CZ20001213A3 - Použití flunarizinu pro topickou léčbu glaukomu - Google Patents

Použití flunarizinu pro topickou léčbu glaukomu Download PDF

Info

Publication number
CZ20001213A3
CZ20001213A3 CZ20001213A CZ20001213A CZ20001213A3 CZ 20001213 A3 CZ20001213 A3 CZ 20001213A3 CZ 20001213 A CZ20001213 A CZ 20001213A CZ 20001213 A CZ20001213 A CZ 20001213A CZ 20001213 A3 CZ20001213 A3 CZ 20001213A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
flunarizine
dec
ophthalmic
meg
intraocular pressure
Prior art date
Application number
CZ20001213A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ294314B6 (cs
Inventor
Giuseppe Lisi
Original Assignee
Laboratoire Medidom S. A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Laboratoire Medidom S. A. filed Critical Laboratoire Medidom S. A.
Publication of CZ20001213A3 publication Critical patent/CZ20001213A3/cs
Publication of CZ294314B6 publication Critical patent/CZ294314B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/33Heterocyclic compounds
    • A61K31/395Heterocyclic compounds having nitrogen as a ring hetero atom, e.g. guanethidine or rifamycins
    • A61K31/495Heterocyclic compounds having nitrogen as a ring hetero atom, e.g. guanethidine or rifamycins having six-membered rings with two or more nitrogen atoms as the only ring heteroatoms, e.g. piperazine or tetrazines
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P27/00Drugs for disorders of the senses
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P27/00Drugs for disorders of the senses
    • A61P27/02Ophthalmic agents
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P27/00Drugs for disorders of the senses
    • A61P27/02Ophthalmic agents
    • A61P27/06Antiglaucoma agents or miotics

Description

Vynález se týká použití flunarizinu pro topickou léčbu glaukomu. Specifičtěji se vynález týká použití flunarizinu, známého jako blokátoru kalciového kanálu a používaného jako «
cerebrálního a periferního vazodilatatoru v nové indikaci jako A antiglaukomatika určeného pro topickou oftalmickou léčbu.
Dosavadní stav techniky
Jak je známé, glaukom je patologické oční onemocnění jehož příčiny nejsou dosud dobře známé. Uvedený stav se obvykle projevuje progresivním zvyšováním nitroočního tlaku, což vede k vážnému poškození struktur oka a zejména vede k poškození terče zrakového nervu a k zúžení zorného pole a nakonec k atrofii zrakového nervu. Tato choroba se obvykle spojuje s nedostatečným výtokem komorové vody z oka, ale také s dalšími příčinami jako je například tvorba komorové vody a tlak v episklerálních žílách, které jsou zahrnuty v regulaci nitroočního tlaku.
. Logický základ současně užívané farmakologické terapie je proto snížení nitroočního tlaku. Léčiva obvykle používaná pro tento účel lze rozdělit podle mechanizmu jejich účinku do tříd, a zahrnují beta-blokátory (jako je timolol, betaxolol, levobunolol), sympatomimetika (jako je epinefrin a dipivefrin), parasympatomimetika nebo mictíka (jako je pilokarpin a acetylcholin) a inhibitory karbonatanhydrasy (jako je acetazolamid a dichlorfenamid. Kromě předcházejících léčiv již v terapii zavedených, výzkum směřující k nalezení léčiv majících méně vedlejších účinků a s déle trvajícím účinkem vedl v pozdějších letech k hodnocení možnosti využití další třídy léčiv, tj. blokátorů kalciového kanálu, při léčbě glaukomu. Tyto prostředky, známé také jako (blokátory vstupu kalcia) nebo (antagonisté kalcia) se obvykle používají jako vazodílatátory a při léčbě srdečních chorob. Pro tyto indikace patří mezi nejrozšířenější antagonisty kalcia například nifedipin, diltiazem a verapamil.
Úloha kalcia v dynamice komorové vody a v řízení nitroočního tlaku dosud nebyla úplně objasněna, i když je známé, že tvorba i výtok komorové vody jsou modulovány také kalciem. Pokud jde o tvorbu komorové vody je třeba nejprve uvést, že hydrostatická složka, vyvolaná arteriálním tlakem a tlakem cév zásobujících řasnaté tělísko je kalcium-dependentní jak potvrzuje známý systemický vaskulární účinek antagonistu kalcia. Dále, osmotický tlak vyvolaný iontovou sekrecí na úrovni nepigmentovaného řasinkového epitelu je pravděpodobně modulovaný kalciem podle hypotézy Abelsona a sp. (Abelson M.B., Gilbert C.M., Smith L.M., Sustained reduction of intraocular pressure in humans with calcium channel blocker verapamil, Am.J.Ophthamol. 105; 155 (1988)).
Pokud jde o výtok komorové tekutiny, ionty kalcia mají r přímou úlohu v modulaci tlaku v episklerálních žílách a podle některých studií kalcium ovlivňuje výtokovou kapacitu udržováním strukturální integrity trabekulární a vnější stěny Schlemmova kanálu.
Oproti předcházejícím závěrům však existuje několik
I • ·· · • ·
experimentálních prací jak na zvířatech tak klinických, které zahrnují jak systemické tak topické podání, a uvádějí odporující si výsledky týkající se aktivity blokátorú kalcíového kanálu v terapii glaukomu. Například Monica a sp. (Monica M.L., Hesse R.J., Messerii F.H., The effect of calcium-channel blocking agent on intraocular pressure,
Am.J.Ophthalmol. 96, 814 (1983)) uvádějí, že orální podání nitrendipinu pacientům se střední hypertenzí ale s normálním
t. nitroočním tlakem mírně snižuje nitrooční tlak, zatímco Beatty a spol. (Beatty J.F., Krupin T., Nichols P.F., Elevation of intraocular pressure by calcium-channel blockers,
Arch.Ophthalmol.102; 1072 (1984) nezjistili při orálním podání verapamilu králíkům žádný účinek , a při topickém podání uvádějí ještě zvýšení nitroočního tlaku. Z ještě novějších prací například Payene a spol. (Payene L.J., Slagle T.M., Cheeks L.T., Effect of calcium-channel blockers on intraocular pressure, Ophthalmic 'Res., 22; 337 (1990)) docílili při systemickém podání verapamilu nebo nifedipinu králíkům snížení nitroočního tlaku, ale nepozorovali žádný významnější účinek při podání stejných prostředků nebo diltiazemu topickým způsobem.
Obecně však, alespoň pokud se jedná o verapamil, lze . uvést, že podání tohoto léčiva člověku obvykle vede ke snížení nitroočního tlaku. Více konzistentní redukce při topickém * podání byla vysvětlena zejména v práci autorů Ettl a sp.' (Ettl
A., Daxer A., Hoffmann U., Calcium channel blockers in the management of low-tension and open-angle glaucoma,
Am.J.Ophthalmol.116; 778, (1993)). Uvedení autoři zjistili v králičím oku oproti systemickému podání hladiny verapamilu 200krát vyšší.
Použití verapamilu v léčbě oční hypertenze je předmětem mezinárodní PCT přihlášky č. WO 92/07563 podané Abelsonem (tj. prvním autorem výše citovaným) a sp. Pozdější publikací stejného autora je mezinárodní přihláška č.WO 96/03986, která se týká léčby zvláštní formy glaukomu, označované jako nízkotlaký glaukom, který je charakterizovaný téměř normálním nitroočním tlakem, přičemž však zahrnuje všechny ostatní symptomy glaukomu. Tato přihláška uvedený návrh terapie genericky rozšiřuje na všechny antagonisty kalcia, a více léčiv této skupiny je zahrnuto v úvodním seznamu. Nicméně jediný příklad účinné složky uvedený v dokumentu a podložený pokusnými údaji je verapamil.
Další blokátor kalciového kanálu v patentové dokumentaci specificky navržený pro léčbu nitrooční hypertenze je diltiazem (Francouský patent č. 2593395, publikovaný v r.1987) a v mezinárodní PCT přihlášce č.WO 93/23082 je uveden seznam více než jednoho sta antagonistu kalcia. Uvedená mezinárodní přihláška se týká léčby glaukomu pomocí kombinace sloučeniny která snižuje nitrooční tlak (tj. obvyklého antiglaukomatického prostředku) s blokátorem kalciového kanálu. Tato přihláška neobsahuje žádný specifický příklad výhodné kombinace ani žádné podrobné experimentální údaje o aktivitě některé kombinace.
Z některých pokusů s verapamilem lze také zjistit, že oftalmologické použití uvedeného prostředku působí nežádoucí zduření rohovky (Green K., Cheeks L., Hulí D.S., Effectš of calcium channel blockers on rabbit corneal endothelial function, Curr.Eye Res. 13; 401-408, (1994) ) . Tento jev se pak
I • · · · · jeví zvláště kritický při léčbě chronického stavu, jako je v tomto případě glaukom.
Ačkoliv u celé třídy antagonistů kalcia se již předpokládá potenciální využití při léčbě glaukomu, pravděpodobně dosud nebyla zaznamenána zvláštní aktivita specifického prostředku náležejícího do uvedené skupiny, tj. flunarizinu, vůči uvedenému typu patologií. Autoři vynálezu nyní zjistili a popsali v předloženém vynálezu, že specifický antagonista kalcia flunarizin po očním topickém podání umožňuje snížit nitrooční tlak překvapivě výrazněji než ostatní antagonisté kalcia dosud navrhovaní a testovaní pro terapii glaukomu.
V rámci studií souvisejících s předloženým vynálezem bylo rovněž zjištěno, že určité známé receptory, označované jako σ receptory, jsou lokalizovány v oblasti oka, zejména v oblasti řasnatého tělesa a duhovky, a že určité specifické ligandy, mající σ-agonístickou aktivitu, výrazně snižují oční .tlak. Protože bylo experimentálně zjištěno, že flunarizin vykazuje σ-agonistickou aktivitu, která je mnohem vyšší než je aktivita jiných antagonistů kalcia, tak tato vlastnost může vysvětlit neočekávaně větší účinnost flunarizinu při snižování nitroočního tlaku za předpokladu, že tato účinnost je založena na mechanizmech účinku, které jsou alespoň částečně odlišné od dalších prostředků blokujících kalciový kanál.
K identifikaci přítomnosti σ-receptorových míst v oku byl použit způsob vazby na receptor. Postup byl proveden s buněčnými membránami získanými z irido-ciliárního komplexu. Uvedený irido-ciliární komplex byl explantován ze samců t
• · · · o jejich usmrcení, e obohacená o albinotických králíků druhu New Zealand p Tkáň byla zhomogenizována v pufru a frakc proteiny buněčné membrány byla izolována odstředěním. Koncentrace celkového obsahu proteinů byla stanovena způsobem podle Lowryho (Lowry J., J.Biol.Chem.,193; 265 (1951))). Alikvotní podíly uvedené frakce homogenizátu obsahující 300 pig celkových proteinů byly inkubovány se skalárními podíly [ H] ( + )pentazocinu (který se používá pouze pro experimentální účely jako σ ligand). Reakce se nechala probíhat 150 minut při 37 '-'C a potom, po filtraci se změřila radioaktivita na filtru pomocí detektoru s kapalným scintilátorem. Byl stanoven celkový počet receptorú a zjevná disociační konstanta (Kd) a bylo zjištěno že [3H] (+)pentazocin se selektivně váže na receptorová místa přítomná v irido-ciliární oblasti králíka.
Na základě současných vědeckých poznatků lze usuzovat, že uvedené receptory jsou typu σ-1.
Dále bylo provedeno stanovení kompetitivní vazby” s použitím konstantního množství [JH] ( + ) pentazocinu a skalárních podílů (+)-N-allyl-normethazocinu (NANM) (který se používá pouze pro experimentální účely jako σ-ligand) a bylo zjištěno, že sloučenina uvedená jako druhá vytěsňuje radioaktivní lígandy z receptorových míst. Analýzou Hill koeficientu bylo rovněž zjištěno, že NANM interaguje pouze s jednou třídou σ receptorových míst.
V rámci stejného výzkumu bylo zjištěno, že prostředky s σ-agonistickou aktivitou vykazují antihypertenzivní aktivitu v oku. Samcům albinotických králíků druhu New Zealand byl změřen nitrooční tlak a do spojivkové klenby pravého oka jim ·· ·ι ·· · •XJT’ Χ5” ·· 4 • 4 ·
4 4
44
4 4 4
4 4 4 4 • 4 4 4
4 4 4 byl podán přípravek obsahující 1% NANM (50 μΐ) . Po 60, 120, 180 a 240 minutách po nakapání jim byl opět změřen nitrooční tlak a bylo zjištěno, že ve srovnání s přípravkem obsahujícím samotné vehikulum došlo 60 minut po nakapání k významnému snížení (p < 0,01) nitroočního tlaku.
Konečně, jak již bylo uvedeno výše, studie vazby na receptor provedené s flunarizinem (některé z nich jsou uvedené níže) ukázaly, že flunarizin má afinitu vůči σ-l receptorúm, která není stejným způsobem srovnatelná s afinitou kterou vykazují jiné zkoušené prostředky blokující kalciový kanál.
Další nyní zjištěný výhodný aspekt odlišující flunarizin od jiných prostředků blokujících kalciový kanál, dosud navržených pro topickou léčbu glaukomu je; že flunarizin nemá žádný vedlejší účinek pokud se týká zduření rohovky.
Podstata vynálezu
Předložený vynález se tedy specificky týká použití flunarizinu, případně ve formě farmaceuticky přijatelné sole, pro topickou léčbu glaukomu, tj. použití flunarizinu nebo jeho farmaceuticky přijatelné sole při výrobě oftalmického léčiva určeného k léčbě a/nebo k prevenci glaukomu. Obvykle se topické podávání flunarizinu provádí aplikací přípravku ve formě vodného roztoku nebo suspenze, nebo ve formě gelu, masti nebo krému s farmaceuticky přijatelným vehikulem nebo ve formě erodovatelná oční vložky nebo zásobníkového systému s polymerní membránou určených k aplikaci do spojivkového vaku.
♦ · · · < 0
0
0 ·
0« • · 0 · ·
Koncentrace flunarizinu v oftalmicky přijatelném vehikulu se může pohybovat v rozmezí od 10 μg/ml do 5 mg/ml, tj. od 0,001 do 0,500 % hmotnostních. Optimální koncentrace se nejprve zvolí na základě dávky určené k podávání: v případě aplikace například ve formě očních kapek by jedna kapka měla obsahovat takové dostatečné množství flunarizinu aby právě tato jedna kapka již byla účinná, nebo aby se účinnosti docílilo při dvojím vkápnutí (tj. dvě kapky). Další kritéria pro volbu koncentrace zahrnují oční snášenlivost ( mělo by se vzít také v úvahu, že spojivkový vak, do kterého se oftalmicky přípravek kape, má omezenou kapacitu) a stabilitu účinné složky. Výhodná koncentrace pro přípravky ve formě vodných roztoků (oční kapky) je 0,050 k hmotnostních, a výhodně je uvedený produkc obsažen ve formě odpovídající hydrochloridové soli (optimální koncentrace flunarizin-hydrochloridu : 0,052
Podle zvláště výhodného provedení vynálezu je antiglaukomická účinnost navrhovaného oftalmického přípravku dále zvýšena tím, že flunarizin je přítomen v kombinaci s účinným množstvím beta-blokátoru. Tato třída beta-blokátorů (nebo-li β-adrenergních blokátorů), popsaných výše, představuje v současnosti nejrozšířenější třídu protiglaukomových prostředků. Tyto prostředky se používají v topické léčbě chronického glaukomu s otevřeným úhlem a obecněji při léčbě nitrooční hypertenze. Mechanizmus jejich účinku převážně spočívá v redukci tvorby komorové vody a proto neočekávanou účinnost navržené kombinace flunarizinu (u kterého bylo zjištěno že podporuje zvýšení výtoku komorové vody) lze rozumně vysvětlit vzájemně se doplňujícími uvedenými účinky.
φ φ φ φ • φ φ φ • φφφ φφ φ φφφ · • Φφφ φ
Výhodně je koncentrace beta-blokátoru v kombinaci podle vynálezu od 0,1 do 2,5 % hmotnostních a nejvýhodnějším betablokátorem je timolol nebo jeho farmaceuticky přijatelná sůl.
Vehikulem, které lze použít pro přípravu očních kapek podle vynálezu je prostý fyziologický solný roztok obsahující 0,9 1 hmotnostních chloridu sodného. Tento roztok je isotonický se slzami a je proto v oku dobře snášen. Nicméně je také možné použít hypotonické roztoky nebo suspenze, protože je známé, že mají s očními tkáněmi dobrou snášenlivost.
Ke kompozici podle vynálezu je možné přidat i další přísady tak aby se upravila tonicita roztoků nebo suspenzí, aby se stabilizovala účinná složka (složky) a aby se zvýšila tolerance na přípravek. Konkrétně, použité pufry by měly udržovat pH v rozmezí 4-8. Například výše uvedený solný roztok lze pufrovat jakýmkoliv z pufrú používaných ve farmacii pro oftalmické použití jako je například fosforečnanový pufr nebo Trizma pufr (tj. [tris(hydroxymethyl)aminomethan] tak aby se získala fyziologická hodnota pH v rozmezí 7,0-7,4. Dále, rovněž osmolarita roztoku může být ve fyziologickém rozmezí (295-305 mOsm/1). To umožní lepší oční snášenlivost. Kromě toho uvedený přípravek může výhodně obsahovat antioxidační přísadu, jako jsou například galaty, kyselina askorbová, hyperoxid dismutasy (SOD) , BHT, disiřičitan sodný, tokoferoly, BHA, kyselina nordihydroguajaretová, estery kyseliny askorbové, dimethylthiomočovina a podobně.
Snášenlivost lze dále zvýšit pomocí dalších přísad jako jsou cyklodextriny, polysorbat 80 (nebo Tween 80), dextran (například dextran 70), polyethylenglykol (například PEG 400), • « · · φ φ φφφφ φ * φφφφ «φφφ • · φ φ φ · φ φ · · φ φφ φ φφ φφφ φφφφ φφφφ φφ · φφ φφ poloxamery a další podobné prostředky. Uvedené přípravky mohou obsahovat prostředky ovlivňující viskozitu/zahušťovací prostředky jako je methylcelulosa, polyvinylalkohol, glukosaminové glukany, polyvinylpyrrolidon a podobně, pro zvýšení oční biologické dostupnosti, stability a snášenlivosti účinné složky (složek).
Oční biologickou dostupnost flunarizinu lze dále zvýšit přídavkem prostředků které zvyšují propustnost léčiva rohovkou jako je například dimethylsulfoxid, taurocholáty, membránové fosfolipidy, benzalkoniumchlorid a další povrchově aktivní prostředky pro oftalmické použití (jako laurylsulfosukcinat sodný).
Závěrem je nutné uvést, že přípravky obsahující více dávek kompozice v lahvičce musí obsahovat konzervační prostředek mající antimikrobiální účinnost pro zabránění kontaminace produktu. Tento prostředek lze zvolit z konzervačních prostředků známých pro použiti ve farmacii.
Přípravky určené k podání ve formě suspenzí by měly obsahovat prostředky vhodné pro tento účel jako je karboxymethylcelulosa a podobně. V případě, že přípravek má být ve formě masti, gelu nebo krému pro oftalmické použití, tak flunarizin se smísí s nosiči jako jsou polyethylenglykoly, polyakrylaty, polyethylenoxidy, mastné kyseliny a alkoholy nebo lanolin, parafin a další podobné produkty. Vhodné přísady pro tvorbu emulzí nebo mikroemulzí lze zvolit ze skupiny zahrnující: diethylenglykol-monobutylether, di(ethylenglykol)butylether, ethylester kyseliny kaprylové, ethylester kyseliny olejové, sojový olej, hexadekan, tributyrin, ethylenglykolI » · • » ··· ·
·· · ·· • · · *
9 9 9 9
9 9 99· · « ·« · · 9 9 9 · · · · · · · · monomethylether, l-hexadekan,\ heptan, 1-hepten, Tween 80, PEG, poloxamery, polyoxyethylenethery.
Dávka hlavní účinné složky podle vynálezu určená k topickému podání se může pohybovat od asi 20 pg do asi 200 pg na den a pro každé oko. Předepsaná dávka oftalmíckých přípravků obsahujících flunarizin bude záviset na denní dávce, která je nutná k dosažení terapeutického účinku, a samozřejmě na specifické formě přípravku. Roztoky nebo suspenze pro oftalmické použití je zapotřebí vkapávat 1 až 4 krát denně; masti, gely a krémy je třeba aplikovat 1 až 2 krát; pevné vložky s polymerní matricí, buď degradovatelné nebo nedegradovatelné stačí aplikovat jednou denně.
Vynález se dále týká kompozic umožňujících oftalmické podávání flunarizinu topickým způsobem, a specifických oftalmíckých kompozic vhodných k léčbě a/nebo k prevenci glaukomu, které obsahují jako účinnou sloužku terapeuticky účinné množství flunarizinu. Skupina výhodných kompozic zahrnuje kompozice s následujícím složením (všechna uvedená procenta jsou procenta hmotnostní):
flunarizin-hydrochlorid 0,059 %
(odpovídá 0,05 % flunarizinu)
chlorid sodný 0,10-0,80 %
trizma pufr 0, 02-0,20 %
PEG 400 1,00-6, 00 %
Tween 80 2,00-12,00
disiřičitan sodný 0,01-0,20 %
propylgalat 0,01-0,50 %
EDTA 0,005-0,20
♦ · ···· ···· voda přečištěná
q. s. do 100 % případně s dalšími farmaceuticky přijatelnými přísadami.
Ve zvláště výhodném provedení vynálezu, kompozice pro léčbu a/nebo prevencí glukomu dále obsahují od 0,1 do 2,5 1 hmotnostních beta-blokátoru, kde tímto bíokátorem je výhodně timolol nebo jeho farmaceuticky přijatelná sůl jako je timolol-maleat.
Pouze pro další objasnění vynálezu jsou níže uvedeny některá jeho specifická provedení současně s výsledky experimentálních studií provedených s navrhovaným antiglaukomatikem, které zahrnují i srovnávací testy s jinými prostředky blokujícími kalciový kanál.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Oftalmický roztok obsahující flunarizin
Kompozice podle vynálezu, která se ukázala být zvláště účinná (bylo provedeno experimentální hodnocení účinnosti jak je částečně dále popsané) má následující složení (uvedená procenta jsou procenta hmotnostní):
flunarizin hydrochlorid 0,059 %
(odpovídá 0,050 '% flunarizinu )
chlorid sodný 0,485 %
trizma pufr 0,100 %
PEG 400 2,500 %
• 4 • 4 13 ·5· • 444 4444 4 4444 4444 4 44 4444444 44 4 • 444 4444 • 44 4 44 44
Tween 80 5,000 %
disiřičitan sodný 0, 050 %
propylgalat 0,050 %
EDTA 0,010 %
voda přečištěná q.s. do 100 %
Výše uvedená kompozice je vhodná pro bqlení do
jednodávkových obalu, v případě potřeby vícedávkového balení je nutné přidat konzervační prostředek (jako je například benzalkoniumchlorid) aby byla zachována sterilita produktu po celou dobu používání.
Příklad 2
Oftalmická mikroemulze obsahující flunarizin
Kompozice vhodná pro použití ve formě oftalmické masti se připraví s následujícím složením (hmotnostní procenta):
flunarizin hydrochlorid 0,059 % (odpovídá 0,050 % flunarizinu)
trizma pufr (na pH 7,20) 0,100 %
PEG 400 10, 000 %
Sojový olej 2,00 %
Tween 80 20, 000 %
disiřičitan sodný 0, 050 %
sorbitol 2,057 %
propylgalat 0,050 %
voda přečištěná q.s. do 100 %
Jako prostředku pro úpravu tonicity lze použít místo uvedeného množství sorbitolu 455 mg chloridu ·· · ·· ·· • · · · · · • · · · · · · ······· «· · • · · · · · · • · · · · · ♦
0,455 % hmotn.)
Příklad 3
Oftalmická emulze obsahující flunarizin
Oftalmický produkt podobný produktu popsanému v přecházejícím příkladu ale mající větší velikost kapiček dispergované žáze se připraví vypuštěním sojového oleje ze složení a přípravou podle následujícího složení (hmotnostní procenta):
flunarizin hydrochlorid 0,059 % (odpovídá 0,050 % flunarizinu) trizma pufr (na pH 7,20) 0,100 %
PEG 400
Tween 80 disiřičiuan sodný sorbitol propylgalat voda přečištěná
Alternativně může přípravek obsahovat jako prostředek pro úpravu tonicity místo sorbitolu 433 mg chloridu sodného na 100 ml (tj. 0,433 i hmotn.)
2,000 %
7,000 %
0, 050 %
2,014 %
0,050 % g.s. do 100 %
Příklad 4
Oftalmický roztok obsahující kombinaci flunarizinu a timololu
Zvláště výhodná kompozice podle vynálezu se připraví tak, že ke kompozici podle příkladu 1 se přidá dostatečné množství
I
99
9 9 9
9 9 9
9 9 9
Φ Φ Φ Φ «Φ ΦΦ • φ
9 9
ΦΦΦΦΦ timolol-maleatu pro dosažení obsahu 0,5 % hmotnostních timololu v celkové směsi (což odpovídá asi 0,68 % hmotnostním timolol-maleatu). Koncentrace ostatních složek se použijí stejné jako v příkladu 1.
Podobně lze t^ké modifikovat přídavkem vhodného množs-tví timolol-maleatu přípravky připravené podle příkladu 2 a 3. Rovněž v těchto případech je vhodné aby se docílilo koncentrace timololu v celkové směsi 0,5 % hmotnostních.
Experimentální výsledky
V experimentální práci, jejíž výsledky jsou uvedeny níže, se isotonický roztok pufrovaný podle příkladu las upravenou viskozitou podle příkladu 1, ale obsahující různé koncentrace flunarizinu (pohybující se v rozmezí 0,01 % až 0,1 % hmotnostních) obecně označuje jako MEG 01. Tato práce se také zabývá kombinacemi flunarizinu a beta-blokátorů jak jsou znázorněné pro timolol v příkladu 4. Kombinace flunarizinu a timololu je označována jako MEG 02. Některé z uvedených experimentálních výsledků jsou rovněž znázorněny na připojených nákresech. \ ·
Přehled obrázků na výkresech
Na obrázku 1 je znázorněno snížení nitroočního tlaku v procentech po aplikaci do. očí králíků s -hypertenzí kapáním, ve srovnání s odpovídajícím snížením tlaku po vkapání placeba nebo po vkapání jiných antagonistů kalcia;
na obrázku 2 je znázorněno snížení nitroočního tlaku • 4 · · • 4 4 ·4 ·· • 4 4 4 · 4 4 4 4 4 » 4444 4444
4 44 44444·· 44 4
4 4 4 4444
4444 44 4 44 44 v procentech po vkapání flunarizinu o různých koncentracích do očí králíků s oční hypertenzí; a na obrázku 3 je znázorněno snížení nitroočního tlaku v procentech po vkapání flunarizinu v kombinaci s různými beta-blokátory do očí králíků s oční hypertenzí.
Farmakodynamické studie
a) Studie na králících s normálním nitroočním tlakem
Účinky prostředku podle vynálezu na nitrooční tlak králíků majících nitrooční tlak v normálních mezích byly hodnoceny ve srovnání s placebem a s různými dalšími prostředky blokujícími kalciový kanál. V pokusu byly použity a
samice pigmentovaných králíku druhu Vienna Blue (dodané firmou Charles River Italiana, Calco (CO)). Věk zvířat v době zahájení pokusu byl 9 týdnů a jejich hmotnost byla .2/0-2,5 kg.
Výběr typu s pigmentovanou duhovkou byl proveden na základě skutečnosti, že tento typ představuje spolehlivý model pro hodnocení možných modifikací nitroočního tlaku vyvolaných zkoušenými produkty. Zvolený druh je geneticky definovaný, což omezuje variabilitu biologických vlastností mezi jednotlivými zvířaty na minimum.
Zvířata byla chována v místnostech s konstantními a řízenými hodnotami teploty a vlhkosti, s umělým osvětlením po dobu 12 hodin denně a s kontinuální výměnou vzduchu. Potravou byla standardní strava s konstantním a známým složením, přičemž jak potrava tak voda byly dostupné ad libitum po celou • 9919 19 9 99 99 < · · · · « 1 9 • · 19 19 119 9 • 9 99 1911111 11 1
111 9 19 9
199 1 19 9 91 91 dobu pokusu. Králíci byli ustájeni 21 dní před pokusem tak aby byli dostatečně aklimatizováni a mohl být zhodnocen jejich zdravotní stav. Zvířata byla náhodně rozmístěna do pokusných skupin, kde každá skupina zahrnovala 4 zvířata.
Jednotlivé skupiny zvířat obdržely aplikací do pravé spojivkové klenby kapáním po 50 μΐ:
a) očních kapek MEG 01 obsahujících 0,050 % hmotnostních flunarizinu (0,052 % hmotn. flunarizin-hydrochloridu);
b) roztok placeba (tj. vehikula pro MEG 01);
c) očních kapek obsahujících 0,056 % hmotnostních verapamilu ve vehikulu pro MEG 01;
d) očních kapek obsahujících 0,051 % hmotnostních diltiazemu ve vehikulu pro MEG 01;
e) očních kapek obsahujících 0,043 % hmotnostních nifedípinu ve vehikulu pro MEG 0,01.
Hmotnostní koncentrace uvedených různých prostředků zařazených do pokusu jsou voleny tak, aby odpovídaly stejné molární koncentraci.
Tlak v ošetřeném oku byl stanovován očním tonometrem (TonopenXL®, Mentor), a to 15 minut před vkapáním očních kapek (čas 0) a potom 30, 60, 90, 120, 180 a 240 minut po vkapání. 5 minut před každým měřením bylo do oka aplikováno kapáním 25 μΐ lokálního anestetika, obchodně dostupného oftalmického roztoku
I *ΦΦ· n · »· φφ ♦ Φ φ φφφ φ φ « φ
Φ Φ Φ ΦΦΦ φ Φ φ 4>
Φ Φ ΦΦΦ ΦΦΦΦ Φ φ Φ φ Φ ΦΦ « » Φ ΦΦΦΦ *·'* · φ* φ φφ ·· obsahujícího 0,4 % oxybuprokain-hydrochloridu (Novesin®, Sandoz). Při měření byli králíci umístěni do vhodně navržené klece, která jim bránila v náhlém pohybu při měření.
Tlak byl měřen každému zvířeti a v každé odečítací době uvedené výše třikrát, a z těchto hodnot byl vypočten průměr, přičemž mezi jednotlivými měřeními byl interval 1 minuty. Hodnoty nitroočního tlaku v různých časových intervalech byly srovnány s hodnotami získaným, i před ošetřením pomocí Studentova t testu. Srovnání mezi různými skupinami bylo provedeno zpracováním údajů analýzou čtverců směrodatných odchylek (ANOVA) a tam kde to bylo možné, Studentovým t testem pro srovnání dvou různých experimentálních skupin. Hodnoty p < 0,05 byly pokládány za statisticky významné.
V následující tabulce jsou uvedené hodnoty nitroočního tlaku u každého zvířete, a rovněž průměrné hodnoty zjištěné pro každou skupinu (± standardní odchylka).
I ·· · • * • ·· ·
Tabulka 1
Nitrooční tlak králíků s normálním tlakem po aplikaci zkoušených prostředků
Nitrooční tlak (mm Hg) v čase (minuty)
králík č oko 0 30 60 90 120 180 240
oční kapky obsahující 0,050 % flunarizinu (MEG 01)
01 PO 17 15 14 15 15 15 17
02 PO 16 14 13 14 14 15 16
03 PO 14 13 12 12 14 14 16
04 PO 16 12 12 14 14 14 16
průměr + SD 15,7+1,2 13,5+1,3 12,7+0,95 13,7+1,2 14,2+0,5 14,5+0,5 16,2+0,5
Placebo
05 PO 15 16 16 15 15 16 16
06 PO 16 15 14 16 16 17 17
07 PO 17 15 16 16 16 17 17
08 PO 15 15 16 16 16 15 17
průměr ± SD 15,7+0,9 15,2+0,5 15,5+1,0 15,7+0,5 15,7+0,5 16,2+0,9 16,7+0,5
oční kapky obsahující 0, 056 % verapamilu
09 PO 17 16 15 15 16 16 17
10 PO 15 14 14 13 13 16 15
11 PO 16 17 15 15 16 17 17
12 PO 16 15 15 15 16 16 17
průměr ± SD 16,8+0,8 15+1,3 14,7+0,5 14+1,0 15,7+0,5 16,2+0,5 16,5+1,0
• · ·
Tabulka 1 (pokračování)
Nitrooční tlak (mu 1 Hg) v čase (minuty)
Králík č oko 0 30 60 90 120 180 240
oční kapky obsahující 0, 051 i diltiazemu
13 PO 15 14 14 14 15 15 16
14 PO 16 15 14 14 15 16 16
15 PO 18 17 17 16 16 17 17
16 PO 18 15 13 15 16 17 17
Průměr + SD 16,7±1,5 15,2+1,2 14,7+0,9 14,7+0,9 15 ±0, 5 16,2+0,95 16+0,6
oční kapky obsahující 0, 043 % nifedipinu
17 PO 16 15 14 16 16 17 17
18 PO 15 15 13 15 16 15 17
19 PO 14 13 13 15 16 15 14
20 PO 18 16 15 16 16 17 18
Průměr + SD 15,7+1,7 14,7+1,2 13,7+0,9 15,5+0 6 16,0+1,5 16, 5+1, 7 16,+0
Jak vyplývá z výše uvedené tabulky, oční kapky MEG 01 (obsahující 0,050 % flunarizinu) poskytují za jednu hodinu po podání významné snížení nitroočního tlaku, zatímco produkt obsahující odpovídající vehikulum bez flunarizinu nevyvolává žádnou významnější změnu nitroočního tlaku. V uvedeném druhém případě není tlak měřený po podání očních kapek statisticky odlišný od hodnot získaných před vkapáním (čas 0: 15 minut před podáním).
Dále, ani přípravky obsahující verapamil a ani diltiazem, obsahující stejné vehikulum jako MEG 01 nevyvolávají žádné snížení nitroočního tlaku vzhledem k placebu. Určitá menší
I
·· · · ·· · · snížení byla zaznamenána při podání nifedipinu, ale tento účinek se zdá být zanedbatelný ve srovnání s odezvou získanou s použitím MEG 01 obsahujícím 0,050 % hmotnostních flunarizinu.
Další série zkoušek byla provedená s králíky s normálními hladinami nitroočního tlaku s cílem srovnat účinnost flunarizinu s účinností kombinace flunarizinu s beta-blokátory a účinností beta-blokátorů samotných.
Do hodnocení byly zahrnuty známé beta-blokátory: timolol (neselektivní beta-blokátor, aktivní jak na Pí tak na β: adrenergních receptorech), betaxolol (kardioselektivní betablokátor, aktivní pouze na βι adrenergních receptorech) a karteolol (neselektivní blokátor, ale mající vlastní sympatomimetickou aktivitu). Zkoušky byly provedeny stejným způsobem jaký je popsán výše, a zvířata byla ošetřena v jednotlivých skupinách následujícími kompozicemi:
f) očními kapkami MEG 02 obsahujícími 0,50 % hmotnostních flunarizinu (0,052 % flunarizin-hydrochloridu) v kombinaci s 0,5 % hmotnostními timololu (0,68 % timolol-maleatu);
g) očními kapkami obsahujícími 0,050 % hmotnostních flunarizinu a 0,5 hmotnostní ch betaxololu've vehikulu pro
MEG 02;
h) očními kapkami obsahujícími 0,050 % hmotnostních flunarizinu a 2,0 % hmotnostních karteololu ve vehikulu pro
MEG 02.
* · · • · · · • · · · · · · • · · · · · · · · · • « · · ······· · · · • 9 · · * · · · · « · · · ·· · ·· ··
Výsledky této série stanovení, získané a zpracované stejným způsobem jako výsledky uvedené v tabulce 1, jsou uvedeny v následující tabulce. Z důvodů snazšího porovnání jsou výsledky získané s flunarizinem samotným a s placebem, tj. se skupinou zvířat a) a b) předcházejícího pokusu opět v následující tabulce uvedeny.
Tabulka 2
Nitrooční tlak králíků s normálním tlakem po aplikaci zkoušených prostředků
Nitrooční tlak (mm Hg) v čase ( minuty)
Králík č. Oko 0 30 60 90 120 180 240
oční kapky obsahující 0,050 % flunarizinu (MEG 01)
01 PO 17 15 14 15 15 15 17
02 PO 16 14 13 14 14 15 16
03 PO 14 13 12 12 14 14 16
0 4 PO ' 16 12 12 14 14 14 16
průměr ± SD 15,7+1,2 13,5+1,3 12,7+0,95 13,7±1,2 14,2±0,5 14,5±0,5 16,2±0,5
placebo
05 PO 15 16 16 15 15 16 16
06 PO 16 15 14 16 16. 17 17
07 PO 17 15 16 16 16 17 17
08 PO 15 15 16 16 16 15 17
průměr ± SD 15,7±0,9 15,2±0,5 15,5±l,0 15,7+0,5 15,7+0,5 16,2±0,9 16,7+0,5
oční kapky obsahující 0,5 % timololu
101 PO 16 15 14 14 . 15 16 16 .
102 PO 16 14 13 14 15 16 17
103 PO 16 15 13 15 16 17 16
104 PO 15 15 14 15 16 15 15
průměr ± SD 15,7±0,5 14,7±0,5 13,5±0, 6 ít-jSiO, 6 15,5+0,6 16,0±0,8 16,0±0,8
I
0 0 * · ·0 00 0 · 0 0 0 0 · f 000 0 00 0 !» 000··«· 00 0 0 0 0 0 0 0 0 ·· 0 «0 0 0
Tabulka 2 (pokračování)
Nitrooční tlak (mm Hg) v čase (minuty)
Králík č oko 0 30 60 90 120 180 240
Oční kapky obsahující 0,050 % flunarizinu a 0,5 % timololu
(MEG 02)
105 PO 16 14 13 14 15 16 16
106 PO 17 13 14 14 14 15 17
107 PO 16 14 12 14 15 16 16
108 PO 16 14 12 13 14 15 15
Průměr ± SD 16,2+0,5 13,7+0,5 12,7+1,0 13,7+0,5 14,5+0,6 15,5+0,6 16,2+0,5
Oční kapky obsahující 0 ,050 % flunarizinu a 0,5 % betaxololu
109 PO 15 14 14 14 15 16 15
110 PO 16 14 14 14 16 16 17
111 PO 17 15 15 16 16 16 17
112 PO 17 16 15 • 15 16 16 16
Průměr ± SD 16,2+1,0 14,7+1,0 14,5+0,6 14,7 + 1,.0 15,7+0,5 16,0+0 16,2+1,0
Oční kapky obsahující 0 ,050 k flunarizinu a 2, 0 % karteololu
113 PO 17 16 14 15 16 17 . 16
114 PO 16 15 15 15 16 16 16
115 PO 16 13 14 15 16 16 17
116 PO 15 12 14 15 15 16 16
Průměr ± SD 16,0+0,8 14,0+1,8 14,2+0,5 15,0+0,0 15,7+0,5 16,2+0,5 16,2+0,5
Z experimentálních výsledků uvedených v předcházející tabulce na jedné straně vyplývá, že za podmínek zkoušky má flunarizin samotný lepší účinnost při snižování nitroočního tlaku než samotný timolol. Na druhé straně z těchto údajů vyplývá, že účinnost flunarizinu se dále zvýší přídavkem timololu do přípravku a účinnost této kombinace je lepší než
4*4
4» 4 44 ··
4 4 *44 4 4 4 4 • · 4444 4 * 4 * « 4 44 4444444 *4 4
4» 444 4444 • 44 · 4· * 44 44 účinnost flunarizinu samotného.
b) Studie na králících s oční hypertenzí
V následujících testech byli použiti králíci stejného typu jako v předcházející studií. Králíci byli předem ošetřování stejným způsobem a za stejných podmínek ustájení.
Experimentální zvýšení nitroočního tlaku bylo indukováno podáním α-chymotrypsinu. Injekční podání tohoto enzymu do zadní komory králíků vyvolalo po jednom měsíci po podání oční hypertenzi. Tento pokusný model se značně využívá, a často se používá k hodnocení účinnosti různých antiglaukomatik.
Na konci karantény byly králíci anestezováni intramuskulárním podáním ketamin-hydrochloridu a xylazinhydrochloridu (RBI). Po vkapání 25 μιΐ Novesinu® očních kapek, obsahujících anestetikum oxybuprokain bylo.pravé oko jemně povytaženo ven; potom byl do zadní komory pravého oka pomocí sterilní jehly 30G injekčně aplikován sterilní roztok achymotrypsinu (SIGMA, Milan; 150 jednotek ve 100 μΐ fyziologického sterilního roztoku). Po podání enzymu bylo oko důkladně vyplachováno sterilním fyziologickým roztokem aby se odstranily jakékoli stopy α-chymotrypsinu, který by mohl poškodit oční tkáně. Pak byly vkapány 2 kapky obchodně dostupného oftalmického antiobiotika ve formě roztoku (Colbiocin® , DIFI S.p.A, obsahuje chloramfenikol, rolitetracyklin, kolistin-methansulfonat). Toto ošetření se pak provádělo třikrát denně (v 8.00 a 12.00 dopoledne a v 6.00 odpoledne) po dobu jednoho týdne po podání a-chymotrypsinu.
• · · · • ·
Králíci byli zařazeni do pokusu jeden měsíc po indukci oční hypertenze pomocí enzymu.
Také v tomto případě byli králíci rozděleni do skupin po 4 zvířatech a ošetřeni 50 μΐ zkoušeného produktu, který byl vkapán do pravé spojivkové klenby. V prvním pokusu byli použity stejné prostředky jako v prvním předcházejícím pokusu (MEG 01 oční kapky obsahující 0,050 % flunarizinu, placebo, oční kapky obsahující 0,056 % verapamilu, a dále kapky obsahující 0,051 % diltiazemu a 0,043 % nifedipinu).
Nitrooční tlak v ošetřeném oku byl měřen stejným postupem jako v předcházejících pokusech, 15 minut před vkapáním očních kapek a 30, 60, 90, 120, 180 a 240 minut po vkapání. Získané hodnoty byly statisticky zpracované podle kritérií popsaných výše.
V následující tabulce jsou v každé testované skupině uvedeny odezvové hodnoty nitroočního tlaku a jejich průměrné hodnoty (± standardní odchylky). Průměrné hodnoty snížení nitroočního tlaku vyjádřené v procentech jsou také graficky znázorněné na obrázku 1.
φφφ ·
φφφ φφφφ
ΦΦΦΦ φφφφ φ «ΦΦΦΦΦ· φφ φ • φ φ φφφφ « « £ φ φ φ 9
Tabulka 3
Nitrooční tlak králíků s oční hypertenzí po aplikaci zkoušených prostředků
Nitrooční tlak (mm Hg) v čase (minuty)
Králík č. oko 0 30 60 90 120 180 240
oční kapky obsahující 0,050 % flunarizinu (MEG 01)
21 PO 57 47 45 50 51 56 ' 5 6
22 PO 46 38 37 38 39 44 45
23 PO 36 30 28 32 34 37 37
24 PO 52 43 41 43 45 51 51
Průměr + SD 41, : + 9,03 3 9,5±7,32 37,^5+7,2 5 40,7±7 6 3 4 5, 2+3,36 4 7,0±8, 2 8 4 -, ů5±3, .1-
Placebo
25 PO 57 56 57 58 56 57 57
26 PO 47 48 46 4 7 48 48 47
27 PO 41 42 43 42 ' 41 42 43
28 PO 52 50 51 51 50 53 52
Průměr ± SD 4 9, 25+6, 84 4 9, 0+5,77 4 9, 25±6,13 49,5±6, 75 48,75+6,18 50,0+6,43 49 , 3 5+6, 03
Oční kapky obsahující 0, 056 1 verapamilu
29 PO 56 55 56 55 55 57 56
30 PO 47 48 49 46 47 46 48
31 PO 42 40 43 41 41 42 43
32 PO 51 52 52 50 51 50 51
průměr ± SD 4 9, 0+5, 94 48,7±6,5 59,0+5,47 4 8,0±5 , 94 4 8,5+5,97 4 8,7 5+6, 3 9 4 9,5±5,44
t ♦ » 1 • · · ·
Tabulka 3 (pokračování)
Nitrooční tlak mm Hg) v čase (minuty)
Králík č Oko 0 30 60 90 120 180 240
Oční kapky obsahuj ící 0,051 % diltiazemu
33 PO 55 55 53 54 56 56 55
34 PO 52 53 51 52 52 51 52
35 PO 47 48 46 46 47 46 47
36 PO 42 42 40 41 43 43 41
Průměr + S D 4 9,0+5 , ' 1 49,5±5,80 4“,5+5, 80 48,2+5,9 0 4 9, 5±5,6 8 49,0+5,51 ,’±6, iď
oční kapky obsahuj ící 0,043 % nifedipinu
37 PO 54 55 53 52 53 54 54
38 PO 50 52 50 50 49 48 49
39 PO 47 45 45 46 46 45 47 .
40 PO 41 39 39 38 40 41 42
Průměr ± SD 48, 0+5,45 4' 7 5±7,1H 4 6,75+6, 3 4 6,5+6,1 ) 4 7, Q±5, 4 7 48,00+4,96 4 . . + 4 , 9 6
Z tabulky 3 je zřejmé, že podání samotného- vehikula nemá za následek nějakou významnější změnu nitroočního tlaku, zatímco MEG 01 (obsahující 0,050 % flunarizinu) vyvolá snížení nitroočního tlaku významně vyšší než lze získat podáním, dalších testovaných antagonistů kalcia. Jak je z tabulky zřejmé, hodnoty nitroočního tlaku po ošetření oftalmickými roztoky obsahujícími ekvivalentní množství verapamilu, diltiazemu nebo nifedipinu ve stejném vehikulu jako MEG 01 nejsou nijak výrazněji snížené.
Ve druhé sérii pokusů byly s použitím stejných postupů hodnoceny oftalmické roztoky podle vynálezu obsahující různé koncentrace flunarizinu, tj. 0,1 % a 0,01 %.
Cílem bylo • · · 9 * Φ · Φ * Φ Φ · · • Φ · Φ 9 <« « Φ Φ ·Φ srovnat takto získané odezvy s odezvou zjištěnou s MEG 01 očními kapkami obsahujícími 0,05 % hmotnostních flunarizinu. Výsledky jsou uvedené v následující tabulce a jsou také znázorněné graficky na obrázku 2 (ve formě průměrného zjištěného procentuálního snížení nitroočního tlaku).
Tabulka 4
Nitrooční tlak králíků s oční hypertenzí ošetřených flunarizinem
Nitrooční tlak (mm Hg) v čase (minuty)
Králík č oko 0 30 60 90 120 180 240
oční kapky obsahující 0, 010 % flunarizinu
41 PC 60 58 55 53 58 60 61
42 PC 65 61 59 60 62 64 65
43 PO 53 51 49 48 52 52 52
44 PO 52 50 48 49 51 50 52
Průměr + SD 5 7,5+6,13 5 5,0+5,35 52,7 +5,18 52,5+5,44 55,7+5,18 56,5+6,60 57,5+6,55
oční kapky obsahující 0, 050 % flunarizinu
21 PO 57 47 45 50 51 56 56
22 PC 46 38 37 38 39 44 45
23 PO 36 30 28 32 34 37 37
24 PC 52 43 41 43 45 51 51
Průměr ± SD 4 7,7 + 9,03 39,5+7, 3 2 37,7 ±7, 2ř 40,7±7 , 63 4 2,2±7 ,36 4 7, 0±8,28 47,2+8,I*
oční kapky obsahující 0, 100 % flunarizinu
45 PO 58 48 45 49 51 56 57
46 PC 48 40 38 41 43 47 49
47 PC 42 36 34 36 38 41 43
48 PC 51 45 40 46 48 50 50
Průměr ± SD 4 9, 7 + 6, 6 4 2,2±5, 31 8 9,2+4,5' 4 3,0±5,71 4 5,0±5, 7 1 4 8, 5±6,2 4 4 9, ±6, 0 :
I ·«· · ·» 4 «4 44 * · 4 4 t 4 « · · · ♦ 4 4 4·· 4 4 4 4 ♦· *4444 44 *4444
Zj 44 *444444 «44· «· 4 44 44
Z předcházející tabulky lze zjistit, že nejvyšší procento redukce nitroočního tlaku bylo dosaženo pomocí přípravku MEG 01 obsahujícího 0,05 % flunarizinu, přičemž přípravek o nejvyšší koncentraci (0,1 %) prokázal aktivitu srovnatelnou s aktivitou přípravku o koncentraci 0,05 %. Tato skutečnost je zřetelnější z grafu na obrázku 2.
V další sérii pokusů byly hodnoceny účinnosti kombinací flunarizinu s beta-blokátorem na hypertenzních kw<3hďch Pokusné podmínky byly přesně stejné jako ve výše uvedeném případě. Tři skupiny zvířat byly ošetřeny kompozicemi uvedenými pod body f), g) a h) uvedenými v první sekci a výsledky jsou shrnuty v následující tabulce. Pro lepší srovnání jsou také v tomto případě znovu uvedeny výsledky pro flunarizin samotný a pro placebo.
Tabulka 5
Nitrooční tlak králíků s oční hypertenzí po aplikaci zkoušených prostředků
Nitrooční tlak ( mm Hg) v čase (minuty)
Králík č. oko 0 30 60 90 120 180 240
oční kapky obsahující 0, 050 % flunarizinu (MEG 01)
21 PO 57 47 45 50 51 56 56
22 PO 46 38 37 38 39 44 45
23 PO 36 30 28 32 34 37 37
24 PO 52 43 41 43 45 51 51
průměr ± SD 47,7±9,0 3 9, 5±7,3 37, / ±7, 2 40,7±7, 6 42,2±7,H 4 7,0±8,3 4 7 25±8,2
·· ♦ » ·
9
Tabulka 5 (pokračování)
Nitrooční tlak (mm Hg) v čase (minuty)
Králík č. oko 0 30 60 90 120 180 240
placebo
25 PO 57 56 57 58 56 57 57
26 PO 47 48 46 47 48 48 47
27 PO 41 42 43 42 41 42 '43
28 PO 52 50 51 51 50 53 52
průměr ± SD 4 9,2+6,8 4 9,0+5 8 4 7,2+6,1 4 9 ,5±6,7 48,7+6,2 50,0+6,5 4 9,7+6,1
oční kapky obsahující 0 ,5 % timololu
117 PO 53 43 42 42 4 6 52 53
118 PO 54 45 42 42 45 48 51
119 po 46 39 39 38 39 42 45
120 PO 43 40 36 37 40 42 44
průměr ± SD 4 9,('+5,3 41 , 7+2 ' 3?,7±2,9 39, 7+2,6 42,5±3,5 6, 0±4,9 4 8,2+4,1
oční kapky obsahující 0,050 % flunarizinu a 0,5 i timololu
(MEG 02)
121 PO 52 35 33 33 36 38 41
122 PO 58 39 36 37 41 46 48
123 PO 47 31 29 32 35 37 38
124 PO 45 32 26 30 36 36 35
průměr ± SD 50,5+5,8 34,2±3,6 31,0+4,4 33 ,0+2,9 37,0+2,7 3 9,2 + 4 , 6' 4 0,5±5,6
I • · » » «« • « • * « φ • · * · «φ ·· s « * » » 1 t > ♦ · ·
Tabulka 5 (pokračování)
Nitroc 3Ční t lak (mm Hg) v čase ( minuty)
Králík č. oko 0 30 60 90 120 180 240
oční kapky obsahující 0, 05 % flunarizinu a 0, 5 % betaxololu
125 PO 49 39 36 38 42 42 43
126 PO 45 35 37 37 39 40 41
127 PO 56 44 42 46 47 49 49
128 PO 55 45 41 43 47 46 51
průměr ± SD 51,2+5,2 4Q,7±4,6 .3 9,0±2 , 9 41 0±4,2 4 3,7 + 3,9 4 4,2±4,0 4 6, 0+4,9
oční kapky obsahující 0, 050 % flunarizinu a 2, 0 % karteololu
129 PO 57 53 40 42 50 54 56
130 PO 52 46 44 45 48 49 49
131 PO 47 37 39 40 44 43 43
132 PO 46 36 37 39 40 41 43
průměr ± SD 5 0, 5+5,1 43, 0±8,0 4 0,0+2,9 41 5±2 , 6 4 5, 5+4,4 4 6,7 + 5, 9 47,7+6,2
Z údajů uvedených v tabulce 5 a ještě zřetelněji s diagramu na obrázku 3 vyplývá pozoruhodná účinnost kombinaceflunarizinu s timololem a obecně dobrá účinnost kombinací flunarizinu s beta-blokátory. Také v tomto případě samotný flunarizin vykazuje ve srovnáním se samotným timololem lepší účinnost.
Hodnocení toxicity
a) Hodnocení zduření rohovky
Hodnocení tlouštky rohovky bylo provedeno echograficky
I • ·· * • 9
111
1119 1
9 ft » ♦ f ftt «
1 9 1 1
9 111 · · · · pomocí přístroje UBM Systém 840 (Humprey Instruments, San Leandro, CA, USA). Toto zařízení obsahuje 50 MHz sondu a umožňuje zobrazení na obrazovce s rozlišením asi 504 při velikosti zobrazovaného pole 5x5 mm. Programové vybavení umožňuje měnit hloubku zaměření ultrazvukového svazku a zobrazovat záznam při různých zesíleních.
Zvířata zařazená do pokusu byla stejného druhu jako zvířata popsaná v předcházejících pokusech a byla ošetřována stejným způsobem. Pokus byl zahájen anestezí zvířat (ketaminhydrochloridem a xylazin-hydrochloridem) provedenou tak, že zvířatům byly aplikovány oční pohárky naplněné kontaktními prostředky (ultrazvukový gel). Králíkům pak bylo do pravého oka aplikována jedním vkápnutím dávka (50 μΐ) stejných prostředků jaké byly použity ve farmakodynamických studiích: a) oční kapky MEG 01 obsahující 0,050 % flunarizinu; c) oční kapky obsahující 0,056 % hmotnostních verapamilu; d) oční kapky obsahující 0,051 % hmotnostních diltiazemu; e) oční kapky obsahující 0,043 % nifedípinu. Do levého oka králíků bylo vkapáním aplikováno stejné množství placeba (vehikula pro MEG 01 bez jakékoliv účinné složky).
V následující zjištěné u různých před vkápnutím a a vkápnutí.
tabulce jsou uvedeny tlouštky rohovky skupin zahrnujících vždy 4 králíky a to ve stejných časových intervalech po
Tabulka 6
Tloušťka rohovky králíků po topickém ošetření antagonisty kalcia • · * · * · » · * • · « · » • · ·· ·« » 9 9 1
I 9 9 <
I · « « ► · · 1 ·« 99
Tabulka 6
Tloušťka rohovky (mm) v čase (min)
Králík č.
oko
Zákl.hodnota hodina 2 hodiny 3 hodiny
PO: MEG 01 obsahující 0,050 % flunarizinu - LO: placebo
49 PO 0, 394 0, 394 0, 394 0,3 94
49 LO 0, 394 0, 394 0, 394 0, 394
50 PO 0, 347 0, 347 0, 347 0, 347
50 LO 0, 347 0, 347 0, 347 0, 347
51 PO 0,386 0, 386 0, 386 0, 386
51 LO 0, 386 0, 386 0, 386 0,386
52 PO 0,363 0, 363 0, 363 0, 363
52 LO 0,363 0, 363 0, 363 0, 363
PO: oční kapky obsahující 0,056 % verapamilu - LO: placebo
53 PO 0, 356 0,376 0, 385 0, 383
53 LO 0, 356 0, 358 0, 360 0, 367
54 PO 0, 384 0, 398 0, 406 0, 402
54 LO 0, 384 0, 382 0, 388 0,380
55 PO 0, 372 0,387 0, 400 0, 402
55 LO 0,372 0,374 0, 368 0, 372
56 PO 0, 392 0,401 0, 494 0, 410
56 LO 0,392 0,390 0, 396 0, 388
• »· 9 » · • 4
4444 • 4 ·· • 4 4 « β «4« • · * · 4
4 4 4
4 4 4
Tabulka 6 (pokračování)
Tloušťka rohovky (mm) v čase (min)
Králík č. okc Zákl.hodnota 1 hodina 2 hodiny 3 hodiny
PO: oční kapky o bsahuj ící 0,051 % diltiazemu - LO: placebo
57 PO 0, 377 0, 380 0, 382 0, 384
57 LO o, 377 0,380 0, 380 0, 377
58 PO o, 389 0, 392 0,394 0, 396
58 LO 0, 389 0,389 0, 325 0, 387
59 PO 0, 396 0, 400 0, 400 0,400
59 LO o, 396 0, 396 0, 394 0, 398
60 PO 0, 358 0, 362 0, 364 0,364
60 LO 0, 358 0,358 0, 360 0,360
PO: oční kapky obsahující 0,043 % nifedipinu - LO: placebo
61 PO 0, 375 0, 380 0, 380 0, 380
61 LO o, 375 0, 375 0, 376 0, 375
62 PO 0, 372 0, 380 0, 378 0,37 8
62 LO 0,372 0, 374 0,372 0, 372
63 PO o, 396 0, 398 0,400 0, 400
63 LO 0, 396 0,396 0, 396 0, 396
64 PO o, 384 0,388 0, 389 0,390
64 LO o, 384 0, 382 0, 984 0, 382
Jak je z předcházejících údajů zřejmé, nebyly při použití produktu podle vynálezu zjištěné po celou dobu pokusu žádné změny v tloušťce rohovky. Oproti tomu použití oftalmického roztoku obsahujícího 0,056 % verapamilu vyvolalo zduření rohovky odpovídající tloušťce sí 15-20 μιη/1ιοάίη3. Žádný výraznější účanek nebyl zjištěn při aplikaci očních kapek obsahujících iiltiazem (jen mírné zduření) nebo nifedipin.
I ··» · ·« ·· 99 • · » « • · · · • * · · · * · · « #· ··
b) Akutní snášenlivost
K hodnocení snášenlivosti blokátorú kalcíového kanálu podle vynálezu při topické aplikaci do oka byli králíci (stejného druhu jako v předcházejících pokusech) po počáteční adaptaci ošetřeni následujícím způsobem. První den bylo vkapáno do pravé spojivkové klenby 12 dávek MEG 01 (0,05 '%) , každá objemu 0,05 ml, s intervalem mezi jednotlivými dávkami 30 minut. Druhé oko bylo ošetřeno placebem a použito jako kontrolní pokus.
Stav očních tkání byl pozorován modifikovaným testem podle Draize (Spampinato S., Marino A., Bucolo C., Canossa M., Bachetti T., Mangiafico S., Effect of sodium naproxen eye drops on rabbit ocular inflammation induced by sodium arachidonate, J.Ocular Pharm., 7(2); 125-133, (1991)).
Odečítání bylo prováděno každou hodinu od prvního podání až do 7 hodiny, a potom 24, 48 a 72 hodinu po posledním podání formou přidělení skóre hodnotícího různé aspekty týkající se paípebrální a bulbární spojivky, duhovky a rohovky.
Na spojivce žádného oka, jak očí ošetřených MEG 01 očními kapkami (0,05 % hmotn. Flunarizinu) tak očí ošetřených placebem, nebylo zjištěno po celou dobu testu žádné výraznější zrudnutí. V žádném z hodnocených očí nebyl zjištěn žádný otok. Kromě toho na žádné rohovce ošetřených očí nebyla zjištěna žádná změna a množství výtoku bylo na obvyklé úrovni. Nebylo zjištěné ani žádné poškození tkání rohovky; u dvou očí se projevila mírná deepitelizace.
Ze získaných výsledků vyplývá, že oftalmický roztok MEG ♦ ·*« ·« • · φ • · · · * ···· * · ·· • · • · • · • · obsahující 0,05 % flunarizinu je po opakovaném podání kapáním do spojivkové klenby oka králíka velmi dobře snášen.
Studie vazby
Studie vazby na receptor byla provedena s buněčnými membránami získanými z irido-ciliárního komplexu explantovaného samcům albinotických králíků druhu New Zealand po jejich usmrcení (Charles River Italiana, of Calco (CO)). Tkáň byla zhomogenizovaná v pufru a byla oddělena frakce P2 obohacené o buněčné proteiny. Uvedená frakce byla získána odstředěním způsobem popsaným v literatuře (Mach R.H., Smith C.R., Childers S.R., Ibogaine possesses a selective affinity for sigma 2 receptors, Life Sci., 57(4); 57-62). La celková koncentrace proteinu byla stanovena způsobem podle Lowryho.
Alikvotní podíly P2 frakce homogenizátu každá obsahující 300 μg celkových proteinů byly inkubovány v polypropylenových zkumavkách obsahující skalární podíly antagonistů kalcia zařazených do pokusu (tj. flunarizinu, verapamilu, nifedipinu a nimodipinu) a známé množství JH(+)-N-allyl-normethazocinu (SKF) (prostředku pokusně používaného jako σ ligand). Nespecifická vazba byla stanovena v přítomnosti haloperidolu.
Všechna stanovení byla provedena duplicitně. Reakční směs se udržovala při 37 °C po dobu 150 minut, a potom se filtrovala přes filtry Whatmann GF/B. Radioaktivita na filtrech se měřila spektrometrií s tekutými scintilátory. Byla zjištěna hodnota IC5o a zjištěné hodnoty jsou uvedené v následující tabulce.
I v
*··«· »·>· ·· ·· ·· » · 4 · · · · • 4 4 4 4 4 9··· • 4 9 9 9 9999 99 99 9
9 9 9 9 9 9 9 9
999 9 4« « 44 4«
Tabulka 7
Účinky různých antagonistů kalcia na inhibici vazby s JH(+)-N-allyl-normethazocinem
Sloučenina IC50 (nM)
flunarizin 23, 9
verapamil >10 000
nifedipin >10 000
nimodipin >10 000
diltiazem >10 000
Předcházející údaje potvrzují nálezy průzkumu který vedl k předloženému vynálezu a který byl diskutován v úvodu.
Zejména z těchto údajů vyplývá, že flunarizin má afinitu k σ-1 receptorům, na rozdíl od známějších á prostudovanějších prostředků blokujících kalciový kanál jako je verapamil, nifedipin a diltiazem. Z těchto nálezů vyplývá, že σ-1 receptory jsou zahrnuty v mechanizmu odpovědném za snížení nitroočního tlaku vyvolaném flunarizinem a že tento zvláštní jev je příčinou překvapivě vysoké účinnosti flunarizinu jako antiglaukomatika pro topické podání.
Předložený vynález byl popsán pomocí některých jeho specifických provedení, ale tento popis je zapotřebí chápat tak, že pracovníci v oboru jsou schopni tato provedení modifikovat a měnit, aniž by se odchýlili od rozsahu vynálezu definovaného v připojených patentových nárocích.

Claims (11)

1) Použití flunarizinu nebo jeho farmaceuticky přijatelné soli pro výrobu oftalmického léčiva pro snížení oční hypertenze.
2) Použití podle nároku 1, při kterém je uvedené oftalmické léčivo pro topické podání ve formě vodného roztoku nebo suspenze, nebo ve formě gelu, krému nebo masti, ve farmaceuticky přijatelném vehikulu, nebo ve formě erodovatelné oční vložky, nebo zásobníkového systému s polymerní membránou, určené k aplikaci do spojivkového vaku.
3) Použití podle nároku 1 nebo 2, při kterém je koncentrace flunarizinu v uvedeném oftalmickém léčivu od 0,001 do 0,500 % hmotnostních.
4) Použití podle nároku 3, při kterém je koncentrace flunarizinu 0,050 % hmotnostních.
5) Použití podle kteréhokoli z předcházejících nároků, při kterém je flunarizin v uvedeném oftalmickém léčivu obsažen ve formě své hydrochloridové soli.
6) Použití podle kteréhokoli z nároků 1 až 5, při kterém uvedené oftalmické léčivo dále obsahuje beta-blokátor.
7) Použití podle nároku 6, při kterém je koncentrace betablokátoru v uvedeném oftalmickém léčivu od 0,1 do 2,5 % hmotnostních.
φ ·· * •o · ·· ·* « · · · · · · ο · · · · · · · • 9 9999 9 9 9 9 ·
Φ · Φ · Φ 9 9
99 9 99 99
8) Použití podle nároku 6 nebo 7, při kterém je uvedeným betablokátorem timolol nebo jeho farmaceuticky přijatelná sůl.
9) Použití podle kteréhokoli z nároků 1 až 8, při kterém je uvedené oftalmické léčivo pro topické podání ve formě vodného roztoku a dále obsahuje jeden nebo více prostředků pro úpravu tonicity, jeden nebo více pufrů a jeden nebo více antioxidačních prostředků.
10) Použití podle nároku 9, při kterém uvedené oftalmické léčivo dále obsahuje jeden nebo více prostředků pro zlepšení oční snášenlivosti, které jsou zvoleny ze skupiny zahrnující cyklodextriny, polysorbat 80 (nebo Tween 80), dextran, polyethylenglykol a poloxamery.
11) Použití podle nároku 10 nebo 11, při kterém uvedené oftalmické léčivo pro topické použití dále obsahuje jeden nebo více konzervačních prostředků nebo antimikrobiálních prostředků.
• ·
4494 <r
A
4 ··*·
44 «
4 4
444 4
4 4
4 4
4 4 4
4 4 4 <4 4
44 44 • 4 4 4
9 4 4 4 * 4 4 4
4 9 4 4
44 44
1/2 —♦—PLACEBO
-ů- VERAPAM1L 0,056%
-&- NIFEDIPIN 0,043%
FLUNARIZIN 0,05% (MEG 01) DILTIAZEM 0,051%
MEG 01 - 0,01% -»-MEG 01 - 0,05% —ó—MEG 01 - 0,10%
Obr .2 i
• ···· «φ · • · • φ • · • ΦΦ φ φφ » • φ φ • φφφ φ φ φ φφφφ • · ·
99 9 φφ • φ φ • · ·
9 9
9 9
2/2
-4-PLACEBO
-Λ— TIMOLOL 0,056% —4— FLUNARIZIN +CARTEOLOL
-β-FLUNARIZIN 0,05% (MEG 01)
FLUNARIZIN + TIMOLOL (MEG 02) —M—FLUNARIZIN . + BETAXOLOL
CZ20001213A 1997-10-10 1998-10-06 Topické oftalmické léčivo CZ294314B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT97RM000613A IT1295423B1 (it) 1997-10-10 1997-10-10 Uso della flunarizina nella terapia topica del glaucoma

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20001213A3 true CZ20001213A3 (cs) 2000-07-12
CZ294314B6 CZ294314B6 (cs) 2004-11-10

Family

ID=11405290

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20001213A CZ294314B6 (cs) 1997-10-10 1998-10-06 Topické oftalmické léčivo

Country Status (16)

Country Link
US (1) US6380198B1 (cs)
EP (1) EP1021184B1 (cs)
JP (1) JP4475802B2 (cs)
AT (1) ATE289198T1 (cs)
AU (1) AU734137B2 (cs)
BR (1) BR9813855A (cs)
CA (1) CA2306371C (cs)
CZ (1) CZ294314B6 (cs)
DE (1) DE69829062T2 (cs)
ES (1) ES2237852T3 (cs)
HU (1) HU227940B1 (cs)
IT (1) IT1295423B1 (cs)
PL (1) PL192217B1 (cs)
PT (1) PT1021184E (cs)
SK (1) SK285200B6 (cs)
WO (1) WO1999018963A1 (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU2001228863A1 (en) * 2000-01-31 2001-08-14 Santen Pharmaceutical Co. Ltd. Remedies for ophthalmic diseases
CA2492989C (en) * 2002-07-23 2012-11-20 Novartis Ag Ophthalmic ointment composition comprising a drug, an ointment base and a solubilizing/dispersing agent
CN101018546B (zh) * 2004-09-10 2013-06-12 纽朗制药有限公司 作为钠和/或钙通道选择性调节剂的(卤代苄氧基)苄氨基-丙酰胺类
BRPI0620239B8 (pt) * 2005-12-22 2021-05-25 Newron Pharm Spa derivados de 2-feniletilamino.
EP1962803A1 (en) * 2005-12-23 2008-09-03 Alcon, Inc. PHARMACEUTICAL FORMULATION FOR DELIVERY OF RECEPTOR TYROSINE KINASE INHIBITING (RTKi) COMPOUNDS TO THE EYE
PE20071221A1 (es) 2006-04-11 2007-12-14 Arena Pharm Inc Agonistas del receptor gpr119 en metodos para aumentar la masa osea y para tratar la osteoporosis y otras afecciones caracterizadas por masa osea baja, y la terapia combinada relacionada a estos agonistas
TWI544922B (zh) 2011-05-19 2016-08-11 愛爾康研究有限公司 高濃度歐羅派特錠(olopatadine)眼用組成物
LT2723710T (lt) 2011-06-27 2016-10-25 Newron Pharmaceuticals S.P.A. Fluorinti arilalkilaminokarboksamido dariniai

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1993023082A1 (en) 1992-05-13 1993-11-25 Alcon Laboratories, Inc. Topical ophthalmic compositions comprising a combination of calcium antagonists with known antiglaucoma agents

Also Published As

Publication number Publication date
AU9643398A (en) 1999-05-03
DE69829062D1 (de) 2005-03-24
BR9813855A (pt) 2000-09-19
PT1021184E (pt) 2005-06-30
PL192217B1 (pl) 2006-09-29
CA2306371C (en) 2008-12-02
CZ294314B6 (cs) 2004-11-10
WO1999018963A1 (en) 1999-04-22
HUP0003803A3 (en) 2001-12-28
EP1021184A1 (en) 2000-07-26
PL339453A1 (en) 2000-12-18
HUP0003803A2 (hu) 2001-05-28
SK285200B6 (sk) 2006-08-03
SK4992000A3 (en) 2000-12-11
DE69829062T2 (de) 2006-02-09
JP4475802B2 (ja) 2010-06-09
EP1021184B1 (en) 2005-02-16
IT1295423B1 (it) 1999-05-12
HU227940B1 (hu) 2012-06-28
JP2001519394A (ja) 2001-10-23
US6380198B1 (en) 2002-04-30
ES2237852T3 (es) 2005-08-01
ITRM970613A1 (it) 1999-04-10
ATE289198T1 (de) 2005-03-15
AU734137B2 (en) 2001-06-07
CA2306371A1 (en) 1999-04-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Baudouin Detrimental effect of preservatives in eyedrops: implications for the treatment of glaucoma
EP1169050B1 (en) Ocular treatment using cyclosporin-a derivatives
US6579901B2 (en) Pharmaceutical compositions and methods for treating immune-response associated diseases of the surface and the anterior segment of the eye
KR101408317B1 (ko) 후안부 질환 치료를 위한 스테로이드 전구약물의 용도
JPH03503159A (ja) 眼科用サイクロスポリン組成物
WO2010027743A1 (en) Pharmaceutical compositions and methods for the treatment of dry eye
US11654140B2 (en) Treatment of ocular inflammatory diseases using laquinimod
WO2010047681A1 (en) Treating xerophthalmia with norketotifen
CZ20001213A3 (cs) Použití flunarizinu pro topickou léčbu glaukomu
KR20010040457A (ko) 안약 조성물
JP6612774B2 (ja) 緑内障を予防又は治療するための薬物療法
EP1283043A1 (en) Ophthalmic solution
US20030007971A1 (en) Remedies for ophthalmic diseases
RU2434633C2 (ru) Фармацевтические препаративные формы латрункулина
CA2398900A1 (en) Therapeutic agents for opthalmopathy
US6248759B1 (en) Method for treatment of light-injured retinal degeneration disease
US20150174122A1 (en) Methods for treating eye disorders using opioid receptor antagonists
Plummer Part 5: Medical Therapy for Glaucoma
Gowtham et al. 6 Newer Drugs in Glaucoma
US20110044970A1 (en) Pharmaceutical compositions and methods for the treatment of dry eye
Baeyens et al. Design and development of controlled release veterinary drug delivery systems to the eye

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20151006