PL153395B1 - Tubular structure for anchoring and/or providing liquid handling ducts in rocks - Google Patents

Tubular structure for anchoring and/or providing liquid handling ducts in rocks

Info

Publication number
PL153395B1
PL153395B1 PL26357787A PL26357787A PL153395B1 PL 153395 B1 PL153395 B1 PL 153395B1 PL 26357787 A PL26357787 A PL 26357787A PL 26357787 A PL26357787 A PL 26357787A PL 153395 B1 PL153395 B1 PL 153395B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
coupling
pipe
sleeve
filling
tubular structure
Prior art date
Application number
PL26357787A
Other languages
English (en)
Other versions
PL263577A1 (en
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL263577A1 publication Critical patent/PL263577A1/xx
Publication of PL153395B1 publication Critical patent/PL153395B1/pl

Links

Landscapes

  • Piles And Underground Anchors (AREA)
  • Consolidation Of Soil By Introduction Of Solidifying Substances Into Soil (AREA)
  • Earth Drilling (AREA)

Description

RZECZPOSPOLITA POLSKA OPIS PATENTOWY 153395 Int. Cl.5 E21D 21/00 tnnEiiii C 8 f 111
Patent dodatkowy do patentu nr--- Zgłoszono: 87 01 07 /P. 263577,/ Pierwszeństwo 86 01 13 Węgry
URZĄD PATENTOWY Zgłoszenie ogłoszono: 87 ll 16
RP Opis patentowy opublikowano: 1991 10 31
Twórca wynalazku
Uprawniony z patentu: Magyar Aluminiumipari Troszt, Budapeszt /Węgry/
KONSTRUKCJA RUROWA DO WYTWARAAIA KOTWI SKALNEJ I/LUB DO WYTWARZANA KANAŁU DLA TRANSPORTOWA IA CIECZY
Przedmiotem wynalazku jest konstrukcja rurowa do wytwarzania kotwi skalnej i/lub do wytwarzania kanału do transportowania cieczy, zwłaszcza do stosowania w obudowach chodników kopalnianych lub do zabezpieczania podobnych przestrzeni podziemnych do mocowania konstrukcji i przedmiotów w kopalniach lub w budowwictwie podzimmnym /budowa · tuneli/, do odprowadzania wód kopalnianych oraz do iniekcji cieczy wzmaccńajęcej w popękane skały·
W dziedzinie górnictwa i budowy tuneli znanych jest wiele wersji kotwi skalnych. Europejskie zgłoszenie patentowe nr 16 742 opisuje kotew rurowę o profilu· zamkniętym, w którę wprowadza się ciecz pod wysokim ciśnieniem, na skutek czego powierzchnia przekroju poprzecznego rury zostaje zwiększona tak, że pomiędzy ściankę zewnętrznę kotwi rurowej a zabezpieczanę skałę pok^wti^.je' połączenie cierne umożliwia jęce obciążanie kotwi. W swym stanie poprzedzającym rozszerzenie taka kotew rurowa ma przynajmniej jedno przebiegajęce w kierunku wzdłużnym zagięcie, które pod działanem ciśnienia hydraulicznego wprowadzonej cieczy jest odkształcane plastycznie, po czym płaszcz kotwi rurowej przylega do ścianki aywaerconegż otworu i zostaje zamocowany i dopasowany do nierówności otworu. Ciecz pod ciśnienimm pochodzi z zewnętrznego urzędzenia pommociczegt· średnica otworu ^^y^wcjrconego w skale musi być tak duża, aby kotew rurowę można było bez trudności wprowadzić w otwbf. Maceriαłea, z którego wykonana jest kotew rurowa jest stal o średniej cięgliwości, która jest zdolna do plastycznego odkształcenia pod działanem ciśnienia cieczy w zakresie 100 - 300 bar. Jeden koniec kotwi ma głowicę ummżliwiajęcę wprowadzanie cieczy, a drugi koniec ma tuleję moocjącą, która uniemożliwia wyrwanie kotwi.
Opisana kotew rurowa może być wykonywana z kilkoma wymiarami w zakresie 1-3 mer, często jednak trzeba montować- kotew o długości poza tym zakresom, co jednak ze względu na trudności i skomplikowanie m)nicżu poszczególnych części kotwi można wykonać jedynie z kłopotami i z dużym nakładem czasu i pracy.
153 395
153 395
Dalsza wada omawianej kotwi rurowej polega na tym, że nie nadaje się ona do odprowadzania wody kopalnianej z przestrzeni w skale lub z popękanych skał oraz, że nie można przez taką kotew wprowadzać cieczy wzmmacnajęcych, na przykład mleka cementowego w popękaną skałę. Dalszą wadę jest to, że głowicy napełniającej nie można wpu^ic w ścianę chodnika. lub w spęg chodnika, to znaczy nie ma mooliwości, by kotew taka działała jako kotew wpuszczana, przez co znacznie ograniczone jest zastosowanie środków transportu z' kołami ogumionymi.
Zadaniemwynalazku jest opracowanie konstrukcji rurowej, która-po rozszerzeniu przez ciśnienie hydrauliczne - dzięki połączeniu dennemu z otaczającą skałą może być silnie obciążona jako kotew skalna, przy czym jej działanie wzmagające i zabezpieczające skalę jest niezwykle silne, a konstrukcję można łatwo i szybko przedłużać tak, że można ją wykonać o dowolnej długości w praktycznych granicach, przy czym zastosowanie tej konmrukcci nie zależy od jakości skały, a konstrukcję taką można wykonywać w wykonaniu normalnym lub w wykonaniu wpuszczonym, przy czym nadaje się ona bardzo dobrze do odprowadzania wód ze skał i do iniekcji w skałę cieczy utwardzającee.
Wynalazek opiera się na spo8trzjźeniu, że połączy się ze sobą odkształcane przez ciśnienie cieczy, posiadające zagięcie elementy rurowe z gwintowanymi tulejami sprzęgowymi i trzpieniami sprzęgowymi, które mają otwory przelotowe uchodzące do wnętrza elementów rurowych, wówczas można bardzo prosto rozwiązać montażowo wzajemne łączenie części konnsi^ukcci rurow^e, przy czym z członów takiej konnsrukcci rurowej można wykonywać kotwie o dowodnej długości, a ponadto można je również stosować do transportowania cieczy.
Na podstawie tego spostrzeżenia postawione zadanie rozwiązano według wynalazku poprzez konstrukcję rurową, która ma posiadającą zagięcie ściankę odkształcaną przez ciśnienie cieczy, a jej jeden koniec jest zamknięty elementem zamykającym, podczas gdy do drugiego końca dołączony jest element sprzęgowy. istotna cecha tej konskcci rurowej polega na tym, że element sprzęgowy utworzony jest przez trzpień sprzęgowy posiadający gwint zew^^trzny, poprzez który przechodzi otwór przelotowy uchodzący do wnętrza rury. Korzystne jest, kiedy przy Jednym końcu kor^^c i rurowej przewidziany jest wyposażony w ^^v^r^^ęrzny gwint człon koc i rurowee, połączony z wnętrzem rury poprzez otwór przelotowy, posiadający tuleję sprzęgową skręcaną z trzpienemm sprzęgowym oraz zam^nęty przy drugim końcu tuleją zawierającą otwór dla doprowadzania cieczy, a ponadto kiedy przy jednym końcu przewidziany jest element pośredni, który mm wykonaną z gwintem wewnntrznym tuleję sprzęgową skręcaną z trzpieneem sprzęgowym, podczas gdy na drugim końcu znajduje się element poórodnń, który ma trzpień sprzęgowy skręcany z tuleją sprzęgową członu koπitΓukkji rurowee, przy czym w trzpieniu sprzęgowym i tulei sprzęgowej przebiega otwór przelotowy uchodzący do wnętrza rury.
Według dalszej cechy wynalazku tuleje sprzęgowe i trzpienie sprzęgowe mmją otwory przeloo^ o jednakowym przekroju poprzecznym i średnicy.
Dalsze korzystne rozwiązanie kon^rakeci rurowej charakteryzuje się tym, że trzpień sprzęgowy ma odsaddβnie, którego średnica odpowiada części rury o największej średnicy a od tego odsądzenie odchodzi szyjka o iniθjtzej średnicy, przy czym na zew^^nej stronie tej szyjki wykonany jest gwwnt, a ponadto otwór przelotowy przechodzący przez szyjkę i odsądzenie i uchodzący do wnęęrza rury jest koncentryczny z wzdłużną geommeryczną osią środkową.
Korzystne Jest ponadto, kiedy średnica wawo^^na gwintowanego wewnntrz gniazda tulei sprzęgowee, której średnica zewnętrzna jest zgodna z największą średnicą zewnętrzną rury, jest większa niż średnica . otworu przelooGwego łączącego gwintowane gniazdo z wnętrzem rury, a gwintowane gniazdo ma weronną^ odsądzenie, do którego ścianki czołowej przylega uszczelka, przy czym otwór przeloocwy wykonany w tulejach sprzęgowych jest koncentryczny z wzdłużną geometryczną osią środkową konssrukcc i rurowee. W dalszym korzys^ym rozwiązaniu rura w pobliżu tulei sprzęgowej i/lub trzpienia sprzęgowego jest otoczona tuleją izmmajnającą, która jest zamocowana na rurze i tulei sprzęgowej lub trzpieniu sprzęgowym na przykład za pomocą spawu.
Według dalszej cechy wynalazku konstrukcja rurowa zawiera urządzenie napełniające z rurą napełniającą* Jeden koniec rury napełniającej jest połączony z tuleją napełniającą» którą można skręcić z trzpienemm sprzęgowym, przy czym ma ona gwintowane gniazdo z odsądzeniem i
153 395 zawiera uszczelkę przylegającą do powierzchni czołowej tego odsądzenia· Gwintowane gniazdo jest połączone z wnętrzem rury napełniającej poprzez otwór przelotowy, natomiast drugi koniec rury ^^f^^^i^i.ającej jest zamlcnięty wytrzymałą na ciśnienie tarczą zamykającą i jest otoczony z zewnątrz tuleją cylindryczną, przy czym w obszarze końca rury nappennającej , który jest otoczony tuleją i korzystnie pierścieneem dystansowym umieszczonym pomiędzy tuleją a rurą napseniającą,. uchodzi otwór napełniający· W takim przypadku korzystna jest, kiedy średnica wewnntrzna rury nappeniającej jest większa niż średnica otworu przelotowego, a rura napełniająca gniazdo gwintowane 1 otwór przelotowy są koncentryczne z wzdłużną geometryczną osią środkową· Wreszcie, według dalszego przykładu wykonnnne, rury konstrukcji rurowej są wykonane ze stall o średniej ciągliwości, która odkształca się plastycznie pod działanemm ciśnienia cieczy w zakresie 100 - 300 bar, ^dczas gdy tuleje sprzęgowe i/uub trzpienie sprzęgowe są również wykonane ze stali, korzystnie za stali Α38· Rury 1 elementy sprzęgowe oraz elementy wzmmaciaJtce 1 zamykające są zamocowane za pomocą spawów·
Wynalazek jest dokładniej opisany na podstawie rysunku, na którym fl£.l przedstawia konstrukcję rurową według wynalazku, działającą jako kotew wpuszczona, częściowo w przekroju osiowym, częściowo w widoku z boku, fig· 2 - konstrukcję według wynalazku w przekroju wzdłuż linii A-A z fig.l, fig· 3 - normalny element stosowany do wykonania kotwi skalnej wystającej ze ściany, podobnie jak na fig«l, fig· 4 - element pośredni służący do przedłużania konstrukcji, częściowo w przekroju osiowym, ' a częściowo w widoku. z boku, fig· 5 - tuleję sprzęgową w poi^i^^k^^zeniu w przekroju osiowym, fig.6 - trzpień sprzęgowy w poi^i^^J^^^zeniu w przekroju osiowym, a fig.7 przedstawia urządzenie do ' napełniania - konssrukoz fig.l cieczą* w przekroju osiowym· □ak pokazano na fig.l i 2 rura 2 konnsrukcrurowej - I aa zagięcie 1· Na fig.1 wzdłużna geommeryczna oś środkowa rury 2 oznaczona jest przez x· Do końca rury usytuowanego w stanie zamontowanym warown^z skały dołączony jest element zamykaaący 11, który Jest wykonany jako tuleja zamykająca i zamyka rurę z dopasowaniem do ^^i^^^ętrz^nego końca rury 2· Element zamykający 11 jest przymocowany do - rury 2 za pomocą spawu 31· Do drugiego końca rury 2 jest dołączony trzpień sprzęgowy 20 za pomocą spawu 15· Trzpień sprzęgowy 20 ma szyjkę 4, odstające odsądzenie 16 oraz otwór przelotowy 6 koncentryczny z geo^eeryczną osią x, przechodzący przez szyjkę i odsądzenie i uchodzący w rurę 2· Ponadto na złwnntΓznej powwerzchni szyjki 4 wykonany jest gwint 5. średnica wewiitrzia otworu 6 jest mnnejsza niż średnica wewintrzia rury 2· Na odsądzeniu 16 również przez spaw 15 zamocowana jest otaczająca zewnęęrzny koniec rury 2, ciasno przylegająca tuleja wzmagająca 3· Spaw zapewnia połączenie pomiędzy tuleją wzmagającą 3 a rurą 2· Zamyk^ący spaw 21 ma za zadanie uniemo0liiiłiie wypływania cieczy pod ciśnienim z wnętrza rury 2·
Człon kon^lec:ci rurowej 11 z fig.3 ma również rurę 2 z zagięcem l, która odpowiada rurze z fig.l i 2· Przy jednym końcu rury członu H zamocowana jest za pomocą spawu 17 tuleja sprzęgowa, a w wewnntrznym odsądzeniu 16 tulei sprzęgowej 30 wykonany jest konceniΓycziie z osią geometryczną x otwór przelotowy 18 uchodzący w rurę 2· Ten otwór 18 odchodzi od gniazda 8 tulei sprzęgowej 30, w którym na ^^y^w^rrzchi^^ wewintrznθj wykonano gwint 9· W gwintowanym gnieździe 8 umieszczona jest uszczelka 10 /pierścień uszczełniajtck/ przylegająca do odsądzenia 19· Korzystnie średnica otworu 18 jest taka sama jak średnica otworu 6 trzpienia sprzęgowego konstrukcji rurowej 1 z fig.l. Część rury 2 sąsiadująca z tuleją sprzęgową jest otoczona przez tuleję wzmiajiająją 7, która jest zamocowana za pomocą spawu 17 na tulei sprzęgowej 30· Również tu zamykający spaw 21 ma za zadanie uniemożliwienie wypływania cieczy pod ciśnientom z wnętrza- rury 2.
Przy drugim końcu konssru.kcci rurowej 11, jak pokazano na fig.3, wykonana . jest głowica uruchamiająca 12, która utworzona jest przez tuleję wzmiajiajtją wprowadzoną na koniec rury 2 i zamocowaną tam spawem 32· Otwór 13 przechodzący przez tuleję zamykającą 21 i przez ściankę rury 2 służy do doprowadzania sprężonego czynnika do wnętrza rury 2·
Na figurze 4 przedstawiony jest element pośredni konssrukcci rurowej III, który ma rurę 2 z zagi^ceθi 1, na której jednym końcu umieszczony jest trzpień sprzęgowy 20'zgodny z pokazanym na fig.l, a na drugim końcu umieszczona jest tuleja sprzęgowa 30* zgodna z pokazaną na fig. 3·
153 395
Na figurze 5x6 pokazano w powiększeniu, że średnica d2 otworu przelotowego 6 trzpienia sprzęgowego 20 jest zgodna ze średnicę d^ otworu przelooowego 18 tulei sprzęgowych 30» 30*« Przykładowo otwory- te mogę mieć średnicę 5 mm. Największa średnica zewnętrzna O tulei sprzęgowych 30» 30* jest taka sama jak największa średnica 0 trzpienia sprzęgowego 20» a ponadto zgodne sę również średnice d^, które w przypadku trzpienia sprzęgowego 20 dotyczę części szyjki bez gwintu, a w przypadku tulei sprzęgowej dotyczę średnicy gniazda 8 bez gwintu.
Oczywiście tuleje sprzęgowe 30, 30* można nakręcić na trzpień sprzęgowy 20, dzięki czemu pomiędzy tak połączonymi elementami powstają pomęczenia częściowo przenoszęce obciężenia mechaniczne, - a z drugiej strony zapewniony jest swobodny przepływ cieczy, np. cieczy pod ciśnienimm, /cieczy roboczej lub cieczy iniekcyjnej, albo też spuszczanej wody skalnej pomiędzy sprzęgniętymi elementami poprzez otwory 6 i 18·
Na figurze 7 przedstawiono w przekroju osiowym urzędzenie napeiniająci 14· Do jednego końca rury napeenjiajęcej 22 przymocowana jest tuleja napeeniajęca 30a, która jest taka sama jak tuleja, sprzęgowa 30, 30*, przy czym zamocowanie wykonano za pomocę spawu 23· Oo drugiego końca rury n8pełniającij 22 dołęczony jast pierścień dystansowy 25 i dopasowana do niego ściśle z zewnątrz tuleja 27. Koniec rury napθiniajęcij 23 jest zamknięty tarczę zamyka J^ę 24, która jeet przymocowana spawem 29 do rury 22. Dla doprowadzania sprężonej cieczy do rury iapeiniającej 22 służy otwór 28 przichtdzący przez tuleję 27, pierścień dystansowy 25 i ściankę rury iapełiiającij 22. Rurze iapθiniejęcej 22 przyporządkowany jest usytuowany prostopadle do geometrycznej osi wzdłużnej x element wsporczy 26, który jest przyspawany do rury 22, pierścienia dystansowego 25 i tulei 27 tak samo jak tuleja 27 na pierścieniu dystansowym 25, przy czym ten pierścień dystansowy przy swym zewnętrznym końcu jest przyspawany do rury iapełniαjącij 22 i do tarczy zamykaj ęce 24.
Opisane powyżej konstrukcje rurowe 1 - HI i urzędzenie napełniające 14- sę wykonane ze stali o średniej clęgliwości, która jast zdolna do wytrzymania ciśnienia cieczy 100 - 300 bar, przy czym rura 2 z zaglęciem 1 nadaje się do plastycznego odkształcenia pod dzi.aαanimm ciśnienia cieczy·
Rozerwanie końców i pęknięcie spawów podczas rozszerzania za pomocę sprężonej cieczy jest uniemożliwione przez element zamykajęcy 11· Oak już wcześniej wspomniano trzpienie sprzęgo we i tuleje sprzęgowe sę zamocowane na rurze za pomocę spawów· Elementy sprzęgowe i elementy zamykajęcę sę korzystnie wykonane ze stali A38· Obciężalność połęczeń gwintowych można dobrać tak, aby połęczenia te były zdolne do przyjmowania ^cięż^ pt1^8t¢^jęcych w kopalniach od konstrukcji rurowych i innych konssrukcji metalowych zawieszonych na kotwach utworzonych przez konstrukcje rurowe według wynalazku·
Kon8tΓukcją rurowę według wynalazku można wykorzystywać widoma sposobami i dla wielu zastosowań· Deźeęi przykaadowo w ścianę lub spęg chodnika kopalnianego należy wbudować w sposób zam-erzony stosunkowo krótko wpuszczonę kotew, wierci się otwór w znany sposób i wprowadza się w ten otwór konstrukcję rurowę przedstawicnę na fig.l tak, że koniec tej konstrukcCi zwrócony do elementu zamykajęcego 11 jest usytuowany przy wewnętrznym końcu otworu, natomiast trzpień sprzęgowy 20 jast usytuowany w pobliżu płaszczyzny ściany skały lub spęgu, ale wewnntrz skały· Kontrakcję rurowę I napełnia się cleczę pod ciśniθniem lub rozszerza się w ten sposób, że tuleję napełniajęcę 30a urzędzenia napełniającego 14 według f^cj.7 wprowadza się w wywiercony otwór, nakręca na trzpień sprzęgowy 20 i urzędzenie napełnia jące .. 14 łęczy się ze znanę sprężarkę, przy czym końcówkę tej sprężarki wprowadza się w otwór przelooowy 28 urzędzenia napełniajęcego 14, a następnie wtłacza się ciecz pod ciśiieniem 100-300 bar w rurę 2 konstruk^ i rurowej I /droga jest zaznaczona na . fig.l i 7 strzakkami a/.
Pierścienie uszczelniające 10 zapewniaję niezawodne uszczelnienie połęczeń gwintowych, to znaczy, że czynnik ciśnieniowy, którego ciśnienie cięgle wzrasta, w żadnym przypadku nie może uchodzić przy połęczonych gwintach· Ciecz pod wysokim ciέnieniθm wypycha zagięcie 1 rury 2 i rura 2, przynajmniej w przybliżeniu zostaje odkształcona do przekroju kołowego, przez co zostaje zamocowana przy ścianie otworu wywierconego w skale· Kiedy teraz usunie się urzędzenie napełniające 14, ciśnienie cieczy przestaje działać na rurę i działa ona jako kotew wpuszczona· Oczywiście konstrukcję rurowę I wbudowanę w opisany spoebb w skałę można zastosować również do
153 395 odprowadzania cieczy z bloku skalnego lub do wtłaczania cieczy iniekcyjnej, na przykład mleka cementowego w skałę· Jeżeli konstrukcja rurowa ma być użyta do transportowania cieczy, wówczas element zamykający 11 należy usunąć, co odbywa się albo przez zwiększenie ciśnienia cieczy, albo przez wysadzenie elementu zamykającego 11·
Za pomocą członu II konstrukcji rurowej przedstawionego na fig.3 w połączeniu z konstrukcją rurową I według fig.l można wykonać bez użycia urządzenia.napełniającego według fig .7 kotew wystającą z przestrzeni podziemnej, na przykład ze ściany lub spągu chodnika kopal· nianego·. W pierwszej fazie wykonywania kotwi w ścianie skalnej wierci się otwór, którego długość jest równa całkowitej długości konetΓukcji rurowych I i II /uub jest mnnejsza o długość tulei 21/, a następnie konstrukcję rurową I według fig.l i cz^on II konn^ok^! rurowee, który za pomocą tulei sprzęgowej 30 jest nakręcony na trzpień sprzęgowy 20 pierwszej konstrukcji rurowee, wprowadza się w otwór, przy czym z wywierconego otworu wystaje tuleja 21 posiadająca otwór napaeniający·
W następnym etapie tuleję 21 łączy się ze wspomnnaną Już sprężarką, po czym rurę 2 członów I i II konntrukcjl rurowej zgodnie ze strzałkami a /patrz również fig.l/ odkształca się do rury o przekroju kołowym za pomocą cieczy, której ciśnienie stopniowo zwiększa się w zakresie 100 - 300 bar, na skutek czego rura zostaje zamocowana w otworze. Równneż w tym przypadku pierścień uszczelniający 10 niezawodnie zapobiega uchodzeniu czynnika ciśnieniowego. Po odłączeniu sprężarki otrzymuje się kotew, na której można zawieszać ciężary /na przykład przewody rurowe, armaturę itd/· Oczywńście wykonaną w ten sposób konstrukcję rurową złożoną ze szczelnie połączonych członów I i II można wykorzystać do spuszczania wód skalnych i do iniekcji cieczy utwardzającej w skałę, przy czym w tym ostatnim przypadku ciecz iniekcyjną wprowadza się poprzez otwór napełniający 13·
Element pośredni pokazany na fig.4 można dołączyć szczelnie do konn^ok^! rurowej I lub do konssrukcci rurowej II, albo też równocześnie do obu tych konn^ok^!, ponieważ na jednym końcu ma on trzpień sprzęgowy 20, a na drugim końcu tuleję sprzęgową 30*. Za pomocą tego elementu pośredniego III można w praktycznych granicach wykonać kotew o dowolnej długości albo w wykonaniu normalnym /koniec wystaje ze ściany/, albo w wykonaniu wpuszczonym, albo też dla odprowadzania cieczy lub dla iniek^^, ponieważ zapewniony jest przepływ cieczy na całej długości konnsrukcci rurowee, co potwierdzone jest również strzałkami oznaczającymi kierunek przepisu cieczy pod ciśnieneem· ^wcn^eenie wszystkie połączenia gwintowe są zabezpieczone za pomocą pierścieni uszczelniających 10. Aby móc transportować ciecze, trzeba usunąć element zamykający 11 /fig.1/* W opisany już sposób po wykonaniu kotwi albo przez zwiększenie ciśnienia cieczy, albo przez wysadzenia.
Zaleta wynalazku polega na tym, że rozwiązanie według wynalazku łączy w sobie zalety rozwiązań służących do tego samego celu, a równocześnie usuwa ich wady· Mianowicie konstrukcję rurową według wynalazku można łatwo i szybko montować, technologia, produk^i jest uproszczone, konstrukcję tę można w praktycznych granicach wykonać o dowconej długości, ponieważ elementy można łatwo przedłużać przez połączenia gwintowe, a równocześnie jest całkowicie rozwiązane uszczelnienie miejsc połączeń.
Konssrukcja rurowa według wynalazku spełnia wielostronne wyłgania praktyczne· Może być ona stosowana jako normalna kotew skalna z wystającym końcem lub jako kotew wpuszczona· Również dobrze nadaje się ona do odprowadzania wód skalnych lub do iniekcji wszelkich cieczy wzmaannających skalę, na przykład mleka cementowego. Tak więc rozwiązanie to można z powodzeniem stosować dla wielu zadań w górnictwie, budowonctoie tuneli, metro i^d.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1· Konnsrukcja rurowa do wytwarzania kotwi skalnej i/uub do transportowania cieczy, która ma posiadającą zagięcie ściankę odkształcaną przez ciśnienie cieczy, której jeden koniec jest zam^nęty elementem zamykającym, podczas gdy do drugiego końca jest dołączony element sprzęgowy, znamienna tym, że element sprzęgowy utworzony jest przez trzpień sprzęgowy /2/ z zewnętrznym gwintem /5/, w któr^^m wykonany jest otwór przelotowy /6/ uchodzący do wnętrza rury /2/·
    153 395
  2. 2· Konstrukcja rurowa według zastrz.l, znamienna tym, że na jednym końcu ma człon /11/ wyposażony w gwint wewnntrzny /9/, połączony otworem przelotowym z wnętrzem rury /2/ i posiadający tuleję sprzęgową /30/ skręcaną z trzpeenemm sprzęgowym /20/, przy czym na drugim końcu umieszczony Jest człon /11/, który zamknnęty jest tuleją /21/ zawierającą otwór /13/ do napełniania cieczą.
  3. 3· Konstrukcja rurowa według zastrz· 1 albo 2, znamienna t y m, że na jednym końcu ma element pośredni /111/, który połączony jest z posiadającą gwint wewnstΓzny /9/ tuleją sprzęgową /30/ skrącaną z trzpienimm sprzęgowym /20/, podczas gdy na drugim końcu umieszczony Jest element pośredni /111/, który ma trzpień sprzęgowy /20/ skrącany z tuleją sprzęgową /30/ członu JUJ konssrukcji rurowej, przy czym poprzez trzpień sprzęgowy /20*/ i tuleję sprzęgową /30*/ przebiega otwór przelooowy /6, 18/ uchodzący do wnętrza rury /2/·
  4. 4· KonstΓukcja rurowa według zastrz.1 albo 2, znamienna tym, że otwory prze^rawe /18, 6/ tulei sprzęgowych /30, 30**/ i trzpieni sprzęgowych /20, 20*/ mają Jednakowy przekrój 1 korzystnie jednakową średnicą /dg/.
  5. 5· Kontrakcja rurowa według zastrz.1, znamienna tym, że trzpienie sprzągowe /20, 20*/ mają odsądzenie /16/, którego średnica /D/ odpowiada cząści rury o naJoiąkszij średnicy, a od tego odsądzenie odchodzi szyjka /4/ o anneeszej średnicy /d^/, zaś na zewnęąrznej stronie tej szyjki /4/ wykonany jest gwint /5/, przy czym przechodzący przez szyjką /4/ i odsądzenie /16/ otwór przelotowy /6/ uchodzący do wnętrza rury /2/ jest koncentryczny z wzdłużną gioιneiΓyjzną osią środkową /x/ kons^^cci rurowej /1/·
  6. 6· Konssrukcja rurowa według zastrz.2, znamienna tym, że wewostΓzsa średnica /d^/ wyposażonego w wewnstΓzsy gwint /<9/ gniazda /8/ tulei sprzęgowych /30, 30*/, których średnica zewnętrzna /0/ odpowiada sajwięktzij średnicy rury /2/, jest wiąksza niż średnica /ύ^/ otworu przelooowego /18/ łączącego gwintowane gniazdo /<8/ z rury /2/, a to gwintowane gniazdo /8/ mm odsądzenie /19/, do którego powwerachni czołowej dopasowana jest uszczelka /10/, przy czym otwór przelotowy /18/ wykonany w tulejach sprzęgowych jest koncentryczny ze wzdłużną geometryczną osią środkową /x/ kons^ok^! rurowej
  7. 7· Konstrukcja rurowa według zastrz.l, znamienna tym, że w pobliżu tulei sprzągowej /30, 30*/ i/lub trzpienia sprzęgowego /20, 20*/ rura /2/ jest otoczona tuleją wzmagającą /7, 3/, która Jest zamocowana na rurze /2/, tulei sprzęgowej /30, 30*/ lub trzpieniu sprzęgowym /20, 20*/ na przykład za pomocą spawu /17, 15*/·
  8. 8· Konssnkcja rurowa według za s t rz · 1, znamienna tym, że zawiera urządzenie napełniające /14/ z rurą napełniającą /22/, a jeden koniec rury napełniającej /22/ jest połączony ze skrącaną z ^ζρίβηϊϋ sprzęgowym /20, 20*/ tuleją napełniającą /30a/, która ma gniazdo gwintowane /8/ z odsądzeniem /19/ i zawiera uszczelką /10/ dopasowaną do powierzchni czołowej odsądzenia /19/, przy czym gwintowane gniazdo /8/ jest połączone z wnętrzwwm rury napełniającej /22/ poprzez otwór przelotowy /18/, natomiast drugi koniec rury napełniającej /22/ jest zakończony wytrzymałą na ciśnienie tarczą zamykającą /24/, a z zewnątrz jest otoczony cylindryczną tuleją /27/, a ponadto w obszarze końca rury napełniającej /22/, który otoczony jest tuleją /27/ i korzystnie pierścienemm dystansowym /23/ umieszczonym pomiędzy tuleją /27/ a rurą napełniającą /22/, uchodzi otwór napełniający /28/.
  9. 9· Konstrukcja rurowa według zastrz^, znamienna tym, że średnica wewnnąrzna /b^/ rury napełniającej /22/ jest wiąksza niż średnica /dg/ otworu przelotowego, a rura napełniająca /22/, gniazdo gwintowane /8/ i otwór przelotowy są koncentryczne z wzdłużną geome^eryczną osią środkową /x/ konss i rurowej
  10. 10· Konstrukcja rurowa według zastrz.l, znamienna tym, że rury /2, 22/ są wykonane ze stali o średniej ciągliwości, która jest zdolna do odkształcenia plastycznego /rozszerzenia/ pod działanem ciśnienia cieczy w zakresie 100 - 300 bar, przy czym tuleje sprzęgowe /30· 30*/ i/uub trzpienie sprzęgowe /20, 20**/ są również wykonane ze stali A38, a rury /2, 22/ i elementy sprzęgowe oraz elementy wzmiccSająją i zamykającą są ze sobą połączone spawami /15, 17, 21, 23, 29, 31, 32*/·
    153 395
    Fig 1
    Fig,4
    39!
    Fig.5 iM (W Wydawnictw UP RP. Na):ład lOOegz. ' Co z 1000 zł
PL26357787A 1986-01-13 1987-01-07 Tubular structure for anchoring and/or providing liquid handling ducts in rocks PL153395B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU15486A HU196477B (en) 1986-01-13 1986-01-13 Tube structure for making rock anchor or/and forming duct serving for furthering fluid

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL263577A1 PL263577A1 (en) 1987-11-16
PL153395B1 true PL153395B1 (en) 1991-04-30

Family

ID=10948213

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL26357787A PL153395B1 (en) 1986-01-13 1987-01-07 Tubular structure for anchoring and/or providing liquid handling ducts in rocks

Country Status (6)

Country Link
AT (1) AT394248B (pl)
CZ (1) CZ278263B6 (pl)
DD (1) DD252854A5 (pl)
HU (1) HU196477B (pl)
PL (1) PL153395B1 (pl)
SK (1) SK278449B6 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
HU208357B (en) * 1989-08-10 1993-09-28 Bakonyi Bauxitbanya Kft Device for making anchor particularly rock anchor and liquid afterhardening matter for injecting into rock or/and soil mass
SE526971C2 (sv) * 2003-11-13 2005-11-29 Atlas Copco Rock Drills Ab Skarvbar självborrande bergbult
SE526972C2 (sv) * 2003-11-13 2005-11-29 Atlas Copco Rock Drills Ab Modulärt bergbultsystem

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1170610A (en) * 1965-12-13 1969-11-12 Stabilator Ab A method of Anchoring Rods or the like in Drill Holes in Earth or Rock
US4100748A (en) * 1977-01-07 1978-07-18 Stratabolt Corporation Mine roof or rock bolt expansion anchor of the bail type
DE2707238C3 (de) * 1977-02-19 1979-07-12 Dyckerhoff & Widmann Ag, 8000 Muenchen Korrosionsgeschütztes Zugglied für einen vorspannbaren Anker im Festgestein
SE427764B (sv) * 1979-03-09 1983-05-02 Atlas Copco Ab Bergbultningsforfarande jemte rorformig bergbult
ZA811894B (en) * 1980-03-28 1982-04-28 R Thom An anchor bolt
DE3345925A1 (de) * 1983-12-20 1985-06-27 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Haertbare polyesterformmassen

Also Published As

Publication number Publication date
AT394248B (de) 1992-02-25
ATA329686A (de) 1991-08-15
SK278449B6 (en) 1997-06-04
CZ278263B6 (en) 1993-11-17
DD252854A5 (de) 1987-12-30
CS8700144A2 (en) 1991-09-15
HUT42819A (en) 1987-08-28
PL263577A1 (en) 1987-11-16
HU196477B (en) 1988-11-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2384401T3 (es) Ancla tubular de fricción y adaptador de inflado para la misma
JP4659513B2 (ja) 中空柱状物の補強方法。
FI77313C (fi) Ihaoligt stycke med cylindrisk innervaegg och foerfarande foer tillverkning av en roerkanal av saodana stycken.
CN104903543A (zh) 岩石锚栓
CN111878137B (zh) 一种注浆锚杆和巷道弹性支护方法
JP4859064B2 (ja) 土木工事用シール工法
CZ305105B6 (cs) Horninová expanzní kotva
PL153395B1 (en) Tubular structure for anchoring and/or providing liquid handling ducts in rocks
CN109882225A (zh) 可伸长重复注浆管及双圆可重复注浆锚杆
JP4584068B2 (ja) 地下道路の分岐部または合流部のためのトンネル構造の施工法
CN218117774U (zh) 用于隧道群t型联络通道掘进施工的施工系统
US5423635A (en) Anchoring element
JP4208057B2 (ja) 場所打ち杭の施工法
DK142465B (da) Armeret betonpæl.
JP6932283B1 (ja) トンネルインバートの施工方法
ES2786276T3 (es) Dispositivo para unir dos componentes separados por una junta
CN221760737U (zh) 一种地下室抗浮锚杆结构
GB2171741A (en) Multi section pile
CN212001079U (zh) 防水抗浮锚杆
CN217840028U (zh) 桩端后注浆预制斜撑
CN212866022U (zh) 辅助锚固件
CN208220824U (zh) 一种用于小型隧洞围岩支护的锚杆
KR200372672Y1 (ko) 스페이서 록볼트
JPH0579767B2 (pl)
CN113931654A (zh) 一种地铁盾构机的钢套筒接收施工方法