CS267471B1 - Způsob katalytické hydrogenolýzy hexach1orbenaenu - Google Patents

Způsob katalytické hydrogenolýzy hexach1orbenaenu Download PDF

Info

Publication number
CS267471B1
CS267471B1 CS875405A CS540587A CS267471B1 CS 267471 B1 CS267471 B1 CS 267471B1 CS 875405 A CS875405 A CS 875405A CS 540587 A CS540587 A CS 540587A CS 267471 B1 CS267471 B1 CS 267471B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
hydrogen
hexachlorobenzene
reaction
waste
catalyst
Prior art date
Application number
CS875405A
Other languages
English (en)
Other versions
CS540587A1 (en
Inventor
Miroslav Ing Uhlir
Jaroslava Dvorakova
Ivan Ing Hrabal
Ivan Ing Beranek
Original Assignee
Uhlir Miroslav
Jaroslava Dvorakova
Hrabal Ivan
Beranek Ivan
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Uhlir Miroslav, Jaroslava Dvorakova, Hrabal Ivan, Beranek Ivan filed Critical Uhlir Miroslav
Priority to CS875405A priority Critical patent/CS267471B1/cs
Publication of CS540587A1 publication Critical patent/CS540587A1/cs
Publication of CS267471B1 publication Critical patent/CS267471B1/cs

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Je řešena chemická přeměna odpadního bexaehlorbenzenu (llCB) na užitečné produkty vhodné pro další zpracování v chemickém průmyslu. Dosáhne se tím recyklace cenných surovin obsažených v odpadu zpět do výrobního prooesu. Postup je využitelný pro zpracování všech odpadů, vznikajících při vysokoteplotní chlorolýze, kde hlavní složkou Je IICB. HCB so podrobí hydrogonolýze vodíkem za vzniku nížochlorovaných benzenů, případně benzonu a chlorovodíku. Reakce se provádí v plynné fázi za přítomnosti katalyzátoru, obsahujícího 0,1 až 5 "ý hmot. platiny, nanesené na aktivním uhlí nebo oxidu hlinitém, při teplotě 180 až 45Ο °C, za atmosférického nebo zvýšeného tlaku do 1 MPa. Molární poměr vodíku k h<-xachlorbenzenu činí 4'až 60. Reakční teplo exotermní reakce lze výhodně využít.

Description

Vynález se týká způsobu katalytické hydrogeno1ýzy hexachlorbenzenu na níže chlorované benzeny případní benzen a chlorovodík.
Při výrobě tetrachlormetanu, tetrach lore ty 1enu, trichloretylénu a dalších chlorovaných uhlovodíku vysokoteplotní chlorací (chlorolýaou) uhlovodíků vzniká vždy řada dalších polychlorovaných uhlovodíků Jako Jsou hexachloretan, hexachlor-1, J-butadien, pentachlorbenzen, hexachlorbenzen a další. Tyto látky odpadají po izolaci žádaných produktů obvykle Jako destilační zbytky, za běžné teploty tuhé nebo pastovité. Jejich směs ve formě, ve které odpadá, nelze prakticky použít a vzhledem k zdravotní závadnosti uvedených chlorovaných uhlovodíků tvoří obtížný odpad. Hledají se proto cesty Jejich nezávadné likvidace nebo využití.
Jedním ze známých způsobů likvidace odpadních polychlorovaných uhlovodíků Je jejich pyrolýza nebo spalování, případně jejich katalytická oxidace. Je však známo, že tento způsob je technologicky náročný a vzhledem k obtížné spa 1 iteInosti polychlorovaných uhlovodíků vyžaduje přídavné ušlechtilé palivo. Získává se pouie chlorovodík nebo chlor, případně jejich směs, přičemž Je nutné před dalším využitím provést Jejich oddělení od spalných produktů. Kromě toho v sobě spalování chlorovaných látek skrývá některá rizika ekologická, vyplývající z nedokonalosti spalování.
Další možností zpracování odpadních polychlorovaných uhlovodíků Je Jejich chlorolýza za vysokých teplot a tlaků v přebytku chloru za vzniku tetrachlormetanu. Vzhledem k vysokým nárokům na zařízení, v němž se chlorolýza provádí, a vzhledem k tomu, že klosá zájom o tetrachlormetan (jedovatý, podezřelý karcinogen), nelze ani tuto cestu považovat za perspektivní.
Jsou známy i způsoby přeměny směsi odpadních polychlorovaných uhlovodíků redukcí na nížechlorované uhlovodíky a nebo uhlovodíky. Redukce se obvykle provádí v kapalné fázi zinkem v kyselém prostředí nebo vodíkem v přítomnosti katalyzátoru. Potom však vyžaduje vysoký tlak a vhodné alkalické medium, které váže vznikající chlorovodík, aby nedocházelo k dezaktivaci katalyzátoru. Uskutečnění reakce za uvedených podmínek Je možné pouze v drahých, korozně odolných a uteklávěch. Reakce neprobíhá selektivně a Je proto náročné i dělení reakční směsi, při kterém vznikají opět odpadní látky.
Katalytickou hydrogenaoi Je možné provádět 1 v plynné fázi. Nevýhodou dosud známých postupů Je nízký stupen konverze na žádané produkty, nutnost použití vysokého tlaku a rychlá dezaktivace katalyzátoru nebo jeho nízká aktivita (v případě použití niklu). Reakční směs tvoří výchozí hexachlorbenzen, směs všech teoreticky možných izomerů chlorovaných benzenů, případně benzen a některé další uhlovodíky nebo chlorované uhlovodíky, které jsou produkty neselektivně probíhající hydrogeno1ýzy hexachlorbenzenu spojené s rozštěpením skeletu benzenového Jádra (především při použití niklových katalyzátorů). Dělení takové pestré reakční směsi Je složité a energeticky náročná. Vzhledem k tomu, že se obvykle tímto způsobem zpracovávají neupravené směsi polychlorovaných uhlovodíků, které obsahují m.j.i korozní zplodiny z technologického zařízení (chlorid železitý, chloridy těžkých kovů), dochází rychle k zanášení povrchu použitého katalyzátoru, Jeho otravě a k rychlé ztrátě aktivity.
Výše uvedené nevýhody odstraňuje způsob katalytické hydrogenolýzy hexachlorbenzenu na nížechlorované benzeny, benzen a chlorovodík podle vynálezu, jehož podstatou Je, že reakce hexachlorbenzenu s vodíkem se uskutečňuje při teplotě 180 až 450 °C za atmosférického nebo zvýšeného tlaku do 1 MPa na povrchu pevného nosičového katalyzátoru, obsahujícího 0,1 až 5 í hmot, platiny nanesené na aktivním uhlí nebo oxidu hlinitém za molárního poměru vodíku k hexachlorbenzenu 4 až 60.
Postupem podle vynálezu lze 3 výhodou pracovat kontinuálně. Za uvedených reakčních podmínek dochází na platinovém katalyzátoru pouze k hydrogenolýze vazeb mezi chlorem a uhlíkem v hexachlorbenzenu, přičemž uhlíkatý skelet benzenového Jádra zůstává zachován. Nevznikají žádné další balastní látky a ve srovnaní s jinými dosud známými postupy se zpú2. CS 267471 Bl sobem podle vynálezu získají cenné látky, a to nížechlorované benzeny, benzen a chlorovodík. Reakční směs se rozdělí rektiflkací a nebo krys ta 1izací, nozreagovaný hexachlorbenzen, případně výšeeh1 orováné benzeny lae vrátit do prooesu hydrogenolýzy, pokud Jsou žádanými produkty pouze nížechlorované benzeny. Pracuje se 3 pevným ložem katalyzátoru, nebo ve fluidní vrstvě.
Postup Je využitelný pro zpracování všech odpadů vznikajících vysokoteplotní chlorolýzou, které obsahují Jako hlavní složku hexach)orbenzen. Chemickou přeměnou odpadního hexachlorbenzenu se docílí recyklace cenných surovin obsažených v odpadu zpět do výrobního procesu a současně se sníží negativní dopady na životní prostředí, které s s»bou Jinak přináší ukládaní polychlorovaných uhlovodíků na skládkách nebo spalování.
Způsob je výhodný i z hlediska energetického, nebot hydrogenolýza hexachlorbenzenu na nižechlorované benzeny Je exotermní a uvolněné teplo lze využít. Pro uskutečnění reakce není nutná náročná tlakoví, aparatura, vysoké konverze a výtěžku lze dosáhnout i za běžného atmosférického tlaku. Dochází jen k pomalé dezaktivaci kata 1 y zá tor u , který lze snadno regenerovat v proudu čistého vodíku nebo směsi vodíku a dusíku, zahřátým na teploty 400 až 450 °C.
Příklad 1
Hydrogenolýza hexachlorbenzenu se provádí tak, že plynný vodík se sytí parami hexachlorbenzenu, aby raolární poměr vodíku k hoxachlorbenzenu činil 4. Tato směs Je za atmosferického tlaku vedena do průtočného integrálního trubkového reaktoru naplněného nosičovým katalyzátorem obsahujícím 5 hmot, platiny na aktivním oxidu hlinitém vyhřátém na 450 °C. Po průchodu reaktorem se reakční směs ochladí, přičemž zkondenzuje převážná část hydrogeno1ýzou vzniklých nížechlorovaných benzenů. Nozkondenzovaná plynná fáze obsahující přebytečný vodík, vzniklý chlorovodík a malou část nížechlorovaných benzenů se zbaví chlorovodíku zkrápněním vodou nebo zředěnou kyselinou chlorovodíkovou, případně absorpcí do alkalického roztoku. Technicky čistý vodík lze použít ke spalování a výrobě tepla, nebo po vysušení a stlačení vrátit zpět do procesu hydrogenolýzy. Plynově ohromatograflokou analýzou bylo zjištěno, že zkondenzovaná reakční směs po hydro» genolýze obsahuje 10 % hmot, chlorobenzenu, 11,9 hmot. 1,2-dichlorbenzenu, 1,5 % hmot. 1 ,4-dichlorbenzenu, 17,6 % hmot. 1,2,3-trichlorbenzenu, 3,6 % hmot. 1,2,4Ttrichlorbenzenu, 17 £ hmot. 1,2r3,4-tetrachlorbenzenu, 2,6 % hmot. 1,2,3,5-totrachlorbenzonu a zbytek směs pentachlorbenzenu a nezreagovaného hexachlorbenzenu.
Příklad 2
Pres trubkový reaktor naplněný 200 kg nosičového katalyzátoru obsahujícího 0,6 hmot, platiny na aktivním uhlí se vede směs vodíku a hexachlorbenzenu v molárním poměru 60 při průměrné teplotě lože katalyzátoru 180 °C a při tlaku v aparatuře 1 MPa. Reakční směs, ze která byly ochlazením odděleny kapalné produkty, byla podrobena plynově-chroma tografleké analýze. Obsah jednotlivých produktů byl následující: 62 í hmot, benzenu, 26,2 hmot, chlorbenzenu, 8,1 % hmot. 1,2-dichlorbenzenu, 1,8 £ hmot. 1,4-dichlorbenzenu a zbytek byl tvořen směsí trichlorbenzenů.
Příklad 3
Katalytickým ložem ve fluidní vrstvě, obsahujícím nosičový katalyzátor s koncentraci 0,1 hmot, platiny nanesené na oxidu hlinitém, se vede směs vodíku a hexachlorbenzenu v molárním poměru rovném 30 při teplotě 320 °C a tlaku 1 MPa. Reakční směs po kondenzaci byla analyzována a bylo zjištěno, že obsahuje 28,1 hmot, benzenu, 30,6 hmot, chlorbenzenu, 20,2 hmot. 1,2-dichlorbenzenu, 2,0 % hmot. 1,4-dichlorbenzenu, 12,1 hmot. 1,2,3-trloblorbenzenu, 3,0 £ hmot. 1 , 2 , 4-tr lehlorbenzenu, 2,2 % hmot. 1,2,3,4-tetrachlorbenzenu, stopy 1,3>5-trIchlorbenzenu , 1,2,3,5-trichlorbenzenu, 1,2,3,5-tetrachIorlenzenu, 1>2,4,5-tetrachlorbenzenu a zbytek pentachlorbcnzen.

Claims (1)

  1. 3. cs 2671*71 ni PŘEDMĚT VYNÁLEZU Způsob katalytické hydrogeno1ýzy hexachlorbenzenu na nižechlorované benzeny, benzena chlorovodík vyznačený tím, že reakce hexachlorbenzenu s vodíkem se uskutečňuje přiteplotě 180 až 1*30 °C za atmosferického nebo zvýšeného tleku do 1 MPa na povrchu pevnéhonosičového katalyzátoru, obsahujícího 0,1 až 5 í hmot. platiny, naneeané na aktivnímvítal f nebo oxidu hlinitém, za molárního poměru vodíku k hexachlorbenzenu 1* už 60.
CS875405A 1987-07-16 1987-07-16 Způsob katalytické hydrogenolýzy hexach1orbenaenu CS267471B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS875405A CS267471B1 (cs) 1987-07-16 1987-07-16 Způsob katalytické hydrogenolýzy hexach1orbenaenu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS875405A CS267471B1 (cs) 1987-07-16 1987-07-16 Způsob katalytické hydrogenolýzy hexach1orbenaenu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS540587A1 CS540587A1 (en) 1989-06-13
CS267471B1 true CS267471B1 (cs) 1990-02-12

Family

ID=5398893

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS875405A CS267471B1 (cs) 1987-07-16 1987-07-16 Způsob katalytické hydrogenolýzy hexach1orbenaenu

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS267471B1 (cs)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1398305A1 (de) * 2002-09-12 2004-03-17 Clariant GmbH Verfahren zur Hydrodechlorierung von kernchlorierten ortho-Xylolen
CN109485540A (zh) * 2018-10-19 2019-03-19 西安凯立新材料股份有限公司 一种催化蒸馏降解六氯苯生成氯苯和二氯苯的方法

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1398305A1 (de) * 2002-09-12 2004-03-17 Clariant GmbH Verfahren zur Hydrodechlorierung von kernchlorierten ortho-Xylolen
CN109485540A (zh) * 2018-10-19 2019-03-19 西安凯立新材料股份有限公司 一种催化蒸馏降解六氯苯生成氯苯和二氯苯的方法

Also Published As

Publication number Publication date
CS540587A1 (en) 1989-06-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7683223B2 (en) Method for purifying hydrogen chloride
EP2341040B1 (en) Process for producing 1,3,3,3-tetrafluoropropene
US5969195A (en) Hydrolysis of alkyl monohalides
EP0452348A1 (en) PROCESS FOR THE CHLORINATION OF METHANE.
JPH01287044A (ja) 1,2―ジフルオロエタンおよび1,1,2―トリフルオロエタンの製造方法
JP2004099590A (ja) 核塩素化されたオルト−キシレンの水素化脱塩素方法
López et al. Kinetic study of the gas-phase hydrogenation of aromatic and aliphatic organochlorinated compounds using a Pd/Al2O3 catalyst
CS267471B1 (cs) Způsob katalytické hydrogenolýzy hexach1orbenaenu
NO154547B (no) Fremgangsmaate til fremstilling av 1,2-dikloretan.
US4155881A (en) Activation of chromic fluoride catalyst with hydrogen chloride and chlorine
CS268276B1 (cs) Způsob katalytické hydrogenolýzy hexachlorbenzenu
US6204418B1 (en) Process for the chlornation of hydrocarbons
US5316663A (en) Process for the treatment of halogenated hydrocarbons
CS267472B1 (cs) Způsob katalytické hydrogenace hcxachlorbenznnu
SU1110379A3 (ru) Способ очистки непрореагировавшего в процессе пиролиза 1,2-дихлорэтана
JPH055557B2 (cs)
US4533473A (en) Process for treating liquid chlorinated hydrocarbon wastes containing iron
US4614643A (en) Process for treating liquid chlorinated hydrocarbon wastes containing iron
US5068475A (en) Process for purifying unreacted 1,2-dichloroethane from a 1,2-dichloroethane pyrolysis process
CN111187138A (zh) 一种处理二氯苯精馏残渣的方法
JP7401998B2 (ja) 芳香族ハロゲン化物の製造方法及び製造設備
JPH08511766A (ja) ハライド含有有機物の分解および溶媒精製
KR101191153B1 (ko) 초임계 유체 내 수첨탈염소법에 의한 폴리염화비페닐류 함유 절연유의 연속 무해화 기술
CS268406B1 (cs) Způsob katalytické hydrogenolýzy chlorovaných bifenylů
KR810001007B1 (ko) 1,2-디클로로에탄의 열분해에서 분해되지 않은 1,2-디클로로에탄을 처리하는 방법