CZ126994A3 - Process for pickling parts made of high-alloy materials - Google Patents

Process for pickling parts made of high-alloy materials Download PDF

Info

Publication number
CZ126994A3
CZ126994A3 CZ941269A CZ126994A CZ126994A3 CZ 126994 A3 CZ126994 A3 CZ 126994A3 CZ 941269 A CZ941269 A CZ 941269A CZ 126994 A CZ126994 A CZ 126994A CZ 126994 A3 CZ126994 A3 CZ 126994A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weight
bath
maximum
pickling
components
Prior art date
Application number
CZ941269A
Other languages
English (en)
Inventor
Alfred Schmitz
Dipak Sen Ing Gupta
Herbert Ing Peter
Original Assignee
Mannesmann Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mannesmann Ag filed Critical Mannesmann Ag
Publication of CZ126994A3 publication Critical patent/CZ126994A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C23COATING METALLIC MATERIAL; COATING MATERIAL WITH METALLIC MATERIAL; CHEMICAL SURFACE TREATMENT; DIFFUSION TREATMENT OF METALLIC MATERIAL; COATING BY VACUUM EVAPORATION, BY SPUTTERING, BY ION IMPLANTATION OR BY CHEMICAL VAPOUR DEPOSITION, IN GENERAL; INHIBITING CORROSION OF METALLIC MATERIAL OR INCRUSTATION IN GENERAL
    • C23GCLEANING OR DE-GREASING OF METALLIC MATERIAL BY CHEMICAL METHODS OTHER THAN ELECTROLYSIS
    • C23G1/00Cleaning or pickling metallic material with solutions or molten salts
    • C23G1/02Cleaning or pickling metallic material with solutions or molten salts with acid solutions
    • C23G1/10Other heavy metals
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C23COATING METALLIC MATERIAL; COATING MATERIAL WITH METALLIC MATERIAL; CHEMICAL SURFACE TREATMENT; DIFFUSION TREATMENT OF METALLIC MATERIAL; COATING BY VACUUM EVAPORATION, BY SPUTTERING, BY ION IMPLANTATION OR BY CHEMICAL VAPOUR DEPOSITION, IN GENERAL; INHIBITING CORROSION OF METALLIC MATERIAL OR INCRUSTATION IN GENERAL
    • C23GCLEANING OR DE-GREASING OF METALLIC MATERIAL BY CHEMICAL METHODS OTHER THAN ELECTROLYSIS
    • C23G1/00Cleaning or pickling metallic material with solutions or molten salts
    • C23G1/02Cleaning or pickling metallic material with solutions or molten salts with acid solutions
    • C23G1/08Iron or steel
    • C23G1/086Iron or steel solutions containing HF

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Cleaning And De-Greasing Of Metallic Materials By Chemical Methods (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu moření součástí z vysocelegovaných materiálů, při kterém se součásti ponoří nebo uvedou do lázně ze směsi kyselin, sestávající z kyseliny sírové, kyseliny fluorovodíkové, peroxidu vodíku a vody.
Dosavadní stav techniky
Ze spisu JP 60-243289 A je známý typový způsob moření titanu nebo nerezových ocelí. U tohoto způsobu se součásti ponoří do vodného roztoku, sestávajícího z 0.5 - 5 % hmotnostních HF, 0.5 - 4 % hmotnostních H2O2 a 5-20 % hmotnostních H2S04- Údaje o teplotě lázně a o nastavení redox - potenciálu nejsou uvedeny. Navržený způsob má tu výhodu, že se nepoužívá žádná kyselina dusičná, čímž jsou vyloučeny potíže související s tvrobou hnědého kouře Ν0χ , případně jeho nákladného vypírání.
Srovnatelný postup je popsán v EP 0505606 . Při teplotě v rozmezí mezi 30 a 70 ’C , s výhodou mezi 45 a 55 ’C má lázeň následující počáteční složení :
a) H2S04 nejméně 150 g v litru
b) Fe (trojmocné) nejméně 15 g v litru
c) HF nejméně 40 g v litru
d) H202 (se známým stabilizátorem) 1 - 20 , s výhodou 2 - 5 g v litru
e) aditiva s neionizujícími povrchy (emulgátory,
-2zjasňovače, zesířující prostředky) a kyselinové inhibitory v celkovém množství asi 1 g na litr.
Navíc se do lázně dmychá vzduch v množství nejméně 3 m za hodinu na m lázně a množství stabilizovaného H202 mezi 0.3 a 1 g na litr za hodinu, stanovené na základě redox - potenciálu lázně, který je vyšší než 350 m. Kromě toho se provádí doplňování počátečních látek, uvedených v bodech a) , c) a e) , aby se jejich koncentrace v lázni udržovala na optimální výši a pH - hodnota lázně byla nižší než 1 , s výhodou mezi 0 a 0.5 . Podle popisu má být proces výhodný z několika důvodů, neboř se obejde bez kyseliny dusičné a tím se odstraňují problémy spojené s kyselinou dusičnou (kouř Ν0χ, nákladné vypírací zařízení, obsah Ν0χ v odpadních vodách) . Na druhé straně by měl být také hospodárný, neboř obsah drahého peroxidu vodíku se sníží na hodnotu s výhodou 2 až 5 g na litr. Aby se zabránilo rychlému rozkladu H202, obzvláště při možných vyšších teplotách lázně až do 70 °C , navrhuje se dále použití stabilizovaného H202. Tato stabilizace umožňuje snížit obsah H202, jak je uvedeno. Vlastní účinek moření se děje místo kyselinou dusičnou pomocí přidaného trojmocného železa.' S výhodou se pro novou násadu přidá nejméně 15 g na litr. Mořicí proces má být obecně použitelný pro všechny způsoby ošetření obvyklých vysocelegovaných materiálů a poskytuje výborné povrchy, které mají být dokonce ve srovnání s tradičním mořením kyselinou dusičnou a kyselinou fluorovodíkovou lepší.
Nevýhodou je při tomto procesu velké množství vzduchu, které se musí vhánět a které se z hlediska nákladů odráží na celkových výdajích nikoliv nevýznamným podílem. Dražší je také specielní stabilizovaný H202 ve srovnání s běžným
-3a vysoce koncentrovaná kyselina fluorovodíková a sírová, které opět odčerpají část zisku ze sníženého podílu H2O2· Vysoké koncentrace kyselin znamenají také vysoké náklady na zneškodňování z hlediska množství vápna a odpadů, které je třeba skládkovat. Vhánění vzduchu má vedle nákladového zatížení také tu nevýhodu, že dochází k intenzivnímu zviřování kalu v lázni a částečky se v nejjemnější podobě usazují na mořené zboží. Chladný vzduch, který se vhání, také trvale ochlazuje mořicí vany, takže se musí buďto vzduch předehřívat nebo se musí vany zdánlivě přehřívat. Obojí znamená dodatečné výlohy na energii, přičemž přehřívání působí opět nevýhodně na stabilitu H2O2. Použití specielního stabilizovaného H2O2 se také nepříznivě projevuje na době moření, neboť je méně agresivní než nestabilizovaný. Nákladné je také řízení s ohledem na přesné dávkování aditiv nebo stabilizátorů, stabilizovaného H2O2 a vzduchu.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je vypracovat zlepšený typový způsob k moření součástí z vysocelegovaných materiálů, který je z hlediska celkových nákladů příznivější ve srovnání se známým stavem techniky a je bezpečně kontrolovatelný j ednoduchým
Tento následuj ící způsobem bez nákladného systému řízení.
úkol se řeší použitím mořicí lázně, která má počáteční složení
a) H2SO4 méně než 5 % hmotnostních
b) HF méně než 4 % hmotnostní
c) H->0o méně než 4 % hmotnostní
-4a teplota této lázně se udržuje v rozsahu mezi teplotou místnosti a 50 °C a podle spotřeby se provádí potřebné doplnění kyseliny sírové a kyseliny fluorovodíkové na základě zjištění aktuální koncentrace a doplnění peroxidu vodíku na základě zkoušky indikátorem, přičemž se k průběhu moření v transpasivní oblasti udržuje peroxid vodíku v přebytku.
Při dlouholetých pokusech se zjistilo, že dosud přežívající mínění odborníků, podle kterého jsou pro dokonalé moření součástí z vysocelegovaných materiálů nutné vysoce koncentrované kyseliny sírová, fluorovodíková a Η2θ2, je zavádějící. Překvapivě se proti etablovanému názoru zjistilo, že nízké koncentrace H2SO4 jsou pro proces příznivé. Dokonce je možné i moření při teplotě místnosti, jestliže se koncentrace poněkud zvýší. V průměru je pro moření při teplotě místnosti nutná dvoj- až trojnásobně vyšší koncentrace ve srovnání s mořením při teplotě lázně v rozmezí mezi 40 a 50 °C. Přes snížené koncentrace se doby moření ve srovnání s konvenčním mořením kyselinou dusičnou a fluorovodíkovou neprodlužují a ani kvalita povrchu nevykazuje žádné rozdíly. Vhánění vzduchu, považované podle stavu techniky za nutné, může odpadnout, stejně tak používání speciálního stabilizovaného Η202. Ani ostatní doporučované přísady nejsou nutné. Aby nedocházelo při moření k žádným škodám, obzvláště u materiálů citlivých na moření jako příkladně 1.4876, dodává se podle vynálezu část část peroxidu vodíku v přebytku, takže je zajištěn průběh procesu v transpasivní oblasti.
Jako zvlášť příznivý se ukázal poměr počátečních koncentrací mořicí lázně kyseliny sírové ke kyselině fluorovodíkové a k peroxidu vodíku 2:2:3. To znamená.
-5že podle velikosti mořeného povrchu je možný pokles koncentrace až 1 % hmotnostní pro H2SO4 a HF a 1.5 % hmotnostních pro H2O2· Tato nízká hodnota platí přednostně pro teplotu lázně od 40 do 50 °C. Použije-li se lázeň s výhodným poměrem koncentrací - vyjádřeno ve hmotnostních procentech -2:2:3, potom je již mořitelná plocha větší, než u klasické mořicí lázně 16 % kyseliny dusičné - 4 % kyseliny fluorovodíkové. Má-li se lázeň provozovat při teplotě místnosti, potom se ve srovnání s procesem o vyšší teplotě lázně zvýší koncentrace na 2 % hmotnostní pro H2SO4 a HF a 3 % hmotnostní pro H2O2. Výhodný poměr 2 : 2 : 3 přitom zůstává zachován.
Značné zjednodušení navrženého postupu se příznivě projeví na celkových nákladech, vztažených na 1 m2 mořeného povrchu. Tyto jsou téměř o 50 % nižší ve srovnání s konvenčním mořením. U těchto celkových nákladů jsou zohledněny náklady na chemikálie při obnově lázně, na množství vápna pro neutralizaci a náklady za uložení na skládce. Tím, že se nepoužije kyselina dusičná, odpadnou kromě toho náklady na odstranění Ν0χ. Navíc se odpadní vody nadále nezatěžují z hlediska obsahu nitrátů. Tyto náklady nejsou při srovnání zohledněny. Snížená koncentrace kyseliny se příznivě projeví také na stabilitě Η202, takže není nutné přidávání specielního stabilizovaného H2O2·
Lázeň je možno provozovat rozličným způsobem. Jednou z možností je, lázeň nově nasadit, provozovat až do vyčerpání mořidla, vypustit a nově nasadit. Pokud by se měla lázeň používat déle, je nutné nahradit spotřebované chemikálie. Pokud se týká kyseliny sírové a fluorovodíkové, provádí se intervalové měření koncentrací, af již poloautomaticky nebo plně automaticky. Spotřebu peroxidu vodíku je
-6možné zachytit opticky - vznik perlení jako u šumivého vína - a nebo pomocí indikátoru. K tomu se příkladně používá testovací proužek, který indikuje nedostatečnou oxidaci Fe^+ na Fe^+. Netvoří-li se dostatečně Fe^+, zbarvuje se testovací proužek intenzivněji do hnědá. Může se to rozpoznat také podle toho, že mořené zboží místy hnědne. Pokud je zařízení vybaveno odpovídajícím způsobem, potom je možné snižující se působení H2O2 zjistit také měřením redoxpotenciálu. I při odpovídajícím doplňováni se lázeň dříve nebo později vyčerpá, protože se při dnu lázně stále více shromažďuje kal, který reaguje s H2O2 a tlumí jeho působení. Pomoc zde může poskytnout trvalé odčerpávání kalů a tím regenerace lázně. Jiná možnost regenerace spočívá v trvalém odčerpávání mořicí lázně, její filtraci a opětném přivádění vyčištěné mořicí kapaliny.
Navržené složení lázně je vhodné pro všechny obvyklé vysocelegované oceli odpovídající označní DIN 1.4301, 1.4306, 1.4404, 1.4541, 1.4550, 1.4571, 1.4876,
1.4910, 2.4663, to znamená od jednoduché oceli 18/8 přes ušlechtilé oceli obsahující molybden a stabilizované titanem až po oceli legované niklem.
Příklady provedení vynálezu
Následující příklad je zvolen náhodně, protože všeobecná použitelnost je zaručena množstvím pokusů.
Příklad
Oxidačně žíhané trubky rozměrů 33 x 3.5 mm z materiálu 1.4571 (obsahující molybden, stabilizovaný titanem) se jako svazek, to znamená v počtu 148 ks
-Ίa celkové hmotnosti 4366 kg , ponoří do nově nasazené lázně. Lázeň má objem 20.000 litrů. Teplota lázně se nastaví v rozmezí od 40 do 50 eC. Výchozí složení lázně je
a) H2SO4 (96 %)
HF (73-75 %) H2O2 (30 %)
0.2% hmotnostních 0.2% hmotnostních 0.3 % hmotnostních
Po obvyklé době moření asi 60 minut se svazek trubek ponoří do oplachové lázně a následně se ještě dodatečně pomocí hadice ostříkají vnitřní a vnější plochy. Ostříkáním se maj í odstranit ulpělé částečky řezu a zabrání se tvorbě skvrn. Posuzované plochy jsou dokonalé a nevykazují žádné nepravidelnosti jako přemoření nebo tmavé skvrny. Uvedený příklad moření oxidačně žíhaných trubek je nejnepříznivější případ, při kterém je doba moření zvláště dlouhá a na mořicí kapalinu jsou kladeny značné nároky. Pokud se však kontaminované nebo otryskané nebo nalesklo žíhané trubky vyčistí, potom jsou potřebné doby moření podstatně kratší a trvanlivost lázně se odpovídajícím způsobem prodlouží.
Obecné použití snížené koncentrace kyselin podle vynálezu je se zřetelem na nákladově příznivější proces možné uplatnit i na klasické mořicí lázně kyselina dusičná - kyselina fluorovodíková a na příkladně mořicí lázně s kyselinou solnou, používané pro čistý nikl. V obou případech se přídavkem H202 silně sníží obvyklá koncentrace kyselinových složek. Příkladně se pokusně provozovala lázeň při teplotě místnosti s následujícím složením, přičemž hodnoty v závorkách udávaj í obvyklou koncentraci.
% hmotnostní HNO^ (16 %)
-81 % hmotnostní HF (4 %) % hmotnostní H202
Při jiném pokusu se při teplotě lázně 40 °C volí počáteční složení % hmotnostní HC1 (16 %) % hmotnostní H202 nebo při teplotě místnosti % hmotnostní HC1 (11.7 %) % hmotnostní HF (2.6 %) (HNO3) (2.6 %) % hmotnostní H202
Tyto příklady dokládají výhody způsobu podle vynálezu, který je možné uplatnit i pro mořicí lázně s jinými směsemi kyselin, vždy za předpokladu, že se přidá odpovídající množství H2O2. Propočet zisků a ztrát hovoří vždy ve prospěch navrženého způsobu, neboř vyšší podíl nákladů způsobený přídavkem H202 se více jak vyrovná nižším množstvím kyselin, což znamená méně vápna a menší množství odpadů ke skládkování.

Claims (9)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY j ii 5 v' a ''y ‘7 6 Λ 7
    0'SOQ τ· □
    1. Způsob moření součástí z vysocelegovaných materiálů, při kterém se součásti ponoří nebo uvedou do lázně ze směsi kyselin, sestávající z kyseliny sírové, kyseliny fluorovodíkové, peroxidu vodíku a vody, vyznačující se tím, že lázeň má následující počáteční složení
    a) H2SO4 méně než 5 % hmotnostních b) HF méně než 4 % hmotnostních c) H2O2 méně než 4 % hmotnostních
    a teplota lázné se udržuje v rozsahu mezi teplotou místnosti a 50 °C a podle spotřeby se provádí potřebné doplnění kyseliny sírové a kyseliny fluorovodíkové na základě zjištění aktuální koncentrace a doplnění peroxidu vodíku na základě zkoušky indikátorem, přičemž se k vedení procesu v transpasivni oblasti udržuje peroxid vodíku v přebytku.
  2. 2. Způsob podle nároku 1 , vyznačující se tím, že počáteční koncentrace v mořicí lázni kyseliny sírové ke kyselině fluorovodíkové a k peroxidu vodíku jsou v poměru 2:2:3.
  3. 3. Způsob podle nároků 1 a 2 , vyznačující se tím, že při vedení procesu
    -10při teplotě lázně odpovídající teplotě místnosti má lázeň následuj ící počáteční složení
    a) H2SO4 maximálně 2 % hmotnostní b) HF maximálně 2 % hmotnostní c) H2O2 maximálně 3 % hmotnostní
    a minimální obsah peroxidu vodíku činí 0.1 % hmotnostních.
  4. 4. Způsob podle nároků 1 a 2 , vyznačující se tím, že při vedení procesu při teplotě lázně v rozmezí mezi 40 a 50 °C má lázeň následující počáteční složení
    a) H2SO4 maximálně
    b) HF maximálně
    c) H2O2 maximálně
    1 % hmotnostní
    1 % hmotnostní
    1.5 % hmotnostních a minimální obsah peroxidu vodíku činí 0.1 % hmotnostních.
  5. 5.. Použití způsobu podle nároků 1 až 4 k odstranění oxidované vrstvy z povrchu oxidačně žíhaných trubek z vysoce legovaných materiálů.
  6. 6. Použití způsobu podle nároků 1 až 4 k čištění kontaminovaných trubek z vysoce legovaných materiálů.
  7. 7. Způsob moření součástí z vysocelegovaných materiálů, při kterém se součásti ponoří nebo uvedou do lázně ze směsi kyselin, sestávající z kyseliny dusičné, kyseliny
    -11fluorovodíkové a vody, vyznačující se tím , že lázeň má při teplotě místnosti následující počáteční složení
    a) HNO3 maximálně 1 % hmotnostní b) HF maximálně 1 % hmotnostní 4 c) H2O2 maximálně 1 % hmotnostní. 1
  8. 8. Způsob moření součástí z vysocelegovaných materiálů, při kterém se součásti, obzvláště součásti z čistého niklu ponoří nebo uvedou do lázně z kyseliny chlorovodíkové a vody, vyznačující se tím , že lázeň má při teplotě místnosti následující počáteční složení
    a) HC1 maximálně 5 % hmotnostních
    H2O2 maximálně 1 % hmotnostní s výhodou se pracuje se 4 % hmotnostních HC1 a 0.2 % hmotnostních H2O2 při minimálním obsahu 0.1 % hmotnostních peroxidu vodíku.
  9. 9. Způsob moření součástí z vysocelegovaných materiálů, při kterém se součásti, obzvláště součásti z čistého niklu ponoří nebo uvedou do lázně ze směsi kyselin, sestávající nejméně z kyseliny chlorovodíkové a kyseliny fluorovodíkové, případně kyseliny dusičné a vody, vyznačující se tím , že lázeň má při teplotě místnosti následující počáteční složení
    a) HC1 maximálně
    b) HF maximálně
    c) H2O2 maximálně
    1 % hmotnostní
    1 % hmotnostní
    2 % hmotnostní.
CZ941269A 1993-05-24 1994-05-24 Process for pickling parts made of high-alloy materials CZ126994A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4317592 1993-05-24
DE19944417284 DE4417284C2 (de) 1993-05-24 1994-05-13 Verfahren zum Beizen von Werkstücken aus hochlegierten Werkstoffen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ126994A3 true CZ126994A3 (en) 1995-08-16

Family

ID=25926252

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ941269A CZ126994A3 (en) 1993-05-24 1994-05-24 Process for pickling parts made of high-alloy materials

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP0626469A1 (cs)
CZ (1) CZ126994A3 (cs)
DE (1) DE4417284C2 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1276954B1 (it) * 1995-10-18 1997-11-03 Novamax Itb S R L Processo di decapaggio e di passivazione di acciaio inossidabile senza impiego di acido nitrico
IT1276955B1 (it) * 1995-10-18 1997-11-03 Novamax Itb S R L Processo di decapaggio e passivazione di acciaio inossidabile senza impiego di acido nitrico
FR2772050B1 (fr) * 1997-12-10 1999-12-31 Imphy Sa Procede de decapage d'acier et notamment d'acier inoxydable
GB9807286D0 (en) 1998-04-06 1998-06-03 Solvay Interox Ltd Pickling process
US8225481B2 (en) * 2003-05-19 2012-07-24 Pratt & Whitney Rocketdyne, Inc. Diffusion bonded composite material and method therefor

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS549120A (en) * 1977-06-24 1979-01-23 Tokai Electro Chemical Co Method of controlling acid cleaning liquid for stainless steel
JPS5782480A (en) * 1980-11-10 1982-05-22 Nissan Chem Ind Ltd Nitric acid pickling solution for metal
JPS602392B2 (ja) * 1981-12-25 1985-01-21 川崎製鉄株式会社 NOx発生を抑制したステンレス鋼の酸洗方法
FR2551465B3 (fr) * 1983-09-02 1985-08-23 Gueugnon Sa Forges Procede de decapage acide des aciers inoxydables et solution acide pour sa mise en oeuvre
JPS60243289A (ja) * 1984-05-17 1985-12-03 Kobe Steel Ltd 酸洗処理方法
JPS6320493A (ja) * 1986-07-14 1988-01-28 Mitsubishi Heavy Ind Ltd ステンレス鋼表面の化学洗浄方法
IT1245594B (it) * 1991-03-29 1994-09-29 Itb Srl Processo di decapaggio e di passivazione di acciaio inossidabile senza acido nitrico

Also Published As

Publication number Publication date
DE4417284A1 (de) 1994-12-01
EP0626469A1 (de) 1994-11-30
DE4417284C2 (de) 1999-03-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5843240A (en) Process for stainless steel pickling and passivation without using nitric acid
AU2006283664B2 (en) Methods and compositions for acid treatment of a metal surface
EP0505606B1 (en) Process for pickling and passivating stainless steel without using nitric acid
RU2126460C1 (ru) Способ протравливания нержавеющей стали
KR100249061B1 (ko) 무기 과산화물 용액용 안정화 조성물
US6068001A (en) Process for stainless steel pickling and passivation without using nitric acid
US3537895A (en) Copper and aluminum pickling
KR100777171B1 (ko) 강 및 스테인레스강을 위한 산세 또는 광택/부동태화 용액및 방법
JP3128202B2 (ja) 金属の処理方法
US2856275A (en) Chemical treatment of refractory metal surfaces
EP0636711B1 (en) Acidic cleaning aqueous solution for aluminum and aluminum alloy and method for cleaning the same
US5354383A (en) Process for pickling and passivating stainless steel without using nitric acid
US20150267307A1 (en) Brightening and passivation of stainless steel surfaces
US3537926A (en) Chemical brightening of iron-containing surfaces of workpieces
US6083896A (en) Aqueous cleaning solution and method for cleaning aluminum-based metals
CZ126994A3 (en) Process for pickling parts made of high-alloy materials
JP4757042B2 (ja) アルミニウム系金属材料用酸性洗浄剤及びその洗浄方法
EP0617144B1 (en) Use of an aqueous acidic cleaning solution for aluminum and aluminum alloys and process for cleaning the same
EP0592892A1 (en) Process for continuous titanium sheet pickling and passivation without using nitric acid
JP4045006B2 (ja) ステンレス鋼のデスケール用処理液及びその使用方法
JP5864243B2 (ja) ステンレス鋼の表面処理方法
RU2096526C1 (ru) Состав мэ-4 для удаления окалины с поверхности цветных металлов и их сплавов
JP3038111B2 (ja) アルミニウム系金属の酸性洗浄水溶液及び洗浄方法
JP3472542B2 (ja) ステンレス鋼の酸洗方法
AU2012204141C1 (en) Methods and compositions for acid treatment of a metal surface