CZ2000179A3 - Pruľicí prvek pro polątářování sedacích nebo lůľkových ploch a lůľkový systém s takovými pruľicími prvky - Google Patents

Pruľicí prvek pro polątářování sedacích nebo lůľkových ploch a lůľkový systém s takovými pruľicími prvky Download PDF

Info

Publication number
CZ2000179A3
CZ2000179A3 CZ2000179A CZ2000179A CZ2000179A3 CZ 2000179 A3 CZ2000179 A3 CZ 2000179A3 CZ 2000179 A CZ2000179 A CZ 2000179A CZ 2000179 A CZ2000179 A CZ 2000179A CZ 2000179 A3 CZ2000179 A3 CZ 2000179A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
spring
base
plate
spring element
bearing
Prior art date
Application number
CZ2000179A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ292929B6 (cs
Inventor
Heinrich Fromme
Original Assignee
Froli Kunststoffwerk Heinrich Fromme Ohg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=27219984&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ2000179(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Froli Kunststoffwerk Heinrich Fromme Ohg filed Critical Froli Kunststoffwerk Heinrich Fromme Ohg
Publication of CZ2000179A3 publication Critical patent/CZ2000179A3/cs
Publication of CZ292929B6 publication Critical patent/CZ292929B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47CCHAIRS; SOFAS; BEDS
    • A47C23/00Spring mattresses with rigid frame or forming part of the bedstead, e.g. box springs; Divan bases; Slatted bed bases
    • A47C23/002Spring mattresses with rigid frame or forming part of the bedstead, e.g. box springs; Divan bases; Slatted bed bases with separate resilient support elements, e.g. elastomeric springs arranged in a two-dimensional matrix pattern

Landscapes

  • Mattresses And Other Support Structures For Chairs And Beds (AREA)
  • Invalid Beds And Related Equipment (AREA)
  • Sliding-Contact Bearings (AREA)
  • Chair Legs, Seat Parts, And Backrests (AREA)
  • Chairs For Special Purposes, Such As Reclining Chairs (AREA)
  • Springs (AREA)
  • Finishing Walls (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Details Of Garments (AREA)
  • Joining Of Building Structures In Genera (AREA)
  • Domestic Plumbing Installations (AREA)
  • Slide Fasteners, Snap Fasteners, And Hook Fasteners (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)

Description

Vynález se týká pružícího prvku pro polštářování, zejména pro zespodu odvětrávanou podložku pro polštářování, žíněnku nebo podobně sedacích nebo lůžkových ploch, který je opatřen základnou a je připevnitelný na podložce, přičemž tento pružící prvek je opatřen nosným talířem pro uložení polštářování. Vynález se dále týká lůžkového systému s podložkou pro polštářování, která je opatřena pružícími prvky, přičemž polštářování spočívá na desce nebo je připevněno na latích.
Dosavadní stav techniky
Podložky pro polštářování slouží k položení polštářování, na kterém pak spočívá sedící nebo ležící osoba. Z dokumentu EP 0 401 712 je známa podložka pro polštářování, jejíž celá plocha je pokryta pružnými prvky, které jsou pro předcházení přetížení a vymezení možné pružící dráhy uloženy v U-profilech, takže úložná plocha pro žíněnku lůžkového nebo sedacího nábytku, například lůžek nebo podobně, je rozčleněna na dílčí plochy, jak je již také známo z dokumentu DE 36 12 603 Al, přičemž dílčí plochy jsou uspořádány v pravidelném vzoru a každá z nich je tvořena pružícím - prvkem. Položené polštářování přijímá uvolňovanou tělesnou vlhkost a v průběhu sezení nebo ležení vlhne, zejména tehdy, kde osoby leží po delší dobu ve vlhké atmosféře a podložka je nepropustná pro vlhkost, například v karavanech nebo ve člunech. Za účelem odvětrávání zespodu je v dokumentu EP 0 653 174 navrženo, aby se nosné talíře pružících
4« ·
« • · · • 4 ♦ 444
- 2 • · • · • 4 * • · • 4
4
4 • 4
4 • 4 prvků opatřily otvory. Nedostatkem tohoto návrhu je, že výška jednotlivých nosných či pružících prvků musí být poměrně velká, protože možná pružící dráha činí pouze zlomek výšky nezatíženého pružícího prvku.
Úkolem vynálezu je proto zdokonalit známé pružící prvky tak, aby jejich pružící dráha představovala podstatnou část jejich celkové výšky, přičemž pružící prvek má být při zachování odvětrávání zespodu jednoduše a hospodárně vyrobitelný a má být použitelný v širokém rozsahu. Dalším úkolem je navržení lůžkového systému s takovými pružícími prvky, který bude jednoduše a hospodárně vyrobitelný pro široký rozsah použití.
Podstata vynálezu
Uvedený úkol řeší a nedostatky známých řešení tohoto druhu do značné míry odstraňuje pružící prvek pro polštářování, zejména zespodu odvětrávané podložka pro polštářování, žíněnky nebo podobně sedacích nebo lůžkových ploch, který je opatřen základnou a je připevnitelný na podložce, přičemž tento pružící prvek je opatřen nosným talířem pro uložení polštářování, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že mezi základnou a dosedacím talířem pružícího prvku jsou uspořádány pružící elementy, které jsou provedeny jako ramena ve tvaru listových pružin, přičemž ze základny vystupují radiálně směrem ven nejméně dvě taková ramena, jejichž příslušné vnější konce ústí do dosedacího talíře.
Pružící prvek s výhodou obsahuje tři nebo čtyři rotačně symetricky uspořádaná ramena, jejichž vzájemný úhlový odstup činí u tří ramen 120°, popřípadě u čtyř ramen 90°.
Listové pružiny, které tvoří ramena, mají s výhodou shodné • ·
pružící konstanty, přičemž ramena jsou s výhodou z vysokohodnotného elastomeru a dosedací talíře z hospodárného plastu.
V délce ramen, která jsou tvořena listovými pružinami, jsou s výhodou uspořádány vlnité pružící elementy.
Dosedací talíře s výhodou sestávají z více dosedacích ploch, které jsou pomocí pružících elementů propojeny navzájem tak, žě je zajištěna kompenzace zvětšení délky ramen směrem ven při stlačení dosedacích ploch směrem dolů, přičemž tyto pružící elementy jsou provedeny jako tyto dosedací plochy spojující OMEGA-pružicí elementy nebo jako vlnité pružiny.
Základna je s výhodou provedena jako základní deska nebo jako základní těleso s výškou umožňující vyrovnávání rozdílných výšek podložky.
Základní deska nebo základní těleso je s výhodou opatřena jedním nebo více vůči středu základní desky nebo základního tělesa symetricky uspořádanými otvory pro připevnění pomocí šroubů nebo hmoždinek k podložce.
Centrální otvor je pro uchycení na čepu s otočnou destičkou na podložce opatřen nejméně jedním a s výhodou dvěma navzájem protilehlými rovnými okraji.
Základní deska · nebo základní těleso je pro připevnění na podložce s výhodou opatřena svorkou, která spolupůsobí s odpovídajícně tvarovanými protikusy podložky.
Základní deska nebo základní těleso je k připevnění na podložce s výhodou opatřena hákovitými lištami, které jsou přímé nebo jsou obloukově zakřiveny a jsou uspořádány po obou stranách středu základní desky nebo základního tělesa, kde tvoří jednu část suvného, popřípadě otočného spoje, přičemž tyto hákovité lišty jsou s výhodou opatřeny zaskakovacími prostředky pro vymezení suvného nebo otočného pohybu.
Předmětem vynálezu je rovněž pružicí prvek pro polštářování, zejména zespodu odvětrávaná podložka pro polštářování, žíněnky nebo podobně sedacích nebo lůžkových ploch, který je opatřen základnou a je připevnitelný na podložce, přičemž tento pružicí prvek je opatřen nosným talířem pro uložení polštářování, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že mezi základní deskou nebo základním tělesem a nosným talířem je uspořádáno pružicí těleso, přičemž hlava a patka tohoto pružícího tělesa, jakož i nosný talíř a základní deska nebo základní těleso jsou opatřeny navzájem si korespondujícími uzávěry, takže nosný talíř lze rozebíratelně nasadit jak na pružicí těleso, tak i na základní desku nebo základní těleso.
Uzávěr je s výhodou proveden jako otočný uzvěr na způsob bajonetového uzávěru, přičemž vzájemně párově spolupůsobící části tohoto uzávěru jsou s výhodou opatřeny navzájem do sebe zaskakujícími prostředky.
A
Pružicí těleso může být tvořeno jednoduchým polygonem » z elastomeru, jehož k základně přivrácený vrchol tvoří patku tohoto pružícího tělesa a k nosnému talíři přivrácený vrchol tvoří hlavu pružícího tělesa, přičemž patka je opatřena horní částí a hlava spodní částí uzávěru, které ve spolupráci s korespondující horní, popřípadě spodní částí uzávěru na základní desce nebo základním tělese a na nosném talíři umožňují vložení pružícího tělesa mezi základnu a nosný talíř, přičemž na vnitřní
AAAA
- 5 straně hlavy pružícího tělesa je natvarována poloviční trubková pružina.
Jiná možnost spočívá v tom, že pružící těleso je tvořeno dvojitým polygonem z elastomeru, jehož k základní desce nebo k základnímu tělesu přivrácený vrchol tvoří patku tohoto pružícího tělesa a k nosnému talíři přivrácený vrchol tvoří hlavu pružícího tělesa, přičemž patka je opatřena horní částí a hlava spodní částí uzávěru, které ve spolupráci s korespondující horní, popřípadě spodní částí uzávěru na základní desce nebo na základním tělese a na nosném talíři umožňují vložení pružícího tělesa mezi základní desku nebo základní těleso a nosný talíř, přičemž k sobě navzájem směřující vrcholy obou polygonů jsou k sobě navzájem svedeny tak, že mezi sebou tvoří trubkovou pružinu.
s výj ej ichž nejméně
Ve směrem ven hodou symetricky ke šířka je menší než rovna polovině šířky orientovaných vrcholech polygonů jsou středu vytvořena oblouková vybrání, šířka polygonů, s výhodou je však polygonu.
Jiná možnost spočívá v tom, že směrem ven orientované vrcholy polygonů jsou navzájem spojeny postranními obloukovými vzpěrami, jejichž šířka je menší než šířka polygonů, s výhodou je však nejméně rovna polovině šířky polygonu.
Na základní desku nebo základní těleso nasaditelný nosný talíř je s výhodou proveden jako pružící stupňovitý talíř a je opatřen dosedacími plochami, které jsou navzájem spojeny spojovacími rameny nebo radiálními spojovacími úseky a směrem zevnitř ven jsou uspořádány s výškovými odstupy tak, že nejvíce uvnitř se nacházející dosedací plocha je uspořádána nejníže,
následující dosedací plochy jsou uspořádány výše a nejvíce vně se nacházející dosedací plocha je uspořádána nejvýše, přičemž spojovací ramena nebo radiální spojovací úseky jsou provedeny jako pružicí můstky a jako pružicí element s výhodou obsahují vlnitou pružinu.
Nosný talíř je opatřen nejméně jednou vnější dosedací plochou, která je tvořena kruhovým, oválným nebo pravoúhlým prstencem, a vnitřní dosedací plochou, která se opírá přímo o centrální talíř nebo je jím tvořena, přičemž mezi vnitřní dosedací plochou a vnější dosedací plochou jsou uspořádány radiální spojovací úseky a dosedací plochy a/nebo radiální spojovací úseky jsou opatřeny vybráními, která tvoří větrací otvory.
Nosný talíř je opatřen nejméně dvěma, s výhodou třemi, popřípadě čtyřmi se vzájemným úhlovým odstupem 120°, popřípadě 90°, uspořádanými, radiálně směrem ven orientovanými rameny, jejichž vnější konce jsou provedeny jako dosedací plochy, a dálé vnitřní dosedací plochou, která je s výhodou podepřena centrálním talířem nebo je jím tvořena, přičemž mezi vnitřními dosedacími plochami a vnějšími dosedacími plochami jsou uspořádána spojovací ramena, popřípadě radiální spojovací úseky.
Mezi vnější dosedací plochou a vnitřní dosedací plochoú nosného talíře je s výhodou uspořádána střední dosedací plocha, která se ve svislém směru nachází nad vnitřní dosedací plochou, avšak pod vnější dosedací plochou, a je uspořádána na spojovacích ramenech, popřípadě radiálních spojovacích úsecích, přičemž tato spojovací ramena, popřípadě radiální spojovací úseky a/nebo dosedací plochy nosného talíře jsou s výhodou opatřena vybráními, která tvoří větrací otvory.
Nejméně vnější dosedací plocha nosného talíře je pro vytvoření stabilizačního U- nebo C-profilu s výhodou opatřena zahnutými okraji.
Nosný talíř je s výhodou víceramenný a jeho vnější dosedací plochy jsou se sousedními dosedacími plochami spojeny spojovacími oblouky, přičemž vnější dosedací plochy spolu se spojovacími oblouky tvoří uzavřenou strukturu a tyto spojovacími oblouky jsou provedeny jako pružiny, s výhodou jako ploché pružiny ve tvaru OMEGA nebo jako vlnité pružiny.
Základní deska, popřípadě základní těleso, pružící těleso a nosný talíř jsou s výhodou tvořeny vstřikovacím litím zhotoveným odlitkem z plastu.
Předmětem vynálezu je rovněž lůžkový systém s podložkou pro polštářování, která je opatřena pružícími prvky, přičemž polštářování spočívá na desce nebo je připevněno na latích, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že na desce, popřípadě na latích, jsou uspořádány připevňovací prostředky.
Na desce je uspořádána křížová mříž z nosných křížů, z nichž každý je v oblasti křížení opatřen připevňovacími prostředky pro pružící prvek, přičemž nosné kříže jsou navzájem spojeny zásuvnými spoji.
Pružící prvky mohou být na desce, na křížové mříži sestavené z nosných křížů nebo na lati připevněny zasunutím do tam vytvořených zásuvných spojů.
Jiná možnost spočívá v tom, že pružící prvky jsou na desce, na křížové mříži sestavené z nosných křížů nebo na lati
:h otočných uzávěrů.
sestává z první zóny s pru-
základní desky, popřípadě
a dále z druhé zóny s pru-
základní desky, popřípadě
žicími prvky, sestávajícími ze základního tělesa, a nosného talíři žicími prvky sestávajícími ze základního tělesa, pružícího tělesa a nosného talíře, přičemž latě druhé zóny jsou vůči základnímu rámu uspořádány níže, pružící prvky s pružícími tělesy druhé zóny jsou uprostřed laťového roštu uspořádány v podstatě v oblasti sedící osoby a pružící prvky první zóny pouze se základnami a nosnými talíři jsou uspořádány po obou stranách druhé zóny, přičemž první zóna je vytvořena nejméně v oblasti vnějšího rámového dílu.
Aby se v první variantě provedení dosáhlo odpružení, jsou použita nejméně dvě ramena ve tvaru listových pružin, která radiálně vystupují ze základny a jejichž pružící dráha probíhá ve směru zatížení. Na koncích těchto ramen jsou vytvořeny dosedací plochy. Tyto dosedací plochy pružícího prvku společně tvoří dosedací talíř pro uložení polštářování, ve kterém jsou navzájem spojeny spojovacími oblouky. Tyto dosedací plochy jsou při propružení pružícího prvku roztlačeny od sebe navzájem.
S dalšími pružícími elementy jsou tyto dosedací plochy spojeny tak, že při pohybu dosedacích ploch od sebe navzájem dochází k natahování těchto dalších pružících elementů. Oba typy pružin přitom působí ve stejném smyslu. Jsou-li stlačením napnuty pružiny ramen, způsobí toto po roztažení nosného talíře napnutí dalších pružících elementů, takže výsledkem je, že pružící charakteristiku pružícího prvku lze podle potřeby nebo přání nastavit kombinací chrakteristik obou typů pružin. Zásluhou toho, že dosedací plochy mohou být stlačeny až na úroveň základny, lze docílit pružící dráhy, která až na sílu materiálu může odpovídat « ···« ·* « ·· ·· ·· · · · ·· · · · · • · · · · · · · · • · ··· 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 99 999 9 * · · výšce vlastního pružícího prvku.
Ramena jsou s výhodou uspořádána rotačně symetricky, takže vzájemný úhlový odstup činí u tří ramen 120°, popřípadě u čtyř ramen 90°. Jsou-li listové pružiny, které tvoří ramena, provedeny tak, že mají shodné pružící konstanty, dosáhne se i při bočních silových složkách stlačení pružících prvků bez překlopení známého z jiných pružících prvků pro tento účel, takže se dosáhne řádného odpružení. Rozumí se přitom samosebou, že pružící konstanty lze volit nezávisle na tom. Má-li dále nosný talíř zásluhou odpovídajícího provedení dosedacích ploch volný vnitřní prostor, který svou velikostí odpovídá nejméně velikosti základny, lze dosáhnout pružicí dráhy, která, odhlédne-li se od síly materiálu, odpovídá výšce vlastního pružícího prvku, takže nosný talíř se může stlačit dokonce až do roviny základny. Je přitom výhodné, jestliže ramena jsou z vysokohodnotného elastomeru a dosedací talíře z hospodárného plastu. Takové plastové předměty lze vyrobit dvousložkovým vstřikovacím litím nebo stroji umožňujícími střídavé změny vstřikovaného materiálu.
Jedno z výhodných provedení pružícího prvku spočívá v tom, že v délce ramen, která jsou tvořena listovými pružinami, jsou uspořádány vlnité pružicí elementy. Prodloužení ramen zde vede ke stlačení vlnitých pružících elementů, což působí proti změně polohy dosedacích ploch. Dosedací talíře sestávají z více dosedacích ploch, které jsou pomocí pružících elementů propojeny navzájem tak, že je zajištěna kompenzace zvětšení délky ramen směrem ven při stlačení dosedacích ploch směrem dolů, přičemž tyto pružicí elementy jsou provedeny jako tyto dosedací plochy spojující OMEGA-pružicí elementy nebo jako vlnité pružiny. Zejména provedení s OMEGA-pružicími elementy dovoluje větší pružicí dráhu, protože tato není zkracována přítomností vlnitých • · · »· · · • · ·* · · · · • · · 4 · 4 4
9 4 9 4 4 4 9
4 4 9 9 4 4
494 44 44 pružin. Dosedací plochy jsou těmito dalšími pružícími elementy spojeny navzájem tak, že pohyb dosedacích ploch směrem od sebe navzájem má za následek napínání těchto dalších pružících elementů. Obě pružiny přitom působí ve stejném smyslu. Dojde-li stlačením k napnutí pružin ramen, má s tím spojené rozpínání nosného talíře za následek napínání zmíněných dalších pružících elementů, takže v konečném důsledku pružící charakteristika pružicícho prvku je dána kombinací obou charakteristik a může být takto nastavena podle potřeby, popřípadě podle přání.
Základna pružícího prvku je provedena tak, aby bylo možno tento pružící prvek připevnit k podložce. Mají-li se výškové rozdíly v připevnění vyrovnat tak, aby všechny nosné talíře ležely v jedné rovině, je základna s výhodou provedena jako základní deska nebo jako základní těleso s výškou umožňující vyrovnávání rozdílných výšek podložky. V jednom z možných provedení je základní deska nebo základní těleso opatřena jedním nebo více vůči středu základní desky nebo základního tělesa symetricky uspořádanými otvory k připevnění pomocí šroubů nebo hmoždinek k podložce, přičemž tyto šrouby nebo hmoždinky vniknou do podložky. V případě více takto použitých šroubů nebo hmoždinek je pružící prvek na podložce zajištěn proti otáčení. V případě, že na podložce je připevněn držák ve tvaru písmene T, který sestává například z čepu s otočnou destičkou, je centrální otvor pro uchycení na podložce opatřen nejméně jedním a s výhodou dvěma navzájem protilehlými rovnými okraji, které po pootočení otočné destičky o přibližně- 90° přijdou pod tuto otočnou destičku, takže pružící prvek je takto připevněn k podložce.
V jiném dalším možném provedení pružícího prvku je základní deska nebo základní těleso pro připevnění na podložce opatřena svorkou, která spolupůsobí s odpovídájícně tvarovanými protikusy
- 11 99 · 99 99
9 99 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9
9 999 99 9
9 9 9 9 9 9
9» 999 99 99 podložky. Je zvláště výhodné, jestliže základní deska nebo základní těleso je k připevnění na podložce opatřena hákovitými lištami, které jsou přímé nebo jsou obloukově zakřiveny a jsou uspořádány po obou stranách středu základní desky nebo základního tělesa, kde tvoří jednu část suvného, popřípadě otočného spoje, přičemž tyto hákovité lišty jsou s výhodou opatřeny zaskakovacími prostředky pro vymezení suvného nebo otočného pohybu. V posledním případě lze pružící prvky nasadit na způsob otočného bajonetového spoje. Obě popsaná provedení umožňují jednoduché a spolehlivé připevnění pružících prvků na podložce, přičemž zaskakovací prostředky zajišťují fixování požadované polohy.
V druhém provedení pružícího prvku pro polštářování, zejména zespodu odvětrávané podložky pro polštářování, žíněnky nebo podobně sedacích nebo lůžkových ploch, který je opatřen základnou a je připevnitelný na podložce, přičemž tento pružící prvek je opatřen nosným talířem pro uložení polštářování, je odpružení zajištěno tak, že mezi základní deskou nebo základním tělesem a nosným talířem je uspořádáno pružící těleso. Hlava a patka pružícího tělesa, jakož i nosný talíř a základní deska nebo základní těleso jsou opatřeny navzájem si korespondujícími uzávěry, takže nosný talíř lze rozebíratelně nasadit jak na pružící těleso, tak i na základní desku nebo základní těleso.
Zásluhou vložení pružícího tělesa se takto zvětší vzdálenost mezi základní patkou a nosným talířem. Získá se tak pružící prvek, který může být vybaven různě vysokými pružícími tělesy a namontován v různých - výškách, čímž je umožněno vyrovnávání výšek. Výška dosedací plochy je přitom určena výškou pružícího tělesa.
Plochý pružící prvek lze přitom získat kombinací základní desky, která je připevněna na podložce, se samotným nosným talířem. Uvedené součásti jsou navzájem spojeny uzávěrem, který
Φ··· *φ>
·· ·· • · · · • · · · • · « · • · Φ · »· ΦΦ
- 12 bajonetového uzávěru, je proveden jako otočný uzávěr na způsob přičemž vzájemně párově spolupůsobící části tohoto uzávěru jsou s výhodou opatřeny navzájem do sebe zaskakujícími prostředky. Výstupky na základní patce, které zapadají do vybrání ve tvaru kruhových segmentů v centrální části nosného talíře, umožňují otočení uvedených součástí vůči sobě navzájem. Výstupky jsou s výhodou provedeny jako kolíky hřibovitého tvaru, které zapadají do zmíněných vybrání v centrální části, jejichž okraje pak v krajní poloze svými hlavami přesahují. Zmíněné zaskakovací prostředky jsou obecně tvořeny výstupky, kolíky nebo podobně a jim korespondujícími vybráními, popřípadě prohlubněmi.
Pružící těleso může být tvořeno jednoduchým polygonem z elastomeru, jehož k základně přivrácený vrchol tvoří patku tohoto pružícího tělesa, a k nosnému talíři přivrácený vrchol tvoří hlavu pružícího tělesa, přičemž patka je opatřena horní částí a hlava spodní částí uzávěru, které ve spolupráci s korespondující horní, popřípadě spodní částí uzávěru na základní desce nebo základním tělese a na nosném talíři umožňují vložení pružícího tělesa mezi základnu a nosný talíř, přičemž na vnitřní straně hlavy pružícího tělesa je natvarována poloviční trubková pružina.
V jiném možném provedení je pružící těleso tvořeno dvojitým polygonem z elastomeru, jehož k základní desce nebo k základnímu tělesu přivrácený vrchol tvoří patku tohoto pružícího tělesa a k nosnému talíři přivrácený vrchol tvoří hlavu pružícího tělesa, přičemž patka je opatřena horní částí a hlava spodní částí uzávěru, které ve spolupráci s korespondující horní, popřípadě spodní částí uzávěru na základní desce nebo na základním tělese a na nosném talíři umožňují vložení pružícího tělesa mezi základní desku nebo základní těleso a nosný talíř, přičemž k sobě • 9 • · · ·
• · · ·
- 13 navzájem směřující vrcholy obou polygonů jsou k sobě navzájem svedeny tak, že mezi sebou tvoří trubkovou pružinu.
Aby bylo toto pružící těleso stabilizováno proti působení bočních posuvových sil, jsou směrem ven orientované vrcholy polygonů navzájem spojeny postranními obloukovými vzpěrami, jejichž šířka je menší než šířka polygonů, s výhodou je však nejméně rovna polovině šířky polygonu. V zájmu dosažení stlačitelnosti podobné jako u kulového kloubu mohou být ve směrem ven orientovaných vrcholech polygonů symetricky ke středu vytvořena oblouková vybrání, jejichž šířka je menší než šířka polygonů, s výhodou je však nejméně rovna polovině šířky polygonu. Toto opatření je použitelné jak u dvojitého, tak i u jednoduchého polynomu a výsledkem je pružicí těleso, které má vysokou pohyblivost ve všech směrech v rovině kolmé ke směru působení síly.
Na základní desku nebo základní těleso nasaditelný nosný talíř je proveden jako pružicí stupňovitý talíř a je opatřen dosedacími plochami, které jsou navzájem spojeny spojovacími rameny nebo radiálními spojovacími úseky a směrem zevnitř ven jsou uspořádány s výškovými odstupy tak, že nejvíce uvnitř se nacházející dosedací plocha je uspořádána nejníže, následující dosedací plochy jsou uspořádány výše a nejvíce vně se nacházející dosedací plocha je uspořádána nejvýše, přičemž spojovací ramena nebo radiální spojovací úseky jsou provedeny jako pružicí můstky a jako pružicí element s výhodou obsahují vlnitou pružinu. Tímto výškovým odstupňováním se podstatně zmenší zakrytí spodní strany položené žíněnky nebo podobně. Dosedací plochy jsou nejméně na svých vnějších okrajích vyztuženy zahnutím ve tvaru písmene C nebo U.
• · · · • »
- 14 Aby se stlačování odstupňovaných dosedacích ploch mohlo přizpůsobit požadavkům, může být nosný talíř opatřen nejméně jednou vnější dosedací plochou, která je tvořena kruhovým, oválným nebo pravoúhlým prstencem, a vnitřní dosedací plochou, která se opírá přímo o centrální talíř nebo je jím tvořena, přičemž mezi vnitřní dosedací plochou a vnější dosedací plochou jsou uspořádány radiální spojovací úseky a dosedací plochy a/nebo radiální spojovací úseky jsou opatřeny vybráními, která tvoří větrací otvory.
Další výhodné provedení spočívá v tom, že nosný talíř je opatřen nejméně dvěma, s výhodou třemi, popřípadě čtyřmi se vzájemným úhlovým odstupem 120°, popřípadě 90°, uspořádanými, radiálně směrem ven orientovanými rameny, jejichž vnější konce jsou provedeny jako dosedací plochy, a dále vnitřní dosedací plochou, která je s výhodou podepřena centrálním talířem nebo je jím tvořena, přičemž mezi vnitřními dosedacími plochami a vnějšími dosedacími plochami jsou uspořádána spojovací ramena, popřípadě radiální spojovací úseky. Ramena sousedních nosných talířů mohou být při sestavení více pružících prvků v podložku pro žíněnku uspořádána tak, že vznikne v podstatě souvislá úložná plocha, zejména jsou-li tato ramena odpovídajícím způsobem tvarována. V případě nosných talířů s třemi rameny mohou být nosné talíře navíc uspořádány vlnitě, takže mezi dvě ramena jednoho nosného talíře vždy zasahuje rameno sousedního nosného talíře. V případě čtyř ramen jsou tato na laťovém roštu jako podložce uspořádána -s výhodou- tak, že lať probíhá vůči zkříženým ramenům šikmo.
výhodných provedení je nosný talíř dosedací plochy jsou se sousedními spojovacími oblouky, přičemž vnější
V jednom z dalších víceramenný a jeho vnější dosedacími plochami spojeny • ·· ·
- 15 dosedací plochy spolu se spojovacími oblouky tvoří uzavřenou strukturu a tyto spojovacími oblouky jsou provedeny jako pružiny, s výhodou jako ploché pružiny ve tvaru OMEGA nebo jako vlnité pružiny. V případě OMEGA-tvaru je otevřená strana tohoto písmene obrácena směrem ven a obě jeho nožičky jsou spojeny s dosedacími plochami sousedních nosných talířů. Zahnuté okraje vnějších dosedacích ploch jsou v oblasti spojovacích oblouků v zájmu potlačení vyztužení přerušeny. Provedením těchto spojovacích oblouků lze stupeň vazby nastavit tak, aby se dosáhlo požadovaných pružících vlastností.
V dalším, rovněž výhodném provedení jsou nosné talíře provedeny jako uzavřené prstence. Dosedací plochy jsou zde rovněž odstupňovány, přičemž mezi vnější dosedací plochou a vnitřní dosedací plochou je uspořádána střední dosedací plocha, která se ve svislém směru nachází nad vnitřní dosedací plochou, avšak pod vnější dosedací plochou a je uspořádána na spojovacích ramenech, popřípadě radiálních spojovacích úsecích, přičemž tato spojovací ramena, popřípadě radiální spojovací úseky a/nebo dosedací plochy nosného talíře jsou s výhodou opatřena vybráními, která tvoří větrací otvory.
Nejméně vnější dosedací plocha nosného talíře je pro vytvoření stabilizačního U- nebo C-profilu opatřena zahnutými okraji.
V jednom z výhodných - provedení jsou základní deska, popřípadě základní těleso, pružicí těleso a nosný talíř tvořeny vstřikovacím litím zhotoveným odlitkem z plastu. Pružicí prvek lze takto jednoduše vyrobit a náklady na vstřikovací formu nezvyšují s ohledem na vysoký počet vyráběných pružicích prvků nijak znatelně náklady na jednotlivé pružicí prvky. Rozumí se • · • ·
- 16 přitom samo sebou, že pro výrobu takových pružících prvků se s ohledem na jejich odolnost vůči mechanickým zatížením nebo chemickým vlivů volí vhodné plasty, které jsou dostatečně stabilní. Vhodné jsou zejména termoplastické elastomery.
V lůžkovém systému jsou pružicí prvky uspořádány na desce nebo na latích, přičemž na desce, popřípadě na latích, jsou za tím účelem uspořádány vhodné připevňovací prostředky. V jednom z možných provedení je na desce uspořádána křížová mříž z nosných křížů, z nichž každý je v oblasti křížení opatřen připevňovacími prostředky pro pružicí prvky, přičemž nosné kříže, jejichž počet odpovídá počtu pružících prvků, jsou navzájem spojeny zásuvnými spoj i.
V jednom z možných provedení lůžkového systému jsou pružicí prvky na desce, na křížové mříži sestavené z nosných křížů nebo na lati připevněny přilepením nebo přivařením. V jiném možném provedení lůžkového systému jsou pružicí prvky na desce, na křížové mříži sestavené z nosných křížů nebo na lati připevněny šrouby, popřípadě hřebíky, obuvnickými hřebíky nebo hmoždinkami. V dalším možném provedení lůžkového systému jsou pružicí prvky na desce, na křížové mříži sestavené z nosných křížů nebo na lati připevněny zasunutím do tam vytvořených zásuvných spojů nebo zatočením do tam vytvořených otočných uzávěrů. Počet připevňovacích prvků přitom odpovídá počtu pružících prvků.
V druhém provedení lůžkového systému, který je opatřen popsanými pružicími prvky, je kromě rozložení lůžkové nebo sedací plochy na pružicí prvky vyřešeno také odstupňování jejich pružících drah, takže lze očekávat zvýšení komfortu polštářování, protože pružicí prvky podle vynálezu mají různé výšky, popřípadě pružicí dráhy. Takto lze překvapivě snadno vytvářet zóny s různým
V • ·
- 17 odpružením, takže v zóně s malým zatížením, například v oblasti hlavy, lýtek a chodidel se použijí pružící prvky bez pružícího tělesa mezi základní deskou a nosným talířem, přičemž latě jsou zde pomocí známých stupňových hmoždinek umístěny poněkud výše. V zóně se zvýšeným zatížením, zejména v oblasti ramen, trupu a pánve, se naproti tomu použijí pružící prvky sestávající ze základní desky, popřípadě základního tělesa, pružícího tělesa a nosného talíře, přičemž latě této zóny jsou vůči základnímu rámu pomocí stupňových hmoždinek uspořádány níže.
Popsaným způsobem vzniknou napříč k průběhu latí zóny s různým propružením, kterým se vyrovnává rozdílné zatížení těchto zón. V rámci jedné latě však nedojde k žádnému zkřivení, protože konce latě jsou uspořádány ve stejné výšce a bodové propružení výhodou se použijí s pružícími prvky je dáno jednotlivými pružícími prvky. S nejméně dvě zóny, to jest jedna zóna sestávajícími ze základní desky, popřípadě základního tělesa, a nosného talíře a druhá zóna s pružícími prvky sestávajícími ze základní desky, popřípadě základního tělesa, pružícího tělesa a nosného talíře, přičemž první zóna je pomocí stupňových hmoždinek uspořádána v laťovém rámu výše než druhá zóna. Druhá zóna s pružícími prvky sestávajícími ze základní desky, popřípadě základního tělesa, pružícího tělesa a nosného talíře je přitom vytvořena v podstatě ve střední odpovídá oblasti pánve ležící osoby zóny je vytvořena první zóna s pružícími prvky bez pružících těles.
části laťového roštu, což Po obou stranách této druhé
Základní rám je s výhodou opatřen nejméně jedním přídavným stavěcím rámovým dílem, který je k němu připojen klouby. Na přídavném stavěcím rámovém dílu může být kloubově připojen další stavěči rámový díl, který je opět opatřen nejméně dvěma latěmi
- 18 s pružícími prvky. Tento další rámový díl představuje v případě lůžka hlavový díl či opěrku pro hlavu, například pro větší pohodlí při čtení. Každý z rámových dílů s nastavitelnou polohou vůči základnímu rámu je opatřen nejméně dvěma řadami pružících prvků. Nejméně jedna ze řad pružicích prvků vnějšího ze stavěčích rámových dílů obsahuje pružící prvky, které sestávají pouze ze základen a nosných talířů, zatímco ostatní řady pružicích prvků obsahují pružící prvky sestávající ze základní desky, popřípadě základního tělesa, pružícího tělesa a nosného talíře. Základny a/nebo nosné talíře a/nebo pružící tělesa v obou provedeních pružicích prvků jsou s výhodou tvořeny vstřikovacím litím vyrobenými odlitky z plastu, takže je lze hospodárně vyrábět i ve vysokém počtu kusů.
Přehled obrázků na výkresech
Podstata vynálezu je dále objasněna na příkladech jeho provedení, které jsou popsány na základě připojených výkresů, které znázorňují
- na obr. 1 pružící prvek se čtyřmi ze základní desky vybíhajícími listovými pružinami a nosným talířem,
Obr. la: perspektivní pohled, zčásti v řezu,
Obr. lb: řez pružícím prvkem se základní deskou,
Obr. lc: řez pružícím prvkem se základním tělesem;
- na obr. 2 pružící prvek se čtyřmi ze základní desky vybíhajícími listovými pružinami s nosným talířem a dosedací plochou připojenou pomocí spojovacích pružin, • · · • · · • · * • · • · • ··
Obr. 2a: perspektivní pohled, zčásti v řezu,
Obr. 2b: řez;
na obr. 3 pružící prvek k připevnění šrouby, perspektivní
pohled, v řezu;
na obr. 4 pružící prvek k připevnění hmoždinkami, boční
pohled;
na obr. 5 pružící prvek k připevnění svorkami, perspektivní
pohled z espodu;
na obr. 6 pružící prvek s připevněním otočným uzávěrem,
Obr. 6a: půdorysný pohled,
Obr. 6b: řez
na obr. 7 z křížů sestavená nosná konstrukce s nasazenými
pružícími prvky,
Obr. 7a: výřez,
Obr. 7b: detail kříže nosné konstrukce;
na obr. 8 pružící prvek s nosným talířem,
Obr. 8a: půdorysný pohled,
Obr. 8b: boční pohled, v řezu,
Obr. 8c: s pružícím tělesem, boční pohled,
v řezu;
na obr. 9 pružící těleso, schematický perspektivní pohled,
Obr. 9a: pružící těleso s obloukovými vzpěrami,
Obr. 9b: pružící těleso s obloukovým vybráním;
na obr. 10 detaily pružícího tělesa, • ·
- 20 -
Obr. 10a: pružící těleso s dvojitým polygonem, boční pohled,
Obr. 10b: pružící těleso s jednoduchým polygonem, boční pohled,
Obr. 10c: pružící těleso, půdorysný pohled,
Obr. ÍOd: pružící těleso, půdorysný pohled;
na obr. 11 lůžkový systém s laťovým roštěm,
Obr. lla: půdorysný pohled,
Obr. 11b: boční pohled, rámové díly odchýleny od sebe;
na obr. 12 detail nosné konstrukce (podélný řez),
Obr. 12a: latě uspořádány níže, vysoké pružící prvky,
Obr. 12b: latě uspořádány výše, nízké pružící prvky;
na obr. 13 čtyřramenný nosný talíř se stupňovitými radiálními rameny,
Obr. 13a: půdorysný pohled,
Obr. 13b: řez;
na obr. 14 čtyřramenný nosný talíř s vlnitými rameny,
Obr. 14a: půdorysný pohled,
Obr. 14b: řez;
na obr. 15 nosný talíř s prstencovou dosedací plochou a vlnitými rameny,
Obr. 15a: půdorysný pohled,
Obr. 15b: řez.
- 21 Příklady provedeni vynálezu
Pružicí prvek 10, který je znázorněn na obr. 1, sestává z centrální základny 11, kterou lze uložit na neznázoměnou podložku a k této podložce připevnit. Tato základna 11 je přitom provedena jako základní deska 11.1 podle obr. 11b nebo pro vyrovnání výškových rozdílů jako základní těleso 11.2 podle obr. 11c. Na tuto základní desku 11.1, popřípadě základní těleso 11.2 navazují jako dosedací ramena 12 zakřivené listové pružiny, na jejichž volných koncích jsou vytvořeny dosedací plochy 14, tvořící nosný talíř 15. K vyrovnávání protažení, ke kterému dochází při propružení dosedacích ramen 12, slouží vlnité pružicí elementy 13, které jsou svým stlačením schopny absorbovat protažení, ke kterém dochází v důsledku narovnání při propružení dosedacích ramen 12. Volné konce dosedacích ramen 12 s vlnitými pružícími elementy 13 jsou připojeny k obloukovým můstkům 14.2 nosného talíře 15, které jednotlivé dosedací plochy 14, které tvoří nosný talíř 15, spojují v uzavřený prstenec, na kterém spočívá polštářování, například žíněnka.
Dosedací plochy 14 jsou pro lepší větrání zespodu opatřeny větracími otvory 14.1. Takto provedené nosné talíře 15 tak mají dostatek volné plochy, takže na ně položené polštářování nebo podložka tohoto polštářování jsou zespodu dostatečně odvětrávány, aby se mohla odvádět vlhkost. Nosný talíř 15 může být v tomto provedení směrem ke svým okrajům snížen, takže nedochází k jeho vzpříčení a podobně.- Nosný talíř 15 může přitom vyztužen ohnutím vnějších a vnitřních hran, analogicky jako je to provedeno u pružícího prvku 20 na obr. 2, 3, 4 a 5.
Pružicí prvek 20, který je znázorněn na obr. 2, obsahuje stejně jako pružicí prvek 10 z obr. 1 základnu 21, to jest ··· · • · · • · · ·
- 22 základní desku nebo základní těleso, která se připevňuje na blíže neznázorněnou podložku. Na tuto základnu 21 navazují čtyři ramena 22, která jsou provedena jako listové pružiny a zakřiveně probíhají k nosnémz talíři 25, kde jsou prostřednictvím obloukových můstků 24.2 mezi dosedacimi plochami 24 spojeny s těmito dosedacimi plochami 24. Pro vyrovnáni prodlouženi ramen 22 v důsledku jejich propružení jsou zde použity OMEGA-pružicí elementy 23, které navzájem spojují zde dělené dosedací plochy 24, které tvoří nosný talíř 25. Při propružení jsou dělené dosedací plochy 24 roztlačeny od sebe, takže OMEGA-pružicí elementy 23 se napřímí.
Také v tomto případě má nosný talíř 25 tvar prstence se směrem dovnitř vystupujícími dosedacimi plochami 24, které jsou navzájem spojeny OMEGA-prúžícími elementy 23, přičemž také zde jsou v dosedacích plochách 24 vytvořeny větrací otvory 24.1 pro zlepšení odvětrávání na pružící prvky 20 položeného polštářování. Ke zvýšení mechanické stability nosného talíře 25 jsou nejméně vnější hrany včetně spojovacích obloukových můstků 24.2 a s výhodou také vnitřní hrany nosného talíře 25 a hrany větracích otvorů 24.1 zahnuty směrem dolů, jak je toto také zřetelně patrné z obr. 5 nebo 6.
až 5 pružící což samozřejmě
Zatímco pružící prvky 10, popřípadě 20 na obr. 1 a 2 lze k libovolné, blíže neznázoměné podložce připevnit hřebíky, nastřelením, lepením nebo podobně, znázorňují obr, prvky 20, které lze připevnit jiným způsobem, platí i pro pružící prvky 10 podle obr. 1. Na obr. 3 je znázorněn pružící prvek 20, jehož základna 21 je opatřena centrálním otvorem 26 pro vložení neznázoměného šroubu nebo hmoždinky, sloužících k připevnění pružícího prvku 20, který takto může být zajištěn také proti otáčení. Pružící prvek 20 • •r· • · · · · ··· » ·» *»· *· ··
- 23 podle obr. 4 je opatřen základnou 21, která je na své spodní straně opatřena hmoždinkami 27, kterými může být pružící prvek 20 nasazen do odpovídajících vrtání v blíže neznázorněné podložce, přičemž dvojice hmoždinek 27 současně tvoří pojistku proti otáčení pružícího prvku 20. Konečně, obr. 5 znázorňuje připevnění pružícího prvku 20 svorkou 28, která je uspořádána na spodní straně základny 21 a která ve zde znázorněném provedení obepíná lať běžného laťového roštu. Lze samozřejmě použít i jiné svorkám odpovídající držáky.
Obr. 6 a 7 znázorňují připevnění pružících prvků 20 na libovolné podložce, která sestává z nosných křížů 80, které lze navzájem spojit v plochou podložku také jiného než obdélníkového tvaru. Za účelem vytvoření této ploché podložky se navzájem spojí ramena 81 sousedních nosných křížů 80. Dvě z ramen 81 každého nosného kříže 80 jsou za tím účelem opatřena zástrčnými kolíky 82 ve tvaru hmoždinek, zatímco zbylá ramena 81 jsou na svých spodních stranách opatřena vybráními 84 a na horních stranách pouzdry 83 s otvory 85. Vybrání 84 jsou přitom provedena tak, že do nich zapadnou ramena 81 se zástrčnými kolíky 82, přičemž tyto zástrčné kolíky 82 se zasunou do otvorů 85, čímž je zajištěna vzájemná poloha nosných křížů 80. Větší počet otvorů 85 v pouzdrech 83 přitom umožňuje, aby se mezi sousedními nosnými kříži 80 mohly nastavit různé vzdálenosti. Zástrčné kolíky 82 jsou pro usnadnění spojování opatřeny drážkami 82.1, které umožňují použít pro nosné kříže 80 i poměrně tuhé plasty. Uprostřed nosných křížů 80 jsou uspořádány 'připevňovací prostředky provedené jako čepy 86 s otočnými destičkami 87 na horních koncích.
Základny 21 pružících prvků 20 jsou zde pro nasazení na zmíněné nosné kříže 80 opatřeny centrálními otvory 29 pro čepy 86 s otočnými destičkami 87. Rovné okraje 29.1 centrálních otvorů
se po natočení otočné destičky 87 například o 90° nacházejí pod touto otočnou destičkou 87. Zaskakovací prostředky, na obr. 6b provedené jako výstupek 29.2, který spolupůsobí s odpovídajícím zaskakovacím výstupkem na spodní straně otočné destičky 87, zajišťují, že otočná destička 87 se samovolně neotočí.
Na obr. 8 je znázorněn pružicí prvek 30, který podle půdorysného pohledu na obr. 8a sestává z nosného talíře 40 se čtyřmi rameny 45, na kterých spočívá blíže neznázorněná žíněnka. Nosný talíř 40 je opatřen dosedacími plochami 48 s větracími otvory 48.1 pro odvětrávání žíněnky zespodu, takže vzduch se může vyměňovat i v oblasti takto uzavřených ploch. Vnitřní dosedací plocha je s výhodou tvořena centrální deskou 41, přičemž mezi centrální deskou 41 a vnější dosedací plochou 48 mohou být uspořádány další dosedací plochy, přičemž centrální deska 41 je s dosedací plochou 48 spojena radiálně směrem ven probíhajícími spojovacími rameny 49. Jednotlivé dosedací plochy jsou vůči sousedním dosedacím plochám s výhodou uspořádány s výškovými rozdíly, takže dosedací plocha 48 při vnějším okraji se nachází vůči směrem dovnitř se nacházejícím sousedním dosedacím plochám 47 nejvýše, což probíhá až k nejvíce uvnitř se nacházející dosedací ploše 46, která se v tomto smyslu nachází nejhlouběji. Nezatížená žíněnka tedy spočívá na okrajové dosedací ploše 48 a je takto dobře zespodu odvětrávána. Se stoupajícím zatížením se začínají uplatňovat i další, směrem dovnitř se nacházející dosedací plochy 47, 46, až při maximálním zatížení spočívá žíněnka plně na všech-dosedacích plochách 46, 47, 48.
Na obr. 8b a 8c jsou znázorněny řezy tímto pružícím prvkem 30. Podle obr. 8b je nosný talíř 40 nasazen přímo na základně 31, která spočívá na lati 9. Podle obr. 8c je pro dosažení větší pružicí dráhy uspořádáno mezi nosným talířem 40 a základnou 31 pružící těleso 35. Základna 31 je za tím účelem opatřena dvěma kruhovými segmenty 32 s přesahy 33, tvořícími jednu část otočného ί dvěma protilehle uspořádanými výstupky 37..
uzávěru, jakož Základna 31 je pro nasazení na podložku, například na lať 9
laťového roštu 1, na straně odvrácené od otočného uzávěru
opatřena přírubou 31.1, která tvarově obepíná zmíněnou lať 9.
Polohu pružícího prvku 30 zajišťuje zástrčný čep 31.2, který
zasahuj e do vrtání 9.1 v lati 9.
Nosný talíř 40 je opatřen podkladovou deskou 42, ve které
je uspořádána dvě vybrání 43 ve tvaru kruhových segmentů, která tvoří korespondující druhou část otočného bajonetového uzávěru. Do těchto vybrání 43 se při spojování základny 31 s nosným talířem 40 zavedou kruhové segmenty 32. Po pootočení nosného talíře 40 zapadnou okraje vybrání 43 pod přesahy 33, takže vznikne fixovaný spoj. V podkladové desce 42 jsou dále vytvořeny štěrbiny 44, do kterých zasahují výstupky 34 základny 31, takže otočení zpět se může dosáhnout pouze za cenu překonání závěrné síly takto vytvořené zaskakovací západky. Pružící těleso 35 je provedeno tak, aby mohlo být vloženo mezi základnu 31 a nosný talíř 40. Hlava 35.2 pružícího tělesa 35 je odpovídajícím způsobem podle obr. 9 opatřena kruhovými segmenty 32, které mohou spolupůsobit s vybráními 43, takže nosný talíř 40 může být nasazen jak na vysoké pružící těleso 35, tak i na nízké pružící těleso 35'.
Na obr. 9 a Ί0 jsou pružící tělesa 35, popřípadě 35', znázorněna v perspektivních, popřípadě bočních pohledech. Vysoké pružící těleso 35, jak je znázorněno na obr. 10a, je tvořeno dvojitým polygonem 38, jehož navzájem od sebe odvrácené strany jsou tvořeny patkou 35.1 tohoto pružícího tělesa 35, popřípadě hlavou 35.2 tohoto pružícího tělesa 35. Směrem k sobě přivrácené
Λ
vrcholy 38.1 dvojitého polygonu 38 jsou zformovány jako trubková pružina 39.
V případě pružícího prvku 30 střední výšky se podle obr. 10b použije nízké pružící těleso 35', jehož pružící element je proveden jako jednoduchý polygon. Trubková pružina 39 je zde přetvařována v poloviční trubkovou pružinu 39', vytvarovanou na vnitřní straně hlavy 35.2 pružícího tělesa 35'. Oba pružící prvky 35, popřípadě 35', mají stejné patky 35.1 a stejné hlavy 35.2, takže tato pružící tělesa 35, 35' mohou být, jak již bylo zmíněno výše, vložena mezi základnu 31 a nosný talíř 40, 50 nebo 60. Shodně provedené patky 35.1 obou pružících· těles 35, popřípadě 35', jsou podle obr. 10c opatřeny, analogicky k podkladové desce 42 nosného talíře 40, vybráními 36 ve tvaru kruhových segmentů a výstupky 37, které výše popsaným způsobem tvoří jednu z částí otočného spoje, takže jak pružící těleso 35, tak i pružící těleso 35' mohou být na základně 31 připevněny analogicky k nosnému talíři 40. Výstupky 37 zasahují po pootočení do vybrání 36 a zajišťují tak pružící těleso 35 proti otočení zpět a tím proti uvolnění. Hlava 35.2 pružícího tělesa 35 je podle obr. lOd, analogicky k základně 31, opatřena dvěma kruhovými segmenty 32 s přesahy 33, které tvoří jednu část otočného uzávěru a které jako otočný uzávěr spolupůsobí s vybráními 43 podkladové desky 42, přičemž hlava 35.2 je opatřena výstupky 37, které zaskočí do štěrbin 44 a takto již výše popsaným způsobem brání nechtěnému uvolnění nosného talíře 40 od pružícího tělesa 35. Klínový tvar výstupků 37, jak je- tento patrný z dílčího řezu vedle obr. 10c, usnadňuje zablokování uzávěru a ztěžuje jeho uvolnění.
Pružící vlastnosti těchto pružících těles 35, popřípadě 35', vyplývají z pružnosti stěn polygonů 38, popřípadě 38', se směrem ven obrácenými vrcholy 38.2, popřípadě 38.2' a jsou určeny
vlastnostmi materiálu a geometrií zmíněných stěn. Aby se při velkém propružení pružícího tělesa 35, popřípadě 35', dosáhlo ztuhnutí pružícího účinku, je v oblasti navzájem k sobě přivrácených vrcholů 38.1 dvojitého polygonu 38 uspořádána podle obr. 10a trubková pružina 39, popřípadě podle obr. 10b této trubkové pružině 39 odpovídající, na vnitřní straně hlavy 35.2 pružícího tělesa 35' natvarovaná poloviční trubková pružina 39'. Tyto trubkové pružiny 39, popřípadě 39', způsobí, že hlava 35.2 pružícího tělesa 35, 35' při silném zatížení dosedne na trubkovou pružinu 39, 39' a přitlačí tuto na patku 35.1 pružícího tělesa
35, 35'. Trubková pružina 39 takto působí jako nezávislá pružina s jinou charakteristikou, která pak reguluje další stlačování, přičemž příslušně vzroste pružicí konstanta, takže pro další vtlačování je zapotřebí více než proporcionálně větší síla, jak by tomu bylo bez trubkových pružin 39, 39’.
Směrem ven orientované vrcholy 38.2 dvojitého polygonu 38 mohou být podle obr. 9a za účelem dosažení požadované pružicí konstanty a podchycení bočních posuvových sil navzájem propojeny obloukovými vzpěrami 35.3, které přemosťují vtažení mezi těmito vrcholy 38.2. Jiná možnost spočívá podle obr. 9b v tom, že v těchto vrcholech 38.2 se vytvoří vybrání 35.4 přibližně ve tvaru kruhových segmentů. Jsou-li na směrem ven orientovaných vrcholech 38.2, popřípadě 38.2' polygonu 38, popřípadě 38', vytvořena zmíněná vybrání 35.4, chová se pružicí těleso 35, 35' i stlačené jako.kulový kloub, to jest nasazený nosný talíř 40 je pohyblivý ve všech směrech.
Obr. 11 znázorňuje systém lůžka s laťovým roštem 1, který sestává ze základního rámu 2, dvou stavěčích rámových dílů 3, 5 a hlavového dílu 7, jejichž postranní nosníky jsou podle obr. lla, llb opatřeny pomocí hmoždinek 8 připevněnými latěmi 9 s výše
popsanými pružícími prvky 10. Obr. 12 pak na detailních znázorněních obr. 12a, 12b znázorňuje latě 9, na kterých jsou nasazeny pružící prvky 10, popřípadě 10'. Stavěči rámové díly 3 a 5 jsou k základnímu rámu 2, popřípadě navzájem, připojeny klouby 4. Hlavový díl 7, který je uspořádán na stavěcím rámovém dílu 5, je k němu připojen dalším kloubem 6, takže i tento hlavový díl 7 je nastavitelný. Je přitom samozřejmé, že také základní rám 2 může mít v případě potřeby výšku nastavitelnou stavěcími nohami. Jak je patrné z bočního pohledu při vynechaných postranních nosnících, jsou latě 9 v oblasti pánve až po ramena opatřeny pružícími prvky 10 s nosnými talíři 40, které v této oblasti největšího zatížení obsahují pružící tělesa 35, která umožňují větší pružící dráhu a tím i větší propružení. Ve zbylých oblastech jsou použity pružící prvky 30' bez vložených pružících těles 35. Aby se v nezatíženém stavu přes uvedené rozdílné pružící dráhy docílilo rovné lůžkové plochy, jsou latě 9 připevněny k dřevěným nosníkům stavěčích rámových dílů 3 a 5, popřípadě hlavového dílu 7, pomocí držáků se známými stupňovitými hmoždinkami 8. Zde dochází k propružení pouze kritických zón, přičemž pouze pro tyto zóny jsou zapotřebí nákladnější pružící prvky 10 s pružícími tělesy 35.
Na obr. 13, 14 a 15 jsou znázorněny různé nosné talíře. Na obr. 13 je znázorněn nosný talíř 60 se čtyřmi rameny 65 se vzájemnými úhlovými odstupy 90°, jejichž šikmo probíhající radiální spojovací úseky 69 jsou odstupňovány, takže vzniká střední dosedací plocha 67. Vnější dosedací plochy 68 mají v podstatě tvar šipek a při odpovídajícm provedení na sebe navazují. Vnitřní dosedací plocha 66 je zde odejmuta, takže je patrný střední talíř 61 s vybráními 62, která jsou součástí otočného bajonetového uzávěru a která spolupůsobí s výstupky na horní straně centrálního dílu, které představují druhou část
otočného bajonetového uzávěru, takže nosný talíř 60 se může připevnit pootočením o přibližně 90° vůči centrálnímu dílu. Další vybrání, do kterých popsaným způsobem zasahují výstupky na horní straně centrálního dílu, umožňují zajištění nosného talíře 60.
Na každém z ramen 65 jsou vytvořeny tři stupňovitě uspořádáné dosedací plochy 66, 67 a 68, které jsou navzájem spojeny šikmo radiálně probíhajícími spojovacími úseky 69. Odstupňování vzniká zásluhou šikmého průběhu radiálních spojovacích úseků 69, přičemž výškové odstupňování je dáno úhlem a délkou těchto radiálních spojovacích úseků 69. čím více se tento úhel blíží hodnotě 90°, tím tužší a méně pružné je spojení následující, výše se nacházející vnitřní dosedací plochy 66 vůči střednímu talíři 61, popřípadě střední dosedací plochy 67 vůči vnitřní dosedací plose 66, popřípadě vnější dosedací plochy 68 vůči střední dosedací ploše 67. Dosedací plochy 66, 67, 68 mohou být opatřeny dalšími štěrbinami pro odvětrávání žíněnky zespodu, například podle obr. 8.
Na obr. 14 je znázorněn jinak provedený nosný talíř 40 s rovněž čtyřmi rameny 45 se vzájemným úhlovým odstupem 90°. Spojovací ramena 49 jsou zde pro zlepšení pružících vlastností opatřena vlnitými pružinami 49.1. Tento nosný talíř 40 je ostatními znaky shodný s provedením podle obr. 13. Ramena 45, popřípadě 65, jsou vůči těmto nosným talířům 40, popřípadě 60, uspořádána diametrálně protilehle, aniž by se však vynález na toto omezoval, protože podobně lze použít také dvě protilehle uspořádaná ramena 45, popřípadě 65, nebo tři ramena 45, popřípadě 65, uspořádaná se vzájemnými úhlovými odstupy 120°. Na celém obrysu těchto nosných talířů 40, popřípadě 60, jsou zahnuty hrany, aby se takto dosáhlo jejich vyztužení.
Na obr. 15 je znázorněn nosný talíř 70 s prstencovými dosedacími plochami 76, 78, 78, přičemž je samozřejmé, že kromě kruhových tvarů jsou možné i čtvercové nebo oválné tvary. Dosedací plochy 76, 78, 78 jsou navzájem spojeny šikmo probíhajícími spojovacími úseky 79, přičemž vztahové značky jsou v půdorysném vyobrazení na obr. 15a vyneseny pouze v jednom kvadrantu. Je výhodné, jestliže jsou spojovací úseky 79 provedeny jako vlnité pružiny 79.1, jejichž vlny mají v podstatě navzájem rovnoběžně probíhající boky, jak je patrné z řezu na obr. 15b. Toto provedení vln vlnitých pružin 79.1 umožňuje nastavovat pružicí konstantu.
Takto provedené nosné talíře 40 z obr. 8, 60 z obr. 13, 40 z obr. 14 a 70 z obr. 15 se snadno vyjímají z forem, pokud se tyto nosné talíře 40, 60, 40, 70 vyrábějí vstřikovacím litím z plastu. V provedení podle obr. 14 je vnitřní dosedací plocha 46 tvořena vložkou, která je vložena do odpovídajícího vybrání centrální desky 41. Okraje vnějších dosedacích ploch 48, 68, 69, popřípadě 78 jsou provedeny tak, že mezi těmito okraji a přslušnými rameny jsou vytvořena vybrání pro odvětrávání žíněnky zespodu. K přenosu pohyblivost jednotlivých dosedacích ploch na sousední dosedací plochy téhož nosného talíře slouží spojovací úseky ramen.
Zastupuje:
Ing.J.Chlustina
17.01.2000 • ·
Z 03575/99-CZ
Seznam vztahových značek laťový rošt základní rám stavěči rámový díl kloub stavěči rámový díl další kloub hlavový díl stupňovitá hmoždinka lať
9.1 vrtání pružicí prvek
10' pružicí prvek základna
11.1 základní deska
11.2 základní těleso rameno vlnitý pružicí element dosedací plocha
14.1 větrací otvor
14.2 obloukový můstek nosný talíř pružicí prvek základna rameno
OMEGA-pružicí element dosedací plocha
24.1 větrací otvor
24.2 obloukový můstek nosný talíř centrální otvor « ·
TL• · · · · i
->sr27 hmoždinka svorka centrální otvor
29.1 rovný okraj (centrálního otvoru 29)
29.2 výstupek pružící prvek
30' pružící prvek základna
31.1 příruba
31.2 zástrčný čep kruhový segment přesah výstupek (základny 31) (vysoké) pružící těleso
35.1 patka (pružícího tělesa 35)
35.2 hlava (pružícího tělesa 35)
35.3 oblouková vzpěra
35.4 vybrání
35' (nízké) pružící těleso vybrání ve tvaru kruhového segmentu výstupek dvojitý polygon
38.1 vrcholy (dvojitého polygonu 38, přivrácené k sobě navzájem)
38.1' vrcholy (polygonu 38)
38.2 vrcholy (dvojitého polygonu 38, obrácené směrem ven)
38' polygon
38.2'vrcholy (polygonu 38', obrácené směrem ven) trubková pružina
39' poloviční trubková pružina nosný talíř centrální deska podkladová deska • · • · · ·
vybrání (ve tvaru kruhového segmentu) štěrbina rameno dosedací plocha dosedací plocha dosedací plocha
48.1 yětrací otvor
48.2 spojovací oblouk
9 spojoxjací rameno
49.1 vlnitá pružina
58.2 spojovací oblouk nosný talíř střední talíř vybrání rameno vnitřní dosedací plocha střední dosedací plocha vnější dosedací plocha
68.2 spojovací oblouk spojovací úsek nosný talíř centrální talíř dosedací plocha dosedací plocha dosedací plocha spojovací úsek
79.1 vlnitá pružina ' nosný kříž rameno zástrčný kolík
82.1 drážka pouzdro • · · ·
-w -χ-
vybrání otvor
6 čep otočná destička
I první zóna (lůžkového systému)
II druhá zóna (lůžkového systému)

Claims (9)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Pružící prvek pro polštářování, zejména zespodu odvětrávaná podložka pro polštářování, žíněnku nebo podobně sedacích nebo lůžkových ploch, který je opatřen základnou a je připevnitelný na podložce, přičemž tento pružicí prvek je opatřen nosným talířem pro uložení polštářování, vyznačující se tím, že mezi základnou (11) a nosným talířem (15; 20; 40; 50; 60; 70) jsou uspořádány pružicí elementy, které jsou provedeny jako ramena (12; 22) ve tvaru listových pružin, přičemž ze základny (11) vystupují radiálně směrem ven nejméně dvě taková ramena (12; 22), jejichž příslušné vnější konce ústí do nosného talíře (15; 25).
  2. 2. Pružicí prvek podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje tři nebo čtyři rotačně symetricky uspořádaná ramena (12; 22), jejichž vzájemný úhlový odstup činí u tří ramen (12; 22) 120°, popřípadě u čtyř ramen (12;
    22) 90°.
  3. 3. Pružicí prvek podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že listové pružiny, které tvoří ramena (12; 22), mají shodné pružicí konstanty, přičemž ramena - (12; 22) jsou s výhodou z vysokohodnotného elastomeru a nosné talíře (15; 25) z hospodárného plastu.
  4. 4. Pružicí prvek podle některého z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že v délce ramen (12; 22), které jsou tvořeny listovými pružinami, jsou ·· ♦· » · ♦ * > · · 1 • ♦ ♦ ♦ · ·
    -χuspořádány vlnité pružicí elementy (13).
  5. 5. Pružicí prvek podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že nosné talíře (15; 25) sestávají z více dosedacích ploch (14; 24), které jsou pomocí pružících elementů propojeny navzájem tak, že je zajištěna kompenzace zvětšení délky ramen (12; 22) směrem ven při stlačení dosedacích ploch (14; 24) směrem dolů, přičemž tyto pružicí elementy jsou provedeny jako tyto dosedací plochy (14; 24) spojující OMEGA-pružicí elementy (23) nebo jako vlnité pružiny.
  6. 6. Pružicí prvek podle některého z nároků vyznačující provedena jako základní tím,
    1 až 5, že základna (11) je nebo jako základní deska (11.1) těleso (11.2) s výškou umožňující vyrovnávání rozdílných výšek podložky.
  7. 7. Pružicí prvek podle nároku 6, vyznačující se tím, že základní deska (11.1) nebo základní těleso (11.2) je opatřena jedním nebo více vůči středu základní desky (11.1) nebo základního tělesa (11.2) symetricky uspořádanými otvory (26; 29) k připevnění pomocí šroubů nebo hmoždinek k podložce.
  8. 8. Pružicí prvek podle nároku 7, vyznačující se tím, že centrální otvor (26; 29) je pro uchycení na čepu (86) s otočnou destičkou (87) na podložce opatřen nejméně jedním a s výhodou dvěma navzájem protilehlými rovnými okraji (29.1).
    • · · · · · · ··· · ·· ··· ··
    9. Pružící prvek podle některého z nároků 1 5, vyznač ující se tím, že základní deska (11.1) nebo základní těleso (11.2) je pro připevnění na
    podložce opatřena svorkou (28), která spolupůsobí s odpovídajícně tvarovanými protikusy podložky.
    10. Pružící prvek podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že základní deska (11.1) nebo základní těleso (11.2) je k připevnění na podložce opatřena hákovitými lištami, které jsou přímé nebo jsou obloukově zakřiveny a jsou uspořádány po obou stranách středu základní desky (11.1) nebo základního tělesa (11.2), kde tvoří jednu část suvného, popřípadě otočného spoje, přičemž tyto hákovité lišty jsou s výhodou opatřeny zaskakovacími prostředky pro vymezení suvného nebo otočného pohybu.
    11. Pružící prvek pro polštářování, zejména zespodu odvětrávaná podložka pro polštářování, žíněnky nebo podobně sedacích nebo lůžkových ploch, který je opatřen základnou a je připevnitelný na podložce, přičemž tento pružící prvek je opatřen nosným talířem pro uložení polštářování, vyznačující se tím, že mezi základní deskou (11.1) nebo základním tělesem (11.2) a nosným talířem (40; 50; 60; 70) je uspořádáno pružící těleso (35, 35'), přičemž hlava (35.2) a patka (35.1) pružícího tělesa (35, 35'), jakož i nosný· talíř (40; 50; 60; 70) a základní deska (11.1) nebo základní těleso (11.2) jsou opatřeny navzájem si korespondujícími uzávěry, takže nosný talíř (40; 50; 60;
    70) lze rozebíratelně nasadit jak na pružící těleso (35, 35'), tak i na základní desku (11.1) nebo základní těleso (11.2) .
    12. Pružící prvek podle nároku 11, vyznačující se t 1 m, že uzávěr je proveden jako otočný uzvěr na způsob bajonetového uzávěru, přičemž vzájemně párově spolupůsobící části tohoto uzávěru jsou s výhodou opatřeny navzájem do sebe zaskakujícími prostředky.
    13. Pružící prvek podle nároku 11 nebo 12, vyznačující se tím, že pružící těleso (35' ) je tvořeno jednoduchým polygonem (38') z elastomeru, jehož k základně (31) přivrácený vrchol (38.1') tvoří patku (35.1) tohoto pružícího tělesa (35') a k nosnému talíři (20; 40; 50) přivrácený vrchol tvoří hlavu (35.2) pružícího tělesa (35'), přičemž patka (35.1) je opatřena horní částí a hlava (35.2) spodní částí uzávěru, které ve spolupráci s korespondující horní, popřípadě spodní částí uzávěru na základní desce (11.1) nebo základním tělese (11.2) a na
    nosném talíři (40; 50; 60; 70) umožňuj í vložení pružícího tělesa (35') mezi základnu (31) a nosný talíř (40; 50; 60; 70) , přičemž na vnitřní straně hlavy (35.2) pružícího tělesa (35') je natvarována poloviční trubková pružina (39') . Pružící prvek podle : nároku 11 nebo 12,
    vyznačující se tím, že pružící těleso (35) je tvořeno dvojitým polygonem (38, 38) z elastomeru, jehož k základní desce (11.1) nebo k základnímu tělesu (11.2) přivrácený vrchol tvoří patku (35.1) pružícího tělesa (35) a k nosnému talíři (40; 50; 60; 70) přivrácený vrchol tvoří hlavu (35.2) pružícího tělesa (35), přičemž patka (35.1) je opatřena horní částí a hlava (35.2) spodní částí uzávěru, které ve spolupráci s korespondující horní, popřípadě spodní částí uzávěru na základní desce (11.1) nebo
    -Μzákladním tělese (11.2) a na nosném talíři (40; 50; 60; 70) umožňují vložení pružícího tělesa (35) mezi základní desku (11.1) nebo základní těleso (11.2) a nosný talíř (40; 50;
    60; 70), přičemž k sobě navzájem směřující vrcholy (38.1) obou polygonů (38) jsou k sobě navzájem svedeny tak, že mezi sebou tvoří trubkovou pružinu (39) .
    ze ve smerem ven polygonů (38, 38) jsou
    15. Pružicí prvek podle nároku 13 nebo 14, vyznačující se tím, orientovaných vrcholech (38.2) symetricky ke středu vytvořena oblouková vybrání (35.4), jejichž šířka je menší než šířka polygonů (38), s výhodou je však nejméně rovna polovině šířky polygonu (38).
    16. Pružicí prvek podle nároku 14, vyznačující se tím, že směrem ven orientované vrcholy (38.2) polygonů (38) jsou navzájem spojeny postranními obloukovými vzpěrami (35.3), jejichž šířka je menší než šířka polygonů (38), s výhodou je však nejméně rovna polovině šířky polygonu (38) .
    17. Pružicí prvek podle některého z nároků 11 až 16, vyznačující se tím, že na základní desku (11.1) nebo základní těleso (11.2) nasaditelný nosný talíř (40; 50; 60; 70) je proveden jako pružicí stupňovitý talíř a je opatřen dosedacími plochami (46, 47, 48; 56, 57, 58;
    66, 67, 68; '76, 77, 78), které jsou navzájem spojeny spojovacími rameny nebo radiálními spojovacími úseky (49; 59; 69; 79) a směrem zevnitř ven jsou uspořádány s výškovými odstupy tak, že nejvíce uvnitř se nacházející dosedací plocha (46; 56; 66; 76) je uspořádána nejníže, následující dosedací plochy (47; 57; 67; 77) jsou
    99 9 99 99
  9. 9 9 99 9 9 9 9
    9 9 9 9 9 9 9
    9 9 9 99 99 9
    9 9 9 9 9 9 9
    99 999 99 99 uspořádány výše a nejvíce vně se nacházející dosedací plocha (48; 58; 68; 78) je uspořádána nejvýše, přičemž spojovací ramena nebo radiální spojovací úseky (49; 59; 69;
    79) jsou provedeny jako pružicí můstky a jako pružicí element s výhodou obsahují vlnitou pružinu (49.1; 59.1).
    18. Pružicí prvek podle nároku 17, vyznačující se tím, že nosný talíř (70) je opatřen nejméně jednou vnější dosedací plochou (78), která je tvořena kruhovým, oválným nebo pravoúhlým prstencem, a vnitřní dosedací plochou (76), která se opírá přímo o centrální talíř (71) nebo je jím tvořena, přičemž mezi vnitřní dosedací plochou (76) a vnější dosedací plochou (78) jsou uspořádány
    radiální spojovací úseky (79) a dosedací plochy (76; 77, 78) a/nebo radiální spojovací úseky vybráními, která tvoří větrací otvory. (79) j sou opatřeny 19. Pružicí prvek podle nároku 18, v y z n a č U j í i c í s e tím, že nosný talíř (40; 50; 60) je opatřen nejméně
    dvěma, s výhodou třemi, popřípadě čtyřmi se vzájemným úhlovým odstupem 120°, popřípadě 90°, uspořádanými, radiálně směrem ven orientovanými rameny (45; 55; 65) , jejichž vnější konce jsou provedeny jako dosedací plochy (48; 58;
    68), a dále vnitřní dosedací plochou (46; 56; 66), která je s výhodou podepřena centrálním talířem (41; 51; 61) nebo je jím tvořena, přičemž mezi vnitřními dosedacími plochami (46; 567; 66) -a vnějšími dosedacími plochami (48; 58; 68) jsou uspořádána spojovací ramena, popřípadě radiální spojovací úseky (49; 59; 69).
    20. Pružicí prvek podle nároku 18 nebo 19, vyznačující se tím, že mezi vnějšími
    • · · • · · • · · • · ·· • · > ’ · · · • · · · · • · · ··· ·· • · ♦ · K dosedací plochou (48; 58; 68) a vnitřní dosedací plochou (46; 56; 66) je uspořádána střední dosedací plocha (47; 57;
    67) , která se ve svislém směru nachází nad vnitřní dosedací plochou (46; 56; 66), avšak pod vnější dosedací plochou (48; 58; 68), a je uspořádána na spojovacích ramenech, popřípadě radiálních spojovacích úsecích (49; 59; 69), přičemž tato spojovací ramena, popřípadě radiální spojovací úseky (49; 59; 69) a/nebo dosedací plochy (46,47,48; 56, 57, 58; 66, 67, 68) nosného talíře (40; 50; 60) jsou s výhodou opatřena vybráními, která tvoří větrací otvory (48.1; 58.1;68.1).
    21. Pružící prvek podle nároku 18, 19 nebo 20, vyznačující se tím, že nejméně vnější dosedací plocha (48; 58; 68) nosného talíře (40; 50; 60) je pro vytvoření stabilizačního U- nebo C-profilu opatřena zahnutými okraji.
    22. Pružící prvek podle některého z nároků 11 až 21, vyznačující se tím, že nosný talíř (40; 50; 60) je víceramenný a jeho vnější dosedací plochy (48; 58;
    68) jsou se sousedními dosedacími plochami (48; 58; 68) spojeny spojovacími oblouky (48.2; 58.2; 68.2), přičemž vnější dosedací plochy (48; 58; 68) spolu se spojovacími oblouky (48.2; 58.2; 68.2) tvoří uzavřenou strukturu a tyto spojovacími oblouky (48.2; 58.2; 68.2) jsou provedeny jako pružiny, s výhodou jako ploché pružiny ve tvaru OMEGA nebo jako vlnité pružiny.
    23. Pružící prvek podle některého z nároků 11 až 22, vyznačující se tím, že základní deska (11.1), popřípadě základní těleso (11.2), pružící těleso
    99 99
    9 9 * • · ·
    9 9 9
    9 9 9 9
    99 99
    Λ2-··· « ·· *
    99 9
    9 9 99
    9 9 9
    9 9 9
    9 9 9
    99 999 (35, 35') a nosný talíř (40; 50; 60; 70) jsou tvořeny vstřikovacím litím zhotoveným odlitkem z plastu.
    24. Lůžkový systém s podložkou pro polštářování, která je opatřena pružícími prvky podle některého z nároků 1 až 23, přičemž polštářování spočívá na desce nebo je připevněno na latích, vyznačující se tím, že na desce, popřípadě na latích (9), jsou uspořádány připevňovací prostředky.
    25. Lůžkový systém podle nároku 24, vyznačuj ící se tím, že na desce je uspořádána křížová mříž z nosných křížů (80), z nichž každý je v oblasti křížení opatřen připevňovacími prostředky pro pružicí prvek (10), přičemž nosné kříže (80) jsou navzájem spojeny zásuvnými spoji.
    26. Lůžkový systém podle nároku 24 nebo 25, v y z n a č u jící s e tím, že pružicí prvky (10) jsou na desce, na křížové mříži sestavené z nosných křížů (80) nebo na lati (9) připevněny zasunutím do tam
    vytvořených zásuvných spojů.
    27. Lůžkový systém podle nároku 24 nebo 25, vyznačující se tím, že pružicí prvky (10) jsou na desce, na křížové mříži sestavené z nosných křížů (80) nebo na lati (9) připevněny zatočením do tam vytvořených otočných uzávěrů.
    28. Lůžkový systém podle některého z nároků 24 nebo 27, vyznačující se tím, že sestává z první zóny (I) s pružícími prvky (10')z sestávajícími ze základní desky (11.1), popřípadě základního tělesa (11.2) a nosného • ··· talíře (40; 50; 60; 70), a dále z druhé zóny (II) s pružícími prvky (10) sestávajícími ze základní desky (11.1), popřípadě základního tělesa (11.2), pružícího tělesa (35, 35') a nosného talíře (40; 50; 60; 70), přičemž latě (9) druhé zóny (II) jsou vůči základnímu rámu (2) uspořádány níže, pružicí prvky (10) s pružícími tělesy (35, 35') druhé zóny (II) jsou uprostřed laťového roštu (1) uspořádány v podstatě v oblasti sedící osoby a pružicí prvky (10')· první zóny (I) pouze se základnou (31) a nosnými talíři (40; 50; 60; 70) jsou uspořádány po obou stranách druhé zóny (II), přičemž první zóna (I) je vytvořena nejméně v oblasti vnějšího rámového dílu (7).
CZ2000179A 1997-07-18 1998-07-17 Pružicí prvek pro polštářování sedacích nebo lůžkových ploch a lůžkový systém s takovými pružicími prvky CZ292929B6 (cs)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE29712720U DE29712720U1 (de) 1997-07-18 1997-07-18 Lagerelement für Sitz- oder Liegeflächen sowie Unterbau dafür
DE29712721U DE29712721U1 (de) 1997-07-18 1997-07-18 Auflageteller für Polsterauflage von Sitz- oder Liegeflächen
DE29721655U DE29721655U1 (de) 1997-07-18 1997-12-09 Polsterelement für Polsterunterlage von Sitz- oder Liegeflächen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2000179A3 true CZ2000179A3 (cs) 2001-12-12
CZ292929B6 CZ292929B6 (cs) 2004-01-14

Family

ID=27219984

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2000179A CZ292929B6 (cs) 1997-07-18 1998-07-17 Pružicí prvek pro polštářování sedacích nebo lůžkových ploch a lůžkový systém s takovými pružicími prvky

Country Status (14)

Country Link
US (1) US6477727B1 (cs)
EP (1) EP0996349B1 (cs)
JP (1) JP3708435B2 (cs)
AT (1) ATE208580T1 (cs)
AU (1) AU741449B2 (cs)
CA (1) CA2297086C (cs)
CZ (1) CZ292929B6 (cs)
DE (4) DE29712721U1 (cs)
DK (1) DK0996349T3 (cs)
ES (1) ES2167920T3 (cs)
IL (1) IL134048A0 (cs)
PL (1) PL190480B1 (cs)
PT (1) PT996349E (cs)
WO (1) WO1999003379A2 (cs)

Families Citing this family (62)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2790929A1 (fr) * 1999-03-15 2000-09-22 Max Humbert Dispositif de suspension pour literie ou siege
FR2791239B1 (fr) * 1999-03-25 2001-06-08 Oniris Sa Dispositif de suspension d'une latte de sommier
DE29909654U1 (de) 1999-06-02 2000-08-10 Recticel Int Bettsysteme Gmbh Federelement zum Einsatz in einem Unterbett
DE19930215C2 (de) * 1999-06-30 2002-06-27 Rudolf Haddick Liege- und Sitzelement
ES2171339B2 (es) * 1999-07-09 2004-08-01 Flex Equipos De Descanso S.A. Sistema amortiguador para somieres de gran anchura, en especial para somieres de lamas.
ES2174674B2 (es) * 1999-07-15 2004-08-01 Flex Equipos De Descanso S.A. Amortiguador para sistema limitador de deformabilidad de lamas en somieres.
DE29916728U1 (de) * 1999-09-23 2000-01-20 Bettina Matrazenfabrik Gmbh Federungselement
WO2001050923A1 (de) * 2000-01-11 2001-07-19 Ivan Martin Hlavac Elastisches tragelement
DE20001616U1 (de) * 2000-01-31 2001-03-08 Froli Kunststoffwerk Fromme H Lagerelement für Sitz- oder Liegeflächen
EP1228724B2 (de) * 2001-01-19 2008-09-17 Hermann Bock GmbH Bett, insbesondere Kranken- und/oder Pflegebett
FR2820960B1 (fr) 2001-02-22 2003-04-04 Prm Dispositif de suspension pour literie
FR2820961B1 (fr) 2001-02-22 2003-06-20 Prm Dispositif de suspension pour literie
FR2824246A1 (fr) * 2001-05-02 2002-11-08 Tournadre Sa Standard Gum Dispositif de suspension pour sommier du type multi-elements
DE20202050U1 (de) * 2002-02-11 2002-06-13 Heidinger Florian Stützkörper, insbesondere zur elastischen Abstützung eines Sitz- oder Liegeelements
DE20207113U1 (de) * 2002-05-04 2003-06-18 Froli Kunststoffwerk Fromme H Federlatte für Sitz- oder Liegemöbel
DE20300248U1 (de) * 2002-07-31 2003-09-11 Froli Kunststoffwerk Fromme H Federelement für Betten
DE20213821U1 (de) * 2002-09-05 2003-10-16 Froli Kunststoffwerk Fromme H Federelement
FR2855023B1 (fr) 2003-05-23 2006-08-11 Plateau pour dispositif unitaire de suspension d'un sommier multi-elements
DE10330644B3 (de) 2003-07-07 2004-12-30 Fen Gmbh Schlafsysteme Federelement für eine Polsterunterlage
US20050116526A1 (en) * 2003-10-23 2005-06-02 Herman Miller, Inc. Pixelated support structures and elements
ATE462328T1 (de) 2003-11-18 2010-04-15 Spiroplex Gmbh Auflagerelement
DE20318336U1 (de) 2003-11-25 2004-02-26 Hartmann, Siegbert Einzelfederelement
NL1029875C2 (nl) * 2005-09-05 2007-03-06 Petrus Gerardus Van Der Ceelen Bed alsmede rasterelement voorzien van afstandselementen voor toepassing in het bed.
DE202006002748U1 (de) 2006-01-07 2006-04-20 Spiroplex Gmbh Federelementanordnung
DE102007020608B4 (de) * 2006-05-01 2016-02-11 Hans Ulrich Schwenk Federelement für Polster
US7740321B2 (en) 2006-05-12 2010-06-22 Herman Miller, Inc. Suspended pixelated seating structure
DE202006008524U1 (de) 2006-05-26 2006-08-10 Spiroplex Gmbh Verbindungselement
ITMI20061360A1 (it) * 2006-07-13 2008-01-14 Valentino Fossati Struttura di molleggio particolarmente per la realizzazione di materassi e simili
DE202006012077U1 (de) * 2006-08-04 2007-09-27 Froli Kunststoffwerk Heinrich Fromme Ohg Lagerelement für eine Polsterauflage von Sitz- und Liegeflächen
MX2009008119A (es) 2007-01-29 2009-08-12 Miller Herman Inc Estructura para sentarse y metodos para el uso de la misma.
DE202007000005U1 (de) * 2007-04-02 2008-05-08 Froli Kunststoffwerk Heinrich Fromme Ohg Lagerelement für eine Polsterauflage von Sitz- und Liegeflächen
DE202008001924U1 (de) * 2008-02-14 2009-10-29 Diemer & Dr. Jaspert GbR (vertretungsberechtigter Gesellschafter: Herrn Dr. Bodo F. Jaspert, 85630 Grasbrunn) Federelement für eine Federkernmatratze oder eine Untermatratze
US8185988B2 (en) * 2008-04-11 2012-05-29 Somnium, Inc. Grid spring mattress
US20080209644A1 (en) * 2008-04-11 2008-09-04 Rainer Wieland Mattress with a Membrane Spring Array
US20110179580A1 (en) * 2008-04-11 2011-07-28 Rainer Wieland Interconnectable Grid Section for a Mattress Core
DE202008005226U1 (de) 2008-04-15 2009-05-28 Froli Kunststoffwerk Heinrich Fromme Ohg Federung für eine Polsterung eines Sitzes, einer Rückenlehne bzw. Rückenschale
EP2326216B1 (en) 2008-06-04 2012-10-24 Herman Miller, Inc. Suspension seating
WO2010011633A1 (en) 2008-07-25 2010-01-28 Herman Miller, Inc. Multi-layered support structure
DE202009003461U1 (de) * 2009-03-11 2010-07-22 Diemer & Dr. Jaspert GbR (vertretungsberechtigter Gesellschafter: Herrn Dr. Bodo F. Jaspert, 85630 Grasbrunn) Federelement für eine Federkernmatratze oder eine Untermatratze
DE102010032912A1 (de) 2010-07-30 2012-02-02 Siegbert Hartmann Auflagerelement einer Sitz- oder Liegemöbelunterfederung
DE102010045733A1 (de) 2010-07-30 2012-02-02 Siegbert Hartmann Auflagerelement einer Sitz- oder Liegemöbelunterfederung
DE202010015380U1 (de) 2010-11-11 2012-02-17 Hermann Bock Gmbh Federelement
JP5654861B2 (ja) * 2010-12-14 2015-01-14 共栄産業株式会社 樹脂ばねとそれを用いた流体吐出装置
DE202011050741U1 (de) 2011-07-15 2012-07-16 Froli Kunststoffwerk Heinrich Fromme Ohg Auflagevorrichtung für eine Polsterunterlage einer Liege- oder Sitzfläche
DE102012107887B3 (de) * 2012-08-27 2013-11-14 U. Leinss GmbH Flächenfederelement
AU2015249306B2 (en) 2014-04-24 2017-04-13 Ashley Furniture Industries, Inc. Drop in seat deck for furniture assemblies
DE202014104824U1 (de) * 2014-10-08 2015-10-09 Froli Kunststoffwerk Heinrich Fromme, Inh. Margret Fromme-Ruthmann E.Kfr. Anordnung mit mehreren Federelementen für eine Polsterunterlage
DE202014106228U1 (de) * 2014-12-22 2016-03-23 Diemer & Dr. Jaspert GbR (vertretungsberechtigter Gesellschafter: Herrn Dr. Bodo F. Jaspert, 85630 Grasbrunn) Federelement
FR3035579B1 (fr) * 2015-04-30 2017-12-08 Tournadre Sa Standard Gum Dispositif monobloc de suspension de matelas
US9848709B2 (en) * 2015-06-04 2017-12-26 Donald J. Molenda Multi layered modular support system for lounge and other applications
DE202016101833U1 (de) 2016-04-07 2017-04-10 Froli Kunststoffwerk Heinrich Fromme, Inhaberin Margret Fromme-Ruthmann e. K. Polsterauflage für eine Sitz- oder eine Liegefläche und Verbindungselement
WO2018064029A1 (en) 2016-09-29 2018-04-05 Steelcase Inc. Compliant seating structure
AT518886B1 (de) * 2016-10-25 2018-02-15 Wilhelm Bretis Mag Federelement, feder und matratze
DE102018000359A1 (de) * 2018-01-18 2019-07-18 Dräger Safety AG & Co. KGaA Federelement für eine Tragevorrichtung zum rückengebundenen Tragen einer Last
US11149899B2 (en) * 2018-04-30 2021-10-19 Ford Global Technologies, Llc Compressible support structures
DE202018107196U1 (de) 2018-12-17 2020-03-20 Diemert & Dr. Jaspert Gbr (Vertretungsberechtigter Gesellschafter: Herr Dr. Bodo F. Jaspert, 85630 Grasbrunn) Trägersystem
FR3090306B1 (fr) * 2018-12-21 2021-03-12 Tournadre Sa Standard Gum Elément souple à raideur réglable pour meuble de couchage et/ou d’assise
FR3090305B1 (fr) * 2018-12-21 2021-03-12 Tournadre Sa Standard Gum Elément souple à hauteur réglable
DE102019119202A1 (de) * 2019-07-16 2021-01-21 Diemer & Dr. Jaspert GbR (vertretungsberechtigter Gesellschafter: Herr Dr. Bodo F. Jaspert, 85630 Grasbrunn) Stützstruktur für sitz- und liegemöbel
US11324323B2 (en) 2019-09-18 2022-05-10 Steelcase Inc. Body support member with lattice structure
DE212022000195U1 (de) * 2021-05-05 2024-03-20 Inventor Group Gmbh Aktive Sitzeinrichtung mit einem Universalgelenk
DE202021104028U1 (de) 2021-07-28 2022-11-02 Diemer & Dr. Jaspert GbR (vertretungsberechtigter Gesellschafter: Herr Dr. Bodo F. Jaspert, 85630 Grasbrunn) Federelement

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US122111A (en) * 1871-12-26 Improvement in springs for upholstery purposes
GB8318756D0 (en) * 1983-07-11 1983-08-10 Watts R J Shape-defining articulated structures
AT381851B (de) 1983-12-16 1986-12-10 Gerfried Schwanner Lattenrost fuer betten od. dgl.
CH681950A5 (cs) * 1989-06-08 1993-06-30 Superba Sa
PT100923B (pt) * 1992-10-01 1997-09-30 Joao Roberto Dias De Magalhaes Elementos elasticos e respectivos componentes, fabricados por injeccao em materiais plasticos - nao metalicos - destinados a colchoes, assentos ou outros fins
DE9317114U1 (de) * 1993-11-10 1994-12-08 Froli Kunststoffe Heinrich Fro Polsterelement mit einer Vielzahl von in regelmäßigen Mustern angeordneten Federelementen
EP0653174B1 (de) * 1993-11-10 1998-12-09 SENNE Lizenz + Produkte GmbH Polsterelement mit einer Vielzahl von in regelmässigen Mustern angeordneten Federelementen
DE29507948U1 (de) * 1995-03-24 1996-06-13 Froli Kunststoffe Heinrich Fro Polster-Unterlage
DE29505052U1 (de) * 1995-03-24 1996-04-18 Froli Kunststoffe Heinrich Fro Polster-Unterlage
DE19600434A1 (de) * 1996-01-08 1997-07-10 Hans Ulrich Dipl Ing Schwenk Matratzenunterlage mit federnden Schaumstoffblöcken
DE19637933C1 (de) * 1996-09-17 1998-01-02 Ferdinand Baumjohann Rahmen für Liege- oder Sitzmöbel
US6113082A (en) * 1997-06-27 2000-09-05 Nishikawa Sangyo Co., Ltd. Spring

Also Published As

Publication number Publication date
DE29712720U1 (de) 1998-09-10
PL190480B1 (pl) 2005-12-30
US6477727B1 (en) 2002-11-12
IL134048A0 (en) 2001-04-30
DE29721655U1 (de) 1999-01-21
AU741449B2 (en) 2001-11-29
ES2167920T3 (es) 2002-05-16
CA2297086A1 (en) 1999-01-28
DE29712721U1 (de) 1998-09-10
PL338038A1 (en) 2000-09-25
EP0996349A2 (de) 2000-05-03
AU8862198A (en) 1999-02-10
DK0996349T3 (da) 2002-02-25
JP2001510060A (ja) 2001-07-31
EP0996349B1 (de) 2001-11-14
ATE208580T1 (de) 2001-11-15
CZ292929B6 (cs) 2004-01-14
JP3708435B2 (ja) 2005-10-19
PT996349E (pt) 2002-04-29
WO1999003379A3 (de) 1999-04-15
DE59802156D1 (de) 2001-12-20
WO1999003379A2 (de) 1999-01-28
CA2297086C (en) 2007-01-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ2000179A3 (cs) Pruľicí prvek pro polątářování sedacích nebo lůľkových ploch a lůľkový systém s takovými pruľicími prvky
US5787533A (en) Cushion support
US5588165A (en) Cushioning assembly having plastic springs for supporting a pad
US4827544A (en) Reclining and lying means, particularly for a bed
US7574817B2 (en) Shock absorber spacing device
JPH0344762B2 (cs)
FI93514C (fi) Vuoteen pohja
DK154924B (da) Sengebund for liggemoebler
PL193882B1 (pl) Płyta kotwiąca i sposób montowania podłoża z płytkotwiących i członów mocujących na podłodze
RU2599608C2 (ru) Система фиксации матраса для регулируемой кровати
FI106095B (fi) Sälepohja vuodetta varten
JP3792729B2 (ja) マットレス台の為のばね橋
CA2027132A1 (en) Bedstead
US6859959B2 (en) Spring lath for sitting or reclining furniture
EP0920824B1 (en) Elastic structure for slat-type bed rests
US5558315A (en) Multi-fold interlockable spring for use in mattress foundation assemblies
US20210186230A1 (en) Fastening device for fastening a mattress
EP0444731A1 (en) Slatted base
GB2295539A (en) Bedstead structure
EP0699406A1 (en) A combination of a mattress and a bed frame
EP0130157A2 (en) Bed net with articulated frame and with mobile bar associated to the net springing system
CA2098438C (en) Support deck for mattress or seat
JPH0730773U (ja) 家具の下敷具
AU2005100901A5 (en) Bed bracket system
AU2011253617A1 (en) Slat bed system

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20170717