CS249140B2 - Maize harvesting machine - Google Patents

Maize harvesting machine Download PDF

Info

Publication number
CS249140B2
CS249140B2 CS845253A CS525384A CS249140B2 CS 249140 B2 CS249140 B2 CS 249140B2 CS 845253 A CS845253 A CS 845253A CS 525384 A CS525384 A CS 525384A CS 249140 B2 CS249140 B2 CS 249140B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
frame
harvesting machine
machine according
maize harvesting
parts
Prior art date
Application number
CS845253A
Other languages
English (en)
Inventor
Klemens Kalverkamp
Original Assignee
Geringhoff Carl Gmbh Co Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6203356&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CS249140(B2) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Geringhoff Carl Gmbh Co Kg filed Critical Geringhoff Carl Gmbh Co Kg
Publication of CS249140B2 publication Critical patent/CS249140B2/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D41/00Combines, i.e. harvesters or mowers combined with threshing devices
    • A01D41/12Details of combines
    • A01D41/14Mowing tables
    • A01D41/144Foldable headers
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D45/00Harvesting of standing crops
    • A01D45/02Harvesting of standing crops of maize, i.e. kernel harvesting
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D45/00Harvesting of standing crops
    • A01D45/02Harvesting of standing crops of maize, i.e. kernel harvesting
    • A01D45/021Cornheaders

Landscapes

  • Environmental Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Harvesting Machines For Specific Crops (AREA)
  • Harvester Elements (AREA)
  • Outside Dividers And Delivering Mechanisms For Harvesters (AREA)
  • Agricultural Machines (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Combines (AREA)
  • Management, Administration, Business Operations System, And Electronic Commerce (AREA)
  • Two-Way Televisions, Distribution Of Moving Picture Or The Like (AREA)
  • Noodles (AREA)
  • Sowing (AREA)
  • Compounds Of Unknown Constitution (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)
  • Storage Of Harvested Produce (AREA)

Description

Vynález se týká stroje na sklizeň kukuřice, obzvláště jako předřazeného stroje pro žací mlátičku, opatřeného· strojovým rámem, upevněným vpředu na žací mlátičce, sklízecími mezerami s vtahovacími válci a bočními díly, výškově sklopnými pro· silniční provoz.
Stroje na sklizeň kukuřice uvedeného typu jsou známy. Slouží ke sklízení kukuřičných rostlin, stojících přibližně v přímočarých řadách ve stejných normovaných vzdálenostech.
Stroje na sklizeň kukuřice odpovídající stavu techniky, známého ze zemědělství, jsou opatřeny čtyřmi sklízecími mezerami.
Ve smyslu pokračujících racionalizačních snah v zemědělství a v důsledku stále stoupajícího· významu kukuřice jako krmivá, je možno pozorovat stále stoupající zvětšování sklízených ploch kukuřice. Přitom se také pokud možno· zvětšují odpovídající plošné jednotky sklízených polí, aby se racionálně využily stroje při plně mechanizované sklizni kukuřice.
Existuje tedy nutná potřeba strojů na sklizeň kukuřice s podstatně zvýšeným výkonem oproti známým strojům. K tomu účelu přicházející zvýšení pracovní rychlosti ztroskotává na vlastnostech rostlin, které nesnášejí sklízeči rychlost, což vede navíc ke zvýšené spotřebě energie a opotřebení. Zvětšení stroje na sklizeň kukuřice ztroskotává na druhé straně na šířce stroje, nepřípustné pro silniční provoz. Taková šířka by také zabraňovala při vjíždění do dvorů nebo přístřešků a byla neúčelná pro nutnou odstavnou plochu.
Známé konstrukce, u nichž je možno· výškově sklopit boční díly, dovolují použít pouze maximálně čtyři sklízeči mezery.
Sklopinost známých konstrukcí je omezena na relativně lehké vnější díly konstrukce stroje na sklizeň kukuřice. Těžké sklízeči, řezací a dopravní součásti zůstávají spřaženy do· tuhého· agregátu.
Úkolem vynálezu je vytvořit stroj na sklizeň kukuřice, který by jednak v porovnání se známými stroji dával podstatně vyšší výkon a jednak, aby zabraňoval těžkostem a nedostatkům vznikajícím v důsledku zvýšení výkonu.
Tento· úkol je podle vynálezu vyřešen tak, že vnější části rámu jsou na své horní straně opatřeny kloubem uloženým na podélné ose, na které je uchycen sklopný boční díl se sklízeči mezerou.
Vytvořením podle vynálezu se dosáhne výhodné řešení, spočívající v tom, že strojový rám může být samonosnými bočními díly prodloužen přes dělicí místa směrem ven, takže řezací a dopravní součásti mohou být umístěny na bočních dílech. Časově úsporným a hospodárným způsobem může být stroj* upraven z pracovní polohy do· dopravní nebo odstavné polohy a obráceně. Řešením se při vyklopených bočních dílech do pracovní polohy dosáhne podstat ně větší pracovní šířka sklízecího stroje US kukuřici, než to bylo například možné s dhledem na silniční provoz. Tím se sklízen cím strojem na· kukuřici podle vynálezu dosáhne zvýšení výkonu. Stávající těžkosti a technické omezení byly tedy vynálezem překonány.
Další podstatou vynálezu je, že kloub je opatřen kyvným nosným rámem uloženým na čepu vedeném v pouzdru, upevněném na rámu.
Výhoda tohoto uspořádání spočívá v kompaktním jednoduchém vytvoření sklopného dílu rámu. Toto vytvoření propůjčuje kloubu dostatečnou tuhost proti kroucení, aby byloi možno uchytit vyložené části stroje a' jejich síly zavádět do· strojového· rámu.
Podle dalšího· provedení jsou na nosných ramenech upevněna podélná spojovací ramena dalších nosných ramen bočních dílů. Tím se výhodně dosáhne kompaktní a funkčně bezpečné vytvoření sklopných bočních dílů, které s dostatečnou tuhostí prodlužují spojový rám směrem ven, takže na něm mohou být umístěny další těžké části stroje.
Podle dalšího· provedení jsou nosná ramena bočních dílů napojena na hydraulické ovládací válce, uchycené na středovém dílu. Toto vytvoření zbavuje s výhodou obsluhu stroje těžké fyzické práce. S bočními díly může být pohybováno strojově.
Podle dalšího provedení je v rámu uložený dopravní šnek rozdělen na středový díl a dva boční díly.
Toto vytvoření dovoluje přiřadit také ke sklízecím mezerám, upraveným na samonosných bočních dílech, díly šneku a sklízeči materiál dopravovat směrem ke · středu.
Podle dalšího· provedení je jeden boční díl opatřen pohonem z předlohové hřídele, středový šnekový díl a druhý boční díl jsou poháněny ozubenými spojkami.
Tím se výhodně dosáhne vytvoření velmi jednoduchého· a snadno· udržovatelného náhonu, aniž by se bránilo· příčné dopravě sklizeného materiálu pomocí vřazených náhonů. Materiál sklizený také vedle strojového rámu v oblasti sklopných bočních dílů, může být také výhodně přes dílčí místa dopravován do· jediné, ve středu uložené, odhazovaní šachty.
Podle dalšího provedení vynálezu jsou v rámu uložené vtahovací válce poháněny předlohovou hřídelí přes vedlejší náhony, přičemž předlohový hřídel je rozdělen na dva postranní hřídele, napojené na ozubené spojky.
Podle dalšího provedení jsou obě strany rámu opatřeny uzávěry pro sklopné boční díly. Uzávěry zabraňují neúmyslnému otevření dělicích míst při zatížení, což by bylo možné například chybnou obsluhou nebo za provozu při nájezdu na nerovnosti půdy případně propružením.
Podle provedení uzávěru je tento opat249140
6 řen kyvným klínem, napojeným na axiálně pohyblivou tyč. Tím se výhodně vytvoří možnost středového uzamčení. Silově - - ovládaná součást dostačuje k tomu, aby •-zamkla oba boční díly.
Podle dalšího- provedení je boční díl ,opatren závěrovou plochou, - po· níž -je veden klín dotlačovaný - druhou závěrovou plochou.
Vodicí plocha, upravená na strojovém rámu, navádí kyvně pohyblivý - klín .z - axiálního směru pohybu do uzávorovací polohy. Ve - spojení s klínovým vytvořením - uzávěru dochází tím k bezpečné - a bezvůlové -fixaci.
Podle - dalšího výhodného provedení jsou naváděcí díly rámu vnější podélnou - hranou napojeny v závěsech na boční díly. Tím .se výhodně získá poměrně jednoduché - kinematické uspořádání, které umožňuje jak -.bezproblémovou sklopnou funkci a dále hospodárnou výrobu. - Nabíhací špičky zavěšené na výklopném bočním dílu, se při sklopení směrem -dolů uvede vlastní hmotností do provozní polohy. Odpadají komplikované vodicí nebo pružné - součásti.
Pro stroje vybavené - spodní řezačkou --slámy je výhodné vytvoření, - když náhony -těchto spodních řezaček - slámy - jsou - napojeny na předlohovou hřídel.
Vynález je - znázorněn - ve výhodném provedení na připojených výkresech, -z tnichž jsou seznatelné - další - výhodné - podrobnosti vynálezu. Na výkresech - značí - obr. -1 -sklízeči -stroj -na - kukuřici v - čelním pohledu .s rozdílnými polohami sklopených nabíhacích špiček, obr. la stroj, znázorněný - na <obr. 1, s rozdílnými polohami středových -nabíhacích špiček, v bokoryse, obr. lb -stroj -znázorněný -na obr. 1 -s rozdílnými -polohami bočních -nabíhacích špiček, v bokoryse, obr. 2 čelní pohled na - sklízeči stroj na - kukuřici se vzhůru - vyklopeným bočním -dílem, obr. -3 půdorys vzhůru vyklopeného· - bočního- - dílu podle -obr. 2, obr. 4 znázornění - uložení ozubené spojky - dvou částí šnekového - hřídele na děP.cím místě, obr. 5 znázornění uzávorovacího uspořádání na dělicím místě -v uzamčené poloze, -obr. 6 - znázornění - uzávorovacího uspořádání -na dělicím místě v odemčené poloze a obr. 7 znázornění napojení nabíhací špičky, překrývající dělicí místo -na vzhůru vyklopeném- - bočním dílu.
Sklízeči stroj na kukuřici, -znázorněný -na obr. 1 je samosjízdný, uchycený na - přední části žací mlátičky 2 ve formě - adaptéru. .0patřen je kompaktním - rámem - 4, -který -slouží -k uložení všech funkčních - součástek - stroje na sklizeň kukuřice. Ve - znázorněném příkladu provedení je opatřen - šesti sklízecími mezerami 5, 5‘, 5“. Z - obou stran těchto mezer 5 jsoiu v páru umístěny vtahovací válce - 6 a dvojice řetězového - .dopravníku 7. Mezi vždy dvěma sklízecími mezerami .5 jsou upraveny naváděcí - díly 8, <8‘, .8“ -a -na vnějších stranách - užší - boční - naváděcí - díly 9, 9‘, 9“. Vzdálenost -sklízečích mezer - 5 odpovídá vzdálenosti rostlinných řad 45. Na výkrese jsou -v pracovní - poloze tři středo vé naváděcí - díly ,8 sklopeny dolů, zatímco vpravo - nakreslený naváděcí - díl - 8‘ je - v protaženém - tvaru vyklopen vzhůru a držen jako- motorový -kryt vzpěrou 53. V - této poloze jsou - strojní -součásti, určené - k - údržbě, dostupné bez - námahy. - Rovněž tak v protažené -poloze je druhý - boční -naváděcí díl 9‘ vyklopen vzhůru. Na - levé straně znázorněný naváděcí díl Λ“ je - nastaven v dopravní poloze, - přičemž - obě -části 42, -43 propojené středovým - kloubem 38, jsou napojeny na sebe. Rovněž tak levý boční díl 9“ - je naznačen - v dopravní poloze. Z - obr. 1 je dále znatelné uspořádání dopravního šneku 10 a kabiny řidiče 13.
Na .-obr. - la - jsou - nakresleny - tři - možné polohy - -středových nabíhacích dílů - 8. Přitom číslice .8 značí - pracovní polohu, číslice- 8‘ protaženou - montážní a - údržbovou - polohu a číslice 8“ dopravní ^polohu. Na předřazeném· - rámu -54 - žací mlátičky 2‘ je upevněn rám - 4rstroje na - sklizeň -kukuřice. Vtahovací válce .-8 -se pohybují těsně - nad rovinou země 55, jsou podepírány kluznou - botkou -44 a -bezprostředně nad - nimi spolupůsobí dopravníkové řetězy 7. Tyto - dopravují sklízený materiál - do žlabu 56 - dopravního - šneku 10. - Naváděcí .díly jsou - opatřeny - jedním spodním -dílem -42 a ^horním dílem 43. Oba díly - jsou spojeny - středovým - kloubem 38. Ten. -umožňuje - oba - díly -42, 43 v -dopravní poloze 8“ - přiložit na sebe, případně- v montážní poloze - nebo při údržbě vyklopit v protaženém tvaru 8‘, přičemž se pak - tyto díly - vykývnou kolem -základního kloubu 57. Přitom νζρθΓ-a. - 53 slouží k zdržení v protažené poloze.
Podle - poloh -středových - naváděcích dílů z -obr. la jsou polohy bočních naváděcích dílů -nakresleny v obr. lb. Číslicí 9 jsou boční naváděcí -díly naznačeny v pracovní poloze, - číslicí - 9‘ -v .-protažené - montážní poloze - - a - při '.údržbě - a- číslicí - 9“ - v dopravní poloze. Také - boční -naváděcí - díly - jsou opatřeny --středovými - klouby 38 a jsou vytvořeny ze dvou - dílů 42, 43. Právě tak - jako- středové - naváděcí - díly 8, - 8‘, 8“, tak - také boční naváděcí - díly -9, - 9‘, -9“ - jsou - pomocí vždy jednoho základního -kloubu 57, 57‘ napojeny na í-^ám - 4. - Přitom základní - klouby 57 středových - naváděcích dílů - leží těsně nad dvojící - dopravníkových - řetězů 7, zatímco -základní klouby - 57* 'bočních -naváděcích dílů 9, jsou umístěny ve výši horní strany - 41 rámu - 4.
Na obr. 2 je v - čelním pohledu naznačen stroj na sklizeň kukuřice s vyklopeným bočním -dílem 31 - na levé -straně obr. -2 a s bočním (dílem - 31 -v - pracovní poloze na pravé - straně - obr. - 2. -Vyklopený boční - díl 31‘ se v této poloze - opírá -o úložný - kozlík - -27. Uzávorování v této poloze -se - provede pomocí hydraulického - válce- 21‘, -který po najetí - ojnice - 21“ polohu - - zablokuje. -Hydraulický válec - 21 je - pomocí kloubu středově na-
pojen na středový díl 40 rámu 4 a zabírá do kloubů 59, 59‘, upravených na nosném ramenu 17, 17‘ každého bočního dílu 31, 31* mezi závěsy 58, 58*. Oba boční díly 31, 31* jsou klopně uloženy v kloubech 14, 14*. Tyto klouby leží ve výšce horní strany 41 rámu 4. Navíc jsou proti poloze dělicích míst 18, 184 přesazeny zpět směrem dovnitř. Tímto uspořádáním kloubů 14, 14* se dosáhne pro1 vzájemný záběr ozubených spojek 26, 26*, v důsledku poměrně velkého poloměru kývání, přibližně lineární vzájemný záběr. Totéž platí pro ozubené spojky 37, 37* dopravního. šneku 10. Tím, že klouby 14, 14* jsou přesazeny směrem dovnitř, dosáhne se při vykývnutí bočních dílů 31, 31* úhlová hodnota přibližně 130°, jelikož také spodní hrana 39 vyklopeného bočního· dílu 31* nepřesahuje přes kolmý průmět dělicího· místa 18*. Toto řešení je pro dopravní profil podstatně výhodné.
Dále je na obr. 2 naznačený rovněž výklopný naváděcí díl 8‘, který je svou vnitřní spodní podélnou hranou 29 napojen v závěsu 30 na středové části 40 rámu 4 a spojen s výklopným bočním dílem 31 pomocí pružného vodiče 33‘, rovněž výklopného směrem vzhůru. To je důležité, jelikož naváděcí díl 8* překrývá v pracovní poloze dělicí místo' 18‘. Další výhodné uspořádání k napojení naváděcího dílu je v další části popsáno podle obr. 7. Dále obr. 2 znázorňuje sklízeči mezery 5 ve středové části 40 rámu 4 a dále sklízeči mezery 5‘, 5“ v bočních dílech 31, 31*. Z toho· vyplývá, že šířka stroje při vyklopených bočních dílech 31, 31* odpovídá šířce standartního· stroje se čtyřmi sklízecími mezerami, zvětšené o 50 %. V důsledku toho je také výkon stroje proti strojům se čtyřmi sklízecími mezerami zvětšen o 50 % při stejné rychlosti sklízení. Z obou stran sklízečích mezer 5, 5* jsou v dvojicích upraveny vtahovací válce 6. Těsně nad nimi se nalézají rovněž ve dvojici dopravníkové řetězy 7. Jak válce 6, tak také řetězy 7 jsou poháněny pomocí vedlejších náhonů 25 z centrální předlohové hřídele 22. Hřídel 36 vedlejšího náhonu spojuje náhony 25 jednotlivých dopravníkových řetězů 7, případně válců 6. Přes celou šířku rámu 4 včetně bočních dílů 31, 31* je umístěn dopravní šnek 10. Na děPcích místech 18, 18* je rozdělen na střední dopravní šnekový díl 11 a dva boční šnekové díly 12, 12*. Na dělicích místech 18, 18* zabírají tyto šnekové díly 11, 12 do· sebe pomocí ozubených spojek 37, 37‘, jak je dále popisováno podle obr. 4. Na spodní části rámu 4 včetně bočních dílů 31, 31* jsou upraveny řezačky 34 poháněné vedlejšími náhony 35. Také jejich náhon je proveden přes centrální předlohový hřídel 22, přitom je výhodné, když hřídelová část 23 je vybavena náhony, například hydraulickými motory, zatímco vnější části hřídele 24, 24* jsou poháněné ze středové části hřídele 23 přes ozubené spojky 26, 26*.
Tím se zmenší hmotnost samloinosných bočních dílů 31, 31‘, nalézající se v pracovní poloze. Náhon dopravního šneku 10 je prováděn z jedné strany přes jeden z jeho dílů 12, 12‘, který je opatřen neznázorněným náhonem, výhodně vně, ležícím řetězovým náhonem na předlohový hřídel, který pohání ostatní šnekové díly 11, 12, 12* přes ozubené spojky 37, 37*. Tím se zjednoduší konstrukce hřídele a poháněči agregát je snadněji přístupný pro údržbářské účely. Boční díly 31, 31* jsou uchopeny nosnými rameny 17, 17‘, které jsou ze své strany napojeny klouby 14, 144 na středový díl 40 strojového rámu 4. Vnější zakončení tvoří vnější díly 19, 19* ve tvaru podélných spojovacích ramen 62, 62*.
V pracovní poloze jsou boční díly 31, 31* upevněny ve své poloze pomocí závor 28, 28*.
Vyklápění, případně sklápění bočních dílů 31, 31* se provádí z kabiny řidiče 13 pomocí hydraulického· vypínače, který je výhodně ovládán knoflíkovým tlačítkem. Přitom se nejdříve otevřou uzávěry 28, 28*. Poté se napájí tlakovým olejem hydraulické válce 21, 21*. Tím se vykývnou nosná ramena 17, 17* a s nimi boční díly 31, 31‘, kolem kloubů 14, 14* a přitom se vyklopí. Na konci kyvného pohybu dosáhnou boční díly 31, 31* polohy dosednutí na příložný kozlík 27. V této poloze je šířka stroje na sklizeň kukuřice zkrácena na hodnotu, která odpovídá vzájemné vzdálenosti dělicích míst 18, 18*. Tím, že se oba boční díly 31, 31* vyklopí synchronně, zabrání změně polohy těžiště v pracovním směru. Během vyklápění bočních dílů 31, 31* se také vyklopí naváděcí díly 8, 8‘, překrývající dělicí místa 18, 18*.
Na obr. 2 je znázorněno napojení naváděcích dílů odlišné proti obr. 7, při němž jsou ty naváděcí díly, které překrývají dělicí místa, svými vnitřními, spodními podélnými hranami 29 napojeny kloubem. 30 na pevném středním dílu 40 strojového rámu 4 a jsou pomocí pružných vodičů 33, 33* v kinematickém spojení s bočními díly 31, 31*.
Na obr. 3 je znázorněn stejný stroj jako na obr. 2 avšak s výklopným bočním dílem 31* v půdoryse. Stejné díly jsou označeny stejnými vztahovými značkami. Půdorys znázorňuje velmi názorně polohu funkčních součástí a polohu bočního· dílu 31* ve vyklopené poloze. U vyklopeného bočního dílu 31* znázorněného na levé straně, je seznatelné vytvoření kloubu 14*. Ten je opatřen pouzdrem 15‘, které je se středovým dílem 40 rámu 4 pevně spojeno· například svarem 60. V něm se nachází čep 16, na jehož obou koncích 16‘, 16“ je kyvně upraveno< trojúhelníkové rameno 17* pomocí kloubových pouzder 61, 61*. Na konci nosného ramene 17* je upevněn vnější díl 19‘, ten je tvořen tuhým rámem 62* a nese se své strany nosné rameno 20*.
Trojúhelníkové nosné rameno 17‘, vnější díl 19‘ a nosné rameno 20‘ tvoří nosné součásti výklopného rámového dílu v bočném dílu 31*. Tyto slouží k uložení funkčních a. pracovních součástí v oblasti sklízeči mezery klopného· bočního dílu 31* a k umístění a uložení bočního dílu 12 dopravního šneku 10. Kloub 14‘, jehož poloha ve středovém dílu 40 strojového rámu 4 vyplývá z obr. 2, má navíc v podstatě vodorovnou a v pracovním směru probíhající podélnou osu 32 kývání.
Půdorys podle obr. 3 slouží navíc v souvislosti s čelným pohledem podle obr. 2 k lepšímu znázornění sklízecího· stroje na kukuřici podle vynálezu. Funkční součásť, souhlasné v obou obr., jsou označeny stejnými vztahovými značkami; pro pochopení ostatních dílů v obr. 3 není zapotřebí bTžších vysvětlivek.
Na obr. 4 je znázorněn nosič 47, uzavírající v dělicím místě 18 středový díl 40 rámu 4 a další nosič 47‘, který je přiřazen ke klopnému bočnímu dílu 31. Nosič 47 nese část ložiskové skříně 48 s ložiskem 63. V něm je otočně uložen středový čep 49, .o nějž je otočně opřen trubkový hřídel 46 středového dílu 11 šneku 10.
Analogickým způsobem nese nosič 47* doplňující část ložiskové skříně . 48*. Středový čep· 49*, o· nějž je opřen trubkový hřídel 46* bočního dílu 12 šneku, je ložiskem 63 v ložiskové skříni 48* soustředně uložen pomocí středového· čepu 49‘.
Středový čep 49‘ je pevně propojen, s nábojem 51 a část čepu, vyčnívající přes náboj, se opírá uvnitř nábojového protikusu 52', který je s dalším středovým čepem 49 rovněž otočně pevně propojen. Přenos momentu vychází z lišty 65, která je umístěna na náboji 51, nla čep 64, který je upraven na nábojovém protikusu 52. Osy lišty 65 a čepu 64 jsou rovnoběžné a vůči osám středových čepů 49, 49‘ skloněny přibližně o 10°.
Poháněný vnější díl šneku 12 nahání ozubenou spojkou středový díl hřídele 11. Tento pohání se své strany přes .další spojku další boční díl šneku. Směr otáčení je vždy zvolen tak, že .axiální úhlovou polohou ozubců vzniká při zatížení síla, spojující vždy oba díly hřídele. Tím, že oba díly spojky ·
jsou opatřeny pouze jedním ozubcem, zůstávají navzájem zachovány úhlové polohy jednoduchých šnekových dílů.
Na obr. 5 a 6 jsou znázorněny rozdílné funkční polohy téhož uzávorovacího- mechanismu. Na obr. 5 je nakreslena uzamčená poloha, na obr. 6 pak poloha odemčená. Na obr. 5 značí vztahová značka 18* dálicí místo mezi středovým strojovým rámem * 40 a bočním dílem 31*. Neúmyslnému oddělení zabraňuje uzávěra 28*, která sestává z kyvného klínu 68, ovládací tyče 67 a závěrných ploch 71, 72.
Když se ovládací tyč 67 posune pomocí neznázorněného náhonu známé konstrukce, například hydraulicky, do polohy znázorněné na obr. 5, vykloní se současně s tímto pohybem osa. 69 klínce 68, vedená závěrnou plochou 71 do znázorněné polohy. Celý klín se přitom vykývne kolem osy čepu 70, přes níž je klín spojen s ovládací tyčí 67. V této poloze se přitlačí klínová plocha 73 na uzávorovací plochu 72. Vzhledem k tomu, že rovinu plochy 73 je vůči tangentě, myšlené v bodu plech 72, 73, ke kružnici .kolem neznázorněné osy kývání 14* bočního. dílu 31* skloněna, drží klín 68 boční díl v této poloze bez vůle a bezpečně pevně. Tímto. způsobem uklínované dělicí místo je možno opět uvolnit tím, že kyvný klín 68 najede do polohy, znázorněné rna obr. 6. . Klín 68 vykývne kolem . čepu 70 a klouže po ploše 72 tak dlouho zpět, až spočine na opěrné části rámu. Dělicí místo je volné a boční díl 31* může být sklopen.
Na obr. 7 je na rozdíl od obr. 2 znázorněno jiné, výhodné napojení uváděcího dílu 8*, překrývajícího. dělicí místo. Přitom je naváděcí díl svou vnější spodní podélnou hranou 29 spojen kloubem 30 se sklopným bočním dílem 31_*. Ve vyklopeném stavu bočního. dílu 31* visí nabíhací špička 8* na kloubu 30 volně dolů. Vykývne-li se boční díl 31* do provozní polohy, dostane se nenapojená strana na kluzné vedení 66, které vede naváděcí díl při klesání do požadované plochy. Toto výhodné provedení poskytuje celkem velmi jednoduchý a přehledný klopný mechanismus a to jak pro boční díly 31*, 31, tak také pro sklopné naváděcí díly 8, 8*.

Claims (12)

  1. pRedmět
    1. Stroj na sklizeň kukuřice, zvláště jako adaptér žací mlátičky, s několikadílným rámem opatřeným sklízecíml mezerami se vtahovacími válci a výškově sklopnými bočními díly rámu, vyznačující se tím, že vněj'ší částí rámu (4) jsou na své horní straně (41) opatřeny kloubem (14, 14‘) uloženým na podélné ose (32), na které je uchycen sklopný boční díl (31, 31‘) se sklízeči mezerou (5‘, 5“).
  2. 2. Stroj na sklizeň kukuřice podle bodu 1 vyznačující se tím, že kloub (14, 14‘) je opptřen kyvným nosným rámem (17, 17‘) uloženým na čepu (16) vedeném v pouzdru (15‘), upevněném na rámu (4).
  3. 3. Stroj na sklizeň kukuřice podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že na nosných ramenech (17, 17‘) jsou upevněna podélná spojovací ramena (62‘) dalších nosných ramen (20‘ ] bočních dílů (31, 31‘).
  4. 4. Stroj na sklizeň kukuřice podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že nosná ramena (17, 17‘) bočních dílů (31, 31‘) jsou napojena na hydraulické ovládací válce (21, 21‘), uchycené na středovém dílu (40) rámu (4).
  5. 5. Stroj na sklizeň kukuřice podle bodů 1 až 4 vyznačující se tím, že v rámu (4) uložený dopravní šnek (10) je rozdělen na středový díl (11) a dva boční díly (12, 12‘).
  6. 6. Stroj na sklizeň kukuřice podle bodu 5 vyznačující se tím, že jeden boční díl (12) je opatřen pohonem z předlohové hřídele
    VYNÁLEZU (23), středový šnekový díl (11) a druhý boční díl (12‘) jsou poháněny ozubenými spojkami (37, 37‘).
  7. 7. Stroj na sklizeň kukuřice podle bodů 1 až 6 vyznačující se tím, že v rámu (4) uložené vtahovací válce (6) jsou poháněny předlohovou hřídelí (22) přes vedlejší náhony (25), přičemž předlohový hřídel (22) je rozdělen na dva postranní hřídele (23, 24), napojené na ozubené spojky (26, 26‘).
  8. 8. Stroj na sklizeň kukuřice podle bodů 1 až 7 vyznačující se tím, že obě strany rámu (4) jsou opatřeny uzávěry (28, 28“) pro sklopné boční díly (31, 31‘).
  9. 9. Stroj na sklizeň kukuřice podle bodu 8, vyznačující se tím, že uzávěr (28, 28‘) je opatřen kyvným klínem (68), napojeným na axiálně pohyblivou tyč (67).
  10. 10. Stroj na sklizeň kukuřice podle bodů 1 až 9, vyznačující se tím, že boční díly (31, 31‘) rámu (4) je opatřen závěrovou plochou (72), po níž je veden klín (68) dotlačovaný druhou závěrovou plochou (71).
  11. 11. Stroj na sklizeň kukuřice podle bodů 1 až 10 vyznačující se tím, že naváděcí díly (8, 8‘) rámu (4) jsou vnější podélnou hranou (29) napojeny v závěsech (30) na boční díly (31, 31‘).
  12. 12. Stroj na sklizeň kukuřice podle bodů 1 až 11 vyznačující se tím, že na spodní části rámu (4) jsou umístěny řezačky (34) slámy, napojené vedlejšími náhony (35) na předlohovou hřídel (22).
CS845253A 1983-07-07 1984-07-05 Maize harvesting machine CS249140B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19833324458 DE3324458A1 (de) 1983-07-07 1983-07-07 Maiserntemaschine

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS249140B2 true CS249140B2 (en) 1987-03-12

Family

ID=6203356

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS845253A CS249140B2 (en) 1983-07-07 1984-07-05 Maize harvesting machine

Country Status (14)

Country Link
EP (1) EP0131853B1 (cs)
JP (1) JPS6054611A (cs)
KR (1) KR850000907A (cs)
AT (1) ATE49845T1 (cs)
CS (1) CS249140B2 (cs)
DD (1) DD217688A5 (cs)
DE (2) DE3324458A1 (cs)
DK (1) DK324784A (cs)
EG (1) EG16178A (cs)
ES (1) ES534082A0 (cs)
GR (1) GR81633B (cs)
HU (1) HU191690B (cs)
RO (1) RO90669B (cs)
ZA (1) ZA845220B (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN113383643A (zh) * 2020-03-11 2021-09-14 迪尔公司 行割台的枢转设备

Families Citing this family (30)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3233122A1 (de) * 1982-09-07 1984-03-08 Claas Saulgau GmbH, 7968 Saulgau Erntevorsatz an feldhaeckslern zum aufnehmen und weiterfuehren von in reihe stehenden halmfruechten
DE3618825A1 (de) * 1986-06-04 1987-12-10 Mengele & Soehne Masch Karl Maehvorrichtung
DE3803115A1 (de) * 1988-02-03 1989-08-17 Kalverkamp Klemens Maeh- und/oder aufnahmevorsatz fuer einen maehdrescher
DE3828293C1 (en) * 1988-08-19 1990-01-25 Karl Mengele & Soehne Maschinenfabrik & Eisengiesserei Gmbh & Co Kg, 8870 Guenzburg, De Harvesting attachment
IT1241605B (it) * 1990-12-18 1994-01-19 Capello R & F Flli Testata ripiegabile per la raccolta del mais
DE4131491C2 (de) * 1991-09-21 1999-11-18 Claas Saulgau Gmbh Maiserntegerät für Feldhäcksler
FR2685162B1 (fr) * 1991-12-20 1994-02-11 Bourgoin Ets J Dispositif cueilleur repliable pour la recolte du mauis ou plantes similaires.
DE4406026C2 (de) * 1993-07-08 1995-05-04 Geringhoff Carl Gmbh Co Kg Landwirtschaftliche Arbeitsmaschine
FR2732855B1 (fr) * 1995-04-14 2000-01-28 Dominique Jeanne Assistance hydraulique de depliage et repliage de becs d'ensileuses 6 rangs
FR2737076B1 (fr) * 1995-07-28 1997-09-12 Idass Sa Engin de ramassage de produits de recolte de type repliable
IT1285240B1 (it) * 1996-02-16 1998-06-03 Capello R & F Flli Testata per cereali applicabile su mietitrebbia
DE29817666U1 (de) * 1998-10-05 1998-12-10 Maschinenfabrik Kemper GmbH & Co. KG, 48703 Stadtlohn Maschine zum Mähen von Mais u.dgl. stengelartigem Erntegut
DE10016824A1 (de) 2000-04-06 2001-10-11 Claas Saulgau Gmbh Vorrichtung zum Pflücken der Fruchtstände stängeliger Erntegüter
DE10039097A1 (de) * 2000-08-07 2002-02-21 Claas Saulgau Gmbh Verfahren und Vorrichtung zum Schwenken der Abteiler von mehrteiligen landwirtschaftlichen Erntemaschinen
DE10142978A1 (de) 2001-09-01 2003-03-20 Kemper Gmbh Maschf Erntevorsatz
DE10221983A1 (de) 2002-05-17 2003-11-27 Kemper Gmbh Maschf Erntevorsatz
DE102005006216B4 (de) * 2005-01-27 2007-06-21 Maschinenfabrik Bernard Krone Gmbh Selbstfahrende landwirtschaftliche Erntemaschine
DE102005004211A1 (de) * 2005-01-29 2006-08-10 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Erntegerät, insbesondere Erntevorsatz für landwirtschaftliche Erntemaschinen zum Aufnehmen und Weiterfördern von Halmfrüchten
DE102005036183B4 (de) * 2005-08-02 2009-02-05 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Maschine zur Ernte stängelartiger Pflanzen
DE102006059220A1 (de) * 2006-12-13 2008-06-19 Claas Saulgau Gmbh Mähmaschine zur frontseitigen Anordnung an einem landwirtschaftlichen Fahrzeug
DE102007058312A1 (de) 2007-12-04 2009-06-10 Maschinenfabrik Kemper Gmbh & Co. Kg Erntevorsatz für landwirtschaftliche Erntemaschinen zum Aufnehmen und Weiterfördern von Halmfrüchten
CN101779544B (zh) * 2010-03-10 2011-08-31 济南金鼎信息技术有限公司 玉米收割机
EP2446729A1 (en) * 2010-10-27 2012-05-02 Olimac S.r.l. A machine for harvesting maize
US8387352B2 (en) 2011-05-20 2013-03-05 Deere & Company Cornhead divider lift assist linkage
ITPD20120242A1 (it) * 2012-08-06 2014-02-07 Cressoni S P A Flli Testata ripiegabile per macchina spannocchiatrice e/o mietitrebbia e metodo di ripiegatura di una testata di macchina spannocchiatrice e/o mietitrebbia
US9198353B2 (en) * 2012-09-20 2015-12-01 Deere & Company Hinged row crop harvesting head
BE1021401B1 (nl) * 2014-09-03 2015-11-16 Cnh Industrial Belgium Nv Inklapbare gewasmaaier
WO2017120343A1 (en) * 2016-01-05 2017-07-13 Oxbo International Corporation Integrated lift and frame lock for a folding corn head row separator
US10433482B2 (en) 2016-01-05 2019-10-08 Oxbo International Corporation Integrated lift and frame lock for a folding corn head row separator
IT201600131283A1 (it) 2016-12-27 2018-06-27 Capello S R L Testata raccoglitrice per macchina per la raccolta di cereali

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE7118507U (de) * 1971-08-12 Geringhoff C Maschinenfabrik Mehrreihiger Pfluckvorsatz fur Mah drescher
NL6414183A (cs) * 1964-12-05 1966-06-06
NL6402194A (cs) * 1964-03-05 1965-09-06
NL6712090A (cs) * 1967-09-04 1969-03-06
BE733926A (cs) * 1969-06-02 1969-12-02
DE2005352B (cs) * 1970-02-06 1971-06-24
DE3048327A1 (de) * 1980-12-20 1982-07-29 Claas Ohg, 4834 Harsewinkel Erntevorsatz fuer in reihen stehendes erntegut
DE3213542A1 (de) * 1982-04-10 1983-10-20 Klemens 4730 Ahlen Kalverkamp Verfahren und geraet zum ernten von mais oder anderen koernerfruechten

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN113383643A (zh) * 2020-03-11 2021-09-14 迪尔公司 行割台的枢转设备

Also Published As

Publication number Publication date
HU191690B (en) 1987-03-30
KR850000907A (ko) 1985-03-14
RO90669B (ro) 1987-02-28
ATE49845T1 (de) 1990-02-15
EP0131853B1 (de) 1990-01-31
DK324784A (da) 1985-01-08
JPS6054611A (ja) 1985-03-29
DE3481154D1 (de) 1990-03-08
EP0131853A1 (de) 1985-01-23
ES8504422A1 (es) 1985-04-16
DE3324458A1 (de) 1985-01-24
DD217688A5 (de) 1985-01-23
RO90669A (ro) 1987-02-27
HUT37855A (en) 1986-03-28
GR81633B (cs) 1984-12-11
ES534082A0 (es) 1985-04-16
EG16178A (en) 1988-03-30
DK324784D0 (da) 1984-07-02
ZA845220B (en) 1985-02-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS249140B2 (en) Maize harvesting machine
SU1701101A3 (ru) Самоходный зерноуборочный комбайн
US3468107A (en) Harvesting machines
RU2041595C1 (ru) Кукурузоуборочная машина к полевому измельчителю
US3258901A (en) Combine harvesters
CA2014011C (en) Agricultural carrier vehicle
US3645077A (en) Haymaking machine
AU2011247838B2 (en) Steering mechanism for a sugarcane harvester field of the invention
JP6437361B2 (ja) コンバイン
US3561198A (en) Adjustable harvester table
BR112019013289B1 (pt) Plataforma de colheitadeira para uma máquina de colheita de grãos e colheitadeira combinada
CN1973595B (zh) 联合收割机
EP3474655B1 (en) An agricultural machine and a method for processing crop
US3693332A (en) Self-propelled machines for farming and analogous purposes
US11160210B2 (en) Three-section crop header with drapers and top cross auger
JP3590306B2 (ja) スプロケット構造
DE3851714D1 (de) Heuwerbungsmaschine.
US1056734A (en) Wing-carrier.
EP3750393B1 (en) Three-section crop header with drapers and top cross auger
JPH0363331B2 (cs)
JP3645058B2 (ja) コンバイン刈取部の横移動装置
CZ287555B6 (en) Drum mower
US167387A (en) Improvement in harvesters
WO2020022258A1 (ja) コンバイン及び収穫機
US1281582A (en) Harvesting and threshing machine.