CZ2017360A3 - Způsob peletizace zeolitové pěny - Google Patents

Způsob peletizace zeolitové pěny Download PDF

Info

Publication number
CZ2017360A3
CZ2017360A3 CZ2017-360A CZ2017360A CZ2017360A3 CZ 2017360 A3 CZ2017360 A3 CZ 2017360A3 CZ 2017360 A CZ2017360 A CZ 2017360A CZ 2017360 A3 CZ2017360 A3 CZ 2017360A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
pellets
mixture
pelletizing
tube
zeolite foam
Prior art date
Application number
CZ2017-360A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ307364B6 (cs
Inventor
Zdeněk Tišler
Jiří Macas
Jiří Bittner
Original Assignee
Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum, a.s.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum, a.s. filed Critical Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum, a.s.
Priority to CZ2017-360A priority Critical patent/CZ307364B6/cs
Publication of CZ2017360A3 publication Critical patent/CZ2017360A3/cs
Publication of CZ307364B6 publication Critical patent/CZ307364B6/cs

Links

Landscapes

  • Catalysts (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)

Abstract

Způsob peletizace zeolitové pěny spočívá v tom, že se do alkalicky aktivované směsi pro přípravu zeolitové pěny ponoří blok s otvory o maximálním vnitřním příčném rozměru 3 až 10 mm, směs se ponechá v bloku aktivovat, pak se směs ponechá vychladnout, pak se surové pelety zeolitové pěny z trubičky vyjmou a pak se alespoň ponechají zrát.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu peletizace zeolitové pěny pro přípravu katalyzátorů a sorpčních materiálů.
Dosavadní stav techniky
Jedním z dosavadních způsobů tvarování materiálů pro katalytické a sorpční aplikace je tabletování, při kterém se materiál lisuje do požadovaného tvaru použitím vnějšího tlaku a matrice. Jeho nevýhodou je, že je vhodný především pro práškové materiály a není použitelný v případě tvarování zeolitové pěny z důvodu zvětšování objemu tvarované směsi v průběhu aktivace.
Tvarování pomocí extrudace je velmi používané v případě pastových hmot. Nevýhodou tohoto způsobu je, že v průběhu alkalické aktivace materiálů pro katalytické a sorpční aplikace dochází k zvětšování jejich objemu napěněním.
»
Další způsob tvarování pastových hmot a suspenzí je lití, při němž se materiál s vhodnou konzistencí vlévá do forem. Tento způsob není vhodný pro malé pelety, protože je nutné použít směsi s vyšším vodním součinitelem, aby byly dokonale vyplněny formy s průměrem několika milimetrů, což je nejčastěji používaný rozměr materiálů pro katalytické a sorpční aplikace. V případě zpracování alkalicky aktivovaných směsí pro přípravu zeolitových pěn je však použití směsí s vyšším vodním součinitelem nevýhodné, protože s rostoucím vodním součinitelem klesá pevnost připravených pelet.
Uvedené nevýhody alespoň z části odstraňuje způsob peletizace zeolitové pěny podle vynálezu.
*
9 *
• 9 i 9 * 9
Podstata vynálezu
Způsob peletizace zeolitové pěny je charakterizován tím, že se do alkalicky aktivované směsi pro přípravu zeolitové pěny ponoří alespoň jedna trubička o maximálním vnitřním příčném rozměru 3 až 10 mm, směs se ponechá v trubičce aktivovat, pak se směs ponechá vychladnout, pak se surové pelety zeolitové pěny z trubičky vyjmou a pak se alespoň ponechají zrát.
Výhodný způsob peletizace zeolitové pěny je charakterizován tím, že se do alkalicky aktivované směsi pro přípravu zeolitové pěny ponoří svazek trubiček.
Další výhodný způsob peletizace zeolitové pěny je charakterizován tím, že se do alkalicky aktivované směsi pro přípravu zeolitové pěny ponoří blok s otvory.
Další výhodný způsob peletizace zeolitové pěny je charakterizován tím, že se pelety z trubičky vytlačí trnem.
Další výhodný způsob peletizace zeolitové pěny je charakterizován tím, že se pelety z trubičky vytlačí proudem plynu.
Další výhodný způsob peletizace zeolitové pěny je charakterizován tím, že se pelety z trubičky vytlačí proudem vzduchu.
Další výhodný způsob peletizace zeolitové pěny je charakterizován tím, že se po zrání oddělí podsítný podíl na sítě o velikosti ok 2 až 9 mm.
Způsob peletizace zeolitové pěny podle vynálezu spočívá v tom, že se do nádoby s rovným dnem a svislými stěnami nalije připravená alkalicky aktivovaná směs pro přípravu zeolitové pěny, do které se až ke dnu pozvolna vnoří plastový blok s otvory o požadovaném tvaru a průměru, který tvarem a velikostí odpovídá tvaru a velikosti použité nádoby. Pak se směs ponechá aktivovat. Po ukončení aktivace se ponechá nádoba s blokem vychladnout a poté se blok s peletami zeolitové pěny vyjme. Pelety uvízlé v otvorech se vytlačí pomocí vytlačovací ch trnů se stejným rastrem, jako otvory v bloku, nebo vyfouknou proudem plynu, např. tlakovým vzduchem. Připravené surové pelety se ponechají požadovanou dobu zrát a poté se na sítě vytřídí od fragmentů vzniklých při vytlačování pelet z bloku. Nádoba a blok se omyjí tlakovou vodou a po vysušení jsou připraveny k dalšímu použití.
9 9 9
Alkalicky aktivovaná směs je pomalým vnořováním bloku s otvory postupně vytlačována do otvorů, ve kterých dojde i ke konečnému napěnění směsi a vzniknou jednotlivé pelety s požadovaným tvarem. Vlivem smrštění zeolitové pěny při procesu aktivace a hladkému nepřilnavému povrchu stěn otvorů v bloku dojde k oddělení vyrobených pelet. Případně uvízlé pelety jsou velmi snadno oddělitelné pomocí vytlačovacích trnů nebo vyfouknutím.
Způsob peletizace zeolitové pěny podle vynálezu je vhodný pro výrobu pelet o průměru minimálně 3 mm a tvaru průřezů dle aktuálního využití. V oblasti katalýzy a sorpčních materiálů se nej častěji pracuje s průřezy ve tvaru kruhu, trojlístku a čtyřlístku.
Blok s otvory je možné vyrobit různými způsoby. Při výrobě bloku lepením trubiček, při němž mezi trubičkami zůstává volný prostor, např. trubičky s kruhovým průřezem, je výhodné tento volný prostor vyplnit lepidlem nebo tmelem, což umožní využití veškeré alkalicky aktivované směsi k výrobě pelet a tím omezení množství zbytkových fragmentů zeolitových pěn. Při lepení trubiček šestiúhelníkového, trojúhelníkového nebo čtvercového průřezu žádný volný prostory mezi trubičkami nevzniká. Při výrobě bloku je výhodné, aby síla stěny mezi jednotlivými otvory byla co nejmenší, nejlépe do 1 mm, a to z důvodu co nej snadnějšího vnoření bloku do alkalicky aktivované směsi, která tak může mít co nejnižší vodní součinitel, aby vzniklé granule měly co nejvyšší pevnost. Pokud je blok tvořen svazkem trubiček, je výhodné použít tenkostěnné trubičky se sílou stěny 0,1 až 0,5 mm. Výroba bloku vrtáním naráží na problémy s dostatečnou sílou stěny mezi jednotlivými otvory a je použitelná spíše pro větší průměry pelet. Nejvýhodnější technikou na výrobu blokuje použití 3D tisku, který umožňuje vytvořit otvory složitých tvarů, umožňující výrobu pelet ve tvarech používaných při průmyslové výrobě katalyzátorů a sorbentů (trojlístky, čtyřlístky). Výhodou této metody je, že umožňuje vytvořit blok s tenkými stěnami mezi jednotlivými otvory. Současně blok neobsahuje volné prostory a je tím minimalizován vznik odpadů při výrobě pelet.
V porovnání s dosavadními způsoby má způsob peletizace zeolitové pěny podle vynálezu výhodu v tom, že (i) způsob peletizace je technologicky nenáročný a je automatizovatelný, (ii) fragmenty vzniklé při vytlačování pelet z bloku jsou po vysušení a rozemletí znovu použitelné v dalších alkalicky aktivovaných směsích, (iii) je možné vytvořit pelety s různou délkou, různým průměrem a průřezem, (iv) délku pelet lze zmenšit nalámáním nebo nařezáním, (v) umožňuje vycházet z běžně dostupných materiálů.
> 4 • ·
4 » 9
« ♦ «α>« ·*»· » » · •» •· » 9·
Objasnění výkresů
Na výkresech, s jejichž pomocí bude vynález blíže objasněn, jsou znázorněny následující obrázky:
Obr. 1 Půdorys a axonometrický pohled na blok s otvory o kruhovém průřezu
Obr. 2 Půdorys a axonometrický pohled na blok s otvory o čtyřlístkovém průřezu
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1
Způsob peletizace zeolitové pěny se provádí tak, že se do plastové nádoby s rovným dnem, svislými stěnami a kruhovým průřezem o průměru 5 cm nalije do výšky 3 cm alkalicky aktivovaná směs pro přípravu zeolitové pěny a do této směsi se až ke dnu pozvolna vnoří blok tvořený svazkem polypropylénových trubiček o vnitřním průměru 8 mm, délce 5 cm, sílou stěny 0,1 mm, hexagonálním rozmístěním, který je připraven slepením polypropylénových trubiček pryskyřicí, kterou jsou vyplněny i prostory mezi trubičkami. Nádoba se poté umístí do sušárny vyhřátě na teplotu 50 °C na dobu 48 h, během níž dojde k aktivaci směsi. Po jejím ukončení se nádoba s aktivovanou směsí v bloku ponechá vychladnout při laboratorní teplotě, poté se svazek slepených trubiček z nádoby vyjme a vytlačovacím trnem se stejným rastrem jako otvory v bloku se vytlačí pelety, které v bloku uvízly, nebo se vyfouknou proudem plynu, např. tlakovým vzduchem. Získané pelety se uloží ke zrání po dobu jednoho měsíce při laboratorní teplotě a poté se na sítě s velikostí oka 7 mm odtřídí od fragmentů vzniklých při vytlačování či vyfukování pelet z bloku.
• ·» » ·· • » >
Příklad 2
Způsob peletizace zeolitové pěny se provádí stejným způsobem jako v příkladu 1 s tím rozdílem, že se do alkalicky aktivované směsi pozvolna vnoří blok vytvořený 3D tiskem s otvory o průřezu ve tvaru čtyřlístku a průměru 5 mm. Získané pelety se od vzniklých fragmentů poté odtřídí na sítě s velikostí oka 4 mm.
Příklad 3
Způsob peletizace zeolitové pěny se provádí stejným způsobem jako v příkladu 1 s tím rozdílem, že se do alkalicky aktivované směsi pozvolna vnoří blok vytvořený 3D tiskem s otvory s kruhovým průřezem o průměru 4 mm. Získané pelety se od vzniklých fragmentů poté odtřídí na sítě s velikostí oka 4 mm.
Průmyslová využitelnost
Způsob peletizace zeolitové pěny podle vynálezu je průmyslově využitelný při výrobě heterogenních katalyzátorů, katalyzátorových nosičů, filtračních vrstev ochraňujících katalytické lože nebo sorpčních a filtračních materiálů pro plyny a kapaliny.

Claims (7)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob peletizace zeolitové pěny, vyznačující se tím, že se do alkalicky aktivované směsi pro přípravu zeolitové pěny ponoří alespoň jedna trubička o maximálním vnitřním příčném rozměru 3 až 10 mm, směs se ponechá v trubičce aktivovat, pak se směs ponechá vychladnout, pak se surové pelety zeolitové pěny z trubičky vyjmou a pak se alespoň ponechají zrát.
  2. 2. Způsob peletizace podle nároku 1, vyznačující se tím, že se do alkalicky aktivované směsi pro přípravu zeolitové pěny ponoří svazek trubiček.
  3. 3. Způsob peletizace podle nároku 1, vyznačující se tím, že se do alkalicky aktivované směsi pro přípravu zeolitové pěny ponoří blok s otvory.
  4. 4. Způsob peletizace podle některého z nároků 1 a 3, vyznačující se tím, že se pelety z trubičky vytlačí trnem.
  5. 5. Způsob peletizace podle některého z nároků 1 a 3, vyznačující se tím, že se pelety z trubičky vytlačí proudem plynu.
  6. 6. Způsob peletizace podle nároku 5, vyznačující se tím, že se pelety z trubičky vytlačí proudem vzduchu
  7. 7. Způsob peletizace podle některého z nároků 1 a 6, vyznačující se tím, že se po zrání oddělí podsítný podíl na sítě o velikosti ok 2 až 9 mm.
CZ2017-360A 2017-06-22 2017-06-22 Způsob peletizace zeolitové pěny CZ307364B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-360A CZ307364B6 (cs) 2017-06-22 2017-06-22 Způsob peletizace zeolitové pěny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2017-360A CZ307364B6 (cs) 2017-06-22 2017-06-22 Způsob peletizace zeolitové pěny

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2017360A3 true CZ2017360A3 (cs) 2018-06-27
CZ307364B6 CZ307364B6 (cs) 2018-06-27

Family

ID=62635953

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2017-360A CZ307364B6 (cs) 2017-06-22 2017-06-22 Způsob peletizace zeolitové pěny

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ307364B6 (cs)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL2012065C2 (en) * 2014-01-09 2015-07-13 Cpm Europ B V Pelletizing device with complementary rollers.
CN104308155A (zh) * 2014-11-05 2015-01-28 中国矿业大学(北京) 一种粉末微注射成形制造微阵列的方法
CN204502997U (zh) * 2015-02-12 2015-07-29 李文军 一种压制颗粒的冲模

Also Published As

Publication number Publication date
CZ307364B6 (cs) 2018-06-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN103769238B (zh) 一种多孔道材料及催化剂的制备方法
CN204054525U (zh) 一种具有排气装置的模具
CN107849282A (zh) 发泡成型用树脂、发泡成型体的制造方法
EP3999317B1 (en) A method for printing a porous structure and a porous structure
US20090162465A1 (en) Method of Producing a Vulcanizing Mold with a Number of Profile Segments that can be Joined Together to Form a Circumferentially Closed Mold, and Vulcanizing Mold
US9039987B2 (en) Mass transfer packing element and method of making the same
CN104290229A (zh) 超高分子量聚乙烯滤芯双向压制烧结成型模具及其成型方法
CN101497245A (zh) 车辆保险杠后梁及其模制方法
CN108136494A (zh) 由金属泡沫制备部件的方法、由所述方法制备的部件和用于实现所述方法的模具
CZ2017360A3 (cs) Způsob peletizace zeolitové pěny
CN108032529A (zh) 一种热塑性复材构件成型芯模制备方法
CN105313277A (zh) 一种新型电视机一模两件的注塑模具
CN104084446A (zh) 一种具有反挤压和拉伸工序的拉管类产品的生产工艺
CN108025480A (zh) 发泡成型体的制造方法
KR101690149B1 (ko) 서포트 분리가 용이한 3차원 프린터
CZ2010117A3 (cs) Zpusob výroby výlisku a výlisek
EP0270671B1 (en) Die for molding honeycomb structures
CN203854153U (zh) 一种注塑成型模具
CN218660155U (zh) 一种异型包装泡沫生产模具
CN220362738U (zh) 一种注浆成型模具及陶瓷盘体生产系统
CN206937780U (zh) 一种预成形胶结构
CN218054116U (zh) 一种摩托车内胎硫化机的脱模装置
CN218700949U (zh) 一种塑胶壳成型设备
CN203110314U (zh) 多用途气压热成型模具
RU161971U1 (ru) Водорастворимая формующая оснастка для изготовления композитных изделий сложной пространственной формы

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20230622