CS273312B2 - Truck machine for rails' packing, levelling and straightening - Google Patents

Truck machine for rails' packing, levelling and straightening Download PDF

Info

Publication number
CS273312B2
CS273312B2 CS201784A CS201784A CS273312B2 CS 273312 B2 CS273312 B2 CS 273312B2 CS 201784 A CS201784 A CS 201784A CS 201784 A CS201784 A CS 201784A CS 273312 B2 CS273312 B2 CS 273312B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
tamping
straightening
tool
frame
track
Prior art date
Application number
CS201784A
Other languages
English (en)
Other versions
CS201784A2 (en
Inventor
Josef Ing Theurer
Johann Ing Hansmann
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of CS201784A2 publication Critical patent/CS201784A2/cs
Publication of CS273312B2 publication Critical patent/CS273312B2/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/12Packing sleepers, with or without concurrent work on the track; Compacting track-carrying ballast
    • E01B27/13Packing sleepers, with or without concurrent work on the track
    • E01B27/16Sleeper-tamping machines

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Agricultural Machines (AREA)

Description

{57) Qe opatřen podbíjecími, zdvihacími a rovnacími agregáty (23, 24), výhybek ke zpracování úseků s výhybkami i rovných úseků koleje. Agregáty (23, 24) jsou umístěny v pracovním směru přímo před opěrným vodicím dvojkolím (18), . spojeným s jedním koncem nosného rámu (17) nástrojů, jehož druhý konec je spojen s podvozkovým rámem (6) výkyvně prostřednictvím spojovacího ústroji (19) pro vykyVováni a vedení opěrného vodícího dvojkoli (18) ve výhybkách a odboč- . kách.
(51)
Int. CL
E 01 8 27/17 «ί , ♦
CS 273 312 82 *>
Vynález se týká pojízdného stroje k podbijení, nivelováni a rovnáni koleje, s podvozkovým rámem, který se opírá o podvozky a nese hnací, brzdicí, napájecí a řidiči ústrojí, nejméně s jedním podbíjecim agregátem vybaveným podbijecimi nástroji, které jsou výškově nastavitelné prostřednictvím přestavovacich pohonů. Jsou po dvojicích přestavitelná v podélném směru koleje proti sobě a schopné vibraci, a se zdvihacím a rovnacím agregátem koleje vybaveným zdvihacími a rovnacimi nástroji, uváděnými v činnost prodtřednictvim zdvihacích a rovnacích pohonů, zejména na základě nivelačniho a rovnacího vztažného systému, přičemž podbíjeci, zdvihací a rovnaci agregáty, umístěné mezi dvěma od sebe vzdálenými podvozky jsou včetně pohonů uloženy společně na nosném rámu nástrojů, který má na jednom konci opěrné vodicí dvojkoll a druhým koncem je kloubově spojen s podvozkovým rámem.
Podbijecí stroj podle čs. patentu č. 221 2SS slouží zejména k podbijení výhybek a má podvozkový rám, který se opírá o podvozky a nese hnaci, brzdicí, napájecí s řídicí vedeni. Tento stroj má dva výškové nastavitelné podbijecí agregáty výhybek, které jsou vzájemně nezávisle posuvné podél společného vedeni spojeného s podvozkovým rámem a ležícího ve vodorovné rovině kolmo k podélnému směru stroje. Vibrující podbíjeci nástroje, které jsou přestavitelné v podélné ose koleje proti sobě, jsou umístěny na vidlicové výkyvné páce. Před pobijecimi agregáty výhybek Je ve směru práce umístěn zdvihací a rovnaci agregát výhybek, který eestává ze čtyř rovnacích kladek a okolky a ze zdvihacího háku, který je pro každou kolejnici uložen mezi dvěma rovnacimi kladkami. Zdvihací a rovnaci agregát je spojen prostřednictvím výškových nastavovacích a bočních rovnacích pohonů s podvozkovým rámem na způsob nosníku.
K nivelováni a vyrovnáváni koleje je na podvozkovém rámu umístěn vztažný systém.
Podbijecí stroje pro výhybky se v praxi velíce osvědčily, protože v důsledku vzájemně nezávislého příčného posouvání podbíjecich agregátů pro výhybky podle obr. 5 a 6 lze podbíjeci nástroje přizpůsobit velice těžkým podmínkám, které se vyskytuji při podbijení výhybek a Jsou vyvolávány jazyky, přídržnými kolejnicemi apod. Výkonnost strojní podbiječky výhybek je však poněkud omezena zejména v rovných úsecích koleje.
Z inzerátu v časopise Der Eisenbahningenieur, sešit 6, červen 1983, je známý prototyp spojitě pojíždějícího stroje k podbijení, nivelováni a vyrovnáváni koleje.
Tento prototyp spojitě pojízdného stroje, který je ve zkušebním provozu, má nosný rám nástrojů, který je umístěn mezi podvozky, a podvozkový rám, který nese hnací, brzdicí, napáječi a řidiči ústroji. Na nosném rámu nástrojů, který se jedním koncem’ opírá opěrným vodicím dvojkolim o kolej a druhým koncem je spojen kloubově s podvozkovým rámem, jsou uloženy podbíjeci nástroje pro podbijení úseků koleje a zdvihací a vyrovnávací agregát včetně pohonu. Tento prototyp stroje je vybaven ke společnému krokovému dopřednému pohybu popsaných agregátů nivelačnim a rovnacím vztažným systémem, který je přiřazen nástrojům. Protože nosný rám nesoucí podbijecí, zdvihací a rovnaci agregáty, se opírá svým zadním koncem přivráceným k podbíjeclmu agregátu přes opěrné vodicí dvojkoli o kolej, přenáší se značná část sil vyvolávaných hmotnosti a pohybem podbíjecich, zdvihacích a rovnacích agregátů během jízdy přes opěrné vodici dvojkoli na kolej. Následkem toho je.podvozkový rám stroje, který se vůči krokově pohyblivému nosnému rámu nástrojů pohybuje spojitě dopředu, vystaven podstatně menšímu statickému a dynamickému namáháni. Protože tedy silnější otřesy a vibrace nepůsobí ani na stanoviště obsluhy stroje, má obsluha podstatně zlepšené pracovní podmínky. Tento poprvé realizovaný typ skutečně práceschopného, spojitě pojízdného stroje k podbijení, nivelaci a rovnáni koleje otvírá široké možnosti vývoje, zejména proti dosavadnímu stavu techniky do oboru standardních strojních podbíječek s krokovým dopředným pohybem.
CS 273 312 B2 t
Účelem vynálezu je vytvořit pojízdný stroj k podbíjení, nivelováni a rovnání koleje tak, aby umožňoval úplné podbíjení i těch nejobtížnějších úseků koleje, zejména výhybek, a výkonné podbíjení Jednodušších rovných úseků koleje.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že je stroj opatřen podbíjecími, zdvihacími a rovnácimi agregáty výhybek ke zpracováni úseku s výhybkami 1 rovných úseků koleje, které jsou umístěny v pracovním směru přímo před opěrným vodicím dvojkolím, spojeným s Jedním koncem nosného rámu nástrojů, Jehož druhý konec je spojen s podvozkovým rámem výkyvně prostřednictvím spojovacího ústroji pro vykyvováni a vedeni opěrného vodícího dvojkolí ve výhybkách a odbočkách.
Se strojní podbíječkou této konstrukce lze při využití všech výhod, kterých se dosahuje použitím vlastního nosného rámu nástrojů,pro podbíjecí agregáty, centrovat o nastavit podbíjecí, zdvihací a rovnaci agregáty výhybek vykývnutim a popojížděním nosného rámu nástrojů s opěrným vodicím dvojkolím i v úsecích s výhybkami, zejména v odbočkách, a to nezávisle na podvozkovém rámu, a to přesně na podbíjeném místě.
Tim, že podbíjecí agregát výhybek je umístěn ve směru práce bezprostředně před opěrným vodicím dvojkolím, lze dosáhnout automatického centrováni podbíjecích agregátů, které se přizpůsobuje průběhu koleji 1 v nejobtížnějSích úsecích koleje, takže při zvýšené hospodárnosti nejsou třeba v podstatě žádné přídavné nástroje a zařízení k příčnému posouváni podbíjecího agregátu. Pomocí zdvihacího a rovnacího agregátu, uloženého na nosném rámu nástrojů, se může prakticky v každém úseku výhybky kolej zachytit, zdvihnout a vyrovnat. Strojní podbiječka podle vynálezu, která je konstrukčně poměrně Jednoduchá, umožňuje při vysokém výkonu ve výhybkách stejnoměrnou kvalitu podbíjení, přičemž bez časově náročného přestavováni stroje o bez přerušeni provozu lze provádět výkonné podbíjení následujícího úseku koleje. Vynález umožňuje především jednodušší a účelnější využiti nástrojů v obtížných úsecích koleje a v odbočkách výhybek. Zejména v poměrně těžce zpracovatelných úsecích koleje s výhybkami má přitom obsluha podstatně větší pohodli, protože převážná část sil, vibraci apod. se nepřenáší na podvozkový rám.
Podle výhodného provedeni vynálezu je podbíjecí agregát výhybek, umístěný před opěrným vodicím dvojkolím a opatřený podbíjecími nástroji, výkyvnými do stran v rovině kolmé k pohybu do záběru, a zdvihací a rovnaci agregát výhybek, umístěný ve směru práce před podbíjecím agregátem o opatřený zdvihacími háky a vodícími kladkami, uložen výškově nastavitelně na bočně výkyvném nosném rámu nástrojů. Kombinace agregátů pro zpracováni výhybek a nosného rámu nástrojů, který js veden opěrným vodicím dvojkolim, umožňuje rychle přizpůsobit polohu podbíjecích nástrojů podle překážek jako jsou jazyky, přidržné kolejnice, srdcovky apod., takže v podstatě všechny body kříženi pražců a koleji ve výhybkách se dají podbit jednodušeji a lépe. Kromě toho je v důsledku speciálního zdvihacího agregátu pro výhybky možné prakticky na všech úsecích výhybky zajeti a vyjetí z výhybky a spolehlivé zachyceni koleje pro její rychlé nivelováni. „
Podle dalšího výhodného provedeni vynálezu je stroj opatřen nejméně Jedním podbíjecim agregátem výhybek, který Je výkyvný do stran spolu s nosným rámem nástrojů a jehož obě podbíjecí kladiva, přiřazená jednomu podbijecímu nástroji, jsou uložena vzájemně nezávisle výkyvně v rovině kolmé k přistavovacimu pohybu prostřednictvím oddělených pohonů. Vzájemně nezávislé boční nastovováni podbíjecích kladiv každého podbíjecího nástroje zajištuje ve spojeni s lepším centrováním podbíjecích agregátů.
CS 273 312 B2 vyvolaným opěrným vodicím dvojkolim nosného rámu, dokonalejší zpracování obtížných úseků koleje, zejména výhybek, přičemž podbijejici kladiva se polohově přizpůsobuji existujícím překážkám, aby celý úsek výhybky byl podbit spojitě a stejnoměrně.
Podle dalšího provedeni vynálezu jsou podbíjecí agregáty, přiřazené jedné koleji a umístěné před opěrným vodicím dvojkolim, prostřednictvím vlastních pohonů vzájemně nezávisle výškově nastavitelné a posuvné napřič k podélné ose stroje ve vedeních, upevněných na nosném rámu nástrojů. Při tomto bočním přestavováni podbíjecích agregátů pro výhybky lze zejména v silně zakřivených úsecích koleje s výhybkami ještě přesněji centrovat nástroje jednotlivých agregátů a ve spojeni s bočně výkyvnými podbijecirai kladivy přesněji nastavit podbíjecí nástroje.
Podle dalšího význaku vynálezu sestává zdvihací a rovnači agregát výhybek z nástrojového rámu, který je pojízdný po koleji čtyřmi rovnacimi kladkami s okolky, je spojen s nosným rámem nástrojů prostřednictvím přestavovacich pohonů a je opatřen zdvihacími háky, z nichž každý je umístěn mezi dvěma vodícími kladkami a je výškově . a stranově nastavitelný prostřednictvím pohonů. Při této konstrukci přenášejí dvojice rovnacich kladek velké rovnaci síly na kolejnice ve výhybkách, přičemž v důsledku uspořádáni středového zdvihacího háku existuje vždycky silová zapojení agregátu s koleji, například v odbočkách výhybek, které zajišiuje bezpečné a rychlé zdviženi části výhybky od pražců. Tim, že opěrné vodicí dvojkolí je umístěno za nosným rámem nástrojů, je zajištěno trvalé centrování stroje nad koleji i tehdy, když nástroje zdvihacího agregátu nejsou v záběru, takže za všech okolnosti lze nástroje rychle spustit i ve výhybkách na koleji. Silné sily a vibrace, které vznikají při podbijeni obtížných úseků koleje, kmity apod. se přitom nepřenášejí na kabinu obsluhy.
Další výhodné provedeni vynálezu spočivá v tom, že spojovací ústroji pro připojeni nosného rámu nástrojů ke stroji je tvořeno stavěcim pohonem, jehož dráha pro spojitý pracovní pohyb stroje s podvozkovým rámem při krokovém dopředném pohybu nosného rámu nástrojů od jednoho mista podbijeni k dalšímu, nebo jen pro krokový pohyb nosného rámu při stojícím stroji odpovídá nejméně dvojnásobku rozestupu pražců. Toto jednoduché opatření umožňuje i ve výhybkách kvalitní a výkonné podbijeni. Spojitým dopředným pohybem podvozkového rámu se zabráni jakémukoliv nadměrnému namáháni podbljené, nivelovanó a vyrovnávané výhybky, ke kterému by mohlo dojit nárazovým rozjezdem a zabrzděním celého těžkého stroje, K centrování podbíjecích agregátů výhybek v místě křižováni výhybky a pražců je velice výhodná podélná možnost pohybu nosného rámu nástrojů, který má podstatně menši hmotnost. To podstatně usnadňuje přesné centrováni 8 při nesprávné poloze podbijeciho agregátu rychlý opravný pohyb nosného rámu nástrojů s jednotlivými agregáty. Kromě toho lze při popsaném provedeni přemisťovat podbíjecí, zdvihací a rovnaci agregáty s nástroji nezávisle na poloze stroje v podstatě bez zípěny polohy v širokém rozsahu v podélném e příčném směru, aby bylo možné rychle a spolehlivě podbit obtížné úseky koleje.
Výhodné je i další provedeni vynálezu, kde nosný rám nástrojů s opěrným vodicím dvojkolim je alespoň zčásti umístěn pod předním koncem kabiny pro obsluhu, upevněné na podvozkovém rámu. V důsledku toho může obsluha v jakékoliv poloze nosného rámu nástrojů vůči podvozkovému rámu stroje bez obtíží pozorovat podbijeci, zdvihací a rovnaci agregáty, aby je mohla rychle a přesně nastavit do správné polohy. Trvalé přesné pozorováni agregátů je velice důležité k hospodárnému β přesnému podbijeni výhybek.
CS 273 312 B2
Další význak vynálezu spočívá v tom, že podbijecí kladiva podbijeciho agregátu jsou uložena na dolním konci držáku, zejména bezprostředně pod místem uloženi držáku spojeného s nosičem nástrojů, výkyvné kolem společné osy probíhající v podélném směru stroje. Při této konstrukci je uloženi podbijecich kladiv velice robustní a vyhovuje všem požadavkům, aniž by byl nepříznivě ovlivněn pohyb obou podbijecich nástrojů do záběru.
Podle dalšího provedeni vynálezu jsou všechny nástroje zdvihacího a rovnaciho agregátu výhybek uváděny v činnost nivelačnim a případně rovnacim vztažným systémem se vztažnou přímkou z drátu, která je svým středním snímacím členem a oběma koncovými vztažnými body spojena s nosným rámem nástrojů. Při tomto provedení je při nezávislé možnosti pojížděni a vedeni nosného rámu nástrojů vůči podvozkovému rámu stroje, zejména na začátku odboček ve výhybkách, možné provádět nivelováni a případně vyrovnávání koleje pomoci zdvihacího a rovnaciho agregátu.
Vynález bude vysvětlen v souvislosti s příklady provedeni znázorněnými na výkrese, kde značí obr. 1 bokorys pojízdného stroje podle vynálezu k podbíjeni, nivelováni a rovnáni koleje, obr. 2 schematický půdorys tohoto stroje, obr, 3 vo zvětšeném měřítku řez strojem, vedený rovinou III-III na obr. 1, obr. 4 rovněž ve zvětšeném měřítku příčný řez strojem v rovině IV-IV na obr. 1 a obr. 5 schematický pohled na jiný podbijecí agregát, znázorněný pouze zčásti a vhodný pro použiti ve stroji v obr. 1, 2 a 4.
Pojízdný stroj 1 k podbíjeni, nivelováni a rovnáni koleje podle obr. 1 má protáhlý podvozkový rám 6, který má na každém konci otočný podvozek 2, pojíždějící po koleji £, jež sestává z kolejnic 3 a pražců 4. Na podvozkovém rámu 6 je umístěno hnaci ústroji 7, napájecí ústroji 8 a řidiči ústroji 9. Pro dopředný pohyb stroje £ v pracovním směru znázorněném šipkou 10 slouží jízdní pohon 11. No otočném podvozku 2 je umístěno brzdicí ústroji 12. Na obou koncích podvozkového rámu 6 jsou uspořádány kabiny 13, 14 pro obsluhu, přičemž zadni hlavni kabina 14 má tvar protáhlé kabiny uložené mezi dvěma podélniky podvozkového rámu S, je protažena daleko dopředu a má velkou zasklenou plochu. V kabině 14 je umístěno stanoviště 15 obsluhy a řídicí pult 1S, který je spojen řídicím vedením s centrálním řídicím ústrojím 9.
Mezi oběma otočnými podvozky 2, které leži daleko od sebe, je umístěn rovněž protáhlý nosný rám 17 nástrojů na způsob oje. 3eho ve směru práce zadni konec, který leží alespoň částečně pod hlavni kabinou 14 obsluhy, pojíždí po koleji 5 opěrným vodicím dvojkolim 18. Přední konec nosného rámu 17 nástrojů je kloubově spojen délkově nastavitelným spojovacím ústrojím 19 k vykyvováni a vedení opěrného vodícího dvojkůli 18 s podvozkovým rámem 6. spojovací ústroji 19 je vytvořeno jako dvojčinný hydraulický stavěči pohon 20, jehož pistnice, podepřená v podélném vedeni 21, je spojeno s koncem nosného rámu 17 nástrojů křížovou kloubovou spojkou 22.
Ke zpracování výhybkových a rovných úseků koleje jsou s nosným rámem 17 nástrojů výškově a bočně stavitelně spojeny podbijecí nástroje 23 výhybek a zdvihací a rovnací agregát 24, přičemž tyto agregáty 23, 24 jsou umístěny bezprostředně před opěrným vodicím dvojkolim £8, spojeným se zadním koncem nosného rámu 17 nástrojů.
Oba agregáty 23, 24, vytvořené speciálně pro výhybky, budou popsány podrobně v souvislosti s obr. 3 a 4. K nivelováni a rovnáni koleje 5 dostávají všechny nástroje zdvihacího o rovnaciho nástroje 24 povelový signál z nivelačniho vztažného systému
CS 273 312 B2
28, které jsou tvořeny vztažnými přímkami 25, 26 z drátu. Vztažné systémy·27; 28 jsou spojeny se středovým snímacím členem 29 a s oběma koncovými vztažnými body 30, 31 a jsou unášeny nosným rámem 17 nástrojů. K rovnání rovných úseků koleje lze rovnaci vztažný systém 28 prodloužit prodlužovacim úsekem 32, který je spojen s podvozkovým rámem 6.
V důsledku uložení podbíjecích agregátů 23 a zdvihacího a rovnaciho agregátu 24 na nosném rámu 17 nástrojů se nepřenášejí vibrace a rázová zatíženi na podvozkový rám 6 stroje 1, takže obsluhující osoba má podstatně větší pohodli. Tím, že opěrné vodicí dvojkolí je vytvořeno jako volná řídicí náprava a tedy sleduje přesně i ve výhybkách průběh koleje, zaručuje automatické středěni podbíjecích agregátů 23 a zdvihacího a rovnaciho agregátu 24 i v nejobtižnějšich úsecích koleje. Jak je znázorněno na obr. 2 přerušovanou čsrou, ukazující polohu nosného rámu 17 nástrojů, je pří konstrukci nosného rámu 17 jako protáhlého dílu vytvořena velká možnost volného pohybu, zejména při podbíjení obtížné odbočky 33 výhybky apod. V rovných úsecích koleje se může stroj pohybovat spojitě nepřetržitě dopředu, přičemž nosný rám 17 nástrojů, opírající se na zadním konci o kolej 5, se při vhodném řízeni stavěcího pohonu 20 pohybuje krokově dopředu za účelem podbíjení koleje od jednoho pražce ke druhému.
Podbíjecí agregát 23 výhybek, znázorněný ve zvětšeném měřítku na obr. 3, sestává z podbíjecích nástrojů 34, 35, 36, 37, které se zanořuji do štěrkového lože napravo a nalevo od pražce 4 a tvoři vždycky podbíjecí dvojici. Podbíjecí nástroje 34 až 37 na způsob kyvných pák, které mají vidlicový držák 38 pro podbíjecí kladivo 39, jsou uloženy na nosiči 41 výkyvné kolem osy kolmé k podélnému směru stroje £ a jsou nastavovány do záběru pohonem 40. Nosič 41 je výškově nastavitelný pomoci výškového přestavovaciho pohonu 44 ve svislém směru na vodici sloupech 43, spojených s rámem
42. Pohony 40 do záběru, které jsou opatřeny neznázorněným ústrojím k omezení úhlu otevřeni, jsou zo účelem přenosu vibraci na podbíjecí kladiva 39 spojeny se středovým vibračním pohonem 35. Podbíjecí agregát 23, který je přiřazen kolejnicí 3 a je umístěn před opěrným vodicím dvojkolím £8, je posuvný prostřednictvím vlastního pohonu 46 na vedení 47, upevněném na nosném rámu 17 nástrojů, nezávisle napříč k podélnému směru stroje. Obě podbíjecí kladiva 39 podbíjecího agregátu 23, spojeného s nosným rámem 17 nástrojů, jsou výkyvné uložena na dolním konci držáku 38 a vykyvuji se kolem osy 48, která je v podstatě rovnoběžná s podélnou osou stroje 1. Výkyvný pohyb je vyvozován vzájemně nezávislými hydraulickými přestavovacími pohony 49. Vedle nosného rámu 17 nástrojů je vidět vztežnou přímku 25 nivelačního vztažného systému 27, jehož zadní vztažný bod 31 je spojen přes soutyčí se snímacími kladkami 50, které pojíždějí po koleji 55 a jsou výkyvné upevněny na nosném rámu 17 nástrojů. Řídicí a napájecí vedeni podbíjecího agregátu 23 vedou k řídicímu pultu 16 a k centrálnímu řídicímu ústrojí 9. Aby bylo možno podbijet i kolejnici 3, která je spojena s přídržnou kolejnici 51, je pravá dvojice podbíjecích kladiv 39 vykývnuta směrem dovnitř přestavovacím pohonem 49.
Zdvihací a podbíjecí agregát 24 výhybek, patrný z obr. 4, sestává z nástrojového rámu 56, který je pojízdný po koleji £ čtyřmi rovnacimi kladkami 52 s okolky, je nosným rámem nástrojů 17 spojen přestavovacími pohony 53, 54, 55 a je opatřen pro každou kolej 3 jedním zdvihacím hákem 59, přičemž háky 59 jsou vzájemně nezá-. vísle výškově a bočně nastavitelné prostřednictvím pohonů 57, 58. Zdvihací hák 59 je uložen výškově nastavitelně prostřednictvím pohonu 58 va vodicím bloku 60, který je uložen napřič posuvně prostřednictvím pohonu 57 ve vedeních uložených nad
CS 273 312 B2 nástrojovým rámem 55. Dělený nástrojový rám 55, který lze v podélném směru stroje jednak teleskopicky vysouvat a prodlužovat, je spojen s rozpěracimi pohony 61, takže rovnací kladky 52 pojíždějí po koleji 5 bez jakékoliv bočni vůle. Vztažná přímka 26 rovnacího vztažného systému 28 leží mezi rameny vidlicového snímacího členu 52, který je spojen s otočným potenciometrem. Podle odchylky skutečné polohy koleje 5, kterou udává zdvihací a rovnecí agregát 24, a požadované polohy, kterou udává vztažná přímka 26, se uvádějí v činnost rovnací přestavovaci pohony 54. Snímací člen 29, který jo spojen s nivelačním vztažným systémem 27, ovládá výškové přestavovaci pohony 53 podle toho, jakou mají jednotlivé kolejnice 3, nesprávnou výškovou polohu.
Všechna řídicí a napájecí vedeni zdvihacího a rovnacího agregátu 24 jsou spojena s centrálními hnscími, napájecími a řídicími ústrojími 7, 8, £ stroje 1.
Na obr. 5 je znázorněn pouze zčásti podbíjecí agregát 64, který je výkyvný do strany společně s nos'ným rámem 17 nástrojů a představuje další provedeni vynálezu,
V tomto podbijecim agregátu 64 Jsou vždycky dvě podbíjecí kladiva £5, která tvoři jeden podbíjecí nástroj 65, výkyvná prostřednictvím oddělených pohonů 67, 68 nezávisle na sobě v rovině kolmé ks směru pohybu podbíjecího nástroje 65 do záběru. 3ak ukazuji přerušované čáry, je možné při obtížných poměrech podbljeného účeku koleje, například levé podbíjecí kladivo 66 pohonem 67 vykývnout tak daleko nahoru, že se při podbíjení pražce 69 nezanoři do štěrkového lože. Pravé podbíjecí kladivo 66 se však může k lepšímu podbiti výhybky po zanořeni do štěrku vykývnout ož pod jazyk 70. Podbíjecí agregát 64 Je příčně posuvný pomocí vlastního pohonu 46 ve vodorovných vedeních 47 nosného rámu 17 nástrojů, který je spojen jednak kloubově s podvozkovým rámem 6 stroje a jednak se opírá svým zadním koncem o opěrné vodici dvojkoví 18.
Stroj k podbíjení, nivelováni a rovnáni, který je předmětem vynálezu, pracuje takto:
Zejména v rovných úsecích koleje umožňuje podélné nastavováni polohy nosného rámu 17 nástrojů vůči podvozkovému rámu 6 spojitým nepřetržitým dostředný pohyb stroje 1_ během podbíjení. Přitom se stavěči pohon 20 spojovacího ústrojí 19, která spojuje nosný rám 17 nástrojů s podvozkovým rámem 5, uvádí pomoci neznázorněných koncových spínačů v čirnost tak, že po skončeném podbíjení se nosný rám 17 nástrojů rychle přemísti ve směru práce dopředu do koncové polohy, zakreslené na obr. 1 přerušovanou čarou. Po vycentrováni podbíjecího agregátu 23 nad následujícím místem podbíjení se zastaví pohyb nosného rámu 17 nástrojů o spustí se dolů podbíjecí agregát 23, který začne pracovat. Během krokového, dopředného pohybu nosného rámu 17 nástrojů se stroj JL s podvozkovým rámem 6 spojitě pohybuje dopředu.
□akraile stroj přijede k odbočce výhybky, může při konstrukci 1_ stroje podle vynálezu i přes různá překážky, jako jsou přídržnó kolejnice, srdcovky apod. pokračovat velice výkonné podbíjení. K tomuto účelu může například, jak je naznačeno na obr. 2, stroj 1 popojet o krátkou vzdálenost po hlavní koleji 5, zatímco vykývnutim nosného rámu 17 nástrojů do strany lze provádět podbíjení zečátku výhybky. V důsledku toho, že.nivelační vztažný systém 27 a rovnací vztažný systém 28 se pohybuji společně s nosným rámem 17 nástrojů, se může přitom provádět nivelováni a rovnání koleje. Zejména v obtížných odbočkách výhybky lze stavěči pohon 20 spojovacího ústrojí 19 využit přídavně k dokonalejšímu Středěni podbíjecího agregátu 23, spojeného
CS 273 312 B2 s nosným ránem 17 nástrojů, ns místě podbíjení. Kromě příčného nastavování podbíjeciho agregátu 23 na vedeních 47 lze tedy nástroje optimálně středit i pomocí stavícího pohonu 20 na místě podbíjení, která Je ztíženo překážkami jako jsou přídržné kolejnice, srdcovky apod. Obsluhující osoba, která má z kabiny 14 s široce zasklenou výhledovou plochou neomezený rozhled no místo podbíjení, může ovládáním hydraulických přestavovacich pohonů 49 podbíjecího agregátu 23 přídavně přizpůsobovat polohu podbíjecích kladiv 30 podle poměru koleje 3, například tek, že podle obr. 3 vykývne vnitřní dvojici podbíjecích klsdiv 39 jednoho podbíjecího agregátu 23 směrem dovnitř přibližně napřič k podélnému směru stroje £, aby se obešla přidržná kolejnice 51.
Podle stupně složitosti jednoduchá nebo křižovatkové výhybky lze provádět podbíjení podbíjecím agregátem 23 nebo podbíjecim agregátem 54, který je vybaven vždy dvěma podbíjecími kladivy pro každou stranu kolejnice 3, která se zanořuji do štěrkového lože, bu3 při spojitém dopředném pohybu nebo při krokovém dopředném pohybu stroje 1. V důsledku speciálního provedeni zdvihacího a rovnaciho agregátu 24 s rovnacími kladkami 52 a svisle a vodorovně posuvným zdvihacím hákem 59 je možné i v obtížných úsecích výhybky spolehlivě a pevně zachytit kolej za účelem rychlého zdvižení a vyrovnáni. Přitom lze pomocí délkového přestavovaciho pohonu 55 podélně posouvat zdvihací a rovnací agregát 24 oproti nosnému rámu 17 nástrojů, takže například zdvihací hák 59 lze vysunout z oblasti srdcovky, aby bylo možno v tomto obtížném úseku koleje kolejnice 3 spolehlivě zachytit

Claims (9)

  1. PŘEĎME T VYNÁLEZU
    1. Pojízdný stroj k podbíjení, nivelováni s rovnáni koleje, s podvozkovým rámem, který se opírá o podvozky a nese hnací, brzdicí, napájecí o řídicí ústroji, nejméně s jedním podbíjecim agregátem vybaveným podbíjecími nástroji, která Jsou nastavitelné výškově prostřednictvím přestavovacich pohonů, jsou po dvojicích prestavitelnó v podélném směru koleje proti sobě a schopné vibrací, a se zdvihacím a rovnacím agregátem koleje, vybaveným zdvihacími a rovnacími nástroji, uváděnými v činnost prostřednictvím zdvihacích a rovnaoích pohonů, zejména na základě nivelačniho rovnaciho vztažného systému, přičemž podbíjecí, zdvihací a rovnací agregáty, umístěné mezi dvěma od sebe vzdálenými podvozky, jsou včetně pohonů uloženy společně na nosném rámu nástrojů, který má na jednom konci opěrné vodici dvojkolí a druhým koncem je kloubově spojen s podvozkovým rámem, vyznačený tim, žo je opatřen podbijecimi, zdvihacími a rovnacími agregáty (23, 24) výhybek ke zpracování úseků s výhybkami a rovných úseků, které jsou umístěny v pracovním směru přímo před opěrným vodicím dvojkolím (18), spojeným s jedním koncem nosného rámu (17) nástrojů, jehož druhý konec je spojen s podvozkovým rámem (6) výkyvně prostřednictvím spojovacího ústroji (19) pro vykyvování a vedení opěrného vodícího dvojkolí (18) ve výhybkách a odbočkách.
  2. 2. Pojízdný stroj podle bodu 1, vyznačený tim, že podbíjecí agregát (23) výhybek, umístěný před opěrným vodicím dvojkolím (18) e opatřený podbíjecími nástroji (34, 35, 35, 37), výkyvnými do stran v rovině kolmé k pohybu do záběru, o zdvihací a rovnací agregát (24) výhybek, umístěný ve směru práce před podbíjecim agregátem (23) a opatřený zdvihacími háky (59) a vodícími kladkami (52), jsou uloženy výškově nastavitelně na bočně výkyvném nosném rámu (17) nástrojů.
    CS 273 312 B2 8
  3. 3. Pojízdný stroj podle bodu 1, vyznačený tim, že je opatřen nejméně jedním podbljeclm agregátem (64) výhybek, který je výkyvný do stran spolu 3 nosným rámem (17) nástrojů a jehož obS podbljeci kladiva, přiřazená jednomu podbijecimu nástroji (65), jsou uložena vzájemně nezávisle výkyvná v. rovině kolmě k přestavovacímu pohybu prostřednictvím oddělených pohonů (67, 68).
  4. 4. Pojízdný stroj podle bodů 1 áž 3, vyznačený tím, že podbljeci agregáty (23), přiřazené jedné kolejnici (3) o umístěné před opěrným vodicím dvojkolim (18), jsou prostřednictvím vlastních pohonů (46)· vzájemně nezávisle výškově nastavitelné a posuvné napřič k podélná ose stroje ve vedeních (47), upevněných na noeném rámu (17) nástrojů.
  5. 5. Pojízdný stroj podle·jednoho z bodů 1 až 4, vyznačený tim, že zdvihací o rovnaci agregát (24) výhybek sestává z nástrojového rámu (56), který je pojízdný po koleji (5) čtyřmi rovnacími kladkami (52), je spojen s nosným rámem (17) nástrojů prostřednictvím přestavovacich pohonů (53, 54, 55) a je opatřen zdvihacím hákem (59), umístěným mezi dvěma rovnacími kladkami (52) a je výškově a stranově nastavitelný prostřednictvím pohonů (57, 58).
  6. 6. Pojízdný stroj podle jednoho z bodů 1 až 5, vyznačený tím, že spojovací ústro ji (19) pro připojeni nosného rámu (17) nástrojů ke stroji (1) je tvořeno stavěcím pohonem (20), jehož dráha pro spojitý pracovní pohyb stroje (1) s podvozkovým rámem (6) při krokovém dopředném pohybu nosného rámu (17) nástrojů od jednoho místa podbijení k dalšímu, nebo jen pro krokový pohyb nosného rámu (17) nástrojů při stojícím stroji (1) odpovídá nejméně dvojnásobku rozestupu pražců (4). ř
  7. 7. Pojízdný stroj podle jednoho z bodů 1 až 6, vyznačený tím, že nosný rám (17) nástrojů s opěrným vtídicím dvojkolim (18) je alespoň zčásti umístěn pod. předním koncem kabiny (14) pro obsluhu, upevněné na podvozkovém rámu (6).
  8. 8. Pojízdný stroj podle jednoho z bodů 1 až 7, vyznačený tim, že podbljeci kladiva (39) podbíjeciho agregátu (23) jsou uložena na dolním konci držáku (38), zejména bezprostředně pod místem uloženi držáku (38) spojeného s nosičem (41) nástrojů výkyvně kolem společné osy (48) probihejici v podélném směru stroje (1).
  9. 9. Pojízdný str°j nodle jednoho z bodů 1 až 8, vyznačený tim, že všechny nástroj (59, 52) zdvihacího a rovnaciho agregátu (24) výhybek Jsou napojeny na nivelačni a případně rovnaci vztažný systém (27, 28) se vztažnou přímkou (25, 26) z drátu, která je svým středním snímacím členem (29) a oběma koncovými vztažnými body (30, 31) spojena s nosným rámem (17) nástrojů.
    2 výkresy
    CS 273 312 B2
CS201784A 1983-10-05 1984-03-21 Truck machine for rails' packing, levelling and straightening CS273312B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0353483A AT380281B (de) 1983-10-05 1983-10-05 Fahrbare gleisstopf-nivellier- und richtmaschine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS201784A2 CS201784A2 (en) 1990-08-14
CS273312B2 true CS273312B2 (en) 1991-03-12

Family

ID=3551843

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS201784A CS273312B2 (en) 1983-10-05 1984-03-21 Truck machine for rails' packing, levelling and straightening

Country Status (15)

Country Link
US (1) US4627360A (cs)
JP (1) JPS6078002A (cs)
AT (1) AT380281B (cs)
AU (1) AU559305B2 (cs)
CA (1) CA1224973A (cs)
CH (1) CH665860A5 (cs)
CS (1) CS273312B2 (cs)
DE (1) DE3409848A1 (cs)
ES (1) ES8505437A1 (cs)
FR (1) FR2553124B1 (cs)
GB (1) GB2147644B (cs)
HU (1) HU189841B (cs)
PL (1) PL145257B1 (cs)
SE (1) SE456094B (cs)
ZA (1) ZA842928B (cs)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT389336B (de) * 1986-02-12 1989-11-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopfmaschine mit hebe-, stopf- und gegebenenfalls richtaggregat
GB2201445B (en) * 1987-02-27 1991-01-02 Plasser Bahnbaumasch Franz A travelling track maintenance machine, more especially a tamping, lifting and lining machine for switches and crossings
EP0314854B1 (de) * 1987-11-05 1991-08-21 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. Fahrbare Gleisstopf-, Hebe- und Richtmaschine zum Heben und bzw. oder Seitwärtsverschieben eines Gleises im Weichen- und Kreuzungsbereich
AT390459B (de) * 1988-02-23 1990-05-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren und gleisfahrbare weichen-nivellier-, stopf- und richt-maschinenanordnung zur durcharbeitung in weichenbereichen
AT391502B (de) * 1988-08-08 1990-10-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare gleisstopf-, hebe- und richtmaschine zum heben und bzw. oder seitwaertsverschieben eines gleises im weichen- und kreuzungsbereich
EP0416193A1 (de) * 1989-03-10 1991-03-13 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. Gleisstopf-,Nivellier- und Richtmaschine mit querverschiebbaren Stopfaggregaten
ES2035646T3 (es) * 1989-03-10 1993-04-16 Franz Plasser Bahnbaumaschinen- Industriegesellschaft M.B.H. Maquina bateadora, niveladora y alineadora de vias, movil, con equipos bateadores giratorios.
AT397824B (de) * 1989-05-03 1994-07-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopfmaschine mit gleishebe- und richtaggregat
AT402308B (de) * 1993-01-27 1997-04-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Stopfmaschine
US9028318B2 (en) 2012-09-27 2015-05-12 Igt Gaming system and method for providing a game which populates symbols along a path
US9039512B2 (en) 2012-09-27 2015-05-26 Igt Gaming system and method for providing a game which populates symbols along a path
US8992301B2 (en) 2012-09-27 2015-03-31 Igt Gaming system and method for providing a game which populates symbols along a path
CN103628450A (zh) * 2013-12-07 2014-03-12 安徽水利开发股份有限公司 衬砌机的布料装置
AT519317B1 (de) * 2016-11-04 2018-12-15 Plasser & Theurer Exp Von Bahnbaumaschinen G M B H Verfahren und Gleisbaumaschine zur Korrektur von Gleislagefehlern
AT519739B1 (de) * 2017-05-12 2018-10-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Verfahren zum Steuern einer Gleisbaumaschine
AT16891U1 (de) * 2018-11-15 2020-11-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Verfahren und Stopfaggregat zum Stopfen eines Gleises

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT303795B (de) * 1967-06-14 1972-12-11 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopfmaschine, insbesondere zum Unterstopfen von Gleis-Weichen u.dgl.
AT321347B (de) * 1968-01-02 1975-03-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare Gleisstopfmaschine
AT314581B (de) * 1969-07-24 1974-04-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Bettungsverdichtmaschine
AT345325B (de) * 1975-06-20 1978-09-11 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopfmaschine, insbesondere gleisstopf- und nivelliermaschine
AT343167B (de) * 1976-02-20 1978-05-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare gleisstopfmaschine
CA1046850A (en) * 1976-06-09 1979-01-23 Josef Theurer Track ballast tamping unit
AT348571B (de) * 1976-12-14 1979-02-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopfmaschine, insbesondere zum unterstopfen von gleis-weichen
AT369068B (de) * 1978-11-30 1982-12-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare gleisbearbeitungsmaschine fuer weichen, kreuzungen und streckengleise
AT373646B (de) * 1980-05-29 1984-02-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisbaumaschine mit werkzeugtraeger fuer hebeund richtwerkzeuge
AT377296B (de) * 1982-11-23 1985-02-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisnivellierstopfmaschine mit stopf- und stabilisationsaggregat
AT376259B (de) * 1982-09-09 1984-10-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Werkzeuganordnung fuer eine vollstaendige gleislagekorrektur
AT376258B (de) * 1982-09-09 1984-10-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare gleisstopf-nivellier- und richtmaschine

Also Published As

Publication number Publication date
PL145257B1 (en) 1988-08-31
PL246788A1 (en) 1985-04-09
GB2147644B (en) 1987-03-11
CS201784A2 (en) 1990-08-14
US4627360A (en) 1986-12-09
SE8401561D0 (sv) 1984-03-21
DE3409848C2 (cs) 1988-01-07
AT380281B (de) 1986-05-12
FR2553124B1 (fr) 1987-04-03
SE8401561L (sv) 1985-04-06
DE3409848A1 (de) 1985-05-02
AU559305B2 (en) 1987-03-05
ATA353483A (de) 1985-09-15
ES530866A0 (es) 1985-05-16
JPS6078002A (ja) 1985-05-02
CA1224973A (en) 1987-08-04
JPH0368961B2 (cs) 1991-10-30
AU2712684A (en) 1985-04-18
FR2553124A1 (fr) 1985-04-12
GB2147644A (en) 1985-05-15
HUT36201A (en) 1985-08-28
HU189841B (en) 1986-08-28
ZA842928B (en) 1984-11-28
GB8410075D0 (en) 1984-05-31
ES8505437A1 (es) 1985-05-16
CH665860A5 (de) 1988-06-15
SE456094B (sv) 1988-09-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS273312B2 (en) Truck machine for rails' packing, levelling and straightening
CA1206809A (en) Track tamping, leveling and lining operating unit
US4928599A (en) Continuously advancing track leveling, lining and tamping machine
US5205218A (en) Tamping machine and method for consolidating the ballast of a track
US5007350A (en) Universal mobile track leveling, lining and tamping machine
US4825768A (en) Mobile machine for leveling, lining and tamping a track switch
CZ278611B6 (en) Mobile packing machine with two bogie frames interconnected by means of a joint
US4643101A (en) Mobile track leveling, lining and tamping machine
US3469534A (en) Mobile track liner and tamper
SK590288A3 (en) Continually traveling machine for building of track
CS9000390A2 (en) Mobile packing,levelling and straightening machine with tilting packing aggregates
CS218580B2 (en) Mobile track packing machine
US4644868A (en) Continuously advancing track leveling, lining and tamping machine
AU2003208098B2 (en) Tamping machine for tamping sleepers of a track
JP2653701B2 (ja) 軌道安定化装置を備えた軌道保守機械
SK278429B6 (en) Method of side sliding of the rail and a machine for carrying out this method
PL163768B1 (pl) Maszyna jezdna do podbijania toru PL
GB2148361A (en) A travelling track tamping machine, more particularly a track tamping, levelling and lining machine
CZ279216B6 (cs) Strojní uspořádání pro podbíjení koleje
CS264278B2 (en) Tamping aggregate for a packing machine
US5862759A (en) Self-propelled machine for stabilizing, by hammering and compacting, tracks laid on ballast
CS236875B2 (en) Tractive machine for packing,levelling and aligning of track
CS9002385A2 (en) On rail continuously traversing machine for rails' cross bearers packing
US5052306A (en) Mobile track position correcting and tamping machine
SK278888B6 (sk) Pojazdná podbíjačka koľaje