CZ2016822A3 - Způsob výroby lineárního vlákenného útvaru, který obsahuje obal tvořený polymerními nanovlákny, lineární vlákenný útvar vytvořený tímto způsobem, a textilie tvořená alespoň částečně tímto lineárním vlákenným útvarem - Google Patents

Způsob výroby lineárního vlákenného útvaru, který obsahuje obal tvořený polymerními nanovlákny, lineární vlákenný útvar vytvořený tímto způsobem, a textilie tvořená alespoň částečně tímto lineárním vlákenným útvarem Download PDF

Info

Publication number
CZ2016822A3
CZ2016822A3 CZ2016-822A CZ2016822A CZ2016822A3 CZ 2016822 A3 CZ2016822 A3 CZ 2016822A3 CZ 2016822 A CZ2016822 A CZ 2016822A CZ 2016822 A3 CZ2016822 A3 CZ 2016822A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
linear
formation
epoxy resin
low molecular
carrier
Prior art date
Application number
CZ2016-822A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ307208B6 (cs
Inventor
Jan Homoláč
Daniela Jašková
Jiří Procházka
Original Assignee
SINTEX, a.s.
NANOPROGRESS, z.s.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by SINTEX, a.s., NANOPROGRESS, z.s. filed Critical SINTEX, a.s.
Priority to CZ2016-822A priority Critical patent/CZ307208B6/cs
Publication of CZ2016822A3 publication Critical patent/CZ2016822A3/cs
Publication of CZ307208B6 publication Critical patent/CZ307208B6/cs

Links

Landscapes

  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)

Abstract

Nejprve se na povrch nosného lineárního vlákenného útvaru (1) nanese roztok (6) nízkomolekulámí epoxidové pryskyřice v aromatickém uhlovodíku, který na něm po odpaření rozpouštědla a svém zatuhnutí vytvoří vrstvu nízkomolekulámí epoxidové pryskyřice jejíž hmotnost odpovídá 2 až 15 % hmotnosti nosného lineárního vlákenného útvaru. Poté se k rotujícímu a/nebo balonujícímu nosnému lineárnímu vlákennému útvaru (1) přivádí nanovlákenná vlečka vytvořená zvlákňováním roztoku nebo taveniny polymeru, která se na nosný lineární vlákenný útvar (1) ve spirále navíjí a vytvoří obal. Nízkomolekulámí epoxidová pryskyřice se na povrchu nosného lineárního vlákenného útvaru (1) zvýšenou teplotou uvede do plastického nebo kapalného stavu, ve kterém pronikne do struktury obalu lineárního vlákenného útvaru tvořeného polymerními nanovlákny, a po svém zatuhnutí tento obal připojí k povrchu nosného lineárního vlákenného útvaru (1). Vynález se týká také lineárního útvaru připraveného tímto způsobem a textilie tvořené alespoň částečně tímto lineárním vlákenným útvarem.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby lineárního vlákenného útvaru, který obsahuje obal tvořený polymerními nanovlákny uložený na povrchu nosného lineárního vlákenného útvaru, při kterém se k rotujícímu a/nebo balonujícímu Jgtí nosnému lineárnímu vlákennému útvaru přivádí nanovlákenné vlečka vytvořená zvlákňováním roztoku nebo taveniny polymeru, která se na tento nosný lineární vlákenný útvar ve spirále navíjí.
Vynález se dále týká také lineárního vlákenného útvaru připraveného tímto způsobem, který obsahuje jádro tvořené nosným lineárním vlákenným 1^ útvarem, na kterém je uložený obal tvořený polymerními nanovlákny ve formě ve spirále navinuté nanovlákenné vlečky, a textilie, která je alespoň částečně tvořená takovým lineárním vlákenným útvarem.
Dosavadní stav techniky
V současné době je známá celá řada různých způsobů pro výrobu polymerních nanovláken, tj. vláken s průměrem pod 1 mikrometr, založených na různých fyzikálních principech.
Nejrozšířenějším z nich je tzv. elektrostatické zvlákňování, u kterého se polymemí nanovlákna formují silovým působením elektrostatického pole vytvořeného mezi alespoň jednou zvlákňovací elektrodou a alespoň jednou sběrnou elektrodou na roztok nebo taveninu polymeru, který/která se nachází na povrchu zvlákňovací elektrody (elektrod). Elektrostatické pole se přitom vytváří přívodem vysokého stejnosměrného napětí na zvlákňovací elektrodu (elektrody) a případně i na sběrnou elektrodu (elektrody). Nejvyšší produktivity a současně i nejvyšší rovnoměrnosti elektrostatickým zvlákňováním vytvářené vrstvy polymerních nanovláken se dosahuje při tzv. beztryskovém
elektrostatickém zvlákňování, u kterého se roztok nebo tavenina polymeru zvlákňuje z povrchu alespoň jedné zvlákňovací elektrody protáhlého tvaru např. otáčejícího se protáhlého tělesa dle EP 1673493, statické nebo ve směru své délky se pohybující struny dle EP 2173930, případně ze struny pohybující se po dráze ve tvaru kružnice dle EP 2059630, atd. Méně výhodné je pak tzv. tryskové elektrostatické zvlákňování, při kterém se využívá zvlákňovací elektroda tvořená tryskou/kapilárou, případně skupinou trysek/kapilár, ze které (kterých) se roztok nebo tavenina polymeru do elektrostatického pole vytlačuje vzduchem nebo jiným plynem. Ve všech variantách elektrostatického íí) zvlákňování se přitom vytváří vlečka polymerních nanovláken, která se silovým působením elektrostatického pole pohybuje od zvlákňovací elektrody (elektrod) směrem ke sběrné elektrodě (elektrodám), přičemž se obvykle zachytává na vhodném podkladovém materiálu, na kterém se ukládá do plošné vrstvy.
Z EP 2931951 je pak známý způsob pro výrobu polymerních nanovláken tzv. elektrickým zvlákňováním, při kterém se využívá střídavé napětí, které se přivádí na zvlákňovací elektrodu, přičemž elektrické pole pro zvlákňování se střídavě vytváří mezi zvlákňovací elektrodou a opačně nabitými ionty vzduchu a/nebo plynu vytvořenými a/nebo přivedenými do jejího okolí. V tomto případě vzniká, bez nutnosti použití sběrné elektrody, objemový nanovlákenný útvar vlečka, který je elektricky neutrální, a který se volně pohybuje v prostoru směrem od zvlákňovací elektrody, takže je možné ho snadno zachytit a dále zpracovat. Polymerní nanovlákna jsou v rámci tohoto útvaru uspořádaná do nepravidelné mřížkové struktury, ve které jednotlivá nanovlákna mění svůj směr v úsecích o délce jednotek mikrometrů.
Kromě toho je dále známé také tzv. „odstředivé zvlákňování“. Při něm se polymerní nanovlákna vytváří působením odstředivé síly, která vzniká při rotaci zvlákňovací hlavy, na roztok nebo taveninu polymeru uložený/uloženou ve vnitřním prostoru nebo na zvlákňovací ploše této zvlákňovací hlavy. V prvním případě je zvlákňovací hlava tvořená přímo zásobníkem roztoku nebo taveniny 3^ polymeru. Její stěna je perforovaná skupinou otvorů, které mohou být navíc propojené s dutými jehlami (tryskami) - viz např. US 4348341, US 7655175, CZ 303297, US 8231378, US 1500931 nebo CA 2548745, kterými se během rotace roztok nebo tavenina polymeru protlačuje, přičemž vytváří jednotlivá vlákna. Ve > * i i « · ·
« « » » J 1 > J » druhém případě se na povrchu rotující zvlákňovací hlavy (nejčastěji ve tvaru disku nebo kónické nádoby, apod.) vytváří film roztoku nebo taveniny polymeru, který se ve formě nanovláken postupně odtrhává z její zvlákňovací hrany - viz např. US 4294783, US 4323524, US 8277711 nebo US 8303874. V obou $ případech se vytváří vlečka tvořená polymemími nanovlákny, která se obvykle usměrňuje proudem vzduchu k povrchu podkladového materiálu, na kterém se ukládá do plošné vrstvy.
Odstředivé síly mohou být, např. za účelem orientace vytvářených polymerních nanovláken, doplněné elektrostatickými silami - viz např. DE 102007027014, CN 101787573 nebo US 8110136.
Vzhledem k tomu, že kterýmkoliv z výše popsaných způsobů připravená polymemí nanovlákna nemají dostatečnou pevnost a mechanickou odolnost, ukládají se ihned po svém vytvoření na vhodný podkladový materiál (nejčastěji textilní) a dále se zpracovávají nebo využívají v kombinaci s tímto materiálem. 1Á V tomto smyslu navrhuje CZ PV 2015-382 výrobu lineárního vlákenného útvaru typu jádro-plášť, který obsahuje jádro tvořené nosným lineárním vlákenným útvarem, jako např. „standardní“ nití/přízí, apod., které je ovinuté nanovlákeným pásem vytvořeným elektrickým zvlákňováním roztoku polymeru způsobem dle EP 2931951. Při výrobě tohoto útvaru se objemová nanovlákenné vlečka ve zvlákňovacím prostoru přivádí k obvodu lineárního vlákenného útvaru rotujícího ve zvlákňovacím prostoru kolem vlastní osy a/nebo balonujícího, přičemž se ve formě šroubovice ukládá na jeho povrchu. Nevýhodou tohoto postupu je zejména to, že nanovlákenný obal má k nosnému lineárnímu vlákennému útvaru poměrně malou přilnavost, která je založená jen na přirozené adhezi £6 obou materiálů, případně „utažení“ nanovlákenného pásu na povrchu nosného útvaru, a není dostatečná pro další zpracování takto vytvořeného lineárního útvaru standardními textilními technologiemi, jako např. tkaním, pletením, apod. Polymemí nanovlákna se při takovém zpracování z lineárního vlákenného útvaru strhávají a hromadí se v určitých částech vytvářené textilie - viz např. obr. 1, na kterém je fotografie tkaniny, jejíž útek je tvořený jádrovou přízí vytvořenou způsobem dle CZ PV 2015-382, která obsahuje jádro z polyesterového hedvábí o jemnosti 330 dtex, které je ve šroubovici ovinuté pásem nanovláken polyvinyl butyralu. Z této fotografie je zřejmé poškození
Ί » *
9
takto vytvořeného obalu (bílé barvy), ke kterému při tkaní došlo, a náhodné nahromadění nanovláken stržených z polyesterového hedvábí (černé barvy) v určitých částech vytvářené tkaniny.
Cílem vynálezu je tak navrhnout způsob pro výrobu lineárního vlákenného útvaru typu jádro-plášť, který by obsahovat obal tvořený polymemími nanovlákny uložený na povrchu nosného lineárního vlákenného útvaru, a který by byl zpracovatelný standardními textilními technologiemi, jako např. tkaním, pletením, apod.
Kromě toho je cílem vynálezu také navrhnout tento lineární vlákenný útvar a plošnou textilii tvořenou alespoň částečně tímto lineárním vlákenným útvarem.
Podstata vynálezu
Cíle vynálezu se dosáhne způsobem výroby lineárního vlákenného útvaru, který obsahuje obal tvořený polymemími nanovlákny uložený na povrchu nosného lineárního vlákenného útvaru, při kterém se k rotujícímu a/nebo balonujícímu nosnému lineárnímu vlákennému útvaru přivádí nanovlákenná vlečka vytvořená zvlákňováním roztoku nebo taveniny polymeru, která se na tento nosný lineární vlákenný útvar ve spirále navíjí. Podstata tohoto způsobu pak spočívá v tom, že před navinutím nanovlákenné vlečky se na povrch nosného lineárního vlákenného útvaru nanese 2 až 15% roztok nízkomolekulární epoxidové pryskyřice v aromatickém uhlovodíku s přídavkem alespoň 10 % jedno- až dvoufunkčního alifatického alkoholu uhlíkové řady C3 až C5, přičemž se z tohoto roztoku na povrchu nosného lineárního útvaru vytvoří vrstva nízkomolekulární epoxidové pryskyřice o hmotnosti, která odpovídá 2 až 15 % hmotnosti nosného lineárního vlákenného útvaru, a teprve poté se na nosný lineární vlákenný útvar s takto vytvořenou vrstvou nízkomolekulární epoxidové pryskyřice ve spirále navine nanovlákenná vlečka, která vytvoří obal lineárního vlákenného útvaru tvořený polymemími 3$ nanovlákny. Po jejím navinutí se nízkomolekulární epoxidová pryskyřice na povrchu nosného lineárního vlákenného útvaru zvýšenou teplotou, která je rovná nebo vyšší než teplota měknutí nízkomolekulární epoxidové pryskyřice a • · současně nižší než teplota měknuti materiálu polymemích nanovláken obalu, uvede do plastického nebo kapalného stavu, ve kterém pronikne do struktury obalu lineárního vlákenného útvaru tvořeného polymerními nanovlákny, a po svém zatuhnutí tento obal připojí k povrchu nosného lineárního vlákenného X útvaru. Připojení obalu tvořeného polymerními nanovlákny je přitom dostatečně odolné, aby umožnilo zpracování takto vytvořeného lineárního vlákenného útvaru standardními textilními technologiemi, jako např. pletením, tkaním, apod.
Ve výhodné variantě provedení se z roztoku nízkomolekulární epoxidové pryskyřice na povrchu nosného lineárního útvaru vytvoří vrstva IX nízkomolekulární epoxidové pryskyřice o hmotnosti, která odpovídá 2 až 5_,% hmotnosti nosného lineárního vlákenného útvaru. Toto množství epoxidové pryskyřice stále dostačuje k dostatečně odolnému připojení obalu k nosnému nanovlákennému útvaru, přitom však méně ovlivňuje mechanické vlastnosti vytvářeného lineárního vlákenného útvaru.
Vhodným jednofunkčním alifatickým alkoholem uhlíkové řady C3 až C5 je např. butylalkohol. Ten se přitom v roztoku nízkomolekulární epoxidové pryskyřice s výhodou doplní dvoufunkčním butandiolem, který tvoří přechod mezi polární a nepolární látkou; poměr butylalkoholu a butandiolu je pak v rozmezí 1:9 až 9:1, s výhodou pak 3:4 až 4:3.
Pro snížení viskozity roztoku nízkomolekulární epoxidové pryskyřice a zlepšení odparu rozpouštědla z něj je možné do něj dále přidat 5 až 10 % éteru, např. propylenglykolmonoetyléteru.
Na základě experimentů se jako nejvhodnější nosný lineární vlákenný útvar jeví syntetické hedvábí o jemnosti 100 až 1500 dtex, avšak obecně lze ^5 použít v podstatě libovolná chemická vlákna, např. ve formě monofilu nebo multifilu, která jsou zpracovatelná standardními textilními technologiemi.
Kromě toho se cíle vynálezu dosáhne také lineárním vlákenným útvarem, který obsahuje jádro tvořené nosným lineárním vlákenným útvarem, na kterém je uložený obal tvořený polymerními nanovlákny ve formě ve spirále navinuté 'tyf nanovlákenné vlečky, přičemž tento obal je k povrchu nosného lineárního vlákenného útvaru připojený prostřednictvím vrstvy nízkomolekulární epoxidové pryskyřice, která je uložená na povrchu nosného lineárního vlákenného útvaru, • * • : ·: · : *^_a^á±26ež= « ·· ··· ·· • · » ♦ · ♦ · ··«··:>>* ·»»·>>· * · * * *
- 6 která má hmotnost odpovídající 2 až 15 % hmotnosti nosného lineárního vlákenného útvaru, a která částečně zasahuje do struktury obalu tvořeného polymerními nanovlákny.
Ve výhodné variantě provedení má vrstva nízkomolekulární epoxidové Ji pryskyřice na povrchu nosného lineárního vlákenného útvaru hmotnost odpovídající 2 až 5 % hmotnosti nosného lineárního vlákenného útvaru.
Nejvhodnějším nosným lineárním vlákenným útvarem je pak syntetické hedvábí o jemnosti 100 až 1500 dtex.
Cíle vynálezu se dále dosáhne také plošnou nebo prostorovou textilií libovolného typu, která je alespoň částečně tvořená lineárním vlákenným útvarem podle vynálezu.
Objasnění výkresů
Na přiložených výkresech je na obr. 1 fotografie tkaniny, jejíž útek je tvořený známou jádrovou přízí vytvořenou způsobem dle CZ PV 2015-382, která obsahuje jádro tvořené polyesterovým hedvábím o jemnosti 330 dtex, na kterém je uložený obal tvořený nanovlákny polyvinyl butyralu. Na obr. 2 je pak schéma jedné varianty postupu pro nanášeni roztoku epoxidové pryskyřice na povrch nosného lineárního vlákenného útvaru při způsobu výroby lineárního 20 vlákenného útvaru, který obsahuje obal tvořený polymerními nanovlákny, podle vynálezu, na obr. 3 schéma jedné varianty postupu uložení nanovlákenného obalu na nosný lineární útvar při způsobu výroby lineárního vlákenného útvaru, který obsahuje obal tvořený polymerními nanovlákny, podle vynálezu. Na obr. 4 SEM je snímek příčného řezu lineárním vlákenným útvarem podle vynálezu v první variantě provedení, který obsahuje jádro tvořené polyesterovým hedvábím o jemnosti 330 dtex, na kterém je uložený obal z nanovláken polyvinyl butyralu, při zvětšení 300x, na obr. 5 SEM snímek příčeného řezu stejným lineárním vlákenným útvarem jako na obr. 4 při zvětšení 1000x, a na obr. 6 fotografie tkaniny, jejíž útek je tvořený lineárním vlákenným útvarem dle obr. 4 a 5. Na obr. 7 je SEM snímek příčného řezu lineárním vlákenným útvarem podle vynálezu ve druhé variantě provedení, který obsahuje jádro tvořené polyesterovým hedvábím o jemnosti 330 dtex, na kterém je uložený
·”: ·: ·*’: ·; sŘwžeez- • · · · · · · « · · · · · • · « « · « 4 · 9 » · · · · ·· obal z nanovláken polyvinyl butyralu, při zvětšení 300x, na obr. 8 SEM snímek příčeného řezu stejným lineárním vlákenným útvarem jako na obr. 7 při zvětšení 1000x, a na obr. 9 fotografie tkaniny, jejíž útek je tvořený lineárním vlákenným útvarem dle obr. 7 a 8. Na obr. 10 je SEM snímek příčného řezu lineárním vlákenným útvarem podle vynálezu ve třetí variantě provedení, který obsahuje jádro tvořené polyesterovým hedvábím o jemnosti 330 dtex, na kterém je uložený obal z nanovláken polyvinyl butyralu, při zvětšení 300x, na obr. 11 SEM snímek příčného řezu stejným lineárním vlákenným útvarem jako na obr. 10 při zvětšení 2000x, na obr. 12 SEM snímek příčného řezu lineárním vlákenným útvarem podle vynálezu ve čtvrté variantě provedení, nevhodné pro zpracování standardními textilními technologiemi, který obsahuje jádro tvořené polyesterovým hedvábím o jemnosti 330 dtex, na kterém je uložený obal z nanovláken polyvinyl butyralu, při zvětšení 300x, a na obr. 13 SEM snímek příčeného řezu stejným lineárním vlákenným útvarem jako na obr. 11 při zvětšení 2000x.
Příklady uskutečnění vynálezu
Způsob výroby lineárního vlákenného útvaru, který obsahuje obal tvořený polymerními nanovlákny podle vynálezu, je založený na tom, že nanovlákenné 'žgr vlečka, která vzniká při výrobě polymemích nanovláken (zejména elektrostatickým, elektrickým nebo odstředivým, případně jiným zvlákňováním) se, namísto uložení na plošném podkladovém materiálu, přivádí k nosnému lineárnímu vlákennému útvaru, který rotuje okolo své podélné osy a/nebo balonuje (vytváří hyperboloidický balon), a tato nanovlákenné vlečka se na něj ve spirále navíjí a vytváří na něm načechraný a prodyšný nanovlákenný obal. Požadované přilnavosti polymemích nanovláken k nosnému lineárnímu vlákennému útvaru, která umožní další zpracování takto vytvořeného lineárního vlákenného útvaru, se přitom dosáhne s využitím vhodného termoplastického pojivá. Toto pojivo se předem nanese na povrch nosného lineárního vlákenného útvaru, po uložení nanovláken a vytvoření nanovlákenného obalu se zvýšenou teplotou uvede do plastického nebo kapalného stavu a po svém zchladnutí a zatuhnutí připojí tento nanovlákenný obal k povrchu nosného lineárního vlákenného útvaru.
·
Jako nosný lineární vlákenný útvar lze použít v podstatě libovolná chemická vlákna, např. ve formě monofilu nebo multifilu, která jsou díky své tuhosti a pevnosti zpracovatelná standardními textilními technologiemi (jako např. tkaním nebo pletením, apod.). Jako velmi vhodné se jeví zejména syntetické hedvábí o jemnosti 100 až 1500 dtex. Méně vhodné jsou pak staplové příze jednoduché nebo skané, u kterých může při jejich rotaci a/nebo balonování docházet k rozkrucování zákrutu a v důsledku toho ke ztrátě pevnosti.
Jako termoplastické pojivo se používá nízkomolekulámí epoxidová pryskyřice na libovolné bázi. Nízkomolekulámí epoxidové pryskyřice mají přirozeně velmi malý počet reaktivních epoxidových skupin, díky čemuž se chovají jako nereaktivní termoplasty - nemusí se vytvrzovat síťujícími prostředky, zachovávají si stálou pružnost i termoplasticitu a teplota jejich měknutí (cca 80 až 100 °C) je nižší než teplota měknutí většiny polymerů, ze 1^ kterých se připravují průmyslové využitelná nanovlákna. Kromě toho je jejich výhodou také to, že mají dobrou přilnavost i k silně hydrofobním materiálům, jako např. polyesteru, polypropylenu, apod. Nízkomolekulámí pryskyřice se na nosný lineární vlákenný útvar nanáší ve formě nízkoviskózního kapalného roztoku v aromatickém uhlovodíku (např. ortho-, para- nebo meta-xylenu, jejich směsi, benzenu, toluenu, apod.) s přídavkem stabilizátoru, kterým je alespoň jeden jedno- až dvoufunkční alifatický alkohol uhlíkové řady C3 až C5, který stabilizuje polární části molekul epoxidu v rozpouštědlech za vzniku stálého roztoku, který se nerozsazuje na polární a nepolární složky. V základní variantě provedení se k rozpuštění nízkomolekulámí pryskyřice používá rozpouštědlový systém, který obsahuje 80 až 90 % aromatického uhlovodíku (např. xylenu) a 10 až 20 % stabilizátoru (např. butylalkoholu). Ve výhodnější variantě se ke stabilizaci roztoku použije směs butylalkoholu a butandiolu, který z hlediska polárnosti tvoří přechod mezi polární a nepolární látkou. Poměr těchto dvou složek je obvykle přibližně stejný - s výhodou v intervalu 3:4 až 4:3, avšak obecně se může pohybovat v intervalu 1:9 až 9:1. Ke snížení viskozity roztoku nízkomolekulámí epoxidové pryskyřice a zlepšení odparu rozpouštědla je dále vhodné do rozpouštědlového systému přidat 5 až 10 % éteru, např. propylenglykolmonoetyléteru. Velmi výhodné složení rozpouštědlového
I» » systému je pak 50 až 75 % aromatického uhlovodíku (např. xylenu), 10 až 20 % butylalkoholu, 10 až 20 % butandiolu a 5 až 10 % éteru (např. propylenglykolmonoetyleteru).
Koncentrace nizkomolekulární epoxidové pryskyřice ve stálém 'γ- zásobním roztoku se pak pohybuje kolem 15 %, přičemž pro nanesení na nosný lineární vlákenný útvar je možné její koncentraci (a tím i viskozitu roztoku) upravit naředěním danou rozpouštědlovou směsí na nižší hodnotu, např. až na 2 %.
Roztok nizkomolekulární pryskyřice se pak na povrch nosného lineárního iX vlákenného útvaru nanáší libovolným známým způsobem, např. šlichtováním v lázni, nástřikem, klocováním nanášecím válcem, apod., přičemž díky své viskozitě ulpívá pouze na povrchu nosného lineárního vlákenného útvaru a neproniká do jeho vnitřní struktury. Tento roztok se přitom na povrch nosného lineárního vlákenného útvaru nanáší v takovém množství, aby množství epoxidové pryskyřice na povrchu tohoto nosného lineárního vlákenného útvaru odpovídalo 2 až 15 %, s výhodou 2 až 5 % jeho hmotnosti. Pokud je množství epoxidové pryskyřice menší než 2 % hmotnosti nosného lineárního vlákenného útvaru, není připojení nanovlákenného obalu k povrchu nosného lineárního vlákenného útvaru dostatečně odolné, pokud je množství epoxidové pryskyřice větší než 10 až 15 % hmotnosti nosného lineárního vlákenného útvaru, snižuje elasticitu nosného lineárního vlákenného útvaru a při následném uvedení do plastického nebo kapalného stavu již do značné míry zahlcuje strukturu polymemích nanovláken a vyplňuje její mezivlákenné prostory, čímž eliminuje její výhodné vlastnosti. Následným odparem rozpouštědla v sušicím zařízení se připraví nosný lineární vlákenný útvar, na jehož povrchu je uložená souvislá tenká vrstva nizkomolekulární epoxidové pryskyřice, přičemž tento útvar je, před uložením nanovlákenného obalu, možné skladovat za normálních podmínek, např. navinutý na cívce.
Na obr. 2 je pro názornost znázorněno schéma jedné příkladné varianty §4 postupu pro nanesení roztoku nizkomolekulární epoxidové pryskyřice na nosný lineární vlákenný útvar. Nosný lineární vlákenný útvar 1, který se odvíjí z předlohové cívky 2, se při něm vede přes známý rušič 3 balonu a brzdičku 4 do tzv. šlichtovací vaničky 5, pod hladinu v ní uloženého roztoku 6 »
• :· : ·: ' : *: φ£4τζθβζ- * 9 9 » 9 » · ·
9 9 9 9 · · • fe » 9 · 9 9 · 9 9 9 9 9Í* 9 9 3 9 ♦
-10nízkomolekulární epoxidové pryskyřice. Po výstupu z něj se pak nosný lineární vlákenný útvar 1 s roztokem nízkomolekulární epoxidové pryskyřice zachyceným na svém povrchu vede přes známé ždímací ústrojí 7 (tvořené např. dvěma válci nebo destičkami pokrytými netkanou textilií, nebo jinak) do sušicího zařízení 8 ve tvaru trubice nebo kanálu, ve kterém dochází vlivem zvýšené teploty k odparu rozpouštědla a v důsledku toho k vytvoření souvislé tenké vrstvy nízkomolekulární pryskyřice na povrchu nosného lineárního vlákenného útvaru X Po průchodu sušicím zařízením 8 (ve znázorněné variantě provedení po dvojnásobném průchodu) se nosný lineární vlákenný útvar 1 se N souvislou tenkou vrstvou nízkomolekulární pryskyřice s pomocí křížového rozváděcího válce 9 navíjí na cívku 10.
Jak je však odborníkovi v oboru zřejmé, je možné tento postup různými způsoby obměnit (např. změnit dráhu nosného lineárního vlákenného útvaru 1 a/nebo typ sušicího zařízení 8 a/nebo počet průchodů lineárního vlákenného útvaru 1 tímto zařízením 8 a/nebo počet průchodů lineárního vlákenného útvaru 1 roztokem 6 nízkomolekulární epoxidové pryskyřice, vynechat některé komponenty vedení nosného lineární vlákenného útvaru 1, atd.), případně nosný lineární vlákenný útvar 1 se souvislou tenkou vrstvou nízkomolekulární pryskyřice, namísto navíjení na cívku 10, ukládat jiným způsobem, nebo ho ŽÓ přes známé zařízení pro rotaci a/nebo pro vyváření balonu přímo zavádět do zvlákňovací jednotky, ve které se k němu přivádí nanovlákenná vlečka, která se na něj ve spirále navíjí a vytváří na něm načechraný, prodyšný nanovlákenný obal (viz např. obr. 3). V dalších variantách lze, místo ponoření nosného lineárního vlákenného útvaru 1 do roztoku 6 nízkomolekulární epoxidové pryskyřice, tento roztok na povrch nosného lineárního vlákenného útvaru 1 nanášet jiným známým způsobem, např. nástřikem, klocováním nanášecím válcem, apod.
Takto předpřipravený nosný lineární vlákenný útvar 1. se souvislou tenkou vrstvou nízkomolekulární epoxidové pryskyřice se pro uložení nanovlákenného obalu prostřednictvím alespoň jednoho známého zařízení uvádí do rotace okolo své podélné osy a/nebo se na něm vytváří hyperboloidický balon (viz např. obr. 3), načež se k němu (např. přímo v jednotce pro výrobu polymerních nanovláken) přivádí nanovlákenná vlečka *«4 i · ·· » · *» Ť *» • » » · « * vytvořená libovolným známým způsobem pro výrobu polymerních nanovláken (zejména elektrostatickým, elektrickým nebo odstředivým, případně jiným zvlákňováním roztoku nebo taveniny polymeru). Tato nanovlákenná vlečka se přitom v důsledku rotace a/nebo balonování nosného lineárního vlákenného útvaru 1 kolem tohoto útvaru 1 ovíjí ve tvaru šroubovice, a vytváří na něm načechraný, prodyšný nanovlákenný obal. Pokud je přitom rychlost ovíjení stejná jako rychlost vytváření nanovlákenné vlečky, zůstává uspořádání jednotlivých nanovláken v této vlečce stejné i po jejím ovinutí kolem nosného lineárního vlákenného útvaru, pokud je rychlost ovíjení vyšší, dochází k dloužení nanovlákenné vlečky, v důsledku čehož může dojít i k určité orientaci jednotlivých nanovláken ve vytvářeném obalu (např. do spirály po obvodu nosného lineárního vlákenného útvaru 1) a jeho zhutnění.
Nosný lineární vlákenný útvar 1 se souvislou tenkou vrstvou nízkomolekulární epoxidové pryskyřice s uloženým nanovlákenným obalem se následně vystaví teplotě, která je rovná nebo vyšší než teplota měknutí dané nízkomolekulární epoxidové pryskyřice, ale současně nižší než teplota měknutí polymerních nanovláken obalu. Přitom se dosuší polymemí nanovlákna a nízkomolekulární pryskyřice na povrchu nosného lineárního útvaru se převede do plastického nebo kapalného stavu, ve kterém pronikne částečně do struktury ^0 nanovlákenného obalu. Po následném ochlazení (samovolném nebo řízeném, např. v chladicím zařízení) pak nízkomolekulární epoxidová pryskyřice opět ztuhne a připojí nanovlákenný obal k povrchu nosného lineárního vlákenného útvaru 1. Tím se vytvoří lineární vlákenný útvar, který obsahuje obal tvořený polymerními nanovlákny, a který je zpracovatelný standardními textilními ^6 technologiemi, jako např. tkaním, pletením, apod. do plošných nebo prostorových textilních struktur. Na obr. 6 a 9 jsou pro názornost fotografie tkanin, jejichž útek je tvořený lineárním vlákenným útvarem vytvořeným způsobem podle vynálezu, který obsahuje jádro z polyesterového hedvábí o jemnosti 330 dtex a načechraný obal z nanovláken polyvinyl butyralu. Z těchto fotografií je zřejmé, že poškození nanovlákenného obalu (bílé barvy), ke kterému při výrobě tkaniny došlo, je jen minimální, a ve srovnání s lineárním vlákenným útvarem připraveným postupem dle CZ PV 2015-382 (viz obr. 1), zanedbatelné.
-i v · Ϊ ? 9 • « «a* ·
9 »9 f · ♦ ♦ <
• · a · Λ a 9 λ a · a i · «*·»·->**
-12 N Jfi8412662^ • · * a a a > » a a *
Na obr. 3 je pak pro názornost znázorněno schéma jedné příkladné varianty postupu při ovíjení lineárního vlákenného útvaru 1 nanovlákenným obalem a připojení tohoto nanovlákenného obalu k jeho povrchu. Nosný lineární vlákenný útvar 1. se souvislou tenkou vrstvou nízkomolekulámí epoxidové pryskyřice na povrchu se přitom vede do zákrutového zařízení 11., které ho uvádí do rotace okolo jeho podélné osy, a v případě excentricky uloženého neznázorněného rotačního členu, na něm vytváří hyperboloidický balon B alespoň s jednou kmitnou. Rotující a/nebo balonující nosný lineární vlákenný útvar 1. následně prochází alespoň jednou zvlákňovací jednotkou 12, ve které se libovolným známým způsobem vytváří vlečka polymemích nanovláken, která se na něj diky jeho rotaci a/nebo balonování navíjí a vytváří na něm načechraný nanovlákenný obal. Poté se nosný lineární vlákenný útvar 1. s tímto nanovlákenným obalem přivádí do fixační jednotky 13, kde se vystaví teplotě, která je rovna nebo vyšší než teplota měknutí nízkomolekulámí epoxidové pryskyřice uložené na jeho povrchu a současně nižší než teplota měknutí polymemích nanovláken, v důsledku čehož se tato nízkomolekulová epoxidová pryskyřice přivádí do plastického nebo kapalného stavu, kdy proniká do části struktury nanovlákenného obalu. Po následném ochlazení, které je buď samovolné, nebo ke kterému dochází v neznázorněném chladicím zařízení, pak nízkomolekulámí epoxidová pryskyřice opět tuhne a připojuje nanovlákenný obal k povrchu nosného lineárního vlákenného útvaru 1. Toto připojení je přitom dostatečně odolné aby umožnilo zpracování takto vytvořeného lineárního vlákenného útvaru standardními textilními technologiemi, jako např. tkaním nebo pletením, apod. - viz výše.
Jak je však odborníkovi v oboru zřejmé, je možné tento postup různými způsoby obměnit (např. změnit dráhu nosného lineárního vlákenného útvaru 1 a/nebo počet jeho průchodů fixační jednotkou 13, a/nebo pro jeho rotaci použít dvě proti sobě uspořádaná zařízení pro udělování zákrutu, apod., případně v rámci obalu kombinovat dva typy polymemích nanovláken, které s liší materiálem a/nebo průměrem).
Lineární vlákenný útvar podle vynálezu obsahuje jádro tvořené chemickým vláknem nebo vlákny, na kterém je uložený nanovlákenný obal, který je k povrchu jádra připojený prostřednictvím nízkomolekulámí epoxidové • 44 4 · pryskyřice. Tento nanovlákenný obal přitom může dle potřeby obsahovat nanovlákna jednoho polymeru nebo nanovlákna více polymerů (a to ve formě směsi, nebo na sobě uložených vrstev).
Lineární vlákenný útvar podle vynálezu lze použít pro výrobu plošné nebo prostorové textilie, kde může nahradit nebo doplnit v současně době používané lineární vlákenné útvary, přičemž tato textilie může být tímto lineárním vlákenným útvarem, případně alespoň dvěma těmito lineárními vlákennými útvary (které mohou být stejné, nebo se lišit např. materiálem jádra a/nebo pláště) tvořená zcela, nebo alespoň částečně (např. v kombinaci s jiným té „standardním“ vlákenným útvarem).
Výhodnou oblasti pro využití lineárního vlákenného útvaru, který obsahuje obal tvořený polymerními nanovlákny, podle vynálezu, je mj. výroba filtrů pro filtraci plynů (např. vzduchu).
té Níže jsou pro názornost uvedeny konkrétní příklady přípravy lineárního vlákenného útvaru, který obsahuje nanovlákenný obal podle vynálezu. Ačkoliv jsou všechny tyto příklady založeny na použití nosného lineárního vlákenného útvaru 1 tvořeného syntetickým hedvábím, nanovláken připravených elektrickým zvlákňováním způsobem dle EP 2931951, a nízkomolekulární epoxidové pryskyřice ChS - Epoxy 210 (Spolchemie), je zřejmé, že stejným způsobem lze k vytvoření lineárního vlákenného útvaru využít také jiný, výše definovaný nosný lineární vlákenný útvar 1 (z chemického vlákna/vláken), a/nebo nanovlákna z jiného materiálu a/nebo připravená jiným způsobem zvlákňování, a/nebo jinou nízkomolekulární epoxidovou pryskyřici, a s přihlédnutím k výše uvedenému i jiné dílčí postupy, např. pro nanesení roztoku nízkomolekulární epoxidové pryskyřice, či jiná složení rozpouštědlového systému, apod.
Příklad 1
Nosný lineární vlákenný útvar 1. tvořený polyesterovým hedvábím o jemnosti 330 dtex se ponořil do roztoku 7 nízkomolekulární epoxidové pryskyřice ChS - Epoxy 210 v rozpouštědlovém systému, který obsahoval 80 %
9 v-14
9 9 9 9999 xylenu a 20 % butylalkoholu. Nevýhodou tohoto roztoku bylo, že byl stabilní při teplotě 40 °C a při běžné laboratorní teplotě 20 °C časem docházelo k mírnému rozsazování pryskyřice a rozpouštědel. Šlichtovací vanička 5 tak musela být temperována na teplotu alespoň 40 °C; nicméně tento roztok byl při splnění této X podmínky použitelný pro vytvoření vrstvy epoxidové pryskyřice na povrchu nosného lineárního vlákenného útvaru 1 a pro připojení nanovlákenného obalu kjeho povrchu.
Příklad 2
Nosný lineární vlákenný útvar 1. tvořený polyesterovým hedvábím o jemnosti 330 dtex se ponořil do roztoku 7 nizkomolekulární epoxidové pryskyřice ChS - Epoxy 210 v rozpouštědlovém systému, který obsahoval 80 % toluenu a 20 % butylalkoholu. Nevýhodou tohoto roztoku bylo, že rozpouštění nizkomolekulární pryskyřice trvalo déle a vyžadovalo teplotu 40 °C a stálé 1^ míchání po dobu 6 hodin, a že se tento roztok po několika hodinách rozsazoval na pryskyřici a rozpouštědla; nicméně i přesto byl tento roztok při splnění výše uvedených podmínek použitelný pro vytvoření vrstvy epoxidové pryskyřice na povrchu nosného lineárního vlákenného útvaru 1 a pro připojení nanovlákenného obalu kjeho povrchu. Pro praktické využití je výhodnější, pokud se tento roztok stabilizuje přídavkem 10 až 20 % butandiolu.
Příklad 3
Nosný lineární vlákenný útvar 1 tvořený polyesterovým hedvábím o jemnosti 330 dtex se ponořil do roztoku 7 nizkomolekulární epoxidové pryskyřice ChS - Epoxy 210 v rozpouštědlovém systému, který obsahoval 60 % xylenu, 20 % butylalkoholu a 20 % butandiolu. Přídavkem butandiolu se přitom odstranil nedostatek popsaný v příkladu 1 a vytvořený roztok se stabilizoval do formy pravého roztoku, který se nerozsazoval ani při nízkých teplotách. Tento roztok byl použitelný pro vytvoření vrstvy epoxidové pryskyřice na povrchu nosného lineárního vlákenného útvaru 1_ a pro připojení nanovlákenného obalu kjeho povrchu.
-15 Příklad 4
Nosný lineární vlákenný útvar 1 tvořený polyesterovým hedvábím o jemnosti 330 dtex se ponořil do roztoku 7 nízkomolekulámí epoxidové pryskyřice ChS - Epoxy 210 v rozpouštědlovém systému, který obsahoval 50 % -4 xylenu, 20 % butylalkoholu, 20 % butandiolu a 10 % propylenglykolmonoetyléteru. Díky přídavku propylenglykolmonoetyléteru se rozpouštědlový systém z vrstvy roztoku na povrchu nosného lineárního vlákenného útvaru 1 snáze odpařoval, což umožnilo zvýšit rychlost pohybu nosného lineárního útvaru při nanášení tohoto roztoku a jeho vysušování.
Příklad 5
Nosný lineární vlákenný útvar 1. tvořený polyesterovým hedvábím o jemnosti 330 dtex se ponořil do roztoku 7 nízkomolekulámí epoxidové pryskyřice ChS - Epoxy 210 v rozpouštědlovém systému, který obsahoval 60 % xylenu, 20 % butylalkoholu 15 % butandiolu a 5 % propylenglykolmonoetyléteru.
Poté se polyesterové hedvábí se zachyceným roztokem nízkomolekulámí epoxidové pryskyřice zavedlo do horkovzdušného sušicího zařízení 8, kde se na 30 sekund vystavilo teplotě 80 až 95 °C. V něm se z roztoku nízkomolekulámí epoxidové pryskyřice odstranilo rozpouštědlo a 24 v důsledku toho se na povrchu polyesterového hedvábí vytvořila souvislá tenká vrstva nízkomolekulámí epoxidové pryskyřice, jejímž množství odpovídalo 2,5 % hmotnosti polyesterového hedvábí.
Polyesterové hedvábí s takto uloženou vrstvou nízkomolekulámí epoxidové pryskyřice se následně přes zákrutové zařízení 11, které na něm vytvářelo hyperboloidický balon B alespoň s jednou kmitnou, zavedlo do zvlákňovací jednotky 12, ve které se způsobem dle EP 2931951 vytvářela objemová vlečka nanovláken polyvinyl butyralu. Tato vlečka se přitom v důsledku balonování polyesterového hedvábí a jeho lineárního pohybu navinula ve šroubovici na jeho povrch a vytvořila na něm načechraný 3^ nanovlákenný obal.
Polyesterové hedvábí s uloženým nanovlákenným obalem se následně v horkovzdušné fixační jednotce 13 na 12 sekund vystavilo teplotě 80 až 95 °C.
•i ' — 16 Přitom se na něm uložená nízkomolekulární pryskyřice uvedla do kapalného stavu, a pronikla do části struktury nanovlákenného obalu. Po výstupu z fixační jednotky 13 a samovolném zchlazení na pokojovou teplotu nízkomolekulární epoxidová pryskyřice opět zatuhla a připojila nanovlákenný obal k povrchu TÉ polyesterového hedvábí. Na obr. 4 je SEM snímek příčného řezu takto vytvořeným lineárním vlákenným útvarem při zvětšení 300x a na obr. 5 SEM snímek příčného řezu tímto lineárním vlákenným útvarem při zvětšení 1000x.
Tímto způsobem vytvořený lineární vlákenný útvar s nanovlákenným obalem se následně využil jako útek pro výrobu tkaniny. Osnova této tkaniny přitom byla tvořená černým polyesterovým hedvábím o jemnosti 330 dtex bez nanovlákenného obalu. Dostává útku i osnovy byla 12 nití/cm a vytvořená tkanina měla vazbu typu plátno. Fotografie takto připravené tkaniny, ze které je zřejmé, že při tkaní došlo jen k minimálnímu poškození nanovlákenného obalu (bílé barvy) je na obr. 6.
Příklad 6
Stejným způsobem jako v příkladu 5 se vytvořil lineární vlákenný útvar, který obsahoval obal tvořený nanovlákny polyvinyl butyralu. Jediným rozdílem bylo, že nízkomolekulární epoxidová pryskyřice se na povrch polyesterového hedvábí nanesla v množství, které odpovídalo 5,7 % hmotnosti polyesterového hedvábí. Na obr. 7 je SEM snímek příčného řezu takto vytvořeným lineárním vlákenným útvarem při zvětšení 300x a na obr. 8 SEM snímek příčného řezu tímto lineárním vlákenným útvarem při zvětšení 1000x.
Z takto vytvořeného lineárního vlákenného útvaru se stejným způsobem jako v příkladu 5 vytvořila tkanina. Její fotografie, ze které je zřejmé, že při tkaní došlo jen k minimálnímu poškození nanovlákenného ovinu (bílé barvy) je na obr. 9.
Příklad 7
Stejným způsobem jako v příkladu 5 se vytvořil lineární vlákenný útvar, který obsahoval obal tvořený nanovlákny polyvinyl butyralu. Jediným rozdílem
-17• s · · · * «4 · · « * O * Ή i · '* · ♦ * bylo, že nízkomolekulámí epoxidová pryskyřice se na povrch polyesterového hedvábí nanesla v množství, které odpovídalo 6 % hmotnosti polyesterového hedvábí.
Na obr. 10 je SEM snímek příčného řezu tímto lineárním vlákenným útvarem při zvětšení 300x, na obr. 11 pak při zvětšení 2000x.
Příklad 8
Stejným způsobem jako v příkladu 5 se vytvořil lineární vlákenný útvar, který obsahoval obal tvořený nanovlákny polyvinyl butyralu. Jediným rozdílem bylo, že nízkomolekulámí epoxidová pryskyřice se na povrch polyesterového hedvábí nanesla v množství, které odpovídalo 35 % hmotnosti polyesterového hedvábí.
Na obr. 12 je SEM snímek příčeného řezu tímto lineárním vlákenným útvarem při zvětšení 300x, na obr. 13 pak SEM snímek příčného řezu tímto lineárním vlákenným útvarem při zvětšení 2000x. Z těchto SEM snímků je zřejmé, že nízkomolekulámí epoxidová pryskyřice při fixaci zahltila podstatnou část tloušťky nanovlákenného obalu. Takto vytvořený lineární útvar není díky tomu a díky své vysoké tuhosti vhodný pro zpracování standardními textilními technologiemi.
Příklad 9
Nosný lineární vlákenný útvar 1. tvořený polyesterovým hedvábím o jemnosti 1300 dtex se ponořil do roztoku 7 nízkomolekulámí epoxidové pryskyřice ChS - Epoxy 210 v rozpouštědlovém systému, který obsahoval 60 % xylenu, 20 % butylalkoholu 15 % butandiolu a 5 % propylenglykolmonoetyléteru.
Poté se polyesterové hedvábí se zachyceným roztokem nízkomolekulámí epoxidové pryskyřice zavedlo do horkovzdušného sušicího zařízení 8, kde se na 30 sekund vystavilo teplotě 80 až 95 °C. V něm se z roztoku nízkomolekulámí epoxidové pryskyřice odstranilo rozpouštědlo a v důsledku toho se na povrchu polyesterového hedvábí vytvořila souvislá tenká
-18 — ; * í » <
» VJ * ·» ií · * ♦ · ♦ vrstva nízkomolekulámí epoxidové pryskyřice, jejímž množství odpovídalo 2,7 % hmotnosti polyesterového hedvábí.
Polyesterové hedvábí s takto uloženou vrstvou nízkomolekulámí epoxidové pryskyřice se následně přes zákrutové zařízení 11, které na něm 'X vytvářelo hyperboloidický balon B alespoň s jednou kmitnou, zavedlo do zvlákňovací jednotky 12, ve které se způsobem dle EP 2931951 vytvářela objemová vlečka nanovláken polyamidu 6. Tato vlečka se přitom v důsledku balonování polyesterového hedvábí a jeho lineárního pohybu navinula ve šroubovici na jeho povrch a vytvořila na něm načechraný nanovlákenný obal.
jXÍ Polyesterové hedvábí s uloženým nanovlákenným obalem se následně v horkovzdušné fixační jednotce 13 na 12 sekund vystavilo teplotě 80 až 95 °C. Přitom se na něm uložená nízkomolekulámí pryskyřice uvedla do kapalného stavu, a pronikla do části struktury nanovlákenného obalu. Po výstupu z fixační jednotky 13 a samovolném zchlazení na pokojovou teplotu nízkomolekulámí w epoxidová pryskyřice opět zatuhla a připojila nanovlákenný obal k povrchu polyesterového hedvábí.
Tímto způsobem vytvořený lineární vlákenný útvar s obalem tvořeným polymemími nanovlákny má využití např. pro výrobu 3D textilií, např. pro vinuté svíčkové filtry a podobné filtrační přepážky pro filtraci plynu (např. vzduchu).
Příklad 10
Stejným způsobem jako v příkladu 9 se vytvořil lineární vlákenný útvar s obalem tvořený nanovlákny polyamidu 6. Jako nosný lineární vlákenný útvar se přitom použilo polypropylenové hedvábí o jemnosti 1200 dtex.
Tímto způsobem vytvořený lineární vlákenný útvar s obalem tvořeným polymemími nanovlákny má využití např. pro výrobu 3D textilií, např. pro vinuté svíčkové filtry a podobné filtrační přepážky pro filtraci plynu (např. vzduchu).

Claims (13)

1. Způsob výroby lineárního vlákenného útvaru, který obsahuje obal tvořený polymerními nanovlákny uložený na povrchu nosného lineárního X vlákenného útvaru (1), při kterém se k rotujícímu a/nebo balonujícímu nosnému lineárnímu vlákennému útvaru (1) přivádí nanovlákenné vlečka vytvořená zvlákňováním roztoku nebo taveniny polymeru, která se na tento nosný lineární vlákenný útvar (1) ve spirále navíjí, vyznačující se tím, že před navinutím nanovlákenné vlečky se na povrch nosného lineárního vlákenného útvaru (1) nanese 2 až 15% roztok (6) nízkomolekulární epoxidové pryskyřice v aromatickém uhlovodíku s přídavkem alespoň 10 % jedno- až dvoufunkčního alifatického alkoholu uhlíkové řady C3 až C5, přičemž se z tohoto roztoku po jeho zatuhnutí na povrchu nosného lineárního útvaru (1) vytvoří vrstva nízkomolekulární epoxidové pryskyřice o hmotnosti, která odpovídá 2 až 15 % hmotnosti nosného lineárního vlákenného útvaru (1), poté se na nosný lineární vlákenný útvar (1) s takto vytvořenou vrstvou nízkomolekulární epoxidové pryskyřice ve spirále navine nanovlákenné vlečka, která tak vytvoří obal lineárního vlákenného útvaru tvořený polymerními nanovlákny, načež se nízkomolekulární epoxidová pryskyřice na, povrchu nosného lineárního , φ ^0 vlákenného útvaru (1) zvýšenou teplotou, kterýje rovná nebo vyšší než teplota měknutí nízkomolekulární epoxidové pryskyřice a současně nižší než teplota měknutí materiálu polymemích nanovláken obalu, uvede do plastického nebo kapalného stavu, ve kterém pronikne do struktury obalu lineárního vlákenného útvaru tvořeného polymerními nanovlákny, a po svém zatuhnutí tento obal připojí k povrchu nosného lineárního vlákenného útvaru (1).
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se na povrch nosného lineárního vlákenného útvaru (1) nanese 2 až 15% roztok (6) nízkomolekulární epoxidové pryskyřice v aromatickém uhlovodíku s přídavkem alespoň 10 % jedno- až dvoufunkčního alifatického alkoholu uhlíkové řady C3 až C5, který na povrchu nosného lineárního útvaru (1) zatuhne a vytvoří vrstvu nízkomolekulární epoxidové pryskyřice o hmotnosti, která odpovídá 2 až 5 % hmotnosti nosného lineárního vlákenného útvaru (1).
• · • · 4
-W2CE16-822
3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se na povrch nosného lineárního vlákenného útvaru (1) nanese 2 až 15% roztok (6) nizkomolekulární epoxidové pryskyřice v xylenu s přídavkem alespoň 10 % jedno- až dvoufunkčního alifatického alkoholu uhlíkové řady C3 až C5.
4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se na povrch nosného lineárního vlákenného útvaru (1) nanese 2 až 15% roztok (6) nizkomolekulární epoxidové pryskyřice v aromatickém uhlovodíku s přídavkem 10 až 20 % jednofunkčního alifatického alkoholu uhlíkové řady C3 až C5.
5. Způsob podle nároku 1 nebo 4, vyznačující se tím, že se na povrch nosného lineárního vlákenného útvaru (1) nanese 2 až 15% roztok (6) nizkomolekulární epoxidové pryskyřice v aromatickém uhlovodíku s přídavkem 10 až 20 % butylalkoholu.
6. Způsob podle nároku 4 nebo 5, vyznačující se tím, že se na povrch nosného lineárního vlákenného útvaru (1) nanese 2 až 15% roztok (6) nizkomolekulární epoxidové pryskyřice v aromatickém uhlovodíku s přídavkem 10 až 20 % butylalkoholu, který dále obsahuje 10 až 20 % butandiolu, přičemž poměr butylalkoholu a butandiolu v něm je 1:9 až 9:1, s výhodou pak 3:4 až 4:3.
7. Způsob podle libovolného z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že se na povrch nosného lineárního vlákenného útvaru (1) nanese 2 až 15% roztok (6) nizkomolekulární epoxidové pryskyřice v aromatickém uhlovodíku s přídavkem alespoň 10 % jedno- až dvoufunkčního alifatického alkoholu uhlíkové řady C3 až C5, který dále obsahuje 5 až 10 % éteru.
8. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že se na povrch nosného lineárního vlákenného útvaru (1) nanese 2 až 15% roztok (6) nizkomolekulární epoxidové pryskyřice v aromatickém uhlovodíku s přídavkem alespoň 10 % jedno- až dvoufunkčního alifatického alkoholu uhlíkové řady C3 až C5, který dále obsahuje 5 až 10 % propylenglykolmonoetyléteru.
9. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že 2 až 15% roztok (6) nizkomolekulární epoxidové pryskyřice v aromatickém uhlovodíku s přídavkem alespoň 10 % jedno- až dvoufunkčního alifatického alkoholu uhlíkové řady C3 až C5 se nanese na povrch nosného lineárního vlákenného útvaru (1), kterým je syntetické hedvábí o jemnosti 100 až 1500 dtex.
4 »
-2^12^6 • 9 9
9 9
9 9 4 • 9 9 <>
10. Lineární vlákenný útvar, který obsahuje jádro tvořené nosným lineárním vlákenným útvarem (1), na kterém je uložený obal tvořený polymerními nanovlákny ve formě ve spirále navinuté nanovlákenné vlečky, vytvořený způsobem podle některého z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že obal je s povrchem nosného lineárního vlákenného útvaru (1) propojený prostřednictvím vrstvy nízkomolekulární epoxidové pryskyřice uložené na povrchu nosného lineárního vlákenného útvaru (1), která má hmotnost odpovídající 2 až 15 % hmotnosti nosného lineárního vlákenného útvaru (1), a která částečně zasahuje do struktury obalu tvořeného polymerními nanovlákny.
11. Lineární vlákenný útvar podle nároku 10, vyznačující se tím, že vrstva nízkomolekulární epoxidové pryskyřice na povrchu nosného lineárního vlákenného útvaru (1) má hmotnost odpovídající 2 až 5 % hmotnosti nosného lineárního vlákenného útvaru/*//
12. Lineární vlákenný útvar podle nároku 10 nebo 11, vyznačující se tím, že nosný lineární vlákenný útvar (1) je tvořený syntetickým hedvábím o jemnosti 100 až 1500 dtex.
13. Textilie tvořená lineárními vlákennými útvary, vyznačující se tím, že alespoň některé její lineární vlákenné útvary jsou lineární vlákenné útvary podle libovolného z nároků 10 až 12.
CZ2016-822A 2016-12-22 2016-12-22 Způsob výroby lineárního vlákenného útvaru, který obsahuje obal tvořený polymerními nanovlákny, lineární vlákenný útvar vytvořený tímto způsobem, a textilie tvořená alespoň částečně tímto lineárním vlákenným útvarem CZ307208B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-822A CZ307208B6 (cs) 2016-12-22 2016-12-22 Způsob výroby lineárního vlákenného útvaru, který obsahuje obal tvořený polymerními nanovlákny, lineární vlákenný útvar vytvořený tímto způsobem, a textilie tvořená alespoň částečně tímto lineárním vlákenným útvarem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2016-822A CZ307208B6 (cs) 2016-12-22 2016-12-22 Způsob výroby lineárního vlákenného útvaru, který obsahuje obal tvořený polymerními nanovlákny, lineární vlákenný útvar vytvořený tímto způsobem, a textilie tvořená alespoň částečně tímto lineárním vlákenným útvarem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2016822A3 true CZ2016822A3 (cs) 2018-03-21
CZ307208B6 CZ307208B6 (cs) 2018-03-21

Family

ID=61617296

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2016-822A CZ307208B6 (cs) 2016-12-22 2016-12-22 Způsob výroby lineárního vlákenného útvaru, který obsahuje obal tvořený polymerními nanovlákny, lineární vlákenný útvar vytvořený tímto způsobem, a textilie tvořená alespoň částečně tímto lineárním vlákenným útvarem

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ307208B6 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2024002398A1 (en) * 2022-06-29 2024-01-04 Technicka Univerzita V Liberci Method of preparation of hierarchically structured self-reinforcing composite systems based on biopolymers of polylactic acid, and such composite systems

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ2007179A3 (cs) * 2007-03-08 2008-09-17 Elmarco S. R. O. Lineární vlákenný útvar obsahující polymerní nanovlákna, zpusob výroby a zarízení k výrobe takovéhoútvaru
JP4803113B2 (ja) * 2007-05-29 2011-10-26 パナソニック株式会社 ナノファイバーの合糸方法及び装置
CN101215386B (zh) * 2008-01-10 2011-05-25 同济大学 一种尼龙纤维增强环氧树脂复合材料的制备方法
CZ305039B6 (cs) * 2009-11-27 2015-04-08 Technická univerzita v Liberci Lineární vlákenný útvar obsahující nanovlákna a způsob a zařízení pro jeho výrobu
CN202862671U (zh) * 2012-04-07 2013-04-10 河南科信电缆有限公司 树脂、石墨、碳纤维复合材料芯

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2024002398A1 (en) * 2022-06-29 2024-01-04 Technicka Univerzita V Liberci Method of preparation of hierarchically structured self-reinforcing composite systems based on biopolymers of polylactic acid, and such composite systems

Also Published As

Publication number Publication date
CZ307208B6 (cs) 2018-03-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR950007808B1 (ko) 용융방사 섬유 및 중공섬유와 그 제조방법
US7799262B1 (en) Method of manufacturing a continuous filament by electrospinning
JP4011584B2 (ja) ナノ繊維からなる連続状フィラメントの製造方法
JP4346647B2 (ja) ナノ繊維からなる連続状フィラメントの製造方法
CN108350618B (zh) 线性纤维形成物及用于制造其的方法和装置
CZ2007179A3 (cs) Lineární vlákenný útvar obsahující polymerní nanovlákna, zpusob výroby a zarízení k výrobe takovéhoútvaru
KR20120013343A (ko) 꼬여지지 않은 보강된 중공 섬유 막
BRPI0710047A2 (pt) processo e dispositivo para fabricação de um filamento compósito
SE441839B (sv) Fiberstruktur och forfarande for framstellning derav genom spaltning av flerkomponentsfibrer
SK3372004A3 (sk) Spôsob výroby zmiešaných polyamidových priadzí
CZ2016822A3 (cs) Způsob výroby lineárního vlákenného útvaru, který obsahuje obal tvořený polymerními nanovlákny, lineární vlákenný útvar vytvořený tímto způsobem, a textilie tvořená alespoň částečně tímto lineárním vlákenným útvarem
KR100595489B1 (ko) 나노섬유로 구성된 고강력 필라멘트의 제조방법
HU210409B (en) Thread, made of fibres with tissue covered grains, and process for its production
KR100696285B1 (ko) 나노섬유로 구성된 연속상 고강력 필라멘트의 제조방법 및이로 제조된 필라멘트
JPS62149934A (ja) 熱可塑性合成繊維の製造方法
BE1000117A3 (fr) Structure de fil fascie obtenue par filage sous vide.
KR100607415B1 (ko) 전기방사를 이용한 연속상 필라멘트의 제조방법 및 이로제조된 연속상 필라멘트
CA2094573A1 (en) Process for producing antistatic yarns
ES2954420T3 (es) Procedimiento para la retirada de líquido de hilos o fibras de filamentos de celulosa
JPWO2017082110A1 (ja) 吸湿性、防皺性に優れた芯鞘複合断面繊維
JP7111465B2 (ja) 短繊維の製造方法
US3409493A (en) Process for twistless multifilament polyethylene terephthalate yarn
CN1152985C (zh) 三维卷曲纤维及包括它的无纺织物
CA1235868A (en) Easily splittable self-texturing conjugate yarn
TW201839193A (zh) 無捲曲短纖維之製造方法、及包含所得之無捲曲短纖維之濕式不織布