CZ20032811A3 - Systém ustavení poražených kusů pro jejich půlení - Google Patents

Systém ustavení poražených kusů pro jejich půlení Download PDF

Info

Publication number
CZ20032811A3
CZ20032811A3 CZ20032811A CZ20032811A CZ20032811A3 CZ 20032811 A3 CZ20032811 A3 CZ 20032811A3 CZ 20032811 A CZ20032811 A CZ 20032811A CZ 20032811 A CZ20032811 A CZ 20032811A CZ 20032811 A3 CZ20032811 A3 CZ 20032811A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
slaughtered
guide
piece
pulleys
dorsal
Prior art date
Application number
CZ20032811A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ293923B6 (cs
Inventor
Terry O. Loseke
Original Assignee
Jarvis Products Corporation
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jarvis Products Corporation filed Critical Jarvis Products Corporation
Publication of CZ20032811A3 publication Critical patent/CZ20032811A3/cs
Publication of CZ293923B6 publication Critical patent/CZ293923B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A22BUTCHERING; MEAT TREATMENT; PROCESSING POULTRY OR FISH
    • A22BSLAUGHTERING
    • A22B5/00Accessories for use during or after slaughtering
    • A22B5/20Splitting instruments
    • A22B5/202Guides or devices for holding the carcass during the splitting operation
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A22BUTCHERING; MEAT TREATMENT; PROCESSING POULTRY OR FISH
    • A22BSLAUGHTERING
    • A22B5/00Accessories for use during or after slaughtering
    • A22B5/20Splitting instruments

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Tyre Moulding (AREA)
  • Sawing (AREA)
  • Processing Of Meat And Fish (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Details Of Cutting Devices (AREA)
  • Load-Engaging Elements For Cranes (AREA)
  • Container Filling Or Packaging Operations (AREA)

Description

Oblast techniky
Uváděný vynález se vztahuje k systému ustavení poražených kusů pro držení a umístění poraženého kusu pro půlení automatickou pilou, zatímco kus je zavěšený a plynule se pohybuje vpřed po koleji.
Dosavadní stav techniky
Jeden krok při zpracovávání jatečních zvířat, zvláště vepřů, je rozříznutí kusu potom, co byl vyvrhnut. Jsou známy automatické pily pro provedení tohoto úkolu, ale ty řežou často nepřesně, čímž zničí hodnotné maso a ztěžují následující postup. Obtížnost obecně leží v přesnosti ustavení kusů různých velikostí a tvarů při pohybu automatické pily po dané řezací dráze.
Jeden typ systému ustavení jatečních kusů pro držení kusu během rozřezávání je uveden v U.S. patentu č. 4 652 150 vydaném Leiningovi 31. března 1987. Kus je držen mezi párem vodících desek, které vystupují z rámu, zatímco pila vybíhá z protilehlé strany rámu. Vodící desky v tomto projektu se nepřizpůsobují různým rozměrům a tvarům kusů. To způsobuje, že pila cestuje z jedné strany hřbetu na druhý. Toto nepřesné řezání vůči páteři je pro masný průmysl velmi problematické.
Modernější systém ustavení poražených kusů používá kladky, které sledují vnitřek i vnějšek kusu a plynule přemisťují části kusu co nejblíže pile, tak jak se pila pohybuje. Takový návrh lze vidět v U.S. patentu č. 6 126 536 vydaném Kielwasserovi 3. října 2000 a v U.S. patentu č. 5 655 960 vydaném Van Horeebeckovi 12. srpna 1997. Tento projekt používá páry hladkých kuželových nebo válcových kladek se širšími kladkami na hřbetní straně než na vnitřní straně. Přestože tento projekt zajišťuje lepší přesnost než dřívější návrhy, bylo zjištěno, že stále ještě dochází k nepřesným řezům.
Obzvláštní problém je natáčení kusu tak, aby osa páteře kusu byla v řezné rovině. Dříve byly hřbetní kladky buď kuželové nebo válcové a poměrně hladké. Takové kladky primárně kontaktují hřbet kusu, ne boky, a nevyhovují tvaru hřbetu jatečního kusu. Kus může proklouznout vůči těmto kladkám a ty pak nejsou schopny vyvinout dostatečnou sílu k ustavení kusu do požadované polohy. Malé vychýlení hřbetu kusu, dokonce i při správném ustavení vnitřku, způsobuje velké chyby při řezání.
·· ····
Další problém s pilou je při ustavení páteře vnitřní strany kusu. Používané předcházející páry relativně tenkých kladek se skloněnými valivými povrchy dostaly páteř podél vnitřní strany kusu do požadované polohy. Ačkoliv je to účinné pro zavedení kusu do požadované polohy, bylo zjištěno, že občas relativně úzké skloněné povrchy těchto úzkých kladek selžou při zavádění kusu na správné místo.
Předmět uváděného vynálezu bere v úvahu tyto problémy a nedostatky dosavadní techniky a zajistí systém ustavení poraženého kusu, který zlepší umístění jak hřbetu tak vnitřní strany kusu vzhledem k automatické pile, tak jak pila poražený kus rozřezává.
Ze specifikace ještě jasně vyplynou další aspekty a výhody vynálezu.
Podstata vynálezu
Výše uvedený cíl a další aspekty, které budou zřejmé kvalifikovaným pracovníkům, jsou dosaženy v uváděném vynálezu, který směřuje v prvé řadě k systému ustavení poražených zavěšených kusů během řezání automatickou pilou. Systém ustavení poraženého kusu zahrnuje množství hřbetních kladek, hřbetní kladky zahrnují kontaktní část se hřbetem, upravenou pro kontakt se hřbetem kusu a postranní část, upravenou ke kontaktu s boční částí kusu; a nejméně dvě vodící kladky nebo dvoje vodící saně.
Vodící kladky nebo vodící saně se dotýkají protilehlých stran páteře poraženého kusu a jsou namontovány tak, aby se pohybovaly na opačných stranách kusu od hřbetních kladek a aby držely kus mezi sebou při rozřezávání automatickou pilou. U preferované konstrukce jsou vodící kladky a vodící sáně opatřeny vodícími kolečky, které jsou namontovány k vodícím saním. Vodící saně jsou namontovány otočně, aby přiváděly vodící kolečka do kontaktu s kusem, jakmile dojde ke kontaktu vodících saní.
Vodící saně i vodící kolečka jsou opatřeny protilehlými šikmými povrchy, které mezi sebe uchytí páteř. Vodicí saně jsou výrazně širší než vodicí kladky a mají rovnou kontaktní část, která významně zvětšuje oblast kontaktu s kusem.
Hřbetní kladky jsou speciálně vytvarovány, aby se přizpůsobily předpokládanému tvaru děleného kusu. Část pro hřbetní kontakt je nejvýhodnější zakřivená. Část pro boční kontakt je nejvhodnější rovná. U nejlepšího provedení jsou čtyři hřbetní kladky, které společně vedou hřbet kusu do požadované polohy. Dvě ze čtyř hřbetních kladek mají zakřivené hřbetní kontaktní části a dvě mají rovné hřbetní kontaktní části, zatímco všechny čtyři hřbetní kladky mají boční kontaktní části, které jsou v podstatě rovné a jsou pod úhlem 15° k vertikále.
Přehled obrázků na výkrese
Od hlavních rysů vynálezu se očekává, že jsou nové. Prvky charakterizující vynález sestávají ze čtyř jednotlivostí, které jsou obsaženy v přiložených patentových nárocích. Obrázky slouží pouze pro ilustraci a nejsou rozhodující. Samotnému vynálezu bude nejlépe porozuměno odkazy na detailní popis a přiložené výkresy a to jak v organizaci tak ve výrobním postupu.
Obrázek 1 je boční pohled na automatickou pilu, který zahrnuje systém ustavení poraženého kusu s konstrukcí podle uváděného vynálezu a který je použit s automatickou pilou z U.S. patentu č. 6 126 536.
Obrázek 2 je detailní boční pohled na hřbetní vozík, použitý u automatické pily na obrázku 1.
Obrázek 3 je detailní čelní pohled na hřbetní vozík, použitý u automatické pily na obrázku 1. Kladka na pravé straně je zobrazena v řezu.
Obrázek 4 je detailní boční pohled na vozík s vodícími kladkami, použitý u automatické pily na obrázku 1. Otočné umístění pro vodící saně je zobrazeno čárkovaně.
Obrázek 5 je detailní čelní pohled na vozík s vodícími kladkami, který je na obrázku 4. Kladka a saně na levé straně jsou částečně zobrazeny v řezu.
Příklady provedení vynálezu
Při popisu preferovaného provedení uváděného vynálezu budeme odkazovat na obrázky 1 až 5 a pro stejný znak vynálezu bude používáno stejné číslo.
Obrázek 1 zobrazuje automatickou pilu pro dělení poraženého kusu typu, který je u U.S. patentu č. 6 126 536, a má systém ustavení do polohy srovnaného kusu během řezání podle uváděného vynálezu. Automatická pila zahrnuje dělící stanoviště 10 a hřbetní kladkové stanoviště 12, která jsou umístěna na protilehlých stranách koleje 14. Poražený kus 16 je zavěšen za zadní nohy na kladce koleje 14 a kus je plynule vtažen mezi dělící stanoviště 10 a hřbetní kladkové stanoviště 12, kde je pilou _18 rozříznut. Pila se pohybuje vertikálně dolů, aby provedla dělící řez a současně se pohybuje horizontálně, aby sledovala pohyb kusu po koleji. Detaily postupu tohoto typu pily byly objeveny v U.S. patentu č. 6 126 536, na který jsou zde odkazy.
Ačkoliv je uváděný vynález popisován s použitím pily z U.S. patentu č. 6 126 536, může být vynález používán také s dělícími pilami jiné konstrukce za předpokladu, že jsou určeny k dělení zavěšených poražených kusů. Všechny takové automatické pily obsahují ustavující systém poražených kusů, určený k zavedení kusu do známé polohy, zatímco automatická pila provádí řez.
Systém ustavení poraženého kusu tohoto vynálezu směřuje hlavně ke tvarům a kombinaci kladek a vodítek, které se dotýkají hřbetu, boků a páteře poraženého kusu, stejně jako vzájemných poloh kladek a vodítek. Během rozsáhlých pokusů a dlouhé zkušenosti s dřívějšími konstrukcemi bylo zjištěno, že systém ustavení je kritický v získání přesného řezu, který by byl přijatelný pro masný průmysl. Tvary a polohy dílů systému ustavení poražených kusů, které skutečně kontaktují kus, jsou klíčem k dosažení požadovaného ustavení poraženého kusu vůči pile.
V provedení vynálezu, které je na obrázku 1, je poražený kus 16 držen mezi hřbetním kladkovým vozíkem 20 a vodícím kladkovým vozíkem 22. Hřbetní kladkový vozík obsahuje pár 24 horních hřbetních kladek 24a, 24b a pár 26 dolních hřbetních kladek 26a, 26b, jak je vidět na obrázcích 2 a 3. Vodící kladkový vozík obsahuje pár 28 vodících kladek 28a, 28b, a pár 30 vodících saní 30a, 30b, které jsou v klouzavém kontaktu s poraženým kusem, jak je vidět na obrázcích 4 a 5.
Hřbetní kladky přicházejí do kontaktu s poraženým kusem jako první. Ty zastaví jakýkoliv houpavý pohyb zavěšeného kusu. Hřbetní kladky působí proti hřbetu a bokům kusu, proti otáčení kusu a přivádějí osu hřbetu do roviny pily 18. Dále vodící kladky a vodící saně přicházejí do kontaktu s vnitřní stranou kusu. Vodící kladky a vodící saně působí proti páteři z vnitřní strany, aby zajistily konečné ustavení vůči pile. Jak se pila pohybuje vertikálně dolů, aby prováděla řez, kladky a vodící saně systému ustavení přemisťují zavěšený kus přesně před pilu těsně předtím, než dojde k řezání.
Jak je vidět na obrázku 2, hřbetní kladky jsou namontovány na otáčivé konzole 32 dvou rovnoběžných konzolových desek 32a, 32b, které se natáčejí na čepu 34, aby sledovaly zakřivení poraženého kusu, jak je patrné z obrázku 1. Pokud konzola není v kontaktu s kusem, vrací se do polohy zobrazené na obrázku 2.
Levá strana obrázku 3 zobrazuje čelní pohled na hřbetní kladky 24a a 26a, zatímco na pravé straně ukazuje řez stejnými kladkami 24b a 26b. Rez je veden osou otáčení kladek a tento řez určuje obvod v řezu každé kladky.
Obvod kladky 26b v řezu zahrnuje část hřbetního kontaktu 36 a část bočního kontaktu
38, část vnitřního čela 40 a část vnějšího čela 42. Kladky jsou rotačně symetrické kolem své » · · · · · vlastní osy otáčení. Tudíž je část obvodu kladky 26b v řezu souměrná ve tvaru části hřbetního kontaktu 36 a části bočního kontaktu 38 podle rotační osy 44 kladky 26b.
Část vnitřního čela 40 zahrnuje ložisko 46 a část vnějšího čela 42 zahrnuje ložisko 48, která dovolují hřbetním kladkám se volně otáčet kolem osy 44. Část vnějšího povrchu 42 je rovnoběžná s deskou konzoly 32b, v jejíž těsné blízkosti se nachází.
Hřbetní a boční kontaktní části 36 a 38 jsou přibližně tvarovány do předpokládaného tvaru hřbetu a horních bočních stran poražených kusů, které budou děleny. Hřbetní kontaktní část se dotýká hřbetu poraženého kusu a boční kontaktní část se dotýká horní strany kusu, pevně uchopí každý kus a přemístí jej tím, jak se kladky otáčejí. Na obrázku 3 je vidět hřbetní a boční kontaktní části kladek 26a a 26b jak společně vytvářejí křivku s šířkou W a výškou H. Křivka je zvolena tak, aby sledovala tvar poražených kusů, které budou děleny.
U preferovaného provedení na obrázku 3 je hřbetní kontaktní část 36, tvořící část obvodu v řezu, kruhový segment, kde poloměr zakřivení R je 12 palců, tj. 30 cm. Boční kontaktní část je rovná a dosahuje úhlu 15° k vertikální rovině. Protilehlé kladky 26a a 26b jsou namontovány tak, že vzdálenost mezi jejich protilehlými stranami kontaktních částí je přibližně 12 palců, tj. 30 cm. Tyto rozměry jsou vhodné pro vepře v rozměrech a hmotnosti, ve které se nacházejí v americkém masném průmyslu.
Přechod ze zakřivené hřbetní části k rovné boční kontaktní části má poloměr zakřivení přibližně jeden palec, tj. 2,5 cm. Přechody z kontaktních částí k vertikálním čelům 40, 42 mají poloměry mezi 0,15 a 0,3 palce, tj. 4 až 8 mm, avšak tyto hodnoty mohou být různé.
Při dosažení přibližně předpokládaného tvaru hřbetu poraženého kusu přemisťují kontaktní části dvou kladek 26a a 26b poražený kus do požadované polohy pro jeho rozdělení. Části s velkým průměrem kladek, tvořenými boční kontaktní částí 38 jsou účinné zejména při zastavování rozkývaného kusu a zavádění centrální roviny kusu do rovnoběžné roviny s pilou a bráněním otáčení kusu ke straně během rozřezávání.
Ačkoliv je upřednostňováno kruhové nebo oválné zakřivení hřbetní kontaktní části, může být vytvořeno jednou nebo více rovnými segmenty k přibližnému vytvoření tvaru hřbetu poraženého kusu. Použij e-li se kruhový segment, dává se přednost poloměru v hřbetní části většímu než šest palců a menšímu než 30 palců. Boční kontaktní část 38 nepotřebuje být zakřivena, může být skloněna vzhledem k hřbetní kontaktní části tak, že dvě protilehlé boční kontaktní části na kladkách 26a a 26b zachytí mezi sebe aspoň horní boky poraženého kusu přičemž hřbetní kontaktní část se dotýká hřbetu poraženého kusu.
• · · · · · • · · • · · · · • · · • · ·
U preferované konstrukce je zobrazeno, že zakřivená kontaktní hřbetní část 36 má úhel k vertikále kolem 105° v blízkosti mezery 50, zvětšující se do úhlu 120° k vertikále poblíž boční kontaktní části 38. Boční kontaktní část 38 má úhel k vertikále kolem 15°, takže úhel mezi hřbetní kontaktní částí 36 a boční kontaktní částí 38 se u preferované konstrukce pohybuje mezi 120° a 135°, ale může být od 90° do 180° u jiných provedení vynálezu. Úhlům od 100° do 145° je dávána přednost. Ačkoliv nepatrný vnější úhel 15° od vertikální roviny byl shledán účinným pro boční kontaktní části, mohou být použity i jiné úhly a to v rozsahu 0° až 45°.
Přesné použití úhlů a křivek by mělo být vybíráno tak, aby úhly a křivky sledovaly tvar hřbetu jatečních zvířat, které budou zpracovávány. Boční kontaktní části by měly mít dostatečný rozestup pro příjem kusu a dostatečný rozměr k podržení kusu a jeho zavedení do požadované polohy kontaktem s horními boky poraženého kusu v blízkosti hřbetu.
Hřbetní kladky 26a a 26b jsou odděleny mezerou 50, která dovoluje ostří pily j_8 projít při řezání mezi kladkami. Rozměr této mezery a axiální délka kladek se může nastavit, záleží především na rozměru, stáří a typu porážených zvířat, aby se získal požadovaný rozestup mezi bočními kontaktními částmi a požadovaným tvarem kladek přibližujícím se tvaru poraženého kusu.
Hřbetní kontaktní část 52 horních hřbetních kladek 24a, 24b je rovná s válcovým tvarem kladky v této oblasti. Avšak stejně jako dolní hřbetní kontaktní kladky jsou také tyto kladky opatřeny boční kontaktní částí 54, která pomáhá přivést boky zvířete do polohy. Boční kontaktní část 54 kladek 24a a 24b, stejně jako boční kontaktní část 38 kladek 26a a 26b je pod úhlem 15° k vertikální robině. Přechod mezi hřbetní kontaktní částí 52 a boční kontaktní částí 54 má poloměr 1,5 palce, tj. 3,8 cm. Vzdálenost mezi horními hřbetními kladkami je v podstatě stejná jako vzdálenost mezi dolními hřbetními kladkami.
Přestože bylo zjištěno, že čtyři kladky působí úspěšně, mohou být přidány další nebo několik kladek podle tohoto vynálezu může být kombinováno k dosažení tvaru hřbetu horní části poraženého kusu. Obzvláště horní kontaktní části a boční kontaktní části mohou být vytvořeny různými kladkami, osy takových kladek mohou být vzájemně rovnoběžné a vytvoří tak kladkové povrchy přibližující se tvaru poraženého kusu.
V návrhu je zobrazeno, že horní i dolní hřbetní kladky jsou opatřeny drážkami 56, které mají hloubku a šířku přibližně 0,25 palce, tj. 0,6 cm. Rozměr drážek není rozhodující.
Drážky slouží ke zvýšení tření mezi kladkami a poraženým kusem.
• · ···«
·· ··
Velké vnější části bočních kontaktních částí 38, 54 na hřbetních kladkách působí k zastavení kývání poraženého kusu a otočí jej, pokud je to třeba, do přibližného vyrovnání s rovinou řezu. Dále je tu vodící vozík 22, jak je vidět na obrázku 4 a 5, který zajišťuje nejpřesnější řízení potom, co je poražený kus po hřbetních kladkách přiveden téměř do požadované polohy. Vnitřní strana poraženého kusu je nejprve kontaktována otáčivými vodícími saněmi 30a, 30b, tvořenými vnějšími deskami 60a a 60b vodících saní a vnitřními díly 62a a 62b — viz obrázek 5. Vodící sáně se otáčejí na čepu 76, otáčivá poloha je čárkovaně vyznačena na obrázku 4. Vodící sáně jsou nastaveny do polohy, která je vyznačena plnými čarami na obrázku 4 a vrací se do této polohy, pokud sáně nejsou v kontaktu s poraženým kusem.
Vodící saně zahrnují zaoblenou kontaktní část 64 a dovnitř skloněné povrchy 66a a 66b, které jsou po obvodu vodících saní. Potom, co je hřbetní kladkový vozík přiveden do kontaktu s poraženým kusem, kontaktují poražený kus vodící saně. Dovnitř skloněné povrchy 66a a 66b kontaktují protilehlé strany poraženého kusu a táhnou páteř přesně do požadované polohy mezi nimi.
Potom, co je vozík s vodícími kladkami dále protažen, vodící saně se otáčí na čepu 76, jak je čárkovaně vyznačeno na obrázku 4, a přivádějí vodící kladky 68a a 68b do kontaktu s poraženým kusem na obou stranách páteře. Vodící kladky jsou opatřeny odpovídajícími dovnitř skloněnými povrchy 70a a 70b a jsou namontovány k volnému otáčení na jednotlivých ložiskách, jedno z nich je zobrazeno jako 72 v řezu vodící kladky 68a.
Část 64 se zaobleným kontaktem vodících saní má přibližně stejný poloměr zakřivení jako vodící kladky 68a a 68b a stejný úhel šikmých povrchů 66a, 66b jako se nachází na šikmých površích 70a, 70b vodících kladek. Ale šířka skloněných povrchů 66a, 66b na vodících saních, které se skládají z desek vodících saní 60a, 60b a částí vodících saní 62a, 62b, je mnohem větší než šířka šikmých povrchů 70a, 70b na vodících kladkách. To zajišťuje, že páteř bude uchycena a přemístěna téměř do požadované konečné polohy. Užší vodící kladky pak mohou provést konečné přemístění bez rizika, že páteř může uniknout z polohy mezi kladkami, k čemuž docházelo u dřívějších konstrukcí, které používaly jen úzké kladky.
Další výhodou navržených saní proti dřívějším konstrukcím spočívá ve významném zvětšení oblasti kontaktu mezi saněmi a poraženým kusem ve srovnání s oblastí kontaktu mezi kladkami a poraženým kusem. Otáčení saní do čárkované polohy na obrázku 4 způsobuje, že rovné kontaktní části 74 saní, umístěné mezi zaoblenou kontaktní část 64 vodících saní a vodících kladek 68a, 68b přijdou do kontaktu s poraženým kusem na • · · · · · protilehlých bočních stranách páteře. To zajišťuje zvětšená Šířka a dlouhá kontaktní oblast, která zlepšuje vedení jakékoliv páteře, která má nějakou nepravidelnost, hrbolek, výčnělek podél své délky, které by mohlo mít za následek špatné zavedení kladkami a malou kontaktní plochu. Plynulé klouzavé působení vodících saní podél délky páteře zajistí, že páteř bude také klouzat snadno v příčném směru dolů skloněných povrchů 66a, 66b a do mezery mezi opačně skloněnými povrchy kladek 68a, 68b.
Upřednostňuje se, aby vodící kladkový vozík byl plně rozšířen předtím, než je protahována pila a začíná řezání. Tím začíná přesné ustavení poraženého kusu před začátkem řezání. Potom, co je vysunuta pila J_8, vodící saně, vodící kladky a hřbetní kladky se po kusu pohybují dolů s pilou. Vodící saně táhnou páteř těsně k požadované poloze a brání pohybu ze strany na stranu. Vodící kladky pak provedou konečné ustavení, těsně předtím, než pila začne rozřezávat.
Upřednostňuje se, aby byly použity hřbetní kladky tohoto vynálezu v kombinaci s vodícími saněmi a vodícími kladkami tohoto vynálezu. Ale hřbetní kladky zásadně řeší problém zlepšení ustavení hřbetu, zatímco vodící kladky a vodící saně zlepšují umístění páteře z vnitřku poraženého kusu. Proto zlepšení vynálezu jsou nezávislá a mohou být použita jednotlivě nebo v různých kombinacích ke zlepšení operací stávajících konstrukcí automatických pil.
Přestože byl uváděný vynález popisován hlavně ve spojitosti s preferovaným provedením, je evidentní, že kvalifikovaného pracovníka v oboru může ve světle výše uvedeného popisu napadnout mnoho alternativ, modifikací a variací. Je proto třeba považovat, že přiložené patentové nároky zahrnují všechny takovéto alternativy, modifikace a variace, které budou zapadat do rozsahu a ducha uváděného vynálezu.
A tak po popisu vynálezu se nárokuje toto:

Claims (20)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY • · · · · · ( 9 · · · ·
    1. Systém ustavení poražených jatečních zvířat pro umístění zavěšených poražených kusů během rozřezávání automatickou pilou, systém ustavení poražených kusů zahrnuje: množství hřbetních kladek, hřbetní kladky zahrnují hřbetní kontaktní část uzpůsobenou ke styku s hřbetem poraženého kusu a boční kontaktní část uzpůsobenou ke kontaktu s bokem poraženého kusu; a aspoň dvě kladky, vodící kladky kontaktující protilehlé strany páteře poraženého kusu; hřbetní kladky a vodící kladky, namontované tak, aby se mohly pohybovat na protilehlých stranách poraženého kusu, aby mohly držet kus mezi hřbetními kladkami a vodícími kladkami když automatická pila rozřezává poražený kus.
  2. 2. Systém ustavení poražených kusů podle patentového nároku 1 zahrnující aspoň dvoje proti sobě ležící vodící saně, vodící saně tvořící klouzavý kontakt na protilehlých stranách páteře poraženého kusu když automatická pila rozřezává poražený kus.
  3. 3. Systém ustavení poražených kusů podle patentového nároku 2, vyznačující se t í m, že vodící saně jsou otáčivě namontovány, aby mohly sledovat páteř poraženého kusu tak, jak automatická pila rozřezává poražený kus.
  4. 4. Systém ustavení poražených kusů podle patentového nároku 3, vyznačující se t í m, že vodící saně kontaktují poražený kus před vodícími kolečky a čep vodících saní přivádí do kontaktu s poraženým kusem vodící kolečka.
  5. 5. Systém ustavení poražených kusů podle patentového nároku 2, vyznačující se t í m, že vodící kolečka jsou namontována na vodících saních.
  6. 6. Systém ustavení poražených kusů podle patentového nároku 2, vyznačující se t í m, že vodící saně mají protilehle skloněné povrchy.
    φφ φφφφ •· φφφφ φ φφ φφφ φφφφφφ · • · φφφ · φφφφ φφ φφ φ φφφφ φ φφ φ φφ φφφφ φφ φφφ φφφ φφφφ ·· ··
  7. 7. Systém ustavení poražených kusů podle patentového nároku 2, vyznačující se t í m, že vodící saně mají šířku větší než je šířka vodících koleček.
  8. 8. Systém ustavení poražených kusů podle patentového nároku 2, vyznačující se t í m, že vodící saně mají zaoblenou kontaktní část a rovnou kontaktní část, kde zaoblená kontaktní část má kontakt s poraženým kusem dříve než rovná kontaktní část.
  9. 9. Systém ustavení poražených kusů podle patentového nároku 1, vyznačující se t í m, že hřbetní kontaktní část je zakřivena.
  10. 10. Systém ustavení poražených kusů podle patentového nároku 1, vyznačující se t í m, že boční kontaktní části tvoří s vertkálou úhel od 0° do 45°.
  11. 11. Systém ustavení poražených kusů podle patentového nároku 1, vyznačující se t í m, že boční kontaktní části tvoří s vertikálou úhel přibližně 15°.
  12. 12. Systém ustavení poražených kusů podle patentového nároku 1, vyznačující se t í m, že hřbetní kontaktní části tvoří s bočními kontaktními částmi úhel větší než 90° a menší než 180°.
  13. 13. Systém ustavení poražených kusů podle patentového nároku 1, vyznačující se t í m, že hřbetní kontaktní části tvoří s bočními částmi úhel mezi 100°a 145°.
  14. 14. Systém ustavení poražených kusů podle patentového nároku 1, vyznačující se t í m, že hřbetní kladky mají na sobě vytvořené drážky.
  15. 15. Systém ustavení poražených kusů podle patentového nároku 1, vyznačující se t í m, že hřbetní kladky zahrnují první pár hřbetních kladek, které mají zakřivené hřbetní kontaktní části a druhý pár hřbetních kladek, které mají v podstatě rovné hřbetní kontaktní části.
    ·· ···· • · · • · ··· • · 9 9
    9 9 9
    9 9 9 9 9
    99 99 9994 ► 9 9 9 4 • · · ·
    9 9 9 · <
    9 9 9 9 *
    4999 99 99
  16. 16. Systém ustavení poražených kusů podle patentového nároku 15,vyznačuj ící se t í m, že první i druhý pár hřbetních kladek má v podstatě rovné hřbetní boční kontaktní části.
  17. 17. Systém ustavení poražených jatečních zvířat pro umístění zavěšených poražených kusů během rozřezávání automatickou pilou, systém ustavení poražených kusů zahrnuje: množství hřbetních kladek, hřbetní kladky zahrnují hřbetní kontaktní část uzpůsobenou ke styku s hřbetem poraženého kusu a boční kontaktní část uzpůsobenou ke kontaktu s bokem poraženého kusu; a aspoň dvoje vodící saně, vodící sáně mají klouzavý kontakt na protilehlých stranách páteře poraženého kusu;
    hřbetní kladky a vodící kladky, namontované tak, aby se mohly pohybovat na protilehlých stranách poraženého kusu, aby mohly držet kus mezi hřbetními kladkami a vodícími saněmi když automatická pila rozřezává poražený kus.
  18. 18. Systém ustavení poražených kusů podle patentového nároku 17, vyznačující se t í m, že dále zahrnuje nejméně dvě protilehlé vodící kladky namontované na vodících saních.
  19. 19. Systém ustavení poražených kusů podle patentového nároku 18, vyznačující se t í m, že vodící saně jsou otočně pojízdné, aby mohly sledovat páteř poraženého kusu když automatická pila rozřezává poražený kus.
  20. 20. Systém ustavení poražených kusů podle patentového nároku 19, vyznačující se t í m, že vodící saně mají protilehlé šikmé povrchy.
CZ20032811A 2001-05-16 2002-05-01 Systém ustavení poražených kusů pro jejich půlení CZ293923B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US09/859,024 US6468146B1 (en) 2001-05-16 2001-05-16 Carcass alignment system for carcass splitter

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20032811A3 true CZ20032811A3 (cs) 2004-04-14
CZ293923B6 CZ293923B6 (cs) 2004-08-18

Family

ID=25329798

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20032811A CZ293923B6 (cs) 2001-05-16 2002-05-01 Systém ustavení poražených kusů pro jejich půlení

Country Status (14)

Country Link
US (1) US6468146B1 (cs)
EP (1) EP1392122B1 (cs)
JP (1) JP3930809B2 (cs)
KR (1) KR100625001B1 (cs)
AT (1) ATE364316T1 (cs)
AU (1) AU2002305372B2 (cs)
BR (1) BR0209555A (cs)
CA (1) CA2445056C (cs)
CZ (1) CZ293923B6 (cs)
DE (1) DE60220670T2 (cs)
HU (1) HUP0304079A3 (cs)
NO (1) NO20035057D0 (cs)
PL (1) PL364622A1 (cs)
WO (1) WO2002091837A2 (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20040248510A1 (en) * 2001-12-07 2004-12-09 Itoham Foods Inc. Method and apparatus for removing spinal cord
FR2870090B1 (fr) * 2004-05-17 2006-08-04 Durand Internat Sa Systeme de guidage externe d'une carcasse comprenant un dispositif de limitation angulaire
US7510468B2 (en) * 2005-12-19 2009-03-31 Jbs Swift & Company Guide for carcass backsaw and method of use
FR2919473A1 (fr) * 2007-08-01 2009-02-06 Durand Internat Soc Par Action Sciage de carcasses de porc ou analogue
FR2921545A1 (fr) * 2007-09-28 2009-04-03 Durand Internat Sa Entrainement d'un chariot porte outil de fente d'une machine a fendre les carcasses d'animaux
AT524501B1 (de) * 2017-01-10 2023-10-15 Humboldt Bv Verfahren und Vorrichtung zur Verarbeitung von Kadavern von Vieh entlang der Wirbelsäule
NL2018150B1 (en) 2017-01-10 2018-07-25 Humboldt Bv Method and device for processing carcasses of livestock along the spine
CN107455432A (zh) * 2017-08-31 2017-12-12 自贡市大安区庙坝镇肉牛养殖协会 一种肉牛胴体自动劈半机

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3916482A (en) 1974-01-30 1975-11-04 Vermund Kvilhaug Device for cleaving of carcasses of slaughtered animals
DE3274619D1 (en) 1981-08-26 1987-01-22 Teys Bros Beenleigh Pty Ltd Improvement to circular saw for splitting animal carcass
FR2535944A1 (fr) 1982-11-15 1984-05-18 Schlumberger Cie N Machine automatique a fendre les animaux de boucherie, notamment les porcs
DE3247588C2 (de) * 1982-12-22 1986-11-06 Banss Kg Maschinenfabrik, 3560 Biedenkopf Vorrichtung zum Halbieren von Schlachttierkörpern durch Sägen
US4653150A (en) 1986-05-27 1987-03-31 Geo. A. Hormel & Co. Carcass splitting apparatus
DK168265B1 (da) 1988-04-22 1994-03-07 Nutridan Eng As Fremgangsmåde ved friskæring af endetarmen på et ved begge dets bagben ophængt slagtedyr samt apparat til udøvelse af fremgangsmåden
NL9101262A (nl) 1991-07-18 1993-02-16 Stork Nijhuis Bv Werkwijze en inrichting voor het openen van een karkas.
DE69324033D1 (de) 1992-09-23 1999-04-22 Concept Int Ltd Verfahren und vorrichtung zum trennen von fleisch und knochen eines tier-skeletts
FR2704284B1 (fr) * 1993-04-19 1995-07-21 Durand International Dispositif de fixation amovible entre un organe de support et d'actionnement.
FR2738719B1 (fr) 1995-09-18 1998-02-13 Durand International Procede et dispositif pour la fente d'une carcasse d'animal de boucherie
FR2747538B1 (fr) * 1996-04-18 1998-06-05 Durand International Procede et dispositif de guidage dorsal pour la fente d'une carcasse d'animal de boucherie
US6126536A (en) 1999-07-01 2000-10-03 Jarvis Products Corporation Automated saw for splitting carcasses

Also Published As

Publication number Publication date
EP1392122A2 (en) 2004-03-03
CA2445056C (en) 2006-07-18
PL364622A1 (en) 2004-12-13
CA2445056A1 (en) 2002-11-21
NO20035057L (no) 2003-11-13
AU2002305372B2 (en) 2005-01-27
EP1392122A4 (en) 2004-11-10
JP2004525647A (ja) 2004-08-26
US6468146B1 (en) 2002-10-22
BR0209555A (pt) 2004-04-20
KR100625001B1 (ko) 2006-09-20
DE60220670D1 (de) 2007-07-26
NO20035057D0 (no) 2003-11-13
WO2002091837A2 (en) 2002-11-21
WO2002091837A3 (en) 2003-12-24
JP3930809B2 (ja) 2007-06-13
EP1392122B1 (en) 2007-06-13
HUP0304079A3 (en) 2008-05-28
DE60220670T2 (de) 2008-02-14
CZ293923B6 (cs) 2004-08-18
ATE364316T1 (de) 2007-07-15
HUP0304079A2 (hu) 2004-03-29
KR20030096398A (ko) 2003-12-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101615048B1 (ko) 내장 제거 가금류 도체로부터 위시본을 분리하기 위한 장치 및 방법
CZ20032811A3 (cs) Systém ustavení poražených kusů pro jejich půlení
EP2637509B1 (en) A fish filleting machine
JPH0418816B2 (cs)
AU2002305372A1 (en) Carcass alignment system for carcass splitter
US4885926A (en) Apparatus for the production of spacer frames
EP1059037B1 (en) Device and method for the gripping and retention of part of a split carcass by the spinal column
CA2806223C (en) Arrangement for lateral slitting of the skin on both sides of a slaughtered animal in a saddled position, a support body of such an arrangement for saddling the animal body, a processing machine using the arrangement for slitting the skin, as well as an appropriate method for slitting the skin
JPWO2007105299A1 (ja) 屠体の背骨除去方法及び装置
JPWO2005094596A1 (ja) 手羽付き胸肉の手羽分離方法とその分離装置
WO1997030594A1 (en) Tool, knife, and method for automatic cutting along spinous processes in a carcass or part of a carcass
EP0985348B1 (en) Method and apparatus for longitudinal cutting of the middles of half carcases
EP0753260B1 (en) Automatic machine for gouging, cutting of the hip and boning of legs of ham
AU2010229463B2 (en) A method and device for automatic removal of animal carcass knuckle tips
KR20220136822A (ko) 도축한 육류의 이송레일 스위칭장치
DK175049B1 (da) Apparat og fremgangsmåde til overskæring af ribbenene i et midterstykke fra en slagtekrop
DK2116134T3 (en) Device for cleaving a slaughter animal
US20240180178A1 (en) A machine for filleting fish
EP2056678A1 (en) Laying down half carcasses
FR2874790A1 (fr) Galets de guidage pour installation de fendage de carcasses d&#39;animaux

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20150501