CZ2012881A3 - Oxo-degratovatelný polyolefinický materiál - Google Patents

Oxo-degratovatelný polyolefinický materiál Download PDF

Info

Publication number
CZ2012881A3
CZ2012881A3 CZ2012-881A CZ2012881A CZ2012881A3 CZ 2012881 A3 CZ2012881 A3 CZ 2012881A3 CZ 2012881 A CZ2012881 A CZ 2012881A CZ 2012881 A3 CZ2012881 A3 CZ 2012881A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
oxo
weight
film
degradation
degradable polyolefin
Prior art date
Application number
CZ2012-881A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ304315B6 (cs
Inventor
Petra Zbořilová
Jiří Pác
Original Assignee
Polymer Institute Brno, Spol. S R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Polymer Institute Brno, Spol. S R.O. filed Critical Polymer Institute Brno, Spol. S R.O.
Priority to CZ2012-881A priority Critical patent/CZ2012881A3/cs
Publication of CZ304315B6 publication Critical patent/CZ304315B6/cs
Publication of CZ2012881A3 publication Critical patent/CZ2012881A3/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/62Plastics recycling; Rubber recycling

Landscapes

  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Abstract

Řešení se týká oxo-degradovatelných polyolefinických materiálů s kontrolovanou délkou života a zvýšenou afinitou k mikroorganismům po ukončení jejich funkčnosti, které obsahují polyolefinickou matrici, prodegradant sůl karboxylové nasycené kyseliny a přechodový kov, tepelný, případně UV-stabilizátor, hydrofilní činidlo ethoxylovaný silan a minerální plnivo. Požadované rozložitelnosti materiálu oxo-degradací a působením mikroorganismů je dosaženo kombinací výše uvedených aditiv. Po ukončení funkční doby materiálu je díky započaté oxo-degradaci a vyšší počáteční hydrofilitě povrchu materiálu nastoleno vhodné prostřední pro mikroorganismy, které urychlují konečný rozpad materiálu.

Description

Oxo-degradovatelný polyoiefinický materiál
Oblast techniky
Vynález se týká oxo-degradovatelných polyolefinických materiálů s kontrolovanou délkou života a zvýšenou afinitou k mikroorganismům po ukončení jejich funkčnosti.
Dosavadní stav techniky
Průmyslově vyráběné polymery jsou velmi odolné vůči jejich totální degradaci. Jejich přirozená eliminace je často nemožná a životní prostředí je zatěžováno dlouhodobým znečištěním. Spotřeba plastů stále roste, proto se zvyšuje zájem o přeměnu běžných špatně degradujících plastů na biodegradovatelné s cílem vyčistit životní prostředí.
Oxo-rozložitelný plast je standardně stabilizovaný komerční termoplast, který je nadopován sloučeninami se silným pro-oxidačním účinkem. Proces oxidace se spustí v okamžiku, kdy dojde ke spotřebování původního stabilizačního systému, který plast chrání proti účinkům tepelného či světelného (UV) stárnutí. Pro funkčnost systému je rozhodující výběr pro-oxidantu, který musí být schopen bez poškození absolvovat zpracovatelskou fázi výroby, a nalezení rovnováhy antioxidant/pro-oxidant, která určuje servisní dobu života výrobku. Volba vhodného prodegradačního aditiva a antioxidantu je předmětem řady patentů. Běžně používanými prodegradanty jsou sloučeniny přechodových kovů.
Oxo-degradovatelný polyolefin je stejně jako jiné polyolefíny hydrofobní, což prakticky znemožňuje biologický rozklad. Poté co je narušen oxidací, stává se postupně hydrofilním a tudíž i biologicky rozložitelným. Během biologického rozkladu je plast mineralizován na základní molekuly - především oxid uhličitý a vodu.
Větší afinita k mikroorganismům je žádoucí i v případě oxo-degradovatelných polyolefinických materiálů, které se neřadí mezi biodegradovatelné. Jednou z možností, jak zvýšit biodegradabilitu oxo-degradovatelných polyolefinů je přídavek biodegradovatelných látek, např. škrobu nebo kyseliny polymléčné (PLA).
Vynález používá známý prodegradační systém v kombinaci saditivy běžně používanými v plastikářském průmyslu ke zvýšení hydrofilnosti polyolefinických materiálů. Výhodou řešení oproti výše zmiňovaným možnostem je, že po ukončení funkční doby materiálu je díky započaté oxo-degradaci a vyšší počáteční hydrofilitě povrchu materiálu nastoleno vhodné prostředí pro množení mikroorganismů, které urychluje konečný rozpad materiálu. Zároveň charakter aditiv ajejich množství neovlivňují zpracovatelnost původního
- 2 ‘ materiálu a aditiva mohou být ve formě předzpracovaného granulátu dávkována do taveniny přímo při výrobě konečného produktu.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je oxo-degradovatelný polyolefin obsahující kombinaci prodegradantu a hydrofilního činidla, která umožňuje řízenou délku života a zároveň zvyšuje možnost mikrobiálního ataku konečného produktu po ukončení jeho funkčnosti. Řízená délka života je zajištěna vhodnou koncentrací prodegradantu, minerálního plniva a tepelných, případně UV-stabilizátorů. Mikrobiálním atakem se rozumí vytvoření vhodného prostředí pro působení mikroorganismů při degradaci materiálu po ukončení jeho funkce. Vhodné prostředí pro atak mikroorganismů na povrch konečného produktu je vytvořeno jednak zvýšením povrchového napětí produktu hydrotilním činidlem a zároveň přítomností mikrotrhlin vzniklých při počáteční degradaci povrchu produktu účinkem prodegradantu.
Označením polyolefin je míněn homopolymer propylenu, homopolymer ethylenu, statistický nebo blokový kopolymer propylenu a ethylenu s obsahem ethylenu 0,5 -'30 % hmJ':?Lz' nebo kopolymer ethylenu s α-oleťiny o počtu uhlíků C3-C12 s obsahem v rozmezí 0,2 -15 % hmU Relativní molekulová hmotnost těchto polymerů je 10 000 -' 2 000 000 a polymery vykazují index toku taveniny 0,1 -15 dg/min.
Prodegradantem iniciujícím oxo-degradaci polyolefmu se rozumí sůl nasycených karboxylových kyselin, např. kyseliny palmitové nebo stearové, a přechodových kovů. Je všeobecně známo, že zejména ionty železa, manganu a kobaltu mají silný prodegradační účinek.
Rychlost iniciace degradace může být, jak bylo zjištěno, ovlivněna mimo jiné i přítomností minerálního plniva, které zároveň pozitivně ovlivňuje zpracovatelnost směsi. Minerálním plnivem se rozumí minerální anorganický jemně mletý nebo srážený materiál s velikostí částic v rozmezí 0,04- 40 pm, bez povrchové úpravy nebo s povrchovou úpravou. Nejlépe použitelný se jeví uhličitan vápenatý.
Inhibice degradace je nutná z důvodů zpracovatelnosti polymeru a/nebo prodloužení doby použitelnosti konečného produktu, proto jsou do směsi přidávány stabilizátory. Stabilizátory se rozumí komerčně používané tepelné a UV-stabilizátory. Z důvodů zpracovatelnosti materiálů jsou vhodné fosfitové, fcnolické stabilizátory nebo jejich kombinace např. tris(2,4-di-tcrc.-butylfenyl)fostit nebo pentaerythritol tetrakis(3-(3,5-di-terc.butyl-4-hydroxyfenyl) propionát). Dobu použitelnosti produktu mohou prodloužit stabilizátor}' HALS nebo NOR, např. deriváty triazinu. N,N',N,N'-tetrakis(4,6-bis(butyl-(N•methyl-2,2,6,6-tetramethyl piperidin-4-yl)amino)triazin-2-yl)-4,7-diazadekan-l, 10-diamin.
Zvýšení povrchového napětí polymerního materiálu, které představuje vyšší hydrotílnost konečného produktu, a tím vytváří lepší prostředí pro mikrobiální atak ve srovnání s komerčními polyolefiny, je dosaženo přidáním hydrofilního činidla. Hydrofilním činidlem se rozumí organická sloučenina mající na jedné straně hydrofobní skupiny, které jsou schopny l\zikální vazby nebo zapletenin s polyolefinickým řetězcem, a na druhé straně mající hydrofilní skupiny, které migrují na povrch materiálu, a zvyšují tak jeho povrchové napětí. Příklady vhodných hydrofilních činidel jsou ethoxylované silany, ethoxylované aminv a glycerol karboxyláty podle vzorců (I—III):
ho--ch2-ch2-o·
O—Si—R) Ri (D zch2-ch2-oh
R2—Nx xch2-ch2-oh (II) c h2-ch—c h2-o—c—r3
OH OH O (III) kde R| nebo R2 nebo R3 jsou:
CrČ2 alkyl
C13-C17 alkyl
Ci7 alkenyl
Materiál je možné připravit kompaundací běžnou pro výrobu granulátů z polyolefinů přímým smícháním výše jmenovaných složek nebo výrobou koncentrátu, který· je následně přidáván do čistého polyolefinů přímo při výrobě konečného produktu extruzí, vstřikováním, vyfukováním nebo technologií melt-blown. Zamíchání koncentrátu nevyžaduje speciální strojní vybavení a lze jej provádět na zařízeních běžných pro zpracování polyolefinů.
Použití uvedené kombinace prodegradantu a hydrofilního činidla nepředstavuje zásah do mechanických vlastností materiálu během jeho použití v porovnání s běžnými polyolefiny.
Vynález nejlépe osvětlí následující příklady.
Příklady:
Rychlost degradace materiálu, který je předmětem tohoto vynálezu, byla hodnocena pomocí akcelerovaného stárnutí expozicí materiálu v přístroji QUV-A. Zvolená koncentrace jednotlivých výše uvedených složek a jejich kombinace určuje délku života výsledného materiálu. Zároveň má však na životnost materiálu výrazný vliv i jeho tloušťka. Z tohoto důvodu jsou uvedené testy stárnutí materiálů se stejnou matricí provedeny na vzorcích jednotné tloušťky, konkrétně 40 nebo 50 pm fóliích.
Hydrofilita oxo-degradovatelného materiálu podle tohoto vynálezu byla hodnocena měřením povrchového napětí testovaných fólií (Testtinten: Arcotec Oberflachentechnik GmbH).
Působení mikroorganismů na testované fólie podle tohoto vynálezu bylo hodnoceno kompostovací zkouškou. Před touto zkouškou byly fólie vystaveny UV-záření v přístroji akcelerovaného stárnutí QUV-A, které simulovalo expozici zářením během funkční doby fólie. Při kompostovací zkoušce byly fólie z jedné poloviny zahrabány do kompostu při teplotě 45°C. Vliv mikroorganismů v kompostu na degradaci fólie byl sledován na snímcích z elektronového mikroskopu (SEM). Změny na očištěném povrchu zahrabaných částí fólií byly porovnávány se snímky povrchů do kompostu nezahrabaných částí fólií.
Příklad 1:
Na dvoušnekovém extrudéru Werner-Ptleiderer ZSK25 byl připraven granulát o složení uvedeném v tab. 1. Z granulátu byla na laboratorní lince s vyfukovací hlavou a jednošnekovým extrudérem Brabender vyrobena fólie tloušťky 50 pm. Fólie byla podrobena akcelerovanému stárnutí v zařízení QUV-A (QPanel) s fluorescenčním zdrojem záření dle normy ČSN EN ISO 4892-3. Při testu byla použita lampa UVA-340 (λ 340, 0,72W/m2), cyklus ozařování/kondenzace s teplotou černého panelu 50^0. Během expozice v QUV-A byl Λ v daných časových intervalech hodnocen postup degradace materiálu stanovením bodu zkřehnutí - fólie se trhala, a zároveň byl pomocí infračervené spektroskopie FTIR sledován výskyt a růst pásů odpovídajících karbonylové skupině C~O a nenasycené dvojné vazbě C=C, které vznikají během degradace polyolefínů.
Nezávisle na akcelerovaném stárnutí bylo po měsíci od výroby fólie stanoveno povrchové napětí fólie.
Povrchové napětí fólie podle příkladu I mírně vzrostlo, rychlost degradace oproti referenčnímu materiálu se příliš nezvýšila (viz tab. 2).
- 5 ’
Příklad 2:
Granulát a fólie o složení uvedeném v tab. 1 byly připraveny a testovány postupem popsaným v příkladu 1. Přidané antistatické činidlo mírně zvýšilo povrchové napětí fólie, jeho kombinace s prodegradantem však příliš zkrátila její životnost (viz tab. 2).
Příklad 3:
Granulát a fólie o složení uvedeném v tab. 1 byly připraveny a testovány postupem popsaným v příkladu 1. Použité hydrofilní činidlo zvýšilo povrchové napětí polypropylenové fólie, její životnost se však jeho vlivem výrazně snížila (viz tab. 2).
Příklad 4:
V příkladu 4 bylo použito analogického složení a postupu přípravy jako v příkladu 3 (viz tab. 1), pouze koncentrace hydrofilního činidla se 2,5|násobně snížila. To vedlo k poklesu povrchového napětí fólie, nikoli k prodloužení její životnosti (viz tab. 2).
Příklad 5:
V příkladu 5 bylo použito analogického složení a postupu přípravy jako li příkladu 3 (viz tab. 1), koncentrace hydrofilního činidla se však 25|násobně snížila. Životnost fólie se prodloužila, klesající povrchové napětí se dostalo na nežádoucí úroveň odpovídající hodnotě povrchového napětí referenčního materiálu PP (viz tab. 2).
Příklad 6:
Polypropylenový granulát a fólie o složení uvedeném v tab. 1 byly připraveny a testovány postupem popsaným v příkladu I. Uvedené složení nevedlo krustu povrchového napětí, životnost fólie se velmi výrazně snížila. Již po 48 h v QUV-A se fólie trhala a FT1R spektra prokazovaly výskyt karbonylových C=O i nenasycených dvojných C=C vazeb v polypropylenovém materiálu (viz tab. 2).
Příklad 7:
V příkladu 7 bylo použito obdobného složení a postupu přípravy jako v příkladu 6 (viz tab. I). Výměna prodegradantu vedla k prodloužení expozice v QUV-A do bodu zkřehnutí (viz tab. 2).
- 6 *
Příklad 8:
V příkladu 8 bylo použito obdobného složení a postupu přípravy jako v příkladu 7 (viz Λ tab. I). Ani lOjnásobné zvýšení koncentrace ethoxylovaného aminu nevedlo k očekávanému zvýšení povrchového napětí polypropylenové fólie. Pravděpodobně dochází k přednostní sorpci antistatického činidla na povrch minerálního plniva, použitého i v příkladech 6 a 7, a migrace hydrofilních skupin k povrchu polypropylenové fólie není převládající.
Oproti předpokladům se životnost materiálu podle příkladu 8 prodloužila až na úroveň referenčního polypropylenu (viz tab. 2).
Příklad 9:
Granulát a fólie o složení uvedeném v tab. 1 byly připraveny a testovány postupem popsaným v příkladu 1. Povrchové napětí a délka expozice v QUV-A do zkřehnutí fólie jsou uvedeny v tab. 2.
Příklad 10:
Granulát a fólie analogického složení jako v příkladu 9 byly připraveny a testovány postupem popsaným v příkladu I. Životnost materiálu byla zvýšena přidáním UV- stabilizátoru. Fólie tohoto složení křehne vlivem UV-záření později než referenční polypropylenový materiál. Ani u tohoto materiálu, stejně jako v příkladu 9, se nepodařilo zvýšit povrchové napětí fólie. Vysvětlení, které však není předmětem tohoto patentu, je stejné jako u materiálů podle příkladů 6-8.
Příklad 11:
Granulát a fólie analogického složení jako v příkladu 3 byly připraveny a testovány postupem popsaným v příkladu 1, jediným rozdílem byla přítomnost minerálního plniva. Minerální plnivo zřejmě opět sorbuje na svůj povrch hydrofilní činidlo, a tak zmírňuje jeho prodegradační vliv. Pozitivní vliv hydrofilního činidla na povrchové napětí fólie je sice také omezen, i tak zůstává vyšší než u referenčních materiálů (viz tab. 2).
Příklad 12:
Granulát a fólie analogického složení jako v příkladu 11 byly připraveny a testovány postupem popsaným v příkladu 1. Životnost materiálu byla zvýšena přidáním UVstabilizátoru. Po 96 h expozice v QUV-A fólie začíná bělat, křehne však později než referenční polypropylenový materiál.
. 7 '
Příklad 13:
Polyethylenový granulát o složení uvedeném v tab. 1 byl připraven postupem popsaným v příkladu 1. Z granulátu byla na laboratorní lince s vyfukovací hlavou a jednošnekovým cxtrudérem Brabender vyrobena Fólie tloušťky 40 pm. Povrchové napětí a délka expozice v QUV-A do zkřehnutí Fólie jsou uvedeny v tab. 2.
Příklad 14:
Granulát a Fólie analogického složení jako v příkladu 13 byly připraveny a testovány postupem popsaným v příkladu 13 (viz tab. 1). Nižší koncentrace prodegradantu vede zákonitě k delší životnosti Fólie (viz tab. 2).
Příklad 15:
Polyethylenový granulát a Fólie obdobného složení jako v příkladu 14 byly připraveny a testovány postupem popsaným v příkladu 13 (viz tab. I). Změnou kationtu přechodového kovu v prodegradantu bylo dle předpokladů dosaženo rychlejší degradace polyethylenové Fólie.
Příklad 16:
Granulát a Fólie analogického složení jako v příkladu 13 byly připraveny a testovány postupem popsaným v příkladu 13 (viz tab. 1). Poloviční množství hydrofilního činidla vede ke snížení povrchového napětí Fólie, které však stále zůstává větší než u referenčních vzorků, a k prodloužení životnosti polyethylenové fólie (viz tab. 2). Pevnost fólie klesá po 120 h expozice v QUV-A o 21 %, tažnost zůstává oproti původnímu stavu téměř beze změn (viz tab. 4). Fólie podle příkladu 16, která byla předem ozařována UV-A zářením v QUV-testeru po dobu uvedenou v tab. 3, byla vystavena působení kompostu při teplotě 45fC. Fólie byla do kompostu zahrabána jen z jedné poloviny. Kompost byl v pravidelných intervalech zavlažován. Po 4 týdnech byla fólie očištěna a postup degradace na části nad kompostem a části zahrabané v kompostu hodnocen vizuálně na snímcích z elektronového mikroskopu SEM (viz tab. 3). Postup degradace byl porovnáván s referenčními materiály. Na části fólie podle příkladu 16, která byla zahrabána v kompostu, byly narozdíl od povrchu nezahrabané části viditelné praskliny a rýhy v jednom směru, pravděpodobně ve směru orientace fólie.
*
Příklad 17:
Granulát a fólie analogického složení jako v příkladu 16 byly připraveny a testovány postupem popsaným v příkladu 13 (viz tab. 1). Další snížení hydrofilního činidla vede k nárůstů životnosti fólie, povrchové napětí je neměnné. Pevnost fólie klesá po 120 h expozice v QUV-A o 23 %, tažnost zůstává oproti původnímu stavu téměř beze změn (viz tab. 4). Působení kompostu na postup degradace fólie bylo testováno způsobem popsaným v příkladu 16. Při nižší koncentraci hydroftlního činidla nejsou po 4 týdnech zahrabání v kompostu na povrchu zahrabané části fólie vidět v porovnání s nezahrabanou částí fólie žádné větší změny.
Příklad 18:
Granulát a polyethylenová fólie analogického složení jako v příkladu 16 byly připraveny a testovány postupem popsaným v příkladu 13 (viz tab. 1). Trojnásobná koncentrace hydrofilního činidla vede ke snížení životnosti fólie. Již po 48 h expozice v QUV-A klesá pevnost fólie o 25 %, po 120 h o 32 %. Tažnost zůstává oproti původnímu stavu téměř beze změn (viz tab. 2 a 4).
Příklad 19:
Polypropylenový granulát a fólie o složení uvedeném v tab. 1 byly připraveny a testovány postupem popsaným v příkladu 1. Povrchové napětí (viz tab. 2) odpovídá složení materiálu bez hydrofilního činidla, životnost je v přítomnosti prodegradantu nižší než u referenčního materiálu. Působení kompostu na postup degradace fólie bylo testováno způsobem popsaným v příkladu 16. V nepřítomnosti hydrofilního činidla nejsou na povrchu fólie viditelné rozdíly mezi částí zahrabanou v kompostu a částí nad kompostem (viz tab. 3).
Příklad 20:
Polypropylenový granulát a fólie o složení uvedeném v tab. 1 byly připraveny a testovány postupem popsaným v příkladu I. Přítomnost hydrofilního činidla vede ke zvýšení povrchového napětí (viz tab. 2). Rychlost degradace fólie podle příkladu 20 je v porovnání s referenčním materiálem vyšší.
Působení kompostu na postup degradace fólie bylo testováno způsobem popsaným v příkladu 16. V přítomnosti hydrofilního činidla je na povrchu fólie zahrabané v kompostu viditelné včtší množství ostrůvků povrchového povlaku. Pravděpodobně se jedná o porušenou horní vrstvu fólie (viz tab. 3).
* « « t ** ♦ ’ i 4 í ij » í 4 »1.
- ř í »4 < * <«·««··4 » . 9
Tab. 1: Složení směsí; koncentrace uvedena v % Ιπη. '' '·
Příklad Polymer Minerální plnivo Prodegradant Hydrofilní činidlo Stabilizátory
1 PP (1) B (0,02) D(0,l) G (0,1), H (0,1)
2 PP (D B (0,02) E(0,l) G(0,l), H (0,1)
3 PP (1) B (0,02) F(2,5) G (0,1), H (0,1)
4 PP(D B (0,02) F (1) G(0,1), H(0,l)
5 PP (D B (0,02) F(0,1) G (0,1), H (0,1)
6 PP (1) A (0,5) C (0,01) D (0,1) G(0,1), H (0,1)
7 PP (1) A(0,5) B (0,02) D(0,l) G (0,1), H(0,1)
8 PP (1) A (0.5) B (0,02) D(l) G (0,1), H (0,1)
9 PP(D A (0,5) B (0,02) E(0,l) G (0,1), H(0,l)
10 PP (1) A (0,5) B (0,02) E(0,1) G (0,1), H (0,1), 1(0,05)
11 PP (D A (0.5) B (0,02) F (2,5) G(0,l), H (0,1)
12 PP(D A (0,5) B (0,02) F (2,5) G ( 0,1), H (0,1), 1(0,1)
13 PE A (0,5) B (0,02) F(D G (0,1), H (0,1)
14 PE A (0,5) B (0,01) F (1) G (0,1), H (0,1)
15 PE A(0,5) C (0,01) F (1) G(0,1), H (0,1)
16 PE A (0,5) B (0,02) F (0,5) G(0,l), H(0,l)
17 PE A (0,5) B (0,02) F (0,3) G(0,l),H(0,l)
18 PE A (0,5) B (0,02) F (1,5) G (0,1), H (0,1)
19 PP (2) A (0,5) B (0,02) G(0,1), H (0,1)
20 PP (2) A (0,5) B (0,02) F (0,5) G (0,1), H (0,1)
PP (1) - RCPP (statistický kopolymer ethylenu a propylenu)
PP (2) - HPP (homopolymer polypropylenu)
PE-HDPE/LLDPE (50:50)
A - uhličitan vápenatý
B - stearan manganatý
C ~ stearan železnatý
D - ethoxylovaný amin
E - glycerol monooleát
F - bis(trimethylsiloxy)methyl (propylhydroxid, ethoxylovaný) silan
G - pentaerythritol tetrakis(3-(3,5-di-terc.-butyl-4-hydroxyfenyl)propionát)
H - tris(2,4-di-terc.-butylfenyl)fosfit
I - N,N7N^NMetrakis(4,6-bis(butyl-(N-methyl-2,2,6,6-tetramethylpiperidin-4-yl)amino) triazin-2-yl )-4,7-diazadekan-l, 10-diami n
Tab. 2: Povrchové napětí a bod zkřehnutí vzorků fólií
Příklad Povrchové napětí (mN/m) Délka expozice v QUV-/X do zkřehnutí fólie (hod)
PP (1) 28-32 120
1 32-35 96-120
2 32-35 72
3 35-38 48
4 32-35 48
5 28-32 72
6 28-32 48
7 28-32 72
8 28-32 120
9 28-32 72
10 28-32 144
11 35-38 72
12 32-35 504
PE 32-35 384
13 38-41 240
14 35-38 336
15 35-38 288
16 35-38 384
17 35-38 432
18 35-38 336
PP(2) 28-32 192
19 28-32 120
20 32-35 ____________ 120
Tab. 3: Degradace fólie po 4 týdnech působení kompostu; povrch fólií snímkován na elektronovém mikroskopu
Příklad Délka expozice v QUV-A (hod) Povrch fólie nad kompostem Povrch fólie v kompostu
PP (2) 96 místy hrubší povrch fólie místy hrubší povrch fólie
19 96 místy hrubší povrch fólie místy hrubší povrch fólie
20 96 místy hrubší povrch fólie větší množství ostrůvků povrchového povlaku porušené povrchové vrstvy fólie
PE 240 povrch téměř beze změn povrch téměř beze změn
16 240 povrch téměř beze změn viditelné rýhy a praskliny v jednom směru
17 240 povrch téměř beze změn povrch téměř beze změn 1
Tab. 4: Změna tahových vlastností fólií vlivem expozice v QUV-A
... Délka expozice v QUV-A (hod)
48 | 120 48 120
Příklad Pevnost vzhledem k počáteční hodnotě (%) Maximální deformace vzhledem k počáteční hodnotě (%)
PE 115 108 112 122
16 112 79 114 103
17 96 77 113 105
18 75 68 _________97_________ 102
/γ t'Viz σσ-Ί-

Claims (7)

  1. Patentové nároky
    I. Oxo-degradovatelný polyolefin se zvýšenou počáteční hydrofilitou, vyznačující se tím, že je složen z polypropylenu, polyethylenu nebo kopolymeru propylenu a ethylenu ;’€ v- s obsahem ethylenu 0,5-30 % hrm nebo kopolymeru,ethylenu s α-olefiny o počtu uhlíků C3-C12 s obsahem α-olefmů v rozmezí 0.2 15 % hmí a ze směsi aditiv, 0,005 - 1 % hiw prodegradantu soli karboxylových kyselin a přechodového kovu, 0,1 - 2,5 % hmf hydrofilního činidla ethoxylovaného silanu, 0,1 -1 % hiw-A4 minerálního plniva a 0,01-0,5 % hmv stabilizátorů ze skupiny tepelných a UV-
    - stabilizátorů.
  2. 2. Oxo-degradovatelný polyolefin podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje 0,005 z 1 % hm/ solí nasycených mastných karboxylových kyselin a přechodového kovu železa.
  3. 3. Oxo-degradovatelný polyolefin podle nároku I, vyznačující se tím, že obsahuje 0,005- 1 % hm. solí nasycených mastných karboxylových kyselin a přechodového kovu manganu.
  4. 4. Oxo-degradovatelný polyolefin podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje 0,1 —z
    2.5 % hrm ethoxylovaného silanu obecného vzorce,
    I R.
    -(ChUL-Si-R, 1 η । >1 ho--ch2-ch2-o· kde Ri může být Ci-C2 alkyl, přednostně C, alkyl.
  5. 5. Oxo-degradovatelný polyolefin podle nároku 1, vyznačující se tím, že jako minerální plnivo je použit uhličitan vápenatý.
  6. 6. Oxo-degradovatelný polyolefin podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje tepelné stabilizátory fenolického a fosfitového typu.
  7. 7. Oxo-degradovatelný polyolefin podle nároku I, vyznačující se tím, že obsahuje směs tepelných stabilizátorů fenolického a fosfitového typu a UV-stabilizátoru typu HALS.
CZ2012-881A 2012-12-07 2012-12-07 Oxo-degratovatelný polyolefinický materiál CZ2012881A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2012-881A CZ2012881A3 (cs) 2012-12-07 2012-12-07 Oxo-degratovatelný polyolefinický materiál

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2012-881A CZ2012881A3 (cs) 2012-12-07 2012-12-07 Oxo-degratovatelný polyolefinický materiál

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ304315B6 CZ304315B6 (cs) 2014-02-26
CZ2012881A3 true CZ2012881A3 (cs) 2014-02-26

Family

ID=50138070

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2012-881A CZ2012881A3 (cs) 2012-12-07 2012-12-07 Oxo-degratovatelný polyolefinický materiál

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2012881A3 (cs)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE789277A (fr) * 1971-09-27 1973-03-26 Union Carbide Corp Composition de polymere d'ethylene degradable sous l'action desintemperies
US3992487A (en) * 1973-10-31 1976-11-16 Bayer Aktiengesellschaft Degradable plastics compositions containing a transition metal complexed with a 1,3-dicarbonyl group containing polymer
CZ279858B6 (cs) * 1990-11-20 1995-07-12 Polymer Institute Brno Spol. S R.O. Biodegradovatelný polyolefin
US5258422A (en) * 1992-05-05 1993-11-02 Tredegar Industries, Inc. Compostable thermoplastic compositions
CA2726602A1 (en) * 2010-12-30 2012-06-30 Aman Ur Rahman Oxo-biodegradable additives for use in fossil fuel polymer films and once-used packaging

Also Published As

Publication number Publication date
CZ304315B6 (cs) 2014-02-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2614950T3 (es) Proceso para la preparación de una composición que comprende copolímero de propileno heterofásico y talco
EP2225318B1 (en) Flame retardant compositions comprising sterically hindered amines
EP2563827B1 (en) Chlorine-resistant crosslinkable polyolefin compositions and articles made therefrom
KR100297672B1 (ko) 재생된플라스틱을안정화시키는방법및이를위한안정화제혼합물
JP4733898B2 (ja) ポリオレフィンのための安定剤混合物
US10233315B2 (en) Crosslinkable composition comprising polyethylene and use thereof for rotational molding
DE60309665T2 (de) Stabilisierung von polyolefinen, die in permanentem kontakt mit chloriertem wasser stehen
US8242192B2 (en) Ultraviolet (UV) radiation stability and service life of woven films of polypropylene (PP) tapes for the production of jumbo bags
JP2010013660A (ja) 安定化された物品
US7037962B2 (en) Composition and process for enhancing bio-mass production in greenhouses
JP2020535286A (ja) ハロゲンフリー熱可塑性リサイクル材を安定化するための方法、安定化プラスチック組成物、ならびにそれから生成される成形コンパウンドおよび成形部品
JP2003342485A (ja) 農業用品
ITMI982776A1 (it) Miscela di stabilizzanti
JP6095667B2 (ja) アミノトリアジン系マンニッヒ化合物を用いた有機材料の安定化
JP2022518047A (ja) ハロゲンフリー再生熱可塑性プラスチックの安定化させるためのプロセス、プラスチック組成物、安定剤組成物、及び安定剤組成物の使用
JP2009510201A (ja) ポリマー溶融物の流動性を改良する方法
WO2016105610A1 (en) Polyethylene compositions with improved optical properties
JP2020534406A (ja) 添加剤混合物
CZ2012881A3 (cs) Oxo-degratovatelný polyolefinický materiál
JP7299993B2 (ja) プロセス安定化剤としてのホスホナイト化合物
CN111100349B (zh) 一种耐氯复合物、聚乙烯组合物及其制备方法和应用
CN111100355A (zh) 一种抗冲增强防霉高密度聚乙烯材料及其制备方法
Patel et al. Degradation of Polymer by Using Fungi: a Review
AU2022346816A1 (en) Stabilizer formulation
Machlarz et al. Modification of low density polyethylene for manufacturing of oxo-biodegradable films

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20191207