CS265064B1 - Upínací zařízení dvojic rotačních obrobků - Google Patents

Upínací zařízení dvojic rotačních obrobků Download PDF

Info

Publication number
CS265064B1
CS265064B1 CS867076A CS707686A CS265064B1 CS 265064 B1 CS265064 B1 CS 265064B1 CS 867076 A CS867076 A CS 867076A CS 707686 A CS707686 A CS 707686A CS 265064 B1 CS265064 B1 CS 265064B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
clamping
positioning
rotary
valve
pairs
Prior art date
Application number
CS867076A
Other languages
English (en)
Other versions
CS707686A1 (en
Inventor
Miroslav Ing Pavlik
Miloslav Valka
Original Assignee
Pavlik Miroslav
Miloslav Valka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pavlik Miroslav, Miloslav Valka filed Critical Pavlik Miroslav
Priority to CS867076A priority Critical patent/CS265064B1/cs
Publication of CS707686A1 publication Critical patent/CS707686A1/cs
Publication of CS265064B1 publication Critical patent/CS265064B1/cs

Links

Landscapes

  • Feeding Of Workpieces (AREA)

Abstract

Upínací zařízení dvojic rotačních obrobku je určeno pro automaticky obsluhované speciální stroje a automatické výrobní linky a umožňuje současné obrá­ bění dvojic rotačních obrobků z několika stran. Upínací zařízení jsou zapolohována na otočném stole a j3ou vybavena připojovacím ventilem a kontaktním ventilem připojovaným alternativně ke kontaktnímu ventilu umístěnému v přesuvná části uložená na vedení upraveném na pevná,Části otočného stolu. Každé upí­ nací místo jo vybaveno polohovacími kostkami, ve kterých je upravena dvojice proti sobě orientovaných vrtacích pouzder Polohovací kostka v horním upínacím místě je uložena na nosném tělese, ve kterém je vytvořen průchozí otvor napojený na otvor vrtacího pouzdra uloženého v přilehlá straně polohovací kostky ve spodním upínacím místě. Otvor slouží jednak pro průchod nástroje, jednak pro odvod třísek a chladicí kapaliny.

Description

Vynález se týká upínacího zařízení dvojíc rotačních obrobků se dvěma upínacími místy upravenými v rozdílné horizontální a vertikální rovině, zejména pro speciální obráběcí stroje s otočným stolem a automatické výrobní linky osazené otočnými manipulátory.
Obráběni rotačních obrobků se až dosud provádí většinou jednotlivě na konvenčních obráběcích strojích různého provedeni nebo na speciálních strojích. Jsou známy i stroje na současné obráběni dvou nebo více obrobků, které však jsou převážně obsluhovány ručně. 1) strojů zařazených do linek, kde je ručni obsluha vyloučena, je pak použiti strojů pro obráběni více než jednoho obrobku současně omezeno tim, že s ohledem na mezi operačni dopravu součásti je nutno konstruovat upinače umožňující upnutí v rovině shodné s rovinou dopravy.
Výše uvedené nedostatky odstraňuje upínací zařízeni dvojic rotačních obrobků podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že tělesa upínacích září zeni,zapolohovaná na pohyblivé části otočného stolu,jsou vybavena připojovacím ventilem a dvěma výškově přesazenými upínacími místy. Připojovací ventil je opatřen objímkou a odpruženým kontaktním ventilem, který je v alternativním styku s odpovídajícím odpruženým kontaktním ventilem uloženým ve válcovém přechodu hydraulicky ovládané přesuvné části, uložené ve vedení konzoly. V každém z upínacích míst jsou upraveny - polohovací kostky s proti sobě orientovanými dvojicemi vrtacích pouzder, z nichž jednaz nacházející se v horním upínacím místě/je uložena na nosném tělese a je opatřena průchozím,' postupně se zužujícím otvorem, napojeným na otvor vrtacího pouzdra uloženého v přilehlé straně polohovací kostky ve spodním upínacim místě.
26? 064
Upínací zařízení dvojic rotačních obrobku,provedené podle vynálezuyje jednoduché* snadno přestavitelné při změně upínacích rozměru obrobků podobného charakteru. Hlavni výhodou je umožnění nárůstu produkce. Aplikace samočinného oplachovaci ho zařízeni umožňuje použít otočného manipulátoru, což znamená další úsporu pracovních sil a při.spěvek k řešení bezpečnosti a hygieny práce.
Příkladné provedeni upínacího zařízeni dvojic rotačních obrobků je schematicky znázorněno na přiložených výkresech, kde na obr. 1 je celkové uspořádáni upínacího zařízeni v nárysném řezu, obr. 2 představuje totéž zařízeni v půdorysném pohledu, na obr. 3 je upínací ústroji a na obr. 4 předpolohovaci a klinovaci ústroji v řezu a obr. 5 a 6 představuji uspořádání přívodu oplachovaci kapaliny.
Ha pohyblivé části j6 otočného stolu 7 je zapolohováno a upevněno těleso 8 upínacího zařízeni, na jehož základní desce 2 jsou upevněny polohovací kostta 10, dorazová kostka 11 a klinovaci válec 12. Na vyvýšeném nosném tělese 13 je v zrcadlovém uspořádáni umístěna další polohovací kostka 10 spolu s další dorazovou kostkou 11 a dalším klinovacim válcem 12.
V tělese 8 upínacího zařízeni jsou umístěny dvě dvojice upínacích válců 17. Upínací pisty 18 dvojice upínacích válců 17 spodního upínacího místa 2 jsou opatřeny upínacími pistnicemi 19, které mají navzájem opačný smysl šroubovice vodicích drážek 20, do nichž zapadají konce vodicích šroubů 12. Vodici drážky 20 zajišíuji požadovanou polohu otočných upínek 25 upínacích pistnic 19 při uvolněni s ohledem na vkládáni obrobků 2 do upínacího zařízeni. Dvojice upínacích válců 17 horního upínacího místa 2 opatřena prodlouženými upínacími pistnicemi 24, řešenými obdobně jako upínací pístnice 19 upínacích válců 17 ve spodním upínacím místě £. Polohovací kostky 10 jsou opatřeny vodorovnými a sešikmenými základovými lištami 25 a dvěma svislými polohovacími lištami 26. Opěrná plocha 27 polohovacích kostek 10, přivrácená ke středu otočného stolu 7 je určena pro osazeni 28 obrobku 2 pM jeho polohování. V ose vodorovných vrtaných otvorů v obrobku 2 jsou na polohovacích kostkách 10 umístěna vrtací pouzdra 30,
26b 864 která slouží k zavedení ne zakreslených vodorovných pracovních nástrojů. Těleso _8 upínacího zařízení je v prostoru mezi prodlouženými upínacími pístnicemi 24 opatřeno průchozím otvorem 31 pro levý vodorovný pracovní nástroj a pro usměrněni odchodu třísek a chladicí kapaliny. K předpolohováni obrobků _1 slouží odpružený'doraz 3 3 opatřený pružinou 32 a umístěný v dorazové kostce 11, jehož krajní poloha je vymezena nákružkem 34. K samosvornému zaklinování obrobku 2 slouží klínovací válce 12, jejichž plovoucí píst 35 je suvně uložen na klinovací pístnici 36, opatřené na jednom konci nákružkem 34, na druhém konci klínem 38, jehož klínová plocha 34 je v alternativním styku se zaoblením 3 9 odpruženého dorazu 33.
Na straně polohovací kostky 10 je odpružený doraz 33 opatřen kuželovým sražením 40 pro snadnější vkládáni obrobku 1. Na základní desce 9 spodního upínacího místa 2 jsou dále umístěny dva naváděcí čepy 41, které slouží k zavedení nezakresleného svislého vrtacího vedeni a opěrný doraz 42 pro zajištěni jeho horizontální stability. K samočinnému oplachování upínacích a polohovacích prvků upínače slouží oplachovaci potrubí 43z napojené na připojovací ventil 45 , jehož přesuvná část 46 je pevně spojena s pístnici 47 přesouvaciho válce 48, který je umístěn na konzole 49 podstavce 50 otočného stolu _7. Přesuvná část 46, zavedená ve vedení 51, je opatřena válcovým přechodem 52, jenž je v alternativním styku s válcovým otvorem 29 objímky 44 přívodu. Obě stykové části připojovacího ventilu 45 jsou opatřeny odpruženými kontaktními ventily 14, jejichž čela 15 slouží k uzavírání toku oplachovaci kapaliny, zatímco drážkování 16 slouží k jejímu propojeni. Přesuvná část 46 je dále opatřena narážkovou tyčí 4, jejíž narážky 5, slouží k ovládáni koncových spínačů 55 oplachováni, kontrolujících spojeni, resp. rozpojení objímky 44 přívodu a přesuvné části 46 p ři po j ova-c i ho ventilu 45. S pevným rozvodným potrubím 53 oplachovaci kapaliny je přesuvná část 46 spojena hadicí 5 4, nebo jiným pružným prvkem. Postupnou funkci upínacích válců 17 a ktinovacích válců 12 zajišťuje nenaznačený oddělovací ventil, zařazený do tlakového obvodu.
Nezakreslený otočný manipulátor vloží obrobky 2 na základové lišty 25 polohovacích kostek 10 v obou upínacích
265 064 místech j?z 2' přičemž odpružené dorazy 35 přitlačí obrobky 2 jejich osazením 25 na opěrné plochy 27 polohovacích kostek IQ. Z nenaznačeného středového rozvodu se tlakové medium dostane nad upínací písty 1β upínacích válců 1 7Z jejichž vertikální pohyb se přenese na šroubovitý pohyb upínacích pístnic 1 9Z žJi. a jejich otočných upínek 2 3Z které svými upínacími plochami 21 dosednou na obrobek 2· 'lakové medium se vpustí do prostoru klinovacich válců 12z na straně odvrácené od dorazových kostek 11. Si louz která je úměrná průřezu klínovaci pístnice 36,/ je přitlačen klín 38 na zaobleni 39 odpruženého dorazu 33 z který působí na obrobek _1_ několikanásobně větší silou se samosvorným účinkem. Následuje pootočeni pohyblivé části 8. otočného stolu _7 o 180°z čímž se dvojice obrobků dostane do pracovního prostoru. Po skončeni pracovních operaci se pohyblivá část 6 otočného stolu 7 otočí opět o 180° a dvojice opracovaných obrobků 2 se dostane do výměnné polohy. Tlakové medium se přivede jednak pod upínací pisty 18 upínacích válců 17z jednak do prostoru klinovacich válců 12Z nacházejících se bliže dorazovým kostkám 11. Vertikálni pohyb upínacích pistů 18 /upínacích válců 17/ se upínacími pístnicemi 19Z 24 přenese na otočné upinky 23 z které zaujmou pootočenou uvolněnou polohu. Současně plovoucí píst 35 při svém zpětném pohybu zachytí za nákružek 34 klínovaci pístnice 36z která tak silouz úměrnou ploše mezikruži plovoucího pistu 35z násobenou jeho rázovým účinkem, vysune klín 38 ze zaklinovaného spojeni s odpruženým dorazem 33 a tím se uvolní obrobky 1_· Nezakreslený otočný manipulátor vyjme obrobky 2 2 upínače a je dán impuls k funkci oplachovacího zařízení. Tlakové medium se přivede na funkční stranu přesouvacího válce 48z jehož pístnice 47 zasune válcový přechod 52 přesuvné části 46 připojovacího ventilu 45 do válcového otvoru 29 objímky 44 přívodu. Ke konci pracovního zdvihu pístnice 47 přesouvacího válce 48 dojde k vzájemnému odtlačení odpružených kontaktních ventilů 14 a k propojeni toku oplachovací kapaliny jejich drážkováním 16. Jedna z narážek 2 sepne jeden z kpn.cových spinačů 55z který během oplachováni blokuje otáčeni pohyblivé části 6 otočného stolu 7. Po skončení oplachováni se tlakové medium přivede na uvolňovací stranu přesouvacího válce 48z jehož pístnice > 064 vysune válcový přechod 52 přesuvné části 46 připojovacího ventilu 45 z válcového otvoru 29 objímky 44 přívodu, čímž dojde '< uzavření toku oplachovací kapaliny. Další narážka £ sepne další koncový sp i nič 5 5 a po naložení dalších neopracovaných obrobků £ se cyklus opakuje.

Claims (1)

  1. PŘEDMĚT VYNALEZU
    Upínací zařízení dvojic rotačních obrobků se dvěma upínacími místy upravenými v rozdílné horizontální a vertikální rovině, zejména pro speciální obráběcí stroje s otočným stolem a automatické výrobní linky osazené otočnými manipulátory, vyznačující se tím, že tělesa /8/ upínacích zařízeni, zapolohovaná na pohyblivé části /6/ otočného stolu /7//jsou vybavena připojovacím ventilem /45/ a dvěma výškově přesazenými upínacími místy /2, 3/, přičemž připojovací ventil 1451 je opatřen objímkou /44/ a odpruženým kontaktním ventilem /14/, který je v alternativním styku s odpovídajícím odpruženým kontaktním ventilem /14/ uloženým ve válcovém přechodu /52/ hydraulicky ovládané přesuvné části /46/, uložené ve vedeni /51/ konzoly /49/, zatímco v každém z upínacích míst /2, 3/ jsou upraveny polohovací kostky /10/ s proti sobě orientovanými dvojicemi vrtacích pouzder /30/, z nichž jedna, nacházející se v horním upínacím místě /3/, je uložena na nosném tělese /13/ a je opatřena průchozím, postupně se zužujícím otvorem /31/, napojeným na otvor vrtacího pouzdra /30/ uloženého v přilehlé straně polohovací kostky /10/ ve spodním upínacím místě /2/.
CS867076A 1986-10-02 1986-10-02 Upínací zařízení dvojic rotačních obrobků CS265064B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS867076A CS265064B1 (cs) 1986-10-02 1986-10-02 Upínací zařízení dvojic rotačních obrobků

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS867076A CS265064B1 (cs) 1986-10-02 1986-10-02 Upínací zařízení dvojic rotačních obrobků

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS707686A1 CS707686A1 (en) 1989-01-12
CS265064B1 true CS265064B1 (cs) 1989-09-12

Family

ID=5419229

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS867076A CS265064B1 (cs) 1986-10-02 1986-10-02 Upínací zařízení dvojic rotačních obrobků

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS265064B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS707686A1 (en) 1989-01-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4901990A (en) Machine tool fixture with air supply system
GB2124109A (en) Apparatus for positioning and clamping work-clamp pallet for machine tools
US4629384A (en) Transfer and locator of workpieces for a gang machine
US4698898A (en) Machine tool with tool changing device
CS265064B1 (cs) Upínací zařízení dvojic rotačních obrobků
US4509235A (en) Tool changer
US5544872A (en) Universal, hydraulic, self adjusting, work clamping device
JP4776828B2 (ja) ロッドクランプ装置
CN210189153U (zh) 一种u钻钻孔专用机床用液压夹具
JPH07266171A (ja) ワーク用位置決め装置
KR200155934Y1 (ko) 공작물의 멀티 클램프 장치
US3232601A (en) Floating chuck
JPH10211528A (ja) 断面丸形ワークの加工ライン装置
WO2000074893A1 (en) Apparatus for releasably clamping workpieces
CN213646732U (zh) 一种对中机夹具立板模组
CN201371371Y (zh) 一种锁体夹具
CS243618B1 (cs) Stavebnicové upínací zařízeni
JP3307477B2 (ja) 工作機械のパレット交換装置
KR101149979B1 (ko) 공구대의 양면가공을 위한 클램프 수단이 구비된 공구 홀더
US2869434A (en) Hydraulic vise
KR960008686B1 (ko) 트랜스퍼 피더의 로크장치
JPS6018273Y2 (ja) ドリリング等の工作機械における加工物位置決め装置
CA1088115A (en) Method and apparatus for locating and clamping a work member supporting fixture
CS220456B1 (cs) Jednoúčelový obráběcí stroj, zejména pro obrábění zápichu na dosedací ploše hlavy válce
CA2163493A1 (en) Workpiece machining