CZ160197A3 - Sewing machine zerif for sewing by double-thread chain stitch - Google Patents

Sewing machine zerif for sewing by double-thread chain stitch Download PDF

Info

Publication number
CZ160197A3
CZ160197A3 CZ971601A CZ160197A CZ160197A3 CZ 160197 A3 CZ160197 A3 CZ 160197A3 CZ 971601 A CZ971601 A CZ 971601A CZ 160197 A CZ160197 A CZ 160197A CZ 160197 A3 CZ160197 A3 CZ 160197A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
thread
hook
loop
needle
lower thread
Prior art date
Application number
CZ971601A
Other languages
English (en)
Inventor
Zarif Sharifovich Tadzhibaev
Original Assignee
Zarif Sharifovich Tadzhibaev
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zarif Sharifovich Tadzhibaev filed Critical Zarif Sharifovich Tadzhibaev
Publication of CZ160197A3 publication Critical patent/CZ160197A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D05SEWING; EMBROIDERING; TUFTING
    • D05BSEWING
    • D05B57/00Loop takers, e.g. loopers
    • D05B57/02Loop takers, e.g. loopers for chain-stitch sewing machines, e.g. oscillating
    • D05B57/04Loop takers, e.g. loopers for chain-stitch sewing machines, e.g. oscillating rotary
    • DTEXTILES; PAPER
    • D05SEWING; EMBROIDERING; TUFTING
    • D05BSEWING
    • D05B1/00General types of sewing apparatus or machines without mechanism for lateral movement of the needle or the work or both
    • D05B1/08General types of sewing apparatus or machines without mechanism for lateral movement of the needle or the work or both for making multi-thread seams
    • D05B1/10Double chain-stitch seams

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Sewing Machines And Sewing (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká konstrukce šicího stroje pro pleta£šký/J, .£ 2 kožedělný a obuvnický průmysl, zejména šicího stroje pro šití , , . . oisoa dvounitovým řetízkovým stehem.
« ϋ 6 · Č 0
Dosavadní stav techniky j
Jsou známy šicí stroje pro vytváření dvouniťových řetřžH?
kových stehů, mající typové označení 401 a popsané v publikaci L.B.Řéjbařcha, L.P.Rejbarcha a N.A.Dremalina Švejnyje mašiny trikotažnovo i textilno-galantěrejnovo proizvodstva,
Μ., Legprombytizdat, 1989, str.33 až 56, které vytvářejí jednou jehlou a jedním chapačem, ve kterých jsou navlečeny niti.,. tento řetizkový. steh, přičemž .u.těchto šicích strojů .se. . . chapač pohybuje složeným prostorovým pohybem, sestávajícím ze; složky kývavého pohybu probíhajícího kolmo na osu řádku ve;· svislé rovině a ze složky vratně posuvného pohybu probíhají-1 čího pod osou řádku a ve vodorovné rovině.
Tvorba stehu probíhá následujícím sledem pracovních operací. Jehla s vrchní nití prochází podávaným dílem a vytváří' z vrchní niti kličku. Při zvedání jehly z koncové spodní polohy se nad jejím ouškem vytváří přebytek vrchní niti ve formě kličky, do které při svém kývavém pohybu vstupuje z levé strany od svislé roviny chapač svým nosem. Tím dochází k zachycení kličky vrchní niti chapačem. Při dalším zvedání roztahuje chapač na levé straně kličku vrchní niti, zavádí do něj kličku spodní niti a odklání se do směru, který je opačný ke směru podávání díla, v délce zajišťující umístění chapače před jehlou. Jehla, která při svém zvedání zanechává kličku horní niti na chapači, vystupuje z díla a po dosažení vrchní krajní polohy začíná opět klesat. V době, ve které se jehla nachází mimo sešívaný materiál se dílo posouvá o délku stehu. Jehla při opakovaném spouštění propichuje sešívaný materiál .RENT TEXT a protahuje jím kličku vrchní niti. V této době se musí chapač začít zvedat vpravo, aby se jednak zajistilo navlečení jeho kličky vrchní niti zprava od jehly a jednak aby spodní nit chapače ještě zůstala vlevo od jehly. Takovým způsobem se pod jehlou vytváří trojúhelník s vrcholem v místě předchozího propíchnutí díla a se stranami vytvořenými z vrchní niti, spodní niti a tělesa vlastního chapače. Do plochy tohoto trojúhelníku má být zaměřena jehla při propichování díla, protože jinak by došlo k volném průchodu stehu. Po zapíchnutí jehla pokračuje ve spouštěcím pohybu a protahuje kličkou spodní niti' kličku hóřrií' niti. Chapač při svém pohybů shazuje vpravo kličku vrchní niti na spodní nit chapače. Klička vrchní niti shozené z Chapače se zkracuje jehlou opouštějící prostor u chapače a zajišťuje předběžné napnutí stehu jehlou a chapač, pokračující ve svém pohybu do pravé koncové polohy, se ještě odklání také ve směru podávání díla. Jehla po dosažení koncové spodní polohy, ze které se začíná opět zvedat, vytváří přebytek niti tvořící kličku vrchní niti, kterou při zvedání vlevo zachycuje chapač. Konečné zatažení a napnutí stehu se provádí společným působením chapače a mechaniznu zajišťujícího podávání díla.
v tomto stroji je však mechanizmus chapače vytvořen ve složitém konstrukčním uspořádání a také stabilita průběhu činnosti stroje vyžadují větší plochu trojúhelníka, která je závislá na řadě faktorů. Kromě toho při tvorbě stehu, to znamená při proplétání vrchní niti a spodní niti, ke kterému dochází při jedné otáčce hlavního hřídele, neprobíhá dokončování zatahování napínání stehu rychle, ale až v druhém nebo třetím cyklu, v závislosti na tloušťce, fyzikálně mechanických vlastnostech materiálu, rozteče stehů a potřebné hodnotě napínání stehů s pomocí prakticky všech pracovních orgánů stroje. Získávaná řádka se při poměrně malém namáhání, působícím na spodní nit, od konce snadno páře, což má značný vliv na kvalitu řádku.
Je také znám šicí stroj, vytvářející dvounifový řetízková steh a mající typové označení 401, vytvářející řádku prošití se zvýšenou roztažnosti a popsaný v publikaci V.P.Poluchina a L.B.Rejbarcha Švejnyje mašiny cepkovo stezka zarubežnych firm, Μ., Legkaja industria, 1979, str.114163.
Pracovními orgány tohoto stroje jsou: jehla, chapač, roztahovací zařízení, ozubená lišta po podávání díla, přítlačná patka, jehelní lamela s výřezem, nože pro odřezávání nití a ústrojí přó 'podávání nití.'' Ná rozdíl'ód předchozího' stroje se na procesu vytváření kličky podílí také roztahovací ústrojí, který se pohybuje ve vodorovné rovině. Toto ústrojí zajišťuje vytváření stabilního trojúhelníka nití, odtahujícího spodní nit chapače a větev horní jehlové niti ve směru posuvu podávaného díla. Kromě toho se tímto strojem provádí'· upevnění řádku obráceným švem. Jak při přímém, tak také při1·, obráceném podávání díla se díky odtahování roztahovacínv ústrojím vrchní niti a spodní niti vytváří stabilní trojúhelník mezi chapačem, jeho spodní nití a kličkou vrchní niti při obráceném podávání díla, přičemž na stroji je osazen doplňko-í; vý regulátor napnutí vrchní niti, který je uveden do činnosti; pouze při obráceném směru podávání díla. Struktura stehů vytvářených na tomto stroji se odlišuje od struktury běžných dvouniůových strojů typu 401 pro šití řetízkových stehů tím, že klička vrchní jehelní niti je vytažena dolů.pod řádek prošití ve směru následujícího stehu.- Takový řádek má zvýšenou roztažnost, dosahující až 60 %, takže stroj je vhodný pro použití v pletařském a konfekčním průmyslu při zpracování materiálů se zvýšenou pružností.
Také u tohoto stroje je mechanizmus chapače složen do nevýhodného konstrukčního uspořádání. Součásti roztahovače v procesu tvorby stehu rovněž komplikují konstrukci stroje. Kromě toho upevnění řádku obráceným stehem, vytvářeným pomocí doplňkových ústrojí, nezajišťují dokonalé zamezení párání řádku prošití od jeho konce a jen ztěžují případné párání švu. Vytváření a zatahování stehů probíhá ve dvou až třech cyklech za účasti prakticky všech pracovních orgánů stroje, což snižuje produktivitu práce.
Úkolem vynálezu je vyřešení konstrukce šicího stroje, která by umožnila zvýšení jeho produktivity a která by umožnila vytvářet řádky prošití s lepšími vlastnostmi, přičemž zlepšení by mělo spočívat zejména v neparatelnosti řádku od jeho konče.
Podstata vynálezu
Tento úkol je vyřešen šicím strojem pro šití dvounitovým řetízkovým stehem, opatřeným plochou, sloupovou nebo válcovou základnou a obsahujícím jehlu jehelní lamelu s výřezem, přítlačnou patku, chapač a ozubenou lištu pro podávání dílaj přičemž podstata vynálezu spočívá v tom, že šicí stroj dále obsahuje autonomní kotoučové vačkové napínače vrchní a spodní niti a podavač spodní niti, upravený pro možnost vykonávání, kývavého pohybu kolem své osy, a chapač vytvořený s možností·, vykonávání vratného pohybu ve svislé rovině, rovnoběžné/ s osou řádku a s možností vykonání dvou otáček v jednom cyklu pohybu jehly a chapače.
Použití chapače pohybujícího se vratnými pohyby ve svislé rovině, rovnoběžné s osou vytvářeného řádku, přispívá k vytvoření šicího stroje pro šití dvounitovým řetízkovým stehem, který má jednodušší konstrukci a také zvýšenou produktivitu. Kromě toho použití chapače pohybujícího se vratnými pohyby odstraňuje nutnost použití u šicího stroje pro šití dvounitovým řetízkovým stehem doplňkového pracovního orgánu ve formě roztahovače, což zjednodušuje a zlevňuje konstrukci stroje.
*>
Opatřením stroje podle vynálezu dvěma kotoučovými vačkovými napínači vrchní niti a spodní niti umožňuje získávat zformovaný zakončovací steh v jediném pracovním cyklu. Kotoučový vačkový napínač vrchní niti podává nit k jehle a chapači, vzdaluje kličku vrchní niti od patky chapače, zajišťuje napínání stehu a odvíjí potřebnou délku niti z cívky. Kotoučový vačkový napínač spodní niti plní stejné funkce u spodní niti jako kotoučový vačkový napínač vrchní niti s výjimkou toho, že v počáteční fázi se spodní nit podává k podavači,
Výsledekm šití dvounifovým řetízkovým stehem je po odříznutí vrchní niti a spodní niti po dokončení procesu šití vytvoření neparatelného konce řádku, to znamená větev spodní nití je ovinuta kličkou vrchní niti, což výrazně zvyšuje kvalitu řádků vytvářených z. dvounitových řetízkových stehů na díle. Získávaný řádek prošití se lisí od struktury obvyklých' dvounifových řetízkových stehů vytvářených na strojích typu 401 tím, že klička vrchní niti je vtažena dolů pod řádek ve směru následujícího stehu a také vzájemně převrácenými kličkami vrchní niti a spodní niti o 180°.
Využitím vynálezu se zajišfuje možnost vytváření šicích’, strojů pro šití dvounifovým řetízkovým stehem, majících svou konstrukční podstatu v člunkových sicích strojích.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže objasněn pomocí příkladů provedení zobrazených na výkresech, kde znázorňují obr. 1 kinematické schéma šicího stroje s plochou základnou, obr. 2 kinematické schéma šicího stroje se sloupovou základnou, obr. 3 kinematické schéma šicího stroje s válcovou základnou, obr. 4a a 4b až 13a až 13b postupná schémata poloh pracovních orgánů šicího stroje v průběhu vytváření stehu při přímém posuvu materiálu, přičemž na obrázcích s inde‘1 xem a jsou zobrazeny tvary řádků prošití ve svislé rovině rovnoběžné s osou řádku a na obrázcích s indexem b jsou zobrazeny odpovídají tvary řádků prošití v pohledu zleva a v rovině kolmé na osu řádku, obr. 14a, 14b až 17a až 17b postup vytváření stehu při zpětném posuvu materiálu, přičemž na obrázcích s indexem a jsou zobrazeny tvary řádků prošití ve svislé rovině rovnoběžné s osou řádku a na obrázcích s indexem b jsou zobrazeny odpovídají tvary řádků prošití v pohledu zleva a v rovině kolmé na osu řádku, obr. 18 boční pohled ná'odřezávání' spodní niti, obr. 19 boční pohled na postup .odstraňování materiálu pod jehlou a odřezávání horní niti a obr. 20 axonometrický pohled na strukturu získaného dvouniťového řetízkového stehu.
Příklady provedeni vynálezu
Šicí stroj podle vynálezu (obr. 1) má následující ‘Λ pracovní orgány: jehlu 9, chapač 24. podavač 19 díla, ozubenou tyč 39., přítlačnou patka 62, kotoučový vačkový napínač 11 horní niti, kotoučový vačkový napínač 28 spodní niti a jehelní lamelu 103 (obr. 4a a obr. 4b) s výřezem.
U prvního výhodného příkladu provedení šicího stroje podle vynálezu, majícího plochou základnu, se pracovní mechanizmy uvádějí do činnosti při otáčení ručního kola l (obr.
1), upevněného na jednom konci hlavního hřídele 2. Na levém konci hlavního hřídele 2 je upevněna stavěcím šroubem klika 2 s vyvažovacím závažím, do jejíhož otvoru je osazen palec 4, který je upevněn upínacím šroubem a stavěcím šroubem. Na palec 4 je navlečena horní ojniční hlava 5 a spodní ojniční hlava je nasazena na palec unašeče 6, na kterém je pomocí upínacího závitu upevněna jehelní tyč 7. Na palec unašeče 6. je z pravé strany navlečeno klouzátko 8, vložené v drážce vodítka. Jehelní tyč 7 se posouvá ve dvou objímkách a na spodním konci jehelní tyče 7 je pomocí upínacího šroubu upevněna jehla 9.
Na levém konci palce 4 je upevněn dorazovým šroubem 10 kotoučový vačkový napínač 11 horní niti. Kotoučový vačkový napínač 11 horní niti je vytvořen ve formě dvou kotoučových vaček osazených na pouzdru. Kotouče zasahují do výřezu regulační konzoly, která není na obr. 1 zobrazena a která je upevněna k hlavě stroje. Ve středu výřezu konzoly a také mezi oběma kotouči se udržuje ve vodorovné poloze vidlice 12, jejíž konce jsou připevněny Svými stojinami ke konzole. Na obou stranách od vidlice 12 jsou na konzole upevněny regulační napínače 13., 14.
Při vkládání horní niti do kotoučového vačkového napínače 11 se horní nit nejprve zavede do pravého regulačního napínače 13 a potom mezi vidlicí 12 také do levého regulačního napínače 14. Všechny tyto napínače a vidlice jsou nezbytné pro přesné vedení horní niti při její spolupráci s kotoučovým vačkovým napínačem 11. Včasnost přívodu horní niti a zatahování stehu se reguluje natočením kotoučového vačkového napínače 11 po uvolnění dorazového šroubu 10.
Na rozvodový hřídel 15 se otáčivý pohyb přenáší z hlavního hřídele 2 přes ozubené kladky 16, 17 a ozubený řemen 18 s převodovým poměrem = 1:1.
Podavač 19 spodní niti provádí kývavý pohyb ve vodorovné rovině a do pohybu je uváděn výkyvným pohybem rozvodového hřídele 15, přenášeným prostřednictvím prostorového čtyřramenného článku, vykonávajícího jeden cyklus za jednu otáčku hlavního hřídele 2. V horním otvoru hřídele držáku 20 je upevněna upínacím šroubem zadní část podavače 19 s možností regulace zdvihu podavače 19 ve svislém směru a také kolem hřídele držáku 20. Kromě toho má podavač 19 možnost regulovat délku podávané niti. Kývavý pohyb hřídele držáku 20 s podavačem 19 od zalomení rozvodového hřídele 15 přes natáčivou ojnici 21, otočnou vačku 22 a unašeč 23, upevněný upínacím šroubem na držáku 20.
Chapač 24 se vrací ve svislé rovině, rovnoběžné se směrem řádku, a vykonává dvě otáčky za jednu otáčku hlavního hřídele 2. Mechanizmus chapače 24 umožňuje jeho rovnoměrné vracení směrem, který je opačný ke směru vratného pohybu hlavního hřídele 2. Tento mechanizmus sestává ze dvou válcových ozubených kol 25. 26 s převodovým poměrem i2 = 2:i mezi rozvodovým hřídelem 15 a hřídelem 27 chapače 24. V čelním otvoru vytvořeném v levém konci hřídele 27 je upínacím šroubkem uchycena válcová stopka chapače 24. Mezera mezi jehlou 2 a přední; náběžnou částí chapače 24 se reguluje..záměnou, chapače v otvoru hřídele 27 po uvolnění upínacího šroubu:. Vzájemné rozmístění podavače 19 vůči chapači 24 se reguluje pootočením zalomeného rozvodového hřídele 15 při povolených upevňovacích šroubech jednoho z ozubených kol 25, 26.
Doba přiblížení nosu chapače 24 k jehle 9 se reguluje natočením hlavního hřídele 2 vůči rozvodovému hřídeli 15 po uvolnění upevňovacího šroubu spodní ozubené kladky 17.
Na rozvodovém hřídeli 15 je upínacím šroubkem upevněn kotoučový vačkový napínač 28 spodní niti. Kotoučové vačkové napínače vrchní a spodní niti mají vzájemně rozdílné geometrické rozměry a tvar vaček.
Mechanizmus pro posuv díla odpovídá současnému mechanizmu čelního šicího stroje třídy 97-A (viz V.V.Isajev a V.J.Franc: Konstrukce, seřizování a údržba šicích strojů, Μ., Ljogkaja industria (Lehký průmysl) z r.1980, str.
44-58.
Tento mechanizmus obsahuje následující montážní skupiny: skupinu svislých a vodorovných prvků pro přemísťování ozubené tyče a ústrojí pro regulování délky tyče a zpětného podávání.
Na rozvodovém hřídeli 15 je excentr. Na pravou část 29 posuvu ozubené tyče dosedá dvěma šroubky upevněn zdvojený excentru pro ovládání svislého zadní hlava ojnice 10. Přední hlava ojnice 30 kloubového kuželového šroubu 31 je spojena pomocí natáčivého kuželového šroubu 31 s pákou 12. Tato páka H je upevněna upínacím šroubkem na hřídeli 33 pro zvedání tyče, který je svými konci uložen na dvou středících čepech 34. 35. S hřídelem 33 je spojena další páka 36 a na jejím volném konci je vytvořen palec spojený s klouzátkem 37, vloženým do vidlice páky 38 mechanizmu pro podávání díla. K páce 38 je dvěma šroubky připevněna ozubená lišta 39.
Na levou část 40 excentru pro ovládání vodorovných pohybů tyče je nasazena přední hlava druhé ojnice 41. Zadní hlava ojnice 41 je vytvořena ve formě vidlice a osazena- na nosném hřídeli 42, upevněném šroubkem na spojovacím článku 43. Na stejném nosném hřídeli 42 je osazena vidlicová hlava druhé ojnice 44. Zadní hlava druhé ojnice 44 je spojena pomoci závěsného šroubu s pákou £5. Páka 45 je na hřídeli 46 mechanizmu pro posuv díla upevněna šroubem. Hřídel 46 je uchycen ve dvou středních čepech 47, 48. S hřídelem 46 je spojen do jednoho celku rámeček 49 a v jeho dvou středících čepech 50, 51, upevněných šroubky, je udržována páka mechanizmu pro posuv díla.
V montážní jednotce regulačního ústrojí pro regulaci délky tyče a změnu směru podávání díla jsou na nosný hřídel 52 osazeny spodní hlava spojovacího článku 43 a přidržovací článek 53 a na nosný hřídel 52 je také upevněna páka 54. Horní hlava přidržovacího článku 53 je uložena na čepu umožňujícím natáčení. Páka 54 je upevněna pomocí šroubku na hřídeli 55, který je uložen ve dvou objímkách. Na hřídeli 55 je ulo10 žena pružina a stavěči kolečko, které je upínacím sroubkem upevněno na hřídeli 55. Na hřídel 55 je zprava nalisována páka 56, která je spojena pomocí spojovacího táhla 58 s pákou 58 regulátoru délky stehu. Páka 58 je uložena na otočném čepu
59. vestavěném v otvoru vytvořeném ve sloupku ramena stroje a upevněna šroubkem. Páka 58 má válcový povrch, který je vhodný pro osazení do otvoru ve sloupku ramena stroje, a na její konec je našroubována matice 60 a rukojeť 61.
Záběr mezi ozubenou lištou 39 a podávaným dílem, který je nezbytný pro podávání díla, je zajištěn přítlačnou patkou
62. Přítlačná patka 62 je upevněna na svislé tyči 63 osazené v pouzdru v přední části stroje za jehelní tyčí 7. Na horním konci svislé tyče 63 je upevněn unášeč 64., jehož zadní část je zavedena do svislé vodicí drážky, zamezující ..natáčení svislé tyče 63 s přítlačnou patkou 62 kolem její osy. Přitlačování přítlačné patky 62 k opěrné lamele se uskutečňuje pružinou 65 a regulačním šroubem 66.. Pro ruční zvedání přítlačné patky 62 slouží páka 67, o kterou se opírá unášeč 68, který zvedá nebo zastavuje zvedání svislé tyče 63 společně s přítlačnou patkou 62. Kromě toho obsahuje montážní jednotka přítlačné patky 62 ústrojí pro nožní zvedání přítlačné patky 62, které není na obr. 1 zobrazeno. Při zvedání přítlačné patky 62 působí speciální ústrojí, které rovněž není na obr.
zobrazeno, na brzdicí podložky regulátoru napětí a uvolňuje přitom horní nit a umožňuje vyjmout dílo zpod jehly jehly stroje.
Na stejném principu jako šicí stroj s plochou základnou je řešena konstrukce šicího stroje pro šití dvounitovým řetízkovým stehem, opatřeného sloupovou základnou, jejíž zvláštností je umístění díla na základně sloupu pod jehlou. Podle této druhé varianty řešení podle vynálezu je uvnitř sloupku umístěn chapač 24, ozubená tyč 39 a podavač 19 a kromě toho jsou zde umístěny předávací detaily těchto pracovních i
orgánů.
Kývavý rozvodový hřídel 15 (obr. 2) je uváděn do vratného pohybu pomocí hlavního hřídele 2, ze kterého je pohyb přenášen dvojicí ozubených kladek 16, 17 a ozubeného řemenu 18, přičemž převodový poměr při tomto přenosu je i-j_ = 1:1.
Mechanizmus chapače umožňuje chapači 24 (obr. 2) vykonávat různě dlouhé výkyvné pohyby směrem k protilehlému hlavnímu hřídeli 2. Tento mechanizmus sestává z první dvojice kuželových ozubených kol 69., 70, majících převodový poměr i2 = = 2:1, a z druhé dvojice ozubených kol 71, 72 s převodovým poměrem i3 = 1:1, ze svislého hřídele 73 a hřídele chapače
24.
Mechanizmus podavače 19 (obr. 2) obsahuje prodloužený držák .20, jehož délka je závislá na výšce sloupové základny. Vzájemné rozmístění podavače 19 vzhledem k chapači 24 se reguluje natočením rozvodového hřídele 15 po uvolnění upevňovacích šroubků kuželového ozubeného kola 69.
Vidlice páky 38 (obr. 2) mechanizmu pro podávání díla není vlastně ozubená a slouží pouze pro ovládání zvedacího pohybu tyčky 74., osazené ve sloupu. K hornímu konci tyčky 74 je pomocí dvou šroubů upevněna stopková část ozubené lišty 39, která je pracovní plochou podavače 19.. Tyčka 74 se při šití udržuje hřídelem 46 v kmitavém pohybu pro posouvání ve vodorovném směru a kromě toho se zvedá a spouští dolů ve svislém směru účinkem hřídele 33, aby současně vykonávala svislé vratné pohyby. Zvedání tyčky 74 ve svislém směru je zajišťováno kamenem 75 a vodítkem 76 ve sloupu. Ozubená lišta 39, spřažená s tyčkou 74, sleduje zdvihové pohyby tyčky 74.
Na principu šicího stroje s plochou základnou je vyřešena také konstrukce šicího stroje s válcovou ramenovou spodní skříní, která má některé konstrukční změny zejména ve tvaru základny.
Mechanizmy pro podélné přemísťování ozubené lišty podavače, regulátoru délky stehu a také změny směru podávaného dílu jsou analogické odpovídajícím mechanizmům člunkového šicího stroje třídy 22-A (viz F.I.Červjakov a N.V.Sumarokov Šicí stroje, Μ. , Mašinostrojenie, 1968, str.144-147).
Podle třetího příkladného provedení získává kývavý rozvodový hřídel 15 (obr. 3) vratný pohyb od hlavního hřídele 2 prostřednictvím dvou dvojic kuželových ozubených kol 77, 78, 79, 80, majících celkový převodový poměr ί^^, = 1:1, a svislého hřídele 81.
Ozubená li‘šta 39 podavače 19 je upevněna dvěma šroubky ke klouzátku 8 2 (obr. 3) vloženému uvnitř vidlice 83,, která je předním vahadlem pohyblivého hřídele 84. Vodicím prvkem ovládajícím pohyby pohyblivého hřídele 84 je excentr 85 upevněný na hlavním hřídeli 2 stroje. Horní vidlice 86 obklopuje svými rameny mezilehlou součást ve formě manžetky 87 nasazené na excentr 85. Při činnosti mechanizmu kloužou ramena horní vidlice 86 po bočních vodicích plochách manžetky 87. Spodní hlava horní vidlice 86 je spojena pomocí natáčivého šroubu s vahadlem 88, upevněným pomocí šroubu 89 na posuvném hřídeli 84 podavače.
Při kývání hlavního hřídele 2 vyvolává jeho excentr 85 s manžetkou 87 přes vidlici 86 a vahadlo 88 vratný kyvný pohyb pohyblivého hřídele 84 a vahadlové vidlice 83. Společně s touto vidlicí 83 se pohybuje klouzátko 82 a ozubená lišta 39 podavače 19, přičemž její pracovní zdvih probíhá po oblouku odpovídajícím tvaru základny válcové spodní skříně stroje. Přemísťováni klouzátka 82 a ozubené lišty 39 zajišťuje druhý excentr 90., upevněný na konci zalomeného rozvodového hřídele a uložený uvnitř klouzátka 82. Výška zdvihu zubů ozubené lišty 39 se reguluje přemístěním vlastní lišty ve svislém směru.
Pro regulaci délky stehu a pro změnu směru posuvu díla je na horní vidlici 86 (obr. 3) upevněn kuželovým natáčivým šroubem 91 s maticí spojovací článek 92, spojený kloubem 93 se střední částí páky 94 pro regulaci zdvihu. Páka 94 je připojena natáčivým šroubem 95 k hornímu ramenu stroje. Do mezery mezi rameny vidlicového konce páky 94 zasahuje váleček ,96 páčky 97 pro přepnutí podávání. Ve své střední části je páčka 97 upevněna natáčivým šroubem 98 ke spodnímu ramenu šicího stroje. Na vidlici páčky 97 dosedá silná pružina 99, která se snaží natočit páčku 97 proti směru hodinových ručiček. Šroub regulátoru. 100 se svou. kuželovitou koncovou částí opírá o vystupující koncovou část páky 94 a zajišťuje kloub 93 v požadované poloze. Na poloze kloubu 93 bude záviset úhel natáčení posouvacího hřídele 84 a v důsledku toho také rozteč a délka stehů v řádku. Při spuštění páčky 97 směrem dolů dochází k obrácení směru podávání díla.
Proces vytváření dvouniťových řetízkových švů pomocí pohyblivého hřídele 94 při přímém podávání díla probíhá následujícím způsobem:
Jehla 9 (obr.4a a obr.4b), do které je navlečena vrchní nit 101, propichuje dílo 102 a protahuje nit 9 tímto dílem 102 a také výřezem v jehelní lamele 103. Při zvedání jehly 9 z její krajní spodní polohy se nad uchem jehly 9 vytváří z přebytečné délky vrchní niti 101 klička tvořenou kličkovým přebytkem 104 vrchní niti 101, do kterého vstupuje nos 105 chapače 24 na začátku první změny směru pohybu v prvním cyklu. V této fázi se spodní nit 106 po protažení mezi talířky vačkového napínače 28 (obr. l) protáhne vodičem 107 niti, umístěným v prvním kvadrantu oběžné dráhy nosu 105 chapače
24, a dále se vede výřezem v jehelní lamele 103, aby se konec spodní niti 106 vyvedl nad horní povrch jehelní lamely 103.
Při dalším pohybu v průběhu první otáčky chapač 24 (obr.5a, obr.5b) rozšiřuje zachycenou kličkový přebytek 104 vytvořený z přebytečné délky vrchní niti 101, který pak sklouzává směrem k ose otáčení chapače 24. Potom zadní část s nakloněnou plochou 108 chapače 24 projde zezadu mezi oběma větvemi kličkového přebytku 104 vrchní niti 101 a začne je rozevírat od sebe ve vztahu k výchozí poloze na 180°. Napínač 19 začne podávat spodní nit 106. procházející nad vodičem 107, do oblasti zvedacího nosu 105 chapače 24 podél jeho posuvné plochy. Koncová část podavače 19 je nakloněna vzhledem k vodorovné rovině nahoru o určený úhel, umožňující spodní. niti 106 po ukončení podávání snadno sklouznout s koncovéčásti podavače 19. Protože přední část podavače 19 má klínoví tý tvar, nesklouzává spodní nit 106 v době podávání s této přední části. Zadní část podavače 19 má vypuklý obloukový tvar, což umožňuje podavači 19 při jeho vratném pohybu v době průchodu nad vodičem 107 niti procházet kolem větve spodní niti 1Q6, nacházející se mezi sešívaným dílem 102 a vodičem 107 niti, aniž by ji zachytil. Při vytváření stehu má být spodní nit 106 v mírně napnutém stavu, takže regulátor napnutí spodní niti 106 je opatřen neznázorněnou kompenzační pružinou. Jehla 9 s vrchní nití 101 přitom pokračuje ve svém pohybu nahoru.
Při dalším vratném pohybu v průběhu první otáčky chapače 24 (obr. 6a, obr.6b) se dokončuje rozevírání kličkového přebytku 104 na 180° a ten obchází chapač 24 zvenku a neprotíná jeho osu otáčení. Podavač 19 dále podává spodní nit 106 k nosu 105 chapače 24, přičemž tato spodní nit 106 protíná rovinu otáčení chapače 24. Při této operaci se nezbytná délka spodní niti 106. přiváděná k podavači 19, podává talířkovým vačkovým podavačem 28 niti z obr. 1. Jehla s vrchní nití 101 pokračuje ve svém pohybu směrem nahoru a také v této fázi začívá posuv zpracovávaného díla 102.
Na konci první otáčky ' chapač 24 (obr.7a, obr.7b) zachycuje spodní nit 106. Po malém natočení chapače 24 se nos 105 vsune do kličkového přebytku 104 vrchní niti 101 vytvořené z přebytečné délky vrchní niti 101, udržované patou 109 chapače 24. Potom se otočením chapače 24 shodí kličkový přebytek 104 s paty 109 chapače 24 a podavač 19 dokončuje pohyb v opačném směru. Jehla 9 s vrchní nití 101 se po dosažení své horní koncové polohy začíná spouštět dolů a pokračuje posuv sešívaného díla 102.
Při dalším vracení v průběhu druhé otáčky (obr. 8a, obr..8). vyvádí ..chapač 2.4. .spodní ni.t..l06.,z- přední části-podavače 19, pohybujícího se v opačném směru, v tomto stavu je spodní nit 106 zachycena pouze tělesem chapače 24, který převádí spodní nit 106 do kličkového přebytku 104 vrchní niti 101, shozené s paty 108 chapače 24. Shozený kličkový přebytek 104 vrchní niti 101 se zkracuje a napíná se pomocí kotoučového vačkového napínače 11 vrchní niti 101 (obr. 1). V poslední fázi se vrchní nit 101 odvíjí s cívky pro vytvoření dalšího stehu a současně se dokončuje posouvání díla 102 až do okamžiku propíchnutí jehlou 9,. Přitom oba konce obou větví spodní niti 106, zachycené chapačem 24, se zvedají do sešívaného díla 102 pomocí kličkového přebytku 104 vrchní niti 101, která jim dává formu kličky 110 nezbytné pro její obvedení kolem chapače 24. Kromě toho jehelní lamela 103, opatřená podélným výřezem rovnoběžným s rovinou otáčení nosu 105 chapače 24, udržuje větev spodní niti 106. nacházející se mezi vodičem 107 niti a podávaným dílem 102 v oblasti pohybu podavače 19,
V další fázi druhé otáčky otáčivého pohybu chapače 24.
(obr.9a, obr.9b) prochází jehla 9 s vrchní nití 101, pro16 pichující znovu podávané dílo 102. podávaným dílem 102 a protahuje vrchní nit 101 látkou a potom se spouští dolů vpravo od kličky 110. Přitom chapač 24 rozšiřuje a rozevírá kličku 110 spodní niti 106 a také kličku 104 vrchní niti 101 na 180°.
Při dalším otáčení chapače 24 (obr.10a, obr.10b) na konci druhé otáčky jehla 9 s vrchní nití 101, která se zvedá ze své spodní koncové polohy, vytváří další kličkový přebytek 104 vrchní niti 101, do kterého se zavádí nos 105 chapače 24.
Na začátku první otáčky druhého cyklu otáčené chapače 24 (obr.11a, obr.11b) vstupuje nos 105 chapače 24 do kličky 110 spodní niti 106, udržované patou 109 chapače 24. Tato klička 110 se potom uvolňuje -od chapače 24 v průběhu jeho dalšího otáčení. Kličkový přebytek 104 vrchní niti 101, zachycený chapačem 24, prochází tělesem chapače 24 do shozené kličky 110 spodní niti 106, která je zkrácena talířkovým vačkovým podavačem 28 niti z obr. 1.
Při dalším otáčení se v horní úvrati druhého cyklu chapač 24 (obr.12a, obr.12b) rozšiřuje zachycený kličkový přebytek 104 vrchní niti 101 a pokračuje zkracování kličky 110 spodní niti 106 talířkovým vačkovým podavačem 23 niti, přičemž jehla 9 s vrchní nití 101 pokračuje ve svém pohybu směrem nahoru.
Chapač 24 (obr.13a, obr.13b) při první otáčce druhého cyklu pokračuje.při svém otáčení v rozšiřování kličkového přebytku 104 vrchní niti 101. Po zkrácení kličky 110 spodní niti 106 probíhá zatahování stehu talířkovým vačkovým podavačem 28 niti z obr. 1. v posledním okamžiku se spodní nit 106 odvíjí z cívky pro vytvoření dalšího stehu. Potom se celý proces tvoření stehu opakuje.
Tvorba stehu při opačném pohybu podávaného díla probíhá následovně. V tomto případě se klička 110 spodní niti 106 odklání vpravo ve vztahu k dráze posuvu jehly 9 (obr. 14a, obr.14b).
Při dalším otáčení chapače 24 (obr.15a, obr.15b) opouští jehla 9 a vrchní, nití 101, propichující zpracovávané dílo 102. spodní prostor mezi větvemi kličky 110 spodní niti 106 z levé strany.
Potom po dostatečném zvednutí jehly 9 nad povrch jehelní lamely 103 prochází zadní část chapače 24 svou nakloněnou plochou 108 zezadu kličkou 110 spodní niti 106 a začíná ji rozevírat. V další fázi po ukončení rozevírání kličky 110 spodní niti 106 -(obr.16a, obr.16b) na 180° se jehla 9 s: vrchní nití 101 objevuje z pravé strany, to znamená před kličkou 110 spodní niti 106.
Při zvedání jehly 9 (obr.17a, obr.17b) z její krajní spodní polohy s nad uchem jehly 9 vytváří kličkový přebytek 104 vrchní niti 101, do kterého vstupuje nos 105 chapače 24 a po malém natočení chapače 24 nos 105 vstupuje do kličky 110 spodní niti 106. načež následuje shoz kličky 110 spodní niti 106.
Ostatní operace tvorby stehu probíhají analogickým způsobem jako při přímém podávání díla 102.
Po ukončení šicího procesu nebo při přechodu k druhé operaci je nutno odebrat dílo 102 zpod jehly 9, přičemž spodní nit 106 musí zůstat po odebrání díla 102 na horní části jehelní lamely 103. aby nebylo nutno znovu spodní nit 106 zachycovat a vytahovat. Proto se chod šicího stroje zastaví v takové poloze (obr. 18), kdy jsou ukončeny operace přemísťování díla a zatahování vrchní niti, chapač 24 po zachycení spodní niti 106 rozšířil dostatečně kličku 110 spodní niti 106 a jehla 9 ještě nepronikla do podávaného díla 102. Na začátku se speciálním ústrojím šicího stroje odřezává pod jehelní lamelou 103 jedna z větví kličky 110 spodní niti 106 v místě 111. Po této operaci se zvedá přítlačná patka 62 (obr. 1) a současné s uvolňuje vrchní nit 101 od napínacího ústrojí, načež s odsune podávané dílo 102 zpod jehly 9 a vrchní nit 101 se odřízne v místě 112 (obr. 19). Po těchto pracovních operacích zůstane spodní nit 106 na povrchu jehelní lamely 103 pro pokračování v práci a koncová zůstávající část spodní niti 106 na sešitém díle 102 je ovinuta kličkový přebytkem 104 vrchní niti 101. Tímto postupem se získává dvouniřový řetízkový řádek, kterým je prošito dílo 102 a který je zobrazen na obr. 20, který se na konci řádku nemůže párat dokonce i při působení sil snažících se oddělit části díla 102 od sebe.

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Šicí stroj Zarif pro šití dvouniťovým řetízkovým stehem, opatřený základnou a-obsahující jehlu, jehelní lamelu s výřezem, přítlačnou patku, chapač a ozubenou lištu pro podávání díla, vyznačující se tím, že obsahuje autonomní kotoučové vačkové napínače (11, 28) vrchní a spodní niti, podavač (19) spodní niti, upravený pro možnost vykonávání kývavého pohybu kolem své osy, a chapač (24) i vytvořený s možností vykonávání vratného pohybu ve svislé - rovině, rovnoběžné s osou řádku a s možností vykonání dvou * otáček v jednom cyklu ohybu jehly (9) a chapače (24) .
  2. 2. 'Šicí 'stroj podle nároku 1, vyznačující se , t í m, že základna je vytvořena ve sloupovém tvaru.
  3. 3. Šicí stroj podle nároku .1, vyznačující se tím, že základna je válcová.
  4. 4. Způsob získávání dvouniťového řetízkového řádku vytvářením stehů, postupně rozmísťovaných na vrchní a spodní straně sešívaného materiálu při jeho přemísťování, při kterém se materiálem protahuje vrchní nit jehlou a vytváří se kličkový přebytek niti, vyznačující se tím, že při tvorbě každého stehu po vytvoření kličkového přebytku niti se poslední z nich zachytí vracejícím se chapačem na začátku jeho první otáčky v prvním cyklu, potom se rozšiřuje a rozevírá zachycený kličkový přebytek niti na 180°. a spodní nit se protahuje podavačem niti, umístěným v prvním kvadrantu oběžné dráhy nosu chapače současně s vývodem konce spodní niti výřezem jehelní lamely na její horní plochu, načež se spodní nit podává kývavým pohybem chapače nad podavačem ve směru k nosu chapače napříč roviny jeho otáčení a jedna větev spodní
    - 19a niti protíná tuto rovinu, přičemž na konci první otáčky chapače se zachycuje jedna větev spodní niti a začíná se přemísťovat zpracovávaný materiál, na začátku druhé otáčky chapače se zavádí chapač do kličkového přebytku vrchní niti, přidržovaného tělesem chapače, spodní nit z přední části podavače, pohybujícího se v této chvíli v opačném směru, se vyvede chapačem, načež se kličkový přebytek vrchní niti shodí s chapače a protáhne se dříve zachycenou větví spodní niti do shozeného kličkového přebytku vrchní niti, který se zkrátí a potom se utáhne kotoučovým vačkovým napínačem vrchní niti po dokončení posuvu díla o délku stehu a spodní nit se přivádí do tvaru kličky nutné pro obvedení kolem chapače a klička spodní niti se při druhé otáčce chapače dále rozšiřuje a rozevírá na 180° a současně se jehlou propichuje sešívaný materiál, protahuje se jím vrchní nit' a ve střední části druhé otáčky chapače se jehla s vrchní nití převede ze strany průchodu nosu chapače ke kličce spodní' niti, udržovanétělesem chapače, na konci druhé otáčky chapače se chapačem zachytí kličkový přebytek vrchní niti, vytvořený jehlou, a na začátku první otáčky druhého cyklu chapače se chapač zavede do kličky spodní niti,, udržované na tělese chapače, načež se klička shodí s chapače a dříve vytvořený kličkový přebytek vrchní niti se zavede do shozené kličky spodní niti, která se zkrátí a potom se utáhne kotoučovým vačkovým napínačem spodní niti.
CZ971601A 1994-11-23 1995-11-21 Sewing machine zerif for sewing by double-thread chain stitch CZ160197A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UZ9401016 1994-11-23

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ160197A3 true CZ160197A3 (en) 1997-08-13

Family

ID=25546910

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ971601A CZ160197A3 (en) 1994-11-23 1995-11-21 Sewing machine zerif for sewing by double-thread chain stitch

Country Status (13)

Country Link
US (1) US6095069A (cs)
EP (1) EP0794277A4 (cs)
JP (1) JPH10509618A (cs)
CN (1) CN1046771C (cs)
AU (1) AU4167396A (cs)
BR (1) BR9509824A (cs)
CA (1) CA2207005A1 (cs)
CZ (1) CZ160197A3 (cs)
FI (1) FI972120A (cs)
HU (1) HUT77538A (cs)
PL (1) PL320369A1 (cs)
SK (1) SK64197A3 (cs)
WO (1) WO1996016219A1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ301876B6 (cs) * 2000-01-17 2010-07-14 Schmale-Holding Gmbh & Co. Zpusob a zarízení pro strojové šití švu s dvounitnými retízkovými stehy

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2013009633A2 (en) 2011-07-08 2013-01-17 Inteva Products Llc. Apparatus for stitching vehicle interior components
CN103649396B (zh) 2011-07-08 2016-09-14 因特瓦产品有限责任公司 用于缝制车辆内装部件的方法以及由该方法形成的部件
US9809176B2 (en) 2011-07-08 2017-11-07 Inteva Products, Llc Method for stitching vehicle interior components and components formed from the method
US9340912B2 (en) 2011-07-08 2016-05-17 Inteva Products, Llc Method for stitching vehicle interior components and components formed from the method
EP3209825B1 (en) * 2014-10-22 2022-11-09 Inteva Products, LLC Apparatus and methods for stitching vehicle interior components
SG11202006045QA (en) 2018-01-12 2020-07-29 Edwards Lifesciences Corp Automated heart valve sewing
US11292504B2 (en) * 2019-03-20 2022-04-05 Volvo Car Corporation Vehicle having multiple driving positions
DE102019219814A1 (de) * 2019-12-17 2021-06-17 Pfaff Industriesysteme Und Maschinen Gmbh Stichbildungswerkzeug-Baugruppe für eine Nähanlage sowie Nähanlage mit einer derartigen Baugruppe

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE310420C (cs) *
US1327232A (en) * 1918-05-21 1920-01-06 Singer Mfg Co Thread-nipper-releasing device for sewing-machines
US2058271A (en) * 1932-07-23 1936-10-20 Joseph Arciere Sewing machine
GB776586A (en) * 1954-09-29 1957-06-12 Karlsruhe Augsburg Iweka Device for regulating the withdrawal of the looper thread in a single-needle or a multi-needle chain stitch sewing machine
SE323864B (cs) * 1966-06-09 1970-05-11 Janome Sewing Machine Co Ltd
GB1138200A (en) * 1966-09-02 1968-12-27 William Birch Engineers Ltd Sewing machines
JPS5246142B2 (cs) * 1971-10-20 1977-11-22
US4169422A (en) * 1976-03-29 1979-10-02 Union Special Corporation Automatic chain-stitch sewing machine
IT1095042B (it) * 1978-06-07 1985-08-10 Rockwell Rimoldi Spa Macchina per cucire semplificata per l'esecuzione di un punto a catenella doppia
SU1032058A1 (ru) * 1981-08-12 1983-07-30 Ленинградский ордена Трудового Красного Знамени институт текстильной и легкой промышленности им.С.М.Кирова Способ получени двухниточной цепной строчки
US5233936A (en) * 1990-09-07 1993-08-10 The Charles Stark Draper Laboratory, Inc. Method and apparatus for detecting skipped stitches for a chainstitch sewing machine
JPH07136368A (ja) * 1993-11-17 1995-05-30 Juki Corp ミシンの糸繰出し装置

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ301876B6 (cs) * 2000-01-17 2010-07-14 Schmale-Holding Gmbh & Co. Zpusob a zarízení pro strojové šití švu s dvounitnými retízkovými stehy

Also Published As

Publication number Publication date
BR9509824A (pt) 2001-07-24
AU4167396A (en) 1996-06-17
WO1996016219A1 (fr) 1996-05-30
EP0794277A4 (en) 1998-06-24
CN1046771C (zh) 1999-11-24
SK64197A3 (en) 1997-10-08
FI972120A0 (fi) 1997-05-19
JPH10509618A (ja) 1998-09-22
FI972120A (fi) 1997-05-22
US6095069A (en) 2000-08-01
CA2207005A1 (en) 1996-05-30
EP0794277A1 (en) 1997-09-10
CN1173210A (zh) 1998-02-11
PL320369A1 (en) 1997-09-29
HUT77538A (hu) 1998-05-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ280672B6 (cs) Způsob sešívání dvou okrajů pleteného hadicového výrobku po jeho dokončení a zařízení k provádění způsobu
KR20080045071A (ko) 재봉기
US6895878B2 (en) Chain stitch multi-needle quilting machine and method to create a pattern in a quilting material
CZ160197A3 (en) Sewing machine zerif for sewing by double-thread chain stitch
JP2009039300A (ja) 1本糸錠縫化ハンドステッチ形成方法及びミシン
DE102007045599A1 (de) Nähmaschine
EP0581744B1 (en) A multi-needle quilting machine provided with a thread cutter
DE102007045597A1 (de) Nähmaschine
DE1908053U (de) Kettenstich-naehmaschine.
US2636461A (en) Sewing machine for making onethread machine seams
DE3033636A1 (de) Maschine zum naehen des oberen randes von allgemein als mokassin bezeichneten schuhen
DE112005000258B4 (de) Nähmaschine mit Mehrkopfsticknähmaschine
JPH03500730A (ja) ミシン
DE2163232A1 (de) Doppelkettenstich-steppmaschine
DE284714C (cs)
DE822757C (de) Naehmaschine
DE57610C (de) Maschine zum Einnähen von Schweifsledern in Kopfbedeckungen
US3099236A (en) Thread control mechanism for chainstitch blindstitch machines
JP2007029151A (ja) 環縫いミシン
US3251327A (en) Pile fabric having high loop tufts and low cut tufts
DE289807C (cs)
DE240057C (cs)
DE291246C (cs)
DE36023C (de) Neuerung in der Bildung des Steppstiches und in der dazu dienenden Einrichtung an Steppstichnähmaschinen
US16026A (en) Improvement in sewing-machines

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic