CZ280567B6 - Podavač útku pro tryskové tkací stroje, zahrnující navíjecí jednotku zásoby niti - Google Patents

Podavač útku pro tryskové tkací stroje, zahrnující navíjecí jednotku zásoby niti Download PDF

Info

Publication number
CZ280567B6
CZ280567B6 CS912403A CS240391A CZ280567B6 CZ 280567 B6 CZ280567 B6 CZ 280567B6 CS 912403 A CS912403 A CS 912403A CS 240391 A CS240391 A CS 240391A CZ 280567 B6 CZ280567 B6 CZ 280567B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fixed
weft
arms
weft feeder
feeder according
Prior art date
Application number
CS912403A
Other languages
English (en)
Inventor
Bruno Maina
Original Assignee
Roj Electrotex S.P.A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Roj Electrotex S.P.A. filed Critical Roj Electrotex S.P.A.
Publication of CS240391A3 publication Critical patent/CS240391A3/cs
Publication of CZ280567B6 publication Critical patent/CZ280567B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • D03D47/34Handling the weft between bulk storage and weft-inserting means
    • D03D47/36Measuring and cutting the weft
    • D03D47/361Drum-type weft feeding devices
    • D03D47/362Drum-type weft feeding devices with yarn retaining devices, e.g. stopping pins

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)
  • Storage Of Web-Like Or Filamentary Materials (AREA)

Abstract

Podavač útku pro tryskové tkací stroje zahrnuje navíjecí jednotku (3) s nastavitelným průřezem, jejíž klecová stěna je tvořena dvěma sadami střídajících se pevných a pohyblivých ramen (10, 11) sdružených do skupin či sektorů a uložených na vzájemně nakloněných přírubách (12, 13), tak aby zásoba útkové niti (1) na navíjecí jednotce (3) byla posouvána vpřed v oddělených ovinech. Sady ramen (10, 11), které jsou s výhodou rozděleny do rovnoměrně rozmístěných skupin či sektorů, jsou na příslušných přírubách (12, 13) uloženy pomocí vačkových prostředků (16, 21) schopných nastavovat jejich radiální polohu a působících současně a ve stejném rozsahu na obě sady ramen (10, 11), přičemž jsou uváděny v činnost jediným ovládacím členem (26, 30).ŕ

Description

Podavač útku pro tryskové tkací stroje, zahrnující navíjecí jednotku zásoby niti
Oblast techniky
Vynález se týká podavače útku pro tryskové tkací stroje, zahrnující navíjecí jednotku zásoby niti nebo otočně uložený buben, jehož otáčení je zastaveno, navíjecí rameno schopné ukládat na tento buben zásobu útkové niti, prostředky na zjišťování délky této zásoby niti a na odměřováni délky útkové niti, odtahované ze zásoby na výstupu z podavače útku, a prostředky na zastavování odvíjené niti, kde navíjecí jednotka má nastavitelný průřez a zahrnuje klečovou stěnu vytvořenou ze dvou sad střídajících se ramen, uložených na vzájemně nakloněných přírubách.
Vynález se týká zejména zdokonalení podavače útku, která jsou schopna umožnit přesné, účinné a současně snadné a rychlé nastavování průřezu navíjecí jednotky a proto i délek na ni navíjené útkové niti, a která se uspokojivě osvědčila v průmyslovém měřítku.
Dosavadní stav techniky
Je známo, že při moderní technice tkaní pomocí tryskových tkacích strojů jsou k podávání útku obvykle používány odměřovací podavače útku, uspořádané mezi předlohovou cívkou niti a tkacím strojem.
Podavače útku tohoto druhu zahrnují elektromotor, který zajišťuje otáčení ukládacího nebo navíjecího ramena niti, a navíjecí jednotku ve tvaru v nehybném stavu udržovaného bubnu, na který rameno navíjí nit v rovnoměrných ovinech, vytvářejících zásobu útkové niti, jejíž délka je zajišťována pomocí vhodných čidel.
Tryska tkacího stroje, předem nastavená k vrhání útkové niti do prošlupu, odtahuje s bubnu podavače útku délku niti, potřebnou pro každý prohoz. Tato délka je odměřována a řízena podavačem útku pomocí vhodných prostředků, počítajících počet odvíjených ovinů niti.
Jakmile délka útkové niti, vržená do prošlupu tkacího stroje, dosáhla na výstupu z podavače útku předem stanovenou hodnotu, je nit na bubnu podavače útku zastavena pomocí zařízení, většinou elektromagnetického zařízení, zahrnujícího tyčku, schopnou nit zastavit na výstupu z navíjecí jednotky, přičemž tato tyčka je přesuvná mezi zataženou klidovou polohou a vysunutou, nit zastavující polohou, v níž její konec vniká do vybrání vytvořeného na obvodu bubnu, v blízkosti jeho volného konce, aby tím byla s bubnu odvíjená útková nit zastavena dosednutím tyčky na ni.
K odměřování délky útkové niti při každém prohozu jsou většinou dvě různá řešení:
Průřez navíjecí jednotky a proto obvod tohoto průřezu - obvykle obvod kruhu - a délka jednotlivých ovinů niti na tomto obvodu jsou zachovány neměnné a kolem výstupního konce této jednotky je uspořádáno více zastavovacích zařízení niti tak, aby by
-1CZ 280567 B6 lo prováděno přetržité odměřováni délky útkové niti, která má být zanesena, v počtech celých ovinů a ve zlomcích ovinu nebo alternativně , průřez navíjecí jednotky a proto obvod tohoto průřezu
- obvykle mnohoúhelník blížící se pokud možno obvodu kruhu
- a délka jednotlivých na tento obvod navíjených ovinů niti jsou měněny a na výstupním konci této jednotky je uspořádáno jediné zastavovací zařízení niti, takže k tkacímu stroji podávaná délka útkové niti se vždy rovná počtu celých ovinů odvíjených z jednotky, čímž je dosahováno kontinuálního odměřování délky útkové niti, která má být po každém přírazu zanesena.
Obě tato řešení jsou již dlouho používána při konstrukci odměřovaných podavačů útku pro tryskové tkací stroje. Z technického hlediska nejsou zřejmé rovnocenná, ať již co do obtížnosti konstrukce nebo co výkonu.
Řešení s pevným průřezem navíjecí jednotky je běžně dávána přednost tam, kde je větší zájem na kvalitě navíjení zásobních ovinů, protože bez příliš mnoha konstrukčních obtíží umožňuje oviny niti na navíjecí jednotce pořádat a posouvat je odděleně vpřed. Tento význak je velmi oceňován a je obzvlášť výhodný v případě ostře kroucených a velmi chlupatých přízí nebo rovnoběžných filamentů bez zákrutu.
Na druhé straně přítomnost více zastavovacích zařízení niti u tohoto řešení zvyšuje konstrukční složitost i náklady na odměřovací jednotku a dále potom neumožňuje kontinuální odměřování délky útkové niti, která má být zanesena.
Řešení s nastavitelným průřezem navíjecí jednotky a proto s nastavitelnou délkou ovinů niti je z konstrukčního hlediska všeobecně méně složité. V tomto případě je normálně uspořádáno jediné zastavovací zařízení niti, které lze takto optimálně realizovat bez problémů s nutností omezování nákladů a rozměrů. Avšak v některých případech, aby byl snížen rozsah obvodu průřezu navíjecí jednotky, je zde uspořádáno více zastavovacích zařízení niti, i když ve velmi omezeném počtu, nepřesahujícím čtyři.
Na druhé straně však požadavek nastavování průřezu navíjecí jednotky nedovoluje volně zvolit systém posouvání ovinů niti vpřed.
Většinou používané systémy k dosažení posouvání ovinů niti vpřed jsou především systémy druhu s dopředným klouzáním, u nichž na buben navíjené oviny tlačí vpřed předtím navinuté oviny, a dále potom systémy s kývavým kotoučem, u nichž jsou oviny niti posouvány vpřed, těsně jeden vedle druhého, pomocí kotouče uspořádaného v blízkosti navíjecího ramena, který vykonává kývavý pohyb kolem osy podavače útku.
Konstrukce podavače útku pro tryskové tkací stroje, majícího navíjecí jednotku s nastavitelným průřezem, na níž je současně dosahováno posouvání oddělených ovinů niti vpřed, sdružuje výhody obou shora popsaných systémů, ačkoliv způsobuje značně konstrukční komplikace.
-2CZ 280567 B6
Je známo, že systém, posouvající oviny niti odděleně vpřed, zahrnuje navíjecí jednotku, mající klečovou stěnu tvořenou střídavě pevnými a pohyblivými rameny, u níž vratný pohyb ramen, vyvolávaný otáčením hnacího hřídele, určuje axiální postup ovinů směrem k výstupnímu konci bubnu, přičemž jsou oviny nucené udržovány ve vzájemném odstupu.
Správné posouvání ovinů niti po navíjecí jednotce je určováno vzájemnou radiální polohou ramen, v níž se pohyblivá ramena částečně a měnitelně vynořují z obvodu pevných ramen následkem pohybu udělovaného jim hnacím hřídelem podavače útku.
Rozsah, v němž se pohyblivá ramena vynořují nad pevná ramena, určuje rozteč nebo vzdálenost mezi jednotlivými oviny niti a proto i počet ovinů, který může být na navíjecí jednotkou navinut. Toto je důležitý význak podavače útku, protože množství ovinů niti, které může být na buben uloženo, určuje kapacitu podávání útku v metrech za minutu.
U podavače útku, majícího navíjecí jednotku s nastavitelným průřezem a u něhož jsou oviny odděleně posouvaný vpřed, je proto nutné, aby rovnoměrnost rozteče a dopředného pohybu těchto ovinů byla při seřizování průřezu navíjecí jednotky a její obvodové délky zachována neměnná.
Podavač útku pro tryskové tkací stroje shora popsaného druhu je známý z francouzského patentu 2 626 014. U tohoto podavače je nastavování radiálního přesouvání střídavě pevných a pohyblivých ramen, rozdělených do čtyř dvojic skupin nebo sektorů, dosahováno povolením upevňovacích šroubů, ručním posunutím každé jednotlivé skupiny nebo sektoru ramen podél radiálních výřezů a následným utažením upevňovacích šroubů. Proto je prováděno ruční nastavování, které nelze uskutečňovat ani snadno ani rychle, zejména z následujících důvodů:
- Nastavování skupin nebo sektorů pevných a pohyblivých ramen je nutno provádět jednotlivě, sektor po sektoru, na každé dvojici sektorů, s rizikem, že pokaždé bude změněno vzájemné seřízení - které musí být obzvlášť přesné - mezi sektorem pevných ramen a sektorem pohyblivých ramen v každé dvojici.
Vzájemné nastavování skupin nebo sektorů pohyblivých a pevných ramen je navíc ponecháno vnímání obsluhujícího, který seřizování provádí.
- Úkony vyžadují značnou schopnost a jsou časově náročné.
Jak je patrno, řešení podle francouzského patentu 2 626 014, i když přináší nepochybné výhody navíjecí jednotky s nastavitelným průřezem a posouvání niti v oddělených ovinech, nevyhovuje požadavkům spolehlivosti a snadnosti použití, které musí být u průmyslového stroje splněny, zejména, jedná-li se o textilní obor, kde jsou podmínky používání krajně přísné a kde má možnost co nej snadnějšího provádění jakýchkoliv operací seřizování prvořadou důležitost.
Vzhledem ke shora uvedeným argumentům se ukazuje zřejmý zájem o odměřovací podavač útku pro tryskové tkací stroje, majícím navíjecí jednotku s nastavitelným průřezem a posouváním v odděle
-3CZ 280567 B6 ných ovinech, u něhož lze průřez této jednotky nastavovat centrálním ovládáním, totiž kdy ovládáním jediného nastavovacího členu lze současně přestavovat všechna v jednotce se střídající pevná a pohyblivá ramena, přičemž je navíc zachována jejich vzájemná poloha a je zajištěna rovnoměrnost rozteče mezi oviny při nastavování průřezu navíjecí jednotky a délky na ní navinutých ovinů niti.
Podstata vynálezu
Uvedený problém zcela uspokojivě řeší podavač útku pro tryskové tkací stroje, zahrnující navíjecí jednotku zásoby niti nebo otočně uložený buben, jehož otáčení je zastaveno, navíjecí rameno schopné ukládat na tento buben zásobu útkové niti, prostředky na zjišťování délky této zásoby niti a na odměřování délky útkové niti, odtahované ze zásoby na výstupu z podavače útku, a prostředky na zastavování odvíjené niti, kde navíjecí jednotka má nastavitelný průřez a zahrnuje klečovou stěnu vytvořenou ze dvou sad střídajících se ramen, uložených na vzájemně nakloněných přírubách, jehož podstata spočívá v tom, že sady ramen jsou na příslušných přírubách uloženy pomocí nastavovacích prostředků a tyto nastavovací prostředky jsou opatřeny jediným ovládacím členem pro současné a shodné ovládání radiální polohy obou sad ramen.
U tohoto podavače útku je každá sada ramen s výhodou rozdělena do skupin nebo sektorů, z nichž každý zahrnuje více ramen.
Podavač útku zahrnuje také aretační prostředky na aretování sad, skupin nebo sektorů ramen ve zvolené radiální poloze, dosažené pomocí nastavovacích prostředků, jakož i ovládací člen aretační ch prostředků.
Aretační prostředky jsou s výhodou ovládány týmž ovládacím členem, který ovládá nastavovací prostředky.
Podle jednoho výhodného provedení vynálezu nastavovací prostředky zahrnují dva vačkové kotouče, uložené souose a otočně na přírubách a opatřené vačkovými profily, s nimiž jsou v záběru unášeče ramen nebo skupin ramen obou příslušných sad, a oba vačkové kotouče jsou opatřeny ozubením, s nímž je v záběru odpovídající ozubení dvou ozubených válečků spřažených s jediným ovládacím členem.
Z konstrukčního hlediska je výhodné, že vačkové profily jsou drážky vytvořené na vačkových kotoučích a unášeče jsou kolíky vyčnívající z ramen nebo ze skupin nebo sektorů ramen, přičemž vačkové drážky vačkových kotoučů mají spirálový tvar a kolíky ramen nebo skupin ramen jsou uspořádány rovnoběžně s osou příslušné příruby.
Je také významné, že jediný ovládací člen obsahuje ovládací rukojeť a tyč mající dva úseky, jejichž tvar odpovídá různým tvarům středových dutin ozubených válečků a že oba ozubené válečky jsou pro otáčení osově spojeny poloelastickým kloubem, který je pružný v ohybu a v tahu, avšak tuhý v krutu.
-4CZ 280567 B6
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže osvětlen pomocí připojených výkresů, kde na obr. 1 je pohled v osovém podélném příčném řezu na první provedení odměřovacího podavače útku podle vynálezu, na obr. 2 je čelní pohled od výstupního konce na podavač útku na obr. 1, ukazující v detailu jen ty části navíjecí jednotky, které se týkají vynálezu a na obr. 3 je pohled v osovém podélném příčném řezu na druhé provedení odměřovacího podavače útku podle vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Podle obr. 1 a 2 výkresů zahrnuje odměřovací podavač útku podle vynálezu známým způsobem navíjecí jednotku 2, která je v podstatě tvořena bubnem, na který je navíjecím ramenem 4. navíjena útková nit 1, odtahovaná s cívky 2. Otáčení hnacího hřídele 5 navíjecí jednotky 3 je zajišťováno elektromotorem 6.
Na těle 7. podavače útku - jsou známým způsobem - uspořádána zařízení 8., schopná zjišťovat zásobu niti 1 a počítat počet odvíjených ovinů, a zařízení 9, schopné nit 1 zastavit, přičemž lze zařízení 8, 9 radiálně nastavovat tak, aby se vždy nacházela v optimální vzdálenosti od navíjecí jednotky 3, když je její průřez přestavován.
Jak je na výkresech znázorněno, zahrnuje navíjecí jednotka 2 klečovou stěnu, tvořenou první sadou pevných ramen 10 a druhou sadou pohyblivých ramen 11, která se vzájemně střídají, přičemž jsou obě sady soustředěny do oddělených skupin nebo sektorů. Pevná ramena 10 první sady, souosé s podavačem útku, je možno označit jako pevná, zatímco pohyblivá ramena 11 druhé sady, která jsou vzhledem k této ose výstředná a šikmá, jsou schopna kývat a mohou být proto označena jako pohyblivá. Jak je znázorněno na obr. 2, je každá sada ramen 10, 11 rozdělena do čtyř skupin, z nichž každá zahrnuje pět pevných ramen 10 a čtyři pohyblivá ramena 11. Skupiny jsou rovnoměrně rozmístěny tak, aby tvořily klečovou stěnu navíjecí jednotky 3,. Pevná ramena 10 jsou spojena s pevnou přírubou 12., která je souosá s hnacím hřídelem 5, zatímco pohyblivá ramena 11 jsou spojena s pohyblivou přírubou 13, která je vzhledem k hnacímu hřídeli 5 uložena šikmo pomocí vloženého pouzdra 14 s nakloněnou osou, které známým způsobem vyvolává kývání pohyblivých ramen 11, čímž je umožněno posouvání ovinu niti i na navíjecí jednotce 3 vpřed.
Podle vynálezu jsou příruby 12 a 13 spojeny jedním nebo více podélnými prvky 15, které zabraňují jakémukoliv jejich vzájemnému úhlovému posouvání, a tím vylučují jakýkoliv styk mezi sousedícími pevnými a pohyblivými rameny 10, 11.
Podle vynálezu může být radiální poloha pevných a pohyblivých ramen 10., 11 pomocí vačkových systémů nastavována současně a pro všechna pevná a pohyblivá ramena 10., 11 ve stejném rozsahu. Přesněji řečeno, pevná příruba 12 nese vačkový kotouč 16., mající v podstatě spirálovité drážky 17 ve tvaru vaček, které jsou všechny stejné, do nichž zasahují kolíky 18., rovnoběžné s osou pevné příruby 12, uspořádané na skupinách pevných ramen 10 a působící jako kladičky sledující profil vaček.
-5CZ 280567 B6
Vačkový kotouč 16 se může na pevné přírubě 12 otáčet pomocí ozubeného převodu, který zahrnuje ozubení 19 vačkového kotouče 16, s nímž je v záběru ozubený váleček 20, uložený volně otočně na pevné přírubě 12.
Podobně je na pohyblivé přírubě 13 otočně upevněn vačkový kotouč 21, mající v podstatě spirálovité drážky 22 ve tvaru vaček, shodující se s drážkami 17 vačkového kotouče 16., do nichž zasahují kolíky 23., rovnoběžné s osou pohyblivé příruby .13, uspořádané na skupinách pohyblivých ramen 11 a působící jako kladičky sledující profil vaček.
Radiální pohyby každé skupiny nebo sektoru pevných ramen 10 a pohyblivých ramen 11 jsou vedeny drážkami 11A. Obr. 2 ukazuje drážky 11A, vodící radiální pohyby skupin pohyblivých ramen 11.
Vačkový kotouč 21 se může otáčet na pohyblivé přírubě 13 následkem záběru ozubeného válečku 24 s ozubením 25 tohoto vačkového kotouče 21.
Otáčení vačkových kotoučů 16 a 21 proto způsobuje radiální přesouvání skupin nebo sektorů pevných a pohyblivých ramen 10,
11. Toto radiální přesouvání je dosahováno současně a ve stejném rozsahu pro všechny skupiny nebo sektory pevných i pohyblivých ramen 10, 11, přičemž jsou oba ozubené válečky 20 a 24 uváděny v činnost tak, aby se nikdy nezměnila vzájemná radiální poloha mezi pevnými rameny 10 a pohyblivými rameny 11 všech skupin nebo sektorů.
Tuto současnou činnost ozubených válečků 20 a 24 lze na druhé straně velmi jednoduše dosáhnout působením vhodného ovládacího členu, schopného uvádět v činnost oba ozubené válečky 20., 24 a vytvořeného takovým způsobem, aby bylo zabráněno činnosti jen jednoho z ozubených válečků 20, 24.
Podle provedení znázorněné na obr. 1 sestává takovýto ovládací člen z tyče 26, mající dva rozdílně tvarované úseky 26A a 26B, jakož i ovládací rukojeť 26C.
Tyč 26 ovládacího členu zasahuje do středových dutin 27 a 28 obou ozubených válečků 24 a 20 příslušné pohyblivé a pevné příruby .13, 12., přičemž vytvoření dvou úseků 26A, 26B tohoto ovládacího členu umožňuje uvádět v činnost oba ozubené válečky 20, 24 současné, což je nevyhnutelné k současnému nastavování všech pohyblivých a pevných ramen 11, XX, tvořících navíjecí jednotku χ podavače útku, aniž by bylo způsobeno jakékoliv vzájemné posouvání mezi vačkovými kotouči 21 a 16.
Vzhledem k tomu, že pohyblivá příruba 13 vykonává kývavý pohyb, nebude osa ozubeného válečku 24 vždy vyřízena s osou ozubeného válečku 20. Existují však dvě úhlové polohy hnacího hřídele 5, v nichž jsou obě osy prakticky vzájemně vyřízeny a tyto polohy je možno snadno nalézt ručním otáčením navíjecího ramena χ. Takto je možno nastavit na podavači útku vhodné podmínky k provedení seřízení průřezu navíjecí jednotky X a proto k seřízení délky na ni navíjených ovinů niti χ.
-6CZ 280567 B6
Provedení na obr. 3 představuje rozdílný systém současného uvádění obou ozubených válečků 20 a 24 v činnost. V tomto případě jsou oba ozubené válečky 20 , 24 spojeny vložením poloelastického klubu 29, následkem čehož mohou být oba uváděny v činnost působením pouze na krajní ozubený váleček 24.
Poloelastický kloub 29., který je pružný v ohybu a tahu, avšak tuhý v krutu, je schopen bez jakýchkoliv problémů vydržet změny ve vyřízení mezi osami obou ozubených válečků 20 a 24. k nimž dochází během otáčení hnacího hřídele 5, zatímco nedovoluje žádná vzájemná úhlová posunutí mezi těmito ozubenými válečky 20, 24.
Krajní ozubený váleček 24., který ovládá pohyblivá ramena 11, může být uváděn v činnost přímo působením na jeho stopku .30. za použití běžného nářadí, jako je šroubovák nebo pouhou ruční manipulací, jestliže je na stopce 30 provedena ovládací rukojeť.
Popsaný systém k současnému nastavování radiální polohy pevných a pohyblivých ramen 10., 11 může být zřejmě použit i v případě, že jsou pevná a pohyblivá ramena 10, 11 uspořádána jako jednotlivé jednotky na rozdíl od případu, kdy jsou seskupena do sektorů podle uspořádání znázorněného jako příklad na obr. 2 a shora popsaného.
Je zřejmé, že po nastavení je nutno polohu ramen nebo skupin ramen také zachovat nezměněnou až do příštího nastavování. K tomuto účelu jsou použity neznázorněné jednoduché aretační prostředky, které mohou sestávat například ze šroubových zařízení, schopných tlakem upevnit pevné a pohyblivé příruby 12, 13 na příslušných vačkových kotoučích 16, 21 a na vložených pevných a pohyblivých ramenech 10 a 11. Alternativně by mohly být sektory pevných a pohyblivých ramen 10 a 11 ustaveny ve svých radiálních vedeních pomocí pryžových vložek nebo vložek z jiného materiálu o vysokém součiniteli tření, takže by mohly být přestaveny jen za použití velmi vysokých seřizovačích sil.
Je pochopitelné, že mohou existovat jiná praktická provedení vynálezu, lišící se od popsaných a vyobrazených provedení.
Například je nutno poznamenat, že u shora popsaných provedení podavače útku byl průřez navíjecí jednotky 3. upravován rovnoměrným nastavováním polohy všech ramen nebo skupin pevných a pohyblivých ramen 10 a 11, čímž byla zachována souosá poloha navíjecí jednotky 2 s podavačem útku a její tvar zůstával v podstatě válcový nebo nejvýše mírně hranolový.
Místo toho je možno nastavovat radiální polohu jednotlivých ramen nebo skupin ramen zejména ponecháním některých ramen nebo skupin ramen v nehybném stavu a nastavením polohy jen druhých. V takových případech obdržíme navíjecí jednotku, která již není souosá s podavačem útku, jako například podle EP-A1-363 980.
To lze provést použitím vačkových systémů majících rozdílné profily místo stejných profilů, přičemž tyto profily jsou voleny podle určeného tvaru průřezu navíjecí jednotky, přičemž tento tvar bude ovšem vždy podobný tvaru obvodu kruhu, a podle polohy, kterou má tato jednotka zaujímat vzhledem k ose podavače útku.
-7CZ 280567 B6
Při uspořádání, jež bylo právě popsáno, je získána výhoda, že s polohou ramen není nutno nastavovat také radiální polohu zařízení 9 na zastavování útkové niti 1 a zařízení 8 na zjišťování zásoby niti 1, jako je tomu v případě, když je navíjecí jednotka
3. souosá s podavačem útku.

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Podavač útku pro tryskové tkací stroje, zahrnující navíjecí jednotku zásoby niti nebo otočně uložený buben, navíjecí rameno, ukládající na buben zásobu útkové niti, prostředky na zjišťování délky této zásoby niti a na odměřování délky útkové niti, odtahované ze zásoby na výstupu z podavače útku, a prostředky na zastavování odvíjené niti, kde navíjecí jednotka má nastavitelný průřez a zahrnuje klečovou stěnu vytvořenou ze dvou sad střídajících se ramen, uložených na vzájemně nakloněných přírubách, vyznačující se tím, že sady pevných a pohyblivých ramen (10, 11) jsou na příslušných přírubách (12, 13) uloženy pomocí nastavovacích prostředků a nastavovací prostředky jsou opatřeny jediným ovládacím členem pro současné a shodné ovládání radiální polohy obou sad pevných a pohyblivých ramen (10, 11).
  2. 2. Podavač útku podle nároku 1, vyznačující se tím, že každá ze sad pevných a pohyblivých ramen (10, 11) je rozdělena do skupin nebo sektorů, z nichž každý zahrnuje nejméně jedno pevné a pohyblivé rameno (10, 11).
  3. 3. Podavač útku podle nároku 1, vyznačující se tím, že sady, skupiny nebo sektory pevných a pohyblivých ramen (10, 11) jsou opatřeny aretačními prostředky na jejich aretaci ve zvolené radiální poloze dosažené nastavovacími prostředky.
  4. 4. Podavač útku podle nároku 3, vyznačující se tím, že aretační prostředky jsou opatřeny ovládacím členem.
  5. 5. Podavač útku podle nároku 4, vyznačující se tím, že aretační prostředky a nastavovací prostředky jsou opatřeny jediným ovládacím členem.
  6. 6. Podavač útku podle nároku 1, vyznačující se tím, že nastavovací prostředky zahrnují dva vačkové kotouče (16, 21), uložené souose a otočně na přírubách (12, 13) a opatřené vačkovými profily, s nimiž jsou v záběru unášeče pevných a pohyblivých ramen (10, 11) nebo skupin pevných a pohyblivých ramen (10, 11) obou příslušných sad, a oba vačkové kotouče (16, 21) jsou opatřeny ozubením (19, 25), s nímž je v záběru odpovídající ozubení dvou ozubených válečků (20, 24) spřažených s jediným ovládacím členem.
  7. 7. Podavač útku podle nároku 6, vyznačující se tím, že všechny vačkové profily vačkového kotouče (16, 21) jsou stejné.
    -8CZ 280567 B6
  8. 8. Podavač útku podle nároku 6, vyznačující se tím, že vačkové profily vačkového kotouče (16, 21) jednotlivých skupin pevných a pohyblivých ramen (10, 11) se od sebe liší.
  9. 9. Podavač útku podle nároku 6, vyznačující se tím, že vačkové profily jsou drážky (17, 22) vytvořené na vačkových kotoučích (16, 21) a unášeče jsou kolíky (18, 23) vyčnívající z pevných a pohyblivých ramen (10, 11) nebo ze skupin nebo sektorů pevných a pohyblivých ramen (10, 11).
  10. 10.Podavač útku podle nároku tím, že vačkové drážky (17, mají spirálový tvar a kolíky ramen (10,
  11. 11) jšou uspořádány rovnoběžně s osou 13) .
    9, vyznačující se
    22) vačkových kotoučů (16, 21) (18, 23) pevných a pohyblivých 11) nebo skupin pevných a pohyblivých ramen příslušné příruby (10, (12,
    11. Podavač útku podle nároku 6, vyznačující se tím, že jediný ovládací člen obsahuje ovládací rukojeť (26C) a tyč (26) mající dva úseky (26A, 26B), jejichž tvar odpovídá různým tvarům středových dutin (27, 28) ozubených válečků (20, 24).
  12. 12. Podavač útku podle nároku 6, vyznačující se tím, že oba ozubené válečky (20, 24) jsou pro otáčení osově spojeny poloelastickým kloubem (29), který je pružný v ohybu a v tahu, avšak tuhý v krutu.
CS912403A 1990-08-03 1991-08-01 Podavač útku pro tryskové tkací stroje, zahrnující navíjecí jednotku zásoby niti CZ280567B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT02120590A IT1246421B (it) 1990-08-03 1990-08-03 Alimentatore di trama per telai di tessitura con gruppo di avvolgimento della riserva a sezione regolabile

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS240391A3 CS240391A3 (en) 1992-03-18
CZ280567B6 true CZ280567B6 (cs) 1996-02-14

Family

ID=11178352

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS912403A CZ280567B6 (cs) 1990-08-03 1991-08-01 Podavač útku pro tryskové tkací stroje, zahrnující navíjecí jednotku zásoby niti

Country Status (6)

Country Link
US (1) US5201347A (cs)
EP (1) EP0469527B1 (cs)
JP (1) JP3245192B2 (cs)
CZ (1) CZ280567B6 (cs)
DE (1) DE69109013T2 (cs)
IT (1) IT1246421B (cs)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4127798A1 (de) * 1991-08-22 1993-02-25 Iro Ab Messfournisseur
DE4136481A1 (de) * 1991-11-06 1993-05-13 Sobrevin Liefervorrichtung zum eintragen vorbestimmter laengen von schussfaeden in webmaschinen oder dergleichen
IT1268041B1 (it) * 1994-03-07 1997-02-20 Lgl Electronics Spa Apparecchio alimentatore di trama con separatore di spire, per telai ad aria ad alta velocita' di inserzione.
NL9400726A (nl) * 1994-05-03 1995-12-01 Te Strake Bv Voorafwikkelinrichting voor toepassing bij een spoelloos weefgetouw en weefgetouw voorzien van een dergelijke inrichting.
JP3366243B2 (ja) * 1998-01-16 2003-01-14 津田駒工業株式会社 緯糸測長貯留装置におけるドラム径の設定装置
NL1020412C2 (nl) * 2002-04-17 2003-10-20 Te Strake Textile B V Werkwijze voor het instellen van de diameter van het opwikkellichaam van een voorafwikkelinrichting alsmede een dergelijke voorafwikkelinrichting.
ITTO20020490A1 (it) * 2002-06-11 2003-12-11 Lgl Electronics Spa ,,alimentatore di trama per macchine tessili con dispositivo di separazione delle spire sul tamburo,,
JP4177179B2 (ja) * 2003-06-12 2008-11-05 津田駒工業株式会社 無杼織機における緯糸測長貯留装置、および当該緯糸測長貯留装置の係止ピン位置の設定方法。
SE0400993D0 (sv) * 2004-04-15 2004-04-15 Iropa Ag Garnmatare
WO2020080997A1 (en) * 2018-10-18 2020-04-23 Iro Aktiebolag Bobbin drive unit, yarn feeding arrangement and a holder for holding a bobbin

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4239066A (en) * 1979-07-17 1980-12-16 Yoshida Kogyo K.K. Yarn feeder
US4367773A (en) * 1981-02-18 1983-01-11 Burlington Industries, Inc. Guide for withdrawing yarn from a filling measuring and supplying device for a loom
DE3429219A1 (de) * 1984-08-08 1986-02-20 Sobrevin Société de brevets industriels-Etablissement, Vaduz Fadenspeicher- und liefervorrichtung
DE3476566D1 (en) * 1984-11-13 1989-03-09 Sulzer Ag Weft storing device for looms
DE3562083D1 (en) * 1985-01-18 1988-05-11 Sulzer Ag Storage-device for thread-like material
US4850544A (en) * 1986-12-17 1989-07-25 Sulzer Brothers Limited Yarn metering bobbin
DE3864442D1 (de) * 1987-04-24 1991-10-02 Sulzer Ag Schussfadenspeicher mit automatischer fadenabmessung fuer webmaschine.
JP2519360Y2 (ja) * 1988-01-19 1996-12-04 津田駒工業 株式会社 流体噴射式織機の緯糸測長貯留装置
IT1230562B (it) * 1988-10-14 1991-10-28 Roy Electrotex Spa Gruppo di avvolgimento della riserva di filo di trama a sviluppo di spira variabile regolabile con un intervento singolo, per l'uso in porgitrama-misuratori per telai di tessitura
IT1234790B (it) * 1989-06-06 1992-05-27 Lgl Electronics Spa Dispositivo di conteggio delle spire svolgentisi dagli apparecchi alimentatori di trama per telai di tessitura, a scopo di regolazione della velocita' di detti apparecchi

Also Published As

Publication number Publication date
DE69109013T2 (de) 1995-09-21
DE69109013D1 (de) 1995-05-24
EP0469527B1 (en) 1995-04-19
JPH04240250A (ja) 1992-08-27
CS240391A3 (en) 1992-03-18
IT9021205A0 (it) 1990-08-03
IT9021205A1 (it) 1992-02-03
EP0469527A1 (en) 1992-02-05
US5201347A (en) 1993-04-13
IT1246421B (it) 1994-11-18
JP3245192B2 (ja) 2002-01-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE1535639C2 (de) Schußfaden-Zwischenspeicher für Webmaschinen mit feststehender Schußfaden-Vorratsspule
US4278112A (en) Yarn feeder
US4372349A (en) Method for weaving with a shuttleless weaving machine, and weft preparation device to be used therein
CZ280567B6 (cs) Podavač útku pro tryskové tkací stroje, zahrnující navíjecí jednotku zásoby niti
EP1859089A1 (de) Schussfadenzuführvorrichtung für webmaschinen, insbes. greiferwebmaschinen"
US3732896A (en) Method of and apparatus for filling the shuttles with weft in progressive shed weaving looms
CS272202B2 (en) Doser and weft meter for shuttless looms
KR100624997B1 (ko) 자체 보정형 필라멘트 인장력 제어 디바이스
JPH0362818B2 (cs)
JPS6211098B2 (cs)
CZ280106B6 (cs) Navíjecí jednotka zásoby útkové niti
CZ279680B6 (cs) Zařízení pro kompenzaci napětí v přízi při navíjení kuželových cívek
US4239066A (en) Yarn feeder
EP0240956B1 (de) Fadenzwirngerät
DE4139583A1 (de) Kettfadenzufuehrung fuer webmaschinen
CS243054B1 (en) Method and equipment for selective discharging of pre-determined weft length into shed with shuttless looms
CN101622387B (zh) 用于使纱线定位在经纱条带宽内部的装置和整经方法
CZ20033278A3 (cs) Způsob navíjení kuželového křížem soukaného návinu cívky zejména na bezvřetenovém dopřádacím stroji nebo skacím stroji a zařízení k provádění tohoto způsobu
GB2233007A (en) Improved winding apparatus
NL7905415A (nl) Garentoevoerorgaan.
SU238431A1 (ru) Механизм к ткацкому станку дл отмеривани длины нити на одну прокладку
CH677369A5 (en) Controlled weft feed - has yarn guide driven between drums to minimise strain on weft between drums
CS252572B1 (cs) Přemisíovací zařízení s posuvnými přenašeči útkových cívek u víceprošlupnich tkacich strojů
CH685778A5 (de) Vorrichtung zum Zuführen eines Schussfadens an eine Schusseintragseinrichtung einer Webmaschine.
CS240773B1 (cs) Odvíječ útku

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20050801