CS251089B2 - Weaving rotor for air-operated weaving machines with row shed - Google Patents

Weaving rotor for air-operated weaving machines with row shed Download PDF

Info

Publication number
CS251089B2
CS251089B2 CS849117A CS911784A CS251089B2 CS 251089 B2 CS251089 B2 CS 251089B2 CS 849117 A CS849117 A CS 849117A CS 911784 A CS911784 A CS 911784A CS 251089 B2 CS251089 B2 CS 251089B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
wall
weaving rotor
weaving
rotor
tube
Prior art date
Application number
CS849117A
Other languages
English (en)
Inventor
Alois Steiner
Original Assignee
Rueti Ag Maschf
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rueti Ag Maschf filed Critical Rueti Ag Maschf
Publication of CS251089B2 publication Critical patent/CS251089B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • D03D47/28Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms wherein the weft itself is projected into the shed
    • D03D47/30Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms wherein the weft itself is projected into the shed by gas jet
    • D03D47/3006Construction of the nozzles
    • D03D47/302Auxiliary nozzles
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D41/00Looms not otherwise provided for, e.g. for weaving chenille yarn; Details peculiar to these looms
    • D03D41/005Linear-shed multiphase looms

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)

Description

Vynález se týká tkacího rotoru pro pneumatické tkalcovské stroje s řadovým prošlupem se zanášeními lamelovými hřebeny útku, který každý vede osnovu a jež mají štafetové trysky.
Bylo· již navrženo, aby u tkacího· rotoru tohoto druhu byly v určitých odstupech ze sousedních lamel zanášecích hřebenů vytvořeny štafetové trysky. Jelikož tkací rotor při provozu se otáčí, je třeba umístit řízení tlakového· vzduchu právě aktivované štafetové trysky v tkacím rotoru samotném.
Vynález vychází z úlohy vytvořit tkací rotor shora uvedeného druhu, který by měl potřebné řídicí prostředky, byl přitom konstrukčně velmi jednoduchý, takže řídicí prostředky potřebují velmi málo· obsluhy.
Tato úloha se podle vynálezu řeší tím, že tkací rotor je pro každý zanášecí lamelový hřeben opatřen řadou radiálních stěnových otvorů, které leží na površce a jsou · spojeny každý se štafetovou tryskou zanášecího lamelového hřebene, že uvnitř tkacího· rotoru je upravena nepohyblivá, se zdrojem tlakového vzduchu spojená, řídicí trubka, která je opatřena řadou radiálních stěnových výřezů, z nichž každý leží v obvodovém směru v jedné čáře se stěnovými otvory v tkacím rotoru, kterážto řada stěnových otvorů leží na šroubovici přesazené vůči řadám stěnových otvorů v tkacím rotoru ve směru otáčení, přičemž oblouková vzdálenost mezi prvním stěnovým výřezem a posledním stěnovým výřezem na šroubovici je rovna úhlu, ve kterém osnova obepíná tkací rotor.
Rozvinutí vynálezu pak spočívá v tom, že stěnové otvory, resp. výřezy v řadicí trubce mají v obvodovém směru podlouhlý tvar.
Dalším význakem vynálezu je, že podlouhlé stěnové výřezy nejsou stejně dlouhé.
Výhodné provedení vynálezu spočívá dále v tom, že řadicí trubka má další řadu stěnových otvorů, které leží po obvodu v jedné čáře s prvními stěnovými výřezy a jsou umístěny na površce, přičemž alespoň po<slední stěnový otvor splývá s posledním stěnovým výřezem první řady.
Posledním význakem pak je, že řadicí trubka je upravena otočně vůči tkacímu rotoru.
Vynález bude v dalším textu blíže objasněn na příkladu provedení, znázorněného na přiloženém výkresu.
Obr. 1 znázorňuje podélný řez tkacím rotorem podle vynálezu.
Obr. 2 znázorňuje průřez podle čáry II—II v obr. 1.
Obr. 3 je schéma vysvětlující působení tkacího rotoru.
Podle obr. 1 je tkací rotor 1 jedním koncem 2 pevně spojen s nástavcem 3 hřídele a druhým koncem 4 je uložen volně otočně na pevném nástavci 5 hřídele. Nástavec 3 hřídele je poháněn hlavním hřídelem tkalcovského stroje, pevný nástavec 5 hřídele je umístěn nepohyblivě. Uvnitř tkacího rotoru 1 je nepohyblivá řadicí trubka 7, která přiléhá na vnitřní stěnu 6 s nepatrnou vůlí. Jeden konec 8 řadicí trubky 7 spočívá volně otočně na nástavci 3 hřídele. Pevným nástavcem 5 hřídele prochází trubka 9, která je spojena se zdrojem tlakového vzduchu a ústí do vnitřního prostoru 10 řadicí trubky 7. Na trubce 9 je upnut druhý konec 11 řadicí trubky 7 za pomoci svěracího kroužku 12, takže řadicí trubka se nemůže otáčet. Tkací rotor 1 nese na svém obvodu 15 větší počet lamelových zanášecích hřebenů 16, které probíhají v podélném směru a v obvodovém směru se střídají se stejným počtem přírazných lamelových hřebenů. Na výkresu je zakreslen pouze jeden lamelový zanášecí hřeben 16, přírazné lamelové hřebeny nejsou zakresleny.
Každý zanášecí hřeben 16 je po své délce opatřen větším počtem štafetových trysek 17, které jsou rozloženy po tkací šířce tkacího rotoru a postupně dopravují útek zanášecím kanálem hřebenu. Tkací rotor obsahuje na místě každé štafetové trysky 17 každého· lamelového zanášecího hřebenu radiální stěnový otvor 18, který je spojen s přívodním kanálem 19 tlakového vzduchu pro příslušnou štafetovou trysku 17. Stěnové otvory 18 lamelového zanášecího hřebene 16 leží na površce 20.
Radící trubka 7 má stěnové výžezy · 21, které leží na protáhlé šroubovici 22, probíhající po obvodu řadicí trubky 7 a přesazené vůči površce 20 ve směru otáčení. Každý stěnový výřez 21 leží v obvodovém směru na stejné povrchové kružnici s jedním stěnovým otvorem 18 v tkacím rotoru 1. Délka 1 stěnového výřezu 21 je určena zanášecím dějem útku v tkalcovské stroji. Jestliže osnova obepíná tkací rotor v úhlu 120°, musí v časovém intervalu, ve kterém se tkací rotor otočil dále o 120°, být úplně zanesen jeden útek, tj. jeho špička musí urazit úplnou tkací šířku. Při tomto otáčení rotoru o 120° musí být také štafetové trysky 17 příslušného lamelového zanášecího· hřebene 16 napájeny v souhlasu s postupující špičkou útku v zanášecím kanálu tlakovým vzduchem z řadicí trubky 7. Délka 1 stěnového· výřezu 21 v řadicí trubce 7 je přizpůsobena potřebné době foukání štafetových trysek 17. Vzdálenost y v obvodovém směru pro stěnový otvor 18 v tkacím rotoru 1 pro každý jednotlivý stěnový výřez 21 je určena místem, kterého dosáhne špička útku při dané rychlosti při okamžitém úhlu otáčení.
Při provozu tkacího rotoru 1 je vnitřní prostor řadicí trubky 7 trvale udržován naplněný tlakovým vzduchem. Při otočení tkacího· rotoru 1 o 120° ve směru šipky pohybují se stěnové otvory 18 za sebou, počínaje prvním stěnovým otvorem 18‘ a konče posledním stěnovým otvorem 18“ zleva doprava přes nepohyblivé stěnové výřezy 21‘ až 21“ řadicí trubky 7, takže se pokaždé zřídí proudové spojení pro tlakový vzduch mezi řadicí trubkou 7 a přívodním kanálem 19 tlakového vzduchu v dané štafetové trysce 17. Štafetová tryska 17 ofukuje útek a dopravuje jej dále zanášecím kanálem 23 lamelového zanášecího hřebene 16. Jakmile stěnový otvor 18 opustí stěnový výřez 21, přeruší se pro tlakový vzduch spojení a příslušná štafetová tryska 17 již nefouká. Stěnové výřezy 21 jsou v obvodovém směru tkacího rotoru 1 umístěny tak, že pro každý útek v jednom zanášecím kanálu fouká současně několik za sebou následujících štafetových trysek 17; v tomto příkladu je to přibližně osm štafetových trysek 17.
Pro· odstranění chyb v- zanášení, například přetrhu útku, jsou v řadicí trubce 7 upraveny ještě okrouhlé stěnové otvory 25. 0krouhlé stěnové otvory 25 leží v obvodovém směru v jedné čáře se stěnovými výřezy 21. Leží na druhé površce 26, a sice tam, kde je zanášení ukončeno, tedy po dokončení otáčky tkacího rotoru 1 v úhlu 120°. Jelikož okrouhlé stěnové otvory 25 se stále přibližují ke stěnovým výřezům 21 ve směru zanášení, tvoří na konci tkacího· rotoru 1 společně delší výřez 27. Po skončení otáčení o 120° musí být také tkalcovský stroj zastaven při chybách ve tkaní. V důsledku vytvoření řady okrouhlých stěnových otvorů 25, které v koncovém postavení zanášení útku leží radiálně v· jedné · čáře se stěnovými otvory 18 tkacího rotoru 1 působí na všechny štafetové trysky 17 současně tlakový vzduch z řadicí trubky 7, takže může být do· zanášecíhO' kanálu 23 příslušného lamelového zanášecího hřebene 16 zanesen nový útek, načež se přirazí. V závislosti na velikosti okrouhlých stěnových otvorů 25, popřípadě na tlaku foukacího vzduchu, může být počet těchto okrouhlých stěnových otvorů 25 menší, než jak je znázorněno, například může být pouze každému druhému stěnovému otvoru 18 přiřazen okrouhlý stěnový otvor 25.
Trubka 9 může být · na tkalcovském stroji upevněna pomocí svěracího kroužku 30. Po uvolnění šroubu 31 ve svěracím kroužku 30 stane se trubka 9 otočnou, takže řadicí trubka 7 s ní spojená se otáčí vůči tkacímu rotoru 1 a může být nastaven začátek a konec foukacích dob štafetových trysek 17.

Claims (5)

1. Tkací rotor pro pneumatické tkalcovské stroje s řadovým prošlupem · s lamelovými zanášecími hřebeny útku, vedoucími vždy osnovu a opatřenými štafetovými tryskami, vyznačující se tím, že tkací rotor (1) je pro každý lamelový zanášecí hřeben (16) opatřen řadou, radiálních stěnových otvorů (18), které leží na površce (20) a jsou spojeny každý se štafetovou tryskou (17) lamelového zanášecího hřebene, že uvnitř tkacího rotoru (1) je upravena nepohyblivá, se zdrojem tlakového vzduchu spojená řadicí trubka (7), která je opatřena řadou · radiálních stěnových výřezů (21), z nichž každý leží v obvodovém směru v jedné čáře se stěnovými otvory (18) v tkacím rotoru (1), kterážto řada stěnových otvorů (18) leží na šroubovici (22) přesazené vůči řadám stěnových otvorů (18) v tkacím rotoru (1) ve směru otáčení, přičemž oblouková vzdálenost mezi prvním stěnovým výřezem (21‘) a posledním stěnovým výřezem (21“) na ynAlezu šroubovici je rovna úhlu, ve kterém osnova obepíná tkací rotor (1).
2. Tkací rotor podle bodu 1, vyznačující se tím, že stěnové výřezy (21) v řadicí trubce (7) mají v· obvodovém směru podlouhlý tvar.
3. Tkací rotor podle bodu 2, vyznačující se tím, že podlouhlé stěnové výřezy (21) nejsou stejně dlouhé.
4. Tkací rotor podle některého z bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že řadicí trubka (7) má další řadu okrouhlých stěnových otvorů (25), které leží po obvodu v jedné čáře se stěnovými výřezy (21) a jsou umístěny na druhé površce (26), přičemž alespoň poslední okrouhlý stěnový otvor (25) splývá s posledním stěnovým výřezem (21“) první řady.
5. Tkací rotor podle některého z bodů 1 až 4, vyznačující se tím, že řadicí trubka (7) je upravena otočně vůči tkacímu rotoru (1).
CS849117A 1983-12-01 1984-11-28 Weaving rotor for air-operated weaving machines with row shed CS251089B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP83112064A EP0143859B1 (de) 1983-12-01 1983-12-01 Webrotor für pneumatische Reihenfachwebmaschinen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS251089B2 true CS251089B2 (en) 1987-06-11

Family

ID=8190845

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS849117A CS251089B2 (en) 1983-12-01 1984-11-28 Weaving rotor for air-operated weaving machines with row shed

Country Status (5)

Country Link
US (1) US4586541A (cs)
EP (1) EP0143859B1 (cs)
CS (1) CS251089B2 (cs)
DE (1) DE3370167D1 (cs)
SU (1) SU1414320A3 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE9106214U1 (cs) * 1991-05-21 1991-09-05 Brambring, Thomas
EP0584432B1 (de) * 1992-08-28 1996-04-17 Sulzer RàœTi Ag Webrotor für eine Reihenfachwebmaschine
DE59307432D1 (de) * 1993-05-13 1997-10-30 Rueti Ag Maschf Schussfadenverteilvorrichtung für eine Reihenfachwebmaschine und Reihenfachwebmaschine mit Schussfadenverteilvorrichtung
DE59307393D1 (de) * 1993-05-13 1997-10-23 Rueti Ag Maschf Schussfadenverteilvorrichtung für eine Reihenfachwebmaschine und Reihenfachwebmaschine mit Schussfadenverteilvorrichtung
EP0828878B1 (de) * 1995-06-02 1999-08-25 Sulzer RàœTi Ag Monolithisches fachhalteelement zu dem webrotor einer reihenfachwebmaschine

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2344717C3 (de) * 1973-09-05 1981-05-27 Walter 8832 Weissenburg Scheffel Vorrichtung an Wellenfach-Webmaschinen mit auf einer Welle angeordneten Scheiben, in deren Zwischenräumen die Kettfäden verlaufen
JPS596934B2 (ja) * 1978-02-10 1984-02-15 株式会社豊田自動織機製作所 ジエツトル−ムにおける補助ノズル給気方法及びその装置
JPS54106664A (en) * 1978-02-10 1979-08-21 Toyoda Automatic Loom Works Air jetting method of subbnozzle in jet loom
DE3067361D1 (en) * 1980-10-02 1984-05-10 Sulzer Ag Control device for the nozzles of a jet-projection loom
DE3173916D1 (en) * 1981-11-25 1986-04-03 Sulzer Ag Control device for the jets of a jet weaving machine
CH653387A5 (de) * 1982-02-19 1985-12-31 Rueti Ag Maschf Reihenfachwebmaschine mit einem webrotor.

Also Published As

Publication number Publication date
US4586541A (en) 1986-05-06
SU1414320A3 (ru) 1988-07-30
EP0143859B1 (de) 1987-03-11
DE3370167D1 (en) 1987-04-16
EP0143859A1 (de) 1985-06-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS251089B2 (en) Weaving rotor for air-operated weaving machines with row shed
US4290458A (en) Multiple longitudinal traversing shed weaving apparatus
US4492254A (en) Apparatus for guiding a fluid medium driven weft thread in the shed of a weaving machine and use of the apparatus at a multiple longitudinal traversing shed weaving machine
US3958609A (en) Devices for insertion of filling yarn in a loom by means of a fluid
SU1494872A3 (ru) Ротор пневматического ткацкого станка с подвижным вдоль основных нитей зевом
JPS6317936B2 (cs)
SU1192631A3 (ru) Устройство дл управлени соплами пневматического ткацкого станка
US4135355A (en) Opening roller for an open-end spinning machine
US2742058A (en) Loom
US4304269A (en) Weft guiding comb for a jet loom
NO169069B (no) Analogifremgangsmaate for fremstilling av terapeutisk aktive 3-alkoksy-2-aminopropylaminderivater
JPH043456B2 (cs)
US4532964A (en) Method of operating an air nozzle weaving machine
US4794958A (en) Auxiliary nozzle for air jet loom
CS241516B2 (en) Control device for at least weaving machine&#39;s one nozzle with pick insertion by means of a reed
US6223778B1 (en) Apparatus for the insertion of weft threads for a series shed weaving machine
NO122360B (cs)
US4484603A (en) Serial shed weaving machine with a weaving rotor
CA1071505A (en) Projectile for weft insertion
JPS5936016B2 (ja) 空気噴射式織機の噴射空気流案内装置
US7451788B2 (en) Apparatus and method for weaving leno fabric
BE1014792A6 (nl) Weefmachine.
US6179011B1 (en) Apparatus for the insertion of weft threads for a series shed weaving machine and a series shed weaving machine with an apparatus
US3532133A (en) Weaving shuttle
BE901808R (en) Air-operated loom multiple main jet - has outlets discharging symmetrically to line connecting auxiliary jet and channel