CS247174B2 - Herbicide and its active substance production - Google Patents

Herbicide and its active substance production Download PDF

Info

Publication number
CS247174B2
CS247174B2 CS842360A CS236084A CS247174B2 CS 247174 B2 CS247174 B2 CS 247174B2 CS 842360 A CS842360 A CS 842360A CS 236084 A CS236084 A CS 236084A CS 247174 B2 CS247174 B2 CS 247174B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
doublet
singlet
formula
compound
cooch
Prior art date
Application number
CS842360A
Other languages
English (en)
Inventor
Shy-Fuh Lee
Original Assignee
Sandoz Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sandoz Ag filed Critical Sandoz Ag
Publication of CS247174B2 publication Critical patent/CS247174B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D213/00Heterocyclic compounds containing six-membered rings, not condensed with other rings, with one nitrogen atom as the only ring hetero atom and three or more double bonds between ring members or between ring members and non-ring members
    • C07D213/02Heterocyclic compounds containing six-membered rings, not condensed with other rings, with one nitrogen atom as the only ring hetero atom and three or more double bonds between ring members or between ring members and non-ring members having three double bonds between ring members or between ring members and non-ring members
    • C07D213/04Heterocyclic compounds containing six-membered rings, not condensed with other rings, with one nitrogen atom as the only ring hetero atom and three or more double bonds between ring members or between ring members and non-ring members having three double bonds between ring members or between ring members and non-ring members having no bond between the ring nitrogen atom and a non-ring member or having only hydrogen or carbon atoms directly attached to the ring nitrogen atom
    • C07D213/60Heterocyclic compounds containing six-membered rings, not condensed with other rings, with one nitrogen atom as the only ring hetero atom and three or more double bonds between ring members or between ring members and non-ring members having three double bonds between ring members or between ring members and non-ring members having no bond between the ring nitrogen atom and a non-ring member or having only hydrogen or carbon atoms directly attached to the ring nitrogen atom with hetero atoms or with carbon atoms having three bonds to hetero atoms with at the most one bond to halogen, e.g. ester or nitrile radicals, directly attached to ring carbon atoms
    • C07D213/62Oxygen or sulfur atoms
    • C07D213/63One oxygen atom
    • C07D213/64One oxygen atom attached in position 2 or 6
    • C07D213/6432-Phenoxypyridines; Derivatives thereof

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Pyridine Compounds (AREA)

Description

Tento vynález se týká herbidicního prostředku a způsobu výroby jeho účinné složky, tj. substituovaných fenoxyanilinů a pyridyloxyanilinů a jejich mezproduktů, a použití shora uvedeného prostředku pro regulaci plevelů.
Nové sloučeniny podle tohoto vynálezu jsou sloučeniny obecného vzorce I
Y н'-N -OR v němž M znamená skupinu CH nebo atom dusíku,
Y a Z znamenají nezávisle na sobě atom chloru nebo trifluormethylovou skupinu,
R znamená alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku,
R' znamená atom vodíku nebo skupinu A, která znamená skupinu COCH^, CH?COCHQCOORJ 3 1 3 2 kde R značí až alkylovou skupinu nebo A znamená skupinu (CHR )n~COOR , n znamená číslo 0 nebo 1,
R1 znamená atom vodíku nebo alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a
R znamená alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, benzylovou skupinu, allylovou skupinu, C2_4 alkoxyalkylovou skupinu nebo C2_4 alkylthioalkylovou skupinu.
Alkylové substituenty nebo alkylové zbytky substituentů sloučenin obecného vzorce I jsou substituenty nebo zbytky s výhodou s ne více než 1 nebo 2, zvláště výhodně s 1 atomem uhlíku.
Způsob výroby sloučeniny obecného vzorce I spočívá podle vynálezu v tom, že se nechá reagovat sloučenina obecného vzorce II
v němž Y, Z a M znamenají jak shora uvedeno, se solí alkoxyaminu obecného vzorce III h2nor (III), kde R znamená jak shora uvedeno, v přítomnosti báze, a takto získaná sloučenina obecného vzorce lb
(Ib) , v němž Y, Z, M a R znamenají jak shora uvedeno, se popřípadě N-alkyluje sloučeninou obecného vzorce IV
A - Hal (IV) , v němž A znamená jak shora uvedeno a Hal znamená atom halogenu.
Nitroskupina v ortho-poloze к zavedené alkoxyaminové skupině se může dále hydrogenovat na aminoskupinu, která může být substituována atomem chloru nebo kyanoskupinu a/nebo se hydrolyzuje kterákoliv esterová skupina na volnou karboxylovou skupinu nebo její sůl.
Sloučenina obecného vzorce I
NR—OR °—€^~n°2 v němž Y, Z, M, R a R' znamenají jak shora uvedeno, se může též získat N-substitucí sloučeniny obecného vzorce lb
NH-OR
v němž Y, Z, M a R znamenají jak shora uvedeno, skupinou A, která znamená jak shora uvedeno, N-alkylací.
rr>a anhomn π λ ní c 1 osAh ί ·
(Ia)
NR-OR
(Ic)
1) HC1 + HNO2
2) Cu2Cl2 nebo Cu^CN)
V
NR-OR /
(Id)
Výhodnější mohou být jiná reakční schémata, což závisí na vlastnostech substituentů.
Sloučeniny obecného vzorce lb se vhodně syntetizují působením sloučeniny obecného vzorce III ve formě soli, např. hydrochloridu, za přítomnosti báze, jako například uhličitan draselný.
Vhodným reakčním prostředím je organické rozpouštědlo, které za daných reakčních podmínek je inertní, jak je například dichlormethan, tetrahydrofuran- nebo Ν,Ν-dimethylformamid. Reakce se provádí za teploty místnosti.
Sloučenina obecného vzorce lb se substituuje na atomu dusíku N-alkylačními postupy, které jsou odborníkům známy. Alkylačními činidly, která jsou vhodná pro použití v alkylačních reakcích podle vynálezu, jsr>u například sloučeniny obecného vzorce .IV
А - Hal (IV), v němž A znamená shora uvedenou skupinu a
Hal znamená atom halogenu, jako například atom chloru nebo atom bromu, její reaktivní deriváty, jako jsou například akryláty, anhydridy atd.
Jestliže se jako alkylaČní činidlo používá sloučenina obecného vzorce IV, pak se reakce s výhodou provádí v organickém rozpouštědle, které je inertní za reakčních podmínek, jako je například aceton, 2-butanon, dichlormethan, benzen nebo dimethylformamid.
Výhodnou může být přítomnost báze, jako je například triethylamin, uhličitan draselný, pyridin nebo hydrid sodný. Vhodnou reakční teplotou je teplota místnosti nebo vyšší teplota. Sloučenina obecného vzorce Ib se může zpracovávat také jako N-sůl kovu (viz například příklad 7) .
Shora uvedené sloučeniny obecného vzorce Ia se hydrogenují na sloučeniny obecného / vzorce Ic (reakční schéma) selektivní hydrogenací nitroskupiny na aminoskupinu známým způsobem, např. působením hydridoboritanu sodného nebo analogickými hydrogenačními prostředky.
Sloučeniny obecného vzorce Ic se převádějí na sloučeniny obecného vzorce Id jakýmkoliv známým způsobem substitucí aromatické aminové skupiny atomem chloru nebo kyanovou skupinou. ' Příkladem vhodné reakce se diazotace aminoskupiny známými způsoby, například působením kyseliny chlorovodíkové a dusité, jak je popsáno v Org. Synth., Coll. Vol. 1, 517 (1932) a následná reakce diazosoli s kyanidem měčinatým nebo chloridem mědnatým podle Sandmeyera.
Esterovou skupinu ve sloučeninách obecného vzorce I lze zhydrolyzovat na volnou karboxylovou skupinu známým způsobem, např. působením baze, jako je například hydroxid sodný, ve vhodném rozpouštědle, které je za,daných reakčních podmínek inertní, jako je například methanol.
Volná karboxylová kyselina se může isolovat jako taková nebo jako sůl (alkalického kovu nebo kovu alkalické zeminy), na kterou se volná karboxylová kyselina může převést reakcí se silnou baží, např. s hydridem kovu.
Sloučeniny obecného vzorce I se z reakční směsi, ve které vznikly, isolují zpracováním podle vypracovaných postupů.
Pokud zde výroba výchozích materiálů není popsána, pak jsou tyto sloučeniny známé nebo se mohou vyrábět známými postupy anebo postupy, které jsou analogické zde popsaným nebo známým postupům.
Sloučeniny obecného vzorce I jsou užitečné pro regulaci plevelů preemergentním a/nebo postemergentním zpracováním. Sloučeniny mohou být aplikovány jako prachy, granule, roztoky, emulze, smáčitelné prášky, tekuté prostředky a suspenze.
Sloučeniny podle tohoto vynálezu se aplikují v herbicidně efektivním množství konvenčními postupy na plevele nebo na místo jejich výskytu v množství obvykle od asi 100 g do 10 kg/ha.
Sloučeniny podle tohoto vynálezu mají výhodně široké spektrum herbicidní aktivity na širolisté i travnaté plevele. Optimální použití sloučeniny podle tohoto vynálezu může snadno určit odborník za použití rutinních testů, jako jsou například testy ve skleníku a testy na menších plochách.
Uspokojivé výsledky se však obvykle získají, jestliže se sloučenina aplikuje v dávce od 0,1 do 5 kg/ha, s výhodou od asi 0,2 do 4 kg/ha, výhodněji 0,5 až 3 kg/ha. Jestliže je to nutné, pak se aplikace zopakuje. Sloučeniny podle vynálezu jsou relativně méně toxické pro plodiny než pro plevele. Selektivní herbicidní aktivita byla pozorována například u obilovin, jako je pšenice, ječmen a rýže, u bavlníku, u sojových bobů a zvláště u kukuřice. Tyto sloučeniny jsou tedy vhodné pro použití jako selektivní herbicidy v místě pěstování kulturních plodin.
Pojem herbicid tak, jak je zde uveden a používán, znamená účinnou složku, která modifikuje růst rostlin díky své fytotoxicitě nebo vlastnostem, které se projevují v regulaci růstu rostlin, jako je například zpožďování růstu rostlin (retardace) nebo poškození rostliny natolik, aby došlo k jejímu zničení.
Výhodnými sloučeninami jsou ty sločueniny, které mají jeden nebo více z následujících rysů:
-M znamená atom dusíku,
-Y je v ortho-poloze a Z je v para-poloze,
-Y znamená atom chloru v para-poloze nebo trifluormethylovou skupinu v para-poloze, s výhodou trifluormethylovou skupinu v para-poloze,
-R' znamená skupinu A,
-n znamená číslo 1,
-R1 znamená atom vodíku nebo methylovou skupinu,
-R znamená methylovou skupinu, -R' znamená skupinu CH2~COOCH3.
Sloučeniny obecného vzorce I se s výhodou používají jako účinná složka v herbicidních prostředcích spolu se zemědělsky přijatelnými ředidly.
Následující příklady prakticky ilustrují tento vynález. Teploty jsou udávány ve stupních Celsia. Zkratka RT znamená teplota místnosti, zkratka THF znamená tetrahydrofuran a zkratka TLC znamená chromatografií na tenké vrstvě. Díly.znamenají hmotnostní díly.
Příklad 1
N-Methoxy-2-nitro-5-(2-chlor-4-trifluormethylfenoxy)anilin
Směs 4-(2-chlor-4-trifluormethylfenoxy)-1,2-dinitrobenzenu (1 000 mg, 2,76 mmolu), hydrochloridu methoxyaminu (362 mg, 5,52 mmolu), uhličitanu draselného (762 mg, 5,52 mmolu) a tetrahydrofuranu (15 ml) se míchá 4 dny za teploty místnosti.
Reakční směs se pak zfiltruje a filtrát se odpaří dosucha. Surový odparek se rozpustí v etheru, promyje, vysuší a odpaří dosucha. Po vyčištění chromatografií na koloně se získá titulní sloučenina, t.t. 105 °C.
Příklad 2
Jestliže se postupuje podle postupu, který je uveden v příkladu 1, pak se reakcí příslušného 4-(substituovaného fenoxy)-1,2-dinitrobenzenu nebo 4-(substituovaného 2-pyridyloxy)-1,2-dinitrobenzenu s hydrochloridem alkoxyaminu vyrobí následující sloučeniny obecného vzorce I (tabulka A).
Tabulka A (R znamená methylovou skupinu, R' znamená atom vodíku)
M Z Y R
2.1 CH 4-CF3 H CH3
2.2 CH 4-CF3 2-F CH3
2.3 _ CH 4-C1 2-Ж°2 ch3
pokračování tabulky A
M Z Y R
2.4 CH 2-Cl 6-C1 CH3
2.5 CH 4-CF3 2-C1-6-F ch3
2.6 N 4-CF3 2-Cl CH_ (1)
2.7 CH 4-C1 2-Cl CH3
2.8 N 3-C1 5-Cl CH3
2.9 CH 4-CFj 2-Cl C2h5
(1) NMR (CDd^ tau): : 6,25 (singlet, 3H , NOCH^), 3,44 ((^ 1H, , 8 Hz), 2,90 (^ 1^ 2 Hz)
a 1,87 (d, 1H, 8 Hz) (všechno fenylové protony), 2,17 (d, 1H, 2Hz) a 1,77 (d, 1H, 2 Hz)
(pyridylové protony).
Příklad 3
N-Methoxy-N-methoxykarbonyl-2-nitro-5-(2-chlor-4-trifluormethylfenoxy)anilin
K roztoku N-methoxy-2-nitro-5-(2-chlor-4-trifluormethylfenoxy)anilinu (660 mg, 1,82 mmolu) v methylenchloridu (l0 ml) se při 0 °C přidá ta^^amL· (0,5 ml, 3,64 mmolu) a me^ylester kyseliny chlormravenčí (0,3 ml).
Výsledná směs se míchá 16 hodin za teploty místnosti. Reakční směs se vlije do vody, produkt se extrahuje etherem. Extrakty se spojí a promyjí. Po vysušení se rozpouštědlo oddestiluje. Surový produkt se vyčistí preparativní chromatografií na tenké vrstvě.
Získá se titulní sloučenina. NMR (CDCj, tau): 6,24 (singlet, 3H, O-CH3), 6,19 (s, 3H,
COOCHj). IČ spektrum (film): 1 730 cm 1 (COOCHj).
Příklad 4
N-Methoxy-N-methoxykarbonylmethy1-2-nitro-5-(2-chlor-4-trifluormethylfenoxy)anilin
Směs anilinu z příkladu 1 (530 mg, 1,46 mmolu), methylesteru kyseliny bromoctové (0,27 ml, 2,92 mmolu), uhličitanu draselného (303 mg, 2,19 mmolu) a acetonu (10 ml) se vaří hodiny pod zpětným chladičem. Reačkní směs se zfiltruje, filtrát se zahustí a po vyčištění preparativní TLC se získá titulní sloučenina. Hmotové spetorum (m/e) : 434 (M+) .
Příklad 5
2-Nitro-5-(2-chlor-4-trifluormethylfenoxy)-N-methoxyacetanilid
Anhydrid kyseliny octové (0,6 ml) se přidá k roztoku anilinu z příkladu 1 (500 mg,
1,38 mmolu) v pyridinu (5 ml). Výsledná směs se míchá přes noc za teploty místnosti. Pak se směs zředí methylenchloridem a okyselí. Fáze se oddělí.
Organická fáze se promyje, vysuší a odpaří. Surový produkt se vyčistí preparativní chromatografií na tenké vrstvě. Získá se titulní sloučenina. NMR spektrum (CDCj, tau): 7,74 ^, 3lb COCH^H 6,24 3^ N-OCHg). IČ spektrum (film): 1 690 cm-1 (COCH^) .
Příklad 6
N-Methoxy-N-2-methoxykarboyylthhy--2-nitrc-5-(3-chlor-5-triflucrmethyl-2-pyridyloxy)anilin
К roztoku N-methoxy-2-nitro-5-(3-chlor-5-trifluormethyl-2-pyridyloxy)anilinu (1,55 mmolu) v methanolu (10 ml) se přidá methylester kyseliny akrylové (1,56 mmolu) a katalytické množství methoxidu sodného. Směs se míchá za teploty místnosti asi jednu hodinu. Pak se směs vlije do vody, okyselí a extrahuje se etherem. Spojené extrakty se promyjí, vysuší a odpaří dosucha. Vyčištěním preparativní chromatografií na TLC se získá titulní sloučenina.
Příklad 7
N-Methoxy-N-l-methoxykarbonyl-ethyl-2-nitro-5-(2-chlor-4-trifluormethylfenoxy)anilin
К roztoku N-methoxy-2-nitro-5-(2-chlor-4-trifluormethylfenoxy)anilinu (500 mg, 1,38 mmolu) v N,N-dimethylformamidu (5 ml) se přidá při teplotě 0 °C hydrid sodný (50%, 72 mg). Výsledný roztok se míchá tak dlouho, až přestanou unikat bublinky (asi 10 minut).
Pak se přikape methylester kyseliny alfa-brompropionové (276 mg, 1,65 mmolu). Směs se míchá 6 hodin za teploty místnosti. Pak se směs zředí etherem, vlije do 10% vodné kyseliny chlorovodíkové a extrahuje etherem. Spojené extrakty se promyjí, vysuší a odpaří dosucha.
Získá se olejovitý odparek, který po vyčištění preparativní chromatografií na tenké vrstvě poskytne titulní sloučeninu.
NMR spektrum (CDC13, tau): 8,45 (dublet, 3H, NCHCH3), 6,67 (singlet, 3H, COOCH3), 6,44 (singlet, 3H, NOCH ), 5,90 (kvartet, 1H, NCHCH3).
Příklad 8
Jestliže se postupuje podle jednoho ze způsobů, které jsou uvedeny v příkladech 3 nebo 4, pak se reakcí příslušné sloučeniny obecného vzorce I, v němž R' znamená atom vodíku, s halogenidem získají následující sloučeniny obecného vzorce I (tabulka B).
Tabulka В (X znamená atom kyslíku)
Sloučenina M Z Y R R*
1 CH 4-CF 3 2-C1 CH3 CH2CH2COOCH3
2 CH 4-CF 3 2-C1 C2H5 CH2COOCH3
3 CH 4-CP3 2-C1 ch3 CH2COO-terc.C4H9 (1)
4 CH 4~CF 3 2-C1 CH3 CO-CH2-COOC2H5 (2)
5 N 5“CF 3 3-C1 CH3 CH2COOCH3 MS(m/e):435(M+
6 N 5 CF3 x 3-C1 CH3 CH2COO“isoC3H? MS (m/e):463,8 (M+)
7 N 5“CF 3 3-C1 CH3 сн2соосн2сн2осн3 MS (m/e):479,8 (M+)
8 N 5-CF 3 3-C1 CH3 ch2cooch2ch2sch3
9 N 5-CF 3 3-C1 CH3 сн2соо-сн2сн(сн3)2
10 N 5-CF 3 3-C1 CH3 CH2COO-(CH2)2OCH2CH3
pokračování tabulky В
Sloučenina M z Y R R'
11 N 5-CF3 3-C1 CH3 CH2COOCH2CH2SOCH3
12 N 5_CF3 3-C1 ch3 CH2COOCH2CH2SO2CH3
13 N 5-CF3 3-C1 CH3 CH2COOCH2--
14 N 5-CF 3 3-C1 CH3 CH2COOCH2CH2--
15 N 5CF3 3-C1 CH3 CH2COOCH2CH=CH2
16 N 5-СЕ3 3-C1 CH3 CH2COOCH2CH2C1
17 N 5-CF3 3-C1 CH3 CH2COOCH2C=CH
18 N 5 CF3 3-C1 CH3 CH coo—\ / z xoz
19 N 5-CF3 3-C1 CH3 CH(CH3)“COOCH3
20 N 5_CF3 3-C1 CH3 CH(CH3)-COO-CH2CH2OCH3
21 CH 4-CF3 2-C1 CH3 CH2COOCH(CH3)2 MS(m/e): 462
22 CH 4-CF3 2-C1 CH3 CH2COOCH2CH(CH3)2 MS(m/e): 476
23 CH 4~CF 3 2-C1 CH3 CH2COOCH2CH2OCH3 MS(m/e): 480
24 CH 4-CF 3 2-C1 CH3 ch2cooch2ch2sch3
25 CH 4-CF 3 2-C1 CH3 CH2-COO-CH2CH2SOCH3
26 CH 4-СГз 2-C1 CH3 CH2COOCH2CH2SO2CH3
27 CH 4-CF 3 2-C1 CH3 CH2COOCH2CH=CH2
28 CH 4-CF 3 2-C1 CH3 CH2COOCH2CH2C1
29 CH 4CF3 2-C1 CH3 CH2COOCH2 - ζθ)
30 CH 4-CF 3 2-C1 CH3 CH(CH3)-COOCH3
31 CH 4 CF3 2-C1 CH3 CH(CH3)-COOCH2CH(CH3)2
pokračování tabulky B
Sloučenina M Z Y R R'
32 CH 4-CFj 2-Cl CH3 CH(CH3)-COOCH2CH(CH3)
33 CH 4-C1 2-C1 CH3 ch2cooch2ch2Och3
34 N 5-C1 3-Cl «5 CH2COOCH3
35 N 5-C1 3-Cl cii3 CH2COOCH2CH2OCH3
36 N 5-CF3 3-Cl CH3 CH2COOCH2CH2-isoC3H7
37 N 5-CF3 3-C1 CH3 ^COO^CH^terc. C3
38 N 5-CF3 3-Cl CH3 CH2COOC4Hg
39 N 5-CF3 3-Cl= ch3 CH(CH3)-COOCH3
40 N 5-CF3 3-Cl CH3 CH(CH3)COOCH2CH(CH3)
^1^ Analogicky jako v příkladu 4, ve 2-butanonu jako rozpouštědle; NMR (CDC13, tau): 8,54
(singlet, 9H, C(CH3)3), 6,40 (singlet, 3H, N-OCj), 6,10 (singlet, 2H, N-CH2“), IC spektrum (film)í 1 740 cm“1 (COO).
Analogicky jako v příkladu 3, NMR spektrum (CDCj, tau): 8,74 (singlet, 3H, OCHjCHj), 6,37 (singlet, 2H, COOCH2CO), 6,24 (singlet, 3H, N-OCH3), 5,84 (kvartet, 2H, OCHgCH^. IC spektrum (film): 1 685, 1 740 cm“1 (COCH2COO).
Příklad 9
N-Methoxy-N-methoxykarbonylmethyl-2-nitro-5-(2-chlor-4-trifluormethylfenoxy)anilin se zpracovává třicet minut s 10% hydroxidem sodným v methanolu (10 ml) za teploty místnosti. Směs se pak vlije do vody. Opakovaně se extrahuje etherem. Extrakty se spojí. Získá se volná kyselina.
(59 mg, promyje
Shora připravená kyselina se míchá jednu hodinu za teploty místnosti s hydridem sodným 50% olej) a bezvodým etherem (4 ml). Rozpouštědlo se oddestiluje. Pevný zbytek se pentanem a vysuší ve vakuu. Získá se odpovídající sodná sůl.
Přík lad 10
Jestliže se postupuje podle postupu, který je uveden v příkladu 9, pak se vyrobí volná kyselina N-methoxy-N-methoxykarbonylmethyl-2-nitro-5-(3-chlor-5-trifluormethyl-2-pyridyloxy)-
anilinu a ta se dále zpracuje s hydridem sodným na odpovídající sodnou sůl.
Příklad 11
N-methoxy-N-methoxykarbonylmethyl-2-amino-5-(2-chlor-4-trifluormethylfenoxy)anilin
K roztoku N-methoxy-N-methoxykarbonylmethyl-2-nitro-5-(2-chlor-4-trifluormethylfenoxy)anilinu (868 mg) a bezvodého chloridu cínatého (2,52 g) v methanolu (140 ml) se přidává při 60 °C během asi 20 mbut hydridoboritan sodný (30 mg) v mettanolu.
Po přidání se reakční směs míchá asi 30 minut, pak se ochladí na 5 až 10 °C, přidá se voda a roztok se zneutralizuje zředěným hydroxidem sodným. Methanol se odpaří. Vodný roztok se extrahuje methylenchloridem. Extrakty se spojí, promyjí, vysuší a odpaří dosucha. získá se tak titulní sloučenina.
Příklad 12
Jestliže se postupuje podle postupu, který je uveden v příkladu 11, pak se vyorbí N-methoxy-N-methoxykarbonylmethyl-2-amino-5-(3-chlor-5-trifluormethyl-2-pyridyloxy)anilin.
Příklad 13
Sloučeniny z příkladů 11 a 12 se diazotují podle postupu, který je popsán v Org. Synth., Coli. Vol. 1, 514 (1932). Výsledné diazosoli se zpracují s chloridem médnatým (1,2 ekvivalentu) v suspenzi benzenu s vodou. Získají se tak:
13.1 N-methoxy-N-methoxykarbonylmethyl-2-kyano-5-(3-chlor-4-trifluormethylfenoxy)anilin a
13.2 N-methoxy-N-methoxykarbonylmethyl-2-kyano-5-(3-chlor-5-trifluormethyl-2-pyridyloxy)anilin.
Jestliže se diazosoli nechají zreagovat s chloridem mědnatým (1,2 ekvivalentu), pak se vyrobí:
13.3 N-methoxy-N-methoxykarbonylmethyl-2-chlor-5-(2-chlor-4-trifluormethylfenoxy)anilin a
13.4 N-methoxy-N-methoxykarbonylmethyl-2-chlor-5-(3-chlor-5-trifluormethyl-2-pyridyloxy)anilin.
Příklad 14
Byla testována postemergentní herbicidní účinnost sloučenin a, b, c, d, e a f (viz níže) na trávy (GR) bér zelený (Setaria viridis), paspal (Paspalum dilatatum), Arundinaria a oves hluchý (Avenua fatua) a na širolisté (BL) rostliny povijnici (Ipomoea hederacea), hořčici polní (Brassica arvensis), sojový bob a podslunečník (Abutilon theophrasti). Sazeničky se postříkají roztokem vodného acetonu (1:1), povrchově aktivního čindila (1 %) a testované sloučeniny v dávce 11 kg na hektar.
Test byl vyhodnocen dva týdny po zpracování. Průměrná účinnost (v procentech regulace) je uvedena v tabulce C.
Testované sloučeniny:
a. .. N-methoxy-N-methoxykarbonylmethyl-2-nitro-5-(2-chlor-4-trifluormethylfenoxy)anilin,
b. .. N-:methoxy-N-methoxykarbonylmethyl-2-nitro-5-(3-chlor-5-trifluormethyl-2-pyridyloxy)- anilin,
c. .. N-methoxy-N-2-methoxyethoxykarbonylmethyl-2-nitro-5-(3-chlor-5-trifluormethyl-2-
-pyridyloxy)anilin,
d. .. N-methoxy-N-isobutoxykarbonylmethyl-2-nitro-5-(2-chlor-4-trifluormethylfenoxy)- anilin,
e. _.. N-methoxy-N-isopropoxykarbonylmethyl-2-nitro-5-(2-chlor-4-trifluormethylfenoxy)ani- lin,
f. .. N-methoxy-N-isopropoxykarbonylmethyl-2-nitro-5-(3-chlor-5~trifluormethyl-2-pyridylo- xy)anilin.
Preemergentní herbicidní účinnost sloučenin a, b, c, d, e a f na shora uvedené travnaté a širolisté rostliny (s tím, že sojový bob byl nahrazen lilkem (Solanum nigrům) byla testována tak, že se půda po zasetí semen postříká roztokem vody (17 %), povrchově aktivního činidla (0,17 %) a testované sloučeniny v dávce 11 kg/ha. Dva týdny po zpracování byl test vyhodnocen. Průměrná účinnost (v procentech regulace) je uvedena v tabulce C.
Shora uvedené testované sloučeniny při aplikaci jako preemergentní herbicidy vykazují dobrou selektivitu u kukuřice, bavlníku, sojového bobu, ječmene a pšenice.
a
ul
a C % herbicidní regulace postemergentně preemergentně
GR BL GR BL
a 100 99 90 100
b 100 100 100 100
c 100 95 99 100
d 97 100 100 100
e 100 82 100 100
f 72 100 100 100
Další hodnocení testované sloučeniny b ukázalo, že se 1^θ (Ιγθ je taková aplikační dávka,
, při které je účinnost herbicidní regulace 70%) dosáhne v průměru při preemergentní aplikaci dávkou 1,19 kg/ha u travnatých a asi pro
0,64 kg/ha u širolistých rostlin, postemergentní aplikaci dávkou méně než 0,05 kg/ha u travnatých t méně než 0,07 kg/ha u širolistých rostlin.
NMR
Vybrané sloučeniny z předcházejících příkladů jsou dále charakterizovány následujícími spektry (CDCl^, tau):
Příklad NMR
4.. .
8,5..
6,40 (singlet, 3H, N-CHHj), 6,25 (singlet, 3H, CHH3), 5,97 (S, 2H, NHH2), 3,33 (dublet dubletu, 1Η, 8H), 2,80 (dublet, 1H, 8Hz), 2,70 (dublet, 1H, 2 Hzú, 2,43 (dublet dubletu, 1H, 8 Hz), 2,30 (singlet, 1H, 2 Hz), 2,03 (dublet, 1H, 8 Hz) - aromatické protony,
6,37 (singlet, 3H, N-CHH3), 6,25 (singlet, 3H, HOCHHj), 5,97 (singlet, 2H, NHH?),
3,04 (dublet dubletu, 1H, 8 Hz), 2,50 (dublet, 1H, 2 Hz), 2,04 (dublet, 8 Hz) - fenylové protony, 2,07 (dublet, 1H, 2 Hz), 1,80 (singlet, 1H, 2 Hz) - dva pyridinové protony,
8.6.. .
8,72 (dublet, 6H, 6 Hz, 6,37 (singlet, 3H, N-CHHj), 4,9 (multiplet, 1H,
CHH(HH3)2), 3,04 . (dublet dubletu, 1H, 8 Hz), 2,50 (dublet, 1H, 2 Hz) a 2,04 (dublet, 1H, 8 Hz) - tři fenylové protony, 2,07 (d, 1H, 2 Hz), 1,80 (singlet, 1H, 2 Hz) - dva pyridinové protony,
8.7.. .
6,64 (singlet, 3H, -CHH3), 6,44 (triplet
5,97 (singlet, 20,
Hz)
2,07
- 3· ' ’
NHHj), 5,70 , 2,50 (dublet, 1H, 2 Hz), (dublet, 1H, 2 Hz) a 1,80 , 2H, C=H-CoHH2HH2-C), 6,40 (s, 3H, NOCHj), (t, 2H, C=H-C-HH2oHH2O), 3,04 (dublet dubletu, 1H, '2,04 (dublet, 1H, 8 Hz) - tři fenylové protony, (singlet, 1H, 2 Hz) -.dva pyridinové protony,
8,8.. .
7,87
5,97 (triplet, 2H, -CHjS-), 6,40 (singlet, 3H, -N-OCH./),
2,50 (singlet, 3H, SHHj), 7,39 (singlet, 2H, NHH^), 5,70 (2H, CHH2-), 3,04 (dublet dubletu, 1H, 8 Hz),
(dublet, 1H, 2 Hz), 2,04 (dublet, 1H, 8 Hz) - tři fenylové protony, 2,07 (d, 1H,
Hz) a 1,80 (široký singlet, 1H) - dva pyridylové protony,
8,9... 9,08 (dublet, 6H, 6 Hz, CH(C0h)2), 8,20 (multiplet, 1H, СН(СНз)2), 6,40 (singlet,
3H, N-0CH3), 6,09 (dublet, 2H, 6 Hz, O=C-O-CH2), 5,97 (singlet, 2H, N-CH2), 2,94 (dublet dubletu, 1H, 8Hz), 2,54 (dublet, 1H, 2 Hz) a 1,95 (dublet, 1H, 8 Hz) - tři feny fenylové protony, 1,98 (dublet, 1H, 2 Hz) a 1,70 (široký singlet, 1H) - dva pyridylové protony,
8,13.. . 6,40 (singlet. 3H, N-OCH3), 5,90 (singlet, 2H, N-Cl·^), 4,84 (singlet, 2H, OCH2),
2,70 (singlet, 5H, -C6H5), 3,04 (dd, 1H, 8 Hz), 2,50 (dublet, 1H, 2 Hz) a 2,04
(dublet, 1H, 8 Hz) - tři fenylové protony, 2,07 (dublet, 1H, 2 Hz) a 1,80 (Široký
singlet, 1H) - dva pyridylové protony,
8,15.. . 6,37 (singlet, 3H, N-OCH3), 5,97 (singlet, 2H, NCH2), 4,75 (multiplet, 2H| . =0^),
4,05 (multiplet, 1H, -CH=), 3,04 (dublet dubletu, 1H, 8 Hz), 2,50 (dublet, 1H, 2 Hz), 2,04 (dublet, 1H 8 Hz) - tři fenylové protony, 2,07 (dublet, 1H, 2 Hz) a 1,80 (široký singlet, 1H) - dva pyridylové protony,
8.19.. . 8,47 (dublet, 3H, 7 Hz, NCH(CH3)-), 6,37 (singlet, 3H, N-OCj), 6,30 (singlet, 3H,
COOCH3), 5,84 (kvartet, 1H,'NCH(CH3)), 3,30 (dublet dubletu, 1H? 8 Hz), 2,50 (dublet, 1H, 2 Hz) a 1,94 (dublet, 1H, 8 Hz) - tři fenylové protony, 1,90 (dublet, 1H, 2 Hz) a 1,70 (široký singlet, 1H) - dva pyridylové rpotony,
8.21.. . 8,75 (dublet, 6H, 6 Hz, ΟΗ^^ψ, 6,40 (singlet, 3H, N-OCHj), 6,04 (singlet, 2H,
N-CH2), 4,94 (multiplet, CHjC^)^, 3,33 (dublet dubletu, 1H, 8 Hz), 2,80 (dublet, 1H, 2 Hz) a 2,80 (dublet, 1H, 8 Hz), 2,70 (dublet, 1H, 2 Hz), 2,43 (dublet dubletu, 1H, 8 Hz), 2,30 (singlet, 1H, ’ 2 Hz) a 2,03 (singlet, 1H, 8 Hz) - všechno aromatické protony,
8.22.. . 9,08 (dublet, 6H, CH^H*)^, 8,20 (multiplet, 1H, CH(CH3)2), 6,40 (singlet, 3H,
N-OCH3), 6,09 (dublet, 2H, 6 Hz, OCH2“), 5,97 (singlet, 2H, N^-), 3,33 (dublet dubletu, 1H 8 Hz), 2,80 (dublet, 1H, 8 Hz), 2,70 (dublet, 1H, 2 Hz), 2,43 (dublet dubletu, 1H, 8 Hz), 2,30 (singlet, 1H, 2 Hz), 2,03 (singlet, 1H, 8 Hz) - všechno aromatické protony,
8.23.. . 6,64 (singlet, 3H, -OCHj, 6,44 (triplet, 2H, O=C-O-CH2CH2O), 5,97 (singlet, 2H,
NCH2), 5,70 (triplet, 2H, O=C-O-CH2CH2O), 3,33 (dublet dubletu, 1H, 8 Hz), 2,80 (dublet, 1H, 8 Hz), 2,70 (dublet, 1H, 2 Hz), 2,43 (dublet dubletu, 1H, 8 Hz), 2,30 (signlet, 1H, 2 Hz), a 1,03 (s, 1H, 8 Hz) - všechno aromatické protony.
8.34.. . 6,37 (singlet, 3H, N-OCH3), 6,25 (singlet, 3H, OCH3),* 5,97 (singlet, 2H, NCH,), 3,08 (dublet dubletu, 1H, 8 Hz),·2,54 (dublet, 1H, 2 Hz), 2,04 (dublet, 1H, 8 Hz) - tři fenylové protony, 2,39 (dublet, 1H, 2 Hz) a 2,07 (široký singlet, 1H) - dva pyridylové protony,
..36... 9,10 (dublet, 6H, 6 Hz, -CH(CH3)2), 8,44 (multiplet, 3H, -0^^(^3)), 6,37 (singlet, 3H, N-OCH3), 5,97 (singlet, 2H, NCH2~), 5,84 (triplet, 2H, -0CH2), 3,02 (dublet dubletu, 1H, 8 Hz), 2,47 (dublet, 1H, 2 Hz), 1,97 (dublet, 1H, 8 Hz) - tři fenylové protony, 2,19 (d, 1H, 2 Hz) a 1,74 (široký singlet, 1H) - dva pyridylové protony,
8.37.. . 9,04 (singlet, 9H, 0(^3)3), 8,44 (triplet, 2H, -CH2), 6,34 (singlet, 3H, N-OCH3),
5,95 (singlet, 2H, NCF^-), 5,77 (triplet, 2H, O^-), 3,02 (dublet dubletu, 1H, 8 Hz), 2,47 (dublet, 1H, 2 Hz), 1,97 (dublet, 1H, 8 Hz) - tři fenylové protony, 2,19 (dublet, 1H, 2 Hz) a 1,70 (široký singlet , 1H) - dva pyridylové protony,
8.38... 9,17 (triplet, 3H, -CH3), 8,64 (multiplet, 4H, -CH2CH2), 6,37 (singlet, 3H, N-OCH3),
5,97 (singlet, 2H, NC^-), 5,84 (triplet, 2H, -OCH^-), 3,02 (dublet dubletu, 1H,
Hz), 2,47 (dublet, 1H, 2 Hz) a 1,97 (dublet, 1H, 8 Hz) - tři fenylové protony,
2,19 (dublet, 1H, 2 Hz) a 1,74 (široký singlet, 1H) - dva pyřidylové protony.

Claims (2)

1. Herbicidní prostředek, vyznačující se tím, že jako účinnou složku obsahuje sloučeninu obecného vzorce I v němž M znamená skupinu CH nebo atom dusíku,
Y a Z znamenají nezávisle na sobě atom chloru nebo trifluormethylovou skupinu,
R znamená alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku,
R' znamená atom vodíku nebo skupinu A, která znamená skupinu COCH., CH9COCH9COOR3 kde
3 J1 2 2 z
R značí C3 až Calkylovou skupinu nebo A znamená skupinu (CHR )^-COOR , n znamená číslo 0 nebo 1, r! znamená atom vodíku nebo alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku a
R znamená alkylovou skupinu s 1 az ' 4 atomy uhlíku, benzylovou skupinu, allylovou skupinu, C2_4 alkoxyalkylovou skupinu nebo c2_4 alkylthioalkylovou skupinu.
2. Způsob pro přípravu sloučeniny obecného vzorce I, účinné podle bodu 1, vyznačující se tím, že se nechá reagovat sloučenina obecného vzorce II (II) , v němž Y, Z a M znamenají jak shora uvedeno, se solí alkoxyaminu obecného vzorce III
H2NQR (III) kde R znamená jak shora uvedeno, vzorce lb v němž vzorce
Y, Z, M a R znamenají jak
IV v přítomnosti báze, a takto získaná sloučenina obecného
NHOR
NO2 (lb) , shora uvedeno, se popřípadě N-alkyluje sloučeninou obecného
A - Hal
C^^v) , v němž A znamená jak shora uvedeno a Hal znamená atom halogenu.
CS842360A 1983-03-31 1984-03-29 Herbicide and its active substance production CS247174B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US06/481,044 US4526608A (en) 1982-07-14 1983-03-31 Certain 2-pyridyloxyphenyl-oximino-ether-carboxylates, herbicidal compositions containing same and their herbicidal method of use

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS247174B2 true CS247174B2 (en) 1986-12-18

Family

ID=23910361

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS842360A CS247174B2 (en) 1983-03-31 1984-03-29 Herbicide and its active substance production

Country Status (7)

Country Link
US (1) US4526608A (cs)
JP (1) JPS59225148A (cs)
BE (1) BE899207A (cs)
CS (1) CS247174B2 (cs)
IT (1) IT8447963A0 (cs)
SU (1) SU1303026A3 (cs)
ZA (1) ZA842431B (cs)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5077436A (en) * 1985-02-22 1991-12-31 Mitsui Toatsu Chemicals, Inc. Bis(3-aminophenoxy) aromatics and method of preparing the same
EP0200677B1 (de) * 1985-04-01 1991-04-03 Ciba-Geigy Ag 3-Fluorpyridyl-2-oxy-phenoxy-Derivate mit herbizider Wirkung
CA1257598A (en) * 1987-08-11 1989-07-18 Harukazu Fukami Herbicidally active phenoxyalkanecarboxylic acid derivatives
US5205855A (en) * 1987-08-11 1993-04-27 Suntory Limited Herbicidally active phenoxyalkanecarboxylic acid derivatives
EP0379915A1 (de) * 1989-01-26 1990-08-01 Bayer Ag Substituierte Phenoxybenzonitril-Derivate, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung als Herbizide und Pflanzenwuchsregulatoren
DK0624155T4 (da) 1992-01-29 2003-01-06 Basf Ag Carbamater og plantebeskyttelsesmidler indeholdende disse
WO2000032573A1 (en) * 1998-11-30 2000-06-08 Ishihara Sangyo Kaisha, Ltd. A meta-nitro phenol derivative and a process for producing it
CA2412560C (en) * 2000-06-26 2008-12-30 Pfizer Products Inc. Pyrrolo[2,3-d]pyrimidine compounds as immunosuppressive agents
JP2005503345A (ja) * 2001-04-30 2005-02-03 バイエル・コーポレーシヨン 新規な4−アミノ−5,6−置換チオフェノ[2,3−d]ピリミジン
US7213367B2 (en) * 2002-03-26 2007-05-08 Georgia-Pacific Resins, Inc. Slow release nitrogen seed coat
US7214825B2 (en) 2003-10-17 2007-05-08 Honeywell International Inc. O-(3-chloropropenyl) hydroxylamine free base
ES2467109T3 (es) 2008-08-20 2014-06-11 Zoetis Llc Compuestos de pirrolo[2,3-d]pirimidina
BR112015030855A2 (pt) * 2013-06-27 2017-07-25 Basf Se composto, composição agroquímica, método de combate a fungos fitopatogênicos daninhos, uso de compostos e semente

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2938595A1 (de) * 1979-09-24 1981-04-23 Celamerck Gmbh & Co Kg, 6507 Ingelheim Verfahren zur herstellung von diphenylaethern
US4419123A (en) * 1981-10-19 1983-12-06 Rohm And Haas Company Herbicidal 4-trifluoromethyl-3'-carbon-substituted-4'-substituted diphenyl ethers
DE3265648D1 (en) * 1981-11-09 1985-09-26 Duphar Int Res New diphenyl ethers having herbicidal activity

Also Published As

Publication number Publication date
JPS59225148A (ja) 1984-12-18
US4526608A (en) 1985-07-02
JPH0415779B2 (cs) 1992-03-19
IT8447963A0 (it) 1984-03-29
BE899207A (fr) 1984-09-21
ZA842431B (en) 1985-11-27
SU1303026A3 (ru) 1987-04-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2050777C1 (ru) Производное карбоксамида, гербицидная композиция и способ подавления нежелательного роста растений
US5089043A (en) Heterocyclic oxy-phenoxyacetic acid derivatives and their use as herbicides
US6274536B1 (en) Pyrazole derivatives as herbicides
US5438033A (en) Substituted pyridine herbicides
SK82794A3 (en) Pyrido £2,3-d|pyridazine derivatives, method of their production , compositions which contain them, and their using as herbicides
JPH0224825B2 (cs)
CS247174B2 (en) Herbicide and its active substance production
PL113829B1 (en) Process for preparing novel n-substituted halogen acetanilides
CS204050B2 (en) Means for protection of cultural plants against damaging by the herbicide active thiolcarbamates and/or acetanilides and method of making the n-dichloracetyl-1,2,3,4-tetrahydrochinaldine
US5308829A (en) Benbzofuran derivatives and their use as herbicides
JPH02240063A (ja) N‐アリール窒素複素環類
CA2261125A1 (en) Substituted pyrazolyl-pyrazole derivatives, process for their preparation and their use as agents with a herbicidal effect
JP3485185B2 (ja) 除草性ピコリンアミド誘導体
HU197496B (en) Herbicide compositions containing new 1-aryl-4-nitro-pyrazol derivatives as active components and process for producing the active components
US5266556A (en) Arylindazole derivatives and their use
KR20000052700A (ko) 피리다진 제초제의 제조방법
Kawamura et al. Synthesis and herbicidal activity of some 2, 4-diarylpyrimidines
US4722749A (en) Pyridinesulfonamides and their use as herbicidal agents
US4406689A (en) Certain aralkyloxy or thio-pyridyl-imidazo-pyridines and their herbicidal use
US5147445A (en) Herbicidal triazole compounds and herbicidal compositions containing the same
US4402732A (en) Herbicidally active dihalogenated imidazolecarboxylic acid amides, compositions and use
US4033751A (en) 2-(Substituted-phenyl)-hexahydro- and tetrahydro-3-(2H)-cinnolinones as herbicides
JPH0759563B2 (ja) ピラゾ−ル誘導体、その製造方法及び該誘導体を有効成分とする除草剤
CA1198114A (en) Anilines and their use
JPH072778A (ja) 新規なニコチン酸誘導体