CZ20033134A3 - Způsob výroby spřadatelných rostlinných vláken ze surových vícebuněčných rostlinných vláken a výrobky z nich - Google Patents

Způsob výroby spřadatelných rostlinných vláken ze surových vícebuněčných rostlinných vláken a výrobky z nich Download PDF

Info

Publication number
CZ20033134A3
CZ20033134A3 CZ20033134A CZ20033134A CZ20033134A3 CZ 20033134 A3 CZ20033134 A3 CZ 20033134A3 CZ 20033134 A CZ20033134 A CZ 20033134A CZ 20033134 A CZ20033134 A CZ 20033134A CZ 20033134 A3 CZ20033134 A3 CZ 20033134A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fibers
multicellular
spinable
plant
vegetable
Prior art date
Application number
CZ20033134A
Other languages
English (en)
Inventor
Jiří Ing. Appeltauer
Ludovít Čižmárik
Štefan Jánošík
VáCLAV MAIXNER
JAROSLAV HáJEK
Václav Ing. Mlynář
Original Assignee
Rieter Cz A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rieter Cz A. S. filed Critical Rieter Cz A. S.
Priority to CZ20033134A priority Critical patent/CZ20033134A3/cs
Priority to EP04466031A priority patent/EP1533403A3/en
Publication of CZ20033134A3 publication Critical patent/CZ20033134A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01GPRELIMINARY TREATMENT OF FIBRES, e.g. FOR SPINNING
    • D01G9/00Opening or cleaning fibres, e.g. scutching cotton
    • D01G9/06Opening or cleaning fibres, e.g. scutching cotton by means of toothed members

Description

Způsob výroby spřadatelných rostlinných vláken ze surových vícebuněčných rostlinných vláken a výrobky z nich
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby spřadatelných rostlinných vláken ze surových vícebuněčných rostlinných vláken, při kterém se vícebuněčná rostlinná vlákna mechanickým působením zkracují, štěpí, zjemňují, rozvolňují a čistí, přičemž se zmenšuje jejich povrch a průřez.
Dále se vynález týká výrobků ze spřadatelných vícebuněčných rostlinných vláken, tj. délkového vlákenného útvaru zpevněného zákrutem nebo ovíjením paralelně uspořádaného útvaru vláken nebo pojením a netkané textilie.
Dosavadní stav techniky
Jsou známá vícebuněčná rostlinná vlákna, která jsou obvykle dosti tvrdá, hrubá a málo ohebná a dělí se na vlákna listová a stonková. Mezi listová vlákna patří například vlákna agávová, například sisal, ananasová vlákna, banánová vlákna a podobně, mezi stonková vlákna se řadí len, konopí, kopřiva, juta, ramie a podobně. Spřadatelná jsou většinou jen na hrubé příze, resp. lana, šňůry a rohože. Dosavadní možnosti zpracování vícebuněčných rostlinných vláken degradují tuto surovinu v případě listových vláken pouze pro netextilní technické použití a v případě stonkových vláken při použití klasických technologií je výroba spřadatelných vláken výrobně i ekonomicky náročná a pouze v některých případech se z kvalitativně vybíraných stonkových vláken podaří získat vlákna, která jsou použitelná v textilním průmyslu pro výrobu oděvů apod.
Především z ekonomických důvodů by bylo vhodné zpracovat vícebuněčná rostlinná vlákna takovým způsobem, kterým by získala vlastnosti umožňující jejich využití v textilním průmyslu k rozšíření sortimentu textilních oděvních vláken, neboť některá z nich mají velmi příznivé vlastnosti, například při transportu vody a podobně.
Cílem vynálezu je rozšířit použití vícebuněčných rostlinných vláken do textilního průmyslu vytvořením způsobu jejich zpracování, který zajistí jejich větší jemnost, čistotu a zpracovatelnost.
·· ····
Pfc3397c£.
Podstata vynálezu
Cíle vynálezu je dosaženo způsobem výroby spřadatelných rostlinných vláken, jehož podstata spočívá vtom, že v prvním kroku se na surová vícebuněčná rostlinná vlákna působí soustavou hrotů a/nebo zubů a/nebo jehliček nebo jinak zdrsněných členitých povrchů dvojice válců otáčejících se v opačném smyslu, přičemž na povrchu prvního z válců se vícebuněčná rostlinná vlákna přidržují v nastavitelné vzdálenosti od druhého válce, čímž se dosahuje nastavitelného řízeného zkracování vláken za jejich současného rozvolňování a štěpení, ve druhém kroku se na vícebuněčná rostlinná vlákna připravená v prvním kroku působí členitými povrchy alespoň jedné dvojice válců otáčejících se ve stejném smyslu, čímž se dosahuje vysoce účinného čištění, dalšího štěpení a zjemňování vláken, přičemž se vyrobí spřadatelná vícebuněčná rostlinná vlákna schopná dalšího zpracování přádelnickou technikou.
Vyrobená vícebuněčná spřadatelná rostlinná vlákna jsou příjemná na omak, mají vysokou savou schopnost a lze je následně zpracovávat některou ze známých přádelnických technologií nebo je lze použít po případném dalším zpracování při výrobě netkaných textilií.
Pro zlepšení kvality a čistoty spřadatelných rostlinných vícebuněčných vláken lze vícebuněčná rostlinná vlákna způsobem podle nároků 2 a 3 dále zjemňovat, štěpit a čistit jejich průchodem přes další stejným směrem se otáčející dvojice válců s členitým povrchem, přičemž se mechanickým působením zeslabují konce odštěpených vícebuněčných rostlinných vláken, čímž se dosáhne dalšího zlepšení jejich kvality a čistoty a vyrobí se vícebuněčná rostlinná vlákna nedráždivá pro lidskou pokožku, tj. snesitelná lidskou pokožkou při přímém kontaktu.
Během čištění, štěpení a zjemňování vícebuněčných rostlinných vláken se v pracovním prostoru vytváří podtlak, jímž se z pracovního prostoru odstraňují nečistoty a prach ze stonků nebo listů.
Zlepšení vlastností výsledných výrobků je možné dosáhnout míšením spřadatelných vícebuněčných rostlinných vláken s jednobuněčnými spřadatelnými přírodními vlákny a/nebo chemickými a/nebo syntetickými ©· ···· • ··
Ρί>3395Ό2. *:
• · · · · ·» spřadatelnými textilními vlákny v libovolném poměru a dalším čištěním, ojednocováním a paralelizováním směsi na mykacím stroji.
Ze spřadatelných vícebuněčných rostlinných vláken nebo jejich směsi s jinými spřadatelnými textilními vlákny lze v dalších přádelnických operacích vyrábět pramen vláken, který se po případném dalším zjemnění a paralelizaci následně podrobí zpevnění zákrutem nebo ovíjením alespoň jedním nekonečným vláknem nebo pojením, čímž vznikne délkový vlákenný útvar, který je schopen dalšího využití v textilním průmyslu, např. pletařském, a to i pro výrobu oděvních materiálů přicházejících do styku s lidským tělem, například ponožek, halenek apod.
Jiným výhodným způsobem zpracování spřadatelných vícebuněčných rostlinných vláken je, že se z nich nebo jejich směsi s jinými textilními vlákny vyrobí pavučina, která se některým ze známých způsobů zpracuje na netkanou textilii.
Ze spřadatelných rostlinných vícebuněčných vláken nebo jejich směsi s jinými textilními vlákny podle vynálezu lze vyrobit délkové nebo plošné vlákenné útvary
Podstata směsového délkového vlákenného útvaru zpevněného zákrutem nebo ovíjením paralelně uspořádaného útvaru vláken nebo pojením, spočívá v tom, že obsahuje alespoň 1% spřadatelných nedráždivých vícebuněčných rostlinných vláken a až 99% jednobuněčných přírodních a/nebo chemických a/nebo syntetických spřadatelných textilních vláken nebo jejich směsí. Vlastnosti takového délkového vlákenného útvaru jsou potom dány vlastnostmi jeho jednotlivých složek a jejich poměrem.
Některou ze známých textilních technologií lze ze spřadatelných nedráždivých vícebuněčných rostlinných vláken vyrobit přízi, jejíž vlastnosti jsou potom určeny způsobem výroby příze, délkou použitých vláken, jemností vláken a stupněm vyčištění vláken.
Další možností využití spřadatelných nedráždivých vícebuněčných rostlinných vláken je netkaná textilie, jejíž podstata spočívá v tom, že obsahuje 1 - 99% spřadatelných rostlinných vícebuněčných vláken a 99 - 1% • fc *··· • fc · · ·· fcfc fcfc · • · ř · · · · · : ··: · : ps3397cz. :
··· ·· ··· ··· fc· fc· jednobuněčných přírodních a/nebo chemických a/nebo syntetických textilních vláken nebo jejich směsí.
Netkaná textilie může být také tvořena pouze spřadatelnými vícebuněčnými rostlinnými vlákny.
Přehled obrázků na výkrese
Na přiloženém výkrese je znázorněno schéma zařízení k provádění způsobu výroby spřadatelného vícebuněčného rostlinného vlákna podle vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Surová (suchá) listová vícebuněčná rostlinná vlákna jsou dodávána ve svazcích, tak jak byla získána z jednotlivých listů. V těchto svazcích se nacházejí vlákna s hladkým povrchem, délkou 0,5 až 1m a zbytky tkáně. Jednotlivé svazky vláken jsou obvykle různě propleteny přes sebe. Surová stonková vícebuněčná rostlinná vlákna jsou dodávána například ve formě koudele, tj. neuspořádaného množství hrubých vláken získaných ze stonků.
Způsob podle vynálezu lze provádět na zařízení obsahujícím alespoň dvě dvojice válců s členitým povrchem, z nichž válce první dvojice se otáčejí proti sobě a válce druhé dvojice a popřípadě i dalších dvojic se otáčejí stejným směrem. Surová vícebuněčná rostlinná vlákna se přivedou, například ručně, na vstup rozvolňovacího a česacího stroje, lze použít například zařízení podle WO 98/35077, kde jsou ze stolu podávacího ústrojí 1 zaváděna mezi podávači válec 12 opatřený hroty a přidržovací člen 13, tvořený segmenty výkyvnými směrem k povrchu nebo od povrchu podávacího válce 12 a přestavitelnými kolem jeho obvodu. Místo stisku vláken mezi výkyvnými segmenty přidržovacího členu 13 a podávacím válcem 12 bude dále nazýváno stisková linie 14. Rozvolňovací a česací stroj může být opatřen podávacím zařízením 15 pro mechanizované přivádění surových vícebuněčných rostlinných vláken. Za podávacím ústrojím 1 je zařazena první rozvolňovací a čistící sekce 2, která obsahuje rozvolňovací válec 21 s členitým povrchem. Členitý povrch rozvolňovacího válce 21 a dalších rozvolňovacích válců 31,, 41 je tvořen soustavou výstupků, hrotů, zubů, jehliček a/nebo jinak zdrsněný povrchem, dále jen výstupky. Přestavováním stiskové linie • · · ♦ · ♦ · • · 9 • ··· • · • · · · · kolem obvodu podávacího válce 12 se mění vzdálenost stiskové linie 14 od obvodu rozvolňovacího válce 21 a tím se nastavuje délka zkrácení vláken.
Podávači válec 12 a rozvolňovací válec 21 rozvolňovací a čistící sekce 2 se otáčejí v opačném smyslu, vektory obvodové rychlosti podávacího válce 12 v místě, kde vícebuněčná rostlinná vlákna podávači válec 12 opouštějí a obvodové rychlosti rozvolňovacího válce 21 v místě, kde vícebuněčná rostlinná vlákna přicházejí s rozvolňovacím válcem 21 do styku, mají stejný směr i smysl. Vektory se liší pouze velikostí, což je dáno větší obvodovou rychlostí rozvolňovacího válce 21. To způsobuje, že vícebuněčná rostlinná vlákna jsou ze stiskové linie 14 účinkem členitého povrchu rozvolňovacího válce 21 vyčesávána relativně šetrným způsobem a přitom zkracována na předem určenou délku. Zkrácená vícebuněčná rostlinná vlákna jsou unášena výstupky na povrchu rozvolňovacího válce 21 okolo čisticích prostředků 22 a 23, kde se z nich odloučí nečistoty, načež jsou dále předávána k dalšímu rozvolňování a čištění následujícímu rozvolňovacímu válci 31 v následující rozvolňovací a čistící sekci
3.
Rozvolňovací válce 21 a 31 mají stejný smysl otáčení. V místě jejich zdánlivého kontaktu mají vektory jejich obvodových rychlostí stejný směr, ale opačný smysl. Navíc absolutní hodnota vektoru obvodové rychlosti rozvolňovacího válce 31 je vlivem jeho větších otáček větší, než absolutní hodnota vektoru vztahujícího se k rozvolňovacímu válci 21. Z tohoto důvodu působí rozvolňovací válce 21., 31. v místě jejich zdánlivého kontaktu na vlákna velmi razantně, což má za následek další rozvolňování, čištění a štěpení vícebuněčných rostlinných vláken s důsledkem jejich zjemňování. Při štěpení dochází mechanickým působením členitého povrchu válců také k příznivému zeslabování konců vícebuněčných rostlinných vláken, čímž vznikají vícebuněčná rostlinná vlákna s příznivým působením na lidskou pokožku, která ani při přímém kontaktu lidskou pokožku nedráždí.
Celý proces přechodu vícebuněčných rostlinných vláken z jednoho rozvolňovacího válce 21 jedné rozvolňovací a čistící sekce 2 na rozvolňovací válec 31 následující rozvolňovací a čistící sekce 3 a následné unášení rozvolňovaných vláken okolo čistících prostředků 32 a 33 se opakuje tolikrát, kolik je v zařízení uloženo rozvolňovacích a čistících sekcí.
!
··· • φ ·« ··<·
Vzhledem k tomu, že každý následující rozvolňovací válec, například 31, má na svém členitém povrchu více výstupků než předchozí rozvolňovací válec, například 21, a navíc se otáčí vyšší obvodovou rychlostí, nedojde k zahlcení žádné z rozvolňovacích a čistících sekcí.
Zkrácená, rozvolněná, zjemněná a vyčištěná vlákna, která budou dále označována jako spřadatelná nedráždivá vícebuněčná rostlinná vlákna, se z členitého povrchu posledního rozvolňovacího válce 41 rozvolňovací a čistící sekce 4 snímají sběracím válcem 51 výstupního ústrojí 5 a podtlakem se přepravují k dalšímu zpracování. Vytvořením podtlaku v pracovním prostoru stroje, tedy v prostoru kolem rozvolňovacích válců jednotlivých sekcí stroje se zajistí odvádění nečistot, prachu a zbytků vláken, která byla oddělena od vyráběných vícebuněčných rostlinných vláken.
Během průchodu strojem se surová vícebuněčná rostlinná vlákna zjemní z původní jemnosti například 5,8 tex desetkrát a více. Ve srovnání s klasickou technologií zpracování například Inu se způsobem podle vynálezu dosahuje nižšího obsahu krátkých vláken, nečistot a prachu ve výsledném materiálu. Přitom je zařízení k provádění způsobu podle vynálezu levnější a jednodušší.
V tabulce 1 je uveden procentuelní obsah celulózy, hemicelulózy a ligninu ve vícebuněčných rostlinných vláknech. Zvláště z důvodu obsahu hemicelulózy a ligninu, který zvyšuje tvrdost a hrubost a snižuje ohebnost vícebuněčných rostlinných vláken, nebyla tato vlákna dosud považována za vhodnou surovinu pro výrobu spřadatelných vláken vhodných pro kontakt s lidskou pokožkou.
Tabulka 1
Druh vlákna Obsah v %
celulóza Hemicelulóza Lignin
Len 64,1 16,7 2,0
Konopí 67,0 16,0 3,3
Ramie 79,6 7,1 1,2
Juta 64,4 12,0 11,8
Bromélie 70,7 21,1 11,1
Sisal 65,7 12,0 10,0
Bavlna 82,7 5,7 0
Ί ·· ····
V tabulce 2 je uvedeno u různých druhů vláken porovnání délek, jemnosti a pevnosti v trhu.
Tabulka 2
Vlákno Délka mm Jemnost tex Pevnost v trhu cN/tex
Len 200-1400 1,5-2,7 40-80
Konopí 1000-3000 2,2-4,4 47
Ramie
100-1800 0,6-0,8 59
Juta 1500-3700 2,2-4,4 36,4
Bromélie - čištěná na způsob Inu 1500 5,8 43,1
Bromélie - výčesky (bavlnářské) 612 4,8 40,2
Sisal
600-1500 3,3-4,4 36-43
Bavlna
30-45 0,1-0,3 26-43
Příklad 1
Směsový délkový vlákenný útvar - příze o jemnosti 70 tex vytvořená ze směsi 80% PAN vláken o jemnosti 3,3 dtex, délce 120 mm a 20% spřadatelných vícebuněčných rostlinných vláken C, zpevněná ovíjením PES hedvábím 50 tex/18 f vypředená systémem PARAFIL 2000 při otáčkách vřeten 25020 min'1, počtu ovinů 291,43 ovinů.m'1 a navíjecí (odtahové) rychlosti 83,1 m.mín'1. Vyrobená příze svým charakterem a velmi příznivými vlastnostmi je zejména vhodná pro výrobky svrchního odívání vyrobené způsobem pletení.
Příklad 2
Směsový délkový vlákenný útvar - příze o jemnosti 70 tex vytvořená ze směsi 43,6% PES vláken o jemnosti 4,2 dtex, délce 110 mm, česané vlny 36,4% o jemnosti 27 mikronů a 20% spřadatelných vícebuněčných rostlinných vláken C, zpevněná ovíjením PES hedvábím 50 tex /18 f vypředená systémem PARAFIL 2000 při otáčkách vřeten 25020 min1, počtu ovinů 291,43 ovinů.m'1 a navíjecí (odtahové) rychlosti 83,1 m.min'1. Vyrobená příze svým charakterem a velmi příznivými vlastnostmi je zejména vhodná pro výrobky svrchního odívání vyrobené způsobem pletení, případně k užití pro nábytkové tkaniny.
000 • 9 ♦ · ····
Příklad 3
Směsový délkový vlákenný útvar - příze o jemnosti 70 tex vytvořená ze směsi 43,6% PES vláken o jemnosti 4,2 dtex, délce 110 mm, česané vlny 36,4% o jemnosti 27 mikronů a 20% spřadatelných vícebuněčných rostlinných vláken, zpevněná monotónním zákrutem 248 zákrutů.m'1 vypředená poločesaným způsobem na prstencovém dopřádacím stroji při otáčkách vřeten 8000 min’1 a odváděči rychlosti 32,26 m.min'1. Vyrobená příze je zejména vhodná pro výrobu ručních pletacích přízí, pletených výrobků a výrobků s upraveným počesaným vlasovým povrchem.
Příklad 4
Směsový délkový vlákenný útvar - příze o jemnosti 62 tex vytvořená ze směsi 65% VS vláken (viskózy) o jemnosti 3,8 dtex, délce 85 mm a 35% spřadatelných vícebuněčných rostlinných vláken, zpevněná monotónním zákrutem 320 zákrutů.m1 vypředená poločesaným způsobem na prstencovém dopřádacím stroji při otáčkách vřeten 8500 min1 a odváděči rychlosti 26,56 m.min1. Vyrobená příze je zejména vhodná pro výrobky svrchního ošacení pro oblasti s tropickým klimatem.
Příklad 5
Směsový délkový vlákenný útvar - příze o jemnosti 58 tex vytvořená ze směsi 45% PES vláken o jemnosti 3,6 dtex, délce 100 mm, 40% VS vláken o jemnosti 3,3 dtex, délce 80 mm a 15% spřadatelných vícebuněčných rostlinných vláken upravených délkově na 70-80 mm, zpevněná monotónním zákrutem 374 zákrutů.m'1 vypředená poločesaným způsobem na prstencovém dopřádacím stroji při otáčkách vřeten 8000 min'1 a odváděči rychlosti 23,54 m.min'1.
Příklad 6
Směsový délkový vlákenný útvar - příze o jemnosti70 tex vytvořená ze směsi 50% PES vláken o jemnosti 3,6 dtex, délce 75 mm, 30% vlny o jemnosti 32 mikronů a 20% spřadatelných vícebuněčných rostlinných vláken upravených délkově na 65-70 mm, zpevněná monotónním zákrutem 329 zákrutů.m1 vypředená poločesaným způsobem na prstencovém dopřádacím stroji při otáčkách vřeten 6800 min1 a odváděči rychlosti 20,67 m.min1.
Příklad 7 • φ φ
φ •
φφφ φφ • φφ φφ φ φ • · φ • φφφ · • φ φφφ φ φ φφ φφφφ • φ φ
P$339JOÍ, *:
Směsový délkový vlákenný útvar - příze o jemnosti 100 tex vytvořená ze směsi 50% PES vláken o jemnosti 3,6 dtex, délce 70 mm, 30% vlny o jemnosti 28 mikronů a 20% spřadatelných vícebuněčných rostlinných vláken upravených délkově na 65 mm, zpevněná monotónním zákrutem 269 zákrutů.m'1 vypředená vlnařským mykaným způsobem na prstencovém dopřádacím stroji při otáčkách vřeten 7200 min'1 a odváděči rychlosti 26,7 m.min'1.
Příklad 8
Směsový délkový vlákenný útvar - příze o jemnosti 56 tex vytvořená ze směsi 50% PES vláken o jemnosti 3,2 dtex, délce 60 mm, 30% VS vláken o jemnosti 3,2 dtex, délce 58 mm a 20% spřadatelných vícebuněčných rostlinných vláken upravených délkově na 55-60 mm, zpevněná monotónním zákrutem 410 zákrutů, m'1 vypředená tzv. třícylindrovým způsobem na prstencovém dopřádacím stroji při otáčkách vřeten 8800 min1 a odváděči rychlosti 21,46 m.min'1.
Směsové délkové vlákenné útvary obsahující syntetická vlákna lze zpevňovat také pojením, přičemž se použije některé ze známých technologií.
Vzhledem k vlastnostem spřadatelných vícebuněčných rostlinných vláken je možné po důkladném rozvolnění, vyčištění a paralelizaci spřadatelných vícebuněčných rostlinných vláken některou ze známých technologií přípravy vláken pro předení tato vlákna spřádat ve směsi s nepatrným množstvím jiných vláken, např. 1% PES nebo VS nebo spřadatelná rostlinná vícebuněčná vlákna spřádat bez příměsí. Spřádání je přitom možné některým ze způsobů popsaných v příkladech 1 až 8 nebo jiným známým způsobem, např. rotorovým předením, frikčním předením nebo tryskovým předením. Pro každý způsob předení však musí být spřadatelná rostlinná vícebuněčná vlákna vhodně připravena a musí mít potřebnou délku a jemnost, přičemž požadovaných parametrů se dosáhne změnou parametrů zařízení, na němž jsou spřadatelná vícebuněčná rostlinná vlákna vyráběna ze surových vícebuněčných rostlinných vláken a popřípadě změnou parametrů zařízení, na nichž jsou spřadatelná vícebuněčná rostlinná vlákna dále zpracovávána. Například nastavením vzdálenosti stiskové linie od obvodu členitého povrchu rozvolňovacího válce 21, množstvím výstupků na povrchu rozvolňovacích válců 21, 31, 41 jednotlivých sekcí, počtem sekcí, rychlostí otáčení rozvolňovacích válců 21. 31,41 jednotlivých sekcí.
. R&339762·..· «444
4 4 4
4 4
444 4
4
444 44 4
Stejně jako směsový délkový vlákenný útvar - přízi popsanou v příkladech až 8 lze ze spřadatelných vícebuněčných rostlinných vláken vyrobit trojrozměrný nebo plošný vlákenný útvar - netkanou textilii, která může obsahovat od 1% do 100% spřadatelných vícebuněčných rostlinných vláken podle požadovaných vlastností netkané textilie.
Vzhledem k vlastnostem spřadatelných vícebuněčných rostlinných vláken mohou takto vzniknout netkané textilie jak pro technické účely, tak netkané textilie pro účely oděvní, dekorační nebo užitkové.
Příklad 9
Netkaná textilie obsahující směs vláken 80% PAN vláken o jemnosti 3,3 dtex a délce 120 mm a 20% spřadatelných vícebuněčných rostlinných vláken. Tato netkaná textilie má vhodné vlastnosti pro výrobky svrchního odívání.
Příklad 10
Netkaná textilie obsahující směs vláken 43,6% PES o jemnosti 4,2 dtex a délce 110 mm, 36,4% česané vlny o jemnosti 27 mikronů a 20% spřadatelných vícebuněčných rostlinných vláken je vhodná zejména pro výrobky svrchního odívání nebo nábytkové a dekorační účely.

Claims (5)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Způsob výroby spřadatelných rostlinných vícebuněčných rostlinných vláken, při kterém se vícebuněčná rostlinná vlákna 5 mechanickým působením zkracují, štěpí, zjemňují, rozvolňují a čistí, přičemž se zmenšuje jejich povrch a průřez, vyznačující se tím, že v prvním kroku se na surová vícebuněčná rostlinná vlákna působí soustavou hrotů a/nebo zubů a/nebo jehliček nebo jinak zdrsněných členitých povrchů dvojice válců 12, 21 otáčejících se v opačném smyslu, přičemž na povrchu prvního z válců 12 se 10 vícebuněčná rostlinná vlákna přidržují v nastavitelné vzdálenosti od druhého válce 21, čímž se dosahuje nastavitelného řízeného zkracování vláken za jejich současného rozvolňování a štěpení, ve druhém kroku se na vícebuněčná rostlinná vlákna připravená v prvním kroku působí členitými povrchy alespoň jedné dvojice válců 21, 31 otáčejících se ve stejném smyslu, čímž se dosahuje 15 vysoce účinného čištění, dalšího štěpení a zjemňování vláken, přičemž se vyrobí spřadatelná vícebuněčná rostlinná vlákna schopná dalšího zpracování přádelnickou technikou.
2. Způsob výroby podle nároku 1, vyznačující se tím, že se z vícebuněčných rostlinných vláken mechanickým působením oddělují buňky,
20 vlákna se štěpí, čímž se dosáhne jejich zjemnění.
3. Způsob výroby podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se mechanickým působením při zjemňování zeslabují konce odštěpených vláken.
4. Způsob podle libovolného z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že v pracovním prostoru se vytváří podtlak, jímž se z pracovního prostoru odstraňují
25 nečistoty a prach.
5. Délkový vlákenný útvar zpevněný zákrutem nebo ovíjením paralelně uspořádaného útvaru vláken, vyznačující se tím, že je tvořen spřadatelnými rostlinnými vícebuněčnými vlákny.
6. Směsový délkový vlákenný útvar zpevněný zákrutem nebo ovíjením 30 paralelně uspořádaného útvaru vláken nebo pojením, vyznačující se tím, že obsahuje spřadatelná rostlinná, zejména vícebuněčná textilní vlákna ve směsi ·· ···· . l?S3397.CZ·..· s jinými přírodními, a/nebo chemickými, a/nebo syntetickými spřadatelnými textilními vlákny v libovolném směsovém poměru.
7. Netkaná textilie, vyznačující se tím, že je tvořena spřadatelnými rostlinnými vícebuněčnými textilními vlákny.
5 8. Směsová netkaná textilie, vyznačující se tím, že obsahuje spřadatelná rostlinná vícebuněčná textilní vlákna ve směsi s jednobuněčnými přírodními, a/nebo chemickými, a/nebo syntetickými spřadatelnými textilními vlákny v libovolném směsovém poměru.
CZ20033134A 2003-11-18 2003-11-18 Způsob výroby spřadatelných rostlinných vláken ze surových vícebuněčných rostlinných vláken a výrobky z nich CZ20033134A3 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20033134A CZ20033134A3 (cs) 2003-11-18 2003-11-18 Způsob výroby spřadatelných rostlinných vláken ze surových vícebuněčných rostlinných vláken a výrobky z nich
EP04466031A EP1533403A3 (en) 2003-11-18 2004-11-18 Method of producing spinnable vegetable fibres and products therefrom

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20033134A CZ20033134A3 (cs) 2003-11-18 2003-11-18 Způsob výroby spřadatelných rostlinných vláken ze surových vícebuněčných rostlinných vláken a výrobky z nich

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20033134A3 true CZ20033134A3 (cs) 2005-07-13

Family

ID=34427809

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20033134A CZ20033134A3 (cs) 2003-11-18 2003-11-18 Způsob výroby spřadatelných rostlinných vláken ze surových vícebuněčných rostlinných vláken a výrobky z nich

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP1533403A3 (cs)
CZ (1) CZ20033134A3 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN115824753A (zh) * 2023-02-24 2023-03-21 中国科学技术大学 棉纤维样本拆分机构及装置

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN105019063A (zh) * 2014-04-25 2015-11-04 苏州科技学院相城研究院 渐变色针梳毛条混匀装置
CN109280980A (zh) * 2018-08-13 2019-01-29 强庭国 一种可纺性良好的麻类散纤原料制备方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB181410A (en) * 1920-12-21 1922-06-21 William Arthur Jukes New or improved manufacture of woven fabric
GB258929A (en) * 1925-06-26 1926-09-27 Peter Sharp Improvements in the treatment of jute, hemp and similar fibres
US4115903A (en) * 1977-02-10 1978-09-26 Garnett-Bywater Limited Processing of fibrous materials to reduce same to a generally homogeneous mass of fibers
US5167264A (en) * 1988-08-31 1992-12-01 Jacob Rohner Ag Ramie containing textile substrate for seat covers
FR2662711B2 (fr) * 1989-12-01 1992-08-14 Kaysersberg Sa Procede de fabrication de nontisse.
CZ284124B6 (cs) * 1997-02-07 1998-08-12 Rieter Elitex A.S. Způsob výroby vláken a zařízení k provádění tohoto způsobu

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN115824753A (zh) * 2023-02-24 2023-03-21 中国科学技术大学 棉纤维样本拆分机构及装置

Also Published As

Publication number Publication date
EP1533403A3 (en) 2006-05-03
EP1533403A2 (en) 2005-05-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN109629061B (zh) 一种涡流混纺纱的生产方法
Wulfhorst et al. Textile technology
CN107938166B (zh) 一种天然抑菌纤维水刺非织造面料及其制备方法和应用
CN102358972B (zh) 一种丝光毛与锦纶、抗起球腈纶的混纺纱线的制备方法
CN103132197B (zh) 汉麻原生纤维多组分混纺纱及其制备方法
CN102517737B (zh) 一种羊毛纱线及其生产工艺
US10655247B2 (en) Method for producing multi-hole ultra soft yarns
CN109763229B (zh) 电磁屏蔽纱线的生产方法
CN106801279A (zh) 一种吸湿排汗涤纶/木棉混纺纱及其生产方法和应用
CN103806151B (zh) 一种罗布麻纤维混纺抗菌凉爽舒适纱线及其制备方法
CN113174678B (zh) 一种植物纤维混纺面料及其加工方法
CN103132208A (zh) 汉麻棉涡流纺纱品及其制备方法
CN101736466B (zh) 抗菌针织纱及其生产工艺
KR20200126398A (ko) 방적된 얀을 위한 셀룰로스 아세테이트를 함유하는 슬리버
CN105525407B (zh) 一种瑛赛尔纤维与棉纤维混纺纱线及其纺纱工艺
CN109281020A (zh) 一种低捻纱线的生产工艺
Elhawary Fibre to yarn: staple-yarn spinning
RU2301290C2 (ru) Способ производства пухоперьевого волоконного материала
CN109778363A (zh) 抗菌亲肤纱线及其制备工艺
CN110373774B (zh) 一种扭绥纺竹纤维与长绒棉混纺纱的生产工艺
CZ20033134A3 (cs) Způsob výroby spřadatelných rostlinných vláken ze surových vícebuněčných rostlinných vláken a výrobky z nich
JP3235726B2 (ja) ケナフを含む繊維、糸及びそれらの製造方法
CN114808222B (zh) 石墨烯锦纶与涤纶涡流混纺纱的生产方法
CN110067059B (zh) 复合混纺纱的生产方法
CN109763223A (zh) 抗菌亲肤面料及其制备工艺