CS34492A3 - Polyester based moulding material - Google Patents

Polyester based moulding material Download PDF

Info

Publication number
CS34492A3
CS34492A3 CS92344A CS34492A CS34492A3 CS 34492 A3 CS34492 A3 CS 34492A3 CS 92344 A CS92344 A CS 92344A CS 34492 A CS34492 A CS 34492A CS 34492 A3 CS34492 A3 CS 34492A3
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
polyester
weight
composition according
salt
pressing
Prior art date
Application number
CS92344A
Other languages
English (en)
Inventor
Nunzio Riccardi
Mattia Nicola De
Armando Mariano
Aldemaro Ciaperoni
Original Assignee
Enichem Polimeri
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Enichem Polimeri filed Critical Enichem Polimeri
Publication of CS34492A3 publication Critical patent/CS34492A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K5/00Use of organic ingredients
    • C08K5/04Oxygen-containing compounds
    • C08K5/09Carboxylic acids; Metal salts thereof; Anhydrides thereof
    • C08K5/098Metal salts of carboxylic acids
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L67/00Compositions of polyesters obtained by reactions forming a carboxylic ester link in the main chain; Compositions of derivatives of such polymers
    • C08L67/02Polyesters derived from dicarboxylic acids and dihydroxy compounds

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Polyesters Or Polycarbonates (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Lisovací hmota na polyesterové bázi
Oblast techniky
Vynález se týká lisovací hmoty na polyesterové bázi.Především se vynález týká lisovací hmoty na polyesterové bázi,po-případě vyztužené, která vykazuje vysoký stupeň krystalizace a jeobzvláště vhodná pro lisováni za nízké teploty formy za produkcesilovaných výrobků, které mají optimální kombinaci mechanických,fysikálnich a tepelných vlastností a dobrého vzhledu povrchu.
Dosavadní stav techniky
Nasycené lineární termoplastické polyestery, jako napříkladpolyethylentereftalát, jejich směsi a kopolymery, jsou dobřeobchodně známy a vyrábějí se ve velkém měřítku za poměrně nízkýchnákladů a ve svém krystalickém stavu vykazuji vynikajícífysikálni a mechanické vlastnosti, související s jejich vysokýmiteplotami tání.
Pro zlepšení mechanických vlastnosti výlisků, získanýchz takových termoplastických polyesterů, je běžné přidávat dopryskyřice vyztužujicí materiály, jako jsou například sileněnávlákna, asbestová vlákna, uhlíková vlákna, krystalická aromatickápolyamidová vlákna a/nebo vysokomodulová akrylová vlákna.
Průmyslový vývoj těchto nasycených lineárních polyesterůjakožto lisovacího materiálu pro vstřikováni, je však komplikova-ný, jelikož je doba pro lisováni hotového výrobku poněkud delšínež v případě jiných průmyslových polymerů.
Je to především způsobeno tím, že výlisky na polyesterovébázi nedosahuji tak rychle krystalického stavu jako výrobkyz jiných průmyslových polymerů.Na druhé straně předběžné vyjímáníz formy výrobku, který není dostatečně vykrystalován vede k do-datečné krystalizaci, čímž dochází k objemovým změnám a možnémunarušení tvaru výrobku.
Dalším nedostatkem polyethylentereftalátů jako takových nebo 2 vyztužených, je skutečnost, že se formy musí udržovat na teplotěvyšší než 100 °C, aby se získaly výlisky rozměrově stálé a dobrýmvzhledem povrchu.
Ve skutečnosti je krystalizačni rychlost polyethylenterefta-látu při teploltě nižší než 100 °C tak pomalá, že není možné zís-kat výlisek s dostatečnými vlastnostmi.
Jakkoliv se dobré charakteristiky povrchu mohou získat přilisovací teplotě 130 ‘C nebo při vyšší teplotě, není použitítakových vysokých teplot praktické v oboru lisování: jelikož sevětšina forem zahřívá s vodou, nemůže dosáhnout vyšších teplotnež 100 ’C. známy přísady, obecně označovanékterá umožňuji vhodné zvýšeníznámá činidla pikem tak ve vztahu s pikempřičemž jsou oba piky krystalizacekrystalizace
Ze stavu techniky jsoujakožto nukleačni činidla, rychlosti krystalizace taveniny polyesterů: tato mají však jen malý vliv na teplotu lisování.
Uvedené omezeni je ve skutečnosti jak ve vztahu sv průběhu zahřívání /Tch/,v průběhu chlazení /Tcc/, stanoveny použitím diferenciálního kalorimetru s piky pro nemodi-fikovaný polyethylentereftalát, které mají své maximum při teplo-tě 135 a 208 ’C, přičemž v přítomnosti nukleačního činidla typusoli, jako je například benzoát sodný a chlorbenzoát sodný, jsoutyto teploty mírně změněny na 130 a 212 ’ C. .
Polyethylentereftalátové hmoty, obsahující shora uvedenánukleačni činidla, jsou popsány například v americkém patentovémspise číslo 3 516957, v japonmských patentových spisech číslo 71/029977 a 69/24349, v německých patentových spisech číslo 2014770, 1 945967, 1 945101 a v britských patentových spisech čís-lo 1 282679 a 1 315695. V podstatě stejných výsledků se dosahuje také přidáním dopolyethylentereftalátových hmot kopolymerů na bázi alfa-olefinua ethylenicky nenasycené karboxylové kyseliny, přičemž jsou kyse-linové skupiny dokonale nebo částečně neutralizovány kovovými ka-tionty, jak je uvedeno v americkém patentovém spise číslo 3435093 a 3 639527 a ve francouzském patentovém spise číslo 2051638. 3
Je známo, že k drastickému ovlivněni maximálních krystali-začnich teplot /Tch/ a /Tcc/ polyethylentereftalátu, jakož takéteploty přechodu do sklovitého stavu /Tg/ amorfní fáze je obecněnutné používast změkčovadel a/nebo komonomerů, rovněž polymer-ních, které jsou schopné dodávat větší flexibilitu polymerni mak-romolekule. V patentové literatuře jsou uvedeny četné příklady přísadběžných změkčovadel samotných nebo spolu s nukleačnim činidlem dopolyethylentereftalátu nebo obecně do nasycených polyesterů.Obecně mohou být změkčovadly estery o nízké molekulové hmotnosti,jako jsou například dibenzoát neopentylglykolu, dibenzoátdiethylenglykolu, dibenzoát triethylenglykolu, tribenzovátglycerylu a polyethylenglykol.
Polyethylentereftalátové hmoty, obsahující shora uvedenázměkčovadla, jsou popsány například v amerických patentovýchspisech číslo 4 440889 a 4 344874 a v japonském patentovém spise číslo 83/049747. Přísada nukleačního činidla spolu se změkčovadlem do poly-ethylentereftalátu je také popsána v četných patentových spisech.Příkladně se uvádí japonská zveřejněná přihláška vynálezu číslo84/157144, týkající se hmoty na bázi polyethylentereftalátua stearátu sodného a polyethylenglykollaurylglycidyletheru, ja-ponská zveřejněná přihláška vynálezu číslo 84/24747, týkající sehmoty na bázi polyethylentereftalátu a kopolymeru ethylenu a me-takrylové kyseliny, převedeného na sodnou sůl spolu s polyethy-lenglykoldimethyletherem, japonská zveřejněná přihláška vynálezučislo 57/143384, týkající se hmoty na bázi polyethylentereftalátua dvojsodné soli polyethylenglykoldiftalátu.
Americký patentový spis číslo 4 365036 se týká použiti komplexu jodidu sodného a polyethylenglykolu jakožto modifikátorupo 1yethy1entere ftalátu.
Americký patentový spis čislo 4 558085 se týká použití kom- plexu polyethylenglykolu a sodných solí alifatických kyselin. Připomíná se zvláště americký patentový spis čislo 4 352904,ve kterém se popisuje vyztužený polyethylentereftalát obsahující včleněnou sodnou nebo draselnou sůl uhlovodíkové 4 kyseliny se 7 až 25 atomy uhlíku, nebo sodnou nebo draselnou sůl organického polymeru, který obsahuje zavěšené karboxylové skupiny a nízkomolekulární organickou sloučeninu, kterou může být ester, keton, sulfon, sulfoxid, nitril nebo amid.
Avšak obsah změkčovadla a/nebo činidla dodávajícího většíflexibilitu řetězcům v polyethylentereftalátu mohou poněkud měnitcharakteristické vlastnosti , jako jsou teplota táni, tepelnástálost a obecně mechanické vlastnosti příslušných lisovanýchvýrobků. Takové změny jsou tím výraznější, čímž vyšší je množstvípřidaných změkčovadel. Úkolem vynálezu je proto vyvinout hmotu na bázi nasycenéholineárního termoplastického polyesteru, která má vysoký stupeňkrystalizace a je vhodná pro lisování při teplotách formy nevyšších než 100 °C pro výrobu výlisků, které mají optimálníkombinaci vlastnosti mechanických, fyzikálních a tepelných s dob-rým vzhledem povrchu.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je lisovací polyesterová hmota na bázipolyesteru, mající vysoký stupeň krystalizace a vhodná prolisování při teplotě formy ne vyšší než 100 °C pro výrobu výliskůs optimální kombinaci vlastností mechanických, fyzikálnmích atepelných a povrchového vzhledu obsahující v polyesterovépryskyřici /A/ sůl monokarboxylové nebo polykarboxylové kyseliny/B/,ionomerního kopolymeru /0/, obsahujícího zavěšené karboxylovéskupiny, které jsou alespoň částečně převedeny na sůl a pevnouinertní anorganickou látku /D/ , mající velikost částic ne většínež 5 mikrometrů.
Vynález se tedy týká polyesterových hmot, majících vysokýstupeň krystalizace, vhodných pro lisováni za použití foremo teplotě ne vyšší než 100 ’C za vzniku výlisků, které majíoptimální kombinasci mechanických, fyzikálních a tepelnýchvlastnosti spolu s dobrým povrchovým vzhledem. Tyto hmotyobsahuji: A. lineární nsycený polyester, 5 B. hmotnostně 0,1 až 5,0 %, vztaženo na polyester A, soli monokarboxylové nebo po 1ykarboxylové kyseliny, C. hmotnostně 1 až 20 %, se zřetelem na polyester A, ionomerníhokopolymeru, obsahujícího zavěšené karboxylové skupiny, kteréjsou alespoň částečně převedeny na sůl a D. hmotnostně 0,01 až 1,00 %, se zřetelem na polyester A, pevnéinertní anorganické látky s velikosti Částic ne větší než 5mikrometrů. S výhodou polymerni hmota podle vynálezu o vysokém stupnikrystalizace obsahuje: A. lineární nasycený polyester o vnitřní viskozitě'alespoň 0,3dl/g, B. hmotnostně 0,5 až 2,0 %, se zřetelem na polyester A, soli monokarboxylové nebo po 1ykarboxylové kyseliny se 7 až 25atomy uhlíku, C. hmotnostně 2 až 10 %, se zřetelem na polyester A, ionomerníhopolymeru, obsahujícího zavěšené karboxylové skupiny, kteréjsou alespoň částečně převedeny na sůl a D. hmotnostně 0,01 až 1 %, se zřetelem na polyester A, pevné inertní anorganické látky mající velikost částic ne větší než2,5 mikrometrů.
Provedené zkoušky shora uvedené hmoty podle vynálezuukázaly, že kombinace shora uvedených složek B, C a D je mnohemúčinnější než tyto jednotlivé složky samotné se zřetelem nastupeň krystalizace a snížení píku krystalizačni teploty přizahříváni /Tch/ a při chlazeni /Tcc/. Kromě toho se hmoty podlevynálezu mohou lisovat za použití běžných forem, zahřívanýchvodou na teploty s výhodou 50 až 85 ‘C, přičemž se získají výliskykteré mají optimální kombinaci vlastnosti mechanických,fyzikálních a tepelných spolu s povrchovým vzhledem.
Kromě toho polyesterové hmoty podle vynálezu mohou obsahovattaké vyztužovací materiál, ze souboru zahrnujícího skleněnávlákna, asbestová vlákna, uhlíková vlákna, krystalická aromatickápolyamidová vlákna, jako je například kevlar /obchodní označení/a/nebo akrylová vlákna s vysokým modulem. V takovém případě můžebýt koncentrace vyztužovaciho materiálu hmotnostně 0,1 až 150 %, 6 3 výhodou 10 až 100 %, se zřetelem na hmotnost hmoty jako celku.Výhodným vyztužovacím materiálem jsou skleněná vlákna o délce0,05 až 5 cm a o průměru 5 až 50 mikrometrů.
Lineárním nasyceným polyesterem A, použitým ve hmotě podlevynálezu, mohou být jakékoliv lineární nasycené hmoty, získanépolykondenzacl nasyceného alifatického nebo cykloalifatickéhoglykolu s dikarboxylovou kyselinou nebo s jejími reaktivnímideriváty. S výhodou takový polyester zahrnuje polykondenzačnlprodukty aromatických dikarboxylových kyselin s 8 až 14 atomyuhlíku a alespoň glykolu obecného vzorce
HO-/CH.J -OH kde znamená n celé číslo 2 až 10, neopentylglykolu acyklohexandimethano1u. Až do 50 % molových mohou být dikarboxylové aromatické kyseliny nahrazeny alespoň jednou jinou odlišnou aromatickoudikarboxylovou kyselinou s 8 až 14 atomy uhlíku a/nebo až do 20 %molových dikarboxylových kyselin může být nahrazeno alifatickoudikarboxylovou kyselinou se 2 až 12 atomy uhlíku.
Způsob přípravy takových polyesterů je obecně znám a jepopsán například v amerických patentových spisech číslo 2 465319a 3 047539.
Jakožto příklady aromatických dikarboxylových kyselin seuvádějí: kyselina tereftalová, isoftalová, dibenzoová, naftalen-dikarboxylové kyseliny včetně například kyseliny naftalen-1,5-dikarboxylové, naftalen-2,6-dikarboxylové a 2,7-dikarboxylové, 4,4-difenylendikarboxylové a ethylen-bis-para-benzoové kyseliny.
Jakožto příklady glykolů se uvádějí: ethylenglykol,di ethylenglyko1, 1,3-trimethy1englyko1, 1,4-tetraměthylenglyko1, 1,6-hexamethylenglykol, 1,8-oktamethylenglykol, 2,2-dimethyl- 1.3- propandiol a cyklohexandimethano1. Kyselin a glykolů se můžepoužit samotných nebo ve směsich.
Jakožto alifatické dikarboxylové kyseliny, kterých sepopřípadě může použit jakožto náhrady aromatických kyselin,v množství, jak bylo shora uvedeno, se uvádějí kyselina adipová,glutarová, sebaková, azelainová, dodekandiová nebo kyselina 1.4- cyklohexandikarboxylová. 7
Polyethylentereftalát, mající vnitřní viskozitu alespoň 0,3dl/g as výhodou 0,5 až 1,1 dl/g, obsahující s výhodoudiethylenglykolu alespoň hmotnostně 0,8 až 5 %, je výhodnou hmotou podle vynálezu.
Vnitřní viskozita se měří při teplotě 25 °C v roztokuobsahujícím 8 g polymeru ve 100 ml ortochlorfenolu způsobem podlenormy číslo ASTM D 2857.
Složkou B hmoty podle vynálezu je sůl monokarboxylové nebopolykarboxylové kyseliny se 7 až 25 atomy uhlíku. Jde s výhodouo soli kovů skupiny I a II periodické tabulky prvků. Jakožtopříklady monokarboxylových a dikarboxylových kyselin se uvádějí:kyselina kaprylová, laurové, myristová, stearová, benzoová,tere-ftalová, isoftalová a 1,8-naftalenová kysel ina.Obecně se používásolí sodných, draselných, lithných a vápenatých uvedených kyselinnebo také jejich směsi. Výhodné je použití sodného a draselného benzoátu ve hmotách podlevynálezu. Těchto solí se s výhodou používá v práškové formě o střednívelikosti částic pod 10 mikrometrů, s výhodou 1 až 5 mikrometrů. Některé polyethylentereftalátové hmoty, obsahující shorauvedené soli, jsou popsány v japonském patentovém spise číslo71/29977 a v německém patentovém spise číslo 2 014770.
Ionomernim kopolymerem, obsahujícím zavěšené karboxylovéskupiny, převedené částečně na sůl,a tvořící složku C hmoty podlevynálezu, může být kopolymer alfa-olefinu s alfa-beta nenasycenoukarboxylovou kyselinou, přičemž je alespoň část karboxylovýchskupin neutralizována kovem ze skupiny I až III periodickétabulky prvků.
Tyto kopolymery se mohou připravovat způsobem, popsanýmnapříklad v kanadském patentovém spise číslo 674595.
Vhodné ionomerni kopolymery máji obecný vzorec I 8
kde znamená
Ri atom vodíku, alkylovou skupinu s 1 až 12 atomy uhlíku nebo fenylovou skupinu, R2 atom vodíku, methylovou nebo ethylovou skupinu, x, y a n na sobě nezávisle celé číslo,
Me+ ion kovu I skupiny periodické tabulky prvků
Me++ ion kovu II skupiny periodické tabulky prvků,
Me + -(- + ion kovu III skupiny periodické tabulky prvků.
Polyesterové hmoty, obsahující tyto ionemerní kopolymery,jsou popsány například v americkém patentovém spise číslo 3 435093 a 3 639527.
Jakožto příklady kopolymerů obecného vzorce I se uvádějíkopolymery, kde je alfa-olefinem ethylen, propylen, buten 1 nebopenten 1 a alfa-beta nenasycená karboxylová kyselina je volena zesouboru zahrnujícího kyseliny akrylovou, itakonovou, maleinovou,fumarovou a příslušné estery. Do kopolymerů obecného vzorce Imohou však být terpolymerovány také jiné monomery.
Karboxylové skupiny jsou "statisticky" rozděleny v kopolyme-ru a jejich množství je s výhodou poměrně malé. Výhodnými jsouionomerní kopolymery s obsahem olefinu alespoň hmotnostně 50 % apředevším 80 %. Všechny karboxylové skupiny ionomerního kopolymerů nemusíbýt neutralizovány kovovými ionty, kovovými ionty I. až III.skupiny periodické tabulky má však být neutralizováno alespoňhmotnostně 10 % a s výhodou alespoň hmotnostně 30 % karboxylovýchskupin. Neutralizace karboxylových skupin může však být takéúplná. 9
Jakožto vhodné kovové ionty se uvádějí ionty sodíku,draslíku, lithia, vápníku, hořčíku a hliníku. Výhodnými jsouionty sodíku a draslíku.
Molekulární hmotnost ionomerniho kopolymeru nemározhodujícího významu, obecně je však 5000 až 50000.
Ionomerním kopolymerem, obzvláště vhodným podle vynálezu,je kopolymer tvořený ethylenm a metakrylovou kyselinou v poměru85 : 15, přičemž je hmotnostně 50 až 85 % karboxylových skupinneutralizováno ionty sodíku nebo draslíku. Takový kopolymer jeobchodně dostupný jakožto produkt Surlyn společnosti E.I. DuPont De Nemours Company.
Ionomerní polymer C, obsahující zavěšené karboxylovéskupiny, se také může připravovat roubováním alfa-beta nenasycenékyseliny na polymerní řetězec alfa-olefinu.
Inertní anorganickou látkou, které se přidává do hmotypodle vynálezu, může být uhličitan vápenatý, mastek, síranvápenatý, oxid hořečnatý, oxid titaničitý, uhlíková čerň,pyrofylit, nitrid boru a podobné látky. Obzvláště výhodným jemastek.
Velikost částic těchto anorganických látek má být menší než5 mikrometrů a s výhodou ne větší než 2,5 mikrometrů.
Kromě shora popsaných složek B, C a D může hmota podlevynálezu obsahovat běžné přísady, obecně používané propolyesterové pryskyřice ke zlepšení stálosti ke světlu a k teplua další přísady, jako jsou pigmenty, barviva, činidla usnadňujícíodlučování od formy, přísady proti hořeni, kaučuky ke zlepšeníodolnosti proti rázu, přísady ke zlepšeni fyzikálníchvlastnosti, jako je houževnatost a tažnost a podobné látky.Hmotnostní obsah takových látek je 0,1 až 5 %.
Hmoty podle vynálezu se mohou připravoat vzájemným míšenímsložek za použiti jakéhokoliv známého zařízeni. Ani teplota anitlak nemají při přípravě hmot podle vynálezu rozhodující význam.Například se může za sucha mísit lineární nasycený polyesterv jakémkoliv vhodném mísiči se složkami B, C a D. Takto získanásměs se pak vytlačuje z taveniny. Extrudát se může řezat a mísits vyztužujícím činidlem a takto získaná směs se opět vytlačuje 10 z taveniny. Nejčastěji se všechny složky směsi, včetněvyztužujíciho činidla, misi ve vhodném mísiči nebo bubnu přiteplotě místnosti a směs se pak vytlačuje z taveniny.
Pro vytlačováni se může použít jakéhokoliv běžnéhozařízení, jako jsou extrudery s jedním nebo se dvěma šneky,misiče Banbury, mísící válce a jako jsou podobná zařízení,přičemž teplota hmoty je 250 až 300 'C.
Shora uvedené složky B, C a D hmoty podle vynálezu se mohoupřidávat do polyesteru před polymeračnim procesem nebo v prů-běhu polymeračního procesu pryskyřice. Při takovém způsobu se má polymerace provádět vhodně,zvláště v průběhu po 1ykondenzační fáze, ve stavu taveniny.
Jednotlivé složky B, C a D se mohou také odděleně přidávatdo polyesteru v různých stupních přípravy hmot podle vynálezu.
Hmot podle vynálezu se může používat pro výrobu výliskůvstřikováním nebo vytlačováním a zvláště pro výrobu atomobilovýchdílů, pro výrobu částí elektrických zařízení a pro podobné účely.Vynález blíže objasňuji, avšak nijak neomezuji, následující příklady praktického provedení. Příklady provedeni vynálezu Příklad 1 až 12
Ve všech příkladech se pro výrobu hmot používá tohotopostupu:
Polyethylentereftalát /PET/ o vnitřní viskozitě 0,65 dl/g/měřeno při teplotě 25 ’C v roztoku obsahujícím 8 g polymeru ve 100 ml orto-chlorfenolu způspobem podle normy ASTM D 2857/a o obsahu kopolymerovaného diethylenglykolu hmotnostně 2,2 %, sepředem suší po dobu 12 hodin ve vakuu při teplotě 140 ’C ke sní-žení obsahu zbytkové vlhkosti na přibližně 150 ppm.Polyethylentereftalát se mísí v suchém mísiči s dalšími složkamive množství, uvedeném v následující tabulce I.
Získané směsi se pak vytlačují dvoušnekovým extruderem ZCM 41/46 společnosti AUTOMATIC, přičemž šneky mají proměnlivý průměr 11 od 41 do 46 mm. Teplota taveniny je 270 °C.
Skleněná vlákna o průměru 10 mikrometrů a o délce 4,25 mm se přidávají v koncové části extruderu pro získání vyztužených hmot. Výt1 áček ve formě pramenů se pak ochladi ve vodě a řeže sena granule, které se suší při teplotě 140 eC po dobu přibližně 12hodin a lisuji se ve formě roztaveného polymeru vstřikováním zapoužiti lisu BMB 65 MC při teplotě přibližně 275 ’C. Lisovacícyklus je 42 sekund. Teplota formy, chlazené vodou, je uvedenavždy v tabulce I.
Mimoběžnikové krabice s pravoúhlým dnem, získané jakožtovýlisky, jsou na obr. 1, 2, 3 a 4:na obr. 1 je schematický řez dna krabice,na obr. 2 je schematický řez bokorysu krabice,na obr. 3 je schematický řez horní části krabice,na obr. 4 je schematický řez A-A z obr. 1.
Krabice má tyto rozměry: výška: 40 mm rozměry dna: délka: 105 mm šířka: 62 mm tloušťka: 3 mm rozměry horní části: šířka: 80,5 mm délka: 120,0 mm
Postranní stěny jsou tvořeny spodní částí JL, dotýkající sedna, mající výšku 15 mm a tloušťku 2 mm a vyšší částí 2 majícívýšku 15 mm a tloušťku 1 mm.
Vnitřní povrch 3 dna krabice je vybaven obvodovým pro lisem 4o hloubce 1 mm a šířce 1 mm a třemi žebry 5,6,7 o tloušťce 2 mm, 3 mm a 1 mm a o výšce 5 mm a délce 62 mm.
Jedno ze tři žeber 6 je uspořádáno ve středové části krabice a druhá dvě žebra 5 a 7 jsou v symetrických polohách od středového žebra 6.
Vnější povrch dna 8 krabice je opatřen ve čtyřech rozíchnožkami 9,10,11,12 kruhového průřezu, jež mají stejnou výšku 10mm.
Jedna nožka 9 je plná a má průměr 6 mm, druhá nožka 10 je plná a má průměr 10 mm a třetí nožka 11 je trubka s vnějším 12 průměrem 6 mm as vnitřním průměrem 4 mm a konečně čtvrtá nožka12 je trubka s vnějším průměrem 10 mm a s vnitřním průměrem 6 mm.
Charakteristiky hmot se zjišťuji těmito způsoby:
Krystalizační index
Tepelná analýza se provádí na malém pravoúhe1níkovém vzorkuo tloušťce 1,6 mm na diferenciálním kalorimetru Mod. 9900společnosti E.I. Du Pont De Nemours.
Stanoví se krystalizační teplo při zahříváni /&Hch/ se svoutaplotou píku /Tch/ a ve stavu taveniny krystalizační teplo přichlazeni z roztaveného stavu /ΔΗσσ/ s maximální teplotou /Tcc/.
Krystalizační index se stanoví podle vzorce: Δη cc - AHch x 100 ΔΗσσ
Mechanické vlastnosti
Mez pevnosti v tahu a tažnost se stanoví normalizovanýmzpůsobem podle ASTM D 638 ; modul pružnosti se stanoví normalizo-vaným způsobem podle ASTM D 790 a rázová houževnatost IZOD při 23’C se stanoví normalizovaným způsobem podle ASTM D 256 nazkušebních tyčích o tloušťce 3,2 mm.
Tepelné vlastnosti
Teplota tepelné deformace /HDT/ se stanoví normalizovanýmzpůsobem podle ASTM D 648.
Zborcení krabice
Zborcení krabice se stanoví měřením vzdálenosti /F/,vyjádřené v mm, mezi dvěma protilehlými body /13, 14/ horní částidelších stěn podle vzorce: F- 80,5 zborcení = - x 100 80,5
Vzhled povrchu
Vzhled povrchu vylisovaných krabic se zjišťuje měřenímlesku pod úhlem 60 ° na obdélníkové desce o rozměrech 125 x 125 x3,2 mm za použiti reflektometru R B 60 ’ společnosti DR. LANGE -Berlin normalizovaným způsobem podle ASTM 2457.
Zjištěné vlastnosti hmot jsou uvedeny v tabulce I. 13 Příklad 13 až 189
Postupuje se způsobem podle přikladu 1, použije se váakethylentereftalátu o vnitřní viskozitě 0,65 dl/g, měřeno způsobemuvedeným v příkladu 1, s obsahem vody přibližně 150 ppma o hmotnostním obsahu vkopolymerovaného diethylenglykolu 0,9 %.Získané výsledky jsou uvedeny v tabulce II.
Průmyslové využitelnost
Lisovací hmota na bázi lineárního nasyceného polyesteru, ob-sahující sůl monokarboxylové nebo polykarboxylové kyseliny,ionomerní kopolymer se zavěšenými karboxylovými skupinami alespoňčástečně převedenými na formu soli a pevnou anorganickou látkuo velikosti částic nejvýše 5 mikrometrů a popřípadně vyztužujicípřísadu, vykazuje optimální kombinaci vlastností mechanických,fyzikálních a teplených spolu s dobrým povrchovým vzhledem a jevhodná pro nejrůznější účely, například pro výrobu automobilovýchdílů a elektrotechnických součástí. < JC3 co _ — oo σ> to
<— CM co 4·
CO 4·
O COO — o o to ro —« «•m to ao coCM —·
CM 00 4" σ» •μ <Ό ® <ώCM — —» cm CO CM u0 CO |
Cm | oj ςο to co tO to co oo oo
o OJ
o CM
Cm *“·
CM O coo — o co «β» o co x tnco CM —*
CM io «-» cn4- θ- α?
O to CO oco ao
O CO o 4» CM O• -4*
tO O CO —« Γ— coco tZJ O> toCM -μ —
—« CM CO CM 00 Φ
rH a ,0 £ -J- CMto o CO O) OJCM —« —
r-. CM o
X 03
X
>O e «4* to
fw O co o to
<— CM —· co cm m co to 4“ 00 4- co P·» *« CM *—
- CM to 4 cn tnco oo
-M x
>G a. «— co to —« CO CMtf) —*
O 4* CMCO CM —«-< CM
O tz) OJ coao co to co tn m
Jednot- o. _5 Oj **
CO
CM CMCM —*—i CM
CO
CM 10 a.
O tOOJ CO d* >e
Mj
X ¢0 c in 0i
^oo >a?" O
£.S ωϊ
M
C 0)
O
rH ω
<p +jφ OJG OΦ N*» GC <V 3 £ ? §P «Η 3 +> O 03
a. Z p7 Sp Φ - G C CM•Ad u« uj H-p z
X c 0)
>N
G 3 ® -C ,>G« a x X> >G -Po,. m díly hmotnostníivscí zkoušky
•H
X to o c; +-> 03
Cu
X
X
X «
O c x ro a x > '<u c x φ Q, Φ
X X Xxn xoxo >n > G•Γ3·η>ίφ a> * ω o o C4
6GO cl © _ *t +"
« φ Cl O χ ^'.Tíl
03 ’CV CM Φ ~ >
S 10 c Φ >, £ +>
W iT. 0
X 03 fó>s
G _c oo u□: x«3 <)
XU -Ad
O •P n -m c >n o „C xsi 3 a. > φ - Ω- x x N O T>Ψ » í, O2 S (i, s U>
OJ
G Φ >03 3
G _ NO O= ĎS'
Jd 03 Φ P3
OJ
C A >
Sg — co
- 13b -
(i) pp = díly hmotnostní* Srovnóvscí zkoušky /i

Claims (15)

  1. NÁROKY
    1. Lisovací hmota na bázi polyesteru s vysokým stupněmkrystalizace a vhodná pro lisováni při teplotě formy ne vyšší než100 “C pro výrobu předmětů s optimální kombinací mechanických,fyzikálních a tepelných vlastností a dobrého vzhledu povrchu,vyznačující se tím, že obsahuje ve formě zabu-dované do pryskyřice /A/ sůl monokarboxylové nebo polykarboxylovépryskyřice /B/, ionomerni kopolymer /0/, obsahující zavěšenékarboxylové skupiny, které jsou alespoň částečně převedeny nasůl, a pevnou anorganickou látku /D/, mající průměr částic nevětší než 5 mikrometrů.
  2. 2. Lisovací hmota podle nároku 1,vyznačující se.tím, že obsahuje: A. lineární nasycený polyester, B. hmotnostně 0,1 až 5,0 se zřetelem na polyester A, solimonokarboxylové nebo polykarboxylové kyseliny, C. hmotnostně 1 až 20 %, se zřetelem na polyester A, ionomerníhokopolymeru obsahujícího zavěšené karboxylové skupiny, kteréjsou alespoň částečně převedeny na formu soli, D. hmotnostně 0,01 až 1,00 %, se zřetelem na polyester A, pevnéanorganické látky s velikosti částic ne vyšší než 5 mikromet-rů.
  3. 3. Lisovací hmota podle nároku la2, vyznačujícíse t í m, že obsahuje: A. lineární nasycený polyester mající vnitřní viskozitu alespoň0,3 dl/g, B. hmotnostně 0,5 až 2,0 %, se zřetelem na polyester A, soli monokarboxylové nebo polykarboxylové kyseliny se 7 až 25 ato-my uhlíku, C. hmotnostně 2 až 10 %, se zřetelem na polyester A, ionomerníhopolymeru, majícího zavěšené karboxylové skupiny, které jsoualespoň částečně převedeny na sůl, D. hmotnostně 0,01 až 1,00 %, se zřetelem na polyester A, pevnéinertní anorganické látky o velikosti částic ne větší než 2,5mikrometrů. 15
  4. 4. Lisovací hmota podle kteréhokoliv z nároků. 1 až 3, vy-značující se t i ra , že obsahuje přídavně vyztužu-jicí materiál ze souboru zahrnujícího skleněná vlákna, asbestovávlákna, uhlíková vlákna, krystalická aromatická polyamidovávlákna a akrylová vlákna s vysokým modulem v koncentracihmotnostně 0,1 až 150 %, s výhodou 10 až 100 %.
  5. 5. Lisovací hmota podle nároku 4, vyznačující set i m , že obsahuje jakožto vyztužujíci materiál skleněná vláknao délce 0,05 až 5,00 cm a o průměru 5 až 50 mikrometrů.
  6. 6. Lisovací hmota podle kteréhokoliv z nároků 1 až 5, v y -značujicí se tím, že ,lineárním nasyceným poly-esterem je polyethylentereftalát mající vnitřní viskozitu ales-poň 0,3 dl/g, s výhodou 0,5 až .1,1 dl/g, hmotnostní mnmožstvídiethylenglykolu alespoň 0,5 % s výhodou 0,8 až 5,0 %.
  7. 7. Lisovací hmota podle kteréhokoliv z nároků 1 až 6, vy-značující se tím, že monokarboxylová nebo póly-karboxylová kyselina /B/ obsahuje 7 až 25 atomů uhlíku a jepřevedena na sůl kovu skupiny I nebo II periodické tabulky prvků.
  8. 8. Lisovací hmota podle nároku 7, vyznačujícíse tím , že soli monokarboxylové nebo polykarboxylové kyse-liny /B/ je benzoát draselný.
  9. 9. Lisovací hmota podle kteréhokoliv z nároků 1 až 8, vy-značující se tím , že sůl monokarboxylovénebo polykarboxylové kyseliny /B/ je v práěkovité formě o veli-kosti částic nejvýše 10 mikrometrů a zvláště 1 až 5 mikrometrů.
  10. 10. Lisovací hmota podle kteréhokoliv z nároků 1 až 9, vy-značující se tím, že ionomerni složkou /0/ jekopolymer alfa-olefinu s alfa-beta nenasycenou dikarboxylovoukyselinou, přičemž je alespoň část karboxylových skupinneutralizována kovem ze skupiny I. až III. periodické tabulkyprvků.
  11. 11. Lisovací hmota podle nároku 10, vyznačuj icise t i m , že složka /C/ má obecný vzorec I 16
    Me+ nebo l/2.Me++ nebo 1/3 Me+++ (I) kde znamená Ri atom nebo r2 atom x, y a n vždy Me + ion· Me + + ion; Me* + + ion 12. Lisovací 1 až 12 atomy uhlíku kovu I. skupiny periodické tabulky,kovu II. skupiny periodické tabulky,kovu III. skupiny periodické tabulky. se t i m , že složkou /C/ je kopolymer alfa-olefinu s alfa-betanenasycenou dikarboxylovou kyselinou o molekulové hmotnosti 5000až 50000, s obsahem olefinu alespoň hmotnostně 50 %, s výhodou 80až 99 % a mající alespoň 10 %, s výhodou alespoň 30 % karboxylo-vých skupin neutralizovaných iontem kovu I až III skupiny peri-odické tabulky prvků.
  12. 13. Lisovací hmota podle kteréhokoliv z nároků 10 až 12, vy-značující se tím, že kovovým iontem je ion sodí-ku, draslíku, lithia, vápníku, zinku, barya, hořčíku nebohliníku.
  13. 14. Lisovací hmota podle kteréhokoliv z nároků 10 až 13, vy-značující se tím, že ionomerní kopolymer jetvořen ethylenem a metakrylovou kyselinou v poměru 85 : 15,přičemž 50 až 85 % karboxylových skupin je neutralizováno iontysodíku nebo draslíku.
  14. 15. Lisovací hmota podle kteréhokoliv z nároků 1 až 14, vy-značující se tím, že anorganická inertní pevná 17 látka /D/ je volena ze souboru zahrnujícího uhličitan vápenatý,mastek, síran vápenatý, oxid hořečnatý, oxid titaničitý, uhlíka-tou čerň, pyrofyllit a nitrid boru.
  15. 16. Lisovací hmota podle kteréhokoliv z nároků 1 až 15, v y -značujíci se tím, že obsahuje přídavně hmotnostně0,01 až 5 % běžných přísad, používaných pro polyesterovépryskyřice pro zlepáeni stálosti ke světlu a k teplu a dalšíchpřísad, jako jsou například pigmenty, barviva, prostředky pro u-volňování z formy, prostředky proti hořeni, kaučuky ke zlepšenírázuvzdornosti, přísady ke zlepšeni fyzikálních vlastností, jakoje tuhost a tažnost.
CS92344A 1991-02-06 1992-02-06 Polyester based moulding material CS34492A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITMI910305A IT1244549B (it) 1991-02-06 1991-02-06 Composizioni da stampaggio a base di poliestere

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS34492A3 true CS34492A3 (en) 1992-08-12

Family

ID=11358458

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS92344A CS34492A3 (en) 1991-02-06 1992-02-06 Polyester based moulding material

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5298550A (cs)
EP (1) EP0498427B1 (cs)
JP (1) JPH04325550A (cs)
KR (1) KR920016547A (cs)
AT (1) ATE126815T1 (cs)
BR (1) BR9200408A (cs)
CA (1) CA2060694A1 (cs)
CS (1) CS34492A3 (cs)
DE (1) DE69204175T2 (cs)
DK (1) DK0498427T3 (cs)
ES (1) ES2075967T3 (cs)
IT (1) IT1244549B (cs)
PL (1) PL169079B1 (cs)
TW (1) TW212194B (cs)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5405921A (en) * 1993-02-03 1995-04-11 E. I. Du Pont De Nemours And Company Polyester compositions having improved optical properties and heat stability
WO1997013807A1 (en) * 1995-10-10 1997-04-17 Alliedsignal Inc. Polyester molding composition with improved flow and improved molded part surface
US5780539A (en) * 1997-05-23 1998-07-14 Shell Oil Company Glass fiber filled polyester polymers
US6444753B1 (en) * 1999-05-14 2002-09-03 General Electric Company Polyester molding composition
CA2388647A1 (en) 1999-10-27 2001-05-03 Mark Rule Process for reduction of acetaldehyde and oxygen in beverages contained in polyester-based packaging
US6274212B1 (en) 2000-02-22 2001-08-14 The Coca-Cola Company Method to decrease the acetaldehyde content of melt-processed polyesters
US6319576B1 (en) 2000-11-20 2001-11-20 The Coca-Cola Company Method to increase the crystallization rate of polyesters
US6632874B2 (en) 2001-05-01 2003-10-14 The Coca-Cola Company Method to decrease aldehyde content in polyolefin products
US7041350B1 (en) 2002-08-30 2006-05-09 The Coca-Cola Company Polyester composition and articles with reduced acetaldehyde content and method using hydrogenation catalyst
DE10311709A1 (de) * 2003-03-17 2004-12-16 Saehan Industries Inc. Gesättigter Polyester zur Formgebung mit hervorragender Kristallinität
US6762275B1 (en) 2003-05-27 2004-07-13 The Coca-Cola Company Method to decrease the acetaldehyde content of melt-processed polyesters
US20050049391A1 (en) * 2003-08-28 2005-03-03 Mark Rule Polyester composition and articles with reduced acetaldehyde content and method using vinyl esterification catalyst
US8802764B2 (en) * 2011-12-09 2014-08-12 Honeywell International Inc. Nucleating agent for nylon system
WO2017002852A1 (ja) * 2015-06-30 2017-01-05 株式会社クラレ 結晶ポリエステルペレット、その用途及びその製造方法
KR102640628B1 (ko) * 2021-11-26 2024-02-27 (주) 웹스 자기 치유 특성을 갖는 열가소성 수지 조성물 및 이를 이용한 성형품

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4352904A (en) * 1978-02-28 1982-10-05 E. I. Du Pont De Nemours And Company Molding resins
AU543051B2 (en) * 1980-04-11 1985-03-28 Teijin Limited Reinforced polyester composition
AU535008B2 (en) * 1980-04-28 1984-02-23 Teijin Limited Polyester composition
US4365036A (en) * 1981-12-15 1982-12-21 Plastics Engineering Company Fast crystallizing polyalkyleneterephthalate resin compositions
US4440889A (en) * 1982-06-23 1984-04-03 The Firestone Tire & Rubber Company Polyethylene terephthalate molding compositions
US4429067A (en) * 1982-10-27 1984-01-31 E. I. Du Pont De Nemours And Company Polyethylene terephthalate molding compositions
US4558085A (en) * 1983-10-11 1985-12-10 Plastics Engineering Company Process for the preparation of fast crystallizing polyalkyleneterephthalate resin compositions
US4810744A (en) * 1988-04-04 1989-03-07 Eastman Kodak Company Injection moldable glass fiber reinforced polyester with improved surface finishes
JPH02117951A (ja) * 1988-10-27 1990-05-02 Asahi Chem Ind Co Ltd 成形用ポリエステル樹脂組成物
US4948823A (en) * 1988-12-01 1990-08-14 Polysar Financial Services S.A. Nucleating systems

Also Published As

Publication number Publication date
DE69204175D1 (de) 1995-09-28
DK0498427T3 (da) 1995-10-02
BR9200408A (pt) 1992-10-13
EP0498427A2 (en) 1992-08-12
US5298550A (en) 1994-03-29
KR920016547A (ko) 1992-09-25
PL169079B1 (pl) 1996-05-31
ES2075967T3 (es) 1995-10-16
PL293373A1 (en) 1992-10-19
ITMI910305A1 (it) 1992-08-06
ATE126815T1 (de) 1995-09-15
ITMI910305A0 (it) 1991-02-06
JPH04325550A (ja) 1992-11-13
DE69204175T2 (de) 1996-01-25
EP0498427A3 (en) 1992-10-28
TW212194B (cs) 1993-09-01
CA2060694A1 (en) 1992-08-07
IT1244549B (it) 1994-07-15
EP0498427B1 (en) 1995-08-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS34492A3 (en) Polyester based moulding material
CA1290878C (en) Thermoplastic resin composition
JPS5845253A (ja) ポリエステル樹脂組成物
US4351751A (en) Glass fiber reinforced polyethylene terephthalate resin composition
JP2610917B2 (ja) ポリアミドおよびエチレン共重合体を基礎とする熱可塑性成形材料
CA1124914A (en) Thermoplastic molding compositions
JPH0130860B2 (cs)
JPH0578584B2 (cs)
JPH0514739B2 (cs)
JPH0395265A (ja) 樹脂組成物
KR900006302B1 (ko) 폴리에스테르 수지의 조성물
JPS6086163A (ja) ポリアミド樹脂組成物
JPS62218442A (ja) 熱可塑性ポリエステル樹脂組成物
JPS63258948A (ja) 耐衝撃性ポリエステル樹脂組成物
JPS6166744A (ja) ポリエステル樹脂組成物
JPS6251300B2 (cs)
JPS6063256A (ja) ヒンジ部を有する成形品用樹脂組成物
JPH044256A (ja) 樹脂組成物
JPH0480263A (ja) Ppsを含有する樹脂組成物
JPS63142055A (ja) ガラス繊維強化ポリエステル樹脂組成物
KR890004010B1 (ko) 강화 폴리에스테르 수지 조성물
JPS62218436A (ja) 熱可塑性ポリエステル組成物
KR810001801B1 (ko) 강화 또는 충전된 폴리에틸렌 테레프타레이트수지
JPS6315304B2 (cs)
JPH023429B2 (cs)