CS254191A3 - Process for selective regenerative treatment of used foundry sands - Google Patents

Process for selective regenerative treatment of used foundry sands Download PDF

Info

Publication number
CS254191A3
CS254191A3 CS912541A CS254191A CS254191A3 CS 254191 A3 CS254191 A3 CS 254191A3 CS 912541 A CS912541 A CS 912541A CS 254191 A CS254191 A CS 254191A CS 254191 A3 CS254191 A3 CS 254191A3
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
sand
grains
carried out
small grains
grain
Prior art date
Application number
CS912541A
Other languages
English (en)
Inventor
Jacob Hermann
Original Assignee
Fischer Ag Georg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fischer Ag Georg filed Critical Fischer Ag Georg
Publication of CS254191A3 publication Critical patent/CS254191A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22CFOUNDRY MOULDING
    • B22C5/00Machines or devices specially designed for dressing or handling the mould material so far as specially adapted for that purpose
    • B22C5/18Plants for preparing mould materials
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S241/00Solid material comminution or disintegration
    • Y10S241/10Foundry sand treatment

Description

Oblast techniky Předložený vynález se týká způsobu selektivního regene-račního zpracování starých slévárenských písků pro jejichznovuzhodnocení namísto písku nového.
Dosavadní stav techniky
Technika odlévání oceli a litiny a zde zvláště formovacítechnika používá zdroje, které velmi závisí na požadavcícha nátlacích co do snesitelnosti pro okolí. K tomu patří ze-jména formovací písek, s jehož pomocí se stanovuje schopnostmodelování licí formy.
Rozlišují se zde přírodní písky a vedle toho synteticképísky. To jsou čisté, v každém směru upravené a tříděné kře-menné písky bez jakékoli přísady organických a/nebo anorga-nických příměsí nebo dokonce nečistot. .
Nyní jde o to, učinit tento, takto čistý písek, určenýve své zrnitosti velikostí jednotlivých zrn, modelovatelný,a sice pomocí přesně stanovených a dávkovaných přídavných lá-tek organické nebo anorganické povahy. Při běžném oběhu formovacího písku ve slévárně, např. spískem pro lití nasyrovo pojeným jílem, se největší část sta-rého písku napadaného na vytloukacím místě přivádí přes úpra-várenské zařízení k opětnému použití ve formě nasyrovo. Tentostarý písek je směs z převážně formovacího písku pojeného jí-lem a menších podílů chemicky pojeného jádrového písku, kterýbyl jako nový písek zaveden přes jadernu poprvé do oběhu. Ve - 2 - starém písku, jsou pravidelně obsaženy ještě aktivní pojivovýjíl, např. bentonit, a také zuhelnatělé zbytky, zejména zkok-sovaný, porézní uhelný prach. Kromě toho se písková jádra povícenásobném proběhnutí stále více strukturně mění, tím, žese vždy působením horka litého kovu část pojivového jílu zce-la spálí a jako keramická porézní povrchová vrstva zůstávádržet na křemenných zrnech, což je takzvaná oolitizace.
Nyní byly vyvinuty a používány některé techniky postupů,které oddělují spotřebované přídavné látky, jako bentonit auhelné zbytky, od křemenných zrn, aby tak přivedly alespoňkřemenný písek, který se vyskytuje ve velkých množstvích, knovému použití. Toto oddělování křemenného písku a spotřebo-vaného pojivá apod. se provádí vždy podle techniky použití,avšak právě odděleně ve vztahu ke zbytkovým látkám, které ješ·tě obalují jednotlivá zrna, jejichž procentuální podíl se cel-kově zjišťuje zkušebním postupem. Zjištěné parametry se shr-nují pod pojmy ztráta propalem, vypraný materiál, sítová ana-lýza a určení hodnoty pH a stanovují v celku nové znovupouži-tí tohoto písku.
Uvedené kvalitativní parametry písku představují každýsám o soběúplnou hodnotu určitého zkoušeného množství písku. V praxi se však písek posuzuje ve stavu, jak dojde k regene-raci jako celek bez ohledu na skladbu velikosti zrn.
Odpovídá tedy stavu techniky, že pro posuzování kvalitypísku se tyto parametry neodebírají z jednotného zrna určitévelikosti, nýbrž se vztahují na vyplývající výslednou středníhodnotu zkoušeného množství. Nyní je to však tak, že dnešnízpůsoby míšení a aparatury, které jsou pro ně k dispozici, i'«(4i - 3 - umožňují velice rovnoměrné a homogenní rozdělení pojivá na po-vrchových plochách zrn písku. To znamená, že je přídavek poji-vá vztažený na hmotnost a nikoli povrchovou plochu. Poměrnépovrchové plochy zkoušeného množství písku nyní dovolují, abyse dávkování pojícího prostředku naprosto nevztahovalo k poč-tu menších nebo větších zrnitostí, nýbrž k váhovému množství. V praxi je to však tak, že gravimetricky stejná množstvípísku podle větších a menších zrnitostí odděleně vykazují sku-tečně odlišné povrchové plochy.
Vychází-li se z toho, že je zatížení ploch přísadami vět-ších a menších zrn stejné, znamená to, že jeden gram např. vět-ších zrnitostí vykazuje dohromady méně pojící látky než stejnésrovnatelné množství menších zrnitostí na základě větších po-měrů povrchové plochy.
Celkové množství vyskytujícího se písku, který se má rege-nerovat, vcelku jedno, jakou technikou systému se také vždyzpracovává, zažívá skutečně paušální čištění vzhledem k časua dodávce energie. Žádoucí by byl diferencující faktor ohled-ně času, techniky systému a tím dodávky energie.
Vychází-li se z tohoto stavu techniky, vytyčuje si před-ložený vynález za úkol navrhnout způsob regenerace starýchslévárenských písků, při kterém probíhá zpracování písku se-lektivně na základě rozdílů zrnitostí. Tím se má docílit jeden jednotný stupeň čištění křemen-ných ostřiv nezávisle na jejich velikosti.
Podstata vynálezu
Tento úkol se podle vynálezu řeší dle poučení nároku 1. - 4 -
Další výhodné úpravy vycházejí ze závislých nároků. Příklady provedení vynálezu
Způsob podle vynálezu bude blíže popsán v následujícímiV prvním stupni způsobu nastává mechanické základní zpracová-ní, jako oddělování písku a hrud, zmenšování hrud, vylučovánícizích látek jako ocelových částic, zbytků dřeva, skla a po-dobně. Odprášení popřípadě sušení písku, stejně jako chlaze-ní, pokud je potřebné, jsou navržené rovněž.
Ve druhém stupni způsobu se provádí kvalifikované zpraco-vání množství písku. Písek se dále čistí působením tření aomílání, odprášením, čištěním otloukáním a případně technikoutepelného zpracování. Přitom nastává oddělování zkoksováných,slinutých nebo zcela spálených pojiv od křemenného zrna. Te-pelný stupeň zpracování písku by se měl používat velmi omeze--ně.
Po tomto druhém stupni způsobu se provádí zkoušení písku,aby se zjistily v úvodu popsané parametry, t.j. ztráta propá-lem, podíl kalových látek a hodnota pH a provedla se sítováanalýza. Až do tohoto způsobového kroku se písek zpracovává jakocelek, nezávisle na podílu velikostí zrn, která jsou v něm ob-sažena. Následující tabulka však ukazuje, že vyčištěný písek ,vykazuje po popsaném prvním a druhém stupni způsobu v závislosti na velikosti zrn následující ztráty propalem a hodnoty ka-lových látek. velikost zrna ztráta propalem kalová látka 0,5 mm 0,65 % 0,57 % 0,09 - 0,125 mm 0,92 % 0,68 % 0,06 - 0,09 mm 1,18 % 1,53 % - 5 -
Zjištěné hodnoty dokládají, že s přibývající velikostízrna při stejné době zpracování a intenzitě se hodnoty stálezlepšují, to znamená, že hrubý písek je čistší než jemnozrn-ný písek. Jelikož se však při dnešním posuzování písku vychá-zí z okamžité smísené hodnoty, je dobrý hrubý písek pravidel-ně negativně ovlivňovaný malým nebo jemným pískem.
Pokud se chce toto negativní ovlivňování eliminovat, po-tom zde musí následovat selekce mezi velkými a malými zrny. Tím se v třetím stupni způsobu rozdělí podle vynálezu množst-ví písku podle velikostí zrn a malá zrna, která prokazatelněobsahují vyšší podíl kalových látek a ztrátu propalem, se při-vádějí k dalšímu zpracování, které může zahrnovat intenzivnítepelné zpracování. Přitom může toto tepelné zpracování obsa-hovat jak zvýšení teploty tak i snížení teploty. Při zpraco-vání zvýšenými teplotami se jde podle vynálezu jen tak dale-ko, až se roztrhá pojící vrstva apod. Nenastává žádné spalo-vání.
Je však také možné vnést do obalujících pojiv všelijakátepelná napětí snížením teploty, tzn. zmrazením, při minus15 až minus 25 °C, která umožňují zkřehnutí obalující vrstvy.Potom se může hmota písku přivést k další mechanické regene-raci, takže v tomto stupni způsobu se mohou odtrhávat takzva-né pancíře škodlivin a výsledkem je nyní čisté zrno.
Když je čištění malých zrn uzavřeno, přidají se opět kezbývající hmotě písku a vedou se dále v koloběhu písku.Příklad: V předem určeném množství písku, který se má regenerovat,byl oddělen podíl pojiv od zrnité základní hmoty. Následně - 6 - i-·Λ'.>'. ·:/-.1 Λ ύί«Ί'.:. ó/lC'·<; s λ#.! byla předčištěná hmota písku podrobena pneumatickému zpraco- 1 ;$ vání, před tím, než bylo za pomoci síta provedeno rozdělení mezi velkými a malými zrny. Ukázalo se, že cca. 25 % hmoty > písku bylo vyloučeno jako malé zrno. Přitom je třeba chápat ť t.. pod pojmem malé zrno zrnitost, při které nepřekračuje průměr * zrna 0,1 mm. Vyloučená hmota malého zrna byla během předem O · 1 stanovené doby udržována na teplotě cca. 500 C, asi tak dlou-ho, až byla vytvořena v pancíři škodlivin dostatečná tepelná ;napětí, aby se přivodilo zkřehnutí. Tepelné zpracování se pře-ruší dříve, než se nastaví tepelná rovnováha mezi středem zr-na a obalem škodliviny. Potom se takto vyčištěná hmota písku ;dále zpracovává mechanicky, až je pancíř škodlivin z každéhozrna úplně odtrhaný.
Průmyslová využitelnost
Popsaný způsob je zvláší příznivý pro okolí, protože vprotikladu ke známým tepelným postupům nenastává žádné spalo-vání, takže odpadá zatěžování životního prostředí, které přitom vzniká.

Claims (5)

  1. A 1' ‘VíSkl *<’/¥>') ' ,i í’ » I 1
    1. Způsob selektivního regeneračního zpracování starých slé-* várenských písků pro znovuzhodnocení místo nového písku,vyznačující se několika způsobovými stupni,přičemž v - prvním stupni se provádí oddělování podílů pojiv od zr-nité základní hmoty prostřednictvím mechanických pro-středků, - druhém stupni se zrna písku urychlují, aby se vytvořilovzájemné působení omílání jednotlivých zrn písku mezisebou, - třetím stupni způsobu se provádí oddělování, resp. selek-ce mezi velkými a malými zrny a - v dalším stupni způsobu se malá zrna případně dodatečněupravují.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující seže se konečná úprava malých zrn provádí tepelně. t í m,
  3. 5. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím,že se konečná úprava malých zrn provádí mechanicky, např.praním s následným sušením.
    4. Způsob podle nároku 2,vyznačující se tím,že při tepelném zpracování se provádí zvýšení teploty napřibližně J00 °C.
    5. Způsob podle nároku 2,vyznačující se tím,že tepelné zpracování obsahuje podchlazení zpracovávanéhomnožství písku na minus 15 až minus 20 °C. « i:
  4. 6. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím,že se oddělování provádí proséváním.
  5. 7. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím,že se malá zrna ze systému odlučují.
CS912541A 1990-08-16 1991-08-16 Process for selective regenerative treatment of used foundry sands CS254191A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH2663/90A CH681283A5 (cs) 1990-08-16 1990-08-16

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS254191A3 true CS254191A3 (en) 1992-03-18

Family

ID=4238783

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS912541A CS254191A3 (en) 1990-08-16 1991-08-16 Process for selective regenerative treatment of used foundry sands

Country Status (13)

Country Link
US (1) US5219123A (cs)
JP (1) JPH04231142A (cs)
BE (1) BE1005037A5 (cs)
CH (1) CH681283A5 (cs)
CS (1) CS254191A3 (cs)
DE (1) DE4121765C2 (cs)
DK (1) DK146691A (cs)
ES (1) ES2044765B1 (cs)
FR (1) FR2665853A1 (cs)
GB (1) GB2246974B (cs)
IT (1) IT1251223B (cs)
NL (1) NL9101320A (cs)
SE (1) SE9102354L (cs)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH682056A5 (cs) * 1990-03-08 1993-07-15 Fischer Ag Georg
DE4212097A1 (de) * 1992-04-10 1993-10-14 Boenisch Dietmar Verfahren und Vorrichtung zum Regenerieren von Giessereisand
DE4224493A1 (de) * 1992-07-24 1994-01-27 Boenisch Dietmar Verfahren und Vorrichtung zum Regenerieren von Giessereisand
DE4321297C2 (de) * 1993-06-26 1999-06-17 Krc Umwelttechnik Gmbh Verfahren zur nassen Regenerierung von mit Verunreinigungen und Schadstoffen belasteten körnigen Schüttgütern
JPH08206776A (ja) * 1994-12-07 1996-08-13 Komatsu Ltd 鋳物ダストの処理方法及びその再利用方法
DE19631788A1 (de) * 1996-08-07 1998-02-12 Inutec Ingenieure Fuer Ind Umw Anordnung zur thermischen Aufbereitung von Formsand aus dem Vollformgießverfahren
US5992499A (en) * 1997-05-09 1999-11-30 Air Products And Chemicals, Inc. Method for cold reclamation of foundry sand containing clay
US6631808B2 (en) 2001-08-07 2003-10-14 Particle And Coating Technologies, Inc. Air classifier system for the separation of particles
US6691765B2 (en) * 2001-08-07 2004-02-17 Noram Technology, Ltd. Products for the manufacture of molds and cores used in metal casting and a method for their manufacture and recycle from crushed rock
DE102005055877B4 (de) * 2004-11-23 2007-11-08 Künkel-Wagner Prozesstechnologie GmbH Trennen von Gusskörper und Form durch ein selektives Auspacken
JP4679931B2 (ja) * 2005-03-01 2011-05-11 花王株式会社 再生砂の製造方法
DE102006024537B4 (de) * 2005-11-23 2016-02-04 Künkel Wagner Germany Gmbh Trennen von Gusskörper und Form durch ein selektives Auspacken
DE102007008149A1 (de) * 2007-02-19 2008-08-21 Ashland-Südchemie-Kernfest GmbH Thermische Regenerierung von Gießereisand
KR20190039722A (ko) * 2016-08-22 2019-04-15 암콜 인터내셔널 코포레이션 파운드리 폐기물로부터 모래 및 활성 점토를 회수하는 공정
CN107008851B (zh) * 2017-04-10 2019-10-18 合肥仁创铸造材料有限公司 一种无机砂与有机砂混合再生方法及其再生砂
CN107457352B (zh) * 2017-08-15 2019-12-31 宣城创玺铸造有限公司 一种铸造混合旧砂的再生方法

Family Cites Families (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2115097B1 (cs) * 1970-11-30 1975-04-18 Sigma Applic Produits
NL7201998A (cs) * 1972-02-16 1973-08-20
DE2252259A1 (de) * 1972-10-25 1974-05-09 Halbergerhuette Gmbh Einrichtung zum rueckgewinnen von giesserei-formgrundstoff
US4144088A (en) * 1977-01-19 1979-03-13 Kenzler Engineering Company, Inc. Process of reclaiming used foundry sand
US4283015A (en) * 1977-11-02 1981-08-11 Weatherly Foundry & Manufacturing Co. Apparatus for removing no-bake coatings from foundry sand, and classifying the reclaimed sand according to particle size
US4177952A (en) * 1978-04-24 1979-12-11 National Engineering Company Impact scrubber
JPS6135328Y2 (cs) * 1980-12-02 1986-10-14
DE3103030C2 (de) * 1981-01-30 1984-05-03 Klöckner-Humboldt-Deutz AG, 5000 Köln Verfahren zur Gewinnung von Gießereisand aus gebrauchtem Gießereisand
DE3151646A1 (de) * 1981-12-28 1983-07-07 BMD Badische Maschinenfabrik Durlach GmbH, 7500 Karlsruhe Verfahren und vorrichtung zum aufbereiten von feuchtem giesserei-formsand
US4487372A (en) * 1982-04-16 1984-12-11 Combustion Engineering, Inc. Thermal sand reclamation system
US4566637A (en) * 1982-04-16 1986-01-28 Combustion Engineering, Inc. Thermal sand reclamation system
DE3309379A1 (de) * 1983-03-16 1984-09-20 Hubert Eirich Verfahren zur regenerierung von giessereialtsand und vorrichtung zur durchfuehrung des verfahrens
DE3400656A1 (de) * 1984-01-11 1985-07-18 Delta Engineering Beratung und Vermittlung Gesellschaft mbH, Irdning Verfahren zur regeneration von giesserei-schuttsanden
DE3400648A1 (de) * 1984-01-11 1985-07-18 Delta Engineering Beratung und Vermittlung Gesellschaft mbH, Irdning Vorrichtung und verfahren zur regeneration von giesserei-schuttsand
FR2564960B1 (fr) * 1984-05-25 1986-10-17 Novatome Echangeur de chaleur pour le refroidissement d'un metal liquide par de l'air
US4674691A (en) * 1985-10-24 1987-06-23 Didion Manufacturing Company Dual sand reclaimer
DE3903604C1 (en) * 1989-02-08 1990-03-29 Siempelkamp Giesserei Gmbh & Co, 4150 Krefeld, De Process for regenerating moulding sand
US4960162A (en) * 1989-02-17 1990-10-02 Esco Corporation Method of reclaiming foundry sand
CH680498A5 (cs) * 1989-11-28 1992-09-15 Fischer Ag Georg
EP0465778B1 (de) * 1990-06-28 1997-10-01 Fried. Krupp AG Hoesch-Krupp Verfahren zum Regenerieren von Giesserei-Altsanden

Also Published As

Publication number Publication date
JPH04231142A (ja) 1992-08-20
ITMI912256A1 (it) 1993-02-14
IT1251223B (it) 1995-05-05
DK146691A (da) 1992-02-17
US5219123A (en) 1993-06-15
ES2044765A1 (es) 1994-01-01
GB9117650D0 (en) 1991-10-02
DK146691D0 (da) 1991-08-14
GB2246974A (en) 1992-02-19
SE9102354D0 (sv) 1991-08-14
ES2044765B1 (es) 1994-09-01
FR2665853A1 (fr) 1992-02-21
NL9101320A (nl) 1992-03-16
GB2246974B (en) 1994-06-01
DE4121765A1 (de) 1992-02-20
SE9102354L (sv) 1992-02-17
CH681283A5 (cs) 1993-02-26
ITMI912256A0 (it) 1991-08-14
BE1005037A5 (fr) 1993-03-30
DE4121765C2 (de) 1995-01-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS254191A3 (en) Process for selective regenerative treatment of used foundry sands
US4700766A (en) Process and apparatus for reclaiming foundry scrap sands
KR20190039722A (ko) 파운드리 폐기물로부터 모래 및 활성 점토를 회수하는 공정
Dańko et al. Reclamation of used sands in foundry production
US8225935B2 (en) Method for recovering clay in particular derived from foundry sands and industrial soil to be cleaned up
TW388727B (en) Method and apparatus for cold reclamation of foundry sand
AU632897B2 (en) Method for the treatment of foundry sand and/or core sand
KR100824100B1 (ko) 벤토나이트로 피복된 모래를 제조하는 방법, 이러한 모래,및 벤토나이트에 의해 피복된 모래를 사용하여 주형용주물사를 재순환시키는 방법
US4449566A (en) Foundry sand reclamation
WO2009033943A1 (en) Process and plant for treating sludges resulting from the machining of articles of agglomerated stone material
US5962567A (en) Bound multi-component sand additive
PL201315B1 (pl) Sposób obróbki pozostałości spalania z urządzenia do spalania
Łucarz The condition of silica sand grains surface subjected to reclamation treatment
AT402480B (de) Verfahren zur regenerierbehandlung von überwiegend tongebundenem giesserei-altsand
US3738415A (en) Method of molding articles and reclaiming the foundry sand used
Fiore et al. Industrial treatment processes for recycling of green foundry sands
US11707777B2 (en) Method for preparing a foundry sand mixture
Dańko et al. Problems of scientific and development research concerning the reclamation of used foundry sands
EP3823760A1 (en) Recovering sand, bentonite and organics from foundry sand waste
NL9402083A (nl) Werkwijze voor het regenereren van oud gieterijzand met gehalten aan zwak magnetische stoffen.
JPH07155737A (ja) 廃棄物用ストーカー式焼却炉の炉下焼却灰の再利用化処理方法
Dańko Unconventional methods of reclamation of used moulding sands
SU1458061A1 (ru) Способ регенерации отработанных формовочных и стержневых смесей
JPH08206626A (ja) 燃えがらの固化処理方法
Petrik HOW TO REDUCE METALLURGICAL BRIQETTES DEZINTEGRATION