CZ27174U1 - Kultivační medium pro zvýšení kvality savčích oocytů dozrálých v podmínkách in vitro - Google Patents

Kultivační medium pro zvýšení kvality savčích oocytů dozrálých v podmínkách in vitro Download PDF

Info

Publication number
CZ27174U1
CZ27174U1 CZ2014-29519U CZ201429519U CZ27174U1 CZ 27174 U1 CZ27174 U1 CZ 27174U1 CZ 201429519 U CZ201429519 U CZ 201429519U CZ 27174 U1 CZ27174 U1 CZ 27174U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
oocytes
culture medium
vitro
sulfane
concentrations
Prior art date
Application number
CZ2014-29519U
Other languages
English (en)
Inventor
Jan Nevoral
Jaroslav Petr
Tereza Žalmanová
Tomáš Kott
Ivona Weingartová
Kateřina Zámostná
Markéta Dvořáková
Lenka Křivohlávková
Original Assignee
Česká zemědělská univerzita v Praze
Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Česká zemědělská univerzita v Praze, Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i. filed Critical Česká zemědělská univerzita v Praze
Priority to CZ2014-29519U priority Critical patent/CZ27174U1/cs
Publication of CZ27174U1 publication Critical patent/CZ27174U1/cs

Links

Landscapes

  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)

Description

Oblast techniky
Řešení se týká modifikovaných kultivačních médií pro zrání odebraných savčích oocytů v podmínkách in vitro s použitím subtoxických koncentrací sulfanu pro jeho přípravu.
Dosavadní stav techniky
Je známo, že oocyty savců (samičí pohlavní buňky) se po vyjmutí z těla samice nacházejí ve stádiu zárodečného váčku a pro jejich další využití, např. pro partenogenetickou aktivaci, in vitro oplození, klonování přenosem jader somatických buněk nebo pro tvorbu transgenních jedinců, je nezbytné, aby tyto oocyty prodělaly komplex procesů souhrnně označovaný jako meiotické zrání, během kterého oocyt vystoupí ze stádia zárodečného váčku a postoupí až do stádia metafáze II.
Za přirozených podmínek probíhá proces zrání oocytů uvnitř folikulu v ovariu samice. Při zrání v podmínkách in vitro jsou oocyty kultivovány v laboratorních podmínkách, které ale nezajišťují oocytům plnohodnotné podmínky adekvátní podmínkám ve folikulu. Všechny faktory, které zajišťují plnohodnotné zrání ve folikulu, nejsou v současné době ani známy. Oocyty dozrálé v podmínkách in vitro proto mají horší kvalitu než oocyty dozrálé in vivo. To má negativní dopad na výsledky biotechnologických postupů, při kterých jsou používány oocyty dozrálé in vitro. Proto jsou hledána řešení, která by optimalizovala kultivační podmínky pro zrání savčích oocytů in vitro. Možnosti zvýšení kvality oocytů dozrálých in vitro jsou ale stále poměrně omezené a tím stále dochází k velkým ztrátám při používání současných reprodukčních technik.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nedostatky odstraňuje kultivační medium pro zvýšení kvality savčích oocytů dozrálých v podmínkách in vitro s obsahem základních surovin, podle technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že médium dále obsahuje přídavek subtoxických koncentrací sulfanu v koncentracích do 1 milimolu/1.
Kultivační medium podle technického řešení je charakterizováno tím, že přídavek subtoxických koncentrací sulfanu je tvořen molekulami sloužícími jako donor sulfanu v koncentracích od 0,1 do 1,0 milimol/1.
Kultivační medium podle technického řešení bylo původci používáno tak, že se nezralé savčí oocyty odebrané z ovarií samic kultivovaly po druhově specifickou dobu potřebnou k jejich meiotickému dozrání v kultivačním médiu obsahujícím subtoxickou koncentraci sulfanu. Poté byly oocyty opláchnuty kultivačním médiem bez přídavku sulfanu a použity pro reprodukční biotechnologie (např. partenogenetickou aktivaci, oplození in vitro, přípravu cytoplastů k přenosu jader somatických buněk, tj. klonování).
Kultivační medium podle technického řešení bylo původci dále používáno tak, že se nezralé savčí oocyty kultivovaly potřebnou, druhově specifickou dobu (ovce, koza 22 hod,, skot 24 hodin, prase 46 hodin) v kultivačním médiu s přídavkem molekul, jež byly donorem sulfanu. Poté byly oocyty opláchnuty v kultivačním médiu bez přídavku donorových molekul a použity pro reprodukční biotechnologie (např. partenogenetickou aktivaci, oplození in vitro, pro přípravu cytoplastů k přenosu jader somatických buněk, tj. klonování).
Kultivační medium podle technického řešení bylo původci výhodně používáno tak, že se nezralé savčí oocyty ve stádiu zárodečného váčku v komplexu s jejich kumulámími buňkami izolované z folikulů na ovariích samic propláchly kultivačním médiem (např. médium Ml99 obohacené o 10 % bovinního telecího séra) a pak byly přeneseny do kultivačního média s přídavkem donorů sulfanu (např. Na2S nebo NaHS). V tomto médiu se oocyty kultivovaly po dobu, jež byla potřebná pro jejich dozrání do stádia metafáze Π meiotického zrání. Před dalším použitím byly takto kultivované oocyty propláchnuty v médiu bez přídavku molekul sloužících jako donor sul-1 CZ 27174 Ul fanu a následně byly využity pro reprodukční biotechnologie (např. partenogenetickou aktivaci, in vitro oplození, klonování přenosem jader somatických buněk nebo pro tvorbu transgenních jedinců).
Původci technického řešení ověřili, že při použití kultivačního média podle technického řešení dochází u oocytů kultivovaných pro dozrání v podmínkách in vitro ke zkvalitnění procesu zrání. Například při kultivaci v médiu s přídavkem NaHS v koncentraci 0,3 milimolu/1 po dobu 44 hodin dozraje 100 % prasečích oocytů do stádia metafáze 11, zatímco při kultivaci standardním způsobem dosahuje za stejnou dobu podíl oocytů dozrálých do metafáze Π asi 80 %. Výsledkem kultivace oocytů v přítomnosti donorů sulfanu v subtoxických koncentracích je tedy zvýšení podílu oocytů, které zdárně dokončí zrání in vitro a jsou následně využitelné pro reprodukční biotechnologie.
Původci technického řešení dále ověřili, že při použití kultivačního média podle technického řešení dochází u oocytů kultivovaných pro dozrání v podmínkách in vitro ke zvýšení kvality, jež se následně projeví zvýšenou vývojovou schopností embryí vzniklých z těchto oocytů. Například prasečí oocyty dozrálé v médiu s přídavkem NaHS v koncentraci 0,3 milimol/1 do stádia metafáze II jsou po partenogenetické aktivaci schopny vytvořit prvojádra u 90 % oocytů, zatímco po kultivaci standardním způsobem jsou partenogeneticky aktivované oocyty schopny vytvořit prvojádra asi u 70 % oocytů.
Výše podílu oocytů, jež jsou s to dozrát v podmínkách in vitro, a následně podíl oocytů, jež jsou s to dalšího vývoje po partenogenetické aktivaci, in vitro oplození (ať již metodou kultivace oocytů se spermiemi nebo metodou mikroinjekce spermie do cytoplasmy oocytů), přenosu jader somatických buněk do enukleováných oocytů nebo při tvorbě transgenních jedinců jsou klíčové parametry biologické účinnosti reprodukčních biotechnologií a významně limitují jejich ekonomickou efektivnost. Nízká účinnost reprodukčních biotechnologií brání jejich praktickému využívání. Tím se snižuje genetický zisk při šlechtění, zpomaluje se pokrok v užitkovosti, není naplněn biologický potenciál produkce a následně dochází ke ztrátám na tržbách.
Z uvedeného jasně vyplývá, že použití donorů sulfanu v subtoxických koncentracích pro zrání savčích oocytů v podmínkách in vitro v kultivačním mediu podle technického řešení lze využít zejména při reprodukčních biotechnologiích u hospodářských zvířat.
Následující příklady provedení použití donorů sulfanu v subtoxických koncentracích k modifikaci médií podle technického řešení pouze dokládají, aniž by ho jakkoli omezovaly. Uvedená modifikovaná kultivační média byla úspěšně ověřena v laboratořích České zemědělské univerzity v Praze a ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v.v.i., Praha, CZ.
Příklady provedení
Příklad 1
Nezralé prasečí oocyty ve stádiu zárodečného váčku v komplexech s kumulámími buňkami (300 komplexů) čerstvě izolovaných z ovarií byly kultivovány v podmínkách in vitro v médiu obohaceném o 0,3 milimol Na2S na litr média. V tomto kultivačním médiu byly komplexy kultivovány 44 hodin. Pak byly komplexy opláchnuty médiem bez Na2S a následně podrobeny partenogenetické aktivaci - 5 minut kultivace v kalcium ionoforu v koncentraci 25 mikromol/1 a následně dvě hodiny v médiu s 6-dimethylaminopurinem (6-DMAP) v koncentraci 2 milimol/1. Takto ošetřené oocyty měly vyšší kvalitu než oocyty, které zrály v podmínkách in vitro podle dosavadních postupů bez přídavku sloučeniny sloužící jako donor sulfanu. Vzniklá partenogenetická embrya měla vyšší vývojový potenciál a byla životaschopnější. Podíl embryí, u kterých došlo k tvorbě prvojader, byl u oocytů dozrálých v kultivačním médiu podle technického řešení při opakovaných pokusech v průměru přes 90 % (při postupu podle dosavadního způsobu zacházení s oocyty bývá cca 75 %).
-2CZ 27174 Ul
Při ověřování použití donoru sulfanu pro přípravu kultivačního media podle technického řešení pro zrání odebraných oocytů skotu in vitro bylo původci technického řešení potvrzeno zvýšení podílu partenogenetických embryí s tvorbou prvojader oocytů v průměru o 20 % oproti současně používaným způsobům reprodukce hospodářských zvířat.
Příklad 2
Nezralé prasečí oocyty ve stádiu zárodečného váčku v komplexech s kumulámími buňkami (40 oocytů) zrály v médiu obohaceném o 0,3 milimol NaHS na litr media do stádia metafáze II. Pak byly oocyty opláchnuty médiem bez molekul sloužících jako donor sulfanu a následně z nich byly enukleací připraveny cytoplasty pro následný přenos jader somatických buněk. Po přenosu jader do cytoplastů z takto ošetřených oocytů byl pozorován vývoj do stádia blastocyty u 28 % případů. Pokud oocyty dozrály v médiu bez přídavku subtoxických koncentrací sulfanu, pak byl podíl embryí vyvíjejících se do blastocysty v průměru pouze kolem 15 %.
Příklad 3
Nezralé prasečí oocyty ve stádiu zárodečného váčku v komplexech s kumulámími buňkami (100 oocytů) dozrály v podmínkách in vitro do stádia metafáze Π kultivací v médiu obohaceném o 0,3 milimol Na2S na litr média. Pak byly oocyty opláchnuty médiem bez molekul sloužících jako donor sulfanu a následně podrobeny obvyklým procedurám potřebným k oplození in vitro. Takto ošetřené oocyty měly vyšší kvalitu než oocyty, které by byly před oplozením kultivovány podle dosavadních postupů bez molekul sloužících jako donor sulfanu, a i vzniklá embrya byla životaschopnější. Úspěšnost reprodukce s oocyty kultivovanými podle technického řešení byla při opakovaných pokusech v průměru 63 % (u reprodukce podle dosavadního způsobu zacházení s oocyty bývá cca 45 %).
Při ověřování použití subtoxických koncentrací sulfanu pro přípravu kultivačního media podle technického řešení na zkvalitnění zrání odebraných oocytů in vitro u skotu bylo původci technického řešení potvrzeno zvýšení životaschopnosti oocytů v průměru o 20 % oproti současně používaným způsobům reprodukce hospodářských zvířat.
Vysvětlení zkratek v textu
Na2S sulfid sodný
NaHS hydrogensulfid sodný
Μ199, NCSU37 běžný základ kultivačních médií
Průmyslová využitelnost
Řešení se týká kultivačního média pro zvýšení kvality savčích oocytů při zrání v podmínkách in vitro za přítomnosti molekul sloužících jako donor sulfanu, což má velký význam při reprodukčních biotechnologiích u hospodářských zvířat.

Claims (2)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Kultivační medium pro zvýšení kvality savčích oocytů dozrálých v podmínkách in vitro s obsahem základních surovin, vyznačující se tím, že médium dále obsahuje přídavek subtoxických koncentrací sulfanu v koncentracích do 1 milimol/1.
    -3 CZ 27174 Ul
  2. 2. Kultivační medium podle nároku 1, vyznačující se tím, že přídavek subtoxických koncentrací sulfanu je tvořen molekulami sloužícími jako donor sulfanu v koncentracích od 0,1 do 1,0 milimol/1.
CZ2014-29519U 2014-04-29 2014-04-29 Kultivační medium pro zvýšení kvality savčích oocytů dozrálých v podmínkách in vitro CZ27174U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-29519U CZ27174U1 (cs) 2014-04-29 2014-04-29 Kultivační medium pro zvýšení kvality savčích oocytů dozrálých v podmínkách in vitro

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-29519U CZ27174U1 (cs) 2014-04-29 2014-04-29 Kultivační medium pro zvýšení kvality savčích oocytů dozrálých v podmínkách in vitro

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ27174U1 true CZ27174U1 (cs) 2014-07-14

Family

ID=51205696

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-29519U CZ27174U1 (cs) 2014-04-29 2014-04-29 Kultivační medium pro zvýšení kvality savčích oocytů dozrálých v podmínkách in vitro

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ27174U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Loi et al. Freeze-dried somatic cells direct embryonic development after nuclear transfer
Li et al. Glutathione and cysteine enhance porcine preimplantation embryo development in vitro after intracytoplasmic sperm injection
Hamra et al. Isolating highly pure rat spermatogonial stem cells in culture
Sánchez-Villalba et al. Improved expression of green fluorescent protein in cattle embryos produced by ICSI-mediated gene transfer with spermatozoa treated with streptolysin-O
CN117925511A (zh) 提高经体细胞复制的卵子的胚胎发育或胚胎形成的效率的方法
Benc et al. Enucleolation and nucleolus transfer in mammalian oocytes and zygotes
CZ27174U1 (cs) Kultivační medium pro zvýšení kvality savčích oocytů dozrálých v podmínkách in vitro
Mizutani et al. Treatment of donor cell/embryo with different approaches to improve development after nuclear transfer
Morishita et al. History and prospects of intracytoplasmic sperm injection (ICSI) and the development of golden hamster ICSI embryos
CZ2014296A3 (cs) Kultivační medium pro zvýšení kvality savčích oocytů dozrálých v podmínkách in vitro
CZ302580B6 (cs) Kultivacní medium na prodloužení životnosti savcích oocytu in vitro a zpusob tohoto prodloužení
CZ297528B6 (cs) Použití inhibitoru MAP kinázy JNK pro přípravu kultivačního média na prodloužení životnosti savčích oocytů in vitro
CZ299271B6 (cs) Použití inhibitoru histon deacetylázy pro prípravu kultivacního média na prodloužení životnosti savcích oocytu in vitro
Lee et al. Production of cloned sei whale (Balaenoptera borealis) embryos by interspecies somatic cell nuclear transfer using enucleated pig oocytes
CZ26979U1 (cs) Kultivační médium pro prodloužení životnosti savčích oocytů in vitro
CZ305178B6 (cs) Kultivační médium pro prodloužení životnosti savčích oocytů in vitro
CZ2014809A3 (cs) Způsob kultivace in vitro rostoucích oocytů zvířat
CZ307949B6 (cs) Způsob eliminace defektů zrání savčích oocytů vyvolaných glyfosátem C
CZ307948B6 (cs) Způsob eliminace defektů zrání savčích oocytů vyvolaných glyfosátem C
CZ302925B6 (cs) Použití aktivátoru draslíkových kanálu závislých na ATP pro prípravu kultivacního média na prodloužení životnosti savcích oocytu in vitro
Mizutani et al. Cloning of Mice
Mizutani et al. Nuclear transfer in the mouse oocyte
CZ2017401A3 (cs) Kultivační médium pro prodloužení životnosti savčích oocytů v podmínkách in vitro
CZ296918B6 (cs) Zpusob partenogenetické aktivace zvírecích oocytudonory oxidu dusnatého
CZ307946B6 (cs) Způsob eliminace defektů zrání savčích oocytů vyvolaných glyfosátem B

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20140714

MK1K Utility model expired

Effective date: 20210429