CZ20021262A3 - Výtah s klecí upevněnou na nosníku - Google Patents
Výtah s klecí upevněnou na nosníku Download PDFInfo
- Publication number
- CZ20021262A3 CZ20021262A3 CZ20021262A CZ20021262A CZ20021262A3 CZ 20021262 A3 CZ20021262 A3 CZ 20021262A3 CZ 20021262 A CZ20021262 A CZ 20021262A CZ 20021262 A CZ20021262 A CZ 20021262A CZ 20021262 A3 CZ20021262 A3 CZ 20021262A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- elevator
- pulley
- drive
- wheel
- brake
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B66—HOISTING; LIFTING; HAULING
- B66B—ELEVATORS; ESCALATORS OR MOVING WALKWAYS
- B66B11/00—Main component parts of lifts in, or associated with, buildings or other structures
- B66B11/04—Driving gear ; Details thereof, e.g. seals
- B66B11/043—Driving gear ; Details thereof, e.g. seals actuated by rotating motor; Details, e.g. ventilation
- B66B11/0476—Driving gear ; Details thereof, e.g. seals actuated by rotating motor; Details, e.g. ventilation with friction gear, e.g. belt linking motor to sheave
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B66—HOISTING; LIFTING; HAULING
- B66B—ELEVATORS; ESCALATORS OR MOVING WALKWAYS
- B66B11/00—Main component parts of lifts in, or associated with, buildings or other structures
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Civil Engineering (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- Cage And Drive Apparatuses For Elevators (AREA)
- Lift-Guide Devices, And Elevator Ropes And Cables (AREA)
Description
Výtah s klecí upevněnou na nosnou
Oblast techniky
Vynález náleží k výtahu s výtahovou klecí upevněné na nosníku, podle preambule patentového nároku 1.
Dosavadní stav techniky
V posledních letech byly vyvinuty výtahy pro budovy, které nepotřebují žádný další prostor pro strojovnu, v které jsou nosné a pohybové jednotky výtahové klece. S ohledem na toto jsou však známy i pohon\, které jsou umístěny v rovině a tak lpí na stěně šachty a jsou umístěny po boku výtahové klece a mezi ní a stěnóu šachty. Motory tohoto druhu jsou provedeny bez soukolí anebo s použitím plochých soukolí. Taková zařízení si však vyžadují speciálních konstrukcí, které jsou však spojeny s vysokými náklady.
Navíc, z německého funkčního modelu je znám pohon výtahu DE 298 65 26 U1, který sestává z lanové kladky a kladky, která je do ní souose včleněna, obě jsou sestaveny tak, že vytváří ploché hnací kolo spojené s hnacím motorem přes hnací řemen. Použitím hnacího řemene je docíleno prostorové oddělení kladky působící na nosných provazech a hnacího motoru jež je součástí tohoto zařízení, a který jej uvádí do pohybu. Motor může být tedy umístěn v příhodné pozici avšak oddělen od kladky, což umožňuje velmi pružné přizpůsobení celého zařízení konkrétní situaci.
Jakkoli je možnost upravit převody na pomalejší pohyb jednostupňovým hnacím řemenem omezena, je v takovém případě třeba hnacího motoru s poměrně silnějším točivým momentem. Pokud tohoto cíle chceme dosáhnout bez použití speciálně vyrobené ploché a nákladné konstrukce specielně pro motor a chceme raději použít standardní motor, pak toto řešení nezbytně znamená, že motor je tak velký, že svou šířkou ve směru své hnací hřídele je větší než šířka hnacího kola podél své osy rotace. Jinými slovy se dá říct, že hnací motor tak bočně přesahuje zmíněné hnací kolo a zároveň rám nesoucí zmíněné hnací kolo a to sice směrem do výtahové šachty.
Toto znamená, že hnací kolo je možné umístit mezi stěnu šachty a zdvihací trasou výtahové kabiny a/nebo jejím prodloužením ke spodku či vršku. Avšak samotný • 4 44 • 4 • 4
4444
44 4 motor nemá dostatek místa mezi stěnou šachty a zdvihací trasou výtahové kabiny a/nebo jejím prodloužením ke spodku či vršku, na té straně kde je umístěno hnací kolo. Toto nutně zapříčiňuje určité omezení v možnostech případného umístění motoru. Stejně tak je tomu i u funkčního modelu zmíněného na začátku, protože motor je umístěn v kapsovitém prázdném prostoru nade dveřmi nebo pod dolním rámem dveří.
Podstata vynálezu
Proto byl tento vynález vyvinut za účelem vytvořit držák/nosník a pohonnou jednotku začleněný do výtahové šachty, pro výtahovou klec, ve které je zaručena téměř libovolná umístitelnost hnacího motoru, oproti tradičnímu hnacímu motoru.
Vynález tento problém řeší prostřednictvím výtahu, jehož nosník sestává z přinejmenším jednoho rovného řemene nebo syntetického lana, které je omotáno přímo kolem části náboje hnacího kola, jehož část v odpovídající pozici má objímkovou část, která má požadovaný tvar kladky. Zatímco zakřivení tradičních ocelových lan v průběhu jejich odchýlení v kladce nemusí být menší než udané, nezanedbatelný rádius zakřivení a vysoký tlak v ohybu, který se objevuje u ocelových lan překračuje maximální přípustnou hranici požadovaného zatížení materiálu. Ploché řemeny nebo syntetická lana mohou procházet kladkou se značně menším poloměrem zakřivení. Tím je možné vytvořit kladku se velmi malým průměrem a omotat plochý řemen přímo na náboj hnacího kola. Vzhledem k tomu se projevuje menší točivé momenty, při zachování nezměněné nosnosti podpůrného řemene. Nárok na sílu požadovaného točivého momentu hnacího motoru tudíž klesá. Tím pádem není možné použít žádné standardní motory jejichž rozměry zabraňují jejich variabilnímu umístění ve výtahové šachtě.
V tom je obzvláště výhodné, že nyní je možno použít motoru takových parametrů, jehož šíře (včetně kladky tím nesené) nepřesahuje šíři hnacího kola ve směru osy. Tudíž může být hnací motor umístěn na stejné straně jako hnací kolo mezi stěnu šachty a zdvihací trasu výtahové kabiny a/nebo její prodloužení směrem ke spodu či vršku šachty.
Nejlépe když je motor umístěn alespoň částečně uvnitř kladky kterou je podpírán. Toto je umožněno tím, že má kladka, vzhledem k nižší hnací rychlosti a tím, že je ·* φ ·· ·· φ · φ · · · φφφ φ · * φ ··φφ φ φ · · φ · · · · φφ φ Φ· ·»·· umístěna na hnacím kole, trochu větší průměr, čímž vznikne uvnitř kladky dost prostoru pro části motoru. Tím se uvolní další místo pro umístění motoru.
Podle dalšího upřednostňovaného provedení vynálezu hnací motor je vnější rotující motor, povrch jehož rotoru je utvořen jako kladka nejméně pro jeden hnací řemen.
V takové konstrukci tudíž kladka nevyžaduje další konstrukční prostor ve směru osy motoru, což opět zjednodušuje použití standardního motoru.
Výhodou dalšího provedení vynálezu je to, že náboj nesoucí/podpírající kladkový žlábek jsou vyrobeny jako jeden kus. Čímž jsou ušetřeny náklady na výrobu a montáž dvou samostatných kusů.
Nejlépe jsou vyrobeny jako jeden kus: náboj nesoucí kladkovou drážku, obvodová brzdová třecí plocha a kladka pro hnací řemen. Toto opět ušetří další náklady na jednotlivé díly. Hnací kolo je možné, pokud je to potřeba, vyrobit i racionálním způsobem a ve svěráku ořezáváním, broušením z odlitku či předsvařeného kusu.
Obzvláštní výhodou je, že kladka je zahnuta do pravého úhlu, aby tak byl vytvořen prostor pro brzdné zařízení, tj. sestává z vnitřní části zahnuté do pravého úhlu a následně části ve tvaru disku ve vnějším radiálním směru. Tato část má na svém vnějším obvodu kraj kola, na nějž působí hnací řemeny. Čímž je vytvořen další prostor pro nehybné součásti brzdy. A tudíž ten posledně jmenovaný již nebude přesahovat vnější obvod hnacího kola.
Navíc další předností je, že část zahnutá do pravého úhlu na svém povrchu a po svém obvodu má třecí plochu brzdového bubnu nebo je tato třecí plocha brzdového bubnu umístěna případně na vnitřním povrchu kolového rámu na nějž působí hnací řemeny. Není tudíž zapotřebí dalšího brzdového disku či bubnu na povrchu náboje. Takto získaný konstrukční prostor na povrchu náboje, je využit pro rozšíření hnacího řemenu.
Kombinací lanové kladky a kladky spolu se zakomponováním obvodové brzdové třecí plochy a to vše do hnacího kola, je tak možno vyrobit plochý dílce, který muže být umístěn např. za boční svislicí jízdní dráhy.
Další výhody a detaily jsou zřejmé z provedení a zobrazení podstaty tohoto vynálezu, vyobrazených na obrázcích. Obrázky znázorňují následující:
• ·· ·· · · • · • · · • · • · · ·«99 « *€ ** • · · · » · ·
9 9 9 * * ♦ • · 9999 999 ·
9 9 » · ·
9 ·« 9999
Přehled obrázků | |
Obr. 1 | podélný řez vrchlíku šachty v případě umístění hnacího kola a hnacího motoru v oblasti vrchlíku šachty. |
Obr. 2 | řez podél čáry lll-III na obr. 1 |
Obr. 3 | řez podél čáry IV-IV na obr. 1 |
Obr.4 | detail V z obr. 1 |
Obr. 5 | úprava obr. 1, na kterém je motor umístěn v náhradní poloze ve vrchlíku šachty, za použití jeho menšího rozměru |
Obr. 6 | řez konstrukční úpravy hnacího kola |
Obr. 7 | řez další konstrukční úpravy hnacího kola |
Obr. 8 | další úprava obr. 1, na kterém je motor umístěn v náhradní poloze na dně šachty, za využití jeho menších rozměrů. |
Obr. 9 | poslední úprava obr. 1, na kterém je motor umístěn v náhradní poloze na dně šachty, za využití jeho menších rozměrů. |
Příklad provedení vynálezu
Na obrázcích 1 až 4 je první provedení výtahu 1 v souladu s vynálezem, zmíněný výtah má vertikální šachtu 2 pro pohyby výtahové kabiny 3 směrem nahoru a dolů. V horní části 4 zmíněné šachty 2je instalováno hybné zařízení výtahu, které sestává z hnacího kola 5 stejně jako z hnacího motoru 6, přičemž zmíněné hybné zařízení může být v případě potřeby instalováno i na jiných místech zmíněné šachty. Zmíněný hnací motor 6 je součástí zařízení jako externí/vnější rotující motor, jehož vnější rotor je v jednotlivých dílcích proveden jako kladka pro tři souběžné hnací řemeny. Zmíněná šachta je na vrchu i vespod uzavřená a její součástí není žádná oddělená strojovna.
Jasný příčný řez zmíněné šachty je podstatně větší něž příčný řez zmíněné kabiny výtahu, takže ve směru pohybu zmíněné výtahové kabiny je po všech jejích stranách mezera mezi zmíněnou stěnou šachty rozmezí dráhy zmíněné výtahové kabiny. Hlava/náboj kola 17 zmíněného hnacího kola 5 je v jedné části vytvarována do lanové kladky 16. Kolem zmíněné části je ovinut plochý řemen 8. Na zmíněném řemeni je zvěšena zmíněná výtahová kabina 3. Zmíněný plochý řemen 8 zapříčiňuje
6· • * • · »*·«
9 9 • * · 9
9 9999
9 9
9
9 9
9
9999 pohyb zmíněné výtahové kabiny 3 směrem nahoru a dolů podle toho jak se otáčí lanová kladka.
Navíc zmíněná lanová kladka 5 sestává z kladky 9 podpírající okraj kola na svém nejokrajovějším průměru, na jehož povrchu pracují hnací řemeny 15. Vnitřní část zmíněného okraje kola 9a ie třecí povrch 10 brzdového bubnu utvořený zmíněným okrajem kola 9a. Brzdové čelisti působí tlakem - známým způsobem (není znázorněn na obrázcích ve všech detailech) na zmíněnou třecí plochu. Zmíněné brzdové čelisti v provedení podle obrázků 1-4 jsou do vnitřní části zmíněného okraje kola 9a tlačeny paprskovitě ke kraji, příslušnými předpnutými pružinami.
V průběhu operace příslušný brzdový buben ( např. hydraulicky poháněn) udržuje zmíněné brzdové čelisti ve vyzvednuté proti předpnuté pružině.
Zmíněná kladka 9 a zmíněná lanová kladka začleněné do zmíněného náboje kola 17 stejně jako obvodová třecí plocha 10 zmíněné brzdy (nezáleží na tom zda tato třecí plocha 10 je součástí zmíněné kladky 9 - tak je to znázorněno na tomto provedení nebo je k dispozici jako samostatná součástka jakou je například brzdný disk 21) jsou všechny sestaveny tak, že utvoří ploché hnací kolo 5. Zmíněné hnací kolo 5 je neseno nosnou konstrukcí/rámem H a to sice tak, že obepíná (kolo) pevně uchycenou rotující osu 12. K zmíněnému rámu H je připevněna ojnice 13, která nese hnací motor 6, zmíněná ojnice 13 je pohybována pomocí napínající se pružiny 14 , která pnoucí silou, kterou vyvolávají hnací řemen či řemeny 15, působí na ojnici
13. Samozřejmě, že v potaz nepřicházejí jen pnoucí či mechanická pružina, které jsou zde znázorněny, ale i jiné známé rozličné prostředky jako např. hydraulicky pohánění pnoucí zařízení.
Zmíněná rotační osa 12 zmíněného hnacího kola 5 je upevněna v základní rovině 25 svislých vodících lišt 24 , které jsou umístěny souměrně k svislé středové rovině výtahové klece (obr. 3). Zmíněný nosný rám H umístěn v prostoru mezi zmíněnými vodícími lištami 24 a boční stěnou šachty 26 tak, že spoří místo.
V provedení, které znázorňují obrázky 1 až 4 šachta (nemá své vlastní popisné číslo) zmíněného hnacího motoru 6 je umístěna souběžně s rovinou 20 dveří 21, které zabraňují přístupu do šachty. Tento rychlý hnací motor, který vzhledem ke své rychlostní kapacitě splňuje požadovaný výkon je kupodivu také poměrně malý ve velikosti pak zmíněný motor nepřesahuje nad rovinu 22 (viz obr. 2), tj. nad rovinu
♦ A AAA
AA A·
A · A A
A A A tvořenou stranou zmíněného nosného rámu 11, lemující kabinu, ve směru zmíněné výtahové kabiny.
Zmíněný motor 6 je upevněný po svém obvodu na zmíněné ojnici 13, proto nemusí být v konstrukci podle tohoto vynálezu, nad zmíněnými dveřmi umístěn článek 22 jak je ukázáno na obr. 1. Vzhledem k skutečnosti, že zmíněný motor v konstrukci podle tohoto vynálezu již nepřesahuje nad zmíněnou rovinu 22, nyní - pokud je to zapotřebí - také pro zmíněný motor je dostatek místa na stejné straně jako zmíněné hnací kolo, mezi zmíněnou stěnou šachty a zmíněným prostorem pohybu zmíněné výtahové kabiny a/nebo praktické prodloužení zmíněné trasy k vrcholu nebo spodku. Jak objasňuje provedení zobrazené na obr. 5, zmíněný motor může být (například) také umístěn odpovídajícím způsobem tj. ojnici, pod vodorovnou osou nosného rámu 11 v - dle obrázku 2 - pravé mezeře mezi zmíněnou trasou pohybu zmíněné výtahové kabiny a zmíněnou stěnou šachty, těsně nad zmíněným otevíráním dveří. Zmíněný motor je v této pozici, mimo jiné, lépe přístupný případné údržbě.
Jak objasňuje úprava provedení na obrázku 8, motor (také pouze jako příklad) může být umístěn, odpovídajícím způsobem tj. ojnici, také těsně nad zmíněné dno šachty mezi zmíněnou vodící lištu a zmíněnou stěnu šachty. Na obrázku 8 je ukázán řez odpovídající vodící lišty pro snadnější průzkum. Zmíněný pohon je umístěn za ní a za pokračováním zmíněné vodící lišty znázorněné tečkami, z pohledu výkresu.
Podle úpravy na obrázku 9, zmíněný motor může být také umístěn opačné straně ve srovnání s obrázkem 8, pod okrajem zmíněných šachtových dveří.
Obrázek 4 jako detail V (viz označení detailu V na obrázku 1) ukazuje podrobněji tvar zmíněného hnacího kola, rámu a zmíněného motoru k němu přimontovaných. Polovina obrázku 4 leží nad zmíněným nosným čepem a/nebo zmíněnou osou 13 ukazuje průřez (ze shora), polovina obrázku 4 ležící pod zmíněnou nosnou závlačkou ukazuje pohled shora, viděno rovněž shora.
Je možno vidět jak zmíněný motor 6 začleněný jako vnější rotující motor s kladkou 6a, která je umístěna na povrchu rotoru, tento motor 6 je upevněn k zmíněnému rámu 11 zmíněného hnacího kola skrze ojnici 13. Zmíněné kolo 5Je oháněno třemi souběžně pracujícími řemeny 15. Průřez zmíněných řemenů 15 je vidět v oblasti napojení ojnice 13. Zmíněná hlava 17 zmíněného hnacího kola 5 je ukotvena na zmíněné nosné závlačce 12, která je zároveň osou rotace zmíněného hnacího kola, a která je na obou stranách uchycena na nosném rámu H, ve dvou otáčivých ložiscích.
»« · • · • · · • · · · «
Zmíněná výtahová kabina je nesena a pohybuje se pomocí plochých řemenů 8. Zmíněný plochý řemen 8 je obmotán přímo kolem zmíněné hlavy 17, která je za tímto účelem v oblasti 16 obmotání vytvarována do tvaru kladky pro bezpečné zakotvení plochého řemenu. Při používání plochého řemenu je jeho žlab definován dvěma lištovými výčnělky na obou jeho (řemenu) stranách. Obyčejně má zmíněný hnací řemen na své vnitřní straně dostatečně třecí povrch, takže není zapotřebí žádného dalšího žlábku pro provaz apod., aby tak případně dostatečné zabránily sklouzávání zmíněného plochého řemenu. Oblast obmotávání 16 zmíněným plochým řemenem 8, zmíněné hlavy 17 v níž je obalén tak, že okraj kola představuje kladku v tradičním smyslu. Kladka kola je propojena se středem bucf paprsky nebo kolovým diskem jakožto radiálním spojujícím článkem a tudíž má podle toho větší vnější průměr než pokud by kladka byla přímo u středu. Nejlepší je však omotat hlavu v průměru, který je co nejblíže zmíněné ose rotace. Stěna zmíněné hlavy je má tomto úseku (mezikruží) tloušťku, která odpovídá požadavkům pevnosti a zvláště zvýšenému faktoru bezpečnosti. Tudíž vnější průměr zmíněného kladkového profilu, který je v přímém kontaktu se zmíněným hnacím řemenem je v podstatě směrovaný na vnější průměr nosníku, který se nachází co nejblíže zmíněnému kladkovému profilu. Je obzvláště vhodné, aby vnější průměr kladky, který je v kontaktu s hnacím řemen, nebyl větší než průměr odpovídající přibližně 2,5 vnějšího průměru konkrétní nosné závlačky.
Jelikož v takovém případě je hnací síla řemenu přenášena na zmíněnou kladku přes poměrně menší pákové rameno, u takové konstrukce je pak potřebný točivý moment pro pohon a tedy motor značně zmenšen.
Naproti tomu, že nosný řemen 8 vyžaduje v porovnání s tradičním nosným lanem, více místa pro umístění, souběžně ke své ose průběhu. To však neznamená, že by zmíněné hnací kolo mělo nutně, nepříznivě, rozsáhlejší konstrukci ve směru osy. Vzhledem k tomu, že je motor rychlejší, může být použit i slabší točivý moment, čímž nejsou ani tak velké požadavky na řemeny spojující motor a hnací kladku - tažné síly, které mají být přeneseny na zároveň probíhající silový proud značně klesají se zvyšující se rychlostí. Následkem čehož je možné využít užších řemenů 15, čímž se uvolní přinejmenším značná část prostoru, dodatečně potřebného pro zmíněný hnací řemen 8 ve směru osy.
V provedení vynálezu na obrázku 4 je zmíněná kladka 9 natáhnuta na boční přírubě zmíněné hlavy 17 a tam je připevněna tak, aby mohla rotovat, vyztužovacím článkem • · ·· ·· • ♦ · · • · · • · · • · · • · ···· např. a je osově upevněna tradičním způsobem. Případně jsou, zmíněná hlava a zmíněná hnací kladka vyrobeny jako jeden kus z prefabrikátu či předsvařeného přípravku. Tato možnost je upřednostňována v tom, že plochý řemen nebo syntetická lana oproti lánům ocelovým nenesou zmíněnou kladku (a/nebo jsou tam zapotřebí lanové drážky) a z tohoto důvodu již není nutné, aby bylo možno zmíněnou kladku vyměnit samostatně.
V provedení vynálezu na obrázku 4, zmíněný okraj kola 9 podpírající/vyztužující zmíněné V-řemeny 15 na zmíněné hnací kladce 9 je vyroben tak, že v jeho vnitřku umožňuje zmíněnému brzdovému bubnu zmíněný třecí povrch/plochu 10. Zmíněná izolace brzd 19 uchycená na závlačce 18 může být přitlačeno k povrchu zmíněné třecí plochy hydraulickým či mechanickým brzdným zařízením. Výhodou tohoto zařízení spočívá vtom, že brzdné síly působí na velké pákové rameno, což je důvodem proč i v případě, že je použito poměrně slabého brzdného zařízení nebo zařízení se slabším pohonem, dosáhneme i tak poměrně velkého brzdného momentu.
Obrázek 6 zobrazuje oblast kolem osy konstrukce pozměněného hnacího kola. Součástky se stejnou funkcí jsou označeny stejnými referenčními čísly jako na předchozích obrázcích.
Na zmíněné nosné ojnici 12 zmíněného hnacího kola 9 zmíněná hlava/náboj 17 zmíněného hnacího kola 9 je podložena ložisky 14. Zmíněná hlava je opatřena kladkovou drážkou 16 pro plochý řemen 8. Zde je také zmíněný plochý řemen omotán kolem oblasti, která je co nejblíže ose, tj. předem určena vnějším průměrem zmíněných ložisek a tloušťkou stěny zmíněné hlavy.
Zmíněná hnací kladka 9 se zde také skládá z vnitřní části 9a ohnuté do pravého úhlu, za níž následuje část 9c ve tvaru disku, která na svém vnějším obvodu nese zmíněný okraj kola 9a, na kterou působí zmíněné hnací řemeny 15. Zmíněná část zahnutá do pravého úhlu je zde provedena z obvodovým prodloužením ve tvaru bubnu 9d. Brzdový buben je tedy něčím na co mohou být zvenčí přitlačeny brzdové čelisti.
Toto upravené provedení má následující přednosti. Jak bylo výše uvedeno, poměrně nízké zatížení zmíněných řemenů 15, jelikož zmenšený průměr kladky umožňuje použití poměrně užších řemenů, což následně umožňuje použít poměrně užší konstrukci zmíněného okraje hnacího kola 9a zmíněné hnací kladky. Navíc, průměr zmíněné kladky je podstatně menší než vnější průměr zmíněného brzdového bubnu, • ·
• ·· ·· · 9 · 9 · · · · 9 · · 9 ······· 9 9
9 9 9 9 9
9 99 9999 tj. vnější průměr zmíněného prodloužení 9d, Díky čemuž je možné, aby zmíněné brzdové čepy 19 přesahovaly ve směru osy bočně přes zmíněnou hnací kladku 9 bez toho aniž v této oblasti bočně překážely zmíněné kladce. To nabízí možnost pohánět zmíněnou brzdovou čelist bočně kolem zmíněného kraje kola, použitím spojení čelisťové brzdy, která by byla v průběhu operace ve zvýšené pozici. Není tedy potřeba jakýkoli olejový nebo hydraulický pohon, který by navíc musel být umístěn v šachtě, a který ještě navíc drahý, toto řešení s sebou přináší také podstatné výhody. Zmíněný brzdový buben a/nebo zmíněné prodloužení 9d jsou navrhnuty tak široké, ku přednosti účinku, že kroutivá síla vyvolaná nesouměrným sloučením hnacích sil FBREMS, které ve směru nachylují brzdnou čelist jsou zastaveny třecí plochou 10.
Obrázek 7 zobrazuje blíže část zmíněného hnacího kola, která je opět konstrukčně pozměněna. Součástky se stejnou funkcí jsou opět označeny stejnými referenčními čísly, které byly použity dříve pro odpovídající součástky.
Na zmíněné nosné závlačce/ojnici 12, je zde také náboj 17, který je podložen ložisky
14. Zmíněný náboj 17 je zde opět umístěn blízko ose, ve vzdálenosti, která je určena vnějším průměrem ložisek a tloušťkou stěny zmíněné hlavy, která opět nese kladkovou drážku 16, která je zde opět pro umístění plochého řemene 8. Jelikož plochý řemen nezpůsobí na kladce žádné opotřebení, je možné vytvořit zmíněnou hlavu 17 alespoň v jedné její části s brzdovým diskem 21. Případně i se zmíněnou hnací kladkou 9.
Brzdové těsnění 19 , které je pod předpnutím tlačeno proti zmíněnému brzdnému disku a za chodu je drženo ve zdvižené pozici (nejlépe hydraulicky) , v posuvném krytu 20, působí na zmíněný disk.
Pokud jsou jednotlivá provedení vynálezu opatřena hydraulickým pohonem brzd, je zde nainstalován zároveň náhradní zdroj tlaku/síly (není vyobrazen), takže i v případě výpadku pumpy zásobující zmíněný zdroj síly/tlaku, např. při výpadku proudu, je možné ovládat zmíněnou brzdu i manuálně. Tím je možné posunout výtahovou klec 3 do libovolné pozice, např. pro záchranné účely atd.
Claims (16)
- Patentové nároky1. Výtah (1) s klecí (3) upevněnou na nosníku (8), která se pohybuje směrem nahoru a dolů svislou šachtou (2) poháněná hnacím motorem (6), který pracuje na zmíněném nosníku (8) přes kladku (7), která je umístěna ve zmíněné šachtě (2), pomocí hnacího motoru (6) působící na zmíněný nosník (8) pomocí lanové klady (9), která je umístěna paralelně-souose, zmíněná lanová kladka je souose zakombinována s kladkou tak, že spolu vytváří hnací kolo (5).Součástí brzdy hnacího kola (5) je třecí povrch (10) po jeho obvodu, vyznačující se tím, že zmíněný nosník (8) sestává nejméně z jednoho plochého pouta nebo syntetického lana, které je přímo omotáno kolem části zmíněné hlavy (17) zmíněného hnacího kola (5), zmíněná část na odpovídající pozici sekci vykazující požadovaný kladkový profil a tím vytváří zmíněnou kladku (7).
- 2. Výtah definovaný dle nároku 1, vyznačující se tím, že vnější průměr povrchu zmíněné kladky na níž je umístěn řemen/lano je nezbytně shodný s vnějším průměrem ložisek (14) nejblíže k kladkovému profilu (6), plus dvojnásobek tloušťky stěny nezbytné s ohledem na stabilitu a aspekty pevnosti v této části obmotání zmíněné náboje kola (17)
- 3. Výtah definovaný jedním z předchozích nároků, vyznačující se tím, že šíře zmíněného hnacího motoru (6) včetně lanové kladky (6a) podpíraní jí ve směru osy nepřesahuje šíři zmíněného hnacího kola (5) rovněž ve směru jeho osy.
- 4. Výtah definovaný jedním z předchozích nároků, vyznačující se tím, že zmíněný hnací motor )6) je diskový armaturový motor.
- 5. Výtah definovaný jedním z předchozích nároků, vyznačující se tím, že zmíněný hnací motor (6) je alespoň částečně součástí zmíněné kladky (6a) kterouž je podpírán/nesen.
- 6. Výtah definovaný jedním z předchozích nároků, vyznačující se tím, že zmíněný hnací motor (6) je externí rotor motorem, vnější část tohoto rotoru je vyroben jako kladka (6a) pro zmíněný alespoň jeden hnací řemen (15).• · • 9 9 9 9·· 99999 9 9999 99 ·Λ Λ · 99999999999911 99 ..9999 1 ’ 999 9999 99 9 ·9 ····
- 7. Výtah definovaný jedním z předchozích nároků, vyznačující se tím, že zmíněný náboj (kola) (17) nesoucí zmíněný kladkový profil (16) jsou je jeden kus.
- 8. Výtah definovaný jedním z předchozích nároků, vyznačující se tím, že zmíněný náboj (kola) (17) nesoucí zmíněný kladkový profil (16) a obvodový třecí povrch/plochu (10) zmíněné brzdy jsou vytvořeny jako jeden kus.
- 9. Výtah definovaný jedním z předchozích nároků, vyznačující se tím, že zmíněný náboj (kola) (17) nesoucí zmíněný kladkový profil (16) a obvodový třecí povrch/plochu (10) zmíněné brzdy a zmíněná lanová kladka (9) jsou vytvořeny jako jeden kus.
- 10. Výtah definovaný jedním z předchozích nároků, vyznačující se tím, že zmíněná lanová kladka (9) přesahuje zmíněnou kladku (16,17), přičemž zmíněná lanová kladka (9) může být provedena tak, že je zahnutá do pravého úhlu a vytváří se tím místo pro součásti brzdy (18,19), tj. sestává z vnitřní části (9b) zahnuté do pravého úhlu a části ve tvaru disku (9c) pokračující radiálně směrem ven, nesoucí na svém vnějším obvodu kolový rám (9a) na nějř působí zmíněné hnací řemeny.
- 11. Výtah definovaný jedním z předchozích nároků, vyznačující se tím, že zmíněná část (9b) zahnutá do pravého úhlu ve své vnější části (viděno podle osy své rotace) vytváří obvodovou třecí plochu (10) brzdového bubnu.
- 12. Výtah definovaný jedním z předchozích nároků, vyznačující se tím, že zmíněná část (9b) zahnutá do pravého úhlů sestává ze obvodového výstupku (9d) vytvářející obvodovou třecí plochu pro brzdný buben, zmíněný výstupek (9d) viděno ve směru osy přesahu přes nejkrajnější bod rámu kolového rámu (9a).
- 13. výtah podle jednoho z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že zmíněný kolový rám (9a) na nějž působí zmíněné hnací řemeny vytváří na své vnitřní straně ( viděno z pohledu jeho osy rotace) obvodovou třecí plochu (10) pro brzdový buben.• A ·
- 14. výtah podle jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že zmíněný pruh (8) je ocelový, ze syntetického materiálu nebo kombinace oceli a syntetického materiálu.
- 15. výtah podle jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že zmíněná osa rotace (12) zmíněného hnacího kola (5) se nalézá ve zmíněné vodící rovině (25) zmíněné svislé vodící roviny (24) souvztažné se svislou středovou podélnou rovinou zmíněné výtahové klece.
- 16. výtah podle jednoho z předchozích nároků, vyznačující se tím, že rychlost zmíněného hnacího kola (9) zpomalena s ohledem na rychlost zmíněného hnacího motoru (6) a zmíněná klec je zavěšena na zmíněném nosníku v bloku (tj. nejméně v poměru 2:1).
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE19948946A DE19948946A1 (de) | 1999-10-11 | 1999-10-11 | Aufzug mit einem an einem Tragmittel gehaltenen Fahrkorb |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ20021262A3 true CZ20021262A3 (cs) | 2003-10-15 |
Family
ID=7925237
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ20021262A CZ20021262A3 (cs) | 1999-10-11 | 2000-10-10 | Výtah s klecí upevněnou na nosníku |
Country Status (13)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP1224143A1 (cs) |
JP (1) | JP2003512272A (cs) |
KR (1) | KR20020062284A (cs) |
CN (1) | CN1378519A (cs) |
AU (1) | AU7917800A (cs) |
BR (1) | BR0014621A (cs) |
CZ (1) | CZ20021262A3 (cs) |
DE (1) | DE19948946A1 (cs) |
IL (1) | IL148733A0 (cs) |
NO (1) | NO20021405L (cs) |
PL (1) | PL356123A1 (cs) |
RU (1) | RU2002110092A (cs) |
WO (1) | WO2001028911A1 (cs) |
Families Citing this family (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE20202975U1 (de) * | 2002-02-26 | 2003-07-03 | System Antriebstechnik Dresden Gmbh, 01189 Dresden | Maschinenraumloser Treibscheibenaufzug mit Riemenantrieb und Bremse |
JP5129428B2 (ja) * | 2003-12-01 | 2013-01-30 | インベンテイオ・アクテイエンゲゼルシヤフト | エレベータシステム |
JP4895500B2 (ja) | 2004-01-07 | 2012-03-14 | インベンテイオ・アクテイエンゲゼルシヤフト | エレベータ設備用駆動装置およびエレベータ設備用駆動装置の交換方法 |
WO2012114163A1 (en) * | 2011-02-24 | 2012-08-30 | Giorgio Jezek | Device for saving energy during vertical and horizontal motions wherein the resisting torque can be split into two torques opposing each other |
WO2010134106A2 (en) * | 2010-02-26 | 2010-11-25 | Giorgio Jezek | Device for saving energy during vertical and horizontal motions wherein the resisting torque can be split into two torques opposing each other |
JP2012240830A (ja) * | 2011-05-24 | 2012-12-10 | Mitsubishi Electric Corp | 綱車機構 |
EP2774886B1 (en) * | 2013-03-04 | 2015-11-18 | Kone Corporation | Traction sheave elevator |
EP2810911A1 (en) | 2013-06-05 | 2014-12-10 | Kone Corporation | A drive machine for an elevator and an elevator |
IT201700117293A1 (it) * | 2017-10-17 | 2019-04-17 | Extrema S R L | Gruppo frenante per un servoscala. |
Family Cites Families (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US1029627A (en) * | 1909-04-05 | 1912-06-18 | Charles O Pearson | Traction-elevator. |
CH207577A (de) * | 1938-11-04 | 1939-11-15 | Bucher Guyer Ag Masch | Antriebsvorrichtung mit Seilwinde für Warenaufzüge für Motorantrieb. |
DE69914577C5 (de) * | 1998-02-26 | 2014-11-20 | Otis Elevator Co. | Treibscheibenaufzugsystem mit flexiblem flachseil und permanentmagnet-antrieb |
DE29806526U1 (de) * | 1998-04-09 | 1998-07-23 | Osma-Aufzüge Albert Schenk GmbH & Co. KG, 49084 Osnabrück | Aufzug mit einem an Seilen gehaltenen Fahrkorb |
-
1999
- 1999-10-11 DE DE19948946A patent/DE19948946A1/de not_active Withdrawn
-
2000
- 2000-10-10 CN CN00814109A patent/CN1378519A/zh active Pending
- 2000-10-10 KR KR1020027004291A patent/KR20020062284A/ko not_active Application Discontinuation
- 2000-10-10 CZ CZ20021262A patent/CZ20021262A3/cs unknown
- 2000-10-10 BR BR0014621-8A patent/BR0014621A/pt not_active Application Discontinuation
- 2000-10-10 AU AU79178/00A patent/AU7917800A/en not_active Abandoned
- 2000-10-10 IL IL14873300A patent/IL148733A0/xx unknown
- 2000-10-10 WO PCT/EP2000/009971 patent/WO2001028911A1/de not_active Application Discontinuation
- 2000-10-10 RU RU2002110092/11A patent/RU2002110092A/ru unknown
- 2000-10-10 EP EP00969478A patent/EP1224143A1/de not_active Withdrawn
- 2000-10-10 JP JP2001531710A patent/JP2003512272A/ja active Pending
- 2000-10-10 PL PL00356123A patent/PL356123A1/xx unknown
-
2002
- 2002-03-21 NO NO20021405A patent/NO20021405L/no not_active Application Discontinuation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
DE19948946A1 (de) | 2001-04-19 |
IL148733A0 (en) | 2002-09-12 |
WO2001028911A1 (de) | 2001-04-26 |
KR20020062284A (ko) | 2002-07-25 |
NO20021405D0 (no) | 2002-03-21 |
NO20021405L (no) | 2002-03-21 |
PL356123A1 (en) | 2004-06-14 |
CN1378519A (zh) | 2002-11-06 |
AU7917800A (en) | 2001-04-30 |
EP1224143A1 (de) | 2002-07-24 |
RU2002110092A (ru) | 2004-02-10 |
JP2003512272A (ja) | 2003-04-02 |
BR0014621A (pt) | 2002-06-11 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
AU678779B2 (en) | Elevator motor placed in the counterweight | |
FI109897B (fi) | Hissi ja hissin vetopyörä | |
CZ20021262A3 (cs) | Výtah s klecí upevněnou na nosníku | |
US4620615A (en) | Elevator system | |
US4681301A (en) | Arrangement for lifting and lowering or for pulling loads | |
EP1973833A1 (en) | Elevator and elevator brake | |
KR20140137278A (ko) | 완강기 | |
CN109650215A (zh) | 索轮组件、补偿器和升降机装置 | |
CN1081423A (zh) | 用于提升设备特别是客货电梯的驱动装置 | |
KR100262999B1 (ko) | 수동 체인 블록 | |
ES2408126T3 (es) | Freno de ascensor con cojinete y superficie de freno integrados | |
CN1109649C (zh) | 起重装置 | |
KR20040034386A (ko) | 엘리베이터용 승강 구동 장치 | |
EP1845051B1 (en) | Hoist for elevator | |
JP2004262651A (ja) | エレベータ、エレベータのメンテナンス方法、エレベータの最新化方法、およびエレベータ用のクランプ装置 | |
JP4219034B2 (ja) | エレベータ | |
WO2017129852A1 (en) | Arrangement for tensioning a traction member of an elevator and for monitoring the tension of the traction member | |
CN113165842A (zh) | 适用于电梯用2:1绳索连接方法的悬吊滑轮 | |
US20030213439A1 (en) | Free movement guiding installation | |
AU613685B2 (en) | Column hoists | |
DE20217287U1 (de) | Riementrieb-Aufzugsmaschine mit Nothaltebremsen | |
EP1783089A1 (en) | Hoist of elevator | |
SU1472991A1 (ru) | Устройство дл подвода энергии к подвижному потребителю | |
SU1049400A1 (ru) | Лифт переменной грузоподъемности | |
SU1234684A1 (ru) | Ленточный тормоз с замыкающим грузом и размыкающим приводом |