CS266323B2 - Constructional element for models, especially for - Google Patents

Constructional element for models, especially for Download PDF

Info

Publication number
CS266323B2
CS266323B2 CS84822A CS82284A CS266323B2 CS 266323 B2 CS266323 B2 CS 266323B2 CS 84822 A CS84822 A CS 84822A CS 82284 A CS82284 A CS 82284A CS 266323 B2 CS266323 B2 CS 266323B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
coupling
electrically conductive
contact
coupling pins
component according
Prior art date
Application number
CS84822A
Other languages
English (en)
Other versions
CS82284A2 (en
Inventor
Peter Bolli
Original Assignee
Interlego Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=4195812&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CS266323(B2) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Interlego Ag filed Critical Interlego Ag
Publication of CS82284A2 publication Critical patent/CS82284A2/cs
Publication of CS266323B2 publication Critical patent/CS266323B2/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63HTOYS, e.g. TOPS, DOLLS, HOOPS OR BUILDING BLOCKS
    • A63H33/00Other toys
    • A63H33/04Building blocks, strips, or similar building parts
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63HTOYS, e.g. TOPS, DOLLS, HOOPS OR BUILDING BLOCKS
    • A63H33/00Other toys
    • A63H33/04Building blocks, strips, or similar building parts
    • A63H33/042Mechanical, electrical, optical, pneumatic or hydraulic arrangements; Motors

Landscapes

  • Toys (AREA)
  • Coupling Device And Connection With Printed Circuit (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Oxygen Or Sulfur (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Buildings Adapted To Withstand Abnormal External Influences (AREA)
  • Connector Housings Or Holding Contact Members (AREA)
  • Macromonomer-Based Addition Polymer (AREA)
  • Sewage (AREA)
  • Finishing Walls (AREA)
  • Coin-Freed Apparatuses For Hiring Articles (AREA)
  • Vehicle Step Arrangements And Article Storage (AREA)
  • Road Signs Or Road Markings (AREA)

Description

Vynález se týká konstrukčního prvku pro konstrukční modely, zejména stavebnicové hračky, s alespoň jednou řadou spojkových čepů uspořádaných na první straně stěny a se spojkovými protikusy uspořádanými na druhé strano steny pro mechanické spojení konstrukčního prvku s kmm ( ruken í in prvkem Мг’пиЧю drulni, přičemž spojkovým čepům jsou přiřazeny elektricky vmlivó plochy pio vytvoirnl с I ek 1.1 i rkýcli k<»ntaklů jio upojeným konstrukčním pivkem.
Jsou známy konstrukční prvky tohoto druhu, u nichž je jedna stěna opatřena na své jedné straně alespoň jednou řadou spojkových čepů a na své druhé straně sdruženými orgány pro spojení se spojkovými čepy sousedního konstrukčního prvku. Je dále známo, že alespoň část spojkových čepů má elektricky vodivé povrchy, popřípadě, že na straně stěny opatřené sdruženými spojkovými orgány jsou uspořádány elektricky vodivé kontaktní orgány, které jsou určeny к tomu, aby uskutečnily při mechanickém spojení dvou konstrukčních prvků elektrický kontakt s vodivými povrchy sousedícího spojeného konstrukčního prvku.
Tyto známé konstrukční prvky pro sestavování elektrických proudových obvodů jsou nákladné co do výroby, nedají se použít univerzálně s jinými konstrukčními prvky stejného systému konstrukčních prvků a předpokládají u použivatele znalost alespoň elementárních znalostí elektrotechniky, co se proudových cest týče.
Je též znám svěrací konstrukční prvek s možností elektrického spojení, u něhož dochází dotykovými místy vyvýšenin a prohlubní konstrukčního prvku к elektrickému spojení sestavením kontaktních míst uspořádaných na těchto místech, přičemž také má být zamezeno elektrickému zkratu při sestavení.
Úlohou vynálezu je vytvořit konstrukční prvek v úvodu uvedeného druhu, jehož elektrické kontaktní prostředky jsou schopny lícovat se spojkovými čepy, popřípadě se sdruženými spojkovými orgány každého systému konstrukčních prvků, který je dále libovolně kombinovatelný s konstrukčními prvky prostými kontaktních prostředků stejného systému konstrukčních prvků a jehož kontaktní spojení s konstrukčním prvkem stejného druhu je polohou jednoznačně definovatelné .
Uvedené nevýhody jsou odstraněny u konstrukčního prvku pro konstrukční modely podle vynálezu, jehož podstatou je, že na povrchu alespoň dvou spojkových čepů téže řady spojkových čepů jsou vytvořeny elektricky izolující části a elektricky vodivé části, přičemž elektricky vodivé části elektricky spojeny s plošným, s řadou spojkových čepů rovnoběžným kontaktním dílem.
Výhodou vynálezu je, že povrchy spojkových čepů mají elektricky izolující a elektricky vodivé oblasti, pří spojení konstrukčního prvku s dalším kontaktním orgánem, rovnoběžným s řadou jeho spojkových čepů, může být dosaženo, že v určitých relativních polohách obou konstrukčních prvků bude dosaženo nebo nedosazeno elektrické spojení mezi vodivými spojkovými čepy jednoho konstrukčního prvku a kontaktním orgánem druhého konstrukčního prvku, popřípadě vodivými, s kontaktním orgánem spojenými, oblastmi jeho spojkových čepů.
Další podstatou vynálezu je, že se elektrické vodivé části spojkových čepů nalézají na bočních plochách spojkových čepů, kolmých ke společné rovině spojkových čepů a kontaktní díl má vodivou kontaktní plochu ležící ve směru elektricky vodivých částí.
Výhodou tohoto řešení je, že se tím dá docílit při spojování dvou konstrukčních prvků bezpečný elektrický kontakt mezi vodivými částmi spojkových čepů jednoho konstrukčního prvku s kontaktním dílem druhého konstrukčního prvku.
Zejména výhodné je, když elektricky vodivé části spojkových čepů svírají s podélnou osou řady spojkových čepů úhel větší než 90° a menší než 270°
Výhodou je, že tímto způsobem se u dvou spoj u spojených konstrukčních prvků dosáhne
CS 266 323 B2 v závislosti na poloze jednoznačně definovaného kontaktu mezi oběma konstrukčními prvky, to jest v určité vzájemné poloze dojde ke kontaktu, ale v poloze к ní o 90° otočené nikoliv.
Příklady provedení konstrukčního prvku podle vynálezu jsou zobrazeny na výkresech, na nichž zn.Voi ňii jo obi . 1 pohled τι.» horní síranu konstrukčního prvku sp dvěma řadami po šesti spojkovv<’h ('-opech, p-ji<h.· horní plochy jsou (Visl.eč-n·' /·Ιι·Ι:Ι i irky vodivé, obr. pohled na spodní stranu konstrukčního prvku podle obr. 1 s kontaktními proužky, obr. 3 řez podél čáry I1I-JI.I na obr. I, obr. 4 pohled na kontaktní zařízení konstrukčního prvku podle obr. 1 až 3, obr. 5 pohled na horní stranu konstrukčního prvku s řadou šesti spojkových čepů, jejichž boční plochy jsou částečně elektricky vodivé, obr. 6 pohled na spodní stranu konstrukčního prvku podle obr. 5 s kontaktním proužkem, obr. 7 pohled na kontaktní ústrojí konstrukčního prvku podle obr. 5 a 6, obr. 8 dva vzájemně spojené konstrukční prvky podle obr. 1 až 3, obr. 9 dva vzájemně spojené konstrukční prvky podle obr. 5 a 6, obr. 10 pohled na horní stranu dalšího provedení konstrukčního prvku se dvěma řadami po šestí spojkových čepech, obr. 11 pohled na spodní stranu konstrukčního prvku podle obr. 10, obr. 12 perspektivní pohled na horní stranu části konstrukčního prvku podle obr. 1, u něhož vodivé oblasti spojkových čepů jsou pružné, obr. 13 perspektivní pohled na spodní stranu konstrukčního prvku podle obr. 2, u něhož jsou kontaktní proužky pružné, obr. 14 pohled na další konstrukční prvek s vodivými oblastmi bočních ploch jeho spojkových čepů, obr. 15 pohled na spodní stranu konstrakčního prvku podle obr. 14, obr. 16 podélný řez konstrukčním prvkem podle obr. 14 a 15 podél čáry XVI-XVI, obr. 17 perspektivní pohled na jednokusové kontaktní ústrojí pro konstrukční prvek podle obr. 14 až 16, obr. 18 až 29 schematické zobrazení konstrukčních prvků se dvěma řadami spojkových čepů, přičemž obr. 18a až 29a znázorňují přímočaré spojení konstrukčního prvku s konstrukčním prvkem stejného druhu a obr. 18b až 29b spojení konstrukčního prvku s konstrukčním prvkem stejného druhu pod pravým úhlem, obr. 30 perspektivní pohled na horní stranu konstrukčního prvku podle obr. 1, u něhož však spojkové čepy jsou přídavně vytvořeny jako kontaktní zděře, obr. 31 a 32 perspektivní pohledy na horní stranu deskovitých konstrukčních prvků majících více řad spojkových čepů, obr. 33 perspektivní pohled na skříňovitý konstrukční prvek pro připojení elektronických a/nebo elektrických konstrukčních součástí se čtyřmi spojkovými čepy, obr. 34 perspektivní pohled na skříňovitý konstrukční prvek se spojkovými čepy uspořádanými na dvou sousedních plochách, obr. 35 perspektivní pohled na konstrukční prvek větší výšky, opatřený dvěma spojkovými čepy, který má přídavné zástrčkové vrtání, obr. 36 perspektivní pohled na skříňovitý konstrukční prvek určený pro připevnění elektronických a/nebo elektrických konstrukčních součástí se sdruženou spojkovou trubicí a s kontaktním proužkem, obr. 37 perspektivní pohled na konstrukční prvek podobný konstrukčnímu prvku na obr. 32, ale s přerušeným kontaktním proužkem a obr.
perspektivní pohled na kostkovitý konstrukční prvek, který má na jedné ploše spojkové čepy a na sousední ploše sdruženou spojkovou trubici a kontaktní proužek.
Na obr. 1 až 3 znázorněný hračkový konstrukční prvek má o sobě známé skříňkovité duté těleso 1 z elektricky izolující umělé hmoty s koncovými stěnami 2, bočními stěnami £ a s dnovou stěnou 4, kolmou ke koncovým stěnám £ а к bočním stěnám £. Na vnější straně dnové stěny £ má konstrukční prvek válcovité spojkové čepy 5. Ve vnitřku dutého tělesa £ jsou vytvořeny svíravě působící sdružené spojkové orgány, které sestávají z válcovitých sdružených spojkových protikusů 6, vystupujících z dnové stěny £ dutého tělesa £.
U znázorněného příkladu provedení má konstrukční prvek dvě řady po Šesti ve dvojicích vedle sebe ležících spojkových čepů 5, jakož i pět sdružených spojkových protikusů £, Při spojení dvou konstrukčních prvků podle obr. 1 až 3 nebo odpovídajících prvků rozdílné délky sevřou se spojkové čepy £ jednoho konstrukčního prvku v překrývájících se částech obou konstrukčních prvků vždy mezi dvěma sdruženými spojkovými protikusy 6 a boční stěnou 3, popřípadě mezi sdruženým spojkovým protikusem £, boční stěnou £ a koncovou stěnou 2. Tento pevný, ale uvolnitelný způsob spojení nemusí být v dalším podrobněji vysvětlován, ježto je dostatečně znám.
U příkladu provedení konstrukčního prvku podle vynálezu znázorněného na obr. 1 až 3 mají
CS 266 323 B2 boční nebo plášťové plochy spojkových čepů 2 elektricky vodivý povrch ve formě kovové elektricky vodivé části 2· Na obr. 1 a 3 jsou tyto elektricky vodivé části T_ znázorněny silně vytaženými čarami, na obr. 2 jsou tyto elektricky vodivé části 7 naznačeny silnými přerušovanými čarami, ježto nejsou viditelné.
Elektricky vodivé části 7 nejsou na celém povrchu spojkových čepů 5, nýbrž jen v úhlovém rozsahu asi 180°. Tento úhlový rozsah může být také menší nebo větší, totiž bud aŽ téměř 90° nebo až asi 270°. Dále je z obr. 1 patrno, že myšlená dělicí rovina mezi elektricky vodivou částí 7 a zbývající elektricky izolující částí 2 každého spojkového čepu svírá s bočními stěnami 2 úhel přibližně 45°. Tímto rozšířením a polohou elektricky vodivé části 7 každého spojkového čepu 2 se dosahuje, že ze čtyř rovin rovnoběžně s koncovými stěnami 2 a bočními stěnami 3 ke každému spojkovému čepu 5 přeložitelných, stojících к sobě kolmo, vždy dvě přiléhají к elektricky vodivé části 2 a dvě к elektricky izolující části jj povrchu spojkového Čepu 2· Úhlové rozsahy elektricky vodivých Částí 2 jsou všechny úhlově stejně postaveny. Ale úhlové rozsahy jsou v jedné řadě spojkových čepů 5 otočeny o 180° vůči spojkovým čepům 5 druhé řady.
Jinak tvoří elektricky vodivé části 2 společně s elektricky izolujícími částmi 2 hladký válcovitý plášť, takže dané spojkové čepy 5 se co do tvaru a rozměrů zcela shodují s normálními, zcela izolující spojkovými konstrukčními prkvy.
Z obr. 1 až 3 je dále patrno, že podél obou bočních stěn 2 ve vnitřním prostoru dutého tělesa 2 3e uspořádáno po jednom elektricky vodivém, kovovém kontaktním dílu 9. Na obr. 2 a 3 jsou tyto kontaktní díly 2 znázorněny silně vytaženými čarami, na obr. 1 silnými přerušovanými čarami, ježto nejsou viditelné.
Každé podélné řadě spojkových čepů 2 je tudíž přiřazen jeden kontaktní díl 9_, který je nadto elektricky vodivě spojen se všemi elektricky vodivými částmi 7 spojkových čepů 5 příslušné řady. Boční stěny 2 mají takovou tloušťku, že společně s příslušnými přiléhajícími kontaktními díly 2 (srovnej obr. 3) tvoří stěnu o tloušťce, která je rovna tloušťce normálních, zcela izolujících bočních stěn 2 konstrukčních prvků stejného druhu.
Příklad provedení, co se týče zhotovení a uspořádání elektricky vodivých částí a kontaktních dílů 9 je znázorněn na obr. 4. Podle toho sestávají elektricky vodivé části 2 z ohnutých kusů plechu, které jsou s příslušnými páskovitými kontaktními díly 9 elektricky a mechanicky pevně spojeny. S výhodou se elektricky vodivé části Ί. a kontaktní díly 9 zhotoví jako jeden kus, tímže se plechový proužek, jehož šířka se rovná výšce konstrukčního prvku včetně spojkových čepů 5, nařízne na odpovídájících místech na šířku odpovídající výšce spojkových čepů 2 (obr. 3) a naříznuté oblasti se podle obr. 4 vyhnou a odsadí stupňovitě od zbývající části proužku plechu. Toho se dá dosáhnout bez dalšího ražením. Vložení na obr. 4 znázorněné jednotky, tvořené elektricky vodivými částmi 2 a kontaktním dílem 9, do prefabrikovaného dutého tělesa 2 z umělé hmoty se umožní odpovídajícími štěrbinovými otvory v dnové stěně 4L
Je patrno, že při položení na sebe a spojení dvou konstrukčních prvků stejného druhu podle obr. 1 až 3, ať již s úplným nebo jen částečným překrytím v podélném směru, dostanou se do elektrického kontaktu vždy elektricky vodivé části 2 jedné řady spojkových čepů 2 jednoho konstrukčního prvku s kontaktním dílem 9 druhého konstrukčního prvku a Že to platí rovněž pro elektricky vodivé části 1_ druhé řady spojkových čepů 5 a druhý kontaktní díl 9. Ale i tehdy, když jeden konstrukční prvek není nasazen na druhý konstrukční prvek ve stejném podélném směru a s tímto se spojí, ale v poloze na sebe kolmé, zůstanou proudové obvody obou řad spojkových čepů 5 odděleny a zachovány, což se dále vysvětluje na podkladě obr. 8.
Podlí' obr. 8 spojí se první konstrukční prvek ,10 a druhý konstrukční prvek 11 nasazením prvního na druhý navzájem kolmo podle první šipky 21· Na vytvoření elektrického kontaktu
I
CS 266 323 B2 se přitom zúčastní elektricky vodivé části 7, 1' spojkových čepů 5 druhého konstrukčního prvku 11 a kontaktní díly 2' 9' prvního konstrukčního prvku 10. V překrývajících se oblastech prvního konstrukčního prvku 10 a druhého konstrukčního prvku 1_1 jsou spojkové čepy 5 znázorněny jako transparentní, ,1c patrno, že se přitom jeden kontaktní díl 9 prvního konstrukčního prvku 10 s elektricky vodivou Částí 7 jednoho -.· o spojkových čopú r> pivní lady 1J druhého louis ( i nličii i ho pivku II dostane do elektrického kontaktu, ale s žádnou elektricky vodivou částí 7j jednoho spojkového čepu 5 druhé řady 14 . Odpovídající platí také pro kontaktní díl 2— prvního konstrukčního prvku 10, který se dostane výhradně do elektrického kontaktu s elektricky vodivou částí 7' jednoho spojkového čepu 5 druhé řady 14 druhého konstrukčního prvku И. Так zůstanou v prvním konstrukčním prvku 10 a v druhém konstrukčním prvku 11 obě řady spolu elektricky přiřazeným kontaktním dílem 2 spojených spojkových čepů 5 elektricky odděleny, ať se již první konstrukční prvek 10 spojí s druhým konstrukčním prvkem 11 nebo naopak. Elektrická spojení mohou být tudíž dosažena spojením předmětných prvních konstrukčních prvků 10 a druhých konstrukčních prvků 11 i úplnými laiky, jako dětmi, bez nebezpečí zkratu.
Hračkový konstrukční prvek znázorněný na obr. 5 a 6 má rovněž skříňovité duté těleso s koncovými stěnami 2, bočními stěnami 2 a dnovou stěnou 4. Konstrukční prvek má však jen jedinou řadu válcovitých spojkových čepů 2 (obr. 5), přičemž ve vnitřku dutého tělesa 1_ jsou na dnové stěně 4 vytvořeny válcovité čepy 15 jako sdružené spojkové orgány (obr. 6). Elektricky vodivá část 2 nalézající se na části boční plochy každého spojkového čepu _5 je u tohoto konstrukčního prvku vytvořena tím, že se každý spojkový čep 2 skládá z kovové elektricky vodivé části 1_6 a z elektricky izolující části 17, vytvořené v dnové stěně £, přičemž elektricky vodivá část 16 a elektricky izolující část 17 leží podél diametrální dělicí roviny, skloněné pod 45° vůči bočním stěnám 2 a tak tvoří boční plochu spojkového čepu 5 vodivou v rozsahu 180° a izolující v rozsahu 180°. Elektricky vodivé části 16 pronikají dnovou stěnou 4 (obr. 6) a jsou spojeny s prvním ramenem 18 kovové úhlové kolejnice 19, přiléhajícím k dnové stěně £, například připájeny. Druhé rameno 20 úhlové kolejnice 12 tvoří kontaktní proužek rozkládající se podél jedné boční stěny 2· Kontaktní orgán, sestávající z úhlové kolejnice 19 s prvním ramenem 18 a druhým ramenem 20, jakož i z elektricky vodivých částí 1_6 spojkových čepů 2 upevněných na prvním rameně 1 b, je znázorněn na obr. 7.
S konstrukčním prvkem podle obr. 5 a 6 může být samozřejmě, v protikladu ke konstrukčnímu prvku podle obr. 1 a 2, vytvořeno jen jednopólové elektrické spojení. Ale konstrukční prvek podle obr. 5 a 6 umožňuje zase jednoduché vytvoření elektrického spojení s dalším, stejná kontaktní ústrojí majícím konstrukčním prvkem a je také libovolně kombinovatelný я normálním, výlučně z izolující umělé hmoty sestávajícím konstrukčním prvkem. Nadto lze s konstrukčním prvkem podle obr. 5 a 6 dosáhnout spínacího účinku, jak to bude dále vysvětleno na podkladě obr. 9.
Podle obr. 9 se první konstrukční člen 21 spojí s druhým konstrukčním členem 22 navzájem kolmo nasazením prvního konstrukčního členu 21 na druhý konstrukční člen 22 ve smyslu druhé šipky 23, jak to již bylo popsáno stran konstrukčních prvků podle obr. 1 a 2 na podkladě obr. 8. Tím se dostane druhé rameno 20 u prvního konstrukčního členu 21 do elektrického kontaktu s elektricky vodivou částí 16 spojkového čepu 5 druhého konstrukčního členu 22, na nějž byl první konstrukční člen 21 nasazen. Existuje tudíž mezi elektricky vodivými částmi j_6 spojkových čepů 2 prvního konstrukčního členu 21 a druhého konstrukčního členu 22, popřípadě mezi jejich druhými rameny 20, elektrické spojení. Otočí-li se nyní nasazený konstrukční člen 21 o 90° ve smyslu pohybu hodinových ručiček, popřípadě druhý konstrukční člen 2J o 90° proti smyslu pohybu hodinových ručiček, přilehne druhé rameno 20 prvního konstrukčního členu 21 k elektricky izolující části 17 spojkového čepu 5 druhého konstrukčního členu 22. Tím se přeruší uvedené elektrické spojení.
Na obr. 10 a 11 je znázorněn další hračkový konstrukční prvek, jehož duté těleso 2 se od dutého tělesa 1 podle obr. 1 a 2 liší tím, že ve vnitřním prostoru dutého tělesa 1 jsou na vnitřní ploše dnové stěny £ a na koncových stěnách 2 vytvořeny dvě rovnoběžné
CS 266 323 B2 podélné stěny 24 jako sdružené spojkové orgány pro spojkové čepy 5, které jsou uspořádány ve dvou řadách. V tomto případě je výhodné uspořádat elektricky rozpojené kontaktní díly 9 opatřené elektricky vodivými částmi 7 pro spojkové čepy _5 vždy podél rovnoběžných podélných stěn 2.4 , tedy na obou stranách a podél osy mající stejný odstup od obou rovnoběžných bočních ntčn 1 r1nf ého tělesa 1. Jinak se u к ans t rukční ho prvku podle obr. 10 a 11 nabízí stejné použili a účinek, jak u popsaného lumsli ukéu (ho pivku podle obr. I π 2.
Nutno také poznamenat, že kontaktní orgány znázorněné na obr. 4 a 7 jsou použitelné alternativně místo konstrukčních prvku podle obr. 1 a 2, 5 a 6, jakož i 10 a 11.
Ačkoliv normálně se v důsledku pružných bočních stěn 3 konstrukčního prvku vytváří automaticky kontaktní tlak, jsou na obr. 12 a 13 znázorněny horní strana, popřípadě spodní strana konstrukčního prvku, u něhož jsou elektricky vodivé části 2 spojkových čepů _5, popřípadě kontaktní díly 2> vytvořeny pružně. Zatím účelem sahají na vyhlédnutých kontaktních místech elektricky vodivé části 7 spojkových čepů 2 jako prsty 25 přes celou výšku spojkových čepů 5 (obr. 12), popřípadě kontaktní díly 9 jako vodivé oblasti 26 přes celou výšku bočních stěn 2 (obr. 13). Prsty 25 a vodivými oblastmi 26 se dosáhne pružícího kontaktního spojení.
Na obr. 14 a 16 je znázorněn další příklad provedení konstrukčního prvku podle vynálezu, jehož jednokusové kontaktní ústrojí je perspektivně znázorněno na obr. 17. Tento konstrukční prvek má opět skříňovité duté těleso 2» sestávající z elektricky izolující umělé hmoty s koncovými stěnami 2 (znázorněna je jen jedna koncová stěna 2), s bočními stěnami 2' dnovou stěnou 2' kolmou ke koncovým stěnám 2 а к bočním stěnám 2> a u znázorněného příkladu provedení se dvéma řadami válcovitých spojkových čepů 2· Ve vnitřku dutého tělesa 2 jsou vytvořeny svěry způsobující sdružené spojkové orgány, které jak na obr. 2, jsou vytvořeny z válcovitých spojkových protikusů 2·
Jak je patrno z obr. 14 a 16, mají spojkové čepy 5, které samy o sobě jsou z elektricky izolujícího materiálu, elektricky vodivý plášťový kus 2 7, sahající zde přes úhlovou oblast alfa od asi 110° do 120°, která má pro spojkový čep 5 téže řady stejnou polohu vůči koncovým stěnám 2 a bočním stěnám 2 dutého tělesa 2· Dále má konstrukční prvek ve vnitřku dutého tělesa 2 úhelníkovou kolejnici 28 rozkládající se podél jedné boční stěny 3, která je v elektrickém spojení s vodivými plástovými kusy 27 spojkových čepů 2 způsobem dále vysvětleným. Tudíž povšechná konstrukce znázorněného konstrukčního prvku a jeho všeobecná funkce, nehledě na velikost konstrukčního prvku a počet spojkových čepů 2' souhlasí s příklady provedení dosud popsanými na podkladě obr. 5 a 6.
Předmětný konstrukční prvek sestává ze dvou jednodílných částí, totiž z části z umělé hmoty, tvořící duté těleso 2 (obr. 15, 16) a z části, tvořící související kontaktní ústrojí 29 (obr. 17) z kovu, která je vložena do dutého tělesa 2· «Зак Iе patrno zejména z obr. 16, jsou spojkové čepy 5 duté a jsou к tomu na svých plášťových kusech 27 v místech vystřižených částí 30 vyříznuty. Boční stěny 2 jsou na své vnitřní ploše opatřeny úzkými vybráními 31.
Kontaktní ústrojí 29 (obr. 17), které je zhotoveno hlubokým tažením, ražením a ohýbáním v jednom kuse z kusu plechu, například měděného plechu nebo argentanového plechu, se skládá podle počtu spojkových čepů 5 jedné řady z více kovových pouzder 32 tvaru v podstatě dutého válce, z jednoho společného volného ramene 33 a ze spojkovacích dílů 34 mezi kovovými pouzdry 32 a volným ramenem £3· Kovová pouzdra 32 mají první dutou válcovou oblast 35 s menším poloměrem a druhou dutou válcovou oblast 36 s větším poloměrem. První dutá válcová oblast 35 je určena к tomu, aby přilehla к vnitřní ploše dutého spojkového čepu 5 (obr. 15, 16), přičemž druhá válcová oblast 36 je určena к tomu, aby ve výřezu spojkového čepu 5 ve vystřižené části 30 tvořila elektricky vodivý plášťový kus 27 (obr. 14, 16). Na horní straně kovového pouzdra 32 je vytvořena vnitřní příruba 37, aby se kontaktní ústrojí 29 spojilo s oběma dutými spojkovými čepy 5· Volné rameno 33 je v místě kovových pouzder 32 opatřeno otvory 38 a mezi nimi zářezy 22· Vruby 40 zesilují spojovací díly 34 zeslabené zářezy 39.
CS 266 323 B2
Při zhotovování konstrukčních prvku podle obr. 14 až 16 se vychází z dutého tělesa 1 z umělé hmoty, u něhož vnitřní strany čelních ploch spojkových čepů 5 mají výstupek 41 tvaru komolého nebo válcovitého kužele, znázorněný na obr. 15 čerchovaně, jehož vnější průměr jo menší než průměr otvoru vnitřní příruby 37 kovového pouzdra 32, viz obr. 17. Do vnitřního prostoru tohoto dutého tělesa 1 se vloží kontaktní ústrojí 29 podle obr. 17 (viz ‘»ht . 16), |'i · ir-.-m? v/> I < < IV I l <'· iij ... ] |u >v<· piollkiiny <» |·ΓΗΙι’η|ί koiilnkluí i in I i «> j f 2’1 пл nonnmln í boční stěně 3. Pomocí ultrazvukového nástroje se pak přiloží na výstupky 4_1 při axiálním tlaku ultrazvuková energie, takže se výstupky 41 radiálně rozšíří a po vychladnutí drží kontaktní ústrojí 29^.
Při spojování dvou konstrukčních prvků stejného druhu mohou oblasti volného ramene 33 opatřené otvory 38 oddělenými vruby 40 pružně uhnout do vybrání 31 příslušné boční stěny 3, takže nastane spolehlivé kontaktové spojení s vodivými oblastmi spojkových čepů 2 spřaženého konstrukčního prvku.
Na obr. 16 znázorněné vyhloubení 42 v koncové stěně 2 slouží pouze к tomu, aby se usnadnilo oddělení dvou lícované na sebe nasazených konstrukčních prvků. Kontaktní ústrojí 29 podle obr. 17 se s výhodou zhotoví ve formě dlouhého proužku s četnými kovovými pouzdry 32. Od tohoto proužku se pak oddělí úseky s potřebným počtem kovových pouzder 32 pro každý konstrukční prvek. Samozřejmě mohou být kontaktními ústrojími 29 podle obr. 17 osazeny také konstrukční prvky pouze s jednou řadou spojkových čepů 2·
Jak vodivé vrstvy, tak také kontaktní díly 2 popsaných kontaktních ústrojí 29, zejména ty podle obr. 4, mohou být tvarově jednoduchým způsobem přizpůsobeny příslušnému tvaru sdružených spojkových orgánů konstrukčních prvků prakticky všech známých systémů. Na základě schematického přehledu znázorněného na obr. 18 až 29 to bude v dalším krátce vysvětleno.
Na všech schematických obrázcích 18 až 29 jsou vždy pro dva spojené konstrukční prvky, mající po dvou řadách spojkových čepů S, tyto znázorněny kruhy, popřípadě čtverci, přičemž jsou pro jeden konstrukční prvek vodivé, asi na 180° se rozkládájící, boční elektricky vodivé části 7 spojkových Čepů 2 naznačeny černými plochami. Kontaktní díly 2 druhého konstrukčního prvku jsou naznačeny tenkými čarami. Obr. 18, 20, 22, 24, 26 a 28 ukazují každé kontaktní díly 9, které jsou v podstatě uspořádány podle obou bočních stěn 2 dutého tělesa 2· u konstrukčních prvků podle obr. 19, 21, 23, 25, 27 a 29 jsou kontaktní díly 9 uspořádány po obou stranách osy dutého tělesa 2· Konečně jsou na obr. 18a až 29a znázorněny vždy dva konstrukční prvky spojené po délce se zúčastněnými orgány, přičemž na obr. 18b až 29b jsou znázorněny konstrukční prvky stejného druhu kolmo vzájemně spojené se zúčastněnými kontaktními orgány.
Obr. 18a a 18b odpovídají obr. 1 a 2, popřípadě 8, a nemusejí být dáLe vysvětlovány. Obr. 19a odpovídá dvěma konstrukčním prvkům obr. 10 a 11 s podélným spojením, zatímco obr. 19b znázorňuje vytvoření kontaktu při spojení dvou konstrukčních prvků podle obr. 10 a 11 kolmo na sebe.
Jsou známy hračkové konstrukční prvky, které mají místo válcovitých spojkových čepů 2 spojkové čepy 2 se čtverhranným průřezem. I u těchto konstrukčních prvků se nechají uspořádat kontaktní ústrojí 29 daného druhu, jak je to znázorněno na obr. 20 a 21. Vždy dvě boční plochy těchto spojkových čepů 2 se přitom opatřují popsaným způsobem elektricky vodivými částmi 2» které jsou v elektrickém spojení s rovnými kontaktními díly 9_, uspořádanými ve vnitřku dutých těles 2· 1 zde se elektricky vodivá část 2 rozkládá na spojkovém Čepu 2 v úhlovém rozsahu 180°.
U dalších, na obr. 21 a 29 znázorněných uspořádání kontaktních ústrojí 29 je použito kontaktních dílů 9, které jsou vícenásobně ohnuty. To je provedeno s ohledem na zvláštní vytvoření sdružených spojkových orgánů příslušných konstrukčních prvků. Místo sdružených spojkových protikusů 6 podle obr. 2 jsou například známy poměrně tenké, ve větším počtu
CS 266 323 B2 f
vytvořené kolíky, které mohou být plné nebo naříznuté. Podle příkladů provedení podle obr. 24 až 27 leží dělicí rovina mezi vodivými a izolujícími bočními plochami každého spojkového čepu 5, jak u příkladu provedení podle obr. 1 až 7, pod úhlem 45° к bočním stěnám 3 dutého tělesa 1· U příkladů provedení podle obr. 22, 23, 28 a 29 je však dělicí rovina 8 ohledem na vyhnutelný tvar kontaktních dílů 9 kolmá к bočním sténám £ dutého tělesa £.
Na obr. 30 je znázorněna v perspektivním pohledu část hračkového konstrukčního prvku . druhu znázorněného na obr. 1. U tohoto konstrukčního prvku mají spojkové Čepy 5 nejen vnější elektricky vodivou část 7 na části bočních ploch, ale i středové vrtání, které má v úhlovém rozsahu vnější elektricky vodivé části £ rovněž vodivý povrch 43, který je s elektricky vodivou částí 7 prostřednictvím čelní strany spojkového čepu £ v elektrickém spojení. S výhodou proto sestává vodivá část spojkového čepu 5 z kovového kusu analogického elektricky vodivé části 16 konstrukčního prvku podle obr. 5 a 6. Do znázorněného vrtání spojkového čepu £ lze zavést kolík zástrčky pro přívod elektrického proudu do konstrukčního prvku nebo pro jeho odběr z konstrukčního prvku.
Kontaktní ústrojí 29 tohoto druhu mohou být použita i u deskovitých konstrukčních prvků majících větší počet řad spojkových Čepů pro přivedení elektrického proudu do takového konstrukčního prvku, popřípadě jeho odběr z konstrukčního prvku. Jako příklad je na obr. 31 znázorněn konstrukční prvek tohoto druhu, který má první řadu 44 a druhou řadu 45 spojkových čepů £ opatřených elektricky vodivou částí £, přičemž obě jsou odděleny třetí řadou 46 zcela izolujících spojkovacích čepů 47. U konstrukčního prvku podle obr. .32 jsou ve vedle sebe ležící čtvrté řadě 48 a páté řadě 49 opatřeny vždy jen oba krajní spojkové čepy 5 elektricky vodivou částí £. U obou znázorněných konstrukčních prvků jsou elektricky vodivé části £ spojkových čepů £ první řady 44, druhé řady £5, čtvrté řady 48 a páté řady 49 mezi sebou elektricky spojeny, například neznázorněnými kontaktními díly £, uspořádanými na duté spodní straně konstrukčních prvků.
Popsané kontaktní orgány, totiž vodivé boční plochy na spojkových čepech £ a kontaktní díly £ v dutině obsahující sdružené spojkové orgány, mohou být vytvořeny také jednotlivě v konstrukčních prvcích určitého tvaru a určité funkce. Na obr. 33 až 38 jsou perspektivně znázorněny odpovídající příklady provedení.
Na obr. 33 je znázorněn skříňovítý konstrukční prvek, který je na neviditelné spodní straně bez kontaktů a který je určen pro zabudování elektronického nebo elektrického konstrukčního dílu. Pro dvoupólové napájení proudem má horní strana konstrukčního prvku čtyři spojkové čepy £, které mají ve dvou řadách o 180° otočené orientované dílčí boční elektricky vodivé části 2/ 3ak již bylo dříve popsáno, například na podkladě obr. 1. Elektricky vodivé části 7 každé řady jsou spojeny s přípojnými prvky uspořádanými ve vnitřku konstrukčního prvku pro konstrukční díl, který má být zabudován. Přívod proudu se děje pomocí dalšího konstrukčního prvku majícího dva kontaktní díly £, například podle obr. 1 a 2, který se libovolně nastrčí na spojkové čepy £. Bylo již vysvětleno, že je přitom nemožné způsobit zkrat.
Podobnou konstrukci má konstrukční prvek podle obr. 34, který však má spojkové čepy £ opatřené bočními elektricky vodivými částmi 2 na dvou bočních stěnách £ konstrukčního prvku. Tím je možné proudové napájení konstrukčního dílu, který má být umístěn v konstrukčním prvku, podle volby ze dvou к sobě kolmo stojících rovin, popřípadě vést dále proud ' při současném napájení konstrukčního prvku.
Na obr. 35 je znázorněn hračkový konstrukční prvek, který slouží jako stěnový prvek pro konstrukční modely. Konstrukční prvek má na své horní Čelní straně dva spojkové čepy 5, které jsou opatřeny vzájemně o 180° otočenými dílčími elektricky vodivými Částmi £· Spodní neviditelná čelní strana konstrukčního prvku obsahuje dva kontaktní díly £, z nichž každý je spojen s boční elektricky vodivou částí 2 jednoho ze spojkových čepů £, takže může být více konstrukčních prvků znázorněného druhu nasazeno na sebe a přitom mohou být současně zřízena dvoupólová, proti zkratu bezpečná, spojení. Znázorněný konstrukční prvek
CS 266 323 B2 má přídavně dvě vrtání 50, opatřená vodivými vnitřními plochami, přičemž vodivá vnitřní plocha každého vrtání 50 je spojena s jedním z obou kontaktních dílů 9. Do vrtání 50 mohou být zastrčeny přípojné kolíky zástrčky lampy-hračky a podobně.
Obr. 3G ukazuje, podobně jako obr. 33, skříňovitý konstrukční prvek, který je však ii.í «své lirnní <:i i .m< <«|.,»ΙΓ»·ιι v | > i ot ι 1111 η ι i !i<l i úženým fi| »o j kovýni prol Ikurinm 6, jnkož I dvěinn kontaktními díly 9. Tento konstrukční prvek slouží rovněž pro umístění elektronického nebo elektrického konstrukčního dílu, který se napájí proudem dvoupólově pomocí kontaktních dílů 9, totiž pomocí spojkových čepů £, majících vodivé dílčí boční plochy.
Podobný konstrukční prvek je znázorněn na obr. 37, u něhož jeden kontaktní díl £ má přerušení 51.. Na oba oddělené úseky tohoto kontaktního dílu £ může být připojen spínač, který je zabudován do téhož konstrukčního prvku.
Konečně je na obr. 38 znázorněn skříňovitý konstrukční prvek, který na dvou к sobě kolmých stranách kombinuje uspořádání spojkových čepů £ podle obr. 33, popřípadě 34, s uspořádáním kontaktních dílů £.
Je zřejmé, že konstrukční prvek podle vynálezu může mít četné formy, velikost a varianty uspořádání jeho kontaktních ústrojí, přičemž elektrické spojení s těmito konstrukčními prvky může být zřízeno bez problémů, bez návodu a znalostí a bez nebezpečí zkratů. Výhodné použití konstrukčního prvku podle vynálezu spočívá též v elektrickém spojení základní desky opatřené spojkovými čepy £ s další takovou základní deskou nebo se zdrojem proudu opatřeným spojkovými čepy £, u kteréžto základní desky určité spojkové čepy £, alespoň ty sousedící s okraji základní desky, jsou elektricky vodivé a jsou pro vytvoření jednoho nebo více proudových obvodů vzájemně elektricky spojeny.

Claims (15)

1. Konstrukční prvek pro konstrukční modely, zejména stavebnicové hračky, s alespoň jednou řadou spojkových čepů uspořádaných na první straně stěny a se spojkovými protikusy uspořádanými na druhé straně stěny pro mechanické spojení konstrukčního prvku s konstrukčním prvkem stejného druhu, přičemž spojkovým čepům jsou přiřazeny elektricky vodivé plochy pro vytvoření elektrických kontaktů se spojeným konstrukčním prvkem, vyznačující se.tím, že na povrchu alespoň dvou spojkových čepů (5) téže řady spojkových čepů (5) jsou vytvořeny elektricky izolující části (8, 17) a elektricky vodivé části (7, 16), přičemž elektricky vodivé části (7, 16) jsou elektricky spojeny s plošným, s řadou spojkových čepů (5) rovnoběžným kontaktním dílem (9).
2. Konstrukční prvek podle bodu 1, vyznačující se tím, že se elektricky vodivé části (7, 16) spojkových čepů (5) nalézají na bočních plochách spojkových čepů (5) a kontaktní díl (9) má elektricky vodivou kontaktní plochu ležící ve směru elektricky vodivých částí (7, 16).
3. Konstrukční prvek podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že elektricky vodivé části (7, 16) spojkových čepů (5) svírají s podélnou osou řady spojkových čepů (5) úhel větší než 90° a menší než 270°.
4. Konstrukční prvek podle bodu 3, vyznačující se tím, že spojkové čepy (5) leží ve dvojicích vedle sebe ve dvou řadách, přičemž úhly svírané elektricky vodivými částmi (7, 16) spojkových čepů (5) s podélnou osou první řady jsou otočeny o 180° vůči úhlům u druhé řady.
5. Konstrukční prvek podle bodu 1, vyznačující se tím, že plošné kontaktní díly (9) mají tvar proužků, prstů nebo kolejnic.
CS 266 323 B2
6. Konstrukční prvek podle bodu 1, vyznačující se tím, že spojkové čepy (5) jsou uspořádány ve dvou řadách ve dvojicích vedle sebe ležících na první straně dnové stěny (4) dutého tělesa (1), na jejíž druhé straně jsou spojkové protikusy (6), přičemž kontaktní díl (9) je uspořádán podél každé z obou vzájemně rovnoběžných bočních stěn |3), navazujících na cínovou π třmi ( 4 ) .
7. Konstrukční prvek podle bodu 1, vyznačující se tím, žc spojkové éopy (·>) jsou uspořádány ve dvou řadách ve dvojicích vedle sebe ležících na první straně dnové .stěny (4) dutého tělesa (1), na jejíž druhé straně jsou spojkové protikusy (6), přičemž kontaktní díl (9) je uspořádán na každé straně osy mající stejný odstup od obou bočních stěn (3), navazujících na dnovou stěnu (4).
8. Konstrukční prvek podle bodu 1, vyznačující se tím, že na povrchu spojkových čepů (5) jsou vytvořeny pružící elektricky vodivé části (7).
9. Konstrukční prvek podle bodu 1, vyznačující se tím, že plošné kontaktní díly (9) jsou tvořeny pružícími kontaktními kolejnicemi.
10. Konstrukční prvek podle bodu 2, vyznačující se tím, že každá elektricky vodivá část (7, 16) spojkového čepu (5) stejné řady spojkových čepů (5) je spojena s kontaktním dílem (9) této řady.
11. Konstrukční prvek podle bodu 10, vyznačující se tím, že elektricky vodivé části (7) spojkových čepů (5) a kontaktní díl (9) jsou vytvořeny z jediného kusu kovu.
12. Konstrukční prvek podle bodu 1, vyznačující se tím, že elektricky vodivá část (16) spojkového čepu (5) prochází z první strany dnové stěny (4) dutého tělesa (1) na její druhou stranu a na druhé straně dnové stěny (4) je uspořádána úhlová kolejnice (19), jejíž první rameno (18) leží na druhé straně dnové stěny (4) na čelní straně elektricky ”odivé části (16) spojkových čepů (5) téže řady a je s nimi elektricky vodivé spojeno a jejíž druhé rameno tvoří kontaktní díl (9).
13. Konstrukční prvek podle bodu 1, vyznačující se tím, že spojkové čepy (5) jsou válcové, jsou z izolačního materiálu, mají v sobe dutinu a mají na jednom místě své válcové stěny vystřiženou část (30), přičemž do dutiny každého spojkového čepu (5) je vloženo kovové pouzdro (32), které zčásti přiléhá к vnitřní ploše válcové stěny a zčásti leží ve vystřižené části (30) této stěny spojkového čepu (5).
14. Konstrukční prvek podle bodu 13, vyznačující se tím, že kovové pouzdro (32) má na svém konci sousedícím s čelní stěnou spojkového čepu (5) prstencovitou vnitřní přírubu (37), v jejímž otvoru je zakotven výstupek (41) spojkového čepu (5).
15. Konstrukční prvek podle bodu 13 a 14, vyznačující se tím, že na kovových pouzdrech (32) řady spojkových Čepů (5) je natvarována společná úhelníková kolejnice (28), jejíž volné rameno (33) je plošným kontaktním dílem této řady spojkových čepů (5).
9 výkresů
CS84822A 1983-02-14 1984-02-06 Constructional element for models, especially for CS266323B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH81483 1983-02-14

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS82284A2 CS82284A2 (en) 1989-02-10
CS266323B2 true CS266323B2 (en) 1989-12-13

Family

ID=4195812

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS84822A CS266323B2 (en) 1983-02-14 1984-02-06 Constructional element for models, especially for

Country Status (32)

Country Link
US (1) US4552541A (cs)
EP (1) EP0117846B1 (cs)
JP (1) JPS59156365A (cs)
KR (1) KR910003400B1 (cs)
AT (1) ATE23675T1 (cs)
AU (1) AU567318B2 (cs)
BG (1) BG44703A3 (cs)
BR (1) BR8400616A (cs)
CA (1) CA1225831A (cs)
CS (1) CS266323B2 (cs)
DD (1) DD223066A5 (cs)
DE (1) DE3461350D1 (cs)
DK (1) DK155205C (cs)
EG (1) EG16092A (cs)
ES (3) ES287795Y (cs)
FI (1) FI78398C (cs)
GR (1) GR81757B (cs)
HK (1) HK12088A (cs)
HU (1) HU187553B (cs)
IE (1) IE54895B1 (cs)
IL (1) IL70794A (cs)
MA (1) MA20029A1 (cs)
MX (1) MX156634A (cs)
MY (1) MY100348A (cs)
NO (1) NO158854C (cs)
NZ (1) NZ206971A (cs)
PH (1) PH21461A (cs)
PL (1) PL143935B1 (cs)
PT (1) PT78099B (cs)
SG (1) SG45087G (cs)
SU (1) SU1269733A3 (cs)
ZA (1) ZA84587B (cs)

Families Citing this family (48)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ZA84690B (en) * 1983-02-14 1984-09-26 Interlego Ag Building blocks for construction models,especially toy building blocks
DK156244C (da) * 1984-08-03 1989-12-04 Lego As Stroemfoerende byggeelement
DK156503C (da) * 1984-08-03 1990-01-22 Lego As Stroemfoerende byggeelement
JPS6248397U (cs) * 1985-09-12 1987-03-25
DK154964C (da) * 1986-01-22 1989-05-29 Lego As Legetoejsbyggelement med elementer for tilvejebringelse af positionsinformation
IN168303B (cs) * 1986-02-05 1991-03-09 Interlego Ag
GB8608589D0 (en) * 1986-04-09 1986-05-14 Katable Co Ltd Building block
DK436986A (da) * 1986-09-12 1988-04-27 Modulex As Koblingsplade med et antal elektriske koblingspunkter, fremgangsmaadetil fremstilling af en saadan plade samt anvendelse af koblingspladen til en planlaegningstavle
DK437086A (da) * 1986-09-12 1988-03-13 Modulex As Elektronisk identifikationskredsloeb samt integreret kredsloeb
JPS63197599U (cs) * 1987-06-12 1988-12-20
DE4313199C1 (de) * 1993-04-22 1994-03-24 Enno Messerschmitt Spielschichtanordnung für ein elektrisches Spielelement
DK112494A (da) * 1994-09-29 1996-03-30 Lego As Konstruktionsbyggesæt med elektrisk leder
USD385926S (en) * 1996-09-17 1997-11-04 Interlego Ag Toy building element
US6443796B1 (en) * 2000-06-19 2002-09-03 Judith Ann Shackelford Smart blocks
US6805605B2 (en) * 2003-03-17 2004-10-19 Lynn E. Reining Electrically conductive block toy
US7846002B1 (en) 2005-05-06 2010-12-07 Mikesell Daniel G Lighted toy construction blocks
US8864546B1 (en) * 2007-08-15 2014-10-21 Jon P. Capriola Illuminated toy building system and methods
US7731558B2 (en) * 2007-08-15 2010-06-08 Jon Capriola Illuminated toy building structures
US20110300772A1 (en) * 2008-07-25 2011-12-08 Lego A/S Electrically conducting building element
US8690631B2 (en) * 2008-09-12 2014-04-08 Texas Instruments Incorporated Toy building block with embedded integrated circuit
EP2258457A1 (en) * 2009-06-02 2010-12-08 Mitsubishi Chemical Europe GmbH Building element
US8742814B2 (en) 2009-07-15 2014-06-03 Yehuda Binder Sequentially operated modules
US8602833B2 (en) 2009-08-06 2013-12-10 May Patents Ltd. Puzzle with conductive path
US20110263177A1 (en) * 2010-04-26 2011-10-27 Marc Lemchen Apparatus and Method for Bonding Three Dimensional Construction Toys when Assembled
US9019718B2 (en) 2011-08-26 2015-04-28 Littlebits Electronics Inc. Modular electronic building systems with magnetic interconnections and methods of using the same
US11330714B2 (en) 2011-08-26 2022-05-10 Sphero, Inc. Modular electronic building systems with magnetic interconnections and methods of using the same
US9597607B2 (en) 2011-08-26 2017-03-21 Littlebits Electronics Inc. Modular electronic building systems with magnetic interconnections and methods of using the same
US8371894B1 (en) 2011-12-23 2013-02-12 LaRose Industries, LLC Illuminated toy construction kit
US20130203315A1 (en) * 2012-02-03 2013-08-08 Chris Scanzon Toy storage, vertical scaffold and interactive play stations
KR200477073Y1 (ko) * 2013-03-07 2015-05-04 겟 모어 컴퍼니 리미티드 전기 접속 빌딩 블록의 접촉 유형
US20140349544A1 (en) * 2013-05-27 2014-11-27 Ta-Yi Chien Illuminable Building block
US8684750B1 (en) 2013-07-29 2014-04-01 Chia-Yen Lin Contact type of electric connection building block and electric connection unit disposed therein
EP2832406B1 (en) * 2013-07-29 2015-10-07 Chia-Yen Lin Contact type of electric connection building block and electric connection unit disposed therein
CN105611975A (zh) * 2013-09-08 2016-05-25 博瑞克斯智能玩具有限公司 选择性导电玩具搭建元件
CN203710704U (zh) * 2014-01-25 2014-07-16 杭州速泽电子科技有限公司 兼容型磁吸附式电子积木
CH711480A1 (de) * 2015-08-31 2017-03-15 Müller Stephan Kunststoff-Spielbaustein mit elektrischen Kontakten zur elektronischen Bestimmung seiner Lage im verbauten Zustand und Verfahren zu seiner Herstellung.
USD788232S1 (en) 2016-03-30 2017-05-30 Mark George Koeberl Translucent pixel block
USD813317S1 (en) 2017-03-30 2018-03-20 Chrome Cherry Design Studio (Pty) Ltd Tape forming a toy building block base
USD815216S1 (en) * 2017-03-30 2018-04-10 Chrome Cherry Design Studio (Pty) Ltd Tape forming a toy building block base
USD813318S1 (en) 2017-03-30 2018-03-20 Chrome Cherry Design Studio (Pty) Ltd Tape forming a toy building block base
USD897451S1 (en) 2017-07-06 2020-09-29 Chrome Cherry Design Studio (Pty) Ltd Tape forming a toy building block base
NL2019232B1 (en) 2017-07-11 2019-01-28 Pixsweet B V Confection package
US11331590B2 (en) 2017-08-18 2022-05-17 Evan B. Grove Building block
CN109833629B (zh) * 2017-11-29 2023-12-15 龙门县佳茂聚氨酯橡胶有限公司 可多边导电的导电积木
USD890858S1 (en) * 2018-12-10 2020-07-21 Evan B. Grove Building block
NL2022367B1 (en) 2019-01-10 2020-08-13 What The Future Venture Capital Wtfvc B V Confection package
US11616844B2 (en) 2019-03-14 2023-03-28 Sphero, Inc. Modular electronic and digital building systems and methods of using the same
JP7233824B1 (ja) * 2022-02-25 2023-03-07 滉大 馬野 電子回路用ブロック及び電子回路用ブロック群

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3005282A (en) * 1958-01-28 1961-10-24 Interlego Ag Toy building brick
CH362354A (de) * 1958-01-28 1962-05-31 Kirk Christiansen Godtfred Bauelement für Bauspielzeuge
US3095668A (en) * 1959-02-10 1963-07-02 Clarence T Dorsett Magnetic blocks
US3237341A (en) * 1962-12-19 1966-03-01 Roger S Dybvig Base and stackable elements having cooperating electrical contact means
GB965399A (en) * 1963-07-18 1964-07-29 Maurice Emanuel Wides Constructional toys
NL136808C (cs) * 1965-05-07
DE1478284A1 (de) * 1965-06-19 1969-03-13 Lego System As Verfahren zur Herstellung von einen oder mehrere elektrische Stromkreise enthaltenden Vorrichtungen oder Baumodellen,sowie Bauelemente zur Durchfuehrung des Verfahrens
NL6615701A (cs) * 1966-01-11 1967-07-12
US3696548A (en) * 1971-01-18 1972-10-10 Kinetic Technologies Inc Educational building toy modules with interior lights and mechanical connections acting as circuit closers
DE2552587A1 (de) * 1975-11-24 1977-05-26 Jens Freese Klemmbaustein mit elektrischer verbindungsmoeglichkeit
US4423465A (en) * 1981-09-30 1983-12-27 Teng Ching Weng Combination electronic circuit element with multidirectionally adjustable joints

Also Published As

Publication number Publication date
GR81757B (cs) 1984-12-12
NO840517L (no) 1984-08-15
DK62584D0 (da) 1984-02-13
MX156634A (es) 1988-09-20
SU1269733A3 (ru) 1986-11-07
BR8400616A (pt) 1984-09-18
DK155205C (da) 1989-07-10
EP0117846A1 (de) 1984-09-05
EP0117846B1 (de) 1986-11-20
FI840594A0 (fi) 1984-02-14
AU2381784A (en) 1984-08-23
HK12088A (en) 1988-02-16
NO158854B (no) 1988-08-01
ES287795Y (es) 1987-02-01
FI840594A (fi) 1984-08-15
DK62584A (da) 1984-08-15
JPS59156365A (ja) 1984-09-05
PT78099B (en) 1986-03-27
KR910003400B1 (ko) 1991-05-30
SG45087G (en) 1988-03-04
NZ206971A (en) 1989-01-27
FI78398C (fi) 1989-08-10
MA20029A1 (fr) 1984-10-01
PL143935B1 (en) 1988-03-31
DE3461350D1 (en) 1987-01-08
CA1225831A (en) 1987-08-25
IE54895B1 (en) 1990-03-14
ATE23675T1 (de) 1986-12-15
DD223066A5 (de) 1985-06-05
KR840007665A (ko) 1984-12-10
JPH036830B2 (cs) 1991-01-31
AU567318B2 (en) 1987-11-19
BG44703A3 (cs) 1989-01-16
ZA84587B (en) 1984-09-26
IL70794A (en) 1986-10-31
ES291858U (es) 1986-05-16
ES287795U (es) 1986-06-01
IE840326L (en) 1984-08-14
HU187553B (en) 1986-01-28
EG16092A (en) 1987-03-30
PT78099A (en) 1984-03-01
ES291858Y (es) 1987-01-16
ES291859U (es) 1986-05-16
ES291859Y (es) 1987-01-16
PH21461A (en) 1987-10-28
FI78398B (fi) 1989-04-28
DK155205B (da) 1989-03-06
CS82284A2 (en) 1989-02-10
MY100348A (en) 1990-08-28
IL70794A0 (en) 1984-04-30
NO158854C (no) 1988-11-09
PL246200A1 (en) 1984-11-19
US4552541A (en) 1985-11-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS266323B2 (en) Constructional element for models, especially for
EP0561642B1 (en) Electrical connector
US4556393A (en) Toy building block with electrical contacts
JP2648841B2 (ja) 回路盤用縁端接続器
US4715832A (en) Current-carrying element
JPH1074549A (ja) プリント回路基板へ同軸ケーブルを接続するための装置
EP0729656B1 (en) Shunt connector
KR19990023430A (ko) 하이브리드 플러그 커넥터
US7040904B2 (en) Connector
US6431894B1 (en) Connector having shuntable and configurable contacts
US4155612A (en) Electronic programmable adapter
JP2005322487A (ja) 多極コネクタ及びその組立方法
US20070066140A1 (en) Electrical connector having ground planes
JPH097702A (ja) 同軸コネクタ
JPS6032313B2 (ja) コネクタ
KR100293788B1 (ko) 조인트 커넥터
SU1744745A1 (ru) Электрический контактный узел
JPH02865Y2 (cs)
JPH0715097A (ja) 接続用ケーブル
JPH07254320A (ja) スイッチ
JP2004363001A (ja) Fpc中継器
JPH10106700A (ja) 嵌合型エラストマコネクタ
WO1998010488A1 (en) Right-angle electrical connector and housing
SE9101345D0 (sv) Anslutningsdon
JP2000357551A (ja) 電気コネクタの接触子