CZ278263B6 - Piping structure for the formation of anchor and/or flow of liquid in a rock - Google Patents
Piping structure for the formation of anchor and/or flow of liquid in a rock Download PDFInfo
- Publication number
- CZ278263B6 CZ278263B6 CS14487A CZ278263B6 CZ 278263 B6 CZ278263 B6 CZ 278263B6 CS 14487 A CS14487 A CS 14487A CZ 278263 B6 CZ278263 B6 CZ 278263B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- sleeve
- bore
- pipe structure
- pipe
- connecting bolt
- Prior art date
Links
Landscapes
- Piles And Underground Anchors (AREA)
- Consolidation Of Soil By Introduction Of Solidifying Substances Into Soil (AREA)
- Earth Drilling (AREA)
Description
Potrubní.konstrukce pro vytváření kotvy a/nebo průtoku kapaliny v hornině.
Vynález se týká potrubní konstrukce pro vytváření kotvy a/nebo průtoku kapaliny v hornině, zvláště pro vyztužení důlních chodeb nebo pro zajištění jiných podzemních prostorů, pro upevnění zařízení, používaných v dolech nebo při hlubinném těžení, nebo při stavbě tunelů, při odvádění důlní vody z dutin, jakož i pro vyztužování rozpukaných hornin vstřikováním zpevňovací kapaliny.
V oboru hornictví, popřípadě stavby tunelů jsou známy četné konstrukce kotev. Je známa kotevní trouba s uzavřeným profilem, do níž se přivádí pod vysokým tlakem kapalina, jíž se průřezová plocha kotevní trouby rozšiřuje tak, že mezi vnější stěnou kotevní trouby a horninou, která se má zajistit, vzniká třecí spojení, umožňující zatížitelnost kotvy. Ve stavu předcházejícím rozšíření kotevní trouby je tato trouba opatřena podélnou smyčkou, která se působením hydraulického tlaku přiváděné kapaliny plasticky vytlačuje, čímž plášť kotevní trouby dosedá na stěnu předem provedeného vývrtu, napíná se a přizpůsobuje se nerovnostem vývrtu. Tlak kapaliny se vyvíjí vnějším pomocným zařízením. Průměr vývrtu, provedeného v hornině před vložením kotevní trouby, musí být tak velký, aby tato trouba mohla být vložena do vývrtu bez obtíží. Základním materiálem kotevní trouby je ocel střední houževnatosti, která je schopná působením tlaku kapaliny 0,01 až 0,03 MPa se plasticky deformovat. Jeden konec kotevní trouby je opatřen hlavou, utvářenou pro napájení zpevňovací kapalinou, druhý konec je opatřen upevňovací objímkou, zabraňující vytržení kotevní trouby.
Shora popsaná kotevní trouba může být zhotovena v rozmanitých rozměrech mezi 1 až 3 m, často však je třeba, aby kotevní trouba byla delší, což však je pro obtížnost a složitost spojování jednotlivých potrubních částí časově a pracovně velmi náročné.
Další nedostatek popisované kotevní trouby spočívá v tom, že je nevhodná k odvádění důlní vody z dutin horniny, popřípadě pro přivádění zpevňovací kapaliny do rozpukaných hornin, například cementového mléka, jímž by bylo možno rozpukané horniny zpevnit.
Další nevýhodou známé kotevní trouby je, že plnicí hlavu kotevní trouby nelze zapustit do stěny důlní chodby nebo do počvy, to jest trouba nemůže fungovat jako zapuštěná kotva, čímž je do velké míry omezeno použití dopravních prostředků s gumovými koly.
Úkolem vynálezu je vyvinout potrubní konstrukci, kterou je možno, je-li roztažena hydraulickým tlakem, v důsledku třecího spojení s okolní horninou silně zatížit, jejíž vyztužující a zpevňovací účinek je mimořádně vysoký, je možno ji snadno a rychle prodloužil ':ak, že ji lze vytvořit v praktických mezích v libovolné délce, a jejíž použití nezávisí na povaze horniny. Je dále třeba, aby potrubní konstrukci bylo možno vytvořit v normálním provedení nebo v provedení schopném zapuštění a aby byla vhodná pro odvádění vody z hornin a pro vstřikování zpevňovací kapaliny do horniny.
-1CZ 278263 B6
Vynález spočívá na poznatku, že je-li možno prvky potrubní konstrukce deformovat tlakem kapaliny, jsou-li opatřeny podélnou vytlačitelnou smyčkou, jsou-li .vzájemně spojeny spojovacími objímkami se závity a spojovacími svorníky a opatřeny vzájemně průchozími otvory, lze problém montáže a demontáže kotevní trouby vyřešit snadno a rychle tak, že se z jednotlivých článků potrubní konstrukce sestaví kotva libovolné délky, jíž je možno použít i k dopravě kapaliny.
Na základě tohoto poznatku byl vytčený úkol vyřešen vynálezem potrubní konstrukce, ‘opatřené podélnou smyčkou a stěnou, tvárnou tlakem kapaliny, jejíž jeden konec je uzavřen, kdežto druhý konec je připojen na spojovací prvek, přičemž podstata vynálezu potrubní konstrukce spočívá v tom, že spojovací prvek je tvořen spojovacím svorníkem, opatřeným vnějším závitem a průchozím otvorem, ústícím dovnitř trouby.
Je výhodné, je-li jeden konec potrubní konstrukce opatřen uzavřeným článkem a vnitřním závitem, spojeným průchozím otvorem s vnitřním prostorem trouby a obsahujícím spojovací objímku, přišroubovanou spojovacím svorníkem, a je-li na druhém konci uspořádán uzavřený článek potrubní konstrukce, obsahující objímku, opatřenou otvorem pro přívod kapaliny. Jeden konec potrubní konstrukce je opatřen spojovacím kusem, obsahujícím spojovací objímku s vnitřním závitem, přišroubovanou spojovacím svorníkem, a druhý konec je opatřen spojovacím kusem, obsahujícím spojovací svorník, přišroubovaný k spojovací objímce potrubní konstrukce, přičemž spojovací svorník a spojovací objímka jsou opatřeny průchozím otvorem, ústícím do vnitřku trouby.
Dalším charakteristickým znakem vynálezu je spojovací objímka, popřípadě spojovací objímky a spojovací svorník, popřípadě spojovací svorníky, opatřené průchozími otvory o stejném průřezu a průměru.
Další výhodné provedení potrubní konstrukce spočívá v tom, že spojovací svorník obsahuje kotouč, jehož průměr odpovídá části trouby s největším průměrem, přičemž z kotouče vystupuje osazená část s menším průměrem a na vnější straně osazené části je vytvořen závit. Osazenou částí a kotoučem prochází otvor, který ústí do vnitřku trouby a je soustředný s podélnou geometrickou osou potrubní konstrukce.
Dále je výhodné, když se vnitřní průměr vnitřním závitem opatřené dutiny ve spojovací objímce shoduje s největším vnějším průměrem trouby a je větší, než průměr průchozího otvoru, spojujícího dutinu, opatřenou vnitřním závitem, s vnitřním prostorem trouby a do dutiny s vnitřním závitem zasahuje nákružek, na jehož čelní stěnu dosedá těsnění, a průchozí otvor, vytvořený ve spojovací objímce, popřípadě ve spojovacích objímkách je soustředný s podélnou geometrickou osou potrubní konstrukce.
U dalšího výhodného provedení je trouba obklopena mimo spojovací objímky a/nebo spojovacího svorníku zpevňovací objímkou, připevněnou stejným způsobem k troubě a ke spojovací objímce, popřípadě k spojovacímu svorníku, například svarem.
-2CZ 278263 B6
Další charakteristický znak vynálezu spočívá v tom, že potrubní konstrukce je opatřena plnicím zařízením s plnicí trubkou, jejíž jeden konec, spojený s plnicí objímkou, přišroubovanou spojovacím svorníkem, je opatřen dutinou s vnitřním závitem a nákružkem, na jehož čelní stěnu dosedá těsnění. Dutina s vnitřním závitem je spojena s vnitřním prostorem plnicí trubky průchozím otvorem. Druhý konec plnicí trubky je uzavřen tlakuvzdorným uzavíracím kotoučem a z vnější strany je obklopen válcovitou objímkou, přičemž do oblasti na konci plnicí trubky, obklopené objímkou a s výhodou distančním kroužkem, uloženým mezi objímkou a plnicí trubkou, ústí plnicí otvor. V tomto případě je účelné, jsou-li vnitřní průměr plnicí trubky větší než průměr průchozího otvoru a plnicí trubka, dutina s vnitřním závitem a průchozí otvor jsou soustředné s podélnou geometrickou osou.
Podle dalšího příkladu provedení je trouba, popřípadě trouby potrubní konstrukce vyrobeny z ocelového materiálu střední houževnatosti, který je schopen působením tlaku kapaliny v rozmezí 0,01 až 0,03 MPa plastické deformace, totiž rozšíření. Spojovací objímka, popřípadě objímky a/nebo spojovací svorník, popřípadě svorníky, jsou rovněž ocelové. Trouby a spojovací prvky, jakož i zpevňovací a uzávěrové prvky jsou připevněny svary.
Vynález je blíže vysvětlen s odvoláním na výkresy, na nichž je znázorněno několik výhodných příkladů provedení potrubní konstrukce. Na výkresech představují obr. 1 potrubní konstrukci, fungující jako zapuštěná kotva, zčásti v axiálním řezu, zčásti v pohledu ze strany; obr. 2 řez v rovině A - A na obr. 1; obr. 3 normální prvek, použitelný k vytvoření kotvy, vyčnívající ze stěny horniny v provedení podle obr. 1; obr. 4 spojovací kus pro prodloužení trouby, zčásti v axiálním řezu, zčásti v pohledu ze strany; obr. 5 axiální řez spojovací objímkou ve zvětšeném měřítku; obr. 6 axiální řez spojovacím svorníkem ve zvětšeném měřítku; obr. 7 zařízení pro plnění potrubní konstrukce podle obr. 1 kapalinou v axiálním řezu.
Jak je patrné z obr. 1 a 2, obsahuje trouba 2 článku I potrubní konstrukce po celé své délce smyčku 1. Na obr. 1 je geometrická osa trouby 2 označena písmenem x. K jednomu konci trouby 2, který je při zapuštění trouby 2 do horniny koncem vnitřním, je připojen uzávěr 11, vytvořený jako objímka, přizpůsobená vnitřnímu konci trouby 2 a uzavírající troubu 2. Uzávěr 11 je připevněn k troubě 2 svarem 31. K druhému konci trouby 2 je připojen spojovací svorník 20, připevněný k troubě 2 svarem 15,. Spojovací svorník 20 obsahuje osazenou část 4, kotouč 16., jimiž prochází soustředně s geometrickou osou x vývrt 6, ústící do trouby 2. Povrch osazené části 4 je opatřen šroubovým závitem 5. Vnitřní průměr průchozího vývrtu 6. je menší než vnitřní průměr trouby 2. Ke kotouči 16 je připevněna těsně dosedající zpevňovací objímka 2/ obJí!opující vnější konec trouby 2 a připevněná k troubě 2 rovněž svarem 15., který zajišťuje spojení mezi zpevňovací objímkou 2 a troubou 2. Uzavírací svar 15 zabraňuje úniku tlakové kapaliny z vnitřního prostoru trouby 2.
Článek konstrukce trouby, označený na obr. 3 jako celek II, obsahuje rovněž troubu 2 s podélnou smyčkou 1, přičemž trouba 2 odpovídá troubě 2 v provedení podle obr. 1, 2. Na jednom konci trouby 2 článku II potrubní konstrukce je připevněna svarem 17
-3CZ 278263 B6 spojovací objímka .30, jejímž dovnitř zasahujícím nákružkem 19 prochází souose s geometrickou osou x vývrt 18., ústící do trouby
2. Tento průchozí vývrt 18 vystupuje z dutiny 8 spojovací objímky 30. Vnitřní stěny dutiny 8. jsou opatřeny závitem a do dutiny
8. vložen těsnicí kroužek 10, dosedající na čelní stěnu nákružku 19. Průměr průchozího vývrtu 18 je stejný, jako průměr průchozího vývrtu 6. ve spojovacím svorníku 20 potrubní konstrukce podle obr.
1. Okolní oblast spojovací objímky 30 trouby 2. je obklopena zpevňovací objímkou 7, připevněnou svarem 17 k spojovací objímce 30. I zde je účelem svaru 17 zabránit úniku tlakové kapaliny z vnitřního prostoru trouby 2.
Na druhém konci článku II potrubní konstrukce je, jak je znázorněno na obr. 3, vytvořena ovládací hlava 12, tvořená uzávěrovou objímkou 21, navlečenou na konec trouby 2, sniž je spojena svarem 32. Uzavírací objímka 21 a otvor ve stěně trouby 2 slouží k napájení vnitřku trouby 2 tlakovým médiem.
Na obr. 4 je znázorněn mezičlánek III potrubní konstrukce, který sestává opět z trouby 2, opatřené podélnou smyčkou 1. Na jednom konci trouby 2 je uspořádán spojovací svorník 20, stejný jako provedení podle obr. 1, na druhém konci je uspořádána spojovací objímka 30./ stejná jako u provedení podle obr. 3.
Z obr. 5, 6, provedených ve zvětšeném měřítku, je zřejmé, že průměr d2 průchozího vývrtu 6 spojovacího svorníku 20 je stejný, jako průměr d2 vývrtu 18 spojovací objímky .30. Průměr těchto průchozích vývrtů 6., 18 může být například 5 mm. Největší vnější průměr D spojovacích objímek 30 je stejný, jako největší průměr D spojovacího svorníku 20.. Stejné jsou také průměry d.lz které u spojovacího svorníku 20 označují průměr dutiny 8 bez závitu 5 osazené části 4. Je zřejmé, že spojovací objímky 30 je možno našroubovat na spojovací svorníky 20., čímž mezi takto spojenými prvky vznikají zčásti mechanická spojení, zatížená břemenem, přičemž z druhé strany je proud kapaliny volný, například tlakové pracovní kapaliny nebo vstřikovací kapaliny, popřípadě vody odváděné z horniny a mezi spojenými prvky je zajištěn vývrty 6, 18.
Na obr. 7 je znázorněn axiální řez plnicím zařízením 14. Na jednom konci plnicí trubky 22 je připevněna svarem 23 plnicí objímka 30a, stejná jako spojovací objímka 30. Za účelem snazší identifikace bylo použito k označení částí vztahových znaků, použitých na obr. 2, 3 a 5. K druhému konci plnicí trubky 22 je připojen distanční kroužek 25, na který z vnější strany dosedá objímka 27. Konec plnicí trubky 22 je uzavřen tlakuvzdorným uzavíracím kotoučem 24., připevněným k plnicí trubce 22 svarem 29. Tlaková kapalina se přivádí do plnicí trubky 22 radiálním plnicím otvorem 28., procházejícím objímkou 27, distančním prstencem 25 a stěnou plnicí trubky 22. Kolmo ke geometrické ose x je k plnicí trubce 22, k distančnímu prstenci 25 a k objímce 27 přivařena, stejně jako objímka 27 k distančnímu prstenci 25., opera 26./ přičemž distanční prstenec 25 je svým vnějším koncem přivařen svarem 29 k plnicí trubce 22 a k tlakuvzdornému uzavíracímu kotouči 24.
Základním materiálem trub shora popsaných článků I - III potrubní konstrukce, popřípadě -plnicího zařízení 14 je ocel
-4CZ 278263 B6 střední houževnatosti, schopná snésti tlak a trouba 2, opatřená podélnou smyčkou 1, je tlaku kapaliny plastické deformace. Vytržení svarů při
11. Jak bylo shora uvedeno, jsou spojovací objímka 30 připevněny k troubě 2 svary, a uzavírací prvky jsou zpravidla vyrobeny spojů se šroubovými závity je volena tak, požadované zatížení, působící na kotvu, konstrukce, potrubními nebo jinými kovovými . jsou na ní v dolech zavěšeny.
0,01 a 0,03 MPa schopná působením konců a prasknutí rozšiřování trouby 2 tlakem kapaliny zabraňuje uzávěr svorník 20 a spojovací Tyto spojovací prvky z oceli. Zatížitelnost aby byly schopné snést vytvořenou z potrubní konstrukcemi, které
Potrubní konstrukce podle vynálezu je možno použít četnými způsoby a k většímu počtu účelů.
Má-li se použít poměrně mělce zapuštěné kotvy, například do stěny nebo do pcčvy důlní chodby, vyvrtá se známým způsobem díra, do níž se vkládá potrubní konstrukce podle obr. 1 tak, že její konec, obrácený k uzávěru 11, je uložen na dně díry, kdežto spojovací svorník 20 je v blízkosti stěny horniny nebo počvy, popřípadě uvnitř nich.
Potrubní konstrukce se plní tlakovou kapalinou, popřípadě se roztahuje, přičemž plnicí objímka 30a plnicího zařízení 14 podle obr. 7 se zavádí do vyvrtané díry, našroubuje se na spojovací svorník 20, a plnicí zařízení 14 se spojí se známým kapalinovým kompresorem, přičemž se jeho vstřikovací tryska zasouvá do průchozího vývrtů 28 plnicího zařízení 14. Poté se vtlačuje do trouby 2 potrubní konstrukce kapalina pod tlakem 0,01 až 0,03 MPa. Na obr. 1 a 7 je cesta označen šipkami a.
Na přípojích, opatřených závitem, zajišťují těsnicí kroužky 10 bez vroubků dokonalé těsnění, což znamená, že tlakové médium, jehož tlak plynule stoupá, nemůže v žádném případě unikat spoji, opatřenými závity; Kapalina pod vysokým tlakem vytlačuje podélnou smyčku 1 trouby 2, přičemž trouba 2 mění, alespoň přibližně, tvar na kruhový průřez a je přitlačována na stěnu díry, vyvrtané v hornině. Když se plnicí zařízení 14 odpojí, přestává působit tlak kapaliny na troubu 2, která nyní funguje jako zapuštěná kotva. Je samozřejmé, že je možno popsaným způsobem použít potrubní konstrukce, zapuštěné do horniny, k odvádění kapaliny, nacházející se v bloku horniny, nebo ke vstřikování zpevňovací kapaliny, jako cementového mléka, do horniny. Má-li se potrubní konstrukce použít k dopravě kapaliny, je nutno uzávěr 11 odstranit, čehož lze dosáhnout bud zvýšením tlaku kapaliny, nebo vytržením uzávěru 11.
Potrubní konstrukcí, znázorněnou na obr. 3, ve spojení s potrubní konstrukcí, znázorněnou na obrázku 1, je možno vytvořit bez plnicího zařízení 14 podle obr. 7 v podzemním prostoru velmi účinnou důlní kotvu, vyčnívající například ze stěny nebo počvy důlní chodby. V první fázi zřizování kotvy se ve stěně horniny vyvrtá díra, jejíž délka odpovídá celkové délce potrubní konstrukce, která je popřípadě kratší o délku objímky 21. Poté se zavede článek I podle obr. 1 a článek II potrubní konstrukce, který je přišroubován spojovací objímkou 30 na spojovacím svorníku 20 potrubní konstrukce a z vyvrtané díry vyčnívá objímka 21. opatřená plnicím otvorem. V následující pracovní fázi se spojuje
-5CZ 278263 B6 objímka 21 se zmíněným kapalinovým kompresorem šrouby, načež trouby 2 článků I, II potrubní konstrukce mění kapalinou, proudící ve směru šipek a (obr. 1), jejíž tlak se v rozmezí 100 až 300 HP ponenáhlu zvyšuje, svůj tvar na kruhový, čímž se trouby 2 ve vyvrtaných děrách napínají. I v tomto případě zabraňuje těsnící kroužek 10 naprosto bezpečně unikání tlakového média. Po odpojení kompresoru je vytvořena kotva, ná niž je možno zavěsit břemena, například potrubní vedení, armatury apod. Je samozřejmé, že potrubní konstrukce, takto vytvořené z článků I a II lze použít obdobně k odvádění vod z horniny a ke vstřikování zpevňovací kapaliny, přičemž v posléze uvedeném případě se vstřikovací kapalina přivádí plnicím otvorem.
Spojovací kus III, znázorněný na obr. 4, je možno tlakotěsně napojit na článek I potrubní konstrukce a článek II potrubní konstrukce, popřípadě současně na oba články I, II jelikož na jednom konci je spojovací svorník 20., na druhém konci spojovací objímka 30. Pomocí tohoto spojovacího kusu III je možno konstruovat v praktických mezích kotvu libovolné délky, buď v normálním provedení, podle něhož jeden konec vyčnívá ze stěny, nebo v provedení se zapuštěním, nebo pro odvádění kapalin, nebo ke vstřikování zpevňovací kapaliny, jelikož je zajištěn průtok kapaliny po celé délce potrubní konstrukce, což je znázorněno šipkami, označujícími směr proudění tlakové kapaliny. Současně jsou všechny závitové spoje zajištěny těsnicími kroužky 10.. Za účelem možnosti dopravy kapalin musí se uzávěr 11 (obr. 1) po sestavení kotvy popsaným způsobem odstranit, bud přetlakem kapaliny, nebo roztržením.
Výhoda vynálezu spočívá v tom, že řešení podle vynálezu spojuje výhody řešení, sloužící různému účelu a odstraňuje jejich dosavadní nedostatky. Potrubní konstrukci je možno snadno a rychle smontovat, technologie jejich vytváření se zjednodušuje. Potrubní konstrukci je možno vyrobit v libovolné délce, jelikož její prvky jsou jednoduché a je možno je prodloužit spoji, opatřenými závity, přičemž je současné dokonale vyřešeno utěsnění spojů.
Potrubní konstrukce uspokojuje všestranné praktické požadavky. je možno ji použít jako normální kotvu v hornině s vyčnívajícím koncem, nebo v provedeni zapuštění do stěny nebo do počvy důlní chodby. Je však též vhodná k odvádění vod, obsažených v horninách, nebo ke vstřikování kterékoli zpevňující kapaliny, například cementového mléka, do horniny. Je proto možno úspěšně potrubní konstrukce použít k rozmanitým účelům v hornictví.
Vynález není omezen na popsané příklady řešení, nýbrž je možno ho použít v četných provedeních, definovaných v definici předmětu vynálezu.
Claims (10)
- PATENTOVÉ NÁROKY1.. Potrubní konstrukce pro vytvoření kotvy a/nebo průtoku kapaliny v hornině, sestávající z trouby se stěnou, roztažitelnou tlakem, opatřené podélnou smyčkou, přičemž jeden konec trouby je uzavřen a druhý její konec je opatřen spojem pro přívod kapaliny, vyznačující se tím, že spoj je vytvořen na vnější straně spojovacím svorníkem (20), opatřeným vnějším závitem (5) , a ve spojovacím svorníku (20) je proveden průchozí vývrt (6) , ústící do trouby (2).
- 2. Potrubní konstrukce podle nároku 1, vyznačující se tím, že na jednom jejím konci, opatřeném vnitřním závitem (9) a spojeném průchozím vývrtem (18) s vnitřním prostorem trouby (2), je připevněn článek (II), obsahující spojovací objímku (30), sešroubovanou se spojovacím svorníkem (20), přičemž na jejím druhém konci je uspořádán článek (II), uzavřený objímkou (21), opatřenou plnicím otvorem.
- 3. Potrubní konstrukce podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že na jednom jejím konci je· opatřena spojovacím kusem (III), spojeném vnitřním závitem (9) se spojovací objímkou (30), přišroubovanou spojovacím svorníkem (20) , a na druhém konci je uspořádán spojovací kus (III), obsahující spojovacím svorníkem (20) přišroubovanou spojovací objímkou (30) článku (II), přičemž spojovací svorník (20) je opatřen průchozím vývrtem (6) a spojovací objímka (3'0) je opatřena průchozím vývrtem (18), ústícím do trouby (2).
- 4. Potrubní konstrukce podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že průchozí vývrt (18) spojovací objímky (30) a průchozí vývrt (6) spojovacího svorníku (20) mají stejný průřez a stejný průměr (d2).
- 5. Potrubní konstrukce podle nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že spojovací svorník (20) obsahuje kotouč (16), jehož průměr (D) odpovídá části trouby (2) s největším průměrem, z kotouče (16) vystupuje osazená část (4) s menším průměrem (d-j_) , jejíž vnější strana je opatřena závitem (5), přičemž průchozí vývrt (6), procházející osazenou částí (4) a kotoučem (16), a ústící dovnitř trouby (2), je soustředný s podélnou geometrickou osou (x) potrubní konstrukce.
- 6. Potrubní konstrukce podle nároků 2 až 5, vyznačující se tím, že vnitřní průměr (dj) vnitřním závitem (9) opatřené dutiny (8) spojovací objímky (30), jejíž vnější průměr (D) odp. .'.dá největšímu průměru trouby (2), je větší než průměr (d2) průchozího vývrtu (18), spojujícího dutinu (8) s vnitřním prostorem trouby (2), přičemž dutina (8) je opatřena nákružkem (19), na jehož čelo dosedá těsnící kroužek (10), a průchozí vývrt (18), vytvořený ve spojovací objímce (30), je soustředný s podélnou geometrickou střední osou (x) potrubní konstrukce. w
- 7. Potrubní konstrukce podle nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že trouba (2) je obklopena zpevňovací objímkou (7, 3) v oblasti spojovací objímky (30) a/nebo spojovacího svorníku (20), připevněnou k troubě (2) spolu se spojovací objímkou (30), popřípadě spojovacím svorníkem (20) svarem (17, 15).
- 8. Potrubní konstrukce podle nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že je opatřena plnicím zařízením (14) s plnicí trubkou (22), jejíž jeden konec je spojen s plnicí objímkou (30a), .sešroubovanou se spojovacím svorníkem (20), přes dutinu (8), do níž zasahuje nákružek (19), a která je opatřena těsnícím kroužkem (10), dosedajícím na čelní plochu nákružku (19), a vnitřním závitem a je spojena průchozím vývrtem (18) s vnitřním prostorem plnicí trubky (22), a druhý konec plnicí trubky (22) je uzavřen tlakuvzdorným uzávěrovým kotoučem (24), obklopeným z vnější strany válcovou objímkou (27), přičemž v oblasti konce plnicí trubky (22), obklopené objímkou (27) a mezi objímkou (27) a plnicí trubkou (22) s uspořádaným distančním kroužkem (25), ústí plnicí otvor (28).
- 9. Potrubní konstrukce podle nároku 8, vyznačující se tím, že vnitřní průměr (d3) plnicí trubky (22) je větší, než průměr (d2) průchozího vývrtu (18) a plnicí trubka (22), dutina (8), opatřená závitem, a průchozí vývrt (18) jsou soustředné s podélnou geometrickou osou (x) potrubní konstrukce.
- 10. Potrubní konstrukce podle nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že trouby (2) a plnicí trubky (22) jsou vyrobeny z ocelového materiálu střední houževnatosti, který působením tlaku kapaliny v rozmezí 0,01 až 0,03 MPa je schopný plastické deformace, přičemž spojovací objímky (30) a/nebo spojovací svorníky (20) jsou vyrobeny obdobně z oceli, a trouby (2), plnicí trubky (22) a spojovací prvky, jakož i zpevňovací a uzávěrové prvky jsou vzájemně připevněny svary (15, 17, 21, 23, 29, 31, 32).3 výkresy
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU15486A HU196477B (en) | 1986-01-13 | 1986-01-13 | Tube structure for making rock anchor or/and forming duct serving for furthering fluid |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS8700144A2 CS8700144A2 (en) | 1991-09-15 |
CZ278263B6 true CZ278263B6 (en) | 1993-11-17 |
Family
ID=10948213
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS14487 CZ278263B6 (en) | 1986-01-13 | 1987-01-07 | Piping structure for the formation of anchor and/or flow of liquid in a rock |
Country Status (6)
Country | Link |
---|---|
AT (1) | AT394248B (cs) |
CZ (1) | CZ278263B6 (cs) |
DD (1) | DD252854A5 (cs) |
HU (1) | HU196477B (cs) |
PL (1) | PL153395B1 (cs) |
SK (1) | SK278449B6 (cs) |
Families Citing this family (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
HU208357B (en) * | 1989-08-10 | 1993-09-28 | Bakonyi Bauxitbanya Kft | Device for making anchor particularly rock anchor and liquid afterhardening matter for injecting into rock or/and soil mass |
SE526971C2 (sv) * | 2003-11-13 | 2005-11-29 | Atlas Copco Rock Drills Ab | Skarvbar självborrande bergbult |
SE526972C2 (sv) * | 2003-11-13 | 2005-11-29 | Atlas Copco Rock Drills Ab | Modulärt bergbultsystem |
Family Cites Families (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB1170610A (en) * | 1965-12-13 | 1969-11-12 | Stabilator Ab | A method of Anchoring Rods or the like in Drill Holes in Earth or Rock |
US4100748A (en) * | 1977-01-07 | 1978-07-18 | Stratabolt Corporation | Mine roof or rock bolt expansion anchor of the bail type |
DE2707238C3 (de) * | 1977-02-19 | 1979-07-12 | Dyckerhoff & Widmann Ag, 8000 Muenchen | Korrosionsgeschütztes Zugglied für einen vorspannbaren Anker im Festgestein |
SE427764B (sv) * | 1979-03-09 | 1983-05-02 | Atlas Copco Ab | Bergbultningsforfarande jemte rorformig bergbult |
ZA811894B (en) * | 1980-03-28 | 1982-04-28 | R Thom | An anchor bolt |
DE3345925A1 (de) * | 1983-12-20 | 1985-06-27 | Basf Ag, 6700 Ludwigshafen | Haertbare polyesterformmassen |
-
1985
- 1985-12-12 DD DD29752885A patent/DD252854A5/de not_active IP Right Cessation
-
1986
- 1986-01-13 HU HU15486A patent/HU196477B/hu not_active IP Right Cessation
- 1986-12-11 AT AT329686A patent/AT394248B/de not_active IP Right Cessation
-
1987
- 1987-01-07 PL PL26357787A patent/PL153395B1/pl unknown
- 1987-01-07 SK SK14487A patent/SK278449B6/sk unknown
- 1987-01-07 CZ CS14487 patent/CZ278263B6/cs unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
AT394248B (de) | 1992-02-25 |
ATA329686A (de) | 1991-08-15 |
SK278449B6 (en) | 1997-06-04 |
DD252854A5 (de) | 1987-12-30 |
CS8700144A2 (en) | 1991-09-15 |
HUT42819A (en) | 1987-08-28 |
PL263577A1 (en) | 1987-11-16 |
HU196477B (en) | 1988-11-28 |
PL153395B1 (en) | 1991-04-30 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP3314091B1 (en) | Grout delivery system | |
US7891911B2 (en) | Friction tube anchor and inflation adapter for the latter | |
AU767364B2 (en) | Wellbore casing | |
US2843349A (en) | Pressure fluid operated blowout preventer | |
US4461600A (en) | Method of and device for solidifying rock in mine tunnels and the like | |
US5141261A (en) | Double containment pipe joint assembly | |
US20120175872A1 (en) | Pipe joining device | |
CN101095003A (zh) | 可膨胀螺纹连接机构 | |
WO2011079829A2 (en) | Expansion rock anchor | |
US10060222B2 (en) | Insulation device for a well | |
CZ278263B6 (en) | Piping structure for the formation of anchor and/or flow of liquid in a rock | |
US20120219365A1 (en) | Rock Bolt | |
CN215369773U (zh) | 一种冻结管孔口密封装置 | |
JP4656797B2 (ja) | パイプラインへのシェル組立体の固定方法 | |
US20120301228A1 (en) | Rock Bolt | |
JP4647414B2 (ja) | さや管推進工法 | |
US4968100A (en) | Expansion fracture device | |
US5676427A (en) | Apparatus for hydraulically splitting up rock | |
US20070290403A1 (en) | Method for maximizing the sharing of tensile load for cement-sheathed multi-wall pipe | |
JP5344784B2 (ja) | さや管推進工法 | |
JP4638288B2 (ja) | さや管推進工法 | |
JP4638287B2 (ja) | さや管推進工法 | |
JP2022180263A (ja) | ロックボルト構造体及び地山補強構造 | |
JP4584050B2 (ja) | さや管推進工法 | |
CN114215970A (zh) | 一种增强增韧复合管的连接适配器 |