CZ115899A3 - Polonesený otočný pluh - Google Patents

Polonesený otočný pluh Download PDF

Info

Publication number
CZ115899A3
CZ115899A3 CZ991158A CZ115899A CZ115899A3 CZ 115899 A3 CZ115899 A3 CZ 115899A3 CZ 991158 A CZ991158 A CZ 991158A CZ 115899 A CZ115899 A CZ 115899A CZ 115899 A3 CZ115899 A3 CZ 115899A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
plow
plough
bodies
arm
frame
Prior art date
Application number
CZ991158A
Other languages
English (en)
Inventor
Kjell-Egil Stangeland
Original Assignee
Kverneland Klepp As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kverneland Klepp As filed Critical Kverneland Klepp As
Publication of CZ115899A3 publication Critical patent/CZ115899A3/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01BSOIL WORKING IN AGRICULTURE OR FORESTRY; PARTS, DETAILS, OR ACCESSORIES OF AGRICULTURAL MACHINES OR IMPLEMENTS, IN GENERAL
    • A01B15/00Elements, tools, or details of ploughs
    • A01B15/14Frames
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01BSOIL WORKING IN AGRICULTURE OR FORESTRY; PARTS, DETAILS, OR ACCESSORIES OF AGRICULTURAL MACHINES OR IMPLEMENTS, IN GENERAL
    • A01B3/00Ploughs with fixed plough-shares
    • A01B3/46Ploughs supported partly by tractor and partly by their own wheels
    • A01B3/464Alternating ploughs with frame rotating about a horizontal axis, e.g. turn-wrest ploughs

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Soil Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)
  • Agricultural Machines (AREA)

Description

Vynález se týká poloneseného otočného pluhu, který je určen pro připojení svým předním koncem ke zvedacímu mechanismu umístěnému na zadním konci traktoru nebo jiného tažného vozidla.
Dosavadní stav techniky
Polonesený otočný pluh obvykle zahrnuje čelní nosník určený pro připojení předního konce pluhu na zvedací mechanismus vozidla, tažný nosník, který je na svém předním konci spojen přes tažný bod s čelním nosníkem a je dále nesen na, nebo v blízkosti, svého zadního konce pojezdovým kolem. Pluh dále zahrnuje pluhový nosník nesoucí otočná pluhová tělesa uspořádaná ve dvojicích po jeho délce, prvky rámu propojující pluhový nosník s tažným nosníkem, prostředky umožňující, za účelem otáčení pluhových těles mezi polohou pro pravostrannou a levostrannou orbu, otočné nastavování pluhového nosníku kolem obecné osy tažného nosníku a dále motoricky poháněný mechanismus působící mezi pluhovým nosníkem a tažným nosníkem, který otáčí pluhová tělesa.
Na pluhovém nosníku jsou montážními konzolami, uspořádanými po délce pluhového nosníku, otočně připevněny dvojice otočných pluhových těles. Možnost natáčení těchto montážních konzol vzhledem k pluhovému nosníku umožňuje nastavovat šířku brázd vytvářených těmito pluhovými tělesy.
Dřívější konstrukce pluhů měly jednoduché nastavování každé konzoly šroubovitého typu. Nastavování šířky brázd bylo tudíž časově náročné, neboť každá konzola se musela nastavovat samostatně a bylo nutno dbát, aby se všechny konzoly nastavily stejně.
• « · ♦ •» « • € « • · · · ( · * · · · • · ♦ • · ·
Známým řešením pro urychlení nastavování a pro zajištění stejného nastavení u všech dvojic pluhových těles je vytvoření nastavovací tyče, která leží podél pluhového nosníku a je otočně spojena s montážními konzolami pluhových těles. Posouvání této nastavovací tyče v podélném směru vzhledem k pluhovému nosníku se dosáhlo společného ovládání konzol, které se při nastavování šířky brázd natáčely všechny o stejný úhel.
Po úhlovém nastavení konzol pluhových těles (které se obvykle provádí při nepohybujícím se pluhu) budou osy pluhových těles poněkud skloněny k předchozímu směru orby. Následným dopředným pohybem traktoru se pak rám pluhu (tažný nosník a pluhový nosník) automaticky přestaví kolem předního tažného bodu tak, že pluhová tělesa se opět vyrovnají do směru orby, avšak s různě nastavenou šířkou tvořených brázd.
Toto nastavování pluhu je žádoucí zejména pro přizpůsobení pluhu rozdílným podmínkám na poli a také pro možnost přizpůsobení pluhu traktorům s různými výkony (vyšší výkon je žádoucí pro orbu s velkou šířkou brázd).
Další důležité seřizování pluhu bývá požadováno pro zajištění, aby přední dvojice pluhových těles na pluhovém nosníku (která je obvykle umístěna na jedné straně osy traktoru, zatímco všechny, nebo většina, ostatních dvojic pluhových těles je umístěna na opačné straně osy traktoru) byla přesně nastavena v laterálním směru v požadované vzdálenosti od osy traktoru. Obvykle je žádoucí, aby toto nastavení pluhu bylo prováděno při změně jednoho traktoru za jiný, mající jiný rozvor, nebo při změně rozvoru jednoho konkrétního traktoru.
Dalším aspektem konstrukce poloneseného otočného pluhu, na který je nutno brát zřetel, je způsob, jakým je s rámem pluhu spojeno zadní pojezdové kolo. Toto pojezdové kolo slouží k vytvoření vertikální opory zadní části poloneseného pluhu (přední konec rámu pluhu je nesen čelním nosníkem), napomáhá udržovat požadovanou hloubku orby a rovněž ovládá směr, kterým se pluh pohybuje po zemi. Při otáčení pluhových těles, kdy se pluhový nosník pohybuje v rozsahu asi 180° kolem obecné osy tažného nosníku, musí pojezdové kolo zůstat v kontaktu se zemí a umožnit tento přestavovací pohyb při dopředném pohybu traktoru (a obvykle při jeho otáčení v souvrati). Pojezdové kolo slouží také »* · k otáčení celého rámu pluhu kolem předního tažného bodu. Tažný nosník pak směřuje šikmo v opačném směru vzhledem ke směru orby a pluhový nosník směřuje v tomto směru, přičemž v kontaktu se zemí je opačné pluhové těleso každé dvojice pluhových těles.
Při volbě způsobu, jakým je pojezdové kolo připojeno k rámu pluhu je nutno zohlednit jak potřebu otáčení pluhových těles, ke kterému dochází po dokončení každého přejezdu pole, tak i možnost otočného nastavování montážních konzol, k nimž jsou dvojice pluhových těles připojeny, za účelem změny šířky brázdy vytvářené pluhovými tělesy. Při konstrukci rámu pluhu a spojení jednotlivých prvků rámu pluhu je nutno dále brát v úvahu možnost laterálního nastavování přední dvojice pluhových těles.
Podstata vynálezu
Vynález řeší tyto rozdílné požadavky a vytváří unikátní kombinaci znaků poloneseného otočného pluhu, která přináší ve srovnání se známými konstrukcemi technické výhody.
Polonesený otočný pluh podle vynálezu zahrnuje čelní nosník, přední čep připojený k čelnímu nosníku, rám pluhu spojený s tímto čepem a zahrnující tažný nosník a pluhový nosník a množství dvojic otočných pluhových těles uspořádaných po délce pluhového nosníku. Přední dvojice pluhových těles je umístěna na jedné straně středové osy tažného vozidla a alespoň některé z dalších dvojic pluhových těles jsou při orbě uspořádány na opačné straně uvedené podélné osy tažného vozidla. Pluh dále zahrnuje montážní konzoly, které nesou dvojice pluhových těles, přičemž každá z nich je otočně připojena k pluhovému nosníku přes příslušný čep, nastavovací tyč spojenou s uvedenými montážními konzolami čepy, motoricky poháněné zvedací rameno, které je na jednom svém konci otočně připevněno k přednímu konci tažného nosníku a na svém druhém konci spojeno s předním koncem pluhového nosníku, pojezdové kolo, zadní spojovací rameno rámu, které propojuje tažný nosník a pluhový nosník a přední spojovací rameno rámu, které propojuje přední konec pluhového nosníku ·· · • · « ··» ·· ·· ··· ·· · ·· ·· a tažný nosník. Přední spojovací rameno, zadní spojovací rameno, tažný nosník a pluhový nosník přitom tvoří čtyřstranný rám pluhu, kde zadní spojovací rameno je otočně připojeno k pluhovému nosníku a přes čep otočně spojeno s nastavovací tyčí a tažný nosník je v podélném směru nastavitelný, takže lze měnit jeho délku a tím jednak otáčet zadní spojovací rameno rámu a jednak způsobovat podélné přestavení tyče tak, že se nastaví konzoly pro změnu šířky brázdy.
Podstata vynálezu pak spočívá v tom, že přední spojovací rameno rámu zahrnuje montážní konzolu, v níž je otočně přes čep uložen přední konec pluhového nosníku, montážní konzola je činností přímočarého pohonu kluzně pohyblivá vzhledem ke zvedacímu rameni, čímž lze laterálně nastavovat polohu přední dvojice pluhových těles vzhledem ke středové ose tažného vozidla za účelem přizpůsobení pluhu různému rozvoru tažných vozidel a v tom, že montážní konzola zůstává při nastavování šířky brázdy stabilní ve své poloze ve směru délky zvedacího ramene.
Polonesený otočný pluh podle tohoto vynálezu může být tudíž snadno nastaven jednak za účelem změny sklonu pluhových těles k pluhovému nosníku (pro změnu šířky brázdy délkovým nastavením tažného nosníku), a to bez nutnosti kluzného nastavovacího pohybu montážní konzoly na předním konci rámu pluhu, která při změně šířky brázd zůstává ve své poloze, a jednak za účelem nastavení laterální polohy přední dvojice pluhových těles při použití jiného tažného vozidla, např. při odlišné vzdálenosti mezi zadními koly traktoru.
Výhodně je montážní konzola kluzně uložena na zvedacím rameni, pohyb této konzoly pak způsobuje laterální pohyb předního konce pluhového nosníku, který se otáčí kolem čepu mezi pluhovým nosníkem a zadním spojovacím ramenem.
Zadní spojovací rameno výhodně zahrnuje rameno, které je otočně spojeno s vidlicovitou konstrukcí pojezdového kola a při otáčení pluhových těles omezuje jeho pohyb kolem osy otáčení.
Vidlicovitá konstrukce může být univerzální kloubovou spojkou spojena se zadním koncem tažného nosníku.
• · · ···· · · · · • · · ·· ······ · 9 · ··· ··· ··· · · ·· 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
Čtyřstranná rámová konstrukce (tvořená předním spojovacím ramenem, tažným nosníkem, zadním spojovacím ramenem a pluhovým nosníkem) je tvarově nastavitelná změnou délky předního spojovacího ramene rámu nebo tažného nosníku, avšak po dokončení nastavení udržuje při orbě, a také po přestavení pluhových těles z polohy pro levostrannou orbu do polohy pro pravostrannou orbu a naopak, obecně podobný pevný tvar.
Geometrie rámu pluhu a zejména relativní vzdálenost předního čepu pluhu a čepu konzoly přední dvojice pluhových těles je přitom zvolena tak, aby se dosáhlo přesného nastavení přední dvojice pluhových těles do správné laterální polohy vzhledem k ose traktoru, a aby se po společném nastavení všech pluhových těles dosáhlo stejné šířky brázd.
Přehled obrázků na výkresech
Výhodné provedení poloneseného otočného pluhu podle tohoto vynálezu bude dále podrobně popsáno na příkladu s odkazem na připojené výkresy, kde:
Obr. 1 zobrazuje půdorys poloneseného otočného pluhu připojeného k zadnímu zvedacímu mechanismu traktoru;
Obr. 2 je půdorysným pohledem, který ve zvětšeném měřítku zobrazuje, jak dochází k nastavování jednotlivých součástí pluhu;
Obr. 3 zobrazuje ve zvětšeném měřítku půdorys připojení zadního pojezdového kola k zadnímu konci rámu pluhu a dále zadní spojovací rameno rámu pluhu nacházející se mezi tažným nosníkem a pluhovým nosníkem;
Obr. 4 je bokorys pluhu v jeho mezilehlé poloze při přestavování pluhového nosníku mezi polohou pro levostrannou orbu a polohou pro pravostrannou orbu;
Obr. 5 je podrobný bokorys ve zvětšeném měřítku, zobrazující sestavu pojezdového kola a zadního spojovacího ramene rámu pluhu; a » · · ··· ··· • · » · · · ·
Obr. 6 je perspektivní pohled zobrazující podrobnosti předního konce rámu pluhu.
Příklady provedení vynálezu
Výhodné provedení poloneseného otočného pluhu je na výkresech obecně označeno vztahovou značkou 10. Jedná se o polonesený pluh v tom smyslu, že čelní nosník 18, nacházející se na předním konci rámu pluhu, je připojen k zadnímu zvedacímu mechanismu 12 traktoru nebo jiného tažného vozidla 11, majícího středovou osu x-x. Zadní konec rámu pluhu je pak nesen pojezdovým kolem 21.
Čelní nosník 18 je obvykle opatřen čepem 19 vytvářejícím svislou osu otáčení a umožňujícím laterální otočný pohyb rámu pluhu při otáčení pluhových těles pluhu tak, že se rám pluhu může při levostranné nebo pravostranné orbě podle potřeby vyrovnat přesně za traktor.
Hlavními součástmi rámu tohoto pluhu jsou tažný nosník 13 a pluhový nosník 14. Po délce tohoto pluhového nosníku 14 je uspořádáno množství dvojic otočných pluhových těles 15. Přední dvojice pluhových těles 15a je umístěna na jedné straně středové osy x-x traktoru 11 a zbývající dvojice pluhových těles 15 jsou při orbě uspořádány na opačné straně této podélné osy x-x.
Dvojice pluhových těles 15 jsou neseny montážními konzolami 1_6, přičemž každá z konzol 16 je k pluhovému nosníku 14 připojena otočně prostřednictvím příslušného čepu 27. Montážní konzola přední dvojice pluhových těles 15a je označena vztahovou značkou 16a a je otočně upevněna na pluhovém nosníku 14 svislým čepem 27a. Tento čep 27a slouží rovněž k otočnému uložení předního konce pluhového nosníku 14 v konzole 31, jejíž konstrukce a funkce bude podrobněji popsána v další části tohoto popisu.
S montážními konzolami 16 je přes čepy 28 a také s přední montážní konzolou 16a přes čep 28a spojena nastavovací tyč 17 směřující podél pluhového nosníku 14. Podélným posouváním této nastavovací tyče 17 vzhledem k
pluhovému nosníku 14 se dosáhne stejného úhlového nastavení montážních konzol 1_6, takže lze podle požadavku měnit šířku W brázdy (viz Obr. 1).
Motoricky poháněné zvedací rameno 29 je na svém jednom konci otočně připojeno k ose tvořené předním koncem tažného nosníku 13 a na svém druhém konci je spojeno s předním koncem pluhového nosníku 14. Zvedací rameno 29 je poháněno válcem 20 tak, že otáčí pluhový nosník 14 kolem tažného nosníku 13 a přestavuje tak pluhová tělesa mezi polohou pro levostrannou orbu a polohou pro pravostrannou orbu.
Jak již bylo uvedeno, je pro nesení zadního konce rámu pluhu vytvořeno pojezdové kolo 21.. Toto pojezdové kolo 21 ovládá hloubku orby a při manévrech traktoru, a zejména při otáčení pluhových těles, napomáhá k vyrovnání rámu pluhu za traktorem.
Zadní spojovací rameno 23 propojuje tažný nosník 13 a pluhový nosník 14. Toto zadní spojovací rameno 23 se při otáčení pluhových těles pohybuje spolu s pluhovým nosníkem 14. Spojovací rameno 23 má tvar ramene, které je na jedné své straně otočně připevněno k pluhovému nosníku 14 svislým čepem 25 neseným montážní konzolou 24, zatímco jeho druhý konec je zahnutý, jak je vidět na půdorysném pohledu, a je spojen s částí nosné konstrukce 22 pojezdového kola 21.
Na předním konci rámu pluhu je vytvořeno přední spojovací rameno, které propojuje přední konec pluhového nosníku 14 s tažným nosníkem 13. Přední spojovací rameno je při otáčení pluhových těles, ke kterému dochází činností zvedacího ramene 29, pohyblivé spolu s pluhovým nosníkem 14. Přední spojovací rameno zahrnuje zvedací rameno 29, montážní konzolu 31 (která je uložena posuvně tak, že se může pohybovat po délce zvedacího ramene 29 ve vodících kolejnicích), reakční konzolu 30 spojenou s, nebo integrovanou do zvedacího ramene 29 a pohon 32, např. tlakový válec, jehož činností je montážní konzola 31 posouvána podél zvedacího ramene 29. (součásti 30, 31, 32 předního spojovacího ramene jsou při otáčení pluhových těles společně pohyblivé se zvedacím ramenem 29). Toto přední spojovací rameno je tudíž délkově nastavitelné v případě, že je požadována změna polohy pluhového nosníku 14 a • *
zejména přední dvojice pluhových těles 15a v laterálním směru vzhledem ke středové ose x-x traktoru 11. Tímto uspořádáním lze otočný pluh přizpůsobovat různým konstrukcím traktoru, např. při rozdílné šířce prostoru mezi zadními koly traktorů. Toto nastavení se obvykle provádí pouze jednou tak, aby odpovídalo rozvoru tažného vozidla. Následně jsou všechna pluhová tělesa ve stejném rozsahu společně přestavena tak, aby se zajistila stejná šířka brázd.
Poloha konzoly 31 se na vodících kolejnicích zvedacího ramene 29 tudíž nastavuje pouze jednou tak, aby odpovídala rozvoru traktoru a aby se dosáhlo požadovaného laterálního odstupu přední dvojice pluhových těles 15a od osy x-x traktoru. Následně (je-li přední otočný bod nezávisle nastaven do této nové polohy) společné nastavení všech pluhových těles podélným pohybem nastavovací tyče 17 má za následek rovněž automatickou úpravu nastavení přední dvojice pluhových těles. Dosáhne se toho vhodnou volbou vzájemných rozměrů v celkové geometrii konstrukce rámu pluhu. Je zřejmé, že toho lze dosáhnout zejména vhodnou volbou vzdálenosti mezi předním čepem 19 a čepy 27 jednotlivých montážních konzol 16. Za předpokladu, že vzdálenost mezi předním čepem 19 a čepem 27a přední konzoly 16a je d (viz Obr. 1), bude vzdálenost mezi předním čepem 19 a čepem 27 druhé konzoly rovna 2d; mezi předním čepem 19 a čepem 27 třetí montážní konzoly 3d atd. po celé délce pluhového nosníku 14.
Přední spojovací rameno (29, 30, 31, 32) rámu pluhu, tažný nosník 13, zadní spojovací rameno 23 rámu a část pluhového nosníku 14 ležící mezi předním čepem 27a a zadním čepem 25 tvoří čtyřstrannou strukturu rámu pluhu, která udržuje v průběhu orby a rovněž po otočení pluhových těles z polohy pro levostrannou orbu do polohy pro pravostrannou orbu a naopak pevný tvar. Vzájemné sklony těchto čtyř prvků rámu lze však podle požadavku nastavovat délkovým nastavením tažného nosníku 13 a/nebo délkovým nastavením předního spojovacího ramene rámu.
Změny šířky W brázdy se dá dosáhnout, v případě potřeby, společným natočením pluhových těles 15 vzhledem k pluhovému nosníku 14, čehož se dosáhne nastavením délky tažného nosníku 13. Změna délky tažného nosníku 13 působí rotační silou na zadní spojovací rameno 23 rámu, které se otáčí kolem osy čepu 25 a dále přes otočný spoj 26 na nastavovací tyč 17 (konzolou připojenou k tomuto konci zadního spojovacího ramene 23 rámu je nesen čep), dochází k podélnému přestavení tyče 17, které způsobuje společné natočení všech montážních konzol 16 pluhových těles. Pluhová tělesa 15 jsou tak, jako přímý následek délkového nastavení tažného nosníku 13, společně ovládána a natáčejí se o stejný úhel.
Jak již bylo výše uvedeno, lze činností přímočarého pohonu 32, který pohybuje předním koncem pluhového nosníku 14 v laterálním směru, nastavovat délku předního spojovacího ramene rámu. Je nezbytné zajistit, aby přední pluhová tělesa 15a mohla orat brázdu, která má stejnou šířku jako další brázdy vytvářené dalšími pluhovými tělesy. Možnost tohoto nastavování rovněž umožňuje vytvoření pravidelné soustavy brázd (i při otáčení pluhového tělesa) a pojezd jednoho ze zadních kol traktoru v brázdě vytvořené při orbě v předchozím průjezdu přes pole.
Obr. 1 zobrazuje tvorbu brázd se šířkou W při pravostranné orbě a Obr. 2 zobrazuje schematicky uspořádání pluhu, ke kterému dojde při zvětšení délky tažného nosníku 13. Osa 50 pojezdového kola 21 se po prodloužení tažného nosníku 13 pohybuje do nové polohy 50' o malý úhel a, což způsobí, že se zadní spojovací rameno 23 rámu otáčí proti směru hodinových ručiček kolem čepu 25 a přemísťuje tak tyč 17 v podélném směru doprava, jak je vidět na Obr. 2. To vyvolá otáčení montážních konzol 16 pluhových těles 15 proti směru hodinových ručiček. Je třeba uvést rovněž to, že osa 50 se shoduje s osou otočného hřídele 37, který otočně upevňuje zahnutý konec 46 zadního spojovacího ramene 23 rámu, jak bude popsáno dále v souvislosti s Obr. 5. Osy pluhových těles 15 se tudíž posunují o stejný úhel a tak, že nové osy pojezdového kola 21 a pluhových těles 15 zůstávají rovnoběžné.
Dopředný pohyb traktoru a pluhu pak způsobí, že se rám pluhu přestaví v laterálním směru kolem předního otočného bodu - kolem čepu 19 dokud se tyto osy opět nenacházejí ve směru pojezdu s tím, že nově nastavená šířka brázdy závisí na nastavení pluhových těles. Jestliže je čtyřramenný rám pluhu již jednou nastaven, udržuje svůj tvar i při další orbě a rovněž po každém otočení pluhových těles.
Konstrukce a funkce zadního pojezdového kola 21 je podrobněji zobrazena na Obr. 3, Obr. 4 a na Obr. 5. Pojezdové kolo 21 ovládá pracovní hloubku pluhových těles. Nosná vidlice 22 ovládá polohu pojezdového kola 21 a je otočně připojena k držáku 42 přes obecně vodorovný čep 43. Nosná vidlice 22 umožňuje, činností seřizovacího válce 44 (viz Obr. 5), nastavování výšky zadní části rámu pluhu. Držák 42 je opatřen univerzální kloubovou spojkou označenou na Obr. 5 vztahovou značkou 45 a zahrnuje vodorovný čep 40 a vertikální čep 41. Čep 37 je nesen držákem 42 a směřuje poté, co je pluh seřízen do pracovní polohy pro orbu, obecně vpodstatě horizontálně. Zahnutý konec 46 zadního spojovacího ramene 23 je připojen čepem 37 a při otáčení pluhových těles, když se pluhový nosník 14 otáčí kolem tažného nosníku 13, spojovací rameno 23 sleduje tento pohyb a otáčí se rovněž kolem čepu 37. Při tomto otáčení zadního spojovacího ramene 23 je přes jeho spoj s držákem 42 vyvíjena síla na nosnou vidlici 22 pojezdového kola 21 tak, že se osa pojezdového kola 21 přesouvá do nového směru, vhodného pro orbu na opačné straně, tj., ve srovnání s polohou pro pravostrannou orbu zobrazenou na Obr. 1 a Obr. 2, do postavení vhodného pro levostrannou orbu.
Při otáčení zadního spojovacího ramene 23 je čep 37 nucen k pohybu ze své horizontální polohy (Obr. 5) do polohy nehorizontální, tj. do skloněné polohy (zobrazené na Obr. 4), odpovídající střední a přepravní poloze pluhového nosníku 14 a jeho pluhových těles 15 a následně pak, při dosažení opačné polohy pro orbu, zpět do horizontální polohy.
Schematické znázornění nastavování pluhu na Obr. 2 zobrazuje vedení rovnoběžníkového typu vytvořené pro nastavení natočení montážních konzol pluhových těles vzhledem k jejich připevnění k pluhovému nosníku 14. Po dosažení nové polohy je tato poloha udržována a účinně zablokována tak, že tvar zaujatý čtyřmi stranami rámu pluhu zůstává při orbě i při přechodu z jedné polohy pro orbu do druhé polohy nezměněn.
Délkové nastavování předního spojovacího ramene rámu (tvořeného konzolami 30 a 31 a přímočarým pohonem 32) vyvolává v malém rozsahu laterální pohyb předního konce pluhového nosníku 14 a je umožněno otáčením kolem zadního čepu 25 o velmi malý úhel.
Přední konec rámu pluhu je podrobně zobrazen na Obr. 6. Zde jsou podrobněji zobrazeny prostředky pomocí nichž se může pluhový nosník 14 činností zvedacího ramene otáčet kolem tažného nosníku 13. Zobrazeny jsou zde rovněž prostředky jimiž se provádí přestavování předního čepu 27a a rovněž prostředky, jimiž lze činností společné ovládací tyče nastavovat pluhová tělesa.
Na Obr. 6 je přední otočný hřídel označen vztahovou značkou C, zvedací rameno je při otáčení pluhových těles otáčeno kolem hřídele C válci D. Společná ovládací tyč H působí na montážní konzoly, z nichž jedna je na tomto výkrese označena vztahovou značkou G. Ovládací tyč H působí přes otočný spoj na rameno F konzoly. Vztahová značka | označuje kluznou konzolu (odpovídající montážní konzole 31_), která se může pomocí pohonu pohybovat podél zvedacího ramene a v laterálním směru tak nastavovat přední dvojici pluhových těles 15a.
Obr. 6 rovněž podrobně zobrazuje reakční konzolu 30 a kluznou konzolu 31 na zvedacím rameni 29 (reakční konzola byla popsána v souvislosti s Obr. 1 a Obr. 2). Na vnitřním konci zvedacího ramene, tj. na předním konci tažného nosníku 1_3, se nachází spodní deska 46 konzoly, upínací šrouby 47 a horní deska 48 konzoly, na nichž jsou připevněny konzoly 49.
Je třeba rozlišovat mezi laterálním nastavováním přední dvojice pluhových těles 15a (pro přizpůsobení pluhu rozvoru traktoru, které je individuálním nastavováním) a nastavováním šířky W brázdy, které lze provést podle požadavku na základě různých polních podmínek. Kluzná konzola 31, I zůstává po přestavení přímočarým pohonem 32 upevněna ve svých vodících kolejnicích a nemůže se v průběhu následujících úprav šířky W brázdy, k nimž dochází délkovým nastavováním tažného nosníku 13, pohybovat.
Na předním konci rámu pluhu (29, 30, 31, 32, 27a, 28a) je tedy vytvořen mechanicky jednoduchý mechanismus, jímž je společně nastavována šířka W brázd bez potřeby pohybu kluzné konzoly 31_, I podél zvedacího ramene • ·
29. Na základě konkrétního geometrického uspořádání (vzdálenost čepu 27a první konzoly 16a od předního čepu 19 je rovna Id, vzdálenost čepu 27 druhé konzoly 16 od předního čepu 19 je rovna 2d atd. po délce pluhového nosníku 14) je možno docílit nastavení všech pluhových těles o přibližně stejnou hodnotu bez pohybu kluzné konzoly 31, I.

Claims (5)

1. Polonesený otočný pluh (10), který je upraven pro spojení se zvedacím mechanismem (12) na zadním konci tažného vozidla (11), a který zahrnuje:
čelní nosník (18);
přední čep (19) připojený k čelnímu nosníku (18);
rám pluhu spojený s tímto čepem (19) a zahrnující tažný nosník (13) a pluhový nosník (14);
množství dvojic otočných pluhových těles (15) uspořádaných po délce pluhového nosníku (14), přičemž přední dvojice pluhových těles (15a) je umístěna na jedné straně středové osy (x-x) tažného vozidla (11) a alespoň některé z dalších dvojic pluhových těles (15) jsou při orbě uspořádány na opačné straně uvedené podélné osy (x-x) tažného vozidla (11);
montážní konzoly (16) nesoucí dvojice pluhových těles (15), přičemž každá je otočně připojena k pluhovému nosníku (14) přes příslušný čep (27);
nastavovací tyč (17) směřující podél pluhového nosníku (14) a spojenou s uvedenými montážními konzolami (16) příslušnými čepy (28), čímž se při přestavování tyče (17) v podélném směru vzhledem k pluhovému nosníku (14) dosáhne stejného úhlového nastavení montážních konzol (16) tak, že se může měnit šířka (W) brázdy;
motoricky poháněné zvedací rameno (29) na jednom svém konci otočně připevněné k přednímu konci tažného nosníku (13) a na svém druhém konci spojené s předním koncem pluhového nosníku (14), kde uvedené zvedací rameno (29) je schopno otáčet pluhový nosník (14) kolem tažného nosníku (13) a tím přestavovat pluhová tělesa (15) mezi polohou pro levostrannou orbu a pravostrannou orbu;
pojezdové kolo (21) uspořádáné pro nesení zadního konce rámu pluhu; zadní spojovací rameno (23) rámu, které propojuje tažný nosník (13) a pluhový nosník (14) a které je při otáčení pluhových těles pohyblivé spolu s pluhovým nosníkem (14); a • · přední spojovací rameno (30, 31, 32) rámu, které propojuje přední konec pluhového nosníku (14) a tažný nosník (13), a které je při otáčení pluhových těles rovněž pohyblivé spolu s pluhovým nosníkem (14), kde uvedené přední spojovací rameno (30, 31, 32), uvedené zadní spojovací rameno (23), uvedený tažný nosník (13) a uvedený pluhový nosník (14) tvoří čtyřstranný rám pluhu; kde:
i) zadní spojovací rameno (23) rámu je přes čep (25) otočně připojeno k pluhovému nosníku (14) a přes čep (26) otočně spojeno s nastavovací tyčí (17); a ii) tažný nosník (13) je v podélném směru nastavitelný, takže lze měnit jeho délku a tím jednak otáčet zadní spojovací rameno (23) rámu kolem čepu (25) a jednak způsobovat podélné přestavení tyče (17) tak, že se nastaví konzoly (16) pro změnu šířky (W) brázdy;
vyznačující se tím, že
a) přední spojovací rameno (30, 31, 32) rámu zahrnuje montážní konzolu (31, I), v níž je otočně přes čep (27a) uložen přední konec pluhového nosníku (14);
b) montážní konzola (31, I) je činností přímočarého pohonu (32) kluzně pohyblivá vzhledem ke zvedacímu rameni (29), čímž lze laterálně nastavovat polohu přední dvojice pluhových těles (15a) vzhledem ke středové ose (x-x) tažného vozidla za účelem přizpůsobení pluhu různému rozvoru tažných vozidel; a
c) montážní konzola (31, I) zůstává při nastavování šířky brázdy stabilní ve své poloze ve směru délky zvedacího ramene (29).
2. Polonesený otočný pluh podle nároku 1, vyznačující se tím, že montážní konzola (31) je kluzně uložena na zvedacím rameni (29), pohyb této konzoly (31) způsobuje následný laterální pohyb předního konce pluhového nosníku (14), který se otáčí kolem čepu (25) mezi pluhovým nosníkem (14) a zadním spojovacím ramenem (23).
3. Polonesený otočný pluh podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že zadní spojovací rameno (23) zahrnuje rameno, které je otočně spojeno s vidlicovitou konstrukcí (22) pojezdového kola (21) a při otáčení pluhových těles omezuje jeho pohyb kolem osy (37) otáčení.
4. Polonesený otočný pluh podle nároku 3, vyznačující se tím, že vidlicovitá konstrukce (22) je univerzální kloubovou spojkou (40, 41) spojena se zadním koncem tažného nosníku (13).
5. Polonesený otočný pluh podle kteréhokoliv z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že vzdálenosti od předního čepu (19) k čepům (27) po délce pluhového nosníku (14) za sebou následujících montážních konzol (16) se postupně zvětšují a jsou násobkem vzdálenosti (d) mezi předním čepem (19) a čepem (27a) přiřazeným k přední dvojici pluhových těles.
CZ991158A 1996-10-18 1997-10-14 Polonesený otočný pluh CZ115899A3 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9621722.9A GB9621722D0 (en) 1996-10-18 1996-10-18 Semi-mounted reversible plough
PCT/GB1997/002823 WO1998017093A1 (en) 1996-10-18 1997-10-14 Semi-mounted reversible plough

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ115899A3 true CZ115899A3 (cs) 1999-08-11

Family

ID=10801623

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ991158A CZ115899A3 (cs) 1996-10-18 1997-10-14 Polonesený otočný pluh

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0839442A1 (cs)
CZ (1) CZ115899A3 (cs)
GB (1) GB9621722D0 (cs)
HU (1) HUP9904355A3 (cs)
PL (1) PL332736A1 (cs)
WO (1) WO1998017093A1 (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2851120B1 (fr) * 2003-02-19 2006-02-03 Kuhn Huard Sa Charrue reversible semi-porte
FR2935218B1 (fr) * 2008-08-27 2010-09-17 Kuhn Huard Sa Charrue portee comportant un bras de roue perfectionne.
DE102014110099A1 (de) * 2014-07-18 2016-01-21 Amazonen-Werke H. Dreyer Gmbh & Co. Kg Drehpflug
DE102014110100A1 (de) * 2014-07-18 2016-01-21 Amazonen-Werke H. Dreyer Gmbh & Co. Kg Drehpflug

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2850118C2 (de) * 1978-11-18 1983-10-13 Pflugfabrik Lemken Kg, 4234 Alpen Aufsatteldrehpflug mit einem nachlaufenden Spornrad
DE3316734A1 (de) * 1983-05-07 1984-11-08 Rabewerk Heinrich Clausing, 4515 Bad Essen Pflug
EP0266440B2 (de) * 1986-11-03 1997-06-11 Rabewerk GmbH + Co. Drehpflug
DE8629227U1 (cs) * 1986-11-03 1987-01-08 Rabewerk Heinrich Clausing, 4515 Bad Essen, De
NO168221C (no) * 1989-10-13 1992-01-29 Kverneland Klepp As Stillbar semivendeplog.
DE4031504C2 (de) * 1990-01-26 2003-07-03 Lemken Gmbh & Co Kg Aufsatteldrehpflug mit variabler Arbeitsbreiteneinstellung
DE9110735U1 (cs) * 1991-08-30 1991-11-14 H. Niemeyer Soehne Gmbh & Co Kg, 4446 Hoerstel, De
DE9114507U1 (cs) * 1991-11-21 1992-02-06 Rabewerk Gmbh + Co, 4515 Bad Essen, De
FR2688646A1 (fr) * 1992-03-20 1993-09-24 Naud Expl Charrues Perfectionnement aux charrues multisocs semi-portees attelees au moyen d'un timon.

Also Published As

Publication number Publication date
HUP9904355A2 (hu) 2000-04-28
PL332736A1 (en) 1999-10-11
HUP9904355A3 (en) 2001-07-30
GB9621722D0 (en) 1996-12-11
EP0839442A1 (en) 1998-05-06
WO1998017093A1 (en) 1998-04-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8469114B1 (en) Towed implement with a steering system having both wheel assemblies and coulters
US3817333A (en) Plow system with plurality of plow units and means for adjusting spacing between units in a continuous manner
US4502544A (en) Plow assembly with turn limiter
CA1073728A (en) Multi-unit adjustable plow with articulated frame
US6116351A (en) Multiple section reversible plough
CZ115899A3 (cs) Polonesený otočný pluh
US4049063A (en) Multi-unit adjustable plow system
NL8402540A (nl) Ploeg.
WO1993017541A1 (en) Combination of a reversible plough and seed preparation device
CZ288990B6 (cs) Otočný pluh
CZ285373B6 (cs) Nesený otočný pluh s proměnným nastavením pracovní šířky
US4282935A (en) Multiple section, adjustable width plow
CZ2001116A3 (cs) Mechanizmus pro boční přestavování neseného pluhu
US4553609A (en) Gang plow of varible working width
EP0114156A2 (en) A reversible plough
EP1151648A2 (en) Adjustment mechanism for reversible plough
CZ285372B6 (cs) Nesený otočný pluh
WO2007140507A1 (en) A plough
PL183240B1 (pl) Wieloskibowy pług obracalny półzawieszany
GB2241141A (en) Reversible disc ploughs.
CZ105092A3 (en) Reversible plough with tilting soil removing blade
HU220501B1 (hu) Többtagú váltvaforgató eke
CZ20031438A3 (cs) Pluh s více orebními tělesy s měnitelnou pracovní šířkou
GB2192771A (en) Adjustable width ploughs
RU99109575A (ru) Полунавесной оборотный плуг

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic