Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Self-locking nut

Classifications

F16B39/00 Locking of screws, bolts or nuts
View 1 more classifications

Landscapes

Show more

CS252479B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Giancarlo Tramezzani

Worldwide applications
1984 IT FR DE DE YU ES CH ZA GB BR KR PL CS 1985 JP BG HU 1989 US

Application CS8410587A events

Description

Vynález se týká samosvorné matice opatřené nahoře závitovým prstencovitým nákružkem, v němž jsou provedeny podélné drážky ve tvaru písmene U, zasahující do matice a vymezující v prstencovítém nákružku mezi sousedními drážkami řadu obloukových segmentů stlačovaných vnější spirálovou pružinou, přičemž podélné drážky mají stanovenou obloukovou délku a stejnou radiální šířku.
Jsou známy samosvorné matice, které mají válcový nebo podobný konec, opatřený radiálními drážkami, které vymezují kruhové obloukové segmenty, jež je možno pružně stlačovat radiálně působící spirálovou pružinou.
Jedna z takových matic je popsána v děna jako příklad.
patentovém spise US č. 3.417.801 a je v dalším uveAčkoliv tato matice je účinná pokud dostatky, které se projevují zejména při covém konci či nákružku jsou velmi úzké, vniknou do drážek při používání, když je jde o odpor proti vibracím, má některé provozní neopětném použití. Protože totiž svislé drážky na válnedají se odstranit nečistoty a cizí tělesa, která nákružek po odšroubování matice sevřen vnější pružinou. Pro opětné použití matice je proto nutné rozpustidly nebo mechanickými prostředky, což dlouhé a nákladné čistění stlačeným vzduchem, představuje jednu z výše uvedených nevýhod.
sebe, je rozsah jejich pružení či stlačení velProtože jsou stěny drážek velmi blízko u mi omezený, jelikož po určitém ohnutí v radiálním směru se horní hrany kruhových obloukových segmentů navzájem dotýkají. Konstrukční omezení stlačitelnosti nákružku snižuje vhodnost matice pro šrouby či tyče, které mají volný záVit a představuje další závažnou nevýhodu.
Vynález má za úkol odstranit nebo omezit tyto nevýhody vytvořením samosvorné matice uvedeného druhu, u níž je možno nečistoty, nahromaděné v drážkách nákružku během používání samočinně odstranit při odšroubování nebo po odšroubování matice, přičemž matice je dále opatřena nákružkem, který je stlačitelný ve větším rozsahu a může se tedy přizpůsobit většímu počtu různých šroubů.
Podstata vynálezu u shora uvedené samosvorné matice spočívá v tom,< že celková oblouková délka sousedních podélných drážek ve tvaru písmene U je stejná jako oblouková délka obloukových segmentů mezi sousedními dvěma podélnými drážkami, a radiální šířka podélných drážek je menší než jejich oblouková délka v nákružku.
Výhoda vynálezu spočívá v tom, že nečistoty je možno z drážek nákružku odstranit při odšroubování nebo po odšroubování matice. Jelikož nákružek je ve větším rozsahu radiálně stlačitelný, je možno ho pro jeho přizpůsobitelnost upotřebit u většího počtu šroubů.
Samosvorné matice podle vynálezu je znázorněna v jednom provedení na připojeném výkrese, kde značí obr. 1 pohled ze strany na matici podle vynálezu našroubovanou na šroub? obr. 2 pohled shora na matici podle obr. 1 našroubovanou na Šroub.
Samosvorné matice £ má horní konec válcový opatřený nákružkem _7 s vnitřním závitem samosvorné matice £t našroubované na šroubu 6.· V nákružku _7 jsou provedeny souose se šroubem 6. podélné drážky 20 ve tvaru písmene U, které vymezují kruhové obloukové segmenty 17, opatřené vnějším horním žebrem Na horní ploše samosvorné matice 5 je provedeno vybrání 11 pro spirálovou pružinu 13 obklopující nákružek £ a stlačující obloukové segmenty 17 radiálně ke šroubu 6.
Když se samosvorné matice £ uvolní nebo odšroubuje, umožňuje tvar písmene U podélných drážek 20 vzhledem к značné pružnosti obloukových segmentů 17 vytvoření dostatečně velikého prostoru pro odstranění cizích látek, hromadících se při používání samosvorné matice 5. v drážkách 20.
Ačkoli bylo zobrazeno a popsáno nejvýhodnější provedení samosvorné matice podle vynálezu, je možno tuto matici provést s drážkami v nákružOu s OHnovym profilem nebo ve tvaru dvou nad sebou uspořádaných písmen U, přkě(^mž spodní kást drážky je užší než její horní kást.

Claims (1)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    Samc>ovorná maticl opatřená ’ nahoře závitovým prstencovit^/m náOružOem, v němž jsou provedeny podélné drážky ve tvaru písmene U, zasaahjící do ma^ce a vymmeující v prstencovitém náOružOu mmei sousedními drážkami řadu obloukových segmentů sPačovaných vnější spirálovou pružinou, př^emž podélné drážOy maj stanovenou oblouOovou dtlOu a stejnou radiální šířOu, vy^na^ící se tím, že celOová oblouOová délOa sousedních pK^^J-ných-dr^ázeO /20/ ve tvaru písmene U je stejná jtOs oblouOová délOa oblouOových segmentů /17/ mezi sou^e(^i^:ímL dvěma podélnými drážOami /20/, a radiální šířOa podélných drážeO /20/ je menší než jejich oblouOová délOa v nákružOu /7/.
    1 výOres