CZ2006793A3 - Zpusob výroby prumyslového silikátového granulátu, zejména kaolinového, jílového, betonitového a páleného - Google Patents

Zpusob výroby prumyslového silikátového granulátu, zejména kaolinového, jílového, betonitového a páleného Download PDF

Info

Publication number
CZ2006793A3
CZ2006793A3 CZ20060793A CZ2006793A CZ2006793A3 CZ 2006793 A3 CZ2006793 A3 CZ 2006793A3 CZ 20060793 A CZ20060793 A CZ 20060793A CZ 2006793 A CZ2006793 A CZ 2006793A CZ 2006793 A3 CZ2006793 A3 CZ 2006793A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
clay
kaolin
fine
granulate
bentonite
Prior art date
Application number
CZ20060793A
Other languages
English (en)
Inventor
Pticen@Frantisek
Original Assignee
Sedlecký kaolin a. s.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sedlecký kaolin a. s. filed Critical Sedlecký kaolin a. s.
Priority to CZ20060793A priority Critical patent/CZ2006793A3/cs
Publication of CZ2006793A3 publication Critical patent/CZ2006793A3/cs

Links

Abstract

Zpusob výroby prumyslového silikátového granulátu, zejména kaolinového, jílového, bentonitového a páleného, kde vstupní surovinou jsou cástice s vysokým obsahem jílových minerálu skupiny kaolinitu, illitu a montmorillonitu se provádí tak, ze na vstupní surovinu se po jejím vytrídení nebo namletí napozadovanou zrnitost a následném uvedení její predvlhcené sypké jemné frakce do vznosu rotací v uzavreném prostoru pusobí jemne rozprasovanou kapalinou nebo suspenzí bez prídavku lepidel, vybranou zeskupiny látek, zahrnujících vodu, vodní sklo, vodní roztok uhlicitanu sodného nebo draselného, peroxid vodíku, roztok rozpustných solí, alkalický roztok, suspenze kaolinu, jílu nebo bentonitu jako plastifikátoru, nacez se vlivem sorpcní schopnosti aplasticity tohoto surového granulátu, s vyuzitím adhezních sil a aktivních center povrchu vznikajících pri fyzikálne chemické adsorpci, vytvárejí nabalováním kulicky prumyslového silikátového granulátu. Vstupní surovina je vybrána ze skupiny látek, zahrnujících plavený kaolin nebo jíl nebo jejich prachovitý podíl, mletý kaolin, jíl, bentonický jílnebo zeolit, surový kaolin, jíl, zivcovou surovinu s obsahem minerálu ortoklasu nebo plagioklasu zeskupiny zivcu, smes práskového kaolinu nebo záruvzdorného jílu s jemnými drevenými pilinami, prachovitý podíl bentonitického jílu nebo solemi sodíku aktivovaného bentonitického jílu, smes cyprisovéhojílu, prachovitý podíl z mletí páleného kaolinu nebo jílu, prachovitý podíl zeolitu, jemný metakaolin ve smesi s jemnými kremennými písky, kremenným práskem nebo kremenno - zivcovým práskem, smes jemného uhlí a práskového kaolinu nebo zárovzdorného jílu, smes práskového k

Description

Způsob výroby průmyslového silikátového granulátu, zejména kaolinového, jílového, bentonitového a páleného, kde vstupní surovinou jsou částice s vysokým obsahem jílových minerálů skupiny kaolinitu, illitu a montmorillonitu se provádí tak, že na vstupní surovinu se po jejím vytřídění nebo namletí na požadovanou zrnitost a následném uvedení její předvlhčené sypké jemné frakce do vznosu rotací v uzavřeném prostoru působí jemně rozprašovanou kapalinou nebo suspenzí bez přídavků lepidel, vybranou ze skupiny látek, zahrnujících vodu, vodní sklo, vodní roztok uhličitanu sodného nebo draselného, peroxid vodíku, roztok rozpustných solí, alkalický roztok, suspenze kaolinu, jílu nebo bentonitujako plastifikátoru, načež se vlivem sorpční schopnosti a plasticity tohoto surového granulátu, s využitím adhezních sil a aktivních center povrchu vznikajících při fyzikálně chemické adsorpcí, vytvářejí nabalováním kuličky průmyslového silikátového granulátu. Vstupní surovina je vybrána ze skupiny látek, zahrnujících plavený kaolin nebo jíl nebo jejich prachovitý podíl, mletý kaolin, jíl, bentonický jíl nebo zeolit, surový kaolin, jíl, živcovou surovinu s obsahem minerálu ortoklasu nebo plagioklasu ze skupiny živců, směs práškového kaolinu nebo žáruvzdorného jílu s jemnými dřevěnými pilinami, prachovitý podíl bentonitického jílu nebo solemi sodíku aktivovaného bentonitického jílu, směs cypřišového jílu, prachovitý podíl z mletí páleného kaolinu nebo jílu, prachovitý podíl zeolitu, jemný metakaolin ve směsi s jemnými křemennými písky, křemenným práškem nebo křemenno - živcovým práškem, směs jemného uhlí a práškového kaolinu nebo žárovzdomého jílu, směs práškového kaolinu nebo jílu a jemně mletého páleného kaolinu, práškovitý metakaolin, lehčený šamot, karbid křemíku.
i * ί *
Způsob výroby průmyslového silikátového granulátu, zejména kaolinového, jílového, bentonitového a páleného.
Oblast techniky
Předmětem vynálezu je způsob výroby průmyslového silikátového granulátu, zejména kaolinového, jílového, bentonitového a páleného, a to bez využití lepidel.
Dosavadní stav techniky
Keramický granulát jako směs kaolinu, jílů, živců a lepidel je známý z výroby užitkového porcelánu isostatickým lisováním, z výroby obkladových materiálů a podobně. Získává se po jemném mletí směsi surovin v bubnovém nebo perličkovém mlýnu a po přídavku lepidel, například na bázi polyvinylalkoholu, řízeným sušením v rozprachové sušárně. Kapičky husté suspenze jsou rozstřikovány a protiproudým sušením se ovlivňuje jednak granulometrické složení granulátu (střední zrno v zmitostní frakci obvykle kolem 300 pm) a jeho konečná vlhkost, která je maximálně asi 2 až 3 %. Při výrobě porcelánových talířů, dlažby, obkladaček, výlisků pro izolátory a podobně se kuličkovitý keramický granulát s lepidly převáží do výroby ke zpracování na isostatických lisech. Silikátové produkty bez lepidel, zahrnující například kaolin, jíl, bentonit, pálený kaolin a podobně, se sušením ze suspenze v rozprachové sušárně nevyrábějí a není ani známo použití kaolinu jako granulátu v kuličkové formě. Kaolin v klasické formě (nudličky, hrudky, práškový kaolin) obsahuje větší nebo menší množství prachu. Manipulace s kaolinem zvyšuje prašnost, která zhoršuje pracovní prostředí i hygienické podmínky, i když přímo neohrožuje zdraví. Kaolin se dosud vyrábí úpravou plavením. Těžený surový kaolín se nejprve drtí a rozplavuje ve vodném prostředí, po oddělení hrubých písčitých a jiných podílů (např. křemenný písek, živec, slída, uhlí, siderit, těžké železité a titaničité minerály, dřevo apod.) se suspenze třídí na sítech a pomocí hydrocyklónů. Zde dochází k oddělení jemnějších prachovitých podílů, včetně ztrát kaolinu. Potom se vytříděná suspenze (frakce cca pod 20 pm) čistí vysoko intenzívní magnetickou separací za účelem snížení obsahu železitých titaničitých nečistot, které snižují bělost kaolinu po výpalu. Po zahuštěni kaolinové suspenze pomocí flokulačních činidel se takto upravený kaolin odvodňuje (lisuje) v kalolisu, dále se nudličkuje a vysušuje v třípasové sušárně na požadovanou vlhkost (nejčastěji cca 10 %), dodává se po zabalení odběrateli nebo se dále suší například pod 1 % a jemně mele na moučku (mletý kaolin).
Cílem předloženého vynálezu je bezprašný způsob výroby kuličkového silikátového granulátu, který by splňoval zvýšené požadavky na čistotu a hygienu při výrobě a současně bezproblémovou manipulaci s produktem, při které se nemění jeho vlastností.
• · « i » « ‘ t * « * , « · ·
Podstata vynálezu
Předložený vynález se týká způsobu výroby průmyslového silikátového granulátu, zejména kaolinového, jílového, bentonítového a páleného, kde vstupní surovinou jsou částice s vysokým obsahem jílových minerálů skupiny kaolinitu, illitu a montmorillonitu. Podstata vynálezu spočívá v tom, že na vstupní surovinu se po jejím vytříděni nebo namletí na požadovanou zrnitost a následném uvedení její předvlhčené sypké jemné frakce do vznosu rotací v uzavřeném prostoru působí jemně rozprašovanou kapalinou nebo suspenzí bez přídavků lepidel, vybranou ze skupiny látek, zahrnujících vodu, vodní sklo, vodní roztok uhličitanu sodného nebo draselného, peroxid vodíku, roztok rozpustných solí, alkalický roztok, suspenze kaolinu, jílu nebo bentonitu jako plastifikátoru, načež se vlivem sorpční schopnosti a plasticity tohoto surového granulátu, s využitím adhezních sil a aktivních center povrchu vznikajících při fyzikálně chemické adsorpci, vytvářej! nabalováním kuličky průmyslového silikátového granulátu. Produktem jsou kuličkovité útvary o velikosti v rozmezí přibližně od 0,03 až 30 mm.
Vstupní surovina je vybrána ze skupiny látek, zahrnujících plavený kaolin nebo jíl nebo jejich prachovitý podíl, mletý kaolin nebo jíl, bentonický jíl nebo zeolit, surový kaolin nebo jíl, živcovou surovinu s obsahem minerálu ortoklasu nebo plagioklasu ze skupiny živců, směs práškového kaolinu nebo žáruvzdorného jílu s jemnými dřevěnými pilinami, prachovitý podíl bentonitického jílu nebo solemi šodíku aktivovaného bentonitického jílu, směs cyprisového jílu, prachovitý podíl z mletí páleného kaolinu nebo jílu, prachovitý podíl zeolitu, jemný metakaolin ve směsi s jemnými křemennými písky, křemenným práškem nebo křemenno živcovým práškem, směs jemného uhlí a práškového kaolinu nebo žárovzdomého jílu, směs práškového kaolinu nebo jílu a jemně mletého páleného kaolinu, práškovitý metakaolin, lehčený šamot, karbid křemíku.
Průmyslový granulát o různé zrnitosti se uvedeným postupem získává v podobě peletek (kuliček) o různé granulometrii v peíetizačnim zařízení (míse, bubnu atd.) po ovlhčení práškového, sypkého a předvlhčeného materiálu vhodnou kapalinou nebo suspenzi pomocí rozprašovací trysky. Proces peletizace (nabalování kuliček) je známý z řady výrob, kdy dochází k tvorbě granulátu z práškové směsi jejím řízeným ovlhčením. Peletizace je metoda zkusovění prachového nebo kalového materiálu, která je založena na zvlhčování jemnozmné suroviny v rotujícím zařízení (peletizační mísa nebo buben). Touto metodou se zpracovávají například slévárenské odprašky z elektrických obloukových pecí a recyklace slévárenských písků, peletují se elektrárenské popílky a strusky, použití metody je vhodné pří zpracování uhelných kalů a prachů apod.
Rozdíl postupu přípravy průmyslového granulátu podle tohoto vynálezu od uvedených a známých postupů peletizace je především v tom, že se pro peletizaci sypkých prášků nepoužívají lepidla, ale roztoky vody či suspenze. Kaolinový, jílový a bentonitový granulát je tvořen částečkami tabulkovitého tvaru s vysokým obsahem jílových minerálů skupiny kaolinitu, ilflitu a montmorillonitu a liší se tedy zásadně svým mineralogickým, granulometrickým a chemickým složením od zpracovávaných slévárenských odprašků, elektrárenských popílků a strusek, uhelných kalů apod. Vysoká sorpční schopnost a plasticita průmyslových granulátů a zvyšující se měrný povrch stoupající v řadě kaolinit-illitmontmorillonit, na rozdíl od většinou málo plastických surovin (např. popílek, úlet, uhelný prach), umožňuje při procesu vytvářeni kuliček využívat více příznivých adhezních sil, využití aktivních center povrchu vznikajících při fyzikálně-chemické adsorpcí. Tím jsou vytvořené granulky pevnější, tvrdší, hutnější a soudržnější. Ve většině navržených přikladů nového postupu je průmyslový granulát využitelný i po výpalu, při kterém dochází dále ke zpevňování slinováním nebo tvorbě pórů. U kaolinového nebo jílového granulátu s vysokým obsahem oxidu hlinitého s optimálním obsahem oxidu draselného dochází pň výpalu na teplotu cca 1350 až 1600 °C k tvorbě vysoce žádané rezistentní fáze mullitu při současném rozpouštění objemově nestálého cristobalitu. Chemická aktivace bentonitového granulátu (rozprachem vodného roztoku sodných solí při peletizaci) výrazně zlepšuje kvalitativní vlastnosti vyráběných sorbentů (např. hrudkující stelivo pro kočky drobná zvířata), které jsou výrazné odlišné od běžně využívaných a známých granulátů vyráběných peletizaci.
Průmyslový granulát připravený způsobem podle tohoto vynálezu je přesně zrnitostně definovaný a obsahuje zpravidla minimální množství jemných částic, způsobujících prašnost. Umožňuje transport a využiti jemných práškovitých materiálů, lepší zpracovatelnost u odběratele. Kuličkovitý granulát bez prachovitých podílů se příznivě vypaluje. Postup peletizace umožňuje příznivě využít fýzikálně-chemických reakcí, například zahalováni tuhých látek s kapalinou, napěňováni, úprava povrchu, vytvrzování bez výpalu (geopolymery), řízená granulometrie, rozpouštění s vývojem plynu s tvorbou jemných pórů, aktivace povrchu a podobně. Jemný granulát, například frakce pod 0,3 mm, resp. pod 0,5 mm nebo pod 1 mm, může být využit jako vstupní produkt pro jemné mletí, zvláště v pálené podobě (např. plnidla s vysokou bělosti). Peletizaci kaolinu, jílu, bentonitu, pálených produktů, křemenných písků, živců a jiných silikátových surovin je možné příznivě ovlivňovat technologické vlastnosti, například pevnost po vysušení i výpalu, sorpční schopnost, velikost měrného povrchu, viskozitu, vlastnosti po výpalu.
< · « « · « * « « <
• f ( ( · « t« « t • I • « «
Pod pojmem roztok rozpustných solí se rozumí vodný roztok všech možných solí (např. uhličitany, dusičnany, chloridy, sírany, fosforečnany apod.), je to obecnější vyjádření např. vodného roztoku uhličitanu sodného, draselného a dalších. Na příslušný silikátový nosič, který je ve vysušeném prášku nebo v prášku o určité vlhkosti (předvlhčená sypká směs např. o vlhkosti 0 až 20 %) se pomocí jemné trysky mohou nadopovat potřebné minerálni sole, například soda (uhličitan sodný, nebo potaš nebo v podobě např. chloridu draselného ionty draslíku, jako fosforečnan vápenatý, dusičnan sodný atd.), hnojivá pro rostliny apod. Terminem alkalický roztok se rozumí zpravidla vodný roztok hydroxidu sodného nebo draselného, to je roztok s pH nad 7 (7 až 14).
Při peletizaci je možné zahalovat do kuliček suchou sypkou jemnou frakci, nebo ještě lépe použít tak zvanou predvlhčenou sypkou směs (např. s vlhkostí 0 až 20 %). Toho se docílí například mícháním suchého (vlhkost 0 %) nebo polosuchého (vlhkost 0-20 %) jemného prášku (napr.kaolin, jíl, bentonit, pálený kaolin atd.) v míchači, mísiči,bubnu apod. s jinou látkou (hmotou) (např. vlhké dřevěné piliny, pálený kaolin, vlhký písek atd.), tak aby vznikla předvlhčená, ale sypká směs, která se lépe zahaluje dále do kuliček v peletizačnlm zařízení po jemném dovlhčení kapalinou či suspenzí z trysky.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Mletý kaolin, jíl nebo odprašek plaveného kaolinu, resp. jílu, vznikající při jeho mletí, se v peletizační míse zahaluje do kuliček zrnitosti přibližně 0,5 mm, případně 1 mm až asi 6 mm, po jeho ovlhčení vodou. Produktem je kaolinový nebo jílový granulát (kuličky), vhodný po vysušení pro prodej nebo pro výpal. Výhodou kuličkového kaolinového nebo jílového granulátu je malý obsah prachovitých částic, lepší zpracovatelnost produktu u odběratele, vhodnost regulovatelné zrnitostní frakce pro vypalováni, viz například v nosiči nebo ohrádce - dle CZ patentu 297 479).
Příklad 2
Upravený surový kaolin, jíi, živcová surovina apod. (viz přihláška vynálezu PV 2005-831) se zpracovává po odstranění balastního křemene, živce, tvrdých a měkkých minerálů jako koncentrát v suché formě v peletizačním zařízeni po ovlhčení vodou nebo jinou vhodnou kapalinou. Výsledkem je kuličkovitý granulát o zrnitosti například 1 až 10 mm, který se po vysušení vypaluje jako bílé ostřivo nebo využívá u odběratele jako zdroj kaolinitické, například živcové nebo křemenné složky nebo jako využitelný produkt určený ke snadnější « « t I
I « < < · < « <
» < « ( • * « t t « · « I * « * ( ( přepravě práškových a sypkých materiálů do úpravny nebo k odběrateli. Postup přípravy a aplikace peletizačního granulátu dosud nebyl v průmyslu použit.
Příklad 3
Směs jemných dřevěných pilin a práškového kaolinu nebo žáruvzdorného jílu se peletizuje na kuličkový granulát o zrnitosti například přibližně 1 až 4 mm nebo 4 až 8 mm, který lze vypálit na lehčený šamot o nízké sypné hmotnosti (cca 100 až 800 kg/m3), vysoké žáruvzdornosti, čistotě (odolnost na korozi vůči oxidu uhelnatému) a bělosti.
Výhodou uvedeného postupu přípravy průmyslového granulátu je minimální ztrátovost zvláště při drcení a mletí vypáleného lehčeného šamotu (minimální obsah prachovitých, méně žádaných částic cca 0 až 1 mm) a čistota produktu bez nežádoucího otěrového železa.
Příklad 4
Odprašek (prachovitý podíl frakce 0 až 1 mm) z výroby bentonitického steliva pro kočky a drobná zvířata nebo mletý aktivovaný bentonitický jíl se peletizací zpracovává na kuličky o zrnitosti 0,5 až 2,0 mm, případně 0,7 až 2,0 mm (ultra jemné stelivo) nebo o zrnitosti přibližně 0,7 až 5 mm. Produktem úpravy je vysoce kvalitní, hrudkující stelivo pro kočky a drobná zvířata se sorpčními vlastnostmi (pohlcuje tekutiny a pachy). Při klasické výrobě steliva pro kočky a drobná zvířata vzniká tak zvaný prachovitý podíl (obvykle zrnitostní frakce 0 až 1 mm, popř. 0 až 0,7 mm, resp. 0 až 0,5 mm), který se hůře využívá při výrobě sorbentů a lze ho pokládat za odpadní produkt (až 10 až 60 % hmotn.). Jeho zpracováním peletizací lze zvýšit celkový výkon výrobní linky na výrobu steliva pro kočky a drobná zvířata. Navíc již aktivovaný prachovitý podíl obsahuje povrchově aktivní centra a látky, které zvýrazňují kvalitativní vlastnosti sorbentů.
Příklad 5
Odprašek (zrnitost cca 0 až 250 pm) z mletí páleného kaolinu, popř. jílu se upravuje peletizací samostatně nebo ve směsi s malým přídavkem plastifikátoru (kaolin, jíl, chemická sloučenina atd.) na kuličkový granulát o zrnitosti například 1 až 3 mm nebo 3 až 6 mm, který se po výpalu využívá jako vysoce kvalitní šamotové ostřívo. Výhodou je zpracování a využití odpadních práškových a prašných produktů.
Příklad 6
Jemná zrnitostní frakce (např. 0 až 1 mm) aktivovaného zelenošedého, hnědého nebo jinak barevného bentonitického jílu se v peletizačním zařízení zpracovává do kuliček (peletek) po zaprášení suspenzí bílého nebo světlého bentonitu, vhodného kaolinu, popř. jílu apod.
( 1
I «
Výsledkem je kvalitní světlý sorbent s barevně upraveným povrchem. Výhodou je možnost zpracováni barevných (např. šedých, šedozelených, okrových, hnědých atd.) bentonitických surovin, zvláště barevně nestálých v čase (hnědnuti vlivem rozkladných procesů) a zlepšení kvalitativních vlastnosti sorbentů (steliva pro kočky a drobná zvířata), především jejich barvy, nasákavosti, pevnosti hrudek, snížení prašnosti.
Příklad 7
Jemný prášek bentonitického jílu nebo zeolitu (např. mletá frakce, odprašek, prachovitý podíl atd.) se zabaluje do kuliček v peletizačním zařízeni zahuštěnou a ztekucenou suspenzí (pomoci uhličitanu sodného) za mokra vytříděného bentonitu, popř. bentonitického jílu (montmorillonitický, illiticko-montmorillonitický) s velmi vysokou sorpční schopností. Produktem úpravy je barevně stálé hrudkující stelivo pro kočky a drobná zvířata o zrnitosti například 0,5 až 2,0 mm, 0,5 až 3,0 mm, 0,5 až 4,0 mm, 0,5 až 5,0 mm apod. s extrémně vysokou pevností vytvořených hrudek, nasákavostí a velmi nízkou prašností (vysoká otěruvzdomost částic). Výrazné zvýšeni kvality získaného produktu (například zvýšeni nasákavosti přibližně o 200 až 350 %) má vliv na vysokou sorpční schopnost s možností mnohostranného využití v průmyslu (sorbenty, slévárenská pojivá, plastifikátory, využití při filtraci, v potravinářství, chemickém průmyslu, stavebnictví, v zemědělství apod.).
Příklad 8
Suchá nebo předvlhčená směs kaolinu nebo žáruvzdorného jílu se v peletizačním zařízení skrápí jemně rozprášeným roztokem peroxidu vodíku. Výsledkem úpravy jsou různě velké kuličky napěněného granulátu (např. 1 až 4 mm, 4 až 8 mm atd.), který po výpalu na teplotu cca 1250 až 1350 °C poskytuje lehčený šamot (se sypnou hmotností cca 200 až 800 kg/m3) výborných tepelně-izolačních vlastností.
Přiklad 9
Jemná směs cypřišového jílu o vhodné vlhkosti se po zaprášení vodní mlhou z trysky v peletizačním zařízení zabaluje do kuličkovitých útvarů, které se po vysušení vypaluji (napuchují) na kvalitní tepelně-izolační lehčený stavební materiál typu keramzitu.
Příklad 10
Kuličkový granulát vzniká po řízeném ovlhčeni suchého prášku přírodního nosiče (například bentonitický jíl, kaolin, jíl atd.) v peletizačním zařízení roztokem, obsahujícím živiny (např. sloučeniny N, P, K apod.) pro rostliny. Produktem úpravy jsou kuličky přírodního sorbentů, zlepšující kvalitu půdních substrátů z hlediska vaznosti, rovnováhy půdní vlhkosti, tepelné stability a obsahu důležitých živin rostlin.
« I i. í « » * * í 4 < ( t I i « li Cli * » 4 < * < » t
Příklad 11
Peletizací jemných křemenných písku ve směsi s metakaolinem pomocí upraveného vodního skla vznikají kuličky (granulát), které po vytvrzení poskytují hutné kamenivo o zrnitosti například 4 až 8 mm, 8 až 16 mm, 16 až 32 mm apod. Výhodou uvedeného postupuje možnost zpracování zpravidla odpadních, druhotných silikátových surovin vznikajících například při úpravě kaolinu plavením a tříděním.
Příklad 12
Směs jemného uhlí a práškového kaolinu nebo žáruvzdorného jílu se peletizuje na kuličkový granulát o zrnitosti například cca 1 až 4 mm nebo 4 až 8 mm, který lze vypálit na lehčený šamot o nízké sypné hmotnosti (cca 100 až 800 kg/m3).
Přiklad 13
Jemná směs práškového kaolinu nebo jílu a jemně mletého páleného kaolinu (například odprašek vznikající při mletí vypáleného kaolinu) se v peletlzačnlm zařízení zahaluje do kuliček o velikosti cca 0,5 až 5 mm. Produktem úpravy je kaolin nebo jíl, obsahující zvýšené množství jemného ostřiva s vysokým podílem oxidu hlinitého, příznivě ovlivňující licí a Teologické vlastnosti, tvorbu střepu na sádrové formě apod., který je možno expedovat po vysušení odběrateli (například pro výrobu sanitární keramiky, elektroporcelánu, porcelánu, obkladových materiálů, technické keramiky atd.) nebo podrobit výpalu (žáruvzdorná ostňva).
Příklad 14
Práškovitý metakaolin (zrnitost cca 0 až 100 pm) se v peletizačnim zařízení zahaluje do kuličkového průmyslového granulátu po jeho ovlhčení upraveným vodním sklem. Produkt úpravy je světlý geopolymer. Produkt úpravy má mnohostranné využití v průmyslu (hutné kamenivo, žáruvzdorný materiál, umělý dekorační kámen, mlecí tělesa, pálící pomůcky apod.).
Přiklad 15
Mletý bentonitický jíl, zeolit nebo bentonit se peletizuje na kuličkovitý průmyslový granulát (zrnitost cca 0,7 až 5 mm, resp. 0,7 až 4 mm, případně i 0,7 až 3,0 mm a 0,7 až 2,0 mm) po aplikaci ztekucené kaolinové nebo jílové suspenze tryskou pod tlakem. Výsledkem je světlý sorbent jako stelivo pro kočky a drobná zvířata.
Příklad 16
Mletý nebo práškovitý kaolin se v peletizačnim zařízení ovlhčuje hustou suspenzí plastifikátoru (např. upravený čistý bentonit, upravený kaolin nebo jíl s velmi vysokou pevností, surovina s velmi vysokou plasticitou atd.). Produktem úpravy je kaolin s vysokou mechanickou pevností po vysušení a vysokou plasticitou.
Příklad 17
Jemný křemenný pisek, živec nebo mletý křemenno-živcový nebo křemenný prášek, živcový nebo křemičitý odprašek, vznikající při mletí, silikátový úlet, produkt úpravy obsahující slídu apod. se ve směsi s jemným metakaolinem peletizací po ovlhčeni upraveným roztokem vodního skla upravuje v kuličkovitý granulát, který má charakter umělého pískovce. Výhodou je také barevný odstín a vzhled umělého kamene.
Přiklad 18
Reakci jemně mletého nebo práškovitého metakaolinu (produkt po výpalu kaolinu, jílu, jíloviny apod.) ve směsi s jemným práškem kovového hliníku s upraveným sodným nebo draselným vodním sklem nebo jiným alkalickým roztokem v peletizační míse vzniká nabalováním kuličkovitý granulát, který zvětšuje svůj objem. Výsledkem je po vyzrání a vysušení odlehčený produkt vhodný například pro stavební účely vykazující protipožární účinky, iehčivo do žáruvzdorných tvárnic a hmot, sendvičových stavebních desek, jako světlý nehrudkující sorbent (stelivo pro kočky a drobná zvířata s vysokou sorpční schopností pohlcovat tekutiny a pachy) a podobně a po jeho výpalu žáruvzdorný lehčený šamot s velmi nízkou sypnou hmotností ( cca 100 až 800 kg/m3) a přesnou granulometrii.
Příklad 19
Jemně vytříděná suchá až polosuchá směs, získaná postupem popsaným v přihlášce vynálezu PV 2005-831, se misi s jemnou spalitelnou složkou (např. dřevěné piliny, uhlí atd.) nebo s jemným kovovým hliníkem nebo jemným SiC a peletizuje se přídavkem vody nebo peroxidu vodíku nebo jinou vhodnou kapalinou či suspenzí (např. draselné vodní sklo). Výsledkem je nabalování kuliček (granulátu): například soustava jemná směs vytříděného kaolinu nebo žáruvzdorného jílu s pilinami nebo uhlím a vody nebo soustava jemná směs vytříděného kaolinu nebo žáruvzdorného jílu a peroxidu vodíku, případně soustava jemná směs vytříděného kaolinu nebo žáruvzdorného jilu s malou dávkou kovového hliníkového prášku nebo jemného SiC a draselného vodního skla apod. Produkt úpravy je po vysušení (např. jako sorbent) nebo po výpalu na teplotu cca 1250 až 1350 °C využitelný jako žáruvzdorný lehčený materiál.
* « « t i t
Příklad 20
Peletizace jemných, málo využívaných podílů vznikajících při drcení, mletí a třídění pálených produktů, např. lehčených šamotů (zrnitostní frakce 0 až 1 mm), odprašků, úletů apod. a jejich recyklace v žádanější zrnitostní frakce (např. 1 až 4 mm, 4 až 8 mm atd.) po přídavku malého množství plastifikátoru.
Průmyslová využitelnost vynálezu
Vynález je využitelný při výrobě průmyslového silikátového granulátu, zejména kaolinového, jílového, bentonitového a páleného, ve formě kuličkovitých útvarů o velikosti v rozmezí přibližně od 0,03 až 30 mm.
Ty (1006 t Í I «5 * 4 í » 4 4« ♦ í < t : · s ř í « -- « t72>„ í : « í .
« ϊ ( t i « « < í I
PATENTOVÉ NÁROKY
1) Způsob výroby průmyslového silikátového granulátu, zejména kaolinového, jílového,

Claims (2)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1) Způsob výroby průmyslového silikátového granulátu, zejména kaolinového, jílového, bentonitového a páleného, kde vstupní surovinou jsou částice s vysokým obsahem jílových minerálů skupiny kaolinitu, iliitu a montmorillonitu, vyznačující se tím, že na vstupní surovinu se po jejim vytřídění nebo namletí na požadovanou zrnitost a následném uvedení její předvlhčené sypké jemné frakce do vznosu rotací v uzavřeném prostoru působí jemně rozprašovanou kapalinou nebo suspenzí bez přídavků lepidel, vybranou ze skupiny látek, zahrnujících vodu, vodní sklo, vodní roztok uhličitanu sodného nebo draselného, peroxid vodíku, roztok rozpustných solí, alkalický roztok, suspenze kaolinu, jílu nebo bentonitu jako plastifikátoru, načež se vlivem sorpční schopnosti a plasticity tohoto surového granulátu, s využitím adhezních sil a aktivních center povrchu vznikajících při fyzikálně chemické adsorpci; vytvářejí nabalováním kuličky průmyslového silikátového granulátu.
  2. 2) Způsob výroby podle nároku 1, vyznačující se tím, že vstupní surovina je vybrána ze skupiny látek, zahrnujících plavený kaolin nebo jíl nebo jejich prachovitý podíl, mletý kaolin nebo jíl, bentonický jíl nebo zeolit, surový kaolin nebo jíl, živcovou surovinu s obsahem minerálu ortoklasu nebo plagioklasu ze skupiny živců, směs práškového kaolinu nebo žáruvzdorného jílu s jemnými dřevěnými pilinami, prachovitý podíl bentonitického jílu nebo solemi sodíku aktivovaného bentonitického jílu, směs cypřišového jílu, prachovitý podíl z mletí páleného kaolinu nebo jílu, prachovitý podíl zeolitu, jemný metakaolin ve směsi s jemnými křemennými písky, křemenným práškem nebo křemenno - živcovým práškem, směs jemného uhlí a práškového kaolinu nebo žárovzdorného jílu, směs práškového kaolinu nebo jílu a jemně mletého páleného kaolinu, práškovitý metakaolin, lehčený šamot, karbid křemíku.
CZ20060793A 2006-12-12 2006-12-12 Zpusob výroby prumyslového silikátového granulátu, zejména kaolinového, jílového, betonitového a páleného CZ2006793A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20060793A CZ2006793A3 (cs) 2006-12-12 2006-12-12 Zpusob výroby prumyslového silikátového granulátu, zejména kaolinového, jílového, betonitového a páleného

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20060793A CZ2006793A3 (cs) 2006-12-12 2006-12-12 Zpusob výroby prumyslového silikátového granulátu, zejména kaolinového, jílového, betonitového a páleného

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ2006793A3 true CZ2006793A3 (cs) 2007-02-14

Family

ID=37744227

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20060793A CZ2006793A3 (cs) 2006-12-12 2006-12-12 Zpusob výroby prumyslového silikátového granulátu, zejména kaolinového, jílového, betonitového a páleného

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2006793A3 (cs)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ304744B6 (cs) * 2012-11-26 2014-09-17 Vysoké Učení Technické V Brně Způsob výroby metakaolinu mletím
CZ305169B6 (cs) * 2013-07-22 2015-05-27 Sedlecký kaolin a.s. Způsob získávání lehčeného porézního silikátového produktu

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ304744B6 (cs) * 2012-11-26 2014-09-17 Vysoké Učení Technické V Brně Způsob výroby metakaolinu mletím
CZ305169B6 (cs) * 2013-07-22 2015-05-27 Sedlecký kaolin a.s. Způsob získávání lehčeného porézního silikátového produktu

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2323747T3 (es) Composiciones basadas en cemento mejoradas.
EP0595543B1 (en) Porous ceramic granules
ES2871048T3 (es) Granulación por aglomeración de composiciones cerámicas molturadas en fase seca
KR20060024378A (ko) 저밀도 생성물의 제조방법
KR101462214B1 (ko) 가축 혈액과 패각을 이용한 양어 사료용 또는 배합사료 보조용 유기 코팅 다공질 과립 및 그 제조 방법
US3600476A (en) Method for manufacture of light weight aggregates
RU2397967C1 (ru) Способ получения полуфабриката для изготовления строительных материалов
CN110913980A (zh) 颗粒状杂卤石和钾碱的混合物及其生产工艺
WO2010037903A1 (en) Structured binding agent composition
CZ2006793A3 (cs) Zpusob výroby prumyslového silikátového granulátu, zejména kaolinového, jílového, betonitového a páleného
RU2518629C2 (ru) Гранулированный наноструктурирующий заполнитель на основе высококремнеземистых компонентов для бетонной смеси, состав бетонной смеси для получения бетонных строительных изделий (варианты) и бетонное строительное изделие
CA2347403C (en) Method for making manufactured aggregates from coal combustion by-products
KR101139439B1 (ko) 선탄경석 및 석회석을 이용한 지오폴리머 다공체의 제조방법
CZ2015516A3 (cs) Způsob výroby hrudkujícího silikátového steliva
CZ304806B6 (cs) Způsob výroby průmyslového silikátového granulátu, zejména kaolinového, jílového, bentonitového a páleného
CZ37765U1 (cs) Formulace lehkého keramického písku
JPS644969B2 (cs)
CZ308567B6 (cs) Způsob výroby a zpracování plaveného a kalcinovaného kaolinu, expandovaného perlitu a keramzitu a jejich směsí
CZ309073B6 (cs) Způsob získávání plniva nebo ostřiva kalcinací kaolinu a jeho směsí s aditivy, včetně možnosti zahřívání a vypalování dalších nerudných a rudných surovin a produktů ve víceúčelové peci
PL240511B1 (pl) Kruszywo lekkie recyklingowe
RU2357936C1 (ru) Способ термообработки сырцовых гранул и разделяющая среда для его осуществления
RU2151122C1 (ru) Способ изготовления стеновых керамических изделий
JPH0375287A (ja) 多孔性けい酸質粒状物
CN101945969B (zh) 一种油粘合剂的制备方法
CZ2005368A3 (cs) Způsob výroby minerálního sorbentu, zejména na bázi bentonitického jílu, pro stelivo pro drobné zvířectvo