CS277105B6 - Process for preparing nitrobenzenes - Google Patents

Process for preparing nitrobenzenes Download PDF

Info

Publication number
CS277105B6
CS277105B6 CS902841A CS284190A CS277105B6 CS 277105 B6 CS277105 B6 CS 277105B6 CS 902841 A CS902841 A CS 902841A CS 284190 A CS284190 A CS 284190A CS 277105 B6 CS277105 B6 CS 277105B6
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
sulfuric acid
silica
nitric acid
catalyst
carrier
Prior art date
Application number
CS902841A
Other languages
English (en)
Other versions
CS284190A3 (en
Inventor
Hiroshi Sato
Koichi Nagai
Hiroshi Yoshioka
Yoshihiko Nagaoka
Original Assignee
Sumitomo Chemical Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sumitomo Chemical Co filed Critical Sumitomo Chemical Co
Publication of CS284190A3 publication Critical patent/CS284190A3/cs
Publication of CS277105B6 publication Critical patent/CS277105B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C201/00Preparation of esters of nitric or nitrous acid or of compounds containing nitro or nitroso groups bound to a carbon skeleton
    • C07C201/06Preparation of nitro compounds
    • C07C201/08Preparation of nitro compounds by substitution of hydrogen atoms by nitro groups
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C205/00Compounds containing nitro groups bound to a carbon skeleton
    • C07C205/06Compounds containing nitro groups bound to a carbon skeleton having nitro groups bound to carbon atoms of six-membered aromatic rings

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Catalysts (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby nitrobenzenů a především se týká způsobu výroby nitrobenzenů nitrací benzenů v parní fázi za použití kyseliny dusičné jakožto nitračního činidla a kyseliny sírové jakožto katalyzátoru.
Nitrobenzeny jsou důležitými klíčovými průmyslovými chemi-káliemi, používanými jakožto suroviny pro výrobu barviv, léčiv, zemědělských a jiných chemikálií.
Jedním ekonomickým výrobním procesem, stále používaným, je způsob, který navrhl E. Mitsherlich v roce 1834, totiž nitrace benzenů v kapalné fázi směsí koncentrované kyseliny dusičné a koncentrované kyseliny sírové. Tento proces vyžaduje použití velkého množství kyseliny sírové, takže se vytváří velké množství odpadní kyseliny sírové a odpadní vody. To je z průmyslového hlediska závažným problémem. Pro řešení tohoto problému byl navržen způsob, při kterém se používá aromatických sulfonových kyselin na nosičích místo koncentrované kyseliny sírové. /Japonský patentový spis Kokai, číslo 48-18239, 49-18833 a 50-4030./ Avšak procesy, prováděné v kapalné fázi, jsou stále spojeny s problémy potřeby velkého množství katalyzátoru, přičemž vytvářející se voda deaktivuje katalyzátor. Proto se používá koncentrovaná kyselina dusičná alespoň 90% nebo dýmavá kyselina dusičná a katalyzátor pro opětovné použití se podrobuje azeotropické dehydrataci.
Jiným řešením problému je nitrace v parní fázi. Nitrace se tedy provádí kyselinou dusičnou v přítomnosti katalyzátoru, obsahujícího anorganickou kyselinu, jako je kyselina sírová nebo kyselina fosforečná, na nosičích /japonský patentový spis Kokai číslo 50-126626, 50-126627, 51-63134 a 53-12823/. Tyto procesy však mají také své problémy, například nedostatečnou katalytickou účinnost a krátkou životnost katalyzátorů.
Proto bylo vynaloženo úsilí při výzkumné práci k vývoji způsobu výroby nitrobenzenů v plynné fázi za použití kyseliny dusičné jako nitračního činidla. Zjistilo se, že snížení účinnosti katalyzátorů na bázi kyseliny sírové na nosičích je způsobeno eliminací kyseliny sírové z nosičů a že ke snížení katalytické účinnosti nedochází vůbec, jestliže se kyselina sírová doplňuje v množství, odpovídajícím množství kyseliny sírové, které se eliminuje z nosiče a že se mimořádně vysoká nitrační účinnost může také udržet kontinuálním nebo přerušovaným zaváděním katalytického množství, jmenovitě malého množství kyseliny sírové v přítomnosti pouze nosičů.
Předmětem vynálezu je tedy způsob výroby nitrobenzenů nitraci benzenů v parní fázi za použití kyseliny dusičné jako nitračního činidla, přičemž se nitrace provádí za kontinuálního nebo přetržitého zavádění kyseliny sírové jakožto katalyzátoru v přítomnosti nosičů pro kyselinu sírovou.
Jakožto nosičů se při způsobu podle vynálezu používá například křemičitých nosičů, jako silikagelu, křemeliny, křemičitého písku a křemičité vlny a anorganických sloučenin, jako karbidu křemíku, oxidu křemičitého-oxidu hlinitého, zeolitu, oxidu titaničitého, oxidu zirkoničitého, oxidu hlinitého, aktivního uhlíku a grafitu. Výhodné jsou křemičité nosiče, jako například silikaCS 277105 B6 gel, zvláště vysušený silikasol, křemelina, křemičitý písek a křemičitá vlna a karbid křemíku, se zřetelem na jejich nitrační účinnost a sílu bránit eliminace kyseliny sírové z katalyzátoru a sílu retence kyseliny sírové.
Nosiče s výhodou nesou kyselinu sírovou, protože se tak zkracuje indukční perioda před nastartováním reakce.
Množství kyseliny sírové, které se má zavádět jakožto katalyzátor, je zpravidla přibližně 1/10 až 1/50 000, s výhodou přibližně 1/100 až 1/50 000 a především přibližně 1/500 až 1/10 000, vztaženo na hmotnost kyseliny dusičné. Kyselina sírová se jakožto katalyzátor zavádí kontinuálně nebo přetržitě. Kyselina sírová se může zavádět samotná nebo ve formě směsi s jakýmikoliv výchozími látkami. Například se katalytické množství kyseliny sírové rozpouští v kyselině dusičné před jejím zaváděním.
V případě přetržitého zavádění kyseliny sírové se například dané množství kyseliny sírové zavede samotné nebo ve formě směsi s jakýmikoliv jinými výchozími látkami jednou za den. Protože katalytická účinnost a retence kyseliny sírové se mění v závislosti na měnících se nosičích, mění se frekvence zavádění kyseliny sírové a množství na dávku v závislosti na používaném nosiči. Tyto faktory se stanovují na základě změny katalytické účinnosti při reakci v oboru množství kyseliny sírové na shora uvedené množství kyseliny dusičné.
Koncentrace kyseliny dusičné jakožto nitračního činidla nemá rozhodující význam. Může se používat koncentrované i zředěné kyseliny dusičné. Výhodou způsobu podle vynálezu ve srovnání se způsoby, známými ze stavu techniky, je možnost používání zředěné kyseliny dusičné, což je výhodné nejen z hlediska nákladů ale také z hlediska používaných konstrukčních materiálů pro zařízení k provádění způsobu podle vynálezu.
Jakožto benzeny, které jsou jedněmi z výchozích látek, se příkladně uvádějí benzen, chlorbenzen a toluen.
Nitrace v parní fázi se provádí vedením par výchozích benzenů a pak kyseliny dusičné přes katalyzátor. Páry se mohou ředit inertními plyny, jako jsou dusík, helium, argon, oxid uhličitý a vzduch.
Molární poměr kyseliny dusičné k benzenům je zpravidla přibližně 5/1 až 1/10, s výhodou přibližně 2/1 až 1/5, reakční teplota je zpravidla přibližně 100 až 300 °C, s výhodou přibližně
120 až 200 °C. Podmínky zavádění výchozích materiálů (W/F) nemají rozhodujícího významu, zpravidla se však volí obor přibližně 0,1 až 100 g - katalyzátor, h/mol.
Způsob podle vynálezu se provádí v běžných aparaturách pro reakce v plynné fázi s pevnou nebo se zvířenou vrstvou. Reakční produkt se promývá alkálii a pak se získá destilací.
Protože se při způsobu podle vynálezu nitrační účinnost udržuje zaváděním kyseliny sírové, nedochází v podstatě ke snížení účinnosti a nitrobenzeny se produkují selektivně ve vysokém výtěžku po dlouhou dobu. Kromě toho skutečnost, že je jako nitrační činidlo použitelná zředěná kyselina dusičná, zvyšuje ekonomickou hodnotu způsobu podle vynálezu.
Následující příklady praktického provedení vynález objasňují avšak nijak jej neomezují.
Referenční příklad 1
Směr vodného silikasolu (300 ml, SNOWTEX N; oxid křemičitý 20% vyráběný společností Nissan Chemical Industries, Ltd) 97% kyseliny sírové /3,6 ml/ se vysuší ve vakuu při teplotě 120 °C v průběhu tří hodin na rotační odparce, čímž se připraví katalyzátor obsahující 10 % kyseliny sírové na silikagelu. Tento katalyzátor se označuje jako katalyzátor číslo 1.
Referenční příklad 2
Směs každého nosiče /vždy 20 g/ podle následující tabulky I a 97% kyseliny sírové /vždy 1,2 ml/ se vakuově suší při teplotě
120 °C po dobu tří hodin za použití rotační odparky pro přípravu katalyzátoru obsahujícího vždy 10 % kyseliny sírové na nosiči. Výsledné katalyzátory jsou označovány jako katalyzátor číslo 2 až
9.
Tabulka I
Katalyzátor číslo Nosič křemelina křemičitý písek křemičitá vlna karbid křemíku oxid titaničitý oxid křemičitý τ oxid hlinitý a oxid hlinitý
Příklad 1
Nitrace benzenu zředěnou kyselinou dusičnou /70%/ v parní fázi se provádí za použití karbidu křemíku /35 ml/ jakožto nosiče. Zředěná kyselina dusičná, ve které je rozpuštěna kyselina sírová v množství 1/100 /hmotnostní poměr ve vztahu ke kyselině dusičné/ se zavádí jakožto katalyzátor. Reakce se provádí v zařízení pro reakce v parní fázi s pevnou vrstvou; materiálem zařízení je pyrex. Jako nosičového plynu se používá dusíku. Reakčni podmínky jsou následující:
složení vsázky (mmol/h) benzen/kyselina dusičná/voda/kyselina sírová = 40/20/30/110/0,128 celková vsázka = 200 mmol/h) •
. . W/F =175 /ml-nosič .h/mol vsázky jako celek . . SV /prostorová rychlost/ = 128 ml/ml.h reakční teplota /teplota v zařízení/ = 140 °C
Produkt se zachycuje při teplotě 0 °C a pak se zachycený roztok analyzuje kapalinovou chromatografií a plynná směs parní fáze se analyzuje plynovou chromatografií. Alkalimetrií zachyceného roztoku se získá nezměněná kyselina dusičná a vypočte se konverze kyseliny dusičné. Reakční doba a reakční výsledky jsou uvedeny v tabulce II. Reakční výsledky jsou vztaženy na kyselinu dusičnou.
Tabulka II
Doba Konverze HNO-, Výtěžek NB+1 Selektivita pro NB STY NB+2
dny % % %
2 96,3 94,3 97,9 0,067
10 98,4 94,6 96,2 0,067
60 98,0 95,6 97,6 0,068
+1 NB : nitrobenzen
+2 STY: výtěžek na prostor a čas /kg-NB/1 - nosič.h/
Příklad 2
Nitrace se provádí stejným způsobem jako podle příkladu 1 s
výjimkou, že množství karbidu křemíku jakožto nosiče je 3 g místo 35 ml a množství zaváděné kyseliny sírové je 1/1000 místo 1/100 /hmotnostní poměr se zřetelem na hmotnost kyseliny dusičné/. Reakční podmínky jsou následující:
složení vsázky (mmol/h) benzen/kyselina dusičná/voda/dusík/kyselina sírová = 40/20/30/110/ 0,128 celková vsázka = 200 mmol/h . . W/F = 1500 /ml-nosič.h/mol vsázky jako celek . . SV /prostorová rychlost/ = 1500 /1/h/ reakční teplota /teplota v zařízení/ = 140 °C
Reakční doba a reakční výsledky jsou uvedeny v tabulce III.
Reakční výsledky jsou vztaženy na kyseliny dusičnou.
Tabulka III
Doba dny Konverze HNO-, % Výtěžek NB+1 % Selektivita pro NB % STY NB+2
1 21,8 21,7 99,7 0,18
2 88,5 87,3 98,7 0,72
3 96,3 94,6 98,3 0,77
10 96,8 96,4 99,6 0,79
60 96,0 93,0 96,9 0,76
+1 NB = nitrobenzen +2 STY = výtěžek na prostor a čas /kg-NB/l-nosič.h/
Příklad 3
Nitrace benzenu 70% zředěnou kyselinou dusičnou se provádí stejně jako podle příkladu 1 za použití katalyzátoru podle referenčního příkladu 2, který obsahuje 10 % kyseliny sírové na oxidu křemičitém místo na karbidu křemíku. Množství zaváděné kyseliny sírové je 1/1000 místo 1/100 /hmotnostní poměr se zřetelem na hmotnost kyseliny dusičné/. Reakčni doba a reakčni výsledky jsou uvedeny v tabulce IV. Výsledky jsou vztaženy na kyselinu dusičnou.
Tabulka IV
Doba Konverze HNO3 dny % Výtěžek NB+1 % Selektivita prp NB % STY
1 96,9 94,3 97,4 0,77
5 96,5 92,8 96,1 0,76
10 96,1 92,3 96,0 0,76
60 96,2 92,6 96,2 0,76
+1 NB : nitrobenzen
+2 STY : výtěžek na prostor a čas /kg-NB/l-nosič.h/
Příklad 4
Nitrace se provádí stejným způsobem jako podle příkladu 3 s tou výjimkou, že se kyselina sírová zavádí v množství 1/5000 místo 1/1000 /hmotnostní poměr se zřetelem na kyselinu dusičnou/. Reakčni doba a reakčni výsledky jsou uvedeny v tabulce V. Výsledky jsou vztaženy na kyselinu dusičnou.
Tabulka V
Doba dny Konverze ΗΝΟΊ % Výtěžek NB % 4-1 Selektivita pro NB % STY NB
1 97,1 94,1 97,0 0,77
5 96,1 94,3 98,1 0,77
10 96,5 93,8 97,2 0,77
60 96,2 92,9 96,6 0,76
+1 NB : nitrobenzen
+2 STY : výtěžek na prostor a čas /kg-NB/l-nosič.h/
Příklad 5
Provádí se nitrace stejným způsobem jako podle příkladu 3 za použití katalyzátorů obsahujících 10 % kyseliny sírové na různých nosičích, jak je uvedeno v referenčním příkladu 2 /tabulka 1/. Kyselina sírová se zavádí v množství 1/1000 /hmotnostní poměr se zřetelem na kyselinu dusičnou/. Reakční doba a reakční výsledky jsou uvedeny v tabulce VI. Výsledky jsou vztaženy na kyselinu dusičnou.
Tabulka VI
Pokus Katalyzátor Doba Konverze HNO-, Výtěžek NB+1 Selektivita
číslo číslo dny % % %
1 2 1 97,5 96,0 98,5
10 97,0 95,2 98,1
2 3 1 97,1 94,4 97,3
10 96,7 94,7 98,0
3 4 1 97,4 96,1 98,6
10 95,3 93,6 98,2
4 5 1 97,5 95,6 98,0
10 97,4 95,1 97,6
5 6 1 92,0 90,0 97,8
10 83,8 81,5 97,3
6 7 1 95,1 92,0 96,7
10 84,4 82,5 97,8
7 8 1 42,2 40,7 96,4
10 43,9 42,7 97,2
8 9 1 34,0 33,2 97,7
10 22,9 22,2 97,0
+1 NB : nitrobenzen
Srovnávací příklad 1
Nitrace benzenu se provádí stejným způsobem jako podle příkladu 5 za použití katalyzátoru číslo 2 /10 % kyseliny sírové na křemelině/, přičemž se nezavádí žádná kyselina sírová. Výsledky jsou uvedeny v tabulce VII.
X
Tabulka VII
Doba Konverze HNO3 dny %
Výtěžek NB+1 %
Selektivita pro NB %
97,5
57,3
0
96,0
56,1
98,5
98,0 +1 NB : nitrobenzen
Příklad 6
Nitrace chlorbenzenu v parní fázi se provádí stejným způsobem jako podle příkladu 3 za použití katalyzátoru číslo 1 /10 % kyseliny sírové na oxidu křemičitém/ a za použití chlorbenzenu místo benzenu. Reakční teplota je 160 °C místo 140 °C. Výsledky, vztažené na kyselinu dusičnou, jsou uvedeny v tabulce VIII.
Tabulka VIII
Doba dny Konverze HNO3 % Výtěžek CNB+1 % Selektivita pro CNB % P/0 poměr CNB+2
1 93,5 87,0 93,0 2,2
10 93,1 86,8 93,2 2,2
+1 CNB : chlomitrobenzen +2 p/para//0/orto poměr CNB isomerů
Příklad 7
Nitrace toluenu v parní fázi se provádí stejně jako podle příkladu 3 za použití katalyzátoru číslo 1 /10 % kyseliny sírové na oxidu křemičitém/ a za použití toluenu místo benzenu. Reakční teplota je 140 °C. Výsledky, vztažené na kyselinu dusičnou, jsou uvedeny v tabulce IX.
Tabulka IX
Doba Konverze HNO3 Výtěžek NT+1 Selektivita pro NT P/0 poměr
dny % % % NT+2
1 98,5 53,1 54,0 0,95
10 97,2 53,3 54,8 0,95
+1 NT:nitrotoluen +2 p/para//0/orto/ poměr NT isomerů
1. Způsob výroby nitrobenzenů nitrací benzenů v parní fázi kyselinou dusičnou v přítomnosti kyseliny sírové, vyznačený tím, . že se nitrace provádí za kontinuálního nebo přetržitého zavádění kyseliny sírové v přítomnosti nosiče pro kyselinu sírovou.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že se jako nosiče používá nosiče pro kyselinu sírovou.
  3. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že se jakožto benzeny nitrují benzen, chlorbenzen nebo toluen.
  4. 4. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že se jako nosiče používá silikagelu, křemeliny, křemičitého písku, křemičité vlny, karbidu křemíku, oxidu křemičitého-oxidu hlinitého, zeolitu, oxidu titaničitého, oxidu zirkoničitého, oxidu hlinitého aktivního uhlí nebo grafitu.
  5. 5. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že se jako nosiče používá silikagelu, křemeliny, křemičitého písku, křemičité vlny nebo karbidu křemíku.
    Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, seliny sírové je 1/10 až 1/50 000 se seliny dusičné.
    že zaváděné množství kyzřetelem na hmotnost kyZpůsob podle nároku 1, vyznačený tím, že molární poměr kyselina dusičná a benzenu je 5/1 až 1/10.
    Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že se reakce provádí při teplotě 100 až 300 °C.
  6. 9. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že se výchozí materiál zavádí za 0,1 až 100 g-kat.h/mol.
CS902841A 1989-06-08 1990-06-07 Process for preparing nitrobenzenes CS277105B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP1147614A JPH0311042A (ja) 1989-06-08 1989-06-08 接触的ニトロ化方法

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS284190A3 CS284190A3 (en) 1992-04-15
CS277105B6 true CS277105B6 (en) 1992-11-18

Family

ID=15434307

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS902841A CS277105B6 (en) 1989-06-08 1990-06-07 Process for preparing nitrobenzenes

Country Status (8)

Country Link
US (1) US5030776A (cs)
EP (1) EP0402207B1 (cs)
JP (1) JPH0311042A (cs)
KR (1) KR910000615A (cs)
CS (1) CS277105B6 (cs)
DE (1) DE69008424T2 (cs)
ES (1) ES2053135T3 (cs)
PT (1) PT94295B (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1476456A4 (en) * 2002-02-19 2007-06-20 Syntherica Corp COMPOSITIONS AND METHOD FOR SUBROGEN-ANTIBODY MODULATION OF AN IMMUNE RESPONSE AND TRANSPORT
EA017143B1 (ru) * 2007-06-27 2012-10-30 ЭйчАДи КОПЭРЕЙШН Система и способ получения нитробензола
RU2451008C2 (ru) * 2010-05-18 2012-05-20 Федеральное государственное унитарное предприятие "Российский научный центр "Прикладная химия" Способ получения нитробензола
CN102451048B (zh) * 2010-10-14 2014-11-19 中国科学院化学研究所 复杂形状凝胶-金属复合赝复体及其制备方法
CN102079710B (zh) * 2010-12-09 2013-05-29 中国科学院嘉兴绿色化学工程中心 安全气相硝化制硝基丙烷的方法
CN110560084A (zh) * 2018-06-06 2019-12-13 中国石油化工股份有限公司 一种硝化催化剂的制备方法及应用
CN109503845A (zh) * 2018-11-06 2019-03-22 北京理工大学 一种可控官能度笼型硝基苯基硅倍半氧烷的制备方法

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2109873A (en) * 1938-03-01 Process of nitrating hydrocarbons
US2008045A (en) * 1934-02-23 1935-07-16 Du Pont Manufacture of aromatic nitrocompounds
JPS5114499B1 (cs) * 1971-07-13 1976-05-10
JPS5163134A (en) * 1974-01-21 1976-06-01 Teijin Ltd harobenzen no nitorokaho
US3966830A (en) * 1974-03-08 1976-06-29 Teijin Limited Process for the nitration of halogenated benzene derivatives
DE2632234C3 (de) * 1976-07-17 1978-12-21 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur Herstellung von Nitrotoluolgemischen mit einem überwiegenden Gehalt an Nitrotoluol
US4107220A (en) * 1977-11-04 1978-08-15 Monsanto Company Gas phase nitration of chlorobenzene
US4347389A (en) * 1980-12-31 1982-08-31 Monsanto Company Vapor phase nitration of aromatic compounds
US4415744A (en) * 1981-10-21 1983-11-15 Monsanto Company Vapor phase nitration of aromatic compounds
JPS58180460A (ja) * 1982-04-16 1983-10-21 Sumitomo Chem Co Ltd ニトロ化方法
US4420645A (en) * 1982-07-19 1983-12-13 Monsanto Company Process for the nitration of halobenzenes
US4453027A (en) * 1982-12-10 1984-06-05 Monsanto Company Adiabatic process for the nitration of halobenzenes
US4628131A (en) * 1984-11-14 1986-12-09 Monsanto Company Vapor phase nitration of aromatic compounds
US4618733A (en) * 1984-11-14 1986-10-21 Monsanto Company Vapor phase nitration of aromatic compounds
US4600702A (en) * 1984-11-14 1986-07-15 Monsanto Company Vapor phase nitration catalysts
US4754083A (en) * 1986-04-24 1988-06-28 Amoco Corporation Para selectivity in catalyzed disubstitutions of monosubstituted benzenes containing meta-directing substituents
JPH0825963B2 (ja) * 1988-02-22 1996-03-13 住友化学工業株式会社 モノニトロベンゼン類の製造方法

Also Published As

Publication number Publication date
ES2053135T3 (es) 1994-07-16
EP0402207A2 (en) 1990-12-12
US5030776A (en) 1991-07-09
PT94295B (pt) 1996-12-31
KR910000615A (ko) 1991-01-29
JPH0311042A (ja) 1991-01-18
DE69008424T2 (de) 1994-08-11
EP0402207B1 (en) 1994-04-27
CS284190A3 (en) 1992-04-15
DE69008424D1 (de) 1994-06-01
PT94295A (pt) 1991-02-08
EP0402207A3 (en) 1991-09-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Vassena et al. Potential routes for the nitration of toluene and nitrotoluene with solid acids
US4415744A (en) Vapor phase nitration of aromatic compounds
US3957889A (en) Selective nitration of aromatic and substituted aromatic compositions
US6291726B1 (en) Process for nitration of aromatic compounds using a non-acid type nitration process
CS277105B6 (en) Process for preparing nitrobenzenes
EP0078247B1 (en) Process and catalysts for vapor phase nitration of aromatic compounds
US4347389A (en) Vapor phase nitration of aromatic compounds
US4642399A (en) Method for producing fluoronitrobenzene compounds
US6376726B1 (en) Process for the production of nitroaromatic compounds from aromatic hydrocarbons using modified clay catalysts
JP4139111B2 (ja) ゼオライトβ触媒を使用するキシレン異性体のニトロ化法
EP1350787B1 (en) Process for the preparation of nitrotoluenes
ES2547243T3 (es) Procedimiento continuo para la preparación de fenol a partir de benceno en un reactor de lecho fijo
US6791000B2 (en) Process for vapor phase nitration of benzene using nitric acid over molybdenum silica catalyst
JPH0253100B2 (cs)
RU2559356C1 (ru) Способ получения 5(6)-нитро-1-(4-нитрофенил)-1,3,3-триметилинданов
JP2977333B2 (ja) アルキルベンゼンの製造方法及び触媒
US6825388B2 (en) Process for the preparation of 4-nitro-o-xylene
EP1004570A1 (en) A process for the production of nitroarenes with high para-selectivity from monosubstituted aromatic hydrocarbons using aluminosilicates as catalysts
EP0949240B1 (en) A process for the production of nitroaromatic compounds from aromatic hydrocarbons using modified clay catalysts
JP3521970B2 (ja) グリコール酸の製造方法
RU2095342C1 (ru) Способ нитрования бензола на цеолитных катализаторах
JP3930993B6 (ja) 触媒としてアルミノケイ酸塩を用いて単置換芳香族炭化水素からパラ選択性を高くしてニトロアレンを製造する方法
JP3930993B2 (ja) 触媒としてアルミノケイ酸塩を用いて単置換芳香族炭化水素からパラ選択性を高くしてニトロアレンを製造する方法
JPH0796533B2 (ja) 芳香族ニトロ化合物の製法
JPS6229556A (ja) ベンゼンの気相ニトロ化方法