CS272424B1 - Method of fibrous fabric preparation during bunch yarn production and device for its realization - Google Patents

Method of fibrous fabric preparation during bunch yarn production and device for its realization Download PDF

Info

Publication number
CS272424B1
CS272424B1 CS886591A CS659188A CS272424B1 CS 272424 B1 CS272424 B1 CS 272424B1 CS 886591 A CS886591 A CS 886591A CS 659188 A CS659188 A CS 659188A CS 272424 B1 CS272424 B1 CS 272424B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
free
fiber
last
spinning nozzle
rollers
Prior art date
Application number
CS886591A
Other languages
English (en)
Other versions
CS659188A1 (en
Inventor
Vaclav Ing Safar
Original Assignee
Safar Vaclav
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Safar Vaclav filed Critical Safar Vaclav
Priority to CS886591A priority Critical patent/CS272424B1/cs
Priority to DE19893931462 priority patent/DE3931462A1/de
Publication of CS659188A1 publication Critical patent/CS659188A1/cs
Publication of CS272424B1 publication Critical patent/CS272424B1/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H1/00Spinning or twisting machines in which the product is wound-up continuously
    • D01H1/11Spinning by false-twisting
    • D01H1/115Spinning by false-twisting using pneumatic means
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H5/00Drafting machines or arrangements ; Threading of roving into drafting machine
    • D01H5/18Drafting machines or arrangements without fallers or like pinned bars
    • D01H5/26Drafting machines or arrangements without fallers or like pinned bars in which fibres are controlled by one or more endless aprons
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H5/00Drafting machines or arrangements ; Threading of roving into drafting machine
    • D01H5/18Drafting machines or arrangements without fallers or like pinned bars
    • D01H5/70Constructional features of drafting elements
    • D01H5/72Fibre-condensing guides

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Methods And Devices For Manufacturing Artificial Fibers (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu přípravy vlákenného útvaru při výrobě svazkové příze, u kterého se vlákenný útvar nejprve podrobí silnému průtahu, při kterém se vytvoří vlákenná stužka, ze které se před poslední stiskovou linií průtažných válečků vychylují volné konce vláken a která se v následné operaci podrobuje zakrucování nepravým zákrutem, potom volné konce vytvářejí obalová vlákna, která zpevňují přízi.
Jsou známé způsoby, které pomocí operace zakrucování nepravým zákrutem zpevňují kontinuální vlákennou stužku vytvořenou v průtažném ústrojí, N těchto způsobů se z probíhající vlákenné stužky uvolňují a odklánějí volné konce vláken, které potom při anulaci nepravých zákrutů se ovíjejí kolem jádra příze, a tim ji· zpevňují.
Při vytváření nebo uvolňování volných konců vláken se používají dva hlavní způsoby. První způsob využívá samovolné proudění, které vzniká působením výstupního páru průtažných válečků a které mění směr z obvodového šměru na axiální podél stiskové linie. Tím se okrajová vlákna odklánějí a v tomto stavu procházejí stiskovou linií a jsou spolu s vlákennou stužkou nasávána do ústí spřádací trysky.
Druhý způsob si naopak klade za cíl udržet vlákennou stužku kompaktní, zamezit odchylování vláken nebo volných konců od ní a teprve za výstupu z průtažného ústrojí se vytvářejí volné konce vláken. K podpoře tohoto procesu se například používají dvě spřádací trysky umístěné za sebou, přičemž mají navzájem opačný směr zakrucování, aby v okamžiku, kdy je mezi nimi vlákenný útvar uvolněn, mohly být z jeho povrchu uvolněny konce vláken. Tento způsob je ve formě zařízení a pneumatických dopřádacích strojů realizován v průmyslové praxi.
Nevýhodou tohoto způsobu je nutnost použití dvou spřádacích trysek, což zvyšuje energetickou spotřebu stroje. Vytvářené svazková příze má relativně tuhou, utaženou strukturu, což se nežádoucím způsobem projevuje na některých druzích plošných textilií z této příze vyrobených, například u pletenin.
Nevýhodou způsobu uvolňování volných konců před výstupní svěrnou linií je zejména neurčitost účinku proudění na okrajová‘vlákna procházející vlákenné stužky.
Při malém proudění se uvolňuje jen málo volných konců vláken a při intenzivnějším proudění je část uvolněných vláken zcela uvolněna a odloučena ze spřádacího procesu. Tato vlákna se dostávají do volného prostoru a zvyšují prašnost prostředí. Je také nevýhodné, že uvolněná vlákna nebo uvolněné konce vláken procházejí výstupní svěrnou v libovolné vzdálenosti od osy vlákenné stužky, což zvyšuje požadavky na sací účinek spřádací trysky a má to také za následek zvýšenou neurčitost při následném zpracování volných konců vláken a při jejich využití jako nositele pevnosti příze.
Úkolem vynálezu je výše uvedené nevýhody odstranit nebo je alespoň podstatně zmírnit, a to způsobem přípravy vlákenného útvaru ke spřádání nepravým zákrutem při výrobě svazkové příze, u kterého se vlákenný útvar nejprve podrobí silnému průtahu, při kterém se vytvoří vlákenná stužka, ze které se před poslední stiskovou linií průtažných válečků vychylují volné konce vláken do strany, aby spolu s vlákennou stužkou v následné operaci zakrucování v pneumatické spřádací trysce vytvářely obalová vlákna jádra příze. Podstata vynálezu spočívá v tom, že na vychýlené volné konce vláken se alespoň po jedné straně vlákenné stužky v oblasti poslední stiskové linie ve vzdálenosti nepřesahující střední délku staplu, působí převážně dopředným proudem vzduchu ve směru průchodu vlákenné stužky stiskovou linií, čímž se vychýlené volné konce vláken usměrní do sací zóny pneumatické spřádací trysky.
CS 272424 Bl
Podstata zařízení je vyznačena tím, že ve zvolené vzdálenosti od okraje vlákenné stužky, nepřesahující její šířku, jsou alespoň po jedné její straně vytvořeny v poslední stiskové linii průtažných válečků volné průchody pro dopředně proudění vzduchu k sací zóně pneumatické spřádací trysky.
Výhodou řešení podle vynálezu je zvýšená spolehlivost při usměrňování volných konců vláken do sací zóny spřádací trysky. Volhou polohy a velikosti průchodu pro dopředně proudění vzduchu je možné aktivně působit na četnost i délku.volných konců vláken a na jejich usměrnění v nejvýhodnějším směru pro jejich využití pro zvýšení pevnosti příze a stability spřádacího procesu. Do průchodu v poslední stiskové linii je možno nasměrovat i výstup proudu tlakového vzduchu z vnějšího zdroje, čímž je možné intenzívně ovlivňovat volné konce vláken na vstupu do spřádací trysky.
Také je výhodné, že odchýlené volné konce vláken od vlákenné stužky jsou usměrněny dopředným proudem vzduchu do sací zóny spřádací trysky, což snižuje úlet vláken do volného prostoru. Tato výhoda se projevuje zejména u těch provedeni podle vynálezu, u kterých je použito postranního krytu před, popřípadě i za poslední stiskovou linií k usměrnění proudění a k uzavření spřádacího prostoru vzhledem k vlivům okolního prostředí.
Další výhody a význaky řešení jsou patrny z připojeného výkresu a z následujícího popisu funkce, kde na obr. 1 je v kosoúhlém pohledu znázorněno uspořádání posledního páru průtažných válečků a k nim přisazené pneumatické spřádací trysky, na obr. 2 je boční pohled na poslední pár průtažných válečků, ke kterému je na vstupní straně přisazen výstup proudu tlakového vzduchu a na výstupní straně pneumatická spřádací tryska, na obr. 3 je toto uspořádání znázorněno v půdorysném pohledu, na obr. 4 je znázorněn boční pohled na část průtažného zařízení s přepážkami, respektive postranními kryty v oblasti poslední stiskové linie průtahu a na obr. 5 je toto provedení znázorněno v půdorysném pohledu při odklopení přítlačných válečků.
Na obr. 1 je přítlačný váleček_1 přitlačován neznázorněným,avšak známým mechanismem k průtažnému válečku 2, který je opatřen rýhováním 25. Přítlačný váleček_1_ a průtažný váleček 2_ vytvářejí poslední pár průtažných válečků průtažného ústrojí. Jejich místem dotyku jé posledni stisková linie průtažných válečků. Přítlačný váleček 1 je opatřen drážkami _11, 12, které v oblasti stiskové linie vytvářejí volný průchod 13, kterým proudí vzduch ve směru označeném šipkou 42 do sací zóny 31 spřádací trysky 3, do které vstupuje vlákenný útvar 82 a ze které je odváděna příze _4_.
Na obr. 2 je přítlačný váleček 1 opatřen na obvodě drážkami 11 a je přitlačován na průtažný váleček 2. Proti volnému průchodu 13 je orientován výstup 51 proudu vzduchu, který je proti rovině průtahu 0 skloněn pod úhlem . Spřádací tryska 3 je přisazena proti poslední stiskové linii a je do ní zaveden vlákenný útvar 41.
Na obr. 3 jsou proti drážkám 11, 12 do poslední stiskové linie 100 orientovány výstupy 51, 52 proudů vzduchu, skloněné pod úhly cO , /3 vzhledem k ose 0 procházející stužky _8_vláken.
Na obr. 4 je k poslednímu páru průtažných válečků _1, 2_ přisazena spřádací tryska 3 opatřená hlavicí 31, do které je neznázorněným přívodem přiveden tlakový vzduch a z boční strany na ni jsou přichyceny postranní kryty_4. Průtažný váleček 20 je opatřen páskem 21, který je napínán kladičkou 23 a veden napínací lištou 22. Přítlačný váleček 30 je opatřen horním páskem 201, který je opásán přes vedení 202, umístěné v těsné blízkosti poslední stiskové linie 100, Vedle pásků 21, 201 je uchycena přepážka 5 pro boční uzavření prostoru 84, vymezeného povrchem pásků 21, 201, a povrchem průtažných válečků JL, 2, V průtažném válečku 2 je vybrání 21, které je umístěno do shodné polohy s drážkou 11, provedenou na přítlačném válečku.
CS 272424 Bl
Ka obr. 5 Je průtažný váleček 2 opatřen, podélným rýhováním 25 a vybráním 21, které je umístěno symetricky po obou stranách vlákenné stužky 84. Po straně průtažných pásků 21, 101 jsou umístěny postranní kryty 5. Ka hlavici 31 spřádací trysky 3 jsou po obou stranách upevněny postranní kryty 40 vně vybrání 21. Volné konce vláken 81 zaujímají polohy znázorněné šipkami. Příze 4 js odtahována ve směru šipky 83.
činnost zařízení k realizaci způsobu, podle vynálezu je následující:
Vlákenná předloha, například pramen 8 z bavlněných vláken nebo chemických vláken, popřípadě jejich libovolné směsi, je v průtažném ústrojí podrobeno vysokému průtahu a v průtažných polích v postupně se zjemňující vlákenný útvar až se mění na výstupu z průtažného ústrojí ve stužku vláken, jejíž lineární hmotnost odpovídá lineární hmotnosti vyráběné příze 4. V průtažném ústrojí se působí na vlákenný útvar 82 neznázorněnými vodícími prvky nebo prvky pro jejich rozdělení na dva paralelní dílčí vlákenné útvary. Před poslední stiskovou linií 100 průtahu vznikající proudění od rotujících průtažných válečků JL, _2,působí na okrajová vlákna vlákenného útvaru 82 nebo dvou paralelních dílčích vlákenných útvarů tak, že je odklání do stran. Vytvořená vlákenná stužka 41 má na výstupu z poslední stiskové linie 100 střední část vláken paralelně uspořádaných a okrajová vlákna jsou do strany odkloněna. Tato vlákenná stužka 82 je nasáta do pneumatické spřádací trysky 3, ve které tangenciálně přiváděným tlakovým vzduchem je vytvořeno rotační pole, které zakrucuje procházející vlákennou stužku 82 nepravým zákrutem. Ten se za výstupem ze spřádací trysky 3 anuluje, takže střední část vláken vytvořené svazkové příze 4 je bez zákrutu a okrajová vlákna vytvoří kolem střední části vláken oviny, čímž je příze_4_zpevněna.
U způsobu podle vynálezu se v poslední stiskové linii 100 ve zvolené vzdálenosti od podélné osy 0 průtahu, nepřesahující střední délku staplu, vytvoří volný průchod 13, kterým spolu s uvolněnými konci vláken proudí vzduch v dopředném směru tak, že vychýlená volné konce vláken se usměrňují do sací zóny 31 spřádací trysky. Volný průchod 13 ve stiskové linii je vytvořen ve formě obvodové drážky 11, 12 buň po jedné, nebo po obou stranách vlákenné stužky 41. Vzdálenost volného průchodu 11, 12 od okraje-vlákenné stužky 82 je s výhodou menší, než je vzdálenost tohoto okraje od osy 0 vlákenné stužky. Volný průchod 13 leží ve vzdálenosti nejvýše 20 mm od podélné osy ^průtahu. Volné průchody 11, 12 v poslední stiskové linii 100 mohou být uspořádány vzhledem k ose vlákenné stužky 41 symetricky avšak pro některé technologické podmínky mohou být s výhodou nesymetrické. Volné průchody 11, 12 mohou být vytvořeny v jednom válečku z posledního páru průtažných válečků_1, 2j nebo popřípadě v obou. V tomto případě je výhodné, když jsou obvodové drážky 11, 21 umístěny proti sobě.
Pro usměrnění proudu vzduchu a volných konců vláken je výhodné, když je do volných průchodů 13 v poslední stiskové linii 100 orientován výstup proudu tlakového vzduchu. Jeho účinkem se intenzivně usměrňují volné konce vláken do sací zóny 31 pneumatické spřádací trysky 3. Tento proud vzduchu může být buň jen na jedné straně vlákenné stužky, nebo na jejích obou stranách.
Samovolné obvodové proudění při povrchu posledního pár.u průtažných válečků 1, 2_ je poměrně značné, uváží-li se, že jejich obvodová rychlost bývá 150 až 210 m min-1, t.j. 2,5-3,5 m sec-1. V klínovitém prostoru před poslední stiskovou linií se proudící vzduch obrací do volného směru podél tohoto klinovitého prostoru od středu směrem ven. Tento proud se zahne do vytvořených volných průchodů 11, 12, respektive 13, ve stiskové linii 100, a tím se znovu obrátí do obvodového směru, v tomto případě ve směru průchodu vlákenného útvaru 82. Tomu napomáhá sací účinek, vytvořený pneumatickou spřádací tryskou 3 a dále tomu podstatně může napomoci výše popsaný proud tlakového vzduchu, usměrněný do volného průchodu 11, 12 v poslední stiskové linii 100. Další zdokonalení
CS 272424 Bl a zajištění tohoto účinku může být provedeno tim, že do klínovitého prostoru 84 před, popřípadě i za výstupní stiskovou linií 100 je alespoň po jedné straně vlákenného útvaru umistěn postranní kryt 5, který zabraňuje proudění vzduchu podél výstupní stiskové linie směrem ven. Tento postranní kryt 5je umístěn ve větší vzdálenosti od osy vlákenného útvaru 82.než je vzdálenost volného průchodu 11, 12 od této osy. Tyto postranní kryty 5 mohou být s výhodou umístěny po obou stranách vlákenného útvaru 82, a to před i za poslední stiskovou linii 100, což bývá provedeno jako součást sacího ústí spřádací trysky v podobě přepážek 40.
Způsob a zařízení podle vynálezu řeší zdokonalení postupu výroby svazkové příze, a to zejména tím, že důsledněji, než jiné známé způsoby, využívá volných konců vláken ke zpevnění příze. Zařízení je jednoduché a kromě zdokonalení průběhu spřádacího procesu a vyššího využití volných konců vláken ke zpevnění příze je přínosem i pro řešení úletu vláken a prašnosti pracovního prostředí.

Claims (13)

1. Způsob přípravy vlákenného útvaru při výrobě svazkové příze, který se nejprve ve formě pramene vláken podrobí silnému průtahu v průtažném ústrojí v jednu vlákennou stužku, ze které se v klinu před poslední stiskovou linií průtažných válečků vychylují do stran působením příčného proudu vzduchu volné konce vláken, aby spolu s vlákennou stužkou v následné operaci zakrucování v pneumatické spřádací trysce vytvářely obalová vlákna jádra příze, vyznačující se tim, že na vychýlené volné konce vláken se alespoň po jedné straně vlákenné stužky, v oblasti poslední stiskové linie ve vzdálenosti nepřesahující střední délku staplu, působí převážně dopředným proudem vzduchu ve směru průchodu vlákenné stužky stiskovou linii, čímž se vychýlené volné konce vláken usměrní do sací zóny pneumatické spřádací trysky,
2. Zařízení k provádění způsobu podle bodu 1, vyznačující se tím, že v poslední stiskové linii (100) průtažných válečků (1, 2) před pneumatickou spřádací tryskou (3), je vytvořen alespoň na jedné straně volný průchod (13), ležící ve vzdálenosti nejvýše 20 mm od podélné osy (0) průtahu.
3. Zařízení podle bodu 2, vyznačující se tím, že volné průchody (13) jsou uspořádány symetricky vzhledem k podélné ose (0) průtahu.
4. Zařízení podle bodu 2, vyznačující se tím, že volné průchody (13) jsou polohou a nebo Šířkou nesymetrické k podélné ose (0) průtahu.
5. Zařízení podle bodu 2, vyznačující se tím, že volné průchody (13) jsou vytvořeny obvodovým vybráním (11, 12) v alespoň jednom z poslední dvojice průtažných válečků (1, 2) průtažného ústrojí.
6. Zařízení podle bodů 2 a 5, vyznačující se tím, že alespoň po jedné straně klínu (84) poslední stiskové linie (100) průtažných válečků (1, 2) vně volných průchodů (13) pro dopředně proudění vzduchu je vsazen postranní kryt (5, 40).
7. Zařízení podle bodů 2 a 6, vyznačující se tím, že postranní kryty (5, 40) jsou vsazeny před nebo za poslední stiskovou linii (100) průtažných válečků (1, 2).
8. Zařízení podle bodu 7, vyznačující se tím, že postranní kryty (40) za poslední stiskovou linií (100) průtažných válečků (1, 2) jsou součástí pneumatické spřádací trysky (3).
CS 272424 Bl
9. Zařízení podle bodu 2, vyznačující se tím, že do volných průchodů. (13) v poslední stiskové linii (100) průtažných válečků (1, 2) je orientován alespoň jeden výstup (51, 52) proudu tlakového vzduchu z vnějšího zdroje.
10. Zařízení podle bodu 9S vyznačující se tím, že výstup (51, 52) proudu tlakového vzduchu je skloněn šikmo vzhledem k podélné ose (0) průtahu viákenného útvaru (41).
11. Zařízení podle bodů 9 a 10, vyznačující se tím, že výstup (5) proudu tlakového vzduchu je skloněn o úhel^v rozmezí 1° až 40° vzhledem k rovině průtahu pramene (8) vláken.
12. Zařízení podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že výstupy (51, 52) proudů tlakového vzduchu jsou skloněny o úhelc<v rozmezí 1° až 50° vzhledem k ose (0) vlákenné stužky (82).
13. Zařízení podle bodu 9, vyznačující se tím, že výstupy (51, 52) směřují k ústí pneumatické spřádací trysky (3).
CS886591A 1988-10-04 1988-10-04 Method of fibrous fabric preparation during bunch yarn production and device for its realization CS272424B1 (en)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS886591A CS272424B1 (en) 1988-10-04 1988-10-04 Method of fibrous fabric preparation during bunch yarn production and device for its realization
DE19893931462 DE3931462A1 (de) 1988-10-04 1989-09-21 Verfahren zur herstellung eines fasergebildes zum falschdrahtspinnen bei der produktion eines buendelgarnes

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS886591A CS272424B1 (en) 1988-10-04 1988-10-04 Method of fibrous fabric preparation during bunch yarn production and device for its realization

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS659188A1 CS659188A1 (en) 1990-05-14
CS272424B1 true CS272424B1 (en) 1991-01-15

Family

ID=5413324

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS886591A CS272424B1 (en) 1988-10-04 1988-10-04 Method of fibrous fabric preparation during bunch yarn production and device for its realization

Country Status (2)

Country Link
CS (1) CS272424B1 (cs)
DE (1) DE3931462A1 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10315933A1 (de) 2003-04-02 2004-10-14 Wilhelm Stahlecker Gmbh Doppelriemchen-Streckwerk für Spinnereimaschinen
JP2005113274A (ja) * 2003-10-02 2005-04-28 Murata Mach Ltd ドラフト装置

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4387487A (en) * 1979-10-16 1983-06-14 Murata Kikai Kabushiki Kaisha High draft apparatus in spinning machine
CS8203229A (cs) * 1982-05-05 1984-05-14
JPS6215331A (ja) * 1985-06-27 1987-01-23 Murata Mach Ltd 空気式紡績機

Also Published As

Publication number Publication date
CS659188A1 (en) 1990-05-14
DE3931462A1 (de) 1990-04-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS276766B6 (en) Equipment for yarn manufacture.
US5431005A (en) Drawing frame for a ring spinning apparatus
CZ277735B6 (en) Filamentary material spinning process
US4700538A (en) Method and apparatus for handling a sliver
US6131382A (en) Method of and apparatus for making a mock yarn
US10753014B2 (en) Half-slide matched device and its application of ultra-smoothly reconstructing yarn hairy structure
US4241574A (en) Spinning process and apparatus
JPS6329009B2 (cs)
CN1856601B (zh) 用于纺织机的牵伸机构以及该牵伸机构用的压缩器
CZ278684B6 (en) Yarn with a surface effect, process for producing thereof and apparatus for making the same
CN103849958A (zh) 一种高强高耐磨涡流复合纱线的生产工艺
US5617714A (en) Drafting unit for a ring spinning device with two delivery rollers defining a delivery nip therebetween for a roving
CS231818B1 (en) Manufacturing process of a core yarn from a band of fibres
US11198955B2 (en) Drafting system unit and drafting system for a spinning machine
CS272424B1 (en) Method of fibrous fabric preparation during bunch yarn production and device for its realization
US6263655B1 (en) Method of and apparatus for the bundling of sliver in a drafting frame of a spinning machine
US4463549A (en) Apparatus for making fasciated spun yarn
US4922701A (en) System for producing yarn
JPS62206028A (ja) 互いに撚り合わされる糸成分の事前強化装置
US5802826A (en) Production of core/wrap yarns by airjet and friction spinning in tandem
US6209300B1 (en) Apparatus for pneumatic condensing of a drafted fiber strand and method of making and using same
US3335465A (en) Process for treating fibers
JPS581207B2 (ja) 糸の製造装置
JPH0718522A (ja) 空気紡績装置
JPS6112939A (ja) 結束紡績装置の糸継ぎ装置

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20011004