojí (29) sestává z alespoň jedné vačky (31, 32), uložené nehybné vůči dopravní dráze (9), a z alespoň jednoho vačkového sledovače (33), připojeného k zachycovacím součástem (16) pro pohyb s nimi po dopravní dráze (9).
25. Zařízení podle jednoho z nároků 16 až 24, vyznačující se tím, že ozařovací ústrojí (40) sestává z alespoň dvou ozařovacích jednotek (41, 42).
26. Zařízení podle nároku 25, vyznačující se tím, že ozařovací jednotky (41, 42) jsou umístěny před a za uvolňovací polohou nádob (B) ze zachycovacího mechanismu (15).
27. Zařízení podle jednoho z nároků 17 až 24, vyznačující se tím, že dopravní dráha (9) má dolů skloněnou část u ozařovacího ústrojí (40) a ozařovací ústrojí (40) sestává z alespoň dvou ozařovacích jednotek (52, 53), uspořádaných na protilehlých stranách dolů skloněné části dopravní dráhy (9) pro nasměrování ultrafialového záření napříč dopravní dráhy (9) z jejích protilehlých stran směrem na řady nádob (B) .
28. Zařízení podle jednoho z nároků 25 až 27, vyznačující se tím, že ozařovací ústroji (40) sestává z alespoň jedné lampy (43) pro vyzařování ultrafialového záření.
29. Zařízení podle jednoho z nároků 16 až 28, vyznačující se tím, že povlékací nádoba (35) je opatřena regulátory (39) teploty pro udržování lázně kapalného povlékacího materiálu (M) na regulované teplotě nádob (B).
CS91380A 1990-02-16 1991-02-14 Způsob povlékání vnějších ploch nádob a zařízení k jeho provádění CZ280983B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AUPJ868890 1990-02-16

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS38091A3 CS38091A3 (en) 1992-04-15
CZ280983B6 true CZ280983B6 (cs) 1996-05-15

Family

ID=3774502

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS91380A CZ280983B6 (cs) 1990-02-16 1991-02-14 Způsob povlékání vnějších ploch nádob a zařízení k jeho provádění

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5211992A (cs)
EP (1) EP0442735B1 (cs)
JP (1) JP3112959B2 (cs)
AT (1) ATE126103T1 (cs)
AU (1) AU631966B2 (cs)
CA (1) CA2036264C (cs)
CZ (1) CZ280983B6 (cs)
DE (1) DE69111845T2 (cs)
DK (1) DK0442735T3 (cs)
ES (1) ES2077795T3 (cs)
GR (1) GR3017624T3 (cs)
SK (1) SK279140B6 (cs)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DK0614449T3 (da) * 1991-11-25 1997-03-24 Boc Group Plc Forbedringer ved eller i forbindelse med en fremgangsmåde og et apparat til påføring af en belægning på genstande
JP3150746B2 (ja) * 1992-03-06 2001-03-26 大阪酸素工業株式会社 立体構造物の表面に樹脂被膜を形成するための装置
DK0680458T3 (da) * 1993-01-25 2000-04-25 Int Partners Glass Res Griber for glasbeholder
DE4305081C2 (de) 1993-02-19 1996-08-01 Minnesota Mining & Mfg Verfahren und Vorrichtung zum Auftragen von Haftkleber auf Bogen aus Papier oder dergleichen Material
US5885722A (en) * 1994-02-15 1999-03-23 Minnesota Mining And Manufacturing Method for applying coating materials to overlapped individuals sheets
US5863330A (en) * 1994-08-17 1999-01-26 Minnesota Mining And Manufacturing Company Apparatus and method for applying coating materials to individual sheet meters
US5658619A (en) * 1996-01-16 1997-08-19 The Coca-Cola Company Method for adhering resin to bottles
DE19618206A1 (de) * 1996-05-07 1997-11-13 Heye Hermann Fa Verfahren und Vorrichtung zur Beschichtung von Glasbehältern und beschichteter Glasbehälter
SE9800980D0 (sv) * 1998-03-24 1998-03-24 Plm Ab Strength testing and coating of glass containers
FR2832670B1 (fr) * 2001-11-27 2004-09-24 Sarl Lb De La Rosiere Procede de decoration d'objets et dispositif pour sa mise en oeuvre
US20040071891A1 (en) * 2002-01-29 2004-04-15 Graham Packaging Company, L.P. Process for applying exterior coatings to three dimensional containers
US20060172076A1 (en) * 2002-08-30 2006-08-03 Lord Corporation Autodeposition metal dip coating process
ITRM20020452A1 (it) * 2002-09-10 2004-03-11 Sipa Spa Procedimento e dispositivo per il trattamento di rivestimenti
ITRM20020453A1 (it) * 2002-09-10 2004-03-11 Sipa Spa Processo e impianto di verniciatura di contenitori.
KR20110091762A (ko) * 2008-12-19 2011-08-12 도시바 미쓰비시덴키 산교시스템 가부시키가이샤 동력 전달 장치
KR101527923B1 (ko) * 2013-05-20 2015-06-10 (주) 지스트 침지식 코팅기
CN107552327A (zh) * 2017-07-29 2018-01-09 成都联利达五金制品有限公司 一种五金制品胶套浸塑装置
CN107442363A (zh) * 2017-07-29 2017-12-08 成都联利达五金制品有限公司 一种胶套浸塑装置
CN109453955A (zh) * 2018-07-03 2019-03-12 赵文英 程控行车式连续绝缘处理设备
CN112974126A (zh) * 2021-01-27 2021-06-18 南京富奥诗家具有限公司 一种利用油漆自动浸染的设备
CN113414057B (zh) * 2021-05-10 2022-09-13 江西省中子能源有限公司 一种锂电池接触片间接性分离式底涂装置
CN113634456A (zh) * 2021-08-10 2021-11-12 范亚琴 一种新能源汽车车壳上漆设备

Family Cites Families (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1075546A (en) * 1911-08-02 1913-10-14 Frank W Burpee Conveyer.
US2380968A (en) * 1944-03-28 1945-08-07 Continental Can Co Apparatus for degreasing containers
US2541574A (en) * 1946-02-15 1951-02-13 Crooks Edward Apparatus for handling glassware
FR1037013A (fr) * 1951-05-11 1953-09-14 Machine automatique à peindre des pièces au trempé
GB782990A (en) * 1953-11-14 1957-09-18 Winkler Fallert & Co Maschf Improvements in and relating to the varnishing and printing of hollow bodies
US3200002A (en) * 1962-06-14 1965-08-10 Owens Illinois Glass Co Method and apparatus for dipping glass articles in liquid plastic
US3270710A (en) * 1962-09-05 1966-09-06 Owens Illinois Inc Dip-coating machine
US3253943A (en) * 1963-03-04 1966-05-31 Union Carbide Corp Bottle coating machine
US3734765A (en) * 1971-10-12 1973-05-22 Liberty Glass Co Bottle coating
US3811921A (en) * 1971-12-09 1974-05-21 Owens Illinois Inc Method of coating glass surface and products produced thereby
US4022155A (en) * 1972-03-07 1977-05-10 Dart Industries Inc. Glassware coating apparatus
US3898355A (en) * 1973-03-26 1975-08-05 Ball Corp Method for forming polymer coatings on articles
US3870015A (en) * 1973-10-23 1975-03-11 Anchor Hocking Corp Method and apparatus for applying plastisol coating of uniform thickness to glass containers
US3914466A (en) * 1974-01-25 1975-10-21 Matsushita Electric Ind Co Ltd Method for coating an article
US4232058A (en) * 1978-10-13 1980-11-04 Gte Products Corporation Method of coating a lamp with a U.V. curable resin with fibers therein
US4310566A (en) * 1980-05-22 1982-01-12 Sprague Electric Company Batch method for terminating solid electrolyte capacitors
DE3033297A1 (de) * 1980-09-04 1982-04-01 Werner 7307 Aichwald Uftring Anlage, insbesondere zum tauchlackieren oder reinigen von gegenstaenden, mit einem ein leicht verdunstendes medium enthaltenden tauchbecken und verfahren zum betreiben einer solchen anlage
JPS5820263A (ja) * 1981-07-28 1983-02-05 Mitsubishi Rayon Co Ltd 合成樹脂成形品の表面硬化処理方法およびその装置
US4623559A (en) * 1985-07-12 1986-11-18 Westinghouse Electric Corp. U.V. cured flexible polyester-monoacrylate protective thermistor coatings having good edge coverage and method of coating
EP0462301A1 (en) * 1990-06-25 1991-12-27 Ming-Hong Kuo A solder leveler

Also Published As

Publication number Publication date
EP0442735B1 (en) 1995-08-09
JPH04219170A (ja) 1992-08-10
DE69111845D1 (de) 1995-09-14
EP0442735A2 (en) 1991-08-21
SK279140B6 (sk) 1998-07-08
ES2077795T3 (es) 1995-12-01
AU7094191A (en) 1991-08-22
AU631966B2 (en) 1992-12-10
ATE126103T1 (de) 1995-08-15
CA2036264A1 (en) 1991-08-17
GR3017624T3 (en) 1996-01-31
CA2036264C (en) 2001-12-25
CS38091A3 (en) 1992-04-15
DK0442735T3 (da) 1995-11-27
EP0442735A3 (en) 1992-02-26
JP3112959B2 (ja) 2000-11-27
US5211992A (en) 1993-05-18
DE69111845T2 (de) 1995-12-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ280983B6 (cs) Způsob povlékání vnějších ploch nádob a zařízení k jeho provádění
JP3781805B2 (ja) コンタクトレンズの自動成形装置及び方法
US5658619A (en) Method for adhering resin to bottles
JP2010525295A (ja) 容器のコーティングを乾燥および硬化させるための方法および装置、ならびにそれらから製造される容器
US20050118057A1 (en) Method and installation for decontaminating preform necks
US3734765A (en) Bottle coating
EP1944151A1 (en) Preform cooling apparatus and method of preform cooling
EP0888863B1 (en) Heating blow forming apparatus and heating blow forming method
PT897325E (pt) Processo para a aplicacao de um revestimento sobre recipientes de vidro e recipiente de vidro provido de um revestimento
FI85960C (fi) Foerfarande och anordning foer avlaegsnande av foeremaol fraon utsidan av behaollare.
ITUD20090111A1 (it) Macchina e procedimento per il trattamento di contenitori di liquidi, e dispositivo di manipolazione per tali contenitori
EP3468877B1 (en) Method, apparatus and system for attaching a label on a product
JPH0657616B2 (ja) 表面処理ガラス容器の製造方法及び装置
EP0377353B1 (fr) Chaîne automatisée de fabrication de corps creux en matière plastique
AU660509B2 (en) Improvements in or relating to article coating method and apparatus
CA1326363C (fr) Bombage de plaques de verre
JPS587331A (ja) プラスチック材料から押出しブロー成形によって容器を製造する方法および装置
CA1234468A (en) Apparatus for heat-shrinking thermoplastic sleeves about glass containers
NO134370B (cs)
JP5948989B2 (ja) 容器熱処理装置
US20230064858A1 (en) Device and method for controlled heat transfer, in particular to workpieces of large dimensions and masses by means of a condensing liquid
KR20050016329A (ko) 예비성형품 목부의 오염 방지 방법 및 장치
CN114786919A (zh) 具有预型件颈部保护装置的塑料预型件加热器
JPH0516927A (ja) 連続加熱殺菌処理装置
BE437147A (cs)

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20010214