CZ2014395A3 - Způsob zpracování peří - Google Patents

Způsob zpracování peří Download PDF

Info

Publication number
CZ2014395A3
CZ2014395A3 CZ2014-395A CZ2014395A CZ2014395A3 CZ 2014395 A3 CZ2014395 A3 CZ 2014395A3 CZ 2014395 A CZ2014395 A CZ 2014395A CZ 2014395 A3 CZ2014395 A3 CZ 2014395A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
feathers
hydrolysis
carbon dioxide
reaction
water
Prior art date
Application number
CZ2014-395A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ305684B6 (cs
Inventor
Jiří Sobek
Václav Veselý
Miroslav Punčochář
Jiří Drahoš
Original Assignee
Ústav Chemických Procesů Akademie Věd České Republiky
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ústav Chemických Procesů Akademie Věd České Republiky filed Critical Ústav Chemických Procesů Akademie Věd České Republiky
Priority to CZ2014-395A priority Critical patent/CZ2014395A3/cs
Publication of CZ305684B6 publication Critical patent/CZ305684B6/cs
Publication of CZ2014395A3 publication Critical patent/CZ2014395A3/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A40/00Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production
    • Y02A40/10Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production in agriculture
    • Y02A40/20Fertilizers of biological origin, e.g. guano or fertilizers made from animal corpses

Landscapes

  • Fodder In General (AREA)
  • Fertilizers (AREA)

Abstract

Způsob zpracování peří hydrolytickou reakcí za vzniku hydrolyzátu s obsahem aminokyselin, podle kterého se peří podrobí hydrolýze v prostředí reakční směsi obsahující vodu a oxid uhličitý v hmotnostním poměru oxidu uhličitého k vodě 1:50 až 1:10, při teplotě v rozmezí 100 až 200 .degree.C a při minimálním tlaku od 1 MPa. Po ukončení hydrolýzy se vzniklá suspenze rozdělí na kapalnou a pevnou fázi, přičemž kapalná fáze se použije pro přípravu hnojiva a tuhá fáze se použije jako krmivo nebo jako organické hnojivo.

Description

Způsob zpracování peří
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu zpracování peří hydrolytickou reakcí za vzniku hydrolyzátu s obsahem aminokyselin. Výchozí surovinou je přednostně peří pocházející z jatečně drůbeže.
Dosavadní stav techniky
Peří z porážky jatečných kuřat, kachen nebo hus obvykle obsahuje až 45 % vlhkosti, 55 az 60 % hm. surové bílkoviny, 1 až 2 % hm tuků a 4 až 5 % hm popelovin. Surová bílkovina obsahuje vedle podílu vlákniny a krve jako hlavní složku keratin. Keratin je sesiťovaná bilkovmna^složka a podle stupně sesíťování se dělí keratin na měkký, který obsahuje do 2 % hni Cysteinu a tvrdý, který obsahuje do 20 % h^cysteinu a šeřinu. Cystein a serin jsou aminokyseliny obsahující síru,a jsou právě tím činidlem zapříčiňujícím sesíťování keratmu( a tím určují i jeho pevnostní vlastnosti včetně energie na jeho destrukci. Měkký keratin lze proto snadněji rozložit než keratin tvrdý.
Vhodný způsob pro rozklad peří je degradace keratinu vodní parou při vysokém tlaku. Obvyklé^podmínky jsou dány teplotou v rozmezí 180 až 25q°C a tlaku vodní páry od 2Q do 3$) Λ A barů. US fřatenť 426^865 uvádí podmínky tlaků až 40 MPa. Za těchto podmínek dochází k destrukci některých aminokyselin, jako jsou metionin, lysin nebo tryptofan a vznikají nezadouci aminokyseliny jako je lysoalanin nebo lanthothion. Podobné výsledky udává US> patent' 2^702^245. V případě využití hydrolyzátu pro krmné účely je tak snížena nutriční hodnota vzniklé směsi. Podobné podmínky lišící se teplotou a tlakem udávají také patenty RU^413422, kde se využívá pro hydrolýzu peří ohřev ve vodě od 120t200Ýc. Podobným způsobem je popsáno zpracování peří v patentu JP^1124346 a JPS^878546, které využívají pro hydrolýzu proudu přehřáté páry o teplotě 150<L8Ófc. Částečně se této metody dotýká také zpracování peří popsané v patentu GB 2^73^07, kde se využívá částečně autolýza peří, která spočívá v jeho úpravě ohřevem ve vodě při teplotě do 140fC, která předchází enzymatické hydrolýze.
Druhý ze způsobů degradace peří je jeho zpracování ve vodném prostředí pomocí hydroxidů y y a kyselin, což popisují patenty CN103145823, CNfL01791047, JPSř59213367. Lze případně užít Λ Λ Λ i zvýšeného tlaku nebo teploty. Alkalické nebo kyselé prostředí a zvýšený tlak jsou faktory, které vhodně působí na rozrušení disulfidických a peptidických vazeb v keratinu a tím dochází k jeho degradaci. Nevýhodou tohoto způsobu je spotřeba velkého množství energie pro samotnou degradaci keratinu a nezřídka v takových extrémních podmínkách dochází k likvidaci nutričně hodnotných aminokyselin jako je lysin, histidin nebo metionin za vzniku lysoalaninu, lanthothionu a dalších. V důsledku nutnosti užití vyšších koncentrací kyseliny, aby bylo dosaženo degradačních podmínek, dochází k vysoké korozi aparátů nebo k značným nárokům na speciální úpravu zařízení. Samotná hydrolýza trvá někdy až desítky hodin ve vztahu k pracovním podmínkám. Pro potřeby v krmivářství je třeba následné neutralizace hydrolyzátu, což zapříčiňuje nežádoucí zanášení anorganických solí do produktu. Dále je nutné takto upravený hydrolyzát sušit, což vyvolává následné náklady na přípravu krmné moučky z hydrolyzátu.
V současné době se peří obvykle likviduje v kafileriích a louženec z kafilerie se mele a dále se zpracovává jako krmivo pro všežravce jako jsou právě drůbež a prasata. Likvidace v kafilériích spočívá ve vystavení peří zvýšenému tlaku a teplotě ve vodě, kde produktem je pouze pevný zbytek, který je částečně hydrolyzovaný a nazývá se louženec. Ten se dále tedy mele a zpracovává na krmivo. Jedná se především o masokostní moučku, krevní moučku a moučku z peří. S rostoucí veterinární ochranou chovaných zvířat před krmivý obsahujícími nebezpečné bílkoviny typu prionů (BSE) jsou tyto kafilerní loužence spalovány. Krmné moučky^ resp. kafilérní loužence, mohou být využity pro krmivářské procesy pouze tehdy, pokud jsou vyrobeny zpřísněnými technologickými postupy. Způsob ochrany hydrolýzou při extrémních podmínkách před vznikem prionů v krmných produktech je popsán v patentu WO 200^083082^X2 kde je diskutován způsob destrukce bílkovin prionů, který spočívá
J v úpravě biologického materiálu ohřevem ve vodě nebo v páře při teplotách kolem 150ibC a dále následnou enzymatickou hydrolýzu.
Podstata vynálezu
Podstata způsobu zpracování peří hydrolytickou reakcí za vzniku hydrolyzátu s obsahem aminokyselin spočívá v tom, že peří se podrobí hydrolýze v prostředí reakční směsi · ►·.. Λ'·: · ' , ... 7. - : ’ · ./'· » -· i .1>
‘ *’ obsahující vodu a oxid uhličitý v hmotnostním poměru oxidu uhličitého k vodě 1:50 až 1:10, při teplotě v rozmezí 100 až 200 °C a při minimálním tlaku od 1 MPa.
Dále jsou uvedeny další možné varianty způsobu podle vynálezu, které jeho podstatné znaky dále rozvíjejí nebo konkretizují.
Hmotnostní poměr oxidu uhličitého k vodě je s výhodou 1:25 až 1:35, teplota reakce 130 až 170 C a doba reakce 15 až 120 minut. Hydrolýza se provádí za tlaku v rozmezí od 1 do 5 MPa. Minimální vlhkost peří na vstupu do reakce je 40 % hm. Ohřev reakční směsi se provádí pomocí mikrovlnné energie.
Po ukončení hydrolýzy se vzniklá suspenze rozdělí na kapalnou a pevnou fázi, přičemž kapalná fáze se použije pro přípravu hnojivá a tuhá fáze se použije jako krmivo nebo jako organické hnojivo.
Způsobu zpracování peří z jatečně drůbeže podle vynálezu vycházíme skutečnosti, že peří obsahuje ve velké míře měkký keratin, který lze snadněji hydrolyzovat vodou v přítomnosti oxidu uhličitého. Pro tyto podmínky je možné označit vstupní směs vody a oxidu uhličitého jako loužicí kapalinu. Výhodou procesu hydrolýzy peří v přítomnosti oxidu uhličitého je to, že oxid uhličitý působí jako kyselinotvorná látka s katalytickým účinkem, avšak po ukončení reakce se snadno separuje. Nezůstává v roztoku hydrolyzátu, jako alkálie nebo minerální kyseliny. Vzniklý hydrolyzát, tedy tekutý produkt, není třeba neutralizovat a zvyšovat tak jeho solnost, která je nežádoucí. Na rozdíl od hydrolýzy vodou, resp. parou, bez přítomnosti oxidu uhličitého oba produkty, tj. hydrolyzát, jako tekutý produkt, a louženec, jako tuhý, částečně hydrolyzovaný pevný zbytek, nepodléhají nežádoucí destrukci na lysoalanin nebo lanthothion. Další výhodou hydrolýzy peří v přítomnosti oxidu uhličitého je to, že vzniklý hydrolyzát je zbaven aminokyseliny L-prolinu, což je stresová látka v metabolismu rostlin. Díky tomu, že hydrolyzát neobsahuje tuto aminokyselinu, je navíc zcela vhodný pro ochranu zemědělských plodin. Naproti tomu je L-prolin izolován v pevném zbytku - louženci, což je výhodou zejména pro využití tohoto produktu v krmivářství, neboť Lprolin způsobuje rychlou regeneraci chrupavek, což má za následek i rychlejší růst jatečných zvířat.
Způsob podle vynálezu eliminuje nebezpečí použití produktů hydrolýzy pro krmné účely kvůli možnému vzniku prionů, jak bylo zmíněno v popisu dosavadního stavu techniky. Právě použití oxidu uhličitého vede k zvýšení destrukce nejen keratinu, ale i nebezpečných bílkovin, z čehož vyplývá, že tato metoda je využitelná právě pro výrobu druhotných krmiv, neboť splňuje přísnější technologické požadavky pro jeho výrobu. Tohoto účinku je dosaženo zvýšením tlaku vhydrolýze, přičemž se sníží hodnota pH loužicí kapaliny na hodnoty pod 4. Další výhodou tohoto procesu je využití mikrovlnné energie pro proces ohřevu reakční směsi, neboť dle provedených pokusů, bylo zjištěno, že mikrovlnný ohřev urychluje hydrolýzu peří v přítomnosti oxidu uhličitého až dvojnásobně a zvyšuje konverzi reakce až o 20 %. Způsobem podle vynálezu lze tedy dosáhnout vysokého stupně destrukce peří a vzniklou suspenzi lze použít jako přírodní organické hnojivo s obsahem sirných aminokyselin nebo jako veterinární krmivo právě pro svůj obsah sirných organických sloučenin.
Příklad 1.
Do autoklávu o obsahu 2,5 I bylo vloženo 1000 g neodmaštěného, vlhkého peří, které bylo vyprodukováno z porážkové technologie z jatek a obsahovalo minimálně 40 % vody. Dále bylo do autoklávu vloženo množství 1 kg pitné vody a z tlakové bomby bylo nadávkováno 30 g plynného oxidu uhličitého. Vlhkost peří byla 42 % hm. Tlak v autoklávu stoupl na 1,4 MPa. Autokláv byl elektricky vyhříván na teplotu 132 °C. Pak bylo topení vypnuto a teplota dostoupila na 140 °C. Teplota byla udržována po dobu 30 min na konstantní hodnotě. Pak byl reaktor volně chlazen proudem vzduchu na teplotu 40 °C. Po odtlakování autoklávu byla suspenze filtrována, čímž se oddělila kapalná frakce, tj. hydrolyzát a pevná frakce, tj. louženec. Takto získaný hydrolyzát tvoří produkt a je využitelný pro ochranu rostlin nebo hnojení. Vlhký louženec byl po filtraci izolován jako filtrační koláč, který byl usušen. Vzniklo tak po usušení 497 g loužence, tj. hydrolyzovaného peří. Takto získaný louženec byl použit jako krmivo pro chovná či hospodářská zvířata, nebo díky přítomnosti L-prolinu, což je stresující aminokyselina v metabolismu rostlin, jako hnojivo pro trávníky, které by se udržovali zelené, ale nevyžadovaly by tak častou údržbu sečením.
Celkové množství aminokyselin v hydrolyzátu bylo 18,5 g/l. Z toho obsah šeřinu, glycinu a alaninu byl s malou odchylkou kolem 20 % a kyseliny asparagové 13 % a cysteinu a metioninu kolem 1 %. Po vychladnutí filtrátu se na hladině vyloučil nehydrolyzovaný tuk. Po oddělení ho bylo 0,86g.
Příklad 2.
Do autoklávu o obsahu 2,5 I bylo vloženo 1000 g neodmaštěného peří o vlhkosti 40 /o hm. a 1 kg pitné vody. Z tlakové bomby bylo nadávkováno 40 g plynného oxidu uhličitého. Tlak v autoklávu byl 1,85 MPa. Autokláv byl zahřát na teplotu 16dfC. Teplota byla udržována po dobu 30 minut. Pak byl reaktor volně chlazen proudem vzduchu na teplotu 40 °C. Po odtlakování autoklávu byla suspenze finalizována podle příkladu 1 filtrováním a sušením. Vzniklo tak po usušení 421 g sušiny hydrolyzovaného peří.
Celkové množství aminokyselin bylo 21,8 g/l. Po vychladnutí filtrátu se na hladině opět vyloučil nehydrolyzovaný tuk. Po oddělení ho bylo 0,88 g.
Příklad 3.
Do mikrovlnného autoklávu bylo vloženo 500 g odmaštěného, peří o vlhkosti 40 % hm., 200 g vody a z tlakové bomby bylo nadávkováno 20 g plynného oxidu uhličitého. Autokláv byl vyhříván mikrovlnným ohřevem na teplotu 150 °C. Teplota byla udržována po dobu 20 min na konstantní hodnotě. Pak byl ohřev vypnut a autokláv byl volně chlazen proudem vzduchu na teplotu 40 °C. Po odtlakování autoklávu byla suspenze filtrována a filtrační koláč byl usušen. Vzniklo tak po usušení 130 g sušiny hydrolyzovaného peří ve formě sypké moučky. Moučka neobsahovala tuk.
Celkové množství aminokyselin bylo 15,2 g/l hydrolyzátu. Mikrovlnným ohřevem bylo dosaženo vyšší konverze, tedy většího množství tekutého produktu oproti předchozím příkladům. Suspenze byla opět zpracována postupem dle příkladu 1.
Průmyslová využitelnost
Vynález je využitelný při způsobu zpracování peří, jehož výsledný produkt ve formě pevné frakce lze použít pro přípravou krmivá pro skot nebo kuřata na bázi hydrolyzovaných keratinových zbytků z peří a ve formě kapalné frakce - hydrolyzátu, jako organické hnojivo.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob zpracování peří hydrolytickou reakcí za vzniku hydrolyzátu s obsahem aminokyselin, vyznačující se tím, že peří se podrobí hydrolýze v prostředí reakční směsi obsahující vodu a oxid uhličitý v hmotnostním poměru oxidu uhličitého k vodě 1:50 až 1:10, při teplotě v rozmezí 100 až 200 °C a při minimálním tlaku od 1 MPa.
  2. 2. Způsob zpracování peří podle nároku 1 vyznačující se tím, že hmotnostní poměr oxidu uhličitého k vodě je 1:25 až 1:35, teplota reakce 130 až 170 °C a doba reakce 15 až 120 minut.
  3. 3. Způsob zpracování peří podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že hydrolýza se provádí za tlaku v rozmezí od 1 do 5 MPa.
  4. 4.
  5. 5.
  6. 6.
    Způsob zpracování peří podle kteréhokoli nárokuf 1 až 3^ vyznačující se tím, že minimální vlhkost peří na vstupu do reakce je 40 %.
    Způsob tlakové-hydrc4ýz'y-vlhkého-peří podle kteréhokoli nároku 1 až 4, vyznačující se tím, že ohřev reakční směsi se provádí pomocí mikrovlnné energie.
    Způsob zpracování peří podle kteréhokoli nároku 1 až 5y vyznačující se tím, že po ukončení hydrolýzy se vzniklá suspenze rozdělí na kapalnou a pevnou fázi, přičemž kapalná fáze se použije pro přípravu hnojivá a tuhá fáze se použije jako krmivo nebo jako organické hnojivo.
CZ2014-395A 2014-06-09 2014-06-09 Způsob zpracování peří CZ2014395A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-395A CZ2014395A3 (cs) 2014-06-09 2014-06-09 Způsob zpracování peří

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2014-395A CZ2014395A3 (cs) 2014-06-09 2014-06-09 Způsob zpracování peří

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ305684B6 CZ305684B6 (cs) 2016-02-03
CZ2014395A3 true CZ2014395A3 (cs) 2016-02-03

Family

ID=55310997

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2014-395A CZ2014395A3 (cs) 2014-06-09 2014-06-09 Způsob zpracování peří

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2014395A3 (cs)

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4269865A (en) * 1978-07-10 1981-05-26 Ralston Purina Company Process for the production of a food product from feathers
CS212278B2 (cs) * 1979-02-12 1982-03-26 Agromkemia Szoevetkezet Způsob výroby živin, výhodně koncentrovaného zvířecího krmivá
JPS61124346A (ja) * 1984-11-21 1986-06-12 Tatsumi Chikura 羽毛の処理方法
FI910722A (fi) * 1991-02-14 1992-08-15 Broilertalo Oy Foerfarande foer hydrolysering av keratin.
FR2688119A1 (fr) * 1992-03-05 1993-09-10 Euro Process Procede de fabrication de farine alimentaire animale a partir de sous-produits d'abattoirs de volailles, installation permettant la mise en óoeuvre du procede et farine alimentaire animale ainsi obtenue.
RU2413422C1 (ru) * 2009-10-16 2011-03-10 Общество с ограниченной ответственностью "РОСАНА" Способ производства кормовой белковой добавки с высокой усваиваемостью из перо-пухового сырья для домашних животных и птицы на основе кратковременной высокотемпературной обработки
CN103145823A (zh) * 2011-12-07 2013-06-12 南京工程学院 一种利用动物毛发碱法水解制备羽毛蛋白的方法

Also Published As

Publication number Publication date
CZ305684B6 (cs) 2016-02-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2919929C (en) Method for producing hydrolysed keratinaceous material
RU2667427C2 (ru) Пищевой белковый ингредиент и способы его получения
CA2919930C (en) Method for producing hydrolysed keratinaceous material
Mekonnen et al. Recovery and characterization of proteinacious material recovered from thermal and alkaline hydrolyzed specified risk materials
CN104003766A (zh) 利用畜禽无害化处理的废水与肉骨粉生产氨基酸肥的方法
DK2832236T3 (en) PROCEDURE FOR THE PREPARATION OF HYDROLIZED KERATE CONTENTS.
KR101843554B1 (ko) 어피로부터 아미노산 액상비료의 제조방법
CZ2014395A3 (cs) Způsob zpracování peří
BE1024444B1 (nl) Werkwijze voor het bereiden van een verteerbaar pluimen of haarmeel
KR102085775B1 (ko) 참치 껍질로부터 dha를 분리 및 정제하는 방법
RU2711915C1 (ru) Способ получения белкового гидролизата из вторичного рыбного сырья
KR101918540B1 (ko) 양식 사료의 제조방법
KR101922385B1 (ko) 사료 제조용 고라니 분말 및 이를 이용한 가축사료의 제조방법
CN103992746A (zh) 一种利用罗非鱼皮制备不同凝胶强度药用明胶的方法
RU2662782C2 (ru) Способ получения белкового продукта
BE1029929B1 (nl) Werkwijze en gebruik van eiwitrijk mengsel
JP2009183815A (ja) 有機化合物の回収方法、肥料、植物育成方法、廃棄物再利用設備
ITUA20163854A1 (it) Processo per realizzare un idrolizzato proteico con caratteristiche funzionali &#34;nutraceutiche&#34; ottenuto a partire dagli scarti della lavorazione dei macelli animali.
RU2625491C1 (ru) Способ производства муки кормовой животного происхождения
KR20180067928A (ko) 이산화티타늄을 이용한 도축부산물 냄새 제거 및 비료제조방법
UA14713U (en) Method to make meat and bone flour