CS261238B2 - Method of animal raw hides and furs curing - Google Patents

Method of animal raw hides and furs curing Download PDF

Info

Publication number
CS261238B2
CS261238B2 CS862591A CS259186A CS261238B2 CS 261238 B2 CS261238 B2 CS 261238B2 CS 862591 A CS862591 A CS 862591A CS 259186 A CS259186 A CS 259186A CS 261238 B2 CS261238 B2 CS 261238B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
skins
hides
cyanamide
raw hides
raw
Prior art date
Application number
CS862591A
Other languages
English (en)
Other versions
CS259186A2 (cs
Inventor
Dezsoe David
Peter Rovo
Terez Sipos
Gyoergy Molnar
Istvan Deme
Tamas Karnitscher
Original Assignee
Bor Es Cipoipari Kutato Fejles
Budapesti Boeripari Vallalat
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bor Es Cipoipari Kutato Fejles, Budapesti Boeripari Vallalat filed Critical Bor Es Cipoipari Kutato Fejles
Publication of CS259186A2 publication Critical patent/CS259186A2/cs
Publication of CS261238B2 publication Critical patent/CS261238B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C14SKINS; HIDES; PELTS; LEATHER
    • C14CCHEMICAL TREATMENT OF HIDES, SKINS OR LEATHER, e.g. TANNING, IMPREGNATING, FINISHING; APPARATUS THEREFOR; COMPOSITIONS FOR TANNING
    • C14C1/00Chemical treatment prior to tanning
    • C14C1/02Curing raw hides

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Treatment And Processing Of Natural Fur Or Leather (AREA)
  • Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)
  • Pretreatment Of Seeds And Plants (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu konzervování surových kůží a kožešin, aby se zabránilo jejich zničení. Tento způsob může být použit samotný po stažení kůží nebo kožešin pro jejich krátkodobé nebo dlouhodobé konzervování, nebo jej lze kombinovat se známými konzervačními metodami.
Je známo, že se čerstvě stažené kůže zpravidla nezpracovávají v koželužnách ihned po stažení. Při teplotě okolí začnou surové kůže - jsouce vhodnými substráty pro mikroorganismy - hnít a v krátké době se stanou bezcennými pro zpracování na vydělané kůže. Čerstvě stažené kůže se proto musí nějakým způsobem ošetřit, aby se zabránilo jejich zničení.
Zásadně lze jejich konzervace dosáhnout dvěma způsoby:
- zničením mikroorganismů nebo alespoň značným snížením jejich populace,
- vytvořením nevhodných podmínek pro metabolismus těchto mikroorganismů.
Dobrý způsob konzervování by měl být
- levný,
- jednoduchý,
- vratný a
- prostý nežádoucích vedlejších účinků.
Klasické způsoby konzervování surových kůží, totiž solením a sušením, spočívají oba na dehydratačním účinku. Chrání surové kůže tím, že snižují jejich obsah vody, neboť mikroorganismy potřebují ke své činnosti určité množství vlhkosti.
Pro dosažení uspokojivých výsledků při konzervování by obsah vlhkosti v surových kůžích měl být mezi 40 a 48 %, vztaženo na hmotnost kůží, a tento zbytek vody by měl obsahovat rozpuštěný chlorid sodný v množství, odpovídajícím alespoň 90 % nasycení. Surové kůže s obeahem vlhkosti 45 % a soli 13 % je možno skladovat asi jeden měsíc, s obsahem soli 15 % se trvání ochrany před zkažením prodlužuje asi na šest měsíců (В. M. Haines, JALCA, 79, str. 319 /1984/). Samozřejmě, aby se dosáhlo těchto obsahů soli je zapotřebí postupných zpracování s celkem dvojnásobným nebo trojnásobným množstvím soli. Je zajímavé, že není velký rozdíl mezi množstvím soli, potřebným pro krátkodobé konzervování (na dobu jednoho měsíce) a dlouhodobé konzervování (na dobu přesahující šest měsíců).
V posledních patnácti létech se stále více ukazovala potřeba nových konzervačních metod, jak je toho důkazem příslušná odborná literatura. Nepoužití nebo omezené použití postupu používajícího soli ke konzervování je důležité z několika důvodů:
♦ - tento konzervační postup vyžaduje velké množství soli (30 až 60 %, vztaženo na hmotnost neošetřených surových kůží). Proto jsou odpadní vody z konzerváren a koželužen silně znečištěny rozpuštěnou solí, kterou nelze až dosud z odpadních vod hospodárně odstranit,
- použitá sůl je v některých zemích prohlášena za “nebezpečný odpad“,
- některé baktérie snášející sůl (halofilní) mohou přežívat a poškozovat surové kůže i při obsahu soli vyšším než odpovídá 50% nasycenosti,
- značná množství surových kůží jsou obvykle zpracována během několika málo týdnů po stažení, avšak množství soli potřebné pro krátkodobé konzervování není o mnoho menší než množství potřebné pro dlouhodobou ochranu.
Konzervování sušením se obvykle používá v tropických krajinách a často bez jakéhokoliv předběžného ošetření. Během několika prvních dnů, dokud surové kůže ještě mají vysoký obsah vlhkosti, dochází к jejich značnému znehodnocení působením mikrobů, pokud nebyly předem ošetřeny vhodným konzervačním Činidlem.
V poslední době se snaha místo na snižování obsahu vlhkosti soustředila na používání různých chemikálií, které jsou toxické pro mikroorganismy. R. G. H. Elliot popsal a uveřejnil několik postupů pro snížení bakteriální populace na surových kůžích tímto způsobem (přednáška přednesená na VII. kongresu kožedělného průmyslu v Budapešti 1982):
V Anglii bylo dosaženo zpomalení poškození surových kůží tím, že kůže byly na masové straně postříkány vodným roztokem hydrochloridu diguanidinu. Neprané surové kůže jsou takto chráněny po dobu přibližně dvou dnů, která může být prodloužena až na sedm dnů předchozím praním;
Na Novém Zélandě se pro krátkodobé konzervování používá kyseliny borité, ošetřením kůží jejím nasyceným roztokem se dosáhne skladovatelnosti po dobu pěti dnů a přídavkem naftalenu je možno tuto dobu ještě o několik dnů prodloužit;
Ke konzervování prováděném ve velkém měřítku bylo rovněž použito siřičitanu sodného, hydrogensiřičitanu sodného a jejich směsí s kyselinou octovou. Ošetřením roztokem siřičitanu sodného o hmotnostní koncentraci 1 až 5 % se dosáhne přibližně sedmidenní skladovatelnosti;
Pro konzervování byla vyzkoušena řada neutrálních nebo syntetických organických a anorganických chemikálií. V posledních pěti letech bylo v tomto oboru uděleno několik patentů:
podle německého patentového spisu č. 3 016 875 se surové kůže ošetří roztoky chloridu sodného obsahujícími soli hliníku a jiná žnámá konzervační činidla; podle sovětského patentového spisu č. 819 172 se к chloridu sodného přidává alkylmethylbenzylamoniumchlorid; podle německého patentového spisu Č. 3 022 849 se nejprve použije anorganické zinečnaté soli a chloracetamidu, načež následuje ošetření chloridem sodným a dvojsytnou karboxylovou kyselinou; v patentovém spise US č. 4 224 028 se doporučuje ošetření vodným roztokem o pH 9 až 11, obsahujícím fosforečnanový pufr, sůl mastné kyseliny a ethylalkohol, čímž je možno dosáhnout sedmidenní skladovatelnosti.
Dlouhodobé ochrany lze dosáhnout pouze použitím chloridu sodného v hmotnostním množství téměř 50 %, vztaženo na hmotnost surových kůží. Při použití jiných konzervačních činidel -bez jejich kombinování s chloridem sodným - činí skladovatelnost pouze několik málo dnů.
Ačkoliv krátkodobá, pouze několikadenní ochrana může být užitečná - poněvadž se surové kůže počínají kazit během velmi krátké doby po stažení - je dvou- až šestitýdenní skladovatelnost nezbytná к tomu, aby bylo možno surové kůže vytřídit a dopravit do koželužen. Vytřídění se provádí podle hmotnosti do několika tříd.
Nyní bylo zjištěno, že je možno surové kůže a kožešiny skladovat bez jakékoliv známky kažení po dobu alespoň dvou týdnů ve vlhkém okolním prostředí, jestliže se ošetří při teplotě místnosti vodným roztokem obsahujícím kyanamid v hmotnostní koncentraci 0,1 % až 25 %, výhodně 2 až 4 % a pořípadě alespoň jednu z látek ze skupiny zahrnující
- chlorid sodný, ‘
- polyalkoholy,
- fungicidy,
- kyselé pufrové soustavy, kysele hydrolyzovatelné soli a slabé kyseliny,
- povrchově aktivní látky.
Některé složky této směsi, například chlorid sodný, mohou být původně přítomny v surových kůžích určených pro konzervování.
К uvedení této směsi ve styk se surovými kůžemi je možno použít známých postupů (například máčení, kombinace máčení s mechanickým působením, stříkání, poprašování práškovou směsí atd.). Konzervační směs je možno aplikovat samotnou nebo s inertním nosičem (například s dřevěnými pilinami). Způsob podle vynálezu je možno výhodně kombinovat se známými postupy: například je vhodný pro předběžné konzervování před sušením.
Takto ošetřené surové kůže je možno zpracovat v koželužnách obvyklými technologickými postupy ve finální výrobky požadované jakosti.
Pokud jde o toxicitu kyanamidu, je možno uvést tyto výsledky testů:
LD-n na krysách p.o.:
au
- krystalický kyanamid: 125 mg.kg
- 50% vodný roztok : 300 mg.kg * akutní LDj-θ, stanovená dermálně na zajících:
- 50% vodný roztok : 4 200 až 6 400 mg akutní inhalační na krysách po dobu 4 hodin:
- 13 000 mg.m (maximálně dosažitelná koncentrace)
Kyanamid je negativní při Amesově testu, nemá mutagenní ani karcinogenní účinky. Jako lokální toxický účinek je možno uvést podráždění oka, sliznice a pokožky.
Při práci s kyanamidem je třeba zachovávat bezpečnostní předpisy platné pro práci s chemikáliemi.
Maximální koncentrace kyanamidu ve vzduchu na pracovišti je stanovena v Sovětském svazu na 0,5 mg.m”3, v USA na 2 mg.m~\ Tlak par 50% vodného roztoku činí při teplotě 20 °C (parciální pro kyanamid) 4.10^ Pa. Z této velmi nízké hodnoty vyplývá, že se v nevětraném vzdušném prostoru pracoviště může vytvořit koncentrace nanejvýš 1^ug.m~\
V této souvislosti je zajímavé uvést, že kyanamid je obsažen jako účinná látka ve většině léčiv proti požívání alkoholu. Při léčení alkoholismu je možno léta podávat denní dávky 50 až 200 mg bez škodlivých účiňků.
Níže uvedené příklady vynález blíže objasňují, aniž by omezovaly jeho rozsah.
Příklad 1
Kusy čerstvě stažené hovězí kůže (celková hmotnost 500 g) se vloží do laboratorního Wackerova bubnu spolu se 125 ml vody z vodovodu, 5 g kyanamidu a 50 g chloridu sodného. Po 2 hodinách zpracování v bubnu při teplotě místnosti se nadbytečný roztok nechá odkapat a kusy kůže se skladují při teplotě 20 až 30 °C, pečlivě svinuté, aby se zabránilo jejich vysychání. Padesátého dne se zjistí mírné uvolňování chlupů a v šedesátý pátý den se objeví charakteristický hnilobný zápach.
Postupuje-li se stejně, avšak bez přidání kyanamidu, je možno kusy surové kůže skladovat pouze po dobu 14 dnů.
Příklad 2
Kus čerstvě stažené, neprané, hnojem znečištěné surové hovězí kůže se ponoří na 5 minut do vodného roztoku obsahujícího kyanamid v hmotnostní koncentraci 5 %, kyselinu boritou v hmotnostní koncentraci 2 %, p-chlor-m-kresol (Preventol CMK) v hmotnostní koncentraci 0,1 % a nonylfenolpolyglykolether v hmotnostní koncentraci 0,5 %. Po odkapání nadbytečného množství roztoku se kůže skladuje jako v příkladu 1. Padesátého čtvrtého dne se zjistí mírné uvolňování chlupů a sedmdesátého dne se objeví hnilobný zápach.
Příklad 3
Kus čerstvě stažené neoprané hovězí kůže se ponoří na 5 minut do vodné směsi obsahující kyanamid v hmotnostním množství 25 %, dihydrogenfosfát sodný v hmotnostním množství 2 % a p-chlor-m-kresol (Preventol CMK) v hmotnostním množství 0,1 %. Po odkapání nadbytečného množství roztoku se tento kus kůže skladuje za stejných podmínek jako v příkladu 1. Po uplynutí 200 dnů se zjistí mírné uvolňování chlupů a po 230 dnech se objeví hnilobný zápach.
Příklad 4 ·
Čerstvě stažené ovčí kůže se ponoří na 5 minut do roztoku kyanamidu o hmotnostní koncentraci 0,5 % a pak se suší volné pověšeny nebo vypnuty v rámu na vzdušném místě. Při sušení nedochází к takzvané tvorbě kapes (to jest к jevu, že následkem pomalejšího sušení vnitřní vrstvy se kůže rozštěpí ve dvě vrstvy).
Ani dlouhotrvajícím několikaměsíčním skladováním se tyto kůže nepoškodí, ani tehdy, když jsou skladovány v prostoru s vysokým obsahem vlhkosti.
Příklad 5
Jemné dřevěné piliny se napustí roztokem, obsahujícím kyanamid v hmotnostní koncentraci 15 %. Kusy čerstvě stažené hovězí kůže se pak pokryjí takto napuštěnými pilinami a skladují při teplotě místnosti po dobu 48 dnů bez jakékoliv známky hniloby.

Claims (2)

1. Způsob konzervování zvířecích surových kůží a kožešin, vyznačuající se tím, že se tyto kůže a kožešiny ošetří při teplotě místnosti vodným roztokem kyanamidu o hmotnostní koncentraci 0,1 až 25 %, s výhodou 2 až 4 %.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se kůže a kožešiny ošetří vodným roztokem kyanamidu obsahujícím kromě toho alespoň jednu látku ze skupiny zahrnující polyalkoholy, fungicidy, chlorid sodný, pufrové soustavy mající schopnost pufrování v kyselých prostředích, kysele hydrolyzovatelné soli, slabé kyseliny a povrchově aktivní látky.
CS862591A 1985-04-10 1986-04-10 Method of animal raw hides and furs curing CS261238B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU851313A HU194585B (en) 1985-04-10 1985-04-10 Process for curing raw hide and hairy hide

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS259186A2 CS259186A2 (cs) 1988-04-15
CS261238B2 true CS261238B2 (en) 1989-01-12

Family

ID=10953851

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS862591A CS261238B2 (en) 1985-04-10 1986-04-10 Method of animal raw hides and furs curing

Country Status (17)

Country Link
US (1) US4713078A (cs)
JP (1) JPS62600A (cs)
AT (1) AT387586B (cs)
AU (1) AU5591786A (cs)
BE (1) BE904555A (cs)
BG (1) BG44032A3 (cs)
BR (1) BR8601616A (cs)
CS (1) CS261238B2 (cs)
DD (1) DD244146A5 (cs)
DE (1) DE3612126A1 (cs)
DK (1) DK161886A (cs)
ES (1) ES8706838A1 (cs)
FR (1) FR2580295A1 (cs)
HU (1) HU194585B (cs)
IT (1) IT1188647B (cs)
NL (1) NL8600918A (cs)
SU (1) SU1486066A3 (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NZ571788A (en) * 2006-04-28 2012-04-27 Buckman Labor Inc Fungicidal compositions comprising sodium lauryl sulfate and/or thyme oil and methods of using the same
US20100227920A1 (en) * 2008-09-29 2010-09-09 The Regents Of The University Of California Aldehyde dehydrogenase inhibitors as novel depigmenting agents
WO2015195632A1 (en) * 2014-06-17 2015-12-23 The United States of Americas, as represented by the Secretary of Agriculture Methods for preserving untanned animal hides

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE276637C (cs) *
DE605034C (de) * 1931-08-27 1934-11-02 Halvor S Egeberg Verfahren zum Konservieren von Haifischhaeuten
DE646722C (de) * 1934-11-06 1938-03-21 Illig Sche Papierfabrik Vertri Verfahren zum Konservieren von tierischen Rohhaeuten
DE954722C (de) * 1954-05-15 1956-12-20 Ernst Arnold Dipl Ing Verfahren zur Konservierung von Haeuten und Fellen im Frischgewichtszustand
DE1149487C2 (de) * 1958-11-26 1975-01-09 Wintershall Ag, 3100 Celle Verfahren zur herstellung eines modifizierten haeutesalzes aus gemahlenem anhydrit und kieserit enthaltendem steinsalz unter verwendung von natriumcarbonat
DE1288232B (de) * 1963-12-14 1969-01-30 Solvay Werke Gmbh Konservierungsmittel fuer Haeute oder Felle
US3734684A (en) * 1971-05-07 1973-05-22 Us Agriculture Flame retardant phosphorus containing fibrous products and method for production
US4035146A (en) * 1975-10-20 1977-07-12 Schwarz Services International Ltd. Binding of antimicrobial compounds to a hydroxyl containing substrate with cyanuric chloride
US4164393A (en) * 1978-04-17 1979-08-14 Eastman Kodak Company Preservative for hides
BR8201797A (pt) * 1981-04-01 1983-03-01 Nissan Chemical Ind Ltd Metodo de eliminacao de fungos formados cm couro cru

Also Published As

Publication number Publication date
DK161886D0 (da) 1986-04-10
IT1188647B (it) 1988-01-20
CS259186A2 (cs) 1988-04-15
JPS62600A (ja) 1987-01-06
ES8706838A1 (es) 1987-07-01
DK161886A (da) 1986-10-11
DE3612126A1 (de) 1986-10-23
NL8600918A (nl) 1986-11-03
AT387586B (de) 1989-02-10
SU1486066A3 (ru) 1989-06-07
IT8620042A0 (it) 1986-04-10
BG44032A3 (en) 1988-09-15
HU194585B (en) 1988-02-29
BR8601616A (pt) 1986-12-16
DD244146A5 (de) 1987-03-25
US4713078A (en) 1987-12-15
ATA92686A (de) 1988-07-15
FR2580295A1 (fr) 1986-10-17
ES553880A0 (es) 1987-07-01
BE904555A (fr) 1986-10-07
AU5591786A (en) 1986-10-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Kanagaraj et al. Alternatives to salt curing techniques-A review
US6573298B2 (en) Method for protecting wood and wooden articles from fungal infection
CS261238B2 (en) Method of animal raw hides and furs curing
JPS63309600A (ja) 生皮および生毛皮の短期間保存方法
KR950000075B1 (ko) 피혁 처리방법 및 수득된 피혁
CA2215926A1 (en) Improved hide curing additive
Lindner et al. Preservation in the tannery
US4478728A (en) Process and compositions for preserving fresh hides and skins
CA2269066C (en) Method for preserving animal hides
US6086633A (en) Method for preserving animal hides
US3555159A (en) Antimicrobial composition and method of use
US6596064B2 (en) Biocidal-antifouling agents with low ecotoxicity index
US4424059A (en) Process and compositions for preserving fresh hides and skins
US3415935A (en) Hide curing composition containing an organic tin compound, reducing agent and hexamethylene-tetramine
RU2031953C1 (ru) Состав для консервирования и дезинфекции сырья животного происхождения
US2349836A (en) Process for the curing and preservation of animal and fish products
RU2031952C1 (ru) Состав для консервирования и дезинфекции сырья животного происхождения
WO2022239033A1 (en) Inorganic zinc containing antimicrobial compositions for leather and other susceptible surfaces
SU885264A1 (ru) Способ консервировани кожевенного сырь
EP0520785B1 (en) A biocide composition
US5945027A (en) Method of using bile salts to inhibit red heat in stored brine-cured hides and skins
Du Plessis et al. Synergistic effects in the short-term preservation of hides with antiseptics and gamma radiation
Rich et al. Microbial Deterioration of Skin Proteins
IE910315A1 (en) Hide preservation
GB2252711A (en) Preserving hides