CS274463B2 - Method of lung-breathing slaughtered animals stunning - Google Patents
Method of lung-breathing slaughtered animals stunning Download PDFInfo
- Publication number
- CS274463B2 CS274463B2 CS307588A CS307588A CS274463B2 CS 274463 B2 CS274463 B2 CS 274463B2 CS 307588 A CS307588 A CS 307588A CS 307588 A CS307588 A CS 307588A CS 274463 B2 CS274463 B2 CS 274463B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- stage
- air pressure
- phase
- stunning
- animal
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A22—BUTCHERING; MEAT TREATMENT; PROCESSING POULTRY OR FISH
- A22B—SLAUGHTERING
- A22B3/00—Slaughtering or stunning
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Food Science & Technology (AREA)
- Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)
- Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
- Medicinal Preparation (AREA)
- Accommodation For Nursing Or Treatment Tables (AREA)
- Processing Of Meat And Fish (AREA)
- Catching Or Destruction (AREA)
- Peptides Or Proteins (AREA)
- Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
- Fodder In General (AREA)
- Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
Description
Vynález se týká způsobu omračování porážených zvířat dýchajících plícemi před vykrvením, zejména k omračování prasat, hovězího dobytka, drůbeže apod., přičemž se zvířata navyklá na určitý tlak vzduchu okolí, jako například atmosférický tlak, vystavují přechodně sníženému tlaku.
lento způsob je znám z US patentního spisu č. 2 588 770, podle něhož se porážená zvířata vystaví v podtlakové komoře sníženému tlaku vzduchu, který je předem nastaven tak, aby se zvířata buď omráčila, nebo usmrtila. V prvním případě se tlak vzduchu nastaví pomocí jednostupnového pochodu na určitou hodnotu podtlaku, kterému je zvíře vystaveno tak dlouho, až dojde u něho ke stavu spánku nebo bezvědomí. Ve druhém případě, když se zamýčlí zvíře usmrtit, se ve druhém stupni způsobu tlak vzduchu ještě dále sníží, aby sc trvalým odnímáním kyslíku vyvolalo usmrcení. Podle novějších poznatků nesmí ale před odkrvením dojít k usmrcení poráženého zvířete, aby se krevní oběh zvířete mohl ještě aktivně účastnit na odkrvení.
Jiným problémem je co možná zabránit u porážených zvířat před nebo během omračování fázi bolesti nebo stresu, lato fáze, kterou je nutné odvozovat od přirozeného obranného mechanismu zvířete vyvolává totiž u zvířete stav podráždění, které může přejít ve stadium křeče. V důsledku křečí vyvolaných ve zvířecím těle dochází k reakcím při látkové výměně, které jsou nepříznivé pro kvalitu masa a vyvolávají poruchy při následujícím vykrvení.
Známý způsob je sice zaměřen na zabránění vyvolání fyzických účinků u porážených zvířat v důsledku odnímání kyslíku, avšak nepřihlíží k fyzickým a psychickým vlivům, které jsou spojeny s nekontrolovatelnou dekompresí. Nepříznivé může být také to, jak je tomu u ostatních známých způsobů omračování porážených zvířat, které se rovněž používají, že pracují bez podstatných fyzických vlivů na tělo zvířete. Přitom se jedná o omračování porážených zvířat pomocí rány elektrickým proudem nebo za použití plynného oxidu uhličitého, i zde dochází občas ke škodlivé fázi bolesti, stresu a křeči.
Oále bylo prokázáno pokusy, že jednostupnové zavádění podtlaku vzduchu pro zamýšlené omračování porážených zvířat je u těchto nepříznivé. Samo o sobě lze omračování zkrátit zavedením velkého podtlaku vzduchu, nebot tím dojde k účinnějšímu odnímání kyslíku a dosáhne se rychleji bezreflexní stav zvířete. Tím je ale při tomto způsobu tělo zvířete podrobeno velice rychlému uvolnění, a v důsledku toho, že se velmi rychle dostaví vyrovnání tlaku uvnitř těla zvířete s tlakem vně jeho těla, může dojít k roztržení cév a tkáně, zejména v plicích zvířete. Dále není možné vyvolat pomocí jednostupnového způsobu snížení tlaku vzduchu žádné obzvlášt vysoké vakuum, čímž se celý postup omračování zpomalí.
Vynález si klade nyní za základní úlohu zlepšit shora uvedený způsob tím, že se podtlakovým omračováním dosáhne co nejrychleji stav prostý křečí a reflexů ještě žijícího těla zvířete.
Tato úloha je podle vynálezu vyřešena druhově stejným způsobem, jehož podstata spočívá v tom, že se tlak vzduchu snižuje nejméně ve dvou stupních, a to v počáteční fázi dekomprese jako v prvním stupni a alespoň jednom dalším stupni, ve kterém se tlak vzduchu snižuje dále oproti tlaku v prvním stupni, načež se dosažený podtlak vzduchu udržuje v následující fázi isokomprese.
Délka časového úseku prvního stupně činí u prasat tři sekundy, doba trvání dalšího stupně až k dosažení konečné hodnoty podtlaku ve druhém stupni Činí čtyři sekundy a doba trvání fáze dekomprese činí sedm sekund. Konečná hodnota podtlaku vzduchu ve fázi isokomprese se udržuje 30 sekund. V návaznosti na fázi isokomprese se ve fázi rekomprese převádí tlak vzduchu v jednom stupni na výchozí tlak vzduchu. Vycházeje od atmosférického tlaku vzduchu 103 . 10^ Pa se tlak vzduchu ve fázi dekomprese v prvním stupni sníží na
3 . 10 Pa a ve druhém stupni na 3 . 10 Pa.
V zásadě lze uvést, že časový úsek prvního stupně fáze dekomprese se vyměří tak dlouhý, až zvíře, které se poráží, neprojevuje žádné reakce vědomí, nýbrž již jen reflexe a doba trvání fáze isokomprese se vyměří tak dlouhá, aby tato odpovídala stavu poráženého
CS 274 463 B2 2 zvířete bez reflexů.
Obzvláštní výhoda způsobu podle vynálezu spočívá v tom, že se porážená zvířata vystaví dvoustupňové fázi dekomprese, přičemž první stupeň fáze dekomprese vyvolá zpomalení dýchacích reflexů, protože se hned nedosáhne konečná hodnota podtlaku, čímž je možné zabránit maximálně vlivům stresu poráženého zvířete. Kromě toho umožňuje první stupeň menšího podtlaku vzduchu přizpůsobení těla zvířete a nedojde především k roztržení plic. Během prvního stupně fáze dekomprese dojde k takovému, ochuzení v buňkách ganglií těla zvířete o kyslík, že již během několika sekund nedochází k reakcím vědomí. Když se potom ve druhém stupni fáze dekomprese po časový úsek trvající rovněž několik sekund, podtlak vzduchu sníží na svou konečnou hodnotu a nakonec se udržuje určitou dobu při fázi isokomprese, blokuje se transport kyslíku v krevním řečišti zvířete, a v buňkách mozku a buňkách míchy nedojde k takovému snížení obsahu kyslíku, že se již po poměrně krátké fázi reflexů dosáhne stavu bez reflexů, při kterém se přeruší dráhy nervů, a v důsledku toho zejména dráhy nervů vodících bolest. Tělo zvířete upadne potom v malátný stav bez křečí. To vše se provádí ještě při pravidelném tepu srdce poráženého zvířete, takže krevní oběh zvířete je pro následující vykrvení ještě schopný funkce. Pomocí druhého stupně fáze dekomprese lze vlastní omračování urychlit, protože se nyní může dosáhnout nízkého konečného tlaku, aniž by došlo ke škodlivým vlivům, působícím na tělo zvířete v důsledku vyrovnání podtlaku.
Praktické pokusy na prasatech ukázaly, že se vystačí s dobou trvání prvního stupně fáze dekomprese, při níž se sníží podtlak vzduchu na mezihodnotu, odpovídající asi 3 sekundám. Tento relativně krátký časový úsek vystačí ke zpomalení dýchacího reflexu a k přizpůsobení těla zvířete na podtlak. Vycházeje z obvyklého atmosférického tlaku vzduchu v okolí 103 . 10^ Pa, dojde během tohoto stupně dekomprese ke snížení tlaku vzduchu asi na 15 . líP Pa. V následujícím stupni fáze dekomprese se časový úsek čtyř sekund dosáhne podtlak 3 . 10^ Pa, který se potom udržuje po dobu 30 sekund během fáze isokomprese, což - jak bylo řečeno - bylo s úspěchem vyzkoušeno na prasatech. 0 jiných teplokrevných zvířat, dýchajících plícemi, se musí dodržet jiné empiricky zjištěné časové úseky a hodnoty podtlaku vzduchu. Rozhodující přitom ale vždy je to, že sice stále ještě dochází k relativně okamžitému snížení tlaku vzduchu, je však nutné dodržet definované časové úseky, aby se vyloučily jednak fyzické škody, jako roztržení plicní tkáně a kapilár, jednak aby se zabránilo fázím stresu a fázím bolesti a tím se maximálně vyloučily stavy křečí. Jestliže se předpoklady splní, může se v návaznosti na fázi isokomprese, během níž se podtlak vzduchu udržuje během určitého časového úseku trvání na konečné hodnotě, v poslední fázi rekomprese se tlak vzduchu rychle přivede na výchozí tlak vzduchu, naěež porážené zvíře zůstane tak dlouho v malátném stavu bez reflexů, jak je to nutné pro zavedení navazujícího odkrvení. Pokud zůstane srdeční činnost zvířete a tím krevní oběh při nezměněných podmínkách nedotčený, podílí se aktivně při vykrvení krevního oběhu, což vyžaduje pochod vykrvení.
Během dvoustupňové fáze dekomprese a fáze rekomprese se tělo poráženého zvířete vystaví značnému vyrovnávání napětí, tlakové vlny způsobí to, že otupí buňky nervů a mozku, s čímž může být spojen účinek doprovodného omámení. To předpokládá, že pokles tlaku během fáze dekomprese není vyvoláván pomalu, nýbrž probíhá v obou stupních vždy jen po několik sekund a podobně během fáze rekomprese se vyvolá co možná rychle zvýšení tlaku.
Výhodné dále je, když se zamýšlený účinek tlakových vln v mozku poráženého zvířete ještě zvýší a to tím, že se konečný tlak ve fázi rekomprese zvýší nad výchozí tlak vzduchu. Potom totiž zamýšlené omámení závisí především na tlakové změně a skoku tlaku vzduchu, přičemž rozdíl tlaku vzduchu může být závislý na tom, jaké zvíře se poráží. Zvýšení tlaku ve fází rekomprese až nad výchozí tlak se může použít k tomu, aby se zvýšil potřebný stupeň podtlaku vzduchu. V důsledku toho lze zjednodušit nutné technické zařízení, nebot může být snadnější vytvořit potřebný rozdíl tlaku vzduchu pro omráčení zejména ve fázi rekomprese zvýšením tlaku, protože výroba vysokého vakua vyžaduje značný náklad.
Výhodou je rovněž i to, že proces omračování probíhá ve třech fázích. Mezi fází dekomprese a rekomprese je fáze isokomprese, během níž se dosažený podtlak vzduchu udržuje
CS 274 463 B2 po určitý časový úsek, který může trvat několik sekund a je opět závislý na tom, které zvíře se poráží, a je v každém případě vyměřen tak krátký, aby u porážených zvířat nemohlo dojít ke stavům bolesti, stresu nebo křečí. V každém případě je doba trvání fáze isokomprese tak malá, aby tím podmíněný nedostatek kyslíku neměl ještě žádný vliv na chování zvířete.
Claims (6)
- PŘEDMĚT VYNÁLEZU1. Způsob omračování porážených zvířat dýchajících plícemi před vykrvením, zejména omaračování prasat, hovězího dobytka, drůbeže a dalších zvířat, při kterém jsou zvířata, zvyklá na určitý tlak vzduchu v okolí, vystavena přechodnému podtlaku vzduchu, vyznačující se tím, že se tlak vzduchu snižuje nejméně ve dvou stupních, a to v počáteční fázi dekomprese jako v prvním stupni a alespoň v jednom dalším stupni, ve kterém se tlak vzduchu snižuje dále oproti tlaku v prvním stupni, načež se dosažený podtlak vzduchu udržuje v následující fázi isokomprese.
- 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že délka časového úseku prvního stupně činí u prasat tři sekundy a doba trvání snížení tlaku až k dosažení konečné hodnoty podtlaku ve druhém stupni činí sedm sekund.
- 3. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se konečná hodnota podtlaku vzduchu ve fázi isokomprese udržuje po dobu 30 sekund.
- 4. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se v návaznosti na fázi isokomprese ve fázi rekomprese převádí tlak vzduchu v jediném stupni na výchozí tlak vzduchu.
- 5. Způsob podle bodu 4, vyznačující se tím, že se tlak vzduchu ve fázi rekomprese převede rychle na výchozí tlak vzduchu.
- 6. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se vycházeje od atmosférického tlaku vzduchu 103 . 10^ Pa sníží tlak vzduchu ve fázi dekomprese v prvním stupni na 15 . 103 Pa a ve druhém stupni na 3 . 10^ Pa.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE19873715211 DE3715211C1 (en) | 1987-05-07 | 1987-05-07 | Method and device for stunning animals to be slaughtered |
DE19883808782 DE3808782C1 (en) | 1988-03-16 | 1988-03-16 | Method for stunning lung-breathing animals to be slaughtered |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS307588A2 CS307588A2 (en) | 1990-09-12 |
CS274463B2 true CS274463B2 (en) | 1991-04-11 |
Family
ID=25855309
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS307588A CS274463B2 (en) | 1987-05-07 | 1988-05-05 | Method of lung-breathing slaughtered animals stunning |
Country Status (15)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4829635A (cs) |
EP (1) | EP0289769B1 (cs) |
JP (1) | JPS6423842A (cs) |
AU (1) | AU595762B2 (cs) |
BR (1) | BR8802215A (cs) |
CS (1) | CS274463B2 (cs) |
DE (1) | DE3867119D1 (cs) |
DK (1) | DK162806C (cs) |
ES (1) | ES2038711T3 (cs) |
FI (1) | FI882099A (cs) |
GR (1) | GR3003689T3 (cs) |
HU (1) | HU197180B (cs) |
NO (1) | NO881989L (cs) |
PL (1) | PL272028A1 (cs) |
SU (1) | SU1607680A3 (cs) |
Families Citing this family (15)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB8928935D0 (en) * | 1989-12-21 | 1990-02-28 | Boc Group Plc | Treatment of poultry |
US5246396A (en) * | 1991-06-10 | 1993-09-21 | Royale Ostrich, Ltd. | Method for the humane slaughter and processing of domesticated ostrich |
US5569071A (en) * | 1991-06-10 | 1996-10-29 | T. Thomas Metier | Cradle and method for the slaughtering of ratites, including ostrich and emu |
US5376041A (en) * | 1991-06-10 | 1994-12-27 | T. Thomas Metier | Method for regulating the flow of animals through a slaughtering facility |
US5397263A (en) * | 1991-06-10 | 1995-03-14 | T. Thomas Metier | Method for the humane slaughter and processing of ratites, including ostrich and emu |
NL1009189C2 (nl) * | 1998-05-18 | 1999-11-19 | J M Poultry Technology B V | Werkwijze en inrichting voor het in een slachtlijn bevestigen van pluimvee. |
NL1018486C2 (nl) * | 2001-07-06 | 2003-01-16 | Stork Pmt | Verdoven bij de verwerking van slachtdieren. |
NL1022288C2 (nl) * | 2002-12-31 | 2004-02-18 | Stork Pmt | Werkwijze en inrichting voor het verwerken van slachtdieren. |
US7771255B2 (en) * | 2004-06-25 | 2010-08-10 | Cattaruzzi International S.R.L. | Plant and method for the stunning and killing of animals for slaughter through asphyxiation |
US7662030B2 (en) * | 2007-11-05 | 2010-02-16 | Hollis Cheek | Method for humanely stunning and slaughtering poultry using controlled low atmospheric pressure |
BRMU9001100Y1 (pt) | 2010-06-24 | 2014-10-14 | Marcos Guerra | Sistema de bloqueio em veículos semirreboques e reboques por atuação no sistema de freio |
US8113926B1 (en) * | 2010-10-13 | 2012-02-14 | Hollis Cheek | Method for decreasing spastic wing activity of poultry during slaughter |
PL2982448T3 (pl) * | 2014-08-05 | 2017-07-31 | Nordischer Maschinenbau Rud. Baader Gmbh + Co. Kg | Aparatura przenośna i rozdzielcza dla ubitych ryb |
US10368552B2 (en) * | 2014-08-07 | 2019-08-06 | Hollis Cheek | Method for humanely stunning and slaughtering animals using low atmospheric pressure and inert gas |
CN113331236A (zh) * | 2021-06-03 | 2021-09-03 | 新疆诺奇拜城油鸡发展有限公司 | 一种家禽致晕密闭装置及家禽致晕方法 |
Family Cites Families (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US2588770A (en) * | 1949-10-31 | 1952-03-11 | Byron R Bentley | Apparatus for stunning or killing animals |
US3548447A (en) * | 1967-08-25 | 1970-12-22 | Thomas F Price Jr | Apparatus for humanely killing minks and the like |
-
1988
- 1988-03-24 ES ES198888104701T patent/ES2038711T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1988-03-24 EP EP88104701A patent/EP0289769B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1988-03-24 DE DE8888104701T patent/DE3867119D1/de not_active Expired - Lifetime
- 1988-04-22 PL PL27202888A patent/PL272028A1/xx unknown
- 1988-04-25 HU HU882086A patent/HU197180B/hu not_active IP Right Cessation
- 1988-04-26 DK DK227488A patent/DK162806C/da not_active IP Right Cessation
- 1988-04-28 US US07/187,319 patent/US4829635A/en not_active Expired - Fee Related
- 1988-05-02 JP JP63107758A patent/JPS6423842A/ja active Pending
- 1988-05-04 AU AU15554/88A patent/AU595762B2/en not_active Ceased
- 1988-05-05 CS CS307588A patent/CS274463B2/cs unknown
- 1988-05-05 FI FI882099A patent/FI882099A/fi not_active IP Right Cessation
- 1988-05-05 SU SU884355661A patent/SU1607680A3/ru active
- 1988-05-06 BR BR8802215A patent/BR8802215A/pt unknown
- 1988-05-06 NO NO881989A patent/NO881989L/no unknown
-
1992
- 1992-01-30 GR GR920400115T patent/GR3003689T3/el unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
AU595762B2 (en) | 1990-04-05 |
NO881989D0 (no) | 1988-05-06 |
PL272028A1 (en) | 1989-01-23 |
HUT46197A (en) | 1988-10-28 |
CS307588A2 (en) | 1990-09-12 |
FI882099A (fi) | 1988-11-08 |
SU1607680A3 (ru) | 1990-11-15 |
AU1555488A (en) | 1988-11-10 |
JPS6423842A (en) | 1989-01-26 |
BR8802215A (pt) | 1988-12-06 |
EP0289769A1 (de) | 1988-11-09 |
NO881989L (no) | 1988-11-08 |
EP0289769B1 (de) | 1991-12-27 |
DK227488D0 (da) | 1988-04-26 |
GR3003689T3 (cs) | 1993-03-16 |
DK227488A (da) | 1988-11-08 |
ES2038711T3 (es) | 1993-08-01 |
DE3867119D1 (de) | 1992-02-06 |
HU197180B (en) | 1989-03-28 |
DK162806C (da) | 1992-05-18 |
FI882099A0 (fi) | 1988-05-05 |
US4829635A (en) | 1989-05-16 |
DK162806B (da) | 1991-12-16 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CS274463B2 (en) | Method of lung-breathing slaughtered animals stunning | |
AU5350098A (en) | A procedure and equipment for treating poultry before slaughter | |
Hillebrand et al. | The effects of alternative electrical and mechanical stunning methods on hemorrhaging and meat quality of broiler breast and thigh muscles | |
US5653629A (en) | Treatment of birds: humane slaughter of poultry | |
CA2701499C (en) | Method for humanely stunning and slaughtering poultry using controlled low atmospheric pressure | |
US5435776A (en) | Poultry stunning with carbon dioxide | |
AU2011316566B2 (en) | Method for decreasing spastic wing activity of poultry during slaughter | |
Fletcher | Slaughter technology | |
CA2986546A1 (en) | Method for humanely stunning and slaughtering animals using low atmospheric pressure and inert gas | |
Bouwsema et al. | Could low atmospheric pressure stunning (LAPS) be suitable for pig slaughter? A review of available information | |
Broom | Effects of handling and transport on laying hens | |
Raj et al. | Changes in the spontaneous and evoked electrical activity in the brain of hens during stunning with 30 per cent carbon dioxide in argon with 5 per cent residual oxygen | |
Gregory | Pathology and handling of poultry at the slaughterhouse | |
Borzuta et al. | The Physiological Aspects, Technique and Monitoring of Slaughter Procedures and their Effects on Meat Quality–A Review | |
Drewniak | Carbon dioxide immobilization of turkeys before slaughter | |
RO101786B1 (ro) | Procedeu de anesteziere a animalelor care respira prin plamani | |
US20230354830A1 (en) | A method of preparing an animal for slaughter | |
Lankhaar et al. | Ritual slaughter of poultry and the use of controlled atmosphere stunning (CAS) and electrical stunning | |
DE3715211C1 (en) | Method and device for stunning animals to be slaughtered | |
RU2147856C1 (ru) | Способ проведения оксигенобаротерапии в барокамерах с автономной системой дыхания | |
CA3226424A1 (en) | Method for the stunning by gas and slaughter by decompression of animals | |
Janik | Which Alternative to Electrical Stunning Provides the Most Humane Stun for Poultry at Slaughter? | |
MY118152A (en) | A procedure and equipment for treating poultry before slaughter. |