CZ273299A3 - Fluorescenční chromofor kovalentně vázaný na organický nosič, způsob jeho přípravy a jeho použití - Google Patents

Fluorescenční chromofor kovalentně vázaný na organický nosič, způsob jeho přípravy a jeho použití Download PDF

Info

Publication number
CZ273299A3
CZ273299A3 CZ19992732A CZ273299A CZ273299A3 CZ 273299 A3 CZ273299 A3 CZ 273299A3 CZ 19992732 A CZ19992732 A CZ 19992732A CZ 273299 A CZ273299 A CZ 273299A CZ 273299 A3 CZ273299 A3 CZ 273299A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
group
carbon atoms
chromophore
composition
alkyl
Prior art date
Application number
CZ19992732A
Other languages
English (en)
Inventor
Brian Gerrard Devlin
Junji Otani
Kazuhiko Kunimoto
Original Assignee
Ciba Specialty Chemicals Holding Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ciba Specialty Chemicals Holding Inc. filed Critical Ciba Specialty Chemicals Holding Inc.
Priority to CZ19992732A priority Critical patent/CZ273299A3/cs
Publication of CZ273299A3 publication Critical patent/CZ273299A3/cs

Links

Landscapes

  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Abstract

Prostředek obsahuje pevný organický nosič, ke kterémijsou přímo nebo přes můstekkovalentně navázány fluorescenční chromofoty vybrané ze skupiny, kterou tvoří benzo[4,5]inidazo[2,l-a]isoindol-l 1-ony. Lze ho použítjako fluorescenční materiál

Description

Fluorescenční chromofor kovalentně vázaný na organický nosič
Oblast techniky ' v
Předkládaný vynález se týká prostředku obsahujícího pevný organický nosič, ke kterému jsou buď přímo nebo přes můstek kovalentně navázané fluorescenční chromofory, vyznačujícího se tím, že chromofory jsou vybrány ze skupiny, kterou tvoří benzo[4,5]imidazo[2,1-a]isoindol-ll-ony.
Předkládaný vynález se dále týká způsobu přípravy prostředku podle předkládaného vynálezu a jeho použití jako fluorescenčního materiálu.
Dosavadní stav techniky
Mnoho let byl řadou vědců zkoumán koncept přípravy fluorescenčních materiálů pomocí kovalentního připojení fluorescenční skupiny k polymernímu řetězci. Například Y. Morishima a další (Chemistry Letters strana 1149, 1989) kovalentně připojili k polymernímu řetězci skupinu rhodaminu B, zatímco H-U. Siegmund (Ad. Mater. 3(12), 605 (1991)) úspěšně připojil k polymeru skupiny kumarinového typu. Ve všech případech lze připojenou fluorescenční skupinu klasifikovat jako molekulu barviva. Molekuly barviv ale vykazují v kondenzovaném stavu pouze velmi malou nebo dokonce žádnou fluorescenci. Materiál propůjčuje nebo vykazuje zvýšenou fluorescenci pouze po zředění a to nejlépe do molekulárního stavu. Fenomén ztráty fluorescence v kondenzovaném stavu se označuje jako koncentrační zhášení a je podrobně popsán v literatuře.
Z toho vyplývá, že pokud se připraví polymery s vysokým hmotnostním procentuálním obsahem připojených fluorescenčních • · sxu;
dojde k sií uores koze vel
F.W. Harris a další (ACS Symp. Ser. 132, 39 (iSSO)) c pro svůj výzkum fenylovaných polyimitíazopyrrolonů jako modelový materiál 1,2,3,4 - tetraf enylbenzo [4,5] imidazo [2 , 1-a] isomdcl-lion pro potenciální využití v atmosféře. V jejich publikaci ale není žádná zmínka o fluorescenčním chování této látky a autoři neuvedli ani žádný náznak možnosti přípravy popsaných derivátů, které by šlo szsdr.o polymerovat a které by byly fotostabilní.
Pevná fluorescenční sloučenina l,2,3,4-tetrachlorbenzo[4,5]imidazo[2,1-a]isoindol-11-on a její deriváty jsou uvedeny v EP-A 456 609. Pigmenty (nerozpustné) mají jasné žlutou barvu, což způsobuje intenzivní fluorescenci v pevném stavu a vykazuje nebývalou fotostabilitu fluorescenčního materiálu.
Podstata vynález;
Proto bylo předmětem podle předkládaného vynálezu poskytnout prostředek s výbornou fluorescencí v pevném stavu a s praktickou rozpustností na bázi derivátů benzo [4,5]imidazo[2,1-a]isoindol-ll-onu, s výhodou jeho tetrafenylových derivátů, které se kovalentně připojí na pevný organický nosič. Zejména je třeba získat nové rozpustné látky a monomery', které snadno reagují za vzniku fluorescenčních prostředků. Dalším předmětem bylo získat homopolymery a kopolymery, které mají vysoký hmotnostní zlomek odpovídající monomerní jednotky nesouví chromcfor bez snížení fluorescenční intenzity a které jen velmi málo nebo vůbec neztrácejí fluorescenční intenzitu s rostoucím hmotnostním zlomkem chromoforu v polymeru.
Dalšími předměty bylo získat prostředek, který • · • · · · · · · ·· ··· ··· • · · · · · · · · • · · · · · · · · · · · ·· má vysokou fluorescenci v kem) stavu ve viditelné ob) je vysoce fotostabilní, je vysoce teplotně stálý, :tcv ; i v pevnem (nexrystau10a nerozpustí
d) poskytuje rozpustné e'
f) je vysoce odolný vůči světlu a
g) lze jej snadno připraví fluorescenční prostreaay, má zásadně omezenou miaraci rlucrescenčních moleku_, reakci v jec restem nádobě.
V souladu s tím byl nalezen prostředek skládající se z pevného organického nosiče, ke kterému jsou přímo nebo přes můstek kovalentnš navázané fluorescenční chromofory a který se vyznačuje tím, že chromofory jsou vybrány ze skupiny, kterou tvoří benzo[4,5] imidazo[2,1-a]isoindol-11-ony.
Dále byl nalezen způsob oříoravy prostředku podle předkládaného vynálezu a jeho použití jako fluorescenčního materiálu.
Předkládaný vnález se proto týká prostředku obsahujícího pevný organický nosič, ke kterému jsou přímo nebo přes můstek kovalentně navázané fluorescenční chromofory, a prostředek se vyznačuje tím, že chrcmofory jscu vybrány ze skupiny, kterou tvoří be.nzo[4,5] imidazo [2,1-a] isoindol-11-ony.
Ve výhodném provedení podle vynálezu je nosič vybrán ze skupiny, kterou tvoří lineární nebo zesítované polymery s navázanými chromofory a povrchově modifikované polymery obsahující chromofory navázané na svém povrchu.
Další výhodné provedení podle vynálezu se týká prostředku ve formě (A), konkrétně polymerů s chromoforními molekulami, které jsou přímo nebo přes můstek kovalentně navázané k polymernímu řetězci.
-r
Následující popis se týká formy (3), která v porovnání s formou (A) poskytuje další výhody, jako je snížená spotřeba chromoforu, protože tento se nenachází uvnitř částic polymeru.
Při aplikaci formy (3) může být organický nosič necrusvitný, průsvitný nebo průhledný, s výhodou průhledný. Výhodné nosiče jsou například termosety, termoplasty nebo strukturně zesíťované plasty. Nosiče obsahují na svém povrchu funkční skupiny pro navázání chromoforních molekul. Povrchové skupiny lze zavést působením plasmy v atmosféře reaktivního plynu. Výhodné nosiče jsou skla a plasty, například plasty s funkčními skuoinami.
Funkční skupiny organických nosičů jsou s výhodou vybrány ze skupiny, kterou tvoří aminoskupina, hydroxylová skupina, thioskupina, karboxylové skupina, skupina SO3H nebo isokyanátová skupina. Organický nosič může být polymer s povrchem modifikovaným například působením plasmy nebo to může být přírodní nebo umělý polymer připravený z monomerů obsahujících funkční skupiny. Syntetické polymery mohou být rovněž emulzní polymery a mřížky obsahující alespoň jeden monomer s funkčními skupinami.
Příklady přírodních polymerů jsou polysacharidy jako celulosa, škrob nebo chitosan, které mohou být částečně etherifikcvány alkylovými skupinami obsahujícími 1 až 4 atomy uhlíku nebo esterifikovány acylovými uhlíku.
skupinami obsahujícími 1 až 8 atomů • · · · připravit dobře známými způsoby. Příklady některých umělých polymerů jsou polyvinylalkohol a kopolymery vinylal.tobolu s nesubst itucvánými nebo substituovanými olefiny jako monomery ; polymethakrylová kyselina, pclyakrylová kyselina a polymaleinová kyselina a kopolymery methakrylové kyseliny, akrylové kyseliny a/nebo maleinové kyseliny s nesubstituovanými nebo nebo substituovanými olefiny jako kcmonomery; polynydrcxyalkylakryláty, polyhydroxyalkyimethakryláty a hydroxyalkylestery polvmaleinové kyseliny a kopolymery hydroxyalkytesterů methakrylové kyseliny, akrylové kyseliny a/nebo maleinové kyselina s nesubstituovanými nebo substituovanými olefiny jako komonomery; polyakrylamid a polymethakrylamid a kopolymery akrylamidu, methakrylamidu nebo obou s nesubstituovanými nebo substituovanými olefiny jako komcnomery; polyaminoalkylakrylátv, -methakrylátv a estery kyseliny maleinové a kopolymery aminoalkylakrylátů, -methakrylátů, esterů kyseliny maleinové nebo dvou nebo tří těchto uvedených látek s nesubstituovanými nebo substituovanými olefiny jako komoncmery; polyhydroxyalkylnebo polyaminoalkylvinylalkohol a kopolymery hydroxyalkylvinyletheru, aminoalkylvinyletheru nebo obou s nesubstituovanými nebo substituovanými olefiny jako komonomery; hydroxylované polybutadteny z butadienu, iscprenu nebo chloroprenu a kopolymery butadienu, isoprenu, chloroprenu nebo dvou nebo tří těchto monomerů s nesubstituovanými nebo substituovanými clefiny jako komonomery; hydroxy- nebo aminopolystyren, chlormethylpolystyren a polystyrensulfonová kyselina a kopolymery hydroxystyrenu, aminostyrenu, chlormethylstyrenu, polystyrensulfonové kyseliny, nebo nebo dvou nebo tří těchto monomerů s nesubstituovanými nebo substituovanými olefiny jako komonomery; polyglycidylové ethery a hydroxyalkylováné nebo aminoalkylované :stery, polyamidy a pcryuretnany v é s k o o i o v .
pclyglycidylcvé ethery; a p monomerů obsahujících hydro:Nosič muže tvořit i termosetová pryskyřice, naorrxraa epoxidová pryskyřice, melaminformaldehydové pryskyřice a fenolformaldehydová pryskyřice. Vhodné olefinické komonomery jsou například ethen, propen, buten, penten, ckten, vinylchloríd, vinylidenchlorid, styreny a akrylonitril. Nosič může tvořit i zesíťovaný polymer například polymerát s funkcionalizovanými olefiny, popřípadě nefunkcionalizovanými olefinickými monomery a diolef mickými monomery jako je butadien, divinylbenzen nebo dioldiakrylát nebo dioldimethakrylát, přičemž olefiny mohou být vybrány- z výše uvedených olefinů obsahujících funkční skupiny. Další vhodné vinylové polymery jsou polyvinyltyrrclidcn, polyvinylimidazol a polyvinylpyridin a kopolymery vinylovrrolidonu, vinylimidazolu, vinylpyridinu nebo dvou nebo tří těchto monomerů s nesubstituovanými nebo substituovanými olefiny jako komonomery.
Polymery mohou být blokové polymery, alternující polymery, roubované polymery nebo náhodné polymery.
V jiném výhodném provedení vynálezu je prostředek v souladu s předkládaným vynálezem pevný - ve formě částic, přičemž jsou k povrchu částic kovalentně přímo nebo přes můstek připojené fluorescenční chrcmofory ze skupiny, kterou tvoří ber.zo[4,5]imidazo[2,1-a] isoindol-11-ony.
Částice mohou mít střední průměr 50 nm až 1000 Lim, s výhodou 0,1 až 500 pm, výhodněji 0,1 až 200 pm, ještě výhodněji 0,1 až 100 pm a nejvýhodněji 5 až 50 pm. Částice mohou být kulaté nebo nepravidelného tvaru v závislosti na způsobu výroby a mohou být kompaktní nebo porézní.
Organický nosič může být například ve formě tvarcvaneno kusu polymeru apod. Jeho velikost a tvar je libovolný a záleží na konečném použití. Tyto tvarované kusy jsou dalším předmětem o d 1 e oredkladanéhc
KUS v oorrovar.é kusy zahrnují všechny složité struktury.
Vážený průměr molární hmotnosti polymeru v souladu s předkládaným vynálezem může být 103 až 2xl0s, s výhodou 104 až 10% výhodněji 2xl04 až 10% nejvýhodněji 4xl04 až 5x10° g/mol, stanoveno podle gelové permeační chromatografie za použití polystyrénových standardů pro kalibraci.
Množství chromoforu je 0,00001 až 5, s výhodou 0,001 až 5, výhodněji 0,001 až 3, nejvýhodněji 0,001 až 2 hmotnostní procenta s ohledem na celkovou hmotnost prostředku.
Fluorescenční chromofor je k nosiči s výhodou kovalentně vázán přes můstek. Můstek může obsahovat 1 až 60 atomů, s výhodou 1 až 30 atomů, zejména výhodně 1 až 20 atomů vybraných ze skupiny, kterou tvoří atomy uhlíku, kyslíku, síry a dusíku. Zejména výhodný můstek je uhlovodíkový zbytek, který může být
jednou nebo několikrát přerušen a/nebo ukončen heteroatomem
vybraným ze skupiny, kter ou tvoří atomy uhlíku, kyslíku, síry a
dusíku nebo karbonyiová skupina; a který s výhodou obsahuje
celkem 1 až 40 atomů, výhodněji 2 až 30 atomů, nejvýhodněji 3 až 20 atomů.
Fluorescenční chromofor kovalentně vázaný přímo nebo přes můstek k povrchu nosiče může mít vzorec I,
-Xj- (R1)r- (X2) s-Ra-chromof or (I) kde ·· · · ·· 44 • 4 4 · · ·· · • 4 · · · · 4
4 444 ·· 4
4 4 4 4 4 4
4444 44 44
X. a X. jsou nezávisle na sobě přímá vazba nebo X3 a X2 jsou nezávisle na sobě skupina -0-, skupina -S-, skupina -NR2-, skupina -0(0)-0-, skupina -0-0(0)-, skupina -0-0(0)-0-, skupina -30--0-, skupina -Q-SG;-, skupina -O-SO-Ό-, skupina -NE.-C(O)-, skupina -C(0)-NR2-, skupina -NR2-C(0)-0-, skupina 0-C(0)-NR,-, skupina -NE,C (0) -NR--, skupina -NR2-SO2-, skupina -S0--NR,-, skupina -NR--S0--0-, skupina O-SO2-NR2- nebo skupina -NR2-SO2NR? každá skupina je nezávisle na ostatních dvouvazný můstek, chromofor jednovazná molekula,
R2 je nezávisle atom vodíku, 12 atomů uhlíku, cykloalkylová mů uhlíku, cykloalkylmethylom skupina obsahující v cyklick;
alkylová skupina obsahující 1 až skuoina obsahující 5 nebo c ato= skupina nebo cykloalkylethylová : části 5 nebo 6 atomů uhlíku, fenylová skupina, benzylová skupina nebo 1-fenyl-2-ethylová skupina,
R3 je nezávisle přímá vazba, alkylenová skupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylenová skupina obsahující 5 nebo 6 atomů uhlíku, arylenová skupina obsahující 6 až 10 atomů uhlíku nebo arylalkylenová skupina obsahující 7 až 12 atomů uhlíku, r je 0 nebo 1 a s je 0 nebo 1, pcd podmínkou, že s je 0 pokud r j e 0 a x je Q nebo 1 a y je 0 nebo 1, pod odmínkou, že y je 0, pokud x je 0.
Pokud se jedná o alkylovou skupinou, R2 obsahuje s výhodou 1 až 6 atomů uhlíku a zvláště výhodně 1 až 4 atomy uhlíku. Některými příklady jsou methylová skupina, ethylová skupina, nnebo i-propylová skupina, butylová skupina, pentylová skupina, • 9 hexyxova sxuprna a cxty^cva sxuprna. Po.xua se jecna o cykloalkylovou skupinu, R2 j e s výhodou cyklohexylová sxuprna, a pokud se jedná o cyklcaixylmethyrovou skupinu, je R2 cyklohexvlnethylcvá skuoina. Ve výhodném, provedení je R2 atom vodíku nebo aikvlová skuoina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku.
• · · · 9 · · • · · ·· · · · a • · · · · mv mustex s výhodou obsahuje £ αχ.
zvláště výhodrx výhodou uhlovodíkový zbytek, který 30, výhodněji 2 až 20, nej výhodněji 3 díl atomu uhlíku, který je nesubstituovaný nebo jednou nebo vícekrát substituovaný alkylovou skupinou obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, alkoxyskupinou obsahující 1 až 4 atomy uhlíku nebo skupinou =0. Uhlovodíkový zbytek může být také jednou nebo vícekrát přerušen heteroatomy vybranými ze skupiny, kterou tvoří skupina -0-, skupina -S- a skupina -NR2-, kde R2 j e s výhodou atom vodíku nebo aikvlová skuoina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku.
Dvouvazný můstek může být alkylenová skupina obsahující 1 až 20 atomů uhlíku, s výhodou alkylenová skupina obsahující 2 až 12 atomů uhlíku, která může být lineární nebo rozvětvená. Některými příklady jsou methylenová skupina, ethylenová skupina, 1,2- nebo 1,3-propylenová skupina, 1,2-, 1,3- nebo 1,4butylenová skupina, pentvlenová skupina, hexylenová skupina, oktylencvá skupina, dodecylenová skupina, tetradecylencvá skupina, hexadecylenová skupina a oktadecylenová skupina.
Dvouvazný můstek může být poiyoxyalkylenová skupina obsahující 2 až 12, s výhodou 2 až 6 a výhodněji 2 až 4 oxyalkvlenové jednotky a 2 až 4, s výhodou 2 nebo 3 atomy uhlíku v alkylenové skupině. Zvláště výhodná je polyoxyethylenová skupina a polyoxypropylenová skupina obsahující 2 až 6 oxyalkylenových j ednotek.
• · • · · · · · 4 • · · · · · • · · · · · 1 • · · · · 4 » · ···· ·· · »
Dvcuvacr.y ~ustea muže ovt cyxica.kylenova s.<upma cosar.zjici z až 12 atomů uhlíku, s výhcdcu cykloalkylenová skupina obsahující 5 až 3 atomu uhlíku a nejvýhodněji cykloalkylenová skupina obsahující 5 nebo o atomů uhlíku, například cyklopentylenová skupina, cyklohexylenová skupina, cyklooktylenová skuoina nebo cvklododecvlencvá skuoina.
Dvouvazným můstkem může obsahující v cykloalkylové být cykloalkylalkylenová skupina části 5 až 12 atomů uhlíku a tlkylenové části 1 až 12 atomů uhlíku, s výhodou obsahující v cvkloalkviové části 5 atomů uhlíku a v alkylenové část;
až 12 atomů uhlíku a výhodněji obsahující v cykloalkylové části 5' nebo 6 atomů uhlíku a v alkylenové části 1 až 12 atomů uhlíku a nejvýhodněji cykloalkylalkylenová skupina obsahující v cykloalkylové části 5 nebo 6 atomů uhlíku a v alkylenové části 1 až 4 atomy uhlíku. Některými příklady jsou skupina cyklopentyl-CnH2- a -cyklohexyl-C_H2_,-, kde n je 1 až 4. Zvláště výhodná je skupina -cyklohexyl-CH2- .
Dvouvazný můstek může být skupina cykloalkan(alkylen)2obsahující cykloalkanové části 5 až 12 atomů uhlíku a v alkylenové části 1 až 12 atomů uhlíku, s výhodou obsahující cykloalkanové části 5 až 8 atomů uhlíku a v alkylenové části 1 až 12 atomů uhlíku a výhodněji obsahující cykloalkanové části 5 nebo 6 atomů uhlíku a v alkylenové části 1 až 12 atomů uhlíku a nejvýhodněji obsahující v alkylenové části 1 až 4 atomy uhlíku.
Některými příklady jsou cyklohexan-(CrH2n-),, kde n skupina -CH2-cyklohexan-CH21 až
-cyklopentan-(C_H;. - ) 2 a 4 . Zvláště
Dvouvazným můstkem může být arylenová skupina obsahující 6 až 14 atomů uhlíku a s výhodou arylenová skupina obsahující 6 až • · · · · · · · · · ·· • · · · ···· · · · · • ♦ · ···· · · · · • · · · · ·· ·· ······
• · · ···· · · ······ · · · · ·· ··
tvcuv«_nym musíte.i; mu_e cy u ' ar y a _ t y i e o. o v a o t u p r n a c c s n - _
a z iatomu unmtu a s výhodou arylalkylenová stupme
obsahující 7 až 12 atomů i mlíku. Výhodnější je skupina arylen-
C_H-_-, kde arylenová skupí: oa je naftylenová skupina a s výhodou
fenylenová skupina, a n j e 1 až 4. Příklady jsou benzylenová
skupina a fenylethylenevá skupina.
Dvouvatný můstek může být skupina arén- (CnHl3-) 2-, kde arénová
skupina je s výhodou nafta tlenová skuoma a výhodněji benzenová
skupina a n je 1 až 4. Příklady jsou xvlylenová skupina a
fenylenová skupina.
t,vouv<s_nym masere.:'. mu_e cy u ' ar y a _ t y zenová o tup rn a c c s n - _
a z c atomu unmtu a s výhodou arylalkylenová stupme
obsahující 7 až 12 atomů i mlíku. Výhodnější je skupina arylen-
C_H-_-, kde arylenová skupí: oa je naftylenová skupina a s výhodou
fenylenová skupina, a n j e 1 až 4. Příklady jsou benzylenová
skupina a fenylethylenevá skupina.
Dvouvatný můstek může být skupina arén- (CnHl3-) 2-, kde arénová
skupina je s výhodou nafta tlenová skupina a výhodněji benzenová
skupina a n je 1 až 4. Příklady jsou xvlylenová skupina a
skupina benzen-(CH2CH2) 2- .
R, obsahuje jako alkylenová skupina s výhodou 1 až 12 a výhodněji 1 až 6 atomů uhlíku. Zvláště výhodnými příklady .jsou methylenová skupina, ethylenová skupina, 1,2- nebo 1,3propylencvá skupina a 1,2-, 1,3- a 1, 4-buzyíenová skupina. R3 jako aryienová skupina je s výhodou fenylenová skupina a jako arylalkylenová skupina s výhodou benzylenová skupina.
Ve výhodném provedení může být můstek vybrán ze skupin obecného
vzorce Ia
-C (0) -CR'-O-C (O) - (R ) - (Ia
» kde Fd je alkylenová skupí na obsahující 2 až 20 atomů uhlíku, 3
vvhocou 2 až 12 atomů uhl. íku a výhodném 2 až 6 atomů uhlíku,
skupina obsahující s výhodou 2 až 6 a výhodněji 2 až 4 oxyethylenové jednotky a/nebo oxypropylenové jednotky a R'' je přímá vazba, alkylenová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku, fenylenová skupina nebo benzylenová skupina »· · · · · • 9
9 9 9 9 » * • 9 9 9 9 · 9
9 · 9 9 9 99 9 ·« • · · · 9
9 9 9 9 9 9 <
ΓΟ.ίιΟ Γ O - V ve deriváty benzo[4,5] raný ze sKuptr.y, . zo í 2,1- a]isoindol-li-czz.
Jednovazne chromoforní zbytky ve vzorci I tonou oyt nesucstituované nebo substituované atomem fluoru, chloru, bromu, jodu, kyanoskupinou, nitroskupinou, alkylovou skupinou obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, a dále substiuenty jako je cykloalkylcvá skupina obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylová skupina obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylové skupina obsahující 5 až 17 obsahující 3 oosanujicz o a atomů uhlíku, cykloalkylalkylové skupina : 12 atomů uhlíku, arylalkylová skupina atomů uhlíku, heteroarylalkylová skupina až 17 atomů uhlíku, alkyloxyskupina obsahující l· mů uhlíku, cykloalkyloxyskupina obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryíoxyskupina obsahující 6 až 18 atomů heteroaryloxyskupina obsahující 5 a cykloalkylalkyloxyskupina obsahující 3 arylalkyloxyskupina obsahující o až 18 atomů uhlíku, hetero arylalkyloxyskupina obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkyl
P.ilKU, atomů uhlíku, až 12 atomů uhlíku, ínieskupina obsahující 1 .tomů uhlíku, cykloalkyltnioskupina obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylthioskupina obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylthioskupina obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cykloalkylalkylthioskupina obsahuatomů uhlíku, arylalkylthio skupina obsahující 6 netercarylaíkylthio skupina obsahující 5 až alkvl-SO-skuDÍna nebo alkyl-SO,-skuoina jící 3 až 12 až 18 atomů uhlíku, a t omů u h1í ku, obsahující v alkylové části 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkyl-SO-skupina nebo cykloalkyl-SCu-skupina obsahující v cykloalkylové části 3 až 12 atomů uhlíku, aryl-SO-skupina nebo aryl-SO2-skupina obsahující v arylové části 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylarvl-SO-skupina nebo heteroaryl-SO2-skupina obsahující v heteroarylové části 5 až 17 atomů uhlíku, cyklo·· » · · * · · 1 ·· «Φ·· ·· ·· • · · 4 · · 4 • 4 ·· · · alkylalkyl- 30-skupina nebe cykloalkylalkyl-SO2-skupma obsahující v cykloalkylalkylcvé části 3 až 12 atomů unitou, arylalkyl-SO-skupina nebo arylalkyl-SO;-skupina obsahující 6 až iS atomu uhlíku, heteroaryialkyi-SC-skupina nebo heteroarylalkyl-SG.-skupina obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, terciární aminoskuema obsahující 3 až 30 atomů uhlíku a alkcxyaikylová sxupma česánující
Cyklické alifatické
CX ď 'v omú uhlíku 2 až 20 atomů uhlí aromatické zbytky (sunscituenty,) menou také substituované například atomem fluoru, chloru, bromu, nitroskupinou, alkylovou skupinou jógu, kyano s kupinou, obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylová skupina obsahující ( skupina obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, cykloalzyíaíkyiov skupina obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkylová skupina obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylalkylová skupina obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkyloxyskupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylcxyskupina obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryloxyskupina obsahující 6 až 18 atomů uhlíku. Alkylové substituenty mohou být lineární nebo rozvětvené a mohou být substituovány atomy halogenů jako je atom fluoru nebe chloru.
a dare substiuenty jako je až 12 atomů uhlíku, arylová 1 zvi 3 1
Příklady substituentů jsou atcm fluoru, chloru, bromu, jedu, kynoskupina, nitroskupina, methylová skupina, ethylová skupina, propylová skupina, butylová skupina, hexylová skupina, methyloxyskupina, etnyloxyskupina, propyloxyskupina, butyloxyskupina, hexyloxyskupina, methylthioskupina, ethylthioskupina, methylnebo ethyl-30-skupina, methyl- nebo ethyl-SO2-skupina, fenylová skupina, benzylová skupina, toluylová skupina, xylylová skupina, methylbenzylová skupina, dimethylbenzylová skupina, chlorfenylová skupina, dichlorfenylová skupina, methoxyfenylová skupina, dimethoxyfenylcvá skupina, methoxybenzylova sxupma, dimethcxvbenzvlcvá skuoina.
Počet substituentu je libovolný a závisí pouze na synteoicx možnostech a požadovaných optických vlastnostech týkajících fluorescence a absorpce.
Benzo[4,5]imidazo[2,i-a]isoindol-ll-cny použité ve formě jsou s výhodou jednovazné zbytky a mohou být vybrány ze vzc II a Ila,
(II).
(Ha), kde sousední atomy uhlíku benzenových kruhů mohou být kondenzovány s benzenovými kruhy, hezeroaromatickými kruhy' nebo druhy, a k těmto kruhům mohou být připojeny k volné vazbě spíš než benzenové kruhy polycyklické struktury jádra, mimoto, aromatické kruhy jsou nesubstituované nebo substituované atomem fluoru, atomem chloru, atomem bromu nebo atomem jodu, kyanoskupinou, nitroskupinou, alkylovou skupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů
1/ atomu atomů atomů uhlíku, arylovou skupinou obsahující 6 a: uhlíku, heteroarylovou skupinou obsahující 5 až uhlíku, cykloalkýla 1 kýlovou skupinou obsahující 3 až 12 uhlíku, arylalkýlovou skupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylalkylovou skupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkyloxyskupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cyklcalkyloxyskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryloxyskupinou obsahující 6 až 13 atomů uhlíku, heteroaryloxyskupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cykloalkylalkyloxyskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkyloxyskupinou obsahující 6 až • · • ·
thios kupinou O D S ά ΓΊ U j ící 5 az 17 ato:
thioskupinou obsahu .jící 3 až i 7
thicskupinou obsahu jící 6 až 18
alkylthios kup lnou 5 až 17 atcmů uhl
atcmů uhlíku, hetercarylalkyioxyskupinou obsahující 5 až 1/ atomů uhlíku, alkylthioskupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylthioskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arvlohioskuoinou obsahující o až 18 azcmů uhlíku, heteroaryi7 atomů uhlíku, cykloalkylalkylitcmů uhlíku, arylslkylž 18 atomů uhlíku, heoeroaryllú uhlíku, skupinou alkyl-SO- nebo -SO2 obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, cykloalkyl-SO- nebo· -SCy skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, skupinou aryl-SOnebo -SO2 obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, skupinou heteroarylSO- nebo -SO2 obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, skupinou cykloalkylalkyl-SO- nebo -SO2 obsahující 3 až 12 atcmů uhlíku, skupinou arylalkyl - SO- nebo -SO2 obsahující 6 až 18 aocmů uhlíku, skupinou heteroarylalkyl-SO- nebo -S02 obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, sekundární aminoskupinou obsahující 2 až 30 atomů uhlíku a alkoxyalkylovou skupinou obsahující 2 až 20 atomů uhlíku.
Cyklické alifatické a aromatické zbytky mohou být také substituovány, například atomy halogenů jako atomem fluoru, atomem chloru, atomem bromu, atomem jodu; nebo kyanoskupinou, nitroskupinou, alkylovou skupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylovou skupinou obsahující uhlíku, arylovou skupinou obsahující 6 až až 12 atomů 18 atcmů uhlíku, cykloalkylalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkylovou skupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylalkylovou skupinou obsahující 5 až 17 atcmů uhlíku, alkyloxyskupinou obsahujícíl až 18 atomů uhlíku, cvklcalkyloxyskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryloxyskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku.
Cyklické alifatické a aromatické zbytky (substituenty) mohcu být také substituované například atomem fluoru, chloru, bromu, kyanoskupinou, nitroskupinou, alkylovou skupinou obsahující 1 :i c až 13 atomů uhlíku, cykloalkylalkylová skupin obsahující 3 . como uhlíku, cí 6 až 18 atomů uhlíku, het obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkyloxyskupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkyloxyskupina obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryloxyskupina obsahující 6 až 13 atomů uhlíku.
Alkylové substituenty mohcu být lineární mohou být substituovány atomy halogenů jako chloru.
iebo rozvetvene a je atom tiucru neoc
Příklady substituentů jsou atom fluoru, atom chloru, atom bromu, methylová skupina, ethylová skupina, propylová skupina, butylová skupina, hexylová skupina, methyloxyskupina, ethyloxyskupina, propyloxyskupina, butyloxyskupina, hexyloxyskupina, methvithioskupina, ethylchioskupina, skupina methyl- nebo ethyl-SO-, skupina methyl- nebo ethyl-SO2-, fenylová skupina, benzylová skupina, toluylová skupina, xylylová skupina, methylbenzyiová skupina, dimethylbenzylová skupina, chlorfenyiová skupina, aichlorfenylová skupina, methoxyfenylová skupina, dimethoxyfenylová skupina, methcxybenzylová skupina, dcmethcxybenzylová skupina.
S 'výhodou jsou 1 nebo 2 kruhy kondenzovány se sousedními atomy uhlíku za vzniku bicyklického nebo tricvklického systému. Mohou být vybrány ze skupiny, kterou tvoří benzenová skupina, furanová skupina, thiofenová skupina, pyridinová skupina a pyrimidinová skupina.
pyrroiov skupina • »
kde
' ^02' ^03' ^·04 ^-03 jsou nezávis ie na sobě atom vodíku, azom
« chloru, alkylová skupina obsahuj ící i až 18 atomů uhlí ku,
alkoxyskupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, fenylová
skupina, benzylová skupina, alkylfenylová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku nebo alkylbenzylová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku. Rcs ve vzorci líc je s výhodou atom vodíku.
Některé výhodné příklady pevných fluorescenčních chromoforu, které mají vzorec T, jsou
Cl
Ph • ·
I · · » · - » · · 4 » · · I • · • · • · · · • · · v souladu s formou 3 lze připravit pomocí dobře imobilizačních metod. Dalším předmětem podle předkládaného vynálezu je způsob přípravy prostředku ve tormě funkční skupiny na povrchu nechá reagovat s funkcionalizovanými fluorescenčními chromofory.
Reakci lze provést rozpuštěním fur ikcion alizovanéh.o chromoforu
v inertním rozpouštědle, přidáním nosič e a reakcí směsi při
vhodné teplotě například 0 až 200 0 C a s výhodou 20 až 150 °C.
Vhodná rozpouštědla jsou popsána dále Izolace se provádí
filtračními metodami a látka se čistí promytím a nakonec se
můze sušit.
Imcbilizace a syntéza můstků se může provést po mocí dobře
známých metod podrobně popsaných v literatuře. V principu je možné převést jednu funkční skupinu r.a druhou, například -CH,OH skupinu oxidací na karboxylovou kyselinu, karboxylovou kyselinu na amid nebo halogenid, aminovou skupinu na isokyanátovou skupinu, alkohol nebo amin na karbonát nebo uretan. Je také možné nechat reagovat alkohol nebo amin s halogenkarboxylovou kyselinou (například monochloroctovou kyselinou nebo chlorpřipoj eny provést ako jsou líny nebo .funkčních :ávislosti = navázat molekuly chromoforu.
metnylbenzoovou Kyselinou, ktere pak mohou byt hydroxylové nebo amincskupině) . Déle prodloužení řetězce pomocí difunkčních činidel j epoxidy, aziriny, dioly, diaminy, dikarboxylové kyše je mozne reakce využívající c nebo vícestupňové v jejicn estery a aiisoKyanaty. činidel mohou být jednostupňové na požadované délce řetězce. Můstkové skupiny lze pomocí funkčních skupin nosiče nebo funkčních skupin e vynaiezu zanrnuje term;
ikladar.ym vynálezem c-csa :teré i sou ořímo nebo p:
;ι vvnoí
- o o, / τ r provedení souladu s pctymernr pater, • · · · · · · • · · · · · · ·· · · ··· ··· • · · · · must
Příprava polymerů - ;·^η;ι· oboru dobře známa. V principu lze použít dva postupy. První možnost je polymerizace monomeru s navázanými molekulami cnromozoru. Druna možnost použití oolvmeru s navázanými jeho reakce s melekaulami chromoforu opsanujicmo rovněž run/cni skuprnv.
Prp fluorescenční sloučeniny i můstky platí v případě formy (A) stejné informace, jako bylo uvedeno u výhodného provedení formy
Leučeninv jsou funkčními skupinami umenovane tluorescencni připojeny ke strukturním jednotkám skupin jsou hydroxylová skupina, thiolová skupina, skupina -NHR2, skupina -CH=O, karboxylová kyselinová skupina, skupina -SO.H, epoxidová skupina, vinylová skupina nebo isokyanátová skupina, kde R2 je s výhodou atom vodíku nebo alkylová skupina atomy uhlíku.
obsahující 1 až ;ře. Příkladv funkčních 3olymery mohou být vybrány •írcdních nebo syntetických polymerů. Příklady přírodních polymerů jsou polysacharidy jako celulóza, škrob nebo chitcs;
které mohou bvt částečně :neri fikovány alkylovou skupinou obsahující 1 až 4 atomy oblíku nebo esterifikovány acylovou skocinou obsahující 1 až 3 atomů uhlíku. Synthetické polymery s funkčními skupinami připravit podle známých postupů.
mono o
Některé příklady syntetických polymerů jsou polyvinylalkchol a kopolymery vinylalkoholu s nesubstituovánými nebo substituovánými clefiny jako komor.cmery; polymethakryiova kyselina, polvakrylová kyselina a polymalemová kyselina a kopolymery methakrylové kyseliny, akrylové kyseliny a/neho maleinové kyseliny s nesubstituovanými nebo substituovanými olefiny jako kcmoncmery; polyhydroxyalkylakryláty, polyhydroxyalkylmechakryláty a hydroxyalkylestery polymaleinové kyseliny a kopolymery hvdroxyalkylesterů methakrylové kyseliny, akrylové kyseliny a/nebo maleinové kyseliny s nesubstituovanými nebo substituovanými olefiny jako komonomery; polyakryiamid a polymethakrylamid a kopolymery akrylamidu, methakryiamidu nebo nesubstituovaných nebo substituovaných olefinů jako komonomerů; polyaminoalkylakryláty, -methakryláty a estery polyaminoaikylmaleinové kyseliny a kopolymery aminoalkylakrylátú, -methakryiátů, esterů polyamínoalkylmaleincvé kyseliny nebo dvou nebo třech těchto látek s nesubstituovanými nebo substituovanými olefiny jako komonomery; polyhydroxyalkyl- nebo polyaminoaikylvinyialkohol a kopolymery hydroxyalkylvinyletheru, amincalkylvinyletheru nebo s nesubstituovanými nebo substituovanými olefiny jako komonomery; hyaroxylované polybutadieny od butadienu, isoprenu nebo chloroprenu a kopolymery butadienu, isoprenu, chloroprenu nebo dvou nebo tří těchto monomerů s nesubstituovanými nebo substituovanými olefiny jako komonomery;
hydroxy- nebo aminopolystyren, chlormethylpolystyren, polystyrensulfonová kyselina a kopolymery hydroxystyrenu, aminostyrenu, chlormethylstyrenu, polystyrensulfonové kyseliny nebo dvou nebo tří těchto monomerů s nesubstituovanými nebo substituovanými olefiny jako komonomery; polyglycidylethery a hvdroxyalkylované nebo aminoalkylováné polyglycidylethery; polyestery, polyamidy a polyurethanv od hydroxylovou skupinu obsahujících monomerů. Polymer můž být i termosetová pryskyřice například epoxidová pryskyřice, melaminformaldehydová pryskyřice a fenol-formaldehydová pryskyřice. Vhodnými olefinovými • · • · • · • ta styreny a akrylonitril . Další polyvinylpyrrolidon, polyvmyla ko-polymery vinylpyrrolidcnu, • ta • ta vtnylchlcrid, vinyl idenchlcrio vhodné vmylové polymery jsou zmidazcl a polyvinylpyridin vinylimidazolu, vinylpyridin nebo dvou nebo tří z nich dohromady s nesubstitucvanými nebo substituovanými olefiny jako ko-monomery.
Polymer může být také'složen ze zesítšných polymerů, například polymerovaných z řunkcionalizovaných olefinů, popřípadě nefunkcionalizovaných oleřinických monomerů a diolefinických monomerů jako je butadien, divinylbenzen nebo dioldiakryláty nebo dioldimethakryláty, přičemž olefiny mohou být vybrány z výše uvedených olefinů obsahujících funkční skupiny. Zejména výhodné jsou pryskyřice termosety, které jsou vybrány ze skupiny, kterou tvoří epoxidové pryskyřice, melamin-formaldehydové pryskyřice a fenol-formaldehydové pryskyřice.
Vážený průměr molární hmotnosti polymerů použitých podle předkládaného vynálezu je obvykle IQ3 až 2x10°, s výhodou 104 až 106, výhodněji 2xl04 až 10s a nej výhodně ji 4xl04 až 5x10' g/mol, což se s výhodou určí pomocí gelové permeační chromatografie za použití polystyrénových standardů jako kalibrace.
Hmotnostní poměr chromoforních strukturních jednotek k nefluorescenčním strukturním jednotkám je závislý na konkrétním praktickém použití, neexistuje tedy žádný přesně definovaný poměr jiný než široké rozmezí 100:0 až 1:999. Při určitých aplikacích, kde se požaduje jak intenzivní barva, tak fluorescence, je výhodný poměr strukturních jednotek chromoforů k nefluorescenčním strukturním jednotkám 20:80 až 100:0, s výhodou 50:50 až 100:0 a výhodněji 80:20 až 100:0. Za okolností, kdy se vyžaduje fluorescence, ale nepožaduje se • · ·· ·· • · « • · · » · · «
I · · « • · · · » · ·
I · · • · · , je ccmer cnrcmor ernicn struKtiirnicn m strukturním jednotkám 20:80 až >0 až 1:593 a nejvýhodněji 5:95 až 1:599.
v v í i ca .L ‘
V jednom převedení polymerního prostředku podle předkládaného a jako další předmět podle předkládaného vynálezu může být polymer ve formě částic, které lze získat mletím polymeru r.ebu emulzní polymerizaci.
Částice mohou mít střední průměr 50 nm až 1000 pm, s výhodou 0,1 až 500 pm, výhodněji 0,1 až 200 pm, ještě výhodněji 0,1 až 100 pm a nejvýhodněji 5 až 50 pm. Částice mohou být kulaté nebo nepravidelného tvaru v závislosti na způsobu výroby a mohou být kompaktní nebo oorézní.
ťO.yser s navázanými e mu:
:kl z monomemích jednotek s ke jednovaznými a/nebo dvoj vaznými zbytky zvoleného chromoforu (polymer může volitelně obsahovat jiné komoncmerní jednotky);
~~~ Λ _~
I chromofor (I!!) nebo mohou obsahovat opakující se zesíťovatelné jednotky vzorce lila, samotné nebo v kombinaci s jednou nebo oběmi strukturními jednotkami vzorce III a lila, i5 chromofor kde
A: jsou troj vazné organické zbytky;
cnromo tor kovalentnš znamená (přímo nebo přes mústkovou skupinu) připojený jednovazný fluorescenční chromofor definovaný výše, • · ·· ·« ·· ·» ·· ···· · · · · ··«· ·· · · · · · · · • · · « · · · ·« ··· • · · · · · · ·· ···· ·· ·· kde kopolymerovatelný s A,, pokud se použijí v Kcmnsci.
i dále obsahoval strukturní jednotky obecného vzorce
-A2- (Illb) kde Aj je stejný nebo různý dvouvazný zbytek stejné skupiny A.
A., al a A, mohou být odvezeny od monomerů vybraných ze skupiny obsahující olefiny, polyalkoholy (s výhodou dioly nebo trioly), polyaminy (s výhodou diaminy a triaminy), polyisokyanáty (s výhodou di- nebo triísokvanáty), karboxylové kyseliny (s výhodou di- a trikarboxylové kyseliny) a polyepoxidy (s -výhodou di- a triepoxidy).
Hmotnostní toner s:
k nefiuorescenčním praktické aplikaci, poměr jiný než šir aplikacích, kde s
rukturních j ednot ek III, II
trukturním jednot kám závisí
neexistuje tedy žádný přes:
>ké rozmezí 100:0 až 1:999.
i požaduje jak intenzivní
bc něco tak fluorescence, je výhodný poměr strukturních jednotek chromoforu k nefIuorescenčním strukturním jednotkám 20:80 až 100:0, s výhodou 50:50 až 100:0 a výhodněji 80:20 až 100:0. Za okolností, kdy se vyžaduje fluorescence, ale nepožaduje se je poměr chromoforních strukturních jednotek strukturním jednotkám 20:80 až 1:995, 1:999 a nejvýhodněji 5:95 až 1:999.
barevná intenzita, k ne fluorescenčním výhodně ή i 10:90 až
Ve výhodném provedení polymery podle předkládaného vynálezu obsahují opakující se strukturní jednotky obecného vzorce IV, opakující se strukturní jednotky obecného vzorce IVa a popřípadě opakující se strukturní jednotky vzorce V, • · ·· ·· ·· «··· ··«· · · · · • · * • · · • · · ·< ·· · · • ·» • 9 9 9 9
9 9 · ·· ·· «« ··
Ř5 nrcmorc
R. R l·' I c-c
I 1 F.
1 Ί0 c%, kde
X, a X2 nezávis;
skupina
-S020- , skupina skupina skuoina jscu nezávisle na sebe přímá vazba, nebo X: a X. jsou ,e na sobě skupina -0-, skupina -5-, skupina -NR:-, -C(0)-0-, skupina -0-C(0)-, skupina -0-0(0)-0-, skupina skupina -0-S0,-, skupina -0-S02-0-, skupina -NR2-C(0)-, -C(0)-NR2-, skupina -NR2-C (0) -0-, skupina 0-C(0)-NR2-,
-NR2-C (0) NR2-, skupina -NR2-SO2-, skupina
SO2-NR2-,
-NR2-SO2-O-, skupina -O-SO2-NR2- nebo skupina -NR2-SO2X, dvouvaznv můstek, enremozor znamená jednovaznou fluorescenční skupinu,
R2 je atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku, cykloalkylová skupina obsahující 5 nebo 6 atomů uhlíku, cykloalkylmethylová nebo -ethylová skupina obsahující v cykloaikvlové části 5 nebo 6 atomů uhlíku, fenylová skupina, benzylová skupina nebo 1-fenyl-2-ethylová skupina,
Rj je přímá vazba, alkylenová skupina obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, cykloalkylenová skupina obsahující 5 nebo 6 atomů uhlíku, aryienová skupina obsahující 6 až 10 atomů uhlíku nebo arylalkylenová skupina obsahující 7 až 12 atomů uhlíku, r znamená nezávisle číslo 0 nebo las znamená nezávisle číslo 0 nebo 1, pod podmínkou, že pokud s je 0, r je 0,
π. Η R, -» □ obsahu?
1...1 :ι i a z o atomu uhlíku nebo .
i sc-ce atom voQiku, aisyiova dcyiovs SKupma oosanuj lalkvlová skuoina obsahující je atom vodíku nebo skupina -C(O)O-R,.,
R7 je atom vodíku, aikvlová skuoina obsahující 1 až 6 t omu uhlíku, arylová skupí:
tsanujtct b .i 10 :mu unit ku něco vlatKviova sKuotna oosanujtci atomů uhlíku,
Ra je atom vodíku, atom fluoru, atom chloru, kyanoskupina, alkylová skupina obsahující 1 až 6 atomů uhlíku nebo arylová skupina’ obsahující 6 až 10 atomů uhlíku,
r5 je a t om vodí ku, alkylová skupina obsahující 1 až 6 atomů
! uhl íku nebo skupina -C (0) O-R-,,
1 R:o je atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 6 atomů
uhl íku , ary lová sk upina obsahující 6 až 10 atomů o hlíku,
arylalkylová skupina obsahující atomů kolíku, imidazolylová skupina, pyrrolidonylová skupina, atom fluoru, atom chloru, kyanoskupina nebo skupina -X2-(R.) r-(X2) 3-K, a
R12 je atom vodíku, atom draslíku, atom sodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, 'nydroxyal kýlová skupina obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, cyklohexylová skupina, cyklopentylová skupina, cyklohexylmethylová skupina, fenylová skupina, alkylfenylová skupina obsahující v alkylové části 1 až 4 atomy uhlíku, benzylová skupina nebo alkylbenzylová skupina obsahující v alkylové části 1 až 4 atomy uhlíku.
Pro X,, X2, Rlz R2, R3, r, s a chromofor jsou významy a výhodná provedení pro formu (A) stejná, jako byla uvedena u formy (B).
• ·· · · · · · · ·· · • · · ···· ···· • · « · · ·· ·· ······ • · · · · « · · · *· · ··· · · ·· ·· ··
R, a Rs jako alkylová skupina jsou s výhodou alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, například methylová skupina, ethylová skupina, n- nebo i-propylová skupina a η-, i- nebo tbutylová skupina; jako arylová skupina s výhodou naftylová skupina nebo fenylová skupina; a jako arylalkylová skupina s
výhodou benzylová skupina. Z v i a stě výhcdn ě je atom vodíku a
R5 je atom vodíku nebo methylová skupina.
R3 je s výhodou atom vodíku, skupina -C(0)OH nebo -C(0)Ο-
alkylová skupina obsahující v alkylové části i a z Ι atomy
uhl£ku.
R7 jako alkylová skupina je s výhodou alkylová skupina obsahující i až 4 atomy uhlíku, například methylová skupina, ethylová skupina, n- nebo i-propylová skupina, a η-, i- nebo tbutylová skupina; jako arylová skupina s výhodou naftylová skupina nebo fenylová skupina a jako arylalkylová skupina s výhodou benzylová skupina. Zvláště výhodně je R7 atom vodíku.
R3, pokud je to alkylová skupina, je s výhodou alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, například methylová skupina, ethylová skupina, n- nebo i-propylová skupina a η-, i- nebo tbutylová skupina; a jako arylová skupina je s výhodou fenylová skupina nebo naftvlová skupina. Zvláště výhodně je R3 je atom vodíku, atom chloru, kyanoskupina, fenylová skupina nebo alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku.
R9 jako alkylová skupina je s výhodou alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, například methylová skupina, ethylová skupina, n- nebo i-propylová skupina a η-, i- nebo tbutylová skupina. Ve skupině -C(G)O-RU, je R15_ s výhodou atom vodíku nebo alkylová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku, výhodněji alkylová skupina obsahující 1 až 6 atomů uhlíku, jako
VVxOVÍ skupina, butylová skupina, pentylová skupina, hexylová skupina, heptylová skupina, cktyiová skupina, nonyiová skupina, decylová .na, dodecylov skupina, tetradecylová skupina, undeoylov ski skuDina, hexadecvlová skuoinč oxtaaecvlova sxucma. vynoai je S9 atom vodíku, skupina C(G) GH nebo -C(0)-O-alkylcvé obsahující v alkylové části 1 až 4 atomv uhlíku.
s vyncocu atom vcaiku, atomy uhlíku, fenylová
R:o jako alkylová skupina je s výhodou alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, například methylová skupina, ethylová skupina, n- nebo i-propylová skupina a n-, i- nebo tbutylová skupina, jako arylová skupina s výhodou fenylová skupina- a naftylová skupina, a jako arylalkvlová skupina s výhodou benzylová skupina. R10 je alkylová skupina obsahující 1 až skupina, pvrrolidonylová skupina, atom fluoru, atom chloru, kyanoskupina nebo skupina -X,-(R.) (X,) S-K .
R:1 může být například atom vodíku, atom draslíku, atom sodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 6 atomů uhlíku, hydroxyalkylová skupina obsahující 1 až 6 atomů uhlíku, cyklohexylová skupina, cyklopentylová skupina, cyklohexylmethylová skupina, fenylová skupina, methylfenylová skupina, benzylová skupina nebo methylbenzylová skupina.
Hmotnostní poměr strukturních jednotek vzorce IV k nefluorescenčním strukturním jednotkám závisí na konkrétní praktické aplikaci, neexistuje tedy žádný přesně definovaný poměr jiný než široké rozmezí 100:0 až 1:999. Při určitých aplikacích, kde se požaduje jak intenzivní barva, tak fluorescence, je výhodný poměr strukturních jednotek chromoforu k nefluorescenčním strukturním jednotkám 20:80 až 100:0, s výhodou 50:50 až 100:0 a výhodněji 80:20 až 100:0. Za okolností, kdy se vyžaduje z -uorescence, chromof orní ch jednotek k nefluere:
:nrm strukturním jednotkám 20:80 až 1:999, výhodně výhodněji 5:95 až 1:999.
HmotnosZni ccmer striKt
i.C7“ ‘ ceněním strukturním jedno praxtrexem použiti, neexistuje teoy zadnv pres : k vzorce V ~Ί1 závislý na konkrétním i X r
'.ovány poměr j my aplikacích, než široké rozmezí 0:100 až 999:1. Při určitých kde pozacuj nzivni barva, fluorescence, je výhodný poměr strukturních prvků vzorce V k fluorescenčním strukturním jednotkám 20:80 az
1:999, s výhodou 10:90
1:999 a výhodněji 5:95 až 1:999. Za okolností, kdy se vyžaduje fluorescence, ale nepožaduje se barevná intenzita, je výhodný poměr chromoforních strukturních prvků vzorce V k fluorescenčním strukturním jednotkám 20:30 až 100:0, výhodněji 50:50 až 100:0 a nejvýhodněji 80:20 až 100:0.
Polymery se strukturními jednotkami vzorce IV a popřípadě V mohou být zesítšny s multifunkčními monomery, například s 0,01 až 80 % hmotnostními, s výhodou 0,1 až 60 % hmotnostními těchto monomerů, vzhledem k celkové hmotnosti polymeru. V závislosti na druhu polymeru se mohou použít alespoň trifunkční karboxylové kyseliny, isokyanáty, alkoholy, aminy, vinyly nebo epoxidy. Je možné také použít polymerisáty, které obsahují organické sloučeniny obsahující alespoň dvě olefinicky (ethylenicky) nenasycené skupiny. Odborníkům v této oblasti je známá širší škála zesíťujících činidel. Ethylenicky nenasycená zesíťující činidla mohou být vybrána ze skupiny, kterou tvoří divinylbenzol, bi-dimethylmaleinimidalkylen jako bi-(dimethylmaleinimidyl)methylen nebo -ethylen, estery nebo amidy akrylové kyseliny nebo methakrylové kyseliny nebo polyolu, s výhodou • · • « • · • ·
• · « ·· ·· ·« ······ • · · ···· * · • · ··«· ·· · fc · · · · dioiů až tetrolů něco polyaminů, s výhodou diaminů až tetraminů. Výhodná zesíťující činidla jsou vybrána ze skupiny alifatických, cykloalifatických a cykloalifaticky-alifatických dioiů a diaminů obsahujících zvláště výhodně 2 až 12, a zejména 2 až 3 atomů uhlíku. Některými příklady těchto dioiů jsou alkylendicly- jako ethylenglykol, 1,2- nebo 1,3-propandiol, 1,2-, 1,3- a 1,4-butandiol, pentandiol, hexandiol, cktandicl, dekandiol, dcdekandiol, cyklohexandiol, di(hydroxymethyl)cyklohexan, poiyoxyalkylendioly od s výhodou alkviendiolů obsahujících 2 až 6 atomů uhlíku s 2 až 100 alkylendiolovými jednotkami, výhodněji 2 až 50 alkylendiolovými jednotkami a nejvýhodněji 2 až 20 alkylendiolovými jednotkami, jako například polyethylencioly, polypolypropylendioly, polybutylendioly a polyechyien/polypropylendioly, dále 1,1,1-trihydroxymethylethan nebo -propan, pentaerythrit a dipentaervthrit. Některými příklady polyaminů jsou ethyiendiamin, 1,3- a 1,3-propanediamin, 1,2-, 1,3- a 1,4-butandiamin, 1,6-nexandiamin, diethylentriamin, triethylentetramin, cyklonexandiamin, amincmechylcyklohexanamin, isoforondiamin a di(aminomethyl)cyklohexan.
Ve výhodném provedení podle vynálezu polymery obsahuj í strukturní jednotky obecného vzorce VI
H R.„ i i —c-c— h X.-íR.)r-(X2)s-R3- chromofcr kde R:2 je acom vodíku nebo methylová skupina, a X,, X2, R1Z R3, chromofor, ras mají stejný význam, jako je uvedeno výše, vděčně výhodných provedeni;
a popřípadě strukturní jednotky vzorce V.
Skupina -X2-(RJ (X2) S-R3- ve strukturních jednotkách vzorce VI a Via je s výhodou skupina -C(O)-O-, skupina -C(O)-O- alkylen» 4 4 4 » · · · • · · 444 • 4
4 4 4 · ·
O-C(C)- obsahující v alkylencvé části 1 az o atomu u.tii.c skuoina -C (0) -0- (alkylen-0) ,.-C (0) obsahující v alkylencvé čás:
>mů uhlíku, kde u je číslo 2
10, ivie.nova sxupma, oenzyienova sxupma,
-C-C(0)-alkylen obsahující v alkylenová části uhlíku.
skupina -C (O)-C6HS-CH2-, skupina ž 12 atomů
6xX5 ilymery se strukturními jednotkami vzorce IV nebo VI a :oříoadě strukturními prvkv vzorce V mohou dále obsahovat s te- :zne st ruuturm
H R, idnotkv obecného vzorce VII ,2
-c— (VH), kde R12, XI( X,, R:, R3, r a s mají stejný význam, jako je uvedeno výše, včetně výhodných provedení. Tyto strukturní prvky jsou výhodné přítomny pokud jsou skupiny chromoforu zavedeny do polymeru pomocí reakce mezi postranními funkčními skupinami na polymeru a funkčními skupinami na odpovídajících molekulách chromoforu.
Polymery se strukturními jednotkami obecného vzorce IV nebo VI a popřípadě strukturními jednotkami vzorce V obsahují s výhodou stejné nebo různé strukturní jednotky vzorce VIII jako výhodné jednotky vzorce V,
KGc
H R12 I 1 z C-C —
I I H R.n (Vlil),
R:; je atom vodíku nebo methylová skupina a
R13 je atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, alkoxyskupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku, kyanoskupina, atom chloru, fenylová skupina, pyrrolidonylová • · • 0 k · · 0 » » · 0 • 0» 000 pyrudmylová skupina, umudazolvlová sku:
nebo skuoina -C (C)-NR.=R,e,
C (0) CR..
_j_ .vz-,- skupina oosanujici zů uhlíku a s výhodou 1 až 12 atomu uhlíku a us ie na secu . t om vedutu něco tvuova stupuna ccsar a z omů uη11 ku.
itomů uhlíku a s výhodou 1
Polymery se strukturními jednotkami vzorce IV a IVa nebo VI a Via a popřípadě stejnými nebo různými strukturními jednotkami vzorce V nebo VIII, mohou dále obsahovat strukturní jednotky vzorce IX nebo X jako výhodné zesítění,
Η i ι I -c-c i i Η
ι H I i c-cI !
Η H (IX),
H R._
I I
-C-c-C(O)-X3-P.17-X3-(O)Cr!2h I 2 I -C-Cí i (X),
R,2 je atom vodíku nebo methylová skupina,
X3 je skupina -0-, skupina -NH- nebo skupina -N(alkvl)obsanující v alkylové části 1 až 4 atomy uhlíku, a
R17 je alkylenová skupina obsahující 2 až 12, s výhodou 1 až 6 atomů uhlíku, cyklohexylenová skupina, cyklohexandimethylenová skupina, fenylenová skupina, nebo X, je skupina -0- a R._7 je skupina alkylen-(alkylen-0). ,0-alkvlen obsahující v aždé alkvlenové části 2 až 6 atomů uhlíku.
/ a vyhoar.e poiyrr.eraty p dále stejné nebo různé iontové struktur:
ΧΣ
H R,„
I I '* y i R!3 R;g kde
4 4 4 4 4 · 4 4 · 4 4 • 444 4 4 4 4 4 4 4 4 • 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
4 4 4 4 44 44 444 444
444 4444 4 4
4444 44 44 44 44
X2,
R.2 je atom vodíku nebe methylová skupina,
R.j je atom vodíku a R,s je skupina -C(O)OR20, skupina -SO3R20, skupina -CSK.-COOR23, skupina -CSH.-SO3R2a, skupina -CSH,-R2, nebo skupina -C (0) -X4-alkylen-R22 obsahující v alkyienové části 2 až o atomů uhlíku,
X. je skupina -0- nebo skupina -NH-,
R13 a R19 jsou nezávisle na sobě skupina -C (0) CR20 nebo skupina C (0) -X. - alkvlen-R., obsahující v aikvlenové skuDině 2 až 6 atomů uhlíku,
R2q je alkalický kov, s výhodou lithium, sodík nebo draslík,
R21 amoniová skupina nebo amoniummethylová skupina, a R2, je amoniová skupina.
Amoniová skupina nebo amonium v amoniurnmethýlové skupině může být odvozeno od primární, sekundární nebo terciární aminoskupiny; výhodné jsou kvarterní amoniové skupiny. Amcniové skupiny nebo amonium v amoniummethvlové skupině může mít obecný vzorec XII
-'NR?.R-.R.= (XII) kde
R23, R24 a R25 jsou nezávisle na sobě atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, s výhodou až 12 ; sauici o
Ve :nvlová sku benzylová skupina, 1-fenyl-2-ethylová skupina nebo
R-, a R.. sooiečně tvoří tetrametnylenovcu skupinu, pentamethy.enovou skuoinu nebo skupina -CH-CH,-O-CH,CH,- a R’vedený výšúd v y z.» .g..
Vhodné prctianionty mohou být odvozeny od anorganických nebo o rganických kyselin, sulfcncvé kvselinv scu naoriri:
rarooxv.
ky:
diny, halogenovodíkové kyseliny. Výnconymu prctianicntv jsou chlorid a bromid.
Dolymeráty a výhodné polymeráty popsané výše mohou dále obsahovat strukturní jednotky s kyselinovými napři klad s kuoinou -C(CjC emulzní oolvmerace.
nebo ~SO3H, zejména pokud se skumnami, navádí
Szrukturní jednotky s kyselinovými skupinami mohou mít obecný vzorec XIII
H R._ i i “ —c-cI I (Xíin, kde
R12 je atom vodíku nebo methylová skupina,
R27 je atom vodíku a R.2S je skupina -C(O)OH, skupina -SO3H, skupina -C,H.-COOH, skupina -CsH4-SO3H, nebo
R;5 a jsou skupina -C(O)OH.
Polymery s amino a kyselinovými skupinami mohou být s výhodou rozpustné ve vodě nebo se mohou připravit pomocí emulzní polymerace dispergovaných a/nebo rozpuštěných monomerů.
• · ~ převezeni polymery podle předkládaného být zesítěny difunkčními molekulami. Tyto obsahovat opakující se strukturní jednotky
XIV, samotné nebo společně se strukturními ho vzorce IV, ···· ·«·· · · · · ·· · ···· ···· • · · · · ·· · · ······ ··· ···· · · ·· ···· ·· ·· ·· ·· álezu mohou ymery mohou cr.ého vzorce jednotkami obec.n !2 •c-cX,•(p-l)r'(X2^s'R3* chromofor ·R.-<X.ya,)-X, kde R: , R,, R:2, X2, X2, r, s a -chromofor- mají stejný význam, jako je uvedeno výše, včetně výhodných provedení.
Hmotnostní poměr strukturních jednotek vzorce (XIV) k nefluorescenčním strukturním jednotkám závisí na konkrétní praktické aplikaci, neexistuje tedy žádný přesně definovaný poměr jiný než široké rozmezí 100:0 až 1:999. Při určitých aplikacích, kose oozaouje jak jn zívni :nce, je vyneony poměr strukturních. jednotek chromoforu k nefluorescenčním strukturním jednotkám 20:80 až 100:0, s výhodou 50:50 až 100:0 a výhodněji 80:20 až 100:0. Za okolností, kdy se vyžaduje fluorescence, ale nepožaduje se barevná intenzita, je poměr chromoforních strukturních jednotek k nefluorescenčním strukturním jednotkám 20:80 až 1:999, výhodně 10:90 až 1:999 a výhodněji 5:95 až 1:999.
Výše uvedené zesítěné polymery s jednou nebo oběma strukturními jednotkami vzorce XIV mohou obsahovat strukturní jednotky vzorce IV, V, VIII, IX, X, XI, XII a XIII samotné nebo v jakékoli kombinaci nejméně dvou těchto strukturních jednotek nebo mohou obsahovat strukturní jednotky výhodných zbytků vzorce V, IX a VIII, a dále IX, X, XI, XII a XIII samotné nebo v jakékoli kombinaci nejméně dvou těchto strukturních jednotek.
• · • · • · • · · • · · · · · i- v isjíceisxe:
mol lecnv vzorec XV
(XV), sousední atomy uhlíku benzenových kruhů mohou být kondenzovány s benzenovými kruhy, heteroarcmatickými kruhy nebo oběma těmito skupinami a k těmto kruhům mohou být .připojeny volné vazby místo benzenových kruhů polycvklické struktury a aromatické kruhy jsou nesubstituované nebo substituované atomy halogenu jako atomem fluoru, atomem chloru nebo atomem bromu, kyanoskupinou, nitroskupinou, alkylovou skupinou obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, cykloalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 .tomů uhlíku, arylovou skupinou obsahující o až 13 uhlíku, heteroarylovou skupinou obsahující atomu atomů uhlíku, cykloalkylalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkýlovou skupinou obsahujíc atomů uhlíku, irylalkylovou skupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkyloxyskupinou obsahující i až 13 atomů uhlíku, cvkloalkyloxyskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arvloxyskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, hetercaryloxyskupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cykloalkylalkvloxyskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkyloxyskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylalkyloxys kučmou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkylthioskupinou obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, cykloalkylthioskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylthioskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylthioskupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cyklcalkylalkylthioskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkyl• · · · • · · ·
• ·
Ο- nebo uhlíku, thicskuoonc alkylthioskupinou 5 až 17 atomů uhlíku, skupinou alkyl -S02 obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkyl-SO- nebo -S02 skuoinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, skupinou aryl-SOnebo -SO- obsahující β až 18 atomů uhlíku, skupinou'heteroarylSO- nebo -S02 obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, skupinou cykloalkylalkyl-SO- nebo -S02 obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, skupinou arylalkyl-SO- nebo -SO, obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, skupinou heteroarylalkyl-SO- nebo -S02 obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, terciární aminoskupinou obsahující 3 až 30 atomů uhlíku a alkoxyalkylovou skupinou obsahující 2 až 20 atomů uhlíku. Cyklické alifatické a aromatické zbytky (substituenty) mohou být také substituovány atomy halogenu, jako atomem fluoru, atomem chloru nebo atomem bromu, kyanoskupinou, nitroskupinou, alkylovou skupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylovou skupinou obsahující 3 uhlíku, arvlovou skuoinou obsahující 6 až 18 a z 12 atomu .tomu uhlíku, cvkloal k' 1 kýlovou skuoinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, uhlíku, heteroarylalkylcvou skupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkyloxyskupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylcxyskupincu obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryloxyskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku a
As a A7 jsou přímá vazba nebo dvouvazná organická skupina.
Příklady substituentů jsou atcm fluoru, atom chloru, atom bromu, methylová skupina, ethylová skupina, propylová skupina, butylová skupina, hexylová skupina, methyloxyskupina, ethyloxyskupina, propyloxyskupina, butyloxyskupina, hexyloxyskupina, methylthioskupina, ethylthioskupina, skupina methyl- nebo ethyl-SO-, skupina methyl- nebo ethyl-SO2~, fenylová skupina, • · l * · 4 • · » · · <
» · · « • · · · · 4 • · · · · 4 'levá skupina, toluylová skupina, xylylová sxopina, o /Ibenzylcvá skupina, dimethylbenzylová skupina, chlcrfenylova skupina, dichlorfenylová skupina, methoxyfenylová skupina, dimethoxyfenylová skupina, methoxybenzylová skupina, dimethoxybenzylová skupina.
S výhodou jsou 1 nebo 2 kruhy kondenzovány se sousedními atomy uhlíku za vzniku bicyklického nebo tricyklického systému. Mohou být vybrány ze skupiny, kterou tvoří benzenová skupina, furanová skupina, thiofenová skupina, pyrrolcvá skupina, pyridinová skupina a pyrimidinevá skupina.
Ve výhodném provedení mají As a A7 obecný vzorec XVI
-X,- (R.) (XJ -R.(XVI) kce
X,, X2, R., R3, ras mají význam uvedený výše orevedení.
:tně výhodných
Ve výhodném provedení má dvouvazný zbytek chromoforu obecný vzorec XVII a XVIla
(XVID,
(XVIí), kde
Ro;, Ro2, R33, R04 a R05 jsou nezávisle na sobe atom vodíku, atom chloru, alkylová skupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, alkoxyskupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, fenylová skupina, benzylová skupina, alkylfenylová skupina obsahující • ·· · · ·· · . «· « • · · ···· ···· • · · · · ·· ·· · · · ··· • · · · · · · · · ·« ···· ·· ·· ·· ··
SXUDl mssnujici v airv-í unii<u ne
- 1 3 ž 12 s výhodou atom vodíku, a As a A7 jsou dvouvazna setem vzorce XVI.
Ve výhodném provedení skupiny As a A7 mohou být vybrány ze skuoin vzorce
C(Q)-O-R'-O-C(O)-(R'') -C(0)-NH-R'-NH-C(0)-(R' kde R' je alkylenová skupina obsahující 2 až 20 atomů uhlíku, s výhodou 2 až 12 atomů uhlíku a výhodněji 2 až 6 atomů uhlíku, fenylenová skuoina, benzylenová skupina nebo oligoxyalkylenová skupina' obsahující s výhodou 2 až 6, a výhodněji 2 až 4 oxyethylenové a/nebo oxypropylenové jednotky, R je alkylenová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku, fenylenová skupina nebe benzylenová skupina a u je 0 nebo I.
chromoforní ch zbytků
• · • · · ·
V jiném výhodném provedení podle předkládaného vynálezu polymer podle předkládaného vynálezu může obsahovat nebo může být tvořen funkčními chromoforními monomery, které obsahují dvě nebo tři funkční skuoiny kovalentně vázané, přes můstek, k jednomu z kruhů jádra struktury chromoforu. Tedy polymery s opakujícími se jednotkami vzorce III, lila a Illb mohou dále obsahovat, nebo jednotky obecného vzorce Illb mohou být nahrazeny, opakujícími se zesíťujícími jednotkami obecného vzorce Ilíc, ílíd nebo obojími, cnromciox \ ?3 (Hic), cnrcrcicfcr · llld), xce
Ag je troj vazný nebo tetravazný organický zbytek, kopolymerovatelný se skupinami
Chromofor znamená jednovaznou fluorescenční skupinu, která j< definovaná výše.
· 99 ···· · · · · 9 9 * · • 9 · 9 · 9 9 · · · · • · 9 9 9 99 99 999.999
999 9999 · 9
9999 99 99 99 ··
kde sousední atomy uhlíku benzenového kruhu mohou být kondenzovány s benzenovými kruhy, heteroaromatickými kruhy nebo oběma těmito skupinami a aromatické kruhy jsou nesubstituované nebo substitiované atomy halogenu jako atomem fluoru, atomem chloru nebo atomem bromu, kyanoskupinou, nitroskupinou, alkylovou skupinou obsahující l·
až 18 atomů uhlíku, cykloalkylovou skupinou obsa hu j í o í 3 až 12
atomů uhlíku, arylovou skupinou obsahující 6 1 G a l o m li
unlíku, heteroarylovou skupinou obsahující 5 i 7 a l cmu
uhlíku, cykíoalkylalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 a romů
unlíku, arylalkýlovou skupinou obsahující 6 až 18 hetercarylalkýlovou skupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, atomů uhlíku, alkyloxvskupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkyloxyskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryloxyskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroaryloxvskupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cyklcalkylalkyloxyskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkyíoxyskupinou obsahující 6 až atomů uhlíku, heteroarylalkyloxyskupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkylthioskupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylťnioskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylthioskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, hetero• 9 99 > 9 9 9 » 9 9 9 • 9 9 9 9 9 • 9 9 4
9 9 9 .· · · 4 • 4 9 4
9 9 9
alkylchioskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, neteroarvlalkylthioskupinou 5 až 17 atomů uhlíku, skupinou alkyl-SOnebo -SO, obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, cykloalkyl-SO- nebo -SO, skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, skupinou arylSO- nebo -SO, obsahující o až 13 atomů uhlíku, skupinou hezeroaryl-SO- nebo -SO, obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, skupinou cykloalkylalkyl-SO- nebo -S02 obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, skupinou aryialkyl-SO- nebo -S02 obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, skupinou heteroarylalkyl-SO- nebo -50, obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, terciární aminoskupinou obsahující 3 až 30 atomů uhlíku a alkoxyalkylovou skupinou obsahující 2 až 20 atomů uhlíku (substituenty) jako atomem cyklické alifatické a aromatické zbytky mohou být také substituovány atomy halogenu, fluoru, atomem chloru nebo atomem bromu, kyanoskupinou, nitroskupinou, alkylovou skupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylovou skupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkylovou skupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarvlalkylovou skupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkyloxyskupinou obsahující 1 cykloalkyloxvskupinou obsahující až 13 až 12 atomů uhlíku, atomů uhlíku, aryloxyskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku a
As je trojvazná nebo čtyřvazná organická skupina.
Příklady substituentů jsou atom, fluoru, atom chloru, atom bromu, methylová skupina, ethylová skupina, propylová skupina, butylová skupina, hexylová skupina, methyloxyskupina, ethyloxyskupina, propyloxyskupina, butyloxyskupina, hexyloxyskupina, aa aa * a a a a a a a a a a a a a a a a a a a • · ·· «« ·· ·· • · · > · · · • · · · · ·· • · · · · · · • · · · · · ·· ···· a· ·>
methyithioskuoma, etkvlthioskupina, skupina methy_- teoc ethyl-SO-, skupina methyl- r.ebo ethyl-SO2-, fenylová skupina, benzylová skupina, toluvlcvá skupina, xylylová skupina, methyibenzyicvá skupina, dimetnylbenzyiováskupina, chlorfenylová skupina, dichlorfenylová skupina, methoxyfenylcvá skupina, dimethoxyfenylcvá skupina, methoxybenzylová skupina, dimethoxybenzvlová skuoina.
výhodou jeden kruh je kondenzován se sousedními za vzniku bicyklického systému. Kruhy být vybrány kterou tvoří benzenová skupina, furancvá skupina skupina, pyrroiová skupina, pyridinová skupina a atomy uhlíku ze skupiny, , thiofenová pyrimidinová sxuDina.
Ve- výhodném provedení má Aa obecný vzorec XXI nebo XXIa
-R31-(X4)a-R32-(Xs)b (XXI), '/, (XXIa).
kde (a) R,l je přímá vazba, slkylenová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku, fenylenová skupina nebo benzylenová skupina;
X, je atom dusíku, atom kyslíku, atom síry, skupina C(0)0 nebo skupina C(O)N;
R32 je alkyltriylová skupina obsahující 2 až 12 atomů uhlíku, fenyltriylcvá skupina nebo benztríylová skupina, pokud a je 1 a b je 2, nebo je to alkyltetraylová skupina obsahující 2 až 12
atomů uhlíku, fenyl tetrsylová skupina nebo benztet raylová
skupina, pokud a je i a b je 3 ;
X5 je atom kyslíku, atom síry, skupina NK, skupina C(0)0,
skupina C(0)NH, ta ta ta tata ta · ·· ta · · · · ta· · ···· ····
r.ecc
(b) R32 je vazba, a je 0 a b je 2 nebo 3, Xs má výše uvedené
významy a R31 je alkyltriylová skupina obsahují cí 2 až 12 azomů
uhlíku, fenyltriylová skupina nebo benztriylov skupina, pokud b
ie 2, nebo je to a 1kyltezravlcvá skuoina obsahující 2 unuku, :enví tí skuoina nebo benzzí skupina, cokuo. o je 3;
(c) R3L je přímá vazba, alkylenová skupina obsahující 1 a atomů uhlíku, fenylenová skupina nebo benzyle.nová skupina; X je atom'dusíku nebo skupina <2(0)11;
R33 je alkylenová skupina obsahující 2 až 12 atomů uhlíku;
X7 je atom kyslíku, atom síry, skupina C(0)0, skupina C(0)NH, a cc í o) — cs-c:-:.— *3i a *33 pokud je to alkylenová skupina, obsahuje s výhodou 2 až 8 a nej výhodněji 2 až 4 atomy uhlíku. R32, pokud je to alkzriylová skupina, obsahuje 2 až 8, výhodněji 2 až 6 a nejvýhodněji 2 až 4 atomy uhlíku.
Ve výhodném provedení má dvojvazný chromoforní zbytek vzorec XXII a XXIIa
O
(XXII), (XXII a), • · · · · · • ·· · · · · · • · · · · · · • · · · · ·· · • · · · · · · ·· ··«· ·· · ·
R,,, R_, R,.,, Ro
--a, alkvlové a χ.ς iscu skupina obsáhuήíci alkoxyssupina obsahující atomů uhlíku, fenylové skupina, benzylová skupina, alkylfenvlová skuoma obsahují v alkylové části 1 atomů uhlíku nebo alkvlbsnzvl skupina obsahující v alkylové části 1 až 12 atomů uhlíku a ma obecný vzorec XX1 nebo XXIa. R35 je s výhodou atom vodíku.
Ve výhodném provedení může být skupina A3 vybrána ze skupiny, kterou tvoři
CH.C ch.o: — o — ch.· o CH.
ii I J -ch.c—c— c
CH.O-C
CH.
»· · · ·· ·· • ·· · * · · · · · · · • · · ···· · · · · • · · ·· » · ·· ······ ··· · · « · · · • · ···· ·» · · · · ·· skupin (Ph je fenylová skuoina):
9 ·
I · 9 9 (CHO--Z i O )
.· —c;c:-:j - íc:-y:-c(O — ch-chj
Polymery v souladu s předkládaným vynálezem mohou být náhodné, blokové, roubované nebo emulzní polymery (mřížky).
Příprava polymerů a jejich imobilizace je odborníkům v této oblasti známá. V principu lze použít dva postupy. V prvním lze polymerovat monomery s navázanými molekulami chromoforů. V druhém lze použít polymery s navázanými funkčními skupinami a nechat je reagovat s molekulami chromoforů, které také obsahují funkčni s kupiny.
Dalším výhodným provedením vynálezu je způsob výroby polymerů v souladu s předkládaným vynálezem. Způsob zahrnuje reakci sloučeniny vzorce XVIII, XIX a XXIII v jakékoliv kombinaci, samostatně nebo spolu s komonomery,
A', chromofor (XVIII) • ·
I · · 4 • · · • · · · · ·
A\ ;mcfcr- (AV) ,<ce
A', je jednovazná funkční něco poiymerovatelná skupina, ;dnovazná funkční :
poiymerovatelná skupina schcp řakce se skupinou A',,
AA je rea kce ícncvazná funkční nebo poiymerovatelná skupina scnopna » funkčními nebo polymerovatelnými skupinami polymeru a o je číslo 2 nebo 3, a chromofor má význam uvedený výše, přičemž A'lz A'2 a A'3 jsou nevázány přímo neoo chromoforu.
můstkovou skupinu k molekul:
Dalším výhodným provedením vynálezu je způsob výroby sloučenin v souladu s předkládaným vynálezem, který zahrnuje reakci polymeru s opakujícími se strukturními prvky a obsahuje přímo přes můstkovou skupinu kovalentně vázané funkční nebo polymerovatelné skupiny, se sloučeninou vzorce XVIII, XIX a/nebo XXIII v jakékoliv kombinaci chromoforu, samostatně nebo spolu s komonomery,
Aý - chromofor (XVIII)
A'2 - chromofor - A'2 (XIX) chromofor-(A'3) c (XXIII) kde
Α\ je jednovazná funkční nebo poiymerovatelná skupina,
A'2 je jednovazná funkční nebo poiymerovatelná skupina schopná reakce s funkčními nebo polymerovatelnými skupinami polymeru, •τ - r rt . r 3
O ví L· — i ie číslo 2 nebo 3 a chromofor má význam uvedený výše, přičemž A',, A', sou nevázány přímo neoo chromoforu.
můstkcvou skucinu k molekule 'íorava polymerů ccdl β Ό2 •kiádaného vynálezu se mu;
ocaií icstu;
znamvcn v oněmil ociymeru, k o jsou novacez :ostuoná polymerace, aniontová radikálová polymerace polymerace, kationtová polymerace a Známé polymerace se provádí v roztoku, objemovým, emulzním, foto a mezivrstvým způsobem.
Reakční teploty se pohybují mezi 0 až 250 °C. Použití vhodných
C ji a běžných katalyzátorů a fotoiniciátorů je známé a zd nebudeme popisovat. Jako účinný radikálový katalyzátor pro tepelnou polymeraci olefinicky nenasycených sloučenin je známý azobisizobutyronitrii. Polymerace se může provádět smísením monomerů, katalyzátorů a popřípadě rozpouštědla a zahřátím, ozářením nebo zahřátím i ozářením. Polymery se mohou izolovat pomocí srážení do rozpouštědel, ve kterých jsou nerozpustné nebo odstraněním rozpouštědel, popřípadě se může čistit opakovaným srážením a sušením.
Některé monomery jsou nové a některé jsou známé nebo se mohou připravit pomocí známých nebo analogických postupů.
Difunkční benzo[4,5]imidazo[2,1-a]isoindol-11-ony jsou v jednom aspektu nové a dalším výhodným provedením předkládaného vynálezu jsou sloučeniny vzorce XXIV,
A/ 'ý-chromofor-AJ (XXIV), kde • · · * • » · • * ♦ ·
-q ' ’-τ' ρ , mustkovou SKupinu .< mc_exu_e cnrcmotoru, a chromcfor je dvojvazný benzo [4,5] imidazo [2 , 1-a] isoindol-li-cn, kondenzovány těmito scusecrx atomy unnku oenzencwca Krunu mohou oy s benzenovými kruhy, heteroarom&tickými kruhy nebo obém i k těmto kruhům mohou být připojeny voir k benzenovým kruhům vnitřní struktury chromoforú aromatické kruhy jsou nesubstituované nebo substitiované atomem fiucru, atomem chloru nebo atomem bromu, kyanoskupinou, nitrcskupinou, alkylovou skupinou obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, cykloalkylovou skupinou obsahující- 3 až 12 atomů uhlíku, arylovou skupinou obsahující 6 až 13 atomů uhlíku, hetercarylovou skupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cykloalkylalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryislkylovou skupinou obsahující β až ±8 atomů uhlíku, heteroarylalkylovou skupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkyloxyskupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkyloxyskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryloxyskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroaryloxyskupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cykloalkylalkyloxyskupinou obsahující 3 atomů uhlíku, arylalkyloxyskupinou obsahující 6 až 18 uhlíku, heteroarylalkyloxyskupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkylthioskupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylthioskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryithioskupinou obsahující 6 až 13 atomů uhlíku, heteroarylthioskupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cykloalkylalkylthioskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkylthioskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylalkylthioskupinou 5 až 17 atomů uhlíku, skupinou alkyl-SO- nebo -S02 atomu • · • · ··
9 · » I • · · 4 • · · · s zuczccu nebo -S02 SO- nebe : un^icu, seuemou aryi uhiixu, skuorncu netercary. 17 atomů uhlíku, skupin;
atomů uhlíku, terč a o emu u n c. z ,<u a a J_ ko x '·
G* L C, i t ΐ U Ca X í U_ J_ Á. Ci f
-SO2 obsahující 3 5 z. 12 atomů unii ku,
iebc -SO2 obsahuj ÍCÍ o a z ió e í omů
ylalkyl-SO- nebo -so2 obsahující 5 a z
'ní aminoskupincu obs ahující 3 až 30
,< v sovou s kucicou s podmínkou, že dvě primární aminoskupiny nejsou pnmo připojeny k různým benzenovým kruhům a dvě hydroxylové skupiny nejsou připojeny přímo k jednomu kruhu vnitřní struktury benzo [4,5 ]imidazo[2 ,1-a]isoindol-11-onu.
Cyklické alifatické a aromatické zbytky mohou být také substituovány například atomem fluoru, atomem chloru nebo atomem bromu, kyanoskupinou, nitroskupinou, alkylovou skupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylovou skupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkylovou skupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylalkvlovou skupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkyloxyskupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkyloxyskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, a aryloxyskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku. Příklady substituentů jsou atom fluoru, atom chloru, atom bromu, methylová skupina, ethylová skupina, propylová skupina, butylová skupina, hexylová skupina, methyloxyskupina, ethyl oxyskupina, propyloxyskupina, butyloxyskupina, hexyloxyskupina, methylthioskupina, ethylthioskupína, skupina methyl- nebo • · · • · · · · * • · · ·· · · · · · · · ··· · · ♦ · · • · ···· · · · · · · · <
, skupina methyl- nebo ethyl-SO--, fenylová benzylová skupina, tolylová skupina, xylylová methylbenzylová skupina, dimethylbenzylová skupina, c: lová skupina, dichlorfenylová skupina, methoxyfenylová dimethoxyfenylová skupina, methoxybenzylová skupí methoxybenzylová skupina.
;.<upma,
Jeden nebo dva kruhy jsou s výhodou kondenzovány se sousedními atomy uhlíku za vzniku bicykiickvch nebo tricyklických systémů. Ty mohou být vybrány ze skupiny, kterou tvoří benzen, thiofen, pyrrol, pyridin, a pyrimidin.
Ve výhodném orovedení vvnále.zu má můstkové skupina vzorec XXV,
-X,-(R,) r- (X2) s-R3- (XXV), kde
X2, X2, R,, R3, ras mají význam uvedený výše včetně výhodných provedení.
Funkční skupiny A'', mohou být vybrány ze skupiny, kterou tvoří atom halogenu vázaný k alkylové skupině, jako je atom chloru a atom bromu, skupina -N3, epoxidová skupina, hydroxylová skupina, thioskupina, kyanoskupina, skupina -NHR100, skupina = C=NRlco, skupina =C0, skupina -CH-O, skupina -NCO, skupina -CH=CK2, skupina -C(CH3)=CH2, skupina -C(O)OH, skupina -SO3H, skupina -SO2C1, skupina -SO2Br, skupina -C(O)-C1, skupina -C(0)-3r, skupina -OC(O)OR101, skupina -OC (0)-NR102R,03, skupina -C (0) -OR104, skupina -SO2-OR104, skupina -C (0) -NR. 02R-03 a skupina -SO2-NR,02R103, kde
R1SO je atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až uhlíku, fenylová skupina nebo benzylová skupina, atomů
0
0 » 0 0 a • » 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 4
0 · 0 0 00 00 .<7 _ 073 S <30 1 a“ o:
7<7Oina neoo ceruviova sxucma,
R..c: a R.:3 jsou nezávisle na sobě atom vodíku, alkylová skupin obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, fenylová skupina nebo benzy levá skunina a
Rlo, je alkylová skupina obsahující 1 fenylová skuoina nebo benzvlová skuoina.
až 18 atomů uhlíku,
R;ac, RLC2, R103 a RL„, pokud jsou to alkylové skupiny, s výhodou obsahují 1 až 12, výhodněji 1 až 8 a nejvýhedněji 1 až 4 atomy uhlíku.
Výhodnější funkční skupiny jsou vybrány ze skupiny, kterou tvoří k alkylové skupině vázaný atom chloru a atom bromu; epoxidová skupina, hydroxylová skupina, thioskupina, skupina -NKR150, skupina -CH=CH,, skupina -C (CHJ =CH2, skupina -NCO, skupina -C(O)OH, skupina -C(O)-C1, skupina -C(0)-3r, skupina -C(O)-OR234, skupina -C (0)-NRL3-R1O3, kde
Rloa je atom vodíku nebo alkylová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku,
R1G2 a R103 jsou nezávisle na sobě atom vodíku nebo alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku a alkylová skupina obsahující 1 atomů uhlíku.
V nejvýhodnějším provedení korespondují sloučeniny se vzorci XXVI a XXVIa, • ·
KGí
(xxvi).
;'XXVk 02, RC4 a R„s jsou nezávisle na sobě atom vodíku, atom roioru, xyiova skupina obsanujici
Id atomu unn.<u, aikoxvsKuoxna oosanuuci atomů uhlíku, ;aV _C Vč skupina, benzylová skupina, alkylfenylová skupina obsahující v alkylové části 1 až 12 atomů uhlíku nebo alkylbenzylová skupina obsahující v alkylové části i až 12 atomů uhlíku, As a A7 jsou dvouvazné skupiny vzorce XXXIII a A 3 je vbrána ze skupiny, kterou tvoří atom chloru, atom bromu, epoxidová skupina, hvdroxylová skupina, thicskupina, skupina -NR1;„, -CH=CH2, skupina -C(CH3)=CH2, skupina -NCO, skupina skupina -C(0)OH, skupina -C(O)-C1, sxuoma
-C(0)-Br, sxuoma
-C(O)-OR,0., skupina -C (Ό) -NR132R133, kde
R1Q0 je atom vodíku nebo alkylová skupina obsahující 1 až II atomů uhlíku,
R102 a R103 jsou nezávisle na sobě atom vodíku nebo alkyioví skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku a
R._04 je alkylová skupina obsahující 1 až 8 atomů uhlíku.
V zejména výhodném provedení mohou být skupiny As a A7 vybrány ze skupin vzorce
-C(0) -0-R'-0-C(0) - (R) a
-C(0) -NH-R'-NH-C(O) - (R'ýu • · · · · · · · · ·· · • · · · · · · ···· • · · ·· · · ·· ··· ··· • · * · « · · · · tt ···· · · ·· · · · · — r>
Z. U .2 ařenylenová skupina, benzylenová sku skupina obsahující s výhodou 2 až oxyethvlenové a/nebo oxypropylenové skupina obsahující i až 12 atomů pina nebo oligoxyalkylenová : 6, a výhodněji 2 až 4 jednotky, R'' je alkylenová uhlíku, řenylenová skupina nebo benzylenová skupina a u nebo -C(CHj)=CH2 jsou připojeny je 0 nebo 1, a k C(0)- skupinám.
skupiny •CH=CHZvláště výhodné sloučeniny maží obecný vzorec XXVII,
C-H.
(XXVII),
As je skupina C6H4 a A7 je přímá vazba nebo alkylenová skupina obsahující 1 až 6 atomů uhlíku, řenylenová skupina nebe benzylenová skupina, a A'ý je skupina -COOH, skupina -C(O)-C1, skupina -C(0)-3r, skupina -C(O)-OR104, skupina -C (O) -NR.0,R.3S, skupina -C(O)O-alkylen-OH obsahující v alkylenové části 2 až 12 atomů uhlíku, skupina -C(O)O-alkylen-O-C(O)-CH=CH2 obsahující v alkylenové části 2 až 12 atomů uhlíku nebo skupina -C(0)0alkylen-Q-C (0)-C (CH-;) =CH2 obsahující v alkylenové čásci 2 až 12 aromů uhlíku.
Monofunkční benzo[4,5]imidazo[2,1-a]isoindol-11-ony, kromě amino, hvdroxyl a kaboxvlfenyl-substituovaných derivátů, a benzo(4,5]imidazo[2,1-a]isoindol-11-ony s jedním polyfunkčním substituentem jsou rovněž nové. Navíc jsou v jednom aspektu výhodnějším provedením vynálezu sloučeniny vzorců XXVITI a XXVI Ha, chromofor-A (XXVIII)
99 9 9 99 9 9 99 9
9 999· 9999 • 9 9 99 9 · 99 9·4·9· •99 99·· · · • 9 9·99 · · 99 · 9 99
KGS
A'd je jednovazná funkční (zároveň znamená polymerovatelná) skupina, která je navázána ofino nebo přes můstkovcu skupinu k molekule chromoforu, ivoj- neoo t:
:unroní žároví znamena í vme >vacelná) skupina, která je navázána přímo nebo přes můstkovou skupinu k molekule chromoforu, a chromofor je jednovazný benzo[4,5]imidazo[2,1-a]isoindol-11-on, sousední atomy uhlíku benzenovýc kruhů chromoforu kondenzovány oběmi těmito volné vazby s benzenovými kruhy, heteroaromatickými skupinami a k těmto kruhům mohou být místo k benzenovým kruhům vnitřní mohou být kruhy nebo připojeny struktury chromoforu a aromatické kruhy jsou nesubstituované nebo substituované atomem fluoru, atomem chloru nebo atomem bromu, kyanoskupinou, nitroskupinou, alkylovou skupinou obs cykloalkylovou skupinou obsahuj arylovou skupinou obsahující 6 arylovou skupinou obsahující 5 alkylalkylovou skupinou obsahuj arylalkylovou skupinou obsahující arylalkylovou skupinou obsahuj:
a n u jící 1 až 13 atomů uhlíku,
ící 3 až 12 atomů uhlíku,
18 atomů uhlíku, hetero-
a z y 7 atomů uhlíku, cykio-
ící 3 a z 12 atomů uhlíku,
. 6 18 atomů uhlíku, hetero-
Lcí 5 až 17 atomů ub 1 íku,
alkyloxyskupinou obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, cykloalkyloxyskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryloxyskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroaryloxyskupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cykloalkylalkyloxyskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylaíkyloxyskupinou obsahující 6 až • · · · • ·
3 6 • 9 9 · 9 9 9 · · 9 9 9 9 · 9 9 9 9 99 9999 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 • 9 9 9 9 9
_ 3 3 - Z ... O uhli <u, hecer carví a1ky1cx' y skup LUOU 00 S 3 0 0~1z z z až i'
.5 L o m ů O O iíku, alkylthioskupinou obsahující 1 až 1 8 a Loro
uhlíku, c ykioalkvlthioskupinou obsahující 3 až 12 atomů unlíku
arylthics kuorncu obsahující 6 až 13 atomů uhlíku, h e t e r ο-
arylthios kupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, ο y k l· o
alkylalky Ithioskupincu .obsahující 3 až 12 atomů uhlíku
arylalkyl thioskupinou obsahující 6 až 13 atomů uhlíku
heteroary lalkylthioskupinou 5 až 17 atomů uhlíku, s kuoino;
alkyl-S0- nebo -SO. obsahující 1 3 Z i 8 atemů uhlíku, cykle-
a 1 ky 1 - s G - nebo -SO. skupinou obsah uj ící 3 a z 12 sternu uhlíku
skupinou aryl-SO- nebo -S02 obsahující 6 až 13 atomů uhlíku
skupinou heteroaryl-SO- nebo -S02 obsahující 5 až ±7 atomů uhlíku, skupinou cykloalkylalkyl-SO- nebo -S02 obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, skupinou arylalkyl-SO- nebe -S02 obsahující 6 až 13 atomů uhlíku, skupinou heteroarylalkyí-SO- nebo -50. obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, terciární aminoskupinou obsahující 3 až 30 atomů uhlíku a obsahující 2 až 20 atomů uhlíku, •Íkoxyalkylovou sxucincu s podmínkou, sloučeninách vzorce XXVIi i je hydroxylová skupina připojena přes můstkovou skupinu, primární ammoení nevázáná přímo nebo přes řenylenovou můstkovou skupinu a že skupina COOH není nevázáná přes fenylenovou můstkovou skupinu k benzenevým. kruhům vnitřní strukrtury benzo[4,5]imidazo[2,1-a]isoindol-ll-onu.
Cyklické alifatické a aromatické zbytky (substituenty) mohou být také substituované například atomem fluoru, chloru, bromu, kyanoskupinou, nitroskupinou, alkylovou skupinou obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, a dále substiuenty jako je cykloalkylová skupina obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylová skupina obsahující 6 až 13 atomů uhlíku, cykloalkylalkylová skupina ·· ·· • · ··· ··· cos a nu ji ci o a: ±. i atomů obsahující 1 až 13 atomů uhl) obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, 6 až 13 atomů uhlíku.
• r c c i y -t 31 .< y 1 c v t a l· kvloxvlová vkloalkvloxvl
V l· o v ; uuom :x7iova s.cupina cosanujici erioíacy suostituentu jscu atcm rluoru, cmeru, oromu, methylová skupina, ethylová skupina, prccylová skupina, butyIcvá skupina, hexylová skupina, methyloxyskupina, ethvloxyskupina, propyloxyskupina, butyloxyskupina, hexylcxyskupma, methylthioskupina, ethylthioskupina, methyl- nebo ethyl-SOskupina, methyl- nebo ethyl-SO2-skupina, fenylová skupina, benzylová skupina, tolylová skupina, xylylová skupina, methylbenzylová skupina, dimethylbenzylová skupina, chloreenylová skupina, dichlorfenylová skupina, methoxyfenylová skupina, dimethoxyfenylová skupina, methoxybenzvlová skupina, dimethoxybenzyiová skuoina.
S výhodou jsou 1 nebo 2 kruhy kondenzovány se sousedními atomy uhlíku za vzniku bicyklických nebo tricyklických systémů. Mohou být vybrány ze skupiny, kterou tvoří benzen, furan, thiofen, pyrrol, pyridin a pvrimidin.
Ve výhodném provedení koresponduje můstková skupina ve sloučeninách vzorce XXVIII se vzorcem XXIX,
-X, - (R,)r- (X2)s-R3(XXIX) kde
Xi( X2, R1Z Rj, ras mají význam uvedený výše včetně výhodných provedeni.
4 • 4 • 4
4 4 t 4 4 4 > 4 4 4 » · · 4 ► 4 4 4 > 4 · 4
444 444
4444 44 44 sauorny a.
Γρ rt
kterou tvoří atomy halogenů, jako je atom chloru a ato m o ~ c rr. r. f
skupina -N3, epoxidová skupina, hydroxylová skupina, thiosku-
pina, kyanoskupina, skupina -NHR;J0, skupina =C=NR332, s .<uo r na
=C0, skupina -CK-0, skupina -NCO, skupina -CH=CK2, skupina
-C(CH3)=CH2, skupina -C(O)OH, skupina -SO3H, skupina -SO2C1,
skupina -SO2Br, skupina -C(O)-Ci, skupina -C(0)-3r, skupina -OC(O)OR.:., skupina -OC (O)-NR102R203, skupina -C (O) -OR1S4, skupina -SO,-OR:.., skupina -C (O) -NR152R103 a skupina -SO2-NR.22R,a,, kde
R100 je atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, fenylová skupina nebo benzylová skupina,
R10. je alkylová skupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, fenylová skupina nebo benzylová skupina,
R102 a rio3 jsou nezávisle na sobě atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, fenylová skupina nebo benzylová skupina a
R,04 je alkylová skupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, fenylová skupina nebo benzylová skupina.
R10C, R101, R102, R103 a R104, pokud jsou to alkylové skupiny, s výhodou obsahuji 1 až 12, výhodněji 1 až 8 a nejvýhodněji 1 až 4 atomů uhlíku.
Funkční skupiny A' ' 4 a jsou výhodněji vybrány ze skupiny, kterou tvoří k alkylové skupině vázaný atom chloru a atom bromu; epoxidová skupina, hydroxylová skupina, thioskupina, skupina -NHR,00, skupina -CH=CH2, skupina -C (CH3) =CH2, skupina -NCO, skupina -C(O)OH, skupina -C(O)-C1, skupina -C(O)-Br, skupina -C(O)-OR104, skupina -C (0)-NR102R103, bS
4 ·· 4« ·· 4 4 4« • 44 4 4 4« 4 4 *4 ·
4 4444 *444
4 4 44 «4 44 444 444
444 4444 4 4
4444 44 44 44 44 :m vodíku nebo . kvlová :u na :omů uhlíku,
R1Q2 a R13, jsou nezávisle na sobě atom vodíku nebo alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku a
R.o« je alkylová skupina obsahující 1 až 3 atomů uhlíku.
Rai, Ro2, R03, R04 a Ros jsou nezávisle na sobě atom vodíku, atom chloru, alkylová skupina obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, alkoxyskupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, fenylová skupina, benzylová skupina, alkylfenylová skupina obsahující v alkylové části 1 až 12 atomů uhlíku nebo alkylbenzylová skupina obsahující v alkylové části 1 až 12 atomů uhlíku, A, je přímá vazba nebo koresponduje s s dvojvazným zbytkem vzorce XXXIII a A„ je vybrána ze skupiny, kterou tvoří přes alkyl připojený atom chloru, atom bromu; epoxidová skupina, hydroxylová skupina, skupina -SH, skupina -NRi00, skupina -CH=CH2, skupina -C(CH3)=CH2, skupina -NCO, skupina -C(O)OH, skupina -C(O)-C1, skupina -C(O)-Br, skupina -C(O)-OR10., skupina
-C(0) -nr1O2r.O3, kde
O
9« ·· ·· 90 * 9« 9 · 99 0
0 9 9 · 90
0 9 09 99 90 • 0 0 9 0 9 0
9099 00 00 • 9 • 9 0 • 9 9
009 090
0 *0
R.c; a R103 jscu nezávisle na sobě atom vodíku nebo altylova skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku a
R:„. je alkylová skupina obsahující 1 až 8 atomů uhlíku.
V zejména výhodném provedení je dvojvazná skupina A9 přímá vazba, alkylenová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku, fenylenová skupina, benzylenová skupina, oxyalkyienová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku, oxyfenylenová skupina, oxybenzylenová skupina, thioalkylenová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku, thiofenylenová skupina, thiobenzylenová skupina nebo může být dvojvazná skupina vybrána ze vzorců
-C(0) -O-R-O-C(O) - (R)u- a -C (0) -NH-R'-NH-C (0) - (R ).v , kde R' je alkylenová 12, výhodněji 2 a benzylenová skupina obsahující 2 až 6, skupina obsahující 2 až 20, s výhodou 2 až '·. 6 atomů uhlíku, fenylenová skupina, nebo oligoxyalkylenová skupina s výhodou výhodněji 2 až 4 oxyethylenové skupina a/nebo oxypropylenové skupiny, R'' je alkylenová skupina obsahující 1 až 12, fenylenová skupina, benzylenová skupina, a u znamená číslo 0 nebo lak C(0)-skupinám jsou připojeny skupiny
-CK=CH2 nebo -C(CH3)=CH2.
Zejména výhodné sloučeniny, které mají obecný vzorec XXVIII,
(XXXI), • · · · · · • · • · · · • · · · · • · · · • « · · · • ♦ · · • · · · r ·
Aq je pri...a vauca neoo alkyle r.OVci skUClfid OOScfl-j ICL i a z 6
atomů uhlíku a A' je skupina -COOH, skupina -C(0)-Cl, skupina
-C(C>-3r, skupina -C (0) -OR,34, skupina -C (0) -NR102R.,,, skupina
-C (O) O-aikylen-Orí obsahující v alkylenové části 2 až 12 atomů uhlíku, skupina -C(O)O-alkylen-O-C(O)-CH=CH2 obsahující v alkylenové části 2 až 12 atcmů uhlíku nebo skupina -C(0)O-alkylenO-C (O) -C ÍCHJ =CH2 obsahující v alkylenové části' 2 až 12 atomů uhlíku.
Příklady sloučenin vzorce XXV zbytek):
jsou (Ph znamen
kde
R34 je atom chloru, hydroxylové skupina, skupina 0Ria. a skupina R104 jsou alkylová skupina obsahující i až 3 atomů uhlíku, skupina NR:02R103 a skupina R102 a R103 jsou nezávisle na sobě atom vodíku, alkylová skupina obsahující 1 až 4 atomy uhlíku nebo hydroxyalkýlová skupina obsahující 2 až 4 atomy uhlíku, skupina -C(O)O-alkylen-OC(O)-CH=CK2 obsahující v alkylenové části 2 až atomů uhlíku, s kupina
-C (O) 0-aikvlen-0-C (0) -C (CH,) =CH2 obsahující v alkylenové části 2 až 12 atomů uhlíku, skupina -C(O)ONH-alkylen-O-C(O)-CH=CH2 obsahující v alkylenové části 2 až 12 atomů uhlíku nebo skupina -C(0)NH-alkylen-O-C(0)C(CH3)=CH2 obsahující v alkylenové části 2 až 12 atomů uhlíku;
?h
NCO
n~R35'CéK«'C(O!?'V • * 4 · • · · · • 4 4
4 * 4
4 4 « 4 . obsahující 1 až 4 ammy
R,, má význam uvedený výše;
skupina s κυρ ma skulina
2, 2-propylicenová NH, skuoma N-alki C(O) nebo C(O)NH, a
kde R. - má hydroxyaikyl glycidylová význam uvedeny výše a R34 ;vá skupina obsahující 2 skupina nebo 0R3S znamená znamená acom až 4 azomy NH-g1yc i dy1ová vodíku, uhlíku, skupina nebo NK-hydroxyalkýlová kupina obsahují až 4 atomv uhlíku;
XXXIIa • · • ta • · ·· tata · · • ta ta ta ta · • · · ♦ · ta · · · • · * ·· ·· ··· ··· • · · · · · · ···· « · ·· ·· ··
O
(XXXHa), kde sousední atomy uhlíku benzenového kruhu mohou být s benzenovými kruhy, heteroarcmatickými .kruhy nebo skupinami a lenzcv;
oběmi těmi aromatické kruhy jsou nesubstituovaná nebo substitiované atomy halogenu jako atomem fluoru, atomem chloru nebo atomem bromu, skupinou, nitroskupinou, alkylovou skupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylovou skupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylovou skupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cykloalkylalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkylovou skupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylalkylovou skupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkyloxyskupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkyloxyskupincu obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryloxyskupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroaryloxyskupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cykloalkvlalkyloxyskupinou obsáhající 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkyloxyskupinou obsahující 6 až 13 atomů uhlíku, hetercarylalkyloxyskupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkylthioskupinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkylthioskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylthioskupincu obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, heteroarylthioskupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, cykloalkyl» · »· • 9 *
• · <
• » · « <7 ku, cykloalkyl-SOaikylthioskupínou 5 až 17 atomů uhlíku, skupinou alkyl-50- nebo -SCu obsahující i až 13 atomů uh skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, skupinou aryl-SOnebo -SO- obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, skupinou heteroarylSO- nebo -SO2 obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, skupinou cykloalkylalkyl-SO- nebo -S02 obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, skupinou arylalkyl - SO- nebo -S02 obsahující 6 až 13 atomů uhlíku, skupinou heteroarylalkyl-SO- nebo -S02 obsahující ó až 17 atomů uhlíku, terciární amincskupinou obsahující 3 až 30 atomů uhlíku a alkoxyalkylovou skupinou obsahující -2 až 20 atomů uhlíku; cyklické alifatické a aromatické zbytky (substituenty) mohou být také substituovány atomy halogenu, jako atomem fluoru, atomem chloru nebo atomem bromu, kyanoskupinou, nitroskupinou, alkylovou skupinou obsahující 1 až 13 atomů uhlíku, cykloalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylovou skupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, cykioalkylalkylovou skupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, arylalkylovou skupinou obsahující 6 až 18 atomů uhlíku, hetercarylalkylovou skupinou obsahující 5 až 17 atomů uhlíku, alkyloxyskucinou obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, cykloalkyloxyskupinou obsahující 3 až 12 atomů uhlíku, aryloxyskupínou obsahující 6 až 13 atomů uhlíku a
Alo znamená troj vaznou a A1X čtyřvaznou organickou skupinu.
Příklady substituentů jsou atom fluoru, atom chloru, atom bromu, methylová skupina, ethylová skupina, propylová skupina, butylová skupina, hexylová skupina, methyloxyskupína, ethyloxyskupina, propyloxyskupina, butyloxyskupina, hexyloxyskupina, methylthioskupina, ethylthioskupina, skupina methyl- nebo • · • · · · · 4
-hyI-SO2-, fenylová skupina, emy_-sO-, sxucma metniu- neoo benzylová skupina, cclylová skupina, xyíylová sXupma, metnyibenzylová skupina, dimethyibenzylová skupina, chlorfenylová skupina, dichlorfenylová skupina, methoxyfenylová skupina, dimethcxyfenylová skupina, methoxybenzylová skupina, dimethoxvbenzvlová škubána.
Kruh bez funkčních skupin je kondenzován se sousedními atomy uhlíku za vzniku bycyklických systémů. Ty mohou být vybr<
skupiny, kterou tvoři oem pyrimidin.
uran, t n i o z e η,
Ve výhodném provedení odpovídá skupina A10 vzorci XXXII) skupina A:1 vzorci XXXI Ha,
-R3v(X4)a-H22-(Xs)b (XXXIII), __ X Λια
AI (XXXIII a), kde (a) R31 je přímá vazba, alkyienová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku, fenylenová nebo benzylenová skupina;
X. je atom dusíku, atom kyslíku, atom síry, skupina C(0)0 nebo skupina C(O)N;
R32 je alkyltriylová skupina obsahující 2 až 12 atomů uhlíku, fenyltriylová skupina nebo benztriylová skupina, pokud a je 1 a
b je 2, nebo je to alkvltetraylová skupí na obsahující 2 až 12
atomů uhlíku, fen. yltetraylová skupina nebo benzte traylová
skupina, pokud a j e 1 a b j e 3 ;
X3 je skupina SH, skupina OH, skupina NH2, skupina C(0)OH,
skupina C(O)NH2, skupina OC (0) -CH=CH2, skupina OC (0)-C (CK3) =CH2, HNC (0) -CH=CH2, skupina HNC (0)-C (CH3) =CH2 nebo
0 0 0 •· 9 9 0 0
I · · · 0 » · » · 0 · 0 0 ·
I 0 · 0 9 0« « ► * · «001 00 0 0 0 0 00 00 (b) R3; je vazba, a je O a b je 2 nebo 3, X3 má vyse zvscera významy a R3. je alkyltriylová skupina obsahující 2 až 12 atomů uhlíku, fer.yltriylová skupina nebe benztriylov skupina, pokud b je 2, r.ebc je to alkyltetraylová .skupina obsahující 2 až 12 atomů uhlíku, fenyltetraylová skupina nebe benztetraylová skupina, pokud b je 3;
(c) Rn je přímá vazba, alkyienová skupina obsahující 1 až 12 atomů uhlíku, fenylenová skupina nebo benzylenová skupina;
X,je atom dusíku nebo skupina C(0)N;
Rjj je alkyienová skupina obsahující 2 až 12 atomů uhlíku;
X;o je je skupina SH, skupina OH, skupina C(O)OH, skupina C(O)NH2, nebo skupina OC (O) -CH=CH,, skupina OC (O)-C (CH3) =CH-, HNC(0)-CH=CH2, skupina HNC (O) -C (CH3) =CH2 nebo skupina -CH=CH2.
R3I a R33/ pokud je to alkyienová skupina, obsahuje s výhodou 2 až 8 a nejvýhodněji 2 až 4 atomy uhlíku. R32, pokud je to alktriylová skupina, obsahuje 2 až 8, výhodněji 2 až 6 a nejvýhcdněji 2 až 4 atomy uhlíku.
Ve výhodném provedení korespondují polyfunkční sloučeniny se vzorci XXXIV a XXXIVa, kde
(XXXIV),
(XXXIVai,
RC1, R02, Ro3, R04 a Ros jsou nezávisle na sobě atom vodíku, atom chloru, alkylová skupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, alkoxyskupina obsahující 1 až 18 atomů uhlíku, fenylová skupina, benzylová skupina, alkylfenylová skupina obsahující 1 až 12 • * • · · · β · · • · · · • · · 4 • · · · • · · · I « · · 4 • · · · atm οη_ζ,<ο neoo síívícšx zimová skoč o na ccsao. ujici _ atomů uhlíku, A.. koresponduje se vzorcem XXXIII a A., vzorcem XXXIIla. ro5 je s výhodou atom vodíku.
Ve výhodném crovedení mohou být skucinv A,. a A,, vybrán· ch.
-ch.oh
CH.OH h 0 Cr: ΐ q . cs.ch ch.g-c—ch=ch.
C C.-.. y- c...^ CO CH,
CH.C C CH O.-.. 0 C..;u i- - ....
O o CH,
CH,
Některé výhodné příklady sloučenin vzorců XXXII a XXXiia jsou sloučeniny ze skupiny -(Ph znamená fenylový zbytek):
• · · ♦ • · · · • · · · · 9 • · » · · *
O
i; mích.·:
O
C ÍC ) CCH-C (Cří. j (C
» · • · • «
• · · · • · · • · · · • · · • · · «· ··
• · a aaaa aaaa a a a a a a a a a a a a a a a • a a aaaa a a a a aaaa aa aa aa aa v c?-.-. <
diamincbenzeny, ocoříoadě ccsar annycnoy, oia cunkčn;
i. a η n yo ricy r e a g z n c d e n z e n y nebo ja.<o vynocne-priklacy oxrun.<cnxcn cnromorcru monou cyt uveaeny následující slcučeninv vzorce I:
0,
0) které se mohou připravit z odoovídajících chloridů kyselin, například pomocí reakce v rozpouštědle, jako je suchý pyridin a za přidání s výhodou velkého přebytku hydroxyethylmethakrylátu, s výhodou rozpuštěného ve stejném rozpouštědle. Zpracování se může provést pomalým nalitím reakční směsi na led, který může obsahovat kyselinu, jako je kyselina chlorovodíková, za vzniku sraženiny, která se může odfiltrovat a sušit, například pomocí vakuové pumpy. Tato surová sraženina se s výhodou dále čistí ořesrážením z chloroformu do velkého přebvtku hexanu.
Odpovídající chlorid kyseliny se může připravit s výhodou reakcí odpovídající dikyseliny s thionylchloridem, s výhodou v rozpouštědle, jako je suchý benzen. Reakční směs se může až co aoxoncem
Rozpouštědlo a reakce zahřívat, například k teplotě varu. přebytek thionylchloridu se může odstranit s výhodou za použití proudu dusíku.
• 9
• • • • 71 9 9 9 9 • 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 • 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 • 9 9 9 9 • 9 9
O 0 Z ”12 5' 1 0 Z CL \ V selme se nůž e o ř i o r a v i t n o o ř i ) í i a d z bi íeo y 1 -
3 , 4 , 3 ' - z r ikarboxy levé kyseliny , která se získá p C Cl £ zpús ocu
C C P S ά Γ. S Γ. O v Zh. Org . Khim 2 ( 7) , 1238 (1366) , r 6 3 k C - s 3 , 4 -
diannnebe nzccvou kyselinou, s výhodou v r o zpou š í e o l· e, j ako j e
kyselina oc tova. Získaná benzo[4,5]-imidazo[2 , 1 -3] 1SO i ndol - 17 -
cnkarbcxyicvá kyselina se potom filtruje, promyje obvyklým způsobem, například vodou a methanolem a může se dále čistit pomocí kolonové chromatografie na silikagelu s výhodou za použrtí chloroformu jako eluentu.
pm 0
Ph
která se může připravit z odpovídajícího chloridu Letraíenybenzo[4,5]imidazo[2,1-a]isoindol-11-on-karboxylové kyseliny (získané podobným způsobem, jako výše uvedený chlorid dikyseliny) reakcí s diallylaminem, s výhodou rozpuštěným v suchém rozpouštědle, jako je pyridin. Reakčni směs se může zpracovat nalitím do ledové vody, promvtím získané surové reakčni směsi vodou a potom sušením. Další čištění se může provést pomocí kolonové chromatografie za použití například chloroformu jako rozoouštědla.
Jako příklad výhodného trifunkčního chromoforú je možné uvést následující sloučeninu:
C<o= CK2
Tato sloučenina se může připravit z odpovídajícího trifunkčního hydroxylcvého derivátu tetrafenyl-benzo[4,5]imidazo[2,1-a]isoindol-11-onu s akrylovlchloridem, s výhodou v rozpouštědle, • · promýt dále vodou a ueého tlaku.
io ve_.<eno preeytKu 3okud je to vhodné, rí moiez a oo' su sn
Odpovídající trifunkční hydroxylcvý derivát se může připraví s vvnoocu pomoci rea.tce 'p & n ryínriú ; velký přebytek) chloridem tetrafenyl-benzo[4,5]imidazo[2 ,1-a] isoindol-11-onkarboxylové kyseliny (získaným reakcí odpovídající karboxylové kyseliny s thionylchloriaem), s výhodou v rozpouštědle, jako je suchý pyridin. Reakční směs se zpracuje tak, jak je popsáno výše.
Způsob přípravy látek a sloučenin v souladu s předkládaným vynálezem může zahrnovat použití inertního rozpouštědla. Inertní znamená, že výběr rozpouštědla je určen reaktivitou použitých složek tak, že nedochází k nežádoucím vedlejším reakcím. Rozpouštědla mohou být zahrnuta i v aplikaci látek v souladu s předkládaným vynálezem.
Vhodná inertní rozpouštědle jsou například protická polární rozpouštědla a aprotická rozpouštědla, která se mohou použít samotná nebo jako směsi nejméně dvou takových rozpouštědel. Příklady jsou: voda, alkoholy (methanol, ethanol, propanol, bucanol), ethylenglykolmon.omethyl - nebo -monoethylether, ether (dibutylether, tetrahydrofuran, dioxan, ethylenglykoldimethylether, ethyleneglykoldiethylether, diethylenglykoldiethylether, triethylenglykoldimethylether), halogenované uhlovodíky (metnylenchlorid, chlorform, 1,2-dichlorethan, 1,1,1-trichlorethan, 1,1,2,2 - tetrachlorethan) , estery karboxylových kyselin a laktony (ethylester kyseliny octové, methylester kyseliny propionové, ethylester kyseliny benzoové, 2-methoxyethylacetát, γ-butyrolakton, δ-valerolakton, pivalolakton), amidy a laktamy • · • · • · • 0 • · 0 ···· 0 0 0 0 • · · 0 · ·· 0 0 000 000 000 0000 0 0 00 0000 00 ·· 00 0· karboxylových kyselin; N,N-dimethylformamid, N,N-aretnyimethylfosfcrtriamid, γ-butyrolaktam, ε-kaprolaktam, M-methylpyrrolidon, N-acetylpyrrolidon, U-methylkaprolaktam; sulfoxidy (dimethylsulfoxid), sulfony (dimethylsulfon, diethylsulfon, trimethylensulfon, tetramethylensulfon) , terciární aminy (ΝΓmethvlpiperidin, N-methylmorfolin), alifatické a aromatické uhlovodíky jako petrolecher, pentan, hexan, cyklchexan, methylcyklohexan, benzen nebo substituované benzeny (chlorbenzen, odichlorbenzen, 1,2,4-trichlorbenzen, nitrobenzen, toluen, xylen) a nitrily (acetonitril, propionitril, benzonitril, fenylacetonitril).
Sloučenina 1,2,3,4-tetrafenyl-benzo[4,51imidazo[2,1-a1 isoindol11-on a její deriváty, které jsou výhodnými fluorescenčními skupinami sloučenin podle předkládaného vynálezu, má absorpční maximum okolo 370 nm, což je v UV oblasti. Avšak její excitační vlnové délky se pohybují od 350 nm, v UV oblasti, až dc 450nm, ve viditelné oblasti elektromagnetického spektra. Látky využívající tuto třídu sloučenin tedy mohou pokrýt širokou škálu aplikací, protože se snadno excitují jak zdroji UV záření, tak denního světla. Proto tyto látky by tedy mohly být velmi vhodné jako barvící činidla při použití pro značení na silnicích a dopravním značení, pro použití ve dne i v noci, protože vykazují skvělou fluorescenci za denního světla a mohou se také excitovat pomocí UV záření halogenových světel motorových vozidel, čímž vzniknou intenzivní, jasné barvy jak ve dne, tak v noci. Mezi další aplikace patří použití jako pigmenty, barvící činidla, látky pro scintilátory, látky pro kolektory sluneční energie, látky pro elektroluminiscenční zařízení emitující světlo, látky pro vytváření fluorescenčních obrazců a také jako jako tiskařské barvy. Pomocí známé • · • · (plastické struktury).
Prostředky podle předkládaného v různých formách v závislosti na
Polymery formy (A) se mohou mlít formě ve formě částic. Dalším výhc vynálezu je polymer formy (A) v rozdělených částic.
• · · · · ·· · · ·· · • · · ···· ···· • · · · · · · · · ······
koncovém použití:
nebo se mohou připravit ve dným provedením předkládaného podobě částic, zejména jemné
Střední orůměrná velikost částic může cdoovídat částicím formy
Polymery podle předkládaného vynálezu mohou být s jinými polymery. Dalším výhodným provedením podle předkládaného vynálezu je prostředek obsahující (a) polymerní substrát a (b) polymer se stejnou distribucí podle formy (.A) .
Množství složky (b) se může pohybovat například mezi 0,1 až 99,9 % hmotnostními, s výhodou 1,0 až 50 % hmotnostními vzhledem k celkové hmotnosti prostředku. Použité množství závisí pouze na množství chrcmoforních strukturních jednotek na polymeru formy (A) a také na kompatibilitě s polymerním substrátem.
Polymery můžou být vybrány 'z termoplastů, termosetů a strukturně zesítených polymerů. Směsi termoplastů s termoplasty formy (A) jsou polymerní slitiny. Polymery mohou být homcpclymery, kopolymery, blokové polymery, roubované polymery nebo náhodné polymery.
Polymery mohou být neprůhledné nebo průsvitné, ale s výhodou průhledné. Polymery mohou být vybrány například ze skupiny, termoplastických 'polymerů, jako jsou polyestery, polyamidy, • · · · • · · • · · I • · · · oolyimidy, polyamidirnidy, oclyarr.iaestery, poxyuretr.any, ccíyureázy, polyclefiny; polymery odvozené od substiZOGvanýcn olefinů, jako jsou vinylethery, vinylestery, vinylalkcholy, vinylchlorid, vinyldichlorid, acetonitril, kyselina akrylová, kyše1i na me t hakry1ová, kyseliny methakrylové, estery a amidy kyseliny akrylová styren, chlorstyren, methylstyz cu, styrensulfonová kyselina a její estery a amidy, vinylkarbazol, vinylpyridin, vinylpyrrolidcn; polymaleinová kyselina a odvozené estery a amidy; pclyethery, polysulfony, polyketony, polyfenylsuífidy a polvacetaly; celulóza a její estery' a ethery, škrob nebo deriváty škrobu.
Příklady termosetových pryskyřic a strukturně zesízěných pryskyřic jsou polyepoxidy, nenasycené polyestery, fotozesítšné pryskyřice například odvozené od kyseliny akrylové a/nebo esterů kyseliny methakrylové a/nebo amidů od polyolů a/nebo polyaminů, melamin/formaldehydové pryskyřice a fenol/formaldehydové pryskyřice; polymery od butadienu, isoprenu nebo chloroprenu a kopolymery s olefiny, které mohou být zesítěné a mohou mít povahu kaučuku; stejně jako silikáty získané například známým způsobem sol/'gel.
Termoplastické prostředky lze získat známými mísícími postupy, jako je míšení roztoků polymerů a odstranění rozpouštědla, vstřikováni plastických hmot a protlačování. Termosetové a strukturně zesítěné prostředky je možné získat známými způsoby, jako je lisování, kdy má polymer formy (A) s výhodou nízkou molární hmotnost a je rozpuštěn v polymerovatelné směsi.
Dalším předmětem je použití polymerních částic formy (B) nebo formy (A) nebo společné použití dohromady jako plnidla pro termoplasty, termosety a strukturně zesítěné polymery.
• · • · • · · · · · · · · · · · • · · ···· ···· • < · ta· ·· ·· ··· ··· ··· ···· · · ♦ · ···· ·· ·· ·· ··
(A) nebo obojí stejno7 6
Množství částic se může pohybovat například mezi 0,01 až SO % hmotnostními, s výhodou 0,1 až 90 % hmotnostními a výhodněji 1 až 50 % hmotnostními vzhledem k celkové hmotnosti prostředku.
Polymerní substrát může být takový, jako j prostředek se může snadno připravit způsoby, které jsou popsány výše, přičemž e popsáno výše. Tento známými směšovacími se částice dispergují před polymeraci prostředku prekurzoru.
Polymerní prostředky podle předkládaného vynálezu mohou obsahovat další složky zlepšující určité vlastnosti, jako jsou elektrické, fyzikální a mechanické vlastnosti a/nebo zpracovatelnost, například dispergační činidla pro dosažení jednotného rozdělení částic, mazadla, změkčovadla, antistatika, rozpouštědla, činidla usnadňující tvarování, antioxidanty, světelné stabilizátory, plniva a zpevňující plniva, jako jsou skleněné kuličky a skelná vlákna, křemičitany (například slídu, jíl, wolastonit), oxidy kovů a oxidy polovodičových kovů, uhličitany kovů, soli kovů, kovy a polovodiče, saze, jako prášek nebo uhlíková vlákna, elektrody, karbidy kovů a polovodičů, nitridy kovů a polovodičů, barviva, pigmenty a další látky.
rostředky v souladu s předkládaným vynálezem lze použít ví rorme tvarovaných kusu, s modifikovaným povrchem.
to včetně prostředků formy (B)
Dalším výhodným provedením podle vynálezu je proto tvarovaný předmět vyrobený z (a) prostředku v souladu s polymerem formy (A) nebo (b) prostředku (bl) polymerního substrátu obsahujícího • · zeeo
s polv :né v colvraerním substrátu.
V dalším aspektu lze polymery a částice formy (A) nebo (B) použít jako povlaky na nosičových materiálech, za použití výše popsaných prostředků.
Dalším výhodným provedením podle vynálezu je prostředek obsahujíoí (a) nosič a (b) nejméně na jednom povrchu povlak obsahuj ící (1) polymer formy (A) (2) polymerní substrát obsahující homogenně rozptýlené částice formy (A), formy (B) nebo obou (3) polymerní směs obsahující polymerní substrát a homogenně rozptýlený rozpustný polymer formy (A) a ve směsi částice formy (A), formy (B) nebo obou.
Vhodný nosič může být vybrán z organických a anorganických látek jako je sklo, keramika, minerály, plasty, papír, dřevo, polovodiče, kovy, oxidy kovů a polovodivé oxidy kovů a kovové nebo polovodičové nitridy nebo karbidy kovů.
Tloušťka povlaku závisí na požadovaném konečném použití a může se pohybovat mezi 0,1 až 1000 pm, s výhodou 0,5 až 500 pm a zejména 1 až 100 pm.
Povlaky mohou být chráněny krycími nátěry, které jsou s výhodou průhledné. Takové nátěry jsou známé a obecně se pro tento účel používají zejména fotozesítěné nátěry. Dále mohou být látky příslušející k formě (A), které jsou povrchově upravené, také chráněny nátěrem.
• · • · tt* · · • · · · • · · · • · · * · tt · tt · • tt tttt • tttt · · · • · • · ·· nebo cis;
polymere/ ecscreaive zacasenz, críco něco ve vzcczerz rozzcac :rzi pclymerzího prostředku. Je také možzé použit polymery, zejména zesíťovatelné oleíirticky nenasycené monomery. Polymerace může být vyvolána tepelně nebo pomocí aktinickéhc·
Potahovací prostředky jsou nové a tv předkládaného vynálezu.
;ří další oředm
U/d U. O _L.ll v 'vhodným ořovu obsahu/ící kaoalinu a rozc>ouštědlo a tvoří (1) polymer formy (A) a popřípadě nefluorescenční polymer, (2) polymerní substrát obsahující homogenně dispergované částice formy (A), (B) nebo obojí, samostatně nebo ve směsi s rozpustným polymerem formy (A.)
Tyto prostředky mohou obsahovat rozpouštědlo, jak je uvedeno výše a popřípadě povrchově aktivní látky a disoergační činidla. Rozmezí viskozity závisí na konečné aplikaci, která se od nátěru požaduje, přičemž se požadované viskozity může dosáhnout volbou množství rozpouštědla, polymeru jako pojivá a fluorescenční látky. Dále se pro dosažení požadované viskozity mohou použít zahuštovací činidla. Opět je nutné použít vhodná rozoouštědia.
Tyto prostředky se mohou připravit jednoduchým smísením složek za použití vhodného směšovacího zařízení. Disperze jsou obvykle stabilní v závislosti na viskozitě. Pokud by se částice shlukovaly, mohou se opět rozdělit mícháním.
Podle velmi výhodného provedení se při přípravě nátěrových prostředků mohou použít polymerovatelné prostředky, kdy se ·· /CO Z 2/ :cr pnpravo í technologie.
z v s. o e z ne směsi se ;ních obrazů porno ♦ *· • ·
Dalším výhodným provedením podle předkládaného vynálezu pclymerovatelný prostředek obsahující co1vme rov a te1né monomery nebo prepolymery ;mes:
ásticemi formy (A), (3) nebo obou a popřípadě rozpuštěný i vme 3 žormv (A)
b) colymerovatelné rozpuštěny polym monomery nebo prepolymery formy (A); nebo v men pclymerovatelný chromofor, který obsanuje nejmen :cnu polymerovatelnou skupinu nebo jeho prepolymer; a popřípadě nefluorescenční monomery nebo prepolymery kopolymerovateirA s oběma monomery fluorescenčního chromoforu.
Prostředek se může použít pro přípravu polymerů formy (A) popsaných výše. Prostředek s výhodou obsahuje rozpouštědlo. Výše popsaná provedení platí i pro tento prostředek, a to včetně výhodných provedení.
Ve výhodném provedení je prostředek založen na polymerovatelných monomerech a/nebo prepolymerech obsahujících skupinu vybranou z clefinicky nenasycených skupin, s výhodou ze skupiny -CH=CH, a skupiny -C(CH3)=CH2, které se mohou tepelně polymerovat a/nebo fotopolymerovat.
Fctcpolymerovatelné monomery a prepolymery jsou odborníkům v této oblasti známé a jsou popsány například v EP-A-0 654 711. Výhodné fotopolymerovatelné monomery a prepolymery jsou založeny na esterech nebo amidech kyseliny akrylové nebo • · • · . d ‘ ocivammech .
totopolyir.ercvatelný prostředek je ccviaků a obrazců.
vhodný oro a‘
Další výhodné provedení podle vynálezu je prostředek obsahující (a) nosič a na nejméně jednom povrchu nosiče je (b) obrazec s vysokým reliéfem z polymerovaného fotorezistního materiálu, který obsahuje:
(bi; částice formy (A), (B) nebo obou s rovnoměrným rozdělením a popřípadě rozpuštěný polymer formy (A.) nebo (b2) .rovnoměrně rozdělený polymer formy (3) (b3) polymer fotopolymerovateiného chromoforů obsahujícího nejméně jednu polymerovatelncu skupinu nebo nejméně dvě funkční fotoreaktivní skupiny nebo jeho prepolymer; a popřípadě nefluorescenční monomery nebo prepolymery kopolymerovatelné při ozáření s chromofor obsahujícím monomerem.
Další výhodné provedení předkládaného vynálezu je způsob přípravy fluorescenčních obrazců s vysokým reliéfem na nosiči. Způsob zahrnuje ozáření pod maskou nebo pomocí laserového • psaní, výše popsaných potažených fotopolymerovatelných prostředků (které byly vysušeny a zbaveny rozpouštědla) na nosiči, vyvinutí ozářeného prostředku a nakonec odstranění neozářených částí.
Odstranění neozářených částí se s výhodou provádí pomocí rozpouštědla.
• · • · · · · • · · · · · · • · ··> · · · ··· • · · · · • · · · · ·
ní ch .
Dalším výhodným provedením podle vynálezu je způsob generování fluorescesnčního záření, což vyžaduje excitaci fluorescenčního prostředku v souladu s předkládaným vynálezem elektrickým nebe UV/viditelným nebo obojím zářením.
Dalším výhodným provedením podle vynálezu je použití prostředků v souladu s předkládaným vynález á 1 ů.
jako fluorescenčních materiSloučenina 1,2,3,4-tetrafenyl-benzo[ 4,5]imidazo[2, i-ajisoindol11-on a její deriváty, které jsou reprezentaty třídy chromoforních sloučenin použitých v předkládaném vynálezu, má absorpční maximum okolo 370 nm, což je v UV oblasti. Avšak její excitační vlnové délky se obvykle pohybují' od 350 nm, v UV oblasti, až do 450 nm, ve viditelné oblasti elektromagnetického spektra. Proto tyto polymerní materiály mohou pokrýt širokou škálu aplikací, protože se snadno excitují jak zdroji UV záření, tak denního světla. Tyco látky by tedy mohly být velmi vhodné jako barvící činidla při použití pro značení na silnicích a dopravním značení, protože vykazují skvělou fluorescenci za denního světla a mohou se také excitovat pomocí UV záření halogenových svěoel motorových vozidel, čímž vzniknou intenzivní, jasné barvy jak ve dne, tak v noci. Mezi další aplikace patří použití jako pigmenty, barvící činidla, látky pro scintilátory, látky pro kolektory sluneční energie, látky pro elektroluminiscenční zařízení emitující světlo, látky prc vytváření fluorescenčních obrazců apod.
• · · · souladu s předk_adanym vynaxez«~ r_uoresxcji s vysokou emisní intenzitou, což bylo potvrzeno
V ΌβΥΩΘΓΠ St ;ozorcvamm.
Vynález ilustrují následující příklady.
Příklady provedení vynálezu
A.) Příprava moncvinylové fluorescenční sloučeniny (A3) a jejích meziproduktů (Al, A2)
Příklad Al
1,2,3,4-Tetrafenylbenzo[4,5 ]-imidazo[2,1-a]isoindol-11-on7-karboxylová kyselina (Al, včetně odpovídajícího 8-isomeru)
Do reakční nádoby opatřené chladičem a magnetických míchadlem, propláchnuté dusíkem se přidá 10 g (0,022 mol) anhydridů kyseliny tereftalové a 3,35 g (0,022 mol) 3,4-diaminobenzoové kyseliny a 100 ml kyseliny octové. Šedá reakční směs se zahřívá k varu. Po několika hodinách se směs začíná zbyrvovat tmavě žlutě. Reakční směs se potom zahřívá dalších 72 hodin na teplotu lehce pod teplotou varu (105 °C).
Jasně žlutá sraženina se odfiltruje a promyje se vodou a methanolem. Žlutý produkt se potom nechá sušit ve vakuu vodní vývěvy a potom se suší ve vakuové peci přes noc při 60 °C. Výtěžek je 81 %.
Příklad A2
Chlorid 1,2,3,4-tetrafenylbenzo[4,5]-imidazo[2,1-a] isoindol-11 on-7(nebo 8)-karboxylové kyseliny (A2, včetně 8-isomeru)
Do reakční baňky opatřené chladičem a magnetickým míchadlem, propláchnuté dusíkem, se přidá 5 g (0,0088 mol) sloučeniny Al a • ·· · · ·· · • ·· · · · · · recvcez tn±cny±cn_orrou, směs se potom moc; minut. Reakční směs, kterou je žlutá suspenze, se potom zahřívá k varu asi 2 hodiny za získání čirého zlatě zbarveného roztoku. Rozpouštědlo a přebytek thionylchloridu se ocpastraní pomocí proudu dusíku, a získá se žlutý chlorid kyseliny. Výtěžek je 94 %.
Příklad A3 ±,2,3,4 - tetrafenyl-11H-benzo[4,5] -imidazo[2,1-a]isoindol-11-on7-karboxyethylmethakrylát (31, včetně 8-isomeru).
g A2,' rozpuštěného v 30 ml suchého pyridinu se při teplotě místnosti pomalu přidá během asi 30 minut k míchajícímu se roztoku obsahujícímu 5 g (velký přebytek) hydroxyetnylmethakrylátu v 10 ml suchého pyridinu. Reakční směs se nechá mívhat při teplotě místnosti další 2 hodiny.
Reakční směs se potom pomalu za míchání nalije do kádinky obsahuj íc:
100 ledu
100 ml 1M roztoku kvselinv :ní orovoor.kove,
Získaná žlutá sraženina se nechá usadit, filtruje se (frita G3) za vakua za získání surového produktu. Surová sraženina se potom čistí přesrážením z chloroformu do velkého přebytku hexanu, čímž se odstraní zbytek hydroxyethvlmethakrylátu. Výtěžek je 86 %.
Příklad B
Příprava chromofor trníno kopolymeru obsahujícího fluorescenční
Do čisté reakční 50ml baňky se přidá 2,04 g pevného fluorescenčního monomeru A3, 1,7 g methylmethakrylátu, 0,0172 g rekrystalizovaného AIBN (a,a'-azobisisobutyronitril) a 12 ml • · s kontrolovanou ) voom lazr ;tcu 50 °C na dobu 3 hodin. Viskózní roztok se pomalu e do velkého množství methanolu a hexanu, čímž se získá i sraženina. Polymer se čistí dalším dvakrát opakovaným ,ím (výtěžek 53 %, M. = 2,5 x 10s g/mol).
Příklad C
Příprava pevného fluorescenčního zesítěného prostředku
Nejprve se probubláváním dusíkem odstraní kyslík ze směsi 0,2337 g Ά3, 0,5295 g ethylenglykoldimethakrylátu (EGDM),
0,2336 g hyaroxyethylmethakrylátu (HEMA), 0,0078 g azobisisobutyronitrilu (A±3N) a 1,5 ml chlorforrau. Roztok monomeru se za intenzivního míchání přidá pod dusíkovou atmosférou do 15 ml vody. Voda se zbaví kyslíku 30minutovým probubláváním dusíku. Po 2 hodinách vznikne masa pevných nerozpustných zesítšných částic. Tyto částice se zfiltrují a několikrát promyjí cnlorformem nebo roztokem DMF za odstranění veškerých nezreagcvaných monomerů. Získané částice vykazují v pevném stavu intenzivní fluorescenci. (Výtěžek 86 %).
Příklady použiti
Všechna fotoiuminscenční a excitační spektra všech vzorků fluorescenčních polymerů se měří Hitachi F-4500 fluorescenčním spektrofotometrem ve standardním odrazovém módu. Přitom se použije komerční vzorkovač pevné fáze, který je opatřen průhledným křemenným okénkem. Všechny vzorky se rozetřou na jemný prášek za použití standardní laboratorní třecí misky a tloučku a stejnoměrně se rozdělí do zásobníku vzorků. Monochromatická excitační vlnová délka je 365 nm a rychlost • · • ·· · · ·· · • · · · · · · ·· ······ • · · · • · · ·
·· ···· ·· ··
V’ v ka 1
? ř i k 1 a d Chromofor Ko-monomery Emisní max. Intensita (lib jedn.)
3 A3 (54 %hm.) MMA (46 %hm.) 4 98 nm Í001
C A3 (23 %hm.) 4 94 nm 1120
PATENTOVÉ

Claims (7)

  1. Prostředek vyznačující se t r m , ze ccsanuje pevný organický nosič, ke kterému jsou přímo nebo přes můstek kovalentně navázány fluorescenční chromofory vybrané ze skupiny, kterou tvoří benzo [ 4 , 5 ] imidazo (2,1-a ] iscmdol11-ony.
    c-rostreaeK c X m f Z S Π O 5 ní nebo zes odle nároku 1 vyznačující se ič je vybrán ze skupiny, kterou tvoří izneáríné polymery s navázanými chromofory a povrchové modifikované polymery obsahující na svém povrchu navázané chromofory.
    Prostředek podle na:
    vyzná tím, že obsahuje formu (A), kterou tvoří polymery s molekulami chromoforu, které jsou přímo nebo přes můstek
    kovalentně navázány k páteří: m polymerů. Prostředek podle nároku 2 vyznačující se tím, že obsahuj e formu (B), kterou tvoří organické nosiče, k jej ichž povrchu jsou přímo nebo přes můstek kovalentně navázány molekuly chromoforů.
  2. 5 . Způsob přípravy prostředku podle nároku 3 vyznačující se tím, že zahrnuje reakci sloučeniny vzorce XVIII, XIX a/nebo XXIII v jakékoli kombinaci chrcmoforů samostatně nebo s komcnomery,
    Aý - chromofor (XVIII)
    A2 - chromofor - A/2 (XIX) chromofor-(A3) c (XXIII) kde a a aa a aaaa aaa
    SCho sdnovazná funkční nebe co reakce se skupinou A',,
    SxCa sruoi:
    A', je jednovazná funkční nebe poíymerovatelná skupina schopná reakce s funkčními nebo polymerovatelnými skupinami polymeru a c je číslo 2 nebo 3, a chromofor má význam uvedený v nároku 1, přičemž Ak, A.', a Α'3 jsou navázány přímo nebo přes můstek k molekule chromoforu.
  3. 6. Způsob přípravy prostředku podle nároku 3 vyznačující se tím, že zahrnuje reakci polymeru s opakujícími se strukturními prvky, s přímo nebo přes můstkovou skupinu kovalentně vázanými funkčními nebo polymerovatelnými skupinami, se sloučeninou vzorce XVIII, XIX a/nebo XXIII v jakékoliv kombinaci chromoforů samostatně nebo s komonomery,
    A V - chromofor (XVIII)
    A'. - chromofor - Ak (XIX) chromofor-(A'.) c (XXIII) kde
    Aý je jednovazná funkční nebo poíymerovatelná skupina,
    Ak je jednovazná funkční nebo poíymerovatelná skupina schopná reakce se skupinou Aí,
    A'3 je jednovazná funkční nebo poíymerovatelná skupina schopná reakce s funkčními nebo polymerovatelnými skupinami polymeru a c je číslo 2 nebo 3, a : n y v y s β, ρ r i o e m z A :, zřeš můstkovou skuoinu .< mo i esuí · » ·· • 9 · • 9 9 »9 9 9 9 j 5 C U 3 3 V chromoforu.
  4. 7. Prostředek vyznačuj ί c (a) polymerní substrát a i m , ze ocssnuy :dek podle nároku 3.
    t i m , ze ODsanuy
  5. 8. Prostředek vyznačuj ící (a) polymerní substrát a (b) v něm rovnoměrně rozptýlený prostředek podle nároku 3 a/nebo 4, přičemž prostředek je ve formě částic se středním průměrem 50 nm až 1000 um.
  6. 9. Prostředek vyznačující se (a) nosič a (b) alespoň na jednom povrchu povlak, přičemž povlakem je (1) prostředek podle nároku 3 nebo (2) prostředek podle nároku 8 nebo (3) polymerní směs obsahující (3.1) polymerní substrát a (3.2) rovnoměrně rozptýlený rozpustný prostředek podle nároku 3 a ve směsi částice prostředku podle nároku 3, které mají střední průměr 50 nm až 1000 um nebo (3.2a) prostředek podle nároku 4 nebo (3.2b) oba prostředky.
    tím, ze cosanuje
  7. 10. Prostředek vyznačuj ící tím, že obsahuje (a) nosič a ·· ;b,) a.espcn na jecbc: reliéfem z polymerov který obsahuje vy eno totorezistentninc mazeria_u, (bi) rovnoměrně rozptýlený prostředek podle nároku 3 a/nebo 4 obsahující částice se středním průměrem 50 nm až 1000 pm a popřípadě v něm rozpuštěný prostředek podle nároku 3; nebe (b2) v něm rovnoměrně rozptýlený prostředek podle nároku 4; nebo (b3) polymer získatelný z fotcpolymerovazelného chromoforu obsahující alespoň jednu polymerovatelnou skupinu nebo alespoň dvě funkční fotoreaktivní skupiny nebo jeho prepolymer a popřípadě neflucrescenční monomery nebo prepolymery kopolymerovatelné ozářením s monomerem obsahujícím chromofor.
    Použití prostředků podle kteréhokoliv z nároků 1 až 4 nebo získaných podle nároků 5 až 6 jako fluorescenčních materiálů .
CZ19992732A 1998-01-21 1998-01-21 Fluorescenční chromofor kovalentně vázaný na organický nosič, způsob jeho přípravy a jeho použití CZ273299A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992732A CZ273299A3 (cs) 1998-01-21 1998-01-21 Fluorescenční chromofor kovalentně vázaný na organický nosič, způsob jeho přípravy a jeho použití

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992732A CZ273299A3 (cs) 1998-01-21 1998-01-21 Fluorescenční chromofor kovalentně vázaný na organický nosič, způsob jeho přípravy a jeho použití

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ273299A3 true CZ273299A3 (cs) 2000-02-16

Family

ID=5465485

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19992732A CZ273299A3 (cs) 1998-01-21 1998-01-21 Fluorescenční chromofor kovalentně vázaný na organický nosič, způsob jeho přípravy a jeho použití

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ273299A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU730993B2 (en) Fluorescent host-guest-system
EP1311625B1 (de) Funktionalisierte perylentetracarbonsäurediimide
CS253715B2 (en) Light sensitivity mixture and process for preparing active component
EP0513560B1 (de) Polymere Farbstoffe und deren Verwendung
CZ273299A3 (cs) Fluorescenční chromofor kovalentně vázaný na organický nosič, způsob jeho přípravy a jeho použití
WO1998033866A1 (en) Fluorescent host-guest-system
KR100511708B1 (ko) 형광 호스트-게스트-시스템
CZ273399A3 (cs) Fluorescenční systém hostitel/host, způsob jeho přípravy a prostředky, které jej obsahují
CZ273199A3 (cs) Fluorescenční prostředky, způsob jejich přípravy a jejich použití
CN110194777B (zh) 一种离子型聚集诱导发光团及其制备方法和应用
TW557322B (en) Novel benzo [4,5] imidazo [2,1-a] isoindol-11-ones, the composition comprising the same, the process for the preparation of said composition, and the applications thereof
TW526252B (en) Solid compositions, their preparation process and their use
KR100324644B1 (ko) α-아미노안트라센 유도체 및 그의 공중합체와, 이를 이용한 형광 화상 형성 방법
WO1998033862A1 (en) Fluorescent materials and their use
CZ272999A3 (cs) Fluorescenční materiály, způsob jejich přípravy a jejich použití
KR20000070709A (ko) 형광 물질 및 이의 용도

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic