CZ273199A3 - Fluorescenční prostředky, způsob jejich přípravy a jejich použití - Google Patents

Fluorescenční prostředky, způsob jejich přípravy a jejich použití Download PDF

Info

Publication number
CZ273199A3
CZ273199A3 CZ19992731A CZ273199A CZ273199A3 CZ 273199 A3 CZ273199 A3 CZ 273199A3 CZ 19992731 A CZ19992731 A CZ 19992731A CZ 273199 A CZ273199 A CZ 273199A CZ 273199 A3 CZ273199 A3 CZ 273199A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
group
carbon atoms
host
chromophore
polymer
Prior art date
Application number
CZ19992731A
Other languages
English (en)
Inventor
Brian Gerrard Devlin
Junji Otani
Kazuhiko Kunimoto
Takashi Deno
Abul Iqbal
Sameer Hosam Eldin
Original Assignee
Ciba Specialty Chemicals Holding Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ciba Specialty Chemicals Holding Inc. filed Critical Ciba Specialty Chemicals Holding Inc.
Priority to CZ19992731A priority Critical patent/CZ273199A3/cs
Publication of CZ273199A3 publication Critical patent/CZ273199A3/cs

Links

Landscapes

  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Abstract

Pevný fluorescenční prostředek obsahuje nejménějeden hostitelský chrorrofor vybraný ze skupiny obsahující benzo- [4,5]imidazD[2,l-a]isoindol-l 1-ony a účinné množství nejméně jednoho hostujícího chromoforu a, pokudje to vhodné, polymer C. Emisní spektrumhostitelského chromoforu se překrývá s absorpčnímspektremhostujícího chromoforu, a/al/ hostitelský chromoforje kovalentně vázaný na polymerní páteřA/"polymerní hostitel"/ a/nebo /a2/ hostující chromoforje kovalentně vázaný k polymerní páteři B /"polymerní host"/. Při způsobu přípravy se polymeruje monomer hostitelského chromoforu nebojeho polymer v přítomnosti rozpuštěného hostujícího chromoforu, nebo monomer hostujícího chromoforu, nebojeho prepolymer v přítomnosti rozpuštěného hostitelského chromoforu, popřípadě spiolečně s nefluorescenčnímmonomerem

Description

Fluorescenční prostředk^lr jejich použití Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká pevných prostředků obsahujících nejméně jeden hostitelský chromofor vybraný ze skupiny, kterou tvoří benzo[4,5]imidazo[2,1-a]isoindol-ll-ony a účinné množství nejméně jednoho hostujícího chromoforu a, pokud je to vhodné, polymer C, kde se emisní spektrum hostitelského chromoforu překrývá s absorpčním spektrem hostujícího chromoforu, a kde:
(al) hostitelský chromofor je kovalentně vázán k polymerní páteři A („polymerní hostitel) a/nebo (a2) hostující chromofor je kovalentně vázán k polymerní páteři B („polymerní host).
Dále se předkládaný vynález týká způsobu přípravy prostředků podle předkládaného vynálezu a jejich použití jako fluorescenčních látek.
Dosavadní stav techniky
V EP-A-0 456 609 je popsán způsob přípravy 1,2,3,4-tetrachlorbenzo[4,5]imidazo[2,1-a]isoindol-ll-onu a jeho derivátů v přítomnosti vybraných rozpouštědel. Jsou to pigmenty vykazující fluorescenci v pevném stavu a zvýšenou venkovní trvanlivost. Je zde také uvedeno, že kombinace 95 % 1,2,3,4-benzo[4,5]imidazo[2,1-a]isoindol-ll-onu s 5 % indathronové modři generuje zelený fluorescenční pigment. Tento systém je tedy pigmentových prostředkem, ve kterém je nová generovaná barva prostým součtem dvou barevných složek, spíše než novou barvou generovanou procesem přenosu energie.
r. »-j . -arris a x;
:isuj í v ACS Svmo . Ser. 132, juceninu
1,2,3,4-tetrafenyl-benzo[4,5 ]imidazo l2,1 · dol-ll-on jako modelovou látku, která je součász: výzkumu na fenylovaných polyimidazopyrrolonech pro pc: použiti při aplikacích v atmosféře. Nebylo však zrnin fluorescenční chování.
e~ icn
Z historického hlediska prováděli pozorování přenosu energie a senzitizovancu luminiscenci od roku 1923 Cario a Frank, kteří provedli pokusy, při kterých využívali rtut a thalium v plynné fázi, Z. Phyzik 17, 202 (1923).
V následujících letech provedli J. Perrin a C. R. Choucrcun kvalitativní pozorování přenosu energie Seances Acad. Sci., 139, 1213 (1929) .
roztoku, Kebd.
Přestože v mezidobí byly provedeny některé studie, velmi významná je práce Th. Fcrstera, která nejucelenéji, pokud jde o kvantitativní pohled, popisuje tento jev, mechanismus a parametry přenosu energie specifického pro senzizizovanou luminiscenci, například Z. Phyzik Chem., 1, 275 (1954) . Dále to byl Fórscer, kdo uvedl oblast senzitizovane luminiscence do širšího povědomí a podnítil tedy větší zájem, který vedl k použití v širokém rozmezí aplikací.
V oblasti elektroluminiscence například Tang a kol . demonstrovali využitelnost senzitizovane luminiscence při vytvoření extrémně jasných elektroluminiscenčních zařízení (J. Appl. Phys. 65(9), 3610 (1989)).
Senzitizovaná luminiscence se také používá v oblasti biologickéh diagnostiky jako všudypřítomný a vysoce citlivé prostředky pro detekci specifických cílových molekul, jako jsou nukleové kyseliny nebo antigeny, například Verner a kol., Anal. Biochem. 198, 308 (1991).
• · · » · ♦ ··· ··«· · · ý ······ ·· ·· · · ·· “Πη-χίΥ a .<01 . popsali po_ymerní látky, xtere využívají senz i z i zavanou luminiscenci duo detekci biologických molekul, jako je DNA a RNA. a tyco lácky se také mohou využít v průtokové cytometrii a analytických mikroskopových technikách (WO 93/23432) . V patentové přihlášce Brinkley a kol. (WO 33/23492) se popisuje využitelnost fluorescenčních polymerních perliček při biologické diagnostice. Nejsou zde však zmíněny žádné prostředky obsahující hostitelské chromofory a hostující chrcmofory, které jsou uvedeny výše a není zde uvedena žádná zmínka o využitelnosti těchto prostředků mimo oblast specifických biologických aplikací.
Podstata vynálezu
Předmětem podle předkládaného vynálezu je tedy poskytnout pevné fluorescenční prostředky s hostitelským chromoforem, který je založen na benzo[4,5]imidazo[2,1-a]isoindol-11-onu, které nemají výše uvedené nevýhody, s výhodou takové prostředky , kde:
i) dochází k intenzivní fluorescenci v pevném stavu, kde se s výhodou emisní vlnové délky vyskytují ve viditelné oblasti elektromagnetického spektra, ii) mohou být obsaženy vysoké poměry mezi hostitelskými a hostujícími molekulami jako součástmi polymeru za zachování fluorescenčníc'h vlastností v pevném stavu (zanedbatelná zhášecí koncentrace), iii) látka může být excitována za použití vlnových délek jak v UV, tak ve viditelné oblasti, iv) může se dosáhnout velmi dobré fotostabilizace,
v) pomocí výběru hostujících molekul (ladění barev) se může dosáhnout širokého rozmezí emisních vlnových délek, » · · ·· ··· ··· » · · · · ί» • · · » ·· ·· ggsac vvsc vii) mohou se cenerovat rozcustné a nerozpustné fluorescenční vili) s výhodou je vyloučena migrace fluorescenční hostitelské a hostující molekuly a ix) je možná snadná příprava těchto látek, to znamená reakce v jenom reaktoru.
Byl tedy nalezen pevný prostředek obsahující nejméně jeden hostitelský chromofor vybraný ze skupiny obsahující benzo[4,5]imidazo[2,1-ajisoindol-1 i-ony a účinné množství nejméně jednoho hostujícího chromoforu a, pokud je to vhodné, polymer C, kde se emisní spektrum hostitelského chromoforu překrývá s absorpčním spektrem hostujícího chromoforu, a kde:
(al) hostitelský chromofor je kovalentně vázán k polymerní páteři A („polymerní hostitel) a/nebo (a2) hostující chromofor je kovalentně vázán páteři B („polymerní host).
k polymerní
Dále byl také nalezen způsob přípravy prostředků podle předkládaného vynálezu a jejich použití jako fluorescenčních látek .
První provedení podle předkládaného vynálezu se týká pevného prostředku obsahujícího nejméně jeden hostitelský chromofor vybraný ze skupiny obsahující benzo[4,51imidazof2,1-a]isoindol-ll-ony a účinné množství nejméně jednoho hostujícího chromoforu a, pokud je to vhodné, polymer C, kde emisní spektrum hostitelského chromoforu překrývá absorpční spektrum hostujícího chromoforu, a kde:
(al) hostitelský chromofor je kovalentně vázán k polymerní páteři A („polymerní hostitel) a/nebo cromczor ca:
>olym.erní hcs:
To znamená, že pevný prostředek buď obsahuje hosoitelský chromofor, který je kovalentně vázán k polymerní páteři A (označovaný jako „polymerní hostitel) nebo obsahuje hostující chromofor, který je kovalentně vázaný k polymerní páteři 3 (dále označovaný jako „polymerní host) nebo obsahuje hostitelský chromofor, který je kovalentně vázaný k polymerní páteři A a hostující chromofor, který je kovalentně vázaný k polymerní pátěři B (dále obvykle nazýváno jako směs dvou polymerů).
V souvislosti s předkládaným vynálezem je termín překrytí absorpčního spektra hostujícího chromoforu s fluorescenčním emisním spektrem hostitelského chromoforu odborníkům v této oblasti jasný. Pro usnadnění pochopení pro ostatní, překryv znamená „spektrální překryv definovaný následujícím vztahem:
kde f7(v) je normalizováno tak, že yF(v}dv se rovná fluorescenčnímu kvantovému výtěžku hostitele, a kde v je vlncčet, fF fluorescenční spektrum hostitele měřené v kvantech a fA je spektrální rozložení molárního extinkčního koeficientu hosta. Spektrální překryv pro vznik zvýšené fotoluminiscence je obvykle vyšší než 10, s výhodou vyšší než 100, 'výhodněji vyšší než 500. Horní limit nemá žádný smysl, protože „překryv nemá žádné maximum (tj. čím větší, tím lepší).
Ve výhodném provedení podle předkládaného vynálezu se prostředek podle vynálezu vyznačuje tím, že (al) hostující chromofor je homogenně rozptýlen, s výhodou rozpuštěn a ;mcgenre rozpty_sn, v matrici, ,<:e ;1 nebo (az) hcsiizelský cbromcfc výhodou rczouštěn a homogenně cvoří polym.erní h: je homogenně rozptyNen, v ma t r i c i , k tvoří polymerní host nebo (b) polymerní host tsrou o1vme rn í ho;
jsou předem smíseny, s výhodou homogenně
V souvislosti s předkládaným vynálezem znamená termín „homogenně, že molekuly jsou hladce nebo jednotně rozptýleny nebo dispergovány v celé směsi nebo polymerní matrici a, s výhodou v ideálním případě, jsou od sebe ve stejné vzdálenosti. Podle současných pozorování, čím hladší nebo jednotnější je rozptýlení, tím lepší jsou fluorescenční vlastnosti. Dále je homogenní nebo hladné rozotýlení výhodné, protože se obvykle sníží nebezoečí aarecace.
V souvislosti s předkládaným vynálezem znamená termín „rozpuštěný, že molekula existuje jako volná a izolovaná entita v daném prostředí nebo matrici, s výhodou tak, že je oproštěna od jakýchkoli interakcí mezi molekulami stejného druhu, tj . zcela obklopena molekulami matrice. Obvykle může být matricí kapalné organické rozpouštědlo nebo pevná látka, jako je polymer nebo jiný fluorescenční materiál (hostitel), který má jinou chemickou strukturu. Koncentrační limity pro molekuly v rozpuštěném stavu obvykle silně závisí na asociativní povaze mezi molekulou a médiem matrice a/nebo na vnitřních kohezních silách, které existují mezi příslušnými hostujícími molekulami . Je tedy nemožné definovat univerzální rozmezí výhodných koncentrací, a musí být tedy zjištěno ad hoc, například pomocí několika jednoduchých pokusů.
V dalším výhodném provedení se pevný prostředek obsahující nejméně jeden hostitelský chromofor a účinné množství nejméně jednoho hostujícího chromoforu, kde rozmezí emisních vlnových délek hostitele alespoň částečně překrývá rozmezí absorpčních vlnových délek hosta., vyznačuje tím, že • · · ·
rozpzýlen; nebo (a2) hostující chromofor je kovalentně vázaný k polymerní paceři a hostitelské chromofory jsou v něm rozpuštěny a homogenně rozptýleny; nebo (b) jak hostitelský chromofor, tak hostující chromofor jsou kovalentně vázány k různým polymerním páteřím, polymery jsou smíseny a homogenně rozptýleny; a kde hostitelský chromofor je vybrán ze skupiny, kterou tvoří benzo[4,5 j imidazo[2,1 - a j isoindol-11-ony.
Podle předkládaného vynálezu znamená termín „hostitelský chromofor fluorescenční molekulu nebo fluorescenční skupinu, s výhodou vybranou nebo odvozenou ze skupiny pevných fluorescenčních organických sloučenin, jako jsou barviva, pigmenty a jejich deriváty, jako jsou ty, které po expozici vhodné ozařovací vlnové délce v UV oblasti a/nebo v oblasti denního světla absorbují energii. Tato energie se střídavě převádí, s výhodou téměř kvantitativně, rezonančním způsobem na hostující chromofor. Podle předkládaného vynálezu je „fluorescenční molekula jako hostitelský chromofor také nazývána hostitelskou molekulou nebo hostujícím monomerem. „Fluorescenční skupina jako hostitelský ' chromofor je také nazývána jako hostitelská skupina. Hostitelské chromofory kovalentně vázané na polymerní páteře jsou hostitelské skupiny, zatímco hostitelské chromofory jsou volné, nepolymerní hostitelské molekuly.
Fluorescenční molekuly jako hostitelské chromofory používané pro prostředky (a2) podle předkládaného vynálezu jsou s výhodou dostatečně rozpustné v přípravné médiu tak, že se mohou snadno začlenit do připravovaného prostředku. Mohou se také použit ter.s rozpustné ncstiteiSKe caroítotory, are v _~~.no crícadš ss musí OTO clVFil-έ lOZOUŠlšrií bosi iCSlSKe S-Cuzezin.'/ v reakčním médiu použít speciální zařízení. Rozpustnost se může upravit pomocí výběru struktury jádra, substituentů, funkčních skupin a/nebo délky připojení funkčních skupin.
Struktury obsahující fluorescenční skupiny jako hostitelské chromofory použité pro přípravu prostředků (polymerní hostitel samotný nebo v předsměsi s polymerním hostem) podle předkládaného vynálezu jsou s výhodou dostatečně rozpustné v reakčním médiu tak, že usnadňují polymeraci; nebo kovalentní připojení, pomocí chemické reakce, k polymerní páteři nebo povrchu substrátu. Reakčním médiem mohou být komonomery nebo vhodné rozpouštědlo. Mohou se také použít méně rozpustné hostitelské struktury, ale v tomto případě se musí pro plynulé rozpuštění hostitelské sloučeniny v reakčním médiu použít speciální zařízení. Rozpustnost se může upravit pomocí výběru struktury jádra, substituentů, funkčních skupin a/nebo délky připojení funkčních skuoin.
Podle předkládaného vynálezu jsou hostující cnromofory fluorescenční molekuly nebo fluorescenční skupiny, které mají takovou absorpční oblast, která alespoň částečně překrývá emisní oblast příslušného hostile v systému. Hostující chromofory přijímají energii od hostitelského chromoforů a střídavě emitují přenesenou energii jako viditelné záření, při vlnových délkách úměrných emisním vlnovým délkám stejného hostujícího chromoforů rozpuštěného molekulárně v rozpouštědle. Dále se také požaduje, aby koncentrace hostujícího chromoforů v prostředku byla taková, aby nedocházelo k asociaci jednotlivých hostujících chromoforů za vzniku lokalizovaných hostujících domén, ale aby ve skutečnosti existovaly jako izolované entity v objemu polymeru stejně, jako by byly rozpuštěny molekulárně. Podle předkládaného vynálezu je „fluorescenční molekula jako hostující chromofor také nazývána jako hostu• · • · η 5 KO Ο Ο S 0 U j 101 s kup i na. Hostují isoo nosci.
chromofoi tí monomer. „Fluorescenční s.cupma je také nazývána jako hcscujici chromofory kovalentně vázané k poiymernim páteřím jsou hostující skupiny, zatímco dispergované hostující chromofory jsou hostující molekuly nebo hostující monomery.
Fluorescenční molekuly jako hostující chromofory používané v prostředku (al) podle předkládaného vynálezu jsou s výhodou dostatečně rozoustné v médiu tak, že se mohou snadno začlenit do připravovaného prostředku. Mohou se také ;ouz;
tnete rozpustné hostující chromofory, ale v tomto případě se musí pro plynulé rozpuštění hostitelské sloučeniny v reakčním méciu použít speciální zařízení. Rozpustnost se může upravit pomocí výběru struktury jádra, substituentů, funkčních skupin a/nebo délky připojení funkčních skupin.
Fluorescenční skupiny jako hostující chromofory používané v prostředků (polymerní host samotný nebo v předsměsi s hostitelským polymerem) podle předkládaného vynálezu jsou s výhodou dostatečně rozpustné v médiu tak, že se mohou snadno polymerovat; nebo kovalentně vázat, pomocí chemické reakce, k polymerní páteří nebo povrchu substrátu. Reakčním médiem mohou být komonomery nebo vhodné rozpouštědlo. Mohou se také použít méně rozpustné hostující chromofory, ale v tomto případě se musí pro plynulé rozpuštění monomeru v reakčním médiu použít speciální zařízení. Rozpustnost se může upravit pomocí výběru struktury jádra, substituentů, funkčních skupin a/nebo délky připojení funkčních skupin.
Fluorescenční prostředek hostitel/host podle předkládaného vynálezu vysílá v pevném stavu fluorescenční záření při velmi zvýšené emisní intenzitě ve srovnání s emisní intenzitou stejného prostředku v pevném stavu v nepřítomnosti hostitelských chromoforú nebo stejného prostředku v nepřítomnosti hostujících chromoforů.
zvýšeni >oaJ ik 1 aaane ho wna lezu, je ako činitel zvýšeni neoo snížení ve smyslu vysxy diku emisních intenzit vynálezu ve srovnání s pevného prostředku podle před-tlacía odoovídajicím hostitelským cnromotorem v nepřítomnosti hostujícího chromoforu. Porovnání jsou považována za reálná, pokud jsou excitační vlnové délky záření stejné. Samozřejmě se však emisní vlnové délky materiálu hostitel/host vyskytují při delších vlnových délkách (nižší energie) ve srovnání se stejným materiálem neobsahujícím hostující chromofor. Činitelé zvýšení podle předkládaného vynálezu jsou s výhodou všechny kladné a zvláště výhodně jsou nejméně 1,3, výhodněji nejméně 2 a nej výhodněji nejméně 20.
Emisní maximum fotoluminiscence fluorescenčních polymerů podle předkládaného vynálezu se může pohybovat v rozmezí 400 až 800 nm, s výhodou 420 až 780 nm, výhodněji 420 až 750 nm.
Jedno provedení (al) podle předkládaného vynálezu se týká pevného prostředku obsahujícího nejméně jeden hostitelský chromofor vybraný ze skupiny obsahující benzo[4,5]imidazo[2,1-ajisoindol-ll-ony a účinné množství nejméně jednoho hostujícího chromoforu a, pokud je to vhodné, polymer C, kde emisní spektrum hostitelského chromoforu překrývá absorpční spektrum hostujícího chromoforu a kde hostitelský chromofor je kovalentně vázaný k polymerní páteři A („polymerní hostitel).
Fluorescenční skupina jako hostitelský chromofor, která se použije v prostředku (al) , je kovalentně vázána, přímo nebo přes můstek, k polymerní páteři.
Můstek může obsahovat 1 až 60 atomů uhlíku, s výhodou 1 až 30 atomů uhlíku a zvláště výhodně 1 až 20 atomů vybraných ze skupiny, kterou tvoří atom uhlíku, atom kyslíku, atom siry a atom dusíku. Zvláště výhodným můstkem je uhlovodíkový zbytek, který může být přerušen jedním nebo více heteroatomy a/nebo koncovými heteroatomy vybranými ze skupiny, kterou tvoři atom • · • · skupina jako hostitelský chromofor, kovalentně ímo nebo přes můstek k polymerní páteři, může mít II
-X3- (R2) r- (X2) s-R3-hostitel (II) nezávisle na sobě přímá vazba nebo Xx a X2 jsou sobě skuoina -O-. skuoina -S--, skuoina -NR?-, skukyslíku, atom síry, atcm dusíku nebo skupina C (0) , a který s výhodou obsahuje 1 až 40 atomů, výhodněji 2 až 30 acomů a
Fluorescenční vázaný buď př obecný vzorec kde
Xx a X2 jsou nezávisle na pina -C(0)-0-, skupina -0-C(0)-, skupina -0-C(0)-0-, skupina S02-0-, skupina -0-S02-, skupina -0-S02-0-, skupina -NR2-C(O)-, skupina -C(O)-NR2-, skupina -NR2-C(0)-0-, skupina 0-C(0)-NR2-, skupina -NR2C(0) -NR?-, skupina -NR2-SO2-, skupina -SO?-NR2-, skupina -NR2-SO2-O-, skupina O-SO2-NR2- nebo skupina -NR2-SO2NR2 každá skupina Rí je nezávisle na ostatních dvouvazný můstek, hostitel je jednovazný derivát benzo[4,5]imidazo[2,1-a]isoindol-ll-onu,
R2 je nezávisle atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku, cykloalkylová skupina obsahující 5 nebo 6 atomů uhlíku, cykloalkylmethyiová skupina nebo cykloalkylethylová skupina obsahující v cyklické části 5 nebo 6 atomů uhlíku, fenylová skupina, benzylová skupina nebo l-fenyl-2ethylová skupina,
R3 je nezávisle přímá vazba, alkylenová skupina obsahující 1 až atomů uhlíku, cykloalkylenová skupina obsahující 5 nebo 6 atomů uhlíku, arylenová skupina obsahující 6 až 10 atomů ·· · · • · · · ;n^ t.<u ihiíku, a ry i a1ky1e nové ccsahuhící 7 r j e 0 r.eco lasy r j e 0 a necc jed podmínkou, že s je 0 pokud x je 0 nebo 1 a y je 0 nebo 1, pod odmínkou, že y je 0, pokud x je Q .
Pokud se jedná o alkylovou skupinou, R2 obsahuje s výhodou 1 až 6 atomu uhlíku a zvláště výhodně 1 až 4 atomy uhlíku. Některými příklady jscu methylová skupina, ethylová skupina, n- nebe i-propylová skupina, butvlová skupina, pentylová skupina, hexylová skupina a oktylová skupina. Pokud se jedná o cykloalkylovou skupinu, R2 je s výhodou cyklohexylová skupina, a pokud se jedná o cykloalkylmethylovou skupinu, cyklohexylmethylová skupina je výhodná. Ve výhodném provedení je R2 atom vodíku nebo alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku.
Dvouvazný můstek je s výhodou uhlovodíkový zbytek, který s výhodou obsahuje 1 až 30, výhodněji 2 až 20, nejvýhodněji 3 až 20 a zvláště výhodně 3 až 13 atomů uhlíku, který je nesubstituovaný nebo jednou nebo vícekrát substituovaný alkylovou skupinou obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, alkoxyskupinou obsahující 1 až 4 atomy uhlíku nebo skupinou =0. Uhlovodíkový zbytek může být také jednou nebo vícekrát přerušen heteroatomy vybranými ze skupiny, kterou tvoří skupina -0-, skupina -S- a skupina -NR2-, kde R2 j e s výhodou atom vodíku nebo alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku.
Dvouvazný můstek může být alkylenová skupina obsahující 1 až 20 atomů uhlíku, s výhodou alkylenová skupina obsahující 2 až 12 atomů uhlíku, která může být lineární nebo rozvětvená. Některými příklady jsou methylenová skupina, ethylenová skupina, 1,2- nebo 1,3-propylénová skupina, 1,2-, 1,3- nebo 1,4·« • · .3 • · · · · · · ···« A · · ·· ·· ·· ·····!
• · A ···· · <
•· ···· ·· ·· ·· ·· butvlenová sktcir.3 oenovlsnová sxucina, nexvlenova skuoina, oktylenová skupina, docecylenová skupina, t-etradecyler.ova skupina, hexadecyiencvá s kun i na a oktadecyler.ová skupina.
Dvouvazný můstek může být poiycxyalkylenová skupina obsahující 2 až 12, s výhodou 2 až 6 a výhodněji 2 až 4 oxyalkylenové jednotky .a 2 až 4, s výhodou 2 nebo 3 atomy uhlíku v alkylenové skupině. Zvláště výhodná je polyoxyethylenová skupina a polycxypropylenová skupina obsahující 2 až 6 oxyalkylencvých j ednotek.
Dvouvazný můscek může býc cykloalkylencvá skupina obsahující 5 až 12 atomů uhlíku, s výhodou cykloalkylenová skupina obsahující 5 až 3 atomů uhlíku a nej výhodněji cykloalkylenová skupina obsahující 5 nebo 6 atomů uhlíku, například cyklopentvlencvá skupina, cyklohexylenová skupina, cvklooktylenová skupina nebo cyklodcdecylenová skupina.
Dvouvazným můstkem může být cykloalkylalkylenová skupina obsahující v cykloalkvlové části 5 až 12 atomů uhlíku a v alkylenové části 1 až 12 atomů uhlíku, s výhodou obsahující v cyklcalkylové části 5 až 8 atomů uhlíku a v alkylenové části 1 až 12 atomů uhlíku a výhodněji obsahující v cykloalkylové části 5 nebo 6 atomů uhlíku a v alkylenové části 1 až 12 atomů uhlíku a nejvýhodněji cyklcalkylalkylenová skupina obsahující v cykloalkylové části 5 nebo 6 atomů uhlíku a v alkylenové části 1 až 4 atomy uhlíku. Některými příklady jsou skupina cyklopentyl-CnH2- a -cyklohexyl-CnH2n-, kde n je 1 až 4. Zvláště výhodná je skupina -cyklohexyl-CK2-.
Dvouvazný můstek může být skupina cykloalkan(alkylen)2- obsahující cykloalkanové části 5 až 12 atomů uhlíku a v alkylenové části 1 až 12 atomů uhlíku, s výhodou obsahující cykloalkanové části 5 až S atomů uhlíku a v alkylenové části 1 až 12 atomů uhlíku a výhodněji, obsahující cykloalkanové části 5 nebo 6 atomů uhlíku a v alkylenové části 1 až 12 atomů uhlíku a nej99 «9 • 9 9 9 9 9 9 9 9 99 9
9 9999 9999 • 9 9 99 99 99 999 999
999 9 9 · 9 9 9
9999 9 · «9 «9 99 'KJ obsahující v alkylecové části 1 až 4 atomy příklady jso-a skapma -cyklopentan- ÍCýh-(CrH2n-)-, kde n je 1 až 4. Zvláště výhodná je
3KUC1na -C-l-cvklchexan-CH?-.
Dvouvazným můstkem může být arylenová skupina obsahující 6 až 14 atomů uhlíku a s výhodou aryienová skupina obsahující 6 až 10 atomů uhlíku, například naftylenová skupina nebo výhodněji fenylenová skupina.
Dvouvazným můstkem může být arylalkylenová skupina obsahující 7 až 20 atomů uhlíku a s výhodou arylalkylenová skupina obsahující 7 až 12 atomů uhlíku. Výhodnější je skupina arylencupina a s výhoPříklady jsou benzy-
.enová skupina je r.a f tvlsn ová
skupina, a n -i a J 1 až 4 . Př:
a fenvlethvlen .ová s kup i na.
:k může být skupí na aren- (CnH:
•hcdou na ftal enová skupina <3. v
sxuoina odneji oenzenova 1 až 4. Příklady jsou xvlylenová skupina a sxupina a n je skupina benzen-(CH2CH2) 2
R3 obsahuje jako alkylenová skupina výhodou 1 až 12 výhodněji 1 až 6 atomů uhlíku. Zvláště výhodnými příklady jsou methylenová skupina, ethylenová skupina, 1,2- nebo 1,3propylenová skupina a 1,2-, 1,3- a 1,4-butylenová skupina. R3 jako arylenová skupina je s výhodou fenylenová skupina a jako arylalkylenová skupina s výhodou benzylenová skupina.
Ve výhodném provedení může být můstek vybrán ze skupin obecného vzorce Ha
-C(O) -OR'-O-C(O) - (R) - (Ile) , kde R' je alkylenová skupina obsahující 2 až 20 atomů uhlíku, s výhodou 2 až 12 atomů uhlíku a výhodněji 2 až 6 atomů uhlíku, fenylenová s-kupina, benzylenová skupina nebo oligoxy·· -*·
I · « 4 » · · · • · · · · · • 4
4· ·· ·· • ·
> ·· ·· alkylenová skupina obsahující s výhodou 2 až 6 a výhodně} i 2 až 4 oxyethylenové jednotky a/nebo oxypropylenové jednotky a R'' je přímá vazba, alkylenová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku, fenylenová skupina nebo benzylenová skupina.
Jednovazný derivát benzo[4,5]imidazo[2,1-a]isoindol-11-onu muže představovat obecný vzorec III nebo lila
kde sousední atomy uhlíku , benzenových kruhů mohou být kondenzovány s benzenovými kruhy, heteroaromatickými kruhy nebo oběma druhy a k těmto kruhům mohou být připojeny funkční skupiny spíše než k benzenovým kruhům polycyklické struktury j ádra, aromatické kruhy jsou nesubstituovaná nebo substituované atomem fluoru, atomem chloru, atomem bromu nebo atomem jodu, kyanoskupinou, nitroskupinou, alkylovou skupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylovou skupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylovou skupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cykloalkylalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkylovou skupinou obsahující 6 až 13 atomů uhlíku, heteroarylalkylovou skupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkyloxyskupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkyloxyskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryloxyskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroaryloxyskupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cykloalkvlalkyloxyskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkyloxyskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylalkyloxyskupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkylthioskupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylthioskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylthioskupinou obsahující 6 • · • · · ·· ·· až 18 atomů uhlíku, heteroarylthioskupinou obsahující 5 az 17 atomů uhlíku, cvkloalkylalkylthioskupinou obsahující 3 az 12 atomů uhlíku, arylalkylzhioskupmou obsahující 6 až 13 atomů uhlíku, heteroarylalkylzhioskupinou 5 až 17 atomu uhlíku, skupinou alkyl-SO- nebo -S02 obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkyl - SO- nebo -S02 skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, skupinou aryl-SO- nebo -SO? obsahující 6 až 13 atomů uhlíku, skupinou heteroaryl-SO- nebo -S02 obsahující 5 až 17 azomů uhlíku, skupinou cykloalkylalkyl-SO- nebo -S02 obsahující až 12 atomů uhlíku, skupinou arylalkyl-SO- nebo -S02 obsahující 6 až 13 atomů uhlíku, skupinou heteroarylalkyl-S0nebo -S02 obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, sekundární amínoskupincu obsahující 2 až 30 atomů uhlíku a alkoxyalkylovcu skupinou obsahující 2 až 20 atomů uhlíku.
Cyklické alifatické a aromatické zbytky (substituenty) mohou být také substituovány, například atomy halogenů jako atomem fluoru, atomem chloru,nebo atomem bromu; nebo kyanoskupinou, nitroskupinou, alkylovou skupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylovou skupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkylovou skupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylalkylovou skupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkyloxyskupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkyloxyskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryloxyskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku. Alkylová skupina jako substituent může být lineární nebo rozvětvená a může být susbzituovaná atomem halogenu jako je atom fluoru nebo atom chloru.
Příklady substituentů jsou atom fluoru, atom chloru, atom bromu, methylová skupina, ethylová skupina, propylová skupina, butylová skupina, hexylová skupina, methyloxyskupina, ethyloxyskupina, propyloxyskupina, butyloxyskupina, hexyloxyskupina, methylthioskupina, ethylthioskupina, skupina methyl• · • · • ·
nebo ethyl-SO-, skupina methyl- nebo ethyl-SO2~, fenylová skupina, benzylová skupina, toluylová skupina, xylylová skupina, methyIbenzylová skupina, dimethylbenzylová skupina, chlorfenylová skupina, dichlorfenylová skupina, methoxyfenyicvá skupina, dimethoxyfenylová skupina, methoxybenzylová skupina, aimethoxybenzylová skupina.
S výhodou jsou 1 nebo 2 kruhy kondenzovány se sousedními atomy uhlíku za vzniku bicyklického nebo tricyklického systému. Mohou být ''vybrány ze skupiny, kterou tvoří benzenová skupina, furancvá skupina, thiofenová skupina, pyrrolov skupina, pyridinová skupina a pyrimidinová skupina.
Ve výhodném provedení má jednovazný [2,1-a] isoindol-11-onu obecný vzorec derivát benzo[4,5]imidazoIllb nebo IIIc
(Hic), kde
Roi, R02/ Boa, R04 a Ros jsou nezávisle na sobě atom vodíku, atom chloru, alkylová skupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, alkoxyskupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, fenylová skupina, benzylová skupina, alkylfenylová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku nebo alkylbenzylová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku.
Ros ve vzorci IIIc je s výhodou atom vodíku. R01, R02, R03 a Ros jsou zvláště výhodně atom vodíku, fenylová skupina, benzylová skupina, alkylfenylová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku nebo alkylbenzylová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku a Ros je zvláště výhodně atom vodíku.
• · • · · • · β · · ·
Cl c w n
C(O)-O-CH2CH2·
O-C(O)-C (O) -O-CHjCHj-O-C (O)
Fluorescenční skupiny jako hostitelské chromofory jsou vázány přes funkční skupiny vázané k strukturním jednotkám páteře. Příklady funkčních skupin jsou hydroxylová skupina, thiolová skupina, skupina -NHR2, skupina -CH=O, karboxylové kyselinová skupina, ester karboxylové kyseliny, amid karboxylové kyseliny, skupina -SCyH, epoxidová skupina, vinylová skupina nebo isokyanátová skupina, kde R2 je s výhodou atom vodíku nebo alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku.
Polymery mohou být vybrány z přírodních nebo syntetických polymerů. Příklady přírodních polymerů jsou polysacharidy jako celulóza, škrob nebo chitosan, které mohou být částečně etherifikovány alkylovou skupinou obsahující 1 až 4 atomy uhlíku nebo esterifikovány acylovou skupinou obsahující 1 až 8 atomů uhlíku. Synthetické polymery s funkčními skupinami se
známých postupů. Některe příklady jsou polyvinylalkonol a xcpoiymery .tuovanými nebo substituovanými olefiny inakryiová kyselina, polyakrylová kyseselma a kopclymery methakrylové kyse19 mohou připravit podle syntetických polymerů vínylalkoholu s nesubsti jako komcnomery; polymet lina a pclymaleinová ky liny, akrylové kyseliny :bo maleinové kyseliny s nesi tuovanými nebo substituovanými olefiny jako kcmoncmery; polyhydroxyalkylakryláty, polyhydroxyalkylmethakryláty a hydroxyal kyl estery polymaleir.ové kyseliny a kopolymery hydroxyalkylesterů methakrylové kyseliny, akrylové kyseliny a/nebo maleinové kyseliny s nesubsticucvanými nebo substituovanými olefiny jako komcnomery; polyakrylamid a polymethakrylamid a kopolymery akrylamidu, methakrylamidu s nesubstituovanými nebo substituovanými olefiny jako komonomery; polyemincalkylakryláty, -methakryláty a estery polyaminoalkylmaleinové kyseliny a kopolymery aminoalkylakrylátů, -methakrylátů, esterů pclyaminoalkylmaleincvé kyseliny nebo dvou nebo třech těchto látek s nesubstituovanými nebo substituovanými olefiny jako komonomery; poiyhydroxyalkyl- nebo polyamínoalkylvinylalkohol a kopolymery hyaroxyalkylvinyletheru, aminoalkylvinyletheru nebo obou těchto látek s nesubstituovanými nebo substituovanými olefiny jako komonomery; hydroxylované polybutadieny od butadienu, isoprenu nebo chloroprenu a kopolymery butadienu, isoprenu, chloroprenu nebo dvou nebo tří těchto monomerů s nesubstituovanými nebo substituovanými olefiny jako komonomery; hydroxy- nebo aminopolystyren, chlormethylpolyscyren, polystyrensulfoncvá kyselina a kopclymery hydroxystyrenu, aminoscyrenu, chlormethylstyrenu, polystyrensulfonové kyseliny nebo dvou nebo tří těchto monomerů s nesubstituovanými nebo substituovanými olefiny jako komonomery; polyglycidylethery a hydroxyalkylované nebo aminoalkylované polyglycidylethery; polyestery, polyamidy a polyurethany od hydroxylovou skupinu obsahujících monomerů. Dalšími vhodnými vinylovými polymery j sou ..polyvinylpyrrolidon, polyvinylimidazol a polyvinylpyridin • · * · • · · · • · · • · · « 1 · • · · · • · · · • · · • · · kopolymery vinylpyrroiidonu, vinyl imidazolu, vinylpynamu nebo dvou nebo techt látek s nesubstituovanými nebo substituovanými olefiny jako komonomery. Vhodnými olermovými komcncmery jsou například ethen, propen, buten, penten, culen, vinylchlorid, vinylidenchlorid, styreny a akrylonitril.
Polymer může být také složen ze zesílených polymerů, například polymerovaných z olefinů, popřípadě nefunkcionalizovaných olefinických monomerů a diolefinických monomerů jako je butadien, divinylbenzen nebo dioldiakryláty nebo dioidimethakrylázy. Polymer může také obsahovat termosetující ryskyřice, například epoxidové pryskyřice, melaminformaldehydové pryskyřice a fenolformaldehydové pryskyřice.
Hostitelská skupina vázaná k polymeru může být odvozena od moncfunkční nebo polyfunkční hostitelské molekuly. S výhodou jsou molekuly mono- až trifunkční, zejména mono- nebo difunkční molekuly.
Molární hmotnostní průměr nezesítěných polymerů použitých podle předkládaného vynálezu se může pohybovat v rozmezí 10' až 2x10°, s výhodou 104 až 10s, výhodněji 2x10“* až 10s a nej výhodněji 4xl04 až 5xl05 g/mol, což se určí pomocí gelové permeační chromatografie za použití polystyrénového standardu jako kalibrace.
Polymer může obsahovat monomerní jednotky s kovalentně vázanými monovalentními až trivalentními zbytky hostitelského chromoforu a popřípadě další komonomerní jednotky.
Hmotnostní poměr hostitelských chromoforních strukturních jednotek (k) k neflucrescenčním strukturním jednotkám (n) je závislý na konkrétním praktickém použití, neexistuje tedy žádný přesně definovaný poměr jiný než široké rozmezí 100:0 až 1:999. Při určitých aplikacích, kde se požaduje jak intenzivní barva, tak fluorescence, je výhodný poměr strukturních jedno·· ·» » · » · • · · ♦ · · · • · » • · · · · · k okr;
.O _ ϋ:
κ r.er.zzres:
rukturním jednct.<ám 20:30
100:0, s výhodou 20:50 až 100:0 a výhodněji 80:20 až 100 okolností, kdv se wžadu’ fluorescence, ale nepožaduje se řdnc;ek k nerluorescenčním strukturním jednotkám 20:30 až 1:999, /'ýhodněj i 10:90 až 1:999 a ne j výhodněj i 5:95 až 1:999.
-evr>3 i entita, je poměr ohromo torníct struhturmcn jeoncilymery mohou obsahovat opakující se strukturní jednotky
-a—
I host itel (IV) nebo mohou obsahovat opakující se zesítrující jednotky vzorce IVa, samotné nebo v kombinaci se strukturními jednotkami vzorce IV
-A- hostitel — A,
I I (IVa), kde
A je trojvazný organický zbytek;
A2 je trojvazný organický zbytek;
Hostitel je jednovazná nebo dvouvazná fluorescenční skupina odvozená od benzo[4,5]imidazo[2,1-a]isoindol-ll-onú, jak je definováno výše, která je kovalentnš vázaná, buď přímo nebo přes můstek,
kde A binaci. a A2 jsou kopolymerovatelné, pokud se použi jí v kom-
Polymer mů ž e dále obsahovat strukturní j ednotky obecného
vzorce IVb
-A4- (IVb)
kde A4 j sou stejné nebo různé dvouvazné skupiny kopolyme-
rovatelné s A a A2.
• · · * »· • » · • · · · · • · · · • · · • · · · · ·
A, Α2 a Α4 mohou být odvozeny od monomerů vybraných ze skupiny obsahující olefiny, polyolefiny jako di- nebo triclefmy, polyaikchcly jako díoiy a trioly, pclyammy jako diammy a criammy, poiyisokyanáty jako di- nebo triisokyanáty, poiykarbcxylové kyseliny jako co-a trikarboxylové kyseliny a polyepcxidy jako di- a triepoxidy.
Hmotnostní poměr chromoforních strukturních jednotek IV a IVa k nefluorescenčním strukturním jednotkám IVb závisí na konkrétní praktické aplikaci, neexistuje tedy žádný přesně definovaný poměr jiný než široké rozmezí 100:0 až 1:999. Při určitých aplikacích, kde se požaduje jak intenzivní barva, tak fluorescence, je výhodný poměr strukturních jednotek chromoforu k nefluorescenčním strukturním jednotkám 20:30 až 100:0, s výhodou 50:50 až 100:0 a výhodněji 80:20 až 100:0. Za okolností, kdy se vyžaduje fluorescence, ale nepožaduje se oarevná intenzita, je poměr chromoforních strukturních jednotek k nefluorescenčním strukturním jednotkám 20:80 až 1:999, vynočněji 10:90 až 1:999 a nej výhodněji 5:95 až 1:999.
Ve výhodném provedení polymery podle předkládaného vynálezu iosahui í ooakující ss ckturní jednotky obecného vzorce V a popřípadě opakující se strukturní jednotky vzorce VI r5 r4 i 5 i
-c-cRs X^R,);^)^- hoscicel
R, Ra I' 18 c-c— I I R9 r,o (V) (VI), kde
Xi a X2 jsou nezávisle na sobě přímá vazba, nebo Xx a X2 jsou nezávisle na sobě skupina -0-, skupina -S-, skupina -NR2-, skupina -C(0)-0-, skupina -0-C(O)-, skupina -0-C(O)-O-, sku• · • · • · »« cicá -SC2O-, skupina -O-SC2-, skupina -0-S02-0-, snupma -NR2C(O) -, skupina -C(O)-NR2-, skupina -NR2-C(O) -O-, snupina 0C(O)-NR2-, skupina -NR2-C (O) NR2-, skupina -NR2-SO2-, skupina
-SO2-NR2-, skupina -NR2-SO2-O-, skupina -O-SO2-NE2- něco skupina
-NR
!.V R2 je dvouvazný můstek,
Hostitel je jednovazná fluorescenční chromofor vybraný ze skupiny benzo[4 skupina jako hostitelský 5]imidazo[2,1-a]isoindol11-cnů,
R2 je atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 az 12 atomů uhlíku, cykloalkylová skupina obsahující 5 nebo 6 atomů uhlíku,- cykloalkylmethylová nebo -ethylová skupina obsahující v cykloalkylové části 5 nebo 6 atomů uhlíku, fenylová skupina, benzylová skupina nebo 1-fenyl-2-ethylová skupina,
R3 je přímá vazba, alkylenová skupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylenová skupina obsahující 5 nebo 6 atomů uhlíku, arylencvá skupina obsahující 6 až 10 atomů uhlíku nebo arylalkylenová skupina obsahující 7 až 12 atomů uhlíku, ras jsou nezávisle na sobě 0 nebo 1, pod podmínkou, že pokud s je 0, r je 0,
R4 a Rs jsou nezávisle na sobe atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 6 atomů uhlíku, arylová skupina obsahující 6 až 10 atomů uhlíku nebo arylalkylová skupina obsahující 7 až 12 atomů uhlíku,
Rs je atom vodíku nebo skupina -C(O)O-R2i,
R7 je atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až S atomů uhlíku, arylová skupina obsahující 6 až 10 atomů uhlíku nebo arylalkylová skupina obsahující 7 až 12 atomů uhlíku, • · ·
IJ. , í ku
Rs je atom vodíku, atom fluoru, atom chlo alkylová skupina' obsahující 1 až 6 atomů un skupena obsahující 6 až 10 atomů uhlíku,
IVafiOSKíip 1Π3 , nebe arylová
r9 -i θ atom vodíku, alkylová skupina obsahuj ící 1 6 atomů
i ku nebo skupina -C(O;O-R12,
Rio je atom vodíku, alkylová skupina obsahuj ící 1 a z 6 atomů
uhl i ku , arylová skupina obsahující 6 a z 10 atomů uhlíku,
lilKU , arylalkylová skupina obsahující 7 až 12 atomů imidazolylová skupina, pyrrolidonylová skupina, atom ±ucru, atom chloru, kyanoskupina nebo skupina -X2-(Rý r-(X2) S-H< a
R:1 je atom vodíku, atom draslíku, atom sodíku, alkylová skupina - obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, hydroxyalkylová skupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cyklohexylová skupina, cvklopentylová skupina, cyklohexylmethylová skupina, fenylová skupina, alkylfenylová skupina obsahující v alkylové části 1 až 4 atomy uhlíku, benzylová skupina nebo alkylbenzylová skupina obsahující v alkylové části 1 až 4 atomy uhlíku.
Pro Xi, X2, Ri, R2, R3, r, s a hostitele jsou významy a výhodná provedení stejná, jako bylo uvedeno výše.
R4 a R5 jako alkylová skupina jsou s výhodou alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, například methylová skupina, ethylová skupina, n- nebo i-propylová skupina a η-, i- nebo tbutylová skupina; jako arylová skupina s výhodou naftylová skupina nebo fenylová skupina; a jako arylalkylová skupina s výhodou benzylová skupina. Zvláště výhodně je R4 atom vodíku a Rs je atom vodíku nebo methylová skupina.
RĚ je s výhodou atom vodíku, skupina -C(O)OH nebo -C(O)Oalkylová skupina obsahující v alkylové části 1 až 4 atomy uhlíku.
• · • · · • · · · * · ► · · · ' »·· ·· **
R7 jako alkylová skupina je s výhodou alkylová skupina obsahující 1 až 4 acomy uhlíku, například methylová skupina, etnyiová skupina, n- nebo i-propylová skupina, a η-, i- něco Cbutylová skupina; jako arylová skupina s výhodou naftylová skupina nebo fenylová skupina a jako arylalkylova skupina s výhodou benzylová skupina. Zvláště výhodně je R? atom vodixu.
Jako alkylová skupina je Rg s výhodou alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, například methylová skupina, ethylová skupina, n- nebo i-propylová skupina a η-, i- nebo tbutylová skupina; a jako arylová skupina je s výhodou fenylová skupina nebo naftylová skupina. Zvláště výhodně je Ra je atom vodíku, atom chloru, kyanoskupina, fenylová skupina nebo alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku.
R9 jako alkylová skupina je s výhodou alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, například methylová skupina, ethylová skupina, n- nebo i-propylová skupina a η-, i- nebo tbutylová skupina. Ve skupině -C(O)O-Rn, je Ru s výhodou atom vodíku nebo alkylová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku, výhodněji alkylová skupina obsahující 1 až 6 atomů uhlíku, jako například methylová skupina, ethylová skupina, propvlová skupina, butylová skupina, pentylová skupina, hexylová skupina, heptylová skupina, oktylová skupina, nonylová skupina, decylová skupina, undecylová skupina, dodecylová skupina, tetradecylová skupina, hexadecylová skupina a oktadecylová skupina. Výhodně je R9 atom vodíku, skupina C(Q)OH nebo -C(0)0-alkylová skupina obsahující v alkylové části 1 až 4 atomy uhlíku.
R10 jako alkylová skupina je s výhodou alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, například methylová skupina, ethylová skupina, n- nebo i-propylová skupina a η-, i- nebo tbutylová skupina, jako arylová skupina s výhodou fenylová skupina a naftylová skupina, a jako arylalkylová skupina •
[e s výhodou a t o;
atomy ut x x Ku, ;a:
• · · · • · · • · · • · · • · · · · · s vyncccu cenzyiova sxuptna. Kk alkylová skupina obsahující 1 až 4 skupina, pyrrolidonylcv skupina, atom.- tlu kvancskuoina nebo skuoma -X:-(RJ r- (X2) 3-ÁRu muže cyt naprikiaa atom voocxa, atom aixyiova skupina ccsanujioi alkylová skupina obsahující skupina, cyklopentylcvá sku:
atomu uhlíku, hydroxyatomů uhlíku, cyklohexylová vklohexvlt ;nyíova skupina, fenylová skupina, methylfenylová skupina, benzylová skupina nebo methylbenzylová skupina.
Hmotnostní poměr strukturních jednotek chromoforu V k nefluorescenčním strukturním jednotkám VI závisí na konkrétní praktické aplikaci, neexistuje tedy žádný přesně definován;/ poměr jiný než široké rozmezí aplikacích, kde se požaduje jak výhodný poměr str strukturním jednotkám 20:80 s výhodou 50:50 až 100:0 a výhodněji 80:20 a okolností, kdy se vyžaduje fluorescence, ale barevná intenzita, je poměr chromoforních jednotek k nefluorescenčním strukturním jednotkám 20:80 až 1:999, výhodně 10:90 až 1:999, výhodněji 5:95 až 1:999 a nej výhodněji 20:80 až 100:0, zvláště výhodně 50:50 až 100:0 a velice výhodně 80:20 až 100:0.
Polymery se strukturními jednotkami vzorce V a popřípadě VI mohou být zesítěný v kombinaci s multifunkčními monomery, například s 0,01 až 80 % hmotnostními, s výhodou 0,1 až 60 % hmotnostními těchto monomerů, vzhledem ke 100 g polymeru. V závislosti na druhu polymeru se mohou použít trifunkční karboxylové kyseliny, isokyanáty, alkoholy, aminy, vinyly nebo epoxidy. Dále se mohou použít zbytky obsahující nejméně dvě olefinicky (ethylenicky) nenasycené skupiny. Ethylenicky cetce, je k nefluorescenčním
100:0 až 1:959. Při určitých intenzivní barva, tax fluores-kturních jednotek chromoforu až 100:0, až 100:0. Za nepožaduje se strukturních ·· ·· • · · · • · · · • · · · . · · . · · • · · • · · · · · ·· ·· • · · · • · ·· • · · · • · · · ·· »·
•.er.asvzená zesíťující činidla mohou být vybrána ze skupiny, nercu tvoří divinylbenzol, bi-dimethvlmaleinimidalkylen jako :i-(dimethylmaleinimidyl)methylen nebo -ethylen, estery nebo xnidy akrylové kyseliny nebe methakrylové kyseliny s polyoly, výhodou dioly až tetroly nebo polyaminy, s výhodou diamir.y
Výhodná ethylenicky nenasycená zesíťující činidla jsou vybrána ze skupiny esterů akrylové a methakrylové kyseliny s alifatickými, cykloaliřatickými a cykloalifatickoalifatickými dioly až tetro.lv a diaminy až tetraminy obsahujícími zvláště výhodně 2 až 12, a zejména 2 až 8 atomů uhlíku. Některými příklady těchto diolů jsou alkylendioly jako ethyienglykol, 1,2- nebo 1,3-propandiol, 1,2-, 1,3- a 1,4-butandiol, pentandiol, hexan*io.
jktandiol, dekandiol, dodekandiol, cyklohexandiol, di (hydroxymechyl)cyklohexan, polyoxyalkylendioly od s výhodou alkylendioiů obsahujících 2 až 6 atomů uhlíku s 2 až 100 alkvlendiolovými jednotkami, výhodněji 2 až 50 alkylendiolovými jednotkami a nejvýhodněji 2 až 20 alkylendiolovými jednotkami, jako například polyethylendiolv, polypolypropylendioly, polybutylendioly a polyethylen/polypropylendioly, dále 1,1,1-trihydroxymethylethan nebo -propan, pentaervthritol a dipentaervtnritol. Některými příklady polyaminů jsou ethylendiamin, 1,3- a 1, 3-propanediamin, 1,2-, 1,3- a 1,4-butandiamin, 1,6-nexandiamin, diethylentriamin, triethylentetramin, cyklohexandiamin, (aminomethyl) cyklonexanamin, isof orondiamm a di(aminomethyl)cyklohexan.
Ve výhodném provedení podle vynálezu polymery obsahují strukturní jednotky obecného vzorce VII’
H R 2
I I 2 —c-c—
H X1-(R,)r-(X2)s-R3-hoSCitei (VII), • · • · ·· · : : • : ·· · *· ·*: ·· ·· ;nyíová skupina, a X2, X2, Rs, ;titel, ras mají stejný r/zaan, jako je uveoeno výše, :tně výhodných provedení;
scoříoadě strukturní jednotkv vzorce VI.
-X:-(Rý (X2) s-Ra- ve strukturních jednotkách vzorce V a VII je s výhodou skupina -C(0)-0-, skupina -C(0)-0- alkylenC-CsC)- obsahující v alkyienové části 2 až 6 atomů uhlíku, skupina -C(0) -0-(alkylen-0)U-C (0) obsahující v alkyienové části 2 až 6 atomů uhlíku, kde u je číslo 2 až 10, skupina -0-C(0) CsH5-CH2-, skupina -0-C(0)-CáH= - nebo skupina -0-C(0)-alkylen obsahující v alkyienové části 1 až 12 atomů uhlíku.
Polymery se strukturními jednotkami vzorce V nebo VII a popřípadě strukturními jednotkami vzorce VI mohou dále obsahovat stejné nebo různé strukturní jednotky obecného vzorce
H R V T>2
-c-c—
Η Χ,-^^Χ^-Η (Vlil), kde R12, X1( X2, Rlz ras mají stejný význam, jako je uvedeno výše, včetně výhodných provedení. Tyto strukturní jednotky jsou přítomny zejména pokud jsou skupiny hostitel zavedeny do polymeru pcpcí reakce mezi postranními funkčními skupinami na polymeru a funkčními skupinami na odpovídajících molekulách hostitele a hosta.
Polymery se strukturními jednotkami obecného vzorce V nebo VII a popřípadě strukturními jednotkami vzorce VI obsahují s výhodou stejné nebo různé strukturní jednotky vzorce IX jako výhodné jednotky vzorce VI
H R12 1 1 2 —c-c—
I I H % (IX).
• · • · • · , · · « ·· ·· • · ···
R:2 je atom vodíku nebo methylová skupina a
R:3 je atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, alkcxyskuoina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, kyanoskupina, atom chloru, fenylová skupina, pyrrolidony levá skupina, pyridmylová skupina, imidazolylová skupina, skupina C(O/CR:4 nebo skupina -C (O) -NR1SR1S,
R;4 je atom vodíku nebo alkylová skupina obsahující i až 13 atomů uhlíku a s výhodou 1 až 12 atomů uhlíku a
Rj.5 a R1S jsou nezávisle na sobě atom vodíku nebo alkylová skupina’ obsahující 1 až 12 atomů uhlíku a s výhodou 1 až 6 atomů uhlíku.
Polymery se strukturními jednotkami vzorce V nebo VII a popřípadě stejnými nebo různými strukturními jednotkami vzorce VI nebo IX, mohou dále obsahovat strukturní jednotky vzorce X nebo XI jako výhodné jednotky zesilujícího činidla ? I •c-c
I I Η H \\
H
-C-CH H (X),
R12 h
-c-c—C(O)-X3-R17-X3-(O)C—c-c· H 1 li (XI).
,<ce je atom vodíku nebo methylová skupina,
X3 je skupina -0-, skupina -NH- nebo skupina -N(alkyl obsahující v alkylové části 1 až 4 atomy uhlíku, a
R17 je alkylenová skupina obsahující 2 až 12, s výhodou 1 až 6 atomů'uhlíku, cyklohexylenová skupina, cyklohexandimethylenová • · • · • · ·
I · · · · · · · · skupina, fenylenová skupina, nebo X3 je skupina -0skupina alkylen-(alkylen-G)220-alkylen obsahující alkylenové části 2 až 6 atomů uhlíku.
jcsar.ovt ·· · • · · • · * • · · • · ·
Polymeráty a výhodné polymeráty popsané výše mohou dále stejné nebo různé iontové strukturní jednotky, ΧΣΣ
H R,2 I I 12 -c—c—
I I Ria R!9 (XN), ,<oe
R32 je atom vodíku nebo methylová skupina,
R13 je atom vodíku a R29 je skupina -C(O)OR20, skupina -SO3R20, skupina -CSR4-COOR20, skupina -CSH4 - SO3R20, skupina -C5H4-R22 nebo skupina -C (0)-X4-alkvlen-R22 obsahující v alkylenové části 2 až 6 atomů uhlíku,
X4 je skupina -0- nebo skupina -NH-,
R33 a R1S jsou nezávisle na sobě skupina -C(O)OR20 nebo skupina -C (0) -X4-alkylen-R22 obsahující v alkylenové skupině 2 až 6 atomů uhlíku,
R2o je alkalický kov, s výhodou lithium, sodík nebo draslík,
R21 amoniová skupina nebo amoniummethylová skupina, a R22 ie amoniová skuoina.
Amoniová skupina nebo amcnium v amoniummethylové skupině může být odvozeno od primární, sekundární nebo terciární aminoskupiny; výhodné jsou kvarterní amoniové skupiny. A.mcniové skupiny nebo amonium v amoniummethylové obecnv vzorec XIII skuome nuže mít kde
-+NR23R24R25 (XIII) • · * 2
999 999
9 9
9
9 9
9· «·* • · ·
9 99
9 9 « · 9 1
R-;, R24 a R;; jscu nezávisle na sobě atom vodíku, aikyiová skupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, s výhodou 1 až 12 atomu uhlíku a výhodněji 1 až 6 atomů uhlíku, cykloalkylová skupina obsahující 5 nebo 6 atomů uhlíku, fenylová skupina, benzylová skupina, 1-fenyl-2 - ethylová skupina nebo
R22 a společně tvoří tetramethylenovou skupinu, peru lenovou skuoinu nebo skuoina -CH2CH2-O-CH2CH2-;
ma význam uveaeny výše.
Vhodné protianionty mohou být odvozeny od anorganických nebe organických kyselin, jako jsou například karboxylové kyseliny, sulfonové kyseliny a halogenovodlkové kyseliny. Výhodnými protianionty jsou chlorid a bromid.
Polymeráty a výhodné poiymerácy popsané výše mohou dále obsahovat strukturní jednotky s kyselinovými skupinami, například skupinou -C(O)OK nebo -SO2H, zejména pokud se provádí emulzní polymerace.
Scrukturní jednotky s kyselinovými skupinami mohou míz obecný vzorec XIV
H R, I I
-c-c(XIV).
R27 R2S kde ?<2 je atom vodíku nebo methylová skupina,
R2- je atom vodíku a R25 je skupina -C(O)0H, skupina -SO2H, skupina -CSH4-COOH, skupina -CsH4-SO2H, nebo R25 a R27 jsou skupina -C(O)OK.
Polymery s amino a kyselinovými skupinami mohou býc s výhodou rozpustné ve vodě nebo se mohou připravit pomocí emulzní polymerace dispergovaných a/nebo rozpuštěných monomerů.
·· ·*.
• » · · ·· ·· • · · i • » · · ··· *·· • · ·· ··
V jir.éT. výhodném orovedení polymery podle předkládaneno vynálezu mohou být zesítěny difunkčními molekulami hostitel a/nebo host. Tyco polymery mohou obsahovat: opakující se szrukzurní jednooký obecného vzorce XV, samotné nebo společné se strukturními jednotkami obecného vzorce V, 11 1 ú H MFnr-WsV ^scicel-^-lXJ-ÍRJ-X, h (XV), kde R R3, R12z Xx, X2, r, s a -Hostitel- mají stejný význam, jako je uvedeno výše, včetně výhodných provedení. Tyto polymery mohou dále obsahovat nefluorescenční strukturní jednotky odvozené od mono- a/nebo polyolefinicky nenasycených monomerů.
Hmotnostní poměr strukturních jednotek chromoforu XV a popřípadě V k nefluorescenčním strukturním jednotkám závisí na konkrétní praktické aplikaci, neexistuje tedy žádný přesně definovaný poměr jiný než široké rozmezí 100:0 až 1:993. Při určitých aplikacích, kde se požaduje jak intenzivní barva, tak fluorescence, je výhodný poměr strukturních jednotek chromozom k nefluorescenčním strukturním jednotkám 20:80 až 100:0, s výhodou 50:50 až 100:0 a výhodněji 80:20 až 100:0. Za okolností, kdy se vyžaduje fluorescence, ale nepožaduje se barevná intenzita, je poměr chromoforních strukturních jednotek k nefluorescenčním strukturním jednotkám 20:30 až 1:999, výhodně 10:90 až 1:999 a výhodněji 5:95 až 1:999.
Výše uvedené zesítěné polymery s jednou nebo oběma strukturními jednotkami vzorce XV mohou obsahovat strukturní jednotky vzorce V, VI, IX, χ, XI, XII, ΧΙΠ a XIV samotné nebo v jakékoli kombinaci nejméně dvou těchto strukturních jednotek nebo mohou obsahovat strukturní jednotky výhodných zbytků vzorce VI, X a IX, a dále X, XI, XII, XIII a XIV samotné nebo v jakékoli kombinaci nejméně dvou těchto strukturních jednotek.
9
Výhodné čvouvazné zbytky hostitelského chromof vzorec XVI •ý
sousední atomy uhlíku benzenových kruhů mohou být kondenzovány s benzenovými kruhy, heteroaromatickými kruhy nebo oběma těmito skupinami a funkční skupiny mohou být vázány k těmto kruhů, spíše než k benzenovým kruhům polycyklické struktury j ádra a aromatické kruhy jsou nesubstituovaná nebo substitiované atomy halogenu jako atomem fluoru, atomem chloru nebo atomem bromu, kyanoskupinou, nitroskupinou, alkylovou skupinou obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, cykloalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylovou skupinou obsahující 6 až 13 atomů uhlíku, heteroarylovou skupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cykloalkylalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkylovou skupinou obsahující 6 až 13 atomů uhlíku, heteroarylalkylovou skupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkyloxyskupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkyloxyskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryloxyskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroaryloxyskupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cykloalkylalkyloxyskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkyloxyskupinou obsahující S až 18 atomů uhlíku, heteroarylalkyloxyskupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkylthioskupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylthioskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylthioskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylthioskupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cykloalkylalkylthioskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkylthioskupinou obsahující 6 až 18 atomů • · . · • * · · > * · • · « · · · · * •Μ :cmc
..<u, beteroarylalkylthioskupinou 5 až 17 skupinou alkyl-SO- nebo -S02 obsahující 1 až 18 atomu uniiku, cykloalkyl-SO- nebo -30? skupinou obsahující 3 až 12 azomú uhlíku, skupinou aryl-SO- nebo -SO? obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, skupinou heteroaryl-SO- nebo -SO? obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, skupinou cykloalkylalkyl-SO- nebo -S02 obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, skupinou arylalkyl-SO- nebo -SO? obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, skupinou heteroarylalkyl-S0nebo -SO? obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, sekundární aminoskupinou obsahující 2 až 30 atomů uhlíku a alkoxyalkylovou skupinou obsahující 2 až 20 atomů uhlíku, cyklické alifatické a aromatické zbytky (substituenty) mohou být také substituovány atomy halogenu, jako atomem fluoru, atomem chloru nebo atomem bromu, kyanoskupinou, nitroskupinou, alkylovou skupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylovou skupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkylovou skupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylalkylovou skupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkyloxyskupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkyloxyskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryloxyskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku a
As a A7 jsou přímá vazba nebo dvouvazná organická skupina.
Příklady substituentů jsou atom fluoru, atom chloru, atom bromu, methylová skupina, ethylová skupina, propylová skupina, butylová skupina, hexylová skupina, methyloxyskupina, ethyloxyskupina, propyloxyskupina, butyloxyskupina, hexyloxyskupina, methylthioskupina, ethylthioskupina, skupina methylnebo ethyl-S0-, skupina methyl- nebo ethyl-SO2-, fenylová skupina, benzylová skupina, toluylová skupina, xylylová skupina, methylbenzylová skupina, dimethylbenzylová skupina, chlorfenylová skupina, dichlorfenylová skupina, methoxyfenylová skupí• · • · • « » i • · • * * · mecnoxvcenzviova skuoi
O · » <» · · » · «» · · · ::T5:r.cxyr esyícva skj xvčenzvlcvá skucina.
výhodou jsou 1 nebo 2 kruhy kondenzovány se sousedními atomy lllXU :
:hou bv:
v z n i ,<u bicyklického nebo tricyklického systému, jrany ze skupiny, kterou tvoří benzenová skupina, furancvá skupina, thiofenová skupina, pyrrolová skupina, pyridinová skupina a pyrimidinová skupina.
Ve výhodném provedení mají As a A7 obecný vzorec XVII
-X:- (Rý r-(X2) S-R3 (XVII) kde
X:, X2, R2, R3, ras mají význam uvedený výše včetně výhodných orovedení.
Ve výhodném provedení má dvouvazný zbytek hostitele obecný vzorec XVIII a XVUIa
\ (xviii), (XVIIla) xce , Rq2, Ro3 , Ros a Ros jsou nezávisle na sobě atom vodíku, atom chloru, alkylová skupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, alkoxyskupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, fenylová skupina, benzylová skupina, alkylfenylová skupina obsahující v alxylové části 1 až 12 atomů uhlíku nebo alkylbenzylová skupina obsahující v alkylové části 1 až 12 atomů uhlíku. ROs je s výhodou atom vodíku, a As a A7 jsou dvouvazná skupina vzorce
XVI .
• * • · • · • · ο rov;
ii s.mcitv A nohou ovt vyorany ze
XUOiP. V — ; 0,! - 0 - x - 0 - C i G i •C(0)-NH-R'-NH-C(0) - ÍR' kde x' ;e alkylenová skupina obsahující 2 až 20 atomů uhlíku, s výhodou 2 až 12 atomů uhlíku a výhodněji 2 až 6 atomů uhlíku, řenylenová skuoina, benzylenová skupina nebo oligoxyslkylencvá skupina obsahující s výhodou 2 až 6, a výhodněji 2 až 4 oxyethvlenové a/nebo oxypropylenové jednotky, R je alkylenová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku, řenylenová skupina nebo benzylenová skupina a u je 0 nebo 1.
Některé výhodné příklady výhodných chromoforních zbytků obecného vzorce XVI jsou
C(0) -0-CH2CHj-0-C(0) -C(CHj) -ch ) | |
C(O)O-CH.CHj-O-C(O) -C(CHj) -CKNTT
Cl
N
j mém výhodném provede; polymer podle předkládaného bvt tvořen funkčními strukt:
ii podle předkládaného vyn vynálezu múze obsahovat nebo :rami hostitele, které obsahuj lezu může dvě nebo tři funkční skupiny kovalentně vázané, k jednomu z kruhů jádra struktury hostitele.
přes můstek, Tedy polymery s opakujícími se jednotkami vzorce IV, IVa obsahovat nebo jednotky obecného vzorce IVa zeny, opakujícími se zesízujícími jednotkami IVo, IVa nebo obojí, a IVb mohou dál mohou být nahra obecného vzor ť» es hos (IVc), hoscicel —A.—
I (IVd), kde
A3 je troj vazný nebo čtyřvazný organický zbytek, kopolymerovatelný se skupinami A až A4 a
Hostitel je jednovazná fluorescenční skupina, která je defmovýhcdné dvouvazné a trojvazné zbytky hostitelského chromoforu mohou mít také obecnv vzorec XIX a XlXa
N (XIX), » « • « (XlXa),
kde sousední atomy uhlíku benzenového kruhu mohou být kondenzovány 3 benzenovými kruhy, heteroaromatickými kruhy neoo oběma těmito skupinami a aromatické kruhy jsou nesubstituované nebo substitlované atomy halogenu jako atomem fluoru, atomem chloru nebo atomem bromu, kyanoskupinou, nitroskupinou, alkylovou skupinou obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, cykloalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylovou skupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylovou skupinou obsahující 5 až 17 atomů uniixu, uhlíku, : Ί n ' ' ·< 1 1 cykloalkylalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 az atomu atomů arylalkylovou skupinou obsahující 6 heteroarylalkylovou skupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkyloxyskupinou obsahující 1 až 18 atomu uhlíku, cykloalkyloxvskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryloxyskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroaryloxyskupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cykloalkylalkyloxyskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkylcxyskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylalkyloxyskupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkylthioskupinou obsahujíce 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylthioskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arvlthioskuoinou obse
6 a z 13
17 atomu
12 atomů
atomů uhlíku, heteroarylthioskupinou obsahující 5 až 17 atomu uhlíku, cykloalkylalkylthioskupinou obsahující 3 až 1 uhlíku, aryialkylthioskupinou obsahující 6 až 13 atomů uhlíku, hetercarylalkylthicskupinou 5 až 17 atomů uhlíku, skupinou alkyl-SO- nebo -S02 obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkyl-SO- nebo -S02 skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, skupinou aryl-SO- nebo -S02 obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, • · * • · · • · · * · · « · · ne tiercarvi - SO - necc -sO? oosáf.ujicl· s 5.z j_ / accnvj.
krčinou cvklcalkylalkyl-30- nebo -S02 obsahující 3 až oosanuj ící s Kupme uhlíku, atomů uhlíku, skupinou arylalkyl-SO- něco -S02 obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, skupinou heteroarylalkyl-SO- nebo -S02 až 17 atomů uhlíku, sekundární aminoskupinou až 30 atomů uhlíku a alkoxyalkylovou skupinou cosanm ici ’ až 20 atomů uhlíku, cyklické aromatické zbytky (substituenty) mohou být také substituovány atomy halogenu, jako atomem fluoru, atomem chloru nebo atomem bromu, kyanoskupinou, nitroskupinou, alkylovou skupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylovou skupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkylovou skupinou obsahující 5 až 18 atomů uhlíku, heteroarylalkylovou skupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkyloxyskupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkyloxyskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryloxyskupínou obsahující c až 13 atomů uhlíku a
A3 je troj vazná nebo čtyřvazná organická skupina.
Příklady substituentů jsou atom fluoru, atom chloru, atom bromu, methylová skupina, ethylová skupina, propvlová skupina, butylová skupina, hexylová skupina, methyloxyskupina, ethyloxyskupina, propyloxyskupina, butyloxyskupina, hexyloxyskupina, methylthioskupina, ethylthioskupina, skupina meťnylnebo ethyl-SO-, skupina methyl- nebo ethyl-SO2-, fenylová skupina, benzylová skupina, toluylová skupina, xylylová skupina, methyibenzylová skupina, dimethyibenzylová skupina, chlorfenylová skupina, dichlorfenylová skupina, methoxyfenylová skupina, dimethoxyfenylová skupina, methoxybenzylová skupina, dimethoxybenzylová skupina.
S výhodou jeden kruh je kondenzován se sousedními atomy uhlíku za vzniku bicyklického systému. Kruhy být vybrány ze skupiny, ťjrar.c^ s
• · · · • · · «’ · · « · · · · «' · · · • · · · • · «· · ·
KCS27OU ^VOř£ ber.Ztf.OVá Sr skupina, pvrrolová skupin, skuoina.
/ridinová sku ina
r.c .ová
Ve výhodném provedení má Aa obecný vzorec XX nebo Xxa
R31(^4)aR32-(X5)b (XX).
Y *‘7
(XXa), (a) R31 je přímá vazba, alkylenová skupina obsahující 1 až 12 atomu uhlíku, fenylenová skupina nebo benzylenová skupina;
X- je atom dusíku, atom kyslíku, atom síry, skupina C(0)0 nebo skupina C(O)N;
ήe alkvltrivlová skuoina obsahující 2 až 12 at:
um iXu, fenyltriylová skupina nebo benztriylová skupina, pokud a je 1 a b je 2, nebo je to alkyltecraylová skupina obsahující 2 až 12 atomů uhlíku, fenyltetraylová skupina nebo benztetraylcvá skupina, pokud ajelabje3;
X5 je atom kyslíku, atom síry, skupina NH, skupina C(0)0, skupina C(O)NH,
OC(O)— CH-CH, OC(O) —CÍCH, ) —CH. KNC(O) CH~CH HNC (O ) ' C (CH, ) CHj
I I I I ;
> t » nebo (b) R32 je vazba, aje0abje2 nebo 3, X5 má výše uvedené významy a R31 je alkvltriylová skupina obsahující 2 až 12 atomů uhlíku, fenyltriylová skupina nebo benztriylov skupina, pokud b je 2, nebo je to alkyltetraylová skupina obsahující 2 až 12 atomů uhlíku, fenyltetraylová skupina nebo benztetraylová skupina, pokud b je 3;
• · 4*
Rj: je přímá vazba, alkylenová skupina obsahují; nů uhlíku, fenylenová skupina nebo benzylenová s uoíti dusíku nebo skuoina C(O)N;
R33 je alkylenová skupina obsahující 2 až 12 atomu uhlíku;
X- je atom kyslíku, atom síry, skupina C(0)0, skupina C(O)NH, CC ÍC) — CH-CKj OC(O) —C(CKj) —CHj HNC(O) CK-CH, HNC í O) - C ! CH3) — C~
R32 a R33 pokud je to alkylenová skupina, obsahuje s výhodou 2 až 8 a nej výhodněji 2 až 4 atomy uhlíku. R32, pokud je to alktriylová skupina, obsahuje 2 až 8, výhodněji 2 až 6 a nej výhodněji 2 až 4 atomy uhlíku.
V jiném výhodném provedení dvouvazná nebo troj vazná skupina jako hostitelský chromofor má obecný vzorec XXI a XXIa
(XXla), kde
Rqi, R02, R03z R04 a Ros jsou nezávisle na sobě atom vodíku, atom chloru, alkylová skupina obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, alkoxyskupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, fenylová skupina, benzylová skupina, alkylfenylová skupina obsahující v alkylové části 1 až 12 atomů uhlíku nebo alkylbenzylová skupina obsahující v alkylové části 1 až 12 atomů uhlíku a Aa má obecný vzorec XXVI nebo XXVIa. R05 je s výhodou atom vodíku.
Ve výhodném provedení může být skupina A8 vybrána ze skupiny, kterou tvoří [CH-CH-CHj) —
-C — N-rCH CH —Oii L o
-c — O — CH;
•CKCH,O• · · · · • · · ·
-o — cnCH,
-c —
-CH.O —C— CK-CH.
CK2O-C — CH — CHj
CH, O CH,
-c —o —CHj-CCH.O-C — C-CH
CH,
CHjO-C — CK-CH,
CH ιΛ
CH.O-C — C —CHj— O CH,
-C —O —CH
II o
-C-CK,O — c — CH-CH,
I
CH.O-C —CH —CH,
ΊΗ'
-c —O — CH,II o •CH.
CH,
Některými výhodnými příklady jsou zbytky následujících skupin (Ph je fenylová skupina):
odvozené oc
• ·
• · · · · ·· · • · · · · · · «· · · « · ·· · ·
Polymery pcuzite náhodné, blokové, ubované nebo emulzní polymery (mřizxy;
Příorava polymerů a jejich imobilízace je coborniNŮm v této oblasti známá. Jednou takovou metodou je polymerace monomeru s postranními molekulami hostitele, jinou metodou je pcuziti polymerů s postranními funkčními skupinami a jejich reakce s moie.tuiami nostit;
:, který má t;
un Kč ni s kuoiny.
Příprava oolvmerů oodie oředkládaného vynálezu se muže ako j scu provádět podle postupů známých v chemii polymeru, postupná polymerace, aniontová polymerace, kationtová polymerace a radikálová polymerace. Polymerace se provádí v roztoku, objemovým, emulzním, foto a mezivrstvým způsobem.
R.eakční teploty se pohybují mezi 0 až 250 °C. Použití vhodných a běžných katalyzátorů a focoiniciátorů zde nebudeme podrobně popisovat. Azobisizcbucyronitril je známý jako účinný radikálový katalyzátor pro tepelnou polymerací olefinicky nenasycených sloučenin. Polymerace se může provádět smísením monomerů, katalyzátorů a popřípadě rozpouštědla a zahřátém, ozářením nebo zahřátím i ozářením. Polymery se mohou izolovat pomocí srážení do rozoouštedel, ve kterých jsou nerozpustné nebo odstraněním rozpouštědel. Pokud je nutné další čistění, může se provést opakovaným srážením a sušením.
Některé monomery jsou nové a některé jsou známé nebo se mohou připravit pomocí známých nebo analogických postupů.
Hostitelské monomery se mohou připravit podle způsobů popsaných v ΞΡ 0 456 609. Funkční hostitelské chromofory jsou známé nebo se mohou připravit známými nebo analogickými způsoby syntézy za použití popřípadě chráněných funkčních meziproduktů, kde se fthalanhydrid reaguje s 1,2-diaminobenzeny, přičemž anhydrid, diaminobenzeny nebo obě tyto látky, mohou
I» · <» · • · • · ;ocricac xsancva'
r.er.e
Funkční skupiny mohou být vybrány ze skupiny, kterou tvoři atom halogenu vázaný k alkylové skupině, jako je atcm chloru a atom bromu, skupina -N3, epoxidová skupina, hydroxylová skupina, thcskupina, kyanoskupina, skupina -SHRoo, skupina skupina = C0, skupina -CH-O, skupina -NCO, skupina =C=NJ
10C >
V — T. - H ·= skuOir skupina -C(CHj=Cn2, skupina -C(O)OH, skupina -SO3H, skuoina skupina -SO2Br, skupina -C(O)-C1,
-C(O)-Br, skupina -OC(O)OR20i, skupina -0C (0)-NRi02R2Q3 , skupina -C (0) -ORt.34 , skupina -SO2-OR204 , skupina -C (0)-NR102Rí03 a skupina -SO2-NR102R103, kde
-SO2Ci,
Rioo je atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, fenylová skupina nebo benzylová skupina,
Rioi je alkylová skupina obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, fenylová skupina nebo benzylová skupina,
R202 a R103 jsou nezávisle na sobě atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, fenylová skupina nebo benzylová skupina a
x204 je č fenylová ilkylová skupina obsahující 1 18 atomů uhlíku,
skupina nebo benzylová skupina.
RlOO/ Rioi, Rl02 z Rl03 a R104, pokud jsou to alkylová skupina,
s výhodou obsahuj í 1 až 12, výhodněji 1 8 a nej výhodněji 1
až 4 atomů uhlíku.
Výhodnější funkční skupiny jsou vybrány ze skupiny, kterou tvoří k alkylové skupině vázaný atom chloru a atom bromu; epoxidová skupina, hydroxylová skupina, thioskupina, skupina NHR100, skupina -CH=CH2, skupina -C(CH3)=CH2, skupina -NCO, skupina .-C(0)OH, skupina -C(O)-C1, skupina -C(0)-Br, skupina -C(0)-0Riq4, skupina -C (O)-NR1O2Rio3, • · • · · <
• · · · • · • · .<se
?.:0; je atom vodíku nebo alkylová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku,
RiC2 a R;qí jsou nezávisle na sobě atom vodíku nebo alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku a
R-.04 je alkylová skupina obsahující i až 8 atomů uhlíku.
Zvláště výhodné difunkční hostitelské sloučeniny použité pro přípravu prostředků (al) zesítených polymerů mají obecný vzorec XXII ,<ae
A—A' (XXII), ě-í je skupina CSH α n.7 j ořímá vazba nebo alkvlenová skupina '^sanující 1 az S atomů uhlíku, fenylenová skupina nebo benzylenová skupina, a A'3 je skupina -COOH, skupina -C(O)-C1, skupina -C(0)-3r, skupina -C(O)-OR104, skupina -C (0) -NR202RiC3, skupina -C(0)O-alkylen-QH obsahující v alkylenové části 2 až 12 atomů uhlíku, skupina -C(0)0-alkylen-0-C(0)-CH=CH2 obsahující v alkylenové části 2 až 12 atomů uhlíku nebo skupina -C(0)O-alkylen-O-C(0)-C(CH3) =CH2 obsahující v alkylenové části 2 až 12 atomů uhlíku.
uako příklady aifunkčních hostitelských sloučenin mohou být uveoeny následující sloučeniny vzorce I • · • ·
které se mohou připravit z odpovídajících chloridů kyselin, například pomocí reakce v rozoouštědle, jako je suchý pyridin a za přidání s výhodou velkého přebytku hydroxyethyimethakrylátu, s výhodou rozpuštěného ve stejném rozpouštědle. Zpracování se může provést pomalým nalitím reakční směsi na led, který může obsahovat kyselinu, jako je kyselina chlorovodíková, za vzniku sraženiny, která se může odfiltrovat a sušit, naoříklad oomocí vakuové oumoy. Tato surová sraženina se s výhodou dále čistí ořesrážením z chloroformu do velkého přebytku hexanu.
Odpovídající chlorid kyseliny se může připravit s výhodou reakcí odpovídající dikyseliny s thionylchloridem, s výhodou v rozpouštědle, jako je suchý benzen. Reakční směs se může až co dokončení reakce zahřívat, například k teplotě varu. Rozpouštědlo a přebytek thionylchloridu se může odstranit s výhodou za ooužití proudu dusíku.
Odpovídající dikyselina se může připravit například z bifenyl3 , 4 , 3'-trikarboxylově kyseliny, která se získá podle způsobu popsaného v Zh. Org. Khim 2(7), 1233 (1966), reakcí s 3,4diammobenzoovou kyselinou, s výhodou v rozpouštědle, jako je kyselina octová. Získaná benzo[4,5]-imidazo[2,1-a]isoindol-11cnkarboxylová kyselina se potom filtruje, promyje obvyklým způsobem, například vodou a methanolem a může se dále čistit • · • · • · · · · • ι· ·
Sloučenina vzorce II (Η)
P!l·
Pír
PM
Pír
Xse může připravit z odpovídajícího chloridu tetrafeny-benzo[4,5]imidazo[2 , 1-a]isoindol-11-on-karboxylové kyseliny (získané podobným způsobem, jako výše uvedený chlorid dikyseliny) reakcí s diallylaminem, s výhodou rozpuštěným v suchém rozpouštědle, jako je pyridin. Reakční směs se může zpracovat nalitím do ledové vody, promytím získané surové reakční směsi vedou a potom sušením. Další čištění se může provést pomocí kolonové chromatografie za použití například chloroformu jako rozoouštedla.
7ako příklad tri funkční Tásledující sloučeninu:
hostitelské sloučeniny je možné uvés;
000(=0½
02
COOHjC- C— 0(^00001— 0¾ ó>2
000=0¾
Tato sloučenina se může připravit z odpovídajícího trifunkčníhc hydroxylového derivátu tetrafenyl-benzo[4,5]imidazo[ 2,1 - a] isoindol-11-onu s akryloylchloriaem, s výhodou v rozpouštědle, jako je dichlormethan. Reakční směs se muže zpracovat nalitím do velkého přebytku vody, potom filtrací získané sraženiny. Pokud je to vhodné, reakční produkt se může promýc dále vodou a methanolem a potom sušit, například za sníženého tlaku.
Odpovídající· trifunkční hydroxylový derivát se může připravit s výhodou pomocí reakce pentaerythritolu (velký přebytek) s chloridem tetrafenyl-benzo[4,5]imidazo[2,1-a]isoindol-11-on«> · s výhodou v rozpouštědle se zpracuje tak, jak je ;
karboxylové kyseliny (získán • · · · • · · · · · ·· :aj z xar.
kyseliny s thionylchlcridem), je suchý pyridin. Reakční směs výše.
Mcnofunkční benzo[4,5]imidazo[2,1-a]isoindol-11-ony jsou nové. Funkční skupiny mohou být vybrány ze skupiny, kterou tvoří atomy halogenu, jako atom chloru a atom bromu; skupina -N3, epoxidová skupina, hydroxylová skupina, thioskupina, kyanoskupina, skupina -NHR100, skupina =C=NR100, skupina =C0, skupina -CH=O, skupina -NCO, skupina -CH=CH2, skupina -C(CE3)=CH2, skupina -C(O)OK, skupina -SO3H, skupina -SO2C1, skupina -SCuBr, skupina -C(O)-C1, skupina -C(0)-3r, skupina -OC(O)OR101, skupina. -0C (0) -NR102Ri03 , skupina -C (0)-ORi04, skupina -SO2-OR104, skupina -C (0)-NR102R103, a skupina -S02- NRio2R1O3 , kde
R13o je atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, fenylová skupina nebo benzylová skupina,
Rioi je alkylová skupina obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, fenylová skupina nebo benzylová skupina,
Rio2 a R103 jsou nezávisle na sobě atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, fenylová skupina nebo benzylová skupina a
R104 je alkylová skupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, fenylová skupina nebo benzylová skupina.
RlOO / Rioi, Ri 02, R103 a R104, pokud jsou alkylová skupina, s výhodou obsahují 1 až 12, výhodněji 1 až 3 a nej výhodněji 1 až 4 atomy uhlíku.
Výhodnější funkční skupiny jsou vybrány ze skupiny, kterou tvoří alkylová skupina vázaná k atomu chloru a atomu bromu; epoxidová skupina, hydroxylová skupina, thioskupina, skupina -NHRioo, skupina -CH=CH2, skupina -C(CH3)=CH2, skupina -NCO, • · · · • · • · • · i « · » · « a • · 9 · ·
9 9 9
9 9 9 9 skuoma -C (O) -I
0
KOCH, skupina -CÍO-C1, , sxupma -C ;O) -NR;o;Rio3 ,
9 99 99
R-.co je atom vodíku nebo alkylová skupina obsahuj ící 1 až 12 a z c mů uhlí ku,
R102 a R103 jsou nezávisle na sobě atom vodíku nebe· alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku a
R-.34 je alkylová skupina obsahující 1 až 3 atomu uhlíku.
Zvláště výhodné jsou sloučeniny obecného vzorce XXIII
(XXIII),
A5 je přímá vazba nebo alkylenová skupina obsahující 1 až 6 atomů uhlíku, fenylenová skuoina nebo benzylenová skupina a A''4 js skupina -COOH, skupina -C(O)-C1, skupina -C(0)-3r, skupina -C(O)-OR104, skupina -C (O) -NR102R103 , skupina -C(O)Oalkylen-OH obsahující v alkylenové části 2 až 12 atomů uhlíku, skupina -C(O)O-alkylen-O-C(O)-CH=CH2 obsahující v alkylenové části 2 až 12 atomů uhlíku nebo skupina -C(O)OO-alkylen-OC (O) -C (CH3) =CH2 obsahující v alkylenové části 2 až 12 atomů
Příklady menofunkčních hostitelských sloučenin používaných pro přípravu polymerních prostředků (al) jsou (Ph je fenylová s xudlna) :
Ph
tr— C (O) -rJ4
Ph • · ·· • » · «
R34 je atom chloru, hydroxylová skupina, skupina ΟΗ304 a skupina Rl;4 jsou alkylová skupina obsahující 1 až 8 atomů uhlíku, skupina NR;a2R103 a skupina R102 a R3Q3 jsou nezávisle na sobě atom VLiáíku, alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku' nebo hydroxyalkylcvá skupina obsahující 2 až 4 atomy uhlíku, skupina -C(0)O-alkylen-OC(0)-CH=CH2 obsahující v alkylenové části 2 až 12 atomů uhlíku, skupina -C(0)O-alkylen-O-C(O;C;CH3)=CR2 obsahující v alkylenové části 2 až 12 atomů uhlíku, skupina -C(0)ONH-alkylen-O-C(0)-CH=CH2 obsahující v alkylenové části 2 až 12 atomů uhlíku nebo skupina -C(0)NH-alkyIen-0C (0)-C (CH3) =CH2 obsahující v alkylenové části 2 až 12 atomů ,
Ph
Ph
Ph
Ph kde R, přímá vazba, methylenová skupina, ethylideuová skupina, 2,2-propylidenová skupina, atom kyslíku, atom síry, skupina NK, skupina N(alkyl) obsahující v každé alkylové části 1 až 4 atomy uhlíku, skupina C(0) nebo skupina C(0)NH, a R34 má význam definovaný výše;
.<ce R35 má stejný význam, jako bylo definováno výše a R3S je atom vodíku, hydroxyalkylová skupina obsahující 2 až 4 atomy uhlíku, glycidylová skupina nebo skupina OR35 je NH-glycidylová • * • · ·· ·· • · · · • · · • · · • · · ·· ···· ·· • · • · • ·· ·· ta· «· •
• •ta • ta ··· • ·
«—o-c (o i -ch=c:-
O-C(O)-C(CH )=CHj
NH-CH,-CH=CH, ?h
c(O)-NH-CHjCH=CH2
Latxy a sloučeniny používané pro polymery obsahující skupiny hoszízeie podle· prostředku (al) se mohou připravit v inertním rozpouštědle. Inertní znamená, že výběr rozpouštědla je určen.
oužitých složek tak, že nedochází k nežádoucím reaktivitou vedlejším r
Vhodná inertní rozpouštědle jsou například protická polární rozpouštědla a aprotická rozpouštědla, která se mohou použít samotná nebo jako směsi nejméně dvou takových rozpouštědel. Příklady jsou: voda, alkoholy (methanol, ethanol, propanol, butanol), ethylenglykolmonomethyl- nebo -monoethylether, ether íoibutylether, tetrahydrofuran, dioxan, ethylenglykoldimethyletr.er, echyleneglykoldiethylether, diethvlenglykoldiethylether, triethylenglykoldimethylether), halogenované uhlovodíky ímethylencnlorid, chlorform, 1,2-dichlorethan, 1,1,1-trichlorethan, 1,1,2,2 - tetrachlorethan) , estery karboxylových kyselin a laktony (ethylester kyseliny octové, methylester kyseliny propionové, ethylester kyseliny benzoové, 2-methoxyethyl53 • ·· · · · · · · ·· * v« · · · · · ···<» « · · · · ·· ·· ··· · · ·ι ··· ···· · I» • 9 *··· e » ·· ·· · ·
diethylformamid, N,N-dimethylacetamid, hexamethylfosfortriamid, γ-butyrolaktam, methylpyrrolidon, N-acetylpyrrolidon, sulfoxidy (dimethylsulfoxid), sulfony tetramethyltcčcvma, ε-kaprolakzam, NN-methylkapro1aktam; (dimethvlsulfon, diechylsulřon, trimethylensulfon, tetramethylensulfon) , terciární aminy (N-methyloiceridin, N-methylmorfolin), alifatické a aromatické uhlovodíky jako petrolether, pentan, hexan, cyklohexan, methylcyklchexan, benzen nebo substituované benzeny (chlorbenzen, o-dichlorbenzen, 1,2,4-trichlorbenzen, nitrobenzen, toluen, xylen) a niorily (acetonitril, propionitril, benzonitrii, fenylacetonitril), ketony (acetone, methylisobutvlketcn). .
Vhodnými hostujícími chromcfory jsou takové fluorescenční molekuly, jejichž absorpční vlnové délky se překrývají s emisními vlnovými délkami cříslušného hostitele. Hostující molekuly jsou s výhodou vybrány tak, že mají absorpční vlnové délky v rozmezí 330 až 800 nm a fluoreskují při vlnových délkách 400 až 780 nm. Je také výhodné, když hostující molekuly mají fluorescenční kvantový výtěžek 0,1 až 1,0, s výhodou 0,3 až 1,0, výhodněji 0,5 až 1,0 a nej výhodněji 0,7 až 1,0.
Fluorescenční molekuly jako hostující chromofory jsou s výhodou vybrány ze skupiny, kterou tvoří chinakridony, peryleny, diketopyrrolopyrroly, fluoresceiny, rhodaminy, kumariny, xantheny, pyreny, oxaziny, oxazoly, cyaniny, fthalocyaninv, porfyriny a styrylová barviví.
Hoscující molekuly mohou být nesubstituované nebo substituované atomem fluoru, atomem chloru, atomem bromu, atomem jodu, kyanoskupinou, nitroskupinou, alkylovou skupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylovou skupinou obsahující 6 až 18 • · • · íku, heteroarylovou skupinou obsahující ykloalkylalkylovcu skupinou obsahující arylalkylovcu skupinou obsahující 6 uhlíku, heteroarylalkyiovcu skupinou obsahující uhlíku, alkyloxyskupinou obsahující 1 až 18 oykloalkyloxyskupinou obsahující 3 až 12 atomů o sz _7 atomu až 12 atomů až 13 atomů 5 až 17 atomů atomů uhlíku, uhlíku, aryl-
oxyskupinou obsahující 6 až 18 at omů uhlíku, heteroaryl-
oxyskuplnou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cykloalkyl-
a1kyloxys kup incu obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, , arylalkyl-
oxyskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylalkyl-
oxyskupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkyl thioskupinou
obsahuj ící 1 až 18 atomů uhlíku , cykloalkyl t h i o s kup i no u
obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylthioskupinou obsahující 6 až 13 atomů uhlíku, heteroarylthioskupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cyklcalkylalkylthioskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkylthioskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylalkylthicskupinou 5 až 17 atomů uhlíku, skupinou alkyl-S0- nebo -S02 obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkyl-S0- nebo -S02 skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, skupinou aryl-SO- nebo -SC2 obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, skupinou heteroaryl-SO- nebo -S02 obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, skupinou cykloalkylalkyl-S0- nebo -S02 obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, skupinou arylalkyl-S0- nebo -S02 obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, skupinou heteroarylalkyl-S0nebo -S02 obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, sekundární aminoskupinou obsahující 2 až 30 atomů uhlíku a alkoxyalkylovou skupinou obsahující 2 až 20 atomů uhlíku.
Cyklické alifatické a aromatické zbytky (substituenty) mohou být také substituovány například atomy halogenu, jako atomem fluoru, atomem chloru, atomem bromu, atomem jodu kyanoskupinou, nitroskupinou, alkylovou skupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylovou skupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, • · • · • · · · · · ί ΓV _ S _ ,<Y _ OYO'j. SKUCin • »· · · · · ·· · · ··· · · · • · · · * .íku, ihuj ící i8 atomu a z 17 a z omi iiKyícxysxupinc-u ocsanujici 1 az 13 atomu uniiku, ογκ_οοζκν jxyskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryloxyskupinou obsahující 6 až 13 atomů uhlíku. Alkylový substituent mů:
P o vt íneární nebo rozvětvený a může být substituovaný atomem halogenu jako je atom chloru nebe fluoru.
Příklady substituentů jsou atom fluoru, atom chloru, atom bromu, methylová skupina, ethylová skupina, propylová skupina, butylová skupina, hexylová skupina, methyloxvskupina, ethyloxvskupina, propyloxyskupina, butvloxyskupina, hexyloxyskupma, methylthioskupina, ethylthioskupina, skupina methylr.ebo ethyl-SO-, skupina methyl- nebo ethyl-SO2-, fenylová skupina, benzylová skupina, toluylová skupina, xylylová skupina, methylbenzylová skupina, dimethylbenzylová skupina, chlorfenylová skupina, dichlorfenylová skupina, mechoxvfenylová skupina, dimethoxyfenylová skupina, methoxybenzylová skupina, aimethoxybenzylová skupina.
Pcčez substituentů je libovolný a závisí pouze na syntetických možnostech a požadovaných optických vlastnostech týkajících se ~ luorescer.ce a absoroce.
Výhodně mají hostující molekuly náslec lujici obecne vzore;
B • · « • · * · · · • · · • · ·· · · · · ···
Ro,-, Rc? e Roa jsou nezávisle na sobě atom vodíku nebo substituent, nebo jedna ze skupin R07 je atom vodíku a ostatní skupiny Rq7 , Rcs a Roa jsou nezávisle na sobě atom vodíku nebo substituent, nebo skupina Roa je atom vodíku a skupiny RC7 a Rca jsou nezávisle na sobě atom vodíku nebo substituent, je atom vodíku nebo substituent, Rcn je alkylová skupina obsahující 1 az 20 atomu uhlíku nebo fenylová skupina nebo benzylová skupina, která je nesubsticuovaná nebo substituovaná alkylovou skupinou obsahující 1 až 13 atomů uhlíku,
R=5 a R010 jsou nezávisle na sobě atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 20 atomů uhlíku nebo fenylová skupina nebo benzylová skupina, které jsou nesubstituované nebo substituované alkylovou skupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku,
Ro:2 je atom vodíku nebo alkylová skupina obsahující l· až 18 atomů uhlíku, přičemž kruhy jsou nesubstituované nebo substituované atomem fluoru, atomem chloru, atomem bromu, atomem jodu, kyanoskupincu, nitroskupinou, alkylovou skupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylovou skupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylovou skupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cykloalkylalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, • · 0 0 0 0 ;7
0 0 0 0
000 0 00 0
00 00 000 000
0 0 0 0 0 »« 00 00 ·· arylalkylcvcu skupinou obsahující 6 az 13 atomu nnii.xu, heteroarylalkylovou skupinou obsahující 5 až 17 atomu unliku, alkyloxyskupinou obsahující 1 až 1S atomů uhlíku, cykloaiKyicxyskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryloxysknpmou obsahující 6 až 13 atomů uhlíku, heteroaryloxyskupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cykloalkylalkyloxyskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkylcxyskupinou obsahující 6 až 13 atomů uhlíku, heteroarylalkyloxyskupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkylthioskupinou obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, cykloalkyltnioskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylthioskupinou obsahující 6 až 13 atomů uhlíku, heteroarylchioskupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cykloalkylalkylthioskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkylthioskupinou obsahující.6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylalkylthioskupinou 5 až 17 atomů uhlíku, skupinou alkyl-SO- nebo -S02 obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkyl-S0- nebo -S02 skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, skupinou aryl-SOnebo -S02 obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, skupinou heteroarylS0- nebo -S02 obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, skupinou cykloalkylalkyl-SO- nebo -S02 obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, skupinou arylalkyl - SO'- nebo ~S02 obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, skupinou heteroarylalkyl-SO- nebo -S02 obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, sekundární aminoskupinou obsahující 2 až 30 atomů uhlíku a alkoxyalkylovou skupinou obsahující 2 až 20 atomů uhlíku.
Cyklické alifatické a aromatické zbytky mohou být také substituovány například atomem fluoru, atomem chloru, atomem bromu, atomem jodu, kyanoskupinou, nitroskupinou, alkylovou skupinou obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, cykloalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylovou skupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkylovou skupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylalkylovou skupinou obsahující 5 až 17 atomu uhlíku, alkyloxyskupinou obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, cykioalkylcxyskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryloxyskupinou obsahující 6 až 13 atomů uniku. Alkylová skupina může být substituována atomy halogenu, jako je atom fluoru, atom chloru nebo atom bromu.
Výhodnějšími substituenty jsou atom fluoru, atom chloru, atom bromu, methylová skupina, ethylová skupina, propylová skupina, butylová skupina, hexylová skupina, methyloxyskupina, ethyloxyskupina, propyloxyskupina, butyloxyskupina, hexyloxyskupina, methylthioskupina, ethylthioskupina, skupina methylnebo ethyl-SO-, skupina methyl- nebo ethyl-SO?-, fenylová skupina, benzylová skupina, tolůylcvá skupina, xylylováv, methylbenzylová skupina, dimethylbenzylová skupina, chlorfenylová skupina, dichlorfenylová skupina, metncxyfenylová skupina, dimethoxyfenylová skupina, methoxybenzylová skupina, dimethoxybenzylová skupina.
Ron je s výhodou alkylová skupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, která může být lineární nebo rozvětvená, nebo fenylová skupina nebo benzylová skupina, které jsou nesubstitucvané nebo substituované alkylovou skupinou obsahující 1 až 12 atomů uhlíku, a
Ros a Rqio jsou nezávisle na sobě s výhodou atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, nebo fenylová skupina nebo benzylová skupina, které jsou nesubstituované nebo substituované alkylovou skupinou obsahující 1 až 12 atomů uhlíku. Příklady jsou methylová skupina, ethylová skupina, a isomery propylové skupiny, butylové skupiny, pentylové skupiny, hexylové skupiny, heptylové skupiny, oktylové skupiny, nonylové skupiny, decylové skupiny, undecylové skupiny, dodecylové skupiny, tridecylové skupiny, tetradecylové skupiny, pentadecylové skupiny, hexadecylové skupiny, heptadecylové skupiny, oktadecylové skupiny, nonadecylové skupiny, eikosylové skupiny, fenylová skupina, benzylová skupina,
oir.a, met benzylová skuoina, /levá skupina, ethylfenylová skupina, propyitenyicva butylfenylová skupina, pentylfenylová skupina, hexylskupina, heptylfenylová skupina, oktylfenylová skuhylbenzylová skupina, ethylbenzylová skupina, propylskupina, butylbenzylová skupina, pentylber.zylová hexylbenzylová skupina, heptylbenzylová skupina a oktylbenzylová skupina.
R;-_2 je s výhodou alkylová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku, výhodněji alkylová skupina obsahující 1 až 3 atomů uhlíku a nejvýhdněji alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku.
Vhodné soli mohou být odvozeny od anorganických a organických kyselin, například kyseliny chlorovodíkové, kyseliny bromovodíkové, kyseliny sírové, karboxylových kyselin, jako je kyselina octová, kyselina chlor- a fluoroctová, kyselina propionová, kyselina benzoová, kyselina chlor- nebo fluorbenzoová, sulfonových kyselin, jako kyselina methylsulfonová, kyselina chlor- nebo fluormethylsulfonová, kyselina fenylsulfonová, kyselina toluyisulfonová a kyselina chlor- nebo fiuorbenzensulfonová.
• «
Prekurzory pigmentů obsahující odstranitelné alkoxykarbcnylové skupiny, jako jsou sloučeniny popsané například v ΞΡ-Α-0 654 7ll jsou také výhodné. Mají vysokou rozpustnost v polárních rozpouštědlech, jak bylo uvedeno výše, umožňují snadnou přípravu prostředků (al) a dokonce snadnou regeneraci molekulárně rozpuštěných pigmentů jako hostujících molekul pomocí jednoduchého tepelného zpracování po přípravě prostředků (al).
Hostující molekuly použité pro přípravu prostředků (al) mohou být vybrány například z následujícího seznamu, který však nijak neomezuje rozsah podle vynálezu:
Difenyl-N,N'-dibutyldiketopyrrolo[3,4-c] pyrrol,
Di-(m-methyl)fenyl-N,N'-dibutyldiketopyrrolo[3,4-c]pyrrol,
Difenyl-N,N'-dibenzyldiketopyrrolo[3,4-c]pyrrol,
Di - (p-fenyl)fenyl-N,N'-dibutyldiketopyrrolo[3,4-c]pyrrol,
Di-(p-methyl)fenyl-N,N'-dibutyldiketopyrrolo[3,4-c]pyrrol,
Di fenvi-N,N'-diethyldiketopyrrolo[3, 4-c]pyrrol,
Di - (p-terč.butyl)fenyl-N,N'-dimethyldiketopyrrolo[3,4 -c] pyrrol,
N,N'-Di(1-heptylokty1)perylen-3,4:9,10-bis(dikarboximid),
N,N'-Di(1-oktylnonyl)perylen-3,4: 9,10-bis(dikarboximid),
Ν,N'-Di(1-nonyldecyl)perylen-3,4:9,10-bis(dikarboximid), • · • · • · yiundecyi)perylen-3,4:!
i, 10-bis(dikarbcximid) , • · · · · · 4 4 • · · 4 4 · · 4 • ·· 4 · ··· 4·· • · · 4 4 ·
N, N' - Di i i - dcdecyl tridecyl) pery len - 3,4 : 9 , 10 - bi s (dikarocximio) , NT, N' - Di (i-hexadecylheptadecyl) pery len-3,4 : 9 , 10-bis (dikarbcximid),
N,N-Di(1-heptyloktyl)perylen-3,4:9,10-bis(dikarboximia),
N,N'-Di(1-oktadecylnonadecyl)peryien-3,4:9,10-bis(dikarcoximid),
N,N'-Di(l-2,5,diterc.butylfenyl)perylen-3,4:9,10-bis(dikarboximid),
N, N' -dimethylchmakridcn,
N,N'-diethylchinakridon,
N,N'-dibenzylchinakridon,
N,N'-di(o-chlorbenzyl)chinakridon, N,N'-di\isopropyl)chinakridon,
N,N-di(n-butyl)chinakridon,
Fluorescein,
2',7'-dichlorfluoresceín,
Série sloučenin Lumogen (BASF),
Rhodamin 6G,
Rhcdamm 6G perchlorát,
Rhodamin 6G tetraflucrb
Rhodamin 19 perchlorát,
Rhodamin 110 /
Rhodamin 3,
Rhodamin 116 /
Rhodamin 123
Pevný prostředek (al) podle předkládaného vynálezu obsahuje hostitelský chromofor a účinné množství hostujícího chromcforu. Hmotnsotní poměr mezi hostitelskými chromofory a hostujícími chromofory je s výhodou 50:50 až 9999:1, výhodněji 60:40 až 999:1 a nej výhodněji 70:30 až 999:1.
Dalším aspektem podle předkládaného vynálezu je příprava poloprostupujících se (semiinterpenetračních) sítí, ve kterých se používají lineární (cervcplascické) polymery proslreakú (al) . Smísením polymeru obsahujícího hostitelské a hostující molekuly s multifunkčními komonomery nebo multitunkčními prepolymery tak, že se hostitelské ani hostující molekuly neúčastní polymerace, ale jsou při olvmeraci ořítomnv a dispergovány, se získá vysoce fluorescenční semiinterpenetrační sít. Alternativně mohou v síti pomocí bobtnání zes hujícím hostující molekuly
Výhodné zesíčující systémy zahrnují isokyanáty, multivinylové monomery multivinyl, prepolymery obsahující být hostující molekuly dispergovány ítěného systému v rozpouštědle obsaa umožněním jejich difúze do sítě.
epoxidy kyselin, vynález se však neomezuje alkohol-isokyanáty, amin, prepolymery obsahující multiallyl, aminepoxidy a pouze na tyto oříkladv.
ezu je příprava sítí za použití s výhodou obsahuje ranní nebo koncové zesítovací reakce
Dalším aspektem podle předkládaného vynál prostupujících se (interpenetračních) polymerů prostředku (al) . Takový systém hostitelské polymery, které obsahují post: funkční skupiny, které se mohou účastnit s multivinylovými nebo multifunkčními komonomery nebo prepolymery a poskytuje vysoce fluorescenční sítě. Hostující molekuly jsou dispergovány v médiu pro zesízující reakci. Alternativně, pokud je zesítující polymer nabobtnán v rozpouštědle obsahujícím hostující molekuly, mohou tyto hostující molekuly difundovat do sítě. Mezi výhodné zesítující systémy patří alkohol-isokyanáty, amin-isokyanáty, multivinylové monomery, prepolymery obsahující multivinyl, prepolymery obsahující multialiyl, aminepoxidy a epoxidy kyselin, vynález se však neomezuje pouze na tyto příklady.
Fluorescenční molekuly prostředku (a2), které se používají jako hostující chromořory podle předkládaného vynálezu, jsou benzo[4,5]imidazo[2,1-a]isoindol-ll-ony, které mají obecný vzorec I • Φ • Φ
Φ Φ
kde sousední uhlíkové atomy benzenových kruhů 1 a 2 jsou kondenzovány s benzenovými kruhy, heteroaromatickými kruhy, alifatickými kruhy nebo hetercalifatickými kruhy a kde benzenové kruhy 1 nebo 2 nebo oba, kondenzované cyklické skupiny nebo všechny skupiny jscu nesubstituované nebo substituované organickými skuoinami.
Skupiny tvořícíkondenzované kruhy jscu s výhodou vybrány ze skupiny, kterou tvoří dvouvazné zbytky vzorce -CH=CH-CH=CH-, -CH=CH-N=CH-, -CH=CH-CH=N-, -CK=N-CK=N-, -CH=CH-NR37- , -CH=N, -CH=CH-S-, -CH=CH-O-, -(CH2)3
-CH2-CH2-NR37-, -CH2-CH2-O-CH2-, , -cri2-ch2-ch2-s-, -ch2-o-ch2-,
-CH2-S-, kde R37 je atom vodíku
-, -(CH2)4-, -CH2-CH2NR:-CH2-,
-CH2-CH2-CH2-O-, -CH2-CH2-S-CH2-CH2-O-, -CH2-S-CH2-, a nebo organický substituent a
VCUVí ine zbytky jsou nesubstituované nebo substituované organický:
skupinami.
Rs?, pokud je to organický substituent, může být lineární nebo rozvětvená alkylová skupina obsahující 1 až 20 atomů uhlíku, cykloalkylová skupina obsahující 5 až 7 atomů uhlíku, benzvlová skupina nebo skupina R33-C(O)-, kde R3S je alkylová skupina, která je nesubstituovaná nebo substituovaná atomem fluoru, atomem chloru nebo alkoxyskupinou obsahující 1 až 12 atomů uhlíku nebo cykloalkylová skupina obsahující 5 až 7 atomů uhlíku, fenylová skupina nebo benzylová skupina, které jsou nesubstituované nebo substituované atomem fluoru, atomem chloru, alkylovou skupinou obsahující 1 až 12 atomů uhlíku nebo alkoxyskupinou obsahující 1 až 12 atomů uhlíku.
• · • · atom vodíku, metny-ova smutná, lová skupina, butylová skupina, pentyskunina, benzylová skupina, methylbenIbenzylová skupina, acetylová s.oupiua, butyroylová skupina, skupina· benzyl-
ethylová skupina, prcgy lová skupina, hexylová zylová skupina, dimethy propionylová skupina,
C(O)-, skupina fenyl-C(O)-, skupina nebo tri-chloracetylová skupina a fluoracetylová skupina, skupina monotoiuyl-C(0)-, mono mono-, di- nebo a dichlorfenyl-C(0) ditri Organické substituenty mohou být vybrány ze skupiny, kterou tvoří atomy halogenu, kyanoskupina, nitroskupina, alkylová skupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, alkenylová skupina obsahující 2 až 13 atomů uhlíku, alkinylová skupina obsahující 2 až 18 atomů uhlíku, nydroxyalkylová skupina obsahující 1 až atomů uhlíku, halogenalkylové skupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylové skupina obsahující3 až 12 atomů uhlíku, arylová skupina obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylová skupina obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cykloalkyialkylová skupina obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkylová skupina obsahující 6 až 13 atomů uhlíku, heteroarylalkylová skupina obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkyloxyskupina obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, cykloalkyloxyskupina obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryloxyskupina obsahující 6
ljÍGÍ 5 až 17
[ ÍCÍ 3 až 12
18 atomů
3. Z 17 atomů
atomů uhlíku,
až 18 atomů uhlíku, heteroaryloxyskupina obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cykloalkylalkyloxyskupina obsahující atomů uhlíku, arylalkyloxyskupina obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylalkyloxyskupina obsahující 5 uhlíku, alkylthioskupina obsahující 1 až 18 cykloalkylthioskupina obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylthioskupina obsahující 6 až 13 atomů uhlíku, heteroarylthioskupina obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cykloalkylalkylthioskupina obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkylthioskupina obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylalkylthioskupina obsahující5 až 17 atomů uhlíku, skupina alkyl-SO- nebo -S02 obsahující v alkylové části 1 až 18 atomů uhlíku, skupina '/K±caxKvi -b J
- nebo -SC- obsahující : y k1o a1kv1ové č á s:
·· · · ·· ► · · · · · • · · · · • · · · · · • · · · · »··· · · ·· • · · · omů uhlíku, skupina aryi-SO- nebo -S02 obsahující 6 až 13 atomů uhlíku, skupina heteroaryl-SC- nebo -S02 obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cykloalkylalkyl-SO- nebo -S02 obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, skupina arylalkyl-SO- nebo -S02 obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, skupina alkvl-CO- obsahující v alkylové části 1 až 18 atomů uhlíku, skupina cykloalkyl-CO- obsahující v cykloalkylové části 3 až 12 atomů uhlíku, skupina aryl-COobsahující v arylové části 6 až 18 atomů uhlíku, skupina heteroaryl-CO obsahující v heteroarylové částí 5 až 17 atomů uhlíku, skupina cykloalkylalkyl-CO- obsahující v cykloalkylalkýlové části 3 az atomů uhlíku, skupina arylalkyl-C0cbsahující v arylalkylové části 6 až 18 atomů uhlíku, skupina heteroařylalkyl-CO- obsahující v heteroarylalkylové části 5 až 17 atomů uhlíku, skupina -NR39R43, alkoxyalkylcvá skupina obsahující 2 až 2 0 atomu uhlíku, skupina polyoxyalkylen-OR42, skupina -X- (R41) k-C (O) NR39R43, skupina -X-(R41) k-C (O)-OR42, skupina X-(R41) :<-SO2-QR42, skupina -X-(R41) jí-SO2-NR39R40, skupina -NH-C(O)R42 a skupina -O-C(O)-R42, kd
C K39 a R40 jsou nezávisle na sobě atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 20 atomů uhlíku, cyklopentylová skupina, cyklohexylová skupina, fenylová skupina, benzylová skupina, alkylfenylová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku nebo alkylbenzylová skupina obsahující v alkylové části 1 až 12 atomů uhlíku, nebo R39 a R40 jsou společně tetramethylenová skupina, pentamethylenová skupina nebo skupiny -CH2-CH2-O-CH2CH2- nebo -CH2-CH2-NR3CH2-CH2-, R3 je atom vodíku nebo alkylová skupina obsahující 1 až 6 atomů uhlíku,
R42 je alkylenová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku, fenylenová skupina nebo benzylenová skupina,
R42 je atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 20 atomů uhlíku, cyklopentylová skupina, cyklohexylová skupina, fenylo-
vá skupina, benzylová skupena cí v alkylové části 1 až 12 skupina obsahující v alkylové
X je přímá vazba, skupina -0k j e 0 nebo 1 a soli kyselin.
, alkylfenylová skupina atomů uhlíku nebo alky části 1 až 12 atomů' uhl nebo skupina S, ylová
Výhodnými solemi jsou soli alkalických kovů zemin, například lithia, sodíku, draslíku, a kovů alkalických hořčíku, vápníku, stroncia, baria.
Cyklické alifatické a aromatické zbytky (organické substituenty) mohou být také substituovány například atomy halogenu jako je atom fluoru, atom chloru nebo atom bromu, kyanoskupina, nitroskupina, alkylová skupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylová skupina obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylová skupina obsahující 6 až. 18 atomů uhlíku, cykloalkylalkylová skupina obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkylová skupina obsahující 6 až 13 atomů uhlíku, heteroarylalkylová skupina obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkyloxyskupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cvkloalkyloxyskupina obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryloxyskupina obsahující 6 až 18 atomů uhlíku.
Podle předkládaného vynálezu je organická alkylová substituující skupina lineární nebo rozvětvená a obsahuje s výhodou 1 až 12 atomů uhlíku, výhodněji 1 až 8 atomů uhlíku, nejvýhodněji 1 až 6 atomů uhlíku a zvláště výhodně 1 až 4 atomy uhlíku. Některými příklady jsou methylová skupina, ethylová skupina, n- nebo i-propylová skupina, η-, i- nebo t-butylová skupina, a izomery pentylové skupiny, hexylové skupiny, heptylové skupiny, oktylové skupiny, nonylové skupiny, decylové skupiny, undecylové skupiny, dodecylové skupiny, tridecylové skupiny, tetradecylové skupiny, pentadecylové skupiny, hexade<
: i η v skuoi
CZ
Odls
Uctil dou a předkládaného vynálezu múze být :iuoru, atom chloru, atom bromu om fluoru nebo atom chloru.
substituuj ícím nebo atom jodu halogenem a s výhcPodle předkládaného vynálezu múze být organická substituující alkenylová skupina lineární nebo rozvětvená a může obsahovat s výhodou 2 až 12 atomů uhlíku, výhodněji 2 až 8 atomů uhlíku, nej výhodněji 2 až 6 atomů uhlíku a zvláště výhodně 2 až 4 atomy uhlíku. Některými příklady jsou vinylová skupina, allyl ová skupina, methvlvinylová skupina, but-1-en-4-ylová skupina, but-2-en-4-ylová skupina, but-3-en-4-ylová skupina, 3methyl-prop-1-en-3-vlová skupina a izomery pentenylové skupiny, hexenylové skupiny, heptenylové skupiny, okter.ylové skupiny, nonenylové skupiny, decenylové skupiny, undecenylové skupiny, dodecenylové skupiny, tridecenylové skupiny, tetradecenylové skupiny, pentadecenvlové skupiny, hexadecenylové skupiny, heptadecenylové skupiny a oktadecenylové skupiny.
Podle předkládaného vynálezu může být organická substituující alkinylová skupina lineární nebo rozvětvená a může obsahovat s výhodou 2 až 12 atomů uhlíku, výhodněji 2 až 8 atomů uhlíku, nejvýhodněji 2 až 6 atomů uhlíku a zvláště výhodnš2 až 4 atomy uhlíku. Některými příklady jsou ethinylová skupina, krotonylová skupina, methylethinylová skupina, but-1-in-4-ylová skupina, but-2-in-4-ylov skupina, but-3-in-4-ylová skupina, 3methyl-prop-1-in-3-ylová skupina a izomery pentinylové skupiny, hexinylové skupiny, heptinylové skupiny, oktinylové skupiny, noninylové skupiny, decinylové skupiny, undecinylové skupiny, dodecinylové skupiny, tridecinylové skupiny, tetradecinylové skupiny, pentadecinylové skupiny, hexadecinylové skupiny, heptadecinylové skupiny a oktadecinylové skupiny.
·· ·* ·· ·· • · # · «««» · * · · · 4 · 9 4 • 4 9 9 4 4 4 · · ·«( ·»4 ··· 4 « φ « « φ ·· 4494 99 94 «« 44 :ΩΟ κν lová SU obsahové :uující skuDina Dřímá nebo rozvětven;
mu z e lomů uhlíku, výhodněji 1 až 8 atomů uhlíku, nejvýhodněji 1 až 6 atomů uhlíku a zvláště výhodně 1 až 4 atomy uhlíku. Některými příklady jsou hydro-xymethylcvá skupina, hydroxyetnylová skupina, n- nebo ihydroxypropylová skupina, η-, i- nebo t-hydroxybutylová skupina a izomery hydroxypentylové skupiny, hydroxyhexylové skupiny, hydroxyheptylové skupiny, hyaroxyoktvlové skupiny, hydroxynonylové skupiny, hydroxydecylové skupiny, hydroxyundecylové skupiny, hydroxydodecylové skupiny, hyároxytriáecylove skupiny, hydroxytetradecylové skupiny, hyároxypentadecylové skupiny, hyároxyhexadecylové skupiny, hydroxyheptadecylové skupiny a hyaroxyoktadecylové skupiny.
Podle předkládaného vynálezumůže být organická substituující halogenalkylová skupina lineární nebo rozvětvená a může obsahovat s výhodou 1 až 12 atomů uhlíku, výhodněji 1 až 3 atomů uhlíku, nejvýhodněji 1 až 6 atomů uhlíku a zvláště výhodně 1 až 4 atomy uhlíku. Atomem halogenu může být atom fluoru, atom chloru, atom bromu nebo atom jodu a výhodný je atom fluoru a atom chloru. Některými příklady jsou chlcrmethylová skupina, dichlormethylová skupina, trichlormethylová skupina, fluormethylcvá skupina, difluormethylová skupina, trifluormethylová skupina, chlorethylová skupina, n- nebo ichlorpropylová skupina, η-, i- nebo t-chlorbutylová skupina, perfluorethylová skupina a perfluorbutylová skupina.
Podle předkládaného vynálezu může organická cykloalkylová substituující skupina obsahovat s výhodou 4 až 8 a výhodněji 5 až 7 atomu uhlíku v kruhu. Příklady jsou cyklopropylová skupina, cyklobutylová skupina, cvklopentylová skupina, cyklohexylová skupina, cykloheptylová skupina, cyklooktylová skupina a cyklododecylová skupina. Výhodnými skupinami jsou cyklopentylová skupina a cyklohexylová skupina.
• · • · * · • · · · · · r O G i S I
5.Xy_L QYČ
J_,a o n o VVΠ3 i S 2G fflU Ž S no', bvt organickou sut laízylová skupina nebo s výnodcu renylovj sKunina
Podle předkládaného vynálezu může substituuj ící organická heteroarylová skupina s výhodou obsahovat 5 nebo 6 atomů v kruhu a s výhodou 1 až 3, výhodněji 1 nebo 2 heteroatomy vybrané ze skupiny, kterou tvoříatom kyslíku, atom síry a atom dusíku. Některými příklady jsou pyridinylová skupina, pyrimidinvlová skupina, furanvlová skupina, pyrrolylová skupina a thiofenvlová skuoina.
Podle předkládaného vynálezu je organická substituující cykloaikyialkyicvá skupina s výhodou cykloalkylmethylová skupina nebo cykloalkylethylová skupina a cykloalkylová skupina je s výhodou cyklopentylová skupina nebo cyklohexylová skupina.
Podle předkládaného vynálezu je organická substituující arylalkylová skupina s výhodou arylmethylová skupina nebo arylethvlová skupina a arylová skupina je s výhodou fenylová skupina nebo naftylov skupina. Některými příklady jsou benzylová skupina, fenvlethylová skupina a naftylmethylová skupina.
Podle předkládaného vynálezu je organická substituující heteroarylaikylová skupina s výhodou heteroarylmethylová skupina nebo heteroarylethylová skupina, a heteroarylová skupina obsahuje s výhodou 5 nebo 6 atomů v kruhu a s výhodou 1 až 3, výhodněji 1 nebo 2 heteroatomy vybrané ze skupiny, kterou tvoří atom kyslíku, atom síry a atom dusíku. Některými příklady jsou pyridinylmethylová skupina nebo pyridinvlethylová skupina, pyrimidinylová skupina, furanylmethylov skupina, pyrrolvlmethylová skupina a thiofenylmethylová skupina.
Podle předkládaného vynálezu je organická substituující alkoxyskupina lineární nebo rozvětvená a obsahuje s výhodou 1 • · • · « · ···· • ·
n- nebo i-propoxyskupina, η-, i- nebo t-butoxyskupina a izcme-
decyloxyskupinv, tridecyloxyskupiny, tetradecyloxyskupiny, pentadecyloxyskupiny, hexadecyloxyskupiny, heptadecyloxyskupiny a oktadecyloxyskupiny.
Podle předkládaného vynálezu organická substituující cykloal kyloxys kupina obsahuje s výhodou 4 až 3 a výhodněji 5 až 7 kruhových atomů uhlíku. Příklady jsou cyklopropyloxyskupina, cyklobutyloxyskupina, cyklopentyloxyskupina, cyklohexyloxyskupina, cykloheptyloxyskupina, cyklooktyloxy skupina a cvklododecvloxyskupina. Výhodnými skupinami jsou cyklopentyloxyskupina a cyklohexyloxvskupina.
Podle předkládaného vynálezu je organickou substituující aryloxyskupinou naftyloxyskupina nebo s výhodou fenyloxyskupina.
Podle předkládaného vynálezu organická substituující heteroaryloxyskupina obsahuje s výhodou 5 nebo 6 kruhových atomů uhlíku a s výhodou 1 až 3 nebo výhodněji 1 nebo 2 heteroatomy vybrané ze skupiny, kterou tvoří atom kyslíku, atom síry a atom dusíku. Některými příklady jsou pyridinyloxyskupina, pyrimidinyloxyskupina, furanylcxyskupina, pyrrolyloxyskupina a thiofenyloxyskupina.
Podle předkládaného vynálezuje organickou substituující cykloalkvlalkyloxyskupinou s výhodou cykloalkylmethyloxyskupina nebo cykloalkylethyloxyskupina, a cykloalkylová skupina je s výhodou cyklopentylová skupina nebo cyklohexylová skupina.
Podle předkládaného vynálezu je organickou substituující arylal kyl oxy skup i nou s výhodou arylmethyloxyskupina nebo aryl• · » · · • · • · · <
XV 'vVOXVÍ
Podle
• · * • · · · · ·
5. .^rvlcvá skvpixs. je s vvgog.og reryiová aftylová skuoina. Některými příklaoy jsou benfenylethyloxyskupina a naftylmethyloxyskupina.
heteroa předkládaného vynálezu je organickou substituující rylaikyloxyskupinou s výhodou heteroarylmethylová skupina nebo heteroarylethylová skupina a heteroarylová skupina obsahuje s výhodou 5 nebo 6 členů kruhu a s výhodou 1 až 3, výhodněji 1 nebo 2 heteroatomy vybrané ze skupiny, kterou tvoří atom kyslíku, atom síry a atom dusíku. Některými příklady jsou pyridinylmethyloxyskupina nebo pyridinylethyloxyskupina, pyrimidinyloxyskupina, furanylmethyloxyskupina, pyrrolylmethyloxyskupina a thiofenylmethyloxyskupina.
Podle předkládaného vynálezu je organická substituující alkylthioskupina lineární nebo rozvětvená a obsahuje s výhodou 1 až 12 atomů uhlíku, výhodněji 1 až 8 atomůuhlíku, nejvýhodněji 1 až 6 atomů uhlíku a zvláště výhodně 1 až 4 atomy uhlíku. Některými příklady jsou methylthioskupina, ethylthioskupina, n- nebo i-propylthioskupina, η-, i- nebo t-butylthioskupina a izomery pentylthioskupiny, hexylthioskupiny, heptylthioskupiny, oktylthioskupiny, nonylthioskupiny, decylthicskupiny, undecylthioskupiny, dcdecvlthioskupiny, tridecylthioskupiny, tetradecylthioskupiny, pentadecylthioskupiny, hexadecylthioskupiny, heptadecylthioskupiny a oktadecylthioskupiny.
Podle předkládaného vynálezu organická substituující cykloalkylová obsahuje s výhodou 4 až 8 a výhodněji 5 až 7 atomů uhlíku. Příklady jsou cyklopropylthioskupina, cyklobutylthioskupina, cyklopentylthioskupina, cyklohexylthioskupina, cykloheptylthioskupina, cyklcoktylthioskupina a cyklododecylthioskupina. Výhodnými skupinami jsou cyklopentylthioskupina a cyklohexylthioskupina.
i 2.
nebo 3 výhodou fenylthioPodle předkládaného vynálezu organická substituující heteroarylthíoskupina obsahuje s výhodou 5 nebo 6 kruhových atomů a s výhodou 1 až 3, výhodněji 1 nebo 2 heteroatomy vybrané ze skupiny, kterou tvoří atom kyslíku, atom síry a atcm dusíku. Některými příklady jsou pyridinvlthioskupina, pyrimidinylthioskupina, furanylthioskupina, pyrrolylthioskupina a thiofenyl thicskuotna.
Podle předkládaného vynálezu organická substituující cykloalkylalkylthioskupina je s výhodou cykloalkylmethylthioskupina nebo cykioalkylethylthioskupina a cykloalkylová skupina je s výhodou cyklopentylová skupina nebo cyklohexylová skupina.
Podle předkládaného vynálezu organická substituující arylalkylthioskupina je s výhodou arylmethyltnioskupina nebo arylethylthioskupina a arylová skupina je s výhodou fenylová skupina nebo naftylová skupina. Některými příklady jsou benzylthioskupina, fenylethyithioskupina a naftylmetnylthioskupina.
Podle předkládaného vynálezu organická substituující heteroarylalkvlthioskupina je s výhodou heteroaryimethylthioskupina nebo heteroarylethylthioskupina a heteroarylová skupina obsahuje s výhodou 5 nebo 6 atomů v kruhu a s výhodou 1 až 3, výhodněji 1 nebo 2 heteroatomy vybrané ze skupiny, kterou tvoří atom kyslíku, atom síry a atom dusíku. Některými příklady jsou pyridinylmethylthioskupina nebo pyridinylethylthioskupina, pyrimidinylthioskupina, furanylmethylthioskupina, pyrrolylmethyithioskupina a thiofenylmethylthioskupina.
Podle předkládaného vynálezu může být organická substituující skupina alkyl-SO- nebo -S02- lineární nebo rozvětvená a obsa• · • · • · • · · ·· huje s výhodou 1 až 12 atomů uhlíku, výhodněji 1 až 3 atomů uhlíku, nejvýhodněji 1 až 6 atomů uhlíku a zvláště výhodně 1 až 4 atomy uhlíku. Některými příklady jsou skupina methyl-S0nebo -S02-, skupina echyl-SO- nebo -S02-, skupina n- nebo ipropyl-SO- nebo -S02-, skupina η-, i- nebo t-butyl-SO- nebo S02- a izomery skupiny pentyl-SO- nebo -S02-, skupiny hexyl-SOnebo -S02-S02S02-, so.nebo nebo nebo skupiny heptyl-SO- nebo -S02-, skupiny oktyl-SOskupiny nonyl-SO- nebo -S02-, skupiny decyl-SOskupiny undecyl-SO- nebo -S02-, skupiny dodecyl-SOskupiny tridecyl-SO- nebo -S02-, skupiny tetradecyl-SO- nebo -S02-, skupiny pentadecyl-SO- nebo -S02-, skupiny hexadeoyl -S0- nebo -S02-, skupiny heptadecyl-SO- nebo S02- a skupiny oktadecyl-SO- nebo -S02-.
Podle předkládaného vynálezu organická substituující skupina cykloalkyl-SO- nebo -S02- s výhodou obsahuje 4 až 3 a výhodněji 5 až 7 atomů uhlíku. Některými příklady jsou skupina cyklopropyl-SO- nebo -S02-, skupina cyklobutyl-SO- nebo -S02-, skupina cyklopentyl-S0- nebo -S02-, skupina cyklohexyl-SO- nebo S02, skupina cykloheptyl-SO- nebo -S02-, skupina cyklooktyl-SOnebo -S02- a skupina cyklodcdecyl-SO- nebo -S02-. Výhodné jsou skupina cyklopentyl-SO- nebo -S02- a skupina cyklohexyl-SOnebo -S02- .
Podle předkládaného vynálezu může být organickou substituující skupinou aryl-SO- nebo -S02- skupina naftyl-SO- nebo -S02- nebo s výhodou skupina řenyl-SO- nebo -S02-.
Podle předkládaného vynálezu organická substutuující skupina heteroaryl-SO- nebo -S02- obsahuje s výhodou obsahuje 5 nebo 6 atomů v kruhu a s výhodou 1 až 3, výhodněji 1 nebo 2 heteroatomy vybrané ze skupiny, kterou tvoří atom kyslíku, atom síry a atom dusíku. Některými příklady jsou skupina pyridinvl-S0nebo -S02-, skupina pyrimidinyl-SO- nebo -S02-, skupina • · « · • · · * • 9 • · *9 • · ♦ · ·· • ♦ · • · · · :uranyi-SC- nebo -SC2-, skuoina py; skupina thiofenyl-SO- nebo S02-.
:lvl-30- ne:
CO• · · • ·
Podle předkládaného vynálezu je organickou substituující skupinou cykloalkyl-alkyl-S0- nebo -S02- s výhodou skupina cykloaIkylmethyl-SO- nebo -S02- nebo skupina cyklcalkylechylS0- nebo -S02- a cykioalkyiová skupina je s výhodou cyklopentylová skupina nebo cyklohexylová skupina.
Podle předkládaného vynálezu je organickou substituující skupinou arylalkyl-SO- nebo -S02- s výhodou skupina arylmethyl-S0nebo -S02- nebo skupina arylethyl-S0- nebo -S02- a arylová skupina je s .výhodou skupina fenyl-SO nebo -S02- nebo skupina naftyl-SO- nebo -S02-. Některými příklady jsou skupina benzylS0- nebo -S02-, skupina fenyletnyl-SO- nebo -S02- a skupina naftylmethyi-SO- nebo -S02-.
Podle předkládaného vynálezu je organickou substituující skupinou heteroarylalkyl-SQ- nebo -S02- s výhodou skupina heteroaryimethyl-SO- nebo -S02- nebo skupina netercaryiethylSO- nebo -S02- a heteroarylová skupina obsahuje s výhodou 5 nebo 6 atomu v kruhu a s výhodou 1 až 3, výhodněji 1 nebo 2 heteroatomy vybrané ze skupiny, kterou tvoří atom kyslíku, atom síry a atom dusíku. Některými příklady jsou skupina pyridinylmethyl-SO- nebo S02- nebo skupina pyridinylethyl-S0nebo -S02-, skupina pyrimidinyl-SO- nebo -S02-, skupina furanylmethyl-SO- nebo -S02-, skupina pyrrolylmethyl-SO- nebo -S02- a skupina thiofenylmethyl-SO- nebo -S02-.
Podle předkládaného vynálezu může být organická substituující skupina alkyl-CO- lineární nebo rozvětvená a muže obsahovat s výhodou 1 až 12 atomů uhlíku, výhoanějil až 3 atomů uhlíku, nej výhodněji 1 až 6 atomů uhlíku a zvláště výhodně 1 až 4 atomy uhlíku. Některými příklady jsou skupina methyl-CO-, skupina ethyl-CO-, skupina n- nebo i-propyl-CO-, skupina η-, i- nebo t-butyl-CO-' a izomery skupiny pentyl-CO-, skupiny
9 ···· ···· • · · · · · · >· 19 9 9 9 9
0-, sxupmy okty_-CO-, sxupiny iny decyl-CO-, skupiny undecyl-CO-, skupiny .upiny tridecyl-CG-, skupiny tetradecyi-CO-, skumnv
Γ. θ X V — - C ϋ ~ , 3 Κ up 1 nonyl-CO- , dodecyl-00-, skupiny pentadecyi-CO-, skupiny hexadecyl-CO-, heptadecyl-CO- a skupiny cktadecyl-CO-.
Podle předkládaného vynálezu organická susbtituující skupina cykloalkyl-CO- obsahuje s výhodou 4 až 8 a výhodněji 5 až 7 atomu uhlíku v kruhu. Příklady jsou skupina cyklopropyl-CO-, skupina cyklobutyl-CO-, skupina cyklopentyl-CO-, skupina cyklohexyl-CO-, skupina cykloheptvl-CO-, skupina cyklccktylC0- a skupina cyklododecvl-CO-. Výhodnými skupinami jsou skupina cyklopentyl-CO- a skupina cyklohexyl-CO-.
Podle předkládaného vynálezu může být organická susbtituující skupina aryl-CO- skupina naftyl-CO nebo s výhodou skupina fenyl-CO-.
Podle předkládaného vynálezu organická substituující heteroarylová skupina obsahuje s výhodou 5 nebo 6 atomů v kruhu a s výhodou 1 až 3, výhodněji 1 nebo 2 heteroatomy vybrané ze skupiny, kterou tvoří atom kyslíku, atom síry a atom dusíku. Některými příklady jsou pyridinylová skupina, pyrimidir.ylová skupina, furanylová skupina, pyrrolylová skupina a thiofenylová skupina.
Podle předkládaného vynálezu je organickou substituující skupinou cykloalkyl-alkyl-CO- s výhodou skupina cykloalkylmethyl-CO- nebo skupina cykloalkylethyl-CO- a cyklcalkylová skupina je s výhodou cyklopentylová skupina nebo cyklohexylová skupina.
Podle předkládaného vynálezu je organickou substituující skupinou arylalkyl-CO- s výhodou skupina arylmethyl-CO- nebo skupina arylethyl-CO- a arylová skupina je s výhodou skupina fenyl-CO- nebo skupina naftyl-CO-. Některými příklady jsou .· ·· ·· ·· • · · · · :
• · · · · · , · · · · · · , · · · · · ·· ···· ·· ·1 nnylethyl-CO- a skupina nartvi mí
Podle předkládaného vynálezu je organickou substituující skupinou heteroarylalkyl-CO- s výhodou skupina heteroarylmethyl-CO- nebo skupina heteroarylethyl-CO- a heteroarylová skupina obsahuje s výhodou 5 nebo 6 atomů v kruhu a s výhodou 1 až 3, výhodněji I nebo 2 heteroatomy vybrané ze skupiny, kterou tvoří atom kyslíku, atom síry a atom dusíku. Některými příklady jsou skupina pyridinylmetnyl-CO- nebo skupina pyridmylethyl-CO-, skupina pyrimidinyl-CO-, skupina furanylmethyl-CO-, skupina pyrrolylmethyl-CO- a skupina thiofenylmethyl-CO-.
Podle předkládaného vynálezu organická substituující alkoxyalkylová skupina obsahuje s výhodou celkem 2 až 12 atomů uhlíku, výhodněji 2 až 8 a nejváhodnšji 2 až 6 atomů uhlíku. Alkoxyskupina může obsahovat 1 až 4 atomy uhlíku. Některými příklady jsou methoxyethylová skupina, methoxyethylová skupina, methoxypropylová skupina, methoxybutylová skupina, methoxypentylová skupina, methoxyhexylová skupina, ethoxymethylová skupina, ethoxyethylová skupina, ethoxyprccylová skupina, ethoxybutylová skupina, ethoxypentylová skupina, ethoxyhexylová skupina, propoxymethylová skupina a butoxymethylová skupina.
Podle předkládaného vynálezu organická substituující skupina polyoxyalkylen-0-Rs s výhodou obsahuje 2 až 12 a výhodněji 2 až 6 oxyalkýlenových jednotek, kde alkylenem je s výhodou ethylenová skupina, 1,2- nebo 1,3-propylenová skupina nebo 1,2-, 1,3- nebo 1,4-butyienová skupina. Rs je s výhodou atom vodíku nebo alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku.
Podle předkládaného vynálezu skupiny R39 a R40ř pokud jsou to alkylové skupiny, mohou být lineární nebo rozvětvené a obsahují s výhodou 1 až 12 atomů uhlíku, výhodněji 1 až 3 atomů • · :cmy uhlíku. Příkladu i sou methviová skupina, ecnylova ur.i iKu
- 3 vynodn;
s.opina, něco i-όrccvlov;
;<uoina, nebo t-butyiova skupina a izomery pentylové skupiny, hexylové skupiny, heptylcvé skupiny, oktylové skupiny, nonylové skupiny, decylcvé skupiny, undecylové skupiny, dodecylové skupiny, tridecylové skupiny, tetradecylové skupiny, pentadecylové skupiny, hexadecylové skupiny, heptadecylové skupiny a oktadecylové skupiny.
Podle předkládaného vynálezu skupiny R39 a R40, pokud jsou Co alkylfenylové skupiny, mohou být s výhodou alkylfenylová skupina obsahující 1 až 8 atomů uhlíku, alkylfenylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku. Některými příklady jsou methylfenylová skupina, ethylfenylová skupina, n- nebo ipropylfenylová skupina, η-, i- nebo t-butylfenylová skupina, hexvlfenylová skupina, oktylfenylová skupina, dodecylfenylová skupina a dimethylfenylová skupina.
Podle předkládaného vynálezu skupiny R39 a R40í pokud jsou to alkylbenzylové skupiny, mohou být s výhodou alkylbenzylová skupina obsahující 1 až 8 atomů uhlíku, alkylbezylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku. Některými příklady jsou methylbenzyiová skupina, ethylbenzylová skupina, n- nebo ipropylbenzylová skupina, η-, i- nebo t-butylbenzylová skupina, hexylbenzylová skupina, oktyibenzylová skupina, dodecylbenzvlová skupina a dimethylbenzylová skupina.
Podle předkládaného vynálezu jsou skupiny R39 a R40 nezávisle na sobě s výhodou atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, cyklohexylová skupina, fenylová skupina, benzylová skupina, alkylfenylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku nebo alkylbenzylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku nebo R39 a R40 jsou společně tetramethylenová • ·
SKupins, pentamethyienov
CH- .
•O-CHPodie předkládaného vynálezu je skupina R42, pokud je to alkylenová skupina, s výhodou alkylenová skupina obsahující 1 až 6 atomů uhlíku, alkylenová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, například methylenová skupina, ethylenová skupina, propylenová skupina nebo butylenová skupina. Nej výhodněji je skupina R41 methylenová skupina, ethylenová skupina, fenylenová skupina nebo benzylenová skupina.
Podle předkládaného vynálezuje skupina R42, pokud je to alkylová skupina, lineární nebo rozvětvená skupina obsahující s výhodou 1 až 12 atomů uhlíku, výhodněji 1 až 8 atomů uhlíku, nej výhodněji 1 až 6 atomů uhlíku a zvláště výhodně 1 až 4 atomy uhlíku. Některými příklady jsou methylová skupina, ethylová skupina, n- nebo i-propylová skupina, η-, i- nebo tbutylová skupina, a izomery pentylové skupiny, hexylové skupiny, heptylové skupiny, oktylové skupiny, nonylové skupiny, decylové skupiny, undecylové skupiny, dodecylové skupiny, tridecylové skupiny, tetradecylové skupiny, pentadecylové skupiny, hexadecvlové skupiny, heptadecylové skupiny a oktadecylové skupiny. R42 je s výhodou atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku, cyklopentylová skupina, cyklohexylová skupina, fenylová skupina, benzylová skupina.
Příklady substituentů jsou atom fluoru, atom chloru, atom bromu, methylová skupina, ethylová skupina, propylová skupina, butylová skupina, hexylová skupina, methyloxyskupina, ethyloxyskupina, propyloxyskupina, butyloxyskupina, hexyloxyskupína, methylthioskupina, ethylthioskupina, skupina methyl- nebo ethyl-SO-, skupina methyl- nebo ethyl-SO2-, fenylová skupina, benzylová skupina, toluylová skupina, xylylová skupina, methylbenzylová skupina, dimethylbenzylová skupina, chlorfenylová skupina, dichlorfenylová skupina, methoxyfenylová skupí• · • 9 · 9 « • · · «
9 9 9· 99
r.a, cixethoxyrenylova skupina, mec noxycenzyíova skupina, di~.ec hoxycenzylová skupina, skupina CH3-CO-, skupina CíHjCO-, skupina CH3-CO-O-, skupina C6H5-CC-O-, skupina CK3-SO2-O-, skupina C6H5-SO2-O-, aminoskupina, skupina -NKCHj, skupina NHC3H3, skupina -NHCaH17, skupina -17((¾) 2, skupina -COCH,
- *3 t skupina
Π ,
-CC-CCH3, skupina -CO-OC2H5, skupina SO3H, skupina -S02- CO-NCH3, skuoma
CONH2, skupina SO2-OC2H5, skupina skupina -CO-NHC2H5, skupina -CO-NHCaHi7, skupina -CO-NH (CH3) 2, skupina -SC2-NH2, skupina -SO2-NHCH3, skupina -SO2NHC2H5, skupina -£02-NHCsHí7, skupina -S02-N (CH3) 2, skupina H2N-SO2-, methcxymethylová skupina, methoxyethylcvá skupina, ethoxyechylová skupina, skupina - (OCH2CH2) 2-0H, kyanoskupina a nitroskupina.
Počec substituentů je libovolný a závisí pouze na syntetických možnostech, požadovaných optických vlastnostech s ohledem na fluorescenci a absorpci a požadované rozpustnost i.
Ve výhodném provedení podle předkládaného vynálezu mají sloučeniny vzorece I obecný vzorec XXIV
(xxiv), ,<oe
R43, R44, R43 a R46 jsoui nezávisle na sobě atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, alkoxyskupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, alkylthioskupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, arylová skupina, arylalkylová skupina, alkylarylová skupina obsahující v alkylové části 1 až 12 atomů uhlíku nebo alkylarylalkvlová skupina obsahující v alkylové části 1 až 12 atomů uhlíku a kruh 2 je nesubstituovaný nebo substituovaný jak je popsáno výše, včetně výhodných provedení.
δ Ο • · • · • · z deíinova R substi:
nycn suost ných subst ruenty.
) 1 Zd X 4 i , R. 4 4 , X 4 5 mentu. Výhodněji jsou R44 a
ΙΠλ íá'.
/li e Γ; I
Nej výhodněji jsou R43, R44 ,
Os ječen .45 jeden R45 a sxupiny, skupiny,
Podle předkládaného vynálezu mohou být skupiny R43, R44, R45 a
R46, pckud jsou to alkylové skupina, lineární nebo rozvětvené skupiny obsahující s výhodou 1 až 12 atomů uhlíku, výhodněj1 1 až 8 atomů uhlíku, nejvýhodněji 1 až 6 atomů uhlíku a zvláště výhodně 1 až 4 atomy uhlíku. Některými příklady jsou methylová skupina, ethylová skupina, n- nebo i-prooylová skupina, η-, inebo t-butylová skupina, a izomery pentylové skupiny, hexylové skupiny, heptylové skupiny, oktylově skupiny, nonylové decylové skupiny, undecylové skupiny, dodecylové tridecylové skupiny, tetradecylové skupiny, pentadecylové skupiny, hexadecylové skupiny, heptadecylové skupiny a oktadecvlové skupiny.
Podle předkládaného vynálezu skupiny R43, R44, R43 a R46, pokud jsou to alkoxyskupiny, jsou lineární nebo rozvětvené skupiny obsahující s výhodou 1 až 12 atomů uhlíku, výhodněji 1 až 8 atomů uhlíku, nej výhodněji 1 až 6 atomů uhlíku a zvláště výhodně 1 až 4 atomy uhlíku. Některými příklady jsou methoxyskupina, ethoxyskupina, n- nebo i-propoxyskupina, η-, i- nebo t-butoxyskupína a izomery pentoxyskupiny, hexoxyskupiny, heptoxyskupiny, oktoxyskupiny, nonyloxyskupiny, decyloxyskupiny, unaecyloxyskupiny, dodecyloxyskupiny, tridecyloxyskupiny, tetradecyloxyskupiny, pentadecyloxyskupiny, hexadecyloxyskupiny, heptadecyloxyskupiny a oktadecyloxyskuoiny.
Podle předkládaného vynálezu jsou skupiny R43, R44, R4s a R4s>
pokud jsou to alkylthioskupiny, lineární nebo rozvětvené skupiny obsahující s výhodou 1 až 12 atomů uhlíku, výhodněji 1 až 8 atomů uhlíku, nej výhodněji 1 až 6 atomů uhlíku a zvláště výhodně 1 až 4 atomy uhlíku. Některými příklady jsou methyl• · • ·
I · · 4 ;ropy.
η-, i- nebo t-butylthicskupina hexylthioskupiny, hectylthicsku: chioskupiny, decylthioskupiny, a izomery pentylchioskupiny, ny, oktylChioskupiny, nonylundecylchioskupiny, dodecylcnioskupmy, tetradecylthioskupiny, pentadecylchioskupiny, hexadecylthíoskupiny, heptadecylthioskupir.y a octadecylthioskupiny.
Podle předkládaného vynálezu mohou být skupiny R43, R44, R43 a
R4S, pokud jsou to arylové skupiny, naftylová skupina nebo s výhodou fenylová skupina.
Podle předkládaného vynálezu mohou být skupiny R43, R44, R43 a
R4S, pokud jsou arylalkylová skupina, s výhodou arylmethylová skupina nebo arylethylová skupina a arylová skupina je s výhodou fenylová skupina nebo naftylová skupina. Některými příklady jsou benzylová skupina, fenylethylcvá skupina a naftvlmethylová skupina.
Podle předkládaného vynálezu mohou být skupiny R43,
R45 a
R4S, pokud jsou alkylarylová skupina, s výhodou alkylfenylová skupina, výhodněji alkylfenylová skupina obsahující i až 8 atomů uhlíku a nej výhodněji alkylfenylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku. Některými příklady jsou methylfenylová skupina, ethylfenylová skupina, n- nebo í-propylfenylová skupina, η-, i- nebo t-butylfenylová skupina, hexylfenylová skupina, oktylfenylová skupina, dodecylfenylová skupina a dimethylfenylová skupina.
Podle předkládaného vynálezu mohou být skupiny R43/ P-a, R45 a R46, pokud jsou to alkylarylalkylové skupiny, s výhodou alkylbenzylová skupina, výhodněji alkylbenzylová skupina obsahující 1 až 8 atomů uhlíku a nejvýhodněji alkylbenzylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku. Některými příklady jsou methylbenzylová skupina, ethylbenzvlová skupina, n- nebo ipropylbenzylová skupina, η-, i- nebo t-butylbenzylová skupina,
'.exylbenzylová skupina, ckcylfcenzyiová sku .cvá skupina a dimethylcenzylová skupina.
· · * « « • · · · • · · • · » · · ·
Ve zviášzě výhodném provedení podle předkládaného vynalezu je kruh 2 taká substituovaný, zejména v poloze 7, v poloze 8 nebo v obou těchto polohách organickými substituenty.
Ve zvláště výhodném provedení podle předkládaného 'vynálezu mají sloučeniny vzorce I vzorec XXV
(XXV), xce
-R-43, R-14, R45 a R4S jsou fenylová skupina nebo alkylfenylová skupina obsahující v alkylové části 1 až 12 atomů uhlíku,
R47 je atom vodíku nebo organický substituent a
R4a je atom vodíku nebo organický substituent nebo kruh 2 je substituovaný jednou nebo dvěma skupinami -CH=CHCH=CH-.
Kruh 2 je s výhodou mcnosubstituovaný, přičemž nejméně jedna skupina R47 a R43 je organický substituent.
R43, R44, R45 a R4S jsou zvláště výhodné fenylová skupinaPodle předkládaného vynálezu skupiny R47 nebo R43, pokud jscu to organické substituenty, jsou s výhodou vybrány ze skupiny, kterou tvoří kyancskupina, nitroskupina, alkylová skupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, alkenylová skupina obsahující 2 až 18 atomů uhlíku, alkinylová skupina obsahující 2 až 18 atomů uhlíku, hydroxyalkylová skupina obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, halogenalkylové skupina obsahující 1 až 18 atomů 13 O C S 3 Η ’J ící 3 až 12 a:
·· ·· • · · · · • · · · • · · * · • · · ·
9 9 9 9 9 1 ·· ·« 9· 99 » 9 9 9 9 ·· ·
I 9 9 9 9 9 9 9
999 999
9 9
99 99 :y_cva sxupma oosanujici a z 13 áíc~ uhlíku, cykioaikyialkylová skupina obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylaikyiovc skupina obsahující obsahující 1 až az atomů uhlíku, alkyloxyskupm;
atomů uhlíku, cykloalkyloxyskupina obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryloxyskupína obsanujici 6 až 13 atomů uhlíku, cykloalkylalkyloxyskupina obsahující 3 až atomů uhlíku, arylalkyloxyskupina obsahující 6 až 13 atomů uhlíku, alkylthioskupina obsahující 1 atomů uhlíku, cykloalkylthioskupina obsahující 3 až 12 atomu uhlíku, arylthicskupina obsahující β až 18 atomů uhlíku, cykloalkylalkylchioskupina obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkylthicskupina obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, skupina alkyl-COobsahující v alkylové části 1 až 18 atomů uhlíku, skupina cykloalkyl-CO- obsahující v cykloalkylová části 3 až 12 atomů uhlíku, skupina aryl-CO- obsahující v arylové části 6 až 18 atomů uhlíku, skupina cykloalkylalkyl-CO- obsahující v cykloalkylalkylové části 3 až 12 atomů uhlíku, skupina arylalkylC0- obsahující v aryialkylové části 6 až 13 atomů uhlíku, skupina -NR39R40, alkoxyalkylová skupina obsahující 2 až 20 acomů uhlíku, skupina polyoxyalkylen-OR42, skupina -X-(R4T.)kC(O)NR39R40, skupina -X-(R41) k-C (O)-OR42, skupina -X-(R41) k-SO20R42, skupina -X-(R41) k-SO2-NR39R40, skupina -NH-C(O)-R42 a skupina -O-C(O) -R42, kde
R39 a R40 jsou nezávisle na sobe atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 20 atomů uhlíku, cyklopentylová skupina, cyklohexylová skupina, fenylová skupina, benzylová skupina, alkylfenylová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku nebo alkylbenzylová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku nebo R39 a R40 jsou společně tetramethylenová skupina, pentamethylenová skupina nebo skupiny -CH2-CH2-O-CH2-CH2- nebo -CH2-CH2-NR3-CH2alkylov!
skcozna obsahující 1 až 6 ·· *· ·· ·» **
9 9 9 9 9 9 9 9 · « « 9 9 9 9 9 · · · 1 • · 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 · « » 9 9 9 9 9 1 » 9 9 99 9 9 9 9 9 9 9 9 atomů uhlíku,
R4i je alkylenová skupina obsahující i až fenylenová skupina nebo benzylenová skupina, i z atomu
R42 atom vodíku, alkylov!
A. i 4. CA uhlíku, cyklopentylová skupina, vá skupina, benzylová skupina, cyklohexylová skupina, fenyloalkylfenylová skupina obsahující v alkylové části i až 12 atomů uhlíku nebo alkylbenzylová skupina obsahující v alkylové části 1 až 12 atomů uhlíku,
X je přímá vazba, skupina -0- nebo skupina S, k j e 0 nebo 1 a soli kyselin.
Výhodné významy popsané výše platí také pro R47, R-is, x a k39 až R42.
R47 a R48, pokud jsou organickým substicuentem, jsou nej výhodněji vybrány ze skupiny, kterou tvcří kyanoskupina, nitroskupina, alkylová skupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, hydrcxyalkylcvá skupina obsahující v alkylové části 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylová skupina obsahující 5 až 7 atomů uhlíku, arylová skupina obsahující 6 až 10 atomů uhlíku, arylalkylová skupina obsahující 7 až 11 atomů uhlíku, alkyloxyskupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykioalkyloxyskupina obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryloxyskupina obsahující 6 až 10 atomů uhlíku, cykloalkyl-alkyloxyskupina obsahující 5 až 7 atomů uhlíku, arylalkyloxyskupina obsahující 7 až 11 atomů uhlíku, alkylthioskupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloaikylthioskupina obsahující 5 až 7 atomů uhlíku, arylthioskupina obsahující 6 až 10 atomů uhlíku, cykloalkylalkylthíoskupina obsahující 5 až 7 atomů uhlíku, arylalkylthioskupina obsahující 7 až 11 atomů uhlíku, skupina alkyl-COobsahující v alkvlové části 1 až 18 atomů uhlíku, skupina • * ·· ···· • · · · ·· ··
c v k 10 a Ikvl·- CO- c b s a j ící v cykloalkylové části s až / atomu
uhlíku , skupina aryl- CO- obsahující v arylové části 6 až 10
atomů uhlíku, skupina cykloalkvi-alkyl-CO- obsahující 5 až 7
a t omú uhlíku, skupina arylalkyl-CO- obsahující v aryial kýlové
části 7 až 11 atomů uhlíku, skupina -NR39R40, alkoxyal kylová
až 12 atomů uhlíku, skupina polycxy-X (R42) k_C (0)-NR39R40, skupina -X-(R41):<skupina obsahující 2 alkylen-OR42, skupina
C(O)-OR42, skupina -X-(R41) k-S02-OR42, skupina -X-(R43) k-S02NR39R40, skupina -NHC(O)-R42 a -C-C(O)-R42, kde R39 a R40 jsou nezávisle na sobě atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 6 atomů uhlíku, cyklopentylová skupina, cyklohexylová skupina, fenylová skupina, benzylová skupina, alkylfenylová skupina obsahující v alkylové částil až 6 atomů uhlíku nebo alkylbenzylová skupina obsahující v alkylové části 1 až 6 tvoří tetramethvlenovou nebo skupinu -CH2-CH2-O-Cr atcmů uhlíku nebo R39 a R40 skupinu, pentamethylenovou ocléčně skupinu
R41 je alkylenová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, fenylenová skupina nebo benzylenová skupina,
R42 je atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku, cyklopentylová skupina, cyklohexylov skupina, fenylová skupina, benzylov skupina, alkylfenylová skupina obsahující v alkylové části 1 až 6 atomů uhlíku nebo alkylbenzylová skupina obsahující v alkylové části 1 až 6 atomu uhlíku,
X je přímá vazba, skupina -0- nebo skupina S, k j e 0 nebo 1 a soli kyselin.
Ve zvláště výhodném provedení podle předkládaného vynálezu jsou R47 a R48 vybrány ze skupiny, kterou tvoří nitroskupina, alkylová skupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, která je lineární nebo rozvětvená, alkyloxyskupina obsahující 1 až 13 iccr která ie
-C(0)-0-alkylová skupin; L8 atomů uhlíku.
: rozvětvena, snupm obsahující v alkylov
Sloučeniny obecného vzorce I jsou částečně známé nebo mohou být snadno připraveny z nesubstituovaných nebo substituovaných orthoíenylendiaminů a nesubstituovaného nebo substituovaného anhydridu kyseliny ftalové, jak je popsáno například v EP-A-O 456 609.
Fluorescenční skupina jako hostující chromofor (nebo
skupina j axo
která se ΐ
vynálezu je c
'poiyoodle je uvedeno výše, která je kovalentně vázána, přímo nebo přes můstek, k polymerní páteři.
Můstek může být vybrán nezávisle z můszků popsaných výše pro polymery hostitelských chromoforů, včetně výhodných provedení.
Je výhodné, pokud jsou rozpustnosti hostující monomemích struktur takové, že je možné jejich snadné rozpuštění při polymeraci nebo se mohou snadno rozpustit v komonomerech nebo v celé polymerační směsi. Rozpouštědla vhodná pro použití při polymeraci jsou odborníkům v této oblasti známá a jsou uvedena výšs .
Výhodněji je hostující molekula jednovazný zbytek vybraný ze skupiny, kterou tvoří chinakridony, diketopyrrolopvrroly, rhodaminy a peryieny.
Nej výhodněji mohou být vybrané hostující skupiny nesubstituované nebo substituované atomem fluoru, atomem chloru, atomem bromu, atomem jodu, kyanoskupinou, nitroskupinou, alkylovou skupinou obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, cykloalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylovou skupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylovou skupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cykloalkylalkylovou skupinou • · · · • · · · • · · · · · • · • · · ·
TOU k a , a r y 1 a 1ky1ov <
heteroaryl • · · · ·· ·» • ·· · · · · · • · · · · · · • · · ·· ·· · · • » · · · · · • · ···· ·· · · až 1S atcr 'V/ atomu uhlíku, a^.<yloxys.<up .nou oo:
tu u o m o u
-u^ ící 1 az ;omů uhlíku, cykloalkyloxyskupinou obsahující 3 skupinou obsahující 1 až skuoinou obsahuiící 3 až }b<
huj ící
huj í o i S až 18
17 atomu uhlíku,
18 atomů uhlíku,
12 atc mů uhlí
18 atomů uhlíku,
atomů uhlíku, aryloxyskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroaryloxyskupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cykloalkylalkyloxyskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryialkyloxyskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, hetercarylalkyloxyskupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkylthío18 atomů uhlíku, cykloalkylthio12 atomů uhlíku, arylthíoskupmcu ž 18 atomů uhlíku, heteroarylthioskupmou obsa17 atomů uhlíku, obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkylthioskupíncu obsaatomů uhlíku, heteroarvlalkylthioskupínou 5 až skupinou alkyl-SO- nebo -S02 obsahující 1 až cykloalkyl-S0- nebo -S02- skupinou obsahující 3 ku, skupinou aryl-SO- nebo -S02 obsahující 6 až atomů uhlíku, skupinou heteroaryl-S0- nebo -S02 obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, skupinou cykloalkylalkyl-S0- nebo -S02 obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, skupinou arylalkyl-SO- nebo S02 obsahující 6 až 13 atomů uhlíku, skupinou heteroarylalkylS0- nebo -S02 obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, sekundární aminoskupinou obsahující 2 až 30 atomů uhlíku a alkoxyalkylovou skupinou obsahující 2 až 20 atomů uhlíku.
cykloalkylalkylthioskupinou
Cyklické alifatické a aromatické zbytky (substituenty) mohou být také substituovány například atomy halogenu, jako je atom fluoru, atom chloru nebo atom bromu, kyanoskupinou nitroskupinou, alkylovou skupinou obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, cykloalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylovou skupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkylovou skupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylalkylovou skupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, • · • · fr · · · >v 1 oxvskuci rcu ocsahui £ cl l· sž 13 accrnú unii ku, cy.<-O31 x\u cxyskupir.cu obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryloxyskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku. Alkylový substituent může bys něco rozvětvena skupina a tuzí f Ί i i nphr hv van v atomy naicgenu, jaxo je atom ílucru nebo atom cmoí
Příklady substituentů jsou atom fluoru, atom chloru, atom bromu, methylová skupina, ethylová skupina, propylová skupina, butylov skupina, hexylová skupina, methyloxyskupina, ethyloxy, propyloxyskupina, butyloxyskupina, hexyloxyskupina, methyl chioskupina, ethylthioskupina, skupina methyl- nebo ethyl-SO-, skupina methyl- nebo ethyl-SO2-, fenylová skupina, benzylová skupina, toluylová skupina, xylylová skupina, methylbenzylová skupina,. dimethylbenzylová skupina, chlorf enylová skupina, dichlorfenylová skupina, methoxyfenylová skupina, dimethoxyfenylová skupina, methoxybenzylová skupina, dimethcxybenzylová skuoina.
Počet substituentů je libovolný a závisí pouze na syntetických možnostech a požadovaných optických vlastnostech týkajících se fluorescence a absorpce.
výhodou jsou jednovazné fluorescenční skupiny, které jsou hostujícími chromofory, vybrány ze skupiny, kterou tvoří zbytky následujících obecných vzorců:
B
B =N
9
a selí rhodaminového zbytku, včetně solí se skupinou Roi-.Rqi:/ kde
RJS je vazba a jak skupina R07, tak skupina Roa nebo nezávisle j scu atcm vodíku nebo substituent nebo R07 je atom vodíku a skupiny R07, R06 a jsou nezávisle na soče atom vodíku nebo substituent nebo RC3 je vazba a ostatní skupiny R07 a Ros jsou nezávisle na sobě atom vodíku nebo substituent, jedna ze skupin 3 je vazba ostatní jsou atom vodíku nebo substituent,
Ron je alkylová skupina obsahující 1 až 20 atomů uhlíku nebo fenylová skupina nebo benzylová skupina, které jsou nesubstitucvané nebo substituované alkylovou skupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku,
R35 a RG13 jsou nezávisle na sobě atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 20 atomů uhlíku nebo fenylová skupina nebo benzylová skupina, které jsou nesubstituované nebo substituované alkylovou skupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku,
R012 je atom vodíku nebo alkylová skupina obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, kde kruhy jsou nesubstituované nebo substituované atomem fluoru, atomem chloru, atomem bromu, atomem jodu, kyanoskupinou, nitroskupinou, alkylovou skupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylovou skupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylovou skupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, skupinou obsahující 6 až 13 atomů uhlíku, heceroarylalkylovou skupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkyloxyskupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cyklcalkyl;ů uhlíku, aryloxyskupinou
oxyskupincu obsahuj ící 3 až 12 ai
obsahující 6 až 18 atomů uhlíku,
hující 5 až 17 atomů uhlíku,
obsahující 3 až 12 a t c mu uhlíku,
j ící 6 až 18 atcmů uhlíku,
obsahující 5 až 17 atomů uhlíku,
he t e roary1a1kyloxys kup i nou až 13 atomů uhlíku, cykloalkylthioskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylthioskupinou obsahující 6 až 13 atomů uhlíku, heteroarylthioskupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku,' cykloalkvlalkylthioskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkylthicskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylalkylthioskupinou 5 až .kyl-SOneoo •SO?
obsahuj ící atomů uhlíku, skupinou 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkyl-SO- nebo -S02 skucinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, skupinou aryl-SO- nebo -S02 obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, skupinou heteroaryl-SO- nebo -S02 obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, skupinou cykloalkylalkyl-SO- nebo -S02 obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, skupinou arylalkyl-SO- nebo -SC2 obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, -skupinou heteroarylalkyl-SO- nebo S02 obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, sekundární aminoskupinou obsahující 2 až 30 atcmů uhlíku a alkoxyalkylovou skupinou obsahující 2 až 20 atomů uhlíku.
Cyklické alifatické a aromatické zbytky mohou být také substituovány například atomy halogenu, jako je atom fluoru, atom chloru, atom bromu, atomem jodu, kyanoskupinou nitroskupinou, alkylovou skupinou obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, cykloalkylovou skupinou obsahující atomů uhlíku, arylovou skupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkylovou skupinou obsahující 6 az 13 atomů uhlíku, heteroaryx s_.<y_cvou s.xucmot alkvlcxvskuoincu obsah’.
atomu iž 13 nů uhlixu, cyx^calkyj oxyskupinou obs obsahuj ící 6 až lineární nebo atomy halogenu, bromu.
ahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryloxy 18 atomů uhlíku. Alkylový substituent rozvětvená skupina a může být subst j ako j e atom fluoru, atom chloru nebo 'skuo i nou může být . ituovaný atom
Výhodnějšími substituenty jsou atom fluoru, atom chloru, atom bromu, methylová skupina, ethylová skupina, propylová skupina, butylová skupina, hexylová skupina, methyloxyskupina, ethyloxyskupina, propyloxyskupina, butyloxyskupina, hexyloxyskupina, methylthioskupina, ethylthioskupina, skupina methyl- nebo ethyl-SO-, skupina methyl- nebo ethyl-SO2-, fenylová skupina, benzylová skupina, toluylová skupina, xylylová skupina, methylbenzylová skupina, dimethylbenzylová skupina, chlor-
fenylová skupina, dichlorfenylová skupina, me t hoxy fenylová
skupina, dimethoxyfenylová skupina, methoxyben zylová skupina,
dimethoxvbenzylová skupina.
Ron je s 'výhodou alkylová skupina obsahující 1 až 18 atomů
uhlíku, která je lineární nebo rozvětvená, nebo fenylová
skupina nebo benzylová skupina, které jsou nesubstituované
nebo substituované alkylovou skupinou obsahující 1 až 12 atomů
uhlíku a
Ros a Rqxo jsou nezávisle na sobě s výhodou atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 13 atomů uhlíku nebo fenylová skupina nebo benzylová skupina, které jsou nesubstituované nebo substituované alkylovou skupinou obsahující 1 až 12 atomů uhlíku. Příklady jsou methylová skupina, ethylová skupina a izomery propylové skupiny, butylové skupiny, pentylové skupiny, hexylové skupiny, heptylové skupiny, oktylové skupiny, nonylové skupiny, decylové skupiny, undecylové skupiny, dodecylové skupiny, tridecylově skupiny, tetradecylové skupiny, • ·
S.<’ :S271OVS levé skupiny, hexadecyicvé skupit cktadecylové skupiny, nonadecylové piny, fenylová skupina, benzylová skupina, ethylfenylová skupina, pr skupiny, skupina, opylfenylo ikosyethvipina, butylfenylová skupina, pentylfenylová skupina, hexylfen.ylová skupina, heptylfenylová skupina, oktylfenylová skupina, methylbenzylová skupina, ethvlbenzylová skupina, propylbenzylová skupina, butvlbenzylová skupina, pentylbenzylová skupina, hexylbenzylová skupina, heptylben.zylová skupina, a oktylbenzylová skupina.
. , _ η o •X J uhlíku, uhlíku výhodou výhodnéj i nej výhodně alkylová skupina obsahující 1 alkylová skupina obsahující 1 ji alkylová skupina obsahující až 12 až a 1 až 4 atomů atomu atomy uhlíku.
Vhodné soli mohou být odvozeny od anorganických nebo organických kyselin, například kyseliny chlcrovodíkovéé, kyseliny bromevodíkové, kyseliny sírové, karboxylových kyselin, jako je kyselina octová, chlor- a fluoroctová kyselina, kyselina propionová, kyselina benzoová, chlor- nebo fluorbenzoová kyselina, sulfonových kyselin, jako je methylsulfonová kyselina aoid, chlor- nebo fluormethylsulfonová kyselina, fenvlsulfonevá kyslema, toíuylsuifonová kyselina a chlor- nebo fluorbenzensulfonová kyselina.
Výhodněj ší cnromotory, fluorescenční skupiny, jsou zbytky následujících které j obecných sou hostujícími vzorců:
C=o
N(H5C2)2 o
o
Hostující skupiny jsou připojeny přes funkční skupiny vázané k strukturním jednotkám páteře. Příklady funkčních skupin jsou nvdroxylová skupina, thioskupina, aminoskupina, skupina -NHR3, skupina -CK=O, karboxylové skupina, skupina -SO3H, epoxidová skupina, vinylová skupina nebo isokyanátová skupina, kde R2 je s výhodou atom vodíku nebo alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku.
Polymery mohou být vybrány ze skupiny stejných přírodních nebo syntetických polymerů, jako je popsáno pro prostředky (al) . Příklady jsou uvedeny výše.
Hostující chromofor připojený k polymerům může být odvozen od monofukčních nebo polyfunkčních hostujících molekul. S výhodou jsou molekuly mono až trifunkční, zvláště výhodně jsou monofunkční nebo difunkční.
• · ·· • · · · • · · • · · · ► · · • · · · · · · • · · · · · · • · · · ··· ··· • · · · ·
Polymer může obsahovat monomerní jednotky s kovalentně vázanými monovalentními a/nebo divalentními zbytky hostujícího ohrcmororu a popřípadě další komonomerní jednotky.
Polymery s kovalentně vázanými hostujícími chromofory mohou být homcpclymery nebo kopolymery. Monomerní jednotky oosahující hostující skupiny (označené jako m) jsou s výhodou přítomny v rozmezí 0,001 až 0,5, výhodněji 0,001 až 0,3 a nej výhodněji 0,001 až 0,05. Nefluorescenční monomerní jednotky (označené jako n) jsou přítomny v rozmezí 0 až 0,955, kdy m a n jsou typicky zvoleny tak, že vyhovují vztahu m + n.= 1.
Polymery mohou obsahovat opakující se strukturní jednotky vzorce XXVI ?
(XXVI), nebo mohou obsahovat opakující se zesíúující jednotky vzorce XXVla, samotné nebo v kombinaci se strukturními jednotkami vzorce XXVla — a— ho s- — a—
I I (XXVla), kde a A3 jsou troj vazné organické zbytky,
Host je jednovazná nebo dvcuvazná fluorescenční skupina, která je hostujícím chromoforem, jak je definováno výše, která je kovalentně vázána, bud' přímo nebo přes můstek, přičemž A: a A3 jsou kopolymerovatelné, pokud se použijí :lymer může dále obsahovat strukturní jednotky vzorce XXVI1 •A4 (XXVII), • · • · sc'j scejne se; s A; a/nebo A3 .
neuvázne zoytxy kopový
A;, A3, a A4 mohou být odvozeny od monomerů vybraných ze skupiny, kterou tvoří olefiny, polyolefiny jako di- nebo tnoleřiny, polyalkoholy jako dioiy a trioly, polyaminy jako diaminy a triaminy, polyisokyanáty jako di- nebo tri isokyanáty, polykarboxylové kyseliny jako di- a trikaboxylové kyseliny a polyecoxidy jako di- a triepoxidv.
Strukturní jednotky vzorce XXVI mohou být přítomny v množství 0,01 až 50 % hmotnostních, s výhodou 0,1 až 30 % hmotnostních, výhodněji 0,1 až 5 % hmotnostních, nej výhodně ji 0,1 až 3 % hmotnostní polymeru.
Strukturní jednotky vzorce XXVIa mohou být přítomny v množství 0,01 až 50 % hmotnostních, s výhodou 0,1 až 30 % hmotnostních, výhodněji 0,1 až 5 % hmotnostních, nej výhodněji 0,1 až 3 % hmotnostních polymeru.
Ve výhodném provedení polymery podle předkládaného vynálezu obsahují opakující se strukturní jednotky vzorce XXVIII a popřípadě opakující se strukturní jednotky vzorce XXIX
R5 R4
I5 I —c-c— Rs XýR^ýX^-R,- hos (XXVIII), ϊ7 ι8 (XXIX), —c-c—
I I R9 R,0 kde
X; a X2 jsou nezávisle na sobě přímá vazba, nebo Χχ a X2 jsou nezávisle na sobě skupina -0-, skupina -S-, skupina -NR2-,
4 4
4 4
4 · 4 4 4 4
4 4 44 ·4 44 • 4 4 4 4 4 4
4444 44 44 skupina -0(0)-0-, skupina -0-0(0)-, skupina -0-0(0)-0-, pina -S02-0-, skupina -0-S02-, skupina -0-S02-0-, skupina 0(0)-, skupina -C(C)-NR2-, skupina -NR2-C(O) -O-,
0(0)-NR2-, skupina -NR--C(O)NR2-, skupina -NR2-SO2-, skupina -SO2-NR2-, skupina -NR2-S02-0-, skupina -O-SO2-NR2- nebo skupina -NR2-SO2-NR2- ,
Rj. je dvouvazný můstek,
Host je jednovazna fluorescenční hostující skupina,
R2 je atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku, cykloalkylcvá skupina obsahující 5 nebo 6 atomů uhlíku, cykloalkylmethylová skupina nebo cykloalkylethýlova skupina.obsahující cykloalkylové části 5 nebo 6 atomů uhlíku, fenylová skupina, benzylová skupina nebo 1-fenyl-2-ethylová skupina,
R3 je přímá vazba, alkvlenová skupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloaikylenová skupina obsahující 5 nebo 6 atomů uhlíku, arylenová skupina obsahující 6 až 10 atomů uhlíku nebo arylalkylenová skupina obsahující 7 až 12 atomů uhlíku, ras jsou nezávisle na sobě 0 nebo 1, pod podmínkou, že pokud s je 0, r je 0,
R4 a R5 jsou nezávisle na sobě atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 6 atomů uhlíku, arylová skupina obsahující 6 až 10 atomů uhlíku nebo arylalkylová skupina obsahující 7 až 12 atomů uhlíku,
Rs je atom vodíku nebo the skupina -C(0)0-Ru,
R7 je atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 6 atomů uhlíku, arylová skupina obsahující 6 až 10 atomů uhlíku nebo arylalkylová skupina obsahující 7 až 12 atomů uhlíku, • · · · o „ cm )ir.a,
G* L. t_/ iii Ů U* .ČI Gt ! d L. '«-Z l » l d La 'd a- 'd , d. L. d i alkylová skupina obsahující 1 až β atomů uhlíku nebo aryxová skuoina obsahující S až 10 atomů uhlíku,
Rs je atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 6 atomů uhlíku nebo skupina -C(O)O-R;i, atom vodíku, alkvlová skuoina obsahující 1 až 6 atomů uhlíku, arylová skupina obsahující 6 až 10 atomů uhlíku, arylalkylová skupina obsahující 7 až 12 atomů uhlíku, imidazolylová skupina, pyrroiidonylová skupina, atom fluoru, atom chloru, kyanoskupina nebo skupina -X2-(R2) r-(X2) S-H, a
Rn je atom vodíku, atom draslíku, atom sodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, hydroxyalkylová skupina obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, cyklohexylová skupina, cyklopentylová skupina, cyklohexylmethylová skupina, fenylová skupina, alkylfenylová skupina obsahující v alkylové části 1 až 4 atomy uhlíku, benzylová skupina nebo alkylbenzylová obsa-
hující v alkylové části 1 až 4
Xi, X2, Ri, R2, Ra, r, s a
provedení stejná, jako bylo
j ednotky vzorce XXVIII a XXIX.
hosta jsou významy výhodná
R4 a R5, jako alkylová skupina, jsou s výhodou alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, jako například methylová skupina, ethylová skupina, n- nebo i-propylová skupina a η-, i- nebo t-butylová skupina; jako arylová skupina jscu s výhodou naftylová skupina nebo fenylová skupina; a jako arylalkylová skupina jsou s výhodou benzylová skupina. Zvláště výhodně je R4 je atom vodíku a R5 je atom vodíku nebo methylová skuoina.
Rs je s výhodou atom vodíku, skupina -C(O)OH nebo -C(O)Oalkylová skupina obsahující v alkylové části 1 až 4 atomy uhlíku.
• 4 44 44 44 44 44
4444 4··· 4 ♦ ♦ ♦ «4 4 44 44 4 · 4 4 • 4 4 44 44 44 »44 444 • 44 4444 · · *444 4 · ·· ·· ·· ilkylc
s.<u:
or
C 7..7 -LO d xo ai,ívicvá sxuotna s vyncoou 1 až 4 atomy uhlíku, skupina, n- nebo i-propylová skupina, a η-, i- nebe· t-butylová skupina; jako arylová skupina s výhodou naftylová skupina nebo fenylová skupina a jako arylalkylová skupina s výhodou benzylová skupina.. Zvláště výhodně je R? je atom
Jako alkylová skupina je R8 s výhodou alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, například methylová skupina, ethylová skupina, n- nebo i-propylová skupina a η-, i-nebo tbutylová skupina; a jako arylová skupina je s výhodou fenylová skupina nebo naftylová skupina. Zvláště výhodně je Rg je atom vodku, atom chloru, kyanoskupina fenylová skupina alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku.
ne oo
R9 je jako alkylová skupina s výhodou alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, například methylová skupina, ethylová skupina, n- nebo i-propylová skupina a η-, i- nebo tbutylová skupina. Ve skupině -C(O)O-RU, je Ru s výhodou atom vodíku nebo alkylová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku, výhodněji alyklová skupina obsahující 1 až 6 atomů uhlíku, jako například methylová skupina, ethylov skupina, propylová skupina, butylová skupina, pentylová skupina, hexylová skupina, heptylová skupina, oktylová skupina, nonylová skupina, decylová skupina, undecylová skupina, dodecylová skupina, tetradecylová skupina, hexadecylová skupina a oktadecylová skupina. Zvláště výhodně je Rg atom vodíku, skupina C(O)OH nebo -C(0)-0-alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku.
Rio je jako alkylová skupina s výhodou alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, například methylová skupina, ethylová skupina, n- nebo i-propylová skupina a η-, i- nebo tbutylcvá skupina, jako arylová skupina je to s výhodou fenylová skupina a naftylová skupina a jako arylalkylová ·· ·· · W 9* ·· ··
99·· 9 · · · 99·· «9 9 9 9 · > 9 · · 9 • · · « · · · · · ··· »99 ··· 9 · 9 9 · 9 ·· 99·· ·· ·· ·· *· skupina s výhodou benzylová skos vodíku, alkylová skupina obsahuj fenylová skupina, pyrrolidonylcvá chloru, kyanoskupina, nebo skupina
R- muže být například atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 az s v y n o o. o u a z o í . ící 1 az 4 atomp/ uhlíku, SKUoma, atom tzucru, a^om
-Xl- (RJ r- (X2) s-K· atom draslíku, atom sodíku, 6 atomů uhlíku, hydroxyalkylová skupina obsahující 1 až 6 atomů uhlíku, cyklohexylová skupina, cyklopentylová skupina, cyklohexylmethylová skupina, fenylová skupina, methylfenylová skupina, benzylová skupina nebo methylbenzylová skupina.
Strukturní jednotky vzorce XXVIII mohou být přítomny v množství 0,01 až 50 % hmotnostních, s výhodou 0,1 až 30 % hmotnostních, nej výhodněji 0,1 až 3 % hmotnostní, vzhledem k celokové hmotnosti pclymru.
Strukturní jednotky vzorce XXIX mohou být 0 až 99,99 % hmotnostních, s výhodou 10 až a výhodněji 50 až 99,9 % hmotnostních, přítomny v množství 99,9 % hmotnostních vzhledem k celkové hmotnosti colvmru.
Polymery se strukturními jednotkami vzorce XXVIII a popřípadě XXIX mohou být zesítšny v kombinaci s multifunkčními monomery, například s 0,01 až 30 % hmotnostními, s výhodou 0,1 až 60 % hmotnostními těchto monomerů, vzhledem ke 100 g polymeru. V závislosti na druhu polymeru se může použít nejméně jedna trifunkční karboxylové kyselina, isokyanát, alkohol, amin, vinyl nebo epoxid. Dále se mohou také použít zbytky obsahující nejméně dvě olefinicky (ethylenicky) nenasycené skupiny. Ethylenicky nenasycená zesíčující činidla mohou být vybrána ze skupiny, kterou tvoří divinylbenzol, bimethylmaleinimid-alkylen jako bi-(dimethylmaleinimidyl)methylen nebo -ethylen, estery kyseliny akrylové nebo methakrylové nebo amidy polyolu, s výhodou diolú až tetrolů nebo polyaminy s výhodou diaminy až tetraminy.
o · • · · · · ·· · « · · · a
• · · · . ·· ·· ··· ··· ··· · · · · · · ·· ···· ·· ·· ·· ··
G.
kl·
. roiy a Giaminy az tet ;mů uhlíku a výhodněj dy těchto diolů jsou '.ebo 1,3-prcpandiol, 1 aminy obsanujicimi s vyncccu z az 2 až 8 acomů uhlíku. Některými alkylendioiy jako ethylenglykol,
2-, 1,3- a 1,4-butandicl, pentan:ioi, hexandiol, oktandiol, dekandiol, lexandiol, di (hydroxymethyl) cyklohexan, dodekandiol, cyklopo1yoxya1kylendi o 1 y, ;mů uhl í k výhod až 2 0 se s výhodou 2 až 100 eji 2 až 50 alkylendiolovými alkylendiolovými jednotkami,
1ky1e nd i o1ovými jednotkami a ne jako například j ecnctx vvhcdně ;olyet hy dioly, polypolypropylendioly, polybutylendioly a pclyethylen/polvpropylendioly, dále 1,1,1-trihydroxymethylethan nebe propan, pentaerythritol a dipentaerythritol. Některými příklady pelyaminů jsou ethylendiamin, 1,3- a 1,3-propandiamin, 1,2-, 1,3- a 1,4-butandiamin, 1,6-hexandiamin, diethylentriamin, triethylentetramin, cyklohexandiamin, (amincmethyl)cykIchexanamin, isoforondiamín a di(amincmethyl)cyklohexan.
Ve výhodném provedení podle vynálezu polymery obsahují strukturní jednotky vzorce XXX
H R 2 I I 2 —c-c— η χ,-ηνχ,)^Η:? js atom vodíku nebo host, ras mají stejný výhodných provedení;
a popřípadě strukturní jednotky vzorce XXXIX.
hosc (XXX), methylová skupina, a Xi, X2, -Rx, Rg, význam, jako je uvedeno výše, včetně ίο:
» ··· · ·· · » ·· ·· ··· ··· » · · · · · • · · · ·· ··
5<upi ne -X-- (RJ r- (X2; s- R3- ve strukturnío ή o /o ό J C - * i O/
XX XX je s výhodou skup - i.. d L. \ </ )-0-, skupina - C (0)
C 0; - obsahující v alky lenové části 2 až 6 3 3 OiTiU
pina -C(0)-0-(alkylen-C n-CÍO) - obsahuj ící v alkyl;
až 6 atomů uhlíku, kde u j e 2 až 10, skup; Ť TO a -0-C
• o ~ d - / — tr * x ^ · skupina -0-C(0)-CSH5- nebo -0-C(0)-alkylenová skupina obsahující v alkylenové části 1 až 12 atomů uhlíku.
Polymery' obsahující strukturní jednotky vzorce XXVIII nebo XXX a popřípadě strukturní jednotky XXIX, mohou dále obsahovat stejné nebo různé strukturní jednotky vzorce XXXI
H R 2 i i12
-c-c—
H X,-(R1)r-(X2)s-H (XXXI), kde R12, Xiz Xs, Ri, ras mají stejný význam, jako je uvedeno výše včetně vžhodných provedení. Tyto strukturní jednotky jsou přízemný zejména když se skupiny hostitel a host zavádějí do polymru pomocí reakce mezi postranními skupinami na polymru a funkčními skupinami příslušné molekuly hostitele nebo hosta.
Polymery se strukturními jednotkami vzorce XXVIII nebo XXX a popřípadě strukturními jednotkami vzorce XXIX, obsahují s výhodou stejné nebo různé strukturní jednotky vzorce XXXII jako výhodné jednotky vzorce XXIX
H R I l c-c— l I H R,3 (XXXII), kae
R:2 je atom vodíku nebo methylová skupina a
R-3 je atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, alkoxyskupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, kyanonvlcvá skuoina, :o s ku:
(O -NR:5R1S,
1G2
-á skupina, p' . siida zo lvi ová • · · · · · * · · · ··· » · · · · · · »·· ·· ♦ · ·· * · rolidony1ová s kut skliDinH, SKuOIEa
RL4 je atom vodíku nebo alkylová skupina obsahující 1 az 18, s výhodou 1 až 12 atomů uhlíku a
R:5 a R:s jsou nezávisle na sobě atom vodíku nebo alkylová skupina obsahující 1 až 12, s výhodou 1 až 6 atomů uhlíku.
Polymery se strukturními jednotkami vzorce XXVIII nebo XXX a popřípadě stejnými nebo různými strukturními jednotkami vzorce XXXIX nebo vzorce XXXXII, mohou dále obsahovat strukturní jednotky vzorce XXXIII nebo XXXIV jako výhodná zesítující činidla
-c-cH H
I H I I c-ci i Η H (XXXIII),
H R.,
R12 H I 12 I
-C-C-,-XXO}C-C-CH 1 1 H (XXXIV),
R-.2 je atom vodíku nebo methylová skupina,
X? je skupina -0-, skupina -NH- nebo skupina -N(alkyl)- obsahující 1 až 4 atomy uhlíku a
Ri? je alkylenová skupina obsahující 2 až 12, s výhodou 1 až 6 azomů uhlíku, cyklohexylenová skupina, cyklohexandimeZhylenová skupina, fenylenová skupina nebo X3 je skupina -0- a R;? je alkylen-(alkylen-0)2 až 2o-alkylenová skupina obsahující v každé alkylenová části 2 až 6 azomů uhlíku.
Polymeráty a výhodné polymeráty popsané výše mohou dále obsahovat stejné nebo různé iontové strukturní prvky, například vzorce XXXV • · • · • · ♦ · • · · · · · « • · « · · ·
X 'j J ··· ···· · • 9 · · * · ·· · · · * • • ·
H R,,
—c-c— | I (XXXV),
R R
• 8 19
,·^ ro
R;z J e atom vodíku nebo methy lová skupina,
R-3 je 3 u. CHT vodíku a R19 je skupina -C(0 )OR20, skupina -SOý Rzo,
skuoin .3 H4-COOR20, skupina -C5K4 - SO3R20, skupina -CáH4-R22 n ebo
skupin 3 - C ( 0) -X4-aikylen-R22 obsahující v alkylenové části 2 3 Σ
atomů uhlíku,
X4 je skupina -O- nebo skupina -NH-,
R; = a RL5 jsou nezávisle na sobě skupina -C(0)OR2o nebo skupina -C (0)-X4-alkylen-R22 obsahující v alkylenové části 2 až β atomů uhlíku,
R20 je alkalický kov, s výhodou lithium, sodík nebo draslík,
R22 je amoniová skupina nebo amoniummethylová skupina a
R22 je amoniová skupina.
Amoniová skupina nebo amoniová skupina v amoniummethylová skupině, může být odvozena od primární, sekundární nebo terciární aminoskupiny; výhodné jsou kvartení amoniové skupiny. Amoniové skupiny nebo amoniová skupina v amoniummethylová skupině, může mít obecný vzorec XXXVI
-'NR^R^Rzs (XXXVI) kde
Rzá. R;4 a R2s jsou nezávisle na sobe atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 18, s výhodou 1 až 12 a výhodněji 1 až 6 atomů uhlíku cykloalkylová skupina obsahující 5 nebo 6 atomů uhlíku, fenylová skupina, benzylová skupina, 1-fenyl-2-ethylová skuDina, nebo
R;i = ?-:4 společně tvoří tezra? lenovou skupinu nebo skupinu význam, jako bylo uvedeno výše
CH 2-o nu sou . O'U,( má s t e η n·
Vhodné protianionty mohou být odvozeny od anorganických nebe organických kyselin, jako jsou například karboxylové kyseliny, sulfonové kyseliny a halogenovodíkové kyseliny. Výhodnými protianionty jsou chlorid a bromid.
Polymeráty a výhodné polymeráty popsané výše mohou obsahovat další strukturní jednotky s kyselinovými skupinami jako jsou skupiny -C(CjOH nebo -SO3K, zejména pokud se provádí emulzní polymerace.
Strukturní jednotky s kyselinovými skupinami mohou mít obecný vzorec XXXVII
H r12 I 112 -c-c—
I I R27 n2S (XXXV! I), kde
R:2 je atom vodíku nebo methylová skupina,
P<7 je atom vodíku a R26 je skupina -C(O)OK, skupina -SO3H, skupina -C5H4-COOH, skupina -CsH4-SO3H, nebo
R2s a R27 je skupina -C(O)OH.
Polymery obsahující aminoskupiny a kyselinové skupiny mohou být s výhodou rozpustné ve vodě nebo se mohou připravit pomocí emulzní polymerace po dispergování a/nebo rozpuštění monomerů.
V jiném výhodném provedení polymery podle předkládaného vynálezu mohou být zesítěny difunkčními hostujícími molekulami. Tyto polymery mohou obsahovat opakující se strukturní jednotky vzorce XXXVIII, samotné nebo spolenčš se strukturními jednotkami vzorce XXX • 9
Η R30 f — c-c— —c — cH X1-(R,)r-(X2)S-F>3’- ‘-XPg K (XXXVIII), kde
R:, R3, R12, Xi, X2, r, s a -host- mají stejný význam, ja.<o bylo uvedeno výše, včetně výhodných provedení.
Strukturní jednotky vzorce XXXVIII mohou být přítomny v množszví 0,01 až 50 % hmotnostních, s výhodou 0,1 až 30 % hmozncstních, výhodněji 0,1 až 5 % hmotnostních, nej výhodněji 0,1 až 3 % hmotnostní vzhledem k polymeru.
Výše uvedení zesítěné polymery obsahující jednu nebo obě strukturní jednotky XXXVIII mohou obsahovat strukturní jednotky vzorce XXVI, XXVII, XXXI, XXXIII, XXXIV, XXXV, XXXVI a XXXVII samotné nebo v kombinaci nejméně 2 těchto strukturních jednotek nebo mohou obsahovat další strukturní jednotky výhodných zbytků vzorce XXIX, XXX a XXXII a dále ' XXXXIII, XXXXIV, XXXXV, XXXXVI a XXXXVII samotné nebo v kombinaci ne i mé.nš 2 těchto strukturních jednota
Některé výhodné příklady struktu:
jsou
k.
nich jednotek vzorce XXXVIII
H
• ♦
Polymery blokové, podle předkládaného vynálezu střídavé, roubované nebo emulzní mohou být polymery.
náhodné, ív;
polymeru a jejich imcomzace jí
CGDorniKum v teto oblasti dobře známá polymery prostředku a muže se provést tak, (al) .
jak je popsáno pro
Monomery jsou částečné nové a částečně známé nebo se mohou připravit známými nebo analogickými způsoby.
Funkční hostující chromofory jsou známé nebo se mohou připravit známými nebo analogickými způsoby syntézy, popsanými
výše , za použití popřípadě chráněných funkčních meziproduktů.
Host: ající chromofory mohou být získány z chromoforních prekur-
zořu obsahujících skupiny NH reakcí s halogenalkany, které
dále obsahují funkční skupinu, jako je karboxylová skupina
nebo vinylcvá skupina.
• · · · · ·· ♦ · ·«· ··· 1 7 Ί · · » ···· · « — ' ······ « · « · « « ··
Mu 12. £ 2 υυκί τ. £ kcstu^ £^ £ s - ouč β υ l r ’/ se rrcr.c u cřicr^vi t ccáobr.y?;
způsobem, jako je popsáno v ΞΡ 0 337 95L.
Pevné prostředky (a2) podle předkládaného vynálezu obsahují hostitelský chromofor a účinné množství hostujícího chromoforu. Hmotnostní poměr mezi hostitelskými chrcmofory a hostujícími chromofory je s výhodou- 50:50 až 9999:1, výhodněji 60:40 až 999:1 a nejvýhodněji 70:30 až 999:1.
Podle jiného aspektu předkládaný vynález poskytuje způsob přípravy semiinteroenetračních sítí, které obsahují lineární (termoplastické) polymery prostředku (a2). Smísením polymeru obsahujícího hostitelské a hostující molekuly s multifunkčními komonomery nebo multifunkčními prepolymery tak, že se hostitelské ani hostující molekuly neúčastní polymerace, ale jsou při polymeraci přítomny a dispergovány, čímž se získá vysoce fluorescenční semiinterpenetrační síú. Alternativně mohou být hostitelské molekuly dispergovány v síti pomocí bobtnání zesítěného systému v rozpouštědle obsahujícím hostitelské molekuly a umožněním jejich difúze do sítě. Výhodné zesítující systémy zahrnují alkohol-isokyanáty, amin-isokyanáty, multivinylové monomery, prepolymery obsahující multivinyl, prepolymery obsahující multiallyl, aminepoxidy a epoxidy kyselin, vynález se však neomezuje pouze na tyto příklady.
Dalším aspektem podle předkládaného vynálezu je příprava interpenetračních sítí využívajících polymery prostředku (a2) . Takový systém s výhodou obsahuje polymerní hosty, které obsahují postranní nebo koncové funkční skupiny, které se mohou účastnit zesítovací reakce s multivinylovými nebo multifunkčními komonomery nebo prepolymery a poskytuje vysoce fluorescenční sítě. Hostitelské molekuly jsou dispergovány v médiu pro zesítující reakci. Alternativně, pokud je zesíčující polymer nabobtnán v rozpouštědle obsahujícím hostitelské molekuly, mohou tyto hostitelské molekuly difundovat do sítě. Mezi • 0 • 0
Cl svs isokyanáty, mul t ivinylové monomer multivinyl, prepclymery obsahující epoxidy kyselin, vynález se však oříkladv.
, prepclymery obsahující mulziallyl, ammepcxidy a neomezuje pouze na tyto
Další výhodné provedení podle směsi hostitelského polymeru polymeru podle vynálezu.
předkládaného vynálezu se týká podle vynálezu a hostujícího
Podle předkládaného vynálezu jsou polymerní hoszitelé a polymerní hosté (níže nazývané jako prostředek b ) s výhodou stejní jako ti, kteří byli popsáni pro prostředky (al) a (a2). Tyto polymery se přidávají podobně jako je uvedeno výše, včetně výhodných provedení, k hostitelským a hostujícím chromotorům a polymerní páteři.
Prostředek (b) je například směs lineárních (termoplastických) polymerů. Je výhodné, aby příslušné polymery byly kompatibilní, čímž se zajistí účinný, s výhodou úplný přenos energie mezi hostitelskými a hostujícími chromofory.
Prostředek (b) je například termosetová pryskyřice obsahující opakující se strukturní jednotky s kovalentně vázanými hostitelskými chromofory a obsahující rozpuštěné a homogenně rozdělené hostující chromofory nebo opakující se strukturní jednotky s kovalentně vázanými hostujícími chromofory a obsahující rozpuštěné a homogenně rozdělené hostitelské chromofory. Výhodné termosetové pryskyřice obsahují ethylenicky nenasycené monomery, které byly popsány výše pro polymerní prostředky (al) a (a2), což je zde uvedeno jako odkaz, včetně výhodných provedení.
Podle jiného aspektu předkládaný vynález poskytuje způsob přípravy semiinterpenetračních sítí, které obsahují polymery prostředku (b) . Smísením polymeru obsahujícího hostitelské a se hostitelské ani hostující , ale jsou při polymeraci přítomvyscce fluorescenční semimterpe.ující systémy zahrnují alkoholmultívínylové monomery, prepolyřXUÍ v . lunxc kčními prepolymery tak, že molekuly neúčastní polymerace ny a dispergovány, se získá netrační síi. Výhcdné zesíc isckyanáty, amin-isckyanáty, mery obsahující multivinyl, prepolvmery obsahující multiallyl, aminepoxidy a epoxidy kyselin, vynález se však neomezuje pouze na tyto příklady.
Dalším aspektem pcdle předkládaného vynálezu je příprava interpenecračních sítí využívajících polymery prostředku (b) , kde se ani hostitelský, ani polymerní host nemůže účastnit reakce, při které vzniká sít. Polymer obsahující hostitele a odpovídající polymer obsahující hosta se přidají k multifunkčním komonomerů nebo muitifunkčním prepolymerům tak, že se ani
polyme rní hostíte 1 ani polymerní· host neúčastní zesíčovací
reakce Polymer, kcerý je vybraný aby se neúčastnil tvorby
sítě j e nakonec přítomen v síti V těchto případech se
připraví vysoce fluorescenční semiinterpenetrační sítě. Mezi výhodné zesítující systémy patří alkohol-isokyanáty, aminisckyanáty, multivinylové monomery, prepolymery obsahující multivinyl, prepolymery obsahující multiallyl, aminepoxidy a epoxidy kyselin, vynález se však neomezuje pouze na tyto příklady.
Dalším aspektem podle předkládaného vynálezu je příprava interpenetračních sítí využívajících polymery prostředku (b) . Takový systém s výhodou obsahuje polymerní hostiteli a hosty, kteří obsahují postranní nebo koncové funkční skupiny, které se mohou účastnit zesíčovací reakce s multivinylovými nebo multifunkčními komonomery nebo prepolymery. Získané materiály jsou vysoce fluorescenčními zesítěnými sítěmi. Mezi výhodné zesítující systémy patří alkoholisokyanáty, aminisokyanáty, multívínylové monomery, prepolymery obsahující multivinyl,
110 .ymery obsahující mulciallyl, aminepoxidy a epoxidy
J kyselin, vynález se však neomezuje pouze na tyto příklady.
ný prostředek (b) podle předkládaného v;, ;sanu - e hostitelský chromofor a hostující chromofor. Hmotnostní poměr mezi hostitelskými chromofory a hostujícími chromofory je 50:50 až 9399:1, s výhodou 60:40 až 999:1 a výhodněji 70:30 až 993:1.
Další provedení podle předkládaného vynálezu se týká způsobu přípravy pevných prostředků podle předkládaného vynálezu, který se vyznačuje tím, že se polymerní hostitel a hostující chromofor, nebo polymerní host a hostitelský chromofor nebo polymerní hostitel a polymerní host, smísí, s výhodou v přítomnosti rozpouštědla, a rozpouštědlo se potom odstraní.
Další výhodné provedení podle předkládaného vynálezu se týká způsobu přípravy pevných prostředků podle předkládaného vynálezu, který se vyznačuje tím, že se polymeruje hostitelský chromoforní monomer nebo jeho prepolymer v přítomnosti rozpuštěného hostujícího chromoforu nebo hostující chromoforní monomer nebo jeho prepolymer v přítomnosti rozpuštěného hostitelského chromoforu, popřípadě společně s nefluorescenčním monomerem .
Další výhodné provedení podle předkládaného vynálezu se týká způsobu přípravy pevných prostředků (al) , (a2) a (b) podle předkládaného vynálezu, který se vyznačuje tím, že se (1) homogenně smísí hostitelská složka a hostující složka, přičemž alespoň jedna složka je polymer (polymerní hostitel a/nebo polymerní host); nebo (2) polymeruje hostitelský chromoforní monomer prepolymer v přítomnosti rozpuštěného hostujícího nebo hostující chromoforní monomer nebo jeho nebo j eho chromoforu prepolymer / U J. C Lz ne s nefluorescencmmi monomery; neoo (3) v případě, že prostředek (al) obsahuje molekulárně rozpuštěný pigment generovaný z prekurzoru pigmentu obsahujícího například alkoxykarbonylovou skupinu, potom se hostitelská složka a hostující složka s výhodou homogenně smísí a alkoxykarbonylová skupina se potom odstraní po smísení nebo polymeraci.
Mohou se použít různé způsoby smísení hostitelské a hostující složky.
Obecně se míšení dělí na procesy v tavenině, suché procesy a mokré procesy.
Podle předkládaného vynálezu může být smísení dosaženo pomocí rozpuštění složek v běžném rozpouštědle a potom odpaření rozpouštědla; srážení z rozpouštědla, ve kterém jsou složky dobře rozpustné, do rozpouštědla, ve kterém jsou špatně rozpustné (za intenzivního míchání); sušení za zmrazení; a srážení během polymerace polymerovateiných monomerů nebo cligomerú, s výhodou za intenzivního míchání.
Vhodná inertní rozpouštědla byla popsána výše.
Při procesu srážení se využije rozdílu v relativních rozpustnostech složek, kdy se hostitelská a hostující složka rozpustí v rozpouštědle, ve kterém jsou dobře rozpustné a potom se nalijí do velkého přebytku za energického míchání do rozpouštědla, ve kterém jsou špatné rozpustné. Získaný materiál je vysoce fluorescenční a má všechny vlastnosti charakteristické pro materiály hostitel/host.
Při procesu sušení za zmrazení se složky v pevném stavu získají zmrazením roztoku, ve kterém jsou složky homogenně rozptýleny. Tento stav se zachová po odstranění rozpouštědla • · sušením za zmrazení Získanv materiál ie vysec a má všechny vlastnosti charakteristické pro r i IZ ;eria_v ncstitel/host.
Pokud je jedna ze složek zesítěná, je možné zavést odpovídající složku bobtnáním zesítěné látky v rozpouštědle, které obsahuje rozpuštěnou druhou partnerskou látku. Po proniknutí partnerské látky do gelu se rozpouštědlo odstraní a získá se vysoce fluorescenční materiál host i tel/host.
Dalším způsobem smísení je vzájemné smísení v tavenině při teplotě pod příslušnými teplotami rozkladu a popřípadě za tlaku. Tento způsob se může použít při tvarování termoplastů jako je vstřikování, protlačování nebo lisování.
Další možností je rozpustit hostitelské a hostující chrcmoforní monomery nebo prepolvmery (jako oligomery) v přítomnosti příslušných hostujících nebo hostitelských chromoforů s nebo bez rozpouštědla a polymerovat směs známými způsoby, jako je objemová polymerace, polymerace v roztoku nebo emulzní polymerace za vzniku polymerní sraženiny. Za použití emulzní polymerace se mohou získat hladce rozdělené částice. Tento způsob je vhodný pro získávání zesítených polymerů.
Pokud se jako hostující chromofory požadují molekulárně rozpuštěné pigmenty, mohou se získat z prekurzorů pigmentů obsahujících chránící skupiny, které se potom odstraní po přípravě a sušení prostředku (a2). Množství regenerovaného pigmentu by se mělo kontrolovat, aby se zabránilo vzniku částic pigmentu o velikosti nanometrů. Horní hranice je s výhodou 2,5 % hmotnostního a výhodněji 2 % hmotnostní, vzhledem k prostředku (a2) .
Podle předkládaného vynálezu pokud se pigment uvolní z prekurzoru pigmentu, je nutné odstranit chránící skupiny kovalentně vázané k pigmentu. Chránící skupiny mohou dále • · iJ přispěz k rozpustnosti nerozpustného pigmentu. uostraneni chránících skuoin se muže provést chemicky pomoci kyselin, bací, katalyzátorů přítomných v prostředků; pomocí ozáření nebo zahřátí sraženiny nebo pomocí kombinace těchto postupů. Výhodným způsobem je zahřátí, přičemž se mohou přidat kyseliny, báze a katalyzátory, čímž se dosáhne snížení teploty ?O Z.<_l t rekurzorn oigmentu.
Skutečné použité teploty musí být nižší než jsou teploty rozkladu příslušných hostitelských chromoforů a polymerů použitých v prostředku. Teolota se musí také pohybovat pod teplotou tání hostitelského chromoforů a polymerů, aby se zabránilo migraci a shlukování uvolněného pigmentu. Teploty se musí také pohybovat nad teplotou rozkladu prekurzoru pigmentu.
Teplotní rozmezí pro zpracování sraženiny zahříváním se může například pohybovat mezi 50 až 250 °C, s výhodou 70 až 220 °C, výhodněji 30 až 200 °C a nejvýhcdněji 100 až 130 °C. Vyšší mohou použít, pokud zahřívají zesitene ocivmery.
Pokud se použije polymerní matrice obsahující navázané hostitele, může zvolená teplota rozkladu prekurzoru pigmentu také záviset na teplotě měknutí a teplotě skelného přechodu polymeru. Tato závislost vzniká z toho důvodu, aby se zabránilo migraci uvolněných molekul pigmentu, což by mohlo vést k vzniku nežádoucích částic pigmentu o nanometrových velikostech. Bylo také zjištěno, že teplota zahřívání se může pohybovat okolo nebo lehce nad teplotou měknutí nebo teplotou skelného přechodu. Dále může být vhodné použít kratší a popřípadě opakované zahřívací cykly a časy, čímž se zabrání jakékoli nežádoucí agregaci. Kratšího času se může dosáhnou například za použití mikrovln nebo tepelného ozařováni. Tyto způsoby se mohou také použít u polymerů s nízkou teplotou skelného pžechodu, jako jsou polyolefiny nebo guma.
• ·
Prostředky získané rozkladem prekurzoru pigmentu cosxytuji lateriál, který obsahuje normálně nerozpustný pigment v molerczoustenem stavu.
prostředky podle předkládaného vynálezu obvykle nemají typickou barvu očekávanou od pigmentu v prostředku polymeru a čistého agregovaného pigmentu nebo typickou smíšenou barvu v prostředku obsahujícím hostitelský chromofor popřípadě společně s polymerní matricí. Barva prostředku se může použít pro zjištění, zda byl prekurzor pigmentu zůstal molekulárně rozpuštěn.
Sloučenina 1,2,3,4-tetrafenyl-benzo[4,5]imidazo[2,1-a]isoindol-ll-on a její deriváty, které jsou výhodnými skupinami hostitelských sloučenin podle předkládaného vynálezu, má absorpční maximum okolo 370 nm, což je v UV oblasti. Avšak její excitační vlnové délky se pohybují od 350 nm, v UV oblasti, až čg 450nm, ve viditelné oblasti elektromagnetického spektra. Látky typu hostitel/hcst využívající tuto třídu sloučenin, jako hostitele, tedy mohou pokrýt širokou škálu aplikací, protože se snadno excitují jak zdroji UV záření, tak denního světla. Tyto látky by tedy mohly být velmi vhodné jako barvící činidla při použití pro značení na silnicích a dopravním značení, pro použití ve dne i v noci, protože vykazují skvělou fluorescenci za denního svštl-a a mohou se také excitovat pomocí UV záření halogenových světel motorových vozidel, čímž vzniknou intenzivní, jasné barvy jak ve dne, tak v noci. Mezi další aplikace patří použití jako pigmenty, barvící činidla, látky pro scintilátory, látky pro kolektory sluneční energie, látky pro elektroluminiscenční zařízení emitující světlo, látky pro vytváření fluorescenčních obrazců a také jako jako tiskařské barvy. Dále může výběr hostující sloučeniny poskytnou velkou flexibilitu požadovaných emisních vlnových délek celého systému tím, čímž se umožní ladění barev a usnadní přesný výběr jádra systému podle specifické barevné aplikace pomocí modulace vlnových délek. Je také možné vyrobit ·· ·· ·· φφ ·· • · · · φφφφ φ ·· · φφφφ φ φ φ <
• · · · · · · · Φ ΦΦΦΦΦ4 ’ ' ~ φφφ φφφφ Φ 1 *· “— ·· ···· φφ φφ φφ φφ fluorescenční obrazy (elastické struktury) pomoci známé fctorezistentní technologie. Prostředky podle předkládaného vynálezu se mohou také použít v barvách, lacích a tiskařských barvách.
Prostředky (al) , (a2) a (b) podle předkládaného vynálezu se mcncu použít v různých formách v závislosti na koncovém použití .
Prostředky podle předkládaného vynálezu se mohou mlít nebo se mohou připravit ve formě částic. Dalším předmětem podle předkládaného vynálezu je forma částic, zejména jemně rozdělených částic.
Střední. průměr velikosti částic se může pohybovat mezi 50 nm až 1000 um, s výhodou 0,5 až 500 um, výhodněji 0,5 až 200 pm, nej výhodněji 0,1 až 100 um a zvláště výhodně mezi 5 až 50 um. Částice mohou mít kulatý nebo nepravidelný tvar, v závislosti na způsobu zpracování, částice mohou být kompaktní nebo porézní. Velikosti částic odpovídají požadavkům jejích konečného použití.
Prostředky podle předkládaného vynálezu mohou být smíseny s jinými polymery. Dalším předmětem podle předkládaného vynálezu je prostředek obsahující (1) směs nefluorescenčního polymerního substrátu a (2) prostředek (al) , (a2) nebo (b) podle předkládaného vynálezu.
Množství složky (2) se může pohybovat například mezi 0,1 až 93,9 % hmotnostními, s výhodou 1,0 až 50 % hmotnostními vzhledem k celkové hmotnosti prostředku. Použité množství závisí pouze na množství polymerů s postranními hostitelskými a hostujícími chromofory v prostředku a také na kompatibilitě s polymerním substrátem.
·· ·· ·· ·* ·· ·· ·· • 9 · · «V·· «··« > · · » · · · ···« • · · · · ·· · · ··« ··« ► · · ···· · « ·· ···· »· ·· «· ·· ní oolvme;
moplastů, termosetů a strukturně zesítěných r termoplastů s termoplasty podle předkládaného polymerní slitiny nebo směsi. Polymery mohou mery, kopolymery, blokové polymery, roubované náhodné polymery.
z ter;c i ymeru. b me si vynálezu jsou být homcpclvpolymery nebo
Polymery mohou být neprůhledné nebo průsvitné, ale s výhodou průhledné. Polymery mohou být vybrány například ze skupiny, termoplastických polymerů, jako jsou polyestery, polyamidy, polyimidy, polyamid-imidy, polyamidestery, polyurethany, polyureázy, polyolefiny; polymery odvozené od substituovaných oler mu, jako jsou vinylethery, vinylestery, vinylalkoholy, vinylchloríd, vínyldichlorid, acetonitril, kyselina akrylová, kyselina methakrylové, estery a amidy kyseliny akrylové a kyseliny methakrylové, styren, chlorstyren, methylstyren, styrensulfcnová kyselina a její estery a amidy, vinylkarbazol, vinylpyridin, vinylpyrrolidon,· polymaleinová kyselina a odvozené estery a amidy; polyethery, polysulfony, polyketony, polyfenylsulfidy a polyacetaly; celulóza a její estery a ethery, škrob nebo deriváty škrobu.
Příklady termosetujících pryskyřic a strukturně zesítěných pryskyřic jsou polyepoxidy, nenasycené polyestery, fotozesítěné pryskyřice například odvozené od kyseliny akrylové a/nebo esterů kyseliny methakrylové a/nebo amidů od polyolů a/nebo polyaminů, melamin/formaldehydové pryskyřice a fenol /f ormaldehydové pryskyřice; polymery od butadienu, isoprenu nebo chloroprenu a kopolymery s olefiny, které mohou být zesítěné a mohou mít povahu kaučuku; stejně jako silikáty získané například známým způsobem sol/gel.
Termoplastické prostředky se získají například známými mísícími postupy, jako je míšení roztoků polymerů a odstranění rozpouštědla, vstřikování plastických hmot a protlačování.
117 • · 4 ···· ···· • · · ·· ·· · β ·«···· • 44 · · * * 4 · «444 4* ·· 44 44
Terme sežer é a strukturně zesítěné prostředky je mezně zis.rat známými způsoby, jako je lisování, kdy má prostřeoek podle předkládaného vynálezu s výhodou nízkou molární hmotnost a je rozpuštěn v polymerační směsi.
Dalším předmětem je použití prostředků podle předkládaného vynálezu jako plniva pro termoplasty, termosety a strukturně zesítěné polymery.
Dalším předmětem podle předkládaného vynálezu je prostředek obsahující (1) polymerní substrát a (2) polymerní částice prostředku (al) , (a2) a (b) podle vynálezu nebo jejich kombinaci, které jsou homogenně rozdělené.
Množství částic se může pohybovat například mezi 0,1 až 90 % hmotnostními, s výhodou 0,1 až 70 % hmotnostními a výhodněji 1 až 50 % hmotnostními vzhledem k celkové hmotností prostředku.
Polymerní substrát může být takový, jako je popsáno výše. Tento prostředek se může snadno připravit známými směšovacími způsoby, které jsou popsány výše, přičemž se šástice dispergují před polymeraci prostředku prekurzoru.
Polymerní prostředky podle předkládaného vynálezu mohou obsahovat další složkyzlepšující určité vlastnosti, jako jsou elektrické, fyzikální a mechanické vlastnosti a/nebo zpracovatelnost, například dispergační činidla pro dosažení jednotného rozdělení částic, mazadla, změkčovadla, antístatika, rozpouštědla, činidla usnadňující tvarování, antioxidanty, světelné stabilizátory, plniva a zpevňující plniva, jako jsou skleněné kuličky a skelná vlákna, křemičitany (například slídum jíl, wolastonit), oxidy kovů a oxidy polovodičových kovů, uhličitany kovů, soli kovů, kovy a polovodiče, saze, jako prášek nebo uhlíková vlákna, elektrody, karbidy kovů a polovodičů, nitridy kovů a polovodičů, barviva, pigmenty a další látky.
118 • · · · ·· · · ··· · · · ··· ···· · · • · · · · · ·· · · 9 · · ·
Dalším předmětem podle vynálezu je tvarovaný předmět vyrobený ze (1) prostředku (al), (a2) nebo (b) podle předkládaného vynálezu nebo (2) prostředku (2-1) polymerního substrátu obsahujícího prostředek (al), (a2) nebo (b) podle předkládaného vynálezu nebo (2-2) obsahujícího částice prostředku (al), (a2) nebo (b) podle vynálezu, samotné nebo společně s prostředkem podle -vynálezu, homogenně rozptýlené v polymerním substrátu.
Podle dalšího aspektu se polymery a částice prostředku podle předkládaného vynálezu mohou použít jako povlaky na nosičových materiálech, za použití výše popsaných prostředků.
Dalším předmětem podle vynálezu je prostředek obsahující (1) nosič a (2) nejméně na jednom povrchu povlak obsahující (i) prostředek (al) , (a2) nebo (b) podle vynálezu, (ii) polymer jako substrát obsahující homogenně rozptýlené částice prostředku (al), (a2) nebo (b) podle vynálezu nebo (iii) směs obsahující polymer jako substrát a homogenně rozptýlený prostředek (al), (a2) nebo (b) podle vynálezu.
Vhodný nosič může být vybrán z organických a anorganických látek jako je sklo, keramika, minerály, plasty, papír, dřevo, polovodiče, kovy, oxidy kovů a polovodivé oxidy kovů a kovové nebo polovodičové nitridy nebo karbidy kovů.
Tlouščka povlaku závisí na požadovaném použití a múze se pohybovat mezi 0,1 až 1000 um, s výhodou 0,5 až 500 gm a zejména 1 až 100 um.
Povlaky mohou být chráněny krycími nátěry, které jsou s výhodou průhledné. Takové nátěry jsou známé a obecně se pro tento účel používají zejména fotozesítšné nátěry. Výhodné nátěry jsou průhledné. Dále mohou být látky příslušející
119 k prostředkům podle vynálezu, kr také chráněny nátěrem.
»· ··· · sou covrcnove ucravene,
Potažené látky lze získat známými postupy jako je natírání, lití nebo odstředivé nanášení, přímo nebo ve vhodném roztoku nebo disperzi polymerního prostředku. ue také možnépoužít polymerovatelné prostředky obsahující monomery tvořící polymery, zejména zesítovatelné olefinicky nenasycené monomery. Polymerace může být vyvolšr.a tepelně nebo pomocí aktinického záření. Potahovaní prostředky jsou nové a tvoří další předmět podle předkládaného vynálezu.
Dalším předmětem podle vynálezu je proto kapalný prostředek popřípadě obsahující rozpouštědlo, který obsahuje:
(1) prostředek (al), (a2) nebo (b) podle vynálezu a popřípadě nefluorescenční polymer nebo (2) polymerní substrát obsahující jednotně dispergované částice prostředku (al), (a2) nebo (b) podle vynálezu, samotné nebo ve směsi s prostředky (al) , (a2) nebo (b) podle předkládaného vynálezu.
Tyto prostředky mohou obsahovat rozpouštědlo, jak je uvedeno výše, a popřípadě povrchově aktivní látky a dispergační činidla. Rozmezí viskozity závisí na aplikaci, která se od nátěru požaduje, přičemž se požadované viskozity může dosáhnout volbou množství rozpouštědla, polymeru jako pojivá a fluorescenční látky. Dále se pro dosažení požadované viskozity mohou použít zahušúovací činidla. Opět je možné použít vhodná rozpouštědla.
Tyto prostředky se mohou připravit jednoduchým smísením složek za použití vhodného směšovacího zařízení. Disperze jsou obvykle stabilní v závislosti na viskozitě. Pokud by se částice shlukovaly, mohou se opět rozdělí mícháním.
120 • · · · · · . » · · > > • · * ···· · · · · ··· ···· · · ·· ··»· ·· *· β· »· ;a^e vvnocneno se or
prostředků mc hou použ ít polymerovatelné prostředky, k dy se
nejméně jeden povrch nosiče potáhne a potom se pely meruj e
zahřátím nebo zářením. Fotopolymerovatelné směsi se také mohou
použít pro přípravu fluorescenčních obrazů pomocí známé
fotorezistní technologie.
Dalším výhodným provedením podle předkládaného vynálezu polymerovatelný prostředek obsahující (1) polymerovatelné monomery nebo prepolymery ve směsi s částicemi prostředku (al), (a2) nebo (b) podle vynálezu a v nich popřípadě rozpuštěný prostředek (al), (a2) nebo (b) podle vynálezu;
(2) polymerovatelné monomery nebo prepolymery a v nich rozpuštěný prostředek (al), (a2) nebo (b) podle vynálezu;
(3a) polymerovatelný hostitelský chromofor, jak je definováno výše, obsahující nejméně jednu polymerovatelnou skupinu nebo nejméně dvě funkční skupiny nebo jeho prepolymer; popřípadě nefluorescenční monomery a prepolymery kopolymerovatelné s hostitelským chromoforem; a hostující chromofor nebo v něm rozpuštěný prekurzor pigmentu;
(3b) polymerovatelný hostující chromofor obsahující nejméně jednu polymerovatelnou skupinu nebo nejméně dvě funkční skupiny nebo jeho prepolymer; popřípadě nefluorescenční monomery nebo prepolymery kopolymerovatelné s hostujícím chromoforem; a rozpuštěný hostitelský chromofor, jak je definováno výše.
Prostředek se může použít pro přípravu prostředku (al), (a2) nebo (b) podle předkládaného vynálezu, jak je popsáno výše. Když se mají vyrobit povlaky nebo obrazy, prostředky s výhodou obsahují rozpouštědlo. Výše popsaná provedení jsou také součástí podle vynálezu, včetně výhodných provedení.
121 > ι O :lných monomerech a/net crostreoek prepolymerec:
· «9 vybranou z olefinicky nenasycených skupin, s výhodou ze skupiny .-CH=CH2 a skupiny -C(CH3)=CH2, které se mohou tepelně polymerovat nebo fotopolymerovat.
Fotopolymercvatelné monomery a prepolymery jsou odborníkům v této oblasti známé a jsou popsány například v EP-A-0 654 711. Výhodné fotopolymercvatelné monomery a prepolymery jsou založeny na esterech nebo amidech kyseliny akrylové nebo kyseliny methakrylové a alkoholech, polyolech, aminech a polyaminech.
Fotopolymerovatelný prostředek generování oovlaků a obrazců.
zvláště vhooný pro
Další výhodné provedení podle předkládaného vynálezu se týká prostředku obsahujícího (1) nosič a (2) obrazec s vysokým reliéfem fotopolymerovaneho fotorezistního materiálu na nejméně jednom povrchu nosiče, který obsahuje:
(2-1) částice prostředku podle předkládaného vynálezu, které jsou jednotně rozptýlené; nebo rozpuštěný a homogenně rozptýlený prostředek (al) , (a2) nebo (b) podle vynálezu; nebo oboj e; nebo (2-2) kde fotorezist obsahuje polymer, který lze získat z (cl) fotopolymerovatelného hostitelského chromoforu, jak je definováno výše, obsahujícího nejméně jednu fotopolymerovatelnou skupinu nebo nejméně dvě funkční fotoreaktivní skupiny nebo jeho prepolymeru; popřípadě nefluorescenčního monomeru nebo prepolymeru kopolymerovatelného s hostitelským chromoforem; a hostujícího chromoforu nebo prekurzorů pigmentu, který je v nich rozpuštěný;
;o±vmerc .ného hostuj icino chromoforú cosahuj icmo
122 • · ι • · · » · 6 • · · · · <
• · · • · · « ·· · · nejméně jednu fotcpolymerovatelnou skupinu nebo nejméně dvě funkční fctoreaktivní skupiny nebo jeho prepolymeru; popřípadě nefluorescenčních monomerů nebo prepolymerů kopolymerovatelných s hostujícím chromoforem; a hostitelského chromoforú definovaného výše, který je v nich rozpuštěný.
Další výhodné provedení podle předkládaného vynálezu se týká způsobu přípravy fluorescenčních obrazců s vysokým reliéfem na nosiči, který zahrnuje ozáření přes masku nebo pomocí laserového psaní, výše popsaných suchých potažených fotopolymerovatelných prostředků na nosiči,' vyvinutí ozářeného prostředku a nakonec odstranění neozářených částí.
Odstranění neozářených částí se s výhodou provádí pomocí rozoouštědla.
Další výhodné provedení podle předkládaného vynálezu se týká způsobu vzniku fluorescenčního záření, které vyžaduje excitaci buď elektrickou nebo pomocí UV nebo viditelného ozáření nebo obojí, fluorescenčního prostředku (al) , (a2) nebo (b) podle vynálezu. Další výhodné provedení podle předkládaného vynálezu se týká použití prostředků (al), (a2) nebo (b) podle předkládaného vynálezu jako fluorescenčních látek.
Všechny materiály popsané výše jsou podle pozorování vysoce fluorescenční materiály, které se mohou použít v mnoha optických a elektrooptických zařízeních.
Prostředky podle vynálezu mají ve srovnání s prostředky používanými v dosavadní technice následující výhody:
i) propůjčují intenzivní fluorescenci v pevném stavu, kdy emisní vlnové délky jsou ve voditelné oblasti elektromagnetického spektra, molekul jako iaat vy= :ási
123
o.to nc:
mlsKycn a nestůj :c:
polymeru, za uarzen vlastnosti centrace), evnem stavu ítj .
zanedbatelná zhášecí koniii) prostředky je možné excitovat za použití vlnových délek jak v UV, tak ve viditelné oblasti iv) může se dosáhnout velmi dobré fotostability,
v) výběrem hostujících molekul (ladění barvy) se muže dosáhnout širokého rozmezí emisních vlnových délek, vi) může se dosáhnout vysoké tepelné stability, vii) mohou se připravit rozpustné a nerozpustné fluorescenční prostředky, vili) téměř nedochází k migraci molekul fluorescenčního hostitele a hosta a ix) látky se snadno připravují, tj. reakce v jednom reaktoru.
Vynález bude dále popsán příklady.
Příklady provedení vynálezu
A) Příprava hostitelských chromoforu a/nebo meziproduktů hostielský monomer/polymer
Příklad Al
1,2,3,4-tetrafenylbenzo[4,5]-imidazo[2,1-a]isoindol-11-on-7karboxylová kyselina (Al, včetně odpovídajícího 8-isomeru)
Do reakční nádoby opatřené chladičem a magnetických míchadlem, propláchnuté dusíkem se přidá 10 g (0,022 mol) anhydridu kyseliny tereftalové a 3,35 g (0,022 mol) 3,4-diaminobenzoové kyseliny a 100 ml kyseliny octové. Šedá reakční směs se zahřívá k varu. Po několika hodinách se směs začíná zbarvovat .24 cmavě žlutě. Reakční směs se cotcm zahřívá dalsicz 72 nocm na ceplotu lehce pod teplotou varu (1G5 3C) . Jasně žlucá sraženina se odfiltruje a promyje se vodou a methanolem. Žlutý produkt se potom nechá sušit ve vodním aspirátoru a potom se suší ve vakuové peci přes noc při 60 °C. Výtěžek je 81 %.
Příklad A2
Chlorid kyseliny l,2,3,4-tetrafenyl-benzo[4,5]-imidazo[2,l-a]isoindol-11-on-7-karboxylové (A2, včetně 8-isomeru)
Do reakční baňky opatřené chladičem a magnetickým míchadlem, propláchnuté dusíkem, se přidá 5 g (0,0088 mol) sloučeniny Al a 30 ml suchého benzenu. Při teplotě místnosti se k reakční směsi přidá molární přebytek thionylchloridu, směs se potom míchá 30 minut. Reakční směs, kterou je žlutá suspenze, se potom zahřívá k varu asi 2 hodiny za získání čirého zlatě zbarveného roztoku. Rozpouštědlo a přebytek thionylchloridu se odpastraní pomocí proudu dusíku, a získá se žlutý chlorid kyseliny. Výtěžek je 94 %.
B)
Příprava pclymerovatelného hostitelského derivátu
Příklad BI
1,2,3,4-tetrafenyl-benzo[4,5]-imidazo[2,1-a]isoindol-11-on-7karboxyethylmethakrylát (Bl, včetně 8-isomeru).
g A2, rozpuštěného v 30 ml suchého pyridinu se při teplotě místnosti pomalu přidá během asi 30 minut k míchajícímu se roztoku obsahujícímu 5 g (velký přebytek) hydroxyethvlmethakrylátu v 10 ml suchého pyridinu. Reakční směs se nechá mívhat při teplotě místnosti další 2 hodiny. Reakční směs se potom pomalu za míchání nalije do kádinky obsahující 100 g ledu a 100 ml 1M roztoku kyseliny chlorovodíkové. Získaná žlutá sraženina se nechá usadit, filtruje se (frita G3) za vakua za získání surového produktu. Surová sraženina se potom čistí • · • · presrazeniri z cnicro:or^u co veikeno precycxy nexaxx, odstraní zbytek hydroxvethvlmethakrvlátu. Vvtěžek je 8í
125 • · · · · • · · · · · ··
Příprava funkcionalizovaných hostuj )ch sloučen:
Příklad Cl
Karbcxyethylcnethakrylový derivát Rhodaminu-B (C-l) .
Do reakční baňky opatřené chladičem, magnetickým míchadlem, propláchnuté dusíkem se přidá 3,5 g (0,0073 mol) rhodammu-3 k asi 30 mi bezvodého dichlormethanu (.Aldrich Speciál Grade) . Při teplotě místnosti se během 10 minut k energicky míchanému roztoku rhodaminu přidá l,54g (0,0095 mol, 1,3 přebytek) N,N'karbonyldiimidazolu. Tato reakční směs se míchá další 4 hodiny při teplete místnosti za získání požadované imidazolkyseli.ny.
Potom se k reakční směsi přidá třikrát ekvivalent 2-hydroxyethylmethakrylátu (2,8 g, 0,022 mol) a směs se nechá míchat dalších 72 hodin při teplotě místnosti. Ze surové reakční směsi se odstraní rozpouštědlo a produkt se čistí pomocí kolonové chromatografie za použití směsi 90 % chloroformu a 10 % methanolu jako eluentu.
Příklad C2
Příprava multifunkčních diketopyrrolopyrolových sloučenin podobných jako C2 níže se může provést podle způsobu popsaného v ΞΡ-Α 337 951 nebo s výhodou, jak je popsáno v příkladu 12 EP-A 737 731.
O
D) Příprava flucrescenčních polymerů
Příklad Dl
Příprava hostitelského chromoforu obsahujícího polymer pomocí radikálové polymerace hostitelského chromoforu obsahujícího monomer
Do čisté 50 ml baňky se přidá 2,04 g hostitelského monomeru Bl, 1,7 g methylmethakrylátu, 0,0172 g rekrystalizovaného AIBN a 12 ml chloroformu. Z reakční směsi se pomocí probublávání dusíkem po dobu 30 minut odstraní kyslík. Reakční směs se umístí do vodní lázně s kontrolovanou teplotou 60 °C a reakce se ukončí když viskozita reakčního roztoku výrazně vzroste (8 hodin) Polymer se izoluje sérií přesrážení za použití chloroformu a methanolu (nebo hexanu) jako rozpouštědel, ve kterých látka dobře a špatně rozpouští. Výtěžek 53 %, Mh = 2,5 x 105.
Příklad D2
Příprava hostujícího chromoforu obsahujícího polymer pomocí radikálové polymerace hostujícího chromoforu obsahujícího monomer
Reakční směs obsahující 0,06 g hostujícího monomeru Cl, 9,14 g methylmethakrylátu a 0,8 g hydroxyethylmethakrylátu se přidá do čisté reakční baňky společně s 0,04 g rekrystalizovaného 2,2'-azobisizobutyronitrilu (AIBN) a 30 ml chloroformu jako polymeračního rozpouštědla. Po 10 hodinách při 60 °C se získá kopolymer o Mh = asi 2,6 x 10s. Výtěžek 47 %.
Dále se měřila fotoluminiscence a excitační spektrum všech fluorescenčních polymerních vzorků za použití fluorescenčního spektrofotometru Hitachi F-4500 ve standardním reflektančním modu, pomocí komerčního vzorkovače, která má průhledné kře127 míkové okno. Polymerní vzorky se umísí a před mařením se z nich odstranilo snímání 240 nm/min.
• · ·· · · · · · · 4 • · · · · · ···· · · · · · · .na směněna skíicks rozoouštědlo
Příklad El irava polymerní slitiny hostitel/nost
Polymerní hostitel z příkladu Dl jclvmerní host z oříkladu
D2 se rozpustí v rozpouštědle (chloroform) tak, že poměr pevných látek a rozpouštědla byl 5 % hmotnost/objem. Hmotnostní poměr hostitelského polymeru a hostujícího polymeru je 50:50. Po dokonalém promíchání se roztok rozetře pomocí tyčového natíracího stroje za vzniku jednotného polymerního filmu o tlouščce asi 2 mikronů.
Absorpční a fluorescenční charakteristiky systému hostitel/nost a jednotlivých složek jsou uvedeny v tabulce 1 níže.
Tabulka 1
Polymerní Polymerní AbsMax ExMax EmMax ?I poměr
hostitel host (faktor
(hmc t. %) (hmot. %) (nm) (nm) (nm) zlepšení)
100 0 565 365 501 1
0 100 560 560 530 -
50 50 365 365 5S0 2,5
(PI maximální intenzity píku; AbsMax absorpční maximum; ExMax experimentální excitační maximum; EmMax experimentální emisní maximum).
Příklad E2
Příprava molekulární disperze malých molekul hosta v pclymru s kovalentně vázanými molekulami hostitele
Polymerní hostitel z příkladu Dl se smísí s chloristanem rhodaminů 19 (Laser Grade) v běžném rozpouštědle (95 %
-di• · · · · · · · · · · · ··· ···· · · ·· ···· ·· ·· ·· ··
chlormethan/5 % methanol) tak, že poměr pet rné složky X 27 O Z ~
pouštědlu je 5 % hmotncst/objem. Hmotnostní poměr ho stitel-
ského polymeru k hostující molekule je 93,8: 0,2. Po do konalem
promíchání se roztok rozetře pomocí tyčového natí račího. stroj e
za vzniku jednotného polymerního filmu o tlouštce cd 3 í. 2
mikronů.
Absorpční a fluorescenční charakteristiky systému hosti -
tel/host a jednotlivých složek jsou uvedeny v tabulce 2 n. i ž θ
Hostitel Host AbsMax ExMax EmMax ?I poměr
(hmot. %) (hmo t. %) (nm) (nm) (nm) (faktor zlepšení)
100 0 365 3 55 501
0 0,2* 560 560 580 '
99,3 0,2 365 365 530 2,7
[* matrice je nefluorescenční polymer polymethylmethakrylát (PMMA)1 (PI maximální intenzity píku; AbsMax absorpční maximum; ExMax experimentální excitační maximum; EmMax experimentální emisní maximum).
Příklad E3
Molekulární rozpuštění malých molekul hostitele v polymeru s kovalentně vázanými molekulami hosta
Polymerní host z příkladu D2 se smísí s molekulami hostitele. Hostitelské molekuly se připraví podle příkladu Al, kromě toho, že použitým diaminem je 4-terv.butyl-l,2-diaminobenzen (tj . 1,2,3,4-tetrafenyl-7(nebo 8)-(2'-methyl-2-propyl)-benzoL4,5]imidazo[2,1-aJisoindol-11-on). Polymerní host se smísí s hostitelskými molekulami rozpuštěním v rozpouštědle (95 % dichlormethan/5 % methanol) tak, že poměr pevných látek s rozpouštědla je 5 % hmotnost/objem. Hmotnostní poměr hostujícího polymeru k hostitelké molekule je 50:50. Po dokonalém promítyčového nati . Imu o tlouštce s t ro'e
129 cháni se roztok rozetře pomoc vzniku jednotného oolymerního í asi 2 ii <ron;
Absorpční a fluorescenční charakteristiky systému hcstitel/host a jednotlivých složek jsou uvedeny v tabulce 3 níže.
Hostitel Host AbsMax ExMax EmMax Pl poměr
(hrne t. %) (hmo t. %) (nm) (nm) (nm) (faktor zlepšení)
50 * 0 365 3 6 5 501
0 100 560 5 6 0 580 -
50 50 3 65 3 6 5 530 8 , 9
(*polymerní film obsahující směs 50:50 [1,2,3,4-tetrafenyl7(nebo 8)-(2'-methyl-2-propyl)benzo[4,5]imidazo[ 2,1-a]isoindol-11-on/PMMA)].
(PI maximální intenzity píku; AbsMax absorpční maximum; ExMax experimentální excitační maximum; EmMax experimentální emisní maximum).
Příklad E4
Molekulární roztok malých latentních hostujících molekul v polymeru s kovalentně vázanými hostitelskými molekulami
Polymerní hostitel z příkladu Dl se smísí s latentními hostujícími molekulami. Směs 0,1 g hostitelského polymeru a 0,0001 g prekurzoru pigmentu N,N'-bis-terč.butoxykarbonyl-1,4-diketo3,S-difenylpyrrolo-3,4-c]pyrrolu (Boc-DPP, připraveno analogicky jako je popsáno v EP-A 654 711) se pčipraví rozpuštěním obou složek v chloroformu tak, že hmotnostní poměr je 5 % hmotnost/objem. Část roztoku se nanese na skleněné sklíčko a rozptostře se pomocí tyčového natíračího stroje za vzniku jednotného polymerního filmu o tlouščce asi 2 mikronů. Film se potom zahřívá na horké plotně mna 120 °C 1 minutu, přičemž se solubilizující skupiny t-Boc tepelně odstraní za vzniku molekulárního roztoku nerozpustného pigmentu 1,4-diketo-3,6 ·· ··
130 • · · · · • · · · · · · • · · · · · • · · · · · ·· difenylpyrrolospe kt rc skop i c ky ( 3,4 - o]pyrrolu. Přenos energie se pomocí změny fluorescenční emise.
:ortj e
Absorpční a fluorescenční charakteristiky systému hcstitel/host před a po zahřátí jsou uvedeny v tabulce 4 níže.
Hostitel (hmot. %) Kost (hmo t. %) AbsMax (nm) EmissionMax (nm) Pí poměr (faktor zlepšení)
Před zahřátím 93,9 0, 1 3 6 5 501 -
Po zahřátí 99,94* 0 , G 6 * 3 6 5 508 1, 3
(*přírůstek a úbytek hmotnostních procent hostitele a hosta pochází ze ztráty t-boc skupiny latentní hostující molekuly) (PI maximální intenzity píku; AbsMax absorpční maximum; EmMax experimentální emisní maximum).

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    Pevný prostředek vyznačující se tím, že obsahuje nejméně jeden hostitelský chromofor vybraný ze skupiny, kterou tvoří benzo[4,5]imidazo[2,1-a]isoindol-11ony a nejméně jeden hostující chromofor a, pokud je to vhodné, polymer C, kdy se emisní spektrum hostitelského chromoforu překrývá s absorpčním spektrem chromoforu, a kde hostuj ícího (al) hostitelský chromofor je páteři A (polymerní hostitel) kovalentně a/nebo vázaný k polymerní (a2) hostující chromofor je kovalentně vázaný páteři 3 (polymerní host), a kde hmotnostní hostitelským chromoforem a hostujícím chromoforem k polymerní poměr mezi je s výhodou
    50 : 50 až 9999:1.
  2. 2. Pevný prostředek podle nároku 1 vyznačující se tím, že (al) hostující chromofor je homogenně rozptýlen, s výhodou rozpuštěn a homogenně rozptýlen, v mazrici tvořené hostitelským polymerem nebo (a2) hostitelský chromofor je homogenně rozptýlen, s výhodou rozpuštěn a homogenně rozptýlen, v matrici tvořené hostujícím polymerem nebo (b) polymerní hostitel a polymerní host jsou smíseny s výhodou homogenně smíseny.
  3. 3. Způsob přípravy pevného prostředku podle nároku 1 v y z načující se tím, že se smísí polymerní hostitel a hostující chromofor nebo polymerní host a hostitelský chromofor nebo polymerní hosZizel a polymerní host, s výhodou v přítomnosti rozpouštědla a po smísení se rozpouštědlo odstraní.
    Způsob přípravy pevných prostředků podle nároků 1 nebo 2 vyznačující se tím, že se polymeruje monomer ·#
    13 2 • · « · · · · ···· • · · *· · · · · ·«· · ·« ··· ···· · · ·· ···· ·· ·· «· ·· hostitelského c;
    líscrori rozpuštěného hostujícího chromoforů ho chromoforů nebo jeho prepolymer ného hostitelského chromoforů, popř rescenčním monomerem.
    roace yme r v přít omr.o s 11 monomer hostujícítomnosti rozpuste spoléčně s nefluo5. Prostředek vyznačující se tím, že obsahuje (1) nosič a (2) nejméně na jednom povrchu povlak, který tvoří (I) pevný prostředek podle nároku 1 nebo (II) směs obsahující polymer jako substrát a v něm homogenně rozptýlený pevný prostředek podle nároku 1, samotný, nebo částice pevného prostředku podle nároku 1 o středním průměru 50 nm až 1000 pm, nebo obojí nebo (III) polymer, který se získá z (cl) fotopolymerovateiného hostitelského chromoforů obsahujícího nejméně jednu fotopolymerovatelnou skupinu nebo nejméně dvě funkční fotoreaktivní skupiny nebo jeho prepolymeru; popřípadě nefluorescenčních monomerů nebo prepolymeru kopolymerovatelných s hostitelským chromofořem; a hostujícího chromoforu nebo pigmentu prekurzoru, který je v nich rozpuštěný; a/nebo (c2) fotopolymerovateiného hostujícího chromoforů obsahujícího nejméně jednu fotopolymerovatelnou skupinu nebo nejméně dvě funkční fotoreaktivní skupiny nebo jeho prepolymeru; popřípadě nefluorescenčních monomerů nebo prepolymeru kopolymerovatelných s hostujícím chromofořem; a hostujícího chromoforů, který je v nich rozpuštěný, kde hostitelský chromofor je vybrán ze skupiny obsahující benzo[4,5]imidazo[2,1-a]isoindol11-ony, a kde se emisní, spektrum hostitelského chromoforů překrývá s absorpčním spektrem hostujícího chromoforů.
  4. ·« ·· ·· ·· • · · · · · · 4 • · · « · · · • · ····· I • · · · · · 1 ·· ···· ·· · · *«·
    Prostředek tím, že pcoie polvmerv reiletem z ooiymí a (ΙΙΣ) j sou ccrazy s vyso.oy: fctcrezistentních materiálů.
    Použití prostředků podle ceněních materiálů.
    nároků 1, 2, 5 a 6 jako fluores-
CZ19992731A 1998-01-21 1998-01-21 Fluorescenční prostředky, způsob jejich přípravy a jejich použití CZ273199A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992731A CZ273199A3 (cs) 1998-01-21 1998-01-21 Fluorescenční prostředky, způsob jejich přípravy a jejich použití

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992731A CZ273199A3 (cs) 1998-01-21 1998-01-21 Fluorescenční prostředky, způsob jejich přípravy a jejich použití

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ273199A3 true CZ273199A3 (cs) 2000-02-16

Family

ID=5465482

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19992731A CZ273199A3 (cs) 1998-01-21 1998-01-21 Fluorescenční prostředky, způsob jejich přípravy a jejich použití

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ273199A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU737620B2 (en) Fluorescent compositions and their use
CZ273199A3 (cs) Fluorescenční prostředky, způsob jejich přípravy a jejich použití
WO1998033866A1 (en) Fluorescent host-guest-system
CZ273299A3 (cs) Fluorescenční chromofor kovalentně vázaný na organický nosič, způsob jeho přípravy a jeho použití
CZ273399A3 (cs) Fluorescenční systém hostitel/host, způsob jeho přípravy a prostředky, které jej obsahují
CN110194777B (zh) 一种离子型聚集诱导发光团及其制备方法和应用
KR100511708B1 (ko) 형광 호스트-게스트-시스템
TW526252B (en) Solid compositions, their preparation process and their use
WO1998033862A1 (en) Fluorescent materials and their use
TW557322B (en) Novel benzo [4,5] imidazo [2,1-a] isoindol-11-ones, the composition comprising the same, the process for the preparation of said composition, and the applications thereof
KR100511709B1 (ko) 형광 물질용 조성물 및 이의 제조방법
CZ272999A3 (cs) Fluorescenční materiály, způsob jejich přípravy a jejich použití
CZ273099A3 (cs) Připojovací zásuvka pro datovou síť

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic