CZ160391A3 - Rekombinantní protein vázající komplexní virální antigen HIV-1 - Google Patents

Rekombinantní protein vázající komplexní virální antigen HIV-1 Download PDF

Info

Publication number
CZ160391A3
CZ160391A3 CZ19911603A CZ160391A CZ160391A3 CZ 160391 A3 CZ160391 A3 CZ 160391A3 CZ 19911603 A CZ19911603 A CZ 19911603A CZ 160391 A CZ160391 A CZ 160391A CZ 160391 A3 CZ160391 A3 CZ 160391A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
protein
ser
region
der
ggc
Prior art date
Application number
CZ19911603A
Other languages
English (en)
Inventor
Martin Felgenhauer
Gottfried Dr. Dipl. Ing. Himmler
Alois Dr. Dipl. Ing. Jungbauer
Hermann Prof. Dr. Dipl. Ing. Katinger
Johann Dipl. Ing. Kohl
Franz Dipl. Ing. Steindl
Florian Dipl. Ing. Rüker
Original Assignee
Alois Dr. Dipl. Ing. Jungbauer
Hermann Prof. Dr. Dipl. Ing. Katinger
Rüker Florian Dr. Dipl. Ing.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Alois Dr. Dipl. Ing. Jungbauer, Hermann Prof. Dr. Dipl. Ing. Katinger, Rüker Florian Dr. Dipl. Ing. filed Critical Alois Dr. Dipl. Ing. Jungbauer
Priority to CZ19911603A priority Critical patent/CZ160391A3/cs
Publication of CZ160391A3 publication Critical patent/CZ160391A3/cs

Links

Landscapes

  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)

Abstract

Rekombinantní protein, vázající komplexní virální antigen HTV-1, způsobjeho výroby, produkce, čištění ajeho použití. Protein obsahuje variabilní regiony humánní anti-HIVprotilátky, spojené linkerem Produkce se provádí v různých prokaryotických, popřípadě euraryotických systémech. Pro čištění se používají biochemické chromatorgaíické metody. Rekombinantní protein se může používat pro detekci, kvantifikaci a čištění antigenu HIV-1.

Description

Oblast techniky !
I
Vynález se týká rekorabinantníhd..pr^t^inďívázajíc?li.o i virální antigen FíIV-1.
Dosavadní, stav techniky
Humánní monoklonální protilátky /mAK/ se dají vyro biti,když se získají B-lymfocyty lidí,kteří vykazují imunitní reakci proti antigenu, získanou například nemocí, a tyto B-lymfocyty se immortalizují fúzí s vhodnými liniemi buněk, zejména liniemi myelorou. Tímto způsobem získané hybridy buněčných linií, hybridomy ,slouží jako produkční vehikulum pro mAK 's. Mohou se používat in vitro ve formě buněčných kultur a kultivovat v potřebném měřítku /Grunow, R.S.,Jahn T., Porstmann S.T.,Kiessig , H. Steinkeller ,P. Steindl, D. Mattanovich, I. Gurtler, P. Deinhardt, H. Katinger , a. R. von Baehr,1989. The high efficiency,human B cell immortalizing heteromyeloma GB-P7 , J. Immunol. Methods 106 : 257/.
Při tom vyrobená látka představuje zpravidla kompletní mAK ,charakterizovanou 2 těžkými řetězci a 2 lehkými řetězci, které jsou navzájem spojeny disulfidovými můstky a nekovalentními vazbami, a dohromady tvoří specificky vázající protilátku /Watson J.D. ,N.H. Ho pkins,J.W.Roberts, J.A. Steitz a A.M.Werner, 1987 , Molecular Biology of the Gene, Vol. 1 and 2, The Benjamin / Cumminge publishing Company,Inc./.
Struktusa takovéto protilátky se dá. rozděliti na konstantní region / oblast /, který je zodpovědný za tak. zvané funkce efektoru , jako například aktivaci komplementu a na variabilní region, který vyvolává specifickou vazbu toho kterého antigenu.
Protilátky lze štěpit enzymaticky biochemickými me-
-2thodami. Například se může část konstatního regionu, odštěpit papainem popřípadě pepsinem. Tímto způsobem vyrobené fragmenty Fab'popřípadě /FabVg jsou schopny vázat dotyčný angigen analogicky jako u původní protilátky / Watson,J.D. N.H. Hopkins, J.W. Roberts,J.A. Steitz and A.M. Weiner,l987 Molecular Biology of the Gene,Vol. 1 and 2 ,The Benjamin /Cumnings Bublishing Company,Inc./. Rovněž proteolytické odštěpena' kompletních konstantních regionů,které vede k tak zvanému Fv fragmentu, bylo již popsáno.Avšak toto se nedá ani zdaleka provádět tak reprodukovatelně jako je tomu u shora zmíněného štěpení protilátek pomocí papainu popřípadě pepsinu . / Inbar , D.J. Hochmann and D, Givol, 1972 Bocalisation of antibody combining sites within the variable portions of heavy and light chains, Broe. Nati. Acad. Sci. USA 69 : 2659-2662 , Hochmann,J.D. Inbar and D. Givol. I973 . An activa antibody fragment /Fv/ composed of the vartable portions of heavy and light chains,Biochemistry 12 : 1130-1135/. Bomocí method genové techniky se ale podaří vyrábět Fv fragmenty reprodukovatelně . K tomuto nutné před poklady jakož i použité methody jsou popsány dále.
Bomocí rutinních method se vyrobí cDNA henka buněčné linie hybridomu produkující mAK. Z hybridomu produkujícího mAk se izoluje veškerá RNA.Tato RNA obsahuje vedle ribosomální RNA celkové množství transkriptů buňky. Jsou přítomny jak neúplně procesované nukleární transkripty,jakož i zralé cytoplasmatické transkripty, tak zvané messengr RNA. Tyto se vyznačují polyadenosinovým chvostem na konci 3*. Tato poly-A-region se může používat k tomu, aby se afinitní chromatografií s oligo-DT-celulózou izolovaly zralé mRNA. Bomocí enzymu reverzní transkřiptázy ” se může RNA přepsat na tak zvanou cDNA. Za použití vhodných vektorů se získaná směs cDNA může klonovat, což vede k tak zvané cDNA bance.
or crC/s i*hi m.ijjui f
I £? I ” I <
..........i
Maniatis T. E.E. Eritsch and J. Sambrook, 1982, Moleoular Cloning, A. Laboratory Manual,Gold Spring Harbor New YorkíCold Spring Harbor laboratory /. Hybridizaění sondy, specifické pro immunoglobulin dovolí identifikací a izolaci klonů, které obsahují požadované sekvence. Sekvencováním DBA těchto klonů a porovnáním sekvencí se známými imunoglobulinovými geny / EMB1 Nuoleotide sequence Data library, Heidelberg, NSR/, lze získat jistotu o identitě klonů. Tímto způsobem lze například izolovat klony, které nesou sekvence lehkého popřípadě těžkého řetězce mAK.
Analýzou sekvencí imunoglobulin-cDNA^ záskan^ tímto způsobem se dají ±y±a identifikovat srovnáním se známými imunoglabulinovými sekvencemi jednotlivé domény těž kého a lehkého řetězce; je možné identifikovat variabilní a konstantní region, a například uvnitř variabilního, regionu tak zvané hypervariabilní ” regiony nebo ®e giony určující komplementaritu M, které jsou vlastně zodpovědné za specifické vázání antigenu ./ Kabát Ε.Α.,Τ.Τ. Wu. M. Reid-Miller,H.M. Perry and K.S. Gottesmann, 1987. Sequenee od proteinsof immunological interest, U.S. Depertment of Health and Huraan Services , Public Health Service/.
Tímto způsobem klonované geny ^protilátek se dají v různých systémech přivést k expresi. Používat se mohou jednak zvířecí buněčné kultury, jako například buňky my-, elomu, jestliže se použijí vhodné expresní vektory. /Neuberger,M.S. 1983, Expression and regulation of immunoglobulin heavy chain gene transfected into lyphoid cells , EMBO J.2í 1373-1378 /. Použití kvasinek / Wood C.R. M.A. Boss J.H.Kenten,J.E. Galvert and W.A. Roberts, 1985. The synthesisand in vitro assembly of fuhktional antibodies in yeast, Nátuře /London/ 314: 446-449 /, popřípadě buněk bakterií /Boss.M.A.J.A. Kenten, C.R.Wood and^J.S. Emtage,
-41984. Assembly of functional antibodies from immunoglobulin heavy and light ohains synthesised in E. coli , Bucl. Acids Res, 12 ; 3791 - 3806 / jako expresní vehikulum pro komplexní protilátku je problematické , neboi takovéto buňky nejsou zřejmě schopné přesně synthetizovat pro ně velmi veliké molekuly , jaké představují protilátky . Úspěch v tomto směru se rýsoval teprve tehdy , když se zkoušelo vyvolat ex presi subfragmentů protilátky v malých eurokaryontech po případě prokaryontech. Dále jsou popsány čtyři různé methody , které dovolí expresi Ev popřípadě Rab fragmentů v Esche richia coli.
Skerra a Pluckthun /188, Assembly of a functional immunoglobulin Fv Fragment of Escherichia coli, Science 240 ý 1038 - 1041 / zavádějí geny pro variabilní regiony myší antífosforylcholinové protilátky / McPC603/ v návazností na Bac-promotor/operátor region,sledovanou bakteriální leadrsekvencí , která slouží pro zavední produktů do periplasmatického prostoru bakterií. Při tom se jedná o leadr protein A vnější membrány /cpmA / jakož i alkalickou fos fatázu /phoA/. Po transfekci tohoto plasmidu do Escheri chia coli byla prokázána exprese funkčního , to znamená antigen vázajícího proteinu v periplasmatickém prostoru bakterií.
Better et al. / Better K. P. Chang R.R. Robinson and A.H. Horwitz 1988 . Escherichla coli secretion of an ac tivechiraeric antibody fragment, Science 240 : 1041 - 1043 /> vyrábějí Pab-fragment chimérní myši humánní protilátky , který identifikuje ganglíosid antigenu , který se často nachází na povrchu lidských rakovinnových buněk. Při tom používaná konstrukce plasmidu sestává z promotoru Sal monely typhimurium araB , jakož i pelB leader sekvence vždy před sekvencí kódující právě přítokný řetězec .
Z převrstvení kultury transformovaných bakteriá byly zí skány Fab fragmenty vázající antigen.
-5Pro zajímavost používají jak Skerra a Pltiokthun/L988 Assembly of a functional immunoglobulin Fv Fragment in Escherichia coli,Science 240 : 1038-1041/ a Better et al.
/ Better,M.P. Chang., R.R. Robinson and A.H. Horwitz,l988 Escherichia coli secretion of an active chimeric antibody Fragment,Science 240 ϊ 1041-1043 / tak zvané dicistronické konstrukce,to znamená takové, u kterých na jedné jediné molekule messenger RNA jsou informace pro oba odděleně exprimující řetězce. Autoři uvádí, že tím je zajištěna prostorová blízkost vznikajících polypeptidovýoh řetězců,které vytváří předpfeklad pro přesné souvislé uložení variabilního regionu těžkého řetězce /VH/ s regionem lehkého řetězce /V-j-/.
Právě tento problém, totiž vytvoření Fv peptidového heterodiméru / v přírodě není kovalentně vázán/ se pokoušel řešit Huston et al./ Huston J.S. D. levinson, M. Mudgett -Hunter,M.S.Tai, J. Novotný, M.N. Margolius,H,J. . Ridge, R.E.Bruccoleri, E. Haber, R. Crea and H. Opper aann, I988 Protein engineering of antibody binding sites: recovery of specifio activity in an anti-dioxin single Chain Fv analogue in Escherichia coli,Proč. Nati. Acad.
Sci USA 85: 5879-5883 a Bird et al. / Bird,B.E.K.L. Hardman J.W. Jacobson, S. Johnson, B.M. Kaufman, S.M. Lee ,
I. lee,S.H. Pope,G.S. Riordan and M. Whitlow, 1988 , Single-Chain Antigen-Binding Proteins, Science 242 : 423426/ jiným způsobem, totiž kovalentním spojením řetězců pomocí spojovací sekvence aminokyseliny,která se v přírodě nevyskytuje. Tato spojovací sekvence vyznačuje tím,že sestává z určitéh8°É^Bekvencí aminokyselin, takže může
by se do konformace zavedl zbytečný stres.
Huston et al., 1988 Protein engineering of antibody binding sites: recovery of specific activity in an anti-6τψο digoxin single-chain Ev analogue in Esoherichia coli, Proč,
Nati. Acad. Skí USA 85 : 5879-5883/ spojovali variabilní regiony myší anti-digoxin-protilátky pomocí linlsaru spssjast xs&xfea řetězce 15 aminokyselin sekvence GGGGSGGGGSGGGGS /. Zvolené uspořádání bylo : Vg-linker-V^ . Tento tak zvaný single-chain-Pv fragment / Ev fragment s jednoduchým řetězcem byl expřimován ve spojení s KLE leader sekvencí za kontroly syntetického trp-promotor /operátoru ve formě nerozpustných inkluzních tělísek. Po jejich rozpuštění v 6M HG1, obsahující guanidin a odstranění leader sekvencí kyselou hydrolýzou mezi aminokyselinami Asp a Pro, jakož i po několika chromatografických krocích byl získán aktivní, jednoduchý řetězec / single - chein / Ev fragmentu , který váže antigen .
Jeden ze způsobů, v principu analogický , byl zvolen Birdem et al. / 1988 , Single·» Chain Antigen-Binding Pro teins, Science 242 : 423 - 426 / pro konstrukci myšího proteinu vázajícího antigen,přičemž tento protein váže spéci ficky fluorescein.Tato skupina používala ale linker 18 amino kyselin se sekvencí KESGSVSSEQ1AQEBS1D. Tento linker jg? částí sekvence humánní ” carbonic annydrase ” a byl vybrán z Brockenhavenské databanky struktur proteinů jako smyč ková struktura,která se prostorově přesně hodí pro polohu aminokyselin Ev fragmentu,které se mají spolu vázat. Uspořádání jednotlivých regionů zde bylo jiné než u Hustona et al./ 1988 Protein engineering of antibody binding si tes/ recovery of specific activity in an anti-digoxin single chain Ev analogue in Esoherichia coli , Proč. Nati.
Acad. Sci. USA 05. : 5879-5883/, totiž V^-linker-V-j. .
Výše popsané konstrukce genů pro výrobu fragmentů protilátek v Esoherichia coli se vztahují na myší sekvence popřípadě v jednom případě na myší/lidské chiméry . Dosud nebily publikovány žádné odpovídající pokusy s lidskými sekvencemi.
-7Eabz, /Eab '/a Ev fragmenty poskytují ve srovnání s kompletními protilátkami různé výhody. V důsledku toho, že jsou ve srovnání s kompletními protilátkami malé,mohou snadněji a rychleji difundovat jak in vitro , tak i při eventuálních aplikacích in vivo. Ze stejného důvodu jsou všeobecně snadhěji ovladatelné, a v největším počtu pří pádů, při kterých funkce konstatních regionů / například funkce efektoru, vazba na buněčné receptory, vatba na jiné molekuly / nejsou nezbytné popřípadě přináší dokonce nevýhody, jsou tyto fragmenty stejně hodnotné, popřípadě je možné jim dávat přednost.Například při použití kompletních. protilátek při podezření na nádory dochází častcjk problémům v důsledku nespecifických signálů pozadí, které jsou podmíněny nespecifickou vazbou protilátek, Je známé, že se tyto problémy mohou redukovat při použití Eab fragmentů . Podle toho se dá očekávat, že použití Ev fragmentů. popřípadě Ev fragmentů s jednoduchým řetězcem přinese v tomto směru, další zlepšení / Bird et al,, 1988 SingleChain Antigen-Binding Proteine, Science 242 : 423- 426 ; Huston et al., 1988 Protein engineerírg of antibody bin ding sites: recovery of speoific activity in an anti-digoxin single-chain Ev analogue in Escherichia coli,Proc. Nati. Acad. Sci. USA 8£ : 5879-5883.
Až doposud se pracovalo s protilátkami myšího pů vodu, které- se vážou na malé , dobře popsané antigeny, jako fluorescein popřípadě digoxin. Celková konstrukce genu je vybudována na tom, že se jako antigen váže nízkomolekulární látka / molekulová hmotnost menší než 1000 /.
V případě nejvíce se vyskytující antigenní látky jsou peptidy, peptidoglykany, proteiny a polysacharidy , a ja» k o t ak o v é vy s ok o mo leku ’ ár ní.
Podstata vynálezu
Podle vynálezu obsahuje protein výše uvedeného druhu regiony protilátek , pocházející od buněčné linie
-8SD6 / Accesion č. 87110301, IBIS, Porto» Down , UK/ Grunov et al.,3 988 The higheffioiency,human B cell imrnortalising heteromyeloma CB/H7. J. Immunol. Methods 106; 257; Dbpel S.H.T. lortman,E. Grunov, A. Junghauer and R.v.
Baehr, 1989, Application of a human monoclonal antibody in a rapid competetive anit-HIV E1I8A, J. Imnunol. Methods 116; 229-233 i Wpel ,S.H.H. Horstmanu, P. Benklein and R. von Baehr,1989 .Fine mapping of an immunodomonant region, of the transmembrane protein of the Human Immunodeficiency Virus /EIV11/ by dífferant peptides and their use in antiHIV Elisa.J. Virol. Meth. 25 : 167-178; Junghauer A.O.
Tauer E. !ATaniscb,E. £teinill,Mv Burtscher,M.Reiter,P. Unterluggauer ,A. Duchacher,K. Uhl and H. Ketinger,3.989,Pilot Saale Produkction of a Human Antibody Against Human Immunodeficiency Virus HIV-1 ,J. Biochem,Biophys. Meth. 19 /2-3/, 1223-240,které vážou antigen. Tím se poprvé zí skal. protein lidského původu,který vyhovuje požadované vlastnosti vazby a který se může exprimovat i v jedno buněčných organismech, jako kvasinkách a bakteriích .
Dále je podle předloženého vynálezu popsána výroba konstrukce jednoduchého řetězce,která je odvozena od lidských protilátek.Tato konstrukce jednoduchého řetězce váže na vysoko molekulární komplexní, virální antigen na rozdíl od malých, dobře definovaných antigenů.
Nedalo se předpokládat , že odpovídající methody pro konstrukci fragmentů s jednoduchým řetězcem by mohly vést i u jiných než publikovaných protilátek, zejména u humánních protilátek , k funkčním , to znamená antigen v á z a jí c ím mo1ekulám.
Obdobně není nasnadě, že komplexní antigeny , jako například antigeny na povrchu virů , u kterých je podle skutečnosti zúčastněn větší počet aminokyselin na vazbě antigenů na protilátku, než u malých antigenů,budou stejně
-0_ tolerovat manipulace v oblasti variabilních regionů odpovídej í ca' ob protilátek.
Vycházeje od buněčné linie 31)6, která produkuje hu mánní. wonoklonální protilátku typu IgGl/kappa,která reaguje specificky s EIV-l-gp41 a vykazuje slabou křížovou reakci s HIV-l-gpl20 /3D6 /; /Brunov E.S.,Jahn T. Porstmann,
S.T. Kiessirg,B. Steinkeller,B.Steirdl,D. Mattanovieh ,
1. GUrtel,P. Deinhardt, B. Katingeř and E. von Baehr, 1988 The high efficiency ,human B cell immortaiizing heteromy eloraa CB-B7, J. Inmunol. Methods 106 : 257 » Dbpel et a.l, 1989, Application of a human monoclonal antibody in a ra. pid competitive anti-HIV E1ISA , J. Immunol. Methods 116 : 229-233 ; Ddpel et al., 1989 kině mapping of an immunodo minant region of the transmembrane protein of the Human Immunodeficiency Virus /HIV-1 / by differant peptides and their use in anti-HIV'· . E1ISA, J. Virol. Metb, 25 ; 167 178 ; Jungbauer et al., 1989 . Pilot Scale Production of a Human Monoclonal Antibody Against Human Immunodeficiency Virus HIV-1 , J. Bioehem. Biophys. Meth, 19 /2.3/: 223-240 , byla izolována vešketou EMA. Při,tom byla použita methoda guanidin-isothiokyanátové extrakce a ultraodstředění přes polštář 5,7 M ©sCl /Maniatis et al, 1982 MonoňuclearCloning ,A. laboratory Manual,Gold Spráng Harbor, Hew Pork , ' Gold Bpring Harbor laboratory.
Z veškeré IfflA byla izolováda adsorpcí na oligo- dT celulóze póly A+ - frakce , tedy mRNA / mRKA purification Kit,,fa. Pharmacia, Švédsko/.
mRMA sloužila jako substrát pro syntézu cDHA / sDHA synthesis Kit, fa, Pharmacia, Švédsko /,
Klonovaní banky cDBA se provádělo v plasmidovém vektoru pUC!9 . Rekombinantní plasoidy byly transformová ny do Escherichia coli , kmene HB101 a kultivovány v 1B mediu / Maniatis et al. 1982 , Molecular Cloning a la-10boratory Manual ,Gold Spring Harbor,New York ; Gold Spring Harbor labonátory /.
dami specifickými pro oligonukleotid.Sekven.ee pro sondy byly odebrány v databance EMB1 DNA-sekvencí z konstatních regionů.
byly dále charakterizovány restrikční analýzou a byly identifikovány ty klony, které nesou plasmídy s nejdelšími inserty.
ID NO; 2/.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže vysvětlen pomocí výkresů a jejich obr
Obr. 1 : Mutace na přechodu mezi leadrovým regionem a variabilním regionem těžkého řetězce protilátky 3D6 /SEQ ID HO : 1 / . Mutované báze jsou označeny x . kódované aminokyseliny jsou uvedeny v divokém typu DNA , a'kromě toho restrikční místa EC0R1 a Ecol vzniklá mutací, jakož i startovací kodon ATG.
Obr. 2.: Mutace na přechodu mezi variabilním regionem a konstantním regionem těžkého řetězce protilátky 3D6 /SBQ ID NO : 1 / . Mutované báze jsou označeny ” x ” . kódované // aminokyseliny jsou uvedeny v divokém typu DNA,'a kromě toho jsou uvedena místa restrikce Bamlíl vzniklá mutací.
Obr. 3: Mutace na přechodu mezi zaváděcím /leadr— regionem a variabilním, regionem lehkého řetězce protilátky 3D6 /SEQ ID NO : 2 /. Mutované báze jsou označeny x ”,kódované aminokyseliny jsou uvedeny v divokém typu DNA,kromě ^oho jsou uvedena restrikční místa Sáli vzniklá mutací.
Obr. 4: Mutace na přechodu mezi variabilním regionem a konstantním regionem lehkého řetězce eyrtltelrfetea 3D6 /SEQ IL NO : 2 / .Mutovaná báze jsou označeny x ·’ . Kódované aminokyseliny jsou uvedeny v divokém typu DNA. Kromě toho jsou uvedena restrikční místa HindlII, vzniklá mutací, jakož i stopkodon TAA.
Obr, 5 í DNA sekvence spojovacího místa VH-linker před a po vratné mutaci pro reprodukci přirozené sekvence aminokyseliny v oblasti VH regionu /SEQ ID NO : 3 /. Mutované . báze jsou označeny ϊ .Je uvedena konečná sekvence aminokyseliny.
Obr. 6: DNA sekvence spojovacího místa linker -VI před a po vratné mutaci pro reprodukci přirozené sekvence aminokseliny v oblasti VI regionu /SEQ I2D NO : 3 / . Mutované báze jsou označeny se *. Je uvedena konečná sekvence aminokyseliny.
obr. 7 í SDS gel čištěného so3D6. Molekulové hmotnosti použitého standardu jsou uvedeny·
Obr. 8 : HIV-1 proužky získané při methodě Western/ÉLotj£protein vázající antigen : 1, sc3D6 protein
2. APsc3D6 fúzní protein
3. protilátka, 3D6
4. veškerý protein z E. coli
Obr. S s znázorňuje přímý důkaz HIV-1-antigenu formou standardní křivky a to v jeho spojení s sc3D6 proteinem.
Obr. 10: Kompetitivní EIISA test s APsc3D6 proteinem.
U vzorků vpravo od šipky se jedná o sérum negativní na HIV-1
Příklady provedení
Příklad 1
V sekvenci insertu klonu pUC3D6HC /SEQ ID NO : 1 / poV
-12případě pUC3D61C /SBQ ID NO : 2/ byla identifikována pře chodová místa mezí regionen ledr peptidu a variabilním regionem, jakož i mezi variabilním regionem a konstatním regionem . loraocí oligonukleotidy řízených mutagenů / in vítro mutagenosis system,Amersham UK / byly na těchto přechodových místech provedeny následující mutace / viz obr. 1 - 4/.
1. Mutací byly zavedeny dovnitř rozpoznávací / identifikační / sekvence pro určité restrikční enzymy . Pomocí těchto restrikčních míst byly vyříznuty variabilní regiony těžkého popřípadě lehkého řetězce protilátky 3D6 z právě pří tomného plasmidu.
2. Dále byly vmutovány startovací a stopovací kodony, nezbytné pro pozdější expresi.
Aby se variabilní regiony 3D6 mohly spojit s linkrem / spojovacím článkem. / byly vyrobeny dva oligonukleótidy , které tvoří oba řetězce DNA linkeru. Oba oligonukleotidy byly vybrány tak, že když se spolu hybridizují / kříží / , vznikne dvojitý řetězec DNA , na jehož koncích jsou pře čnívající jednořetězcové DNA regiony,které přesně odpovídají těm přečnívajícím koncům,které vznikají při řetání odpovídajícími restrikčními enzymy na výše zmíněných valutovaných restrikčních. místech . To dovoluje ligaci variabilních regionů se syntetickými oligonukleotidy linkeru , izolovanými pomocí těchto restrikčních enzymů.
Vzájemnou ligaoí 3 vhodně předem zpracovaných, fragmentů /Vg , linker , Vj/ byl získán gen,který na přechodových, místech mezi variabilními regiony a linkerem nesl ještě vmutovaná restrikční místa, která obsahují nukleotidy, které neodpovídají nukleotidům vyskytujícím se přirozeně na těchto místech . Tím vznikla i současná sekvence aminokyseliny /obr. 5 a 6 /.
Aby se mohla rekonstruovat původní sekvence aminokyseliny, byla na uvedených přechodových místech vyrobena pomocí no
-13vého mutačního pochodu požadovaná sekvence DMA / obr. 5 a 6./
Domoci těchto method byl tedy zkonstruován gen,který má strukturu V^-linker-V^. Tento zkonstruovaný gen se označuje jako sc3D6 / single-chain-3D6/, a byl insertován do klonevacího vektarru pUCl9 /SEQ ID NO:3/· Eezultující vektor je označen pUCsc3D6.
so3D6 gen byl vyříznut z plasmidu pUCsc3D6 pomocí restrikčníoh enzymů a insertován do bakteriálního expresního vektoru pKK223-3 / Pharmacia, Švédsko /, který obsahuje tacpomotor, indukovatelný isopropyl- /^-thiogalaktosidem /IPTG/. Eezultující vektarr je označen pKKSC3D6 a byl transformován do Esterichia coli kmen JM105.
Kultivace bakterií
Transformované bakterie byly kultivovány v laboratorním fermentoru až do OBgQQ 2,0 v 1 ' JLB . JL· živném pretředí. /M^niatis et al: 1982 , Moleculas cloning ,A. laboratory Manual,¥old Spring Harbor, New York: Cold Spring Harbor la-. boratory/. Potom se provedla indukce exprese přídavkem isopropylthiogalaktosidu /IPTG/. Bakterie se kultivovaly další 3 hodiny v přítomnosti IPTG, potom še sklidily odstředěním a uložily se při -80 °G. Potom byl extrahován protein a vy čištěn.
Extrakce a čištění
Pro každou pokusnou várku bylo použito 10 g biomasy / hmotnost mokrého produktu /. Buňky byly $ožloženy lysozymem. Zmražená pasta E. coli se rozláme na kousky a upraní pomocí STE pufru / 10 mM Tris, 100 mM NaCl, lmM EDTA, pH 8,0/ na 10$ suspsnsi. K této suspensi se přidá směsný roztok,který obsahujenukleázy, lysozym a inhibitory / viz tabulka 1/. Tato suspense E. coli se inkubuje 15 minut při 42 °C. Přídavkem Triton - X -100 /konečná koncentrace 0,5 % / a novou pětiminutovou inkubaví při 42 °C se lyžují buňky.
-14Sklízení inkluzních tělísek
Sediment se resuspenduje v STE pufru a míchá se 8 h při 4 °C. Inkluzní. tělíska se obohatí, odstředěním.Za tím účelem se do odstředivkových zkumavek vnese glycerinový polštář /50$ glycerin / ve fosforečnanovém pufrn /Phosphate Buffered Salině /BBS//, převrství stejným objemem sus pense a. odstřeluje /30 minut , 6000 ot/min , 4 °C ,JA-20 rotor ,J2-21 -odstředivka,fy Beckmann /,
Rozpouštění inkluzních tělísek
Obohacená inkluzní tělíska se rozpustí v 6M GuHCl / guanidinhydrochloridu / v BBS , pH 8,3 , za míchání při 4 °C / 12 hodin /. Potom se fotometricky určí obsah pro teinu.
fíefolding
Protein rozpuštěný v GuHCl se v přítomnosti cizích proteinů rozmotá .Nejdříve se stahovil protein.Rozpuštěná inkluzní tělíska se zředí tak pro refolding pufrem /GuHCl llí, glutathion redukovaný 30 mM , glutathion. oxidovaný 3 mM, EDTA 100 uM , v BBS, pH 8,3 /, že konečný koncentrace činí 20 mg proteinu /1.
Zředění rozpuštěných inkluzních tělísek se provádí v laboratorním měřítku za použití byrety pomalým překapáváním roztoku proteinu v pufru pro refolding . Nejvýhodněji se pracuje při 37 °C.
Zpětné poskládání se sledovalo pomocí BP1C / vysokoúčinné kapalinové chromatografie / reverzní fází. Za tím účelem byly odebrány vzorky, hodnota pH byla nastavena na 9,5, aby se zabránilo dalšímu refoldingu,vzorky byly oše třeny /Millipore stolní' odstředivka, 4700 ot/min, teplota místnosti /, sterilně se zfiltrovalo / velikst pórů 0,22 um, low protein binding /, v případě potřeby se provedlo zkon centrování / millipore,stolní odstředivka, 4700 ot /min , °C / a nyní se analyzovalo 250 pl. pomocí chromatografie BP1C s reverzní fází, Nucleosil 300,5 um, 4 x 125 mm, fa
Macherey a Vogel ,N8R//, Lineární gradient 0,1 % TPA /aee tonitril. 10 - 60 1 se na^sloupoi ustavil během 40 minut /♦
Rozvinutý sc3U6 se ultradialyzuje . Používá se 1000 dalton cutoff polysulfonová membrána . Liafiltrovaný pro teinový roztok se nanese na aniontoměnič a potom se elu uje 100 mM NaCl , sc3'L6 se deionizuje gelovou filtrací se Sephadexem G-25 / fa Pharmacia , Švédsko / a methodou Na kane et sl, / Nakane P.K. a A. Kawaci , 1974 Peroxidase labeled antibody : a new method of conjigation , J. Histochem. Cytochem., 22 : 1084 - 1091 / konjuguje s alkalickou fosfatázou.
Vyčištěný so3D6 protein byl kontrolován SDS -PAGB / obr. 7 / . Pro důkaz funkčnosti sc3D6 proteinu byl proveden Western- fclotftest s HIV-1 - testovacími proužky / fa. BioRad , USA /. Jako pozitivní kontrola byl proveden analogický test s přirozenou protilátkou , izolovanou ze zvířecích buněk .
Jako negativní kontrola sloužila preparace veškerého pro teinu s E. coli. Výsledek tohoto testu byl pozitivní a je znázorněn na obr. 8.
Čištění sc3D6 proteinu pomocí afinitní chromatogra fie
S vhodně vyčištěným. sc3D6 proteinem bylo vyrobeno za standardních podmínek s kompletním Preundovým adjuvans králičí sérum . Pomocí CM sefarose / fa. Pharmacia , Švédsko / byla -z IgG frakce. Specifita protilátky fast flow chromatografie králičího séra získána byla zjištěna pomocí Elisa- testu . Pomocí syntetizátoru peptidů byla vyroben/ linker peptidu o délce 15 aminokyselin / sekvence : GGGGsGGGGSGGGGS / a potom konjugován pomocí karhodiimidové konden z a © e s alb um i n e m 1 . S tímto konju Vzorek séra byl i deskách a vázaná, hovězího séra /BSÁ / v molárním poměru 6: .gátem byly povlečeny mikrotizaóní desky, nkubován v povlečených, mikrotitraóníeh , protilátka byla prokázána kozím-anti-krá>1β· líčím IgG , značeným peroxidázou. Takto vyrobený a přezkoušený anti-sc3D6 byl vázán na sefarožu 48 , aktivovanou BrCN / fa. Pharmacia , Švédsko /. Nevázáný materiál byl vymyt . Předčištěný extrakt sc3D6 proteinu , který byl , jak je popsáno výše , zpětně poskládán a neionizován pomocí Sephadexu G-25 / fa.. Pharmacia , Švédsko / byl nanesen na anti-Sc3D6 sloupec . Nevázaný materiál byl bymyt a specificky vázaný Sc3P6 protein byl eluován 0,1 M glycin-HCl pufrem , pH fi,5· Potom byl eluát neutralizován 1M Tria pufrem a scD36 pro tein byl identifikován jak je popsáno výše SDS elektrofořežou, a jeho funkčnost byla přezkoušena Western- ílot- testem»
Jiná methoda pro imunoafinitní chromatografické čištění sc3D6 proteinu je následující :
S výše popsaným linkerem peptidů kopulovaným na ESA bylo pomocí kompletního Preundova adjuvans vyrobeno králi čí sérum. IgG frakce byla získána GM sepharose Past Plow chromatografií / fa. Pharmacia , Švédkso / , aby se odtranila anti-BSA protilátka. Takto získaný anti-linker IgG byl kopulován sefarózou 4B aktivovanou BrCN / Pa. Phar macia, Švédsko /. Předčištěný extrakt sc3D6 proteinu, který byl, jak je výše popsáno , zpětně poskládán a deionizo ván Sephadexem- G-25 / fa Pharmacia , Švédsko / byl nane sen na anti-linkerový sloupec . Nevázaný materiál byl vymyt a specificky vázaný sc3D6 protein byl eluován 0,1 M glycinHCl pufrem, pH 3,0. Potom byl eluát neutralizován 1M Iris pufrem a sc3D6 protein byl identifikován, jak je //// po psáno,SDS- elektroforésou a pomocí Western-ňlot-iestu přezkoušena jeho funkčnost,
Imunoafinitní chromatografické čištění HIV-1 gpl60
Pro výrobu sc3D6 imunoafinitního sloupce byl vyčištěný protein vázán na 1 ml MS sloupec / fa. Pharmacia ,švédsko / / It, protokl. fa. Pharmacia/.
Předčištěný gpl60 / p obalový.’— protein . HIV-1,který se váže specificky pro-ti2á±fc©u·' 3D6, jakož i sc3D6 proteinem / bylo provedeno podle Barreta et al,/ Barret N.A. Mitterer,W. Mundt, J. Eibl, M. Eibl, R.C. Pallo, B. Moss a P. Dorner, 1989 large-scale produetion and purification of a Vaccinia reccombinact - derived HIV-1 gpl6O and analysis of its immunogenicity, Aids Res. and Human Retroviruses % /2/*. 159-171/.
Předčištěný materiál, který obsahuje rekombinantní gpl6O , byl zkoncentrován ultra/diafiltrací a kondioio nován pro imunoafinitní chřomatografii sc3D6. Tento kondicionovaný materiál byl nanesen na imunoafinitní slaupec sc3D6 . Jako ekvilibrační pufr byl použit Tris pufr pH 7,4 s 0,1 $ Tween 20. Rekombinantní antigen byl eluován 3 M rhodanidem. Výtěžky jednotlivých stupňů jsou shrnuty v- tabulce 2.
Příklad 2
Jiné klonování sc3D6, při kterém sc3D6 gen byl fúzován s genem pro alkalickou fosfatázu /EephoA/, izolovaný z Escherichia cůi, se provádělo následovně :
se3D6 gen byl vyříznut restrikčním enzymem z plasmidu pUCsC3D6 a insertován do vektoru pBcphoAMut'3 / Eohl,J.P. RUker, B. Himmler,D. Mattanovich, and H. Katinger,l990 , Engineered gene for Escherichia coli alkaline phosphatase for the construction of translational fusions,Nuel. Acids Res. 1.8 /4/: 1069 /. Rezultující vektor je označován pAPsc3D6 . Vektor pEcphoAMut3 obsahuje gen pro alkalickou fosfatázu izolovaný z Escherichia coli /Shuttlew»th II. J., Tylor and N. Minton, 1986,Sequenee of the gene for alka line phosphatase from Escherichia coli JM83, Hucl. Acids Res. 14 / 21 : 8689 /do něhož bylo mutageázou žízenou oligonukleotidem vmutováno restrikční místo, na konci 3* káujícího regionu, které dovolí fúzi EcphoA-genu s jinými geny. Tímto způsobem se mohou vyrobit expresí fúzního genu
-18fúzní proteiny, to znamená proteiny, u kterých jsou nyní. kódující regiony spojeny peptidovými vazbami přes amino kyseliny·
EcphoA - sc3P6 fúzní gen byl vyříznut s pAPsc3D6 restrinkčními enzymy a insertován do bakteriálního expres ního vektoru pKK223-3 / fa. Pharmacia, Švédsko/. Rezultující plasmid je označován pKKAPsc3D6.
Plasmid pKKAPsc3D6 byl transformován do Escherichia coli kmen JP 105 a transformované bakterie byly kultivovány v laboratorním živném prostředí /Maniatis et al. 1982, Moleoular clnning,A laboratory Manual,Cold Spring,Harbor New York : Cold Pring Harbor laboratory /, Po indukci s IPTG byl aktivní EoPhoA - sc3D6 fúzní protein z periplasmatického prostoru bakterii čištěn následovně:
Bakterie se sklízí odstředěním a promyjí se lOmM Tris pufru pH 7,5, doplněným 30 mři NaCl. Promyté bakterie se resuspendujív 33 mM Tris pufru, pH 7,5 a éoplní se stejným objemem 40$ roztoku sacharózy v 33 mM Tris pufru a přidá se tolik EDTA až konečná'koncentrace je 0,1 mM. Po . loti minové inkubaci při teplotě místnosti se bakterie odstředí a vyjmou se do 0,5 mM roztoku MgCl^. Po 10ti minu tové inkubace při 0 °C se přidá inhibiční směsný roztok proteázy,který sestává z PMSP a EGTA a bakterie se odstředí.Přebytek se upraví pomocí 1M roztoku Tris na konečnou koncentraci 25 mM Tris. Tímto postupem se periplasmatický prostor zbaví buněk.E. odlij
Odstředěním při 12000 g se proteinový roztok vyčiíi a potom se zkoncentruje ultrafiltrací.
EcPhoA - sc3D6 protein se dále čistí hydrofóbní interakční iontovou chromatografií.Penylsefaróza Past Plow / fa. Pharmacia, Švédsko / byla ekvilibróvána se 60$ nasyceným roztokem amoniumsulfátu ve 25 mM Tris pu fru pH 7,5. Proteinový roztok by^střídavě s ekvilibračúanášen
-19ním pufrem na sloupec . Sc3D6 se entem 60 ý amoniumsúlfátu na 0 / ré obsahují EcPhoa-sc3D6 protein eluuje s lineárním gradiamoniumsulfát . Reakce,kte se deionizují gelovou filtrací.
Pro důkaz fuhkčnosti EcPhoA- sc3D6 proteinu byl proveden Western- Blot- test s HIV-l - testovacími proužky /fa. BioRad, USA /. Pro kontrolu byl proveden analogický test s přihozenou protilátkou , izolovanou ze zvířecích buněk. Jako negativní kontrola sloužila preparace veškerého pro * teinu z E. coli. Výsledek tohoto testu byl pozitivní a je znázorněn na obr. 8.
Přímý důkasjmv-l antigenu pomocí testu EiISA gpl20 specifická monoklonální antilátka /klon 25 02, Accesion č, 89120601 , PB1S , Porton Down , UK / byla nanesena. na raikrotizační desky / stupeň I , fa. Punc,Dánsko /. Převrstvení kultury, obsahující EIV-1 / D$5psl .S.H.T. Porst mann, Ρ» Henklein and R. von Baehr $ 1989. Pine mapping of an imunmofominant region of the transmemhrane protein of the Human Immunodeficiency virus / EIV-1 / by differant peptides and their use in anti-HIV E1ISA , J. Virol. Meth., 25 í 167 - 178 / bylé naneseno na povlečené mikrotitrační desky. Jako standard byl použit rekombinant gpl60. /Barret U.A. Mitterer , W, Mundt , J. fíibl.,M.Eibl,R.C. Galle , B.Moss , and P. Dorner , I989. Parge-scale production and purification of a Vaccinia recombinant-derived. HIV-l gpl60 and ana^ysis of its immunogenicity ,Aids Res. and Human Retrovirusses 5 / 2 /: 159 - 171 /.
Po vymytí nevázaného materiálu byl nanesen EcPHoA · sc3D6 protein a. inkubován . Heváza ý materiál byl znovu vymyt a. vázaný EcPhoA- sc3D6 protein byl prokázán fdfto metricky při 602 nm s p-nitrofenylfosfátem . Ha obr.
je křivka, standardu a růz tj pře vrstvení kultury.
ých vzorku
HIV-l positivních
-20Kompetitívní anti-HIV-l-EDISA
Mikrodesky / stupeň I, fa. Kunc, Dánsko / byly povlečeny roztokem 10 mg/ml rekombinantu gp!60./ Barret H.A. Mitteeer ,W.Mundt, . J.Eibl,, M. Eibl, R.C. Gallo,B. Moss,. and E, Dorner,1989. Barge-scal.e production and purification of a Vacoinia recombinant-derived HIV-1 gpl60 and analysis of its immunogenicity, Aids Res. and Human Re troviruses 5 /2/: 159-171/. Potom byly desky promyty BBS + 0,1 <$> Tween 20 + 1 / BSA.
Roztok 5 ug/ml EcPhoA-sc3D6 fúzního proteinu byl smíchán, v poměru 1:1 s HIV-1 pozitivními|popřípuáě negativními séry a nanesen na povlečené desky. Jako kontrola byl nanesen se zřeáovacím pufrem smíšený EcPhoA -sc3D6 fúzní protein a inkubovalo se 60 minut při 37 °C.Potom byl nevázaný materiál vymyt.
Přídavkem p-nitrofenylfosfátu byl prokázán podíl vézanéhoEcPhoA - sc3D6 proteinu. Vzniklé zbarvení bylo fotometricky ifentifikováno při 602 nm. Inhibice séra byla zjišťována v procentech extinkce EePhoA-sc3D6 proteinu bez séra. Jak je znázorněno na obr. 10 ,inhibují všechna na HIV-1 pozitivní séra vazbu EcPhoA - Sc3D6 fúzního proteinu na gpl60. Všechna na HIV-1- negativní séra vykazovala menší inhibici než séra pozitivní na HIV-1 .
Příklad 3
Jiný druh exprese pro sc3D6 protein, při které byla použity buňky myelomu myši jako hostitelské buňky, byl proveden následovně:
3*- část sc3D6 genu byla izolována z plasmidu pUCsc3D6 /SEQ ID K0 : 3 / parciálním strávením EcoRV jakož i strávením kompletního HindlII / délka fragmentu : 401 bp/ . Z plasmidu pUC3D6HC /SEQ ID K0 : 1 / by3a odstraněna část 3'genu pro těžký řetězec říznutím EcoRV a HindlII. Do zbývajícího vektoru byl insertován 401 fragment sc3D6 genu izolovaný přes agarózovou gelovou elektroforézu a vyčištěný. Takπη ·* j-** to rekombinovaný gen sestává tedy ze sekvence pro zaváděcí leadr peptid těžkého řetězce protilátky 3D4 , která je následována sekvencí sc3D6 genu, Plasmid nese označení plsc3D6. Tato konstrukce dovolí vymrštění sc3P6 proteinu do zvířecích buněk. Kódující, gen byl izolován z plsc3P6 enzymy Ncol a RindlII,přesahující. konce se naplní Klenowou půymerázou a klonuje se do místa Smál expresního vektoru pRcRSV In vitrogen,USA/ vhodného pro zvířecí buňky. Smál místo tohoto expresního vektoru leží mezí long Terminál fíepeat RSV,tedy silným virálním promotorem, a transkripčními terminačními sekvencemi,které původně pochází od hovězího růstového hormonu. Insercí do tohoto restrikčního místa je umožněno,přivést libovolné strukturní geny mo molekulárního okolí.které dovolí expresi genů do zvířecích buněk, Kromě toho má vektor pRcRSV ještě selekční markér resistenei k neomycinu ”,který dovolí úspěšně transformovat zvířecí buňky v kultuře.»
Takto konstruovaný plasmid se označuje pRcRSVsc3D6 ,
Tento byl přenesen do buněk myelomu myši /linie P3X63-AgS,653 / Kearney J.P.A. Radbruch,B, liesegang and Rejevvsky,1979»
A new house myeloma cell that has lost immunoglobulin expression but permits the construction of antibody-secreting hybrid cell. lineš,J. Immunol. 123 : 1548-1550/. Po selekci transformovaných buněk antibiotikem neomycinem bylo na zá » kladě7klonování a screeningu selektováno celkem 5 klonů, které exprimují sc3D6 gen. Expresní hladiny jednotlivých klonů byly testovány pomocí E1ISA testu specifického pro antigen a leží mezi 0,5 a 1/ug/ml»
Přebytek kultury přenesených buněk myelomu myši,obsahující sc3D6 protein byl vyčiřen odstředěním při 5000 g ve zkumavkové odstředivce.Vyčiřený přebytek byl zkoncentro ván lOkrát ultrafiltrací / minitan, PTGC , cut off 10000 Dalton, fa Milipore / a diafiltrován s 5tinásobným objemem 50 mM Tris pufru pH 7,2»
Diafíltrovaný proteinový roztok byl dále čištěn Q - Sepharose Past Plow /fa, Pharmacia, Švédsko / / ekvilibrační pufr 50 mM Tris pufru, pH 7,2/. Sluce sc3D6 proteinu se prováděla se 150 mM NaCl. Vyčištěný protein byl testován pomocí EIISA testu specifickéhopro antigen.Výtěžky jednotlivých čistících stupňů jsou uvedeny v tabulce 1,
Příklad 4
Plasmid pRcRSVlsc3D6 byl přenesen do buněk do buněk vaječníku ěínskéhojkřečka / Ghinese Hamster Ovary /CHO//. Analo gickým způsobem,jaký je popsán v příkladu 3,byly transformovaný buňky selektovány a skránovány a sc3D6 protein z přebytku kultury byl čištěn.Testování thladinX expresepomocí EIISA testu specifickéhc^i .antitál· /
Příklad 5 tu spécifickéhqprdantigen přineslo hodnoty mezi 1 až 5|ug/ml •it o lísek-?· /a Λ sc3D6 gen byl vyříznut z plasmidu restrikčními enzymy a insertován do expresníhovektoru kvasinek pGl /Clontech laboratories lne., Palo Alto,USA/. V této konstrukci se sc3D6 gen postavil pod regulaci Gali promotoru , indukovatelného gala&tózou. Konstrukt byl přenesen do Sacharomyces eerevisie kmene SHK2 / trpí“/ a selektován v mediu bez tryptophanu na kompletaci tryptofán-auxotropii. Pozitivní transformanty byly izolovány a použity pro výrobu sc3D6 proteinu. Podmínky pro kultivací produkčníhokmene, jakož i pro izolaoi. Zpracování a čištění prdduktu se provádělo podle standardních protokolů. / Glover D.M. 1987. DNA oloning .A praotical approach, vol. 1,2 and 3»IHI Press Oxford, Washington DC/.
Příklad 6 sc3D6 gen byl vyříznut z plasmidu pUCsc3D6 pomocí b e strikčních enzymů a insertován do vektoru pAc373 / Smith G.
E. M.D. SummeBrs and M.J. Praser : l983.Production of human beta interferon in insect cells infected with a baculovirus exprešsion vektor , Mol. Cell. Biol. £·. 2156-2165/. Tento společně nuclear polyherekombinantní plasmid byl přenesen drosisi virem s DNA baculoviru Antographa californica /AcMNPV/ do buněčné linie pocházející ze Spodoptera frugiperda Sf9. Kultivace Sf9 buněk se prováděli-· standardní methodou,která je popsána v katalogu American Type Culture Collection. 3 až 5 dní po transfekci byly plaky rekombinantních. virů mikroskopicky identifikovány a izolovány. Pro získání jistoty,že izolované rekombir.antní viry nejsou kontaminovány divokými typy virů,byly připojeny tři další pochody čištění plaků. Infekce Sf9 buněk rekombinantním virem vedla po 3 až 5 dnech k lyži infikovaných buněk a v souvislosti stím,k produkcí sc3D6 proteinu v přebytku lysátu buněk. sc3D6 protein byl z tohoto přebytku čištěn a analyzován analogicky jak to bylo popsáno v nříkladu 3· Tímto způsobem bylo možné prokázat funkňnost tohoto rekombinantního proteinu.
Příklad 7
Sekvence kódující protein avidin /Gope M.l., E.A. KeinSnen,P.A, Kristo, O.M. Connealy, W.G. Beattis,T. ZaruckiSchulz, B.W. O*Malley and M.S. Kulomaa,1987.Molecular cloning od the chicken avidin cDNA,Nucl, Acids. Ses, 15 /8/ :135953606/ byla vyrobena pomocí syntetického oligonúkleotidu jako syntetického genu, a sice tak,že dodatečně na kanci 3*genu je sekvence leader / zaváděcího / peptidu pro E- coli alkalickou fosfatázou /Shuttleworth H.J, Taylor and N. Minton, 1986.Sequence of the gene for alkaline ph.osphata.se from Escherichia coli JM 83,Nucl. Adids fíes. 14/21/: 8689/ a na 3*- konci póly linkerová oblast pro ínserci do této polylinkerové oblasti se jiných genů.Geny insertaané za vhodných podmínek exprimují jako fúzní proteiny s avidinem jako fúzním partnerem.Pomocí leaderu; jaacháze jícího se na 3*konci se tyto fúzní proteinyvymrští v aktivní formě do periplasmatického prostoru Escherichia aoli.
Tato konstrukční jednotka, byla insertována do vhodného restrikeriálního expresního vektoru pET-3a /Studier F.W, ,1986.Use of baoteriophage T7 RNA polymerase to high-lovel expression of cloned genes,J.Mol.Biol.
ěního místa bakt an d B, A, Ho f f at t direct selective
189» 113/ ,který pro expresi klonovaných genů obsahuje bakteriofág T7-1Í1Q promotor jakož i / terminátor. Rezultující vektor se označuje pET-3a-Av,
E.coli s vektorem fágu,který nese genetickou informaci pro T7 polymerázu, infikuje , tpk vede takto produkovaná T7 polyme ráza k expresi genů,které existují klonované, jak je výše po psáno ve vektorech. Tato vlastnost je pro expresi avidinu a fózních proteinů avidinu v E. coli velmi důležitá,neboí avi din je pro rostoucí kultury E. coli toxický, sc3D6 gen byl vyříznut z vektoru pUCsc3D6 restrikčními enzymy a insertován do polylinkrové oblasti vektoru pBT -3aAV. Rezultující vektor se označuje pET-3š-Av-sc3D6. Vhodné hostitelské buňky E.coli / například HHS174 / byly trasformovány s tímto vektorem a kultivovány. Jakmile kultury dosáhla OD6oo θ’6»byla infikována bakteriofágem CE6 / lambda cIts857Sam7/ / Studier P.W. and B.A. Hoffatt,1986 . Use of bakteriophage T7 RNA polymerase to direct selective high-level expression of cloned genes· J. Mol. Biol. 189 » 113/ ,který nese gen 1 ba$ teriofágu T7. Takto vzniklá polymeráza T7 vedla k expresi fúzního proteinu avidin sc3B6 v periplasmatickém prostoru E. coli. Jakmile exprese dosáhla svého maxima / vždy podle pod mínek kultury mezi 1 až 12 hodinami po infekci fágem/ , byl rekombinantní protein uvolněn analogickým způsobem jaký byl popsán v příkladu 2 a zkoncentrován ultrafiltraeí.
koncentrovaný roztok proteinu se dále čistí přes Sephaoryl ^θθ / fa, Pharmacia/ a zkoncentruje podruhé ultradiafiltrací.Tento roztok se nanese na sloupec biotinu.Odpoví dající fúzní protein avidinu se3D6 zůstane specificky vázán. Hečistoty se vymyjí. Takto vyrobený afinitní sloupec byl použit pro čištění rekombinantního gpl60 analogicky jako v příklau 1, to znamená, předčištěný roztok proteinu podle Barreta
et al./ 1989, Large-scale production a purification of a Vaccinia re conťbinanfi - derived HIV-1 gpll60 and analysis of its Immunoganicity, Aids Res. and Human Retroviruses 5, /2/: 159 171 / byl nanesen na afinithí sloupec a po vymytí nevázaného materiálu byl rekombinantní gplóO eluován 3 M rhodanidem. Při tom dosažené výtěžky jsou analogické výsledkům uvedeným v tabulce 2.
SEQ ID NO: 1 druh sekvence : nukleotidy délka sekvence : 1548 párů _ mÚXZ .' ,
Tvar ^provaze? : jednoduchý Tepologie : cirkulámí s odpovídajícím proteinem bází řetězec* druh molekuly í plasmid DNA s insertem humánní cDNA
původní původ
organismus : člověk
bezprostřední pokusný původ:
název buněčné linie: 3D6
znaky : od 1 po 36 bp plasmidu pU019 polylinker
w 37 n 1527 w insert těžkého řetězce řprctlátky 3D6
w 37 M 98 w 5*netrasiatováná region
n 99 n 1526 kódovaná region
« 156 n 1526 zralý peptid
n 156 n 533 « variabilní region
n 156 n 245 základní struktura 1
n 246 n 260 oblast 1 určující komplementaritu
n 261 « 302 ** základní struktura 2
« 302 n 352 ” oblast 2 určující komplementaritu
»1 354 n 449 základní struktura 3
n 450 n 500 « oblast 3 určující komplementáři tu
n 501 11 533 základní struktura 4
M 534 n 1526 konstantní region
« 1527 n 1547 plasmid pTJC 19 polylinker
-26Vlastnosti cDNA klonu těžkého řetězce ahtitělíska SD6 insertovaného do plasmidu PUC19
GTGAATTCGA GCTCGGTACCC GGGGATCCTC TAGAGTCCCA GCCCTGAGAT TCCCAGGTGT 60 TTCCATTCAG TGATCAGCACT GAACACAGAG GACTCACC 98
ATG MET GAG TTG GGA Gly CTG AGC Leu Ser -15 TGG ATT TTC CTT TTG GCT ATT TTA AAA 143
Glu Leu Trp Ile Phe Leu -10 Leu Ala Ile Leu Lys - 5
GGT □TC GAG TGT GAA GTG CAG CTG GTG GAG TCT GGG GGA GGC TTG 188
Gly Val Gin Gys Glu Val Gin Leu Val Glu Ser Gly Gly Gly Leu
1 5 10
GTA CAG CCT GGC AGG TCO CTG AGA CTC TCC TGT GCA GCG TCT GGA 233
Val Gin Pro Gly Arg Ser Leu Arg Leu Ser Cys Ala Ala Ser Gly
15 20 25
TTC ACC TTT AAT GAT TAT GCC ATG CAC TGG GTC CGG CAA GCT CCA 278
Phe Thr Phe Asn Asp Tyr Ala MET His Trp Val Arg Gin Ala Pro
30 35 40
GGG AAG GGC CTG GAG TGG GTC TCA GGT ATA AGT TGG GAT AGT AGT 323
Gly Lys Gly Leu Glu Trp Val Ser Gly Ile Ser Trp Asp Ser Ser
45 50 55
AGT ATA GGC TAT GCG GAC TCT GTG AAG GGC CGA TTC ACC ATC TCC 368
Ser Ile gly Tyr Ala Asp Ser Val Lys Gly Arg Phe Thr Ile Ser
60 65 70
AGA GAC; \AfiC GCC AAG AAC TCC CTG TAT CTG CAA ATG AAC AGT CTG 413
Arg Asp Asn Ala Lys Asn Ser Leu Tyr Leu Gin MET Asn Ser Leu
75 80 85
AGA GCT GAG GAC ATG GCC TTA TAT TAC TGT GTA AAA GGC AGA GAT 458
Arg Ala Glu Asp MET Ala Leu Tyr Tyr Cys Val Lys Gly Arg Asp
90 95 100
TAC TAT GAT AGT GGT GGT TAT TTC ACG GTT GCT TTT GAT ATC TGG 503
Tyr Tyr Asp Ser Gly Gly Tyr Phe Thr Val Ala Phe Asp Ile Trp
110 115 120
GGC CAA GGG ACA ATG MET 125 GTG Val ACC Thr GTC TCT TCA GCC TCC ACC AAG GGC 548
Gly Gin Gly Thr Val Ser 130 Ser Ala Ser Thr Lys Gly 135
CCA TCG GTC TTC CCG CTG GCA CCC TCG TCC AAG AGC ACC TCT GGG 593
Pro Ser Val Phe Pro Leu Ala Pro Ser Ser Lys Ser Thr Ser Gly
140 145 150
GGC ACA GCA GCC GTG GGC TGC CTG GTC AAG GAC TAC TTC CCC GAA 638
Gly Thr Ala Ala Leu Gly Cys Leu Val Lys Asp Tyr Phe Pro Glu
155 160 165
CCG GTG ACG GTG TCG TGG AAC TCA GGC GCC GTG ACC AGC GGC GTG 683
Pro Val Thr Val Ser Trp Asn Ser Gly Ala Leu Thr Ser Gly Val
170 175 180
CAG ACC TTC CCG GCT GTC CTA CAG TCC TCA GGA GTC TAC TGC CTC 728
His Thr Phe Pro Ala Val Leu Gin Ser Ser Leu Gly Thr Gin Thr
185 190 195
AGC AGC GTG GTG ACC GTG CCC TCC AGC AGC TTG GGC ACC CAG AGC 773
Ser Ser Val Val Thr Val Pro Ser Ser Ser Leu Gly Thr Gin Thr
200 205 210
TAC ATC TGC AAC GTG AAT CAC AAG CCC AGC AAC ACC AAG GTG GAG 818
Tyr Ile Cys Asn Váli Asn His Lys Pro Ser Asn Thr Lys Val Asp
215 220 225
AAG AAA GTT GAG CCC AAA TCT TGT GAC AAA AGT CAC ACA TGC CCA 863
Lys Lys Val Glu Pro Lys Ser Cys Asp Lys Thr His Thr Cys Pro
230 235 240
CCG TGC CGA GGA CCT GAA CTC CTG GGG GGA CCG TCA GTC TTC CTC 908
Pro Cys Pro Ala Pro Glu Leu Leu Gly Gly Pro Ser Val Phe Leu
245 250 255
TTC CCC CCA AAA CCC AAG GAC ACC CTC ATG ATC TCC CGG ACC CCT 953
Phe pro Pro lys Pro 260 lys Asp Thr leu MET Ile 265 Ser Arg Thr Pro 270
GAG GTC ACA TGC CTG GTG GTG GAC GTG AGC CAC GAA GAC CCT GAG 998
Glu Val Thr cys Val Val Val Asp Val Ser His Glu Asp Pro Glu
275 280 285
GTC AAG TTC AAC TGG TAC GTG GAC GGC GTG GAG GTG CAI AAT GCC 1043
Vgl Bys Phe Asn Trp Tyr Val Asp Gly Val Glu Val His Asn Ala
290 295 300
AAG ACA AAG CCG CGG GAG GAG CAG TAC AAC TCC ACG TAC CGT GTG 1088
Bys Thr lys Pro Arg Glu Glu Gin Tyr Asn Ser Thr Tyr Arg Val
305 310 315
GTC AGO GTC CTC ACC GTC CTG CAC CAG GAC TGG CTG AAT GGC AAG 1133
Val Ser Val leu Thr Val leu His Gin Asp Trpleu Asn Gly lys
520 325 330
GAG TAC AAG TGC AAG GTC TCC AAC AAA CCC CTC CCA CCC CCC ATC 1178
Glu Ty* lys Cys lys Val Ser Asn lys Ala leu Pro Ala Pro Ile
353 340 345
GAG AAA ACC ATC TCC AAA VCC AAA GGG CAG CCC CGA GAA CCA CAG 1223
Glu lys Thr Ile Ser lys Ala lys Gly Gin Pro Arg Glu Pro Gin
350 355 360
GTG TAC ACC CTG CCC CCA TCC CGG GAT GAG CTG ACC AAG AAC CAG 1268
Vyl Tyr Thr leu Pro Pro Ser Arg Asp Glu leu Thr lys Asn Gin
365 370 375
GTC AGC CTG ACC TGC CTG GTC AAA GGC TTC TAT CCC AAC TAC AAG 1313
Val Ser leu Thr Cys leu Val lys Gly Phe Tyr Pro Ser Asp Ile
380 385 390
GCC GTG GAG TGG GAG AGC AAT GGG CAG CCG GAG AAC AAC TAC AAG 1358
Ala Val Glu Trp Glu Ser Asn Gly Gin Pro Glu Asn Asn Tyr lys
395 400 405
-29ACC ACG GCT CCC GIG CTG GAC TGC GAC. GGC TCO TTC TTC CTC TAC
Thr Thr Pro Pro Val Asp lys Ser Arg Trp Gin Gin Gly Asn Val 425 430 . 435
1403
TTO Phe TCA Ser TGO Cys TCO Ser GTG ATG CAT GAG GCT CTG CAC AAC CAC TAC ACA Tyr Thr 450
Val MET 440 His Glu Ala Deu 445 His Asn His
OAG AAG AGO CTC TCO CTG TCT CCG GGI AAA TGA
Sin lys Ser leu Ser leu Ser Pro Gly lys Stop
455 460
GACCT GCAGG CATGCAAGCT * Γ
1526
1526
SEQ ID NO : 2
Druh sekvence : nukleotidy s odpovídajícím proteinem délka sekvence s 945 párů hází rebhtL
Tvar p-rovazce : jednoduchý řetězec
Tppologie : oirkulánní druh molekuly : Plasmid-DNA s insertem lidské cDNA původní půvdd organismus : ělověk bězprostřední experimentální původ:
Název buněčné linie : 3D6
Znaky : od 1 21 bp plasmid pUCl9 polylinker
99 22 99 732 99 insert lehkého řetězce protilátk y3D6
19 22 « 27 19 5*netranslatovaná region
99 28 732 ’’ kódující region
99 28 99 93 99 signální peptid
It 94 99 732 99 zralý peptid
94 99 408 99 variabilní region
91 94 91 162 99 základní struktura 1
99 163 99 195 99 oblast 1 určující komplementaritu
99 196 99 240 19 základní struktura 2
99 241 99 261 99 oblast 2 určující komplementaritu
Znaky : od 262 357 bp základní struktura 3
358 w 378 oblas 3 určující komplementaritu
379 « 408 n základní struktura 4
409 732 M konstantní region
733 w 905 M 3znetranslatovaxiá oblast
906 945 plasmid pUC 19 polylinker
/protilátky- 316 in Vlastnosti : cDKA klon lehkého řetězce sertovaný do ^lasmidu PUC19
GTGAATTCGA GCTCGGTACC GCACAGC
ATG MET GAG ATG AGG Arg GTG CCC Val Pro -18 GCT GAG CTC CTG GGG CTC CTG CTG CTC 72
Asp MET Ala Gin leu leu -13 Gly leu leu leu leu - 8
TGG CTC CCA GGT GCC AAA TGT GAC ATC CAG ATG ACC CAG TGT CCT 117
Trp leu Pro Gly Ala lys Cys Asp Ile Gin MET Thr Gin Ser Pro
- 3 3 8
TCC ACC CTG TCT GCA TCT GTA GGA GAC AGA GTC ACG ATC ACT TGC 162
Ser Thr leu Ser Ala Ser Val Gly Asp Arg Val Thr Ile Thr Cys
13 18 23
CGG GCC AGT CAG AGT ATT AGT AGG TGG TTG GCC TGG TAT GAG CAG 207
Arg Ala Ser Gin Ser Ile Ser Arg Trp leu Ala Trp Tyr Gin Gin
28 33 38
AAA CCA GGG AAA GTC CCT AAG CTC GTG ATC TAT AAG GCA TCT AGT 252
lys Pro Gly lys Val Pro lys leu leu Ile Tyr lys Ala Ser Ser
43 48 53
TTA GAA AGT GGG GTC GCA TCA AGG TTC AGC GGC AGT GGA TCT GGG 297
leu Glu Ser Gly Val Pro Ser Arg Phe Ser Gly Ser Gly Ser Gly
58 63 68
ACA GAA TTC ACT CTC ACG ATC AGG AGC GTG CAG CCT GAT GAT TTT 342
Thr Glu Phe Thr leu Thr Ile Ser Ser leu Gin Pro Asp Asp Phe
73 78 83
GCA Ala ACT TAT TAC TGC CAA CAG TAT AAT AGT TAT TCT TTC GGC Gly CCT Pro 98 387
Thr Tyr Tyr Gys Gin 88 Gin Tyr Asn Ser 93 Tyr Ser Phe
GGG ACC AAA GTG GAT ATC AAA CGA ACT GTG GCT GCA CCA TCT GTC 432
Gly Thr lys Val Asp Ile lys Arg Thr Val Ala Ala Pro Ser Val
103 108 113
TTC ATC TTC CCG CCA TCT GAT GAG CAG TTG AAA TCT GGA ACT GCC 477
Phe Ile Phe Pro Pro Ser Asp Glu Gin leu lys Ser Gly Thr Ala
118 123 128
TCT GTT GTG TGC CTG CTG AAT AAC TTC TAT ccc AGA GAG GCC AAA 522
Ser Val Val Cys leu leu ÁSUjí Isn Phe Tyr Pro Arg Glu Ala lys
133 138 143
GTA CAG TGG AAG GTG GAT AAC GCC CTC CAA TCG GGT AAC TCC CAG 567
Val Gin Trp lys Val Aap -Asn Ala leu Gin Ser Gly Asn Ser
148 153 158
GAG AGT GTC ACA GAG CAG GAC AGC AAG GAC AGC ACC TAC AGC CTC 612
Glu Ser Val Thr Glu Gin Asp Ser lys Asp Ser Thr Tyr Ser leu
163 168 173
AGG AGC ACC CTG ACG CTG AGC AAA GCA GAC TAC GAG AAA CAC AAA 657
Ser Ser Thr leu Thr leu Ser lys Ala Asp Tyr Glu lys His lys
178 183 188
GTC TAG GCC TGC GAA GTC ACC CAT CAG GGC CTG AGC TCG CCC GTC 702
Val Tyr Ala Cys Glu Val Thr His Gin Gly leu Ser Ser Pro Val
193 198 203
ACA AAG AGC TTC AAC AGG GGA GAG TGT TAG 732
Thr lys Ser Phe Asn Arg Gly Glu Cys Stop
CACCTGCTCC TCAGTTCCAG CCTGACCCCC TCCCATCCTT TGGCCTCTGA CCCBTTTCC 792 ACAGGGGACC TACCCCTATT GCGGTCCTCC AGCTCATCTT TCACCTCACC CCCCTCCTCC 852 TCCTTGGCTT TAATTATGCT AATGTTGGAG GAGAATGAAT AAATAAAGTG AATGGGGATC 912 CTCTAGAGTC GACCTGCAGG CATGCAAGCT TGG 945
-32SEQ ID NO:3
Druh sekvence : nukleotidy s odpovídajícím proteinem délka sekvence : 776 párů bází
Tvar provazce : jednoduchý řetězec
Topáogie : cirkulámí druh molekuly : plasmid DNA s insertem s vestavěným lidskou sDNA původní původ organismus : člověk bezprostřední experimentální původ:
Náze^ τ buněčné linie : 3D6
Znaky: od 1 bp až 13 bp plasmid pHCl9 polylinker
n 14 760 insert sc3D6
w 14 16 ” startovací kodon
14 ” 394 variabilní region těžkého řetězce
11 17 106 ” základní struktura 1 těžkého řetěz
« 107 ce 121 w oblast 1 těžkého řetězce určující
n 122 komplementaritu 163 ” základní struktura 2 těžkého řetěz
164 ce 214 oblast 2 těžkého řetězce určující
11 215 komplementaritu 310 ” základní struktura 3 těžkého řetěz
tt 311 ce 361 oblast 3 těžkého řetězce určující
• • 362 ” komplementaritu 394 základní struktura 4 těžkého řetěz-
11 395 ” ce 440 linker
« 441 760 ” variabilní region lehkého řetězce
11 441 508 ** základní struktura 1 lehkého řetěz-
ce
-331
od 509 bp až 542 bp > oblast lehkého řetězce určující komplementaritu
ti 543 II 588 11 základní struktura 2 lehkého řetězce
II 589 11 607 11 oblast 2 lehkého řetězce určující komplementaritu
II 608 II 703 II základní struktura 3 lehkého řetězce
II 704 tt 724 tt oblast 3 lehkého řetězce určující komplementaritu
II 725 11 757 II základní struktura 4 lehkého řetězce
II 758 II 760 11 stop^ kodon
tt 76! 11 776 II plasmid pUC 19 polylinker
Vlastností : klon vestavěného jednoduchého řetězce Fv fragmentu ipro-t-ilátky' 316 insertovaného do plasmidu PUC19
AAAAGAATTC CCC
AEG GAA GTG CAG CTG GTG GAG TCT
Met Glu Val Gin leu 5 Val Glu Ser
GGC AGG TCO CTG AGA CTC TGC TGT
Gly Arg Ser leu Arg 20 leu Ser Cys
AAT GAT TAT GCC ATG CAC TGG GTG
Asn Asp Tyr Ala MET 35 His Trp Val
CTG GAG TGG GTC TCA GGT ATA AGT
leu Glu Trp Val Ser 50 Gly Ile Ser
13
GGG GGA GGC TTG GTA CAG CCT 88
Gly Gly Gly leu Val Gin Pro
10 15
GCA GCC TCT GGA TTC ACC TTT 103
Ala Ala Ser Gly Phe Thr Phe
25 30
CGG CAA GGT CCA GGG AAG GGC 148
Arg Gin Ala Pro Gly lys Gly
40 45
TGG GAT AGT AGT AGT ATA GGC 193
Trp Asp Ser Ser Ser Ile Gly
55 60
TAT Tyr GCG GAC TCT Ser GTG AAG Val lys 65 GGC CGA TTC ACC ATC TCC AGA GAC AAC 238
Ala Asp Gly Arg Phe Thr 70 Ile Ser Arg Asp Asn 75
GCC AAG AAC TCC CTG TAT CTG CAA ATG AAC AGT CTG AGA GCT GAG 283
Ala lys Asn Ser leu Tyr leu Gin MET Asn Ser leu Arg Ala Glu
80 85 90
GAC ATG GCC TTA TAT TAC TGT GTA AAA GGC AGA GAT TAC TAT GAT 328
Asp MET Ala leu Tyr Tyr Cys Val lys Gly Arg Asp Tyr Tyr Asp
95 100 105
AGT GGT GGT TAT TTC ACG GTT GCT TTT GAT ATC TGG GGC CAA GGG 373
Ser Gly Gly Tyr Phe Thr Val Ala Phe Asp Ile Trp Gly Gin Gly
110 115 120
ACA ATG GTC ACC GTC TCT TCA GGT GGC GGT GGC TCG GGC GGT GGT 418
Thr MET Val Thr Val Ser Ser Gly Gly Gly Gly Ser Gly oiy Gly
125 130 135
GGG TCG GGT GGC GGC GGA TCT GAC ATC CAG ATG ACC CAG TCT CCT 463
Gly Ser Gly Gly Gly Gly Ser Asp Ile Gin MET Thr Gin Ser Pro
140 145 150
TCC ACC CTG TCT GCA TCT GTA GGA GAC AGA GTG ACC ATC ACT TGG 508
Ser Thr leu Ser Ala Ser Val Gly Asp Arg Val Thr Ile Thr Cys
155 160 165
CGG GCC AGT CAG AGT ATT AGT AGG TGG TTG GCC TGG TAT CAG CAG 553
Arg Ala Ser Gin Ser Ile Ser Arg Trp leu Ala Trp Tyr Gin Gin
170 175 180
AAA CCA GGG AAA GTC CCT AAG CTC CTG ATC TAT AAG GCA TCT AGT 598
lys Pro Gly lys Val Pro lys leu leu Ile Tyr lys Ala Ser Ser
185 190 200
TTA GAA AGT GGG GTC CCA TCA AGG TTC AGC GGC AGT GGA TCT GGG 643 leu Gly Ser Gly Val Pro Ser Arg Phe Ser Gly Ser Gly Ser Qly
205 210 215
ACA GAA TTC ACT CTC ACC ATC AGO AGO GTG CAG CCT GAT GAT TTT
Thr Glu Phe Thr leu. Thr Ile Ser Ser leu Gin Pro Asp Asp Phe
220 225 230
GCA ACT TAT TAC TGC CAA CAG TAT AAT AGT TAT TCT TTC GGC CCT
Ala Thr Tyr Tyr Cys Gin Gin Tyr Asn Ser Tyr Ser Phe Gly Pro
235 240 245
GGG ACC AAA GIG GAT ATC AAA GGA TAA
Gly Thr lys Val Asp Ile lys Arg Stoj >---
GCTTCTGCAC CATCTG
Tabulky látka lysozym RKase DNA se EDTA konečná koncentrace 0,2 mg/ml 15 U/ml 15 U/ml
100 mM
Tabulka 1 : konečná koncentrace rozkladných chemikálií v buněčné suspensi
stupeň objem /ml/ protein /mg/ gpl60/mg/ výtěžek
extrakce 7000 33200 600 10 0
lentil-
safaróza 520 1000 372 62 <$>
sc3D6 afi -
nitní
Qhromato-
grafie 130 148 144 24
Tabulka 2 : výtěžky jednotlivých stupňů čištění imunoafinitní ohromatogna^ií rekombinantních gpl60 s so3D6 jako afinitním ligandem
-36stupeň objem /ml / protein /mg / titr přebytek kultury 3500 7600 1:256 ultradiafiltrace 350 5300 1:2048
Q-sefaróza 50 72 1:10000
Tabulka 3 : Výtěžky jednotlivých stupňů čištění sc3D6 pro teinu z přebytku kultury transformovaných buněk myelomu myši.
JUDr. Miloš VŠETEČKA <KeQl-Pf\ advokát
1«0 Θ0 PRAHA 2, Hálkova 2

Claims (5)

PATENTOVÉ N A*R Q, K f
1. sc3D6 Protein >£6Fusionsprotein
1. X í i U 3 ·' 22 i b < ó i !ŮZ variable Region konstantě Region -V D I K R T V A A P 397 GTG GAT ATC AAA CGA ACT GTG GCT GCA CCA 426
GTG GAT ATC AAA CGA TAA GCT TCT GCA CCA *** * * Λ
HindlII
Stop ajah i i rtu„ng, /A^-étetat-ion oni Uborctang—zw.igr-hgn der variablen Req i on und der konstanten Region- der leichten Kette des Antikór£ěrS=»3D6 (SEQ ID NO: 2). Mutierte Basen sind 'Rodierten Aminosáuren in der die durch die Mutatio sowie das Stooooderr^TAA m i t__Ji*JL---gek^lTzei ohnět. Die __ sind angefuhrt, au/Jerdera andenen Restriktionsstelle HindlII l, A,
Obu. T
- VH Linker -* k
38.0 GTC ACC GTC TCT TCA GGA TCC GGT GGC TCG GGC 412
GTC ACC GTC TCT TCA GGT GGC GGT GGC TCG GGC
-V T V S S G G G G S G *. > 'i· .4itAfabildung -5-ť-—DNA-.-Seťpa-eng—d^s--Aierkniipfung_sstelle VH - Linker vor und nach der Ruckmutatíon zur. wiederherstelluhg~~3^T—natwhy.chn Aminosaureseuenz im Bereich der__V H Reg.Ion——3}, MuťTerte Basen sind πυΛ^____2Μ^—gekennzeichnet. Die endgultige
Am i η o ε a u r e s_ejgu^nr^istan ge g e b e n.
,νϊΧ fr
Linker VL 422 TCG GGT GGC GGC GGA GTC GAC ATC CAG ATG ý. tcg GGT GGC GGC GGA TCT GAC ATC CAG ATG • 3 G G G G s D I Q M -
451
LNA Sequerrz—der Ve-rknupfungssteund nach der Ruckmutatíon zur Wiederherstellune Aminosaureseuenz · ira Bereich der
Mutierte Basen sind Aminosáureseque / v.ryr lichn< /3) · . gultíge ík _ * $3
JUDr. Mil
Váetečke s * ř
X
X i- ' ř x5i ‘t. j i. i £ j b j i i .> i»
O b p · ?
rHLiJrt h ? i u j '
MG(kO)g i
87 $
Atofeildung 7: SDS scJUb, MolekuTa?qwŤctrfe^dPQ verwendeten Standards sind ž,nap.nphft.a---—-*gp 180 120 R *«Λ tóg·®
Kw1 2 3 4 •AfebiXdung fi.......HIV-l Waaternblul Stře I. ---.
1.4 1
Leader Var.table Region -R Κ- V Q c E V Q L v - ΑΛΑ CGT ClC CAG TCT GAA GTG CAG CTG GTG 170 Wí idtyp A. A A GAA TTC CCC ATG GAA GTG CAG CTG GTG sut i ert A X X * * A ‘
kCORI NcOT
Start
M>b.iidungjL—Kutat Fen——uJkergeng zwischen der leaderreoi on und der variafclen Region der schweren Kette ,das—AwtiKorpéTs 3D6 (SEQ ID Ne; i). Kutlerte Basen—-&»wd “nit gekenzeichnet. Die k cd i e r t en Ader Ki Idtyp-DKA sind ·angefůhrt, au£erdetn dJ^-třrrFclTdíe Kutation entstardenen Restriktionaste i 1 e η EcoRi und N c o I z e v; r & de-s—Starte, o den--ATtc--ob^.2........................................................... ...........~......— —
'vard.jbie Region ; konstantě Region -» T V S S -A S T K G - 10 CTG ACC GTC TCT TCA GCC TCC ACC AAG GGC S4S WiIdtyp GIG ACC GTC TCT TCA GGA TCC A ACC AAG GGC ™ut i ert Ran;HI
Λ b b i 1 ii!i **»—*—A -i—Mf-Ή-Ί ř- ί mi—rfca ”i g -7 tj ' c ,-1’ b í. η /1 ďuXT T.r.^ r i *g h ’ /-· n und der ker s t a n t e n Re g i o n .ulax—a mfctTSTén Ret ce de ň’ řijlc ikorpe (SEC ID NO —-HrrtcíelTt e Ba £ e n sind mit A t pv e ke n z alehne r; od ninosáureri in der Wi T ,-U-r T-.Γ-Λ” Λ <7 ·: “· ».x L· J j.ž ÚU±* ; X -.· .1 n d a n g efuh v. i. , r š., d e .id-íi—,.-·. :r»»é—A- tm—id u CTTttnTT 'i—errt 11 a * íd te •p—- Reál rlk-fe- i-ons a j, us.l1 c
3D6
Die
-obK.J Leader P G A
CCA CGT GCC CCA GGC CCC
Region | variatole Region ->
K C‘D I Q Μ T AAA TGT GAC ATC CAG ATG ACC iHS ΑΆΑ GTC GAC ATC CAG ATG ACC * *4
Sa I T
-i.nn.
Ubergaus
Abtoildung, v ·.
i a b 1 e n
I.D NC ; 2'; .
kope: ten a.Region der .lei chtěn
Kat. berte Essen sin ciaijren in der Mrl “fen Res.tr A ten der Le ader reg ion und das AntiKctrper-s—5-mh__XSEQ 1 ’ * *' g e k e n zel, r. hne i---utr? e
Aihrt, uu-erdero.
onssteile Salin rKLúrt H
1. Rekombinantní protein váianý na komplexní virální aatigea HIV-1, obsahující variabilní regiony protilátky, pocházející z buněčné linie 3D6.
2· Rekombinantní protein podle nároku 1, obsahující variabilní region těžkého řetězce podle SEQ δ·1.
3. Antíkórpei .4 .-^WÍamt-ProtnAji^i?s'~T?>^-ni i
33'«·; „i
JUDr, Mih š/Všefečfra , 'λ ’9Í Ď5/22 Íbí40
Qh ·40
Kompetitíver ELISA mít APsc3D6 Protein
Koeufigkeit
3. Rekombinantní protein podle nároku 1 nebo 2, obsahu*jící variabilní region lehkého řetězce podle SEQ δ·2·
4· Rekombinantní protein podle jednoho z nároků 1 až 3 podle SEQ č<3, kde variabilní region těžkého řetězce a variabilní region lehkého řetězce jsou spojeny linkerem·
5· Způsob výroby rekombinantaíh© proteinu podle jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se t í a, že se DNA inserce se3D6, popřípadě sekvence hybridizující s touto insercí nebo sekvence odvozená Regenerací z exprimováného proteinu, zavede do plasmidu, tímto plasmidem se transformuje hostitel a konstrukční jednotka se exprimuje»
6* Způsob výroby rekombinantního proteinu podle nároku 5, vyznačující se t í m, že se exprimuje jako fuzní protein nebo společně s avidinem»
7» Inserce pro použití při způsobu podle nároku 5, vyznačující se tím, že inserce sc3D6 vykazuje nukleotidovou sekvenci uvedenou v SEQ ID č»3.
MBDllrBLíNOgí* obv. /)
5» inhibierung von 35 — 0 %
Abbildurrq HAmpetitivor ELICA wií ÁF733TJo ťřotěTřr:
rechts vc ~Bej P-žre-b^n
CZ19911603A 1991-05-29 1991-05-29 Rekombinantní protein vázající komplexní virální antigen HIV-1 CZ160391A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19911603A CZ160391A3 (cs) 1991-05-29 1991-05-29 Rekombinantní protein vázající komplexní virální antigen HIV-1

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19911603A CZ160391A3 (cs) 1991-05-29 1991-05-29 Rekombinantní protein vázající komplexní virální antigen HIV-1

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ160391A3 true CZ160391A3 (cs) 2000-03-15

Family

ID=5463533

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19911603A CZ160391A3 (cs) 1991-05-29 1991-05-29 Rekombinantní protein vázající komplexní virální antigen HIV-1

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ160391A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AT396939B (de) Komplexes virales antigen von hiv-1 bindendes rekombinantes protein
KR20020008140A (ko) 단일클론 항체, 항원 및 악성 질환의 진단 및 치료
Kurucz et al. A bacterially expressed single-chain Fv construct from the 2B4 T-cell receptor.
AU2642392A (en) Valpha12.1 t-cell receptor-specific reagents for diagnosing and treating rheumatoid arthritis
JPH09511126A (ja) 回腸胆汁酸輸送体組成および方法
JP2619232B2 (ja) ヒト免疫グロブリンe結合因子活性ポリペプチドをコードする遺伝子系
CROTTET et al. Expression, purification and biochemical characterization of recombinant murine secretory component: a novel tool in mucosal immunology
KR20140118979A (ko) arm-PCR 및 고속 처리 서열 분석을 이용한 항원 특이적 후천성 면역 반응의 확인
JPH0356499A (ja) 新規なサイトカイン
US5723309A (en) Production of subunits of soluble T cell receptors by co-transfection
CA2089212C (en) Antibodies to human gastrin-releasing peptide precusor and use thereof
WO1997016537A1 (en) Stable chicken b-cell line and method of use thereof
JP2718827B2 (ja) 分泌Mac−2結合糖タンパク質
CN112794900B (zh) cBIN1抗体及其应用
CZ160391A3 (cs) Rekombinantní protein vázající komplexní virální antigen HIV-1
JP3210994B2 (ja) ヒトガストリン放出ペプチド前駆体に対する抗体及びその使用
JPS59172496A (ja) モノクロ−ナル抗体
CN112592403B (zh) cBIN1抗体及其应用
CN112778414B (zh) cBIN1抗体及其应用
Barbet et al. Shared surface epitopes among trypanosomes of the same serodeme expressing different variable surface glycoprotein genes
JPH06125784A (ja) モノクローナル抗体,ハイブリドーマ,その製造法および用途
JP2002267673A (ja) う蝕性リスクの判定方法及び判定薬
WO1990015993A1 (en) Assay for human ventricular myosin lc1 and monoclonal antibody thereto
JP3378600B2 (ja) 低分子量G蛋白質rab3A p25の標的蛋白質
KR100246126B1 (ko) N-아세틸글루코사민 전이효소ⅲ에 대한 단일클론 항체, 이를생산하는 융합세포주 및 그들의 제조방법