CZ2012269A3 - Způsob dekontaminace tuhých materiálů - Google Patents

Způsob dekontaminace tuhých materiálů Download PDF

Info

Publication number
CZ2012269A3
CZ2012269A3 CZ2012-269A CZ2012269A CZ2012269A3 CZ 2012269 A3 CZ2012269 A3 CZ 2012269A3 CZ 2012269 A CZ2012269 A CZ 2012269A CZ 2012269 A3 CZ2012269 A3 CZ 2012269A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
solid material
range
weight
amount
mixture
Prior art date
Application number
CZ2012-269A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ304205B6 (cs
Inventor
Milan Hájek
Jiří Sobek
Pavel Mašín
Jiří Hendrych
Jiří Kroužek
Martin Kubal
Jan Kukačka
Original Assignee
Ústav Chemických Procesů Akademie Věd České Republiky
DEKONTA, a.s.
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ústav Chemických Procesů Akademie Věd České Republiky, DEKONTA, a.s., Vysoká škola chemicko-technologická v Praze filed Critical Ústav Chemických Procesů Akademie Věd České Republiky
Priority to CZ2012-269A priority Critical patent/CZ2012269A3/cs
Publication of CZ304205B6 publication Critical patent/CZ304205B6/cs
Publication of CZ2012269A3 publication Critical patent/CZ2012269A3/cs

Links

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Abstract

Způsob dekontaminace tuhých materiálů termickou desorpcí s použitím mikrovlnného záření, při kterém se tuhý materiál smíchá s organickým nepolárním rozpouštědlem v množství do 5 % hmotn. a aditivem v množství do 10 % hmotn. vybraným ze skupiny práškovitý čedič, expandovaný grafit, elektrárenský popílek nebo jejich směsi ve formě jemného prášku o zrnitosti od 10 do 100 mikronů a obsah vody ve směsi se upraví na 2 až 20 % hmotn., vztaženo na tuhý materiál, načež se takto získaná směs za míchání vystaví mikrovlnnému záření a při udržování teploty v rozsahu od 100 do 300 .degree.C a obsahu vody v uvedeném rozmezí jejím vstřikováním do směsi se kontaminát destiluje vodní parou a vzniklý destilát se nechá zkondenzovat a kontaminát se z kondenzátu oddělí fyzikálním nebo chemickým postupem.

Description

Způsob dekontaminace tuhých materiálů
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu dekontaminace tuhých materiálů termickou dcsorpcí s použitím mikrovlnného záření. Tuhé materiály mohou být kontaminovány zejména perzistentními chlorovanými organickými a ropnými látkami, které představují nežádoucí ekologickou zátěž.
Dosavadní stav techniky
Součástí technické péče o životní prostředí je v současné době zpracování tuhých odpadů a čištění kontaminovaných zemin obsahujících různé typy kontaminujících látek. Čištění je v současné době prováděno s pomocí širokého spektra fyzikálních, fyzikálně chemických, chemických a biologických postupů, mezi které se řadí i technika termické dcsorpce. Princip této techniky spočívá v ohřevu kontaminovaného materiálu na takovou teplotu, při které dochází k dcsorpcí přítomných kontaminantů a v odvedení těchto kontaminantů z původního tuhého materiálu. Technika termické dcsorpce je určena zejména pro odstraňování perzistentních organických látek, jako jsou například polyaromatické uhlovodíky a polychlorované organické látky. Nevýhodou klasické termické dcsorpce je nutnost použití vysokých teplot blízkých teplotě varu vysokovroucích kontaminantů 600 až 1000°C a s tím spojených problémů jako je spékání, energetická náročnost, zachycení plynných produktů apod. Tyto problémy spojené s vysokými dekontaminačními teplotami byly řešeny použitím sníženého daku nebo přítomností vody pro parní destilaci při použití konvenčního ohřevu, jak uvádí americký patent US 4,984,594.
Konvenční ohřev kontaminovaného materiálu v rámci techniky termické dcsorpce probíhá ve většině případů přestupem tepla přes teplosměnnou plochu desorpčního zařízení, foto desorpční zařízení lze v principu uvažovat v uspořádání ex-situ, kdy je kontaminovaný materiál přivážen do zařízení a v uspořádání in-situ, kdy je zdroj tepla instalován přímo do kontaminovaného materiálu v místě jeho původu. In-situ varianta zde nabízí jen velmi omezené použití a je konstrukčně i provozně značně komplikovaná. Je podobná těžbě ropy z břidlicových loží a v tomto dokumentu není dále uvažována.
Vedle výše zmíněného konvenčního ohřevu přestupem tepla přes teplosměnnou plochu byl jako alternativní způsob ohřevu v nedávné minulosti představen mikrovlnný ohřev. Základní princip použití mikrovlnného ohřevu v rámci termodesorpčního zpracování tuhých '
kontaminovaných materiálů je v rámci dosavadního stavu techniky známý a byl již popsán v patentové literatuře.
V rámci dosavadního stavu techniky jsou známý technická zařízení, ve kterých je možné s pomocí mikrovlnného záření zahřívat kontaminované tuhé materiály jako například tuhé odpady nebo zeminy a při zvýšené teplotě odstraňovat z téchto materiálů přítomné kontaminující látky. Dosud navržená technologie a dostupná zařízení pro mikrovlnnou termickou dcsorpci však vykazují významné problémy a nevýhody, které značně komplikují jejich případné využívání v oblasti zpracování odpadů a čištění kontaminovaných zemin. Nevýhodou je, že dekontaminační procesy pracují se vsádkovým dekontaminačním zařízením, kde není zajištěn rovnoměrný ohřev ozařované směsi. Cílem technologie je dosažení rovnoměrného ohřevu a tím i dosažení vysoké účinnosti dekontaminačního procesu. Další nevýhodou jak konvenčního ohřevu, tak částečně i mikrovlnného ohřevu jsou vysoké dekontaminační teploty až 700 “C, při kterých dochází k destrukci kontaminantů až na plynné produkty, které se obtížné zachycují a zpracovávají. U konvenčního ohřevu je navíc menší rychlost desorpce kontaminantů a vyšší obsah kontaminantů ve vyčištěném materiálu. Dekontaminace zemin obecně zahrnuje odstranění, případně rozklad, toxických látek a odpadů, zejména chlorovaných organických látek, z kontaminovaných zemin. Dekontaminační metody využívající mikrovlnný ohřev jsou popsány v následujících většinou amerických patentech.
V patentu US 4^935*114 je použita metoda katalytické oxidační degradace. Detoxifikační metoda spočívá v katalytické oxidaci toxických odpadů, včetně chlorovaných látek, kyslíkem v přítomnosti katalyzátorů CuO a Cr2O3 nanesených na aktivním uhlí, jako další katalyzátory jsou uvedeny zeolity dopované Ag, silika dopovaná Bi-Mo a Cu2O. Metoda byla testována na oxidační reakci trichlorethylenu. Reakční teploty však byly pro tento případ dosti vysoké až 500 i 600 C.
V patentu US 4^632,742 byly k dekontaminaci použity oxidační činidla na bázi anorganických peroxidů Na2O2 a BaO2 ve směsi s bází a polyhydroxysloučcninou, např. polyethylen glykolem PEG. V patentu se uvádí, že při teplotě 50 C se dosahuje účinku dekontaminace více než 99 %.
Jiná oxidační metoda popsaná v patentu US 5^834,540 používá jako oxidační činidlo persíran amonný ve směsi s polymemím materiálem. Metoda byla použita pro oxidační rozklad nechlorovaných látek, jako je např. motorový olej.
Pro rozklad chlorovaných látek, jak uvádí návazný patent US 5^969^209, se ke stejnému oxidačnímu činidlu jako v předchozím patentu přidá báze, např. hydroxid draselný.
Jiné účinné oxidační činidlo popsané v patentu US 5,118^29 je složeno ze směsi manganistanu draselného a koncentrované kyseliny sírové. Patent uvádí účinnost destrukce chlorovaných látek (včetně PCB) 99,95% při laboratorní teplotě.
K ověření rozkladu chlorovaných toxických látek byla v patentu US 4,980,039 testována kyselá hydrolýza působením směsi kyseliny dusičné a kyseliny sírové. Metoda je to sice velmi účinná, ale produkuje značné množství dýmů a par, což může vést až k explozi.
Metoda alkalické hydrolýzy s použitím alkalických hydroxidů, alkoholátů a karbonátů je popsána v japonském patentu JP 2004167232.
Rada patentů za účelem zvýšení účinnosti dekontaminace kombinuje mikrovlnné ozařování kontaminovaných zemin s některou s dalších metod jako je například ultrazvuk, jak uvádí americký patent US 5^62^024 nebo čínský patent CN 101850358 nebo zveřejněná přihláška japonského patentu WO 2009110071, dále s využitím plasmy, případné s plasmou a vakuem, jak uvádějí patenty US 4,423^303 a JP 2001149915, nebo jen s použitím vakua, jak je popsáno v patentu US 5^951,947. Některé patenty popisují konstrukci mikrovlnného zařízení odvozeného od vsádkového kotle, například americké patenty US 5,532^462 a US 7^498*548.
Nej důležitější je zřejmě metoda založená na použití vhodných aditiv, např. magnetitu Fe3O4, jak popisuje japonský patent JP 2010069391. Čínský patent CN 1850371 využívá k separaci polychlorovaných bifenylů interakci mikrovln s vlhkostí zeminy za účelem snížení desorpční teploty. Nevýhodou při jednorázovém navlhčení je však rychlé vysušení kontaminované zeminy a tím i snížení až ztrátu mikrovlnné absorpce a tím i ohřevu a účinnosti metody. Separované kontaminanty se následovně katalyticky rozkládají v přítomnosti alkálií, např. louhu sodného.
Z uvedeného patentového přehledu je zřejmé, že i přes účinnější využití mikrovlnné termické desorpce je tato metoda zatížena některými problémy, které brání jejímu rozšíření a využití v technické praxi.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nevýhody dosavadního stavu techniky odstraňuje do značné míry způsob dekontaminace tuhých materiálů termickou dcsorpcí s použitím mikrovlnného záření podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že se tuhý materiál smíchá s organickým nepolárním rozpouštědlem v množstvu do 5 % hmot, a aditivem v množstvu do 10 % hmot, a obsah vody vc smési se upraví na 2 - 20 %, vztaženo na tuhý materiál, načež se takto získaná směs za míchání vystaví mikrovlnnému záření a při udržování teploty v rozsahu od 100 do 300 °C a obsahu vody . 4 - ,.
v uvedeném rozmezí jejím vstřikováním do směsi se kontaminát destiluje vodní parou a vzniklý destilát se nechá zkondenzovat a kontaminát se z kondenzátu oddělí fyzikálním nebo chemickým postupem.
Dále jsou uvedena další možná provedení způsobu podle vynálezu, která jeho podstatné znaky dále rozvíjejí nebo konkretizují.
Aditivy jsou práškovitý čedič, expandovaný grafit, elektrárenský popílek nebo jejich směsi ve formě jemného prášku o zrnitosti od 10 do 1000 mikronů.
Množství přidané vody do tuhého materiálu nepřevyšuje zádržnou kapacitu tohoto materiálu.
Voda přidává do kontaminovaného materiálu během procesu odstraňování kontaminantů tak, aby se její obsah v tuhém materiálu pohyboval v rozmezí 2 až 10 % hnvi '· Organickým nepolárním rozpouštědlem jsou uhlovodíky o teplotě varu v rozmezí 60 150 °C v množství od 0,1 do 5,0 % hmot.- vztaženo na hmotnost tuhého materiálu.
Použité mikrovlnné záření má frekvenci 915 ± 30 nebo 2450 ± 30 MHz a výkon zářiče je v rozmezí 0,01 až 1,0 kW/kg materiálu.
Metoda mikrovlnné termické desorpce chlorovaných i nechlorovaných organických látek z kontaminovaných tuhých materiálů podle vynálezu využívá selektivní ohřev aditiv, která mají nízkotepclné katalytické vlastnosti. V praxi bylo ověřeno, že takovými vhodnými, levnými a účinnými aditivy, jsou například komerční produkt Dastit ’ expandovaný grafit nebo jejich směsi a jemné rozemletý čedič. Kromě toho jsou z ekologického hlediska zcela neškodné.
Způsob mikrovlnné termické desorpce podle vynálezu, s použitím vysoce aktivního aditiva, kterým je Dastit, grafit v expandované formě nebo čedič, je velmi účinný. Tyto látky s katalytickými vlastnostmi se vyznačují vysokou absorpční schopností absorbovat mikrovlny, vyvolávat rychlý ohřev tuhého materiálu a tím urychlovat desorpci kontaminantů. Po dekontaminaci zůstávají tyto katalyzátory v tuhém materiálu, což není na závadu, neboť neobsahují těžké kovy ani jiné z hlediska životního prostředí nežádoucí látky, jak je uvedeno v Tabulce 1. Expandovaný grafit je čistý uhlík.
• 5
Tabulka 1
Ilustrativní chemické složení čediče a elektrárenského popílku typu Dastit
Složka Čedič, % hm. Dastit, % hm.
SiO2 51,18 36,6
A12O, 15,79 18,69
Fe2O3 8,92 7,25
CaO 7,63 20,85
Na2O 4,08 0,27
K2O 3,86 0,91
MgO 2,71 3,16
TiO, 2,48 0,67
FcO 1,33 -
MnO2 0,076 0,094
SO3 - 8,57
P2O5 0,56 0,12
MnO 0,19 -
H2O 0,74 -
CO2 0,00 -
Rychlost dcsorpce jc dále urychlována přítomností rozpouštědla kontaminantů, které urychluje jejich dcsorpci tím, že jc nejdříve extrahuje z kontaminovaného tuhého materiálu.
Vhodným rozpouštědlem kontaminantů jsou nepolární látky, jako jsou uhlovodíky, např. lehké ropné frakce, benzin apod.
Předmětem vynálezu je tedy vytvoření způsobu mikrovlnné termické dcsorpce, při kterém se kontaminovaný materiál v přítomnosti aditiva (katalyzátoru), vlhkosti a rozpouštědla ohřívá na relativně nízkou teplotu v rozmezí 100 až 300 C, která je podstatně nižší, než teploty varu běžných kontaminujících látek, jako například polyaromatických a halogenovaných kontaminantů. Vzhledem k tomu, že kontaminovaná zemina v suchém stavu absorbuje mikrovlny jen v malé míře, je výhodné použít vysoce absorbující aditivum a spolu s rozpouštědlem a vlhkostí je možné upravit vhodné podmínky dekontaminačního procesu. Způsob mikrovlnné dekontaminace kontaminovaných zemin podle vynálezu spočívá tedy v tom, že se zemina smísí s nepolárním rozpouštědlem jako je například lehká ropná frakce, dále s práškovým čedičem, nebo s expandovaným grafitem a Dastitcm, přičemž se do mikrovlnného míchaného reaktoru vstřikuje kontinuálně v krátkých intervalech voda v takovém množství, aby se vlhkost zeminy pohybovala v rozmezí 2 až 10 % hmotnostních, přičemž dojde při teplotě 100 až 300 ’C k dekontaminaci zeminy s účinností přesahující 95 %. Kontaminanty jsou odváděny z reaktoru spolu s vodní parou a kondenzovány mimo mikrovlnný reaktor. Po oddělení z vodné fáze jsou kontaminanty odstraňovány běžným způsobem, např. spálením, či ostatními fyzikálně chemickými způsoby. Podstatou vynálezu je vytvoření způsobu mikrovlnné termické desorpce, při kterém je do navlhčeného kontaminovaného materiálu nejprve přidáno organické rozpouštědlo, dále aktivátor absorpce mikrovln jako je čedič, expandovaný grafit nebo Dastit. Expandovaný grafit a Dastit mají kromě absorpčních vlastností i katalytické vlastnosti potřebné pro rozklad chlorovaných látek. Takto předupravený materiál je účinkem mikrovlnného záření za současného periodického vstřikování vody zahříván na teplotu 100 až 300 ”C, přičemž současně dochází k destrukci a oddělování kontaminujících látek a k jejich separaci z vodné fáze. Poté mohou být kontaminanty odstraňovány spálením či jinými způsoby.
Proces kontinuálního umělého zvlhčování kontaminovaného materiálu nebyl dosud v praxi použit. V rámci způsobu podle vynálezu je množství přidávané vody závislé na charakteristikách kontaminovaného materiálu a na typu přítomných kontaminantů. Ve výhodném provedení je množství přidané vody zvoleno tak, aby nepřevyšovalo zádržnou kapacitu materiálu a aby se veškerá přidávaná voda do materiálu vsakovala v rozmezí 2 až 10 % hmot; Při dodržováni této podmínky vytvoří zvlhčený materiál dobře míchatelnou hmotu. U běžných typů tuhých odpadů a kontaminovaných zemin se tato zádržná kapacita pohybuje v rozmezí 10 až 20 % hmoř. Intenzita odvádění kontaminantů s vodní parou může být dále zvýšena přidáním určitého množství organického nepolárního rozpouštědla k inertnímu tuhému vysoce účinnému absorbentu jako jc práškový čedič nebo expandovaný grafit a elektrárenský popílek, které urychlují termickou dcsorpci prostřednictvím dodaného mikrovlnného ohřevu. Organické rozpouštědlo účinkuje jako extrakční činidlo kontaminantů, čímž urychluje desorpci. Jeho vlastnosti jsou zvoleny tak, aby rozpouštědlo vykazovalo schopnost rozpouštět přítomné kontaminující látky, aby samo vc významné míře podpořilo schopnost transportu kontaminantů s vodní parou a aby vykazovalo menší hustotu, než jc voda. Schopnost rozpouštět přítomné kontaminanty je u zvoleného rozpouštědla zásadní z hlediska převedení těchto kontaminantů z pevné do mobilní formy. Při dosažení teploty varu vody je z původního materiálu transportováno také rozpouštědlo obsahující určitý podíl kontaminantů a po kondenzaci vodní páry v připojeném kondenzátoru dochází k akumulaci rozpouštědla na hladiné vody, odkud může být snadno odděleno spolu s významným podílem odstraněných kontaminantů. Množství přidaného rozpouštědla závisí na charakteristikách zpracovávaného tuhého materiálu a na typu přítomných kontaminantů. Ve výhodném provedení se množství přidaného rozpouštědla pohybuje přibližně v rozmezí od 0,1 do 5,0 % hmot při vztažení na hmotnost tuhého materiálu. Pro účely tohoto vynálezu může být použito široké spektrum organických rozpouštědel. Nelimitujícími příklady těchto rozpouštědel jsou lehké ropné frakce např. benzín. Tuhý kontaminovaný materiál přcdupravený tímto způsobem může být následně zpracován výše uvedeným procesem mikrovlnné termické desorpce a to při teplotách nepřesahujících 300 °C. Při těchto teplotách a za podmínek výše uvedené předúpravy lze snadno a ekonomicky odstranit přítomné kontatninanty hluboko pod teplotou jejich varu a s vysokou účinností.
Způsob podle vynálezu může být realizován ve vsádkových i kontinuálních mikrovlnných zařízeních, jejichž konkrétní uspořádání bude pro odborníka zkušeného v dané oblasti techniky zřejmé.
Dekontaminační proces se týká bud’ sanace zemin kontaminovaných nechlorovanými látkami jako jsou například ropné odpady, polyaromatické uhlovodíky apod. a v jiném provedení se týká sanace zemin kontaminovaných chlorovanými látkami, jako jsou například pesticidy, polychlorované bifenyly a podobné toxické kontatninanty. V tomto případě lze dekontaminaci uskutečnit 2 způsoby. Jednak lze provést dekontaminaci pouze desorpcí kontaminantů z kontaminované matrice, nebo provést dekontaminaci destrukcí kontaminantů v kontaminované matrici ještě před nebo během desorpce.
V procesu odstranění nechlorovaných látek z tuhých materiálů se materiál smíchá s nepolárním rozpouštědlem a adiůvem jako je čedič a za průběžného míchání se směs zahřívá prostřednictvím mikrovlnného záření na 100 až 300 °C za současného přidávání vody periodickým vstřikováním. V tomto procesu dekontaminace dochází k termické dcsorpci kontaminantů prostřednictvím vyvolané interakce mikrovlnného záření s přidaným adiůvem. K ohřevu přispívá i kontinuálně přidávaná voda, která se však přeměňuje v páru a spolu s organickým rozpouštědlem strhává přítomné kontaminanty a tím je odstraňuje z kontaminovaných materiálů.
Obdobným způsobem probíhá i sanace tuhých materiálů obsahujících nežádoucí chlorované kontaminanty s tím rozdílem, že jako aditivum se použije elektrárenský popílek, který se vyznačuje katalytickými vlastnostmi a způsobuje rozklad chlorovaných kontaminantů na lehčí produkty v průběhu desorpce. Jako katalytické aditivum rozkladu se může použít i expandovaný grafit ve směsi s elektrárenským popílkem. Lehčí produkty snadno desorbují a jsou zachycovány ochlazováním a kondenzací mimo vnitřní prostor mikrovlnného zařízení.
Vynález je dále popsán s pomocí konkrétních příkladů, které jsou pouze ilustrativní a nijak neomezují rozsah vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Zemina o hmotnosti 5 kg kontaminovaná ropnými látkami v množství do 3000 mg/kg se smíchá s organickým nepolárním rozpouštědlem jako je např. benzin v množství 100 ml a s práškovitým čedičem v množství 200 g a za míchání se navlhčí na 8 % hmot, celkové vlhkosti vodou. Poté se směs vystaví mikrovlnnému zářiči o výkonu 2 kW a směs se za míchání zahřeje na 100 až 150 °C. Při této teplotě dochází k destilaci kontaminátu vodní parou a jeho následné kondenzaci v připojeném kondenzátoru. Tento proces se udržuje za míchání a periodického přidávání vody vstřikováním, takovém množství, aby se její obsah v zemině pohyboval v rozmezí 2 až 10 % hmoť. Kontaminát se v odděleném kondenzátoru separuje oddělením horní vrstvy vodního kondenzátoru a dekontaminační proces se ukončí, jakmile vodní kondenzát již neobsahuje ropné látky. Účinnost dekontaminace je 95,3 %.
Příklad 2
Dekontaminace písku obsahující 200 mg/kg polychlorovaných bifenylů se provede obdobným způsobem jako v příkladu 1 s tím rozdílem, že se místo čediče použije expandovaný grafit nebo popílek typu Dastit nebo jejich směsi a dekontaminace se provede při vyšších teplotách 200 až 300 °C. Zachycené produkty rozkladu se oddělí od písku parní destilací a po kondenzaci účinným ochlazením se oddělí kontaminanty z vodní vrstvy a dále zpracují známým způsobem. Účinnost dekontaminace je 99 %.
Průmyslová využitelnost
Vynález je zaměřen na sanaci lokalit kontaminovaných chlorovanými i nechlorovanými kontaminanty.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob dekontaminace tuhých materiálů termickou desorpcí s použitím mikrovlnného záření, vyznačující se tím, že se tuhý materiál smíchá s organickým nepolárním rozpouštědlem'v množství do 5 % hmot, a aditivem v množství do 10 % hmot, vybraným ze skupiny práškovitý čedič, expandovaný grafit, elektrárenský popílek nebo jejich směsi ve formě jemného prášku,o zrnitosti od 10 do 1000 mikronů a obsah vody ve směsi se upraví na 2 t 20 %·, vztaženo na tuhý materiál, načež se takto získaná směs za míchání vystaví mikrovlnnému záření a při udržování teploty v rozsahu od 100 do 300 °C a obsahu vody v uvedeném rozmezí jejím vstřikováním do směsi se kontaminát destiluje vodní parou a vzniklý destilát se nechá zkondenzovat a kontaminát se z kondenzátu oddělí fyzikálním nebo chemickým postupem.
  2. 2. Způsob podle nároku 1 vyznačující se tím, že množství vody přidané do tuhého materiálu nepřevyšuje zádržnou kapacím tuhého materiálu.
  3. 3. Způsob podle nároku 2 vyznačující se tím, že se voda přidává do směsi: během procesu odstraňování kontaminantů tak, aby se její obsah v tuhém materiálu pohyboval v rozmezí 2 až, 10% hnv λ j,.
  4. 4. Způsob podle kteréhokoli nároku 1 až 3 vyznačující se tím, že organickým nepolárním rozpouštědlem jsou uhlovodíky o teplotě varu v rozmezí 60 - 150 ° C v množství od 0,1 do 5,0 % 'Zhmot/, vztaženo na hmotnost tuhého materiálu.
  5. 5. Způsob podle kteréhokoli nároku 1 až 4, vyznačující se tím. že se použije mikrovlnné záření o frekvenci 915 + 30 nebo 2450 ± 30 MHz a výkonu zářiče v rozmezí 0,01 až 1,0 kW/kg materiálu.
CZ2012-269A 2012-04-19 2012-04-19 Způsob dekontaminace tuhých materiálů CZ2012269A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2012-269A CZ2012269A3 (cs) 2012-04-19 2012-04-19 Způsob dekontaminace tuhých materiálů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ2012-269A CZ2012269A3 (cs) 2012-04-19 2012-04-19 Způsob dekontaminace tuhých materiálů

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ304205B6 CZ304205B6 (cs) 2014-01-02
CZ2012269A3 true CZ2012269A3 (cs) 2014-01-02

Family

ID=49775853

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2012-269A CZ2012269A3 (cs) 2012-04-19 2012-04-19 Způsob dekontaminace tuhých materiálů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2012269A3 (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ2015280A3 (cs) * 2015-04-27 2016-12-28 Ústav Chemických Procesů Av Čr, V. V. I. Způsob dekontaminace tuhých materiálů a zařízení k jeho provádění

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATE152000T1 (de) * 1992-01-30 1997-05-15 Emery Microwave Management Inc Verfahren und apparat zur kontrollierten reduktion organischer materialien
CN1850371A (zh) * 2006-06-02 2006-10-25 清华大学 土壤中多氯联苯的微波热解吸/碱催化分解处理方法
GB0622595D0 (en) * 2006-11-14 2006-12-20 Res Organisation Electromagnetic treatment of contaminated materials
JP2010069391A (ja) * 2008-09-17 2010-04-02 Kinzo Ri 汚染土壌の浄化方法および浄化装置

Also Published As

Publication number Publication date
CZ304205B6 (cs) 2014-01-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4977839A (en) Process and apparatus for separating organic contaminants from contaminated inert materials
US10751770B2 (en) Remediation of contaminated soil and water using enhanced stimulators
US10427194B2 (en) Microwave-enabled thermal remediation of organic chemical contaminated soils using dielectric nanomaterials as additives
JP3025701B2 (ja) 汚染媒体中のハロゲン化及び非ハロゲン化有機化合物を塩基触媒で分解する方法
Wei et al. Application of microwave energy in the destruction of dioxins in the froth product after flotation of hospital solid waste incinerator fly ash
Gong et al. Reduction of nitrobenzene with sulfides catalyzed by the black carbons from crop-residue ashes
US5149444A (en) Process for the decontamination of soils, sediments, and sludges
Liu et al. Application of microwave irradiation in the removal of polychlorinated biphenyls from soil contaminated by capacitor oil
CZ2012269A3 (cs) Způsob dekontaminace tuhých materiálů
Mudhoo et al. Dioxins and furans: sources, impacts and remediation
JP2016019929A (ja) ポリ塩化ビフェニルで汚染された土壌の浄化方法
JP3771120B2 (ja) 有機ハロゲン化合物汚染油の処理方法及びその処理装置
JP3659569B2 (ja) 難分解性有機化合物の分解処理方法
JP3811705B2 (ja) 排ガスの処理方法およびその設備
US5489738A (en) Enhanced volatilization of polychlorinated biphenyl compounds
WO2023157277A1 (ja) 有機塩素化合物の分解炭化処理方法、及びその分解炭化処理装置
Dąbek Microwave regeneration of activated carbon
US5797995A (en) Method for thermal removal of halogenated organic compounds from soil
JP2010051837A (ja) 汚染土壌処理方法及びその装置
Wu et al. Feasibility of microwave remediation of simulative crude oil-contaminated soil assisted by bluecoke-based modifiers
SK33197A3 (en) Desorption of toxic organic and volatile anorganic substances from solid waste
KR101367824B1 (ko) 탄소기를 포함하는 액상 폐기물의 처리방법
JP3623387B2 (ja) 有機ハロゲン化合物で汚染された固形物の浄化方法
JP5008295B2 (ja) 揮発性有機ハロゲン化化合物処理方法
JP3730251B2 (ja) 有機ハロゲン化合物で汚染された固形物の浄化方法とその装置

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20200419