CZ2013790A3 - Způsob získávání pucolánů - Google Patents

Způsob získávání pucolánů Download PDF

Info

Publication number
CZ2013790A3
CZ2013790A3 CZ2013-790A CZ2013790A CZ2013790A3 CZ 2013790 A3 CZ2013790 A3 CZ 2013790A3 CZ 2013790 A CZ2013790 A CZ 2013790A CZ 2013790 A3 CZ2013790 A3 CZ 2013790A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
drying
reactive
aluminosilicates
kaolin
pozzolanic activity
Prior art date
Application number
CZ2013-790A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ307655B6 (cs
Inventor
František Pticen
Vojtěch Zítko
Original Assignee
Sedlecký kaolin a.s.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sedlecký kaolin a.s. filed Critical Sedlecký kaolin a.s.
Priority to CZ2013-790A priority Critical patent/CZ307655B6/cs
Publication of CZ2013790A3 publication Critical patent/CZ2013790A3/cs
Publication of CZ307655B6 publication Critical patent/CZ307655B6/cs

Links

Abstract

Způsob získávání pucolánů ze silikátové suroviny, kde silikátová surovina, vybraná ze skupiny zahrnující plavený a surový kaolin, jíl, zpevněný kaolinitický jílovec, bentonit, zeolit a mastek, se upravuje řízeným sušením při teplotách v rozsahu od 80 do 600 .degree.C po dobu 5 až 30 minut, s následnou delaminací a tříděním této suroviny, čímž dochází ke vzniku reaktivních křemičitanů, hlinitokřemičitanů a/nebo aluminosilikátů, které alespoň částečně přecházejí z hydratované formy na reaktivní dehydratovanou formu s pucolánovou aktivitou. Reaktivní dehydratovaná forma s pucolánovou aktivitou může být amorfní. Také se popisuje způsob získávání pucolánů ze silikátové suroviny, kde silikátová surovina ve formě jemného prášku s jemností částic pod 1é až 63 mikrometrů, vybraná ze skupiny zahrnující plavený a surový kaolin, jíl, zpevněný kaolinitický jílovec, bentonit, zeolit a mastek, se upravuje řízeným sušením při teplotách v rozsahu od 100 do 400 .degree.C po dobu 1 až 10 minut, čímž dochází ke vzniku reaktivních křemičitanů, hlinitokřemičitanů a/nebo aluminosilikátů, které alespoň částečně přecházejí z hydratované formy na reaktivní dehydratovanou formu s pucolánovou aktivitou, přičemž rychlost přeměny silikátové suroviny na produkt s pucolánovou aktivitou se řídí její jemností před dehydratací sušením.

Description

Oblast techniky
Předmětem vynálezu je způsob získávání pucolánů sušením silikátové suroviny.
Dosavadní stav techniky
Pucolány jsou definovány jako látky, které samy o sobě nemají pojivé vlastnosti, ale reagují po rozemletí s hydroxidem vápenatým za běžných teplot za vzniku hydratovaných křemičitanů a hlinitanů vápenatých. Z chemického hlediska jsou pucolány materiály, které obsahují amorfní oxid křemičitý SiO2 a/nebo reaktivní křemičitany, hlinitany a hlinitokřemičitany. Oxid křemičitý je v pucolánech přítomen v amorfní formě, reaguje s oxidem vápenatým za vzniku hydratovaných křemičitanů vápenatých, které jsou stálé na vzduchu i pod vodou. Podobně reagují některé druhy aluminosilikátů, zvláště ty, které jsou kalcinovány, to je přešly z hydratované formy na formu dehydratovanou, která bývá často amorfní (např. metakaolin, metalupek apod.). Pucolánová aktivita závisí nejen na složení, ale také na velikosti částic pucolánu.
Umělý pucolán (např. metakaolin, metalupek, metabentonit, metamastek apod.) se v současné době získává vypalováním (kalcinací) na teplotu od asi 600°C do cca 1100°C v podobě cihel, tvárnic, granulí, nudliček, kousků, placek, podsítného, prášku atd., poté se postupně drtí, mele v mlecím agregátu a třídí a získává se vypálený produkt o zrnitosti se středním zrnem cca 1 až 10 pm, nejčastěji 4 až 6 pm s reaktivitou (pucolánovou aktivitou) v rozmezí cca 800 až 1200 mg Ca(OH)2/gram pucolánu. Je znám i postup výpalu práškového pucolánu s velmi vysokou reaktivitou v pohyblivé vypalovací vrstvě či loži (krátkodobě za letu v proudu pálícího média, nebo v rotační či fluidní peci, kdy se vypalovaný prášek během kalcinace pohybuje.
Cílem předloženého vynálezu je takový postup úpravy silikátové suroviny, který umožňuje výrobu plaveného kaolinu s pucolánovou aktivitou, který jinak není možné získat klasickou metodou výpalu (kalcinace) při vysoké teplotě.
• · · ·
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je způsob získávání pucolánů sušením silikátové suroviny. Podstata vynálezu spočívá v tom, že silikátová surovina, vybraná ze skupiny zahrnující plavený a surový kaolin, jíl, zpevněný kaolinitický jílovec, bentonit, zeolit a mastek, se upravuje řízeným sušením při teplotách v rozsahu od 80 do 600 °C po dobu 5 až 30 minut, s následnou delaminací a tříděním této suroviny, čímž dochází ke vzniku reaktivních křemičitanů, hlinitokřemičitanů a/nebo aluminosilikátů, které alespoň částečně přecházejí z hydratované formy na reaktivní dehydratovanou formu s pucolánovou aktivitou. Reaktivní dehydratovaná forma s pucolánovou aktivitou může být amorfní.
Alternativně může být silikátová surovina ve formě jemného prášku s jemností částic pod 10 až 63 mikrometrů, vybraná ze skupiny zahrnující plavený a surový kaolin, jíl, zpevněný kaolinitický jílovec, bentonit, zeolit a mastek, která se upravuje řízeným sušením při teplotách v rozsahu od 100 až 400 °C po dobu 1 až 10 minut, čímž dochází ke vzniku reaktivních křemičitanů, hlinitokřemičitanů a/nebo aluminosilikátů, které alespoň částečně přecházejí z hydratované formy na reaktivní dehydratovanou formu s pucolánovou aktivitou, přičemž rychlost přeměny silikátové suroviny na produkt s pucolánovou aktivitou se řídí její jemností před její dehydratací sušením.
Výhodou tohoto postupu úpravy silikátové suroviny v produkt s pucolánovou aktivitou je nižší energetická náročnost výroby pucolánu při výrazně nižších teplotách oproti výpalu (kalcinaci) v peci a rovněž možnost využití odpadního tepla z tepelných agregátů. Podstatnou výhodou je dále zachování technologických vlastností původního upravovaného materiálu, například zůstává stejná struktura částic, které jsou většinou měkké, plastické, s vysokým obsahem jemných částic, s nízkou hodnotou abrazivity, viskozitou, s vysokou pevností po vysušení i výpalu apod. Úprava silikátové suroviny navrženým postupem, především plaveného kaolinu, umožňuje aktivaci, která se projeví po klasické kalcinaci při vysoké teplotě příznivě dosažením extrémně vysoké hodnoty pucolánové aktivity nejčastěji v rozmezích 1200-2000 mg Ca(OH)2/1 g pucolánu.
~ 3 ~
Příklady uskutečnění vynálezu
Příklad 1
Plavený, jemně vytříděný granulovaný kaolin Sedlec la s vlhkosti do cca 5 hm. % se suší a zdrobní na prášek v přerovské mlýnici s předsoušením. Granule (nudličky) jemně plaveného kaolinu s obsahem asi 92 hm. % kaolinitu a cca 55 hm. % částic pod 2 mikrometry se bez zvýšení obsahu jemných částic, převedou při kontinuálním sušení při teplotě cca 250°C na prášek o jemnosti pod 63 mikrometrů, který se touto plynulou dehydratací stává aktivní s pucolánovou aktivitou 623 mg Ca (OH)2/gram pucolánu. Získaný pucolán má výhodně velmi nízký zbytek na sítě +0,063 mm (0,01 hm. %), příznivé plastické a reologické vlastnosti a vysokou pevnost po vysušení.
Pozn.: Přerovská mlýnice je mlecí zařízení s dosoušením, které pouze rozdrtí např. nudličku kaolinu na prášek (příklad jemného mletí bez zvyšování nejjemnějších částic pod 2 mikrony).
Příklad 2
Dehydratací prášku papírenského kaolinu s vysokou bělostí vzniklého z granulí plaveného kaolinu intenzívním sušením v kontinuální fluidní sušárně s vysokou vibrací při teplotě sušení 150°C a době sušení 4 minut bylo získáno vysoce bílé práškovité a měkké, aktivní pucolánové plnidlo s bělostí 83 % R 457 nm, s nízkou hodnotou abrazivity (12 mg/100 g) s reaktivitou (pucolánovou aktivitou) 750 mg Ca(OH)2/gram pucolánu.
Příklad 3
Granulát jemně vytříděného, plaveného kaolinu /podsítné o zrnitosti 0,1 až 5 mm/ s vysokým obsahem kaolinitu (AI2O3 po vysušení 38 hm. %) byl aktivován dehydratací sušením v kontinuální šachtové sušárně při teplotě sušícího vzduchu 400°C po dobu 20 minut. Produkt sušení jako umělý pucolán má po ultra jemném mletí reaktivitu (pucolánovou aktivitu) 1050 mg Ca (OH)2/gram pucolánu.
Příklad 4
Plavený, nudličkovaný kaolin Sedlec la, třídy „A“ s vlhkostí do 10,0 hm. % a s obsahem částic pod 2 mikrometry 55 hm. % se po odstranění prachovitých částic dehydratuje v kontinuální sušárně při teplotě sušícího vzduchu asi 380°C po dobu 15 ···· />-·
minut. Získá se umělý pucolán „typu metakaolinu“ s pucolánovou aktivitou 827 mg Ca (OH)2/gram pucolánu.
Příklad 5
Zpevněný kaolinitický jílovec s obsahem AI2O3PO vyžíhání 43,5 hm. % podrcený na zrnitostní frakci pod cca 4 cm se dehydratuje sušením při teplotě 300°C po dobu asi 30 minut. Získá se aktivní produkt, který má po jemném mletí a třídění pucolánovou aktivitu 840 mg Ca (OH)2/gram pucolánu.
Příklad 6
Při hrubém mletí v přerovské mlýnici s kontinuálním dosoušením granulovaného kaolinu Sedlec la, třídy „B“ na teplotu cca 100°C po dobu asi 5 minut předsušeného předtím ve fluidní sušárně na vlhkost 5 hm. % při teplotě sušícího média 250°C vzniká po této postupné dehydrataci (sušení) produkt, který má pucolánovou aktivitu 713 mg Ca (OH)2/gram pucolánu.
Příklad 7
Granulovaný (nudličkovaný) plavený, plnící papírenský kaolin OT 80 se intenzívně suší (dehydratuje) ve fluidní sušárně při teplotě sušícího vzduchu asi 260°C po dobu 5 až 10 minut na vlhkost granulovaného produktu 0 až 1 hm. %. Takto dehydratovaný, aktivní nudličkovaný kaolin OT se potom ultra jemně delaminuje v bubnovém mlýně ALPÍNE na jemnost produktu se středním zrnem 4 mikrometry. Získá se velmi aktivní, bílý umělý pucolán s pucolánovou aktivitou 926 mg Ca(OH)2/gram pucolánu. Velmi měkké a plastické, aktivní bílé plnidlo s bělostí 82-83 % R 457 nm má kromě vynikající barevnosti, nízkého zbytku na sítě +0,020 mm i mimořádně sníženou abrazivitu (pod 10 mg/100 g vzorku).
Příklad 8
Plavený papírenský kaolin Čapí hnízdo s obsahem AI2O3 37,53 hm. %, Fe2O3 0,72 hm. % a TiO2 0,13 hm. % a s počáteční bělostí 82,5 % R 457 nm s malým obsahem dispergátoru vodního skla byl nejprve v suspenzi chemicky nabělen přídavkem dithioničitanu sodného a podroben ihned vysoko intenzívní supravodivé magnetické separaci. Získaný produkt po chemickém bělení, následné magnetické separaci a odvodnění vykázal bělost po vysušení 87,3 % R 457 nm a obsah Fe2O3 0,46 hm. %.
Po intenzívním sušení /dehydrataci/ v kontinuální sušárně při teplotě sušení 80°C po dobu 20 minut se stal aktivní s pucolánovou aktivitou 855 mg Ca (OH)2/gram pucolánu. Aktivní pucolán získaný dehydratační aktivací při nízké teplotě je příznivě velmi měkký, má mimořádnou bělost po vysušení srovnatelnou s kalcinovaným metakaolinem, extrémně nízkou abrazivitu 5 mg/100 vzorku a výhodné reologické vlastnosti.
Příklad 9
Dehydratací ultra jemného prášku plaveného kaolinu s vysokým obsahem kaolinitu a AI2O3 (36 až 39 hm. % po vysušení) v zrnitostní frakci s obsahem částic pod 500 nm až 55 hm. % v kontinuální sušárně s teplotou vzduchu 450°C a dobou zdržení 5 minut se získá aktivní kaolin s pucolánovou aktivitou 1160 mg Ca (OH)2/g pucolánu.
Příklad 10
Porovinový jíl s obsahem AI2O3 cca 30 až 36 hm. % po rozpojení a vysušení (dehydrataci) v kusovitém stavu ve fluidní sušárně při teplotě 300°C a době sušení 6 minut se přitom vibrací zdrobní na jemný prášek a získá se tak produkt s pucolánovou aktivitou 780 mg Ca (OH)2/gram pucolánu.
Příklad 11
Při dehydrataci sušením granulí plaveného kaolinu Sedlec la například ve fluidní sušárně s vysokou frekvencí kmitů a s teplotou sušení 250°C po dobu zdržení asi 10 minut dochází ke zdrobnění granule na prášek, který se odtahuje jako jemný odprašek nebo úlet o zrnitosti cca 0 až 100 mikrometrů s vlhkostí pod 1 hm. % a získá se tím aktivní plavený kaolin s pucolánovou reaktivitou asi 1050 mg Ca (OH)2/gram vzorku.
Příklad 12
Jemné odpadní, často rozpadavé produkty o zrnitosti cca 0-2000 mikrometrů získané při úpravě kaolinu, jílu, jílovce, kaolinu s muskovitickou slídou aj. silikátové suroviny jako odprašky, úlety, ale také jako prachovité podíly z třídění na hydrocyklonu se po odvodnění podrobí sušení při teplotě sušícího vzduchu asi 500°C po dobu teplotní výdrže 3 minut v rotační sušárně. Po intenzívní dehydrataci takto rozpadlé, «
• < ··t • ······ « • · · · * ·« ···♦ ·«·< ·a • · · · · · • ··· ·· »·«·* práškovité silikátové suroviny se získá aktivní umělý pucolán s reaktivitou 1000 až 1200 mg Ca (OH)2/gram pucolánu.
Příklad 13
Jemný prášek mastku (talku) byl dehydratován v kontinuální sušárně při teplotě 560°C po dobu asi 5 minut. Po úpravě byl získán aktivní mastek s pucolánovou aktivitou 968 mg Ca (OH)2/gram pucolánu.
Příklad 14
Mletý prášek zeolitu Bartošova Lehótka v zrnitostní frakci pod 50 mikrometrů vykázal pucolánovou aktivitu 1050 mg Ca (OH)2/gram přírodního pucolánu po jeho dehydrataci v kusovitém stavu ve vrstvě asi 7 cm v kontinuální tri pasové sušárně při teplotě 300°C po dobu asi 10 minut.
Příklad 15
Průmyslový granulát kaolinu ve formě malých kuliček a oválků v zrnitostní frakci se středním zrnem asi 0,5 mm byl intenzívně dehydratován v rozprachové sušárně při teplotě 350°C po dobu asi 2 minut na vlhkost vysušeného granulátu 0,1 hm. %. Byl získán vysoce aktivní, plastický pucolán s vysokou pucolánovou aktivitou 1160 mg Ca (OH)2/gram pucolánu.
Příklad 16
Bentonitický jíl Osmosa s vysokým obsahem minerálu montmorillonitu (cca 70 hm. %) se nejprve důkladně dehydratuje (vysuší) ve formě zrnitostní frakce 0,5-5,0 mm v kontinuální sušárně při teplotě sušícího média 150°C na vlhkost pod 1 hm. %. Degradace plastických vlastností intenzívním sušením přináší však po jemném rozemletí vysokou pucolánovou aktivitu dehydratovaného produktu (868 mg Ca (OH)2/gram pucolánu), který má i výborné licí a reologické vlastnosti.
Příklad 17
Surový kaolin s vysokým výplavem (bohatostí) kaolinitu (40-50 hm. %) byl aktivován sušením v rotační sušárně při teplotě spalin plynu asi 600°C po dobu asi 2 minut. Po sušení byl získán aktivní pucolán, který vykázal po rozemletí a třídění ve frakci 0-1 mm pucolánovou aktivitu 1050 mg Ca (OH)2/gram pucolánu.
Příklad 18
Přípravou tzv. koncentrátu kaolinu sušením surového kaolinu Velký Luh s nízkým výpalem (15 hm. %) a bohatým na muskovitickou slídu ve fluidní sušárně s vysokou frekvencí kmitů při teplotě dehydratace 260°C po dobu několika minut s následným tříděním na vibračním sítě (odpískování) a ve vzduchovém třídiči byl získán v přepadové frakci aktivní produkt, jemný práškový, plavený kaolin s výplavem 75 hm. % (částic pod 20 mikrometrů) s pucolánovou aktivitou 960 mg Ca (OH)2/gram pucolánu.

Claims (3)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob získávání pucolánů ze silikátové suroviny, vyznačující se tím, že silikátová surovina, vybraná ze skupiny zahrnující plavený a surový kaolin, jíl, zpevněný kaolinitický jílovec, bentonit, zeolit a mastek, se upravuje řízeným sušením při teplotách v rozsahu od 80 do 600 °C po dobu 5 až 30 minut, s následnou delaminací a tříděním této suroviny, čímž dochází ke vzniku reaktivních křemičitanů, hlinitokřemičitanů a/nebo aluminosilikátů, které alespoň částečně přecházejí z hydratované formy na reaktivní dehydratovanou formu s pucolánovou aktivitou.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že reaktivní dehydratovaná forma s pucolánovou aktivitou je amorfní.
  3. 3. Způsob získávání pucolánů ze silikátové suroviny, vyznačující se tím, že silikátová surovina ve formě jemného prášku s jemností částic pod 10 až 63 mikrometrů, vybraná ze skupiny zahrnující plavený a surový kaolin, jíl, zpevněný kaolinitický jílovec, bentonit, zeolit a mastek, se upravuje řízeným sušením při teplotách v rozsahu od 100 až 40C°C po dobu 1 až 10 minut, čímž dochází ke vzniku reaktivních křemičitanů, hlinitokřemičitanů a/nebo aluminosilikátů, které alespoň částečně přecházejí z hydratované formy na reaktivní dehydratovanou formu s pucolánovou aktivitou, přičemž rychlost přeměny silikátové suroviny na produkt s pucolánovou aktivitou se řídí její jemností před její dehydratací sušením.
CZ2013-790A 2013-10-14 2013-10-14 Způsob získávání pucolánů CZ307655B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-790A CZ307655B6 (cs) 2013-10-14 2013-10-14 Způsob získávání pucolánů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2013-790A CZ307655B6 (cs) 2013-10-14 2013-10-14 Způsob získávání pucolánů

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2013790A3 true CZ2013790A3 (cs) 2015-04-22
CZ307655B6 CZ307655B6 (cs) 2019-01-30

Family

ID=52963636

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2013-790A CZ307655B6 (cs) 2013-10-14 2013-10-14 Způsob získávání pucolánů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ307655B6 (cs)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ298891B6 (cs) * 2005-06-14 2008-03-05 Sedlecký kaolin a. s. Zpusob zpracování jemných prachovitých podílu silikátových surovin, zejména kaolinu, jílu, jílovcu nebo jejich smesí
CZ307528B6 (cs) * 2007-01-25 2018-11-14 Sedlecký kaolin a. s. Způsob úpravy kaolinů, jílů a jejich směsí
CZ305169B6 (cs) * 2013-07-22 2015-05-27 Sedlecký kaolin a.s. Způsob získávání lehčeného porézního silikátového produktu
CZ305054B6 (cs) * 2013-08-15 2015-04-15 Sedlecký kaolin a. s. Způsob zvyšování reaktivity a získávání pucolánu s vysokou pucolánovou aktivitou ze silikátové suroviny

Also Published As

Publication number Publication date
CZ307655B6 (cs) 2019-01-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Belmokhtar et al. Comparison of the microstructure and the compressive strength of two geopolymers derived from Metakaolin and an industrial sludge
Castaldelli et al. Study of the binary system fly ash/sugarcane bagasse ash (FA/SCBA) in SiO2/K2O alkali-activated binders
Ndjock et al. Rational utilization of volcanic ashes based on factors affecting their alkaline activation
Tchakoute et al. Synthesis of geopolymers from volcanic ash via the alkaline fusion method: Effect of Al2O3/Na2O molar ratio of soda–volcanic ash
EP0595543B1 (en) Porous ceramic granules
CN113307524B (zh) 一种煤矸石固废生产高活性偏高岭土混凝土外加剂的制备方法
RU2191169C1 (ru) Шихта и способ получения гранулированного шамота, используемого в качестве расклинивающего агента
CZ2013790A3 (cs) Způsob získávání pucolánů
CN113149497B (zh) 一种高活性偏高岭土混凝土外加剂
Shi et al. Conversion of a waste mud into a pozzolanic material
RU2327668C1 (ru) Сырьевая смесь для получения керамических изделий
Yusuf et al. Strength and microstructural performance of nano-SiO2 gel (NSG) infused alkaline activated ground blast furnace slag-ultrafine palm oil fuel ash (AAGU) based mortar
RU2005702C1 (ru) Способ изготовления керамических изделий
CZ304806B6 (cs) Způsob výroby průmyslového silikátového granulátu, zejména kaolinového, jílového, bentonitového a páleného
CZ2006793A3 (cs) Zpusob výroby prumyslového silikátového granulátu, zejména kaolinového, jílového, betonitového a páleného
CZ309073B6 (cs) Způsob získávání plniva nebo ostřiva kalcinací kaolinu a jeho směsí s aditivy, včetně možnosti zahřívání a vypalování dalších nerudných a rudných surovin a produktů ve víceúčelové peci
US7628850B2 (en) Method of producing metakaolin
CZ2013624A3 (cs) Způsob zvyšování reaktivity a získávání pucolánu s vysokou pucolánovou aktivitou ze silikátové suroviny
RU2810036C1 (ru) Способ получения гранулята - наполнителя для строительных растворов, бетона или искусственных камней, из мелкодисперсной золы-уноса
RU2733833C1 (ru) Бесклинкерное вяжущее щелочной активации
JP7142810B2 (ja) 膨張抑制材の製造方法
CZ297479B6 (cs) Zpusob výroby pálených materiálu, zejména páleného kaolinu
JPH1045449A (ja) 骨材、及び骨材の製造方法
CZ307528B6 (cs) Způsob úpravy kaolinů, jílů a jejich směsí
CZ308567B6 (cs) Způsob výroby a zpracování plaveného a kalcinovaného kaolinu, expandovaného perlitu a keramzitu a jejich směsí