CZ16981U1 - Plastová skládací láhev - Google Patents

Plastová skládací láhev Download PDF

Info

Publication number
CZ16981U1
CZ16981U1 CZ200618025U CZ200618025U CZ16981U1 CZ 16981 U1 CZ16981 U1 CZ 16981U1 CZ 200618025 U CZ200618025 U CZ 200618025U CZ 200618025 U CZ200618025 U CZ 200618025U CZ 16981 U1 CZ16981 U1 CZ 16981U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
bottle
ribs
collapsible
intercostal
folding
Prior art date
Application number
CZ200618025U
Other languages
English (en)
Inventor
Musálek@Oto
Kubík@Zdenek
Kovácová@Dana
Original Assignee
Musálek@Oto
Kubík@Zdenek
Kovácová@Dana
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Musálek@Oto, Kubík@Zdenek, Kovácová@Dana filed Critical Musálek@Oto
Priority to CZ200618025U priority Critical patent/CZ16981U1/cs
Publication of CZ16981U1 publication Critical patent/CZ16981U1/cs

Links

Description

Technické řešení se týká plastové skládací láhve, na níž jsou vytvořena žebra, jejichž pomocí je láhev složitelná ve vertikálním směru. Technické řešení je určeno zejména pro nápojové PET láhve.
Dosavadní stav techniky
Plastové láhve, zejména nápojové PET láhve, patří mezi problémové odpady. Problémem bývají jak skladování po použití a likvidace, tak i možnosti třídění odpadů a případného druhotného zpracování. Pokud jsou tyto láhve po použití skladovány a dány do odpadů bez slisování, jejich i o velký objem způsobuje problémy skladování, snižuje ekonomiku odvozu odpadů i ekonomickou efektivnost případné likvidace nebo druhotného zpracování.
Z patentové dokumentace jsou již známy skládací plastové láhve na bázi PET nebo podobných hmot, které je možno po spotřebování obsahu objemově zmenšit až minimalizovat stlačením ve vertikálním směru.
Toho je dosaženo konstrukcí bočních stěn láhve, které jsou u stlačitelných láhví vytvarovány jako harmonikově uspořádaná žebra. Harmonikového uspořádání je dosaženo pomocí vypouklých žeber, oddělených rýhami. U stávajících skládacích láhví jsou rýhy mezi žebry orientovány v horizontální rovině. Na láhvi je proto skládací část vytvořena jako soustava ze střídajících se jednotlivých horizontálních žeber a rýh. Počet žeber a počet rýh lze proto na každé skládací láhvi snadno spočítat, protože jsou uspořádány nad sebou.
Kupříkladu v CZ PV 2001-2668 podle WO 00/44630 je popsána nevratná láhev s postupně skládací konstrukcí jejích bočních stěn bez možnosti návratu do původního tvaru, kde boční stěny mají harmonikovou konstrukci obsahující soustavu sousedících záhybů. Z nich každý záhyb je tvořen dvěma protilehlými plochami různé šířky a alespoň menší plocha z obou má obloukový tvar. Pokud by se tento tvar uvažoval nikoliv vztažen na záhyby, nýbrž na charakter takto vytvořených žeber, uvedená podmínka různé šířky ploch znamená, že jedna polovina každého žebra má větší výšku, resp. vypouklost, než druhá. Z toho se dovozuje možnost složitelnosti láhve působením lehkým tlakem. V praxi však taková láhev podléhá snadno i samovolné deformaci, kdy dochází zejména k deformacím tvaru láhve v šířkovém směru následkem tíhy nápoje, manipulací a skladování, a také tato láhev naprosto není vhodná pro sycené nápoje, neboť neodolává tlaku působícímu zevnitř na její stěny.
Jiná skládací láhev byla popsána například v přihlášce EP 0 850 842 AI. Je popsána skládací láhev složená z harmonikových žeber, jejichž horní stěny, nebo dolní stěny, mají alespoň jeden obvodový žlábek. U těchto láhví je pomocí žlábku vytvořeno vyztužení, které zvyšuje jejich odolnost vůči nežádoucí deformaci a usnadňuje záměrné skládání láhve. I v tomto případě však celoobvodovým prolisem, který zde je za účelem vytvoření žlábku, dochází k porušení rozměrové symetrie mezi horní a dolní polovinou harmonikových žeber láhve, což ve svém výsledku vede k nežádoucím samovolným deformacím láhví a k nemožnosti jejich plnění sycenými nápoji.
Oba výše uvedené spisy uvádějí jako známý stav techniky možnost vytvoření harmonikové láhve se symetrickými žebry, kde horní polovina žeber má tvar a rozměry jako dolní, avšak i toto řešení činí v praxi problémy z důvodu deformací, zejména pokud by byla láhev použita pro tzv. sycené nápoje.
Ve WO 2005/061336 je pro snížení rizika nežádoucích deformací a pro zlepšení žádoucího směru skládání popsána možnost dořešení pomocí specifického zvlnění žeber a pomocí různých prolisů v žebrech, vytvářejících na nich výstupky nebo jamky. Pro větší odolnost vůči tlaku náplně, zejména k použití pro plyny sycené nápoje, je zde uvedena možnost opatřit láhev, přídavně k harmonikovým horizontálním žebrům, ještě i vertikálními prolisy, které jsou vedeny láhví shora dolů přes celou její skládací část.
- 1 CZ 16981 Ul
O hloubce situování rýh, nebo poměru mezi výškou žebra a hloubkou rýh uvedené spisy neuvažují, avšak je zřejmé, že velikost žebra má na složitelnost láhve vliv. V praxi, na trhu, existují totiž také různé rýhy a žebra na plastových láhvích, které zde plní funkci pouze okrasnou, nebo jsou zde jen proto, aby zdrsnily povrch láhve a bránily nežádoucímu vyklouznutí z ruky při uchopení láhve. Tyto rýhy jsou mělké a nijak neumožňují složitelnost láhve.
Pro dosavadní stav je charakteristické, že všechny výše uvedené spisy považují za jediný možhý skládací systém pouze harmonikové uspořádání skládací části těla láhve, to je jako soustavu ze střídajících se jednotlivých žeber a horizontálních rýh, uspořádaných nad sebou. Tento pohled je ve značné míře omezující, protože kromě technického hlediska hraje při prodeji láhví velkou rpli i jejich vzhled. Vytvoření skládacích láhví jen v podobě skládací harmoniky by mohlo vést k určitému nežádoucímu stereotypu na trhu. Dnešní výrobci však stále více vyhledávají tvarovou originalitu. Kromě toho, čistě harmonikové uspořádání skládací části láhve dosud v praxi nenašlo širší uplatnění a není proto dosud prověřeno, zda se tyto láhve nebudou následkem střídavého horizontálního rozčlenění deformovat při naklonění, ke kterému dochází při manipulacích.
Podstata technického řešení
Výše uvedené nevýhody ve značné míře odstraňuje navržené technické řešení. Jeho podstata spočívá v tom, že skládací část láhve je vytvořena jako systém na bázi šroubovice. Nová plastoýá skládací láhev podle návrhu je snadno, avšak nevratně, skládací pomocí stlačení ve vertikáln ím směru. Tato skládací láhev obsahuje alespoň jednu skládací část, nacházející se kdekoliv mezi hrdlem a dnem láhve a sestávající z vytvarované stěny láhve, kde při čelním pohledu na láhev jsou na skládací části láhve patrná nad sebou situovaná vypouklá skládací žebra, oddělená mezižebemími rýhami, a kde se, při čelním pohledu, střídají žebra a mezižeberní rýhy, přičemž tato žebra jsou tvořena dvěma protilehlými plochami. Zásadní a hlavní myšlenkou je, že jako rozdělující rýha mezi skládacími žebry je zde vytvořena alespoň jedna mezižeberní rýha ve tvaru alespoň úseku šroubovice. Tím je dosaženo, že i žebra, resp. žebro, je v linii šroubovice, i když pak může být ještě rozděleno a tvarově dořešeno, jak je podrobně vysvětleno dále. Nové řešení sk ládací láhve nijak neomezuje velikost láhve nebo samotný celkový tvar láhve, ten může být klasický nebo kuželovitý, zploštělý, lokálně rozšířený či zúžený, apod. Nové řešení skládací láhve záměrně neomezuje ani úhel stoupání šroubovice mezižeberní rýhy, ani to, zda je stoupání pravidelné či nepravidelné, protože tyto možnosti v rámci proveditelnosti může volit uživatel libovplně, zejména podle estetického záměru.
S ii οΥ,
I3O ní cí é
ivi o
áto
Velikost žebra má však na složitelnost láhve zásadní vliv, proto je nutno věnovat jí pozornost, výhodou je hloubka skládacích žeber, uvažováno jako vzdálenost mezižeberní rýhy vůči vnějšího obvodu žebra, ve skládacím úseku rovna 0,3 až 1,5 násobku jejich výšky. Takto uváži váná výška žebra, resp. žeber, je snadno změřitelná jako vzdálenost dvou bodů šroubovice rýh; nacházejících se nad sebou. Měření lze snadno uskutečnit, pokud si pro měření nakreslíme ne představíme vertikální linku vedenou na povrchu láhve a změříme vzdálenost, v jaké se na protínají nad sebou mezižeberní rýhy. S výhodou je na láhvi, ovšem v rámci uvažované skládku části, vytvořena jenom jedna mezižeberní rýha. Ta je ve tvaru šroubovice, nebo přerušov šroubovice jejíž uspořádání bude blíže objasněno dále. V tomto případě je v podstatě na láh vytvořeno jen jedno žebro, které je případně tvarově ještě rozděleno v úseky jak bude vysvětlen podrobněji níže, a které jakoby ovíjí láhev ve směru šroubovice. Při pohledu zepředu ovšem tí láhev bude vypadat, jako by její boční stěna byla vytvarována v soustavu jednotlivých, šikmo směřujících žeber, střídajících se s mezižebemími rýhami, a až při uchopení láhve a prohlédnutí, nebo při prostorovém pohledu, je patrné, že ve skutečnosti jde o jediné žebro.
V jiném případě může skládací část obsahovat dvě nebo více mezižebemích rýh ve tvaru šroubovice nebo přerušované šroubovice, kde tyto mezižeberní rýhy spolu tvoří vícechodou šroubovici nebo přerušovanou vícechodou šroubovici. Celá skládací část láhve pak má vytvořena celkem dvě spirálovitá žebra v případě dvou mezižebemích rýh. Pokud je mezižebemích rýh více než dvě, má tolik žeber, kolik je rýh. Při pohledu zepředu ovšem tato láhev bude vypadat, jako by její boční stěna byla vytvarována v soustavu jednotlivých, šikmo směřujících žeber, střídajících se s mezižebemími rýhami a od předchozí varianty se bude lišit jen větším stoupáním rýh a žeber.
lin
-2CZ 16981 Ul
Další možnou variantou provedení nového technického řešení je, že skládací část obsahuje dvě nebo více mezižeberních rýh ve tvaru šroubovice nebo přerušované šroubovice a tyto mezižeberní rýhy se spolu navzájem protínají. S výhodou jsou situovány proti sobě, a to tak, že probíhají symetricky proti sobě. Je tak dosaženo velmi zajímavého tvarování láhve, kdy je vytvořen dyna5 mický tvar o zvětšeném počtu žeber, která mají proměnlivou výšku. Pro vytvoření nebo stanovení výše uvedeného optima hloubky těchto žeber pak se měří žebra v místě jejich největší výšky.
Skládací část je s výhodou opatřena ještě i soustavou zpevňujících tvarových prohybů, které jsou na skládací části láhve v počtu dva až osm a každý z nich tvoří na skládací části láhve vybrání žeber, přičemž každý tento tvarový prohýb vede skládací částí v jedné linii směrem shora dolů, a io to přes všechna žebra skládací části v dané linii. Tím se rozumí, že každý tvarový prohýb vede přes skládací část láhve svisle nebo našikmo shora dolů. Tvarové prohyby mohou být relativně mělké, ale mohou být až tak hluboké, že způsobí přerušení mezižeberních rýh, které je již zmiňováno výše. Vytvoření tvarových prohybů na skládací láhvi je účelné zejména pro láhve plněné plyny sycenými nápoji a pro láhve o větším objemu, nebo pro láhve plněné kapalinou o vysoké hmotnosti, protože tyto prohyby jsou schopny velmi účinně bránit nežádoucím deformacím plné láhve.
S výhodou tvarové prohyby probíhají na skládací části láhve ve vertikálním směru. Výhodou je použití směru souhlasného s působením gravitace, a také toto řešení esteticky dobře působí.
S další výhodou hloubka tvarových prohybů dosahuje úrovně mezižeberních rýh. Jedná se o pří20 pad již zmíněný výše, kdy vzhledem k tomu, že tvarový prohýb zasahuje až do úrovně mezižeberních rýh, dochází k přerušení těchto rýh, a také spirálovitá žebra jsou přerušena.
Místo tvarových prohybů, nebo přídavně k nim, může být s výhodou jedna z protilehlých ploch žeber, homí a/nebo dolní u všech žeber jedné skládací části, opatřena soustavou zpevňujících prolisů, které na žebrech vytváří soustavu jamek a/nebo výstupků.
Jedna z protilehlých ploch všech žeber, homí nebo dolní u všech žeber jedné skládací části, je s výhodou mírně zvlněná. Tím je dosaženo stejnoměrného skládání láhve při tlaku.
Navržené technické řešení je využitelné pro plastové láhve, zejména nápojové PET láhve. Může podstatně rozšířit nabídku trhu a současně naplňuje ekologické cíle. Kromě dosahování žádoucího technického účinku, složitelnosti láhve, jde o také esteticky velmi výrazné řešení. Výskyt šroubovice dodává vzhledu láhve dynamiku a může být aplikován na různé tvarové typy a velikosti láhví, což je na dnešním trhu a pri náročnosti dnešních odběratelů velkou výhodou. Nové technické řešení skládací láhve poskytuje uživateli možnost bezpečného a snadného harmonikového složení láhve na minimální objem po použití, a přitom uživateli i výrobci umožní bezpečí co do tvarové stálosti ve stavu naplnění. Umožňuje se plnění skládacích láhví běžnými kapalinami, ale i sycenými nápoji, aniž by docházelo k nežádoucímu borcení konstrukce láhve. Nová skládací láhev může, v případě většího rozšíření, podstatně usnadnit třídění odpadu a nakládání s ním a zvýšit ekonomickou efektivitu druhotného zpracování. Tím, že skládací láhve umožní snížení objemu odpadů, dojde ke zvýšení komfortu spotřebitele a ke zvýšení efektivnosti odvozu těchto odpadů a podpoří se tak možnosti případného sběru a druhotného zpracování plastů. Může také dojít ke zlepšení prostředí tím, že omezená kapacita odpadkových košů a schránek na exponovaných místech, jako jsou prodejní Stánky, výstaviště, nádraží, apod., může být pomocí skládacích láhví lépe využívána a spotřebitelé budou méně znečišťovat okolí odhazováním použitých láhví do volného terénu. Následně lze očekávat i ekologický přínos účinkem vyšší efektivity odvozu odpadů a druhotného zpracování, kdy by mohlo dojít ke snížení výskytu těchto materiálů na skládkách.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení je objasněno pomocí výkresů, kde znázorňují obr. 1 čelní pohled na jednoduchou skládací láhev s jednou mezižebemí rýhou ve tvaru šroubovice, obr. 2 čelní pohled na skládací láhev se dvěma mezižebemími rýhami, situovanými jako dvouchodá šroubovice, obr. 3 čelní pohled na skládací láhev se dvěma mezižebemími rýhami situovanými jako proti sobě běžící
-3CZ 16981 Ul šroubovice, obr. 4 čelní pohled na skládací láhev s jednou mezižebemí rýhou a třemi svislým tvarovými prohyby v hloubce rýh, obr. 5 čelní pohled na skládací láhev s jednou mezižebemí rýhou a třemi šikmými tvarovými prohyby, obr. 6 čelní pohled na skládací láhev s jednou mezižebemí rýhou, třemi svislými tvarovými prohyby a soustavou zpevňujících prolisů na dolní polovině žeber, obr. 7 pohled shora na skládací láhev s jednou mezižebemí rýhou ve tvaru šroubovice, obr. 8 pohled shora na skládací láhev se dvěma mezižebemími rýhami, situovanými jako dvou chodá šroubovice, obr. 9 pohled shora na skládací láhev se dvěma mezižebemími rýhami, situovanými jako proti sobě běžící šroubovice, obr. 10 pohled shora na skládací láhev s jednou mezižebemí rýhou a třemi svislými tvarovými prohyby.
Příklady provedení
Příklad 1
Názorným příkladem provedení navrženého řešení je skládací PET nápojová láhev, opatřeni jednou mezižebemí rýhou ve tvaru šroubovice podle obr. 1 a 7.
Tato plastová skládací láhev je skládací ve vertikálním směru. Představuje jednoduché provedení technického řešení a názorně objasňuje jeho podstatu. Skládací část láhve začíná hned pod hrd lem a končí až u dna láhve, takže skládací je v podstatě celé tělo láhve. Skládací část tvoří vytvarované boční stěny láhve. Při čelním pohledu na láhev jsou na těle láhve, v oblasti skládací části, patrná nad sebou situovaná vypouklá žebra 1, oddělená mezižebemími rýhami 2. Při čelním po hledu je vyvolán zdánlivý dojem harmonikového systému, protože je vidět střídající se žebra J a mezižebemí rýhy 2. Tyto jsou ale, na rozdíl od stávajících skládacích harmonikových láhví, obojí našikmo. Každé žebro 1 je tvořeno dvěma protilehlými plochami U, JT, horní a dolní. Šikmost žeber I a rýh 2, střídavých při čelním pohledu, vyplývá z toho, že v celé skládací části láhve je ve skutečnosti vytvořena jen jediná mezižebemí rýha 2, jež je ve tvaru šroubovice. S podstatou navrženého technického řešení úzce souvisí, že pokud by se jednalo o pouhou harmoniku známou z dosavadního stavu, aplikace zešikmení nepřichází v úvahu. V případě harmonikového uspořádání by šikmost běžné harmoniky stěn totiž mohla v naplněném stavu vyvolávat jednostranné tlakové zatížení láhve, které by způsobovalo nežádoucí deformace či naklánění láhve na jednu stranu. Rýha 2 provedená jako šroubovice mezi žebry 1, má však proti tomu účinek, že tvar láhve je relativně stabilní.
Hloubka h skládacích žeber 1, uvažováno jako vzdálenost mezižebemí rýhy 2 vůči linii vnější obvodu žebra i, je u všech žeber I, viditelných při čelním pohledu na láhvi ve skládacím úseku rámci optimálního rozmezí 0,3 až 1,5 násobku jejich výšky y. Horní protilehlé plochy Γ vše žeber 1, uvažováno při čelním pohledu na láhev stojící na podložce, jsou mírně obloukovité, tímco dolní protilehlé plochy J2 všech žeber I skládací částí jsou zvlněné.
ío v
:h a35 Příklad 2
Jiným příkladem provedení je skládací plastová nápojová láhev se dvěma mezižebemími 2J, 22, vytvořenými jako dvouchodá šroubovice, podle obr. 2 a 8.
rýhám
Tato plastová skládací láhev je také skládací ve vertikálním směru. Pro jednoduchost a možnost pochopení podstaty navrženého technického řešení, aniž by to omezovalo variabilitu realizací, je zvolena láhev, kde skládací část také začíná hned pod hrdlem a končí až u dna láhve, takže skládací je v podstatě celé tělo láhve. Skládací část tedy tvoří vytvarované boční stěny láhve. Při čelním pohledu jsou také na těle této láhve patrná nad sebou situovaná vypouklá žebra 1, oddělená mezižebemími rýhami 2J, 2T Při čelním pohledu je vyvolán zdánlivý dojem harmonikové]ío systému, protože se střídají žebra 1 a mezižebemí rýhy 2J, 22, které jsou ale, na rozdíl od stávajících skládacích harmonikových láhví, obojí našikmo. Každé žebro 1 je tvořeno dvěma protilehlými plochami J2 12, horní a dolní. Šikmost žeber 1 a rýh 22 22, střídavých podle čelního pohledu, je o něco větší než v předchozím příkladu, což vyplývá z toho, že skládací část láhve je ve skutečnosti opatřena celkem dvěma mezižebemími rýhami 2J, 22, oběma ve tvaru šroubovice. Rýhy 2J, 2 jsou situovány jako dvouchodá šroubovice, což znamená, že probíhají stejně, v navzájem si odpovídajícím stoupání a ve stejné vzdálenosti vůči sobě.
-4CZ 16981 Ul
Hloubka h skládacích žeber i, uvažovaná jako vzdálenost mezižeberní rýhy 2', 2” vůči linii vnějšího obvodu žebra i, je u všech žeber I ve skládacím úseku, patrných při čelním pohledu, v rámci optimálního rozmezí 0,3 až 1,5 násobku jejich výšky y. Horní protilehlé plochy V_ všech žeber 1, uvažováno při čelním pohledu na láhev stojící na podložce, jsou mírně obloukovité, zatímco dolní protilehlé plochy 1 všech žeber 1 skládací části jsou zvlněné.
Příklad 3
Dalším příkladem provedení je skládací plastová nápojová láhev se dvěma mezižebemími rýhami 22, 2 ve tvaru šroubovic, které probíhají symetricky proti sobě, podle obr. 3 a 9.
Plastová láhev je skládací ve vertikálním směru. Skládací část láhve začíná hned pod hrdlem a ío končí až u dna láhve, takže skládací je téměř celé tělo láhve. Skládací část představují vytvarované boční stěny láhve. Při čelním pohledu na láhev jsou také na těle této láhve vidět nad sebou situovaná, vypouklá, žebra 1, oddělená mezižebemími rýhami 2k_, 2'\ Při čelním pohledu viditelná žebra I se střídají s mezižebemími rýhami 2\ 2. Každé žebro i je tvořeno dvěma protilehlými plochami V_, 12, horní a dolní. Žebra 1 a rýhy T_, 2M_, jsou při čelním pohledu střídavé. Žebra i mají pozoruhodný tvar o proměnlivé výšce a jsou do sebe zajímavě navzájem zasazena, což vyplývá z toho, že skládací část láhve je ve skutečnosti opatřena dohromady jen celkem dvěma mezižebemími rýhami 2/, 2, oběma ve tvaru šroubovice. Tyto rýhy 2k_, 22 jsou situovány jako šroubovice o stejném tvaru, probíhající proti sobě, což způsobuje jejich protínání. Zmnožení rýh 2’, 2 a jejich různoběžnost způsobí jak určité vyztužení těla láhve, tak také zmnožení žeber I a vytvoření zajímavých vzorů z nich, při dosažení účinku složitelnosti láhve po použití.
Hloubka h skládacích žeber I, uvažovaná jako vzdálenost mezižeberní rýhy 22 2” vůči linii vnějšího obvodu žebra 1, je u všech žeber i ve skládacím úseku patrných při čelním pohledu na láhev, v rámci optimálního rozmezí 0,3 až 1,5 násobku jejich výšky v. Horní protilehlé plochy Γ všech žeber, uvažováno při čelním pohledu na láhev stojící na podložce, jsou mírně obloukovité, zatímco dolní protilehlé plochy 1 všech žeber i skládací části jsou zvlněné.
Příklad 4
Dalším příkladem provedení je skládací plastová nápojová láhev s jednou přerušovanou mezižeberními rýhou 2 podle obr. 4 a 10.
Láhev je skládací při zatlačení ve vertikálním směru. Skládací část začíná pod hrdlem a končí blízko dna láhve. Skládací část láhve tvoří její vytvarované boční stěny. Při čelním pohledu jsou také na skládací části láhve patrná nad sebou situovaná vypouklá žebra l, oddělená mezižeberními rýhami 2. Při čelním pohledu se střídají nad sebou šikmá žebra i a mezižebemí rýhy 2. Každé žebro 1 je tvořeno dvěma protilehlými plochami L, 12, horní a dolní. Láhev má vytvořenu jednu spirálovitě vedenou rýhu 2, která je však přerušovaná v místech, kde se vyskytují zpev35 ňující tvarové prohyby 3. Ty jsou na znázorněné příkladné láhvi v počtu tři, což je v rozmezí optimálního počtu dva až osm. Každý tvarový prohýb 3 tvoří na skládací části láhve vybrání 4 patrná na všech žebrech i. Každý tvarový prohýb 3 totiž vede přes celou skládací část láhve, a to v jedné linii, v tomto případě v linii přímky rovnoběžné s osou láhve. Příklad názorně demonstruje tvarové prohyby 3, které probíhají na skládací části láhve ve vertikálním směru. Přerušení mezižebemí týhy 2 vždy v místě jejich výskytu je způsobeno tím, že hloubka těchto tvarových prohybů 3 dosahuje úrovně mezižebemí rýhy 2. Tvarové prohyby 3 také přerušují spojitost žebra 1, takže tato láhev, na rozdíl od prvních dvou popsaných výše, obsahuje skutečnou soustavu žeber I a ne jenom jedno.
Hloubka h skládacích žeber I, uvažovaná jako vzdálenost mezižebemí rýhy 2 vůči linii vnějšího obvodu žebra I, je u všech žeber 1 ve skládacím úseku, patrných nejen při čelním pohledu, v rámci optimálního rozmezí 0,3 až 1,5 násobku jejich výšky v. Horní protilehlé plochy Γ všech žeber I, uvažováno při čelním pohledu na láhev stojící na podložce, jsou mírně obloukovité, zatímco dolní protilehlé plochy 1 všech žeber 1 skládací části jsou zvlněné.
-5 CZ 16981 Ul
Příklad 5
Dalším příkladem provedení je skládací plastová nápojová láhev s jednou mezižebemími rýhou 2 a šikmými tvarovými prohyby 3 podle obr. 5.
Láhev je skládací při zatlačení ve vertikálním směru. Skládací část je jedna, začíná pod hrdlem a končí v dolní oblasti láhve. Skládací část láhve je vytvořena pomocí vytvarování její boční stěny. Při čelním pohledu jsou na skládací části patrná nad sebou situovaná vypouklá žebra i, oddělená mezižebemími rýhami 2. Při čelním pohledu se střídají nad sebou šikmá žebra 1 a mezižeberní týhy 2, ve skutečnosti se však jedná jen o jednu rýhu 2, která probíhá na láhvi ve tvaru šroubovice. Každé žebro 1 je tvořeno dvěma protilehlými plochami JT, U\ homí a dolní. Spirálovitě ío provedená rýha 2 není přerušena ani v místech, kde se vyskytují zpevňující tvarové prohyby!. Ty jsou na znázorněné příkladné láhvi rovněž v počtu tři, v rámci optimálního počtu dva až osin. Každý tvarový prohýb 3 tvoří na skládací části láhve vybrání 4, patrná na všech žebrech i. Každý totiž vede přes celou skládací část láhve, a to v jedné linii, v tomto případě v linii šikmé přímky. Příklad názorně demonstruje tvarové prohyby 3, které probíhají na skládací části láhve v jiném, než vertikálním směru. To, že tvarové prohyby 3 nezpůsobují přerušení mezižeberní rýhy 2 vždy v místě jejich výskytu, je dáno tím, že hloubka těchto tvarových prohybů 3 nedosahuje úrovně mezižeberní rýhy 2. Tvarové prohyby 3 ale přerušují spojitost žebra 1, takže tato láhev, na rozdíl od prvních dvou příkladů, by mohla být považována za obsahující skutečnou soustavu žeber J a ne jenom jedno. Na druhou stranu, rozdělení není úplné a stále viditelně dominuje celistvost šroubovice jediné rýhy 2. Tuto soustavu žeber 1 je proto také možno považovat za jediné šroubovicově vedené, tvarově rozčleněné, žebro I.
Hloubka h skládacích žeber i, uvažovaná jako vzdálenost mezižeberní rýhy 2 vůči linii vnějšího obvodu žebra I, je u všech žeber i ve skládacím úseku, patrných nejen při čelním pohledu, v rámci optimálního rozmezí 0,3 až 1,5 násobku jejich výšky y. Homí protilehlé plochy U všech žeber !, uvažováno při čelním pohledu na láhev stojící na podložce, jsou mírně obloukovité, zatímco dolní protilehlé plochy 1 všech žeber I skládací části jsou zvlněné.
Příklad 6
Dalším příkladem provedení je skládací plastová nápojová láhev s jednou mezižebemími rýh 2, tvarovými prohyby 3 a zpevňujícími prolisy 5 podle obr. 6 a 10.
Láhev je skládací při zatlačení ve vertikálním směru. Skládací část je jedna, začíná pod hrdlem a končí na dnu láhve. Skládací část láhve je vytvořena pomocí vytvarování její boční stěny a dna. Při čelním pohledu jsou na skládací části patrná nad sebou situovaná vypouklá žebra i, oddělená mezižebemími rýhami 2. Při čelním pohledu se střídají nad sebou šikmá žebra i a mezižeberní rýhy 2, ve skutečnosti se však jedná jen o jednu rýhu 2, která probíhá na láhvi ve tvaru šroubo35 více. Každé žebro I je tvořeno dvěma protilehlými plochami U, 1, homí a dolní. Spirálovitě provedená rýha 2 není přerušena ani v místech, kde se vyskytují zpevňující tvarové prohyby 3. Ty jsou na znázorněné příkladné láhvi rovněž v počtu tři, v rámci optimálního počtu dva až osin. Každý tvarový prohýb 3 tvoří na skládací části láhve vybrání 4, patrná na všech žebrech I. Každý tvarový prohýb 3 vede přes celou skládací část láhve, a to v jedné linii, v tomto případě v lihii vertikální přímky. Tvarové prohyby 3 nezpůsobují přerušení mezižeberní rýhy 2 v místě jejiěh výskytu, protože jejich hloubka nedosahuje úrovně mezižeberní rýhy 2. Tvarové prohyby 3 ale přerušují spojitost žebra I, takže tato láhev, na rozdíl od prvních dvou příkladů, obsahuje skutečnou soustavu žeber 1 a ne jenom jedno.
Hloubka h skládacích žeber I, uvažovaná jako vzdálenost mezižeberní rýhy 2 vůči linii vnějšího obvodu žebra i, je u všech žeber 1 ve skládacím úseku, patrných nejen při čelním pohledu; v rámci optimálního rozmezí 0,3 až 1,5 násobku jejich výšky y. Homí protilehlé plochy U. všech žeber 1, uvažováno při čelním pohledu na láhev stojící na podložce, jsou mírně obloukovité, zatímco dolní protilehlé plochy 1 všech žeber I skládací části jsou zvlněné.
Jedna z protilehlých ploch U, 1 všech žeber í, v tomto případě u všech žeber i dolní protilehlá plocha 1, je opatřena soustavou zpevňujících prolisů 5, které jsou v tomto případě z důvodu ou
-6CZ 16981 Ul názornosti na všech žebrech 1 stejné a vytváří na nich jamky. V praxi pak ale lze počítat i s tím, že na různých žebrech 1 mohou být obsaženy zpevňující prolisy 5 různých tvarů, nebo mohou být jen na některých z žeber 1 a na jiných ne. Na jednom žebru i může být jeden, žádný, nebo několik zpevňujících prolisů 5.
Zde uvedené příklady mají předvést a objasnit podstatu nového technického řešení a nemají nijak omezovat šíři jeho realizovatelnosti. Jednotlivé pojmové znaky zde uvedené lze proto navzájem různě kombinovat.
Láhev předvedená v tomto příkladu je znázorněním optimálního řešení a je vhodná i pro sycené nápoje.

Claims (10)

1. Plastová skládací láhev, která je skládací ve vertikálním směru a obsahuje alespoň jednu skládací část, nacházející se kdekoliv mezi hrdlem a dnem láhve a sestávající z vytvarované stěny láhve, kde při čelním pohledu jsou patrná nad sebou situovaná vypouklá žebra (1), oddělená mezižeberními rýhami (2), a kde se při čelním pohledu střídají žebra (1) a mezižebemí rýhy (2),
15 přičemž žebra (1) jsou tvořena dvěma protilehlými plochami (Γ, 1), vyznačující se tím, že ve skládací části je vytvořena alespoň jedna mezižeberní rýha (2) ve tvaru alespoň úseku šroubovice.
2. Plastová skládací láhev podle nároku 1, vyznačující se tím, že hloubka (A) skládacích žeber, uvažováno jako vzdálenost mezižeberní rýhy (2) vůči linii vnějšího obvodu
20 žebra (1), ve skládacím úseku je rovna 0,3 až 1,5 násobku jejich výšky (v).
3. Plastová skládací láhev podle nároků la2, vyznačující se tím, že v rámci skládací části je na láhvi vytvořena jediná mezižebemí rýha (2), a taje ve tvaru šroubovice nebo přerušované šroubovice.
4. Plastová skládací láhev podle nároků la2, vyznačující se tím, že skládací část
25 obsahuje alespoň dvě mezižeberní rýhy (2', 2”) ve tvaru šroubovice nebo přerušované šroubovice, kde tyto mezižebemí rýhy (2',2”) spolu tvoří vícechodou šroubovici nebo přerušovanou vícechodou šroubovici.
5. Plastová skládací láhev podle nároků la2, vyznačující se tím, že skládací část obsahuje alespoň dvě mezižeberní rýhy (2',2) ve tvaru šroubovice nebo přerušované šroubo30 vice, kde tyto mezižebemí rýhy (2', 2)se spolu navzájem protínají, přičemž s výhodou probíhají symetricky proti sobě.
6. Plastová skládací láhev podle některého z nároků laž5, vyznačující se tím, že skládací část je opatřena soustavou zpevňujících tvarových prohybů (3), které jsou v počtu dva až osm a každý z nich tvoří na skládací části láhve vybrání (4) žeber (1), přičemž každý tvarový
35 prohýb (3) vede skládací částí v jedné linii, přes všechna žebra (1) této skládací části.
7. Plastová skládací láhev podle nároku 6, vyznačující se tím, že tvarové prohyby (3) probíhají na skládací části láhve ve vertikálním směru.
8. Plastová skládací láhev podle některého z nároků 6a 7, vyznačující se tím, že hloubka tvarových prohybů (3) dosahuje úrovně mezižebemích rýh (2).
40
9. Plastová skládací láhev podle některého z nároků laž8, vyznačující se tím, že žebra (1) jsou na jedné z protilehlých ploch (U, 1), stejné u všech žeber (1) v rámci jedné skládací části, opatřena zpevňujícími prolisy (5) v podobě jamek a/nebo výstupků, které na skládací části láhve vytváří soustavu jednotlivých jamek a/nebo výstupků.
10. Plastová skládací láhev podle některého z nároků laž9, vyznačující se tím, že
45 jedna z protilehlých ploch (11 ) všech žeber (1), stejná u všech žeber v rámci jedné skládací části, je zvlněná.
CZ200618025U 2006-08-25 2006-08-25 Plastová skládací láhev CZ16981U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200618025U CZ16981U1 (cs) 2006-08-25 2006-08-25 Plastová skládací láhev

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200618025U CZ16981U1 (cs) 2006-08-25 2006-08-25 Plastová skládací láhev

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ16981U1 true CZ16981U1 (cs) 2006-11-06

Family

ID=37564527

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200618025U CZ16981U1 (cs) 2006-08-25 2006-08-25 Plastová skládací láhev

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ16981U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ2006528A3 (cs) Plastová skládací láhev
JP5076906B2 (ja) 容器
CN101291852B (zh) 瓶子和杯子/盖子的组合
AU2007290266B2 (en) Channel features for pressurized bottle
RU2674939C2 (ru) Складная пластиковая бутыль для диспенсеров для воды
JP5584929B2 (ja) 樹脂製容器
EP3152120B1 (en) Faceted container
WO2007016653A2 (en) Beverage container stopper systems
JP6307833B2 (ja) プラスチックボトル
US8479420B2 (en) Container with relief decorations
CN104284839A (zh) 具有偏置的水平肋部的轻量型的耐真空的容器
CN104271454A (zh) 具有改善的耐真空性的容器
EP3152118B1 (en) Faceted container
CZ16981U1 (cs) Plastová skládací láhev
JP7180254B2 (ja) プラスチックボトル
JP2003276718A (ja) 合成樹脂製容器
JP5348838B2 (ja) 把手付きボトル
JP2018108830A (ja) プラスチックボトル、及び充填体
JP7410449B2 (ja) プラスチックボトル
JP7173433B2 (ja) プラスチックボトル
KR200492790Y1 (ko) 선물세트용 트레이
JP2003237758A (ja) 合成樹脂製容器
JP6347167B2 (ja) プラスチックボトル
JP3993759B2 (ja) ブローボトル
JP5012080B2 (ja) 合成樹脂製容器

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20061106

MK1K Utility model expired

Effective date: 20100825